Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
panagiotisTheDream
QUOTE(Gravedigger @ Jun 17 2009, 00:47 ) *
Οι τύποι ήταν απίστευτοι και σαν απόδοση και σαν άτομα.Ήταν μαζί μας κάτω και παρακολουθούσαν τα support κάποια στιγμή και έκαναν πλάκα με όλους. smile.gif Μακράν η καλύτερη συναυλία που έχω παέι...


πού έπαιζαν;
Gravedigger
QUOTE (panagiotisTheDream @ Jun 17 2009, 01:05 ) *
πού έπαιζαν;

Texas Necropolis.(πρώην Underworld)
Στο ίδιο μαγαζί 2 Ιουλίου έχει Hatebreed + Despised Icon... laugh.gif
Alexmei
Ανδρομέδα - Παπακωνσταντινου Θανασης

panagiotisTheDream
Cynic live 5 Ιουλίου στο An Club, Σολωμού 13-15, Εξάρχεια.
Support οι Sadist & Rex Mundi.

Θα σκάσω κατά 90% με δυο φιλαράκια. Στείλτε πμ να βρεθούμε όσοι ενδιαφέρεστε.....wink.gif

έχω και αφίσα λέμεεεε......... cool.gif

j-kidd13
Δεν ξέρω αν κολάει εδώ,αλλά δεν ξέρω και πού αλλού να το ποστάρω...Anyway...
Εχω το συγκεκριμμένο πεταλάκι για την κιθάρα http://www.behringer.com/EN/Products/V-AMP2.aspx το οποίο αγόρασα τον Οκτώβριο επειδή χρειαζόμουν άμεσα πεταλάκι και δεν είχα πολλά χρήματα για καλύτερο(έδωσα 120 ευρώ)...Για τα λεφτά του κάνει αρκετά καλή δουλειά...Εδώ και καιρό όμως ψάχνομαι για κάτι καλύτερο,και ψίνομαι τρελά για το παρακάτω
http://line6.com/floorpodplus/,το οποίο πλέον μπορώ να βρώ στα 190 ευρώ περίπου.Το έχω ακούσει ελάχιστα και ήταν πολύ καλό.Το έχει κανείς απο τους συμφορουμίτες μουσικούς υπ όψιν του να μου πει τη γνώμη του?Η και να μου πρότείνεται κάποια άλλη πεταλιέρα?
dizzy_fingers
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 19 2009, 15:04 ) *
Δεν ξέρω αν κολάει εδώ,αλλά δεν ξέρω και πού αλλού να το ποστάρω...Anyway...
Εχω το συγκεκριμμένο πεταλάκι για την κιθάρα http://www.behringer.com/EN/Products/V-AMP2.aspx το οποίο αγόρασα τον Οκτώβριο επειδή χρειαζόμουν άμεσα πεταλάκι και δεν είχα πολλά χρήματα για καλύτερο(έδωσα 120 ευρώ)...Για τα λεφτά του κάνει αρκετά καλή δουλειά...Εδώ και καιρό όμως ψάχνομαι για κάτι καλύτερο,και ψίνομαι τρελά για το παρακάτω
http://line6.com/floorpodplus/,το οποίο πλέον μπορώ να βρώ στα 190 ευρώ περίπου.Το έχω ακούσει ελάχιστα και ήταν πολύ καλό.Το έχει κανείς απο τους συμφορουμίτες μουσικούς υπ όψιν του να μου πει τη γνώμη του?Η και να μου πρότείνεται κάποια άλλη πεταλιέρα?

ΧΑ!!! Το αντίστοιχο behringer για μπάσο πήρα κι εγώ πρόσφατα biggrin.gif.
Πλάκα έχει...

Για line6 έχω ακούσει απίστευτα λόγια από έναν κιθαρίστα φίλο μου για το PODXT (νομίζω πως υπάρχει και σε πεταλιέρα αν ενδιαφέρεσαι). Είναι προηγούμενη σειρά, τώρα νομίζω βγήκε το Χ3, αλλά με είχε πρήξει ο φίλος μου να κοιτάξω εκείνο...σου προτείνω να το τσεκάρεις σε κανά μαγαζί. Αν δεν κάνω λάθος, ο Νάκας στο eshop(τουλάχιστον) τα έχει και τα δύο τα line6.
j-kidd13
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 19 2009, 15:10 ) *
ΧΑ!!! Το αντίστοιχο behringer για μπάσο πήρα κι εγώ πρόσφατα biggrin.gif.
Πλάκα έχει...

