Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
nikefalin
πηγή : sport-fm.gr

QUOTE
Την απόφαση για τους παίκτες που θα καλύψουν τα κενά που έχουν δημιουργηθεί στο ρόστερ της Εθνικής πήρε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιόνας Καζλάουσκας. Πρόκειται για τον γκαρντ του Πανελλήνιου, Μανώλη Παπαμακάριο του Πανελλήνιου, τον Γιάννη Γεωργαλή που από την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στην ομάδα της Κυψέλης, αλλά και τον φόργουορντ του Άρη, Κώστα Παπανικολάου. Ο τελευταίος αναδείχθηκε καλύτερος νέος παίκτης της Α1 για τη σεζόν που μας πέρασε. Η επιλογή του Παπαμακάριου ήταν αναμενόμενη, αλλά οι άλλες δύο αποτελούν έκπληξη.

Οι τρεις παίκτες θα συμμετάσχουν στην προετοιμασία της εθνικής που ξεκινάει την Τρίτη(21/7) και είναι υποψήφιοι για να συμπεριληφθούν στην ομάδα που θα ταξιδέψει στην Πολωνία για το Ευρωμπάσκετ που θα διεξαχθεί από τις 7 έως τις 20 Σεπτεμβρίου.


ούτε Βασιλειάδης, ούτε Χαραλαμπίδης , ούτε Πελεκάνος.

οκ, ο Παπανικολάου θα ..χορτάσει μπάσκετ αυτό το καλοκαίρι, είναι ο 17ος.
Ο Γεωργαλής που έπαιξε τόσοοοοο και τον είδε ?
Ο Παπαμακάριος έκανε καλή χρονιά , αλλά στα καλύτερα του δεν έφτασε να παίξει.Για μένα , παρότι φοβερά συμπαθής και εργατικός , δεν έχει το potential.

Προφανώς καλούνται και οι 3 ως άκρως συμπληρωματικές λύσεις. Πιστεύει κανείς πως ένας από τους 3 θα έχει σοβαρές πιθανότητες για τη 12κάδα ?

captain charisma
πιο πανω αναφερθηκε για βασιλειαδη και χαραλαμπιδη οτι θα αποσταλουν προσκλησεις, το αλλαξαν τωρα με παπανικολαου και γεωργαλη?
πιστευω πως απο αυτους τους 3 ο παπαμακαριος εχει τις πιο πολλες ελπιδες να συμπεριληφθει στην αποστολη γιατι στη θεση 1 με την απουσια των παπαλουκα διαμαντιδη δεν εχουμε αλλες λυσεις εκτος του ζηση
aegeansheed
Κι εγώ θα περίμενα να διαβάσω για τον Χαραλαμπίδη.
Για τον Παπαμακάριο το περίμενα (όλοι μας φαντάζομαι), λόγω προηγούμενης συνεργασίας κυρίως. Γι' αυτό που ξεχωρίζω τον Παπαμακάριο είναι ότι δε θα κολώσει να πάρει το δύσκολο σουτ και είναι αρκετά τσαμπουκάς για το ύψος του. Ψημένος στις μικρές εθνικές και συνήθως παρών στα camp προετοιμασίας του δίνεται ένα καλό κίνητρο να γίνει ο 4ος guard αυτής της επιλογής και να παίξει για την ομάδα. Αν θυμάμαι καλά δεν έχει κάποια συμμετοχή με αποστολή της Ανδρών σε επίσημη διοργάνωση, σωστά? Ευκαιρία λοιπόν, για ένα παιδί (πόσο είναι είπαμε??? 39.gif ) που παίζει στην Εθνική από μικρός να τιμήσει τη φανέλα που όλοι οι αθλητές επιθυμούν να φορέσουν κάποια στιγμή.
Για τον "Μικρό Φώτση" Παπανικολάου είναι ευκαιρία να μπει στο κλίμα της Μελλοντική Εθνικής που είναι στα σκαριά...
Ray Allen...!
QUOTE(aegeansheed @ Jul 18 2009, 15:00 ) *
Κι εγώ θα περίμενα να διαβάσω για τον Χαραλαμπίδη.
Για τον Παπαμακάριο το περίμενα (όλοι μας φαντάζομαι), λόγω προηγούμενης συνεργασίας κυρίως. Γι' αυτό που ξεχωρίζω τον Παπαμακάριο είναι ότι δε θα κολώσει να πάρει το δύσκολο σουτ και είναι αρκετά τσαμπουκάς για το ύψος του. Ψημένος στις μικρές εθνικές και συνήθως παρών στα camp προετοιμασίας του δίνεται ένα καλό κίνητρο να γίνει ο 4ος guard αυτής της επιλογής και να παίξει για την ομάδα. Αν θυμάμαι καλά δεν έχει κάποια συμμετοχή με αποστολή της Ανδρών σε επίσημη διοργάνωση, σωστά? Ευκαιρία λοιπόν, για ένα παιδί (πόσο είναι είπαμε??? 39.gif ) που παίζει στην Εθνική από μικρός να τιμήσει τη φανέλα που όλοι οι αθλητές επιθυμούν να φορέσουν κάποια στιγμή.
Για τον Μικρό Φώτση "Παπανικολάου" είναι ευκαιρία να μπει στο κλίμα της Μελλοντική Εθνικής που είναι στα σκαριά...

