Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
Air Kef
QUOTE(PanosIlio @ Jul 11 2011, 14:25 ) *
Το γράφεις και μόνος σου, βλ. τα bold.

Για ένα δίμηνο και ένα (1) καλό παιχνίδι άξιζε την κλήση στην Εθνική?

Αν συνυπολογίσουμε και συνολικά την παρουσία του στον ΟΣΦΠ, που μόνο εις βάρος του είναι (και όχι δεν υπολογίζω το συμβόλαιό του, δε με αφορά αυτή η παράμετρος), δεν άξιζε να κληθεί στην Εθνική φέτος όσο μεγάλο όνομα και αν είναι.

Λυπάμαι που το λέω αλλά θεωρώ πως έτσι είναι. Δε μπορεί να βοηθήσει πλέον την Εθνική και σωστά δεν κλήθηκε.



Απο που να το πιάσω και που να το αφήσω.

Ο Ζήσης, ο Περπέρογλου (που δεν τον αφήνουμε με τίποτα σε αυτο το τόπικ biggrin.gif ), ο Βουγιούκας, ο Καιμακόγλου ή ακόμα και ο Σπανούλης πόσο καλύτερη σεζόν έκαναν από τον Θόδωρα;

Από τον Θόδωρα που την μισή σεζόν την έβγαλε στο 3 προσπαθώντας να μαζέψει τα ασυμμάζευτα της συνεργασίας Μιλος-Σπανούλη και να μαρκάρει παίκτες σαν τον Χερστόν και τον Καιμακόγλου;


Και καθαρά παικτικά να το πάρουμε.

Υπάρχει κάποιος από όλη την 16άδα, που έχει έστω και την μισή ικανότητα του Θόδωρα στην οργάνωση ενός play;
Το court vision του Θόδωρα;
Και συγχρόνως να ειναι καλός αμυντικός;
baskethood
QUOTE (Air Kef @ Jul 11 2011, 16:10 ) *
Και καθαρά παικτικά να το πάρουμε.
Υπάρχει κάποιος από όλη την 16άδα, που έχει έστω και την μισή ικανότητα του Θόδωρα στην οργάνωση ενός play;
Το court vision του Θόδωρα;
Και συγχρόνως να ειναι καλός αμυντικός;

Το court vision και το μπασκετικο iq ειναι τα μοναδικα που του εχουν μεινει απ το υψηλο επιπεδο που ηταν καποτε.
Τα περισσοτερα εχουν εξασθενησει με το περασμα των χρονων,οπως η αμυντικη ικανοτητα,το εξαιρετικο ντραιβ κτλ.
Air Kef
Γιες, εχουν εξασθενήσει, αλλά όχι εξαφανιστεί ώστε να μην θεωρείται γκουντ ινάφ για αυτή την Εθνική.
xristos_metal
QUOTE(Air Kef @ Jul 11 2011, 16:10 ) *
.....από τον Θόδωρα;

Από τον Θόδωρα......

.....Το court vision του Θόδωρα;



Ρε μηπως εισαι ο Πεδουλακης? smiley.gif
morfi
Θεωρώ το Παπαλούκα τελειωμένο σαν μπασκετμπολίστα. Μόνο κακό θα έκανε αυτή τη στιγμή αν εμφανιζόταν στην εθνική. Η πρόσκληση από την άλλη του Καλάθη θα ήταν πολύ σημαντική γιατί μπορεί να είναι κακός αμυντικά, όπως αναφέρθηκε πιο πριν, αλλά επιθετικά θα μπορούσε να βοηθήσει μία ομάδα που δεν είναι τόσο καλή σε αυτό το τομέα.
Vas
Η μη κλήση των Πατ Καλάθη, Μαυροειδή (ίσως και Πελεκάνου, Γλυνιαδάκη) ούτε καν στην προετοιμασία, είναι καθαρά προσωπικό κόμπλεξ που βγάζει ο συγκεκριμένος προπονητής με παίκτες μιας συγκριμένης ομάδας. Με τους Καιμακόγλου, Μαυροκεφαλίδη δεν γινόταν αλλιώς… rolleyes.gif
rchos
QUOTE(Vas @ Jul 11 2011, 16:58 ) *
Η μη κλήση των Πατ Καλάθη, Μαυροειδή (ίσως και Πελεκάνου, Γλυνιαδάκη) ούτε καν στην προετοιμασία, είναι καθαρά προσωπικό κόμπλεξ που βγάζει ο συγκεκριμένος προπονητής με παίκτες μιας συγκριμένης ομάδας. Με τους Καιμακόγλου, Μαυροκεφαλίδη δεν γινόταν αλλιώς… rolleyes.gif


γιατι εχει κομπλεξ με το μαρουσι ο συγκεκριμενος?
PanosIlio
QUOTE(Air Kef @ Jul 11 2011, 16:10 ) *
Απο που να το πιάσω και που να το αφήσω.

Ο Ζήσης, ο Περπέρογλου (που δεν τον αφήνουμε με τίποτα σε αυτο το τόπικ biggrin.gif ), ο Βουγιούκας, ο Καιμακόγλου ή ακόμα και ο Σπανούλης πόσο καλύτερη σεζόν έκαναν από τον Θόδωρα;

Από τον Θόδωρα που την μισή σεζόν την έβγαλε στο 3 προσπαθώντας να μαζέψει τα ασυμμάζευτα της συνεργασίας Μιλος-Σπανούλη και να μαρκάρει παίκτες σαν τον Χερστόν και τον Καιμακόγλου;


Και καθαρά παικτικά να το πάρουμε.

Υπάρχει κάποιος από όλη την 16άδα, που έχει έστω και την μισή ικανότητα του Θόδωρα στην οργάνωση ενός play;
Το court vision του Θόδωρα;
Και συγχρόνως να ειναι καλός αμυντικός;


Να το πιάσεις από την αρχή, συνηθίζεται άλλωστε smiley.gif

Αφήνω τον Περπέρογλου έξω γιατί συμφωνούμε σε αυτόν, έκανε χειρότερη χρονιά ακόμα και από τον Παπαλουκά (που θεωρώ πως φέτος έκανε μακράν τη χειρότερή του σαιζόν).

Όλοι οι άλλοι αυτό που έχουν σε σύγκριση με τον Παπαλουκά είναι η συνέπεια. Δηλαδή έμπαιναν μέσα και έκαναν αυτό που έπρεπε για την ομάδα τους και αυτό που τους είχε πει ο προπονητής τους. Μπορεί να μην ήταν τα πρώτα βιολιά, μπορεί να μην έχουν το ειδικό βάρος του Παπαλουκά, την εμπειρία του κτλ αλλά έχουν συνέπεια στο παιχνίδι τους. Ένας προπονητής ξέρει πως από αυτούς θα πάρει ένα σίγουρο 6 και σε μερικά καλά βράδια τους θα πάρει και 7 και 8.

Με τον Παπαλουκά τα τελευταία 3 χρόνια, και περισσότερο φέτος, ζήσαμε στιγμές από το 1 μέχρι και το 9, με έναν μέσο όρο κοντά στο 5.

