Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
Nuntius


..On the day as heaven wept..
nikolas12


Πόσο εκπληκτικό παίζει να είναι αυτό το βίντεο κλιπ, αλλά και το τραγούδι μαζί;
Tobias Funke
SG3ptshooter

smiley.gif
Ginobili
Επειδή δεν ακούμε μόνο μέταλ....και δεν μπορούμε να απαρνηθούμε και την Ιταλική κουλτούρα μας.. biggrin.gif GRANDE CELENTANO!!!






Phil Laak
QUOTE(Ginobili @ Dec 24 2011, 00:23 ) *
Επειδή δεν ακούμε μόνο μέταλ


Τι λες ρε;Πυρετό έχεις; ΜΕΤΑΛ ΜΟΝΟ ΡΕ



Αν ακούσετε,θα κολλήσετε πολύ άσχημα...Repeat το δίσκο όλη μέρα θα έχετε...
rchos


SG3ptshooter
QUOTE(Phil Laak @ Dec 24 2011, 14:42 ) *
Τι λες ρε;Πυρετό έχεις; ΜΕΤΑΛ ΜΟΝΟ ΡΕ
Αν ακούσετε,θα κολλήσετε πολύ άσχημα...Repeat το δίσκο όλη μέρα θα έχετε...

άκουσα αρκετά σχεδόν όλα τα κομμάτια τελευταία, αλλά δεν μου βγήκε σε λατρεία ομολογώ. Πολύ καλό βέβαια.
νταξ, όχι μόνο metal, άκουσα στο ράδιο ένα ρεμίξ σκυλάδικο-tus και μου φυγε το κλαπέτο icon_drunk.gif

Αλλά σήμερα, που κλείνουμε το παρεάκι για Opeth στο Fuzz, (και αποκτά νόημα το 2012)
90% Opeth

και φλωριές

και προγκιές

και κακαλάτα ομού


αλλά, μιας και έχω τολμήσει να το ξεστομίσω σε 2 απ' τους από πάνω μεταλοσυνοδοιπόρους και δεν ντρέπομαι (τόσο) πια που είμαι αθεράπευτο nerd, το αγαπημένο μου για φέτος:

ένα 9%
CHANGE THE WORLD?? YOU BETTER CHANGE YOURSELF MAN, BOY...MAN 77.gif

ε και 1%, τιμώντας τα ποσοστά του ηγέτη Βασιλή Λεβέντη, έτσι γιατί 2 φορές έχω βάλει την Ιρλανδική μηχανή της καταστροφής και μου τους σνομπάρετε:

θα σας κάψω τα σπιτάκια και θα πουλήσω τα παιδιά σας σκλάβους, το άκουγα όταν πέρασε ο Κουκ στους 16 tongue.gif

edit: αγνοήσατε την Άντζυ, ντροπή. Αλλά δεν κολώνω, μπορώ να πέσω και πιο κάτω:
Nuntius
Όχι που δεν θα έβαζες Townsend tongue.gif



Τρελό γέλιο το βίντεοκλιπ.

ΥΓ: Ποιός τόλμησε να αγνοήσει Primordial?
Phil Laak
QUOTE(SG3ptshooter @ Dec 24 2011, 15:37 ) *


Το Opeth,αν αναλογιστούμε τα μουσικά μου γούστα πλέον,παραδοξως μου άρεσε αρκετά.
Εντάξει,ο τύπος είναι θεός,δε γίνεται να βγάλει κάτι που να μην είναι καλό.

Για ποιο λόγο να ντρέπεσαι να λες ότι σου αρέσει ο Townsend;O τύπος είναι μουσική ιδιοφυΐα...
Άσε που έγραψε το στίχο της χρονιάς:
"While we all have lots of bands who influence still...we all rip off Meshuggah!"

Οι Primordial είναι μεγάλη μπάντα.Σκέψου ότι ο (άνθρωπος που έχω το άπειρο respect στη μουσική,περισσότερο από όσο έχω για όλους τους άλλους άνθρώπους που μιλάνε για μουσική,combined) Χάρης Καραολίδης φέτος το έβαλε στο τοπ-20 του στα άλμπουμ της χρονιάς,στο Νο.7!..Και η λίστα του δεν αναφέρεται μόνο σε μέταλ και ροκ δίσκους,αλλά στη μουσική γενικότερα.Και μάλιστα είπε για τον τραγουδιστή τους,ότι είναι ο καλύτερος σύγχρονος στιχουργός στον κόσμο.

