Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
Pierce
ωραιο και δυνατο κομματακι, απο μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες
(το λεω για οποιους δεν το εχουν εμπεδωσει ακομα tongue.gif )
the killers - smile like you mean it
apkat
Kομματακι κολλημα..

Κwan-Tainted love

Invalid Video Link
Anaz
http://www.youtube.com/watch?v=jRrzo_0wATI

Aυτο το τραγουδι απο τη διαφημιση του Tiguan ξερετε ποιο ειναι???
sihainas

Take That - Rule the World


Από τους τίτλους τέλους του Stardust I understand it's a bit "glykanalatus" αλλά δεν πειράζει...

edit.
Όσο γι'αυτό που ρωτάς anaz στο λίγο που έψαξα βρήκα ότι το τραγούδι το έχει γραψει η Human Music House η οποία γραφει τραγούδια για διαφημίσεις... http://www.humanworldwide.com/flash2007/?reelid=6 αυτά... αν βρεις τίποτα πες μου γιατί ακούγεται καλό
spysta
Στερεο Νοβα 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif ''3000μερες''




Κωσταντινος Βητα 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif Funky Beep (Απο την παρασταση του Δημητρη Παπαιωαννου ''2'')
Invalid Video Link


Βοnobo 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif ''Recurring'' (Ερχεται σε κανα δυο εβδομαδες στο Art House ... πηγαινετε !!!!)
Invalid Video Link
morfi
Ακόμη και αν δεν τους έχεις ακούσει ποτέ, ένα τραγούδι τους είναι ικανό να σου βγάλει συναισθήματα που δεν γνωρίζεις τι ακριβώς είναι. Λύπη, χαρά, έρωτας, συγκίνηση ; Ιδέα δεν έχεις. Σε άγγιζουν όπως άγγιξαν και όλες τις γενιές πριν από τη δική σου και όπως θα αγγίξουν και τις επόμενες. Τα τραγούδια τους δεν είναι απλά τραγούδια. Είναι αναμνήσεις. Συναισθήματα. Το καθένα σου ξυπνάει ξεχωριστές εικόνες. Aν δεν έχεις, θα στις δημιουργήσει.
Δεν ξέρω αν θα υπάρξουν ποτέ καλύτεροι από αυτούς, αλλά όσο θα υπάρχουν στο χρόνο θα συνεχίσω να πιστεύω ότι τίποτα καλό δεν έχει πεθάνει.

sihainas
Κόλλημα οι Πυξ Λαξ... πραγματικά... δεν ακούω πολύ ελληνική μουσική αλλά Πυξ Λαξ μπορώ να ακούω όλη μέρα...

spysta
Εμενα οι Πυξ Λαξ μου δημιουργουν εικονες απο τα πρωτα χρονια που γνωριζα την μουσικη μεσα απο την κιθαρα .. και φυσικα πολυ εντονες σκηνες απο τις συναυλιες που διοργανωναμε με τα αλλα μουσικοφιλαρακια στο σχολειο !!!Τις ατελειωτες προβες.. τα βραδια σε στουντια ... σε σπιτια ..στο σχολειο .. οπου μπορουσαμε ..και φυσικα το αφθονο γελιο που ριχναμε μεχρι να συγχρονιστουμε ολοι (συνηθως πεφταν και κατι γαλλικα .. μετα απο 3 ωρες προβας .. και ο αλλος να μπαινει δυο στροφες αργοτερα... και κλασσικα το προβλημα με τα ηχεια και τους ενισχυτες ..)!!!!
Πω πω ... φοβερα χρονια !!! sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif smiley.gif
Gravedigger
Καιρό είχα να ποστάρω εδώ και θα το κάνω με κάτι τελείως άσχετο με τους Πυξ Λαξ.(Sorry δεν υπάρχουν ελληνικά για μένα!)

