Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
zorba
QUOTE(RipCity @ Aug 13 2017, 16:44 ) *
Μα για να κοπούν αυτά πρέπει να υπάρχει εναλλακτική. Εγώ τα μόνο συστήματα που έχω δει είναι iso Γιάννη, iso Παππά και ποστ Πρίντεζη ή Μπουρούση. Δηλαδή συστήματα του τεμπέλη. Ίσως είναι ακόμη νωρίς, αλλά η εικόνα να φωνάζει ο Σλούκας τον Μπουρούση για σκριν και να μην είναι αυτονόητο κάτι τέτοιο είναι τραγική.

Δεν έχω δει κανένα απο τα φιλικά εκτός των highlights και απο τα ποστ στο φόρουμ εστιάζω σε κάποια πράγματα που πρέπει να είναι εμφανή:
- Η πειθαρχία πρέπει να είναι δεδομένη σε ρόστερ εθνικής και οι τσαμπουκάδες, είτε με συμπαίκτες είτε με αντιπάλους ή διαιτητές, απαγορεύονται... κι αυτό χρεώνεται στο προπονητικό σταφ
- Με τους παίκτες που διαθέτουμε είναι επιτακτική η ανάγκη να εναλλάσσουμε αμυνα full court 1-1 με τη λιγότερο εξουθενωτική zone press (2-2-1) με τελευταίο τον Γιάννη ή τον Θανάση να αποθαρρύνουν τα εύκολα λέι απ οταν μας τη σπάνε. Αυτό σημαίνει έξυπνη και λειτουργική διαχείριση όλου του ρόστερ...
- Στην επίθεση πρέπει να δοκιμαστούν κάποια συστήματα αλλά με το σήριαλ του Γιάννη απόντα....
- Είναι καλύτερο να φάμε κάποιες κατραπακιές τωρα και να αγριέψουμε όταν έρθει η ώρα...


pan24
QUOTE (zorba @ Aug 13 2017, 19:28 ) *
Δεν έχω δει κανένα απο τα φιλικά εκτός των highlights και απο τα ποστ στο φόρουμ εστιάζω σε κάποια πράγματα που πρέπει να είναι εμφανή:
- Η πειθαρχία πρέπει να είναι δεδομένη σε ρόστερ εθνικής και οι τσαμπουκάδες, είτε με συμπαίκτες είτε με αντιπάλους ή διαιτητές, απαγορεύονται... κι αυτό χρεώνεται στο προπονητικό σταφ
- Με τους παίκτες που διαθέτουμε είναι επιτακτική η ανάγκη να εναλλάσσουμε αμυνα full court 1-1 με τη λιγότερο εξουθενωτική zone press (2-2-1) με τελευταίο τον Γιάννη ή τον Θανάση να αποθαρρύνουν τα εύκολα λέι απ οταν μας τη σπάνε. Αυτό σημαίνει έξυπνη και λειτουργική διαχείριση όλου του ρόστερ...
- Στην επίθεση πρέπει να δοκιμαστούν κάποια συστήματα αλλά με το σήριαλ του Γιάννη απόντα....
- Είναι καλύτερο να φάμε κάποιες κατραπακιές τωρα και να αγριέψουμε όταν έρθει η ώρα...

Το θεμα με zone press και full court αμυνες ειναι οτι εχοντας στο 5 μπουρουση η παπαγιαννη ειναι πολυ δυσκολο να εφαρμοστουν επιτυχως
Δεν θα ειχα προβλημα να μην παιζουμε πανω απο 20' με κανονικο 5αρι.Στα αλλα 20' small ball με αγραβανη,γιαννη/πριντεζη ισως και θαναση στο 5
Δεν θα ηθελα να δω μονιμα γιαννη στο 5 γιατι θα φθειρεται χωρις λογο με φαουλ αλλα για 10' μπορει να σταθει πολυ καλα

QUOTE (G-arenas @ Aug 13 2017, 19:11 ) *
αν κοψουμε το iso στον παππα ειναι σαν να λεμε δεν θελουμε να ποσταρει ο πριντεζης. εξαλλου και τι αλλο να κανουμε οταν ουτε 2 πασες δεν μπορουσαμε να αλλαξουμε συν οτι του εδιναν την μπαλα συνεχεια στα τελευταια 5 δευτερα για να την ξεφορτωθουν.

παλι καλα να λεμε που εχουμε εναν παικτη σαν τον παππα στην περιφερεια γιατι ειναι και ο μοναδικος που εχει τα κοτσια να βγει μπροστα. και γενικα αυτος, ο γιαννης και ο πρι μονο εχουν τα guts. ελπιζω και σε σλουκα. ολοι οι αλλοι δεν νομιζω να κανουν κατι.

Δεν λεω να γινει οπως στον παναθηναικο που φοβαται να επιτεθει αλλα οχι και να προσπαθει να μπουκαρει καθε φορα που παιρνει την μπαλα
Ας το κανει με μετρο,οταν βρισκει την ευκαιρια μονο
Απεναντι σε αντιπαλους που μας ξερουν θα πεφτει σε τοιχο γιατι ο αμυντικος τον παιζει αμυνα ενα βημα πισω απο το κανονικο ρισκαροντας τριποντο αλλα κοβοντας του τις πιθανοτητες μπασιματος

Αυτο που του δινουν την μπαλα στο τελος για ξεφορτωμα ειναι το πιο ανησυχητικο γιατι δειχνει οτι οποιο πλανο εχουμε δεν δουλευει
Το ιδιο και με το μαυροβουνιο που οταν δεν ειχαν τι να κανουν την μπαλα την εδιναν στον γιαννη
whoever81
Εγώ πάλι ξέρω ότι αν παίξει κανονικά ο Γιάννης και δέσει στοιχειωδώς η ομάδα μπορούμε μετάλλιο. Αν δέσει πολύ καλά και παίξουν όλοι στο 100%, χρυσό.
G-arenas
QUOTE (pan24 @ Aug 13 2017, 20:00 ) *
Το θεμα με zone press και full court αμυνες ειναι οτι εχοντας στο 5 μπουρουση η παπαγιαννη ειναι πολυ δυσκολο να εφαρμοστουν επιτυχως
Δεν θα ειχα προβλημα να μην παιζουμε πανω απο 20' με κανονικο 5αρι.Στα αλλα 20' small ball με αγραβανη,γιαννη/πριντεζη ισως και θαναση στο 5
Δεν θα ηθελα να δω μονιμα γιαννη στο 5 γιατι θα φθειρεται χωρις λογο με φαουλ αλλα για 10' μπορει να σταθει πολυ καλα


Δεν λεω να γινει οπως στον παναθηναικο που φοβαται να επιτεθει αλλα οχι και να προσπαθει να μπουκαρει καθε φορα που παιρνει την μπαλα
Ας το κανει με μετρο,οταν βρισκει την ευκαιρια μονο
Απεναντι σε αντιπαλους που μας ξερουν θα πεφτει σε τοιχο γιατι ο αμυντικος τον παιζει αμυνα ενα βημα πισω απο το κανονικο ρισκαροντας τριποντο αλλα κοβοντας του τις πιθανοτητες μπασιματος

Αυτο που του δινουν την μπαλα στο τελος για ξεφορτωμα ειναι το πιο ανησυχητικο γιατι δειχνει οτι οποιο πλανο εχουμε δεν δουλευει
Το ιδιο και με το μαυροβουνιο που οταν δεν ειχαν τι να κανουν την μπαλα την εδιναν στον γιαννη

συμφωνω για το zone press. γενικα ειναι τρυπα και ο μπουρου και παπαγιαννης οποτε πρεπει να παιζουμε πολυ small ball, οχι να ξεκιναμε ετσι αλλα σιγουρα να τελειωνουμε ετσι. επισης εγω θελω στο κεφαλι στο zone press τον γιαννη να απλωνει τα χερια και να μην μπορεσει να περασει η πρωτη πασα ευκολα και να σπασει η πιεση.

το οτι δινουν την μπαλα στον παππα στο τελος σημαινει οτι τον εμπιστευονται. επισης λογικο ειναι να παιρνει τοσες προσπαθειες οταν η επιθεση μας ειναι τραγικη και δεν μπορει να αλλαξει 2 πασες και οταν διπλα του εχει καλαθη-παπ-πριντεζη και μπουρου. ή ο παππας ή ο πρι θα παρει την επιθεση με γιουρια και 1vs5.

το θεμα ειναι αν θα φτιαξει και αν θα δεσει η ομαδα για να μην παιζουμε 1vs1 αλλιως θα παμε ακλαυτοι γιατι δεν εχουμε ροστερ για 1vs1 αν εξαιρεσουμε γιαννη, πρι στο ποστ και λιγο παππα.
koostas
QUOTE (whoever81 @ Aug 13 2017, 21:22 ) *
Εγώ πάλι ξέρω ότι αν παίξει κανονικά ο Γιάννης και δέσει στοιχειωδώς η ομάδα μπορούμε μετάλλιο. Αν δέσει πολύ καλά και παίξουν όλοι στο 100%, χρυσό.


αυτο... συμφωνω απολυτα

QUOTE (pan24 @ Aug 13 2017, 18:32 ) *
Ποιοι παιζουν στην περιφερεια στους μπακς?Dellavedova,Brogdon,Middleton,Terry,Snell,Parker
Απο αυτους ο χειροτερος σουτερ εχει 36% τριποντο ενω οι 4 απο αυτους εχουν 40+%

Στην εθνικη πλην του σλουκα αντε να πουμε και του μαντζαρη κανενας αλλος περιφερειακος μας δεν εχει αξιοπιστο τριποντο
Οποτε εκ των πραγματων δεν μπορουμε να προσπαθησουμε να παιξουμε σε μονιμη βαση οπως οι μπακς


αυτο ακριβως
Stojako
Πιστεύω ότι τα φιλικά με τη Αγγλία έγιναν μιας και η ομοσπονδία έχει ήδη ενημερωθεί από τον Ιούνιο για το ταξίδι του Γιάννη οπότε και θα ήταν χαζό να γίνουν δοκιμές με σοβαρή ομάδα με τον ίδιο να λείπει. Απλά για να μην μείνει η ομάδα σε απραξία πιο πολύ.

Πάντως το Μαυροβούνιο σήμερα μια χαρά τα καταφέρνει απέναντι στη Σερβια. Γενικά όμως οι Σέρβοι δεν μας ταιριάζουν σαν ομάδα περα απο την διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει. Στο παγκόσμιο το 14 φάγαμε 20άρα, πέρσι σε φιλικό στο Βελιγράδι 15 χαλαρα και τώρα 30. Και τις 3 φορές ξεπέρασαν τους 90 πόντους.

