Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
GK_23
Τεράστιο το αμυντικό impact του Κούμπο, αλλάζει εντυπωσιακά προς το καλύτερο όλη η άμυνα μας όταν βρίσκεται στο παρκέ.

Εν τω μεταξύ στην επίθεση, όταν συνυπάρχει με τον Μπουρούση στην πεντάδα, παίζει αυτός το πικ εν ρολ με τον κοντό και ο Μπουρούσης γίνεται 4άρι. Έχω μετρήσει 3-4 φάσεις που έγινε αυτό.

QUOTE(zorba @ Aug 14 2015, 17:16 ) *
Κανα λινκ;

Εγώ στο εξωτερικό το βλέπω από το Τούρκικο NTVSpor:
http://www.ntvspor.net/canliyayin
pan24
QUOTE (zorba @ Aug 14 2015, 18:16 ) *
Κανα λινκ;

Στην ερτ
Περισσοτερη ωρα επαιξε ο αντετοκουμπο στο 4
Του παει η θεση
Πολυ καλη αμυνα,11 ποντους χωρις να εκβιαζει προσπαθειες με 3/4 διποντα(χωρις καρφωμα tongue.gif ) 1/2 τριποντα και 2/3 βολες
Σημερα η ομαδα εχει τριποντο(6/11)
Σαρικοπουλος,καιμακογλου,γιανκοβιτς δεν εχουν παιξει καθολου
Σπανουλης εκτος απο ενα ψιλοκουλο τριποντο ειναι καλος και δεν εκβιαζει προσπαθειες
Ο καλαθης σημερα με εκνευριζει μου θυμιζει υπερβολικα τον νελσον
Giannis83
Η ομάδα μου αρέσει και είναι φανερό ότι παιχνίδι με παιχνίδι θα ανεβαίνει γιατί έχει απεριόριστες δυνατότητες.
Αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι η πολύ κακή αμυντική συμπεριφορά του Κουφού στο 1ο ημίχρονο. Τον χτυπούσανε συνέχεια οι Βόσνιοι και συνήθως με επιτυχία. Όταν μπήκε μέσα ο Μπουρούσης, αλλάξαμε εντυπωσιακά προς το καλύτερο στην άμυνα κοντά στο καλάθι (σε συνδυασμό και με τον Αντετοκούνμπο βέβαια).
Kostas LDN
Πολύ τρίποντο ρε παιδιά...Τι συμπεράσματα να βγάλεις για την επιθεση εάν εχεις 45% στα τρίποντα. Παρα πολυ καλος ο Γιαννης Αντ.
pan24
Να πω δυο κακιες
1)Ο μπουρουσης μεχρι τωρα δεν θυμαμαι να εχει ποσταρει ουτε μια φορα
Ολοι οι ποντοι του ειναι απο μακρια
2)Αν ο κουφος συνεχισει να παιζει ετσι και στα επισημα θα αναγνωρισω αυτα που ελεγε ο colonel
benchwarmer
QUOTE(benchwarmer @ Aug 14 2015, 18:10 ) *
Μπορεί να είναι αρχή ακόμα των φιλικών, αλλά νομίζω είναι σαφές από το σημερινό πρώτο ημίχρονο ότι έχουμε τους 10 "βασικούς". Δύσκολα αλλάζουν δραματικά απόψεις οι προπονητές μεταξύ έναρξης φιλικών και τουρνουά. Καλάθης-Ζήσης στο 1, Σπανούλης-Σλούκας στο 2, Παπανικολάου-Περπέρογλου στο 3, Πρίντεζης-Αντετοκούνμπο στο 4, Κουφός-Μπουρούσης στο 5.


Αυτοδιορθώνομαι, στο 1-2 είδαμε όλους τους δυνατούς συνδυασμούς αυτών των 4.

Πάντως το ματς δεν χωράει σε ατομική κριτική, η διαφορά δυναμικότητας είναι τεράστια.

Air Kef
QUOTE(GK_23 @ Aug 14 2015, 18:21 ) *
Τεράστιο το αμυντικό impact του Κούμπο, αλλάζει εντυπωσιακά προς το καλύτερο όλη η άμυνα μας όταν βρίσκεται στο παρκέ.

Εν τω μεταξύ στην επίθεση, όταν συνυπάρχει με τον Μπουρούση στην πεντάδα, παίζει αυτός το πικ εν ρολ με τον κοντό και ο Μπουρούσης γίνεται 4άρι. Έχω μετρήσει 3-4 φάσεις που έγινε αυτό.



Μόνιμο και ωραίο τρικ αφού ο Κούμπο έχει το εκτόπισμα να κάνει το σκριν και φοβερά καλύτερος για ρόλερ, ενώ ο Ντιρκ Μπούρου στον λατρεμένο του ρόλο να παίρνει τα ελεύθερα σουτάκια από μακρυά - έχει βάλει και 2-3 νομίζω.
pan24
Ελπιζω να βελτιωθουμε στις βολες μεχρι τα επισημα
Επισης θελω να δω τροπο αντιδρασης μας σε ενα ματς που δεν μπαινουν τα τριποντα
zorba
QUOTE(GK_23 @ Aug 14 2015, 15:21 ) *
Τεράστιο το αμυντικό impact του Κούμπο, αλλάζει εντυπωσιακά προς το καλύτερο όλη η άμυνα μας όταν βρίσκεται στο παρκέ.

Εν τω μεταξύ στην επίθεση, όταν συνυπάρχει με τον Μπουρούση στην πεντάδα, παίζει αυτός το πικ εν ρολ με τον κοντό και ο Μπουρούσης γίνεται 4άρι. Έχω μετρήσει 3-4 φάσεις που έγινε αυτό.


