Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
dru_15
QUOTE(doctorjekil @ Jun 28 2013, 15:16 ) *
Συμφωνω απολυτα,κ εγω πιστευω πως αν δεν κατεβει ο Καλαθης θα πρεπει να παρει τον Κατσιβελη ωστε να εχουμε εναν ακομα πλει μεικερ...ετσι κι αλλιως αν λειψει ενας πλει μεικερ(καλαθης) πρεπει να αντικατασταθει απο εναν πλει μεικερ,και ο μονος διαθεσομος πλει μεικερ ειναι ο Κατσιβελης


Ναι ρε ντρου,αλλα αν λειψει ο Καλαθης θα χρειαζομαστε ασσο και οχι σκορερ

O Kατσιβελης ειναι ασσος..??? Ωχ θεε μου δεν πιστευω οτι ακουσα αυτο απο σενα... w00t.gif
και σε τι θα ωφελησει η επιλογη του..? αντε λιγο στην αμυνα.. ακινδυνος και ατολμος παιχτης τουλαχιστον τωρα.
ο παππας απο την αλλη ειναι πιο ετοιμος και ναι ας ειναι σκορερ κρινω οτι θα χρειαστει περισσοτερο. ειδικα δε αν παρει 3 τριαρια τοτε θα παει στο 2 ο μπραμος.
Giannis83
QUOTE (vaggelis roum @ Jun 28 2013, 14:35 ) *
Kαλα δεν μιλας σοβαρα..? Ο σλουκας μπορει να παρει αυτον το ρολο. ο κατσιβελης απο που κιωσπου ειναι ασσος που θα εχει αμυντικο ρολο..?
ειναι επιβεβλημεη η συμμετοχη του Κατσιβελη που δεν επαιξε φετος καθολου και δεν ειναι απαραιτητος σε αυτη την περιπτωση ο Παππας.? ο πρωτος σκορερ του του πρωταθληματος και ο πιο βελτιωμενος παιχτης της χρονιας.


Ο Κατσίβελης είναι άσσος με αμυντικές ικανότητες (λόγω σωματικών και αλτικών προσόντων). Δεν τον έκανα εγώ... Αυτό τον ρόλο έπαιξε και φέτος στον Ολυμπιακό, στα λεπτά που πήρε.
Ο Παππάς είναι πολύ ταλαντούχος και βελτιωμένος αλλά όπως δήλωσε ο Τρινκιέρι στην παρουσίαση "η τελική 12άδα θα απαρτίζεται όχι από τους 12 καλύτερους παίχτες, αλλά από αυτούς που θα χρειαστούν για κάθε συγκεκριμένο ρόλο". Ο Κατσίβελης χρειάζεται γι' αυτό το ρόλο αν λείψει ο Καλάθης, ειδικά φέτος που λείπει και ο Μάντζαρης. Ο Παππάς ΔΕΝ χρειάζεται όσο υπάρχουν Σπανούλης-Σλούκας-Ζήσης-Βασιλειάδης.
Νομίζω είναι απλό αυτό που λέω και σε καμιά περίπτωση δεν μειώνω τον Παππά σαν παίχτη.
doctorjekil
QUOTE(vaggelis roum @ Jun 28 2013, 15:19 ) *
O Kατσιβελης ειναι ασσος..??? Ωχ θεε μου δεν πιστευω οτι ακουσα αυτο απο σενα... w00t.gif
και σε τι θα ωφελησει η επιλογη του..? αντε λιγο στην αμυνα.. ακινδυνος και ατολμος παιχτης τουλαχιστον τωρα.
ο παππας απο την αλλη ειναι πιο ετοιμος και ναι ας ειναι σκορερ κρινω οτι θα χρειαστει περισσοτερο. ειδικα δε αν παρει 3 τριαρια τοτε θα παει στο 2 ο μπραμος.

Και τι ειναι ρε ντρου???πιο καθαρος ασσος δεν γινεται,συμφωνω οτι ειναι ακινδυνος επιθετικα αλλα η ομαδα ασσο χρεαζεται και αυτος ειναι ο μονος που εχουμε για αντι-Καλαθη
dru_15
QUOTE(doctorjekil @ Jun 28 2013, 15:22 ) *
Και τι ειναι ρε ντρου???πιο καθαρος ασσος δεν γινεται,συμφωνω οτι ειναι ακινδυνος επιθετικα αλλα η ομαδα ασσο χρεαζεται και αυτος ειναι ο μονος που εχουμε για αντι-Καλαθη

Ρε πανι θα με τρελανεις..? εγω δεν τον εχω δει ποτε σε αυτο τον ρολο. στο 2 μονιμα.

Να δεχτω οτι ειναι πλευ... Πειτε μου τι ζητας απο πλευ που θα επιλεξεις στο Ευρωμπασκετ...
doctorjekil
QUOTE(vaggelis roum @ Jun 28 2013, 15:25 ) *
Ρε πανι θα με τρελανεις..? εγω δεν τον εχω δει ποτε σε αυτο τον ρολο. στο 2 μονιμα.

Να δεχτω οτι ειναι πλευ... Πειτε μου τι ζητας απο πλευ που θα επιλεξεις στο Ευρωμπασκετ...

Μαλλον δεν τον εχεισ δει και πολλες φορες,απ τον ασσο ζηταω να οργανωνει το παιχνιδι,να κοιταει πρωτα την πασα και μετα το σουτ,να μην εκβιαζει προσπαθειες,να δινει ρυθμο στην ομαδα και να παιζει καλη αμυνα στο αντιπαλο γκαρντ,ο Κατσιβελης μπορει να κανει αρκετα απο αυτα,δεν εχουμε και αλλον
koostas
παντως στο τελος μπορει να κατεβει ο καλαθης...
αλλωστε το ευρομπασκετ ειναι καλος κραχτης, αν τα πας καλα, να βρεις και καλο συμβολαιο μετα...

και ο καλαθης, αν κατεβει, θα εχει μπολικο χρονο συμμετοχης, οποτε μια καλη πορεια θα την πιστωθει και αυτος..