Και ως γνωστόν,ο Χάρης Καραολίδης,δε λέει μαλακίες.

Εdit: H βρισιά,μου ξέφυγε τελείως...Νόμιζα ότι έγραφα στο facebook για κάποιο λόγο...Συμπαθάτε με tongue.gif
Magnus92
Στα μουτρα σας μια κλασσικουρα, μεταλιαρηδες tongue.gif

SG3ptshooter
QUOTE(Nuntius @ Dec 24 2011, 16:15 ) *
Όχι που δεν θα έβαζες Townsend tongue.gif
ΥΓ: Ποιός τόλμησε να αγνοήσει Primordial?

φαντάσου εσύ είσαι αυτός που δεν του είχα πει πόσο μου άρεσε το Deconstruction.
E έχω βάλει κανά τριάρι φορές και δεν έγραψε κανείς ότι πηδάνε.
QUOTE(Phil Laak @ Dec 24 2011, 16:21 ) *
Το Opeth,αν αναλογιστούμε τα μουσικά μου γούστα πλέον,παραδοξως μου άρεσε αρκετά.
Εντάξει,ο τύπος είναι θεός,δε γίνεται να βγάλει κάτι που να μην είναι καλό.

Για ποιο λόγο να ντρέπεσαι να λες ότι σου αρέσει ο Townsend;O τύπος είναι μουσική ιδιοφυΐα...
Άσε που έγραψε το στίχο της χρονιάς:
"While we all have lots of bands who influence still...we all rip off Meshuggah!"

Οι Primordial είναι μεγάλη μπάντα.Σκέψου ότι ο (άνθρωπος που έχω το άπειρο respect στη μουσική,περισσότερο από όσο έχω για όλους τους άλλους άνθρώπους που μιλάνε για μουσική,combined) Χάρης Καραολίδης φέτος το έβαλε στο τοπ-20 του στα άλμπουμ της χρονιάς,στο Νο.7!..Και η λίστα του δεν αναφέρεται μόνο σε μέταλ και ροκ δίσκους,αλλά στη μουσική γενικότερα.Και μάλιστα είπε για τον τραγουδιστή τους,ότι είναι ο καλύτερος σύγχρονος στιχουργός στον κόσμο.
Και ως γνωστόν,ο Χάρης Καραολίδης,δε λέει μαλακίες.

true

χμμ γιατί ο Ziltoid δεν ήθελε τον καφέ της Γης και μάζεψε τους εξωγήινους να επιτεθεί στον πλανήτη μας; Too nerdy to be true.. rolleyes.gif
Μεγάλη αλήθεια αυτό που είπε για τους Μεσούγκες, αλλά δεν τους έκλεψε αυτή τη φορά, γιατί συμμετείχαν κι αυτοί.


το φετινό δε με πόρωσε όσο ήλπιζα, αν και δε νομίζω ότι υπήρξε άλμπουμ συμπαθούς τοπ μπάντας που με απογοήτευσε, αλλά δε με πόρωσε και κανένα σε σημείο να το θεωρώ καλύτερή τους δουλειά.
QUOTE(Magnus92 @ Dec 24 2011, 16:28 ) *
Στα μουτρα σας μια κλασσικουρα, μεταλιαρηδες tongue.gif

και στις κλασικούρες δεν κολώνουμε, απαντώ με imitation κλασσικούρα:

Σου πα άκου το Steel Panther, ο στίχος don't whine when I put it in your booty or if I'm up all night playing call of duty μίλησε μέσα μου.. icon_drunk.gif

αν και η κομματάρα του δίσκου είναι το προηγούμενου που έβαλα, το Tomorrow Night.
Πάντως το 2012 αναμένεται δυναμικότατο, όπως είπα και στο Ginobiliα:
QUOTE
Gojira, Meshuggah, Testament, Suicidal Angels, δεύτερο μέρος Earth, Epica ( cool.gif ), Eluveitie, Orange Goblin, Corrosion, μιλάμε για πόλεμο..