Εγώ στο εξωτερικό το βλέπω από το Τούρκικο NTVSpor:
http://www.ntvspor.net/canliyayin

Δεν ανοίγει το γ........ αλλά thanks
GK_23
QUOTE(Air Kef @ Aug 14 2015, 18:49 ) *
Μόνιμο και ωραίο τρικ αφού ο Κούμπο έχει το εκτόπισμα να κάνει το σκριν και φοβερά καλύτερος για ρόλερ, ενώ ο Ντιρκ Μπούρου στον λατρεμένο του ρόλο να παίρνει τα ελεύθερα σουτάκια από μακρυά - έχει βάλει και 2-3 νομίζω.

Το versatility του Κούμπο είναι τέτοιο που δίνει την δυνατότητα για πολλά διαφορετικά σχήματα στο παρκέ. Το παραπάνω σχήμα είναι αρκετά λειτουργικό. Στην άμυνα οι ρόλοι αλλάζουν με τον Μπορούση να μαρκάρει τον αντίπαλο σέντερ.

Ο Γιάννης πάντως έχει το size αλλά και την μάζα πλέον να μαρκάρει ακόμα και σέντερ. Σε συνέχεια του παραπάνω θα ήθελα να δω σχήμα με Γιάννη στο 5 και Καϊμακόγλου στο 4. Νομίζω ότι η ιδέα να χρησιμοποιηθεί ο Γιάννης σε ρόλο PF/C στο τουρνουά πρέπει να είναι ήδη στο μυαλό του Κατσικάρη.

Εμφανώς εκτός αγωνιστικού ρυθμού ο Παπανικολάου sad.gif
Dred11
Ας πούμε ότι η Εθνική είναι ανέτοιμη. Γιατί αν την κρίνω διαφορετικά, θα πω ότι δεν έχει ούτε μία ελπίδα να μπει στους 8, είτε με Σερβία είτε με Ισπανία είτε με Ιταλία παίξουμε.
pan24
Πριντεζης,καλαθης και παπανικολαου(αν και αμυνα παιζει) ειναι σε αλλο γηπεδο σημερα
Dred11
QUOTE (pan24 @ Aug 14 2015, 18:21 ) *
Ο καλαθης σημερα με εκνευριζει μου θυμιζει υπερβολικα τον νελσον

Αδικείς τον Νέλσον
zorba
QUOTE(GK_23 @ Aug 14 2015, 15:56 ) *
Το versatility του Κούμπο είναι τέτοιο που δίνει την δυνατότητα για πολλά διαφορετικά σχήματα στο παρκέ. Το παραπάνω σχήμα είναι αρκετά λειτουργικό. Στην άμυνα οι ρόλοι αλλάζουν με τον Μπορούση να μαρκάρει τον αντίπαλο σέντερ.

Ο Γιάννης πάντως έχει το size αλλά και την μάζα πλέον να μαρκάρει ακόμα και σέντερ. Σε συνέχεια του παραπάνω θα ήθελα να δω σχήμα με Γιάννη στο 5 και Καϊμακόγλου στο 4. Νομίζω ότι η ιδέα να χρησιμοποιηθεί ο Γιάννης σε ρόλο PF/C στο τουρνουά πρέπει να είναι ήδη στο μυαλό του Κατσικάρη.

Εμφανώς εκτός αγωνιστικού ρυθμού ο Παπανικολάου sad.gif

Ζώνη μας παίζουν;
colonel gomelsky
QUOTE(GK_23 @ Aug 14 2015, 18:56 ) *
Ο Γιάννης πάντως έχει το size αλλά και την μάζα πλέον να μαρκάρει ακόμα και σέντερ.


Όπως τον Γκασόλ, τον Ραντούλιτσα, τον Μπαρνιάνι και τον Γκομπέρ; Γιατί αυτοί μας νοιάζει να μαρκαριστούν, όχι ο σέντερ της Βοσνίας.
pan24
QUOTE (colonel gomelsky @ Aug 14 2015, 19:17 ) *
Όπως τον Γκασόλ, τον Ραντούλιτσα, τον Μπαρνιάνι και τον Γκομπέρ; Γιατί αυτοί μας νοιάζει να μαρκαριστούν, όχι ο σέντερ της Βοσνίας.

Οχι αλλα δεν εχουν ολοι οι αντιπαλοι τετοιους και ουτε αυτοι θα παιζουν 40' και εννοειται κανεις δεν ειπε να γινει μονιμη θεση του το 5
Για 2-3' μπορει να παιξει τετοιο ρολο
GK_23
QUOTE(zorba @ Aug 14 2015, 19:07 ) *
Ζώνη μας παίζουν;

Όχι, δεν θυμάμαι να μας έπαιξαν ούτε ένα λεπτό ζώνη. Απλά από ένα σημείο και έπειτα έκλεινε αρκετά η αμυνά τους.

Το ποσοστό μας στα τρίποντα πρέπει να ήταν γύρω στο 45% αλλά όλα ήταν ελεύθερα, απελπιστικά τις περισσότερες φορές.

Κάποιοι παίκτες ψάχνουν τον ρόλο τους στην ομάδα (Καλάθης), κάποιοι άλλοι βρίσκονται εκτός ρυθμού (Παπανικολάου).
irving
μου λειψε ο ιβανοβιτς smiley.gif
σοβαρα τωρα, με 2 σεντερ θα κατεβουμε! βεβαια δεν παιρνεις σαρικοπουλο γιατι ποιον να βγαλεις μετα. ο γιανκοβιτς συμπαθητικος αλλα στη θεση του υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος.

