Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
colonel gomelsky
QUOTE(T.W.Is.M. @ Aug 8 2014, 20:45 ) *
Καποτε δε θα δινοταν το φαουλ του Μιτσοβ. 19 χρονια πριν θα δινοταν και βηματα. Τωρα δεν εχει τετοια.
Παω να ξεβαφτω απο τα χρωματα του πολεμου... smilie_schal1.gif





Mην ξεβάφεσαι ακόμα, ο Πιτσίλκας αποσύρθηκε, ο Τόλιβερ έγινε αρχιδιαιτητής ΑΛΛΑ ο Στάνκοβιτς είναι ζωντανός και το παιχνίδι ήταν φιλικό.
Dancing Madly Backwards
Δύσκολο να πούμε από τώρα τι έχει αλλάξει ιδιαίτερα ο Κατσικάρης, αλλά ένα πράγμα μένει σταθερό: Μπουρούσης περιφερειακός σουτινγκ σέντερ με Νοβιτζκικά στεπ μπακς. icon_drunk.gif
Runt
Εχουμε μεγαλο προβλημα στους ψηλους, κανενας δεν μπορει να σταθει περαν του Μπουρουση. Δεν το λεω με κακια αλλα ο Βουγιουκας βγαζει λαδι τους Ζουρο και Τρινκερι που δεν τον ειχαν επιλεξει στις 12αδες τους. Ο Μπογρης παλι μου φαινεται σοφτ, σοφτ, σοφτ...
Dred11
Κι εγώ να πω, επίσης χωρίς κακία, ότι Μάντζαρης/Σλούκας κάνουν τον Ζήση να φαίνεται Αιζάια Τόμας.
tuareg
τρομερο προβλημα στη δημιουργια και πραγματικα αναρωτιεμαι πως ο μανατζερ του βουγιουκα εχει πιασει κοροιδα τοσο κοσμο ολο αυτο το καιρο και του κλεινει τετοια συμβολαια
doctorjekil
Ο Γιαννακης ηξερα οτι επιθετικα δεν μπορει(ειδικα στο 5-5 δεν μπορει να κανει τιποτα,μονο για καναν αιφνιδιασμο ειναι)αλλα να ειναι τοσο κακος αμυντικα δεν το περιμενα
tuareg
δε ξερω αν οφειλεται στο οτι χαλαρωσαν οι Γαλλοι αλλα το τετραλεπτο του Αθηναιου μακραν το καλυτερο διαστημα δημιουργικα για την Εθνικη.
Μου κανει εντυπωση το ποσο αχρωμος,αοσμος,αγευστος και με καμμια επιδραση στο παιχνιδι της ομαδας ,η εστω να προσπαθησει να κανει κατι ειναι ο Μαντζαρης.
Μπορει ο Σλουκας να ειναι κι αυτος μετριοκακος αλλα τουλαχιστον προσπαθει να κανει κατι,ο αλλος τιποτα ....δε ξερω δλδ ποσο χειροτερος θα ειναι ο Αθηναιου στη τελικη δωδεκαδα αντι αυτου
redleg7
Παιδες μιλαμε για παιχτες τωρα που εχουν αποδειξει την αξια τους στο τοπ επιπεδο εδω και καποια χρονια.Αλοιμονο.Υπομονη.Ειναι φυσικο να επικρατει μια χαλαροτητα στην διαρκεια της προετοιμασιας.Οταν πρεπει ολοι θα ειναι στις επαλξεις.Και ο Αντετοκουμπο φαινεται ανα διαστηματα εκτος κλιματος για παραδειγμα αλλα ειναι υπερβολικα νωρις για ολους στην ομαδα.
Υστ.Και ας αποστασιοποιησουμε το θεμα με το τι ομαδα υποστηριζουμε και να μην γινοναστε υπερβολικοι βρισκοντας σε καποια φιλικα προετοιμασιας ¨πατηματα¨.Αηδια καταντησε περσι.Μην συνεχιστει και φετος.Η Εθνικη παιζει.
Giannis83
Για την δημιουργία δεν ανησυχώ γιατί πέρα από τους Σλούκα-Ζήση που βοηθάνε, θα επιστρέψει ο Καλάθης που θα είναι ο βασικός μας δημιουργός.
Με την επιστροφή του Πρίντεζη θα έχουμε άλλη μια επιθετική επιλογή με το low post παιχνίδι, ενώ δεν θα χαλάμε τόσο πολύ και το rotation της ομάδας βάζοντας στο "4" μια τον Μπόγρη, μια τον Παπανικολάου και μια τον Αντετοκούνμπο όταν βγαίνει ο Καϊμακόγλου. Συνήθως όταν παίζουμε με τέτοια ανισόρροπα σχήματα (συν όταν λείπει ο Μπουρούσης βέβαια) μας παίρνει διαφορά ο αντίπαλος ως τώρα.
Τέλος με την επιστροφή και του Βασιλειάδη θα έχουμε και το "απρόβλεπτο" στην επίθεση που δεν το είχαμε σήμερα (όχι πάντα με καλά αποτελέσματα φυσικά).

Εκεί που βρίσκεται το τεράστιο κενό είναι στο "5" πίσω από τον Μπουρούση. Ο Βουγιούκας είναι αποκαρδιωτικός σε αυτά τα 2 πρώτα παιχνίδια, ο Μπόγρης δεν έχει δοκιμαστεί καθόλου γιατί μπαίνει να καλύψει την τρύπα του Πρίντεζη στο "4" και ο Γλυνιαδάκης μόνο ως συμπληρωματικός παίχτης προπόνησης μπορεί να θεωρηθεί. Είναι το μεγάλο στοίχημα του Κατσικάρη να βρει τη λύση σε αυτό το πρόβλημα...
Gidovoskos
QUOTE(tuareg @ Aug 9 2014, 22:13 ) *
δε ξερω αν οφειλεται στο οτι χαλαρωσαν οι Γαλλοι αλλα το τετραλεπτο του Αθηναιου μακραν το καλυτερο διαστημα δημιουργικα για την Εθνικη.
Μου κανει εντυπωση το ποσο αχρωμος,αοσμος,αγευστος και με καμμια επιδραση στο παιχνιδι της ομαδας ,η εστω να προσπαθησει να κανει κατι ειναι ο Μαντζαρης.
Μπορει ο Σλουκας να ειναι κι αυτος μετριοκακος αλλα τουλαχιστον προσπαθει να κανει κατι,ο αλλος τιποτα ....δε ξερω δλδ ποσο χειροτερος θα ειναι ο Αθηναιου στη τελικη δωδεκαδα αντι αυτου