Deftones-My Own Summer

Pierce
kαι τωρα, κατι πολυ διαφορετικο απο τα συνηθισμενα που ποσταρω και γενικα απο τα τραγουδια του θρεντ.
Αν δεν εχετε ορεξη να κλαψετε μην πατησετε το play. Πασχαλης Τερζης - ενας ευαισθητος ληστης. Ολο το πανελ του τριανταφυλλοπουλου (ακομα και ο Μακης!) εχει πλανταξει στο κλαμα(ειδικα η βανου με την Φιλινη). Ανατριχιαστικη η εκτελεση του στο τραγουδι του Χατζηδακι...


Pierce
back to back post, επειδη ειχαμε διαμαρτυριες για τα ελληνικα απο καποιους tongue.gif

david coverdale & jimmy page - take me for a little while(δεν χρειαζεται καποιο αλλο σχολιο νομιζω )

Keyser_Soze
Όσκαρ τραγουδιού για τούτη εδώ την απίστευτη κομματάρα!!!


Glen Hansard, Marketa Irglova - Falling Slowly
KobeBryant
Νικος Ξυλουρης- Ερωτοκριτος
Μια απο τις ωραιοτερες μελοποιησεις που εχουν γινει σε ποιηματα

rchos
Nikos Kourkoulis - Afieromeno


αφιερωμενο σε καποιον στο φορουμ!κοψε τις φλεβες σου αγορι μου! tongue.gif
Pierce
να επαναφερουμε στην ταξη το τοπικ tongue.gif
Smashing Pumpkins - Disarm


sihainas
Μπράβο ρε Πιρς γιατί πολύ αέρα έχουνε πάρει μου φαίνεται... κομματάρα το disarm...


Simon & Garfunkel- Cecilia (sorry no v-clip)

Δεν σας έφτανε μόνο αυτό; Πάρτε άλλο ένα...


R.E.M. - Man on the Moon
rchos
QUOTE
να επαναφερουμε στην ταξη το τοπικ

QUOTE
Μπράβο ρε Πιρς γιατί πολύ αέρα έχουνε πάρει μου φαίνεται... κομματάρα το disarm...


παντως sihainas εγω ακουγοντας το τραγουδι του κουρκουλη δεν κοβω φλεβες.αλλος(ο απο πανω σου)ειναι αυτος που βρισκετε σε τετοια ψυχολογια και προς τιμην του το εβαλα!για να ξερουμε τι λεμε! wink.gif wink.gif


παμε τωρα για συνεχεια σε ενα φανταστικο κομματι.θα συνφωνησει και ο πιρς!

dimi phaze-all this love
Invalid Video Link

ελληνικης προελευσεως ο δημιουργος και η τραγουδιστρια η οποια μαλιστα εχει συμμετασχει και σε ριαλιτυ ταλεντων απο οσο μαθαινω!
Pierce
εγω δεν τολμαω καν να πατησω το play στο τραγουδι του κουρκουλη.Αλλος το τραγουδαγε στο msn χτες το βραδυ, (Ναι εσυ ο απο πανω...) και με εκανες να θελω να κοψω τις φλεβες μου νεο παλικαρι


θα συμφωνησω για το τραγουδι που ποσταρες τωρα παντως tongue.gif (οπως και για το Cecilia βεβαιως βεβαιως)
rchos
μαη σικρετ κομπινεισιον ις ε μυστερυ του γιου.γιουζ γιορ ιματζινεισιον αι αμ νοτ ιζι μπατ αι αμ τρου!


καλομοιρα οε οε οε!
Pierce
ενα mini tribute στους beatles με τα αγαπημενα μου κομματια απο αυτους. Ιδιαιτερο γκρουπ για μενα, με ενα περιεργο συναισθηματικο δεσιμο, που μου φερνει διαφορες θύμησες και αναμεικτα συναισθηματα

hey jude


let it be



While My Guitar Gently Weeps
rchos
απο οτι καταλαβαινουμε οι beatles σου αρεσουν οσο δεν τραγουδα ο λενον ετσι; tongue.gif
Pierce
κανει back vocals ρε tongue.gif
η αληθεια ειναι παντως οτι προτιμω τον paul...
rchos
και μενα η αληθεια ειναι ο πολ μου αρεσει πιο πολυ.
παρε και μια συνεργασια του με τον michael jackson.ειναι κολλητικο το κομματι.