Το ότι στην άμυνα κυνηγούσε ανεπιτυχώς 3άρια τύπου Καιμακόγλου και Χέρστον είναι ένα ακόμα μείον του διότι στα ντουζένια του τέτοιους τους είχε για πρωινό, όσο και να τον πόσταραν, όσο και αν τον έσπρωχναν. Ναι χειροτέρεψε στην άμυνα.

Το μεγάλο του προσόν αμυντικά ήταν πως μπορούσε να δώσει στον προπονητή του μια λύση στο μαρκάρισμα στο 3 έτσι ώστε να μπορεί ο εκάστοτε προπονητής του να χρησιμοποιεί 3 γκαρντ χωρίς να παρουσιάζει τρύπα στην άμυνα.
Το πως είχε καταπιεί τον Γουντς στα μεταξύ μας παιχνίδια στους 8 της Ευρωλίγκα όταν είχαμε κερδίσει το πρώτο ματς στη Μόσχα είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα των ικανοτήτων του. Που πλέον δεν έχει όμως.

Όσο για αυτό το court vision και την ικανότητά του φέτος την είδαμε μόνο στον 4ο τελικό στο ΟΑΚΑ.

Τώρα όσον αφορά το Σπανούλη μέχρι τον τραυματισμό του ήταν ο καλύτερος του ΟΣΦΠ. Και μετά τον τραυματισμό του παρουσιάστηκε επίσης καλός, και σίγουρα καλύτερος από τον Παπαλουκά.

Τον Παπαλουκά τον λατρεύω, από το 2005 μέχρι το 2008 ήταν, αν όχι ο κορυφαίος, από τους κορυφαίους παίκτες στην Ευρώπη. Σίγουρα ο καλύτερος Έλληνας. Όχι πια όμως. Δεν άξιζε την κλήση φέτος. Σίγουρα του άξιζε καλύτερο τέλος από την Εθνική αλλά δε νομίζω πως μπορεί να βοηθήσει πια.
denny
αξιζε την κληση ο κουφος που φετος ηταν χειροκροτητης,ο μαντζαρης που δεν εχει παιξει ουτε eurochallenge,ο μαυροειδης, ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ??δεν μιλαω για 12αδα...για κληση μιλαω...και τελος σε μια ομαδα που τα κλειδια τα ειχαν σπανουλης-μιλος ειναι γελοιο να μιλαμε για τον αφαντο παπαλουκα,το γατακι,τον χεστη κλτ...κουτουλαγαν οι αλλοι 2 και φταει αυτος που μαρκαρε 2 θεσεις παραπανω ρε παιδια??
πιστευω πως η απουσια του θα βοηθησει μονο αν παρει χρονο ο σλουκας για να δειξει αν μπορει σε τετοιο επιπεδο...μονο τοτε...γτ θεωρω δεδομενο οτι σλουκα θα διαλεξει η κοουτσαρα
il postino
δε γινεται ο παπαλουκας να ηταν διαθεσιμος και ο ζουρος να ειπε "δε μου κανει, θα παρω το μαντζαρη και το σλουκα"!!

οποιος πιστευει κατι τετοιο καλυτερα να ασχοληθει με αλλο σπορ και δεχομαι ανετα την ευθυνη της ατακας μου! εκτος και αν η ομοσπονδια εχει κανει το τραγικο λαθος και εχει προσλαβει εναν κοουτς επικινδυνο για το ελληνικο μπασκετ...

βεβαια μετα το φαινομενο "καζλαουσκας" τα περιμενω ολα...

οσο για τον περπερογλου ,

ή εγω δε ξερω μπασκετ ή ειναι οντως ειναι υπερτιμημενος παικτης. και τα 2 ειναι εξισου πιθανα!!
Air Kef
QUOTE(PanosIlio @ Jul 11 2011, 18:08 ) *
Να το πιάσεις από την αρχή, συνηθίζεται άλλωστε smiley.gif

Αφήνω τον Περπέρογλου έξω γιατί συμφωνούμε σε αυτόν, έκανε χειρότερη χρονιά ακόμα και από τον Παπαλουκά (που θεωρώ πως φέτος έκανε μακράν τη χειρότερή του σαιζόν).

Όλοι οι άλλοι αυτό που έχουν σε σύγκριση με τον Παπαλουκά είναι η συνέπεια. Δηλαδή έμπαιναν μέσα και έκαναν αυτό που έπρεπε για την ομάδα τους και αυτό που τους είχε πει ο προπονητής τους. Μπορεί να μην ήταν τα πρώτα βιολιά, μπορεί να μην έχουν το ειδικό βάρος του Παπαλουκά, την εμπειρία του κτλ αλλά έχουν συνέπεια στο παιχνίδι τους. Ένας προπονητής ξέρει πως από αυτούς θα πάρει ένα σίγουρο 6 και σε μερικά καλά βράδια τους θα πάρει και 7 και 8.

Με τον Παπαλουκά τα τελευταία 3 χρόνια, και περισσότερο φέτος, ζήσαμε στιγμές από το 1 μέχρι και το 9, με έναν μέσο όρο κοντά στο 5.

Το ότι στην άμυνα κυνηγούσε ανεπιτυχώς 3άρια τύπου Καιμακόγλου και Χέρστον είναι ένα ακόμα μείον του διότι στα ντουζένια του τέτοιους τους είχε για πρωινό, όσο και να τον πόσταραν, όσο και αν τον έσπρωχναν. Ναι χειροτέρεψε στην άμυνα.

Το μεγάλο του προσόν αμυντικά ήταν πως μπορούσε να δώσει στον προπονητή του μια λύση στο μαρκάρισμα στο 3 έτσι ώστε να μπορεί ο εκάστοτε προπονητής του να χρησιμοποιεί 3 γκαρντ χωρίς να παρουσιάζει τρύπα στην άμυνα.
Το πως είχε καταπιεί τον Γουντς στα μεταξύ μας παιχνίδια στους 8 της Ευρωλίγκα όταν είχαμε κερδίσει το πρώτο ματς στη Μόσχα είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα των ικανοτήτων του. Που πλέον δεν έχει όμως.

Όσο για αυτό το court vision και την ικανότητά του φέτος την είδαμε μόνο στον 4ο τελικό στο ΟΑΚΑ.

Τώρα όσον αφορά το Σπανούλη μέχρι τον τραυματισμό του ήταν ο καλύτερος του ΟΣΦΠ. Και μετά τον τραυματισμό του παρουσιάστηκε επίσης καλός, και σίγουρα καλύτερος από τον Παπαλουκά.

Τον Παπαλουκά τον λατρεύω, από το 2005 μέχρι το 2008 ήταν, αν όχι ο κορυφαίος, από τους κορυφαίους παίκτες στην Ευρώπη. Σίγουρα ο καλύτερος Έλληνας. Όχι πια όμως. Δεν άξιζε την κλήση φέτος. Σίγουρα του άξιζε καλύτερο τέλος από την Εθνική αλλά δε νομίζω πως μπορεί να βοηθήσει πια.