Εγώ στηρίζω Καζλάουσκας. Τον θεωρώ καλό προπονητή και ότι θα αφήσει έργο. Αν πάρει κάποιο μετάλιο φέτος θα είναι πιθανόν από τις μεγαλύτερες επιτυχίες όλων των εποχών καθώς θα το κάνει χωρίς δύο βασικά στελέχη. Εγώ έμαθα ότι πήρε Βασιλειάδη, αλλά του είπε ότι είναι τραυματίας και δεν μπορεί να πάει. Γι αυτό πήρε Γεωργαλή bball.gif

Ο Καζλάουσκας τον έχει σε μεγάλη εκτίμηση τον Βασιλειάδη παιδιά να το ξέρετε αυτό.
man10
Μπα με τπτ..Εβλεπα χθες Καζλαουσκας-Σφαιροπουλο να βλεπουν τηνΕθνικη Νεων και τον Παπανικολαου να παιζει πολυ καλα και σκεφτηκα εχει γουστο να τον καλεσουν..Μετα ομως το ξανασκεφτηκα καλυτερα και ειπα πως δεν ειναι δυνατον να καλεσουν εναν παικτη που εχει παιξει τοσο λιγο στο Ελληνικο πρωταθλημα..Θα χορτασει μπασκετ το παιδι οπως σωστα αναφερθηκε παντως!Αλλα παραλληλα θα ψοφισει!Κουραγιο!Απο 3 Ιουνιου που ξεκινησε προετοιμασια με την Εφηβων μεχρι να τον κοψουν απο την Ανδρων!

Γεωργαλης??WTF?Περιμενα Βασιλειαδη να πω την αληθεια..Αλλα τον αγνοουν συστηματικα απο οτι φαινεται.

edit:Τωρα ειδα αυτο για τον τραυματισμο,οκ τοτε αν ισχυει.
nikefalin
QUOTE(aegeansheed @ Jul 18 2009, 14:00 ) *
Ευκαιρία λοιπόν, για ένα παιδί (πόσο είναι είπαμε??? 39.gif ) που παίζει στην Εθνική από μικρός να τιμήσει τη φανέλα που όλοι οι αθλητές επιθυμούν να φορέσουν κάποια στιγμή.


29, γεννημένος το 80. Κι εγώ αυτό πιστεύω, οτί τον ξέρει ο Γιόνας, εξάλλου το παλικάρι έχει ήδη το βραβείο "υπομονής απέναντι στον Πίνι" , τότε που τον είχε αρχηγό και τον έβαζε για 3-4 δευτερόλεπτα στο τέλος κάποιων δεκαλέπτων. Από χαρακτήρα ο Μανώλης είναι γκαραντί. Στα αγωνιστικά του θέματα έχω αμφιβολίες.Αλλά στο κάτω κάτω δεν θα βρούμε 2 πολύ καλύτερους του ....




man10
Για Παπανικολαου παντως το επισημο site της ΕΟΚ δεν αναφερει κατι.
aegeansheed
QUOTE(nikefalin @ Jul 18 2009, 13:05 ) *
1. εξάλλου το παλικάρι έχει ήδη το βραβείο "υπομονής απέναντι στον Πίνι" , τότε που τον είχε αρχηγό και τον έβαζε για 3-4 δευτερόλεπτα στο τέλος κάποιων δεκαλέπτων.

2. Αλλά στο κάτω κάτω δεν θα βρούμε 2 πολύ καλύτερους του ....


1. Και στη λήξη των επιθέσεων έριχνε μπόμπες από τα 7-8 μέτρα και κέρδιζε τα παιχνίδια, αν θυμάσαι!

2. Αυτό είναι η ουσία της επιλογής του ! wink.gif 3ο guard ο Τσαλδάρης κατά τας γραφάς. Κι όταν έχει μεγαλώσει ο Καλέηθηζ θα παίξει και αυτός!!! biggrin.gif
xristos_metal
Εγω διαφωνω με και με τις δυο επιλογες.Θα προτιμουσα ενα πακετο Παππα,Σλουκα και Παπανικολαου να παιρνουν τα παιδια εικονες και πιστευω στο πακοσμιο του χρονου θα ειναι σε θεση να προσφερουν.Αλλα ο Γεωργαλης?????Ασχετος.
qspock
Σκουρα τα πραγματα.. Ο Κασλαουσκας καλειται να αλαξει τελειως τον τροπο αναπτυξης της εθνικης αφου με την απουσια Παπαλουκα-Διαμαντιδη, πλεον αλλαζει το πρωτο αλλα και το δευτερο μυαλο που καθοδηγουσαν την ομαδα.