η λογικη λεει οτι η 12αδα θα ειναι
καλαθης, ζησης, σπανουλης, σλουκας, ματζαρης
περπε, Παπανικολάου, αντετοκουμπο
πριντεζης, καιμακογλου
κουφος και μπουρουσης

πολυ ευελικτο σχημα και πληρης. προσωπικα περιμενω πολλα φετος. θα εξαρτηθεί απο τη χημεια της ομαδας και απο τον κοουτς.
colonel gomelsky
QUOTE(pan24 @ Aug 14 2015, 19:19 ) *
Για 2-3' μπορει να παιξει τετοιο ρολο


Για 2-3' κι εγώ παίζω rolleyes.gif Δεν είναι άξιο σχολιασμού το δίλεπτο. Επιμένω ότι αν δεν αποδώσει ο Κουφός αυτό που αναμένει η συντριπτική πλειοψηφία, τα πράγματα είναι πάρα πολύ σκούρα.
ssoulliss
Η Βοσνία είναι επιεικώς μέτρια ομάδα. Με τόσες απουσίες βέβαια που έχει, δικαιολογείτε η απόδοση της. Αύριο θα είναι πιο σοβαρό το τεστ.

Εμείς ήμασταν καλοί, με διάθεση στην άμυνα. Νομίζω ότι παιχνίδι-με-παιχνίδι θα ανεβάζουμε την απόδοση μας.

thalys
QUOTE (colonel gomelsky @ Aug 14 2015, 18:17 ) *
Όπως τον Γκασόλ, τον Ραντούλιτσα, τον Μπαρνιάνι και τον Γκομπέρ; Γιατί αυτοί μας νοιάζει να μαρκαριστούν, όχι ο σέντερ της Βοσνίας.


Έχουμε όμως δύο κανονικά και καλά σέντερ που βγάζουν 25' ο καθένας άνετα. Δηλαδή και σε περίπτωση προβλημάτων με φάουλ, το plan b θα'ναι απλά να παίξει ένας από τους δύο παραπάνω. Αν πρέπει να βρούμε έναν παίκτη να παίξει στο 5 για 5-10 λεπτά λόγω έκτακτης ανάγκης, ο Αντετοκούνμπο έχει τα σωματικά προσόντα να το κάνει και πιθανότατα είναι καλύτερος σε αυτό από τις άλλες επιλογές που έχουμε.

Πιο πολύ με ανησυχεί η απειρία του κι η αδυναμία του να διαβάσει καταστάσεις στο γήπεδο. Δυστυχώς αυτό φτιάχνει μόνο με τον χρόνο και θα πρέπει να ζήσουμε με τα λάθη του όταν παίζει.
Zephyr
QUOTE(thalys @ Aug 14 2015, 19:31 ) *
Πιο πολύ με ανησυχεί η απειρία του κι η αδυναμία του να διαβάσει καταστάσεις στο γήπεδο. Δυστυχώς αυτό φτιάχνει μόνο με τον χρόνο και θα πρέπει να ζήσουμε με τα λάθη του όταν παίζει.


Στο δεύτερο ημίχρονο (που μπόρεσα να δω) μπλέχτηκε κάποιες με τους άλλους περιφερειακούς μας, λογικό βέβαια γιατί έχει παίξει ελάχιστα μαζί τους.
Ο Κατσικάρης έχει πολύ καλό υλικό, μένει να το δέσει όσο μπορεί στον χρόνο που διαθέτει. Ως προς το ρόστερ συμφωνώ με αυτό που έγραψε ο irving, δίνει χώρο για αρκετή ευελιξία.
Όσο για τα center, Μπουρούσης και Κουφός μια χαρά επαρκούν αν δεν προκύψει τραυματισμός. Αυτό βέβαια είναι θέμα ρίσκου.
GK_23
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 14 2015, 19:17 ) *
Όπως τον Γκασόλ, τον Ραντούλιτσα, τον Μπαρνιάνι και τον Γκομπέρ; Γιατί αυτοί μας νοιάζει να μαρκαριστούν, όχι ο σέντερ της Βοσνίας.

Ο Γιάννης πέρυσι τον Νοέμβρη, νομίζω, όντας αρκετά ελαφρύτερος, είχε κληθεί να μαρκάρει τον Ζακ Ράντολφ και τον εξαφάνισε. Διαθέτει και την εξυπνάδα, το size αλλά και τα physical tools ώστε να αντισταθμίσει το πλεονέκτημα σε δύναμη που έχουν ορισμένοι από τους παραπάνω.

Δεν λέω να είναι ο starter σέντερ της ομάδας αλλά νομίζω ότι δείχνει ότι μπορεί να καλύψει τη θέση τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Αυτό δίνει την δυνατότητα στον Κατσικάρη για πολλά διαφορετικά σχήματα στους ψηλούς.

Ο Κουφός είχε κάποια θέματα στην άμυνα στο πικ εν ρολ σήμερα, ίσως ακόμα δεν έχει συνηθίσει στις αλλαγές κανονισμών (τρία αμυντικά δευτερόλεπτα). Σε σχέση με τους Κουφό-Μπουρούση, ο Γιάννης ως σέντερ μπορεί να δώσει καλύτερη άμυνα στο πικ εν ρολ.
colonel gomelsky
QUOTE(GK_23 @ Aug 14 2015, 19:43 ) *
Ο Γιάννης πέρυσι τον Νοέμβρη, νομίζω, όντας αρκετά ελαφρύτερος, είχε κληθεί να μαρκάρει τον Ζακ Ράντολφ και τον εξαφάνισε. Διαθέτει και την εξυπνάδα, το size αλλά και τα physical tools ώστε να αντισταθμίσει το πλεονέκτημα σε δύναμη που έχουν ορισμένοι από τους παραπάνω.


Αυτό με τον Ζακ Ράντολφ το αφήνω να περάσει στο ντούκου γιατί είμαι στην πόρτα. Αλλά αυτό που ακριβώς δεν έχει κατ εμέ είναι η εξυπνάδα. Και δεν ξέρω και αν θα την αποκτήσει. Θα δούμε.
louie
η εθνικη αν και ανετοιμη δειχνει καποιες καλες συνεργασιες και ιδεες. εχουμε μεγαλη πληροτητα αλλα σε καποια σημεια κουτουλανε παιχτες μεταξυ τους, κατι που λυνεται βεβαια γιατι ειναι θεμα ρολων και πως θα τους συνδυασεις.

