Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
AKRG
QUOTE (Magnus92 @ May 28 2013, 12:02 ) *
Ας χωσω κι εγω μια δωδεκαδα, να κανω το κομματι μου...

1. Καλαθης - Σλουκυ Λουκ - Ζησης ( εκτος αν γινει κανα θαυμα και προλαβει ο Μαντζαρης )
2. Σπανουλης - Βασιλειαδης
3. Παπανικολαου - Μπραμος
4. Φωτσης - Πριντεζης
5. Βουγιουκας - Μαυροκεφαλος - "10μερες"


Αρκετα ισορροπημενη 12δα, με γεματες τις δυο "δυσκολες" θεσεις ( PG και C ) , και αρκετα καλους σουτερ απ' εξω ...




Ωραία 12άδα αλλά ... αφήνεις έξω τον Καιμακόγλου ??
kseplenhs
Δεν ξέρω πως μου έχει κάτσει αλλά βλέπω εκτός τον πρίντεζη.Ακόμα και αν κάνει τελικούς σκέτη χαρντκορίλα...

Απο τη μία η δηλωμένη συμπάθεια προς τον καιμακόγλου του ιταλού και απο την άλλη η παλιοσειρά που λέγεται φώτσης που μπορεί 2 χρόνια να μην έχει πιάσει τα στανταρντς του πρίντεζη αλλά γενικά στις εθνικές οι παλιοσειρές έχουν προτεραιότητα.
bbplayer
QUOTE (Magnus92 @ May 28 2013, 11:02 ) *
Ας χωσω κι εγω μια δωδεκαδα, να κανω το κομματι μου...

1. Καλαθης - Σλουκυ Λουκ - Ζησης ( εκτος αν γινει κανα θαυμα και προλαβει ο Μαντζαρης )
2. Σπανουλης - Βασιλειαδης
3. Παπανικολαου - Μπραμος
4. Φωτσης - Πριντεζης
5. Βουγιουκας - Μαυροκεφαλος - "10μερες"


Αρκετα ισορροπημενη 12δα, με γεματες τις δυο "δυσκολες" θεσεις ( PG και C ) , και αρκετα καλους σουτερ απ' εξω ...


μέσα ο Καϊμάκ , έξω ο Βασιλειάδης και είμαστε τζετ
spysta
QUOTE(kseplenhs @ May 28 2013, 09:53 ) *
Δεν ξέρω πως μου έχει κάτσει αλλά βλέπω εκτός τον πρίντεζη.Ακόμα και αν κάνει τελικούς σκέτη χαρντκορίλα...

Απο τη μία η δηλωμένη συμπάθεια προς τον καιμακόγλου του ιταλού και απο την άλλη η παλιοσειρά που λέγεται φώτσης που μπορεί 2 χρόνια να μην έχει πιάσει τα στανταρντς του πρίντεζη αλλά γενικά στις εθνικές οι παλιοσειρές έχουν προτεραιότητα.

οχι ρε συ ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση ..

Καλαθης Σπανουλης Παπανικολαου Πριντεζης Μπουρουσης θα ειναι η βασικη 5αδα της Εθνικης

πιθανοτερο βρισκω να αφησει τον Ζηση εκτος 12αδας και να παει με pg τους Καλαθη Σλουκα Σπαν ωστε να δωσει μια θεση περιφερειας στον Καιμακ .. παρα το να αφησει εκτος τον Πριντεζη.
δεν παιζει τετοιο πολυδιαστατο παικτη οπως ο Γιωργαρος να τον αφησει ο εθνικος σταρ εκτος Ευρωμπασκετ.
ουτως ή αλλως ο Πρι αντιπροσωπευει 100% το γρηγορο παιχνιδι που θελει ο Αντρεα + το σετ παιχνιδι με το ποσταρισμα του
bbplayer
με δεδομένο ότι ο Φώτσης νομίζει ότι έχουν ναρκοθετήσει την αντίπαλη ρακέτα και δεν πλησιάζει άλλον αθλητικό ψηλό πέρα από τον Πρίντεζη δεν έχουμε. δε βλέπω πώς μπορεί να μείνει έξω ο συγκεκριμένος παίχτης ακόμα και να σέρνεται στους τελικούς
kseplenhs
QUOTE(spysta @ May 28 2013, 13:04 ) *
ουτως ή αλλως ο Πρι αντιπροσωπευει 100% το γρηγορο παιχνιδι που θελει ο Αντρεα + το σετ παιχνιδι με το ποσταρισμα του


Τι γρήγορο ρε σπύρο?Απο τη μία οι περισσότεροι παίχτες θα έχουν στη πλάτη τους τα περισσότερα παιχνίδια στην καριέρα τους σε μια σεζόν και απο την άλλη ο ιταλός δεν έχει και δείγματα πυραυλοκίνητης ομάδας στην καντού.Περισσότερο το ρυθμό κράταγε χαμηλά και έπαιρνε τα ματς στις λεπτομέρειες.

Γενικά μετά το περσινό κάζο,βλέπω να επανερχόμαστε σε καταστάσεις κλεφτοπολέμου.Έξάλλου οι ελληνικές ομάδες δεν έχουν στο χαρακτήρα τους να πηγαίνουν με σπασμένα φρένα.Και όποτε έχει συμβεί,έγινε σε καταστάσεις πολύ δουλειάς σε σύλλογο μέσα σε σεζόν.Σε οφ σιζον και εθνικές με λίγο χρόνο για αυτοματισμούς και δουλειά σε βάθος στη φυσική κατάσταση σχεδόν πάντα ακολουθούνται οι συνήθειες...
Weekendman
Υπάρχει μια πιο απλή λύση στο θέμα Πρίντεζη η μέση του ,και μια και οι φίλοι μας στην ΕΟΚ πάντα αντιμετωπίζουν με….σεβασμό τον Ολυμπιακό , μπορεί ο Πριντ να ξεκουραστεί αυτό το καλοκαίρι με δεδομένες και τις αρκετές εναλλακτικές λύσεις που υπάρχουν δόξα το θεώ στην θέση του…

Για Φώτση δεν πρόκειται να μείνει έξω κατά την προσωπική μου άποψη και θα είναι μέσα όπως και ο Μπράμος ως 2αροτριάρι στην θέση του Βασιλειάδη, γιατί πολύ απλά μπορεί η Εθνική μας να μην διαθέτει σέντερ με κορυφαία αμυντική αντίληψη με τους Μπουρούση και Σχοτσιαρνίτη, αλλά κατάφερε στα τελευταία Ευρωμπάσκετ, με τον Μπουρούση βασικό σέντερ το 2011 ,και τους 2 μαζί το 2009 να έχει αρκετά ματς με χαμηλό παθητικό, όπως παραδείγματος χάρη οι 2 προημιτελικοί το 09 και το 11, και αυτό οφείλεται και στο καλό αμυντικά supporting cast στις υπόλοιπες θέσεις, για αυτό δεν νομίζω ο Τρινκιέρι που δείχνει πολύ νοήμων προπονητής να το παραβλέψει…

