Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
sofo4
James Morrison > you give me something - smile.gif ενα απο τα τραγούδια που μου αρέσουν πολύ
αλλά δεν μπορώ να κατεβάσω το βιντεάκι.
diama13
Εμενα μου αρεσουν δυο καινουργια:''fairytale gone bad''των sunrise avenue και''girlfriend'' της avril lavigne..ειναι πολυ ωραια και τα βιντεακια ειδικα το δευτερο.. 41.gif
liolias
Βασικα τωρα τελευταια εχω φαει κολλημα με τον Akon και το smack that κυριως..
Zmac
Εγώ με το τελευταιο CD του 2pac--->''Pac's Life"
Yellow heart
Εγω εχω φαει κολλημα με τοuς Green Day.Αmerican Idiot 4ever
Επισης Red Hot Chilli Peppers και με Reamon!!!!!!!!
Gravedigger
Slipknot k Mudvayne κ τα μυαλά στα κάγκελα!!! 56.gif
Das Kapital
Εγω παλι τωρα τελευται εχω φαει κολλημα με το λοου μπαπ, αλλα παραδοσιακα ακουω ραπ και αλλα οπως
το Μικη και αλλους ποιοτικους!!! biggrin.gif
Alexmei
QUOTE(Yellow heart @ Apr 13 2007, 10:31 PM) *
Εγω εχω φαει κολλημα με τοuς Green Day.Αmerican Idiot 4ever
Επισης Red Hot Chilli Peppers και με Reamon!!!!!!!!



είσαι "punk"?
Yellow heart
QUOTE(Alexmei @ Apr 13 2007, 09:02 PM) *
είσαι "punk"?

Aκουω ολα τα ειδη,εκτος απο τν rap που μου την δινει λιγακι.
eva
παιδιά help!!! (το ξαναέγραψα κάπου αλλά δν το βρίσκω) μήπως έχετε δει το βίντεο των 10 καλύτερων φάσεων της εθνικής από το μουντομπάσκετ; αν ναι ξέρετε πως λέγεται το τραγούδι που ακούγεται; μ'αρέσει πααααααααρα πολύ και το θέλωωωωω!!!! δν το έχω βρει παρ'όλο που έχω βάλει τους στίχους και το έχω ψάξει!!! πλιζ παιδιά αν το ξέρετε πείτε μου
eva
και κάτι που ξέχασα!!! στο ρεφρέν λέει "tell me why when i look into your eyes i can love you till forever"
sihainas
Αυτό εννοείς;

http://youtube.com/watch?v=k7T2LNjuC1E
Keyser_Soze
Andy Taylor - I Might Lie
Το έγραψα και στο άλλο τόπικ
Liverpool
Εγω ακουω φανατικα Αβριλ Λαβιν..Ξερει κανεις ποτε ερχεται Αθηνα γιατι κατι πηρε το αυτι μου;;
sihainas
όχι ότι με ενδοιαφέρει αλλά όπως έκανα ζαπινγκ ακουσα ότι θα έρθει Ιούλιο τώρα πότε ακριβώς δεν το συγκράτησα...
Alexmei
QUOTE(Yellow heart @ Apr 14 2007, 10:58 AM) *
Aκουω ολα τα ειδη,εκτος απο τν rap που μου την δινει λιγακι.



α οκ smiley.gif
eva
παιδιά έστω και καθυστερημένα ευχαριστώ για το τραγούδι!!! λοιπόν εγώ γενικά δν έχω πρ! ακούω τα περισσότερα ανάλογα με τη διάθεσή μου!!! αγαπημένος μου ο χατζηγιάννης και αγαπημένη μου η αννούλα (βίσση)! βέβαια πρέπει να πω ότι και όλα τα παλιά λαϊκά είναι στο αίμα μου!!! τώρα τελευταία αρχίζω να ακούω ξένα αλλά όχι γνωστά!! όπως το τραγούδι που σας ζήτησα ή αγαπημένες μπαλάντες από witney-mariah carey-celine dion κτλ!!! δν μπορώ να σας πω πάντως συγκεκριμένα τί ακούω γιατί είναι ανάλογα με το που βρίσκομαι και τη διάθεσή μου!!!!
thrylos7
Για να επαναφέρουμε το τόπικ στο σωστό δρόμο... ( tongue.gif )

Jeff Healey - While my guitar gently wheeps

Pierce
το κομματι ειναι απιστευτο , αλλα το οριτζιναλ απο τα σκαθαρια ειναι καλυτερο νομιζω
thrylos7
Η αυθεντική σύνθεση είναι (ακόμη πιο συγκεκριμένα) του George Harrison..