Για line6 έχω ακούσει απίστευτα λόγια από έναν κιθαρίστα φίλο μου για το PODXT (νομίζω πως υπάρχει και σε πεταλιέρα αν ενδιαφέρεσαι). Είναι προηγούμενη σειρά, τώρα νομίζω βγήκε το Χ3, αλλά με είχε πρήξει ο φίλος μου να κοιτάξω εκείνο...σου προτείνω να το τσεκάρεις σε κανά μαγαζί. Αν δεν κάνω λάθος, ο Νάκας στο eshop(τουλάχιστον) τα έχει και τα δύο τα line6.

To Podxt πρέπει να είναι απίστευτο,αλλα κοστίζει και μια 350αρα...Οπως και το x3.....Τοσα λεφτα για πεταλάκι αυτη τη στιγμή δεν διαθέτω,γιατι προτεραιότητα έχει η αλλαγή κιθάρας...Γι αυτό προσανατολίζομαι σε αυτό που έδειξα παραπάνω...
j-kidd13

A,και κατι ακομα...Οντας αυτοδιδακτος,δεν εχω ιδεα απο κλιμακες περα απο την πεντατονικη....
Που μπορω να βρω τα πατηματα για τις κλιμακες για τις βασικες συγχορδιες???(εννοω ντο-ρε-μι-φα-σολ-λα-σι μινορε κ ματζορε....)
panagiotisTheDream
Για πεταλιέρα βγες σε μαγαζιά και δοκίμασε ποια σου κάνει....Η tolelab της VOX είναι κατ' εμέ μια κλάση πάνω απ' όλες (με ανεβασμένη τιμή βέβαια), αν και εξαρτάται απ' τον ήχο που θες. Παρ' όλα αυτά είναι πολύ "ευέλικτη" πεταλιέρα, με τρομερούς ήχους και εφέ που θα σε βολέψει σε ό,τι χρειαστείς αρκεί να έχεις χρόνο να την ψάξεις και να ασχοληθείς μαζί της. Ουκ ολίγοι κιθαρίστες πάντως "πέταξαν" (τρόπος του λέγειν) όλα τους τα pedalboard και τα πετάλια, για μια Tonelab.
Πάντως ξαναλέω, πάρε την κιθάρα σου, βγες στην αγορά και δοκίμασε. Πολύ χρήσιμα είναι και μουσικά φόρουμ (μπορώ να σου προτείνω κάποιο στο οποίο συμμετέχω....αναμφισβήτητα το κορυφαίο για μουσική τεχνολογία στην Ελλάδα) για τις απορίες σου. Πάντως ψάξου και με πετάλια (μεμονωμένα) για αρχή, ανάλογα πάντα με το τι εφέ θες (overdrive, distortion, booster, chorus, flanger, delay, compressor/sustainer, wah και πάει λέγοντας).

Όσο για κλίμακες και συγχορδίες, ψάξε στο google για σχετ ικά site. Θα βρεις πολύ πράμα.....
ξεκίνα από δω http://www.looknohands.com/chordhouse/guitar/index_db.html
dizzy_fingers
QUOTE(panagiotisTheDream @ Jun 19 2009, 16:55 ) *
Πολύ χρήσιμα είναι και μουσικά φόρουμ (μπορώ να σου προτείνω κάποιο στο οποίο συμμετέχω....αναμφισβήτητα το κορυφαίο για μουσική τεχνολογία στην Ελλάδα) για τις απορίες σου.