Για την φετινή διοργάνωση έχω εξ αρχής καλό προαίσθημα laugh.gif
ΒΛΕΠΩ ΜΑΚΡΙΑ
QUOTE(tReason @ Aug 13 2017, 16:58 ) *
Οταν επιλεγεις τον Μισσα ως προπονητη θα εχεις τις συνεπειες του προπονητη Μισσα οχι τις συνεπειες του προπονητη Ομπραντοβιτς ουτε καν τις συνεπειες του προπονητη πεδουλακη,ουτε kan τις συνεπειες ενος προπονητη της Α1.Το προβλημα βεβαια δεν ειναι ο Μισσας,ο Μισσας τοσα μπορει τοσα κανει, το αποκλειστικο προβλημα ειναι αυτος που το διαλεξε.

Αφου δεν βρισκετε καποιος να διωξει το καρεκλοκένταυρο που εβαλε τον Μισσα τι περιμενεις?
Δεν ηθελε ο ... τον Δράκο ο οποιος για μένα ηταν η τελευταία μας ελπίδα να ξαναφτιάξουμε ομαδα, αμ το άλλο.... κατηγορούσε πριν 2 μηνες τον Θεό, ποιον, αυτον που τον εκανε μαγκα το 87' και τωρα περιφανευεται και καμαρώνει με τις πλατες του ο ....
ΒΛΕΠΩ ΜΑΚΡΙΑ
Σήμερα ξαναείδα τον αγώνα στο replay tv του otetv και δεν παρατήρησα καμία έλλειψη διάθεσης απ του παίκτες, άλλα ανικανότητα.
Ανικανότητα στην αμυνα πραγμα που επι εποχής δράκου δεν υπήρχε αφού ολοι μίλαγαν για την καλη μας αμυνα τότε.
Οι Σερβοι παιξαν πολυ εξυπνα κ μας καναν να χασουμε τα νερα μας, μόλις βάζαν 2-3 σουτ απο μακρινη αποσταση μετα περνουσαν την μπαλα στον Μαριανοβιτς, τον οποιο εμεις παιζαμε λαθος στην προσπάθεια μας να κοψουμε την μπάλα απο μπροστα του, με αποτελεσμα οταν εχεις να κανεις με καλους πασερ οπως οι Σερβοι να εκτεθεις, έπερνε την μπαλα και έβαζε πλατη τον μπουρου. Το καλυτερο θα ηταν να παιζαμε μαν του μαν με βοήθειες στον μαριανοβιτς, εξάλου η Εθνικη απεναντι σε καλους ψηλούς αντιπάλους και σε καλους πασερ που τους τροφοδοτουν παντα εχανε την τα αυγά με τα καλαθια τα τελευταια χρόνια, μην ξεχνάμε και το πανηγύρι των Μαυροβούνιων προχθες ασχετως αν νικησαμε.
Στην επίθεση χαναμε τριποντα σε καλα σημεια εντελώς ξεμαρκαριστοι, το γνωστό πρόβλημα στο σκοράρισμα που αντιμετοπίζουμε εδω και χρόνια. Ο προπονητής μας δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα και καμία δυσάρεστη έκπληξη στους Σερβους, βαρυ αυτο που θα πω άλλα ευχομε να μην ειναι η χαρα των αντιπάλων με τις επιλογες του ή ο 13ος παικτης τους, βεβαια τα περισότερα τα ειπατε οι υπολοιποι γι αυτον, εγω παντως ειδα να λεει περισότερα "ρε" στους παικτες παρα μπασκετικες οδηγιες και άλλες λεξεις με νοημα. Ο Μπουρούσης εχωνε γκάζια στον Σλούκα ενώ οι Σερβοι πήγαν να εκτελέσουν βολές, οι παικτες μας γκρίνιαζαν συνεχώς, απο εκει φαίνεται οτι δεν τον ειχαν γράψει στα απ αυτα τους τον αγωνα, απλα δεν μπορουσαν και τους επιασε γκρίνια με το προπονητικό τιμ να φωναζει και να γκρινιάζει και αυτο, σε καποια στιγμη νομίζω οτι ο Μισας απαξιώνε τις προσπαθειες των παικτων με λιγο ειρωνικο τρόπο, "η καλη μέρα απ το πρωϊ φαίνεται" μακαρι να ειμαι λάθος
Nemesakos
QUOTE (ΒΛΕΠΩ ΜΑΚΡΙΑ @ Aug 14 2017, 02:15 ) *
Σήμερα ξαναείδα τον αγώνα στο replay tv του otetv και δεν παρατήρησα καμία έλλειψη διάθεσης απ του παίκτες, άλλα ανικανότητα.
Ανικανότητα στην αμυνα πραγμα που επι εποχής δράκου δεν υπήρχε αφού ολοι μίλαγαν για την καλη μας αμυνα τότε.
Οι Σερβοι παιξαν πολυ εξυπνα κ μας καναν να χασουμε τα νερα μας, μόλις βάζαν 2-3 σουτ απο μακρινη αποσταση μετα περνουσαν την μπαλα στον Μαριανοβιτς, τον οποιο εμεις παιζαμε λαθος στην προσπάθεια μας να κοψουμε την μπάλα απο μπροστα του, με αποτελεσμα οταν εχεις να κανεις με καλους πασερ οπως οι Σερβοι να εκτεθεις, έπερνε την μπαλα και έβαζε πλατη τον μπουρου. Το καλυτερο θα ηταν να παιζαμε μαν του μαν με βοήθειες στον μαριανοβιτς, εξάλου η Εθνικη απεναντι σε καλους ψηλούς αντιπάλους και σε καλους πασερ που τους τροφοδοτουν παντα εχανε την τα αυγά με τα καλαθια τα τελευταια χρόνια, μην ξεχνάμε και το πανηγύρι των Μαυροβούνιων προχθες ασχετως αν νικησαμε.
Στην επίθεση χαναμε τριποντα σε καλα σημεια εντελώς ξεμαρκαριστοι, το γνωστό πρόβλημα στο σκοράρισμα που αντιμετοπίζουμε εδω και χρόνια. Ο προπονητής μας δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα και καμία δυσάρεστη έκπληξη στους Σερβους, βαρυ αυτο που θα πω άλλα ευχομε να μην ειναι η χαρα των αντιπάλων με τις επιλογες του ή ο 13ος παικτης τους, βεβαια τα περισότερα τα ειπατε οι υπολοιποι γι αυτον, εγω παντως ειδα να λεει περισότερα "ρε" στους παικτες παρα μπασκετικες οδηγιες και άλλες λεξεις με νοημα. Ο Μπουρούσης εχωνε γκάζια στον Σλούκα ενώ οι Σερβοι πήγαν να εκτελέσουν βολές, οι παικτες μας γκρίνιαζαν συνεχώς, απο εκει φαίνεται οτι δεν τον ειχαν γράψει στα απ αυτα τους τον αγωνα, απλα δεν μπορουσαν και τους επιασε γκρίνια με το προπονητικό τιμ να φωναζει και να γκρινιάζει και αυτο, σε καποια στιγμη νομίζω οτι ο Μισας απαξιώνε τις προσπαθειες των παικτων με λιγο ειρωνικο τρόπο, "η καλη μέρα απ το πρωϊ φαίνεται" μακαρι να ειμαι λάθος


Δλδ το πρόβλημα είναι ο Μίσσας, κ όχι αυτοί που τον διάλεξαν για την θέση??

Επικεντρώνεσαι στο δέντρο και χάνεις το δάσος.

Έχω δει και τα 4 ματς της εθνικής και τα προβλήματα που βλέπω είναι διαχρονικά. Δεν έχει να κάνει με το σουτ.. Δεν έχει να κάνει με τους ψηλούς ή τους κοντούς..

Έχει να κάνει με το ναυάγιο στην ψυχολογία της ομάδας.

Όταν τα πράγματα πάνε καλά η ομάδα πετάει και μπορεί να πιάσει εξαιρετική απόδοση. Όταν στραβώσουν λίγο, πιεστούν, τους βάλουν δύσκολο, τότε τρικυμία. Καμία ψυχολογία, λίγα σουτ εύστοχα.

Με αυτούς τους παίκτες το ίδιο βλέπω εδώ και 4-5 χρόνια. Να ξεκινάει καλά ο αγώνας και να συνεχίζεται έτσι μέχρι το τέλος. Να στραβώνει όπως με τους Σέρβους και μετά η ψυχολογία στα τάρταρα. Λες και ξεχνάνε το μπάσκετ που ξέρουν..

Όπως και να έχει δεν νομίζω ότι θα δούμε τον Μπόγρη να παίζει 20 λεπτά σε αγώνα (γιατί θα κοπεί) δεν νομίζω να δούμε αγώνα που δεν θα παίζει ο Αντετοκούμπο, δεν νομίζω να δούμε αγώνα της εθνικής που ο Αγραβάνης θα παίζει περισσότερο από τον Πρίντεζη. Θα μου πεις και οι Σέρβοι χωρίς Μίλος έπαιζαν. Το χω ξαναγράψει. Εμείς αυτοί οι 14-16 είμαστε. Οι Σέρβοι έχουν πίσω τους ακόμα 10-12 που μπορούν να σταθούν...

Μία 2 παρατηρήσεις. Θα ήθελα να δω τον Θανάση σε πιο ενεργό ρόλο. Όχι του 12άτου παίκτη. Αν όντως θέλουμε να τρέξουμε και να χτυπήσουμε στον αιφνιδιασμό και την ανισορροπία δεν μπορεί ο Θανασοκούμπο να είναι 12ος στο ροτέισιον. Δεν λέω να παίζει 20λεπτα, όμως τα στοιχεία της επιθετικής πιεστικής άμυνας, της ταχύτητας, της αλτικότητας, άλλος παίκτης δεν μπορεί να τα δώσει.

Ο Μάντζαρης φαίνεται να είναι ο μοναδικός αξιόπιστος σουτέρ, ωστόσο δεν φαίνεται να λειτουργεί μέσα στο σύνολο.. Αν καταφέρει να τον αξιοποιήσει σαν SG με 2-3 spot shoots θα δώσει και περισσότερα από αυτά που υπολογίζουν ότι θα δώσει.

Είδα 5άδα με Σλούκα Μάντζαρη Παπανικολάου Πρίντεζη Αγραβάνη. Με εξαίρεση τον πρώτο, όλοι παίζουν στον Ολυμπιακό. Θεωρητικά είναι πιο εύκολο να βρεθούν όλοι αυτοί μαζί, ωστόσο δεν το είδα. Για αυτό τον λόγο πήγε ο ο βοηθός του Σφαιρό όπως για αυτό τον ρόλο πήγε και ο βοηθός του ΠΑΟ για να βλέπουμε 5άδα με Παππά Καλάθη Μπουρούση.. Ελπίζω να βγουν κάποια πράγματα και από τους βοηθούς.