+δεν έχει άδικο καθόλου και αμυντικά και επιθετικά εχει ανέβη στην εκτίμηση μου , να προσθέσω και την τριάδα καιμακογλου, αντετο και παπ μαζί μου άρεσε ενέργεια στο full
doctorjekil
QUOTE(tuareg @ Aug 9 2014, 22:13 ) *
δε ξερω αν οφειλεται στο οτι χαλαρωσαν οι Γαλλοι αλλα το τετραλεπτο του Αθηναιου μακραν το καλυτερο διαστημα δημιουργικα για την Εθνικη.
Μου κανει εντυπωση το ποσο αχρωμος,αοσμος,αγευστος και με καμμια επιδραση στο παιχνιδι της ομαδας ,η εστω να προσπαθησει να κανει κατι ειναι ο Μαντζαρης.
Μπορει ο Σλουκας να ειναι κι αυτος μετριοκακος αλλα τουλαχιστον προσπαθει να κανει κατι,ο αλλος τιποτα ....δε ξερω δλδ ποσο χειροτερος θα ειναι ο Αθηναιου στη τελικη δωδεκαδα αντι αυτου

Την γνωμη μου για τον αθηναιου την ξερεις(την εχω γραψει στα μεταγραφικα του παο),αλλα για την σημερινη του εμφανιση εχεις δικιο,ηταν πολυ καλος και ειδικα σε σχεση με μαντζαρη
petrovic
Το προβλημα με το δευτερο ψηλο πολυ απλά δεν λυνεται. Και ουτε ο μπουρουσης ειναι κατι φοβερό, μην ξεχνιομαστε. Δεν θα εβλαπτε να δοκιμασει τον αντετοκουμπο ως δευτερο σέντερ
gspara
Σημερα μου φανηκε σαν να εβλεπα ομαδες διαφορετικων δεκαετιων.Σε σχεση με τους Γαλλους ειδα την πιο old-fashioned Εθνικη.

Ο Βουγιουκας δεν πιστευω οτι ειναι τοσο κακος.Αλλα δεν μπορει να λειτουργησει σαν μπακαπ του Μπουρουση για 3λεπτα.Δεν ειναι ο ψηλος τυπου Στιματς που ειδαμε χθες που θα μπορεσει εστω και για μικρα διαστηματα να δωσει δυναμη και ενεργεια.
Δεν υπαρχουν αλλωστε τετοιοι Ελληνες.Μονο ο Σιμτσακ μου ερχεται τωρα στο μυαλο.

Επισης,επειδη ακομα φαντασιωνομαι τον Σπανουλη νομιζοντας ακομα και τωρα οτι θα μπει να καθαρισει,θα αξιζε πιστευω μια ευκαιρια στον αντιστοιχο των φτωχων....τον Νικο Λιακοπουλο.
dru_15
Μου φανηκε ο Γλυνιαδακης πιο γρηγορος και μαχητικος απο τον Βουγιουκα, εχω την αισθηση οτι ενας εκ των Βουγιουκα η Μπογρη θα κοπει.
thalys
Αν ο Βουγιουκας δεν μπει στη δωδεκάδα και φέτος, ας αποσυρθεί. Στη θεωρια τουλαχιστον ταιριάζει με τον Μπουρούση, ενω έχει ξαναπαιξει με Καλαθη και Καϊμακογλου. Στην πράξη, θα δούμε.
Petran911
QUOTE(gspara @ Aug 9 2014, 23:17 ) *
Σημερα μου φανηκε σαν να εβλεπα ομαδες διαφορετικων δεκαετιων.Σε σχεση με τους Γαλλους ειδα την πιο old-fashioned Εθνικη.

Ο Βουγιουκας δεν πιστευω οτι ειναι τοσο κακος.Αλλα δεν μπορει να λειτουργησει σαν μπακαπ του Μπουρουση για 3λεπτα.Δεν ειναι ο ψηλος τυπου Στιματς που ειδαμε χθες που θα μπορεσει εστω και για μικρα διαστηματα να δωσει δυναμη και ενεργεια.
Δεν υπαρχουν αλλωστε τετοιοι Ελληνες.Μονο ο Σιμτσακ μου ερχεται τωρα στο μυαλο.

Επισης,επειδη ακομα φαντασιωνομαι τον Σπανουλη νομιζοντας ακομα και τωρα οτι θα μπει να καθαρισει,θα αξιζε πιστευω μια ευκαιρια στον αντιστοιχο των φτωχων....τον Νικο Λιακοπουλο.



QUOTE(thalys @ Aug 10 2014, 02:07 ) *
Αν ο Βουγιουκας δεν μπει στη δωδεκάδα και φέτος, ας αποσυρθεί. Στη θεωρια τουλαχιστον ταιριάζει με τον Μπουρούση, ενω έχει ξαναπαιξει με Καλαθη και Καϊμακογλου. Στην πράξη, θα δούμε.


Η απουσία του Κουφού είναι πολύ σημαντική γιατί στερεί την Εθνική μας έναν αθλητικό ψηλό που θα θωράκιζε τα καλάθια, ειδικά απέναντι σε ομάδες στυλ Γαλλίας που είναι εξοπλισμένες με air κατσίκια...

Απουσιάζει και ο Σοφοκλής, ο οποίος λόγω όγκου είναι πολύ χρήσιμος για αυτό.

Για να πω την πικρή αλήθεια δεν είμαι σίγουρος ότι εάν ο Κατσικάρης ήξερε ότι εξαρχής δεν θα ήταν Κουφός, δεν θα πήγαινε σε τρία τεσσάρια, καλώντας και τον Φώτση.. Προτιμούσα Φώτση να παίζει και λίγο στο 5 μετά από Βουγιούκα, παρά τον MILF toy. rolleyes.gif

Επίσης είναι εντυπωσιακό πως κάποιοι θεωρούν ότι η απώλεια του Σπαν είναι μικρότερη από αυτή του Κουφού. Χωρίς τον Βασίλη δεν έχεις σταθερή απειλή απέξω, παίχτη που να απασχολεί συνέχεια την άμυνα και με σταθερό περιφερεα ακό σουτ. Με τον Βασίλη οποιαδήποτε άμυνα έπρεπε να έχει ένα ειδικό σύστημα για να τον σταματήσει, πράγμα που κούραζε όλες τις ομάδες, και ειδικά σε ομάδες με καλή περιφέρεια αυτό τις κρατούσε πίσω και επιθετικά.

By the way, αυτός θα βγει να μιλήσει?΄Να πει κάτι ότι έχει στεναχωρηθεί κλπ; Γιατί εμένα κανείς δεν μου βγάζει από το μυαλό ότι η ιστορία για τα συμβόλαια έγινε με σκοπό να μην κληθεί ο Βασίλης.