Έλα, μην ντρέπεσαι, noiz.gr είναι tongue.gif. Τα παιδιά μέσα είναι αστέρια.
panagiotisTheDream
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 19 2009, 17:10 ) *
Έλα, μην ντρέπεσαι, noiz.gr είναι tongue.gif. Τα παιδιά μέσα είναι αστέρια.


thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif
Alexmei
Να πρωτείνω φίλε μου j-kidd13 να ψιλοαποφύγεις τα ψηφιακά πεταλάκια αν θες pure sound. Πρωτείνω Βοss που είναι πολύ γνωστά, και καλά αλλά λίγο ακριβούτσικα. Line6 είναι μόνο ψηφιακά και εγώ που έχω ένα πεταλάκι, το είχα ανάγκει γι αυτό το πήρα, line6 δεν έχω μείνει τέρμα ευχαριστημένος. Συν ότι το πετάλι για volume και wah-wah χαλάρωσε και πρέπει να έχω συνέχεια το πόδι μου πάνω του.
Pierce

smile.gif
The Warlus
QUOTE(pierce21 @ Jun 23 2009, 12:09 ) *

smile.gif



Iron Maiden το '86...'Nough said...

Όλα τα λεφτά είναι τα comments από κάτω πάντως!!!
Alexmei
Jaco Pastorius - Come On, Come Over



Από πολλούς ο μεγαλύτερος Μπασίστας όλων των εποχών, jaco pastorius, σε συνεργασία με Sam & Dave στα φωνητικά. Φανταστικό κομμάτι.
Alexmei
Παιδιά μόλις πέθανε ο Michael Jackson! sad.gif sad.gif Moλις το ειδα στις ειδήσεις!
captain charisma
http://www.zougla.gr/news.php?id=48910
Pierce


Coolness Ended With the Death of Frank Sinatra... cool.gif
a bullet for your head
Τα αγαπημενα μου τραγουδια.. smile.gif

http://www.youtube.com/watch?v=pJ8Jtn_jwN4

http://www.youtube.com/watch?v=ywWvEqhT32c...&feature=iv
pain of salvation
Μια θειϊκή φωνή έφυγε
http://www.rocking.gr/article6101.php

RIP
spysta
ευκολα απο τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ songs που εχουν βγει EVER !!!Με το συγκεκριμενο μιξ ειχα παθει πλακα περυσι το καλοκαιρι .. και χθες ετυχε να σκαλιζω το πισι μου και να το ξανακουσω μετα απο καιρο .. φυσικα ΞΑΝΑεπαθα πλακαρα

Armin Van Buuren feat. Ray Wilson - Yet Another Day (downtempo remix)

The Warlus
QUOTE(pain of salvation @ Jul 9 2009, 12:53 ) *
Μια θειϊκή φωνή έφυγε
http://www.rocking.gr/article6101.php

RIP



Όντως...R.I.P. sad.gif
Alexmei
QUOTE (pain of salvation @ Jul 9 2009, 12:53 ) *
Μια θειϊκή φωνή έφυγε
http://www.rocking.gr/article6101.php

RIP


όχι ρε φίλε... δεν το πιστεύω ότι πέθανε ο Midnight sad.gif RIP.
jimol34
QUOTE(pain of salvation @ Jul 9 2009, 09:53 ) *
Μια θειϊκή φωνή έφυγε
http://www.rocking.gr/article6101.php

RIP

R.I.P στην ΦΩΝΗ.

pain of salvation
@J-kas34, jimol34, Alexmei...

πολυ κριμα παιδια...
και πολυ κριμα που ειχε φυγει απο το προσκηνιο τα τελευταια χρονια(20?)...(μονο προσπαθειες για project και κατι προσωπικα,χωρις κατι ουσιαστικο...και η εμφανιση του πριν 2 χρονια αν δεν κανω λαθος,στο rockwave,απογοητευτικη)

Crimson Glory και Transcendence δεν ξαναβγαινουν...
The Warlus
QUOTE(pain of salvation @ Jul 9 2009, 20:21 ) *
@J-kas34, jimol34, Alexmei...

πολυ κριμα παιδια...
και πολυ κριμα που ειχε φυγει απο το προσκηνιο τα τελευταια χρονια(20?)...(μονο προσπαθειες για project και κατι προσωπικα,χωρις κατι ουσιαστικο...και η εμφανιση του πριν 2 χρονια αν δεν κανω λαθος,στο rockwave,απογοητευτικη)

Crimson Glory και Transcendence δεν ξαναβγαινουν...