και αφού τους ανέφερα δύο φορές, ας κλείσω:

στο video clip αυτού του κομματιού φοράνε συλλεκτικές εμφανίσεις ομάδων απ' το NHL, πως να μη στηρίζω μια μπάντα που βλέπει hockey; tongue.gif
Nuntius
Αν είναι να το πάτε στις κλασικούρες:



Ορίστε λίγο Satan να γουστάρουμε 80ίλα smiley.gif

ΥΓ: Και μια διασκευή σε κομματάρα των Rainbow

SG3ptshooter

ωραίος ο Nunt. Κάνω ένα break να τα ακούσω όλα μαζί πριν φύγω, πείτε τα εσείς. tongue.gif


αν και ο Λάακ φαντάζομαι προτιμά κάτι τέτοιο.
Phil Laak
QUOTE(SG3ptshooter @ Dec 24 2011, 17:16 ) *

αν και ο Λάακ φαντάζομαι προτιμά κάτι τέτοιο.


Με έπιασες off side,θα τσεκάρω εκτενέστερα σίγουρα.

Για Steel Panther,επέτρεψέ μου να μείνω με κολλημένο μυαλό και να πω:ΟΧΙ.ΟΧΙ.ΟΧΙ.

Δε φταίνε αυτοί (εξ ολοκλήρου).Εγώ φταίω.
SG3ptshooter
QUOTE(Phil Laak @ Dec 24 2011, 17:21 ) *
Για Steel Panther,επέτρεψέ μου να μείνω με κολλημένο μυαλό και να πω:ΟΧΙ.ΟΧΙ.ΟΧΙ. Δε φταίνε αυτοί (εξ ολοκλήρου).Εγώ φταίω.

το καταλαβαίνω, βασικά θα το καταλαβαίνα αν οποιοσδήποτε πραγματικά δεν άκουγε Steel Panther. Απλά είναι κάτι σαν Weird Al meets 80s rock/glam metal(ποπίλες σε μεγάλο βαθμό) and parodies that to every extent possible, που εμένα μου κάνει.


cool.gif
Χαλαρά, πολλά όσομ αναφέραμε ετσι κι αλλιώς όλοι χτες, να, πάρε ένα που σου αρέσει μαν:
Phil Laak
QUOTE(SG3ptshooter @ Dec 25 2011, 12:49 ) *
Χαλαρά, πολλά όσομ αναφέραμε ετσι κι αλλιώς όλοι χτες, να, πάρε ένα που σου αρέσει μαν:


Όντως το topic πήρε φωτιά προχθές,είχαμε κέφια smile.gif
Thanx για το post,αγαπημένη μπάντα οι Earth,αν και είμαι σε λίγο πιο up-tempo φάση αυτόν τον καιρό:

Ginobili


Μαζί με το Vacuity τα 2 καλύτερα κομμάτια του άλμπουμ για μένα
SG3ptshooter
QUOTE(Ginobili @ Dec 27 2011, 02:40 ) *
<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/uyh3eOg-YpA&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/uyh3eOg-YpA&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Μαζί με το Vacuity τα 2 καλύτερα κομμάτια του άλμπουμ για μένα

Για μένα είναι:
Vacuity


All the tears - A sight to behold - Toxic Garbage Island - Oroborus
τα υπόλοιπα
Adoration for none.

Κι ένα προερχόμενο από δω:
Nuntius
Έχω όρεξη για ιταλικό σήμερα. Ορίστε:

























Και επειδή μπήκα στο mood ακούγοντας τα τραγούδια που έβαλα πάμε λιγάκι προς Πορτογαλία:







Ας πάμε και λίγο βορειοανατολικά στους συμπαθέστατους Βάσκους:













Και με το άνωθεν εκπληκτικό instrumental κλείνω, βάζω μια τελεία. Παρασύρθηκα λιγάκι tongue.gif


Magnus92
Ginobili


Αυτός ο thrash ήχος μου τινάζει το μυαλό στο αέρα..ταχύτητα,τεχνική,ενέργεια...που νομίζεις ότι όλος ο κόσμος είναι δικός σου...λες και παίρνεις meth ένα πράγμα.. biggrin.gif
j-kidd13
Απεχθανομαι γενικα αυτο το στυλ....
Αλλα ενω ορισμενες φορες η μουσικη ειναι καλη...απορω πως γινεται κανεις να ενθουσιαζεται ακουγοντας τυπους να τραγουδανε σαν να ρευονται και να ουρλιαζουν ταυτοχρονα....σε σημειο που δεν καταλαβαινεις καν τι λενε...
greeneyes13
Tobias Funke
Αυτοί όταν το γυρίσαν από το σκέτο βοθρίλα φωνή πάντως, βγάλαν 2 δίσκαρους:





Tobias Funke
Αλλά σήμερα είμαστε σε τέτοια διάθεση:




_______________________________________________________________




Δείτε και τη σειρά με την ταινία να γίνετε οι δεύτεροι που κατεβάσετε τους υπότιτλούς μου


_______________________________________________________________

Nuntius
Thrash θέτε? Thrash θα έχετε. Χαλάω εγώ χατίρια? Έχασαν χθες και οι Spurs οπότε κάπως πρέπει να συμβάλω και εγώ ώστε να ανέβει η ψυχολογία του Ginobili smiley.gif

Απλά μιας και κατά κύριο λόγο ακούω Black, θα βάλω Black / Thrash. Ξεκινάμε:







Ας πάμε και σε λίγο παραδοσιακό Thrash όμως:





QUOTE (j-kidd13 @ Dec 30 2011, 22:33 ) *
Απεχθανομαι γενικα αυτο το στυλ....
Αλλα ενω ορισμενες φορες η μουσικη ειναι καλη...απορω πως γινεται κανεις να ενθουσιαζεται ακουγοντας τυπους να τραγουδανε σαν να ρευονται και να ουρλιαζουν ταυτοχρονα....σε σημειο που δεν καταλαβαινεις καν τι λενε...


1ον) Γιατί η τέχνη η υποκειμενική. Το ίδιο και η απόλαυση της. Εδώ υπάρχει ολόκληρο είδος (με ολόκληρη σκηνή, δισκογραφικές, 'zines, festival) που ονομάζεται Noise και είναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομα (θόρυβος που παράγεται από διάφορα ηλεκτρονικά μέσα χωρίς να δημιουργείται κάποια νότα ντε και καλά), στο Thrash θα κωλώσει κανείς?

2ον) Γιατί μερικοί από εμάς καταλαβαίνουμε τι λένε γιατί πολύ απλά το τραγουδάμε και οι ίδιοι smiley.gif
duncan21
rchos
QUOTE(duncan21 @ Dec 31 2011, 14:43 ) *


πωωωωω ρε κουυυτς φτιαξε μας λεμεεεεε.
Magnus92
QUOTE(duncan21 @ Dec 31 2011, 14:43 ) *


Εσυ που το ξερεις αυτο; Το εχει πει ο Νοτης ;
_____________________________________________________________________________

Βασικα αλλος ειναι ο σκοπος του συγκεκριμένου ποστ... Μιας και ειναι της μοδας αυτες τις μέρες, θέλω να ποσταρω τα τραγουδια που με στηγματησαν το 2011, σαν μορφη ανασκοπησης...
Τραγουδια ασχετα μεταξυ τους ( δειχνουν αλλωστε και το ανισορροπο του χαρακτηρα μου 65.gif ) , αλλα το καθενα απ αυτα "μου την ειπε ασχημα" σε διαφορες καταστάσεις μεσα στο ετος...

ΥΓ Ενημερωτικά : τα τραγουδια (αν δεν κανω λαθος) τα εχω βαλει ολα στο συγκεκριμενο τοπικ κατα καιρους... Αν θεωρειτε spam κτλ. , κλωτσηστε το ποστ μου....

Παμε λοιπόν με τυχαία σειρα:

bball.gif Robbie Williams-Me and my monkey
bball.gif Max Romeo-One step forward, two steps backwards
bball.gif Διάφανα Κρίνα - Τελευταίος Σταθμός
bball.gif God Is An Astronaut- Forever Lost
bball.gif Tuxedomoon - In A Manner Of Speaking
bball.gifLynyrd Skynyrd - That Smell
bball.gifΦώτης Ανδρικόπουλος, Δημήτρης Καρράς ,Μαρία Λούκα - Έτσι οι μέρες περνούν
bball.gif Portishead - Undenied
bball.gif Χάσμα - Κάτι σαν ψέμα
bball.gif Πυξ Λαξ - Δεν θα δακρύσω πια για 'σένα ( το συγκεκριμενο live, απο τον Λυκαβητο )


Καλη μουσική χρονια να εχουμε αδερφια ... rolleyes.gif
duncan21
QUOTE(Magnus92 @ Dec 31 2011, 15:34 ) *
Εσυ που το ξερεις αυτο; Το εχει πει ο Νοτης ;

dry.gif dry.gif dry.gif

Eίμαι λιγότερο άμπαλος απ' ότι δείχνω όσον αφορά τη μουσική... sleep.gif
Magnus92
QUOTE(duncan21 @ Dec 31 2011, 15:45 ) *
dry.gif dry.gif dry.gif