Αυτη τη στιγμη λοιπον, και με δεδομενη την αποδυναμωση και στην πιεστικη αμυνα οπου οι 2 παραπανω παιχτες ηταν οι κινητηριοι μοχλοι, αναζητουνται:
1) Πλειμεκερ με καθαρο μυαλο που θα μπορεσουν να κουμανταρουν την εθνικη, αρα και με εμπειρια απο αυτην
2) Σουτινγ γκαρντ αφου αυτοι που θα παιζανε αυτον τον ρολο (Σπανουλης Ζησης) θα κληθουν αναποφεκτα να εχουν οργανωτικα καθηκοντα.

Τι απο τα 2 υπαρχει? Λιγα ως τιποτα, ευχομαστε να ξεπεταχοτυν ξαφνικα νεα ταλεντα. Η κληση του Παπαμακαρειου ειναι μια προσπαθεια να αντισταθμιστει η ελλειψη εμπειριας απο πλευρας Καλαθη, ο οποιος σιγουρα θα εχει την ευκαιρια τελικα να συμετασχει και ολοι ελπιζουμε να ανταπεξελθει αμεσως. Στο 2 θα πρεπει να θεωρειται δεδομενη η επιλογη Τσαλδαρη.
Σπανουλης, Ζησης, Καλαθης, Παπαμακαρειος, Τσαλδαρης φαινονται αυτη τη στιγμη οι επικρατεστεροι. Σπανουλης στο κουμαντο και καντε το σταυρο σας λοιπον... Απο εκει θα αρχιζουν και εκει θα τελειωνουν πολλες επιθεσεις.

Το ακομα μεγαλυτερο πρβλημα εχει να κανει με ολους αυτου που ερχονται να αντικαταστησουν τα 2 βασικα μας πλει-μεικερ: Κανεις μα κανεις τους δεν ειναι καθαρος ασσος! Εκτος ισως απο τον Καλαθη που δεν τον εχω δει να αγωνιζεται. Γι'αυτο κληθηκε και ο Γεωργαλης, το μοναδικο καθαρο ποιντ γκαρντ, ο οποιος ομως δεν διαθετει τα καταλληλα προσοντα για να κερδιζει μια θεση στη 12δα.


Ποσοι ειπαμε περνανε στο παγκοσμιο?
Ray Allen...!
QUOTE(qspock @ Jul 18 2009, 17:57 ) *
Σκουρα τα πραγματα.. Ο Κασλαουσκας καλειται να αλαξει τελειως τον τροπο αναπτυξης της εθνικης αφου με την απουσια Παπαλουκα-Διαμαντιδη, πλεον αλλαζει το πρωτο αλλα και το δευτερο μυαλο που καθοδηγουσαν την ομαδα.

Αυτη τη στιγμη λοιπον, και με δεδομενη την αποδυναμωση και στην πιεστικη αμυνα οπου οι 2 παραπανω παιχτες ηταν οι κινητηριοι μοχλοι, αναζητουνται:
1) Πλειμεκερ με καθαρο μυαλο που θα μπορεσουν να κουμανταρουν την εθνικη, αρα και με εμπειρια απο αυτην
2) Σουτινγ γκαρντ αφου αυτοι που θα παιζανε αυτον τον ρολο (Σπανουλης Ζησης) θα κληθουν αναποφεκτα να εχουν οργανωτικα καθηκοντα.

Τι απο τα 2 υπαρχει? Λιγα ως τιποτα, ευχομαστε να ξεπεταχοτυν ξαφνικα νεα ταλεντα. Η κληση του Παπαμακαρειου ειναι μια προσπαθεια να αντισταθμιστει η ελλειψη εμπειριας απο πλευρας Καλαθη, ο οποιος σιγουρα θα εχει την ευκαιρια τελικα να συμετασχει και ολοι ελπιζουμε να ανταπεξελθει αμεσως. Στο 2 θα πρεπει να θεωρειται δεδομενη η επιλογη Τσαλδαρη.
Σπανουλης, Ζησης, Καλαθης, Παπαμακαρειος, Τσαλδαρης φαινονται αυτη τη στιγμη οι επικρατεστεροι. Σπανουλης στο κουμαντο και καντε το σταυρο σας λοιπον... Απο εκει θα αρχιζουν και εκει θα τελειωνουν πολλες επιθεσεις.

Το ακομα μεγαλυτερο πρβλημα εχει να κανει με ολους αυτου που ερχονται να αντικαταστησουν τα 2 βασικα μας πλει-μεικερ: Κανεις μα κανεις τους δεν ειναι καθαρος ασσος! Εκτος ισως απο τον Καλαθη που δεν τον εχω δει να αγωνιζεται. Γι'αυτο κληθηκε και ο Γεωργαλης, το μοναδικο καθαρο ποιντ γκαρντ, ο οποιος ομως δεν διαθετει τα καταλληλα προσοντα για να κερδιζει μια θεση στη 12δα.