Έχεις απόλυτο δίκιο ρε φίλε...Δυστυχώς και αυτός δεν μπόρεσε να νικήσει τα ελαττώματά του.Από τους μεγαλύτερους υψίφωνους που έχω ακούσει ποτέ...
Ακούω το παρανοϊκό του γέλιο στο Lost Reflections και ανατριχιάζω...
Pierce
QUOTE (spysta @ Jul 9 2009, 11:16 ) *
ευκολα απο τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ songs που εχουν βγει EVER !!!Με το συγκεκριμενο μιξ ειχα παθει πλακα περυσι το καλοκαιρι .. και χθες ετυχε να σκαλιζω το πισι μου και να το ξανακουσω μετα απο καιρο .. φυσικα ΞΑΝΑεπαθα πλακαρα

Armin Van Buuren feat. Ray Wilson - Yet Another Day (downtempo remix)


ωραιος ο Σπυσταμαν

thumbsup.gif
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(spysta @ Jul 9 2009, 13:16 ) *
ευκολα απο τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ songs που εχουν βγει EVER !!!Με το συγκεκριμενο μιξ ειχα παθει πλακα περυσι το καλοκαιρι .. και χθες ετυχε να σκαλιζω το πισι μου και να το ξανακουσω μετα απο καιρο .. φυσικα ΞΑΝΑεπαθα πλακαρα

Armin Van Buuren feat. Ray Wilson - Yet Another Day (downtempo remix)


ΠΑΡΑ πολυ καλό wink.gif
Thnx for sharing biggrin.gif
spysta
Παθατε ΚΑΙ εσεις την ΠΛΑΚΑΡΑ σας pierceoλουκουμαδες ???εεεεεεεεεεεεεεεετσι !!! tongue.gif
Pierce
εχω παει μυκονο μονο για παρτη του ρε tongue.gif
spysta
QUOTE(pierce21 @ Jul 9 2009, 21:21 ) *
εχω παει μυκονο μονο για παρτη του ρε tongue.gif

Ρε ΜΗΝ κοροιδευεις ..ENNOEITAI οτι πρεπει να πας!!! tongue.gif --> ΖUPER Paradise με τον Αρμιν στην κονσολα ..μπυρα στο αριστερο και το δεξι και.. ευκολα γινεσαι ΚΟΚΚΑΛΟ σε 2-3 ωριτσες !!!!!βεβαια το προηγουμενο Σαββατο ηταν Αθηνα .. κριμα δεν ειχα ανεβει ακομα απο Πατρα .. θα ειχα παει ΣΤΑΝΤΑΡΕΛΑ .. μαν ο τυπος αντικειμενικα ειναι θεουλης. icon_headbang.gif icon_headbang.gif
Alexmei
The Alan Parsons Project - Blown by the wind



Παιδιά αν μπορεί κάποιος να μου πει αυτό το κομμάτι από ποια ταινεία είναι ή από που αλλού το έχει ακούσει έχω κολλήσει είμαι σιγουρος ότι το εχει ερμηνεύσει κάποιος άλλος πολύ γνωστός.
pain of salvation
QUOTE(Alexmei @ Jul 12 2009, 14:53 ) *
The Alan Parsons Project - Blown by the wind



Παιδιά αν μπορεί κάποιος να μου πει αυτό το κομμάτι από ποια ταινεία είναι ή από που αλλού το έχει ακούσει έχω κολλήσει είμαι σιγουρος ότι το εχει ερμηνεύσει κάποιος άλλος πολύ γνωστός.



Alexmei,δεν μου λεει κατι...

δεν ξερω αν βοηθαει αυτο
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=17:166326
Alexmei
QUOTE (pain of salvation @ Jul 13 2009, 13:11 ) *
Alexmei,δεν μου λεει κατι...

δεν ξερω αν βοηθαει αυτο
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=17:166326



hm ευχαριστώ που το έψαξες αλλά όχι δεν βρήκα κατι διαφωτιστικότερο... γμτ μου φάνηκε τόσο γνωστό το κομμάτι αυτό.
spysta
Πωωωω .. βρηκα πολυ dirty sound στο πισι . σαφεστατα ΠΟΛΥ καλυτερο το original απο το mix του funkerman (οχι βεβαια οτι δεν τα σπαει κι αυτο)

Yoav - Club Thing

a bullet for your head
Οποιος δεν το εχει δει-ακουσει,το συνιστω ανεπιφυλακτα..



panagiotisTheDream
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 14 2009, 16:53 ) *
Οποιος δεν το εχει δει-ακουσει,το συνιστω ανεπιφυλακτα..
http://www.youtube.com/watch?v=JLgWizzXREY...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=XMEKF-f6gnA...feature=related


Πολύ καλό! Έχω το dvd..
a bullet for your head
QUOTE(panagiotisTheDream @ Jul 14 2009, 17:28 ) *
Πολύ καλό! Έχω το dvd..