Όσο για τον Γιάννη. Θυμάμαι τους Γκασόλ να φεύγουν για κάποιες υποχρεώσεις. Θυμάμαι και άλλους παίκτες να καθυστερούν λόγω χ προβλημάτων κλπ κλπ. Δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι κατακριτέο μόνο στην Ελλάδα. Εκτός αν θέλουμε στρατιώτες. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να μην κάνουμε τα χατήρια του Αντετοκούμπο, εκτός αν είμαστε τόσο large που λέμε δεν μας πειράζει. 5 μέρες δεν θα αλλάξουν κάτι στην προετοιμασία του Γιάννη, εκτός και αν τον απαγάγουν στην Κίνα ξέρω γω... Για να κατέβει ο Γιάννης που ακόμα δεν έχει το στάτους του Γκασόλ όμως είναι brand face των Bucks αναγκαστικά θα υπάρχουν ορισμένες προύποθέσεις των Ελαφιών... Ας μην κατακρίνουμε τα πάντα. Όπως έχει αποδειχθεί σε αρκετούς άλλους NBAers οι Bucks μέχρι και χάρη μας κάνουν, ρισκάρουν να χτυπήσει ο Σταρ τους, ρισκάρουν πολλά περισσότερα από ότι εμείς χωρίς τον Γιάννη..
aegeansheed
QUOTE(Nemesakos @ Aug 14 2017, 10:15 ) *
Όσο για τον Γιάννη. Θυμάμαι τους Γκασόλ να φεύγουν για κάποιες υποχρεώσεις. Θυμάμαι και άλλους παίκτες να καθυστερούν λόγω χ προβλημάτων κλπ κλπ. Δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι κατακριτέο μόνο στην Ελλάδα. Εκτός αν θέλουμε στρατιώτες. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να μην κάνουμε τα χατήρια του Αντετοκούμπο, εκτός αν είμαστε τόσο large που λέμε δεν μας πειράζει. 5 μέρες δεν θα αλλάξουν κάτι στην προετοιμασία του Γιάννη, εκτός και αν τον απαγάγουν στην Κίνα ξέρω γω... Για να κατέβει ο Γιάννης που ακόμα δεν έχει το στάτους του Γκασόλ όμως είναι brand face των Bucks αναγκαστικά θα υπάρχουν ορισμένες προύποθέσεις των Ελαφιών... Ας μην κατακρίνουμε τα πάντα. Όπως έχει αποδειχθεί σε αρκετούς άλλους NBAers οι Bucks μέχρι και χάρη μας κάνουν, ρισκάρουν να χτυπήσει ο Σταρ τους, ρισκάρουν πολλά περισσότερα από ότι εμείς χωρίς τον Γιάννη..


Παίρνω το quote ως αφορμή για να πω κάτι σχετικά με τον Γιάννη, όχι για να αντιπαραθέσω κάποια συγκεκριμένη άποψη.

Νομίζω ότι δεν έχουμε πλήρως κατανοήσει το "brand name" που είναι πλέον ο Γιάννης...
Το πρόγραμμα του καλοκαιριού του μπορεί να είναι κλειδωμένο και έναν χρόνο πίσω, αλλά ας μήνουμε στο "μήνες πριν" για να είμαστε σίγουροι. Ο Γιάννης πάει πακέτο με τα Antetokounbros του, με τις διακοπάρες του στη Σαντορίνη, με το πρόγραμμα προπόνησης που του έχει δώσει ο personal trainer των Bucks, με τα NBA Games που μπορεί να έχει την τιμή να τον έχει επιλέξει ο Silver ως πρεσβευτή. Μαζί με όλα αυτά, ο Γιάννης για αυτό το καλοκαίρι του ΕΠΕΛΕΞΕ να κατεβεί με την Εθνική Ομάδα, επειδή δείχνει ότι είναι κάτι που το επιθυμεί πραγματικά. Η Εθνική είναι πολύ τυχερή που βρίσκεται σε αυτή τη θετική συγκυρία. Δεν έχω διαβάσει τί γράφει ο Τύπος κλπ και δεν πρόκειται, αλλά όποιος δε μπορεί να κατανοήσει το basketball business του ΝΒΑ, δε μπορεί να είναι σε θέση να καταλάβει αυτές τις "ειδήσεις" που βλέπει μπροστά του. Για να μην πούμε το άλλο... Από πότε είναι γνωστό το πρόγραμμα του Γιάννη? Μήνες πριν όπως είπαμε. Γιατί αυτό δεν αναφέρθηκε στον Τύπο όταν ξεκινούσε η προετοιμασία όταν έδινε τις πρώτες του συνεντεύξεις με την Εθνική? (δεν έχω διαβάσει επειδή δεν παρακολουθώ την Εθνική φέτος, το υποθέτω ότι θα έπρεπε να έγινε). Θεωρείτε ότι δεν ήταν γνωστό το θέμα από τότε? Εγώ δεν το πιστεύω...

Ας προσπαθήσουμε να μη μπαίνουμε σε οποιαδήποτε "παιχνίδια" που δημιουργούνται από στενομυαλιά και όχι σκοπιμότητα εύχομαι. Αν γίνονται από σκοπιμότητα είναι απαξιωτικά και κατακριτέα.

* Το όνομα που έχει αυτή τη στιγμή είναι πολύ μεγαλύτερο από του Pau σε οποιοδήποτε στάδιο της καριέρας του. Ίσως με Dirk να ήταν πιο κοντινή σύγκριση. 91 overall rating στο 2k 56.gif
Nemesakos
QUOTE (aegeansheed @ Aug 14 2017, 11:05 ) *
Παίρνω το quote ως αφορμή για να πω κάτι σχετικά με τον Γιάννη, όχι για να αντιπαραθέσω κάποια συγκεκριμένη άποψη.

Νομίζω ότι δεν έχουμε πλήρως κατανοήσει το "brand name" που είναι πλέον ο Γιάννης...
Το πρόγραμμα του καλοκαιριού του μπορεί να είναι κλειδωμένο και έναν χρόνο πίσω, αλλά ας μήνουμε στο "μήνες πριν" για να είμαστε σίγουροι. Ο Γιάννης πάει πακέτο με τα Antetokounbros του, με τις διακοπάρες του στη Σαντορίνη, με το πρόγραμμα προπόνησης που του έχει δώσει ο personal trainer των Bucks, με τα NBA Games που μπορεί να έχει την τιμή να τον έχει επιλέξει ο Silver ως πρεσβευτή. Μαζί με όλα αυτά, ο Γιάννης για αυτό το καλοκαίρι του ΕΠΕΛΕΞΕ να κατεβεί με την Εθνική Ομάδα, επειδή δείχνει ότι είναι κάτι που το επιθυμεί πραγματικά. Η Εθνική είναι πολύ τυχερή που βρίσκεται σε αυτή τη θετική συγκυρία. Δεν έχω διαβάσει τί γράφει ο Τύπος κλπ και δεν πρόκειται, αλλά όποιος δε μπορεί να κατανοήσει το basketball business του ΝΒΑ, δε μπορεί να είναι σε θέση να καταλάβει αυτές τις "ειδήσεις" που βλέπει μπροστά του. Για να μην πούμε το άλλο... Από πότε είναι γνωστό το πρόγραμμα του Γιάννη? Μήνες πριν όπως είπαμε. Γιατί αυτό δεν αναφέρθηκε στον Τύπο όταν ξεκινούσε η προετοιμασία όταν έδινε τις πρώτες του συνεντεύξεις με την Εθνική? (δεν έχω διαβάσει επειδή δεν παρακολουθώ την Εθνική φέτος, το υποθέτω ότι θα έπρεπε να έγινε). Θεωρείτε ότι δεν ήταν γνωστό το θέμα από τότε? Εγώ δεν το πιστεύω...

Ας προσπαθήσουμε να μη μπαίνουμε σε οποιαδήποτε "παιχνίδια" που δημιουργούνται από στενομυαλιά και όχι σκοπιμότητα εύχομαι. Αν γίνονται από σκοπιμότητα είναι απαξιωτικά και κατακριτέα.

* Το όνομα που έχει αυτή τη στιγμή είναι πολύ μεγαλύτερο από του Pau σε οποιοδήποτε στάδιο της καριέρας του. Ίσως με Dirk να ήταν πιο πετυχημένη



Τον Νοβίτσκι να πω την αλήθεια μου δεν τον σκέφτηκα, δίκιο έχεις.

Στην Ελλάδα απλά ψάχνουμε να βγάλουμε από την μύγα ξύγκι. Ψάχνουμε να βρούμε γιατί τα είπαν σε έντονο ύφος Μπουρούσης Σλούκας, γιατί κλώτσησε ο Παπ την καρέκλα, ή γιατί έβριζε ο Παππάς, γιατί ο Αντετοκούμπο θα πάρει 5 μέρες άδεια και γιατί ο Καλάθης είχε έξτρα άδεια. Λες και γίνονται μόνο στην δική μας ομάδα... Τέσπα..

Σίγουρα δεν έχουμε καταλάβει το όνομα του Γιάννη στην Αμερική. Και γω ακόμα που έγραψα το παραπάνω σίγουρα δεν μπορώ να διανοηθώ το μέγεθός του. BTW μπορεί να λέει κάτι μπορεί και τίποτα..

Στο NBA2k18 Ο Λεμπρόα θα έχει 96, ο Κάρι 94 και ο Γιάννης 91... Όπως είπα.. μπορεί να μην λέει και τίποτα...

Εντιτ: Τουλάχιστον κάναμε ίδια σκέψη..χαχαχα
pan24
QUOTE (aegeansheed @ Aug 14 2017, 11:05 ) *
Παίρνω το quote ως αφορμή για να πω κάτι σχετικά με τον Γιάννη, όχι για να αντιπαραθέσω κάποια συγκεκριμένη άποψη.

Νομίζω ότι δεν έχουμε πλήρως κατανοήσει το "brand name" που είναι πλέον ο Γιάννης...
Το πρόγραμμα του καλοκαιριού του μπορεί να είναι κλειδωμένο και έναν χρόνο πίσω, αλλά ας μήνουμε στο "μήνες πριν" για να είμαστε σίγουροι. Ο Γιάννης πάει πακέτο με τα Antetokounbros του, με τις διακοπάρες του στη Σαντορίνη, με το πρόγραμμα προπόνησης που του έχει δώσει ο personal trainer των Bucks, με τα NBA Games που μπορεί να έχει την τιμή να τον έχει επιλέξει ο Silver ως πρεσβευτή. Μαζί με όλα αυτά, ο Γιάννης για αυτό το καλοκαίρι του ΕΠΕΛΕΞΕ να κατεβεί με την Εθνική Ομάδα, επειδή δείχνει ότι είναι κάτι που το επιθυμεί πραγματικά. Η Εθνική είναι πολύ τυχερή που βρίσκεται σε αυτή τη θετική συγκυρία. Δεν έχω διαβάσει τί γράφει ο Τύπος κλπ και δεν πρόκειται, αλλά όποιος δε μπορεί να κατανοήσει το basketball business του ΝΒΑ, δε μπορεί να είναι σε θέση να καταλάβει αυτές τις "ειδήσεις" που βλέπει μπροστά του. Για να μην πούμε το άλλο... Από πότε είναι γνωστό το πρόγραμμα του Γιάννη? Μήνες πριν όπως είπαμε. Γιατί αυτό δεν αναφέρθηκε στον Τύπο όταν ξεκινούσε η προετοιμασία όταν έδινε τις πρώτες του συνεντεύξεις με την Εθνική? (δεν έχω διαβάσει επειδή δεν παρακολουθώ την Εθνική φέτος, το υποθέτω ότι θα έπρεπε να έγινε). Θεωρείτε ότι δεν ήταν γνωστό το θέμα από τότε? Εγώ δεν το πιστεύω...

