Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
Hakeem Olajuwon
QUOTE(wagner love @ Sep 23 2009, 02:13 ) *
Ναι φίλε, εγώ θέλω να μου πεις τι θα γινόταν αν η ομάδα έπαιζε φοβερό μπάσκετ (που για να μην κοροϊδευόμαστε, όποιος και να ήταν στον πάγκο καλύτερα ή έστω πολύ καλύτερα δεν θα παίζαμε) και έχανε στο πρώτο χιαστί και δεν παίρναμε μετάλλιο? Θα το θυμόταν κανείς? Όλοι θα έλεγαν τότε ότι δεν έχει σημασία το μπάσκετ που παίζεις, αλλά το αποτέλεσμα. Ε, δεν είναι λογικό το να μην μας βρίσκει κανείς και πουθενά. Ας σοβαρευτούμε (και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα). Όσο για αυτά που διάβασα για τον Τσαγκρώνη, είναι φρικιαστικά και ντροπή του απλά. Ντροπή.


Me ενα διαφορετικο προπονητη θα παιζαμε 30-40% καλυτερα για οποιον καταλαβαινει απο μπασκετ.Και το μπασκετ δεν ειναι ποδοσφαιρο οταν στο μπάσκετ παίζεις καλυτερα αυξανεις τις πιθανοτητες επιτυχιας.
Οποιος εχει ποδοσφαιρικη λογικη είναι ασχετος με το αθλημα βλ. παπαδογιαννης που συγκρινει ποδοσφαιρο με μπασκετ αυτογελοιοποιουμενος
Αρα αν ειχαμε εναν αλλο προπονητη οι πιθανοτητες μεταλλιου θα ηταν μεγαλυτερες....
Οσο για τον τσαγκρωνη ξερει πολυ περισσοτερο μπάσκετ απο ολους εσας και καταλαβαινει οτι και οι περισσοτεροι σχετικοι με το αθλημα οτι ο κοουτς ειναι ασχετος
Hakeem Olajuwon
Να και τι γραφει ο μπουρλακης
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1
Υ.Γ.: Για όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το σχόλιο του Νικήτα... Απόλυτα! Κι ας μας λένε γκρινιάρηδες, προπονητές του καναπέ, φίλε Νικήτα. Και οι "τυφλοί" είδαν, λες να μην είδαν οι μπασκετικοί (που μόνο τυφλοί δεν είναι);
panos75
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 23 2009, 09:22 ) *
Να και τι γραφει ο μπουρλακης
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1
Υ.Γ.: Για όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το σχόλιο του Νικήτα... Απόλυτα! Κι ας μας λένε γκρινιάρηδες, προπονητές του καναπέ, φίλε Νικήτα. Και οι "τυφλοί" είδαν, λες να μην είδαν οι μπασκετικοί (που μόνο τυφλοί δεν είναι);


Και που ακριβώς ήταν όλοι αυτοί οι τυφλοί που είδαν επί κόουτς Γιαννάκη; Τι έλεγαν όταν η Εθνική κακοποιούσε το μπάσκετ στο Βελιγράδι;

Μήπως έκαναν τουμπεκί ψιλοκομμένο επειδή μιλάμε για το τοτέμ του ελληνικού μπάσκετ και επειδή η γραμμή της ΕΟΚ ήταν μηδέν κριτική;

Μήπως αντέτειναν ότι "το αποτέλεσμα μετράει και όχι το θέαμα;".

Μήπως οι "αδέσμευτοι" δημοσιογράφοι ξεκίνησαν το θάψιμο του (εύκολου στόχου) Καζλάουσκας μόλις δόθηκε το ελεύθερο από καρεκλοκένταυρους τύπου Τσαγκρώνη;

Δυστυχώς ή ευτυχώς η Ελλάδα είναι μικρή χώρα και γνωριζόμαστε πολύ καλά μεταξύ μας.
lamar
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 23 2009, 09:22 ) *
Να και τι γραφει ο μπουρλακης
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1
Υ.Γ.: Για όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το σχόλιο του Νικήτα... Απόλυτα! Κι ας μας λένε γκρινιάρηδες, προπονητές του καναπέ, φίλε Νικήτα. Και οι "τυφλοί" είδαν, λες να μην είδαν οι μπασκετικοί (που μόνο τυφλοί δεν είναι);

Υπαρχουν και μπασκετικοι που δεν συμφωνουν καθολου με τον Νικητα, ο οποιος μαλλον δεν βλεπει και πολυ καλα. Εχει επηρεαστει φαινεται απο τοτε που εκανε μια life style εκπομπη με την Ολγα Λαφαζανη και το μπουστο της, στο TV MAGIC, οπου ελεγε κανα δυο αθλητικες ειδησεις. shot.gif shot.gif shot.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
μια χαρα τα εγραψε ο παπαδογιαννης!!ξαφνικα ολοι οι παραγοντες καρεκλοκενταυροι μαθανε μπασκετ!!μετα το χαλκινο μεταλλιο που ηταν ο κυριος τσαγκρωνης να μας πει τη γνωμη του??αλλα βεβαια μπορει να μας παρουσιασουν και αυτο το επιτευγμα ως δεδομενο!!αν ειναι δυνατον!!τουλαχιστον ο καζλαουσκας δεν κρυφτηκε πισω απο το δαχτυλο του μετα τις απουσιες των πρωτοκλασσατων!!βγηκε και δηλωσε οτι οι στοχοι παραμενουν οι ιδιοι!!
sir-elric
παντως το οποιο ωραιο αρθρο για την πολωνια το εγραψε ο καρπετοπουλος. οποιος εχει την χθεσινη sportsday αστο ανεβασει και του μιχαλου το αυτοκριτικο για αυτα που εχει σουρει στον σοφοκλη στο sport24 ειναι πολυ ομορφο (δεν το ηξερα οτι ο μιχαλος του ολυμπιακου ηταν αδερφος του).

QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 23 2009, 09:22 ) *
Να και τι γραφει ο μπουρλακης
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1
Υ.Γ.: Για όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το σχόλιο του Νικήτα... Απόλυτα! Κι ας μας λένε γκρινιάρηδες, προπονητές του καναπέ, φίλε Νικήτα. Και οι "τυφλοί" είδαν, λες να μην είδαν οι μπασκετικοί (που μόνο τυφλοί δεν είναι);



τελικα εχουν γινει γραφικοι. συστημενα τους τα στελνουν οι "φιλοι" τους? τετοιο πολεμο μετα απο μεταλειο δεν εχω ξαναδει.

την πρωτη παρουσια του γιαννακη την θυμουνται? το μπασκετ που παιζαμε επι γιαννακη το θυμουνται? το γιαττι χασαμε απο τους αργεντινους στην αθηνα το θυμουνται ( με την εμπευση να βαλει τον αλβερτη στον χερμαν και δεν ανοιξε ρουθουνι την επομενη).

μου φανταζουν σαν τα ειχαν ετοιμα τα κειμενα και να τα ανεβασαν με την τροποποιηση οτι πηραμε μεταλιο.

δηλαδη με τον γιαννακη ειχαμε τα ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ, εκμεταλευομασταν τα μιτσ ματσ (που δεν το κανει ουτε στο ολυμπιακο αλλα λεμε τωρα). ελεος πια. τζαμπα τα κλικ που τους κανουμε και τους δινουμε αξια
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(sir-elric @ Sep 23 2009, 10:17 ) *
παντως το οποιο ωραιο αρθρο για την πολωνια το εγραψε ο καρπετοπουλος. οποιος εχει την χθεσινη sportsday αστο ανεβασει και του μιχαλου το αυτοκριτικο για αυτα που εχει σουρει στον σοφοκλη στο sport24 ειναι πολυ ομορφο (δεν το ηξερα οτι ο μιχαλος του ολυμπιακου ηταν αδερφος του).




τελικα εχουν γινει γραφικοι. συστημενα τους τα στελνουν οι "φιλοι" τους? τετοιο πολεμο μετα απο μεταλειο δεν εχω ξαναδει.

την πρωτη παρουσια του γιαννακη την θυμουνται? το μπασκετ που παιζαμε επι γιαννακη το θυμουνται? το γιαττι χασαμε απο τους αργεντινους στην αθηνα το θυμουνται ( με την εμπευση να βαλει τον αλβερτη στον χερμαν και δεν ανοιξε ρουθουνι την επομενη).

μου φανταζουν σαν τα ειχαν ετοιμα τα κειμενα και να τα ανεβασαν με την τροποποιηση οτι πηραμε μεταλιο.

δηλαδη με τον γιαννακη ειχαμε τα ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ, εκμεταλευομασταν τα μιτσ ματσ (που δεν το κανει ουτε στο ολυμπιακο αλλα λεμε τωρα). ελεος πια. τζαμπα τα κλικ που τους κανουμε και τους δινουμε αξια

παρα πολυ σωστος!!!!!
Ευμένης
QUOTE(sir-elric @ Sep 23 2009, 13:17 ) *
παντως το οποιο ωραιο αρθρο για την πολωνια το εγραψε ο καρπετοπουλος. οποιος εχει την χθεσινη sportsday αστο ανεβασει



Η αξιοπρέπεια ως συνώνυμο της επιτυχίας
SportDay / Καρπετόπουλος Αντώνης


Γύρισα προχθες νωρίς το απόγευμα από την Πολωνία. Είδα τα σημαντικότερα ποδοσφαιρικά ματς του ελληνικού πρωταθλήματος, δηλαδή τις νίκες του ΠΑΟ επί του Αρη και του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ. Μπορούσα να γράψω πολλά, γιατί όντως η αγωνιστική ήταν η πιο ενδιαφέρουσα. Αλλά το τριήμερο στην Πολωνία η Εθνική μπάσκετ μού χάρισε δυο στιγμές ευτυχίας. Για Ντάκους, Κάκους, Σάντους και Πάντους αύριο. Σήμερα δυο κουβέντες με θέμα τα αισθηματικά μας: ας μιλήσουμε για μια ομάδα που ακόμα κι όταν δεν είναι «επίσημη αγαπημένη», είναι πάντα αγαπησιάρικη.

Είχα προγραμματίσει καιρό τώρα να πάω στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας για τους ημιτελικούς και τους τελικούς. Είχα αποδεχθεί μια πρόταση της BWin, επίσημου χορηγού της διοργάνωσης -ακόμα κι αν η Εθνική μας δεν ήταν παρούσα στην τετράδα οι ημιτελικοί και οι τελικοί αυτών των διοργανώσεων έχουν πάντα ενδιαφέρον. Οταν προέκυψε το ντέρμπι με την Τουρκία, άλλαξα τα εισιτήρια κι έφυγα πιο νωρίς από το προγραμματισμένο για δυο λόγους. Ο πρώτος διότι ήθελα να δω από κοντά την εθνική μας ομάδα σε ένα ιστορικό ματς. Κι έπειτα επειδή είχα ανάγκη να χαρώ μια εθνική ομάδα που να λειτουργεί σε συνθήκες σοβαρότητας -πράγμα που με τις ποδοσφαιρικές ομάδες έχει σταματήσει να συμβαίνει.

Πολλά

Εχουν ειπωθεί πολλά για την Εθνική ομάδα του μπάσκετ επειδή κερδίζει συχνά και ως εκ τούτου, όπως συμβαίνει με όλες τις ομάδες που κερδίζουν, προκαλεί αναλύσεις, σχόλια, ενδιαφέρον. Στην Ελλάδα μάς αρέσει να ασχολούμαστε με τους νικητές πιο πολύ και από ό,τι με τα σπορ, οπότε και μόνο για αυτό η Εθνική μπάσκετ έχει την τιμητική της. Αλλά η συγκεκριμένη ομάδα δεν είναι μια ομάδα που κερδίζει: είναι κάτι πάρα πολύ περισσότερο.

Επίπεδο

Ομολογώ ότι βρήκα λίγο διαφορετικό πια τον δημοσιογραφικό κόσμο που τη συνοδεύει. Η νίκη με την Τουρκία, νίκη αγχώδης και γι' αυτό υπέροχη, δεν πανηγυρίστηκε με ακρότητες και αλαλαγμούς, αλλά ακόμα και με σκωπτική -τολμώ να πω- διάθεση. Στα πηγαδάκια μιλήσαμε για «μπάσκετ φουστανέλας», κάποιοι στάθηκαν στο ότι το ίδιο το παιχνίδι της ομάδας έφθινε σε σχέση με το εντυπωσιακό ξεκίνημα, λίγοι στράβωσαν λιγάκι όταν ο Νίκος Ζήσης έθεσε ένα θέμα εμπιστοσύνης ζητώντας να εμφανιστεί ένας δημοσιογράφος και να πει «εγώ σας πίστευα».

Τίποτα δεν έφυγε από τα πρέποντα, χωρίς να λείπει και ο ενθουσιασμός: το ίδιο το πανηγύρι όλων όμως αφορούσε το ματς κι όχι τον αντίπαλο. Ολοι σχεδόν υποστήριζαν ότι το ματς θα το θυμόμαστε για καιρό. Προφανώς ο στόχος της Εθνικής ξεπερνά τη νίκη: ο στόχος είναι η μνήμη, η δύναμη της ανάμνησης, η αίσθηση της συμμετοχής σε μια μεγάλη υπέροχη ιστορία.

Τώρα

Η ήττα από τους πανίσχυρους Ισπανούς και η επικράτηση επί των Σλοβένων στα σημεία αντιμετωπίστηκαν από όλους τους παρόντες (ακόμα και από τους ενθουσιώδεις «Πελαργούς»...) ως λογικά πράγματα. Η κοινή διαπίστωση ήταν ότι η ομάδα έκανε το καλύτερο που μπορούσε: η επιστροφή στην Ελλάδα άφηνε τη γλύκα της συμμετοχής σε μια επιτυχία που τόνωσε την ευλογημένη αξιοπρέπειά της -για αυτήν κυρίως παίζουν όλοι.

Αυτού του τύπου το συναίσθημα, μοναδικό ομολογώ για μένα, ήταν ό,τι ωραιότερο απεκόμισα στο σοβιετικής αισθητικής Κατοβίτσε: η αξιοπρέπεια της Εθνικής μας είναι συνώνυμο της υποχρέωσής της να διακρίνεται. Αυτό που καταλαβαίνεις μένοντας για λίγο δίπλα της είναι ότι όλοι νιώθουν ότι έχουν πάντα την υποχρέωση να δικαιολογούν τα όσα προηγήθηκαν. Δεν παίζουν μόνο για το τώρα: παίζουν για να μην αφήσουν σε κανέναν ανταγωνιστή ή επικριτή τους το δικαίωμα να σπιλώσει όσα πέτυχαν. Δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις από παίκτη της Εθνικής τη φράση «δεν έχουμε να δώσουμε απαντήσεις». Κάτι τέτοιο είναι εκτός λογικής: ισοδυναμεί με προδοσία.