Μα ξέρεις, ότι ο Παπαλουκάς χρόνια τώρα στα κρίσιμα είναι σχεδόν πάντα εκεί. Ξέρεις ότι στα νοκ αουτ της Εθνικής θα αποδώσει, παραπάνω από 5, ο κόσμος να χαλάσει.

---

Ο Γουντς έπαιζε με πρόσωπο στο καλάθι και τρίπλα, κάτι στο οποίο ο Παπαλουκάς εξακολουθει να ειναι πολύ καλός στο να αμύνεται - ασε που ο Γουντς σε εκεινα τα ματς με την ΤΣΣΚΑ ήταν τρόμος.

Ο Γουντς της Πρόκομ πέρσι αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Παπαλουκά.

Ο Χερστόν και ο Καιμακόγλου όμως είναι παίκτες πιο δυνατοί που παίζουν στο λόου ποστ με πλάτη.
Απέναντι σε τόσο δυνατότερους και ψηλότερους παίκτες που παίζουν με πλάτη στο καλάθι, ο Παπαλουκας δεν ήταν ποτέ πιο ικανός από ότι παρουσιάστηκε φέτος.
denny
QUOTE(il postino @ Jul 11 2011, 18:40 ) *
δε γινεται ο παπαλουκας να ηταν διαθεσιμος και ο ζουρος να ειπε "δε μου κανει, θα παρω το μαντζαρη και το σλουκα"!!

οποιος πιστευει κατι τετοιο καλυτερα να ασχοληθει με αλλο σπορ και δεχομαι ανετα την ευθυνη της ατακας μου! εκτος και αν η ομοσπονδια εχει κανει το τραγικο λαθος και εχει προσλαβει εναν κοουτς επικινδυνο για το ελληνικο μπασκετ...

βεβαια μετα το φαινομενο "καζλαουσκας" τα περιμενω ολα...

οσο για τον περπερογλου ,

ή εγω δε ξερω μπασκετ ή ειναι οντως ειναι υπερτιμημενος παικτης. και τα 2 ειναι εξισου πιθανα!!

ο ιδιος δεν ειχε δηλωσει οτι θελει να παιξει φετος για τελευταια φορα??
ο περπερογλου πιστευω ειναι καλος παιχτης και τον ρολο που του εχουν αναθεσει τον καταφερνει μια χαρα...και στα λεφτα που παιρνει ειναι οκ..
il postino
QUOTE(denny @ Jul 11 2011, 18:45 ) *
ο ιδιος δεν ειχε δηλωσει οτι θελει να παιξει φετος για τελευταια φορα??
ο περπερογλου πιστευω ειναι καλος παιχτης και τον ρολο που του εχουν αναθεσει τον καταφερνει μια χαρα...και στα λεφτα που παιρνει ειναι οκ..

δηλαδη αμα επαιρνε στον παο 50 χιλ το χρονο θα λεγαμε "γι αυτα που παιρνει ειναι τζορνταν, οποτε παρτε τον και στην εθνικη"?

οσο για το αν αξιζει να παιζει στον παο , προσωπικα θα πειθομουν αν δεν ειχαμε αυτες τις εξελιξεις στα διοικητικα και εβλεπα να τον ανανεωνουν με τα ιδια ή και παραπανω χρηματα!! μεχρι τωρα παντως, τριετες συμβολαιο ειχε, η ομαδα επιτυχιες ειχε, αρα δεν ετρεχε και τιποτα που ειχαμε και εναν μετριο προς καλο παικτη στο ροστερ!! αδιαφορο ηταν!!
KingCrimson
Προσωπικα θεωρω το Παπαλουκα μεσα στη τριαδα των καλυτερων ελληνων παικτων ever (οχι ο Μητσος δεν ειναι μεσα) και θα τον ηθελα για φετος στη δωδεκαδα, αλλα π.χ. απο τη στιγμη που ο Μητσος εκρινε οτι φετος πρεπει να ξεκουρασει το κορμι του, δε το βρισκω και ιδιαιτερα τραγικο να δοθηκε γραμμη απο την Ομοσπονδια ή το Ζουρο, για ανανεωση εδω και τωρα, απο τη στιγμη μαλιστα που και ο Παπαλουκας τα τελευταια 2 χρονια δε ψηνονταν ακριβως και απο τη διψα για εθνικη διακριση...και η εθνικη και χωρις αυτους τους 2, εχει δειξει οτι μπορει να κρατηθει σε υψηλο επιπεδο, τεσπα
denny
QUOTE(il postino @ Jul 11 2011, 19:11 ) *
δηλαδη αμα επαιρνε στον παο 50 χιλ το χρονο θα λεγαμε "γι αυτα που παιρνει ειναι τζορνταν, οποτε παρτε τον και στην εθνικη"?

οσο για το αν αξιζει να παιζει στον παο , προσωπικα θα πειθομουν αν δεν ειχαμε αυτες τις εξελιξεις στα διοικητικα και εβλεπα να τον ανανεωνουν με τα ιδια ή και παραπανω χρηματα!! μεχρι τωρα παντως, τριετες συμβολαιο ειχε, η ομαδα επιτυχιες ειχε, αρα δεν ετρεχε και τιποτα που ειχαμε και εναν μετριο προς καλο παικτη στο ροστερ!! αδιαφορο ηταν!!

μετριος και αδιαφορος ο περπερογλου?μαλιστα...15 λεπτα μπορει να παιξει παντως και να δωσει λυσεις...ψηλο 3αρι ειναι,σουτ εχει,μπασκετικος ειναι...αυτα..δεν τον ειπα τζορνταν,ουτε οτι στην εθνικη πανε μονο οι τζορνταν της ελλαδας...θα σου αρεσε ας πουμε ο μαικ μπραμος που ηταν αναπληρωματικος σε μεσαια ομαδα της ισπανιας να παιζει στο ευρωμπασκετ??και στο κατω κατω πες μου ενα τριαρι ελληνα που να μπορει να σταθει σε αυτο το επιπεδο πλην του περπερογλου και του παπανικολαου(σε 1-2 χρονια)...δεν υπαρχει... smiley.gif
il postino
QUOTE(denny @ Jul 11 2011, 19:52 ) *
μετριος και αδιαφορος ο περπερογλου?μαλιστα...15 λεπτα μπορει να παιξει παντως και να δωσει λυσεις...ψηλο 3αρι ειναι,σουτ εχει,μπασκετικος ειναι...αυτα..δεν τον ειπα τζορνταν,ουτε οτι στην εθνικη πανε μονο οι τζορνταν της ελλαδας...θα σου αρεσε ας πουμε ο μαικ μπραμος που ηταν αναπληρωματικος σε μεσαια ομαδα της ισπανιας να παιζει στο ευρωμπασκετ??και στο κατω κατω πες μου ενα τριαρι ελληνα που να μπορει να σταθει σε αυτο το επιπεδο πλην του περπερογλου και του παπανικολαου(σε 1-2 χρονια)...δεν υπαρχει... smiley.gif

στους τυφλους επικρατει ο μονοφθαλμος!! μονο υπο αυτο το πρισμα μπορω να δεχτω τον περπερογλου στην εθνικη. αρα στο ερωτημα σου δεν εχεις και αδικο.