τωρα αμα δεν κατεβει, δεν πιστευω να διαλεξει παππα... εχουν ακουστει πολλα για το χαρακτηρα του, δεν νομιζω να ρισκαρει να εχει μαζι του σε τουρνουα 2 βδομαδων εναν παικτη με οχι καλή προιστορια...
τοτε αναγκαστικα σλουκας-ζησης θα καλυπτουν τον ασσο. .και ή θα παρει κατσιβελη για κανενα πενταλεπτο ή θα ρισκαρει με σχηματα σπανουλη στον ασσο και μπραμο-βασιλειαδη στο 2... ετσι και αλλιως ο παππας δεν του λυνει τα χερια, πολλω δε μαλλον που ειναι πιθανον να μην ταιριαζουν καθολου σαν διδυμο με τον σπανουλη
gmalamos
http://www.onsports.gr/basket/Ethnikes-Oma...dis-tote-arketa

Kalathis koufos??
Giannis83
QUOTE (gmalamos @ Jul 1 2013, 01:21 ) *


Κουφός-Μάντζαρης, μιας και ο Διαμαντίδης θεωρούταν δεδομένα απών.
Τον Καλάθη τον έχει καλέσει στην προετοιμασία και μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει κάτι.
Kostas LDN
QUOTE (Giannis83 @ Jul 1 2013, 08:16 ) *
Κουφός-Μάντζαρης, μιας και ο Διαμαντίδης θεωρούταν δεδομένα απών.
Τον Καλάθη τον έχει καλέσει στην προετοιμασία και μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει κάτι.


Ο Καλαθης πιστευω θα ειναι μεσα κανονικοτατα αφου πλεον δεν παιζει για Mavericks.
qspock
QUOTE(jovan @ Jun 28 2013, 11:53 ) *
Παίδια γι αυτά που λέτε για τους ελληνόαμερικανους μην ξεχνάτε οτι και ο Γκάλης ελληνοαμερικάνος είναι και είδαμε
όλοι τα αποτελέσματα.


Πες τα χρυσοστομε!!

Γιατι χωρις Καλαθη το 2009 μονο με Ζηση θα βγαιναμε 3οι?
Μπορει κιολας... Ή μηπως δε βοηθησε στο Ευρωμπασκετ του 2011 που μπηκαμε στην 5δα?

Ο Καλαθης δεν ειναι καθολου ιδια περιπτωση με τον Κουφο. Η σταδιοδρομια του ειναι στην Ευρωπη, μεχρι αυτο να αλλαξει, θα παραμεινει πιστος στην εθνικη.

Προσωπικα πιστευω πως αυτος ειναι και ο λογος που ακομα δεν εχει ανακοινωσει τις προθεσεις του. Αναμενει το NBA και ενδεχομενη επιστρατευση του σε καλοκαιρινο προγραμμα προετοιμασιας. Το παιδι, σε πληρη αντιθεση με τον Κουφο, συμμετεχει ΑΝΕΛΛΕΙΠΩΣ σε ολες τις υποχρεωσεις της εθνικης απο το 2009 που κληθηκε. Ειναι λογικο σε αυτη τη φαση να τον απασχολει το θεμα NBA αφου εκει ειναι η πρωτη του πατριδα. Ακομη κι ετσι ομως, δεν εχει κλεισει ΚΑΜΙΑ πορτα της εθνικης, και πιθανοτατα τελικα να ερθει και παλι, κατι που θα τον τιμα ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.

Σε αντιθεση με αλλους, επαναλαμβανω.
qspock
Το μεγεθος της ενδεχομενης απωλειας του Καλαθη εχει να κανει α) με την αξια του και β) με την αναγκη της εθνικης σε αυτη τη θεση, οπου φετος ειδικα ποναει ιδιαιτερα. Η εθνικη στα γκαρντ βρισκεται σε μεταβατικο σταδιο, οπου η νεοτερη γενεια που ερχεται (Παππας, Αντετοκουμπο) δεν ειναι ακομα ετοιμη, ακομα κι ο πρωταθλητης ευρωπης Μαντζαρης, εκτος του οτι ειναι τραυματιας, εχει ουσιαστικα σχεδον μηδενικη εμπειρια στη εθνικη και δε νομιζω πως ειναι σωστο να θεωρειται δεδομενη η παρουσια του στην τελικη 12δα αν δεν αποκτησει εμπειριες πρωτα... Οχι πως δεν εχει τα φοντα, ετσι?

Ο (εμπειρος πλεον στην εθνικη) Καλαθης λοιπον αυτη τη στιγμη ειναι μαζι με το Σπανουλη ισως οι μονοι ΒΑΣΙΚΟΙ ΚΙ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΙ παιχτες αυτης της ομαδας...

Μακαρι να συμμετασχει.

Γιατι νομιζετε πως θα συμμετασχουν παιχτες με οχι τοσο εντυπωσιακη παρουσια οπως πχ Ζησης αντι Παππα ή Φωτσης αντι Γιανκοβιτς?
Τα 2 παραπανω ζευγαρια μονο τυχαια δεν ειναι αφου παιζουν στις ιδιες θεσεις. Στο μελλον ναι, να ειναι οι αντικαταστατες. Προς το παρον ομως δεν εχουν την εμπειρια και γι αυτο κληθηκαν και στην προετοιμασια, για να μπουν σιγα σιγα στο κλιμα.
Νομιζω πως μετα και το φετινο ψησιμο τους στον ΠΑΟ, το μελλον θα τους ανηκει. Αρκει να δουλεψουν ΠΟΛΥ.
Reggie Miller #31
Πάμε να στεναχωρήσουμε κόσμο και πάμε για ότι καλύτερο.
Πάντα την πίστευα την ομάδα,την πιστεύω και φέτος.
Αν είμαστε και λίγο τυχεροί στις διασταυρώσεις μπορούμε κάτι καλό.Δε νομίζω ότι υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί ή μεγαθήριο,ακόμα και οι Ισπανοί θα έχουν Γκασόλ και Ναβάρο λογικά απόντες,που είναι όσο να 'ναι βαρόμετρα...
rchos
Όσοι ορέγονται εθνική χωρίς Ζήση από σήμερα μπορούν να το ξανασκεφτούν...
PanosIlio
QUOTE(rchos @ Jul 5 2013, 09:43 ) *
Όσοι ορέγονται εθνική χωρίς Ζήση από σήμερα μπορούν να το ξανασκεφτούν...


Τι έγινε σήμερα ex-admin? tongue.gif

Νταξ, το' πιασα wink.gif
PanosIlio
Το Ευρωμπάσκετ, που θα γίνει το Σεπτέμβρη... θα το δείξει ο ΑΝΤ1 και ο ΟΤΕ... λέει στην κουρούνα http://allstarkourouna.blogspot.gr/2013/07/ote-1.html

Ξεφτίλα, προϊόν που το έχουμε ήδη πληρώσει, η ΕΡΤ και κατ' επέκταση όλοι οι Έλληνες, το οποίο θα πραγματοποιηθεί σε 2 μήνες, ξε-πουλήθηκε σε κανάλι όχι πανελλήνιας εμβέλειας και σε ένα συνδρομητικό...
doctorjekil
QUOTE(PanosIlio @ Jul 9 2013, 14:51 ) *
Το Ευρωμπάσκετ, που θα γίνει το Σεπτέμβρη... θα το δείξει ο ΑΝΤ1 και ο ΟΤΕ... λέει στην κουρούνα http://allstarkourouna.blogspot.gr/2013/07/ote-1.html

Ξεφτίλα, προϊόν που το έχουμε ήδη πληρώσει, η ΕΡΤ και κατ' επέκταση όλοι οι Έλληνες, το οποίο θα πραγματοποιηθεί σε 2 μήνες, ξε-πουλήθηκε σε κανάλι όχι πανελλήνιας εμβέλειας και σε ένα συνδρομητικό...