Δικαιολογίες

Η Ελλάδα πήγε στην Πολωνία με καινούργιο προπονητή, νέα παιδιά και πολλές απουσίες. Θα μπορούσαν όλοι να κρυφτούν από ευθύνες, να μιλήσουν για την ανάγκη μιας νέας αρχής, να δικαιολογηθούν με υποσχέσεις που αφορούν το μέλλον: δεν το έκαναν. Εχοντας όλοι μια νοοτροπία ελάχιστα ελληνική, σήκωσαν τα μανίκια και για να αντέξουν στις ήττες και για να πάρουν τις νίκες που όφειλαν. Η δική μας ομάδα δεν έχει υπερήρωες. Δεν έχουμε το ταλέντο των Ισπανών, ούτε τους NBAers των Γάλλων και των Τούρκων.

Δεν θα μας σώσουν σοφοί προπονητές, ούτε σουτέρ που σκοτώνουν έξω από τα 6,25 μ. Οι δικοί μας ήρωες είναι κάτι τυπάδες που στο παιχνίδι εναλλάσσουν λάθη και πάθη: κυρίως, έχοντας αναπτύξει μια μοναδική για την Ελλάδα αίσθηση ευθύνης, παίζουν κόντρα στις αδυναμίες τους: αυτές παιδεύονται να κερδίσουν. Υπό αυτό το πρίσμα το ματς με τους Τούρκους κυρίως (αλλά και με τους Σλοβένους) είναι εμβληματικό: περιέχουν μια μεγαλοσύνη που προκύπτει από την ικανότητα της ομάδας να επιβιώνει κόντρα στα ίδια τα λάθη της. Είναι η αντιμετώπιση αυτών των λαθών που κάνει τα ματς αξέχαστα.

Ζωή

Ως εκ τούτου για τα όσα υπέροχα έζησα στην Πολωνία ευχαριστώ τον Σπανούλη, όχι για το τεράστιο παιχνίδι που έκανε με την Τουρκία, αλλά για την τιτάνια προσπάθειά του να δώσει ό,τι μπορούσε κατάκοπος κόντρα στους Σλοβένους. Ευχαριστώ τον Μπουρούση για τις πολλές φορές που σκοτώθηκε για ένα ριμπάουντ ύστερα από μια λάθος επιλογή στην επίθεση, ευχαριστώ τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη που παλεύει με τον εαυτό του και δεν τα παρατάει, ευχαριστώ τον Ζήση για τη χαμένη βολή με τους Τούρκους γιατί χωρίς αυτή δεν θα ζούσαμε τη συγκίνηση μιας τεράστιας παράτασης, ευχαριστώ τον Φώτση, όχι για το καθοριστικό τρίποντό του με τους Σλοβένους, αλλά γιατί στην τελευταία επίθεση παίζει συγκεντρωμένος overplay τον Λάκοβιτς για να μην πάρει την μπάλα. Τους ευχαριστώ όλους επειδή προσπαθώντας να ξεπερνούν τα λάθη τους είχαν σε κάθε ματς τον τρόπο να μας δείχνουν ότι στα σπορ απαγορεύεται να δίνεις δικαιολογίες στον εαυτό σου. Ενίοτε και στη ζωή σου την ίδια...




http://www.sport-fm.gr/article/196127
Timemaster
όντος όμορφο άρθρο...

και διαβάζοντάς το έρχεται στο μυαλό μου το ρητό
κάναμε τα εύκολα δύσκολα!!!

βέβαια τα καταφέραν τα παιδιά αλλά και εμείς πως να το κάνουμε γουστάρουμε να βλέπουμε ματς θρίλερ όπως αυτό με την Τουρκία παρά να παίρνουμε το χρυσό στο χαλαρό με κάποια Γερμανία!

Όμως το σωστό είναι να μην κάνουμε λάθη και όχι να τρέχουμε να τα διορθώνουμε μετά!!!


blove.gif
qspock
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 22 2009, 02:13 ) *
Τι να γράψεις τώρα;

Για να καταλάβω: Χάρη στο Ζήση φτάσαμε εδώ που φτάσαμε;

Τέλος πάντων, turnover machine.


1) Οχι μονο. Ας σου αναλυσω το σκεπτικο μου ακομη περισσοτερο για να καταλαβεις: Αφου φτασαμε με τη συμβολη ολων των παιχτων και του πρπονητικο τιμ στο να παιζουμε στον ποντο 2 πολυ σημαντικα ματς (με Τουρκια και Σλοβενια) που εκριναν την προκριση στους 4 και το μεταλλιο, χωρις την ψυχραιμια του Ζηση δεν θα κερδιζαμε συγκεκριμενες φασεις σε καθοριστικα σημεια (τα οποια εχουν προαναφερθει) και πολυ πιθανον να ειμασταν εκτος τετραδας ή εκτος μεταλλιων.

Σε γενικες γραμμες αυτο ειναι το σκεπτικο μου. Η βασικη μας διαφορα, για να καταλαβεις, ειναι πως εγω επισης θα επιλεξω να κρατησω στη μνημη μου με ευχαριστα σναισθηματα τα φιλια του Ζηση στη μπαλα πριν τις 2 βολες στο κρισιμοτερο σημειο της αναμετρησης με Σλοβενια. Η αποφασιστικοτητα του παιδιου αυτου ηταν καθοριστικη, οπως και ο τιμιος γιγαντας (και αυτο το κραταω) Αργυρης Καμπουρης το 87 που με την ψυχη του κοπανησε και τις 2 μεσα και κερδισαμε... Μου αρεσει να βλεπω αυτα τα παιδια να κερδιζουν παιχνιδια με την ψυχαρα τους, οταν αλλοι θα τρεμανε, και δεν αρνουμαι να παραδεχτω τη συμβολη τους σε αυτες τις μεγαλες νικες. Μετραει και αυτο το στοιχειο, εκτος απο την τεχνικη καταρτιση, στην αξιολογηση ενος παιχτη. Για μενα...

2) Ετσι τον λεγανε? Λογικο... I stand corrected!
benchwarmer
QUOTE(panos75 @ Sep 23 2009, 10:51 ) *
Και που ακριβώς ήταν όλοι αυτοί οι τυφλοί που είδαν επί κόουτς Γιαννάκη; Τι έλεγαν όταν η Εθνική κακοποιούσε το μπάσκετ στο Βελιγράδι;

Μήπως έκαναν τουμπεκί ψιλοκομμένο επειδή μιλάμε για το τοτέμ του ελληνικού μπάσκετ και επειδή η γραμμή της ΕΟΚ ήταν μηδέν κριτική;

Μήπως αντέτειναν ότι "το αποτέλεσμα μετράει και όχι το θέαμα;".

Μήπως οι "αδέσμευτοι" δημοσιογράφοι ξεκίνησαν το θάψιμο του (εύκολου στόχου) Καζλάουσκας μόλις δόθηκε το ελεύθερο από καρεκλοκένταυρους τύπου Τσαγκρώνη;

Δυστυχώς ή ευτυχώς η Ελλάδα είναι μικρή χώρα και γνωριζόμαστε πολύ καλά μεταξύ μας.


Εγω δεν καταλαβαινω παντως γιατι ο χ, ψ, ζ Τσαγκρωνης να θελει να "βλαψει" τον Καζλαουσκας, οταν η ιδια η ΕΟΚ και ο Mr. Fiba-Europe ήταν αυτοι που εδιωξαν τον Γιαννακη και εφεραν τον Γιονας..
Εκτος αν ανηκουν σε διαφορετικα "groups" ο Βασιλακοπουλος και ο Τσαγκρωνης, που δεν το νομιζω, αν και ομολογω οτι δεν τα παω καλα με τους καρεκλοκενταυρους...
colonel gomelsky
QUOTE(qspock @ Sep 23 2009, 22:06 ) *
1) Οχι μονο. Ας σου αναλυσω το σκεπτικο μου ακομη περισσοτερο για να καταλαβεις: Αφου φτασαμε με τη συμβολη ολων των παιχτων και του πρπονητικο τιμ στο να παιζουμε στον ποντο 2 πολυ σημαντικα ματς (με Τουρκια και Σλοβενια) που εκριναν την προκριση στους 4 και το μεταλλιο, χωρις την ψυχραιμια του Ζηση δεν θα κερδιζαμε συγκεκριμενες φασεις σε καθοριστικα σημεια (τα οποια εχουν προαναφερθει) και πολυ πιθανον να ειμασταν εκτος τετραδας ή εκτος μεταλλιων.

Σε γενικες γραμμες αυτο ειναι το σκεπτικο μου. Η βασικη μας διαφορα, για να καταλαβεις, ειναι πως εγω επισης θα επιλεξω να κρατησω στη μνημη μου με ευχαριστα σναισθηματα τα φιλια του Ζηση στη μπαλα πριν τις 2 βολες στο κρισιμοτερο σημειο της αναμετρησης με Σλοβενια. Η αποφασιστικοτητα του παιδιου αυτου ηταν καθοριστικη, οπως και ο τιμιος γιγαντας (και αυτο το κραταω) Αργυρης Καμπουρης το 87 που με την ψυχη του κοπανησε και τις 2 μεσα και κερδισαμε... Μου αρεσει να βλεπω αυτα τα παιδια να κερδιζουν παιχνιδια με την ψυχαρα τους, οταν αλλοι θα τρεμανε, και δεν αρνουμαι να παραδεχτω τη συμβολη τους σε αυτες τις μεγαλες νικες. Μετραει και αυτο το στοιχειο, εκτος απο την τεχνικη καταρτιση, στην αξιολογηση ενος παιχτη. Για μενα...

2) Ετσι τον λεγανε? Λογικο... I stand corrected!


Αποσαφήνισες πλήρως τι εννοούσες.
1)Η ψυχραιμία και η αποφασιστικότητα είναι ίδιον των μεγάλων παικτών. Δε σημαίνει βέβαια ότι όποιος τα έχει αυτά είναι και αυτόματα μεγάλος παίκτης.

2) Λέγανε κι άλλα βέβαια, εντελώς αντίθετα, αλλά δεν είναι της ώρας...

QUOTE(benchwarmer @ Sep 23 2009, 22:14 ) *
Εγω δεν καταλαβαινω παντως γιατι ο χ, ψ, ζ Τσαγκρωνης να θελει να "βλαψει" τον Καζλαουσκας, οταν η ιδια η ΕΟΚ και ο Mr. Fiba-Europe ήταν αυτοι που εδιωξαν τον Γιαννακη και εφεραν τον Γιονας..
Εκτος αν ανηκουν σε διαφορετικα "groups" ο Βασιλακοπουλος και ο Τσαγκρωνης, που δεν το νομιζω, αν και ομολογω οτι δεν τα παω καλα με τους καρεκλοκενταυρους...


Το Γιαννάκη δεν νομίζω ότι τον έδιωξε ο Βασιλακόπουλος. Απλά υπήρξε (δικαιολογημένη) ένσταση από μεριάς ΠΑΟ. Και ο ίδιος ο Γιαννάκης δεν θα μπορούσε να κάνει καλά τη δουλειά του γιατί θα υπήρχαν πάντα υποψίες. Δυστυχώς αυτές τις υποψίες φρόντισε ο ίδιος να τις κάνει βεβαιότητες με την περσινή κλήση ...Πελεκάνου στη εθνική. Δεν υπάρχουν δύο κατεστημένα, ένα του Γιαννάκη και των συν αυτώ και ένα του Βασιλακό. Στο ίδιο καζάνι βράζουν. Μη σου πω, ότι ο Γιαννάκης είναι και περισσότερο ..κατεστημένο με την έννοια ότι τρώει πολύ λιγότερη κριτική.
benchwarmer
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 23 2009, 21:37 ) *
Το Γιαννάκη δεν νομίζω ότι τον έδιωξε ο Βασιλακόπουλος. Απλά υπήρξε (δικαιολογημένη) ένσταση από μεριάς ΠΑΟ. Και ο ίδιος ο Γιαννάκης δεν θα μπορούσε να κάνει καλά τη δουλειά του γιατί θα υπήρχαν πάντα υποψίες. Δυστυχώς αυτές τις υποψίες φρόντισε ο ίδιος να τις κάνει βεβαιότητες με την περσινή κλήση ...Πελεκάνου στη εθνική. Δεν υπάρχουν δύο κατεστημένα, ένα του Γιαννάκη και των συν αυτώ και ένα του Βασιλακό. Στο ίδιο καζάνι βράζουν. Μη σου πω, ότι ο Γιαννάκης είναι και περισσότερο ..κατεστημένο με την έννοια ότι τρώει πολύ λιγότερη κριτική.


Ας μην ξεκινησουμε παλι την ιδια κουβεντα, την ειχαμε υπερ-αναλυσει περυσι..
(Απλα να πω οτι αυτα που ακουσε φετος ο Γιονας δεν ηταν τιποτα μπροστα σε αυτα που ειχε ακουσει περυσι ο Γιαννακης)

Αλλο λεω. Οτι πιο λογικο θα μου φαινοταν να στηριξει ο Βασιλακοπουλος την προσωπικη επιλογη του και να παρουσιασει τη δουλεια του Γιονας και το χαλκινο σαν τεραστια επιτυχια (μπλα μπλα, εστω και χωρις τους λιποτακτες μπλα μπλα, το ελληνικο μπασκετ ειναι εδω, μπλα μπλα μπλα, το αναπτυξιακο προγραμμα που τοσα χρονια εφαρμοζουμε μπλα μπλα..), παρα να απαξιωσει τον Γιονας, το οποιο οδηγει αναποφευκτα σε συγκρισεις με τον προκατοχο του...
qspock
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 23 2009, 22:37 ) *
Αποσαφήνισες πλήρως τι εννοούσες.
1)Η ψυχραιμία και η αποφασιστικότητα είναι ίδιον των μεγάλων παικτών. Δε σημαίνει βέβαια ότι όποιος τα έχει αυτά είναι και αυτόματα μεγάλος παίκτης.


Επι του θεματος Ζηση παντως διαφωνουμε. Συνοψιζω: Κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος να μειωνεις τη συμβολη αυτου του παιδιου. Γιατι αυτη υπηρξε μεγαλη.
colonel gomelsky
QUOTE(qspock @ Sep 23 2009, 22:57 ) *
Επι του θεματος Ζηση παντως διαφωνουμε. Συνοψιζω: Κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος να μειωνεις τη συμβολη αυτου του παιδιου. Γιατι αυτη υπηρξε μεγαλη.


Ναι, όντως διαφωνούμε. Είπα ότι κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να πεις, όχι ότι συμφωνώ. Δεν έχω κανέναν λόγο να θέλω να μειώσω τη συμβολή του Ζήση πάντως. Αυτό που βλέπω λέω. Εννοείται ότι μπορεί (και μακάρι) να κάνω λάθος. Εδώ θα είμαστε αν με διαψεύσει φέτος και χωρέσει στα παπούτσια του Ρίμας να με δεις να κάνω τα ...κομανετσικά μου! smiley.gif
panos75
QUOTE(benchwarmer @ Sep 23 2009, 22:43 ) *
Ας μην ξεκινησουμε παλι την ιδια κουβεντα, την ειχαμε υπερ-αναλυσει περυσι..
(Απλα να πω οτι αυτα που ακουσε φετος ο Γιονας δεν ηταν τιποτα μπροστα σε αυτα που ειχε ακουσει περυσι ο Γιαννακης)

Αλλο λεω. Οτι πιο λογικο θα μου φαινοταν να στηριξει ο Βασιλακοπουλος την προσωπικη επιλογη του και να παρουσιασει τη δουλεια του Γιονας και το χαλκινο σαν τεραστια επιτυχια (μπλα μπλα, εστω και χωρις τους λιποτακτες μπλα μπλα, το ελληνικο μπασκετ ειναι εδω, μπλα μπλα μπλα, το αναπτυξιακο προγραμμα που τοσα χρονια εφαρμοζουμε μπλα μπλα..), παρα να απαξιωσει τον Γιονας, το οποιο οδηγει αναποφευκτα σε συγκρισεις με τον προκατοχο του...