δεν τον λεω κακο παικτη, απλα μετριο για αυτο το επιπεδο και απλα καλο για αναπληρωματικο τριαρι σε μεγαλη ομαδα. μην αναγαγουμε ομως τον περπε και σε πολυεργαλειο Black and decker, που τα κανει ολα και συμφερει..για την ακριβεια, τιποτα δεν κανει πολυ καλα!

και μη ξανακουσω για κεινους τους περιφημους 6π στον τελικο του βερολινου!! το γαμ...και ψοφησε!!! rolleyes.gif
Timemaster
επιτέλους η συζήτηση ξαναγύρισε στο αγαπημένο μου θέμα!!!
τον Περπέρογλου.

τόσα χρόνια είχαμα σαν δικαιολογία για την συμμετοχή του ότι δεν υπάρχει κάποιο καλύτερο τριάρι!!!
ε, φέτος ο Καλάθης έχει δείξει ότι είναι καλύτερος και τον έχουμε εκτός οπότε για εμένα δεν υπάρχει πλέον δικαιολογία.

Τώρα για το θέμα Παπαλουκά πιστεύω πως και ο παίχτης δεν ήθελε να παίξει...
Δε νομίζω να έκανε ποτέ κάποια δήλωση του στυλ είμαι στη διάθεση της ομάδος και θέλω να παίξω και μπλα μπλα μπλα...
και ο Ζούρος να έλεγε δε σε θέλω.

Προφανώς και δε τρελαινόταν να πάει και προφανώς και ο Ζούρος δεν είχε και τόσο πρόβλημα με το να μη τον έχει.
Όχι δεν υπάρχει παίχτης σαν τον Παπαλουκά στην εθνική όμως και ο Παπαλουκάς έχει πέσει πολύ οπότε δε νομίζω να είναι τόσο μεγάλο πλήγμα, ούτε και θα ήταν σωστό να τον έπαιρνε ο Ζούρος να τον έτρεχε στην προετοιμασία και να τον χρησιμοποιούσε μερικά πεντάλεπτα (στη θέση του Σλούκα π.χ.)
rolleyes.gif
Manu7
Τι σκάλωμα έχετε φάει με τον Παπαλουκά ρε παίδες?

Νομίζω είναι προφανές ότι από το 2009 δεν γουστάρει να κατεβαίνει στην Εθνική.

Από κει και πέρα πηγαίνοντας με τη λογική του χτισίματος της ομάδας από την αρχή
δεν νομίζω ότι χρειάζεται ο Θόδωρας έτσι και αλλιώς.

Πρέπει να καταλάβουμε ότι στόχος δεν είναι το μετάλλιο ούτε και η συμμετοχή στους Ολυμπιακούς απ'ευθείας από το Ευρωμπάσκετ.Αλλά να φτιάξουμε την εθνική από την αρχή ώστε σε λίγα χρόνια να είμαστε ξανά ανταγωνιστικοί.
Τώρα με το Ζούρο δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο...Θα προτιμούσα Σφαιρό.

il postino
QUOTE(Manu7 @ Jul 11 2011, 21:14 ) *
Τι σκάλωμα έχετε φάει με τον Παπαλουκά ρε παίδες?

Νομίζω είναι προφανές ότι από το 2009 δεν γουστάρει να κατεβαίνει στην Εθνική.

Από κει και πέρα πηγαίνοντας με τη λογική του χτισίματος της ομάδας από την αρχή
δεν νομίζω ότι χρειάζεται ο Θόδωρας έτσι και αλλιώς.

Πρέπει να καταλάβουμε ότι στόχος δεν είναι το μετάλλιο ούτε και η συμμετοχή στους Ολυμπιακούς απ'ευθείας από το Ευρωμπάσκετ.Αλλά να φτιάξουμε την εθνική από την αρχή ώστε σε λίγα χρόνια να είμαστε ξανά ανταγωνιστικοί.
Τώρα με το Ζούρο δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο...Θα προτιμούσα Σφαιρό.

αλλος ιτουδης απο κει...

μανου εχει χαοτικη διαφορα ο πρωτος προπονητης απο το βοηθο προπονητη!!

Manu7
QUOTE(il postino @ Jul 11 2011, 21:17 ) *
αλλος ιτουδης απο κει...

μανου εχει χαοτικη διαφορα ο πρωτος προπονητης απο το βοηθο προπονητη!!

Έχει δείξει τα δείγματα του ο Σφαιρόπουλος.

Και νομίζω νέα ομάδα+νέος προπονητής είναι καλύτερος συνδυασμός.
Στο κάτω κάτω δεν τον θέλω τον προπονητή για να μου σηκώσει το Ευρωπαϊκό.

Και επειδή Ντούντα η Ελλάδα δεν έχει, η καλύτερη επιλογή είναι ένας νέος προπονητής που να έχει μεράκι,
όρεξη για δουλειά.Ο Ζούρος,ο Καζλάουσκας είναι κλασσικές επιλογές που νιώθουν μια πίεση για το αποτέλεσμα
ώστε η Ελλάδα να πάει για μετάλλιο κλπ κλπ...Έτσι απολαμβάναμε τον Σπανούλη 38 λεπτά,τον Μήτσο 36 λεπτά κ.ο.κ.
il postino
QUOTE(Manu7 @ Jul 11 2011, 21:25 ) *
Έχει δείξει τα δείγματα του ο Σφαιρόπουλος.Και νομίζω νέα ομάδα+νέος προπονητής είναι καλύτερος συνδυασμός.
Στο κάτω κάτω δεν τον θέλω τον προπονητή για να μου σηκώσει το Ευρωπαϊκό.

Και επειδή Ντούντα η Ελλάδα δεν έχει, η καλύτερη επιλογή είναι ένας νέος προπονητής που να έχει μεράκι,
όρεξη για δουλειά.Ο Ζούρος,ο Καζλάουσκας είναι κλασσικές επιλογές που νιώθουν μια πίεση για το αποτέλεσμα
ώστε η Ελλάδα να πάει για μετάλλιο κλπ κλπ...Έτσι απολαμβάναμε τον Σπανούλη 38 λεπτά,τον Μήτσο 36 λεπτά κ.ο.κ.

πού τα δειξε τα δειγματα (τετοια που να αξιζει εθνικη) ο σφαιροπουλος? στον κολοσσο? απο τον κολοσσο στην εθνικη δηλαδη?

και αν δεν τον θες τον κοουτς για να σου παρει μεταλλιο αλλα για να χτισει ομαδα (εγω μαζι σου σ αυτο), ο σφαιρο πού εδειξε οτι μπορει να χτισει μια ομαδα επιπεδου?

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ο σφαιροπουλος εχει δειξει οντως ελπιδοφορα στοιχεια αλλα ειναι εξαιρετικα νωρις γι αυτον να αναλαβει την εθνικη ελλαδος!!!δεν εχει ουτε την εμπειρια ουτε τις γνωσεις για κατι τετοιο.