ο αντετοκουνμπο που περσι ηταν απλως γκεστ στην εθνικη και ως επενδυση για το μελλον δειχνει οτι το μελλον ηρθε και ηταν ο πιο κυριαρχος παιχτης σαν συνολικη παρουσια σημερα. αμυνα ειναι τρομερος και γενικα στο θεμα της ενεργειας αλλα εχει βελτιωθει πολυ και στην επιθεση παροτι το σετ παιχνιδι δεν ειναι το δυνατο του σημειο
GK_23
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 14 2015, 19:51 ) *
Αυτό με τον Ζακ Ράντολφ το αφήνω να περάσει στο ντούκου γιατί είμαι στην πόρτα. Αλλά αυτό που ακριβώς δεν έχει κατ εμέ είναι η εξυπνάδα. Και δεν ξέρω και αν θα την αποκτήσει. Θα δούμε.

Σκέψου ότι κυνηγάς να γυρίσεις διαφορά σε κρίσιμο ματς και θες να ανεβάσεις όσο γίνεται την αμυντική σου πίεση, το πρώτο πράγμα που μου έρχεται εμένα στο μυαλό είναι Καϊμακόγλου-Γιάννης δίδυμο στους ψηλούς. Και με βάση αυτά που είδα σήμερα από τον Γιάννη, το σχήμα αυτό μπορεί να λειτουργήσει καλά και επιθετικά.

Να μία ειδική κατάσταση όπου ο Γιάννης θα μπορούσε να προσφέρει από τη θέση του σέντερ rolleyes.gif
CG.
QUOTE (Dred11 @ Aug 14 2015, 19:01 ) *
Ας πούμε ότι η Εθνική είναι ανέτοιμη. Γιατί αν την κρίνω διαφορετικά, θα πω ότι δεν έχει ούτε μία ελπίδα να μπει στους 8, είτε με Σερβία είτε με Ισπανία είτε με Ιταλία παίξουμε.

Καλα δευτερο φιλικο ηταν και εχουμε 20 μερες ακομα
επισης την ισπανια την ειδα.στα ιδια επιπεδα με μας ειναι.ανετιμη επισης
nikspan
Παιδιά δεν πάμε πουθενά φέτος! Η χειρότερη εθνική που έχω δει ever! Με έναν 34 χρονο ηγέτη που τραβάει τρίποντα από τα 10 μέτρα, με τον Παπ που δεν έπρεπε να ήταν καν στην προεπιλογή, τον Κούμπο που δεν ξέρει κθλ μπάσκετ και τον Κουφό που κάνει αγγαρεία... Ο Κατσικάρης είναι λίγος... σε όποια ομάδα και να πήγε απέτυχε παταγωδώς. Απορώ γιατί τον κράτησαν μετά την περσινή πανωλεθρία... Βύσμα του Βασιλακόπουλου!!! Προτείνω να πάρει Αγραβάνη και Σαρικόπουλο που είναι νέα παιδιά με ταλέντο.... να κόψει Σπανούλη Κουφό Παπ και Καιμακόγλου που ΄χει βαρύνει! Έπρεπενα πάρει Φώτση Τσαιρέλη και Σάκοτα. Άν έπαιρνε τον Χαραλαμπόπουλο και τον Παπαγιάννη χτυπούσαμε μετάλλιο... τώρα δέν θα πάμε ούτε στους 16!
AS1972
QUOTE (nikspan @ Aug 14 2015, 20:56 ) *
Παιδιά δεν πάμε πουθενά φέτος! Η χειρότερη εθνική που έχω δει ever! Με έναν 34 χρονο ηγέτη που τραβάει τρίποντα από τα 10 μέτρα, με τον Παπ που δεν έπρεπε να ήταν καν στην προεπιλογή, τον Κούμπο που δεν ξέρει κθλ μπάσκετ και τον Κουφό που κάνει αγγαρεία... Ο Κατσικάρης είναι λίγος... σε όποια ομάδα και να πήγε απέτυχε παταγωδώς. Απορώ γιατί τον κράτησαν μετά την περσινή πανωλεθρία... Βύσμα του Βασιλακόπουλου!!! Προτείνω να πάρει Αγραβάνη και Σαρικόπουλο που είναι νέα παιδιά με ταλέντο.... να κόψει Σπανούλη Κουφό Παπ και Καιμακόγλου που ΄χει βαρύνει! Έπρεπενα πάρει Φώτση Τσαιρέλη και Σάκοτα. Άν έπαιρνε τον Χαραλαμπόπουλο και τον Παπαγιάννη χτυπούσαμε μετάλλιο... τώρα δέν θα πάμε ούτε στους 16!


Εντάξει, μας τρολάρεις τώρα έτσι....;;;
πες την αλήθεια...
Gkos
QUOTE (AS1972 @ Aug 14 2015, 21:23 ) *
Εντάξει, μας τρολάρεις τώρα έτσι....;;;
πες την αλήθεια...



Μια χαρά τα είπε ο φίλος.
Να λέγονται και καθόλου αλήθειες ....smile.gif
nikspan
QUOTE (AS1972 @ Aug 14 2015, 21:23 ) *
Εντάξει, μας τρολάρεις τώρα έτσι....;;;
πες την αλήθεια...