Ποσοι ειπαμε περνανε στο παγκοσμιο?

Φίλε μου ο Γεωργαλής είναι καθαρό πόιντ γκαρντ? Δεν νομίζω. Κατά τα άλλα συμφωνώ σε όσα γράφεις. Οι πέντε πρώτοι περνάνε στο Παγκόσμιο αν δεν με απατά η μνήμη μου. Αλλά νομίζω και στραβά να πάει κάτι, μια wild card την αξίζουμε και με το παραπάνω, αλλά καλύτερα ας μην φτάσει μέχρι εκεί το πράγμα. bball.gif
sakistrikala
Ρε παιδια γιατι ανυσυχειται; Αφου αν η εθνικη κατεβει ως εξης δεν θα αντιμετωπιζει προβληματα απο τις περισσοτερες ομάδες.

Guards: Σπανούλης,Ζήσης,Παπαμακαριος,Καλάθης
Forwards:Περπερογλου,Καιμακόγλου,Φώτσης,Πρίντε
ζης
Centers:Μπουρούσης,Γλυνιαδάκης,Κουφός,Σκορτσι
νιτης( που ακουγεται οτι βρισκεται σε καταπληκτικη κατασταση) ή Μαυροκεφαλιδης.

Με δεδομένες τις απουσιες που θα εχουν ολες οι άλλες ομάδες, η παραπανω εχει το ταλεντο αλλα και την διψα για μεγάλα πράγματα. Επιπλέον μονο ισως οι Ισπανοι θα εχουν καλυτερη ομαδα απο αποψη παιχτων αλλα εμεις θα έχουμε ενα ακόμα πλεονεκτημα καθώς η παραπανω ομαδα ειναι απρόβλεπτη τοσο κοντα στο καλάθη οσο και μακρια απο αυτό.
Green Warrior
Από τη στιγμή που κατά 99,99% θα λέιψει και ο Βασιλόπουλος δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάλεσε τον Βασιλειάδη ο οποίος μπορεί να δώσει λύσεις στο "3" και επιπλέον δικαιούται έστω σε μία διοργάνωση να κληθεί στην εθνική. Ο Γεωργαλής επίσης δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική κλήθηκε. Αντίθετα ο Παμακάριος μπορεί να είναι τελικά στο "2" λόγω...πρότερου εντίμου βίου. Οπ΄τε κινούμαστε σε μια λογική

PG: Ζήσης, Σπανούλης, Καλάθης (Οι δύο πρώτοι από 1-2ια που ήταν τα προηγούμενα χρόνια θα έχουν καθαρά οργανωτικά καθήκοντα)

SG: Παμακάριος, Καλαμπόκης

SF: Παρπέρογλου, Τσαλδάρης

PF: Φώτσης, Πρίντεζης

C: Μπουρούσης, Κουφός, Σόφο ή Γλυνιαδάκης
Ray Allen...!
QUOTE(Green Warrior @ Jul 18 2009, 18:47 ) *
Από τη στιγμή που κατά 99,99% θα λέιψει και ο Βασιλόπουλος δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάλεσε τον Βασιλειάδη ο οποίος μπορεί να δώσει λύσεις στο "3" και επιπλέον δικαιούται έστω σε μία διοργάνωση να κληθεί στην εθνική.

Φίλε μου το έγραψα και πιο πάνω, τον πήρε το Βασιλειάδη, αλλά έχει πρόβλημα τραυματισμού και γι αυτό αρνήθηκε. Ο Καζλάουσκας τον ήθελε, άλλωστε του αρέσουν αυτού του είδους οι πάικτες... bball.gif
Green Warrior
QUOTE(Ray Allen...! @ Jul 18 2009, 15:51 ) *
Φίλε μου το έγραψα και πιο πάνω, τον πήρε το Βασιλειάδη, αλλά έχει πρόβλημα τραυματισμού και γι αυτό αρνήθηκε. Ο Καζλάουσκας τον ήθελε, άλλωστε του αρέσουν αυτού του είδους οι πάικτες... bball.gif


Εντάξει τότε δεν το πρόσεξα


a bullet for your head
QUOTE(Ray Allen...! @ Jul 18 2009, 18:51 ) *
Φίλε μου το έγραψα και πιο πάνω, τον πήρε το Βασιλειάδη, αλλά έχει πρόβλημα τραυματισμού και γι αυτό αρνήθηκε. Ο Καζλάουσκας τον ήθελε, άλλωστε του αρέσουν αυτού του είδους οι πάικτες... bball.gif

Υπαρχει κατι που να αναφερεται αυτο?
Και στη 1η προεπιλογη,ο Βασιλειαδης ηταν και παλι τραυματιας?
Ray Allen...!
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 18 2009, 19:07 ) *
Υπαρχει κατι που να αναφερεται αυτο?
Και στη 1η προεπιλογη,ο Βασιλειαδης ηταν και παλι τραυματιας?

