Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
Mamuwalde
το πρώτο είναι από τα πρώτα του , τα οποία ήταν λίγο λα-λα κι απ'όσο έχω διαβάσει δεν πολυγούσταρε να τα τραγουδήσει .

το δεύτερο είναι κομματάρα , από έναν από τους μεγαλύτερους μαύρους δίσκους της ιστορίας . απίστευτο κομμάτι.

πάρτε άλλη μια μεγάλη μαυρίλα . al green - simply beautiful . μεγάλα τραγούδια , μεγάλες ερμηνείες tongue.gif

dizzy_fingers
QUOTE(pierce21 @ Jun 23 2008, 23:18 ) *
sorry για το back to back post , αλλα θελω να το ποσταρω το τραγουδι (λογικα θα εχει ξαναμπει), oι στιχοι ταιριαζουν απολυτα σε αυτη τη στιγμη

read my mind - killers

Χε...μου θύμισες αυτό:

(Aristarxos) tongue.gif - Mr. Brightside
ios
Where melancholia strikes in mid-June.





Mogwai - We are no Here από το OST του Miami Vice.
Gravedigger
Ε για να μην χαλάσω αυτήν την ευχάριστη κατάσταση που επικρατεί στο φόρουμ θα συνεχίσω στο ίδιο στυλ.
James Blunt-High
Από χθες πρέπει να το έχω ακούσει καμιά 60αρια φορές.

Xaroumenos loukoumas
Digger, ξέρεις.
Μην επαναλαμβάνομαι biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif w00t.gif
Pierce
the piano ohmy.gif και εξαιρετικο κομματι, και εξαιρετικο βιντεο. Δεν φτανει στα επιπεδα του ''more'' που εχει ποσταρει ο sihainas , αλλα αξιζει να το δειτε



edit: το τραγουδι ειναι το Comptine d'un autre été απο Yann Tiersen
apkat
Και ειναι ενα απο τα θαυμασια τραγουδια του Τιερσεν που εντυσαν το Αμελι..

Γενικα ο Τιερσεν ειναι φανταστικος καλλιτεχνης..και φοβερα ιδιοτροπος λενε αφου εχω διαβασει οτι στους δισκους του αυτος ηχογραφει ολα τα οργανα που ακουγονται αφου δεν εχει εμπιστοσυνη σε κανεναν αλλον.. biggrin.gif Τον ειχα δει πριν 2 χρονια και η συναυλια ηταν μαγευτικη..
Xaroumenos loukoumas
Θα αλλάξω κάπως το κλίμα, sorry.
Είμαι σε λιγότερο ήρεμη διάθεση σήμερα, οπότε:

Foo Fighters - The pretender


ΥΓ: μου αρέσει και το video βασικά wink.gif
ios
Μιας και λέμε για Foo Fighters (τι απίστευτη μπάντα...) πιάστε και λίγη melancholia mk.2





Breathe out, so I can Breathe you in

Δεν θέλω να φανώ πολύ γκέι, αλλά είναι να υγραίνουν τα μάτια σου ορισμένοι στίχοι.
Keyser_Soze
Γκέι ios tongue.gif

Ορίστε άλλο ένα φανταστικό τραγουδάκι, από ένα συγκρότημα που οι ίδιοι έχουν δηλώσει ως μεγαλύτερη επιρροή τους, τους ανυπέρβλητους Porcupine Tree. Το τραγούδι το θυμήθηκα από τον στίχο που παραθέτει ο ios.


RPWL - Breathe In, Breathe Out
sihainas
Όχι και gay ρε ιε... το Everlong είναι μακράν το καλύτερό τους κομμάτι (κατά τη γνώμη μου πάντα)


Porcupine Tree - Blackest Eyes
ios
Σημείωση/Διόρθωση : το γκέι πήγαινε στην πρόταση με την ύγρανση των ματιών ελέω συγκίνησης ;Ρ

...είμαι κάπως αυτές τις 2 μέρες.. :Ρ
Keyser_Soze
Ένα από τα πιο καινοτόμα και πιο πρωτοποριακά συγκροτήματα τα τελευταία 15-20 χρόνια (αν όχι το ένα και μοναδικό) είναι αναμφίβολα οι Tool. Τέσσερα άλμπουμ, το ένα καλύτερο από το άλλο, με τις μελωδίες να είναι τόσο τελεία εναρμονισμένες που θαρρείς πως τις δημιούργησαν εξωγήινοι με IQ πολύ μεγαλύτερο από το δικό μας.