Κάποιους τους πειράζει να ακούγονται αλήθειες εδώ μέσα... Ελπίζω να μην υπάρχουν κι εδώ πληρωμένοι κονδυλοφόροι του Βασιλακόπουλου... Αυτά που έγραψα τα βλέπει κι ένα παιδί 15 χρονών.. Απλά ο Κατσικάρης είναι άσχετος και χρυσοπληρωμένος. Υπάρχουν τόσοι καλοί προπονητές εκεί έξω σε καλύτερη τιμή... Παιδιά αν δεν τα παίρνεται κι εσείς από την Ε.Ο.Κ ξεστραβωθείτε και μάθετε το άθλημα...
Rated: (en)joy
QUOTE (nikspan @ Aug 14 2015, 20:56 ) *
Παιδιά δεν πάμε πουθενά φέτος! Η χειρότερη εθνική που έχω δει ever! Με έναν 34 χρονο ηγέτη που τραβάει τρίποντα από τα 10 μέτρα, με τον Παπ που δεν έπρεπε να ήταν καν στην προεπιλογή, τον Κούμπο που δεν ξέρει κθλ μπάσκετ και τον Κουφό που κάνει αγγαρεία... Ο Κατσικάρης είναι λίγος... σε όποια ομάδα και να πήγε απέτυχε παταγωδώς. Απορώ γιατί τον κράτησαν μετά την περσινή πανωλεθρία... Βύσμα του Βασιλακόπουλου!!! Προτείνω να πάρει Αγραβάνη και Σαρικόπουλο που είναι νέα παιδιά με ταλέντο.... να κόψει Σπανούλη Κουφό Παπ και Καιμακόγλου που ΄χει βαρύνει! Έπρεπενα πάρει Φώτση Τσαιρέλη και Σάκοτα. Άν έπαιρνε τον Χαραλαμπόπουλο και τον Παπαγιάννη χτυπούσαμε μετάλλιο... τώρα δέν θα πάμε ούτε στους 16!

Το δε ανησυχητικό είναι ότι όλα αυτά -και κυρίως το bold- έχουν ειπωθεί και στα σοβαρά πέρα απ'το φίλο που εδώ με το σχόλιό του -αν καταλαβαίνω σωστά- προφανώς κατακεραυνώνει κάποιες απ'τις πολύ ακραίες και μηδενιστικές απόψεις που έχουμε διαβάσει κατά καιρούς..
Dred11
Θα συμφωνήσω ότι άνετα ο Κούμπο μπαίζει σέντερ. Είναι rim protector, μάλλον ο καλύτερος ριμπάουντερ που έχουμε και επιθετικά καλύτερος στο post από Κουφό και Μπουρούση έστω και face up.
https://www.youtube.com/watch?v=JoOCbjTY2Qg
AKRG
Θετικό το δεύτερο δείγμα για την εθνική μας, αν δέσει ο κορμός θα δούμε ωραία πράγματα στο τουρνουά, επίσης μου αρέσει πολύ η ενέργεια που βγάζει ο "κούμπος" , ανεβάζει όλη την αμυντική λειτουργία της ομάδας.


Υστ : μην απαντάτε σε εξόφθαλμες "τρολιές" , την χάρη τους κάνετε ...
Conan1982
QUOTE (colonel gomelsky @ Aug 14 2015, 19:51 ) *
Αυτό με τον Ζακ Ράντολφ το αφήνω να περάσει στο ντούκου γιατί είμαι στην πόρτα. Αλλά αυτό που ακριβώς δεν έχει κατ εμέ είναι η εξυπνάδα. Και δεν ξέρω και αν θα την αποκτήσει. Θα δούμε.


Θα διαφωνήσω, σίγουρα παίζει ρόλο αυτό που λέμε μπασκετικό IQ αλλά όπως και ένα σωρό άλλα πράγματα είναι και θέμα εμπειριών, από άποψη τακτικής ο Γιάννης μαθαίνει και πιστεύω ότι θα βελτιώνεται συνεχώς.
Επίσης η δυνατότητα να παίξει έστω και λίγα λεπτά σαν Center νομίζω ότι δίνει την δυνατότητα στον Φώτη να κόψει τον Αγραβάνη που θα μπορούσε να παίξει κατά συνθήκη σέντερ και να πάρει τον Καϊμακόγλου που έχει πολύ περισσότερη εμπειρία.
nikspan
QUOTE (andykrg @ Aug 14 2015, 21:42 ) *
Θετικό το δεύτερο δείγμα για την εθνική μας, αν δέσει ο κορμός θα δούμε ωραία πράγματα στο τουρνουά, επίσης μου αρέσει πολύ η ενέργεια που βγάζει ο "κούμπος" , ανεβάζει όλη την αμυντική λειτουργία της ομάδας.


Υστ : μην απαντάτε σε εξόφθαλμες "τρολιές" , την χάρη τους κάνετε ...


Δεν τρολάρω... σατιρίζω. Καλύτερα να λέει κάποιος εξόφθαλμες ''αηδίες'' παρά καμουφλαρισμένες!
zorba
QUOTE(nikspan @ Aug 14 2015, 18:35 ) *
Κάποιους τους πειράζει να ακούγονται αλήθειες εδώ μέσα... Ελπίζω να μην υπάρχουν κι εδώ πληρωμένοι κονδυλοφόροι του Βασιλακόπουλου... Αυτά που έγραψα τα βλέπει κι ένα παιδί 15 χρονών.. Απλά ο Κατσικάρης είναι άσχετος και χρυσοπληρωμένος. Υπάρχουν τόσοι καλοί προπονητές εκεί έξω σε καλύτερη τιμή... Παιδιά αν δεν τα παίρνεται κι εσείς από την Ε.Ο.Κ ξεστραβωθείτε και μάθετε το άθλημα...

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
AKRG
QUOTE (nikspan @ Aug 14 2015, 21:56 ) *
Δεν τρολάρω... σατιρίζω. Καλύτερα να λέει κάποιος εξόφθαλμες ''αηδίες'' παρά καμουφλαρισμένες!