Τα είπε ο Μπουρούσης, αλλά κανείς δεν βγήκε να πει τίποτα.
Dred11
O Σπανούλης έκανε χάλια τελικούς και πέρσι με την Εθνική ήταν απογοητευτικός. Δεν λέω ότι δεν θα ήταν χρήσιμος. Είναι 5 κλάσεις ανώτερος από το κατσίκι τον Σλούκα. Αλλά, ας είμαστε ρεαλιστές. Η Εθνική τα τελευταία χρόνια δεν έχει καταφέρει τίποτα σημαντικό. Στο Παγκόσμιο τα πράγματα είναι έτσι κι αλλιώς πολύ δύσκολα. Είναι λοιπόν η κατάλληλη συγκυρία για να αρχίσουμε μια σταδιακή ανανέωση. Για το λόγο αυτό καλώς δεν κλήθηκε και ο Φώτσης. Αντιθέτως, κακώς υπήρξε όξυνση στο θέμα Κουφού. Τον Κουφό τον χρειαζόμαστε πολύ τα επόμενα χρόνια. Δεν έχουμε και πολλούς ποιοτικούς παίκτες που να μπορούν να σηκώσουν το βάρος στο μέλλον.
tsouras o.a.c
-Ο Σπανουλης ακομα και περυσι,χτυπημενος και κουρασμενος, ηταν ο κινητηριος μοχλος της Εθνικης και μονιμη απειλη!Ρωτηστε και τους αντιπαλους για το πως και ποσο κουραζονται να τον αντιμετωπισουν!(οχι δικα μου λογια,λογια του Τονι Παρκερ περυσι στους 8,οτι εαν ο Σπανουλης δεν ηταν τραυματιας η εξελιξη του Ευρωμπασκετ θα ηταν διαφορετικη)....Ακομα και φετος θα μπορουσε να κανει την διαφορα.

-Οσον αφορα το θεμα της ανανεωσης ,ειναι οντως σημαντικο και νομιζω οτι ο Κατσικαρης ειναι ο καταλληλος για την επομενη μερα.Απλα θα χρειαστει και χρονο και κοπο,γιατι υστερα απο μια 10ετια που ειχαμε την τυχη να ειμαστε στις υπερδυναμεις παγκοσμιως στα γκαρντς,περναμε σε μια εποχη που τα 3-4 αρια μας θα τραβανε ολο το κουπι(με βαση και τους μικρους που ερχονται απο πισω),κατι που και καλο ειναι με βαση τον τροπο που παιζεται το μπασκετ σημερα και φυσικα θα αλλαξει και τον τροπο του παιχνιδιου μας.Ελπιζω μονο να μην αλλαξει το mentality μας και η αμυντικη προσηλωση και ιδιοσυγκρασια!

-Σιγουρα η θεση που τα επομενα χρονια θα μας ανεβασει επιπεδο θα ειναι το 5!Αν καταφερουμε και εχουμε εκει ενα σημειο αναφορας θα εχουμε παιχνιδι ολοκληρωμενο και δυσκολα αντιμετωπισιμο.Εκει φαινεται να ειναι η τρυπα της επομενης μερας ,γιατι στο 1-2 καλως ή κακως δεν ειμαστε χωμα οπως πολυ θελουν να παρουσιασουν,απλα ο καλυτερος μας τα επομενα χρονια θα ειναι ανταξιος με τον χειροτερο της προηγουμενης δεκαετιας.Δεν πειραζει,ετσι ειναι αυτα,κανουν κυκλους!

Υ.Γ 1:Οντως θα ηταν ενδιαφερον σε καποια συστηματα ο Αντετοκουμπο να πατησει στο 5 στην επιθεση!
Υ.Γ 2:Στα φιλικα δεν παιζουν ολοι στο κοκκινο,αυτα ειναι και εντολη προπονητη πολλες φορες ιδιως σε καποιους που εχουν εξασφαλισμενη την θεση τους,οποτε μην παραπονιομαστε για Μαντζαρη,Σλουκα,Καιμακογλου.....ο Βουγιουκας ειναι μια κατηγορια μονος του!
captain charisma
αντετοκουμπο για 5αρι?απο που εως που ρε παιδια? επειδη ειναι 2.11?και ο νοβιτσκι ειναι 2.13 αλλα δεν τον θυμαμαι ποτε να παιζει 5αρι..
tsouras o.a.c
QUOTE(captain charisma @ Aug 10 2014, 12:45 ) *
αντετοκουμπο για 5αρι?απο που εως που ρε παιδια? επειδη ειναι 2.11?και ο νοβιτσκι ειναι 2.13 αλλα δεν τον θυμαμαι ποτε να παιζει 5αρι..



Χτες 2-3 φορες υστερα απο αλλαγες σε σκριν βγηκε χαμηλα (με Ζελαμπαλ και Μπατουμ νομιζω) και ποσταρε,ρολαρε και τελειωσε οσο πιο απλα και αποτελεσματικα γινοταν! Μια ιδεα να δοκιμασει καποιο συστημα για να ανακατεψει την τραπουλα,οταν η αντιπαλοι παιζουν με κοντο 5αρι, και στην αμυνα ισως θα μπορουσε να συνδυαστει με Καιμαν να μαρκαρει το πενταρι των αντιπαλων.
doctorjekil
QUOTE(tsouras o.a.c @ Aug 10 2014, 12:53 ) *
Χτες 2-3 φορες υστερα απο αλλαγες σε σκριν βγηκε χαμηλα (με Ζελαμπαλ και Μπατουμ νομιζω) και ποσταρε,ρολαρε και τελειωσε οσο πιο απλα και αποτελεσματικα γινοταν! Μια ιδεα να δοκιμασει καποιο συστημα για να ανακατεψει την τραπουλα,οταν η αντιπαλοι παιζουν με κοντο 5αρι, και στην αμυνα ισως θα μπορουσε να συνδυαστει με Καιμαν να μαρκαρει το πενταρι των αντιπαλων.

Επειδη ποσταρε δεν παει να πει οτι μπορει να παιξει στο 5,ειναι πολυ αδυναμος στην αμυνα,ο καιμακ θα μπορουσε να δωσει λυσεις στο 5 και δοκιμαστηκε χθες με αρκετα καλα αποτελεσματα...ελπιζω η μαυρη τρυπα που εχουμε στο 5 να μην μας κοστισει
AKRG
QUOTE (doctorjekil @ Aug 10 2014, 13:15 ) *
Επειδη ποσταρε δεν παει να πει οτι μπορει να παιξει στο 5,ειναι πολυ αδυναμος στην αμυνα,ο καιμακ θα μπορουσε να δωσει λυσεις στο 5 και δοκιμαστηκε χθες με αρκετα καλα αποτελεσματα...ελπιζω η μαυρη τρυπα που εχουμε στο 5 να μην μας κοστισει


Αυτή είναι η πιο λογική κίνηση, περισσότερο μπορεί να βοηθήσει από τον Μπόγρη .. ! Έχουμε θέμα στο 5 ...
A.CAB
Η τρύπα στο 5 βγάζει μάτι. Πέρα από τον Μπουρούση (που δεν είναι και ότι πιο καλό υπάρχει) υπάρχει μόνο το χάος. Ο Βουγιούκας δεν είναι όσο κακός παίχτης φαίνεται στα φιλικά αλλά όποτε φοράει τη φανέλα της εθνικής σαν να πέφτει δυο-τρια επίπεδα. Είναι κωμική η κατάστασή του κατά διαστήματα. Καλά ο Μπόγρης-Κοκκίνου δεν είναι για πολλά ενώ ο Γλυνιαδάκης είναι ανατριχιαστικό ταξίδι στο παρελθόν. Τον είδα και τσιμπιόμουνα να δω σε τι εποχή είμαστε.