Eίμαι λιγότερο άμπαλος απ' ότι δείχνω όσον αφορά τη μουσική... sleep.gif



Μα ποσο ειδωλος .... wub.gif
Ginobili
QUOTE(Nuntius @ Dec 30 2011, 21:44 ) *
Thrash θέτε? Thrash θα έχετε. Χαλάω εγώ χατίρια? Έχασαν χθες και οι Spurs οπότε κάπως πρέπει να συμβάλω και εγώ ώστε να ανέβει η ψυχολογία του Ginobili smiley.gif

Απλά μιας και κατά κύριο λόγο ακούω Black, θα βάλω Black / Thrash. Ξεκινάμε:







Ας πάμε και σε λίγο παραδοσιακό Thrash όμως:







1ον) Γιατί η τέχνη η υποκειμενική. Το ίδιο και η απόλαυση της. Εδώ υπάρχει ολόκληρο είδος (με ολόκληρη σκηνή, δισκογραφικές, 'zines, festival) που ονομάζεται Noise και είναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομα (θόρυβος που παράγεται από διάφορα ηλεκτρονικά μέσα χωρίς να δημιουργείται κάποια νότα ντε και καλά), στο Thrash θα κωλώσει κανείς?

2ον) Γιατί μερικοί από εμάς καταλαβαίνουμε τι λένε γιατί πολύ απλά το τραγουδάμε και οι ίδιοι smiley.gif

Εντάξει το black των Γερμανών με έφτιαξε μια χαρά...desaster respect rolleyes.gif
Αυτούς που δεν περίμενα να ακούσω ήταν τον Οδυσσέα με τις Σειρήνες... 77.gif
j-kidd13
QUOTE(Nuntius @ Dec 31 2011, 00:44 ) *
1ον) Γιατί η τέχνη η υποκειμενική. Το ίδιο και η απόλαυση της. Εδώ υπάρχει ολόκληρο είδος (με ολόκληρη σκηνή, δισκογραφικές, 'zines, festival) που ονομάζεται Noise και είναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομα (θόρυβος που παράγεται από διάφορα ηλεκτρονικά μέσα χωρίς να δημιουργείται κάποια νότα ντε και καλά), στο Thrash θα κωλώσει κανείς?

2ον) Γιατί μερικοί από εμάς καταλαβαίνουμε τι λένε γιατί πολύ απλά το τραγουδάμε και οι ίδιοι smiley.gif

Προτιμω thrash,που ο τραγουδιστης τραγουδαει σαν ανθρωπος και οχι σαν βρυκολακας.....
Οπως οι αγαπημενοι μου Metallica(μπαντα εκτος συναγωνισμου),Megadeth,Anthrax Κλπ....
SG3ptshooter
Πρώτο κομμάτι και πέρυσι και φέτος, αφήστε καλύτερα όμως.. icon_drunk.gif
QUOTE(SG3ptshooter @ Jan 4 2011, 14:30 ) *

Υ.Γ.1. Καλή χρονιά σε όλους I guess.
Υ.Γ.2. Γεια σου ρε Νουντ με τους Σκοτεινούς Λουνασιασμένους.. Μου είχες κάνει απροσπέλαστη την προηγούμενη σελίδα με τόσα βιντ που έβαλες μαζεμένα.. tongue.gif
Nuntius
QUOTE (j-kidd13 @ Jan 1 2012, 13:32 ) *
Προτιμω thrash,που ο τραγουδιστης τραγουδαει σαν ανθρωπος και οχι σαν βρυκολακας.....
Οπως οι αγαπημενοι μου Metallica(μπαντα εκτος συναγωνισμου),Megadeth,Anthrax Κλπ....


Εμένα πάλι συχνά-πυκνά με χαλάει η φωνή στο Thrash. Γιατί ούτε ακριβώς καθαρά τραγουδάει, ούτε ακριβώς brutal. Δεν χρησιμοποιεί δηλαδή κάποια τεχνική.

Βέβαια, αυτό δεν ισχύει για την Thrash των 80s ή το Speed / Thrash αλλά για κάποιες νεότερες μπάντες που έχουν αρκετές επιρροές στα φωνητικά από Hardcore (καθώς και για όλα τα -core ιδιώματα, τα οποία όμως δεν έχουν σχέση με το Thrash).