καλύτερα να μην λέει καθόλου αηδίες ... ούτε καν ¨εξόφθαλμες" ...
Giannis83
Πάντως σήμερα έπαιξε 4,5 λεπτά ο Μάντζαρης, 10,5 λεπτά ο Καϊμακόγλου και για κάποιον περίεργο λόγο η συζήτηση γίνεται μόνο για το ενδεχόμενο να κοπεί ο Καϊμακόγλου... Και μάλιστα όλα αυτά ενώ Καλάθης και Σπανούλης δεν έχουν πάρει ακόμα τα (πολλά) λεπτά που θα πάρουν στα επίσημα παιχνίδια, ενώ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Μάντζαρης δείχνει εντελώς εκτός κλίματος ομάδας και φιλοσοφίας Κατσικάρη (ενδεικτικό το 1ο 4λεπτο της 4ης περιόδου που οι Βόσνιοι κάνανε σερί 10-0, μέχρι που Μάντζαρης-Ζήσης αντικαταστάθηκαν από Καλάθη-Σλούκα). Εγώ θα επιμείνω πως ΑΝ σπάσει η βασική 12άδα για να μπει κάποιο αουτσάιντερ, τότε αυτός που θα κοπεί θα είναι ο Μάντζαρης. 4 γκαρντ, και μάλιστα της ποιότητας Καλάθη-Σλούκα-Σπανούλη-Ζήση, είναι υπερ-αρκετά.

Στα των φιλικών τώρα, θεωρώ το αυριανό φιλικό με την Τουρκία ως το σημαντικότερο και πιο χρήσιμο φιλικό απ' όλα όσα θα δώσουμε μέχρι το Eurobasket. Κι αυτό γιατί παίζουμε με μια καλή ομάδα, με μεγάλα κορμιά, που χρησιμοποιεί ζώνες στην άμυνα και παίζει στην έδρα της με την στήριξη του κόσμου της. Αν την σπρώξει ελαφρώς και η διαιτησία, τόσο το καλύτερο για εμάς ώστε να αντιμετωπίσουμε πραγματικά δύσκολες συνθήκες αγώνα και έδρας, που θα συναντήσουμε τόσο στην Κροατία, όσο και στη Γαλλία (εύχομαι!).
Τα επόμενα 2 τουρνουά σε Ξάνθη και ΟΑΚΑ, θα είναι ωραία για τον κόσμο αλλά, δυστυχώς, για την ομάδα δεν έχουν πολλά να προσφέρουν. Αποθέωση από την κερκίδα, αυτόγραφα στο ημίχρονο και διαιτητικό σπρώξιμο, δεν θα συναντήσουμε στο Eurobasket.
a bullet for your head
QUOTE(GK_23 @ Aug 14 2015, 18:21 ) *
Τεράστιο το αμυντικό impact του Κούμπο, αλλάζει εντυπωσιακά προς το καλύτερο όλη η άμυνα μας όταν βρίσκεται στο παρκέ.

Εν τω μεταξύ στην επίθεση, όταν συνυπάρχει με τον Μπουρούση στην πεντάδα, παίζει αυτός το πικ εν ρολ με τον κοντό και ο Μπουρούσης γίνεται 4άρι. Έχω μετρήσει 3-4 φάσεις που έγινε αυτό.

Με κάθετο κόψιμο προς το καλάθι; Εχει λογική και μπορεί να τρέξει αυτό το πράγμα ορισμένες φορές. Η ικανότητα του Μπουρούση να απειλήσει από μακριά, εκτός του ότι εξυπηρετεί τι spacing, αναγκάζει και τον προσωπικό του αντιπάλο'' C '', να τον ακολουθήσει μακριά απ'το ζωγραφιστό. Θα μπορούσε όμως ο Αντετο ως screener, να παίξει ΚΑΙ pick n' pop. Και να παίζει παιχνίδι απομόνωσης κατά κύριο λόγο!

QUOTE(GK_23 @ Aug 14 2015, 20:09 ) *
Σκέψου ότι κυνηγάς να γυρίσεις διαφορά σε κρίσιμο ματς και θες να ανεβάσεις όσο γίνεται την αμυντική σου πίεση, το πρώτο πράγμα που μου έρχεται εμένα στο μυαλό είναι Καϊμακόγλου-Γιάννης δίδυμο στους ψηλούς. Και με βάση αυτά που είδα σήμερα από τον Γιάννη, το σχήμα αυτό μπορεί να λειτουργήσει καλά και επιθετικά.

Να μία ειδική κατάσταση όπου ο Γιάννης θα μπορούσε να προσφέρει από τη θέση του σέντερ rolleyes.gif

Σε ειδική κατάσταση η χρησιμοποίηση του Αντετο στο C, προκειμένου να αυξήσεις την πίεση και τον ρυθμό του παιχνιδιού, επειδή θα είσαι πίσω στο σκορ, θα κολλούσε τέλεια σε μορφές f/c ή h/c press και όχι τόσο σε άμυνα στο 1/4.
natouralistis
QUOTE (Giannis83 @ Aug 14 2015, 22:07 ) *
Πάντως σήμερα έπαιξε 4,5 λεπτά ο Μάντζαρης, 10,5 λεπτά ο Καϊμακόγλου και για κάποιον περίεργο λόγο η συζήτηση γίνεται μόνο για το ενδεχόμενο να κοπεί ο Καϊμακόγλου... Και μάλιστα όλα αυτά ενώ Καλάθης και Σπανούλης δεν έχουν πάρει ακόμα τα (πολλά) λεπτά που θα πάρουν στα επίσημα παιχνίδια, ενώ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Μάντζαρης δείχνει εντελώς εκτός κλίματος ομάδας και φιλοσοφίας Κατσικάρη (ενδεικτικό το 1ο 4λεπτο της 4ης περιόδου που οι Βόσνιοι κάνανε σερί 10-0, μέχρι που Μάντζαρης-Ζήσης αντικαταστάθηκαν από Καλάθη-Σλούκα). Εγώ θα επιμείνω πως ΑΝ σπάσει η βασική 12άδα για να μπει κάποιο αουτσάιντερ, τότε αυτός που θα κοπεί θα είναι ο Μάντζαρης. 4 γκαρντ, και μάλιστα της ποιότητας Καλάθη-Σλούκα-Σπανούλη-Ζήση, είναι υπερ-αρκετά.