Βεβαία υπάρχει και άλλη λύση , να μπουν στην δωδεκάδα Μαυροειδής και Καββαδάς η ένας από αυτούς για περισσότερο αμυντικογενείς ενναλακτικές, αλλά ο πρώτος πέρασε μια χρονιά τραυματισμών, και ο δεύτερος δεν το κατέχει επιθετικά το άθλημα, στην καλύτερη θα μπει ο Καββαδάς σαν Τρίτη λύση στους σέντερ με το δυνατό του κορμί και με το βλέμμα στο μέλλον…
dru_15
Ασσοδυα
Σπανουλης: μεσα
Σλουκας: μεσα
Καλαθης: μεσα
Παππας: Για μενα θα ειναι η ευχαρηστη εκπληξη αν επιλεγει καθως εχει κανει πολυ καλη σεζον, ισως πονταρει στο γεγονος οτι σε σχεση με τον Ζηση μπορει να ανταποκριθει καλυτερα σαν χειριστης με την μπαλα για καποια λεπτα, του λειπει η εμπειρια σε συγκριση με τους αλλους 2 αλλα μπορει να προσφερει πολλα με την φρεσκαδα του. Προσωπικα δινω προβαδισμα
Ζησης: Ολοι γνωριζουμε τι μπορει να προσφερει και παιζει δυνατα η συμμετοχη του
Ματζαρης: Δυσκολο λογω τραυματισμου

Τριαρια
Μπραμος: Προερχεται απο πολυ καλη σεζον και ειναι σημαντικο οτι μπορει να προσφερει και στην θεση 2. Τον εχω σιγουρο μεσα
Παπανικολαου: Μεσα
Περπερογλου: Αν επιλεγει τοτε το πιο πιθανο ειναι να παμε με 2 τεσσαρια και 3 (καθαρα) σεντερ, ετσι ωστε καποια λεπτα στο τεσσερα να προσφερει ο Περπερογλου ή ο Παπανικολαου. Σε περιπτωση που δεν επιλεγει βλεπω τον Καιμακογλου σιγουρο στην αποστολη.

Τεσσαρια
Πριντεζης: μεσα 100 %
Καιμακογλο: μεσα
Μαυροκεφαλιδης: ?
Φωτσης: Προσωπικα πιστευω οτι θα μεινει εκτος, και μεταξυ μας αυτο ειναι και το δικαιο, οχι μονο για αγωνιστικους λογους οτι εκανε μετρια χρονια, αλλα και γιατι καποιον πρεπει να κοψει και τα αλλα τεσσαρια αντικειμενικα ειναι καλυτερα.
Θα ειναι μεγαλη εκπληξη αν επιλεγει ο Φωτσης και θα ειναι σιγουρα ξεκαθαρη επιλογη του Τινκιερι.

Πενταρια
Μπουρουσης: μεσα
Σοφοκλης ή Βουγιουκας ή και οι δυο: μετο πιο πιθανο για μενα να πανε και οι δυο

Προσωπικα πιστευω οτι θα επιλεξει 3 σεντερ, 2 τεσσαρια (Περπερογλου να βοηθαει), 3 τριαρια, 4 γκαρντ
και πιο συγκεκριμενα

1-2: Σπανουλης-Σλουκας-Καλαθης-Παππας
3: Μπραμο-Παπανικολαου-Περπερογλου
4: Πριντεζη-Καιμακογλου( Μαυροκεφαλιδη)
5: Μπουρουση-Σοφο-Βουγιουκα

ssoulliss
Κατά τη γνώμη μου η Εθνική πρέπει να κάνει ανανέωση ώστε να είναι έτοιμη για το 2016. Προσωπικά θα διάλεγα:

Σλούκας-Καλάθης-Σπανούλης-Παππάς-Βασιλειάδης

Παπανικολάου-Περπέρογλου ή Μπράμος

Πρίντεζης-Καιμακογλου-Μαυροκεφαλίδης

Βουγιούκας-Κουφός.

Αλλά επειδή ο Κουφός είναι έξω και ο Σόφο ασταθής, τη μια θέση την παίρνει ο Μπουρούσης.

Ο Μαύροκεφαλίδης συνδέει τις 2 θέσεις των ψηλών.

Οι Φώτσης,Ζήσης τέλος. Ότι προσέφεραν-προσέφεραν. Ειδικά ο πρώτος κάνει άσχημη διετία από τότε που έφυγε από τον Παναθηναικό.

Ο Σπανούλης μένει γιατί είναι ο μόνος που θυμίζει τον Γιαννάκη και ο μόνος που οι αντίπαλοι φοβούνται. Μέχρι να βρεθεί ο επόμενος.

Το δίλημμα είναι στον Περπερογλου με τον Μπράμο. Εϊναι θέμα κόουτς και προετοιμασίας.

Ο Βασιλειάδης χρειάζεται,κάνει πολύ καλή σεζόν, έχει δυναμώσει και έχει άγνοια κινδύνου.

Τα γκαρντς είναι κλεισμένα και ο Παππάς χρειάζεται για να μπάινει στο κλίμα σιγά-σιγά.

Αφήνω επίσης αστεράκι για Γιάνκοβιτς με την προυπόθεση ότι θα κάνει μεγάλα πλέι-οφς (αποκλεισμός Παναθηναικού, λέμε τώρα). Και αστερίσκο για Σάκοτα. Ναι για Σάκοτα. Κάνει σπουδαία σεζόν παίζει στο 3-4 έχει σουτ και ίσως τον καλέσει.

Για τον Μάντζαρη από του χρόνου.
jimmythefirst
ο μπράμος δεν ειναι σιγουρος μετα απο τοσο καλη χρονια ?
baskethood
QUOTE (jimmythefirst @ May 28 2013, 15:29 ) *
ο μπράμος δεν ειναι σιγουρος μετα απο τοσο καλη χρονια ?

Σε ένα υποτιθέμενο δίλημμα μεταξύ Μπράμος και Περπέρογλου προσωπικά προτιμώ τον Περπέρογλου, με βάση την επίθεση του Τρινκιέρι. Θα του δώσει περισσότερη ευελιξία στην επίθεση, καλύτερη ντρίμπλα, πάσα και inside - out. Στην spread επίθεση του Τρινκιέρι ο Περπέρογλου μπορεί να κάνει όλα τα παραπάνω με επιτυχία. Επίσης νομίζω ότι το παιχνίδι των Παπανικόλαου/Περπέρογλου αλληλοσυμπληρώνεται ενώ αυτό των Παπανικολάου/Μπράμος είναι πανομοιότυπο.