Προτιμώ αυτό... smile.gif εδώ εξάλλου φαίνεται η μαγεία του Jeff Healey...
Pierce
το βιντεο του θρυλου μου εφερε στο μυαλο ενα τραγουδι ενος εκ των ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΩΝ σύγχρονων κιθαριστων. το παλικαρι ειναι out of this planet. πολυ ατμοσφαιρικος (αν παρεις overdose θα μεινεις να κοιτας το ταβανι για ωρες cool.gif ) ladies and gentlemen joe satriani - midnight
77.gif

thrylos7
Πολύ καλός (σ' αυτό, γενικά συμφωνώ με το σχόλιό σου περί ενός εκ των μεγαλυτέρων), αν και πιστεύω έχει και καλύτερα... tongue.gif

Μουσικός με Μ κεφαλαίο... Όπως πολλοί του είδους (που τους θεωρούν μπεκρήδες, επαναστάτες ή δεν ξέρω εγώ τι, διάφοροι άσχετοι).

Δυστυχώς δεν τον έχω δει live...

Θα ψάξω να βρω ένα καλό video response.. biggrin.gif
apkat
Παντως αν ξερεις απο κιθαρα λιγο και δεις τι κανει ο Σαντριαννι ακομα και σε αυτο το βιντεο τα χανεις..Ειναι συγλονιστικα δυσκολο και θελει απιστευτη δυναμη και στα 2 χερια..Για συγχρονισμο δε συζηταμε καν..Και ακους τα παντα τοσο καθαρα που δεν το πιστευεις πραγματικα.. blink.gif blink.gif 77.gif 77.gif
thrylos7
Κι ένα quiz της στιγμής: τί κοινό έχουν οι τρεις προαναφερθέντες, Healey, Harrison, Satriani;

Επειδή το ερώτημα είναι πολύ "χύμα στο κύμα", σκεφτείτε ποιο άτομο θέτει το ερώτημα (εγώ είμαι αυτός!).. Και το hint "χύμα στο κύμα" είναι, απλά ίσως βοηθήσει με λίγη φαντασία και ελάχιστη μνήμη.


Apkat πόσα χρόνια ασχολείσαι με την κιθάρα; Κάποιο συγκεκριμένο είδος ή γενικά;
apkat
hint ειναι το χυμα στο κυμα;; blink.gif blink.gif Περιμενω με αγωνια να ακουσω γιατι ειναι και 11 το πρωι και δεν εχω ξυπνησει καλα ακομα για να μπορω να σκεφτω..

QUOTE
Apkat πόσα χρόνια ασχολείσαι με την κιθάρα; Κάποιο συγκεκριμένο είδος ή γενικά;


Εκανα 3-4 χρονια σε ωδειο κλασσικη κιθαρα μετα 2 χρονια απλα ασχολουμουν χωρις να κανω μαθημα και εν τελει εχω ξαναρχισει 7-8 μηνες τωρα ηλεκτρικη κιθαρα σε ωδειο..Παντως και οταν εκανα κλασσικη με ηλεκτρικη κυριως ασχολουμουν..
Πιο πολυ ροκ παιζω αλλα οτιδηποτε βρω και μ'αρεσει το προσπαθω..Ειχα αλλωστε καποτε και ενα σπουδαιο( tongue.gif tongue.gif ) ροκ συγκροτημα τους περιφημους Wanderers biggrin.gif biggrin.gif
thrylos7
QUOTE
hint ειναι το χυμα στο κυμα;; Περιμενω με αγωνια να ακουσω

Το hint; tongue.gif Το έδωσα! tongue.gif

Ας περιμένουμε και τον Pierce μιας και συμμετέχει στη συζήτηση...

QUOTE
Ειχα αλλωστε καποτε και ενα σπουδαιο( ) ροκ συγκροτημα τους περιφημους Wanderers

Α ναι, τους θυμάμαι... σ' ένα live έπαιζαν μετά από κάποιους Iron Maiden.. tongue.gif tongue.gif

Τί τραγούδια παίζατε;

Στο ωδείο τώρα τί πράγματα κάνεις;
Pierce
QUOTE(thrylos7 @ May 8 2007, 01:44 AM) *
Κι ένα quiz της στιγμής: τί κοινό έχουν οι τρεις προαναφερθέντες, Healey, Harrison, Satriani;

Επειδή το ερώτημα είναι πολύ "χύμα στο κύμα", σκεφτείτε ποιο άτομο θέτει το ερώτημα (εγώ είμαι αυτός!).. Και το hint "χύμα στο κύμα" είναι, απλά ίσως βοηθήσει με λίγη φαντασία και ελάχιστη μνήμη.
Apkat πόσα χρόνια ασχολείσαι με την κιθάρα; Κάποιο συγκεκριμένο είδος ή γενικά;

το συγκεκριμενο ατομο εχει κολλημα με τους purple. tongue.gif ο satriani ειχε προταση απο τους purple την οποια αρνηθηκε.