Αλλά δυστυχώς του έκατσαν στραβά αυτά του Κατσικάρη. Κατά τα υπόλοιπα με την προσθήκη του Πρίντεζη και (κυρίως) του Καλάθη θα ανέβουμε επίπεδο. Ειδικά ο Καλάθης δείχνει υπεραπαραίτητος αυτή τη στιγμή, όσο είναι έτσι μετρίως μέτριος, άχρωμος, άοσμος και... βαρετός ο Μάντζαρης. Γενικά θεωρώ πως έχει ταβανιάσει προ πολλού ο συγκεκριμένος. Σε αντίθεση με το Σλούκα που όλο και κάτι θα προσφέρει. Βέβαια όπως είπε και ένας πιο πριν ο Ζήσης δείχνει Τόνι Πάρκερ στη συγκεκριμένη περιφέρεια. Αλλά δεν θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα νομίζω τελικά εκεί.
tReason
Παντως εχω διαβασει απο χτες καμια 60-70 αποψεις φιλαθλων ,δημοσιογραφων και ελαχιστοι
ως κανενας δεν μπορουν να δουν την αιτια της πολυ κακης εμφανισης.Και αποδεικνυεται αυτο που ελεγα οτι οι ελληνες ειναι ασχετοι με το μπασκετ,και αυτο βεβαια ισχυει και για τους προπονητες εχουμε μεινει παρα πολυ πισω απο τις μπασκετικες εξελιξεις.Θα περιμενω να τελειωσει το τουρνουα της γαλλιας μηπως και καποιοι το βρουν..
Petran911
QUOTE(tsouras o.a.c @ Aug 10 2014, 12:35 ) *
-Ο Σπανουλης ακομα και περυσι,χτυπημενος και κουρασμενος, ηταν ο κινητηριος μοχλος της Εθνικης και μονιμη απειλη!Ρωτηστε και τους αντιπαλους για το πως και ποσο κουραζονται να τον αντιμετωπισουν!(οχι δικα μου λογια,λογια του Τονι Παρκερ περυσι στους 8,οτι εαν ο Σπανουλης δεν ηταν τραυματιας η εξελιξη του Ευρωμπασκετ θα ηταν διαφορετικη)....Ακομα και φετος θα μπορουσε να κανει την διαφορα.

-Οσον αφορα το θεμα της ανανεωσης ,ειναι οντως σημαντικο και νομιζω οτι ο Κατσικαρης ειναι ο καταλληλος για την επομενη μερα.Απλα θα χρειαστει και χρονο και κοπο,γιατι υστερα απο μια 10ετια που ειχαμε την τυχη να ειμαστε στις υπερδυναμεις παγκοσμιως στα γκαρντς,περναμε σε μια εποχη που τα 3-4 αρια μας θα τραβανε ολο το κουπι(με βαση και τους μικρους που ερχονται απο πισω),κατι που και καλο ειναι με βαση τον τροπο που παιζεται το μπασκετ σημερα και φυσικα θα αλλαξει και τον τροπο του παιχνιδιου μας.Ελπιζω μονο να μην αλλαξει το mentality μας και η αμυντικη προσηλωση και ιδιοσυγκρασια!

-Σιγουρα η θεση που τα επομενα χρονια θα μας ανεβασει επιπεδο θα ειναι το 5!Αν καταφερουμε και εχουμε εκει ενα σημειο αναφορας θα εχουμε παιχνιδι ολοκληρωμενο και δυσκολα αντιμετωπισιμο.Εκει φαινεται να ειναι η τρυπα της επομενης μερας ,γιατι στο 1-2 καλως ή κακως δεν ειμαστε χωμα οπως πολυ θελουν να παρουσιασουν,απλα ο καλυτερος μας τα επομενα χρονια θα ειναι ανταξιος με τον χειροτερο της προηγουμενης δεκαετιας.Δεν πειραζει,ετσι ειναι αυτα,κανουν κυκλους!

Υ.Γ 1:Οντως θα ηταν ενδιαφερον σε καποια συστηματα ο Αντετοκουμπο να πατησει στο 5 στην επιθεση!
Υ.Γ 2:Στα φιλικα δεν παιζουν ολοι στο κοκκινο,αυτα ειναι και εντολη προπονητη πολλες φορες ιδιως σε καποιους που εχουν εξασφαλισμενη την θεση τους,οποτε μην παραπονιομαστε για Μαντζαρη,Σλουκα,Καιμακογλου.....ο Βουγιουκας ειναι μια κατηγορια μονος του!


Ελπίζω ότι ο Billy πάντως, αν είναι καλά, θα παίξει του χρόνου και στο Ρίο (αν προκριθούμε βέβαια). Νομίζω ότι το να κλείσει την καριέρα του στην Εθνική σε μια Ολυμπιάδα θα ήταν ότι το καλύτερο.
thalys
Ο Γιαννης περσι με τη νεων επαιζε 5 στην αμυνα λογω υψους. Στο σαμμερ λιγκ φετος δοκιμασε να ποσταρει μερικες φορες. Τωρα αλλο η νεων και το λας βεγκας κι αλλο η ανδρων και το παγκοσμιο. Ισως ομως, υπο προϋποθεσεις και σε κατασταση αναγκης, να μπορει να καλυψει το 5 στην αμυνα. Σε μια αμυνα ζωνης με τον Καϊμακογλου στο 4 πχ. Και στην επιθεση ισως να μπορει να δημιουργησει απο το χαμηλο ποστ. Ξανα, μιλαω για ειδικες καταστασεις και δεν ειναι σιγουρο το πώς θα ανταποκριθει.
forest79
H εθνικη ομαδα κακα τα ψεμματα ειναι σε μια μεταβατικη περιοδο και εχουμε να αντιμετωπισουμε σοβαρα θεματα σε πολλες θεσεις οχι μονο στη θεση 5.

Περιφεριακα Ισως ειναι η πιο αδυναμη εθνικη ομαδα που εχω παρακαλουθησει τα τελευταια 30 χρονια,δεν υπαρχει ο παικτης κλειδι που θα μπορεσει να παιξει το ρολο του ηγετη σε αυτη την ομαδα.Η απουσια του Β.Σπανουλη ειναι κατι παραπανω απο αισθητη οχι τοσο στη δημιουργια οσο στο επιθετικο κομματι,καθως περνουμε ελαχιστους ποντους απο τη περιφερεια.Φυσικα δεν ειναι μονο το επιθετικο κομματι αλλα και η οργανωση δημιουργια.Ευελπιστω οτι Ν.Καλαθης θα δωσει αυτο μου μας λειπει φετος στην ομαδα,ειναι τεραστια ευκαιρια για τον ιδιο το παικτη (βλ.απουσια Σπανουλη) να ηγηθει αυτης της ομαδας και κατα την αποψη μου εχει τα μπασκετικα εφοδια να το κανει.