Ο Τσαγκρώνης είναι απ'ότι φαίνεται ολίγον ελευθέρας βοσκής. Όπως ανέφερε άλλωστε ο Παπαδογιάννης το 2003 στη Σουηδία διέβαλε συνεχώς τον Ιωαννίδη παρ'ότι η στενότατη σχέση του τελευταίου με τον Βασιλακόπουλο ήταν γνωστή.

Αλλά και ο Βασιλακόπουλος ο ίδιος μη νομίζεις ότι τρέφει ιδιαίτερα αισθήματα αγάπης ή αφοσίωσης στον Καζλάουσκας. Τον εαυτούλή κοιτάζει πάνω απ'όλα.
Δεν το αποκλείω μόλις είδε ότι η Εθνική τα βρίσκει σκούρα να έβαλε τα παπαγαλάκια του να φορτώσουν όλες τις ευθύνες στον προπονητή προκειμένου αυτός να μείνει (ξανά) στο απυρόβλητο.
nikefalin
υπομονήήή,

σε 1 ώρα φτάνει το "δικό μου μάτι" από τη Βαρσοβία ( όπου έμεινε λίγες παραπάνω μέρες) και από Παρασκευή θα χουμε απαντήσεις σε πολλά smiley.gif
stoklis
Φιλικό με τους αστέρες του ΝΒΑ έχει στα σκαριά η Ομοσπονδία για την Εθνική μας ομάδα των Ανδρών. Ο πρόεδρος της FIBA Europe Γιώργος Βασιλακόπουλος μίλησε χθες με τους εκπροσώπους της Ομοσπονδίας μπάσκετ των ΗΠΑ και προσπάθησε να βρει τη χρυσή τομή σε ό,τι αφορά στην ημερομηνία...

Αρχικά το σχέδιο προέβλεπε να είναι το τελευταίο παιχνίδι προετοιμασίας των δύο ομάδων πριν από το Μουντομπάσκετ της Τουρκίας. Ομως οι Αμερικανοί θέλουν να γίνει πιο νωρίς ο αγώνας με την Ελλάδα, διότι έχουν στο πρόγραμμά τους κι άλλα φιλικά στην Ευρώπη.

Γι αυτό και χρειάζεται να γίνουν επιπλέον συζητήσεις, ούτως ώστε να οριστεί το φιλικό. Δεν αποκλείεται, λοιπόν, σήμερα η Ομοσπονδία να ανακοινώσει λεπτομέρειες, εφόσον προκύψει οριστική συμφωνία με τους Αμερικανούς.
balla.gr
Ευμένης
QUOTE(nikefalin @ Sep 24 2009, 00:24 ) *
υπομονήήή,

σε 1 ώρα φτάνει το "δικό μου μάτι" από τη Βαρσοβία ( όπου έμεινε λίγες παραπάνω μέρες) και από Παρασκευή θα χουμε απαντήσεις σε πολλά smiley.gif


Άντε περιμένουμε νέα από πρώτο χέρι!!!
panos75
http://www.gazzetta.gr/blogs/papadogiannis/?p=171

Ναι, αλλά παίξαμε ωραίο μπάσκετ;

H βραδιά της Κυριακής στο Κατοβίτσε ήταν μεθυστική, αλλά όσο περνούσαν οι μέρες η σαμπάνια του θριάμβου άφησε στο λαρύγγι μια παράξενη γεύση από ξινά σταφύλια. Παραγωγής, μάλιστα, του έτους 2004...


Εχετε ακουστά τον Οττο Ρεχάγκελ; Ολο και κάτι θα σας θυμίζει το όνομα. Πρόκειται για τον προπονητή που πήρε από το χεράκι μια παρέα μετρίων και τη μετέτρεψε πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ποδόσφαιρο. Νέοι, γέροι, γυναίκες και παιδιά βγήκαν πανευτυχείς στους δρόμους, χόρεψαν συρτάκι και ήπιαν γλυκό κρασι στο όνομά του.

Ακόμα και εκείνες τις πρώτες ώρες του μεθυσιού, βρέθηκαν άνθρωποι να αμφισβητήσουν το Γερμανό. Παίξαμε, λέει, άσχημο ποδόσφαιρο. "Δεν είδαμε μπάλα". Το χορό έσυραν συνάδελφοί μου, ακόμα και κορυφαίοι του χώρου. Λίγο λίγο ακολούθησαν οι παντογνώστες του καναπέ, εθισμένοι στη μπουρδολογία της "Αθλητικής" Κυριακής, των οπαδικών εφημερίδων και των αθλητικών ραδιοφώνων.

Ο Ρεχάγκελ; Ελα μωρέ, ένας μυρωδιάς είναι. Κατά τύχη κέρδισε το πρωτάθλημα Ευρώπης, κατά τύχη πήγε την ανύπαρκτη Ελλάδα στα τελικά της επόμενης διοργάνωσης, κατά τύχη την κρατάει αξιόπιστη και μάχιμη εδώ και 6-7 χρόνια.

Οπου "Ρεχάγκελ", διαβάστε τώρα: "Γιόνας Καζλάουσκας".

Νόμιζα ότι το μπάσκετ μας έχει ανοσία από τις παιδικές ασθένειες του ελληνικού ποδοσφαίρου, αλλά προφανώς έκανα λάθος. Την ίδια ώρα που 12 περήφανοι Ελληνες διεθνείς παραλάμβαναν από τα χέρια του Γιώργου Βασιλακόπουλου τα χάλκινα μετάλλιά τους, στα ορεινά των δημοσιογραφικών θεωρείων γράφονταν απίστευτοι αφορισμοί: "Φανταστείτε να είχε και προπονητή αυτή η ομάδα". "Η Εθνική νίκησε τους αντιπάλους της αλλά και τον ίδιο τον προπονητή της". "Τα τραγικά λάθη του Καζλάουσκας". "Μας έκανε να νοσταλγήσουμε το Γιαννάκη". "Μετάλλιο θα παίρναμε και χωρίς προπονητή".

Ούτε που θέλω να φανταστώ τι θα είχε γραφτεί αν η Εθνική αποτύγχανε στην Πολωνία!

Πάγια αρχή μου είναι να κρίνω έναν προπονητή εκ του αποτελέσματος, διότι, απλούστατα, ο προπονητής ξέρει τη δουλειά του πολύ καλύτερα απ'όσο την ξέρω εγώ (τη δική του, όχι τη δική μου). Ενας Συρίγος προφανώς έχει κερδίσει το δικαίωμα στην αφ'υψηλού κριτικοί, το ίδιο και 2-3 άλλοι συνάδελφοι, αλλά όχι εμείς οι νεώτεροι, ούτε βέβαια τα μειράκια του χώρου. Πόσο μάλλον οι (καλοπροαίρετοι, αλλά) ημιμαθείς της εξέδρας, ε;

Προφανώς έχει πέσει και η αφεντιά μου στην παγίδα του "ξερολισμού" και της πρώιμης κριτικής, ελπίζω όμως ότι γηράσκω διδασκόμενος και μαθαίνω από τα λάθη μου.

Περίμενα υπομονετικά το τέλος του Ευρωμπάσκετ για να κρίνω τον Καζλάουσκας. Εκνευρίστηκα αφάνταστα με την τακτική εκείνων (ανάμεσα στους οποίους "διακρίθηκε" ο γ.γ. της ΕΟΚ) που έσπευσαν να ξιφουλκήσουν εναντίον του Καζλάουσκας και της ομάδας όταν αυτή ηττήθηκε από Ρωσία και Γαλλία. Αν κατέθεσα κάποια ερωτηματικά για τις επιλογές του, αυτά περιορίστηκαν στην παρακάτω -ελπίζω αντικειμενική- απορία: "Ποιος θα παίξει στην περιφέρεια αν ο μη γένοιτο τραυματιστεί κάποιος από τους βασικούς στη διάρκεια του Ευρωμπάσκετ;" Ευτυχώς, δεν χρειάστηκε να μάθω την απάντηση.

Αργότερα, επί πολωνικού εδάφους, είδα να εκτοξεύονται προς τον ελληνικό πάγκο κύματα γκρίνιας. "Δεν θα αντέξουν οι βασικοί". "Δεν είναι σωστό να διαλέξουμε αντίπαλο". "Δεν κάνει ο Πρίντεζης για σμολ-φόργουορντ". "Πρέπει να παίξει περισσότερο ο Καλάθης". "Κακώς πήρε στη δωδεκάδα το Γλυνιαδάκη". "Δεν υπολογίζει τον Κουφό". "Επρεπε να κάνουμε φάουλ στο τέλος του αγώνα με την Τουρκία". "Δεν τρέχουμε στον αιφνιδιασμό". Και, το κορυφαίο: "Δεν παίζουμε ωραίο μπάσκετ".

Ελα όμως που οι επιλογές του Καζλάουσκας δικαιώθηκαν μία προς μία; Οι βασικοί είχαν αρκετές δυνάμεις για να τελειώσουν το τουρνουά χωρίς να συμπαρασύρουν την ομάδα στην κούρασή τους. Οι άπειροι παίκτες είχαν σκαμπανεβάσματα και δεν μπορούσαν να αντέξουν περισσότερες ευθύνες από αυτές που επωμίστηκαν. Το "πέντε εναντίον πέντε" αποδείχθηκε το πιο σίγουρο χαρτί της ομάδας. Η ήττα από τους Γάλλους ήταν κρυμμένη ευλογία. Ο Πρίντεζης έγινε κρυφό χαρτί στο μανίκι του Καζλάουσκας, αφού εξόντωσε τους Τούρκογλου-Νάχμπαρ και βοήθησε την ομάδα να εμφανιστεί παντοδύναμη στα ριμπάουντ (ειδικά τα επιθετικά). Ο προημιτελικός με τους Τούρκους κερδήθηκε, μολονότι η επιλογή ήταν "μη φάουλ, αλλά καλή άμυνα στο τρίποντο, με ψηλό παίκτη να βοηθάει τον κοντό". Ο Κουφός είχε το ρεζερβουάρ ολόαδειο μετά την ασθένειά του. Ο Γλυνιαδάκης αποτέλεσε δικλείδα ασφαλείας διότι δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει με το Σοφοκλή.

Πάνω απ'όλα, η ομάδα παρουσιάστηκε ψυχολογικά ισχυρή και έτοιμη για κάθε πρόκληση: φορτσάτη στο γεμάτο σκοπέλους ξεκίνημα, συγκεντρωμένη στην αποστολή της όταν μπήκε στο γήπεδο για τον προημιτελικό, αισιόδοξη στη μάχη του μεταλλίου. Λες και την απάρτιζαν όχι Ελληνες, αλλά Λιθουανοί.

Οχι, δεν έπαιξε ωραίο μπάσκετ η Εθνική επί Καζλάουσκας. Μπορούσε ενδεχομένως να εμφανιστεί και πιο ισχυρή. Αλλά ας μη γινόμαστε αιθεροβάμονες. Ο προπονητής, "ρούκι" ο ίδιος και περιτριγυρισμένος από ανθρώπους τους οποίους τώρα μαθαίνει, μας έφερε μετάλλιο ποντάροντας σε ρολίστες, σε παιδαρέλια, σε αινίγματα με σάρκα και οστά. Στην αρχή του τουρνουά, είχε στα χέρια του μόνο τρια σίγουρα χαρτιά: Σπανούλη, Μπουρούση, Φώτση.

Θα μου πείτε, ότι ο Ρεχάγκελ δεν είχε ούτε ένα. Κι όμως κοντεύουμε να τον σταυρώσουμε...


Kanzler
Ενδιαφερον αρθρο στην εφημεριδα ΤΟ ΒΗΜΑ (27.9.2009) με τον τιτλο:
<<Η αναγεννηση του Σχορτσανιτη και η αποκαλυψη του Καλαθη>>

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&...p;dt=27/09/2009

qspock
Πολυ ενδιαφερον αρθρο, πραγματικα... Απο τα λιγα που διαβαζει κανεις. Μαθαινουμε πραγματα που δεν τα ξεραμε μεχρι τωρα, καθως και το τι προπονηταρα ειναι ο Γιωργος Σιγαλας, ο οποιος εκτος της παταγωδους αποτυχιας που ειχε περσυ με την εθνικη νεων, καταφερε να περασει στο απαρατηρητο και να περιθωριοποιησει ενα ταλεντο σαν τον Νικ Καλαθη. Ευτυχως το παιδι δεν εχασε το κουραγιο του και ξαναηρθε...

Να λειπουν τετοιοι "προπονητες" απο τις εθνικες μας. shot.gif
Ευχομαι οι μερες των προπονητων - δημοσιων υπαλληλων - να εχουν περασει ανεπιστρεπτι για την εθνικη μπασκετ.
Αν και φοβαμαι πως η σαπιλα υπαρχει ακομη και φαινεται: οταν πχ τα ΜΜΕ μετα απο την απολυτα πετυχημενη πορεια της εθνικης ΚΑΙ του Κασλαουσκας αμφισβητουν την αξια του, λογικα καποια συμφεροντα κρυβουν απο πισω. 68.gif 68.gif 68.gif

Το θεμα ειναι πως θα αντιδρασουν οι υπευθυνοι σε αυτα, και κυριως, πως θα αντιδρασει ο κοσμος που ξερει μπασκετ. Γιατι η εθνικη δεν ειναι κανενος, ανηκει σε ολους και κανεις δεν θελει να βλεπει δηθεν προπονητες ξανα στην καρεκλα της.
Dwyane ''the flash'' Wade
ενδιαφερον ενα αρθρο στο τελευταιο all star basket(30/9/09)το οποιο γραφει πως ο κουφος ειναι απογοητευμενος και δεν θελει να ξαναπαιξει στην εθνικη ομαδα.συγκεκριμενα αναφερει δηλωσεις της μητερας του η οποια λεει μεταξυ αλλων:''αν ξεραμε πως ο κωστας δεν θα επαιζε δεν θα ερχομασταν.χασαμε ενα ολοκληρο καλοκαιρι ενω θα μπορουσε να κατσει στην αμερικη να δουλεψει ωστε να παιξει στη γιουτα''.


παντως για το γεγονος οτι δεν επαιξε εχει τα δικια του ο κουφος!!
zorba
QUOTE(ronin @ Oct 1 2009, 06:28 ) *
ενδιαφερον ενα αρθρο στο τελευταιο all star basket(30/9/09)το οποιο γραφει πως ο κουφος ειναι απογοητευμενος και δεν θελει να ξαναπαιξει στην εθνικη ομαδα.συγκεκριμενα αναφερει δηλωσεις της μητερας του η οποια λεει μεταξυ αλλων:''αν ξεραμε πως ο κωστας δεν θα επαιζε δεν θα ερχομασταν.χασαμε ενα ολοκληρο καλοκαιρι ενω θα μπορουσε να κατσει στην αμερικη να δουλεψει ωστε να παιξει στη γιουτα''.