Στην 1η προεπιλογή από όσο ξέρω δεν έχει γίνει κρούση στον παίκτη. Τώρα όμως από όσο γνωρίζω έγινε. Επειδή κάτι δεν γράφεται δεν σημαίνει φίλε μου και πως δεν υπάρχει. bball.gif
a bullet for your head
QUOTE(Ray Allen...! @ Jul 18 2009, 19:27 ) *
Στην 1η προεπιλογή από όσο ξέρω δεν έχει γίνει κρούση στον παίκτη. Τώρα όμως από όσο γνωρίζω έγινε. Επειδή κάτι δεν γράφεται δεν σημαίνει φίλε μου και πως δεν υπάρχει. bball.gif

Αν εχεις ''προσβαση στη πληροφορηση'' αυτο ειναι αλλο..
Δεν θα αμφισβητησω αυτο που αναφερεις,αλλα ουτε θα το δεχθω & ακοπα.. smile.gif
Παντως και εγω ημουν της αποψης οτι ο Βασιλειαδης ηταν-ειναι ο τυπος του παικτη,που θα ταιριαζε στην αγωνιστικη φιλοσοφια των Καζλαουσκας & Σφαιροπουλου,ομως ο Γιονας δεν τον επελεξε τελικα...
Ray Allen...!
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 18 2009, 19:36 ) *
Αν εχεις ''προσβαση στη πληροφορηση'' αυτο ειναι αλλο..
Δεν θα αμφισβητησω αυτο που αναφερεις,αλλα ουτε θα το δεχθω & ακοπα.. smile.gif
Παντως και εγω ημουν της αποψης οτι ο Βασιλειαδης ηταν-ειναι ο τυπος του παικτη,που θα ταιριαζε στην αγωνιστικη φιλοσοφια των Καζλαουσκας & Σφαιροπουλου,ομως ο Γιονας δεν τον επελεξε τελικα...

Αυτό που μαύρισα είναι το πιο σημαντικό. Όσο πιο πολύ ψαχνόμαστε τόσο καλύτερη άποψη για τα γεγονότα αποκτάμε! wink.gif wink.gif
Δεν ξέρω εγώ για κάποιο λόγο έχω εμπιστοσύνη στο Λιθουανό. Μην ξεχνάμε ότι είναι διοργάνωση 2 εβδομάδων... Όλα γίνονται. bball.gif
aegeansheed
QUOTE(qspock @ Jul 18 2009, 15:57 ) *
Σκουρα τα πραγματα.. Ο Κασλαουσκας καλειται να αλαξει τελειως τον τροπο αναπτυξης της εθνικης αφου με την απουσια Παπαλουκα-Διαμαντιδη, πλεον αλλαζει το πρωτο αλλα και το δευτερο μυαλο που καθοδηγουσαν την ομαδα.

Αυτη τη στιγμη λοιπον, και με δεδομενη την αποδυναμωση και στην πιεστικη αμυνα οπου οι 2 παραπανω παιχτες ηταν οι κινητηριοι μοχλοι, αναζητουνται:
1) Πλειμεκερ με καθαρο μυαλο που θα μπορεσουν να κουμανταρουν την εθνικη, αρα και με εμπειρια απο αυτην
2) Σουτινγ γκαρντ αφου αυτοι που θα παιζανε αυτον τον ρολο (Σπανουλης Ζησης) θα κληθουν αναποφεκτα να εχουν οργανωτικα καθηκοντα.

Το ακομα μεγαλυτερο πρβλημα εχει να κανει με ολους αυτου που ερχονται να αντικαταστησουν τα 2 βασικα μας πλει-μεικερ: Κανεις μα κανεις τους δεν ειναι καθαρος ασσος! Εκτος ισως απο τον Καλαθη που δεν τον εχω δει να αγωνιζεται. Γι'αυτο κληθηκε και ο Γεωργαλης, το μοναδικο καθαρο ποιντ γκαρντ, ο οποιος ομως δεν διαθετει τα καταλληλα προσοντα για να κερδιζει μια θεση στη 12δα.


Σωστοί οι προβληματισμοί..

1. Θεωρώ δεδομένο ότι θα αλλάξει ο τρόπος ανάπτυξης. Αν και δεν παρακολούθησα τον Ολυμπιακό του Καζλάουσκας (ξενέρωνα να βλέπω Σλοβένους για ξένους του!) φαντάζομαι ότι θα προσπαθήσει να παίξει κάτι από το run n' gun που παρουσίασε με την Zalgiris και την Εθνική Λιθουανίας.
Ο Παπαμακάριος προετοίμασε το κλιμα: "Αυτό που θέλει ο κόουτς είναι να παίζουμε γρήγορα. Όχι βιαστικά, αλλά γρήγορα." (πηγή: http://www.sport-fm.gr/article/186124 ).