* Αν, τουλάχιστον, ο Μπράμος ήταν lock-down defender θα τον προτιμούσα. Αλλά δεν είναι...
zorba
Αφού είναι τσάμπα, ας παραθέσω κι εγώ τη δική μου δωδεκάδα...
1. Καλάθης, Σλούκας, Παππάς
2. Σπανούλης, Βασιλειάδης
3. Παπανικολάου, Περπέρογλου
4. Πατ Καλάθης, Πρίντεζης, Μαυροκεφαλίδης
5. Μπουρούσης, Βουγιούκας

Ο Μαυροκεφαλίδης μπορεί να παίξει στη ανάγκη πεντάρι, ενώ ο Πατ τριάρι... Ξέρω, λείπει ο Καϊμακόγλου, αλλά τι να κάνουμε...
Ο δε Ζήσης, ίσως έχει δώσει περισσότερο από κάθε άλλον στην εθνική, αλλά είναι πλέον καιρός να ρίξουμε τους νέους στα βαθιά...
G-arenas
1.καλαθης,σλουκας
2.σπανουλης,ζησης ή παππας
3.παπανικολαου,μπραμος
4.φωτσης,καιμακ,πριντεζης
5.μπουρου,σοφο,βουγιουκας

ο καιμακ μπορει ν προσφερει ως 3αρι και ο μπραμος μπορει ν παιξει ανετα 2αρι,οπως κ φετος στον παο
με αυτην την 12αδα εχουμε πληρης φροντ λαιν και μια πολυ καλη τετραδα με περιφερειακους
SteveNashidis
1. Καλάθης, Σλούκας,
2. Σπανούλης, Ζήσης , Βασιλειάδης
3. Παπανικολάου, Μπράμος
4. Φώτσης ,Πρίντεζης, Καιμακόγλου
5. Μπουρούσης,Σόφο

Για αυτούς θα πόνταρα (αν υπήρχε στοιχημα) ότι θα μπουν βάση λογικής.
Στο καρπενήσι πιστεύουν θα κοπούν Μαυροκεφαλίδης, Περπερογλου(που θα είναι σίγουρα ντεφορμέ) , Παππάς , Καββαδας ( οι οποίοι θα έρθουν για την εμπειρία)

Για όσους είπαν για μάντζαρη , ο βαγγελάρας δεν προλαβαίνει να είναι υγιής οπότε καλύτερα να είναι έτοιμος και για του χρόνου.

Η προτίμηση μου για την Εθνική θα ήταν διαφορετική.(αν ήμουν κόουτς :Ρ ).Μια ιδανική 12αδα με προοπτικές μεταλλίου θα ήταν

1. Καλάθης, Σλούκας, Αντετοκούμπο
2. Σπανούλης, Ζήσης ,
3. Παπανικολάου,Βασιλειάδης
4. Φώτσης ,Πρίντεζης, Καιμακόγλου
5. Κουφός, Μπουρούση

Πλεονεκτήματα
-Έχεις τον αρχηγό Φώτση και τους διόσκουρους Σπανούλη, Ζήση να κρατάν τα ινία .
-Τρέχεις με Καλάθη, Σλούκα και Αντετοκούμπο(όταν θα ωριμάσει μπασκετικά εννοείτε και οχι μόνο με παραστάσεις από την Α2) και τους χτυπάς αλύπητα στον αιφνιδιασμό.
-Παπανικολάου , Βασιλειάδης ότι πρέπει για μια τέτοια γρήγορη ομάδα.
-Τα 4αρια σου είναι γρήγορα και ποιοτικά .
- ο βασικός σου σέντερ παίζει στο ΝΒΑ .

Μειονεκτήματα-
Σόφο,Περπε μένουν εκτός αλλά δεν θα ταίριαζαν κατα τη γνώμη μου σε μια τέτοια ομάδα, ενώ αδικημένος είναι ο Μπράμος με τον Παππά που σύμφωνα με το πλάνο μου , θα πάρουν την ευκαιρία με τις αποχωρήσεις του Ζήση και του Φώτση.
-Δεν υπάρχει καθαρό τριάρι πίσω απο τον Παπανικολάου. Ο Βασιλειάδης και ο Καιμακόγλου μπορούν να βοηθήσουν ως συμπληρωματικά τριάρια αλλά νιώθω την ανάγκη ότι ο Παπ σε λίγα χρόνια θα είναι αυτός που θα τραβάει την ομάδα από το χέρι προς τις νίκες γιαυτό δεν θα χρειάζεται αλλαγή
-Η επιστροφή του Μάντζαρη στην δωδεκάδα που σύμφωνα με το πετυχημένο πλάνο μου θα διώξει (τον κουρασμένο μάλλον) Σπανούλη.
smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif
Αλήθεια όποια και αν είναι η τελική 12αδα , ένα μετάλλιο το έχει ανάγκη αυτή η ομάδα και αυτή η χώρα .'Οπως διαβάζω πολλά ονόματα θα λείπουν. Τουρκία, Λιθουανία΄,Ρωσία(?),Σερβία (?) θα είναι πλήρης αλλά όχι φόβητρα .Οι Ισπανία,Γαλλία,Ιταλία αποδυναμωμένες απο τους ΝΒΑερ αλλά πάντα φαβορί(το κριτήριο αυτό δεν είναι για την Ιταλία :Ρ ) και τις Σλοβενία,Κροατία , Σκόπια θα τις χαρακτήριζα ως επικίνδυνες αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
blove.gif blove.gif
Zephyr
Δύσκολη απόφαση η 12αδα, ειδικά για τις θέσεις 2-3-4.
Από την μια οι Βασιλειάδης και Μπράμος έρχονται από πολύ καλή χρονιά, είναι όμως ίδιοι στο παιχνίδι τους, δεν προσφέρουν διαφορετικά στοιχεία και δεν αλληλοσυμπληρώνονται στο "2". Ειδικά σε καταστάσεις πίεσης δεν θα ήθελα κάποιος από αυτούς να βοηθάει στο κατέβασμα.
Από την άλλη ο Παπ φυσιολογικά είναι αμετακίνητος από το "3", εκεί όπου θα μπορούσε να προσφέρει ο Μπράμος αλλά οι τελευταίες εμφανίσεις του Περπέρογλου (ειδικά αυτή του τελικού της Ευρωλίγκας) βάζουν σε σκέψεις τον Τρινκιέρι καθώς ο Πέρπε είναι by far το πιο έμπειρο 3αρι που έχει στην διάθεση του.
Στο "4" μπορεί ο Πρίντεζης να έχει ήδη καβαντζώσει θέση, οι υπόλοιποι όμως είναι σε ερωτηματικό. Ο Φώτσης θέλει να συνεχίσει στην Εθνική? Κ αν θέλει, αξίζει να φάει την θέση του Καιμακόγλου, δεδομένου ότι κανείς από αυτούς δεν ανεβαίνει στο "5" ώστε να χωρέσουν όλοι?

ΥΓ. Μαυροκεφαλίδης και Σόφο είναι ερωτηματικά, μην τους θεωρείται δεδομένους.

ΥΓ1. Ο Κουφός την έκανε ελαφρά, δεν πειράζει όποιος θέλει, με το ζόρι δεν γίνεται Εθνική. Αυτό για κάποιους Ελληνάρες που ξινίστηκαν όταν "έγινε" Έλληνας ο Αντετοκούμπο...
aegeansheed
Παιδιά ψυχραιμία με το θέμα Φώτση...

Ο παίκτης εκτός του ότι είναι η ψυχή της Εθνικής δεν έχει χάσει ΙΧΝΟΣ των αγωνιστικών στοιχείων του για τα οποία καλείται κάθε φορά στην Εθνική.