τεσπα βασανιζω τον ευατο μου αλλα δεν βρισκω τιποτα...
thrylos7
Βρήκες το hint! laugh.gif

(Τελικά ήταν δύο τα quiz)

Και οι τρεις έχουν βρεθεί στη σκηνή με τους Deep Purple, ή εν ενεργεία μέλη τους τη δεδομένη στιγμή (όχι πχ με τον Blackmore σήμερα).

Συγκεκριμένα, ο Jeff Healey συμμετείχε στο Gillan's Inn tour, του Ian Gillan πέρυσι, o George Harrison ήταν guest σε μια από τις πρώτες συναυλίες του συγκροτήματος μετά την επανένωση, το 1984, ενώ ο Joe Satriani ήταν αυτός που αντικατέστησε τον Blackmore (και δεν αρνήθηκε tongue.gif ), το 1993, μέχρι να έρθει ο Steve Morse.

Υπάρχουν βίντεο στο youtube...
apkat
Σκεφτηκα και γω αντιστοιχες βλακιουλες ρε Πιρς αλλα τιποτα..Ασε που υπαρχει και ο Healey στην κουβεντα..
Ναδουμε τι θα μας πει ο Θρυλος..

Οι θρυλικοι τωρα Wanderers επαιζαν ενα ροκ που δε μπορω να προσδιορισω..Αν εχεις παντως μσν στειλτο μου σε πμ να σου στειλω μερικα τραγουδια μας..
Pierce
QUOTE(thrylos7 @ May 8 2007, 03:32 PM) *
Βρήκες το hint! laugh.gif

(Τελικά ήταν δύο τα quiz)

Και οι τρεις έχουν βρεθεί στη σκηνή με τους Deep Purple, ή εν ενεργεία μέλη τους τη δεδομένη στιγμή (όχι πχ με τον Blackmore σήμερα).

Συγκεκριμένα, ο Jeff Healey συμμετείχε στο Gillan's Inn tour, του Ian Gillan πέρυσι, o George Harrison ήταν guest σε μια από τις πρώτες συναυλίες του συγκροτήματος μετά την επανένωση, το 1984, ενώ ο Joe Satriani ήταν αυτός που αντικατέστησε τον Blackmore (και δεν αρνήθηκε tongue.gif ), το 1993, μέχρι να έρθει ο Steve Morse.

Υπάρχουν βίντεο στο youtube...

huh.gif
αποδεχθηκε ηθελα να γραψω αλλα για καποιο σατανικο λογο εγραψα αρνηθηκε! τεσπα το 93 ηταν οντως σε ενα τουρ των περπλ στην ιαπωνια


εχω ασχοληθει και εγω παλαιοτερα με την κιθαρα(ακουστικη) αλλα εδω και 5 χρονια την εχωα παρατησει. ελπιζω το καλοκαιρι που θα δοκιμασω την τυχη μου να μην με εχει παρατησει και αυτη. τωρα θα παρω μια ηλεκτρικη και ειμαι μεταξυ μιας fender telecaster ή stratocaster την JS(joe satriani series) της ibanez ή καμια gibson(τις λατρευω ειχα παει στο εργοστασιο τους στο μεμφις...) οπως καταλαβαίνετε θα τα σκασω χοντρα..cool.gif
thrylos7
QUOTE
Οι θρυλικοι τωρα Wanderers επαιζαν ενα ροκ που δε μπορω να προσδιορισω..Αν εχεις παντως μσν στειλτο μου σε πμ να σου στειλω μερικα τραγουδια μας..


Λίγο αργότερα θα σου στείλω (και σε σένα Pierce, μιας και την προηγούμενη φορά ξεχάσαμε ν' ανταλλάξουμε biggrin.gif ) μιας και τώρα αντιμετωπίζω προβλήματα με τον PC μου...

QUOTE
εχω ασχοληθει και εγω παλαιοτερα με την κιθαρα(ακουστικη) αλλα εδω και 5 χρονια την εχωα παρατησει. ελπιζω το καλοκαιρι που θα δοκιμασω την τυχη μου να μην με εχει παρατησει και αυτη. τωρα θα παρω μια ηλεκτρικη και ειμαι μεταξυ μιας fender telecaster ή stratocaster την JS(joe satriani series) της ibanez ή καμια gibson(τις λατρευω ειχα παει στο εργοστασιο τους στο μεμφις...) οπως καταλαβαίνετε θα τα σκασω χοντρα..