παντως για το γεγονος οτι δεν επαιξε εχει τα δικια του ο κουφος!!


Είναι λογικό να είναι απογοητευμένος και στην προκειμένη περίπτωση θέλω να δω πώς θα τον πείσουν να επιστρέψει...
vastravoud
Αν η μάνα του χρησιμοποιεί τέτοιες εκφράσεις "γνωρίζαμε, χάσαμε", κλπ φαντάζομαι η γυναίκα του θα καλοπεράσει tongue.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(vastravoud @ Oct 1 2009, 20:00 ) *
Αν η μάνα του χρησιμοποιεί τέτοιες εκφράσεις "γνωρίζαμε, χάσαμε", κλπ φαντάζομαι η γυναίκα του θα καλοπεράσει tongue.gif

σωστος!!!!! biggrin.gif
CrossoverOnE
QUOTE(ronin @ Oct 1 2009, 09:28 ) *
ενδιαφερον ενα αρθρο στο τελευταιο all star basket(30/9/09)το οποιο γραφει πως ο κουφος ειναι απογοητευμενος και δεν θελει να ξαναπαιξει στην εθνικη ομαδα.συγκεκριμενα αναφερει δηλωσεις της μητερας του η οποια λεει μεταξυ αλλων:''αν ξεραμε πως ο κωστας δεν θα επαιζε δεν θα ερχομασταν.χασαμε ενα ολοκληρο καλοκαιρι ενω θα μπορουσε να κατσει στην αμερικη να δουλεψει ωστε να παιξει στη γιουτα''.


παντως για το γεγονος οτι δεν επαιξε εχει τα δικια του ο κουφος!!

Πως και δεν ειδαμε τοσα χρονια και τη μανα του Καλαμποκη να βγει να κλαφτει που ο γιος της εχανε τσαμπα τα καλοκαιρια λιωνοντας στις προετοιμασιες και μετα ετρωγε πορτα;
Kanzler
QUOTE(qspock @ Sep 29 2009, 11:56 ) *
Πολυ ενδιαφερον αρθρο, πραγματικα... Απο τα λιγα που διαβαζει κανεις. Μαθαινουμε πραγματα που δεν τα ξεραμε μεχρι τωρα, καθως και το τι προπονηταρα ειναι ο Γιωργος Σιγαλας, ο οποιος εκτος της παταγωδους αποτυχιας που ειχε περσυ με την εθνικη νεων, καταφερε να περασει στο απαρατηρητο και να περιθωριοποιησει ενα ταλεντο σαν τον Νικ Καλαθη. Ευτυχως το παιδι δεν εχασε το κουραγιο του και ξαναηρθε...

Να λειπουν τετοιοι "προπονητες" απο τις εθνικες μας. shot.gif
Ευχομαι οι μερες των προπονητων - δημοσιων υπαλληλων - να εχουν περασει ανεπιστρεπτι για την εθνικη μπασκετ.
Αν και φοβαμαι πως η σαπιλα υπαρχει ακομη και φαινεται: οταν πχ τα ΜΜΕ μετα απο την απολυτα πετυχημενη πορεια της εθνικης ΚΑΙ του Κασλαουσκας αμφισβητουν την αξια του, λογικα καποια συμφεροντα κρυβουν απο πισω. 68.gif 68.gif 68.gif

Το θεμα ειναι πως θα αντιδρασουν οι υπευθυνοι σε αυτα, και κυριως, πως θα αντιδρασει ο κοσμος που ξερει μπασκετ. Γιατι η εθνικη δεν ειναι κανενος, ανηκει σε ολους και κανεις δεν θελει να βλεπει δηθεν προπονητες ξανα στην καρεκλα της.


Ευχομαι αυτο το πολυ αρνητικο συμβαν (τραγικοκωμικο) στην Εθνικη Νεων, ο Κουφος και ο Καλαθης να το ξεχασουν γρηγορα.

Οσον αφορα την δηλωση της μητερας του Κουφου, ευχομαι και πιστευω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα του χρονου. Καθε παιχτης θελει να παιζει, ποιος ειναι αυτος που θελει να καθεται εξω; Ηταν καλος φετος ο Κουφος, και το αλλο καλοκαιρι θα ειναι ακομα καλυτερος και θα παιζει και περισσοτερο. Ειναι νεος και πρεπει να κανει και υπομονη (και η μητερα του, που ισως δεν ξερει και τοσα πολλα για αυτο το αθλημα, οπως ξερουμε εμεις). Η Εθνικη θα βοηθησει τον Κουφο να γινει καλυτερος (οπως βοηθαει ολους τους παιχτες). Νομιζω ο Κουφος τα ξερει αυτα.
Dwyane ''the flash'' Wade
ισως ο κουφος να δυσαρεστηθηκε επειδη εβλεπε οτι ο μπουρουσης ηταν σε ασχημη κατασταση και ο ιδιος θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει περισσοτερο.
anto10
QUOTE(Apollonios @ Oct 3 2009, 23:26 ) *
Ευχομαι αυτο το πολυ αρνητικο συμβαν (τραγικοκωμικο) στην Εθνικη Νεων, ο Κουφος και ο Καλαθης να το ξεχασουν γρηγορα.

Οσον αφορα την δηλωση της μητερας του Κουφου, ευχομαι και πιστευω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα του χρονου. Καθε παιχτης θελει να παιζει, ποιος ειναι αυτος που θελει να καθεται εξω; Ηταν καλος φετος ο Κουφος, και το αλλο καλοκαιρι θα ειναι ακομα καλυτερος και θα παιζει και περισσοτερο. Ειναι νεος και πρεπει να κανει και υπομονη (και η μητερα του, που ισως δεν ξερει και τοσα πολλα για αυτο το αθλημα, οπως ξερουμε εμεις). Η Εθνικη θα βοηθησει τον Κουφο να γινει καλυτερος (οπως βοηθαει ολους τους παιχτες). Νομιζω ο Κουφος τα ξερει αυτα.

Ο Κουφος δεν ηταν στην εθνικη νεων τοτε!!!
Kanzler
Ναι, δεν ηταν στην Εθνικη Νεων ο Κουφος περυσι. Διοτι δεν τον δεχθηκαν στην ομαδα ο Σιγαλας και οι παιχτες (διαβασε το απανο αρθρο, το αναφερει). Αιτια νομιζω ηταν, οτι ο Κουφος εξ αιτιας υποχρεωσεων με την ομαδα του στο ΝΒΑ (ηταν η πρωτη του χρονια, μολις επιανε δουλεια στους Jazz), δεν μπορουσε να ειναι απο την αρχη στην προετοιμασια της Εθνικης Νεων, και θα ερχοταν αργοτερα στην ομαδα. Και ειχαν ξεχασει, οτι ο Κουφος και εναν χρονο πριν (δηλαδη το 2007), στο Ευρωμπασκετ των Εφηβων ειχε ερθει στην Εθνικη Εφηβων μονο 10 ημερες πριν την εναρξη του Ευρωμπασκετ των Εφηβων, και ομως μπορεσε τοτε και ειχε βοηθησει πολυ. Στην Ελλαδα περισσοτερο απο οτι σε αλλες ευρωπαικες χωρες (Γερμανια, Ελβετια) υπαρχει μια κατανοηση, προθυμια αναμεσα στους ανθρωπους, και καπως βρησκουνται λυσεις σε προβληματα. Για τον Κουφο τοτε δεν υπηρξε καμια κατανοηση και προθυμια. Οχι απο πλευρας της Ε.Ο.Κ., απο τον Σιγαλα και τον Μπογρη... Γερμανος να ηταν ο Κουφος, οι Γερμανοι θα τον περιμεναν (οπως ειχε πει ο Bauermann φετος, οτι δεν υπαρχει προβλημα, ο Kaman (απο το NBA) μπορει να ερθει αργοτερα στην προετοιμασια της Nationalmannschaft). Και οι Ελβετοι θα τον περιμεναν τον Κουφο. Οι Ελληνες; Nein Koufos! Ξαφνικα ειχαν γινει πιο αυστηροι οι Ελληνες και απο τους Γερμανους...
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Apollonios @ Oct 5 2009, 16:37 ) *
Ναι, δεν ηταν στην Εθνικη Νεων ο Κουφος περυσι. Διοτι δεν τον δεχθηκαν στην ομαδα ο Σιγαλας και οι παιχτες (διαβασε το απανο αρθρο, το αναφερει). Αιτια νομιζω ηταν, οτι ο Κουφος εξ αιτιας υποχρεωσεων με την ομαδα του στο ΝΒΑ (ηταν η πρωτη του χρονια, μολις επιανε δουλεια στους Jazz), δεν μπορουσε να ειναι απο την αρχη στην προετοιμασια της Εθνικης Νεων, και θα ερχοταν αργοτερα στην ομαδα. Και ειχαν ξεχασει, οτι ο Κουφος και εναν χρονο πριν (δηλαδη το 2007), στο Ευρωμπασκετ των Εφηβων ειχε ερθει στην Εθνικη Εφηβων μονο 10 ημερες πριν την εναρξη του Ευρωμπασκετ των Εφηβων, και ομως μπορεσε τοτε και ειχε βοηθησει πολυ. Στην Ελλαδα περισσοτερο απο οτι σε αλλες ευρωπαικες χωρες (Γερμανια, Ελβετια) υπαρχει μια κατανοηση, προθυμια αναμεσα στους ανθρωπους, και καπως βρησκουνται λυσεις σε προβληματα. Για τον Κουφο τοτε δεν υπηρξε καμια κατανοηση και προθυμια. Οχι απο πλευρας της Ε.Ο.Κ., απο τον Σιγαλα και τον Μπογρη... Γερμανος να ηταν ο Κουφος, οι Γερμανοι θα τον περιμεναν (οπως ειχε πει ο Bauermann φετος, οτι δεν υπαρχει προβλημα, ο Kaman (απο το NBA) μπορει να ερθει αργοτερα στην προετοιμασια της Nationalmannschaft). Και οι Ελβετοι θα τον περιμεναν τον Κουφο. Οι Ελληνες; Nein Koufos! Ξαφνικα ειχαν γινει πιο αυστηροι οι Ελληνες και απο τους Γερμανους...

ο κουφος οχι απλα βοηθησε στο ευρωπαικο των εφηβων το 2007!!!!!χωρις αυτον ουτε στην οκταδα δεν θα πηγαιναμε!!ειχε αστρονομικα ποσοστα με νταμπλ νταμπλ σε ολα τα παιχνιδια και σταθερα 4-5 κοψιματα!!
Razorblade Fish
http://www.in-the-game.org/?p=4492
Kanzler
Και ενα τελευταιο, γιατι ειναι off topic.
Μη με καταλαβετε λαθος. Βεβαια, η μεταχειριση ολων των παιχτων πρεπει να ειναι ιδια, πρεπει να υπαρχει ταξη, πειθαρχια κτλ. Αλλα καποιες φορες καλα ειναι να υπαρχει μια κατανοηση και να βρισκεται ενας συμβιβασμος (για τον κοινο στοχο). Ποσες Εθνικες Νεων μπορουνε να πανε με παιχτη απο το NBA σε Ευρωμπασκετ; Ο Kazlauskas ειχε πει οτι ο Παπαλουκας και ο Διαμαντιδης μπορουν να ερθουν αργοτερα στην προετοιμασια της Εθνικης. Και ο Σιγαλας δεν μπορουσε να περιμενει τον Κουφο;
Και ενα παραπανο, ο Κουφος παροτι ειναι απο την Αμερικη ειναι περιφανος για την καταγωγη του και θελει να παιξει για την Ελλαδα. Ειναι παιδι του αποδημου Ελληνισμου. Και χαιρονται οι Ελληνες του εξωτερικου να βλεπουν ενα δικο τους παιδι να παιζει στην Εθνικη Ελλαδος, εστω των Νεων, γιατι το θελει και το αξιζει.
Kanzler
Συνεντευξη του Βασιλακοπουλου με ΤΑ ΝΕΑ. Μεταξυ αλλων ειπε:

«Η ιστορική διαδρομή επιβεβαιώνει τη διαχρονική αξία της Εθνικής»,

και

«πολύ σύντομα θα φιλοξενήσουμε ξανά διοργάνωση στην Ελλάδα».

http://www.sport-fm.gr/article/198274
il postino
οπως λενε πολυ σωστα καποιοι φιλοι σε αλλο topic και επειδη προσωπικα τεινω να γινω δικηγορος του βασιλειαδη τα τελευταια 2 χρονια, ελπιζω αυτη τη φορα , στο παγκοσμιο της τουρκιας να ειναι παρων!

οπως εχω ξαναπει , δεν εχουμε αλλον παικτη στην ελλαδα , σε αυτο το στυλ παιχνιδιου , να μας λυσει το αλυτο θεμα του περιφερειακου σουτ που εχουμε ως εθνικη! στην επιθεση ο τυπος ειναι εγγυηση , σουταρει καλα , σουταρει μετα απο ντριπλα , μετα απο σκριν , σουταρει καλα ακομα και οταν ειναι κρυος! στην αμυνα οκ , δεν ειναι διαμαντιδης , αλλα ποσους εχουμε στο επιπεδο του δδ στην αμυνα?

επειδη κατα τα φαινομενα θα κατεβασουμε καλη ομαδα στην τουρκια ,θεωρω οτι ο βασιλειαδης πρεπει να ειναι μεσα στη δωδεκαδα. μια περιφερεια που θα περιλαμβανει δδ , τεο , σπανουλη , ζηση , βασιλειαδη εννοειται οτι θα κανει πολλες ζημιες!

και συγκρητικα να το παρει κανεις , δε θεωρω οτι οι καλαθης ,καλαμποκης , παπαμακαριος , γεωργαλης ειναι σε θεση να βοηθησουν περισσοτερο απο τον βασιλειαδη , ο οποιος στο πιο ανταγωνιστικο πρωταθλημα εκτος νβα , δειχνει οτι σκοραρει με ανεση και μαλιστα παραθετει και τις αρχηγικες του τασεις. σκορ θελουμε στην εθνικη μας , αυτο ειναι το δυσευρετο σημερα , οχι η αμυνα!

δε ξερω αν υπαρχει κατι το εσκεμμενο στην περιπτωση του βασιλειαδη και δεν τον καλουν τοσα χρονια, αλλα σιγουρα η μη κληση εστω και στη δοκιμασια κινει υποψιες!
Weekendman
QUOTE(ilpostino @ Nov 17 2009, 20:36 ) *
οπως λενε πολυ σωστα καποιοι φιλοι σε αλλο topic και επειδη προσωπικα τεινω να γινω δικηγορος του βασιλειαδη τα τελευταια 2 χρονια, ελπιζω αυτη τη φορα , στο παγκοσμιο της τουρκιας να ειναι παρων!