Παντως και η ερτ να το δειχνε λογικα θα εδειχνε μονο τα παιχνιδια του ομιλου της εθνικης μας...τουλαχιστον ελπιζω τωρα ο οτε να δειχνει ολα τα ματς
AKRG
Θα παει το stream σύννεφο ..
Weekendman
QUOTE(andykrg @ Jul 9 2013, 23:40 ) *
Θα παει το stream σύννεφο ..


Ας ελπίσουμε η δύσκολη οικονομική εποχή να περιορίσει την διαχρονική και περιβόητη τάση του ΑΝΤ1 με τις πολλές διαφημίσεις κατα την διάρκεια ενός αγώνα μπάσκετ...

AKRG
QUOTE (Weekendman @ Jul 9 2013, 23:53 ) *
Ας ελπίσουμε η δύσκολη οικονομική εποχή να περιορίσει την διαχρονική και περιβόητη τάση του ΑΝΤ1 με τις πολλές διαφημίσεις κατα την διάρκεια ενός αγώνα μπάσκετ...


Τι να περιορίσει ; Τα σπασμένα θα παει να βγάλει ..
rchos
ελπίζουμε και ευχόμαστε να βλέπουμε λίγο μπάσκετ ανάμεσα στις διαφημίσεις βασικά.
Κάπως έτσι θα είναι...
PanosIlio
Και από την άλλη διαβάζεις αυτό http://www.enikos.gr/media/158711,Twra-Ekp...ia_Thleora.html

Και λες πάει μας ψεκάζουν, αφού κάτι θα βγάλουν στον αέρα... ότι να' ναι, γιατί ξε-πουλάνε προγράμματα ήδη κλεισμένα??????

QUOTE("offtopic")
Άσχετο με το θέμα αλλά είναι φανερό γιατί έκλεισε έτσι η ΕΡΤ και δεν είναι φυσικά οι απολύσεις ο λογος, τέσπα άλλη κουβέντα
Dreamerpanos
Καλάθης εκτός Εθνικής,το λέει ο Βασιλακόπουλος....

Για τον Καλάθη και την πιθανολογούμενη απουσία του από το Eurobasket:

«Δυστυχώς η συνεννόηση με τον Καλάθη είναι δύσκολη. Δεν μπορούν να το βρουν ούτε οι προπονητές ούτε οι συμπαίκτες του. Δεν απαντάει σε κανένα στο κινητό του. Από όσο ξέρω μίλησε με τον Τρινικιέρι χθες και έβαλε κάποιες προϋποθέσεις για να παίξει στην Εθνική που μαθηματικά τον οδηγούν εκτός ομάδας».
captain charisma
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ikis-o-kalathis

βασικα εδω εχει ολη τη συνεντευξη του..

σε μια φαση π λεει γ το γκαλη...αντι να λεει κ ευχαριστω που ο νικ μας εβγαλε απ την αφανια κ μας οδηγησε στη κορυφη 2 συνεχομενα ευρωμπασκετ ριχνει τις σποντες του...τι να πεις....

κ για το αντετοκουμπο μπορει να σταζει μελι τωρα αλλα μελλοντικα αν αρνηθει 2-3 φορες θα τον θαψει κ αυτον...οπως εκανε με κουφο καλαθη...
AKRG
Δυστυχώς οι φόβοι επιβεβαιώθηκαν, λίγο πολυ είχε φανεί ότι μετα τον Κουφό ο Καλαθης θα ακολουθούσε τον ίδιο δρόμο. Καλώς η κακώς πρέπει να ζήσουμε και χωρίς αυτούς , απλά να καταλάβουμε ότι το μπάσκετ είναι επαγγελματικό και οι Εθνικές κατα κάποιο τροπο "εθελοντικές"..
Δυστυχώς αυτοί οι δυο την Εθνικη δεν την γούσταραν ποτέ και την χρησιμοποίησαν σαν σκαλοπάτι για την καριέρα τους, έτσι απλα και επαγγελματικά ..
Αν και Παναθηναϊκός θα βγάλω για μια ακόμα φορά το καπέλο στο Σπανουλη που και αυτο το καλοκαίρι θα παλεύουν με την γαλανόλευκη και σε οποιονδήποτε άλλον σε οποία ομάδα και αν ανήκει ..
Η Εθνικη δεν σταμάτησε να φέρνει επιτυχίες ακόμα και όταν σταμάτησαν απο αυτή πολυ μεγαλύτεροι παίχτες (Γκαληδες Γιαννάκηδες Χριστοδουληδες Παπαλουκαδες Διαμαντιδηδες κτλ).


Υστ: Θέλω να δω αντίδραση του Μπογρινιο στα τουιτερε !!
Teo chal
Δεν πειράζει Έλληνες 100% μόνο στην ομάδα όπως το 2005
Giannis83
Προσωπικά δε μου καίγεται καρφί και δεν λυπάμαι για καμία απουσία παίχτη η οποία προέρχεται λόγω δική του απόφασης κι όχι τραυματισμού. Η 12άδα πρέπει πάνω απ' όλα να αποτελείται από παίχτες που γουστάρουν να παίξουν στην Εθνική. Έχει αποδειχτεί πολλές φορές στο παρελθόν ότι αυτό είναι το κύριο μυστικό της επιτυχίας στον αθλητισμό.
Πολύ σπουδαίος παίχτης ο Καλάθης, αλλά δεν στερείται ταλέντου το υπόλοιπο ρόστερ μας. Καλή τύχη στην αναζήτηση ομάδας στο ΝΒΑ και... να μας γράφει.
PanosIlio
Εγώ πολύ θα ήθελα να μάθω τι είδους προϋποθέσεις έθεσε ο Καλάθης για να συμμετάσχει, δλδ τι μπορεί να ζήτησε? tongue.gif
doctorjekil
Σημαντικη η απουσια του Καλαθη και σε νευραλγικη θεση,λογικα την θεση του στην 12αδα θα παρει ο Κατσιβελης
ssoulliss
QUOTE (PanosIlio @ Jul 11 2013, 13:32 ) *
Εγώ πολύ θα ήθελα να μάθω τι είδους προϋποθέσεις έθεσε ο Καλάθης για να συμμετάσχει, δλδ τι μπορεί να ζήτησε? tongue.gif


Ότι και πέρυσι, δηλαδή να ενσωματωθεί αργότερα. Πέρυσι ήταν οι ολυμπιακοί αγώνες και η αναζήτηση συμβολάιου, φέτος ποιος ασχολείται με το ευρωμπάσκετ! Σωστα;

Σοβαρά πάντως και ο Παπαλουκάς που είχε ζητήσει παραπάνω άδεια το 2011 και είχε συμφωνήσει ο Ζούρος, έπεσε στον Βασιλακό και στις αντιρρήσεις του.