Ας προσπαθήσουμε να μη μπαίνουμε σε οποιαδήποτε "παιχνίδια" που δημιουργούνται από στενομυαλιά και όχι σκοπιμότητα εύχομαι. Αν γίνονται από σκοπιμότητα είναι απαξιωτικά και κατακριτέα.

* Το όνομα που έχει αυτή τη στιγμή είναι πολύ μεγαλύτερο από του Pau σε οποιοδήποτε στάδιο της καριέρας του. Ίσως με Dirk να ήταν πιο κοντινή σύγκριση. 91 overall rating στο 2k 56.gif

Ακριβως αυτο
Ειναι και επισημα στους τοπ 10 παικτες του κοσμου αγωνιστικα ενω ειναι πολυ ψηλα και εμπορικα.Χαρακτηριστικο οτι η φανελα του ηταν 14η σε πωλησεις απο το επισημο καταστημα του nba παρα το οτι η ομαδα του δεν ειναι στις πιο εμπορικες ουτε βρισκεται σε καποια τεραστια αγορα οπως η Νεα Υορκη
Για να καταλαβουμε τα μεγεθη για ενα 3ημερο που πηγε Φιλιπιννες καθαρισε κοντα στο μυριο ενω καπου τοσα θα παρει και στην κινα
Με 2 τουρ και μερικες ''μικρες'' διαφημισεις(εννοωντας διαφημισεις που δεν ειναι για καποιον παγκοσμιο κολοσσο οπως αυτες που κανει με την nike που δινει τεραστια ποσα) σαν αυτη που εκανε με την aegean στην Σαντορινη(και πληρωμενες διακοπαρες και αμοιβη για την διαφημιση) βγαζει σε χαβαλε περισσοτερα απο οσα βγαζουν οι υπολοιποι της εθνικης παιζοντας 1 χρονο μπασκετ
Με 25 μυρια/χρονο μεικτα,παιζοντας 1-2 χρονια μπασκετ βγαζει περισσοτερα απ'οτι οι υπολοιποι σε ολη τους την καριερα

Χτεσινο αρθρο του espn που λεει οτι για την συμφωνια για παπουτσια που θα υπογραψει το φθινοπωρο η τιμη ξεκιναει απο τα 5 εκ ετησιως και εκτιμηση απο παραγοντες εταιρειων οτι θα κλεισει στα 7-10εκ/χρονο για 5 χρονια

Αυτα δεν ειναι απιθανο να δημιουργουν προβλημα/κομπλεξ/ζηλια σε καποιους η/και να ενοχλει η ιδιαιτερη αντιμετωπιση που εχει η να ενοχλει οτι η ομαδα δινει αναφορα στους μπακς μεχρι και καθε ποτε πηγε τουαλετα η το οτι εκτος της προπονησης της εθνικης στην αθηνα ακολουθει και δικο του προγραμμα με γυμναστη της ομαδας του αλλα ο γιαννης με αυτα πανε μαζι
Η τα ανεχεσαι η δεν εχεις αντετοκουμπο στην εθνικη

Ενα αρθρο του Φιλερη
http://www.sport24.gr/Columns/Fileris/prov...is.4804617.html
pan24
http://www.eurohoops.net/el/national-teams...rous-stin-kina/

QUOTE
Ο σούπερ σταρ των Μπακς έως τώρα δεν έχει καταφέρει παρά να αγωνιστεί σε ένα μόλις εκ των τεσσάρων φιλικών της Εθνικής ομάδας ενόψει Ευρωμπάσκετ, αφού έχει απουσιάσει από τους αγώνες με Ρουμανία, Μ. Βρετανία στην Πάτρα αλλά και Σερβία στο Βελιγράδι, με μοναδική παρουσία απέναντι στο Μαυροβούνιο.

Αιτία της απουσίας του από το τουρνουά της Πάτρας την προηγούμενη εβδομάδα ήταν ενοχλήσεις στο γόνατο, που τον ανάγκασαν να μείνει προληπτικά όπως τονίστηκε στα “πιτς”, ενώ οι ενοχλήσεις επανήλθαν μετά το φιλικό με το Μαυροβούνιο, με αποτέλεσμα να μην αγωνιστεί ούτε με τη Σερβία στο Βελιγράδι.

Αυτά τα νέα έχουν “θορυβήσει” τους Μπακς, που επί τη ευκαιρία της παρουσίας του Γιάννη στην Κίνα τις προσεχείς μέρες θα τον συναντήσουν εκεί ώστε να τον εξετάσουν.

Ο 23χρονος φόργουορντ αναχωρεί την Τρίτη (15/8) για την Κίνα λόγω υποχρεώσεων με το ΝΒΑ στην ασιατική χώρα, με αποτέλεσμα να χάσει και τα δύο επικείμενα φιλικά της Ελλάδας με τη Μ. Βρετανία στο Λονδίνο (18/8 και 19/8).

Εκεί θα βρεθούν και γιατροί που θα ταξιδέψουν για λογαριασμό των Μπακς για να τον εξετάσουν και να διαπιστώσουν την ακριβή του κατάσταση.

Αιτία της αποστολής των “ελαφιών” στην Κίνα είναι πως έχουν “θορυβηθεί” από τις σερί απουσίες του Γιάννη από τα φιλικά της Ελλάδας, με την ανησυχία τους να είναι μεγάλη.

Εξάλλου, μην ξεχνάμε πως ο Greek Freak είναι ο σούπερ σταρ της ομάδας τους και ο franchise player, με τον οποίο υπέγραψαν πριν λίγους μήνες το νέο χρυσό 4ετές συμβόλαιο αξίας 100 εκατ. δολαρίων.

Οπως γίνεται αντιληπτό, μια ομάδα του ΝΒΑ δεν γίνεται να μην παρακολουθεί εξονυχιστικά το σημαντικότερο περιουσιακό στοιχείο του έμψυχου δυναμικού της κι αυτό ακριβώς πράττουν οι Μπακς που ανησυχούν για την υγεία του παίκτη.
Petran911
QUOTE(pan24 @ Aug 14 2017, 19:46 ) *


Τα καραγκιοζιλικια αυτά εγώ δεν τα έχω ακούσει να γίνονται στην Ισπανία με τον Πό και τον αδελφό του, την Γαλλία με τον ΤΠ και τα λοιπά (φεύγει ο ίδιος με συμφωνία που δεν αφορά το Nba) Με συγχωρείτε πολύ αλλά από την στιμή που κατεβαίνει θα πρέπει να αντιμετωπίζει τους ίδιους κανόνες. Το άθλημα παίζεται με 12 και οι υπόλοιποι δεν είναι παιδια, ούτε είμαστε Γερμανία του Ντιρκ. Αυτό κάνει κακό στην ομάδα. Καλώς ή κακώς κορυφή ο Γιάννης αλλά οι άλλοι είναι κοροιδα; Το 2010 είχαμε διώξει τον ηγέτη της ομάδας για κάποιες ημέρες άδεια. Αν δεν λυθεί το θέμα τις επόμενες ημέρες τότε πρέπει να κατεβουμε χωρίς τον Γιάννη. Το μπάσκετ απαιτεί 5 παίχτες
ggrilik
QUOTE (Petran911 @ Aug 14 2017, 21:25 ) *
Τα καραγκιοζιλικια αυτά εγώ δεν τα έχω ακούσει να γίνονται στην Ισπανία με τον Πό και τον αδελφό του, την Γαλλία με τον ΤΠ και τα λοιπά (φεύγει ο ίδιος με συμφωνία που δεν αφορά το Nba) Με συγχωρείτε πολύ αλλά από την στιμή που κατεβαίνει θα πρέπει να αντιμετωπίζει τους ίδιους κανόνες. Το άθλημα παίζεται με 12 και οι υπόλοιποι δεν είναι παιδια, ούτε είμαστε Γερμανία του Ντιρκ. Αυτό κάνει κακό στην ομάδα. Καλώς ή κακώς κορυφή ο Γιάννης αλλά οι άλλοι είναι κοροιδα; Το 2010 είχαμε διώξει τον ηγέτη της ομάδας για κάποιες ημέρες άδεια. Αν δεν λυθεί το θέμα τις επόμενες ημέρες τότε πρέπει να κατεβουμε χωρίς τον Γιάννη. Το μπάσκετ απαιτεί 5 παίχτες

Υποψιάζομαι πως χωρίς τον Γιάννη θα κατέβουμε. Η ομοσπονδία που φέτος δεν έχει λεφτά ούτε για να πληρώνει τους διαιτητές βρήκε λεφτά για την ασφάλιση του Γιάννη? Χλωμό.

Ωστόσο η ομοσπονδία που δεν είναι ικανή ν ανακαλύψει ένα ταλέντο σαν τον Γιάννη αν δεν υπάρχει μάνατζερ είναι εξαιρετικά ικανή στις φιέστες και ατις μηχανορραφίες και μας δουλεύει όλους ψιλό γαζί.

Ελπίζω η υποψία μου να ναι για πέταμα..
pan24
QUOTE (Petran911 @ Aug 14 2017, 21:25 ) *
Τα καραγκιοζιλικια αυτά εγώ δεν τα έχω ακούσει να γίνονται στην Ισπανία με τον Πό και τον αδελφό του, την Γαλλία με τον ΤΠ και τα λοιπά (φεύγει ο ίδιος με συμφωνία που δεν αφορά το Nba) Με συγχωρείτε πολύ αλλά από την στιμή που κατεβαίνει θα πρέπει να αντιμετωπίζει τους ίδιους κανόνες. Το άθλημα παίζεται με 12 και οι υπόλοιποι δεν είναι παιδια, ούτε είμαστε Γερμανία του Ντιρκ. Αυτό κάνει κακό στην ομάδα. Καλώς ή κακώς κορυφή ο Γιάννης αλλά οι άλλοι είναι μαλακες; Το 2010 είχαμε διώξει τον ηγέτη της ομάδας για κάποιες ημέρες άδεια. Αν δεν λυθεί το θέμα τις επόμενες ημέρες τότε πρέπει να κατεβουμε χωρίς τον Γιάννη. Το μπάσκετ απαιτεί 5 παίχτες

Αυτο που προσπαθησε να εξηγησει ο aegeansheed ειναι οτι το στατους του γιαννη αυτη την στιγμη ''απεναντι'' ειναι μεγαλυτερο απο οσο ειχαν ποτε οι γκασολ η ακομα και ο παρκερ.Μονο ο νοβιτσκι ειχε φτασει να εχει αντιστοιχο στατους
Και μονο οτι στις προβλεψεις για την επομενη σεζον οι μπουκ τον εχουν 6ο για mvp καταλαβαινεις πως τον βλεπουν