Ο Φώτσης παίζει πάντα καλύτερα με την Εθνική, παρά με το σύλλογό του. Δε δίνω δεκάρα τι χρονιά έκανε στην κάθε Μιλάνο που μπορεί να παίζει, στην Εθνική έχει αποδειχθεί ότι είναι σύνολο που απαιτεί ΧΗΜΕΙΑ και ΚΑΛΟ ΚΛΙΜΑ κυρίως, το να στελεχωθεί μία Εθνική ξαφνικά από παίκτες που απλά κάνουν μιας καλή χρονιά (βλ. την περίπτωση Παππά που την έχω διαβάσει ήδη δύο φορές φέτος) είναι ένα μια πρακτική που δεν πρόκειται ποτέ να εφαρμοστεί, γιατί οι πιθανότητες να πετύχει είναι μαθηματικά καταδικασμένες. Το σημαντικό είναι ποιος μπορεί να συνεισφέρει στα πλάνα του εκάστοτε προπονητή.

Ο Φώτσης λοιπόν, είτε αρέσει, είτε δεν αρέσει (for Christ shake) θα κληθεί στην προετοιμασία και πιστεύω ότι θα είναι στην τελική δωδεκάδα, γιατί μπορεί να προσφέρει δύο πράγματα που είναι εξαιρετικά δυσεύρετα και πολύτιμα στην Εθνική, το αμυντικό ριμπάουντ και το τρίποντο. Αν θα είναι στη Σλοβενία ας το αποφασίσει ο προπονητής. Αυτός θα δει στην πράξη αν ο Φώτσης έχει γίνει ξαφνικά "τόσο κακός", ώστε να "κοπεί" πριν την προετοιμασία κιόλας.

Να θυμήσω κάτι μόνο. Ελλάδα - Νιγηρία. Προολυμπιακό 2012. Ο Ζούρος ξεχνάει τον Φώτση στον πάγκο - πάρτυ οι Νιγηριανοί με τα επιθετικά. Ζούρο - ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ. Ούστ...

QUOTE(Zephyr @ May 28 2013, 20:42 ) *
Στο "4" μπορεί ο Πρίντεζης να έχει ήδη καβαντζώσει θέση, οι υπόλοιποι όμως είναι σε ερωτηματικό. Ο Φώτσης θέλει να συνεχίσει στην Εθνική? Κ αν θέλει, αξίζει να φάει την θέση του Καιμακόγλου, δεδομένου ότι κανείς από αυτούς δεν ανεβαίνει στο "5" ώστε να χωρέσουν όλοι?


Κι εγώ τον συμπαθώ, αλλά τί είναι αυτό που του δίνει πλεονέκτημα έναντι των άλλων, για να θεωρηθεί "κλεισμένος"? Παίζει στην καλύτερη ομάδα του Πλανήτη να υποθέσω. Jeezas
captain charisma
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...aroyn-ton-koyfo

λεπτομερειες για το θεμα κουφου
duncan21
QUOTE(aegeansheed @ May 28 2013, 22:19 ) *
Κι εγώ τον συμπαθώ, αλλά τί είναι αυτό που του δίνει πλεονέκτημα έναντι των άλλων, για να θεωρηθεί "κλεισμένος"? Παίζει στην καλύτερη ομάδα του Πλανήτη να υποθέσω. Jeezas

H χημεία και το πνεύμα πρωταθλητή των Σπανούλη-Σλούκα-Παπανικολάου-Πρίντεζη είναι απαραίτητα "συστατικά" σ' αυτή την εθνική.Γραφικότητες αλλά κάπως έτσι χτίστηκε και η προηγούμενη εθνική των επιτυχιών,με τον κύριο κορμό της να αποτελείται από παίκτες του Πάο.

Στο θέμα Φώτση με βρίσκεις σύμφωνο μάλλον.Ας πάμε με τρία 4άρια με τους Καιμακόγλου και Πρίντεζη να βοηθάνε και στο 3.Τους 3 σέντερ δεν τους διαπραγματεύομαι για το λόγο που προανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου.Μπράμος εκτός λοιπόν μιας κι οΝίκοςοΖήσης δύσκολα βγαίνει.
aegeansheed
QUOTE(duncan21 @ May 28 2013, 22:39 ) *
H χημεία και το πνεύμα πρωταθλητή των Σπανούλη-Σλούκα-Παπανικολάου-Πρίντεζη είναι απαραίτητα "συστατικά" σ' αυτή την εθνική.


Αυτά τα ΠΑΟ και Ολυμπιακός για την Εθνική να λείπουν παρακαλώ...

Ας μην ήταν ο Ρουμενίγκε και θα σου έλεγα τώρα για πνεύμα πρωταθλητή!!! tongue.gif κι ας βγει ο rchos και οι άλλοι ΣΕΦικοί να με κράξουν που κατακεραυνώνω το βασικό κορμό της "νέας" μου ομάδας!

Για Παππά ούτε συζήτηση, αντί Μπράμος, εννοείται ότι θα προτιμούσα Περπέρογλου. Από ψηλούς όποιος δε βρει λόγο να αυτοεξαιρεθεί από την προετοιμασία, καλός είναι. Ας μη γελιόμαστε, πάντα στη διαδρομή από Καρπενήσι έως Χ Eurobasket, χάνουμε συνήθως παίκτες τελευταία. Το καλό είναι αυτοί που πάνω κάτω έχουμε όλοι στο μυαλό μας να παίξουν έστω για κανένα μήνα μαζί για να δέσουν.
rchos
QUOTE(aegeansheed @ May 28 2013, 22:19 ) *
Ο Φώτσης λοιπόν, είτε αρέσει, είτε δεν αρέσει (for Christ shake) θα κληθεί στην προετοιμασία και πιστεύω ότι θα είναι στην τελική δωδεκάδα, γιατί μπορεί να προσφέρει δύο πράγματα που είναι εξαιρετικά δυσεύρετα και πολύτιμα στην Εθνική, το αμυντικό ριμπάουντ και το τρίποντο. Αν θα είναι στη Σλοβενία ας το αποφασίσει ο προπονητής. Αυτός θα δει στην πράξη αν ο Φώτσης έχει γίνει ξαφνικά "τόσο κακός", ώστε να "κοπεί" πριν την προετοιμασία κιόλας.


Για το Θεό τι shake γράφεις;
milk shake εννοείς;
Η μήπως καμιά θεική χορευτική φιγούρα;

for christ's sake είναι η έκφραση παιδί μου...
aegeansheed
Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα κάποιοι που μιλούν τη μητρική. Cheesus...

Περιμένω τον πρώτο που θα γράψει ρόστερ Εθνικής με Γιάννη + Θανάση Easybutton (ο δείκτης του χεριού να σημαδεύει στον ουρανό, ως άλλος βραζιλιάνος που έχει σκοράρει, u who know). Έτσι για το γαμώτο. Επειδή είναι και πολύ της μόδας και οι ΣπανουλοΚαϊμακΠριντέζηδες έχουν τριανταρίσει, και πρέπει και οι manager να σπρώξουν τις επόμενες φουρνιές. Ό,τι να' ναι
rchos
Χωρίς να έχω κάτσει να διαβάσω αναλυτικά τα ποστ χαίρομαι που τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχουμε τα περσινά αστεία με τον Καββαδά για την θέση στην δωδεκάδα.

Δεν θα παίξει και με τον Ασημακόπουλο αντίπαλος φέτος στον μικρό τελικό της basket league να πάρει τα πάνω του.Έχει Πέτγουει φέτος εκεί οπότε πάμε για του χρόνου...