Πάρτε για παράδειγμα, τον ύμνο τους, Lateralus (από το ομώνυμο άλμπουμ τους του 2001). Είναι τόσο μεγάλη η ευφυία τους που το τραγούδι αναπτύσσεται με μαθηματική ακρίβεια κυριολεκτικά, ακολουθώντας σε τέμπο αλλά και τα φωνητικά την διάσημη ακολουθία Φιμπονάτσι (ο κάθε αριθμός ισούται με το άθροισμα των δύο προηγούμενων: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, κτλ.).
Ορίστε η απόδειξη: http://lyricwiki.org/Tool:Lateralus/Fibonacci

Και ορίστε και η κομματάρα:


Όσον αφορά το βίντεο, είναι ακόμα μία τεράστια απόδειξη, της εκπληκτικής μουσικής ευφυίας που διακατέχει τα μέλη του συγκροτήματος. Ένα ψυχεδελικό έργο τέχνης. Τελειότητα.
ios
Έπαιξε στο neighborhood radio του last.fm και απλά θυμήθηκα τo απίστευτο soundtrack του Scarface. Enjoy




Giorgio Moroder - Gina's And Elvira's Theme
Air Kef
Λογικά θα πέσουν ντομάτες αλλα το ακουσα χθες και δεν ξεκολλάω.

Εκτός των άλλων,αξίζει να το δείτε μονο και μονο για την απίστευτα εντυπωσιακή εμφάνιση της Καγιά.


Matisse feat. Vicky Kayia - She Bop / Na Na Na
Invalid Video Link
sihainas

Max Raabe - Around the World

Πιθανώς να έχετε δει το βιντεάκι για τους ισπανούς στο Ευρωμπάσκετ που είχε το we will rock you και το sex bomb σε μία περίεργη διασκευή... ε ο ίδιος έχει κάνει και για το Around the World... Δεν μπορώ παρά να 77.gif ο τύπος είναι θεός tongue.gif
Jabar
Kαλημέρα και όταν λέω καλημέρα συνειρμικά μου έρχεται
Invalid Video Link
4 γυναικείες φωνές που μου αρέσουν
Blondie - One Way or Another (live)
Invalid Video Link
Pretenders - Precious
Invalid Video Link
Janis Joplin - Cry Baby (live in toronto 1970)
Invalid Video Link
Eleftheria Arvanitaki - Ti leipei - Summer Tour 2002
Invalid Video Link
Pierce
εξαιρετικο κομματι των James, αν και λιγο πιο παλιο. Καλα να περασετε οσοι πατε, θα ηθελα να ειμαι και εγω εκει αλλα....


Tomorrow

thrylos7
Ένα πάρα πολύ ωραίο, κεφάτο, 60s τραγούδι (νομίζω του 1963), έχει παίξει και σε διαφήμιση... Από τα αγαπημένα μου, αυτού του στυλ.

Swinging Blue Jeans - Hippy hippy shake

Jabar
#14 Little Richard - good golly miss molly
Invalid Video Link
Alexmei
Ίσως ένα από τα καλύτερα κομμάτια της "Ορχιστρικής" Metal.

The Wake of Magellan - Savatage

Invalid Video Link

Μην νομίζετε ότι είναι από τις μπάντες που φωνάζουν και ουρλιάζουν χωρίς νόημα ενώ το distortion είναι στο 10.