Forward εδω πιστευω οτι θα ειναι η δυναμη της εθνικης ομαδας,πιστευω πολυ στο διδυμο Κ.Παπανικολαου-Αντετακουμπο (Καιμακογλου-Πριντεζης),βεβαια και εδω ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο,ο Κ.Παπανικολαου προερχομενος απο μια σχετικα μετρια σεζον στη Μπαρτσελονα ο δε Αντετακουμπο ειναι ακομα 20 ετων του λειπει η εμπειρια ,το θετικο ειναι οτι εχει πολυ ορεξη και δουλευει πολυ.Επισης θεωρω λαθος τη μη κληση στην εθνικη και του αδελφου του Θαναση θα μπορουσε να βοηθησει πολυ την ομαδα στο γρηγορο μπασκετ (σε σχεση με τον Γιανκοβιτς και δεδομενου της απουσιας του τραυματια Περπερογλου) ,ειναι πολυ αθλητικος και καλος αμυντικος και δινει παντα το 100% εντος παρκε.

Center Εδω εχουμε σοβαρο θεμα οπως σωστα εχουν επισημανει ολα τα παιδια του φορουμ,Ο Γ.Μπουρουσης ειναι φυσικα ο παικτης κλειδι θα δωσει και τη ψυχη του για την ομαδα αλλα απο εκει και περα το χαος ,οταν στο παγκο της ομαδας υπαρχουν παικτες τυπου Βουγιουκα,Γλυνιαδακης,Μπογρης,Τσαιρελης (με ολο το σεβασμο στα παιδια ,αλλα ειναι λιγοι για την εθνικη ομαδα σε μια ομαδα που θελουμε να πρωταγωνιστει),βεβαια και τα χερια του Κατσικαρη ειναι δεμενα,το πληγμα της απουσιας του Κουφου ειναι τεραστιο.Με Κουφο η ομαδα θα ανεβενε τουλαχιστον 1 level.Ειναι παικτης που γεμιζει τη ρακετα,παιζει εξαιρετικη αμυνα και ψηλα και με το σωμα (γι αυτο φημιζεται αλλωστε στο ΝΒΑ),αλλα για τα μη ΝΒΑ δεδομενα θα μπορουσε να βοηθησει πολυ και επιθετικα,δυστυχως ομως δεν ειναι στο ροστερ της ομαδας.Οποτε το προβλημα θα ειναι ορατο σε πολλους αγωνες.

Γενικα η αποψη μου εχοντας 2 PG τυπου Σλουκα,Καλαθη που η δυναμη τους ειναι το γρηγορο μπασκετ και οχι το σετ παιχνιδι μαζι με 2 εξαιρετικα αθλητικα forward με ιδιαιτερη ταχυτητα Παπανικολαου-Αντετακουμπο και εχοντας εις γνωση το προβλημα στη θεση 5 ,πρεπει να αλλαξουμε φιλοσοφια σαν ομαδα κοντο σχημα,γρηγορο μπασκετ με συνεχη πιεση πανω στη μπαλα.

Καλαθης(Μαντζαρης)-Σλουκας(Ζησης)-Παπανικολαου-Αντετακουμπο(Πριντεζης)-Μπουρουσης(Καιμακογλου)

*ενω στο ροστερ της ομαδας θα επερνα σιγουρα τον Γιανκοβις (απο τη στιγμη που λειπει ο τραυματιας Περπεργλου και δεν εχει κληθει στην εθνικη ο θανασης Αντετακουμπο),ο Γιανκοβιτς ειναι ο μοναδικος καθαρος SF (με καλο σουτ απο τη περιφερεια)
*ο Βασιλειαδης ειναι ισως ο καλυτερος σκορερ στο ροστερ,αλλα νομιζω οτι δεν ταιριαζει στη φιλοσοφια της ομαδας,ειναι αργος για το μπασκετ που πρεπει να παιξει η εθνικη και μετριος στα αμυντικα καθηκοντα του,βεβαβαι εχει μερικα ατου (οπως σουτ,εμπειρια,σκοραρισμα και καλη συνεργασια με τον κ.Κατσικαρη),οποτε σιγουρα θα ειναι στο ροστερ της ομαδας με πολυ πιο αναβαθμισμενο ρολο.
*Στους ψηλους οπως ειπα και παραπανω μετα τις απουσιες Κουφο-Σχορτσιανιτη-Μαυροκεφαλιδη,αντιμετωπιζουμε τεραστιο θεμα νομιζω οτι κανεις απο τα υπολοιπα παιδια δεν μπορει να ανταποκριθει επαρκως στην εθνικη ομαδα.Αν διαλεγα παντως καποιον αυτος θα ηταν ο Γλυνιαδακης γνωριζοντας οτι πιθανον θα χρειαστουμε ενα μεγαλο κορμι που να ξερει να παιζει αμυνα και να δινει ανασες στο Μπουρουση.Μπογρης και Τσαιρελης ειναι αρκετα soft χωρις εμπειριες και το ταλεντο τους για τετοιο επιπεδο αρκετα χαμηλο.Το μονο σημαντικο στις περιπτωσεις των δυο αυτων παιδιων ο ενθουσιασμος που εχουν και η ψυχολογια αλλα δεν ξερω κατα ποσο επαρκουν.

Ιδανικο ροστερ χωρις απουσιες
(Καλαθης-Σπανουλης-Κ.Παπανικολαου-Μπουρουσης-Κουφος)
(Σλουκας-Ζησης-Περπερογλου-Καιμακογλου-Σχορτσιανιτης )
(Γ.Αντετακουμπο-Μαυροκεφαλιδης)

5 απουσιες το παιχνιδι θα ηταν τελειως διαφορετικο για την εθνικη ομαδα καθως η αδυναμια μας (με το τωρινο ροστερ) κατω απο το καλαθι,θα ηταν ουσιαστικα το μεγαλο ατου μας με εξαιρετικο ροστερ στις θεσεις P.Forward-Center.Δυστυχως απο ιδανικο ροστερ στις θεσεις αυτες θα απουσιασουν τα 3/5 απο τη διοργανωση.