Και εγω! wink.gif
thrylos7
Έργο τέχνης. Αυτό και η "επέτειός" του, 30 χρόνια αργότερα, από τους greatest της ροκ.
a bullet for your head
2 ακομη εκπληκτικα κομματια σε καταπληκτικες εκτελεσεις..

http://www.youtube.com/watch?v=Febr_t_qa9U

http://www.youtube.com/watch?v=wX6c5als1lk
Air and King
Mεγας φαν του Ιαν Γκιλαν.Τεραστιο και πολυ ποιοτικο συγκροτημα!
The Warlus
QUOTE(Air and King @ Jul 14 2009, 18:47 ) *
Mεγας φαν του Ιαν Γκιλαν.Τεραστιο και πολυ ποιοτικο συγκροτημα!



Όντως ναι!!!Έτυχε και έβλεπα το Highway Star στην εκτέλεση του 1972 και παρατήρησα σε μία φάση της γεμάτες ζήλια ματιές του Blackmore στον Gillan...Και τότε ήταν στα καλά τους ακόμα...Κάτι με είχε πιάσει με τον Blackmore τις τελευταίες μέρες,αλλά ο τύπος είναι ψώνιο και κομπλεξικούς από τους λίγους,για παράδειγμα η απίστευτη απόφασή του με το σόλο του Smoke On The Water...Τεράστια μπάντα τι να λέμε τώρα...
thrylos7
QUOTE
της γεμάτες ζήλια ματιές του Blackmore στον Gillan...


T' ότι δεν είχαν τις καλύτερες σχέσεις, ήδη από τότε, ναι, αλλά από που κι ως που ζήλεια;


QUOTE
ο τύπος είναι ψώνιο και κομπλεξικούς από τους λίγους


Τα υπόλοιπα μέλη έχουν αναφερθεί πολλάκις στον περίεργο χαρακτήρα του. Κομπλεξικός μπορεί να ήταν, αλλά ψώνιο από που κι ως που πάλι;

Όπως και να' χει, ο τύπος αυτός είναι ίσως ο μεγαλύτερος μουσικός που πέρασε από τη ροκ. Το ίσως το αφήνω για τον αγαπημένο μου, Jon Lord, αλλά στον Blackmore δεν έχω καμιά ανάλογη συμπάθεια.
The Warlus
QUOTE(thrylos7 @ Jul 14 2009, 20:27 ) *
T' ότι δεν είχαν τις καλύτερες σχέσεις, ήδη από τότε, ναι, αλλά από που κι ως που ζήλεια;




Τα υπόλοιπα μέλη έχουν αναφερθεί πολλάκις στον περίεργο χαρακτήρα του. Κομπλεξικός μπορεί να ήταν, αλλά ψώνιο από που κι ως που πάλι;

Όπως και να' χει, ο τύπος αυτός είναι ίσως ο μεγαλύτερος μουσικός που πέρασε από τη ροκ. Το ίσως το αφήνω για τον αγαπημένο μου, Jon Lord, αλλά στον Blackmore δεν έχω καμιά ανάλογη συμπάθεια.