2. Όσο δυνατές προσωπικότητες είναι ο Μήτσος και ο Θοδωρής, πάντα έπαιζαν με χαλινάρι και βάσει εντολών από τον Γιαννάκη. Ποτέ δε θυμάμαι κανείς να έχει το ελέυθερο να κάνει ότι θέλει. Θέλω να πω ότι δεν χάνει η Εθνική τον "Παπαλουκά της CSKA", αλλά τον Παπαλουκά της Εθνικής. Το κόστος των 2 απουσιών θεωρώ ότι είναι η εμπειρία που κουβαλάνε (τεράστια) και η ηρεμία που έδιναν σε όλη την ομάδα με την παρουσία τους στην 5άδα (λόγω ταλέντου). Οργανωτικά θα βρεθεί κάποιος άλλος (αναγκαστικά βέβαια) να κάνει τη δουλειά τους, απλά θα λείπει το κάτι παραπάνω.


nikefalin
QUOTE(aegeansheed @ Jul 18 2009, 19:31 ) *
Σωστοί οι προβληματισμοί..

1. Θεωρώ δεδομένο ότι θα αλλάξει ο τρόπος ανάπτυξης. Αν και δεν παρακολούθησα τον Ολυμπιακό του Καζλάουσκας (ξενέρωνα να βλέπω Σλοβένους για ξένους του!) φαντάζομαι ότι θα προσπαθήσει να παίξει κάτι από το run n' gun που παρουσίασε με την Zalgiris και την Εθνική Λιθουανίας.
Ο Παπαμακάριος προετοίμασε το κλιμα: "Αυτό που θέλει ο κόουτς είναι να παίζουμε γρήγορα. Όχι βιαστικά, αλλά γρήγορα." (πηγή: http://www.sport-fm.gr/article/186124 ).

2. Όσο δυνατές προσωπικότητες είναι ο Μήτσος και ο Θοδωρής, πάντα έπαιζαν με χαλινάρι και βάσει εντολών από τον Γιαννάκη. Ποτέ δε θυμάμαι κανείς να έχει το ελέυθερο να κάνει ότι θέλει. Θέλω να πω ότι δεν χάνει η Εθνική τον "Παπαλουκά της CSKA", αλλά τον Παπαλουκά της Εθνικής. Το κόστος των 2 απουσιών θεωρώ ότι είναι η εμπειρία που κουβαλάνε (τεράστια) και η ηρεμία που έδιναν σε όλη την ομάδα με την παρουσία τους στην 5άδα (λόγω ταλέντου). Οργανωτικά θα βρεθεί κάποιος άλλος (αναγκαστικά βέβαια) να κάνει τη δουλειά τους, απλά θα λείπει το κάτι παραπάνω.



αυτό που χάνει άμεσα η ομάδα είναι το αμυντικό tranzition και οι φοβερές δυνατότητες των 3 ( ανάλογα με τα προσόντα τους ) να καλύπτουν αμυντικά όλη την περιφέρεια , αλλά και τις αλλαγές στα σκρίν με ψηλό αντίπαλο.

Ακούγεται πιθανό οτί θα τρώμε παραπάνω. Αρα είναι εκ της ανάγκης οτί πρέπει να επιτεθούμε πιο αποτελεσματικά και να τρέξουμε κι άλλο. Αυτό βέβαια θα φανεί από την κατάσταση τόσο των βασικών όσο και των νέων παιδιών. Πάντως μας δίνουν αφορμή να πάμε σωρηδόν στο Ακρόπολις να δούμε τι ψάρια πιάνει αυτή η προσπάθεια.