Υ.Γ. Πόσοι από τους υπολοίπους θα κατέβουν; και οι 17; Για να δουμε
giorgos14
QUOTE(ssoulliss @ Jul 11 2013, 13:25 ) *
Ότι και πέρυσι, δηλαδή να ενσωματωθεί αργότερα. Πέρυσι ήταν οι ολυμπιακοί αγώνες και η αναζήτηση συμβολάιου, φέτος ποιος ασχολείται με το ευρωμπάσκετ! Σωστα;

Σοβαρά πάντως και ο Παπαλουκάς που είχε ζητήσει παραπάνω άδεια το 2011 και είχε συμφωνήσει ο Ζούρος, έπεσε στον Βασιλακό και στις αντιρρήσεις του.

Υ.Γ. Πόσοι από τους υπολοίπους θα κατέβουν; και οι 17; Για να δουμε



Κραταω μια επιφυλαξη για αυτο,ειδικα για ενα παληκαρι ψηλο και ευσωμο που εχει να ρυθμισει και μια μετακομιση τωρα που υπεγραψε εξωτερικο wink.gif
benchwarmer
Ο συγκεκριμένος δεν θα πρέπει κανονικά να δει 12άδα ούτως ή άλλως ούτε με το κυάλι φέτος με τέτοια χρονιά...

Εγώ πάντως φοβάμαι ότι θα σκάσει βόμβα και από μεγαλύτερο όνομα (για την ακρίβεια, ΤΟ μεγαλύτερο...)
giorgos14
QUOTE(benchwarmer @ Jul 11 2013, 13:33 ) *
Ο συγκεκριμένος δεν θα πρέπει κανονικά να δει 12άδα ούτως ή άλλως ούτε με το κυάλι φέτος με τέτοια χρονιά...

Εγώ πάντως φοβάμαι ότι θα σκάσει βόμβα και από μεγαλύτερο όνομα (για την ακρίβεια, ΤΟ μεγαλύτερο...)



Mπα οχι,δεν νομιζω.Μονο και μονο οπορτουνιστικα να το δει,ειναι η ευκαιρια του να παιζει μεχρι τα γεραματα στην εθνικη ωστε στη συγκριση με το μεγαλο αντιπαλο δεος να λενε οτι ποτε δεν την εγκατελειψε laugh.gif
zorba
QUOTE(giorgos14 @ Jul 11 2013, 14:37 ) *
Mπα οχι,δεν νομιζω.Μονο και μονο οπορτουνιστικα να το δει,ειναι η ευκαιρια του να παιζει μεχρι τα γεραματα στην εθνικη ωστε στη συγκριση με το μεγαλο αντιπαλο δεος να λενε οτι ποτε δεν την εγκατελειψε laugh.gif


Τελευταία νέα: κλήθηκαν Τσαλδάρης, Χαραλπίδης και Μαυροειδής...

ΥΓ: καλά, ας κάνουμε και λίγη πλάκα..
ThreeDi
Δικαίωμα του Καλάθη να μην κατέβει με την Εθνική και ούτε με νοιάζει τι κάνουν παίκτες στο εξωτερικό. Όπως ήταν και δικαίωμα του Διαμαντίδη. Σιγά μην κλάψουμε ή σιγά μην τους σταυρώσουμε.
SteveNashidis
http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...la.2329431.html


Bασιλακόπουλε ΠΟΥΛΑ!
qspock
Προσωπικα πιστευω (κι ελπιζω) πως ο λογος που ο Καλαθης δε ανακοινωσε ακομα την απουσια του ειναι πως στην ουσια θελει να παιξει. Προφανως και ζητησε καποια μεταγενεστερη προσαρμογη του στην ομαδα, αλλα ο Βασιλακοπουλος παρενευει εμμεσα με τη συνεντευξη του, κανοντας σαφες πως κατι τετοιο δεν ειναι αποδεκτο.

Μενει η τελικη θεση του Καλαθη, ο οποιος καλειται να ερθει κανονικα την πρωτη μερα.

Ισως η περιπτωση του πρεπει να εξεταστει λιγακι παραπανω, το παιδι ειναι πιο μακρια απο οποιονδηποτε αλλο, αν προκειται για μικρη καθυστερηση δε νομιζω να υπαρξει προβλημα απο τους υπολοιπους...
rchos
Α ρε Βασιλακόπουλε καταστροφή των παντων είσαι.

Ο προπονητής αποφασίζει τέτοια πράγματα κανονικά αλλά εδώ...
ssoulliss
Τελικα στην μετά Γιαννάκη εθνική υπάρχει έντονα το παιδιά(Διαμντίδης-Σχορτσιανίτης) και αποπαίδια(Λάζαρος-Παπαλουκάς-Κουφός-Καλάθης-Μαυροκεφαλίδης).

Προσωπικά πάντα πιστέυω τους παίκτες και όχι τον πρόεδρο. Και φυσικά θα υπάρξει και συνέχεια στις απαντήσεις...
Manu7
Ένσταση μου αυτά που γράφει πέρι απώλειας κινητού και μη απάντησης σε αγνώστους (ακούει τους γονείς του φαίνεται, μην μιλάς σε αγνώστους, πρόσεχε να μην πάρεις καραμέλα από κανένα και έτσι tongue.gif ). Ίσως σε αυτό το σημείο ψεύδεται αν τον έπαιρναν και κάποιοι συμπαίκτες του τηλέφωνο (βέβαια αυτό μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα του σωλήνα)

Γιατί κατά τα άλλα, συμφωνώ μαζί του. Νομίζω οποιαδήποτε χώρα δεν θα έμπαίνε εμπόδιο στην καριέρα του παίχτη για να κυνηγήσει το όνειρο του ΝΒΑ. Η προεδράρα μας όμως θέλει η εθνική ομάδα να είναι καλά και όλοι οι άλλοι να πάνε να να να....

Επίσης δεν έχουμε ακούσε την άποψη του Τρινκιέρι και τι ακριβώς του είπε ο Καλάθης.