Mε την έννοια ότι ήθελε συνέχεια να είναι αυτός στο προσκήνιο(πράγμα που το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι οι Purple)και ο Gillan τον εμπόδιζε σε αυτό,μόνο και μόνο και με την παρουσία του και την φοβερή φωνή του.Όπως και να το κάνουμε frontman ήταν ο Gillan.Δεν αμφισβήτησα πουθενά ότι είναι ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ μουσικός.Ίσα ίσα έχω φτάσει σε σημείο να τον πω καλύτερο από τον Χέντριξ(ιεροσυλία,ξέρω).Αυτά που έγραφε και έπαιζε ήταν απίστευτα αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι,ίσως μόνο τότε,είχε στοιχεία μεγαλομανίας.Π.χ. και ο Waters των Pink Floyd το είχε αυτό σε μία περίοδο αλλά αυτό δεν αποκλείει το ότι ήταν κορυφαίος μουσικός
thrylos7
QUOTE
Mε την έννοια ότι ήθελε συνέχεια να είναι αυτός στο προσκήνιο(πράγμα που το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι οι Purple)και ο Gillan τον εμπόδιζε σε αυτό,μόνο και μόνο και με την παρουσία του και την φοβερή φωνή του.Όπως και να το κάνουμε frontman ήταν ο Gillan.


Σίγουρα αυτός ο ανταγωνισμός έχει βάση*, αλλά δε νομίζω να έφτασε σε ιδιαίτερο σημείο ζήλειας. Άλλες οι ικανότητες του ενός, άλλες του άλλου, για τις οποίες μάλιστα έχουν εκφραστεί ιδιαίτερα κολακευτικά οι ίδιοι τους όλα αυτά τα χρόνια. Ούτως ή άλλως, ο Blackmore είχε πάρα πολύ χρόνο δικό του επί σκηνής, ενώ μη ξεχνάμε ότι συναγωνισμός υπήρχε και με τον Lord, ήδη από το 68, ο οποίος μάλιστα είχε την εικόνα του leader (από τα media τουλάχιστον) μέχρι το In Rock και λόγω του ότι "κυριαρχούσε" στα κομμάτια των τριών πρώτων δίσκων. Από εκεί και πέρα βέβαια, frontman ήταν ο Gillan, αλλά ο ακρογωνιαίος της λίθος και ηγέτης ήταν ο Blackmore και αυτό εισέπρατταν πλέον, σ' αντίθεση με πριν και τα media.


QUOTE
ίσως μόνο τότε,είχε στοιχεία μεγαλομανίας


Πάντοτε ήταν περίεργος, αλλά στοιχεία μεγαλομανίας, τουλάχιστον σε ...μεγάλο βαθμό, δεν ξέρω κατά πόσο είχε.

Όπως περίεργος βέβαια υπήρξε και ο Γκίλαν, απλά το όνομα έχει βγει μόνο στον Μαυροπερισσότερο...

QUOTE
έχω φτάσει σε σημείο να τον πω καλύτερο από τον Χέντριξ(ιεροσυλία,ξέρω).


Καμιά ιεροσυλία...


*Πόσο μάλλον όταν έπαιζαν σε κοινό που δεν ήξερε τι άκουγε, στις διάφορες τηλεοπτικές εκπομπές... Προφανώς σ' αυτή την περίπτωση όλη η προσοχή πάει στον τραγουδιστή, όπως εξάλλου εξακολουθεί να συμβαίνει κατά κόρον στην pop μουσική...

Άκυρο: μόλις είδα καλοκαιρινή διαφήμιση του νομού Πιερίας με μουσική Hungry Daze από το Perfect Strangers... laugh.gif
The Warlus
QUOTE(thrylos7 @ Jul 14 2009, 21:08 ) *
Σίγουρα αυτός ο ανταγωνισμός έχει βάση*, αλλά δε νομίζω να έφτασε σε ιδιαίτερο σημείο ζήλειας. Άλλες οι ικανότητες του ενός, άλλες του άλλου, για τις οποίες μάλιστα έχουν εκφραστεί ιδιαίτερα κολακευτικά οι ίδιοι τους όλα αυτά τα χρόνια. Ούτως ή άλλως, ο Blackmore είχε πάρα πολύ χρόνο δικό του επί σκηνής, ενώ μη ξεχνάμε ότι συναγωνισμός υπήρχε και με τον Lord, ήδη από το 68, ο οποίος μάλιστα είχε την εικόνα του leader (από τα media τουλάχιστον) μέχρι το In Rock και λόγω του ότι "κυριαρχούσε" στα κομμάτια των τριών πρώτων δίσκων. Από εκεί και πέρα βέβαια, frontman ήταν ο Gillan, αλλά ο ακρογωνιαίος της λίθος και ηγέτης ήταν ο Blackmore και αυτό εισέπρατταν πλέον, σ' αντίθεση με πριν και τα media.