PAUL McCARTNEY & MICHAEL JACKSON - SAY, SAY, SAY
Invalid Video Link
Keyser_Soze
Ένα κομμάτι που σίγουρα θα γουστάρουν πίρσι και Κεφ (επειδή ξέρω ότι το έψαχναν αλλά δεν το έβρισκαν).

apkat
Eγω παλι εχω μια προτιμηση στον Τζον..Παντςω και γω τον τελευταιο καιρο για χιλιοστη φορα ξανακολλησα μ,ε τους beatles μετα το αφιερωμα στον Λεννον που χε σε μια εφημεριδα..
Pierce
56.gif 56.gif 56.gif 56.gif 56.gif 56.gif 56.gif 56.gif 56.gif

Whitesnake - here i go again



ACDC - Hells bells




ACDC- Highway to hell




ACDC-Thunderstruck

thrylos7
cbc.ca:

QUOTE
Tributes were flowing Monday for Jeff Healey, a Toronto blues-rock and jazz musician who has died at age 41.

Healey, who was known for his unique guitar style, died Sunday of cancer at a Toronto hospital, surrounded by family and friends.

Canadian musician Jeff Healey plays his unique sit-down style before a crowd in Windsor, Ont., in July 2001.
(Chris Wattie/Canadian Press) Tributes to Healey were pouring in from blues and jazz musicians across the world including Bryan Adams, who called Healey "one of Canada's greatest talents."

Friend and fellow musician Colin James hailed him as a great talent, saying Healey's musicality came in "an unworldly way."

One of Healey's unique characteristics was his style of playing guitar — with his Fender Stratocaster placed on his lap, not standing up.

"It was amazing for any guitar player to see," James told CBC News. "It was physically shocking to hear him play."

Healey said it was more comfortable to play that way.

"I tried playing guitar the normal way, but I just wasn't very comfortable," Healey said in an interview with the Oregon Statesman-Journal.

A talented musician from an early age, Healey played guitar, trombone, trumpet and keyboard with fluid ease, despite being blind from the age of one.

Beginning as a blues-rock musician, he was catapulted into the spotlight when Stevie Ray Vaughan heard him play in Toronto in 1985 and began inviting him to international gigs.

Healey was known best for the classic tune Angel Eyes with the Jeff Healey Band and his role as Cody in the 1989 film Road House, starring Patrick Swayze.

In the 1990s, his career took a new turn when he opened Jeff Healey's Roadhouse, named after the movie, a popular performing venue, in Toronto.

Early love of jazz

The club played host to hundreds of Canadian and international musicians, and Healey turned to jazz, an early love.

"Every time he sang Stardust, it just sent chills through me," said Christopher Plock, a sax player and singer who counted Healey among his friends.

Plock noted that while people went to see Healey play, he was generous in sharing the spotlight.

"It was about Jeff Healey. People came to see him, but he gave other musicians a chance, even to try something new. He let everyone shine,” Plock said.

Healey and his band the Jazz Wizards played regularly at the club and Healey was recording and performing until just four weeks ago, despite battling cancer.

Gary Scriven, a member of the Jazz Wizards, said Healey had an infectious enthusiasm that motivated both his bandmates and audiences.

"He drew his strength from somewhere, I don't know where, but it spread among the band and flowed into the audience," Scriven said.

The two played together just four weeks before cancer claimed his life.

Healey's first brush with cancer was as a child of one, when he lost his eyesight to a rare form of retinal cancer known as retinoblastoma.

First band at 17

Born on March 25, 1966, in Toronto and adopted into a middle class Canadian family, Healey spent his childhood in Etobicoke, Ont.

At three, he picked up his first guitar and by the age of 17, he had his first band, Blue Directions, a blues band he and some high school friends put together.

One fateful night in 1985, a friend got 19-year-old Healey to jam with bluesmaster Albert Collins at a club in Toronto.