Κατευθείαν στα βαθειά ε; Κι εγώ θέλω Hammond B3! tongue.gif
apkat
Εγω εχω μια Fender Stratocaster(Εχω και μια κλασσικη και μια ακουστικη αλλα με την φεντερ μου ειμαι ερωτευμενος).Εσυ Θρυλε ασχολεισαι με μουσικη αληθεια;;
Alexmei
και εγώ επίσης έχω fender stratocaster... μεγάλο μωρ0 tongue.gif tongue.gif έχω texas special πάνω... γ@μάτος ήχοςςςςςς

αυτήν ακριβώς αυτήν έχω :

apkat
Μοιαζουν πολυ οι κιθαρες μας αλλα εμενα το fretboard ειναι στο χρωμα του ξυλου.. smiley.gif
thrylos7
QUOTE
Εσυ Θρυλε ασχολεισαι με μουσικη αληθεια;;


Ναι, παίζω αρμόνιο-πιάνο αρκετό καιρό.

Πάνω που ίσως ξεμπέρδεψα με τα προβλήματα που είχα (κατέβασα ένα ωραίο firewall), κολλάει το msn... laugh.gif

Ας μπει.. το νέο βίντεο ή quiz... smile.gif
Keyser_Soze
Για να μπω κι εγω στην κουβέντα την οποία καραγουστάρω, εγώ έχω μια Ibanez RG-2570 και παίζω κιθάρα για τον δυσθεόρατο χρόνο του... 1 μήνα. tongue.gif tongue.gif
Η κιθάρα σπέρνει! Ταστιέρα μαγεία, ήχος πριονοκορδέλα, κάνει καλό τρύγο και νικάει και την ψώρα (που θα έλεγε και ένας γνωστός)!
Είμαι πολύ ψαρωμένος ακόμα και γουστάρω τρελά. Τις χρωματικές τις έχω για την πλάκα, τις κλίμακες για πρωινό και τα ακόρντα τα έχω πιο εύκολα και από τα παλαμάκια tongue.gif tongue.gif tongue.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Πάω για μάθημα στον "πολύ" Θοδωρή Ζήρα (τσεκάρετε βιντεάκια του στο γιουτιουμπ να πάθετε την πλάκα σας).

Επίσης ψάξτε στο γιουτιουμπ για βίντεο του Michael Angelo (όσον αφορά ταχύτητα και τεχνική) και τον αγαπημένο μου Andy McKee για πιο μελωδικά πράγματα (ειδικά την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ "Drifting").

Τέλος, τελευταία έχω λιώσει τις νέες κυκλοφορίες των Paradise Lost και Machine Head που τιτλοφορούνται In Requiem και The Blackening αντίστοιχα. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ άλμπουμ και τα 2.
Το 1ο επαναφέρει το Goth Metal στην κορυφή, εκεί δηλαδή που το είχαν στείλει και πριν 10-15 χρόνια με τα Draconian Times και Icon.
Το 2ο είναι η πιο τρανή απόδειξη για το πως θα πρέπει να πάιζεται το Metal τη σήμερον ημέρα (λίγο κλισέ αυτό αλλά εμένα μου κάνει cool.gif ).
Ψάξτε τα και τα 2. Αξίζουν πραγματικά...
thrylos7
Αν δεν είναι στο forum εγώ δεν τα ψάχνω... 33.gif

tongue.gif

QUOTE
Είμαι πολύ ψαρωμένος ακόμα και γουστάρω τρελά. Τις χρωματικές τις έχω για την πλάκα, τις κλίμακες για πρωινό και τα ακόρντα τα έχω πιο εύκολα και από τα παλαμάκια


Φρυγικούς, δωρικούς ρυθμούς - κλίμακες και δε συμμαζεύεται ε; tongue.gif

Εμείς κάνουμε καλύτερη ορχήστρα κι από τους Ισπανούς στο Final 4.. biggrin.gif
Keyser_Soze
Λοιπόν, για τους απανταχού βαριεστημένους (βλέπε thrylos7 tongue.gif ) έχουμε τα εξής:
Andy McKee - Drifting
Michael Angelo Video
Θοδωρής Ζήρας (Ο δάσκαλος μου)
QUOTE
Φρυγικούς, δωρικούς ρυθμούς - κλίμακες και δε συμμαζεύεται ε; tongue.gif
Μέχρι στιγμής έχω μάθει την Ιωνική, την Αιολική και την Πεντατονική (minor) κλίμακα. Μη ψάχνεις, φίλε, έχω γίνει τρελός shredder... tongue.gif laugh.gif icon_drunk.gif