Weekendman
Οι σκέψεις που έχω για τους 2 επιπλέον παίκτες (η μήπως 3;) είναι οι εξής
Παπαμακάριος
Για τον Παπαμακάριο σίγουρα είναι ένας καλός αμυντικός με καλό σούτ κότσια και καλό χαρακτήρα υποταγμένο στην υπηρεσια της ομάδας που έχει δοκιμαστεί σε υψηλό επίπεδο του Ολυμπιακού ,πρόβλημα μπορει να είναι αν θα είναι κατάλληλος για γρήγορο παιχνίδι αν και με τον Πανελλήνιο που έπαιζε τέτοιο παιχνίδι γρήγορο ανταποκρίθηκε μια χαρά, τό ύψος είναι λογικά το πιο σοβαρό πρόβλημα αλλά θα του έδινα θέση στη 12άδα της Εθνικής
Γεωργαλής
Δεν είναι κάτι εξαιρετικό ούτε σε βολές ούτε σε 2ποντα ούτε σε τρίποντα , παίρνει αρκετά ριμπάουντ όμως και είναι καλός κλέφτης για αμυντικό εργαλειο και χαμαλοδουλειές προορίζεται.
Παπανικολάου;
Παρόλου τα όσα είπε ο Σφαιρόπουλος έγω μια διέστραμένη ίδεα στο μυαλό μου οτι θα κληθεί και επιπλέον οτι θα παέι ίσως και για 12άδα είναι ένα αμυντικό εργαλείο και αυτός με άλμα και με καλό τρίποντο επιπλέον, δηλαδή μια μικρογραφία Βασιλόπουλου όπως είπε κάποιος εδώ στο Φόρουμ, και ο Βασιλόπουλος καταφέρε το άλμα απο την Νέων στην Ανδρων το 2005 ,και τώρα οι Παπαλουκάς και Διαμαντίδης που κάλυπταν την θέση 3 δεν είναι στην διάθεση της Εθνικης ούτε ένας Κακιούζης, και το πρώτο τριάρι είναι ο Περπέρογλου με μη εξαιρετικές αμυντικές ικανότητες.
Για τον Βασιλειάδη δεν απορώ που δεν το κάλεσαν με ένα σούτ μόνο που δεν είναι πάντα αξιόπιστο
Πιστεύω οτι αμυντικά Ζήσης,Σπανούλης,Παπαμακάριος,Καλάθης δεν θα ήταν κακή τετράδα γιατι και ο Καλάθης εκτός απο εξαιρετικός πασέρ είναι ικανός και στα κλεψίματα σε επίπεδο κολεγιακό.
Εγω δεν πιστεύω πέρα απο τα πρόσωπα οτι θα δούμε κάτι εντελώς διαφορετικό σε στύλ Λιθουανίας για παράδειγμα , αν και εννοείται με τις απώλειες αλλαγές θα πρόκύψουν.
Timemaster
QUOTE(Weekendman @ Jul 18 2009, 21:26 ) *
Πιστεύω οτι αμυντικά Ζήσης,Σπανούλης,Παπαμακάριος,Καλάθης δεν θα ήταν κακή τετράδα γιατι και ο Καλάθης εκτός απο εξαιρετικός πασέρ είναι ικανός και στα κλεψίματα σε επίπεδο κολεγιακό.
Εγω δεν πιστεύω πέρα απο τα πρόσωπα οτι θα δούμε κάτι εντελώς διαφορετικό σε στύλ Λιθουανίας για παράδειγμα , αν και εννοείται με τις απώλειες αλλαγές θα πρόκύψουν.


δεν είναι κακοί αμυντικοί!!!
αλλά αλλάζει το στυλ άμυνας χωρίς τους δύο ψιλούς άσσους που είχαμε έως τώρα...
αν προσθέσεις και το γεγονός πως και στις θέσεις 2-3 δε τα πάμε και τόσο καλά στα ύψος-άμυνα
θα δούμε μια ομάδα που δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη!

κατά την γνώμη μου δε θα μπορούμε να βασιστούμε στην περιφερειακή άμυνα, στα κλεψίματα κ.λ.π. οπότε πάμε για βαρύ σχήμα με δύο πύργους και 3 παίχτες να τρέχουν το γήπεδο μετά από ριμπάουντ.
Weekendman
QUOTE(Timemaster @ Jul 18 2009, 21:34 ) *
δεν είναι κακοί αμυντικοί!!!
αλλά αλλάζει το στυλ άμυνας χωρίς τους δύο ψιλούς άσσους που είχαμε έως τώρα...
αν προσθέσεις και το γεγονός πως και στις θέσεις 2-3 δε τα πάμε και τόσο καλά στα ύψος-άμυνα
θα δούμε μια ομάδα που δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη!

κατά την γνώμη μου δε θα μπορούμε να βασιστούμε στην περιφερειακή άμυνα, στα κλεψίματα κ.λ.π. οπότε πάμε για βαρύ σχήμα με δύο πύργους και 3 παίχτες να τρέχουν το γήπεδο μετά από ριμπάουντ.

Στην άμυνα φυσικά θα προκύψουν αλλαγές όπως σωστά ανέφερες , στην επίθεση απλώς το στύλ δεν θα μπορεί να αλλάξει εντυπωσιακά ο Σπανούλης μπορεί να τρέξει γρήγορα αλλά ως γνωστόν το καθυστερεί λίγο το πράγμα με την ...ταλαιπωρία της μπάλας Παπαμακάριος,Ζήσης είναι για πιο συγκρατημένο ρυθμό μάλλον , ο Καλάθης δεν ξέρω θα μπορούσε πόσο θα πάιξει όμως; η μήπως θα είναι ο Περπέρογλου και ο Τσαλδάρης οι πρωτεργάτες του αιφνιδιασμού;
και με Μπουρούση Κουφό Πρίντεζη στη ρακέτα υπάρjουν σίγουρες λύσεις στη ρακέτα θεωρητικά για να παίξεις 5 εναντίον 5.
δεν σημαίνει όμως οτι θεωρώ το άλλο σενάριο απίθανο να γίνει.
Weekendman
QUOTE
κατά την γνώμη μου δε θα μπορούμε να βασιστούμε στην περιφερειακή άμυνα, στα κλεψίματα κ.λ.π. οπότε πάμε για βαρύ σχήμα με δύο πύργους και 3 παίχτες να τρέχουν το γήπεδο μετά από ριμπάουντ.