BasketZilla
Οποιος θελει πραγματικα να παιξει το Σεπτεμβρη ας ερθει.Αν Καλαθης,Κουφος για το κυνηγι ενος συμβολαιου στο nba δεν θελουν να συμμετασχουν δικαιωμα τους.Για εναν παικτη που εχει μεγαλωσει στις ΗΠΑ το να κανει καριερα στο nba ειναι πανω απο ολα.Και εγω προσωπικα (λεμε τωρα...) καθε χρονια να ειχα καλοκαιριατικα να τρεχω στα βουνα καποιες χρονιες θα ψιλοβαριομουνα.Στην εθνικη καθε χρονια πρεπει να παιζουν μονο παικτες που να γυαλιζει το ματι τους.Αν καποιος εχει αλλα πραγματα στο μυαλο του και κατεβει μονο κακο θα κανει.
Ολα αυτα που ακογουνται οτι επειδη αυτοι οι δυο δεν θελουν να παιξουν φετος ειναι λιγοτερο Ελληνες ειναι λιγακι αστεια.Νομιζω οτι αισθανονται οπως εμεις για τους τοπους καταγωγης των γονιων μας.Εγω εχω μεγαλωσει Αθηνα (ευτυχως εφυγα και γλιτωσα)
αλλα ποτε δεν επαψα να εχω ενα ιδιαιτερο δεσιμο με τις πολεις καταγωγης των γονιων μου.Οσο Αθηναιος αιαθανομουν αλλο τοσο ακουγα Καρδιτσα και πορωνομουν.Καπως ετσι πιστευω οτι νοιωθουν και αυτοι οι δυο.
Υ.Γ. Ο Βασιλακο ειπε οτι δεν υπαρχει ισοβιος αποκλεισμος απο την Εθνικη.Αυτο ισχυε και για τον Λαζο?
Οταν παραιτηθει ο τυπος θα πανηγυρισω οσο το 1987.....
Zephyr
Να δούμε μέχρι πότε θα λυμαίνονται το μπασκετάκι κάτι τύποι σαν τον Βασιλακόπουλο...
Αν ισχύουν αυτά που λέει ο Καλάθης, αφενός είναι κάτι που θα αποδειχθεί (αν δεν πάει ΝΒΑ και τεθεί στην διάθεση της Εθνικής) και αφετέρου δεν είναι και καμιά τρομερή προϋπόθεση να πει "περιμένετε με 3-4 μέρες".
thalys
Για να τα λέμε όπως είναι ο Καλάθης λέει περιμέντε με τρεις μέρες να δω αν θα έρθω ή όχι. Δεν λέει δώστε μου τρεις μέρες παραπάνω γιατί πρέπει να κλείσω το συμβόλαιο μου και μετά θα έρθω. Το δεύτερο θα έπρεπε να γίνει αποδεκτό άμεσα και χωρίς πολλή κουβέντα. Το πρώτο δεν ξέρω. Κανονικά θα έπρεπε να κρίνει ο προπονητής πόσο του δυσκολεύει τον σχεδιασμό ενδεχόμενη απόφαση του Καλάθη να μην κατέβει με την ομάδα μετά την τριήμερη παράταση.
Timemaster
το πρώτο πρόβλημα της Εθνικής είναι ότι τέτοια γεγονότα πρέπει να κανονίζονται μονάχα από τον προπονητή....
και να μένουν εντός τον τειχών της Εθνικής.

Ο Βασιλακόπουλος και ο κάθε Βασιλακόπουλος το μόνο πράγμα που θα έπρεπε να κάνει είναι να πάρει θέση στηρίζοντας τον εκάστοτε προπονητή ή στη χειρότερη να μη πάρει θέση. Αν ο προπονητής της Εθνική πει κατόπιν συνεννόησης ότι ένας παίχτης μπορεί να πάει να παίξει χωρίς καν προπόνηση η ομοσπονδία πρέπει να το δεχτεί. ΄Άλλωστε όλοι εκ του αποτελέσματος κρίνονται.

Δε νοείτε ο κόουτς να ρωτήσει τον πρόεδρο αν το επιτρέπει. Το θεωρώ απαράδεκτο και ουσιαστικά ρίχνει τον προπονητή στα μάτια των παιχτών.

Εν συνεχεία πρέπει η ομοσπονδία να μην είναι τόσο αδιάλλακτη με τις ημερομηνίες ιδικά όταν πρόκειται για μεμονωμένα γεγονότα ή μεμονωμένους παίχτες που χρειάζονται και ειδικής μεταχείρισης π.χ. παίχτες όπως ο Σπανούλης ή ο Διαμαντίδης στο παρελθόν θα μπορούσαν να πάρουν μερικές μέρες άδεια παραπάνω μιας και κάνουν πολλά παιχνίδια μέσα στη σεζόν με μεγάλους χρόνους συμμετοχής και με αυξημένες αρμοδιότητες.


Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσε η Εθνική να δώσει στον Καλάθι 3 μέρες για να δει τι θα κάνει με την καριέρα του.
Άλλωστε αυτές οι μέρες θα έχουν να κάνουν μονάχα με ιατρικές εξετάσεις κ.λ.π. από όσο γνωρίζω.
rolleyes.gif

giorgos14
Θα συμφωνησω οτι ο Καλαθης θα ειχε ολο το δικιο του κοσμου αν ελεγε οτι δωσε μου 3 μερες και μετα ειμαι δικος σας.Αλλα οταν λεει 3 μερες για να δω αν θα ρθω,ακουγεται ασχημο οπως και να χει.Γιατι αμα στις 27 πει οτι δεν ερχεται και η ομαδα εχει στα πλανα της οτι 28-29 γυρναει τι θα γινει;

Καλα η παρεμβολη βασιλακοπουλου ασχολιαστη..Παρε συνταξη επιτελους,εσυ και ο επιτιμος μεινατε....
qspock
Λοιπον ο Καλαθης στη συνεντευξη αυτη ηταν αποκαλυπτικοτατος και πανω απο ολα ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ.

Λεει πως αν παει στο NBA θελει την πρωτη του χρονια να ειναι εκει. Αυτο ειναι που του καταλογιζεται. Αλλα απο την αλλη εχει καποιο δικιο, αφου παντα στοχος του ηταν το NBA και τωρα την πρωτη χρονια θελει να αφωσιοθει απο την αρχη εκει γιατι παιζεται το επαγγελματικο του μελλον. Αυτο δε σημαινει οτι δε θα ξαναπαιξει με την εθνικη. Οπως λεει το θελει πολυ και η αληθεια ειναι πως το εχει αποδειξει αφου ανελλειπως ειναι στην ομαδα κι εχει προσφερει πολλα, δεν θεωρειται ρουκι αλλα ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟΣ.