η εθνικη ελλαδος ειναι μεσα στις 5-6 καλυτερες ομαδες παγκοσμιως τα τελευταια 25 χρονια, εχει ηδη βαρια φανελα και η αποστολη του παγκου της, οποιον στοχο και αν βαζουν στην ομοσπονδια, ειναι εξαιρετικα δυσκολη υποθεση για να διαχειριστει απο κοουτς επιπεδου σφαιροπουλου.

υ.γ ελπιζω να με διαψευσει παντως ο ζουρος αλλα ειμαι απιστευτα επιφυλακτικος μαζι του.
Air Kef
Όλοι ειμαστε επιφυλακτικοί με τον Ζούρο, αλλά κανείς δεν μπορεί να απορήσει γιατί είναι προπονητής της Εθνικής.
Και Ευρωλίγκα πήγε καλά και πρωτάθλημα πήρε φέτος και τόσα χρόνια στην Α1.

Κατσικάρης αργότερα, όταν θα είναι ξανά έτοιμη η ομάδα για κορυφή. 56.gif
HLR CENATION
H γνωμη μου ειναι οτι τον Ζουρο πρεπει να τον εμπιστευομαστε με κλειστα ματια.Με εξαιρεσεις τον Αρη και την δευτερη του χρονια στον Ολυμπιακο εχει πετυχει.Μαλιστα εχει πετυχει και σε ομαδες με διαφορετικους στοχους.Τοσο σε Πανελληνιο που στοχευε απλως σε ενα καλο πλασαρισμα,οσο και σε ομαδες επιπεδου πρωταθλητισμου βλ Ζαλγκιρις.

Αρα ειναι ενδεδειγμενη λυση για οτι στοχους και να εχει η εθνικη.
il postino
QUOTE(HLR CENATION @ Jul 12 2011, 00:44 ) *
H γνωμη μου ειναι οτι τον Ζουρο πρεπει να τον εμπιστευομαστε με κλειστα ματια.Με εξαιρεσεις τον Αρη και την δευτερη του χρονια στον Ολυμπιακο εχει πετυχει.Μαλιστα εχει πετυχει και σε ομαδες με διαφορετικους στοχους.Τοσο σε Πανελληνιο που στοχευε απλως σε ενα καλο πλασαρισμα,οσο και σε ομαδες επιπεδου πρωταθλητισμου βλ Ζαλγκιρις.

Αρα ειναι ενδεδειγμενη λυση για οτι στοχους και να εχει η εθνικη.

Aμα διαβασει αυτο το ποστ ο λιακος θα ψηλωσει 3 μετρα αυτοματα!!!! smiley.gif smiley.gif

οπως και να χει, στηριζουμε λιακο αλλα θα το ξαναπω,


ο καταλληλοτερος κοουτς του πλανητη για αυτη την ομαδα ειναι ο γιαννακης!!

ταιριαζει με την εθνικη μας οπως ο αλ πατσινο με τη μισελ φαιφερ στο φρανκυ και τζονυ blove.gif
morrison
QUOTE(il postino @ Jul 12 2011, 00:53 ) *
ο καταλληλοτερος κοουτς του πλανητη για αυτη την ομαδα ειναι ο γιαννακης!!

ταιριαζει με την εθνικη μας οπως ο αλ πατσινο με τη μισελ φαιφερ στο φρανκυ και τζονυ blove.gif


Aκριβως.
Μερικα πραγματα λες και ειναι γραμμενα.
Ο παιχτης Γιαννακης συνδεθηκε με την Εθνικη οσο κανενας.Ηταν ο αρχηγος,ο ρεκορντμαν συμμετοχων,ο μπροσταρης που δεν ελειψε ποτε.Η Εθνικη ηταν η ομαδα του Γιαννακη(και ας ηταν ο Νικ καλυτερος παιχτης)και ο Αρης η ομαδα του Γκαλη.
Ο προπονητης Γιαννακης ειχε ακριβως το ιδιο πεπρωμενο.Ποτε σε κανενα συλογο δεν ειχε(και δεν θα εχει μαλλον)τις επιτυχιες που ειχε στην Εθνικη,ποτε δεν ενεπνευσε παιχτες και κοσμο οπως το εκανε σαν προπονητης της Εθνικης.

Και για εμενα ειναι ο καταλληλοτερος για την Εθνικη.Να το πω αλλιως του ταιριαζει καλυτερα να ειναι ομοσπονδιακος.
Εκει ετσι και αλλιως δεν ειναι και τοσο απαραιτητες οι φοβερες τεχνικες γνωσεις,τα απειρα συστηματα.Μιλαμε για τουρνουα μερικων ημερων αλλωστε.Ειναι σοβαρος,ειναι δουλευταρας,εχει προσωπικοτητα και μπορει να ενωσει μια ομαδα,να την εχει γροθια.
PanosIlio
QUOTE(Air Kef @ Jul 11 2011, 18:45 ) *
Μα ξέρεις, ότι ο Παπαλουκάς χρόνια τώρα στα κρίσιμα είναι σχεδόν πάντα εκεί. Ξέρεις ότι στα νοκ αουτ της Εθνικής θα αποδώσει, παραπάνω από 5, ο κόσμος να χαλάσει.


Πάντως με τον Ολυμπιακό τα τελευταία 3 χρόνια στα περισσότερα κρίσιμα δεν ήταν εκεί, εγώ δεν συμμερίζομαι τη σιγουριά σου. Την καταλαβαίνω αλλά δε συμφωνώ.

Όσον αφορά το σχόλιο για Γιαννάκη συμφωνώ απόλυτα όπως συμφωνώ και για τον Κατσικάρη, αρκεί να σταματήσει να προπονεί ομάδα της ACB tongue.gif

Αν δεν ήταν στην ACB φέτος με κλειστά μάτια θα του έδιναν τη δουλειά. Ο Ζούρος ήταν η επόμενη λογική επιλογή μετά τον Κατσικάρη.
Manu7
http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...hs.1183847.html

QUOTE
Δεν θα παίξει στην Εθνική ο Μαυροκεφαλίδης


Kαλά πλάκα μας κάνουνε?

Τι πάει να πει έχει υποχρεώσεις στη Ρωσία?

Εντάξει την εθνική την έχουν όλοι γραμμένοι στα @@ τους...
Zephyr
QUOTE(Manu7 @ Jul 12 2011, 11:45 ) *
http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...hs.1183847.html



Kαλά πλάκα μας κάνουνε?

Τι πάει να πει έχει υποχρεώσεις στη Ρωσία?

Εντάξει την εθνική την έχουν όλοι γραμμένοι στα @@ τους...


Όποιος γουστάρει αδερφέ, η Εθνική δεν πάει με παρακάλια. Ας παίξουμε με τους έφηβους αν οι "μεγάλοι" είναι τόσο απασχολημένοι. Ουδείς αναντικατάστατος.
Manu7
QUOTE(Zephyr @ Jul 12 2011, 11:54 ) *
Όποιος γουστάρει αδερφέ, η Εθνική δεν πάει με παρακάλια. Ας παίξουμε με τους έφηβους αν οι "μεγάλοι" είναι τόσο απασχολημένοι. Ουδείς αναντικατάστατος.

Δεν πάει έτσι φίλε...