A few nights later, he was invited back to play with Vaughan and then the invitations for club dates started pouring in.

Healey formed the Jeff Healey Band with drummer Tom Stephen and bassist Joe Rockman.

In the late 1980s, the Jeff Healey Band played 200 to 300 gigs a year in Canada alone. Arista Records produced their first album, See the Light, which included their biggest hit single, Angel Eyes.

Juno win

The band made three more albums together, Hell to Pay, Feel This and Get Me Some. Healey won a Juno and was nominated for a Grammy Award.

In this period, Healey shared a stage with musicians such as B.B. King and George Harrison.

But Healey's true love was jazz, and in the 1990s he began to indulge that love.

"When I was growing up in the '70s as a child I was fortunate to have a lot of radio programming devoted to jazz from the '20s and '30s on a lot of different stations," Healey told the Kitchener-Waterloo Record.

He hosted the CBC Radio program, My Kind of Jazz, where he played selections from his personal collection of more than 30,000 vinyl records.

Healey hated travelling and cut back on touring commitments when he opened up Jeff Healey's Roadhouse.

Independent label

There he jammed twice a week with guest musicians and with the Jazz Wizards.

The club presented hundreds of international and local artists, and continues as one of the best live music venues in the city.

Healey created his own independent record label HealeyOphonic to record with the Jazz Wizards. In 2006, he recorded with British trombonist Chris Barber.

His last blues recording, Mess of Blues, is slated for North American release on April 22.

Healey's last live performance was Feb. 2 in Goderich, Ont., when he performed despite fighting lung cancer. His cancer had returned in 2006, at first attacking his legs.

He is survived by his wife Christie and two children; daughter Rachel, 13, and son Derek, 3.













thehighwaystar.com:

"He was one of those people about whom Leo Tolstoy wrote “he was too good to live”. Rest in peace, Jeff. You’re in rock’n'roll heaven now, jamming with Jimi Hendrix, Jim Morrison, George Harrison and SRV"
rchos
Invalid Video Link


Man Of Constant Sorrow
rchos
ας κανουμε στροφη στην ελληνικη ροκ με δυο διασκευες που μου αρεσουν πιο πολυ απο τα πρωτοτυπα(οχι οτι δεν μ'αρεσουν τα πρωτοτυπα).

Endelexeia - Stin arhi tou tragoudiou


Dimitris Poulikakos - Yparxw
sihainas
Εμένα πάντως το κόλλημα με τους R.E.M. συνεχίζεται για 2η συνεχόμενη εβδομάδα οπότε πάρτε άλλη μία κομματάρα τους...


R.E.M. - Drive

Αλλά μιας και πιάσαμε το greek rock ας βάλω και κάτι από κει...


Διάφανα Κρίνα - Μικρές Αλήθειες

Δυστυχώς δεν βρήκα καλύτερο βίντεο αλλά αξίζει γιατί είναι κορυφαίο τραγούδι... 77.gif
dizzy_fingers
http://www.deezer.com/#music/album/44098
Μία διαφορετική πρόταση: Majaz - Le trio joubran

Βάλτε, ακούστε, κολλήστε(γενικά με το site biggrin.gif).
sihainas
Ωραίος ο dizzy... μπήκε κατευθείαν στα bookmarks μου αυτό το site... Πολύ ωραία και τα τραγούδια που έβαλες... ειδικά για το βράδυ αν θες να κοιμηθείς είναι ότι πρέπει... (τώρα βέβαια θα μου πεις εγώ κοιμάμαι και με Blind Guardian χαχα tongue.gif )
dizzy_fingers
Εγώ τα έχω βάλει τώρα στη δουλειά και περιέργως με καλμάρουν μια χαρά.
rchos
ρε dizzy πιο συχνα τετοια ποστ!βρικαμε λαυρακι.
σαν αντμιν μπορει να μην λες πολλα αλλα απο μουσικη δειχνειςνα το κατεχεις! tongue.gif tongue.gif
ευχαριστουμε για την προσφορα σου!
dizzy_fingers
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια 24.gif.
Pierce
Tainted Love - Marilyn Manson cover
(Uncensored)

rchos
Black Eyed Peas & Jack Johnson - Gone Going
Invalid Video Link



πολυ ωραιο κομματι! smiley.gif
apkat
Respect στον γιγαντα Μητροπανο..