Στο κατω κατω κι αλλοι το κανανε (Κουφος) και δεν ενοχλησε κανεναν τοτε (την πρωτη φορα). Αν το ξανακανει, οπως ο Κουφος που το εκανε 3 φορες συνολο, τοτε ναι, να ενοχλησει.

Αρα λοιπον ας τον περιμενουν 3 μερες. Δεν θα χασει δα και την προετοιμασια αν ερθει τοτε.
Τις 3 μερες τις εχει και πρεπει να τις εχει. Μονο και μονο απο σεβασμο στην προσφορα του.

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι ετσι? Το ειπε ξεκαθαρα: Θα ερθει αν δεν παει ΝΒΑ. Καποιοι αλλοι το ξεκοψαν απο την αρχη, ο Καλαθης προφανως ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.

Καποια πραγματα δεν ειναι ασπρο η μαυρο. Νομιζω πως ο Καλαθης δυσκολα θα χασει ξανα χρονια κι αυτο ειναι κατι που φαινεται απο τον χαρακτηρα του κι αυτα που λεει.

Ο Βασιλακοπουλος εχει καποια ευθυνη και ειναι κατανοητο. Αλλα δεν ειναι κανενας χθεσινος, ειμαι σιγουρος πως θα δεχθει τον Καλαθη αφου καταρχας θα τον δεχθουν και οι συμπαικτες του κι αφου τον δεχεται κι ο προπονητης. Απλα η θεση του προεδρου ειναι τετοια που πρεπει να κανει τις δηλωσεις που κανει. Δεν θελουν πολυ κι αλλοι να ζητανε μερουλες παραπανω για διακοπες...

Και καλα εκανε και τα εχωσε στον Κουφο. Το ΤΡΕΙΣ εξαμαρτειν κατι σημαινει ετσι?
The Admiral
O κ.Βασιλακοπουλος εχει μπερδεψει δυο πραγματα μεταξυ τους. Την εθνικη ελλαδος με τον εαυτο του. Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα,δεν ταυτιζονται. Η επιλογη παικτων βαραινει τον προπονητη. Βεβαια δεν πρεπει να μας κανει εντυπωση πως για αλλη μια φορα δεν κανει σωστα τη δουλεια του. Πρεπει να ειναι ο μοναδικος παραγοντας στον κοσμο που οχι μονο απετυχε,αλλα ουσιαστικα εχασε το μισο αντικειμενο της εργασιας του ( η ευρωλιγκα που εφυγε απο τη FIBA) και παρολαυτα διατηρησε τη θεση του σα να μη συνεβη τιποτα. Μοναδικες αντιστοιχες περιπτωσεις αποτυχιας-ατιμωρησιας ειναι οι ελληνες πολιτικοι και διεθνως οι τραπεζιτες.
Petran911
QUOTE(qspock @ Jul 11 2013, 22:51 ) *
Λοιπον ο Καλαθης στη συνεντευξη αυτη ηταν αποκαλυπτικοτατος και πανω απο ολα ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ.

Λεει πως αν παει στο NBA θελει την πρωτη του χρονια να ειναι εκει. Αυτο ειναι που του καταλογιζεται. Αλλα απο την αλλη εχει καποιο δικιο, αφου παντα στοχος του ηταν το NBA και τωρα την πρωτη χρονια θελει να αφωσιοθει απο την αρχη εκει γιατι παιζεται το επαγγελματικο του μελλον. Αυτο δε σημαινει οτι δε θα ξαναπαιξει με την εθνικη. Οπως λεει το θελει πολυ και η αληθεια ειναι πως το εχει αποδειξει αφου ανελλειπως ειναι στην ομαδα κι εχει προσφερει πολλα, δεν θεωρειται ρουκι αλλα ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟΣ.

Στο κατω κατω κι αλλοι το κανανε (Κουφος) και δεν ενοχλησε κανεναν τοτε (την πρωτη φορα). Αν το ξανακανει, οπως ο Κουφος που το εκανε 3 φορες συνολο, τοτε ναι, να ενοχλησει.

Αρα λοιπον ας τον περιμενουν 3 μερες. Δεν θα χασει δα και την προετοιμασια αν ερθει τοτε.
Τις 3 μερες τις εχει και πρεπει να τις εχει. Μονο και μονο απο σεβασμο στην προσφορα του.

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι ετσι? Το ειπε ξεκαθαρα: Θα ερθει αν δεν παει ΝΒΑ. Καποιοι αλλοι το ξεκοψαν απο την αρχη, ο Καλαθης προφανως ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.

Καποια πραγματα δεν ειναι ασπρο η μαυρο. Νομιζω πως ο Καλαθης δυσκολα θα χασει ξανα χρονια κι αυτο ειναι κατι που φαινεται απο τον χαρακτηρα του κι αυτα που λεει.

Ο Βασιλακοπουλος εχει καποια ευθυνη και ειναι κατανοητο. Αλλα δεν ειναι κανενας χθεσινος, ειμαι σιγουρος πως θα δεχθει τον Καλαθη αφου καταρχας θα τον δεχθουν και οι συμπαικτες του κι αφου τον δεχεται κι ο προπονητης. Απλα η θεση του προεδρου ειναι τετοια που πρεπει να κανει τις δηλωσεις που κανει. Δεν θελουν πολυ κι αλλοι να ζητανε μερουλες παραπανω για διακοπες...

Και καλα εκανε και τα εχωσε στον Κουφο. Το ΤΡΕΙΣ εξαμαρτειν κατι σημαινει ετσι?



Για πρώτη φορά θα πω ότι ο Βασιλακόπουλος είναι απαράδεχτος. Πρώτον, ανακατεύεται με επιλογές του προπονητή, δεύτερον το αίτημα του παίχτη είναι ξεκάθαρο. Δεν δέχομαι απόλυτα αυτό που λέει για την ανάγκη της παρουσίας του στην Αμερική αν και εφόσον παίξει στο ΝΒΑ, αλλά από την στιγμή που έχει επιλέξει αυτό, είναι απόλυτα λογικό να ζητά δύο μέρες άδεια προκειμένου να ξεκαθαρίσει το ζήτημα.

Ο Καλάθης άλλωστε νομίζω ότι αγαπάει την Ελλάδα, έχει ζήσει εδώ κάποια χρόνια και ο ΠΑΟ σίγουρα τον βοήθησε στην ανάπτυξη του. Και μάλιστα καταλαβαίνει ότι το πιθανότερο είναι να περάσει την καριέρα του στην Ευρώπη...