Κάποιοι επιτέλους πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι δεν είναι δα και τίποτα παιχταράδες ώστε να το παίζουν
ότι μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν με την εθνική...

Αν ο Διαμαντίδης είχε 1 δικαιολογία(με το ζόρι...), κάτι τέτοιες περιπτώσεις δεν έχουν καμία...

Καλά το ότι οι Ρώσοι μπορεί να θέλουν να προστατέψουν την επένδυση τους μόνο γέλιο μου προκαλεί...

Zephyr
QUOTE(Manu7 @ Jul 12 2011, 12:00 ) *
Δεν πάει έτσι φίλε...

Κάποιοι επιτέλους πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι δεν είναι δα και τίποτα παιχταράδες ώστε να το παίζουν
ότι μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν με την εθνική...

Αν ο Διαμαντίδης είχε 1 δικαιολογία(με το ζόρι...), κάτι τέτοιες περιπτώσεις δεν έχουν καμία...

Καλά το ότι οι Ρώσοι μπορεί να θέλουν να προστατέψουν την επένδυση τους μόνο γέλιο μου προκαλεί...


Στο ξαναλέω, με το ζόρι δεν γίνεται τίποτα.
Από τον ΔΔ μέχρι τον Μπράμος, είτε το κάνεις επειδή το θες είτε δεν το κάνεις καθόλου. Δικαιολογία υπάρχει μόνο για τους τραυματίες, οι υπόλοιποι απλά θέλουν να ξεκουραστούν και να απολαύσουν το καλοκαιράκι τα χρήματα που βγάζουν όλη την χρονιά.
boumtze-boumtze
"Είναι άγνωστο ακόμη αν ο Μαυροκεφαλίδης κάνει τελικά πράξη την αρχική του τοποθέτηση (να μην αγωνιστεί δηλαδή), ωστόσο, στην Εθνική επικρατεί προβληματισμός, καθώς υπάρχουν φήμες ότι κι άλλος ένας παίκτης της φροντ-λάιν δεν είναι 100% αποφασισμένος να βοηθήσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, χωρίς να έχει εκφραστεί δημόσια για το θέμα.



Να σημειωθεί ότι έχουν κληθεί ακόμη οι: Σπανούλης, Ζήσης, Καλάθης, Σλούκας, Μάντζαρης, Βασιλειάδης, Περπέρογλου, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου, Μπράμος, Φώτσης, Μπουρούσης, Βουγιούκας, Κουφός, Σχορτσιανίτης."
Aπο sport24....
Για ποιον να λεει?
'
baskethood
QUOTE (boumtze-boumtze @ Jul 12 2011, 13:17 ) *
Για ποιον να λεει?
'

Παντως οχι οι Φωτσης-Κουφος,αυτοι εχουν εκφρασει την επιθυμια να αγωνιστουν με την εθνικη.
Απο κει και περα ας μην κανουμε μαντεψιες,θα ανακοινωθει η καθε αποφαση οταν ερθει η ωρα.
xristos_metal
Φανταζομαι για κανεναν Μπουρουση, δε θελει και πολυ σκεψη.
captain charisma
μηπως εννοει κανα σπανουλη? γιατι νομιζω πριν κανα μηνα ειχε πει οτι ειχε προβλημα τραυματισμου(κοιλιακοι) και δεν ειναι σιγουρο αν θα παιξει...
rchos
QUOTE(captain charisma @ Jul 12 2011, 13:33 ) *
μηπως εννοει κανα σπανουλη? γιατι νομιζω πριν κανα μηνα ειχε πει οτι ειχε προβλημα τραυματισμου(κοιλιακοι) και δεν ειναι σιγουρο αν θα παιξει...


το αρθρο μιλαει για ψηλο παιχτη οποτε οχι τον μπιλ.
Manu7
http://www.gazzetta.gr/article/item/208665...ka-adidra-e-eok

QUOTE
Άρνηση Λουκά, αντιδρά η ΕΟΚ!
benchwarmer
Πολύ κακώς δεν κατεβαίνει και ο Λουκάς. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί η ΕΟΚ να αντιδράσει μόνο σε αυτήν την περίπτωση και όχι και στις υπόλοιπες.

Νομίζω και πέρυσι είχε αρνηθεί, ή κάνω λάθος?
SG3ptshooter
Βλέποντας το Μπράμος στην Γκραν Κανάρια σίγουρα κανείς δεν έμεινε με το στόμα ανοιχτό. Kαι το ότι έπαιζε μόλις 18 λεπτά σε μια μικρομεσαία ομάδα της Ισπανικής λίγκας πολλοί πιστεύετε ότι αρκεί για να τον απορρίψουμε ασυζητητί. Για μένα έδειξε ότι μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο του παίκτη που θα μπει να δώσει ενέργεια, να παίξει καλή άμυνα, να πάρει 2 σουτ με καλές προϋποθέσεις και γενικά να κάνει αυτό ακριβώς που θα του έχει ζητήσει ο προπονητής του και τίποτα παραπάνω σε μια ομάδα όπου υπήρχε ο ηγετικός γκαρντ και έπρεπε οι υπόλοιποι να προσαρμοστούν σε ειδικούς ρόλους. Κάτι αντίστοιχο με τη φετινή Εθνική δηλαδή που θα είναι επιτυχία να πλασαριστεί σε μια ανάλογη θέση..

Αν είχαμε Παναγιώτη ομοσπονδιακό και φτάναμε σε αυτούς τους 15 που έχουν μείνει τον έβλεπα εύκολα μέσα.. peace.gif

Θέλω αν κάποιος άλλος είδε αρκετό Μπράμος στην Κανάρια να τοποθετηθεί.. ( μανού; )
Hakeem Olajuwon
Ο Λουκας δεν ειναι απωλεια ο καιμακογλου ειναι καλυτερος παικτης και πρεπει να παρει την θεση του.
Ευκαιρια ο ζουρος να διορθωσει τα λαθη του και να καλεσει πατ ή μαυροειδη ή και τους 2.
Λαθος ο τροπος αντιμετωπισης της ΕΟΚ με διοικητικα μετρα δεν αντιμετωπιζεις τετοιες υποθεσεις και πιθανοτατα
με αυτη την πολιτικη οι αποχωρησεις να αυξηθουν στο μελλον και οχι να περιοριστουν.
SG3ptshooter
QUOTE(benchwarmer @ Jul 12 2011, 13:48 ) *
Νομίζω και πέρυσι είχε αρνηθεί, ή κάνω λάθος?

στην προετοιμασία είχε επικαλεστεί οικογενειακούς λόγους..
Hakeem Olajuwon
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 12 2011, 13:57 ) *
Βλέποντας το Μπράμος στην Γκραν Κανάρια σίγουρα κανείς δεν έμεινε με το στόμα ανοιχτό. Kαι το ότι έπαιζε μόλις 18 λεπτά σε μια μικρομεσαία ομάδα της Ισπανικής λίγκας πολλοί πιστεύετε ότι αρκεί για να τον απορρίψουμε ασυζητητί. Για μένα έδειξε ότι μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο του παίκτη που θα μπει να δώσει ενέργεια, να παίξει καλή άμυνα, να πάρει 2 σουτ με καλές προϋποθέσεις και γενικά να κάνει αυτό ακριβώς που θα του έχει ζητήσει ο προπονητής του και τίποτα παραπάνω σε μια ομάδα όπου υπήρχε ο ηγετικός γκαρντ και έπρεπε οι υπόλοιποι να προσαρμοστούν σε ειδικούς ρόλους. Κάτι αντίστοιχο με τη φετινή Εθνική δηλαδή που θα είναι επιτυχία να πλασαριστεί σε μια ανάλογη θέση..