Then again, γούστα είναι αυτά smiley.gif


QUOTE (SG3ptshooter @ Jan 1 2012, 13:55 ) *
Υ.Γ.2. Γεια σου ρε Νουντ με τους Σκοτεινούς Λουνασιασμένους.. Μου είχες κάνει απροσπέλαστη την προηγούμενη σελίδα με τόσα βιντ που έβαλες μαζεμένα.. tongue.gif


Το ξέρω πως παρασύρθηκα αφού έβαλα σχεδόν 1,5 άλμπουμ τους. Αλλά τι να κάνουμε? Στην μουσική δεν είμαι τσιγκούνης smiley.gif
Ginobili
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 1 2012, 11:32 ) *
Προτιμω thrash,που ο τραγουδιστης τραγουδαει σαν ανθρωπος και οχι σαν βρυκολακας.....
Οπως οι αγαπημενοι μου Metallica(μπαντα εκτος συναγωνισμου),Megadeth,Anthrax Κλπ....

What makes Metallica Thrash metal?
Thrash είναι οι Kreator που δεν καταλάβαινες τι λένε...




Εδώ καταλαβαίνεις τι λένε? laugh.gif
j-kidd13
QUOTE(Ginobili @ Jan 1 2012, 16:20 ) *
What makes Metallica Thrash metal?
Thrash είναι οι Kreator που δεν καταλάβαινες τι λένε...


<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/7PyvU9iSq50&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/7PyvU9iSq50&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Εδώ καταλαβαίνεις τι λένε? laugh.gif


Οι Μetallica εχει μεινει να θεωρουντε thrash μπαντα....Παντως ακουγοντας τους γενικα,δεν ξερω κατα ποσο μπορουν πραγματικα να θεωρουνται ετσι...Συγκρινομενοι με αλλους εκπροσωπους του thrash.
Παντως Gino,αυτους τους kreator οποτε ετυχε να τους βαλω στο tube...δεν μπορω με τιποτα να τους ακουσω.....
Βαβουρα.....
duncan21
Ας ηρεμήσει λιγάκι το τόπικ(και τα μούτρα του icon_drunk.gif ) ο φλώρος ο ντούνκαν... cool.gif



Kαλή χρονιά guyz.
Ginobili
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 1 2012, 14:57 ) *
Οι Μetallica εχει μεινει να θεωρουντε thrash μπαντα....Παντως ακουγοντας τους γενικα,δεν ξερω κατα ποσο μπορουν πραγματικα να θεωρουνται ετσι...Συγκρινομενοι με αλλους εκπροσωπους του thrash.

Πριν 25 χρόνια....ναι ήταν thrash,στις αρχές τους.
Nuntius
Ρε παίδες, sorry κιόλας, αλλά αν οι Kreator είναι βαβούρα τότε τι να πει το Grindcore ή το Death / Black που συνήθως έχουν και σκατά παραγωγές (εν αντιθέσει με τους Kreator που έχουν καλές παραγωγές)?

Παραδείγματα:







Και να επαναλάβω για άλλη μια φορά πως ανεξάρτητα το αν σε κάποιον αρέσουν τα ανωτέρω κομμάτια ή όχι, όλα τους είναι μουσική. Υπάρχουν κανονικά όργανα, τα κομμάτια έχουν συγκεκριμένη δομή και όπως και όλα τα υπόλοιπα μουσικά κομμάτια έχουν νότες. Άρα, δεν είναι βαβούρα ούτε αυτά.

Και μετά είναι βαβούρα οι Kreator? Θα μας τρελάνετε ωρέ? smiley.gif

ΥΓ: Αν είναι κάποιος να πει βαβούρα ένα παρακλάδι του Metal (το οποίο παίζεται με κανονικά μουσικά όργανα που παράγουν νότες) τότε πως θα αποκαλέσει κάποιος το Power Electronics, το οποίο ούτε με μουσικά όργανα παίζεται ούτε έχει σκοπό να παράγει νότες (ή ρυθμό)?

Παράδειγμα:



Εν κατακλείδι, το τι αρέσει στον καθένα είναι προσωπικό. Αλλά το να χαρακτηρίζουμε βαβούρα ότι δεν μας αρέσει ακόμα και αν το εν λόγω είδος είναι άκρως μουσικό, μου φαντάζει λιγάκι υπερβολικό. Όλα είναι τέχνη (συμπεριλαμβανομένου και του Power Electronics).
Ginobili
Μία Death 'n' roll μπάντα οι Debauchery από την Στουτγκάρδη..με καθαρή επιρροή από ACDC σε μερικά κομμάτια τους.