Ο Βασιλακόπουλος ας τα έχωνε στον Κουφό, ο οποίος και ψευδείς δηλώσεις φαίνεται ότι κάνει, αλλά και φαίνεται ότι δεν έχει διάθεση να παίξει στο μέλλον. Και αυτόν τον βοήθησε πολύ η Εθνική πάντως, όταν φορώντας την φανέλα της βγήκε MVP στο Ευρωπαϊκό των νέων. Αλλά αυτός δεν ενδιαφέρεται για καριέρα στην Ευρώπη, δείχνει δε να επηρρεάζεται πάρα πολύ από τους ατζέντηδες του. Ίσως τον πειράζει και να είναι το backup του Μπουρούση, αλλά ας πρόσεχε αφού εάν είχε κάτσει στην Ευρώπη, θα μπορούσε να πήγαινε αργότερα στο ΝΒΑ - σαν ένα τεσσάρι με μακρινό σουτ, κινήσεις και στυλ Νοβίτζκι, όχι σαν ξυλοκόπος.

Τέλος ας μας πει ο Βασιλακόπουλος τίποτα για τον Διαμαντίδη, που σταμάτησε στα 30 του. Μόνο και μόνο για τη συμπεριφορά του σε αυτό το θέμα, θα του άξιζε να του πέταγαν μια άρνηση ο Σπανούλης, ο Φώτσης, ο Ζήσης κλπ.

Δεν ξέρω εάν ο κύριος είναι βαμμένος ΠΑΟ, αλλά όση εκτίμηση έχω στους παραπάνω που παίζουν τόσα χρόνια, άλλο τόσο του καταλογίζω μεροληψία και ασυνέπεια. Τις μαγκιές ας τις ξεκίναγε από τον Δημητράκη. Όμως τις έκανε στον Παπαλουκά, στον Μαυροκεφαλίδη, στον Καλάθη κλπ.

Αγαπώ την Εθνική και απαιτώ ίση αντιμετώπιση σε όλους. Και πραγματικά εάν ήμουν Σπανούλης, θα απαιτούσα από τον Βασιλακόπουλο, εάν δεν μπορεί να επιβάλλει στον ΔΔ την συμμετοχή, να τον ξεμπροστιάσει δημόσια. Μετά ας κράζει ο Βασιλακόπουλος όποιον θέλει.
Kanzler
Ο Καλαθης θελει να παιξει, το δηλωσε ο ιδιος, απλος ζητησε να ερθει 3 ημερες αργοτερα, τιποτα περισσοτερο, και ο Βασιλακοπουλος λεει οτι ο Καλαθης εβαλε προυποθεσεις...
Μεγα λαθος του Βασιλακοπουλο. Δεν ειναι πολλες οι τρεις μερες και κατανοητος ο λογος, διοτι ψαχνει να βρει ομαδα στην Αμερικη ο Καλαθης, στην χωρα που μεγαλωσε και που ζει η οικογενεια του.

Εαν δεν ερθει ο Καλαθης θα εχουμε μονο εναν καθαρο Playmaker, τον Σλουκα, και εαν τραυματιστει αυτος μετα τι κανουμε? Ο Trinchieri εχει την ευθηνη για την ομαδα.

Ο Καλαθης παντα ηταν σωστος απεναντι στην Εθνικη ομαδα. Ξεχασε ο Βασιλακοπουλος οτι το 2011 ειχαμε μεινει χωρις Playmaker (χωρις Παπαλουκα και πρωτη χρονια χωρις Διαμαντιδη), ο Καλαθης ηταν τραυματισμενος, ειχε το ποδι του στον γυψο. Η προετοιμασια της Εθνικης ειχε αρχισει χωρις τον Καλαθη. Πολλες εβδομαδες αργοτερα εβγαλε το ποδι του απο τον γυψο και μετα απο νομιζω 1 εβδομαδα ειχε αρχισει με την προπονηση. Αυτο δεν ηταν επικινδυνο για την καριερα του, εαν τραυματισοταν ξανα στο ποδι? (Αυτο το ξεχναν και πολλοι οι οποιοι λενε οτι ο Καλαθης ηθελε να παιξει στην Εθνικη μονο για την καριερα του. Αυτο δεν ηταν κινδυνος για την καριερα του?). Με μονο περιπου δυο εβδομαδες προπονηση ειχε παει στο Ευρωμπασκετ 2011 ο Καλαθης και ειχε παιξει καλα. Αυτα τα ξεχασε ο Βασιλακοπουλος και ολοι που σημερα βρηκαν ευκαιρια για αρνητικα σχολια?

Οταν ειχε ερθει στην Ελλαδα ο Καλαθης το 2008 για να παιξει στην Εθνικη Νεων ο Σιγαλας εβαλε τους παιχτες να ψηφισουν εαν τον θελουν στην ομαδα και ορισμενοι δεν τον ηθελαν γιατι ηταν απο την Αμερικη. Και τωρα το δευτερο αρνητικο συμβαν για τον Καλαθη στην Εθνικη. Η γνωμη μου ειναι οτι η Εθνικη ομαδα εχει περισσοτερο αναγκη τον Καλαθη απο οτι ο Καλαθης την Εθνικη. Αντι να λεμε ευχαριστω οτι ο Κουφος και ο Καλαθης διαλεξαν να παιξουν για την Ελλαδα, χωρις καμια υποχρεωση να το κανουν, γινονται λαθη που νομιζω θα εχουν ως συνεπεια να σταματησουν να παιζουν για την Εθνικη ομαδα.

Μεγα λαθος του Βασιλακοπουλο. Για 3 μερες κινδυνευει να χασει η Εθνικη ομαδα τον καλυτερο της Playmaker για τα επομενα χρονια.

QUOTE(andykrg @ Jul 11 2013, 12:16 ) *
Δυστυχώς αυτοί οι δυο την Εθνικη δεν την γούσταραν ποτέ και την χρησιμοποίησαν σαν σκαλοπάτι για την καριέρα τους, έτσι απλα και επαγγελματικά ..