Ο νοβιτσκι το εκανε πολλες φορες αυτο αλλα αν δεν κανω λαθος και οι γκασολ,παρκερ εχουν χασει μερες απο προετοιμασια για υποχρεωσεις

Οι κανονες απο την ομοσπονδια νομιζω σωστα δεν ειναι τοσο αυστηροι οσο στο παρελθον.Ο καλαθης πηρε και αυτος αδεια καποιες μερες
Η ουσια ειναι οτι η συμμετοχη του στη εκδηλωση ηταν γνωστη στην εοκ πριν κληθει,δεν τους το ανακοινωσε προχτες
Αν διαφωνουσαν ας μην τον καλουσαν

Οσο για την ομαδα του,ειναι ο παικτης που βασιζουν τα περισσοτερα και πληρωνουν ακριβοτερα απο τους αλλους οποτε λογικο να μπλεκονται.Οτι τον αφηνουν να ερχεται ειναι σε μεγαλο βαθμο χαρη προς εμας και σεβασμος στην επιθυμια του παικτη.Τυπικα δεν μπορουν να του απαγορευσουν να κατεβει αλλα στην πραξη αν θεσουν βετο δεν κατεβαινει οπως καποτε οι σπερς πχ δεν ειχαν αφησει τον τζινομπιλι
Οποτε αν θελουμε να ερχεται αναγκαστικα θα πηγαινουμε με τα νερα τους,θα τους στελνουμε αναφορες,εξετασεις κτλ
Ομως και αυτο ηταν γνωστο πριν κληθει και δεν γινεται κανενας απο την εοκ να διαμαρτυρηθει εκ των υστερων για αυτο

Το λεω γιατι τις τελευταιες μερες εχουν γραφτει πολλα αρθρα σχετικα και σπανια γινεται κατι τετοιο τοσο μαζικα χωρις να δοθει καποια ''κατευθυνση-παροτρυνση''

Σε σχεση με την γερμανια του ντιρκ,και εμεις ολοταχως προς τα εκει παμε.Πλην γιαννη αν βγαλεις πριντεζη(που φετος λογικα ειναι η τελευταια του σεζον με την εθνικη) και σλουκα,καλαθη ποιος αλλος θα μπορουσε να ειναι πρωτο η εστω δευτερο ονομα σε τοπ ομαδα ευρωλιγκας?
Αν ο παπαγιαννης εξελιχθει οπως περιμενουμε σε 2 χρονια στο παγκοσμιο θα μπορει ποιοτικα να παρει τον ρολο του πριντεζη αλλα απο εκει και περα...
Ειμαστε μια ομαδα που εχει γεμισει ρολιστες και στο μελλον θα γινεται ακομα χειροτερο γιατι δυστυχως πλεον η ελληνικη σχολη μονο ρολιστες βγαζει
Ακομα και ο σλουκας πρωτο ονομα στην ομαδα του δεν ειναι και μαλλον δεν προκειται να γινει ενω ο καλαθης λογω κακου σουτ και ψυχοσυνθεσης δυσκολα θα μπορουσε να ειναι ηγετης σε κορυφαια ευρωλιγκατη ομαδα

Στο μελλον παμε για ομαδα με 2-3 nbaer,ισως 1-2 ηγετες επιπεδου ευρωλιγκας και μετα ρολιστες αρκετοι εκ των οποιων αμφιβαλλω αν θα εβρισκαν ομαδα στην ευρωλιγκα χωρις ελληνικο διαβατηριο

*Ντορσει,ογκαστ μακαρι να μπορεσουν να παιξουν και να βγουν(τον ντορσει τον υπολογιζω στους 2-3 nbaer που λεω πιο πανω) αλλα απο θεμα νοοτροπιας,μπασκετικης ταυτοτητας και στυλ παιχνιδιου εχουν την ιδια σχεση με το ελληνικο μπασκετ οσο αν εκανες νατουραλιζε εναν αμερικανο της ευρωλιγκας

@ggrilik
Το σκεφτηκα και εγω αλλα απο φετος την ασφαλεια την καλυπτει 100% ανεξαρτητως ποσου η φιμπα.Αν δεν ηταν ασφαλισμενος οχι να παιξει σε φιλικο,ουτε προπονηση να κανει με την εθνικη δεν θα τον αφηνε η ομαδα του
RipCity
Το βλεπω απολυτα λογικο να στελνουν γιατρους οι Μπακς. Γιατι οχι αλλωστε; Μιλαμε για τον πιο κομβικο παικτη τους με συμβολαιο 100 εκατομμυριων, φυσικα και θα θελουν να μαθουν τι προβλημα εχει.

Για το θεμα Κινας δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα και παλι ειναι γνωστο καιρο τωρα, ενω εν τελει δεν μπορεις να τον αποκλεισεις για πεντε μερες αδειας. Ειδικα απο τη στιγμη που χει δειξει οτι εννοει αυτα που λεει για τη συμμετοχη του, ενω εχει προμοταρει παρα πολυ το μπάσκετ με τα events και τις δηλωσεις του. Τιμη μας που τον εχουμε εναν παικτη που καταλαβαινεις οτι χαιρεται που ειναι Ελληνας.
theref
QUOTE(RipCity @ Aug 14 2017, 21:17 ) *
Το βλεπω απολυτα λογικο να στελνουν γιατρους οι Μπακς. Γιατι οχι αλλωστε; Μιλαμε για τον πιο κομβικο παικτη τους με συμβολαιο 100 εκατομμυριων, φυσικα και θα θελουν να μαθουν τι προβλημα εχει.

Για το θεμα Κινας δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα και παλι ειναι γνωστο καιρο τωρα, ενω εν τελει δεν μπορεις να τον αποκλεισεις για πεντε μερες αδειας. Ειδικα απο τη στιγμη που χει δειξει οτι εννοει αυτα που λεει για τη συμμετοχη του, ενω εχει προμοταρει παρα πολυ το μπάσκετ με τα events και τις δηλωσεις του. Τιμη μας που τον εχουμε εναν παικτη που καταλαβαινεις οτι χαιρεται που ειναι Ελληνας.



Εγω παλι εμαθα για τη Κινα πριν μερικες μερες - ποιος ξερει. Οσο για το τραυματισμο ακουγεται μουφα. Κανεις δεν αποκλειει τον Αντε απο την Εθνικη. Ειναι τετοια η διψα για διακριση και μεταλλιο που πολλοι (πρωττη η εοκ) ειναι ικανοι να ανεχτουν τα παντα και να φανταζονται περιπτωσεις Νοβιτσκι με συνοδευτικες προπονητικες εικασιες. Οι υπολοιποι παικτες δεν ειναι ουτε θελουν να ειναι κομπαρσοι και δεν υπαρχει περιπτωση Νοβιτσκι. Θα δουμε πως θα τελειωσει το σηριαλ αρκει να μην επαλαμβανεται καθε χρονο.
McRae
Ναι λες και στην Γερμανια ο Νοβιτσκι ηταν ισος με τον..Αριγκμπαμου.Η ο Ροναλντο ειναι ισος με τον σεντερ μπακ της Σπορτινγκ Λιααβωνας στην εθνικη πορτογαλιας.Ενας σουπερσταρ του ΝΒΑ λογικο να εχει και ειδικη μεταχειριση.Αμα δεν το αντεχουν οι αλλοι ας μην τον καλουνε,δεν νομιζω να χασει τον υπνο του.
Stojako
Υποψιάζομαι πως οι γιατροί των Μπακς θα του απαγορεύσουν να κατέβει...
Petran911
QUOTE(Stojako @ Aug 14 2017, 23:36 ) *
Υποψιάζομαι πως οι γιατροί των Μπακς θα του απαγορεύσουν να κατέβει...


Με τι δικαιολογία, ότι έχει ερεθισμό; Μου φαίνεται πολύ παράξενο... Εκτός αν πήγαινε κάτι στραβά από την αρχή και τώρα το μαθαίνουμε.
pan24
QUOTE (Stojako @ Aug 14 2017, 23:36 ) *
Υποψιάζομαι πως οι γιατροί των Μπακς θα του απαγορεύσουν να κατέβει...

50-50 το βλεπω
Αν ο τραυματισμος ειναι προφαση για καποιον λογο απο τον ιδιο η την ομοσπονδια ειναι αυτονοητη η καταληξη
Αν ειναι πραγματικος,εστω και απλος ερεθισμος,δεν ειναι τιποτα σιγουρο.Η ομαδα του και τσιμπημα κουνουπιου να εχει θα προτιμουσε να μην κατεβει,οπως θα προτιμουσε εξαρχης να μην κατεβει
Παντως αν εχει οτιδηποτε πιο σοβαρο απο εναν ερεθισμο και τον βαλαμε να παιξει με το μαυροβουνιο ειμαστε για κλαματα

QUOTE (Petran911 @ Aug 15 2017, 00:45 ) *
Με τι δικαιολογία, ότι έχει ερεθισμό; Μου φαίνεται πολύ παράξενο... Εκτός αν πήγαινε κάτι στραβά από την αρχή και τώρα το μαθαίνουμε.

Αν ειναι απλα ερεθισμος και αποφασισουν να μην κατεβει η δικαιολογια θα ειναι οτι χρειαζεται ξεκουραση για 2-3 εβδομαδες πχ οποτε δεν μπορει να κατεβει
Δεν πιστευω οτι αν ειχε εξαρχης καποιον τραυματισμο θα ερχοταν εθνικη
belalik
Παιδια ..


Διαβαζω για το 'θεμα' που προκληθηκε με τον Γιαννη, και αναφερομαι στην αδεια να παει στην Κινα για υποχρεωσεις του ΝΒΑ και οχι αυτο με τον τραυματισμο του και την εξεταση του απο γιατρους των Μπακς (αν και αυτο επισης το θεωρω φυσιολογικο).

Δεν προκειται να γραψω πολλα, ειναι 15γουστο πλεον, 01.43 το πρωι ..

Απλα ενα σχολιο ..

Αν η 'ομοσπονδια', αυτο το συνονθύλευμα τελοσπαντων ανθρωπων και 'παραγοντων' (τι ωραια λεξη) που δεν ειχε προπονητη μεχρι πριν απο λιγο, αποφασιζε να τιμωρησει τον Γιαννη Αντετοκουνμπο, μετα απο ολη την παρουσια του, το παθος και τη διαφημιση τελικα που κανει για το ελληνικο μπασκετ και οχι μονο, θα πεφτανε μεχρι και οι μπασκετες απο τις αλανες στο τελευταιο χωριο ...

Ελεος δηλαδη, ειναι αστειο και που το συζηταμε.

blove.gif rolleyes.gif

Καλο υπολοιπο καλοκαιριου σε ολους ..

gratipa1929
Το θέμα είναι ότι με αυτό που συνέβη, ακόμα και αν συμμετέχει κανονικά στο eurobasket, κατά πόσο θα έχει το χρόνο να δέσει καλά με τους υπόλοιπους παίκτες και να γίνουν οι κατάλληλοι πειραματισμοί σε συνθήκες αγώνα?