Χωρίς να εκφέρω προσωπική άποψη απλά κάνοντας συνειρμό λόγω Τρινκέρι ο πολύ καλός φέτος Σάκοτα όντας βασικότατος στην πρώτη στην βαθμολογία της Ιταλίας Βαρέζε και παίζοντας στα ημιτελικά με Σιένα τώρα δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ήταν στην προεπιλογή.

Όπως έχω ξαναγράψει φέτος η επιλογή δωδεκάδας είναι πιο δύσκολη από ποτέ αφού υπάρχουν πολλοί παίχτες σε υψιλό επίπεδο και με καλές χρονιές από πίσω τους ή άλλοι με μέτριες χρονιές αλλά με μεγαλύτερη εμπειρία και σιγουριά ότι με την εθνική παίζουν πάντα καλύτερα.

Δεν έχουμε έναν πυρήνα όπως του 2005 που ήταν φανταστικός αλλά σε βάθος είμαστε πολύ πιο πλήρης και καλοί από τότε.

Zephyr
QUOTE(aegeansheed @ May 28 2013, 22:19 ) *
Κι εγώ τον συμπαθώ, αλλά τί είναι αυτό που του δίνει πλεονέκτημα έναντι των άλλων, για να θεωρηθεί "κλεισμένος"? Παίζει στην καλύτερη ομάδα του Πλανήτη να υποθέσω. Jeezas


Βασικά είναι το καλύτερο 4αρι που υπάρχει στην Εθνική αυτή την στιγμή. Ο Φώτσης δεν είναι άγριο νιάτο πλέον και ο Καιμάκ δεν θα γίνει ποτέ Πρίντεζης, οπότε ναι, θεωρώ ότι έχει ένα προβάδισμα σε σχέση με τους άλλους.
thalys
Το θέμα φέτος είναι αυτό που λέει από την αρχή ο Rchos: Να βρεθούν τα κατάλληλα γρανάζια.

Σίγουροι είναι μόνο οι Σπανούλης, Καλάθης, Παπανικολάου και Μπουρούσης.

Η συμμετοχή των υπολοίπων θα εξαρτηθεί από το πόσο καλά εξυπηρετούν το πλάνο του Τρινκιέρι και πόσο γρήγορα μπορούν να δέσουν.

Το δέσιμο είναι ο κυριότερος λόγος για τον οποίο ο Πρίντεζης είναι μάλλον εντός. Καθαρά αγωνιστικά δεν διαφέρει σημαντικά από τον ανταγωνισμό. Η συμπληρωματικότητα με τον Παπανικολάου και η γνώση του παιχνιδιού πολλών συμπαιχτών του μάλλον δίνει προβάδισμα στον Περπέρογλου αντί του Μπράμου.

Φέτος μπορεί να μείνουν εκτός παίχτες καλύτεροι ατομικά από αυτούς που θα συμπεριληφθούν στην αποστολή. Για μένα είναι ενταξει, αρκεί να κάνουν καλύτερη την ομάδα.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(thalys @ May 29 2013, 03:03 ) *
Το θέμα φέτος είναι αυτό που λέει από την αρχή ο Rchos: Να βρεθούν τα κατάλληλα γρανάζια.

Σίγουροι είναι μόνο οι Σπανούλης, Καλάθης, Παπανικολάου και Μπουρούσης.

Η συμμετοχή των υπολοίπων θα εξαρτηθεί από το πόσο καλά εξυπηρετούν το πλάνο του Τρινκιέρι και πόσο γρήγορα μπορούν να δέσουν.

Το δέσιμο είναι ο κυριότερος λόγος για τον οποίο ο Πρίντεζης είναι μάλλον εντός. Καθαρά αγωνιστικά δεν διαφέρει σημαντικά από τον ανταγωνισμό. Η συμπληρωματικότητα με τον Παπανικολάου και η γνώση του παιχνιδιού πολλών συμπαιχτών του μάλλον δίνει προβάδισμα στον Περπέρογλου αντί του Μπράμου.

Φέτος μπορεί να μείνουν εκτός παίχτες καλύτεροι ατομικά από αυτούς που θα συμπεριληφθούν στην αποστολή. Για μένα είναι ενταξει, αρκεί να κάνουν καλύτερη την ομάδα.


συμφωνω για τον περπε.τον θεωρω καλυτερο παικτη και προσωπικοτητα σε σχεση με τον μπραμος.απο την αλλη ο καρδιτσαν γιατι ειναι σιγουρος?
A.CAB
Έχει πολύ ενδιαφέρον η φετινή σύνθεση της Εθνικής. Μια 15άδα παικτών μπορεί άνετα να βρει μια θέση στην τελική επιλογή.
Οπότε πετάω κι εγώ μια 12άδα.

Καλάθης-Σλούκας
Σπανούλης-Ζήσης-Βασιλειάδης
Παπανικολάου-Μπράμος
Πρίντεζης-Καιμακόγλου-Μαυροκεφαλίδης
Μπουρούσης-Βουγιούκας

Θεωρώ πως ο Φώτσης δεν προέρχεται από ιδιαίτερα καλή χρονιά και γενικά τα χρόνια έχουν περάσει. Αλλά όπως και να το κάνουμε έχει προσφέρει και συνήθως προσφέρει πολύ περισσότερα από τους περισσότερους και νεώτερους γύρω του. Είναι το πρώτο δίλλημα.
Μετά ο Βασιλειάδης πιστεύω πως πρέπει να έχει ακόμα μία ευκαιρία αν και μέχρι στιγμής με την εθνική δεν έχει κάνει κάτι το αξιοσημείωτο αλλά ενας καλός σουτέρ χρειάζεται.
Ο Περπέρογλου το μόνο που έχει είναι εμπειρία. Αλλά πλην του πολύ καλού Φ4 έχει να επιδείξει τον κλασσικό άνευρο και άχρωμο Περπέρογλου όλη τη σεζόν. Με την εθνική συνήθως είναι ακόμα πιο νερουλός και άφαντος οπότε μετά από τις σεζόν των Παπανικολάου-Μπράμου-Βασιλειάδη δεν έχει καμία θέση. Ειδικά με τους δύο πρώτους θα υπάρχει μεγάλη βοήθεια στο ριμπάουντ, έναν τομέα που πονάμε χρόνια τώρα.
Την έκλπηξη μπορεί να την κάνει και ο Γιάνκοβιτς.
Ο Ζήσης είναι περίπτωση Φώτση μόνο που έχει κάνει πολύ περισσότερες και μέτριες χρονιές από τον Αντώνη. όμως και αυτός παίζει καλύτερα με την εθνική. Ίσως ο Παππάς να τον κοντράρει λίγο για τη θέση αλλά δεν το βλέπω.
Στους ψηλούς, αφού ο Κουφός δεν έρχεται, παίζει πρόβλημα. Δυστυχώς ο γαμπρός του Μάκη θα είναι ο βασικός σούτινγκ σέντερ μας. Από 'κει και έπειτα πιστεύω πως ο Βουγιούκας είναι σαφώς ανώτερος του Σχορσιανίτη ο οποίος εφόσον δεν μπορεί για πάνω από 10 λεπτά ίσως να 'ναι βαρίδι. Αλλά όπως και ο Φώτσης με τον Ζήση ο Σχορσιανίτης έχει ειδικό βάρος.
Ο Μαυροκεφαλίδης αν έχει ξεπεράσει το πρόβλημα που τον ταλαιπωρεί τα καλοκαίρια λίγο πριν την προετοιμασία είναι ότι πρέπει.
dru_15
Μια σκεψη που κανω ειναι πως η τριαδα στα 4αρια Πριντεζης- Καιμακογλου (3-4)- Μαυροκεφαλιδης (4-5)
λυνει καπως τα χερια στον προπονητη καθως οι δυο τελευταιοι προσφερουν και σε αλλες θεσεις.
Με την τριαδα αυτοι μπορουν να παρουν 2 τριαρια (ενας θα ειναι ο Παπανικολαου) και 3 σεντερ να ριξουν το βαρος στα γκαρντ ή να παρουν 2 σεντερ (βοηθαει Μαυροκεφαλος) και να ενισχυσουν την περιφερεια με περισσοτερους παιχτες.