οπως εχω ξαναπει , δεν εχουμε αλλον παικτη στην ελλαδα , σε αυτο το στυλ παιχνιδιου , να μας λυσει το αλυτο θεμα του περιφερειακου σουτ που εχουμε ως εθνικη! στην επιθεση ο τυπος ειναι εγγυηση , σουταρει καλα , σουταρει μετα απο ντριπλα , μετα απο σκριν , σουταρει καλα ακομα και οταν ειναι κρυος! στην αμυνα οκ , δεν ειναι διαμαντιδης , αλλα ποσους εχουμε στο επιπεδο του δδ στην αμυνα?

επειδη κατα τα φαινομενα θα κατεβασουμε καλη ομαδα στην τουρκια ,θεωρω οτι ο βασιλειαδης πρεπει να ειναι μεσα στη δωδεκαδα. μια περιφερεια που θα περιλαμβανει δδ , τεο , σπανουλη , ζηση , βασιλειαδη εννοειται οτι θα κανει πολλες ζημιες!

και συγκρητικα να το παρει κανεις , δε θεωρω οτι οι καλαθης ,καλαμποκης , παπαμακαριος , γεωργαλης ειναι σε θεση να βοηθησουν περισσοτερο απο τον βασιλειαδη , ο οποιος στο πιο ανταγωνιστικο πρωταθλημα εκτος νβα , δειχνει οτι σκοραρει με ανεση και μαλιστα παραθετει και τις αρχηγικες του τασεις. σκορ θελουμε στην εθνικη μας , αυτο ειναι το δυσευρετο σημερα , οχι η αμυνα!

δε ξερω αν υπαρχει κατι το εσκεμμενο στην περιπτωση του βασιλειαδη και δεν τον καλουν τοσα χρονια, αλλα σιγουρα η μη κληση εστω και στη δοκιμασια κινει υποψιες!

Παρόλου που δεν τρελαίνομαι για Βασιλείαδη παράδεχτηκα στο τόπικ της Ισπανικής Λίγκας οτι θα ήταν χρήσιμος για την Εθνικη 2009 όπως και ότι ...εξωτερικοι λόγοι θα εμπόδησαν την κλήση του στην φετινή εθνική

QUOTE
Αν δούμε καθαρά αγωνιστικά τον αν ο Βασιλειάδης θα ήταν χρήσιμος για την φετινή Εθνική τότε βλέπουμε οτι σε κάποια κομμάτια του Ελληνικού παιχνιδιού μπορούσε να προσφέρει με τον τρόπο που έπαιζε η Εθνική

μπορεί η Εθνική όσο προχωρούσε το τουρνουά να...Γιαννάκιζε και να έπαιζε το κλασσικό Ελληνικό μπάσκετ δυνατή άμυνα και 5 εναντίον 5 αλλά παρόλου που ο Βασιλειάδης δεν θεωρείται καλός αμυντικός θα μπορούσε να προσφέρει αμυντικά με λίγη προσπάθεια εδώ τα κατάφερε ο Πρίντεζης αμυντικά(και επιθετικά θα έλεγα) στη θέση αυτή που δεν ήταν συνηθισμένος.

Επιθετικά έχω ξαναπεί οτι το παιχνίδι της Εθνικής ήταν ανοίγουμε χώρο για Σόφο, τρίπλα Σπανούλη και τρίποντα ,διείσδηση Σπανούλη και πάσα έξω σε κάποιον για να σουτάρει τρίποντο για αυτήν ακριβώς την δουλειά θα ήταν κατάλληλος φέτος ο Βασιλειάδης.

αναγνωρίζω και τις θεωρητικές δυνατότητες στο σούτ του αλλά μην ενθουσιάζομαστε και τόσο π
ολύ με την πάρτη του τέτοιες χρονιές έκανε και πέρσι και στον ΠΑΟΚ αλλά σε Μάλαγα και Ολυμπιακό δεν έκανε κάτι ανάλογο

είναι σαν μια περίπτωση τερματοφύλακα που είναι σε μικρή ομάδα κάνει πολλές αποκρούσεις αλλά όταν πάει στην μεγαλύτερη αποτυγχάνει...

Φυσικά μπορεί δωδεκάδα αλλά νομίζω θα προτιμήθει Καλάθης απο Βασιλειάδη για 3 λόγους
-καλύτερος αμυντικός αν και όπως είπα η περίπτωση Πρίντεζη δείχνει και ότι η άμυνα επιτυγχάνεται και με προσπάθεια ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες ,αλλά φαντάζομαι η Εθνική δεν θα έχει καμιά σούπερ καινοτόμα ανάπτυξη παιχνιδιού απλά περισσότερη πίεση και περισσότερη ταχύτητα λόγω και πιο φρέσκων πνευμονιών απο τους περισσότερους λογικά διαθέσιμους γκάρντ.
-καλύτερος χειριστής ο Καλάθης +αγαπημένο σχήμα με τρείς γκάρντ που ο Βασιλειάδης δεν τον θεωρώ γκάρντ
-Για να αποδώσει επιθετικά ο Βασιλειάδης χρειάζεται χρόνο στην Εθνική 2009 θα μπορούσε να έιχε στην Εθνική 2010 δεν θα έχει ευκαιρία για...10 τρίποντα σε κάθε ματς θα μπορέσει να ανταποκριθεί; σε Μάλαγα και Ολυμπιακό δεν το κατάφερε...

επιμένω στο ότι

QUOTE
στο 3 είναι ο Βασιλόπουλος με αρκετά καλό τρίποντο και σαφώς καλύτερος αμυντικός και δεν βγάζεις έξω τον Περπερόγλου που μπορεί να τα έσπασε στα τελευταία παιχνίδια του Ευρωμπάσκετ αλλά παίκτης που παίζει στον Παναθηναικό είναι πιο σίγουρη λύση απο έναν παίκτη μικρής ομάδας της Ισπανίας....

γιατί άλλο Περπέρογλου που βάζει κρίσμους πόντους σε Τελικό Ευρωλίγκας και άλλο ένας που δεν το έχει κάνει,στην αμυντικολατρή Ελλάδα ο Βασιλόπουλος δεν βγαίνει, εκτός αν τραυματιστούν Πρίντεζης(όπως τώρα) και Τσαρτσαρής τότε παέι Βασιλόπουλος 4 και ο Βασιλειάδης χωράει στο 3 με αρκετό χρόνο συμμετοχης για να αποδώσει επιθετικά χωρίς να ενδιαφερόμαστε τόσο για την άμυνα του!
Hakeem Olajuwon
QUOTE
αναγνωρίζω και τις θεωρητικές δυνατότητες στο σούτ του αλλά μην ενθουσιάζομαστε και τόσο π
ολύ με την πάρτη του τέτοιες χρονιές έκανε και πέρσι και στον ΠΑΟΚ αλλά σε Μάλαγα και Ολυμπιακό δεν έκανε κάτι ανάλογο


θεωρητικες δυνατοτητες στο σουτ;
Το σουτ η το εχεις δεν το εχεις εισαι ευστοχος ειτε παιζεις στην Α2 ειτε στο ΝΒΑ.Ο αλβερτης ηταν ευστοχος και στη γλυφαδα
και στον ΠΑΟ.Επισης στον ολυμπιακο δεν επαιξε καθολου και δεν μπορει να κριθει.

QUOTE
είναι σαν μια περίπτωση τερματοφύλακα που είναι σε μικρή ομάδα κάνει πολλές αποκρούσεις αλλά όταν πάει στην μεγαλύτερη αποτυγχάνει...


ειναι ακομα 25 χρονων δεν ειναι καν στη μεση της καριερας του μπορει να ξαναπαει σε μεγαλη ομαδα και αν συνεχισει να παιζει ετσι σιγουρα θα παρει μεταγραφη για μεγαλυτερη ομαδα.

QUOTE
Φυσικά μπορεί δωδεκάδα αλλά νομίζω θα προτιμήθει Καλάθης απο Βασιλειάδη για 3 λόγους


Το ζητημα δεν ειναι αν θα προτιμηθει αλλα αν πρεπει να προτιμηθει


QUOTE
καλύτερος αμυντικός αν και όπως είπα η περίπτωση Πρίντεζη δείχνει και ότι η άμυνα επιτυγχάνεται και με προσπάθεια ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες ,αλλά φαντάζομαι η Εθνική δεν θα έχει καμιά σούπερ καινοτόμα ανάπτυξη παιχνιδιού απλά περισσότερη πίεση και περισσότερη ταχύτητα λόγω και πιο φρέσκων πνευμονιών απο τους περισσότερους λογικά διαθέσιμους γκάρντ.


Ναι αλλα ειναι απειρως χειροτερος επιθετικος και το προβλημα της εθνικης ομαδας επι χρονια ειναι η επιθεση και οχι η αμυνα απο αμυντικους να φανε και οι κοτες.Επειδη ακριβως δεν θα εχουμε καινοτομα αναπτυξη η παρουσια ενος ικανοτατου σκορερ ο οποιος θα δημιουργει καταστασεις και θα σκοραρει υπο πιεση ειναι ακομη πιο απαραιτητη.
Επισης η πιο σημαντικη αδυναμια της εθνικης ομαδας ειναι οτι ηταν πηγαινε η μπαλα στον ψηλο η αντιπαλη ομαδα εκλεινε και απ εξω δεν υπηρχε αξιοπιστο σουτ.
Η ελλαδα εχει πολυ καλους ποσταριστες δδ,παπαλουκα,σοφο,κουφο,μπουρουση.Αν δεν εχεις αξιοπιστο τριποντο
απο εξω αχρηστευεις το πιο σημαντικο σου επιθετκο οπλο.

'
QUOTE
καλύτερος χειριστής ο Καλάθης +αγαπημένο σχήμα με τρείς γκάρντ που ο Βασιλειάδης δεν τον θεωρώ γκάρντ'


Τι ειναι ο βασιλειαδης δεξι χαφ 69.gif
Προφανως και ειναι ο γκαρντ ειναι το μοναδικο καθαρο δυαρι που μπορει να παιξει σε επιπεδο εθνικης ομαδας.
Αν παρει πενταδα κοντων αυτοι που προτεινουν καποιοι η ελλαδα θα εχει μισο σουτινγκ γκαρντ τον σπανουλη και λεω μισο γιατι ο ομπραντοβιτς τον ξεκιναει στον ασο μαλλον χωρις να ενθουσιαζεται απο αυτον στο 2.
Ομαδα με μισο σουτινγκ γκαρντ ειναι κακη ομαδα.Μονο και μονο για αυτο πρεπει να ειναι στην 12αδα.
Επισης τι ακριβως χρειαζεται ενας επιπλεον χειριστης στους 4 που ηδη εχεις ενω το προβλημα ειναι το σκορ

QUOTE
Για να αποδώσει επιθετικά ο Βασιλειάδης χρειάζεται χρόνο στην Εθνική 2009 θα μπορούσε να έιχε στην Εθνική 2010 δεν θα έχει ευκαιρία για...10 τρίποντα σε κάθε ματς θα μπορέσει να ανταποκριθεί; σε Μάλαγα και Ολυμπιακό δεν το κατάφερε...


Και αυτο αυθαιρετο ειναι ο βασιλειαδης δεν σουταρει 10 τριποντα σε καθε ματς.Επισης στην εθνικη δεν χρειαζεται τοσα
και 5 φτανουν και καλυτερα αυτα να παιρνει αυτος παρα ο περπερογλου,ο ζησης,ο καλαθης,ο παπαλουκας κτλ.

QUOTE
γιατί άλλο Περπέρογλου που βάζει κρίσμους πόντους σε Τελικό Ευρωλίγκας και άλλο ένας που δεν το έχει κάνει


Καλα αυτο ειναι αστειο ενας παικτης για την εθνικη ομαδα δεν κρινεται απο ενα παιχνιδι με τον συλλογο του αλλα απο ενα ολοκληρο τουρνουα με την εθνικη ομαδα στο οποιο ηταν μετριοτατος.Επισης ειναι 3 αρα μιλαμε για διαφορετικη θεση

Η ουσια ειναι οτι η μη παρουσια του βασιλειαδη στην !2αδα θα ειναι μπασκετικο εγκλημα και μαλιστα στυγερο

QUOTE
οπως λενε πολυ σωστα καποιοι φιλοι σε αλλο topic και επειδη προσωπικα τεινω να γινω δικηγορος του βασιλειαδη τα τελευταια 2 χρονια, ελπιζω αυτη τη φορα , στο παγκοσμιο της τουρκιας να ειναι παρων!

οπως εχω ξαναπει , δεν εχουμε αλλον παικτη στην ελλαδα , σε αυτο το στυλ παιχνιδιου , να μας λυσει το αλυτο θεμα του περιφερειακου σουτ που εχουμε ως εθνικη! στην επιθεση ο τυπος ειναι εγγυηση , σουταρει καλα , σουταρει μετα απο ντριπλα , μετα απο σκριν , σουταρει καλα ακομα και οταν ειναι κρυος! στην αμυνα οκ , δεν ειναι διαμαντιδης , αλλα ποσους εχουμε στο επιπεδο του δδ στην αμυνα?

επειδη κατα τα φαινομενα θα κατεβασουμε καλη ομαδα στην τουρκια ,θεωρω οτι ο βασιλειαδης πρεπει να ειναι μεσα στη δωδεκαδα. μια περιφερεια που θα περιλαμβανει δδ , τεο , σπανουλη , ζηση , βασιλειαδη εννοειται οτι θα κανει πολλες ζημιες!

και συγκρητικα να το παρει κανεις , δε θεωρω οτι οι καλαθης ,καλαμποκης , παπαμακαριος , γεωργαλης ειναι σε θεση να βοηθησουν περισσοτερο απο τον βασιλειαδη , ο οποιος στο πιο ανταγωνιστικο πρωταθλημα εκτος νβα , δειχνει οτι σκοραρει με ανεση και μαλιστα παραθετει και τις αρχηγικες του τασεις. σκορ θελουμε στην εθνικη μας , αυτο ειναι το δυσευρετο σημερα , οχι η αμυνα!

δε ξερω αν υπαρχει κατι το εσκεμμενο στην περιπτωση του βασιλειαδη και δεν τον καλουν τοσα χρονια, αλλα σιγουρα η μη κληση εστω και στη δοκιμασια κινει υποψιες!

+1 θα εγραφα περιπου τα ιδια.
Δεν πιστευω παντως οτι υπαρχει καποιου ειδους συνωμοσια εναντιον του βασιλειαδη αλλωστε γιατι;
Οπως ειχε πει και καποιος οταν ακουω συνωμοσια,προδοσια αμεσως σκεφτομαι βλακεια,ανοησια.
Ασχετοι και αμπαλοι ειναι για αυτο δεν τον καλουσαν αν και ομολογουμενως δεν ειχε κανει τοσο καλες χρονιες σαν την φετεινη τα προηγουμα χρονια.Και πιστευω οτι φετος τον καλεσαν αλλα αρνηθηκε λογω τραυματισμου
Weekendman
QUOTE
θεωρητικες δυνατοτητες στο σουτ;
Το σουτ η το εχεις δεν το εχεις εισαι ευστοχος ειτε παιζεις στην Α2 ειτε στο ΝΒΑ.Ο αλβερτης ηταν ευστοχος και στη γλυφαδα
και στον ΠΑΟ.Επισης στον ολυμπιακο δεν επαιξε καθολου και δεν μπορει να κριθει.