Και κάτι τελευταίο...
Ο Ozzy Osbourne βγάζει καινούριο άλμπουμ και κάνουμε όλοι το σταυρό μας να μην είναι τόσο μάπα όσο τα τελευταία του. Οι πρώτες πληροφορίες πάντως αναφέρουν ότι είναι αρκετά καλό. Το άλμπουμ ονομάζεται Black Rain και θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα στις 21/5.
Keyser_Soze
Να και μια λίστα από αυτά που ακούω τελευταία:

I Don't Want To Stop - Ozzy Osbourne
Your Own Reality - Paradise Lost
Ash & Debris - Paradise Lost
What I've Done - Linkin Park
Blue Monday - Marilyn Manson
Ρομπότ - Ξύλινα Σπαθιά blink.gif
Again - Archive
Majesty (Live) - Madrugada
You Make Me Feel - Archive
Brianstorm - Arctic Monkeys
Square One - Coldplay
Perfect Situation - Weezer
Fairytale Gone Bad - Sunrise Avenue
Miss U - Blackfield
Wishing You Would Stay - Tea Party
Canon Rock - JerryC (στο βίντεο δεν είναι ο JerryC αλλά ένα Κινεζάκι που σπέρνει! Από τα καλύτερα του γιουτιούμπ)
thrylos7
Ωραία τα βίντεο Keyser! Ιδιαίτερα γρήγορος ο δάσκαλος (είδα έχει κι άλλα βίντεο, αλλά η ώρα είναι λίγο δύσκολη να τα δω)... Μου φαίνεται εγώ θα βάλω βίντεο τώρα, αφού δε βάζει κανείς...
kostasvc15
Ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια!



ΥΓ:Γραφτηκε για τα παιδια που χαθηκαν στα Τεμπη.
Anaz
Ωραιο κομματι.Ποιο συγκροτημα ειναι αυτο Κωστα?Θυμαμαι τον γυαλακια dj απ'τους goin through κι ο τραγουδιστης κατι μου θυμιζει..


Sieben, sieben, ai lyu-lyu
Sieben, sieben, eins, zwei
Sieben, sieben, ai lyu-lyu
Eins, zwei, drei

ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ!!!!!! 77.gif laugh.gif

εεεεεεεεεοοοοοοοοοο το κύπελλο θα φέρουμε ξανα στο κιεβο!

ουτε ριμπο ουτε τζιοβανι,φερτε για φιεστα τη serduchka στο λιμανι!!!

icon_drunk.gif
Silver8
Εγώ μάγκες έχω μία ηλεκτρική Godin artisan st του 1999 κατευθείαν από Καναδά. Μιλάμε για ένα από τα πολύ λίγα στον αριθμό τέτοια μοντέλα που υπάρχουν στην Ελλάδα. Βέβαια όνειρο κάθε κιθαρίστα είναι μία Gibson. Τελευταία εχω κάνει στροφή στα μπλουζ, BB King, Albert King κοκ.
thrylos7
Ωραίος! Θα έβαζα το παρακάτω βίντεο πιο πριν (ψάχνοντας για τον τρίτο της παρέας..), αλλά μάλλον το ξέχασα.

Silver8
Albert King: ο πατέρας του μπλούζ κατ' εμένα. Steve: το άτομο έχει ένα από τα πιο "ανδρικα" παιξίματα που έχω δει. Θα τα λέμε συχνά. Ωραίο topic 41.gif
kostasvc15
QUOTE(Anaz @ May 12 2007, 09:04 PM) *
Ωραιο κομματι.Ποιο συγκροτημα ειναι αυτο Κωστα?Θυμαμαι τον γυαλακια dj απ'τους goin through κι ο τραγουδιστης κατι μου θυμιζει..

Ειναι ο Ominus και ο αλλος ειναι ο dj's.
Gravedigger
Πάρτε για να γουστάρετε!Οι Mudvayne τα σπάνε!!! 56.gif
αεκτζού
Οι James έρχονται στις 18 Ιουλίου μαζί με Air και Tori Amos!Όσοι πιστοί,προσέλθετε!

It's a monsoon, and the rain lifts lids off cars
Spinning buses like toys, stripping them to chrome
Across the bay, the waves are turning into something else
Picking up fishing boats and spewing them on the shore
Gravedigger
Κ άλλο 1 από Static-X για δώρο!!!
sihainas
Άντε πάρτε και μερικά από μένα...







ps. GNR RULEZ shot.gif icon_headbang.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.