jimmythefirst
Το θέμα της τελικής 12αδας ειναι αρκετα δυσκολο και μεχρι στιγμης μας λειπουν αρκετα δεδομενα ....οι τελικοι του πρωταθληματος ,οι τραυματισμοι ,η προετοιμασια ...
Επισης καθενας θελει αλλη δωδεκαδα αναλογα με το πως οραματιζεται την εθνικη να παιζει .Καποιος μπορει να θελει η ομαδα να παιζει τρανζισιον γκειμ και φανταζετε τον αντετοκουμπο ως ιδανικο ,αλλος θελει εμπειρια και ζηταει ζηση φωτση κλπ, αλλος θελει η ομαδα να τρεχει σαν ντοπαρισμενη και ζηταει μπουρουση....
Η ιδανικη βαση των σημερινων δεδομενων 12αδα ειναι η εξης :
1)Καλάθης,Σλουκας
2)Σπανουλης,Βασιλειάδης,Ζήσης
3)Παπανικολάου,Μπράμος
4)Πριντεζης,Καιμακογλου,Φωτσης
5)Βουγιουκας,Σχορτσιανιτης

Αυτη η ομαδα εχει εμπειρια ταλεντο και θα ειναι μαλλον η τελευταια παρασταση για πολλους παικτες καθως πισω απο το ζηση ερχετε ο Παππας, στη θεση το δυο μετα τον Σπανουλη μπορει να ακολουθησει ο Μπραμος αφηνοντας θεση στο 3 για τον γιανκοβιτς,ο Ματζαρης θα καλυψει τον ασσο οπως και ο Γιαννης Αντετοκουμπο.Στους ψηλους Καββαδας και Κουφος θα δωσουν λυσεις στο μελλον...
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(jimmythefirst @ May 29 2013, 11:57 ) *
Το θέμα της τελικής 12αδας ειναι αρκετα δυσκολο και μεχρι στιγμης μας λειπουν αρκετα δεδομενα ....οι τελικοι του πρωταθληματος ,οι τραυματισμοι ,η προετοιμασια ...
Επισης καθενας θελει αλλη δωδεκαδα αναλογα με το πως οραματιζεται την εθνικη να παιζει .Καποιος μπορει να θελει η ομαδα να παιζει τρανζισιον γκειμ και φανταζετε τον αντετοκουμπο ως ιδανικο ,αλλος θελει εμπειρια και ζηταει ζηση φωτση κλπ, αλλος θελει η ομαδα να τρεχει σαν ντοπαρισμενη και ζηταει μπουρουση....
Η ιδανικη βαση των σημερινων δεδομενων 12αδα ειναι η εξης :
1)Καλάθης,Σλουκας
2)Σπανουλης,Βασιλειάδης,Ζήσης
3)Παπανικολάου,Μπράμος
4)Πριντεζης,Καιμακογλου,Φωτσης
5)Βουγιουκας,Σχορτσιανιτης

Αυτη η ομαδα εχει εμπειρια ταλεντο και θα ειναι μαλλον η τελευταια παρασταση για πολλους παικτες καθως πισω απο το ζηση ερχετε ο Παππας, στη θεση το δυο μετα τον Σπανουλη μπορει να ακολουθησει ο Μπραμος αφηνοντας θεση στο 3 για τον γιανκοβιτς,ο Ματζαρης θα καλυψει τον ασσο οπως και ο Γιαννης Αντετοκουμπο.Στους ψηλους Καββαδας και Κουφος θα δωσουν λυσεις στο μελλον...


ειναι η πρωτη συνθεση που βλεπω και συμφωνω απολυτα πλην της θεσης 3 που θα προτιμουσα περπερογλου αντι μπραμου.απο κει και περα με βαση την τωρινη εικονα των παικτων οι υπολοιπες θεσεις μου φαινονται οκ.
dru_15
QUOTE(jimmythefirst @ May 29 2013, 11:57 ) *
Το θέμα της τελικής 12αδας ειναι αρκετα δυσκολο και μεχρι στιγμης μας λειπουν αρκετα δεδομενα ....οι τελικοι του πρωταθληματος ,οι τραυματισμοι ,η προετοιμασια ...
Επισης καθενας θελει αλλη δωδεκαδα αναλογα με το πως οραματιζεται την εθνικη να παιζει .Καποιος μπορει να θελει η ομαδα να παιζει τρανζισιον γκειμ και φανταζετε τον αντετοκουμπο ως ιδανικο ,αλλος θελει εμπειρια και ζηταει ζηση φωτση κλπ, αλλος θελει η ομαδα να τρεχει σαν ντοπαρισμενη και ζηταει μπουρουση....
Η ιδανικη βαση των σημερινων δεδομενων 12αδα ειναι η εξης :
1)Καλάθης,Σλουκας
2)Σπανουλης,Βασιλειάδης,Ζήσης
3)Παπανικολάου,Μπράμος
4)Πριντεζης,Καιμακογλου,Φωτσης
5)Βουγιουκας,Σχορτσιανιτης

Αυτη η ομαδα εχει εμπειρια ταλεντο και θα ειναι μαλλον η τελευταια παρασταση για πολλους παικτες καθως πισω απο το ζηση ερχετε ο Παππας, στη θεση το δυο μετα τον Σπανουλη μπορει να ακολουθησει ο Μπραμος αφηνοντας θεση στο 3 για τον γιανκοβιτς,ο Ματζαρης θα καλυψει τον ασσο οπως και ο Γιαννης Αντετοκουμπο.Στους ψηλους Καββαδας και Κουφος θα δωσουν λυσεις στο μελλον...


Να ρωτησω κατι απλο, σε περιπτωση που τραυματιστει Βουγιουκας ή Σοφο θα παιξει σε ολο το ευρωμπασκετ με 1 ψηλο..?
jimmythefirst
QUOTE (vaggelis roum @ May 29 2013, 12:09 ) *
Να ρωτησω κατι απλο, σε περιπτωση που τραυματιστει Βουγιουκας ή Σοφο θα παιξει σε ολο το ευρωμπασκετ με 1 ψηλο..?