Magnus92
Ποσταρετε κατι εκτος μεταλ, μη τα κανω ολα πουτ%#α εδω μεσα tongue.gif

Nuntius
QUOTE (Magnus92 @ Jan 1 2012, 23:48 ) *
Ποσταρετε κατι εκτος μεταλ, μη τα κανω ολα πουτ%#α εδω μεσα tongue.gif


Το ποστάρισμα αποτελεί αμεσοδημοκρατική διαδικασία. Οι κατευθυντήριες γραμμές σου στο Περισσό tongue.gif
Magnus92
QUOTE(Nuntius @ Jan 1 2012, 23:57 ) *
Το ποστάρισμα αποτελεί αμεσοδημοκρατική διαδικασία. Οι κατευθυντήριες γραμμές σου στο Περισσό tongue.gif


Νουντιε δεν ειναι αστεια αυτα shot.gif
Nuntius
QUOTE (Magnus92 @ Jan 2 2012, 00:07 ) *
Νουντιε δεν ειναι αστεια αυτα shot.gif


Τώρα αυτό το emote shot.gif με εξωθεί να βάλω κάτι που δεν μ'αρέσει καθόλου.



Κολλάει το Χτύπα κι Άλλο, ε? smiley.gif

ΥΓ: Failed attempt at humor pt. 2
j-kidd13
QUOTE(Nuntius @ Jan 1 2012, 19:17 ) *
Ρε παίδες, sorry κιόλας, αλλά αν οι Kreator είναι βαβούρα τότε τι να πει το Grindcore ή το Death / Black που συνήθως
Και να επαναλάβω για άλλη μια φορά πως ανεξάρτητα το αν σε κάποιον αρέσουν τα ανωτέρω κομμάτια ή όχι, όλα τους είναι μουσική. Υπάρχουν κανονικά όργανα, τα κομμάτια έχουν συγκεκριμένη δομή και όπως και όλα τα υπόλοιπα μουσικά κομμάτια έχουν νότες. Άρα, δεν είναι βαβούρα ούτε αυτά.

Και μετά είναι βαβούρα οι Kreator? Θα μας τρελάνετε ωρέ? smiley.gif

ΥΓ: Αν είναι κάποιος να πει βαβούρα ένα παρακλάδι του Metal (το οποίο παίζεται με κανονικά μουσικά όργανα που παράγουν νότες) τότε πως θα αποκαλέσει κάποιος το Power Electronics, το οποίο ούτε με μουσικά όργανα παίζεται ούτε έχει σκοπό να παράγει νότες (ή ρυθμό)?

Παράδειγμα:



Εν κατακλείδι, το τι αρέσει στον καθένα είναι προσωπικό. Αλλά το να χαρακτηρίζουμε βαβούρα ότι δεν μας αρέσει ακόμα και αν το εν λόγω είδος είναι άκρως μουσικό, μου φαντάζει λιγάκι υπερβολικό. Όλα είναι τέχνη (συμπεριλαμβανομένου και του Power Electronics).

Aρχικα ακουγοντας αυτο το Power Rangers....εεε,συγγνωμη,electronics....με επιασε το κεφαλι μου....

Τωρα για το υπολοιπα που αναφερεις....Βαβουρα ειναι για ΕΜΕΝΑ....για το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΓΟΥΣΤΟ....οποτε για κατι που δεν μου αρεσει,νομιζω,μπορω να αναφερθω σε αυτο που μου βγαζει,μιλωντας υποκειμενικα....Οργανα ειναι,νοτες παραγουν(και ημιτονια επισης....),ο ηχος των μουσικων οργανων ενιοτε σε αυτο το ειδος μπορει να ειναι πολυ ωραιος....(παιζω ηλεκτρικη-ή τουλαχιστον νομιζω οτι παιζω tongue.gif -οποτε τη βρωμια και το riff κτλ τα εχω μεσα μου)...ΑΛΛΑ αυτο το πραγμα που ακουω για "φωνητικα"....ε,δεν μπορω να καταλαβω πως καποιος μπορει να ενθουσιαστει ακουγοντας καποιον να μουγκριζει σαν βρυκολακας...
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν σεβομαι οποιον του αρεσει αυτο το ειδος βεβαια....
Nuntius
QUOTE (j-kidd13 @ Jan 2 2012, 05:21 ) *
Aρχικα ακουγοντας αυτο το Power Rangers....εεε,συγγνωμη,electronics....με επιασε το κεφαλι μου....