Δεν συμφωνω με αυτο.
Ο Κουφος και ο Καλαθης ξεκινησαν να παιζουν στις μικρες Εθνικες ομαδες. Τοτε ηταν απο τα μεγαλυτερα ταλεντα στην ηλικια τους στην Αμερικη. Δεν χρειζοταν να παιξουν στην Εθνικη Εφηβων η Νεων για να κανουν καριερα (οπως δεν χρειαζεται και ο Adetokumbo την Εθνικη Νεων για να κανει καριερα). Δεν θα επαιζαν εαν δεν ειχαν ενδιαφερον. Το ονειρο του Κουφου ηταν να παιξει στην Εθνικη (ειχε δηλωσει οτι μετα τη νικη της Ελλαδας επι της Αμερικης ειχε παει με μια ελληνικη σημαια στο High School).
Η συμμετοχη σε αγωνες εθνικων ομαδων βοηθαει στην καριερα, δεν σημενει ομως οτι ενας παιχτης που δεχεται να παιξει στην Εθνικη το κανει μονο για επαγγελματικους λογους.
Για τον Κουφο και τον Καλαθη το ερχομενο Ευρωμπασκετ θα ηταν μια μεγαλη ευκαιρια για την καριερα τους. Καλυτερον Playmaker απο τον Καλαθη για να παιξει στην Εθνικη δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη, θα ηταν ο βασικος μας Playmaker, και ο Κουφος με τη βελτιωση που εκανε τα τελευταια χρονια μπορει να ηταν ο βασικος μας Center. Εαν ο ισχυρισμος ηταν σωστος, οτι χρησιμοποιουσαν την Εθνικη ως σκαλοπατι για την καριερα τους (οταν επαιζαν στην Εθνικη ομαδα με μικρους ρολος), γιατι αρνουνται τωρα να παιξουν, που θα ειχαν μεγαλυτερον ρολο? Δεν ειναι λογικο. Ενα καλο Ευρωμπασκετ θα βοηθουσε τον Κουφο να μεινει σε μια ομαδα και να γινει βασικος, αντι να αλαζει καθε δυο χρονια την ομαδα. Και τον Καλαθη θα βοηθουσε μια δυνατη συμμετοχη στο ερχομενο Ευρωμπασκετ, να βρει του χρονου μια ομαδα στο ΝΒΑ.
qspock
Και τα 2 παιδια ειναι Αμερικανακια πρωτα και μετα Ελληνες. Η πρωτη τους πατριδα ειναι η Αμερικη και η καταγωγη τους απο την Ελλαδα. Οπως η πρωτη πατριδα του Αντετοκουμπο ειναι η Ελλαδα κι ας ειναι η καταγωγη του απο τη Νιγηρια. Το ονειρο τους ειναι το NBA, ο στοχος τους ειναι αυτος, και φυσικα συνδιαζεται με την παραμονη στην πατριδα τους και τις οικογενειες τους.
Οι περιπτωσεις τους ειναι ιδιαιτερες, δεν ειναι καν οπως πχ του Γκασολ ή του Νοβιτσκι οι οποιοι ειναι καθαροι ευρωπαιοι αλλα δεν παιζουν ανελλειπως στις εθνικες τους.
Οι δικοι μας ομογενεις δικαιουνται να νιωθουν και νοσταλγια για την Αμερικη...

Η συμπεριφορα τους ειναι καπως πιο ψυχρη κι επαγγελματικη απεναντι στην εθνικη απο τους ντοπιους νεους (παραδειγμα προς μιμηση ο Μαντζαρης). Και ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσιολογικο, πρεπει να το καταλαβουμε οσο δυσκολο κι αν μας φαινεται... Στη νοοτροπια και τον ψυχρο επαγγελματισμο θυμιζουν αρκετα καποιο αλλο Αμερικανακι που αλλαξε την ιστορια του μπασκετ μας. Ετσι εμαθαν ετσι συμπεριφερονται. Σαν Αμερικανοι.

Τωρα το γεγονος πως ο Καλαθης συγκριτικα με τον Κουφο ηταν στην Ευρωπη και εχει παιξει περισσοτερο με την εθνικη αλλα και με τον ΠΑΟ με τον οποιο βγηκε και πρωταθλητης Ευρωλιγκας, τον δενει περισσοτερο με την Ελλαδα. Και φυσικα, οι προοπτικες να διαπρεψει εδω συγκριτικα με μια απλη καριερα στο ΝΒΑ ειναι σαφως υπερ της Ευρωπης, μεχρι στιγμης τουλαχιστον.
Το μονο που μενει σε μας ειναι να τον ευχαριστουμε για την προσφορα του και να ευχομαστε να ειναι μαζι μας πολλα χρονια ακομη για να απολαμβανουμε κι αλλες επιτυχιες. Δε χρειαζεται βουρδουλας για αυτες τις περιπτωσεις, ουτε προκειται να βοηθησει.

Κι επαναλαμβανω: Πιστευω πραγματικα πως προκειται καθαρα για μια κινηση επιβεβλημενη απο πλευρας Βασιλακοπουλου κυριως για να προλαβει αλλες -αδικαιολογητες πλεον- απουσιες απο την προετοιμασια.

Οποιος καει στο γαλα, φυσαει και το γιαουρτι... Γι αυτο εχουμε δει το παιχνιδι των δηλωσεων απο τοτε που αποσυρθηκε ο Κουφος.

Το θεμα ειναι πως ο κοσμος ξερει, και κρινει τον ΚΑΘΕ παιχτη. Και για τον Καλαθη μετα απο αυτα που ειπωθηκαν μεχρι στιγμης, δεν νομιζω να υπαρχει ουτε ενας που να του καταλογιζει πως δεν θελει να παιξει.
GK_23
QUOTE(Kanzler @ Jul 11 2013, 23:39 ) *
Οταν ειχε ερθει στην Ελλαδα ο Καλαθης το 2008 για να παιξει στην Εθνικη Νεων ο Σιγαλας εβαλε τους παιχτες να ψηφισουν εαν τον θελουν στην ομαδα και ορισμενοι δεν τον ηθελαν γιατι ηταν απο την Αμερικη. Και τωρα το δευτερο αρνητικο συμβαν για τον Καλαθη στην Εθνικη. Η γνωμη μου ειναι οτι η Εθνικη ομαδα εχει περισσοτερο αναγκη τον Καλαθη απο οτι ο Καλαθης την Εθνικη. Αντι να λεμε ευχαριστω οτι ο Κουφος και ο Καλαθης διαλεξαν να παιξουν για την Ελλαδα, χωρις καμια υποχρεωση να το κανουν, γινονται λαθη που νομιζω θα εχουν ως συνεπεια να σταματησουν να παιζουν για την Εθνικη ομαδα.

Όχι μόνο ψηφοφορία έγινε τότε, ακούστηκε πως του έριξαν και κάτι ψιλές στα αποδυτήρια...

Φταεί και ο Τρινκιέρι όμως, πρέπει να πάρει την ευθύνη ως προπονητής.
Το αίτημα του Καλάθη είναι λογικό, δεν ζήτησε τίποτα παράλογο ο παίκτης. Δεν θα χαλάσει το κλίμα στην ομάδα αν ο Καλάθης αργήσει να έρθει 3 μέρες, ούτε νομίζω πως οι συμπαίκτες του δεν θα δείξουν κατανόηση.

Όσον αφορά τον Βασιλακόπουλο, δεν νομίζω πως χρειάζεται κάποιο σχόλιο...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.