Αν είχαμε Παναγιώτη ομοσπονδιακό και φτάναμε σε αυτούς τους 15 που έχουν μείνει τον έβλεπα εύκολα μέσα.. peace.gif

Θέλω αν κάποιος άλλος είδε αρκετό Μπράμος στην Κανάρια να τοποθετηθεί.. (μανούwink.gif


Ο Μπραμος δεν ειναι παικτης επιπεδου εθνικης ομαδας τουλαχιστον αυτη την στιγμη.Ειναι κακος αμυντικος,με χαμηλο ΙQ
και απο τους χειροτερους παικτων των καναριων.Υπηρχαν και καλυτεροι για να κληθουν.
Τελος αν στον παναγιωτη ομοσπονδιακο smiley.gif αναφερεσαι στον γιαννακη μαλλον αποκλειεται γιατι παικτες στυλ μπραμος
ποτε δεν ηταν η συμπαθεια του
Manu7
QUOTE(benchwarmer @ Jul 12 2011, 13:48 ) *
Νομίζω και πέρυσι είχε αρνηθεί, ή κάνω λάθος?

Πέρυσι είχε επικαλεστεί προσωπικούς λόγους.Βέβαια στο sport24 γράφουν για υποχρεώσεις στη Ρωσία
ενώ στο gazzetta για προσωπικούς λόγους... wacko.gif

QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 12 2011, 13:57 ) *
Βλέποντας το Μπράμος στην Γκραν Κανάρια σίγουρα κανείς δεν έμεινε με το στόμα ανοιχτό. Kαι το ότι έπαιζε μόλις 18 λεπτά σε μια μικρομεσαία ομάδα της Ισπανικής λίγκας πολλοί πιστεύετε ότι αρκεί για να τον απορρίψουμε ασυζητητί. Για μένα έδειξε ότι μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο του παίκτη που θα μπει να δώσει ενέργεια, να παίξει καλή άμυνα, να πάρει 2 σουτ με καλές προϋποθέσεις και γενικά να κάνει αυτό ακριβώς που θα του έχει ζητήσει ο προπονητής του και τίποτα παραπάνω σε μια ομάδα όπου υπήρχε ο ηγετικός γκαρντ και έπρεπε οι υπόλοιποι να προσαρμοστούν σε ειδικούς ρόλους. Κάτι αντίστοιχο με τη φετινή Εθνική δηλαδή που θα είναι επιτυχία να πλασαριστεί σε μια ανάλογη θέση..

Αν είχαμε Παναγιώτη ομοσπονδιακό και φτάναμε σε αυτούς τους 15 που έχουν μείνει τον έβλεπα εύκολα μέσα.. peace.gif

Θέλω αν κάποιος άλλος είδε αρκετό Μπράμος στην Κανάρια να τοποθετηθεί.. ( μανού; )

Μπα δεν έχω άποψη...1 ή 2 ματς νομίζω που είχα ανοίξει για Γκραν Κανάρια έτυχε να παίξει και λίγο..

Αλλά γενικά δεν θεωρώ ότι χωράει στη 12άδα.Δεν είναι ακόμη σε κάποιον τομέα εξαιρετικός ώστε να μπορεί να βοηθήσει ειδικά από αυτή τη μεριά.Πιο πολύ λόγω της ένδειας στα γκαρντ τον κάλεσε ο Ζούρος.Εδώ κάλεσε τον Μάτζαρη που δεν τον είδα να κάνει και τίποτα φανταστικό σε σύγκριση με το Σλούκα.Ναι ήταν ο βασικός pg του Περιστερίου αλλά ως εκεί.Σκοπός είναι να αναδειχθείς κιόλας αν θες το βήμα παραπάνω στην Εθνική ομάδα.Τρανταχτό παράδειγμα ο Πατ που και ξεχώρισε αλλά δεν επιλέχτηκε...
Vas
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Jul 12 2011, 13:58 ) *
Ο Λουκας δεν ειναι απωλεια ο καιμακογλου ειναι καλυτερος παικτης και πρεπει να παρει την θεση του.
Ευκαιρια ο ζουρος να διορθωσει τα λαθη του και να καλεσει πατ ή μαυροειδη ή και τους 2.
Λαθος ο τροπος αντιμετωπισης της ΕΟΚ με διοικητικα μετρα δεν αντιμετωπιζεις τετοιες υποθεσεις και πιθανοτατα
με αυτη την πολιτικη οι αποχωρησεις να αυξηθουν στο μελλον και οχι να περιοριστουν.



Αλλο στυλ ο Λουκάς, άλλο ο Κώστας. Ο Λουκάς είναι πιο στατικός ο Καιμακ πιο διεισδυτικος. Πιστεύω ότι σουτ έχει πιο καλό ο Λουκάς. Στην άμυνα, και κόντρα σε βαριά κορμιά ο Λουκάς είναι καλύτερος. Ο Καιμακ, σαν πιο γρήγορος μπορεί να πιάσει πιο ελαφρά 4άρια ή ακόμα και 3άρια... Απο θέμα πάθους ο Καιμακ υπερτερεί!

Τον Μαυροειδή αν τον θέλει για 5άρι είναι γεμάτο το ρόστερ. αν τον σκέφτεται και για 4αρι, υπάρχει χώρος...
HLR CENATION
QUOTE(Vas @ Jul 12 2011, 14:32 ) *
Αλλο στυλ ο Λουκάς, άλλο ο Κώστας. Ο Λουκάς είναι πιο στατικός ο Καιμακ πιο διεισδυτικος. Πιστεύω ότι σουτ έχει πιο καλό ο Λουκάς. Στην άμυνα, και κόντρα σε βαριά κορμιά ο Λουκάς είναι καλύτερος. Ο Καιμακ, σαν πιο γρήγορος μπορεί να πιάσει πιο ελαφρά 4άρια ή ακόμα και 3άρια... Απο θέμα πάθους ο Καιμακ υπερτερεί!

Τον Μαυροειδή αν τον θέλει για 5άρι είναι γεμάτο το ρόστερ. αν τον σκέφτεται και για 4αρι, υπάρχει χώρος...



O Mαυροκεφαλιδης μαλιστα ειναι τεραστια απωλεια.Στην επιθεση κυριως.Δεν πιστευω οτι το κενο του μπορει να το καλυψει ο Καιμακογλου μπροστα αν και στην αμυνα ειναι καλυτερος.
SG3ptshooter
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Jul 12 2011, 14:06 ) *
Ο Μπραμος δεν ειναι παικτης επιπεδου εθνικης ομαδας τουλαχιστον αυτη την στιγμη.Ειναι κακος αμυντικος,με χαμηλο ΙQ
και απο τους χειροτερους παικτων των καναριων.Υπηρχαν και καλυτεροι για να κληθουν.