Είναι μελλοδικό, με πιάνο , συναίσθημα, φωνή και φανταστικούς στοίχους. Το προτείνω να το ακούσετε χωρίς δεύτερη σκέψη
sihainas
Savatage... αν διαβάσεις το πρώτο ποστ του τόπικ θα δεις ότι εκείνη την εποχή είχα κολλήσει με δύο τραγούδια τους... το Believe και στο Follow Me...ε από τότε έχω να τους ακούσω πάνε δηλαδή 2.5 χρόνια tongue.gif

Anyway πάρτε τώρα το Honey Bee από το τελευταίο album των εκπληκτικών Madrugada 77.gif

rchos
παρτε και ενα ελληνικο που ακουσα πριν απο λιγο και κολλησα.

Paola - Kouventa stin kouventa
Invalid Video Link

ναι οντως ποσταρα παολα.μαρεσει ομως τι να κανω.δεν ειναι σκυλοτραγουδο.
rchos
το επομενο τραγουδι ειναι μια ωδη στις ΟΛΕΣ!

Thanos Petrelis - Xypna Thanasi



γεματο αληθειες αυτο το τραγουδι.αληθινος υμνος!


Υ.Γ.μωρο δεν πεφτει αν δεν εχεις τουρμπο καγιεν
Gravedigger
QUOTE(rchos @ Jul 1 2008, 12:26 ) *
Paola - Kouventa stin kouventa



QUOTE(rchos @ Jul 1 2008, 13:51 ) *
Thanos Petrelis - Xypna Thanasi

Οι Mods ρίχνουν το επίπεδο... 68.gif
Pierce
για την παολα δεν ξερω, αλλα το τραγουδακι του Θανου, ακουσε το, θα σε εκφραζει σιγουρα wink.gif
rchos
QUOTE
Οι Mods ρίχνουν το επίπεδο...



εισαι μισο βημα απο το φαουλ και τις διακοπουλες.προσεξε! 19.gif
Gravedigger
QUOTE(pierce21 @ Jul 1 2008, 14:22 ) *
για την παολα δεν ξερω, αλλα το τραγουδακι του Θανου, ακουσε το, θα σε εκφραζει σιγουρα wink.gif

Εμμμμ.....ΟΛΕΣ
j-kidd13
O mod ποσταρε βιντεακι Πετρελη με ΜΕΓΑΛΟ ΝΟΗΜΑ......
Jabar
Με αγάπη από τη Σερβία
Iggy Pop/Goran Bregovic - In the Death Car
Invalid Video Link
Jabar
Invalid Video Link
Jabar
Goran Bregovic - Serbetico
Invalid Video Link
Gravedigger
Puddle of Mudd-Psycho
Πολύ καλό τραγουδάκι από μια πολύ καλή μπάντα.

rchos
Editors - Push Your Head Towards The Air
Invalid Video Link


φοβερο κομματι.
Jabar
Χθες πήγα σε γνωστό club de Cuba στην περιοχή του Nikefalin πέρασα καλά γιαυτό βάζω το βιντεάκι με salsa
Παρατήρησα ότι όλο και περισσότεροι ασχολούνται με latin χορούς.
Salsa Music Video Mix
Invalid Video Link
Xaroumenos loukoumas
Ποτέ μου δεν πίστευα ότι θα πόσταρα τέτοιο τραγούδι!

4 Strings - Summer Sun

Alexmei
Aπό τα πιο όμορφα τραγούδια που έχω ακούσει.

Van Morrison - Brown Eyed Girl

Das Kapital
Θέλω να ζήσω-Notis Sfakianakis 15.gif



Γιατι απο οτι καταλαβα το forum γουσταρει ροκ παρτε μια ροκια με λιγη ηλεκτρικη κιθαρα απο το Νοτη,το τραγουδι δε ξερω γιατι δεν ειναι τοσο γνωστο,παντως ειναι τρομερο και εμενα με ανεβαζει παρα πολυ!

Σε οποιον αρεσε εχει και αλλα τετοια ο Νοτης! laugh.gif
Weekendman
Μια ερώτηση ,πώς μπορώ να μεταφέρω τραγούδια και γενικά βίντεο απο το Υou Tube με πλήρη εικόνα όπως οι προηγούμενοι και όχι μόνο μέσω link;
rchos
The Kinks - A Well Respected Man
Invalid Video Link

πολυ ωραιο κομματι.ειχα κολλησει πρωτη φορα οταν ειδα την ταινια για την ζωη του πιτερ σελερς.πολυ ωραιο.
Flash
Με εκφράζει αρκετά αυτή τη στιγμή.