Γενικά δεν μου κάθεται καλά στο στομάχι το να εξαρτώμαστε τόσο πολύ από 1 παίκτη. Η Γερμανία πχ που εξαρτιόταν τόσο πολύ από τον Νοβίτσκι, έχει την ίδια μπασκετική παράδοση με την Ελλάδα? Μην τρελαθούμε.....

Το κακό είναι ότι προς στιγμήν δεν έχουν υπάρξει ξανά παίκτες με το ειδικό βάρος και την ψυχή του Διαμαντίδη, του Σπανούλη και του Παπαλουκά... Έχουν μείνει αναντικατάστατοι.

Αλλά αυτό που με ανησυχεί και εμένα προσωπικά είναι το θέμα των ψηλών. Ποιός θα αντικαταστήσει τον Πρίντεζη και τον Μπουρούση όταν αποφασίσουν να φύγουν από την εθνική? Ο Παπαγιάννης από νοοτροπία δυστυχώς άστα να πάνε, ενώ και η βελτίωσή του δεν είναι και τόσο θεαματική, εκτός φυσικά από την καλή αμυντική παρουσία που έχει.....

Ο Κουφός θα κληθεί ξανά στο μέλλον ή έχει κλείσει οριστικά η πόρτα?
whoever81
QUOTE (Petran911 @ Aug 14 2017, 19:25 ) *
Τα καραγκιοζιλικια αυτά εγώ δεν τα έχω ακούσει να γίνονται στην Ισπανία με τον Πό και τον αδελφό του, την Γαλλία με τον ΤΠ και τα λοιπά (φεύγει ο ίδιος με συμφωνία που δεν αφορά το Nba) Με συγχωρείτε πολύ αλλά από την στιμή που κατεβαίνει θα πρέπει να αντιμετωπίζει τους ίδιους κανόνες. Το άθλημα παίζεται με 12 και οι υπόλοιποι δεν είναι παιδια, ούτε είμαστε Γερμανία του Ντιρκ. Αυτό κάνει κακό στην ομάδα. Καλώς ή κακώς κορυφή ο Γιάννης αλλά οι άλλοι είναι κοροιδα; Το 2010 είχαμε διώξει τον ηγέτη της ομάδας για κάποιες ημέρες άδεια. Αν δεν λυθεί το θέμα τις επόμενες ημέρες τότε πρέπει να κατεβουμε χωρίς τον Γιάννη. Το μπάσκετ απαιτεί 5 παίχτες

Σύμφωνοι αλλά ήταν γνωστό από τον Ιούνιο αυτό για τον Γιάννη. Εφόσον το δέχτηκε αρχικά η ΕΟΚ θα ήταν επιεικώς γελοίο να αλλάξει τώρα στάση.
gratipa1929
Καλά για τους "κανόνες" της ΕΟΚ στην Εθνική ομάδα, μια φράση τους χαρακτηρίζει: "μπάτε σκύλοι αλέστε".

Φέτος ειδικά έχουν δώσει ρεσιτάλ κακής οργάνωσης: όρισαν φιλικά με πολύ αδύναμους αντιπάλους που δεν πρόσφεραν τίποτα σε ένα γήπεδο χωρίς κλιματισμό με 40 βαθμούς καύσωνα, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν τη λόξα ενός τοπικού παράγοντα, καλά που δεν έφυγαν λιπόθυμοι από εκεί μέσα.

Αργούν πιο πολύ από ποτέ να ανακοινώσουν προπονητή και τελικά διαλέγουν έναν που έχει να προπονήσει ανδρική ομάδα αιώνες, με μοναδικό κριτήριο να δεχθεί στο τσάμπα.

Κάνουν διακρίσεις μεταξύ των παικτών, κάνουν αστείες επιλογές στις κλήσεις στην Εθνική κόβοντας άδικα παίκτες (πάλι καλά που διαφοροποίησαν τις αρχικές τους σκέψεις στην πορεία γιατί το κράξιμο θα ήταν ανεπανάληπτο).

Και το κερασάκι στην τούρτα οι χειρισμοί στο θέμα του Αντετοκούνμπο. Και όχι τόσο τα γεγονότα αυτά καθεαυτά αλλά τα ψέματα και οι ανακρίβειες που έλεγαν για να τα καλύπτουν (πχ ότι το NBA έχει εκδήλωση στην Κίνα!).

Αποτέλεσμα, επειδή δεν μπορείς να κρύβεις τη σκόνη για πάντα κάτω από το χαλί, η συντριβή από τη Σερβία με.... μόλις 30 πόντους, γιατί με την εικόνα που είχε το ματς ειδικά στην τρίτη περίοδο έλεγα δεν θα αποφύγουμε την 50άρα.

Γενικά δεν θυμάμαι το θέμα "εθνική ομάδα" σε χειρότερη κατάσταση από φέτος. Προσωπικά έχω ξενερώσει εντελώς γιατί πίστευα ότι φέτος θα χτυπούσαμε μετάλλιο, δυστυχώς όχι γιατί καλυτερεύσαμε εμείς, αλλά γιατί οι άλλες ομάδες θα έχουν απουσίες.....

Πόσο μακρινοί φαντάζουν οι άθλοι του 2005 και του 2006 με την ΟΜΑΔΑΡΑ που είχαμε τότε σε όλα τα επίπεδα.....
Petran911
QUOTE(gratipa1929 @ Aug 15 2017, 14:19 ) *
Το θέμα είναι ότι με αυτό που συνέβη, ακόμα και αν συμμετέχει κανονικά στο eurobasket, κατά πόσο θα έχει το χρόνο να δέσει καλά με τους υπόλοιπους παίκτες και να γίνουν οι κατάλληλοι πειραματισμοί σε συνθήκες αγώνα?

Γενικά δεν μου κάθεται καλά στο στομάχι το να εξαρτώμαστε τόσο πολύ από 1 παίκτη. Η Γερμανία πχ που εξαρτιόταν τόσο πολύ από τον Νοβίτσκι, έχει την ίδια μπασκετική παράδοση με την Ελλάδα? Μην τρελαθούμε.....

Το κακό είναι ότι προς στιγμήν δεν έχουν υπάρξει ξανά παίκτες με το ειδικό βάρος και την ψυχή του Διαμαντίδη, του Σπανούλη και του Παπαλουκά... Έχουν μείνει αναντικατάστατοι.

Αλλά αυτό που με ανησυχεί και εμένα προσωπικά είναι το θέμα των ψηλών. Ποιός θα αντικαταστήσει τον Πρίντεζη και τον Μπουρούση όταν αποφασίσουν να φύγουν από την εθνική? Ο Παπαγιάννης από νοοτροπία δυστυχώς άστα να πάνε, ενώ και η βελτίωσή του δεν είναι και τόσο θεαματική, εκτός φυσικά από την καλή αμυντική παρουσία που έχει.....

Ο Κουφός θα κληθεί ξανά στο μέλλον ή έχει κλείσει οριστικά η πόρτα?


Για Σπαν, Παπ, ΔΔ μη ξεχνάμε ότι μόνοι τους έφυγαν. Δεν τους έδιωξε η Εθνική. Και βεβαίως δεν έχουμε καμία σχέση με Γερμανία. Ο 2ος παίχτης της Γερμανίας ήταν 2 κλάσεις πιο κάτω από τους δικούς μας ατνίστοιχους (πχ 2005).

Καλώς ή κακώς η ομοσπονδία είναι για γέλια. Αλλά δεν φταίει μόνο εκείνη για τις αποτυχίες των τελευταίων ετών. Καλώς ή κακώς ακόμα καια φέτος παίζουμε χωρίς τους δύο μας καλύτερους γκαρντ (Σπαν, ΝΖ) ενώ τόσα χρόνια παίζαμε χωρίς έναν από τους μεγαλύτερους παιχτες στην Ευρωλίγκα. Εκτός αν θεωρείτε ότι ο Σπαν και ΝΖ θα έτρωγαν πχ τη θέση του Μάντζαρη και του Παππά..
Giwrgos1
Oλες οι ομαδες (οι παραδοσιακα πιο δυνατες μαλιστα) παιζουν χωρις καποιον/ους βασικους (το συνηθες φαινομενο να απεχουν απο την εθνικη εστω 1 καλοκαιρι κυριως οι ΝΒΑers).
Επισης ο Σπανουλης με τον Ζηση ειναι στα 35 και 34 αντιστοιχα, οποτε καποια στιγμη θα ερχοταν αυτη η ωρα και η εθνικη θα πρεπει να μαθει να παιζει χωρις αυτους. Και σιγουρα ακομα κι αν ηταν φετος στην εθνικη δεν θα μπορουσαν να ειναι οι παικτες που ηταν στα 28-30 τους λογω κουρασης. Δειτε τι επαθε ο Ολυμπιακος στον τελικο οπου σπανουλης και πριντεζης λογω υπερπροσπαθειας στο φαιναλ φορ, λιγες μερες μετα κατερρευσαν στον τελευταιο τελικο.
Και οπως φαινεται αυτη θα ειναι η τελευταια χρονια και του Μπουρουση ή και του Πριντεζη δεδομενου οτι η επομενη μεγαλη διοργανωση θα ειναι σε 2 χρονια.
marios afrikanos
QUOTE (gratipa1929 @ Aug 15 2017, 14:19 ) *
Το θέμα είναι ότι με αυτό που συνέβη, ακόμα και αν συμμετέχει κανονικά στο eurobasket, κατά πόσο θα έχει το χρόνο να δέσει καλά με τους υπόλοιπους παίκτες και να γίνουν οι κατάλληλοι πειραματισμοί σε συνθήκες αγώνα?

Γενικά δεν μου κάθεται καλά στο στομάχι το να εξαρτώμαστε τόσο πολύ από 1 παίκτη. Η Γερμανία πχ που εξαρτιόταν τόσο πολύ από τον Νοβίτσκι, έχει την ίδια μπασκετική παράδοση με την Ελλάδα? Μην τρελαθούμε.....

Το κακό είναι ότι προς στιγμήν δεν έχουν υπάρξει ξανά παίκτες με το ειδικό βάρος και την ψυχή του Διαμαντίδη, του Σπανούλη και του Παπαλουκά... Έχουν μείνει αναντικατάστατοι.

Αλλά αυτό που με ανησυχεί και εμένα προσωπικά είναι το θέμα των ψηλών. Ποιός θα αντικαταστήσει τον Πρίντεζη και τον Μπουρούση όταν αποφασίσουν να φύγουν από την εθνική? Ο Παπαγιάννης από νοοτροπία δυστυχώς άστα να πάνε, ενώ και η βελτίωσή του δεν είναι και τόσο θεαματική, εκτός φυσικά από την καλή αμυντική παρουσία που έχει.....

Ο Κουφός θα κληθεί ξανά στο μέλλον ή έχει κλείσει οριστικά η πόρτα?