Ο Μάντζαρης έπαιξε λίγο γιατί στο μυαλό του κόουτς είναι το 5ο γκάρντ της ομάδας. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να κοπεί και να γίνει το έγκλημα Τρινκιέρι με 4 γκάρντ. Όχι μόνο υπεραρκετά δεν είναι 4 γκάρντ δηλαδή 4 άτομα για 2 θέσεις αλλά το αντίθετο. Τα ασσόδυα στο παιχνίδι που λέγεται μπάσκετ δέχονται τη μεγαλύτερη επιβάρυνση. Ξεκινώντας από την άμυνα που πιέζουν τη μπάλα, ενίοτε σε όλο το γήπεδο και καταλήγοντας στην επίθεση που πρέπει να τρέξουν το γήπεδο με τη μπάλα υπό καθεστώς πίεσης και να δημιουργήσουν και να σκοράρουν. Μπορεί 10 ομαδικές άμυνες για ένα φόργουορντ να βγουν χωρίς να κουνήσει το δαχτυλάκι του, για ένα γκάρντ αυτό δεν συμβεί ποτέ. Καταναλώνουν τη περισσότερη ενέργεια από οποιονδήποτε άλλο στο παρκέ για αυτό 4 γκάρντ για 2 θέσεις για ένα τουρνουά = έγκλημα.

Δηλαδή αν ω μη γένοιτο τραυματιστεί κάποιος στη διάρκεια του τουρνουά θα είμαστε υποχρεωμένοι να παίζουμε με 3 για 2 θέσεις;
pan24
QUOTE (Giannis83 @ Aug 14 2015, 22:07 ) *
Πάντως σήμερα έπαιξε 4,5 λεπτά ο Μάντζαρης, 10,5 λεπτά ο Καϊμακόγλου και για κάποιον περίεργο λόγο η συζήτηση γίνεται μόνο για το ενδεχόμενο να κοπεί ο Καϊμακόγλου... Και μάλιστα όλα αυτά ενώ Καλάθης και Σπανούλης δεν έχουν πάρει ακόμα τα (πολλά) λεπτά που θα πάρουν στα επίσημα παιχνίδια, ενώ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Μάντζαρης δείχνει εντελώς εκτός κλίματος ομάδας και φιλοσοφίας Κατσικάρη (ενδεικτικό το 1ο 4λεπτο της 4ης περιόδου που οι Βόσνιοι κάνανε σερί 10-0, μέχρι που Μάντζαρης-Ζήσης αντικαταστάθηκαν από Καλάθη-Σλούκα). Εγώ θα επιμείνω πως ΑΝ σπάσει η βασική 12άδα για να μπει κάποιο αουτσάιντερ, τότε αυτός που θα κοπεί θα είναι ο Μάντζαρης. 4 γκαρντ, και μάλιστα της ποιότητας Καλάθη-Σλούκα-Σπανούλη-Ζήση, είναι υπερ-αρκετά.

Στα των φιλικών τώρα, θεωρώ το αυριανό φιλικό με την Τουρκία ως το σημαντικότερο και πιο χρήσιμο φιλικό απ' όλα όσα θα δώσουμε μέχρι το Eurobasket. Κι αυτό γιατί παίζουμε με μια καλή ομάδα, με μεγάλα κορμιά, που χρησιμοποιεί ζώνες στην άμυνα και παίζει στην έδρα της με την στήριξη του κόσμου της. Αν την σπρώξει ελαφρώς και η διαιτησία, τόσο το καλύτερο για εμάς ώστε να αντιμετωπίσουμε πραγματικά δύσκολες συνθήκες αγώνα και έδρας, που θα συναντήσουμε τόσο στην Κροατία, όσο και στη Γαλλία (εύχομαι!).
Τα επόμενα 2 τουρνουά σε Ξάνθη και ΟΑΚΑ, θα είναι ωραία για τον κόσμο αλλά, δυστυχώς, για την ομάδα δεν έχουν πολλά να προσφέρουν. Αποθέωση από την κερκίδα, αυτόγραφα στο ημίχρονο και διαιτητικό σπρώξιμο, δεν θα συναντήσουμε στο Eurobasket.

Εστω οτι στην αρχη τραυματιζεται ενας εκ των καλαθη/σλουκα/σπανουλη/ζηση
Θα παιξει μετα με 3 παικτες για 2 θεσεις?
Μια φορα εγινε το λαθος να παρουμε λιγα γκαρντ επι τρινκιερι και το πληρωσαμε
Πετραει και η ποσοτητα
Giannis83
QUOTE (natouralistis @ Aug 14 2015, 22:34 ) *
Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να κοπεί και να γίνει το έγκλημα Τρινκιέρι με 4 γκάρντ.


O Τρινκιέρι εκλημάτησε γιατί πήγε με 3 γκαρντ. Όχι με 4. Σπανούλη-Ζήση-Σλούκα είχε πάρει.
Ο Καλάθης δεν είχε κατέβει, ο Μάντζαρης είχε χιαστούς και Κατσίβελης-Βασιλειάδης κόπηκαν. Και πήρε 3 4άρια και 3 5άρια! Αποτέλεσμα να ξεκινάμε τα παιχνίδια με Μπράμο να κατεβάζει μπάλα! Μετά τραυματίστηκε κι ο Σπανούλης και μείναμε με 2.