Το θεωρητικές πάει στο ότι μπορεί ο Βασιλειάδης να κάνει παιχνίδι με 7/7 τρίποντα η και 3/12 τρίποντα και για τον Ολυμπιακό έπαιξε και παραέπαιξε στο 1ο μισό της χρονιάς με Γκέρσον και λίγο με Γιαννάκη και ήταν εύστοχος στα σούτ, χαρίζοντας και πρόκριση στον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος εκείνης της χρόνιας.
Στο 2ο μισο της σαιζόν 07-08 όμως δεν ανταποκρίθηκε καθόλου στις απαιτήσεις του Ολυμπιακού τα σούτ δεν έμπαιναν και στους τελευταίους κρίσιμους μήνες ήταν στην ουσία ψιλοεξαφανισμένος
Αυτα για να μην λέμε ότι θέλουμε ότι πήγε σαν μικρό παιδί στον Ολυμπιακό και δεν του δόθηκαν ευκαιρίες μια χαρά έτοιμος παίκτης ήτανε τότε και μια χαρά και τώρα.

QUOTE
ειναι ακομα 25 χρονων δεν ειναι καν στη μεση της καριερας του μπορει να ξαναπαει σε μεγαλη ομαδα και αν συνεχισει να παιζει ετσι σιγουρα θα παρει μεταγραφη για μεγαλυτερη ομαδα

Εγω το παράδειγμα του τερματοφύλακα το έβαλα όχι για να συγκρίνω Καρπούζια και πορτοκάλια αλλά για να δείξω ότι πάει καλά στις μεσαίες ομάδες μέχρι τώρα και όχι ανάλογα στις μεγάλες ασφαλώς και μπορεί εδώ είδαμε Γλυνιαδάκη στην Εθνική ομάδα και Καλαμπόκη στα 30 στην Εθνική, μπροστά σε αυτά δεν θεωρώ απίθανο να πάει ασφαλως σε μεγαλύτερη ομάδα!

QUOTE
Ναι αλλα ειναι απειρως χειροτερος επιθετικος και το προβλημα της εθνικης ομαδας επι χρονια ειναι η επιθεση και οχι η αμυνα απο αμυντικους να φανε και οι κοτες.Επειδη ακριβως δεν θα εχουμε καινοτομα αναπτυξη η παρουσια ενος ικανοτατου σκορερ ο οποιος θα δημιουργει καταστασεις και θα σκοραρει υπο πιεση ειναι ακομη πιο απαραιτητη.
Επισης η πιο σημαντικη αδυναμια της εθνικης ομαδας ειναι οτι ηταν πηγαινε η μπαλα στον ψηλο η αντιπαλη ομαδα εκλεινε και απ εξω δεν υπηρχε αξιοπιστο σουτ.
Η ελλαδα εχει πολυ καλους ποσταριστες δδ,παπαλουκα,σοφο,κουφο,μπουρουση.Αν δεν εχεις αξιοπιστο τριποντο
απο εξω αχρηστευεις το πιο σημαντικο σου επιθετκο οπλο.


Τι ειναι ο βασιλειαδης δεξι χαφ
Προφανως και ειναι ο γκαρντ ειναι το μοναδικο καθαρο δυαρι που μπορει να παιξει σε επιπεδο εθνικης ομαδας.
Αν παρει πενταδα κοντων αυτοι που προτεινουν καποιοι η ελλαδα θα εχει μισο σουτινγκ γκαρντ τον σπανουλη και λεω μισο γιατι ο ομπραντοβιτς τον ξεκιναει στον ασο μαλλον χωρις να ενθουσιαζεται απο αυτον στο 2.
Ομαδα με μισο σουτινγκ γκαρντ ειναι κακη ομαδα.Μονο και μονο για αυτο πρεπει να ειναι στην 12αδα.
Επισης τι ακριβως χρειαζεται ενας επιπλεον χειριστης στους 4 που ηδη εχεις ενω το προβλημα ειναι το σκορ

Αυτά περί δεξί χάφ δεν το σχολιάζω γιατί προφανώς οι μπασκετμπολιστες δεν χρησιμοποιούνται σε μια μόνο θέση και ρόλο οπότε αν κάθομαι και αναλύω τα πάντα θα γίνομαι κουραστικός στα πόστ μου...
Συμφωνώ ότι η Εθνική είχε Επιθετικά πρόβληματα και συμφωνώ με τα γραφόμενα που έκλειναν τους ψηλούς της Εθνικής και δεν έβρισκε καλό σούτ απο έξω αλλά και για τους καλούς ποστάριστες...
Αν συμφωνήσω ότι στην Εθνικη θα πρέπει να παίξει περισσότερο σαν 2άρι θα είναι 5ος στην σειρά πίσω απο Διαμαντίδη,Παπαλουκά,Σπανούλη,Ζήση κατι σαν 10-12 παίκτης πιστεύεις οτι σε 3-5 λεπτά θα λύσει το Επιθετικό πρόβλημα της Εθνικης; 8-9 παίκτες θα χρησιμοποιόυνται στο ρόλο αυτό καλύτερα βάλε έναν νεαρό σαν τον Καλάθη αν παίξει και καθόλου φέτος...
ένας σουτέρ δεν σώζει αν βρεθούν περισσότεροι θα άλλαζα ίσως την άποψη περί υπεράρυθμών γκάρντ που θα πιέζουν και θα τρέχουν, άλλωστε Διαμαντίδης,Φώτσης,Βασιλόπουλος,Μπουρούση

��
��
�,Σπανούλης δεν τους βλέπω τόσο ακύνδυνους στα σούτ 3 πόντων και τό έχουν δείξει σε μεγάλους αγώνες Διεθνών αγώνων συλλογικού επιπέδου και καμιά φορά Εθνικού επιπέδου.

QUOTE
Καλα αυτο ειναι αστειο ενας παικτης για την εθνικη ομαδα δεν κρινεται απο ενα παιχνιδι με τον συλλογο του αλλα απο ενα ολοκληρο τουρνουα με την εθνικη ομαδα στο οποιο ηταν μετριοτατος.Επισης ειναι 3 αρα μιλαμε για διαφορετικη θεση

Η ουσια ειναι οτι η μη παρουσια του βασιλειαδη στην !2αδα θα ειναι μπασκετικο εγκλημα και μαλιστα στυγερο

Αστείο δεν ξέρω πόσο είναι ριψοκύνδυνο είναι να λέμε στην αρχη της χρονιάς τι θα συμβεί, αν ο Πέρπερογλου είναι χώμα την φετινή χρονιά και ο Βασιλειάδης συνεχίσει έτσι μπορει να αλλάξουν τα πράγματα θα είναι και η προετοιμάσία στη μέση...
Εγω λέω πρακτικά τι μπορεί να συμβεί ο Περπέρογλου ήταν βασικό 3άρι στον πρωταθλητή Ευρώπης σε συλλογικό επίπεδο, και βασικό στην 3η ομάδα του Ευρωμπάσκετ ισχυρο αποδεικτικό στοιχειο υπέρ του ,και δεν νομίζω να είναι ένα παιχνίδι ακριβώς όλη η περασμένη χρόνια!
Ακόμα και αν υπάρχουν δικαιολογημένες ενστάσεις για τον παίκτη Πέρπερογλου.
Βρίσκεις άλλη θέση που μπορεί να βρεί περισσότερο χρόνο ο Βασιλειάδης απο την θεση 3 με τα τωρινά δεδομένα;

QUOTE
Δεν πιστευω παντως οτι υπαρχει καποιου ειδους συνωμοσια εναντιον του βασιλειαδη αλλωστε γιατι;
Οπως ειχε πει και καποιος οταν ακουω συνωμοσια,προδοσια αμεσως σκεφτομαι βλακεια,ανοησια.
Ασχετοι και αμπαλοι ειναι για αυτο δεν τον καλουσαν αν και ομολογουμενως δεν ειχε κανει τοσο καλες χρονιες σαν την φετεινη τα προηγουμα χρονια.Και πιστευω οτι φετος τον καλεσαν αλλα αρνηθηκε λογω τραυματισμου

Και λίγη μαγκιά σε έναν παίκτη που δεν τον θεωρούσαν για 12άδα τα προηγούμενα χρόνια είναι πιθανόν να άσκησαν,αλλά ένταξει για σκοτείνη συνομωσία δεν το βλέπω...
Igor
Aν θεωρησουμε οτι: Διαμαντιδης, Παπαλουκας, Σπανουλης, Ζησης (για εμενα), Βασιλοπουλος, Φωτσης, Μπουρουσης, Σχορτσιανιτης ειναι σιγουροι. Συνολο 8 παιχτες.

Στις υπολοιπες 4 θεσεις που απομενουν πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει ενα γκαρντ ακομα, ενα τριαρι ακομα, ενα τεσσαρι και ενας σεντερ.

ΓΚΑΡΝΤ
Τα ενδεχομενα ειναι για αυτη τη θεση δυο. Καλάθης ή Βασιλειαδης. Με τον Καλαθη να εχει ενα μικρο αβανταζ λογω του οτι ηταν και περσυ στην ομαδα, ο Καζλαουσκας τον πιστεψε. Επισης παιζει σε μια μεγαλη ομαδα με εναν σπουδαιο προπονητη.
Απο την αλλη ο Βασιλειαδης εχει να επιδειξει τα σπουδαια στατιστικα του και κυριως το ταλεντο του στο εξωτερικο σουτ.
Γνωμη μου οτι πρεπει να παρει τον Βασιλειαδη στην αποστολη αφου εχουμε ηδη 4 πλει-μεικερ και ο ρολος του Καλαθη θα ηταν ανυπαρκτος. Ο Βασιλειαδης ακομα και να μην παιζει πολυ, μπορει να ερθει απο τον παγκο και να ανοιξει την αμυνα με την εξωτερικη απειλη.

Η αποψη μου ειναι οτι αλλος αμυντικος εξολοθρευτης δεν χρειαζεται.. Δεν θελουμε αλλον εναν Χατζηβρεττα αφου περα απο τον Διαμαντιδη, αυτον τον ρολο μπορει να τον παρει ο Βασιλοπουλος. Αρα θα ηταν προτιμοτερο να "ρισκαρουμε" με εναν "επιθετικο" παιχτη.


ΤΡΙΑΡΙ
Εδω, δυσκολα δεν βλεπω τον Περπερογλου να παιρνει τη θεση. Εκτος αν ο Καζλαουσκας επιλεξει να κατεβασει την ομαδα μονο με τον Βασιλοπουλο και συμπληρωματικους τους Πριντεζη & Φωτση. Κατι τετοιο θα ηταν απολυτα ανορθοδοξο για εμενα.
Περιπτωση να προτιμηθει αλλος παιχτης αντι του Περπερογλου (Καιμακογλου, Πελεκανος, Παπανικολαου) ειναι αρκετα απιθανο.


ΤΕΣΣΑΡΙ
Ο Πριντεζης εχει το πανω χερι. Ηταν αρκετα χρησιμος και περσυ αλλα εγω θελω να κανω λιγο υπομονη να δω και σε τι κατασταση θα ειναι ο Κωστας Τσαρτσαρης. Εαν ειναι ο παλιος καλος Τσαρτσαρης δεν αποκλειεται να παρει αυτη τη θεση ή την θεση του 5ου ψηλου.


ΣΕΝΤΕΡ
Ο Κουφος θα ηταν η καλυτερη περιπτωση, αλλα προσωπικα τον βλεπω να μενει στους Γιουτα το επομενο καλοκαιρι για να δουλεψει.
Εναλλακτικες λυσεις: Γλυνιαδακης, Λ. Παπαδοπουλος ?? Δεν μου ερχεται στο μυαλο καποιος αλλος...
il postino
παιδια μη λεμε πολλα , κατα καιρους , σε διαφορες διοργανωσεις εκληθησαν στην εθνικη παικτες οπως ο πελεκανος και ο τσαλδαρης , οι οποιοι , για διαφορους λογους , δικαιολογημενους και μη , κατεληξαν να παιξουν στην πρωτη φαση 3λεπτα και απο κει και περα καρφωθηκαν στον παγκο. τι κερδος ειχαμε? ΚΑΝΕΝΑ απολυτως! δεν υποτιμω καθολου τα παιδια αυτα , αλιμονο , τα καλοκαιρια τους θυσιασαν εξαλλου , αλλα τι κοστος εχει η εστω και στην προετοιμασια κληση του βασιλειαδη?

και τι εγινε που δεν επαιξε στη μαλαγα στα 22 του? και τι εγινε που δεν τον εμπιστευθηκε ο γιαννακης σε αντιθεση με τον γκερσον? αν ειναι δυνατον να ειμαστε κατηγορηματικοι με εναν παικτη μονο και μονο βασει του παρελθοντος του!

ο βασιλειαδης εχει αυτο που λειπει απο την εθνικη μας τοσα χρονια! το σουτ! ειμαστε η μοναδικη εθνικη ομαδα που κατεβαινει σε διαφορες διοργανωσεις , με αξιωσεις , και δεν εχει ΕΝΑ ΣΟΥΤΕΡ!!!! ειμαι υπερμαχος της αμυνας αλλα δε γινεται η αμυνα να αποτελει το μοναδικο κριτηριο αξιολογησης ενος παικτη. και δεν περιμενα τις εμφανισεις του στην ισπανια να υπερθεματισω για τον βασιλειαδη. και εδω τα χω γραψει (νομιζω) και στο superbasket αναλυτικοτερα. εχουμε καταδικασει ενα παιδι που δεν ειναι αμυντικος εξολοθρευτης , αν ειναι δυνατον.

οσο για το αν χωραει , δε νομιζω οτι αυτος ο καλαθης ειναι ετοιμος να συμπεριληφθει σε μια περιφερεια με δδ , τεο , σπανουλη , ζηση. ουτε ετοιμος ειναι ακομα (θελει πολλη δουλεια ακομα) , ουτε η εθνικη μας εχει αναγκη εναν ακομα ποιντ , οι 4 προαναφερθεντες καλυπτουν και με το παραπανω τη θεση. και συγκρητικα , οι γεωργαλης , παπαμακαριος , πελεκανος , καλαμποκης δεν ειναι ουτε καλυτεροι παικτες ουτε μεγαλυτερες κλασεις για να μπουν ως δωδεκατοι στην εθνικη.


a bullet for your head
QUOTE(ilpostino @ Nov 18 2009, 16:54 ) *
παιδια μη λεμε πολλα , κατα καιρους , σε διαφορες διοργανωσεις εκληθησαν στην εθνικη παικτες οπως ο πελεκανος και ο τσαλδαρης , οι οποιοι , για διαφορους λογους , δικαιολογημενους και μη , κατεληξαν να παιξουν στην πρωτη φαση 3λεπτα και απο κει και περα καρφωθηκαν στον παγκο. τι κερδος ειχαμε? ΚΑΝΕΝΑ απολυτως! δεν υποτιμω καθολου τα παιδια αυτα , αλιμονο , τα καλοκαιρια τους θυσιασαν εξαλλου , αλλα τι κοστος εχει η εστω και στην προετοιμασια κληση του βασιλειαδη?