Πως τελικα πιθανον θα κατεβουμε βαση Κατσικαρη(με δεδομενο της απουσιες)
Καλαθης-Ζησης-Κ.Παπανικολαου-Καιμακογλου-Μπουρουσης
(Σλουκας-Βασιλειαδης-Αντετακουμπο-Πριντεζης-Βουγιουκας)
(Μαντζαρης και θα γινει μαχη για τη 12η θεση αναμεσα σε Μπογρη-Τσαιρελη-Γιανκοβιτς-Γλυνιαδακη,με πιο πιθανο καποιο απο τα ψηλα παιδια (Μπογρη-Τσαιρελη-Γλυνιαδακης),ο Γιανκοβιτς (λιγες ελπιδες) ενω ο Αθηναιου δεν νομιζω να εχει τυχη μετα την επιστροφη Καλαθη εχοντας 11ο παικτη τον Μαντζαρη δεν θα παρει στην αποστολη -και λογικο ειναι-και αλλο PG.


koostas
-τι κριτικη να κανεις οταν λειπει ο καλαθης??? και προπερσι που ελιπε ο σπανουλης, ο παικτης κλειδι ειναι ο καλαθης.. αρα η εθνικη χωρις καλαθη την παρουσα στιγμη ειναι αδυνατον να κριθει και να βγουνε τα οποια συμπερασματα...
-απορω που ακομα ψαχνετε την 12καδα... εκτος περιπτωσης τραυματισμου, θα ειναι ο γλυνιαδακης 12κατος... αλλιως δεν θα τον καλουσε μετα την αρνηση κουφου και θα συνεχιζε με μπογρη τριτο ψηλο, που τον ειχε ηδη στην προετοιμασια..
αλλωστε ειναι φανερο, οτι οι αθηναιοιυ-μπογρης-τσαιρελης-γιανκοβιτς ειναι απλα για τις προπονησεις.. ο ανθρωπος το ειπε ξεκαθαρρα οτι πηρε αυτους για να βοηθανε απλα στις προπονησεις και στα φιλικα.. ποσο πιο ξεκαθαρρα να το πει???
-λογικα θα καταληξουμε σε πολυ ωρα με παπανικολαου στο 3 και κουμπο στο 4, αφου αυτοι θα ειναι οι βασικοι μας σκορερ φετος (καλώς ή κακώς ) και πρεπει να παιζουν ταυτοχρονα αρκετη ωρα
MaJesty23
Σκόρπιες σκέψεις επι των εθνικών θεμάτων smiley.gif :

-Προτιμώ Μπόγρη απο 40πηχο Κρητικό (Bασίλης Σκουντής mode on) .
-Σπανούλης είναι τεράστια απουσία αλλά δεν είναι και spring chicken.32 είναι και θα πρέπει να σκεφτόμαστε την εθνική μετά απο αυτόν.
-Καλάθης κεφάλαιο ειδικά με απούσια Bασίλη ,αλλά play χωρίς σουτ στο ευρωπαικό μπάσκετ είναι θέμα.Ενα μέτρο μέσα θα τον παίζουν.
-Μαντζάρης που διάολο είναι?Γιατι στο Πο ,πνευματικά δεν είναι.Για άλλη μια φορά ,ο αγύμναστος Σλούκας θα φανεί πιο χρήσιμος.
-Φιλικά χωρίς Καλάθη και Πρίντεζη δεν προσφέρονται για συμπεράσματα.
-Αντετοκουνμπο θέλει μπάλα στα χέρια.Πάντως σκοράρε και πήρε ριμπάουντ με ευκολία.Ποντάρω σε Καλάθη για γρήγορο tempo και Γιάνναρο στον αιφνιδιασμό.Πιο πολύ run and gun ,όταν είναι και οι δύο μέσα.
-Δεν μπορώ Βουγιούκα .Έγινε χοντροκώλης και μιλάμε για φούλ αγυμνασιά...
-Μπουρούσης βολτάρει κορυφή.Ωραίο και μπασκετικό πάνω απ'ολα.
-Καλός και σταθερός Ζήσης!
-Φωτσης λείπει στο rebound.
pan24
πως βλεπετε τον αντετοκουνμπο?εμενα με τους γαλλους μου αρεσε πολυ.Καποιες στιγμες φανηκε να χανεται μεσα στο παιχνιδι αλλα ειναι θεμα απειριας και ισως ψαρωματος
MaJesty23
Bλέπω Γιάνναρο να παίρνει πρωταγωνιστικό ρόλο απο φέτος...αυτό το παιδί είναι πραγματικά ευλογημένο. bball.gif
mephisto22
"Η εθνικη εχει συναισθηση της φανελας" ταδε εφη Τζεηκ Φιλιππουσης ugly_tocktock.gif
Dred11
Εντάξει, καλή ήττα. Κάποια καλά στοιχεία στο παιχνίδι. Την Κροατία σε αντίθεση με τη Γαλλία δείχνουμε να την έχουμε με τις προσθήκες Καλάθη, Πρίντεζη.
provat
Θέλει δουλειά ακόμα. ψάχνουν τους ρόλους τους κυρίως στην επίθεση.
tuareg
μεγαλο προβλημα στην επιθεση,δεν εχουμε δημιουργια,περιμενουμε καλαθη σαν μεσσια.
Το διδυμο μαντζαρης-βασιλειαδης στο 1-2 (ο οποιος μετα τα 3 πρωτα που εβαλε επεστρεψε στα στανταρ που τον εχουν καθιερωσει) ειναι το πιο δυσλειτουργικο απο τοτε που θυμαμαι εθνικη.
ssoulliss
Μετά τα τρία πρώτα φιλικά μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Αρκετά παιδιά έχουν γράψει σωστά πράγματα.

Γενικά:

1. Είναι νωρίς ακόμη. Ήταν μόλις το τρίτο φιλικό. Ακολουθούν άλλα πέντε. Εκεί θα δούμε περισσότερα πράγματα.
2. Οι διεθνείς μας φαίνονται ακόμη πιασμένοι και στο συγκεκριμένο τουρνουά, οι αντίπαλοι που αντιμετωπίσαμε φάνηκαν ένα κλικ πιο έτοιμοι.
3. Υπάρχει διάθεση από όλους. Η δωδεκάδα είναι περίπου γνωστή αλλά προσπαθούν όλοι και πολύ μάλιστα.

Αρνητικά:

1. Είμαστε ομάδα των 60,άντε των 65 πόντων. Δεν υπάρχει στην δωδεκάδα ο σκόρερ που θα ανεβάσει επίπεδο. Το ρόλο αυτό εκτός απρόοπτου θα τον αναλάβουν οι παλιοί Ζήσης, Μπουρούσης αλλά και ο Βασιλειάδης.
2. Με αφορμή την τελευταία επίθεση σήμερα, φαίνεται ότι και οι ίδιοι οι παίκτες δεν έχουν αποσαφηνίσει ποιος θα παίρνει την ευθύνη του τελευταίου σουτ. Αυτό θα αλλάξει πιστέυω μέσα στο τουρνουά.
3. Ο δεύτερος ψηλός στο 5 είναι ένα θέμα. Ποιος θα ξεκουράζει τον Μπουρούση. Μέχρι στιγμής λίγα πράγματα. Μάλλον πιο σωστά τίποτα.
4. Ριμπάουντ. Αφού έχουμε ψηλά γκαρντ και αθλητικούς φόργουορντ θέλω να πιστεύω ότι αυτό θα βελτιωθεί. Αλλιώς θα κολλάμε πολύ στην επίθεση.
5. Μεγάλες απόστάσεις. Σήμερα φάνηκε λιγότερο αλλά γενικά οι αποστάσεις μας δεν είναι καλές. Γαι αυτό τρώμε το ένας με έναν εύκολα.
6. Καλάθης. Το σημαντικότερο πρόβλημα. Στα 6 από τα 8 φιλικά θα είναι απών. Άλλη ομάδα τώρα άλλη ομάδα στα 2 τελευταία φιλικά με την Τουρκία. Μεγάλο ερωτηματικό πως θα είναι ο παίκτης με 25 ημέρες χωρίς παιχνίδια.