Όσο για το επιχείρημα των τραυματισμών, το αντιστρέφω ρωτώντας τι θα συμβεί εάν τραυματιστεί ένας εκ των Μπουρούση-Κουφού... Στο 1-2 σε περίπτωση τραυματισμού θα μείνουμε με 3 ΚΑΛΟΥΣ παίχτες (υποφερτό για περιορισμένο αριθμό αγώνων) κι έχεις παίχτες όπως Περπέρογλου-Αντετοκούνμπο που για λίγα λεπτά μπορούν να καλύψουν το κενό είτε ως shooting (Περπέρογλου) είτε ως point.
tuareg
το αν τραυματιστει ο ενας η ο αλλος δεν ειναι επιχειρημα.
Η λογικη λεει και το σωστο ειναι να πας με 5 παικτες στο 1-2 δυο πλαγιους και 5 ψηλους.
Οτιδηποτε αλλο ειναι αλχημεια και δε βρισκω το λογο να γινει απο τη στιγμη που εχεις παικτες να στελεχωσεις ετσι την ομαδα.
yorgos
Συμφωνώ, τα 4 γκαρντ είναι λίγα. Καλά, εκείνο του Τρινκιέρι ήταν για γέλια και μετά μας έκραζε που τον λέγαμε μάστερ σεφ.
RipCity
τρομερό το impact του Κούμπο όταν είναι σε καλή μέρα και μακάρι να συνεχίσει έτσι το παιδί. εμπειρίες χρειάζεται μόνο, όλα τα άλλα τα έχει.
natouralistis
QUOTE (Giannis83 @ Aug 14 2015, 22:57 ) *
O Τρινκιέρι εκλημάτησε γιατί πήγε με 3 γκαρντ. Όχι με 4. Σπανούλη-Ζήση-Σλούκα είχε πάρει.
Ο Καλάθης δεν είχε κατέβει, ο Μάντζαρης είχε χιαστούς και Κατσίβελης-Βασιλειάδης κόπηκαν. Και πήρε 3 4άρια και 3 5άρια! Αποτέλεσμα να ξεκινάμε τα παιχνίδια με Μπράμο να κατεβάζει μπάλα! Μετά τραυματίστηκε κι ο Σπανούλης και μείναμε με 2.


Καλά και ο Μπράμος σαν shooting guard είχε επιλεγεί και αποτελούσε το 4ο γκάρντ της ομάδας. Έπαιζε και στο 2 με τον Παπανικολάου στο 3, όπως και στην ομάδα του τότε τον Παναθηναϊκό έπαιζε και στο 2 με τον Μασιούλις στο 3. Απλά επειδή στο σύγχρονο μπάσκετ το δυάρι πρέπει να είναι περισσότερο 2-1 δηλαδή να μπορεί να δημιουργεί με τη μπάλα στα χέρια σε πικ εν ρολ καταστάσεις ο Μπράμος που δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά επειδή είναι περισσότερο 2-3, όταν χρησιμοποιούταν επιλέγετο και για το 3.

Όπως και να χει όμως θα συμφωνήσω με tuareg, από τη στιγμή που υπάρχουν οι παίχτες για την ισορροπημένη 12αδα δεν βλέπω κανένα λόγο να προχωρήσουμε σε αλχημείες.

Η ομάδα αν βρει χημεία με την έννοια να θυσιάσουν όλοι το εγώ τους, θα βρεθεί στη ζώνη των μεταλλίων και ίσως και με το χρυσό. Ο Κατσικάρης μετά το χθεσινό φιλικό είπε πως είναι δύσκολα διαχειρίσιμο το ρόστερ γιατί πρέπει να καταλάβουν οι παίχτες που μπορεί στις ομάδες τους να παίζουν βασικοί ότι εδώ μπορεί να παίξουν και 5 λεπτά. Ναι είναι δύσκολο να έχεις έναν τέτοιο άχαρο ρόλο, όταν μάλιστα πρωταγωνιστείς σε υψηλό επίπεδο αλλά αν καταφέρουν και βάλουν το εμείς πάνω απ' όλα, η ομάδα θα πάει πολύ καλά γιατί είναι υπεργεμάτη και πολύ πλούσια σε ταλέντο.
anton2
Ήταν φοβερό το κατά πόσο μόλις έμπαινε ο Σπανούλης η ομάδα άλλαζε προφίλ και σταθεροποιούταν γύρω του. Κάτι που δεν είχε χωρίς αυτόν μιας και νιώθω μια ασάφεια ρόλων και ηγετικών πρωτοβουλιών κατά την απουσία του.

Ο Σλούκας φαίνεται πολύ βελτιωμένος και ο Ζήσης κρατιέται από την κεκτημένη περυσινή φόρα που πήρε στην Τουρκία. Ο Καλάθης μέτριος και λίγο αμήχανος.

Ο Αντετοκούμπο φαίνεται να έχει πάρει κάποια σημαντικά κιλά και δείχνει πολύ δυνατός κοντά στο καλάθι. Είναι παίκτης πολυεργαλείο και υπερπολύτιμος πιστεύω θα μας βοηθήσει πολύ. Μοιάζει βέβαια και αυτός να μην ξέρει ακόμα που να σταθεί μέσα στο γήπεδο.
a bullet for your head
Και εγώ είμαι της άποψης πως πρέπει να υπάρχουν 5G στην 12αδα. Ώστε να υπάρχει το απαραίτητο βάθος αλλά και η δυνατότητα να παρατάσσονται σχήματα με 3G. Επίσης θεωρώ πως με αυτό το υλικό, θα πρέπει να υπάρξει στην αμυντική φιλοσοφία της ομάδας, και μορφές f/c και h/c press. Και να γίνει σύνδεση αυτού του σκέλους και με την επιθετική φιλοσοφία! Δεν λέω να μετατραπεί αυτή ομάδα σε κάτι που δεν είναι με στροφή 180 μοιρών. Αλλα να διευρυνθεί η φαρέτρα. Εφόσον υπάρχει ικανό υλικό, μπορούν να προστεθούν και αλλα πράγματα!
nicolas76
Πάντως εμένα ο Γιάννης χθες μου έβγαλε έναν αέρα περίεργο... Έχει πιστέψει στις δυνάτοτητες του (οι οποίες είναι απαραίτητες στην ομάδα) αλλά μου φαίνεται ότι κάπου του βγαίνει κάπως παραπάνω. Επειδή μπορεί να είναι μονο αίσθηση μου, δεν θα το ανάλυσω ιδιαιτερα... Απλά επισήμανση κάνω...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.