Τα Λαδαδικα-Μητροπανος

Σ'αναζητω-Μητροπανος
Xaroumenos loukoumas
Συγχαρητήρια και από εμένα για το site που πρότεινε ο Dizzy, πάντα τέτοια! 41.gif
Bonzo
Τι είανι το site? Κάτι αντίστοιχο του last.fm?
apkat
Κατι αντιστοιχο..Πιο πρακτικο απο το λιγο που το χω ψαξει..
Xaroumenos loukoumas
Βασικά είναι λίγο περίεργη φάση το last.fm, οπότε..

[offtopic]
Το καλό είναι ότι έχει και standalone player αν θέλεις.
Το κακό είναι ότι (κατά την άποψή μου) τα κομμάτια που σου βάζει είναι λίγο ό,τι να ναι.
[/offtopic]

Εδώ σου δίνει την αίσθηση του πιο πρακτικού όπως εύστοχα σχολίασε και ο φίλτατος υποψήφιος admin.
(ωραία το είπα αυτό το τελευταίο)
Jimar
πολυ ωραιο το σαιτ που εδωσες ντιζυ w00t.gif
rchos
δυο τραγουδια που τα βρηκαμε μεσα απο το περιβοητο πλεον σαιτ του διζζυ(επιτελους χρησιμο αυτο το παιδι.οταν σταματησει να ειναι αντμιν θα του δωσουμε τη θεση music finder να μην νιωθει και αχρηστος tongue.gif )

Cocoon - On My Way
Invalid Video Link

&

Soko - I'll kill her
Invalid Video Link


το δευτερο ειναι λιγο σαχλο αλλα κολλας και επισης απο οσο μπορω να καταλαβω καποιοι ταυτιζονται(δεν εχω συγκεκριμενα ατομα στο μυαλο μου μην πεταχτει κανεις.ειναι γενικο το σχολιο μου tongue.gif )!
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(rchos7 @ Mar 9 2008, 08:51 ) *
Cocoon - On My Way
Invalid Video Link


Με πρόλαβες άτιμε!
Pierce
ακολουθει masterpiece.
Rainbow-Gates of babylon
Bonzo
Μια καλή διασκευή του War Pigs από ένα εξαιερετικά ενδιαφέρον συγκρότημα

Dresden Dolls - War Pigs

KobeBryant
Φοιβος Δεληβοριας - Εκεινη

apkat
Aπο τα πιο ωραια Ελληνικα τραγουδια..
Μανωλης Μητσιας/Θανος Μικρουτσικος-Ερωτικο


Με μια πιρόγα φεύγεις και γυρίζεις
τις ώρες που αγριεύει η βροχή
στη γη των Βησιγότθων αρμενίζεις
και σε κερδίζουν κήποι κρεμαστοί
μα τα φτερά σου σιγοπριονίζεις

Σκέπασε αρμύρα το γυμνό κορμί σου
σου 'φερα απ' τους Δελφούς γλυκό νερό
στα δύο είπες πως θα κοπεί η ζωή σου
και πριν προλάβω τρις να σ' αρνηθώ
σκούριασε το κλειδί του παραδείσου

Το καραβάνι τρέχει μες στη σκόνη
και την τρελή σου κυνηγάει σκιά
πώς να ημερέψει ο νους μ' ένα σεντόνι
πώς να δεθεί η Μεσόγειος με σχοινιά
αγάπη που σε λέγαμ' Αντιγόνη

Ποια νυχτωδία το φως σου έχει πάρει
και σε ποιο γαλαξία να σε βρω
εδώ είναι Αττική φαιό νταμάρι
κι εγώ ένα πεδίο βολής φτηνό
που ασκούνται βρίζοντας ξένοι φαντάροι
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.