ούτε εμένα μου αρέσει να εξαρτάται μια ομάδα από έναν παίκτη, αλλά από την άλλη δεν φταίει ο αντετοκούμπο αν έχει φτάσει σε αυτό το επίπεδο που έφτασε. Από κει και πέρα, συμφωνώ κι εγώ ότι για το μέλλον δεν φαίνονται πολλά θετικά σημάδια, έχει να κάνει και με πολλούς παράγοντες (καταβαράθρωση πρωταθλήματος α1 και μικρότερων κατηγοριών, ευρύτερα προβλήματα τύπου φροντιστήρια και σόσιαλ μίντια που τρώνε και καταστρέφουν στην τελική τις ώρες και τις ζωές νέων ανθρώπων, κρίση που δεν προσελκύει κάποιον ταλαντούχο να δοκιμάσει επαγγελματική καριέρα στο μπάσκετ, κοκ). Αλλά να θυμίσω και κάτι για το 2005. Πριν το ευρωμπάσκετ, ο διαμαντίδης ήταν ένας πολυτάλαντος αμυντικός χωρίς σουτ και χωρίς εμπειρίες σε υψηλό επίπεδο, ο παπαλουκάς ήταν ο λούζερ που φοβόταν στα κρίσιμα (κάτι χαμένες βολές κοκ), ο σπανούλης ήταν ο μικρός που πήγε με βίσμα επειδή ο γιαννάκης ήταν στο μαρούσι κοκ. Εντάξει, κάποιοι έβλεπαν πιο μπροστά, δεν τα έλεγαν όλοι αυτά, αλλά τα έλεγαν πολλοί ξερόλες, άσχετοι και κομπλεξικοί, ειδικά στον κόσμο της δημοσιογραφίας που δυστυχώς (με κάτι εργαστήρια δημοσιογραφίας που κάνουν τη ζημιά) κάτι τέτοιοι κυριαρχούν. Άλλο τι έλεγαν μετά το ευρωμπάσκετ στο βελιγράδι, που με τη σειρά του εκτόξευσε και την αυτοπεποίθηση πολλών παικτών, έδιωξε το βάρος και το άγχος από προηγούμενες αποτυχίες κοκ ... και, μαζί με πολλή δουλειά βέβαια, έφερε τους παίκτες αυτούς στο στάτους που σωστά τους τοποθετούμε σήμερα. Πολύ εύκολα μπορούσε πχ να είχε χαθεί το ματς με το ισραήλ στους 16 και να μην είχαμε την ίδια εξέλιξη (ή να είχαμε την ίδια και καλύτερη, κανείς δεν θα το μάθει ποτέ αυτό, και γενικά πιστεύω ότι με κάποιο τρόπο οι καλοί δεν χάνονται, θα βρουν κάποτε τους κατάλληλους ανθρώπους και προϋποθέσεις για να δείξουν τα ταλέντα τους). Οπότε, το ποιοι ενδεχομένως να έχουν το ταλέντο αλλά και τη διάθεση για δουλειά για να γίνουν οι αντίστοιχοι παπαλουκάδες και διαμαντίδηδες (σε εντελώς άλλη εποχή, βέβαια) θα το δούμε, ας μην το προδικάσουμε ... και στην τελική, αγαπάμε αυτό που έχουμε (κάνοντας εποικοδομητική κριτική για τα κακώς κείμενα, που φαίνεται να είναι και μπόλικα, αλλά χωρίς να κάνουμε και τεράστια θέματα από το πουθενά)
nicolas76
Με λυπεί ιδιαίτερα η μαζική αντίδραση μας μετα το ασχημο αποτέλεσμα με την Σερβία. Η ήττα ήταν όντως βαρια, έστω και για φιλικό. Αυτο ομως δεν καθιστά ουτε τον Μισσα μυρωδιά, ούτε τους παίκτες αδιαφορους ή ανικανους, ούτε για ακόμη μια φορα πρεπει να ξαναλεμε τα κακως κείμενα της ομοσπονδίας.

Πιθανώςσε λιγο θα μας φταιει το νεο μοντέλο μπασκετ που ανεπιτυχως προσπαθουμε να υπηρετησουμε, αφου εδώ και κάποια χρονια προσπαθούμε να αποτιναξουμε απο επάνω μας το λεγομενο σκεπτόμενο μπάσκετ (μεγαλο λαθος κατ εμέ,αλλα δεν ειναι της ώρας), κρίνοντας το παλιακό και αντιεμπορικο.
Ψάχνουμε διαρκως να βρούμε αιτίες και να αποδωσουμε ευθύνες. Οι συνομωσιολογιες άρχισαν για την συμμετοχη του Γιαννη και η συνήθεια που έγινε λατρεία, ειναι κάθε χρονο να μαλώνουμε για τις προεπιλογες και τον 12ατο παίχτη, λες και αποδείχτηκε ποτέ, πως για τις συνεχόμενες αποτυχιες μας απο το 2009 και μετα, φταίει αυτο. Οπως δεν θα φταιει αν δεν πάμε καλα και η επιλογη του κοουτς Μισσα για το τιμονι της εθνικης, που δεν το κρυβω πως τον συμπαθω ως φυσιογνωμια. Θα θυμόμαστε το πως αρχικά ζηταγαμε τον Κατσικαρη για τον πάγκο και τελικα απομυθοποιηθηκε μετα απο δυο χρονια παραμονης στην εθνικη. Θυμιζω τον Υπναουσκας που ομως μας εφερε το τελευταιο μεταλιο, αν και κρεμασμενος κατα πολλους απο την ομοσπονδια. Ο Τρινκερι κατηγορηθηκε οτι μίλαγε πιο πολυ απο όσο επραττε αλλα οπου εχει παει ως σημερα παρουσιαζει εργο και αξιοπρεπεις πορείες στη ευρωλίγκα με μικρα μπατζετ.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν νομίζω πως ειναι η επιλογη των προσωπων για τους κοουτς ουτε καν για τους παικτες που απαρτιζουν το συγκροτημα μας. Αλλωστε πιστευω στην βαθεια τεχνογνωσια του μπασκετ στην Ελλαδα ειτε μιλαμε για εθνικη ειτε για συλλογικο επιπεδο και αυτο απο μόνο του θα μπορούσε να εγγυηθει αξιοπρεπεις πορείες ανεξάρτητα απο πρόσωπα. Τα αιτια δειχνουν βαθύτερα και δυστυχως δειχνουν να αφορουν πολυ εκτος των αλλων στην νοοτροπία αλλα και την ψυχολογια μας τα τελευταια χρονια.

Σε καθε περιπτωση ομως ολη αυτη η μανουρα ειναι κρίμα για τους παικτες που κάθε καλοκαίρι επιλέγουν να ειναι στις προετοιμασίες της εθνικής (πιθανότατα κάποιοι απο αυτούς με βαρια καρδια, δεν αντιλέγω) και προσπαθούν να φέρουν κατι καλο για τα ελληνικά χρώματα. Αλλα εμεις λεμε: Οι μισοί αμερικανοτραφεις δεν αγαπάνε την Ελλάδα, οι αλλοι το παίζουν παλιουρες και βαρεθήκαμε να τους βλεπουμε, αλλοι ειναι ρολιστες πολυτελειας και υπερεκτιμημενοι, άλλοι ειναι μες στα νευρα και τσακώνονται, άλλοι παίρνουν άδεια χωρίς να πρεπει. Μιζέρια και γκρίνια.

Το πιο ενοχλητικό ειναι οτι μιλάμε με έπαρση εχοντας προδικασει την κακή μας πορεία σε αυτο το ευρωμπασκετ. Εγω θα προτιμήσω να περιμένω τα μεσα Σεπτεμβριου με τα χιαστί παιχνίδια ελπίζοντας πως αυτη την φορα η εθνική θα διαψευσει τις κακές προβλεψεις/εκτιμησεις.
qspock
Επειδή το διάβασα κάπου, ο Γιάννης έχει ενόχληση στην επιγονατίδα?
Γιατί αν είναι πράγματι έτσι, το πρόβλημα δεν είναι αμελητέο. Είναι μέχρι και μη αντιμετωπισημο...
Stojako
QUOTE (qspock @ Aug 15 2017, 19:44 ) *
Επειδή το διάβασα κάπου, ο Γιάννης έχει ενόχληση στην επιγονατίδα?
Γιατί αν είναι πράγματι έτσι, το πρόβλημα δεν είναι αμελητέο. Είναι μέχρι και μη αντιμετωπισημο...


Ο Παπαδογιαννης λέει ότι εκτός απροόπτου θα παίξει πάντως
pan24
QUOTE (qspock @ Aug 15 2017, 19:44 ) *
Επειδή το διάβασα κάπου, ο Γιάννης έχει ενόχληση στην επιγονατίδα?
Γιατί αν είναι πράγματι έτσι, το πρόβλημα δεν είναι αμελητέο. Είναι μέχρι και μη αντιμετωπισημο...

Ο κωστας αντετο χτυπησε στην επιγονατιδα με την εθνικη νεων δεν ειδα κατι για τον γιαννη
Παντως αν υπηρχε κατι πιο σοβαρο οι μπακς θα του απαγορευαν να παιξει χωρις δευτερη σκεψη
pan24
Αλλος ενας λογος που με κανει να πιστευω οτι ευτυχως δεν εχει τιποτα σοβαρο ειναι το τι θα κανει στην κινα
Οσο χαλαρο και να ειναι δεν παυει να ειναι μπασκετ,δεν παει για φωτογραφιες
Οι κανονισμοι
http://ebasket.gr/2017/08/i-kanonismi
QUOTE
Το JUMP10 είναι προ των πυλών. Η ελληνική ομάδα ταξιδεύει για να φτάσει στη Σαγκάη (μέσω Παρισιού) και το eBasket θα σας μεταφέρει τον παλμό των αγώνων, τη δράση (εκτός γηπέδου) του Γιάννη Αντετοκούνμπο κι όλα όσα θα γίνουν μέχρι τις 20 Αυγούστου.

Το μπάσκετ είναι ένα, όπως κι αν παίζεται, αλλά έχει παντού διαφορετικούς κανονισμούς. Δεν θα μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση το JUMP 10, το οποίο έχει τους… δικούς του νόμους, κάτι μεταξύ 5Χ5 και 3Χ3. Στόχος να μην είναι σε καμία στιγμή του ανιαρό…

Οι αγώνες διαρκούν δύο ημίχρονα των 12 λεπτών και οι τελικοί δύο των 15 λεπτών. Στην κανονική περίοδο η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στους 15 πόντους κερδίζει (αντίστοιχα στους τελικούς είναι στους 21 πόντους), ανεξάρτητα από τον χρόνο που απομένει για να τελειώσει το ημίχρονο.

Ο νικητής παίρνει… έναν βαθμό (ανά ημίχρονο). Αν μια ομάδα νικήσει στο πρώτο ημίχρονο και χάσει στο δεύτερο, το ματς πηγαίνει σε δίλεπτη παράταση. Νικήτρια είναι η ομάδα που θα συγκεντρώσει δύο βαθμούς, είτε στην κανονική περίοδο (να νικήσει και τα δύο ημίχρονα, δηλαδή), είτε αν χρειαστεί παράταση.