Νομιζω σε περιπτωση τραυματισμου μπορεις να φερεις αλλο παικτη....δεν ξερω αμα ισχυει μονο στο ποδοσφαιρο
ή για παραδειγμα στο προολυμπιακο κατεβασαμε 14αδα..αρα στη πρωτη περιπτωση θα ερθει ο καλυτερος ψηλος απο τη προετοιμασια κια κατα τη γνωμη μου ο μαυροκεφαλιδης ή στη δευτερη θα συμπληρωσουν τη 14αδα ο μαυροκεφαλιδης και ο παππας.
dru_15
QUOTE(jimmythefirst @ May 29 2013, 12:11 ) *
Νομιζω σε περιπτωση τραυματισμου μπορεις να φερεις αλλο παικτη....δεν ξερω αμα ισχυει μονο στο ποδοσφαιρο
ή για παραδειγμα στο προολυμπιακο κατεβασαμε 14αδα..αρα στη πρωτη περιπτωση θα ερθει ο καλυτερος ψηλος απο τη προετοιμασια κια κατα τη γνωμη μου ο μαυροκεφαλιδης ή στη δευτερη θα συμπληρωσουν τη 14αδα ο μαυροκεφαλιδης και ο παππας.


Νομιζω πως δεν μπορεις να καλεσεις αλλον παιχτη, και παει κ ερχεται αν ειναι στην αρχη, αν συμβει κατα την διαρκεια του ματς θα την βγαλουν με εναν..? Εκει ισως κολαει λιγο καλυτερα στην θεση του φωτση ο Μαυροκεφαλιδης
gspara
QUOTE (aegeansheed @ May 28 2013, 23:43 ) *
Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα κάποιοι που μιλούν τη μητρική. Cheesus...

Περιμένω τον πρώτο που θα γράψει ρόστερ Εθνικής με Γιάννη + Θανάση Easybutton (ο δείκτης του χεριού να σημαδεύει στον ουρανό, ως άλλος βραζιλιάνος που έχει σκοράρει, u who know). Έτσι για το γαμώτο. Επειδή είναι και πολύ της μόδας και οι ΣπανουλοΚαϊμακΠριντέζηδες έχουν τριανταρίσει, και πρέπει και οι manager να σπρώξουν τις επόμενες φουρνιές. Ό,τι να' ναι

Ωχ,εγω το εκανα πρωτος-πρωτος και εγραψα Καλαθη-Σλουκα-Αντετοκουμπο Γ.
Ελπιζω μην φαω πολυ κραξιμο sad.gif
ssoulliss
QUOTE (vaggelis roum @ May 29 2013, 12:09 ) *
Να ρωτησω κατι απλο, σε περιπτωση που τραυματιστει Βουγιουκας ή Σοφο θα παιξει σε ολο το ευρωμπασκετ με 1 ψηλο..?


Υπήρχε μια σκέψη για 14αδες που να γίνοναται 12 αναλόγα με τις ανάγκες από το προηγούμενο ευρωμπάσκετ αλλά εγκαταλήφθηκε.

Βουγιούκας+Σόφο=Κανένα ριμπάουντ
jimmythefirst
QUOTE (ssoulliss @ May 29 2013, 13:25 ) *
Υπήρχε μια σκέψη για 14αδες που να γίνοναται 12 αναλόγα με τις ανάγκες από το προηγούμενο ευρωμπάσκετ αλλά εγκαταλήφθηκε.

Βουγιούκας+Σόφο=Κανένα ριμπάουντ


η ομαδα γιαυτο θα εχει φωτση πριντεζη μπραμο και παπ ...
KingCrimson
Επειδη βλεπω καθε πιθανο συνδιασμο, οι παιχτες που δεν αφηνεις με τιποτα εκτος, ειναι..
Καλαθης,Σλουκας στο 1
Σπανουλης στο 2
Παπανικολαου κ Μπραμο στο 3 (προς θεου οχι θυσια το Μπραμο για το Περπερογλου,επειδη εβαλε 2 σουτακια στο τελικο..)
Φωτση,Πριντεζη στο 4
Μπουρουση στο 5 , παιζονται δηλαδη 4 ακομα θεσεις, αναλογα με τη φιλοσοφια του προπονητη..
Για Μαυροκεφαλιδη,Σοφο,Βουγιουκα που κατα 99% καθε καλοκαιρι μεχρι να σηκωσουν το ενα ποδι, βρωμαει το αλλο..δε ξερω ειλικρινα..ας οψεται οτι επικρατει πληρης αμπαλιαση πισω τους..ποιον να καλεσεις Σαρικοπουλο,Μπογρη,Τσαϊρελη,Σακοτα? ακομα κ ο Καββαδας που μπορει να σταθει 5-10 λεπτα, ειναι πολυ ασταθης
Γενικα μπορει να υπαρχουν 3-4 επιλογες στο 5 πολυ καλες, που ελαχιστες χωρες εχουν... αλλα εχουν ολοι τους χοντρο θεμα με την εθνικη.
dru_15
QUOTE(KingCrimson @ May 29 2013, 14:33 ) *
Επειδη βλεπω καθε πιθανο συνδιασμο, οι παιχτες που δεν αφηνεις με τιποτα εκτος, ειναι..
Καλαθης,Σλουκας στο 1
Σπανουλης στο 2
Παπανικολαου κ Μπραμο στο 3 (προς θεου οχι θυσια το Μπραμο για το Περπερογλου,επειδη εβαλε 2 σουτακια στο τελικο..)
Φωτση,Πριντεζη στο 4
Μπουρουση στο 5 , παιζονται δηλαδη 4 ακομα θεσεις, αναλογα με τη φιλοσοφια του προπονητη..
Για Μαυροκεφαλιδη,Σοφο,Βουγιουκα που κατα 99% καθε καλοκαιρι μεχρι να σηκωσουν το ενα ποδι, βρωμαει το αλλο..δε ξερω ειλικρινα..ας οψεται οτι επικρατει πληρης αμπαλιαση πισω τους..ποιον να καλεσεις Σαρικοπουλο,Μπογρη,Τσαϊρελη,Σακοτα? ακομα κ ο Καββαδας που μπορει να σταθει 5-10 λεπτα, ειναι πολυ ασταθης
Γενικα μπορει να υπαρχουν 3-4 επιλογες στο 5 πολυ καλες, που ελαχιστες χωρες εχουν... αλλα εχουν ολοι τους χοντρο θεμα με την εθνικη.

+1

http://www.sport-fm.gr/article/me-adetokounmpo-i-newn/678397

Αντετοκουμπο κανε τους πρωτα πλακιτσα στην νεων κ μετα στην ανδρων. Πολυ σωστη κινηση
tReason
http://www.sportdog.gr/article/172714/apok...rompasket%C2%A0

Και καλαθης
Manu7
QUOTE(tReason @ May 29 2013, 15:23 ) *

Αυτό θα πόσταρα και γω τώρα αλλά βέβαια η σχέση του σκύλου με την αξιοπιστία είναι παρεξηγημένη...