το "παίκτης επιπέδου εθνικής ομάδας" πλέον είναι πολύ σχετικό για μένα από τη στιγμή που έχουμε στους 15 τρεις 90άρηδες από αδιάφορη σεζόν και 3 Ελληνοαμερικανούς.
Από τους χειρότερους παίκτες των Καναρινιών ο Μπράμος; Ήταν καλύτερος από όλους τους αναπληρωματικούς και αν έπαιζε τον ανάλογο χρόνο θα ήταν συγκρίσιμος με το Γκριν. Σιγούρα χειρότερος ήταν από τους υποψήφιους μεταγραφικούς στόχους της Ρεάλ και της Μπαρτσελόνα, ναι. Δεν είναι πρώτη φορά που διαφωνούμε ούτε για την αξία του παίκτη ούτε για την αξία των swingmen της Ισπανικής λίγκας. Για μένα έπαιξε ένα ρόλο σποτ σουτερ επιθετικά και του ζητήθηκε να βγάλει κάποιες άμυνες και το αποτέλεσμα όσο και το γεγονός ότι τον κρατάνε και για του χρόνου δείχνει ότι ανταποκρίθηκε.
Προφανώς και υπήρχαν παίκτες καλύτεροι για να κληθούν αλλά αυτή τη στιγμή με ένα σέντερ και έναν 90αρη pg να μένει έξω ο Μπράμος είναι εκτός δωδεκάδας στα προγνωστικά αλλά έχει πιθανότητες να αντιστρέψει το κλίμα για μια θέση στο 2-3.
QUOTE
Μπα δεν έχω άποψη...1 ή 2 ματς νομίζω

οκ wink.gif
Air Kef
Ο Μαυροκεφαλίδης έφυγε πικραμένος απο το Ελληνικό μπάσκετ, μπορούμε να πάρουμε αυτό ως προφανή "κρυφό" λόγο.

Η ΕΟΚ μονο θα γελοιποιηθεί αν κυνηγήσει τον παίκτη μετά την στάση της στον ΔΔ φέτος, Παπαλουκά πέρσι και ΔΔ-Παπαλουκά προπερσι.


QUOTE
Πάντως με τον Ολυμπιακό τα τελευταία 3 χρόνια στα περισσότερα κρίσιμα δεν ήταν εκεί, εγώ δεν συμμερίζομαι τη σιγουριά σου. Την καταλαβαίνω αλλά δε συμφωνώ.


Ηταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας και στα 2 Φ4 που πήγαμε, και η απόδοσή του ανέβαινε κατακόρυφα κάθε χρονιά από το Τοπ16 και μετά, ακόμα και φέτος.

Στους τελικούς γενικώς δεν βοηθούσε το ιδιο, αλλά οι απόψεις μου για τους τελικούς της Α1 ειναι γνωστές νομίζω. smile.gif
damian
QUOTE
Χωρίς τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη θα παρουσιαστεί η εθνική ομάδα στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας καθώς ο σέντερ της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης επικαλέστηκε προσωπικό πρόβλημα.

Η απόφαση του 27χρονου παίκτη προβληματίζει έντονα τον Ηλία Ζούρο, ο οποίος υπολόγιζε τον Μαυροκεφαλίδη και πλέον θα πρέπει να αλλάξει τα πλάνα του, βρίσκοντας τον αντικαταστάτη του.

Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η δεύτερη φορά που αρνείται την κλήση του στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και αν μη τι άλλο η στάση του αυτή κρίνεται ως απαράδεκτη καθώς ειδοποίησε για την απόφαση του μόλις λίγες ημέρες προτού ξεκινήσει η προετοιμασία της ομάδας.

Παντως στην εθνική ομάδα τον περιμένουν κανονικά στις 18 Ιουλιου για την πρώτη συνάντηση και αν δεν το πράξει, θα υποστεί όλες τις συνέπειες που ορίζει ο κανονισμός .

Επιπλέον, η ΕΟΚ έχει προβεί στις απαραίτητες ενέργειες, ενημερώνοντας την Σπαρτάκ ότι στην περίπτωση που ο Μαυροκεφαλίδης δεν αγωνιστεί με την εθνική ομάδα, θα υπάρξει τιμωρία.


Δηλαδή ο Μαυροκέφαλος είναι απαράδεκτος και οι ΔΔ, Παπαλουκάς, Τσαρτσαρής κύριοι........

από superbasket
a.car




Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΛΟΥΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ

ΠΑΠΑΠΛΗΣΙΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΦΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΕ ΩΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΕΑΝ Ο ΖΟΥΡΟΣ ΕΠΑΙΡΝΕ

ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΟΝΤΟΥΣ.
A.CAB
Πως γίνεται και εξισώνεται ο Μαυροκεφαλίδης με τους Διαμαντίδη, Παπαλουκά και Τσαρτσαρή; Ίδιο πράγμα είναι;
Από όσο ξέρω οι τρεις που ξαφνικά κατηγορούνται πάλι, έχουν προσφέρει πολλά στο εθνικό συγκροτημα. Ο Μαυροκεφαλίδης τι έχει προσφέρει;
Και οι τρεις σταμάτησαν από την εθνική. Κάνανε τον κύκλο τους και σταμάτησαν. Σύμφωνα με κάποιους (που βέβαια ξέρουν καλύτερα από τους ίδιους τους παίχτες) το πράξανε νωρίς. Απόψεις είναι αυτές αλλά είναι απόψεις τρίτων και τέταρτων. Άρα χωρίς ουσία. Η ουσία είναι ότι σύμφωνα με τους ίδιους έφτασε η ώρα τους.
Επιπλέον δεν νομίζω κανένας από αυτούς να περίμενε να κληθεί στην εθνική και στο ξαφνικό να πει δεν γίνεται, δεν έρχομαι. Και όχι μία αλλά δεύτερη συνεχόμενη φορά με την ίδια δικαιολογία. Οι προηγούμενοι είχαν ξεκαθαρίσει από πριν τη θέση τους. Δεν έστησαν την ομάδα στο ραντεβού.
Αν πραγματικά έχει οικογενειακό πρόβλημα (που προσωπικά δεν το πιστεύω εκτός κι αν του εμφανίζεται σαν αλλεργία κάθε Ιούλη) τότε πάω πάσο. Αν όμως δεν ίσχύει απλά είναι φάουλ.

Εννοείτε πως διαφωνώ με την οποιαδήποτε τιμωρία, γιατί στο κάτω κάτω δικαίωμά του έιναι. Αλλά μην βρίσκουμε πάτημα για τον κάθε περίεργο για να τους βάλουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι. Στο κάτω, κάτω δεν είδα τίποτα υστερίες όταν δεν κατέβηκε πέρυσι ο Κουφός, ενώ τώρα όλο αγκαλιές και χαμόγελα.
Air Kef
Φαουλ ρε ACAB, αλλά όχι και τιμωρία από την ΕΟΚ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.