Θετικά:

1. Έχουμε πλάνο(σφιχτή άμυνα) και έχουμε καταλάβει ότι με αυτό θα προχωρήσουμε(υπάρχει διάθεση δηλαδή),αν προχωρήσουμε στο τουρνουά.
2. Το επιτελείο. Πρώτη φορά έχουμε 3 κανονικούς προπονητές στην εθνική! (Κατσικάρης-Σκουρτόπουλος-Πρίφτης)
3. Η θέση 4. Μπορεί να μην έχουμε σουτ από αυτή τη θέση αλλά με τους Πρίντεζη-Καϊμακόγλου αλλά και Αντετοκούνμπο είμαστε σχεδόν πλήρεις.

Συμπέρασμα:

Άμυνα θα παίξουμε,δεν φτάνει όμως. Αν λύσουμε και το ριμπάουντ θα είμαστε καλοί. Αν τώρα κάποιος από τους 90άρηδες(Παπανικολάου-Σλούκας κυρίως) κάνει μεγάλο τουρνουά(ανέβει επίπεδο δηλαδή) θα είμαστε πολύ καλοί!

Εμένα μου θυμίζει αρκετά την ανανέωση του 2004...Τότε ξεκινήσαμε από την άμυνα ,βάλαμε τις βάσεις, και το 2005 πήραμε το ευρωπαϊκό. Η ψυχολογία της τότε εθνικής άλλαξε μόλις κερδίσαμε το πρώτο νοκ-άουτ(με το Ισραήλ,2005)

Έχουμε όμως ένα πολύ δύσκολο όμιλο και μετά ακόμη πιο δύσκολα σταυρώματα.
anonym
Κουρασμένη η ομάδα, χωρίς εκρήξεις, ενέργεια γενικώς. Πολύ φλύαρη στις πάσες και καθόλου αντεπιθέσεις. Πάλι καλά που παίζει ο Γιάνναρος και έχει λίγο ενδιαφέρον. Κατά τ' άλλα αν χαλαρώσουν οι προπονήσεις περιμένω πολλά. Την πεντάδα Μπουρούση, Καλάθη, Πρίντεζη, Αντετοκούνμπο, Παπανικολάου την οποία θεωρώ αχτύπητη πάντως. Οι Ζήσης, Καϊμακόγλου εγγύηση. Περιμένω πολλά πάντως και από τους Σλούκα, Μάντζαρη, Βασιλειάδη και Αθηναίου. Οι ψηλοί μας με ανησυχούν πάντως κυρίως οι Μπόγρης, Γλυνιαδάκης και Βουγιούκας αν και είναι πολύ νωρίς να βγάλεις συμπέρασμα. Ελπίζω να μας εκπλήξουν ευχάριστα.
Petran911
QUOTE(Dred11 @ Aug 10 2014, 12:11 ) *
O Σπανούλης έκανε χάλια τελικούς και πέρσι με την Εθνική ήταν απογοητευτικός. Δεν λέω ότι δεν θα ήταν χρήσιμος. Είναι 5 κλάσεις ανώτερος από το κατσίκι τον Σλούκα. Αλλά, ας είμαστε ρεαλιστές. Η Εθνική τα τελευταία χρόνια δεν έχει καταφέρει τίποτα σημαντικό. Στο Παγκόσμιο τα πράγματα είναι έτσι κι αλλιώς πολύ δύσκολα. Είναι λοιπόν η κατάλληλη συγκυρία για να αρχίσουμε μια σταδιακή ανανέωση. Για το λόγο αυτό καλώς δεν κλήθηκε και ο Φώτσης. Αντιθέτως, κακώς υπήρξε όξυνση στο θέμα Κουφού. Τον Κουφό τον χρειαζόμαστε πολύ τα επόμενα χρόνια. Δεν έχουμε και πολλούς ποιοτικούς παίκτες που να μπορούν να σηκώσουν το βάρος στο μέλλον.



Ο Σπανούλης πέρσι με την Εθνική έπαιζε με βαρύ διάστρεμμα, και φέτος ήταν ταλαιπωρημένος στους τελικούς και κουβαλούσε όλη την ιστορία αυτή για μια ολόκληρη χρονιά, και προφανώς αυτή είναι μία από τις αιτίες της κόντρας ΟΣΦΠ-ΕΟΚ.

Στον δικό μου τον κόσμο θα τον είχαν καλέσει και αυτόν όπως και τον φίλο ΔΔ (για σένα θα ήταν χρήσιμος?) αλλά όταν έχεις παίχτες επιπέδου Σπανούλη (ΔΔ, Παπαλουκά, Ναβαρο, Γκασολ, Τζινομπιλι, Παρκερ κλπ - world class δηλαδη) την ανανέωση την κάνεις με αυτούς μέσα γιατί ακόμα και αν η απόλυτη απόδοση τους έχει πέσει λίγο, δίνουν άλλου είδους πράγματα σε μια ομάδα. Για να είμαστε ειλικρινείς, αυτή τη στιγμή το ιδεατό δίδυμο της ΕΟ θα ήταν Σπανούλης και ΔΔ, παρόλο που ο δεύτερος είναι 34+. Δυστυχώς οι νέοι, με εξαίρεση τον Καλάθη (που υστερεί πολύ όμως στο σουτ) είναι 6-7 κλάσεις κάτω.

Για αυτό μακάρι του χρόνου να παίξει ο Βασίλης και να πάμε και στο Ρίο (άλλωστε ακολουθεί το πρόγραμμα του φίλου του Τε-Πε)

Για τον Φώτση, τα είπαμε, εάν ο Κουφός είχε πει όχι εξαρχής, θα ήταν στην ομάδα. Απορώ και γιατί δεν τον κάλεσαν, αφού το πρόβλημα με τα ριμπάουντ είναι τεράστιο.