και τι εγινε που δεν επαιξε στη μαλαγα στα 22 του? και τι εγινε που δεν τον εμπιστευθηκε ο γιαννακης σε αντιθεση με τον γκερσον? αν ειναι δυνατον να ειμαστε κατηγορηματικοι με εναν παικτη μονο και μονο βασει του παρελθοντος του!

ο βασιλειαδης εχει αυτο που λειπει απο την εθνικη μας τοσα χρονια! το σουτ! ειμαστε η μοναδικη εθνικη ομαδα που κατεβαινει σε διαφορες διοργανωσεις , με αξιωσεις , και δεν εχει ΕΝΑ ΣΟΥΤΕΡ!!!! ειμαι υπερμαχος της αμυνας αλλα δε γινεται η αμυνα να αποτελει το μοναδικο κριτηριο αξιολογησης ενος παικτη. και δεν περιμενα τις εμφανισεις του στην ισπανια να υπερθεματισω για τον βασιλειαδη. και εδω τα χω γραψει (νομιζω) και στο superbasket αναλυτικοτερα. εχουμε καταδικασει ενα παιδι που δεν ειναι αμυντικος εξολοθρευτης , αν ειναι δυνατον.

Στις επιλογες παικτων πρεπει να επικρατει μια λογικη και ενα σκεπτικο...οπως και καποια κριτηρια.
Θα πρεπει να λαμβανονται υποψιν η αγωνιστικη κατασταση και φορμα του παικτη,τα αγωνιστικα χαρακτηριστικα του και αν αυτα ειναι συμβατα με την αγωνιστικη φιλοσοφια του εκαστοτε προπονητη,καθως και αν μπορει να δημιουργηθει μια επιθυμητη χημεια και ισορροπια ανα θεση..,
Η κληση των Πελεκανου και Γλυνιαδακη τα τελαυταια χρονια,φανηκε να μην ''δικαιολογειται''...
Π.χ...Ο Πελεκανος ειναι γνωστο οτι εξειδικευεται στους αμυντικους ρολους...ομως αυτη του η ικανοτητα δεν εγινε εν τελει αξιοποιησιμη..οταν στο ματς κοντρα στους Αργεντινους ο Ντελφινο μας σκοτωνε απο παντου,γιατι δεν επιστρατευτηκε?
Η παρουσια του Γλυνιαδακη νομιζω οτι ηταν αχρειαστη...front-line με 6 παιχτες παραειναι πολυαριθμη...

Οσον αφορα τον Βασιλειαδη..καταντα μονοτονο το επιχειρημα οτι δεν επιασε στην Μαλαγα η' οτι δεν ηταν μεσα στα πλανα του Γιαννακη...διοτι αφενος δεν ειναι και τοσο τραγικο ενας 22χρονος,παιζοντας σε μια απ τις καλυτερες ομαδες της Ευρωπης και στο καλυτερο Ευρωπαικο πρωταθλημα,ξενιτεμενος,να μην πιασει και μαλιστα σχετικα αμεσα...
Και αφετερου να μην τον υπολογιζει ο Γιαννακης...
Και βαση των παραπανω να προκυπτει και να αναδυεται το στερεοτυπο οτι ο Βασιλειαδης δεν κανει...για μεγαλη ομαδα η' για την Εθνικη μας...
Ηταν και ειναι παρα πολυ καλος παικτης..και εχει παιξει πολυ καλα στις 2 του θητειες στον ΠΑΟΚ,και στο εξωτερικο με την Μοντεγκραναρο και φετος στην Ισπανια..
Καποια στιγμη ισως παρει(ξαναπαρει) τις ευκαιριες του.
Για το μπασκετ που θελει να παιξει ο Καζλαουσκας και ο Σφαιροπουλος,νομιζω οτι ειναι 100% συμβατος...και θελω να πιστευω πως στην επομενη διοργανωση η' στη μεθεπομενη, οτι θα κληθει..και δεν θελω να πιστευω πως μπορει να υπαρχουν καποιοι παρασκηνιακοι λογοι.
Για το 2010,αν υποθεσουμε πως οι Διαμαντιδης και Παπαλουκας(κυκνειο ασμα του Τεο),οτι ειναι διαθεσιμοι,τοτε σιγουρα οι τελικες επιλογες στο μπακ-κορτ θα ειναι μια δυσκολη υποθεση..
Η Front-line λογικα θα πρεπει να στελεχωθει με 5 παικτες...και στο SF να υπαρχουν οι Περπερογλου-Βασιλοπουλος...
Αν στο μπακ-κορτ ''προκρινονται''-''προκριθουν'' οι Διαμαντιδης,Παπαλουκας,Ζησης,Σπανουλης,Νικ Καλαθης..τοτε ο Βασιλειαδης θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον ο 13ος παικτης...και ο 1ος επιλαχων στην περιπτωση που ενας εκ των 7 παικτων στις θεσεις 1 εως 3,τραυματιστει και δεν θα μπορει να δωσει το παρων...
Weekendman
Στην αδυσώπητη μάχη μεταξύ των...φανατικών του Βασιλειάδη και των επιφυλακτικών μαζί του(όπως εγώ) μπορώ να δώσω την μέση λύση δεν θέλουν παίκτες αμυντικά εργαλεία όπως Καλάθης,Παπαμακάριος αλλά θανατηφόρο σουτέρ και να τηρεί και την προυπόθεση του καλού χειριστή ταυτόχρονα, βλέποντας τον χαραλαμπίδη χθές αλλά και απο αυτά που θυμάμαι να κάνει στο Μαρούσι θα ήταν η ιδανική συμβιβαστική λύση σε αυτό που ζητάμε και μια ικανοποιητική λύση για την 5η θέση στα γκάρντ της Εθνικής!
τι λέτε για αυτό;

Για δωδεκάδα θα θεωρούσα καλό το ακόλουθο σχημα
Παπαλουκάς,Διαμαντίδης,Σπανούλης,Ζήσης,χαρ
αλαμπίδης
Περπέρογλου,Βασιλειάδης
Βασιλόπουλος,Φώτσης,
Μπουρούσης,Σχοτσιαρνίτης,Τσαρτσαρής

έτσι μπορεί να αξιοποιηθούν και τα καλά σπλιτ αουτ με τις διεισδήσεις η τα ποσταρίσματα παικτών όπως του Παπαλουκά,Διαμαντίδη για να τα εκμεταλλευτούν Βασιλειάδης με αυξημενο χρόνο και χαραλαμπίδη που όταν μπαίνει άμεσως την κάνει την δουλειά του καλού σουτ.
αυτό είναι το καλύτερο σενάριο αν θέλουμε να βάλουμε και κλασσικούς σουτέρ που δεν είναι απαραίτητα καλοί αμυντικοί κατα την γνώμη μου, άλλωστε το καλό είναι οτι με τέτοιο ρόστερ οι παίκτες ενναλάσονται πανεύκολα σε διάφορες θεσεις!
themoss
Εχεις ενα καποιο point στα περι Χαραλαμπιδη, αλλα προσωπικα δεν τον θεωρω συγκρισιμο μεγεθος με το Βασιλειαδη. Στον Βασιλειαδη οφειλουν να πιστεψουν και να του δωσουν τις ευκαιριες του, ειναι ακομα 25, που σημαινει οτι εχει να δωσει απο εδω και περα τα καλυτερα του μπασκετικα χρονια. Ο χαραλαμπιδης θα ειναι μια περιπτωση αναλογη του Καλαμποκη, εχει καποιες δυνατοτητες αλλα δεν μπορει κανεις να περιμενει να κανει το ξεσπασμα. Υποτιμαμαι την ομαδα του Βασιλειαδη ενω ειμαι σιγουρος πως αν επαιζε στο ελληνικο πρωταθλημα θα πηγαινε για 4αδα. Τελος, εχω την εντυπωση οτι σε ενα χαμηλο σχημα θα μπορουσε να παιξει και ως τριαρι, δεν ειναι λιγα τα 2 μετρα...
a bullet for your head
Το να επανελθουν οι Διαμαντιδης(που μπορει να κλεισει τον κυκλο του στην Εθνικη και να παιξει,τουλαχιστον εως το 2012..),& ο Παπαλουκας(για το κυκνειο ασμα του στην Εθνικη),ειναι λογικο..
Η περιπτωση του Χαραλαμπιδη δεν ειναι...και ειδικα καταλαμβανοντας μια θεση στο μπακ-κορτ της ομαδας αντι του Καλαθη..
Δεν λεω..ειναι σοβαρο παιδι & επαγγελματιας..ομως το καλοκαιρι θα ειναι και 34 ετων...τι οφελος μπορει να αποκομισει η ομαδα για μακροπροθεσμα?
Εντωμεταξυ ουτε ο Καλαμποκης θα χωρουσε στο ροστερ της αποστολης στο προσφατο Ευρωμπασκετ,αν οι ''Διοσκοροι'' ηταν παροντες...οι συγκυριες ηταν τετοιες λοιπον..
Δεν μπορουμε να πουμε για τον Νικ οτι θα αναλωθει-ωνεται μονο σε αμυντικους ρολους..το παλληκαρι ειναι πολυ ταλαντουχος & η ''επομενη μερα'' στα PG της Εθνικης..
Εντωμεταξυ προσεξα παραπανω, πως λειπει απο ενα προτεινομενο ροστερ ο Πριντεζης..νομιζω οτι κατι τετοιο δεν μπορει ''να παιξει''..εκτος και αν ειναι τραυματιας.

Την αποψη μου για τον Βασιλειαδη την εχω εκφρασει πολλες φορες..καποια στιγμη θα πρεπει να παρει και αυτος τις ευκαιριες του..(οπως και οι υπολοιποι της φουρνιας 84' & 85'..Βασιλοπουλος,Περπερογλου,Σοφο,Πριντεζη

��
�..)..
Weekendman
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 22 2009, 17:49 ) *
Το να επανελθουν οι Διαμαντιδης(που μπορει να κλεισει τον κυκλο του στην Εθνικη και να παιξει,τουλαχιστον εως το 2012..),& ο Παπαλουκας(για το κυκνειο ασμα του στην Εθνικη),ειναι λογικο..
Η περιπτωση του Χαραλαμπιδη δεν ειναι...και ειδικα καταλαμβανοντας μια θεση στο μπακ-κορτ της ομαδας αντι του Καλαθη..
Δεν λεω..ειναι σοβαρο παιδι & επαγγελματιας..ομως το καλοκαιρι θα ειναι και 34 ετων...τι οφελος μπορει να αποκομισει η ομαδα για μακροπροθεσμα?
Εντωμεταξυ ουτε ο Καλαμποκης θα χωρουσε στο ροστερ της αποστολης στο προσφατο Ευρωμπασκετ,αν οι ''Διοσκοροι'' ηταν παροντες...οι συγκυριες ηταν τετοιες λοιπον..
Δεν μπορουμε να πουμε για τον Νικ οτι θα αναλωθει-ωνεται μονο σε αμυντικους ρολους..το παλληκαρι ειναι πολυ ταλαντουχος & η ''επομενη μερα'' στα PG της Εθνικης..
Εντωμεταξυ προσεξα παραπανω, πως λειπει απο ενα προτεινομενο ροστερ ο Πριντεζης..νομιζω οτι κατι τετοιο δεν μπορει ''να παιξει''..εκτος και αν ειναι τραυματιας.

Την αποψη μου για τον Βασιλειαδη την εχω εκφρασει πολλες φορες..καποια στιγμη θα πρεπει να παρει και αυτος τις ευκαιριες του..(οπως και οι υπολοιποι της φουρνιας 84' & 85'..Βασιλοπουλος,Περπερογλου,Σοφο,Πριντεζη

��
��
��
�..)..

Όπως βλέπεις δεν είναι εύκολο να βρεθούν καλοί σουτέρ σε κατάλληλη ηλικία(σε μακρόπροθεσμο επίπεδο) για να βασιστεί πάνω τους η Εθνική και να τους προτιμήσει σαν γενική φιλοσοφία π.χ απο Παπαμακάριους και Καλάθηδες που θα κοιτάξουν την άμυνα πρώτα, και σε αυτό που λές για Καλαμπόκη έρχεσαι ακριβώς στα λόγια μου για το αν ο Βασιλειάδης θα έχει σοβαρό ρόλο στην Εθνική του 2010 όταν ένας Καλαμπόκης σε λειψό ρόστερ δεν χωρούσε πως θα τα καταφέρει ο Βασιλειάδης σε ένα σαφώς πληρεστερο;

Με βάση τα παραπάνω πέρι Καλαμπόκη μου έδωσε την αφορμή στο υποθετικό ρόστερ να βγάλω τον Πρίντεζη για να βάλω Βασιλειάδη στο 3 και όχι στο 2, αφού μόνο αν ο Βασιλόπουλος παέι στο 4 παίρνει χρόνο ο Βασιλειάδης ως φόργουορντ που είναι 2μετρο παιδί μέ έφεση στα ριμπαουντ οπότε δεν θα φοβόμαστε και απώλειες στη μάχη των ριμπάουντ με αυτόν 3άρι

η λογική δωδεκάδα που πιστεύω πραγματικά είναι πιο εφικτό να δούμε και όχι η ας χωρέσουμε και 2 σουτέρ δωδεκάδα που έκανα πριν θα ήταν
Παπαλουκάς,Διαμαντίδης,Σπανούλης,Ζήσης,Καλ
άθης
Βασιλόπουλος,Περπέρογλου
Φώτσης,Πρίντεζης
Μπουρούσης,Σχοτσιαρνίτης, 3ος σέντερ Κουφός η Φόργουορντ-Σέντερ Τσαρτσαρής ,και ο Βασιλειάδης συμφωνω σε αυτο με σένα απο τους πρώτους επιλαχόντες αν όχι ο πρώτος

Για Καλάθη δεν λέω οτι το παιδί είναι μόνο για αμυντικούς ρόλους,έδειξε στο Ευρωμπάσκετ εξαιρετική δημιουργική δραστηριότητα, για την ηλικία του και μπορεί να τρέξει την Εθνική στον αιφνιδιασμό καλύτερα απο οποιοδήποτε άλλο σημαντικό για την φιλοδοξία που μπορεί να έχει η Εθνική να παίξει γρήγορα.


Απλά τον βλέπω κυρίως για αμυντικές αποστολές να μπαίνει και για ανάσες στους άλλους γιατί σίγουρα επιθετικά (δημιουργικά και εκτελεστικά) είναι μακρία απο τους Παπαλουκά,Διαμαντίδη,Σπανούλη ακόμα και Ζήση όποτε δεν νομίζω να πρέπει να αναλάβει κάτι τέτοιο.