Α ρε ΝίκοΖήση όλα για σένα δουλεύουν ρε κερατά...biggrin.gif

Reggie Miller 31
Έξω Κουφός, έξω και ο Νικ (αν και συμφωνω και εγώ ότι το sportdog δεν είναι και το πιο αξιόπιστο site)... Τελικά 12αδα της προκοπής θα μαζευτεί;

Πάντως πραγματικά πότε επιτέλους στην Fiba θα καταλάβουν ότι οι παίκτες δεν είναι μηχανές; Πότε επιτέλους θα δώσουν την αίγλη που αξίζει στις διοργανώσεις των Εθνικών Ομάδων; όπως έχω ξαναπεί, είναι τυχαίο που στο μπάσκετ οι πιο πολλοί σταρ δεν κατεβαίνουν το καλοκαίρι, ενώ οι αντίστοιχοι του ποδοσφαίρου παρακαλάνε;
AKRG
ToΝίκοΤοΖήση που τον λειδωρειτε όλοι να τον βάλετε παρακαλώ στις 12άδες σας ... smiley.gif τώρα που μας τελειωσε και ο Νικ-ο-Καλάθης ...
thalys
Σπανούλης, ΝικοΖήσης, Σλούκας δηλαδή τα μόνα γκαρντ που παίζουν και στο 1 που μας έμειναν.

Έχουμε και την επιλογή της επιστράτευσης του Παπαλουκά. Και Κατσίβελης για 12άδα πλέον; Δεδομένου ότι χάσαμε τους δύο καλύτερους αμυντικούς μας στα γκαρντ(Καλάθης-Μάντζαρης) και με την παρουσία Σπανούλη-Σλούκα η επίθεση δεν είναι πρόβλημα για να θέλουμε τον Παππά.
ssoulliss
QUOTE (thalys @ May 29 2013, 17:03 ) *
Σπανούλης, ΝικοΖήσης, Σλούκας δηλαδή τα μόνα γκαρντ που παίζουν και στο 1 που μας έμειναν.

Έχουμε και την επιλογή της επιστράτευσης του Παπαλουκά. Και Κατσίβελης για 12άδα πλέον; Δεδομένου ότι χάσαμε τους δύο καλύτερους αμυντικούς μας στα γκαρντ(Καλάθης-Μάντζαρης) και με την παρουσία Σπανούλη-Σλούκα η επίθεση δεν είναι πρόβλημα για να θέλουμε τον Παππά.


Παπαλουκάς αποκλείεται. Το κόβει μετα τη VTB League. Παππάς κατά κύριο λόγο και Κατσίβελης μετά. Εκτός και αν πιέσουμε τον Μάντζαρη. Αλλά θα είναι λάθος.
Manu7
QUOTE(thalys @ May 29 2013, 17:03 ) *
Σπανούλης, ΝικοΖήσης, Σλούκας δηλαδή τα μόνα γκαρντ που παίζουν και στο 1 που μας έμειναν.

Έχουμε και την επιλογή της επιστράτευσης του Παπαλουκά. Και Κατσίβελης για 12άδα πλέον; Δεδομένου ότι χάσαμε τους δύο καλύτερους αμυντικούς μας στα γκαρντ(Καλάθης-Μάντζαρης) και με την παρουσία Σπανούλη-Σλούκα η επίθεση δεν είναι πρόβλημα για να θέλουμε τον Παππά.

E εντάξει αυτό με ξεπερνάει...

Θαμπωθήκατε και από τον Παπαλουκά φέτος?
benchwarmer
Σε περιφέρεια με Ζήση Σπανούλη Σλούκα και Παππά, να πάω να μαρκάρω εγώ αν είναι....

Καλώς ή κακώς, αν ισχύει αυτό με τον Καλάθη, ο Κατσίβελης(!!) πλέον μου φαίνεται είναι απαραίτητος...
thalys
QUOTE (Manu7 @ May 29 2013, 17:53 ) *
E εντάξει αυτό με ξεπερνάει...

Θαμπωθήκατε και από τον Παπαλουκά φέτος?


Δεν μιλάμε στα σοβαρά πάντα. Ενίοτε αστειευόμαστε. Εμείς που θαμπωθήκαμε από τον Παπαλουκά φέτος λέω.

Ο Μάντζαρης δεν ξέρω αν προλαβαίνει. Νομίζω όχι. Και δεν βλέπω λόγο να ζοριστεί. Να είναι καλά του χρόνου να παίξει στο παγκόσμιο.
captain charisma
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...hi-stin-ethniki

συνεντευξη του κουφου.
aegeansheed
QUOTE(captain charisma @ May 29 2013, 18:52 ) *
[συνεντευξη του κουφου.


Τραγική. Οι περισσότερες ερωτήσεις ήταν του στυλ "πες μας γιατί δεν έκανες αυτό που θέλαμε?", "προσπάθησε να απολογηθείς", "πούλα Εθνικοφροσύνη κοκ". Τέσπα, έστω έτσι έκλεισε ένα επικοινωνιακό κενό, που είχε δημιουργηθεί, πιο πολύ για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν τα αυτονόητα.

Χειρότερο το εμετικό άρθρο του Ασπρούλια που βγαίνει στα related.

Αυτό που κρατάω είναι ότι αποφάσισαν να δουλέψουν στην επίθεση επιθέλους. Άντε να τον δούμε ξανά να σουτάρει face up, που έχω να το δω από το 2007.

zorba
QUOTE(aegeansheed @ May 29 2013, 17:13 ) *
Τραγική. Οι περισσότερες ερωτήσεις ήταν του στυλ "πες μας γιατί δεν έκανες αυτό που θέλαμε?", "προσπάθησε να απολογηθείς", "πούλα Εθνικοφροσύνη κοκ". Τέσπα, έστω έτσι έκλεισε ένα επικοινωνιακό κενό, που είχε δημιουργηθεί, πιο πολύ για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν τα αυτονόητα.

Χειρότερο το εμετικό άρθρο του Ασπρούλια που βγαίνει στα related.

Αυτό που κρατάω είναι ότι αποφάσισαν να δουλέψουν στην επίθεση επιθέλους. Άντε να τον δούμε ξανά να σουτάρει face up, που έχω να το δω από το 2007.


Ηταν αναμενόμενο για όποιον παρακολούθησε τους Νάγκετς φέτος... Η βελτίωση του Κουφού θα φέρει διακρίσεις στην εθνική μας στο μέλλον. Για τον Νικ δεν ακούστηκε κάτι από άλλες πηγές, οπότε για την ώρα τον θεωρώ σίγουρο.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κανείς εκτός από μένα δεν αναφέρει τον Πατ που κάνει καταπληκτική χρονιά στο Ισραήλ και ήδη η Μακαμπί τον κυνηγάει για του χρόνου...
thalys
Ο Πατ ως 4ρι είναι πίσω από Πρίντεζη, Φώτση, Καϊμακόγλου, Μαυροκεφαλίδη. Ως τριάρι είναι πίσω από Παπανικολάου, Μπράμο, Περπέρογλου, Γιάνκοβιτς. Δεν υπάρχει θέση γι'αυτόν, όπως δεν υπάρχει για τον Σάκοτα νομίζω. Κι ο Σάκοτα τουλάχιστον έχει κοντά 50% στα τρίποντα.

Το ρόστερ της Εθνικής έχει βάθος που δεν θυμάμαι ξανά.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.