Eagle-Eye Cherry: Save tonight
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(Flash @ Jul 11 2008, 18:55 ) *
Με εκφράζει αρκετά αυτή τη στιγμή.

Eagle-Eye Cherry: Save tonight


Τρομερό τραγούδι!! 77.gif
red pyramid88
Να ποντάρουμε και κάτι απο μια λατρεμένη μπάντα







η αγαπημένη μου rap μπάντα και με διαφορά η πιο δυναμική και καλύτερη του είδους. Απο την αρχή μέχρι το τέλος πιστοί στο τι εκπρωσοπούν, απλοί και άμμεσοι, βγάζουν πιο πολύ όγκο στον ήχο τους απο οτιδήποτε έχω ακούσει και να μη μιλήσουμε για τις ρίμες του Chuck, γιατί θα βγούνε τεράστια ποστ.

Respect PE
sihainas

Ενδελέχεια - Διαμαντένια Προβλήτα

77.gif biggrin.gif 41.gif
Pierce
Mικρουτσικος μελοποιει Καββαδια
Οι 7 νανοι στο S/s Cyrenia
(γνωστο για την φραση ''γιε μου που πας; Μανα θα παω στα καραβια'')
sihainas
Γενικά πολύ ωραία συναυλία αυτή...κάπου την είχα σε dvd... καλά που μου το θύμησες...
Pierce
τον μικρουτσικο δεν τον συμπαθω καθολου, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δικαιουται συγχαρητηρια
τα επομενα τραγουδια με καποια ρετρο διαθεση, απο το πρωτο μισο της δεκαετιας του 90. (δεν ξερω γιατι, εγω αυτα τα τραγουδια τα εχω πακετο στο μυαλο μου)

the connells - 74-75


fool's garden-lemon tree

rchos
με το lemon tree εχω καει πολλες πολλες ωρες καποτε!μου θυμισες τα νιατα μου μπαγασικο!


αυτο αφιερωμενο σε σενα μυστις!
Jabar
Δεν ποστάρω αλλού ούτε ανοίγω τόπικ γιατί το θέμα,είναι εξόχως πολιτικό αλλά δεν σηκώνει πολιτική εκμετάλλευση.20 Ιουλίου 1974 εισβολή των Τούρκων στην Κύπρο.
Ενας λαός πρέπει να έχει μνήμη και να διδάσκεται από τα λάθη του.Δύο τραγούδια και τίποτε άλλο.
Το νησί της αφροδίτης
Γιώργος Νταλάρας
Μουσική Μίκης Θεοδωράκης - 1964
Στίχοι: Λεωνίδας Μαλένης

Το "Χρυσοπράσινο φύλλο" του τραγουδιού δεν είναι τυχαίο. Υπάρχει ένα είδος βελανιδιάς που φυτρώνει μόνο στην Κύπρο. Η μια πλευρά του φύλλου χρυσίζει και η άλλη είναι πράσινη! Είναι το εθνικό φυτό της Κύπρου.

Γη της λεμονιάς της ελιάς
Γη της αγκαλιάς της χαράς
Γη του πεύκου του κυπαρισιού
των παληκαριών και της αγάπης
Χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στο πέλαγος.

Γη του ξεραμένου λιβαδιού
Γη της πικραμένης Παναγιάς
Γη του λίβα τ' άδικου χαμού
τ' άγριου καιρού των ηφαιστείων
Χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στο πέλαγος.

Γη των κοριτσιών που γελούν
Γη των αγοριών που μεθούν
Γη του μύρου του χαιρετισμού
Κύπρος της αγάπης και του ονείρου
Χρυσοπράσινο φύλλο ριγμένο στο πέλαγος.
Dalaras: Χρυσοπράσινο φύλλο (Cyprus)
Invalid Video Link
Γιώργος Νταλάρας - Κερύνεια
Invalid Video Link
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.