Εγω νομίζω οτι αυτή η φασαρία για σουτέρ είναι λάθος που εστιάζεται σε πρόσωπα,
θα προσθέσω και τα δικά σου
QUOTE
Στις επιλογες παικτων πρεπει να επικρατει μια λογικη και ενα σκεπτικο...οπως και καποια κριτηρια.
Θα πρεπει να λαμβανονται υποψιν η αγωνιστικη κατασταση και φορμα του παικτη,τα αγωνιστικα χαρακτηριστικα του και αν αυτα ειναι συμβατα με την αγωνιστικη φιλοσοφια του εκαστοτε προπονητη,καθως και αν μπορει να δημιουργηθει μια επιθυμητη χημεια και ισορροπια ανα θεση..,

Να ξέρουμε να αξιοποιούμε τους παίκτες
ενδεικτικά
-Σπανούλης μπορεί με τρίπλα και με σκριν απο συμπαικτη να βάλει τρίποντο
-Βασιλόπουλος πάσα απο διειδήση η να τριπλάρει και να σουτάρει εφικτό
-Φώτσης και αυτός αμα τροφοδοτηθεί απο σπλιτ αουτ η είναι αργές οι περιστροφές των αντιπάλων.
-Να σουτάρει ο Διαμαντίδης απο την κορυφή για τρίποντο
-απομόνωση κοντού Έλληνα με ψηλό αντίπαλο(ίσως αντιστοιχει στο προηγούμενο με Διαμαντίδη)
-Παράγοντας Μπουρούσης
μερικά απο τα απλά πράγματα που μπορεί να δώσουν το τρίποντο αν και η γνώμη μου παραμένει σταθερή και είναι οτι η διαφορά της Εθνικής θα εστιαστεί
στην πιο πιεστική άμυνα και στον πιο γρήγορο ρυθμό μέσω των γκάρντ
αναρωτιπέμαι είναι οι Διαμαντίδης,Σπανούλης,Φώτσης,Βασιλόπουλος και Μπουρούσης ακύνδυνοι στα τρίποντα με τους συλλόγους τους; γιατί να μην αξιοποιηθούν στην Εθνική αναλογα;

QUOTE
Εχεις ενα καποιο point στα περι Χαραλαμπιδη, αλλα προσωπικα δεν τον θεωρω συγκρισιμο μεγεθος με το Βασιλειαδη. Στον Βασιλειαδη οφειλουν να πιστεψουν και να του δωσουν τις ευκαιριες του, ειναι ακομα 25, που σημαινει οτι εχει να δωσει απο εδω και περα τα καλυτερα του μπασκετικα χρονια. Ο χαραλαμπιδης θα ειναι μια περιπτωση αναλογη του Καλαμποκη, εχει καποιες δυνατοτητες αλλα δεν μπορει κανεις να περιμενει να κανει το ξεσπασμα. Υποτιμαμαι την ομαδα του Βασιλειαδη ενω ειμαι σιγουρος πως αν επαιζε στο ελληνικο πρωταθλημα θα πηγαινε για 4αδα. Τελος, εχω την εντυπωση οτι σε ενα χαμηλο σχημα θα μπορουσε να παιξει και ως τριαρι, δεν ειναι λιγα τα 2 μετρα...

Το θέμα δεν είναι αν η ομάδα είναι μικρή η μεγάλη, το θέμα είναι ότι μόλις αστοχησει σε 2 τρίποντα μην αποσυρεί την εμπιστοσύνη του σε αυτόν για να εμπιστευτεί τους πιο δοκιμασμένους ξεχνόντας τον Βασιλειάδη ο Καζλάουσκας, γιατί με τον Φοβιτσιάρη Λιθουάνο που είδα στο Ευρωμπάσκετ09 φόβαμαι οτι θα είναι πιθανόν να χαραμιστεί ο Βασιλειάδης.
Με όλη την κάλή θέληση για 4άδα Ελληνικής Α1 δύσκολα η ομάδα του Βασιλειάδη με πρωταγωνιστές τους Τζάκσον και Τέρι(τον γνωστό του Άρη) για 8άδα και αν...
il postino
εχω την εντυπωση οτι δυσκολα θα ξεφυγουμε απο τη λογικη του σετ παιχνιδιου στην εθνικη μας ομαδα και αυτο γιατι αποτελει βιωμα ετων που δεν αλλαζει ευκολα σε 1-2 καλοκαιρια. προσωπικα πιστευω οτι και στις επομενες διοργανωσεις , ανεξαρτητου φιλοσοφιας προπονητη , καπως ετσι θα πορευθουμε και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο. στιβαρη αμυνα , ορθολογικες επιθεσεις και transition οπου μπορουμε.

το καλοκαιρι θεωρω οτι θα κατεβασουμε την καλυτερη ομαδα που εχουμε εμφανισει ποτε σε διοργανωση και προσωπικα πιστευω οτι θα κανουμε ζημιες ακομα και σε αντιπαλους που μας εχουν κανει πελατες , με την προυποθεση να ειμαστε πληρεις.

διαφωνω κατακορυφα με την επιλογη καλαθη , οχι γιατι δε μου αρεσει ο μικρος αλλα γιατι δεν ειναι ακομα ετοιμος να παιξει σε τετοιο επιπεδο. δοξα τω θεο ποιντ εχουμε , χειριστες καλους επισης εχουμε , αμυντικους στην περιφερεια εχουμε , οποτε ποιος ο λογος? ο καλαθης θελει πολυ δουλεια ακομα, το λεω συνεχεια. ευτυχως που δουλευει με τον ομπραντοβιτς και θα εχουμε αποτελεσματα καποια στιγμη. πρεπει να μαθει να παιζει ομαδικη αμυνα , να φτιαξει το σουτ, να γινει πιο ορθολογικος στις επιλογες του (ωρες ωρες μπασκετ αλανας παιζει) και σιγα σιγα να αρχισει να επιβαλλεται στους συμπαικτες του! το ποιντ πρεπει να φωναζει και να μιλαει συνεχως.

οι δδ , τεο , σπανουλης , ζησης (μη ξεχναμε και τις καλες εμφανισεις που κανει μεχρι στιγμης στη σιενα) και ο βασιλειαδης συνθετουν μια πληρη περιφερεια.

οι βασιλοπουλος και περπερογλου στο 3.

και στους ψηλους , σοφο , μπουρουσης , κουφος, φωτσης και πριντεζης!

βρισκω αβασιμη τη διχογνωμια για τον πριντεζη. ειναι αρκετα καλος παικτης , καθε χρονο βελτιωνεται , ενω φετος μη ξεχνατε οτι δουλευει και με εναν κορυφαιο προπονητη.

ειμαστε , αυτη τη στιγμη , η τριτη ομαδα στον κοσμο! το ανεκδοτο με την αργεντινη θα τελειωσει ειτε απο μονο του (δε θα κατεβουν καποιοι παικτες τους) ειτε θα το τελειωσουμε εμεις την τριτη και φαρμακερη φορα που θα τους βρουμε μπροστα μας! και στην αθηνα το 2004 (με τον κατα τα αλλα αξιοσεβαστο χερμαν) και στο πεκινο το 2008 με τον "σημερα τα βαζω ολα" καρλιτο χασαμε τα ματς, ενω μπορουσαμε να τα παρουμε. δεν εχει τριτη φορα. σερβια και λιθουανια θεωρω τους εχουμε ανετα, οποτε εχουμε μπροστα μας ΗΠΑ και ισπανια.

αυτη η εθνικη που ονειρευομαι για το καλοκαιρι θα τα χτυπησει και τα 2 ματς αν τους αντιμετωπισουμε. το ξυλο που φαγαμε απο τους αμερικανους στο πεκινο και οι συνεχεις ηττες απο την ισπανια ειναι καλα κινητρα!

υ.γ γιατι εχω την εντυπωση οτι ο τσαρτσαρης ανακοινωσε οτι αποσυρθηκε απο την εθνικη ?
a bullet for your head
Στις 23 Αυγουστου θα ερθει η ομαδα των ΗΠΑ(Ντριμ-Τιμ),στην Αθηνα για 2 φιλικα παιχνιδια..
Θελω να πιστευω πως αυτο το γεγονος οτι θα αποτελεσει πολο ελξης για τους φιλαθλους,παρολο που η περιοδος εκεινη,ειναι περιοδος των διακοπων για πολλους απο εμας..
Αναμφισβητητα ομως θα προκειται για πολυ μεγαλο γεγονος..
http://www.basketblog.gr//pages/ViewConten...amp;w=0&m=1
Hakeem Olajuwon
QUOTE
Το θεωρητικές πάει στο ότι μπορεί ο Βασιλειάδης να κάνει παιχνίδι με 7/7 τρίποντα η και 3/12 τρίποντα και για τον Ολυμπιακό


Καλα αυτο ισχυει για ολους και ο ναβαρο υπαρχει παιχνιδι που κανει 7/7 και παιχνιδι που κανει 2/10.
Το ιδιο ισχυει για τους δδ,σπανουλη κτλ.Σημασια εχει ο μο και μο του βασιλειαδη ειναι ο καλυτερος ολων των ελληνων παικτων στα τριποντα

QUOTE
αλλά για να δείξω ότι πάει καλά στις μεσαίες ομάδες


Παντως και η εθνικη ισπανιας εχει πολλους παικτες που παιζουν σε μετριες ομαδες χιμενεθ,κλαβερ,μουμπρου,
δεν θα χαλαγε και ο κοσμος αν η εθνικη ελλαδος ειχε εναν.

QUOTE
Διαμαντίδη,Παπαλουκά,Σπανούλη,Ζήση κατι σαν 10-12 παίκτης πιστεύεις οτι σε 3-5 λεπτά θα λύσει το Επιθετικό πρόβλημα της Εθνικης; 8-9 παίκτες θα χρησιμοποιόυνται στο ρόλο αυτό καλύτερα βάλε έναν νεαρό σαν τον Καλάθη αν παίξει και καθόλου φέτος.


Καλα αυτο ειναι προβλημα του προπονητη.Αν παρει τον βασιλειαδη φυσικα πρεπει να τον βαζει 15-20 λεπτα και οχι 3-5 αλλιως δεν θα εχει νοημα η κληση του.Εμεις εξεταζουμε αν ο βασιλειαδης ως παικτης αξιζει να κληθει και οχι την διαχειριση που θα κανει ο προπονητης

QUOTE
νας σουτέρ δεν σώζει αν βρεθούν περισσότεροι θα άλλαζα ίσως την άποψη περί υπεράρυθμών γκάρντ που θα πιέζουν και θα τρέχουν, άλλωστε Διαμαντίδης,Φώτσης,Βασιλόπουλος,Μπουρούση

��
��
��
��
��
��
�,Σπανούλης δεν τους βλέπω τόσο ακύνδυνους στα σούτ 3 πόντων και τό έχουν δείξει σε μεγάλους αγώνες Διεθνών αγώνων συλλογικού επιπέδου και καμιά φορά Εθνικού επιπέδου.


Συμφωνω οτι ειναι καλοι σουτερ αλλα εδω χρειαζομαστε τον καλυτερο δυνατο σουτερ για τον εξης λογο.
Οταν υπαρχει βοηθεια στο καλαθι η μπαλα θα βγει εξω και εκει χρειαζεσαι τον καλυτερο δυνατο σουτερ για να μεγιστοποιησεις το ποσοστο ευστοχιας σου που θα μεγιστοποιησει και την πιθανοτητα νικης.
Και κατι ακομα αν και θα γινω πιο τεχνικος τα τρια πιο αποτελεσματικα σουτ στο ΝΒΑ ειναι α) οι ελευθερς βολες β)απο το λοου ποστ γ)το τριποντο.
Ο βασιλειαδης εχει ποσοστο στα τριποντα 43% και μπορει να ηταν και μεγαλυτερο αν δεν επαιρνε και τραβηγμενες προσπαθειες.Εχουμε λοιπον αναμενομενους ποντους ανα επιθεση 3*43=1,3 ποντους.Για να ισοφαρισει καποιος με διποντα αυτη την επιδοση πρεπει να εχει ποσοστο 65%.Και εγω ερωτω ποιος παικτης εχει συστηματικα με 10 σουτ ανα ματς 65% στα διποντα στην ευρωπη τουλαχιστον;Ισως ο πεκοβιτς κοντα στο καλαθι
Θελω να πω οτι αυτο το 43% στα τριποντα ειναι μια πολυ μεγαλη υποθεση και δεν πρεπει να το υποτιμουμε.
Αλλωστε αυτη ηταν η μεγαλη επιτυχια περυσι του ορλαντο.Ειχε παιχνιδι στο λοου ποστ με τον σουπερμαν και οταν ο αντιπαλος εδινε βοηθειες ειχε γυρω 4 πολυ αποτελεσματικους τριποντους.Και δεν ειναι τυχαιο οτι κοντεψε να παρει το πρωταθλημα με αυτο τον τροπο αν και κανεις δεν το περιμενε.Καπως ετσι πρεπει να παιξει και η εθνικη ομαδα μια που εχει πολλους ποσταριστες αλλα απο εξω αναξιοπιστο σουτ καθως καλαθης,παπ,ζησης ειναι σαφεστατα αναξιοπιστοι
ενω σπανουλης και δδ δεν ειναι οι καλυτεροι δυνατοι σουτερ.
Και αυτα δεν τα λεω μονο για τον βασιλειαδη.Με το ιδιο σκεπτικο ειχα εξηγησει πριν απο ολους γιατι είναι προτιμοτερος ο κελατι απο τον βον γουειφερ και ολοι τωρα το αντιλαμβανονται

Και κατι τελευταιο για τον βασιλειαδη δεν ειναι μονο καλος σουτερ
http://www.acb.com/stsindiv.php?cod_compet...amp;cod_fase=LR
Ειναι ο 11ος καλυτερος παικτης της ΑCB και ο 7ος καλυτερος σκορερ του καλυτερου πρωταθληματος στην ευρωπη και του καλυτερου στον κοσμο μετα το ΝΒΑ.Και ο πριντεζης που εγω των εκτιμω πολυ ως παικτη που ολοι λενε ποσο καλο πρωταθλημα εκανε δεν ειναι σε καμμια απο αυτες τις κατηγοριες.
Επισης εχει 100% στις βολες (στην πιο αποτελεσματικη επιθεση στο μπάσκετ smiley.gif ) πρωτος σε ολο το πρωταθλημα στον οποιο τομεα παραδοσιακα εχει προβλημα η εθνικη ομαδα.
θελω να πω οτι αν συνεχισει ετσι φετος δικαιουται μια θεση στην ομαδα πριν απο πολλους αλλους θεωρουμενους βεβαιους ...
xristos_metal
Εγω μετραω μερες για το επομενο παγκοσμιο.Οπως και για τα φιλικα με τους αμερικανους.Αν ολα πανε καλα και ολοι ειναι υγιειης πιστευω οτι θα κατεβει η πιο πληρης και ταλαντουχα εθνικη ολων των εποχων.Θαα θελα να δω απο την ομαδα μας την συγχρονη επιθετικη αμυνα της Ισπανιας που επαιξε στη Πολωνια.Νομιζω οτι μπορουμε να την εφαρμοσουμε καλυτερα απο τους Ισπανους.Εχουμε πιο ψηλα γκαρντ.Υστερουμε λιγο στο 5 αλλα νομιζω σε ολες τις αλλες θεσεις ειμαστε υπερπληρεις.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.