Τωρα για το υπολοιπα που αναφερεις....Βαβουρα ειναι για ΕΜΕΝΑ....για το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΓΟΥΣΤΟ....οποτε για κατι που δεν μου αρεσει,νομιζω,μπορω να αναφερθω σε αυτο που μου βγαζει,μιλωντας υποκειμενικα...


Ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει την άποψη του. Κάτι που για εσένα είναι βαβούρα, για κάποιον άλλο είναι τέχνη. Και κάτι που για σένα είναι τέχνη, για κάποιον άλλο είναι βαρετό.

ΥΓ: Το Power Electronics το έβαλα για να δείξω πως είναι όντως η βαβούρα (εννοείται πως είναι κι αυτό μορφή τέχνης, βέβαια). Ώστε να την ξεχωρίζουμε από την ακραία μουσική που απλά δεν κάθετε καλά στα αυτιά μας.

QUOTE (j-kidd13 @ Jan 2 2012, 05:21 ) *
ΑΛΛΑ αυτο το πραγμα που ακουω για "φωνητικα"....ε,δεν μπορω να καταλαβω ποως καποιος μπορει να ανθουσιαστει ακουγοντας καποιον να μουγκριζει σαν βρυκολακας...


Απλούστατη απάντηση. Σε κάποιους αυτά τα φωνητικά βγάζουν συναίσθημα ενώ η πλειονότητα των καθαρών φωνητικών (όσο άρτια τεχνικά και αν είναι) δεν βγάζουν σχεδόν καθόλου συναίσθημα.
j-kidd13
QUOTE(Nuntius @ Jan 2 2012, 05:37 ) *
Ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει την άποψη του. Κάτι που για εσένα είναι βαβούρα, για κάποιον άλλο είναι τέχνη. Και κάτι που για σένα είναι τέχνη, για κάποιον άλλο είναι βαρετό.

ΥΓ: Το Power Electronics το έβαλα για να δείξω πως είναι όντως η βαβούρα (εννοείται πως είναι κι αυτό μορφή τέχνης, βέβαια). Ώστε να την ξεχωρίζουμε από την ακραία μουσική που απλά δεν κάθετε καλά στα αυτιά μας.


Προφανως,τα γουστα ειναι εντελως υποκειμενικα....

QUOTE(Nuntius @ Jan 2 2012, 05:37 ) *
Απλούστατη απάντηση. Σε κάποιους αυτά τα φωνητικά βγάζουν συναίσθημα ενώ η πλειονότητα των καθαρών φωνητικών (όσο άρτια τεχνικά και αν είναι) δεν βγάζουν σχεδόν καθόλου συναίσθημα.

Παντως φιλε μου το μονο συναισθημα που μου προκαλουν αυτου του ειδους τα φωνητικα ειναι εντονοτερη επιθυμια να αλλαξω τραγουδι....Αλλα αν εσενα σου βγαζουν οποιαδηποτε θετικα συναισθηματα,ειναι προσωπικο σου γουστο και ειναι απολυτα δεκτο και θεμιτο....Δεν υπαρχει κανενας λογος να διαφωνισουμε γι αυτο το θεμα...
Nuntius
QUOTE (j-kidd13 @ Jan 2 2012, 05:45 ) *
Παντως φιλε μου το μονο συναισθημα που μου προκαλουν αυτου του ειδους τα φωνητικα ειναι εντονοτερη επιθυμια να αλλαξω τραγουδι....Αλλα αν εσενα σου βγαζουν οποιαδηποτε θετικα συναισθηματα,ειναι προσωπικο σου γουστο και ειναι απολυτα δεκτο και θεμιτο....Δεν υπαρχει κανενας λογος να διαφωνισουμε γι αυτο το θεμα...


Κουβέντα να γίνεται, αδελφέ. Βρήκα και εγώ κάποιον να είναι ξύπνιος στις 6 παρά και τον πρήζω tongue.gif

ΥΓ: Τα συναισθήματα που σου βγάζει ένα τραγούδι δεν είναι απαραίτητο να είναι θετικά για να σου αρέσει. Μπορεί κάλλιστα να είναι και αρνητικά smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.