Πάντοτε ήταν περίεργος, αλλά στοιχεία μεγαλομανίας, τουλάχιστον σε ...μεγάλο βαθμό, δεν ξέρω κατά πόσο είχε.

Όπως περίεργος βέβαια υπήρξε και ο Γκίλαν, απλά το όνομα έχει βγει μόνο στον Μαυροπερισσότερο...



Καμιά ιεροσυλία...


*Πόσο μάλλον όταν έπαιζαν σε κοινό που δεν ήξερε τι άκουγε, στις διάφορες τηλεοπτικές εκπομπές... Προφανώς σ' αυτή την περίπτωση όλη η προσοχή πάει στον τραγουδιστή, όπως εξάλλου εξακολουθεί να συμβαίνει κατά κόρον στην pop μουσική...


Σε ότι αναφέρεις σχετικά με το ποιος ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος ναι,ήταν ο Blackmore.Τότε ίσως μπορεί να μην καταλάβαιναν την αξία του και να επικεντρώνονταν στον frontman.Και με τους Sabbath κάτι τέτοιο γινόταν με τον Ozzy και τον Iommi.Αλλά εδώ πρέπει να έχουμε στα υπόψιν μας και τον χαρακτήρα του Blackmore.

QUOTE(thrylos7 @ Jul 14 2009, 21:08 ) *
Άκυρο: μόλις είδα καλοκαιρινή διαφήμιση του νομού Πιερίας με μουσική Hungry Daze από το Perfect Strangers... laugh.gif


Εγω μια φορά σε μία μεσημεριανή εκπομπή είχα δει μία να φορά μπλουζάκι Iron Maiden...Αφού ζω ακόμα πάλι καλά...
thrylos7
QUOTE
Σε ότι αναφέρεις σχετικά με το ποιος ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος ναι,ήταν ο Blackmore.Τότε ίσως μπορεί να μην καταλάβαιναν την αξία του και να επικεντρώνονταν στον frontman.Και με τους Sabbath κάτι τέτοιο γινόταν με τον Ozzy και τον Iommi.Αλλά εδώ πρέπει να έχουμε στα υπόψιν μας και τον χαρακτήρα του Blackmore.


Στα διάφορα στούντιο φαίνεται αυτό από τα βλέμματα του κόσμου... Σαν να έβλεπαν την Ολύμπια Λάρισας στο μπάσκετ...

Οι συναυλίες ήταν διαφορετική υπόθεση...

Ναι, όμως ο Όζι το' τρωγε το ξύλο του... Μήπως κατά βάθος ο Blackmore ζήλευε τον Iommi; rolleyes.gif laugh.gif

Το χαρακτήρα, ή τη συμπεριφορά και των δύο, θα έλεγα.


QUOTE
Εγω μια φορά σε μία μεσημεριανή εκπομπή είχα δει μία να φορά μπλουζάκι Iron Maiden...


Μεσημεριανή = κλασική κουτσομπολίστικη αηδία; Θα πρέπει να ήταν πολύ του είδους η τύπισσα... 56.gif


Μιας περί Ian Gillan ο λόγος, άλλο ένα τραγούδι που μας αφήνει με το στόμα ανοιχτό...






Air and King
Τεραστιος ο Γκιλαν!
Επισης θεωρω (αν και υποκειμενικο) το "Child in Time" το κορυφαιο τραγουδι στην Ιστορια του Ροκ.Τουλαχιστον για μενα αυτο ειναι.Δεν ξερω αλλα αυτο το τραγουδι ειναι το κατι αλλο.
a bullet for your head
U2 με λιγη δοση απο Gospel..
http://www.youtube.com/watch?v=3pQNuMinmcE
The Warlus
Τώρα τελευταία είχα κολλήσει (πάλι) με το Dark Side Of The Moon και καθώς έψαχνα βρήκα αυτόν το μύθο σχετικά με τον δίσκο και την ταινία "Ο μάγος του Οζ".Είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό και πραγματικά ο δίσκος πέφτει ακριβώς πάνω στην ταινία.Οι Floyd δεν το παραδέχονται όμως.Ξέρει κανείς τίποτα σχετικά με αυτό;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.