Αν οι ομάδες τελειώσουν ισόπαλες την παράταση, τότε παίζεται το… “χρυσό καλάθι” και νικά αυτή που θα το πετύχει πρώτη.

Η ταχύτητα είναι ζητούμενο γι’ αυτό κι οι ομάδες έχουν ένα τάιμ άουτ 60” ανά ημίχρονο, το οποίο δεν μεταφέρεται. Επίσης έχουν ένα τάιμ άουτ 30” στην παράταση. Υπάρχει πεντάλεπτη ξεκούραση ανάμεσα στα δύο ημίχρονα.

Ο χρόνος είναι μεικτός και τρέχει (εξαιρούνται βολές και αλλαγές). Ο παίκτης αποβάλλεται στα τέσσερα φάουλ (στον τελικό στα πέντε). Κάθε επίθεση διαρκεί 18” (για να περάσουν το κέντρο έχουν 8”) και μετά από επιθετικό ριμπάουντ υπάρχει επίθεση 12 δευτερολέπτων.

Απαγορεύεται η άμυνα ζώνης (χρεώνεται αρχικά με παρατήρηση και μετά με τεχνική ποινή).
polykos
".......τη δράση (εκτός γηπέδου) του Γιάννη Αντετοκούνμπο...."

ο Γιάννης δεν πάει εκεί για να παίξει, έχω καταλάβει οτι πάει για γυροβολιά δημοσίων σχέσεων σε σχέση με το γεγονός-τουρνουά.
ssoulliss
Για ακόμη μία φορά το site της ισπανικής λίγκας κάνει ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα για το ευρωμπασκετ που έρχεται. Εδώ η ανάλυση και πρόβλεψη της ελληνικής ομάδας.

Παρότι έχουμε την τριαντάρα στο κεφάλι από τους Σέρβους, οι Ισπανοί ίσως γιατί είναι πιο ψύχραιμοι, ίσως γιατί είναι εντυπωσιαμένοι από την εξέλιξη του Γιάννη μας τοποθετούν ως δεύτερο φαβορί.

Θυμίζω ότι στα παλαιότερα αφιερώματα(2015,2014,2013) της σελίδας δεν μας τοποθετούσαν ποτέ παραπάνω από την οκτάδα. Λέτε κάτι να ξέρουν; biggrin.gif

Υ.Γ. Έχουν τοποθετήσει επληκτική φάτσα στον Μίτογλου! biggrin.gif
rahxephon13
QUOTE (ssoulliss @ Aug 16 2017, 17:40 ) *
Για ακόμη μία φορά το site της ισπανικής λίγκας κάνει ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα για το ευρωμπασκετ που έρχεται. Εδώ η ανάλυση και πρόβλεψη της ελληνικής ομάδας.

Παρότι έχουμε την τριαντάρα στο κεφάλι από τους Σέρβους, οι Ισπανοί ίσως γιατί είναι πιο ψύχραιμοι, ίσως γιατί είναι εντυπωσιαμένοι από την εξέλιξη του Γιάννη μας τοποθετούν ως δεύτερο φαβορί.

Θυμίζω ότι στα παλαιότερα αφιερώματα(2015,2014,2013) της σελίδας δεν μας τοποθετούσαν ποτέ παραπάνω από την οκτάδα. Λέτε κάτι να ξέρουν; biggrin.gif

Υ.Γ. Έχουν τοποθετήσει επληκτική φάτσα στον Μίτογλου! biggrin.gif

Βάση ροστερ και με τον γιαννη στο τιμόνι είμαστε φαινομενικά στα φαβορί, αν το ψάξεις όμως λίγο παραπάνω με κόουτς λαχείο και τις ισορροπίες μέσα στην ομαδα διαταραγμένες τα πράγματα μόνο ρόδινα δεν είναι, όποτε οι ισπανοι που δεν έχουν πληροφόρηση του τι γίνεται μέσα στην ομαδα λογικά μας βάζουν στα φαβορί άλλα η αλήθεια είναι ότι η ομαδα έχει αρκετό δρόμο να διανύσει για να φτάσει εκεί.
pan24
Ηταν που ηταν αστεια τα φιλικα της αγγλιας ειδικα χωρις γιαννη τωρα εγιναν ανεκδοτο
Με γαστρεντεριτιδα και δεν θα πανε αγγλια μπουρουσης,πριντεζης,παπαπετρου
Δεν κλεινουμε 12αδα
Conan1982
QUOTE (pan24 @ Aug 17 2017, 10:37 ) *
Ηταν που ηταν αστεια τα φιλικα της αγγλιας ειδικα χωρις γιαννη τωρα εγιναν ανεκδοτο
Με γαστρεντεριτιδα και δεν θα πανε αγγλια μπουρουσης,πριντεζης,παπαπετρου
Δεν κλεινουμε 12αδα


Μικρό το κακό, τα σοβαρά φιλικά ήταν με Μαυροβούνιο-Σερβία και το Ακρόπολη.
Με την Βρετανία εκτός από την ταλαιπωρία του ταξιδιού δεν βλέπω τι θα προσφέρει στην Εθνική.

gratipa1929
Το θέμα είναι ότι στο Ακρόπολις κάθε παίζουμε με... εξάδα (mvp οι διαιτητές).

Ελπίζω φέτος να βάλουν μυαλό, να σταματήσουν αυτό το ανέκδοτο και να αφήσουν το τουρνουά να εξελιχθεί ομαλά ώστε η ομάδα να δέσει καλύτερα στα δύσκολα. Δεν χρειάζονται πατερίτσες.

Όντως τα πιο σοβαρά φιλικά ήταν με Σερβία-Μαυροβούνιο.
koostas
QUOTE (Conan1982 @ Aug 17 2017, 11:28 ) *
Με την Βρετανία δεν βλέπω τι θα προσφέρει...


μια ψηφο στις επικειμενες εκλογες της φιμπα rolleyes.gif
pan24
Απο γκαζετα
RipCity
Το αποτέλεσμα σε ότι αφορά το μετάλλιο το ίδιο είναι με ή χωρίς Γιάννη. Ευκαιρία για κάποιους να αποδείξουν πως μπορούν να υπολογίζονται σοβαρά για το μέλλον.
Varvos
Ωραια, παλι ο Πριντεζης θα την πληρωσει..
benchwarmer
Και βέβαια ακόμα και έτσι, να πούμε ότι η ομάδα θα έχει:

- 5 παίχτες του Ολυμπιακού (2ο στην Ευρώπη) που είχαν φέτος στην Ευρωλίγκα 26', 23', 23', 16' και 11' μέσους όρους
- 1 παίχτη της Φενέρ (1η στην Ευρώπη) που είχε φέτος στην Ευρωλίγκα 26' μέσο όρο
- 3 παίχτες του ΠΑΟ (5ο στην Ευρώπη) που είχαν φέτος στην Ευρωλίγκα 28', 18', 17' μέσους όρους
- 1 παίχτη που είναι μεν άγουρος, έπαιξε όμως 22 ματς ΝΒΑ με 16΄μέσο όρο.
- 1 παίχτη που κατέκτησε το CL και ήρθε 5ος στην ACB, με 19' μέσο όρο.

Άρα ναι προφανώς και δεν μπορούμε να μιλάμε για εφικτό στόχο το μετάλλιο χωρίς τον Γιάννη, όμως το ρόστερ είναι τέτοιο που σε καμία περίπτωση δεν θα δικαιολογηθεί να δούμε εικόνα διάλυσης. Αν δεν μπούμε 8άδα θα είναι τεράστια αποτυχία ακόμα κι έτσι.
taselen
Στοχος η οχταδα και ειμαστε και ευχαριστημενοι. Αγραβανης, μπογρης, αντετοκουμπο, παπαγιαννης, μητογλου θα επρεπε να ηταν απο 13η επιλογη σε μια σοβαρη εθνικη, αντε το πολυ να συμπληρωνουν οι πιο βυσματωμενοι την 12αδα. Ταλεντο εχουν αλλα δεν εινσι ετοιμοι μπασκετμπολιστες τους λειπουν βασικα πραγματα. Χιλιες φορες να ειχε καλεσει βουγιουκα, μαυροκεφαλιδη περπερογλου βασιλειαδη κλπ. Για εθνικη Ελλαδος η εικονα ειναι λυπηρη. Να κανουμε το σταυρο μας οσοι ειμαατε χριστιανοι μην τραυματιστει ο πριντεζης και ο μπουρουσης.
Stojako
QUOTE (gate1010 @ Aug 20 2017, 00:23 ) *
https://www.cbssports.com/fantasy/basketbal...nee-tendinitis/


Tραγικό να αποφασίζουν οι μπακς αν θα παίξει ή όχι στα φιλικά.

Όμως ας αφήσουμε τον Γιάννη και ας κοιτάξουμε μπροστά.Το ρόστερ της ομάδας δεν είναι καθόλου κακό. Έχω την εντύπωση ότι αν δουλευτεί σωστά, αποκτήσουμε χημεία και συνοχή μπορούμε να κάνουμε πάρα πολύ καλή πορεία. Επίσης σήμερα ήταν υποφερτός και ο Παπαγιάννης πράγμα που είναι πολύ ευχάριστο αφού είναι παίχτης ψυχολογίας


Αυτό, ότι έγινε έγινε δεν πρέπει να χάσει την συγκέντρωσή της εντελώς η ομάδα 10 μέρες πριν το ευρωπαϊκό. Και στην τελική πρωτιά στον όμιλο μπορούμε και χωρίς τον Γιάννη, δεν γίνεται να τα βάφουμε όλα μαύρα. Στο χέρι μας είναι να το πετύχουμε για να έχουμε πιο ευνοϊκά σταυρώματα αργότερα. Απλά με τον Γιάννη αν έμπαινες τετράδα είχες βάσιμες ελπίδες για μετάλλιο, τώρα η 4άδα φαντάζει τρομερή επιτυχία.
Giwrgos1
Πλεον παμε με Παπανικολαου-Παπαπετρου στο 3 και προφανως παιζεται μια θεση μεταξυ Αγραβανη και Μητογλου?
theref
Νομίζω η συζήτηση για άντε αξίζει άλλο thread. Στα της εθνικής να κοπούν Θανάσης και Λαρεντζακης. Ο μητογλου φαίνεται σε καλή κατασταση και ο αγρα αν και ανώριμος χρειάζεται.
fairbasket
QUOTE (theref @ Aug 20 2017, 09:30 ) *
Νομίζω η συζήτηση για άντε αξίζει άλλο thread. Στα της εθνικής να κοπούν Θανάσης και Λαρεντζακης. Ο μητογλου φαίνεται σε καλή κατασταση και ο αγρα αν και ανώριμος χρειάζεται.

O Larry είναι σε καλή κατάσταση, ο Μίσσας νομίζω δεν τον υπολόγιζε εξαρχής!!!Ο Θανάσης είναι δουλευταράς , θα πρέπει να δουλέψει περισσότερο και φυσικά να γράψει συμμετοχές στην ευρωλίγκα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.