ΥΓ, ο Ούκιτς δεν είναι και αυτός ταλαιπωρημένος?
VAST333
Καποιοι λενε για το σουτ του Καλαθη.... Πριν φυγει για το ΝΒΑ με την Κουμπαν ειχε τεραστια βελτιωση νομιζω ειχε ποσοστα τριποντπυ κοντα στο 45*/*

doctorjekil
QUOTE(VAST333 @ Aug 11 2014, 14:21 ) *
Καποιοι λενε για το σουτ του Καλαθη.... Πριν φυγει για το ΝΒΑ με την Κουμπαν ειχε τεραστια βελτιωση νομιζω ειχε ποσοστα τριποντπυ κοντα στο 45*/*

Ο καλαθης οντως εχει βελτιωσει το σουτ του,δεν εχει γινει κανας φονιας βεβαια αλλα δεν ειναι και να τον παιζεις αμυνα στα 2 μετρα η να περνας κατω απ το σκριν
D-Wade
QUOTE(VAST333 @ Aug 11 2014, 14:21 ) *
Καποιοι λενε για το σουτ του Καλαθη.... Πριν φυγει για το ΝΒΑ με την Κουμπαν ειχε τεραστια βελτιωση νομιζω ειχε ποσοστα τριποντπυ κοντα στο 45*/*

Όχι αδερφέ. 27,5% είχε στο eurocup και σούταρε 3 τρίποντα τον αγώνα. Και λίγο παραπάνω από 33% στις Ρωσικές διοργανώσεις

QUOTE(doctorjekil @ Aug 11 2014, 14:28 ) *
Ο καλαθης οντως εχει βελτιωσει το σουτ του,δεν εχει γινει κανας φονιας βεβαια αλλα δεν ειναι και να τον παιζεις αμυνα στα 2 μετρα η να περνας κατω απ το σκριν

Όχι ακόμα τον παίζουν στα 2 μέτρα και περνάνε κάτω απ' το σκριν αλλά τώρα βάζει πιο πολλά. Έχει βελτιώσει το σουτ του αλλά ακόμα είναι η μεγαλύτερη του αδυναμία και αν κάτι πρέπει να του δώσεις του δίνεις το σουτ
Rated: (en)joy
Παντως οσον αφορα τη φετινη χρονια ο Καλαθης δεν εδειξε καποια ιδιαιτερη προοδο στο 3P% -βλ. εδώ. Τα 3p FGA βεβαια δεν ειναι και το ιδανικοτερο σαν δειγμα για να το αξιολογησουμε αλλα και παλι 31,1% με μολις 0,9/g attempted ε, δεν μπορω να το θεωρησω και βελτιωση...απο εκει και περα αν κοιτουσαμε καποια επιμερους στοιχεια εντυπωση θα μου εκανε -παλι ξαναλεω με την προυποθεση ενος μεγαλυτερου αριθμου προσπαθειων- η διαφορα σε 3p% μεταξυ home/road και starter/bench. Εδώ και το shot chart του.
koostas
QUOTE (Petran911 @ Aug 10 2014, 23:30 ) *
....
Για τον Φώτση, τα είπαμε, εάν ο Κουφός είχε πει όχι εξαρχής, θα ήταν στην ομάδα. Απορώ και γιατί δεν τον κάλεσαν, αφού το πρόβλημα με τα ριμπάουντ είναι τεράστιο.


γιατι μαλλον ο κατσικαρης ηθελε 3 πενταρια στην τελικη 12καδα, ενω στο 4 παταει και ο κουμπο.. οποτε ο φωτσης θα εκοβε ενα πενταρι και θα δημιουργουσε και προβλημα, αφου θα ηταν με πολυ περιορισμενο ρολο και χρονο συμμετοχης η φωτσης ως 5ος ψηλος..
θεωρητικα, αμα κατεβαινε ο κουφος, δεν χρειαζοταν ο φωτσης.. θα ηταν πιο χρησιμος ως 5ος ψηλος ο βουγιουκας για 3-4 λεπτα..ε, τωρα, που εγινε ο βουγιουκας πρωτη αλλαγη του μπουρουση, που εγινε ο βασικος μας ψηλος, λογικο ειναι να εχουμε προβλημα
τεσπα, ολα θα κριθουν στο τελος...

ολες οι εθνικες ειναι απο μετριες εως κακες φετος, με πολλες απουσιες και ντεφορμε παικτες... θεμα ημερας και σταυρωματος ειναι να βρεθεις στην τελικη τετραδα..
tuareg
κλαιω με λυγμους biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


Stef. Triantafyllos ‏@stefanos_Rose

Εκπληκτικό βίντεο! Ο Φώτης Κατσικάρης παίζει σε ελληνική σειρά

https://twitter.com/stefanos_Rose/status/499168233308819456

comrade
Συλλεκτικό!!
Ευτυχως για την υποκριτικη που τον κέρδισε η προπονητική biggrin.gif biggrin.gif
salonikatasos
υπάρχει τεράστιο πρόβλημα στην εθνική απόντος του καλάθη και του πρίντεζη. δίχως καλάθη δεν έχουμε αξιόπιστο pg που να φτιάχνει παιχνίδι(o μάντζαρης καλός στο κατέβασμα,μέτριος στη δημιουργία. ο σλούκας δεν έχει καλό ball handling για pg,ενώ ο ζήσης πρώτα κοιτάει το καλάθι και μετά τους συμπαίχτες του). δίχως πρίντεζη δεν έχουμε δεύτερο 4αρι γενικά οπότε αναγκαστικά παίζει ο καϊμακόγλου ασταμάτητα και είχε και κάποια θέματα μέσα στη χρονιά με τραυματισμούς και δεν ξέρω αν θα μας βγει σε καλό όλο αυτό. ας ελπίσουμε με αυτούς τους 2 να αλλάξει εικόνα η ελλάδα γιατί προσωπικά απογοητεύτηκα από αυτά που είδα στα πρώτα φιλικά και ειδικότερα με τα πολλά τρίποντα και αν στηριχτούμε σε αυτά δεν πρόκειται να φτάσουμε μακριά γιατί ίσως να είμαστε η μόνη ομάδα χωρίς κλασσικό σουτέρ(αν ο βασιλειάδης είναι κλασσικός σουτέρ τι να πει ο κροάτης ψηλός που πήγε νβα και δε θυμάμαι το όνομά του. σουτέρ με 2-7 κατά μέσο όρο δε νοείται στο σύγχρνο μπάσκετ. ανεξάρτητα από τις συνθήκες εκτέλεσης το ποσοστό αυτό παραμένει σταθερό όποτε παίζει στην εθνική).
υγ. το μόνο σίγουρο είναι ότι στο 5 θα έχουμε τρύπα και φέτος αφού ο μπορούσης πάλι θα παλεύει επί 35 λεπτά αφού ο βουγιούκας δεν έχει καμία σχέση με τον βουγιούκα 2011.
koostas
κοπηκε ο τσαιρελης..
SteveNashidis
Διαγωνισμός :Τι είπαν στα μέλη της εθνικής ; :Ρ

fkayios
QUOTE(Voyager @ Aug 13 2014, 15:23 ) *
Διαγωνισμός :Τι είπαν στα μέλη της εθνικής ; :Ρ



Οτι θα φάνε 100 πόντους απο την Ανδόρα....
natouralistis
QUOTE (Voyager @ Aug 13 2014, 15:23 ) *
Διαγωνισμός :Τι είπαν στα μέλη της εθνικής ; :Ρ



Ολοφάνερο είναι, έπεσε κλανίδι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.