Θα μπορούσε να γίνει ανεύ δίδυμων πύργων αλλά με Πρίντεζη(ειδικά αυτόν) και Φώτση στο 4 όπως ο Ολυμπιακός του 2005-2006 με τα ελαφριά τεσσάρια Βασιλόπουλος,Μπάρλος πολύ καλύτερα γιατί και οι δυο είναι καλοί ριμπάουντερ και γρήγοροι ,όποτε ίσως έτσι να γίνουμε πιο γρήγοροι αν το ευνοήσει η γενικότερη λειτουργεία της ομάδας...
Timemaster
QUOTE(Weekendman @ Jul 18 2009, 22:29 ) *
Θα μπορούσε να γίνει αλλά ανεύ δίδυμων πύργων αλλά με Πρίντεζη(ειδικά αυτόν) και Φώτση στο 4 όπως ο Ολυμπιακός του 2005-2006 με τα ελαφριά τεσσάρια Βασιλόπουλος,Μπάρλος πολύ καλύτερα γιατί και οι δυο είναι καλοί ριμπάουντερ και γρήγοροι ,όποτε ίσως έτσι να γίνουμε πιο γρήγοροι αν το ευνοήσει η γενικότερη λειτουργεία της ομάδας...



Βασιλόπουλος,Μπάρλος δε θα είναι σίγουρα...
θεωρώ με Μπουρούση και Μαυροκεφαλίδη μπορούμε να το καταφέρουμε!!!
βέβαια ο καλήτερος ψιλός για τρέξιμο είναι ο Πρίντεζης αλλά το βλέπω να παίζει ταυτόχρονα με ποιο βαρύ 5άρι!
Γενικά τα 4ρια το έχουν το τρέξιμο στην ομάδα αυτή.
Στην Ιαπωνία είχαμε δει ακόμα και τον Σοφοκλή να τελειώνει αιφνιδιασμούς.

Ο Σπανούλης τριπλάρει πολύ αλλά μπορεί να διασπάσει σχετικά άνετα την άμυνα με σπριντ μιας και δε προλαβαίνει να βγει ψιλός κάτω από το καλάθι... όπως έκανε κάποτε ο Ρίβερς!

τους Ζήση και Παπαμακάριο τους έχουμε συνηθλησει σε αργά τέμπο αλλά ο πρώτος είναι ταχύς και ο δεύτερος τα κατάφερε καλά στο γρήγορο τέμπο στον Πανελλήνιο.

σε σετ επιθέσεις νομίζω θα έχουμε πρόβλημα μιας και δε θα έχουμε ,σταθερό, καλό τρίποντο για να ανοίξουμε άμυνες.


Γενικά ,όπως έχω ξαναπεί,πιστεύω πως θα είναι μια μεταβατική περίοδος για την Εθνική!!!
και η ομάδα ,βάση των απουσιών, θα κάνει ουσιαστικά προετημασία στο νέο σχήμα για το Παγκόσμιο του χρόνου.


Weekendman
QUOTE(Timemaster @ Jul 18 2009, 22:53 ) *
Βασιλόπουλος,Μπάρλος δε θα είναι σίγουρα...
θεωρώ με Μπουρούση και Μαυροκεφαλίδη μπορούμε να το καταφέρουμε!!!
βέβαια ο καλήτερος ψιλός για τρέξιμο είναι ο Πρίντεζης αλλά το βλέπω να παίζει ταυτόχρονα με ποιο βαρύ 5άρι!
Γενικά τα 4ρια το έχουν το τρέξιμο στην ομάδα αυτή.
Στην Ιαπωνία είχαμε δει ακόμα και τον Σοφοκλή να τελειώνει αιφνιδιασμούς.

Ο Σπανούλης τριπλάρει πολύ αλλά μπορεί να διασπάσει σχετικά άνετα την άμυνα με σπριντ μιας και δε προλαβαίνει να βγει ψιλός κάτω από το καλάθι... όπως έκανε κάποτε ο Ρίβερς!

τους Ζήση και Παπαμακάριο τους έχουμε συνηθλησει σε αργά τέμπο αλλά ο πρώτος είναι ταχύς και ο δεύτερος τα κατάφερε καλά στο γρήγορο τέμπο στον Πανελλήνιο.

σε σετ επιθέσεις νομίζω θα έχουμε πρόβλημα μιας και δε θα έχουμε ,σταθερό, καλό τρίποντο για να ανοίξουμε άμυνες.


Γενικά ,όπως έχω ξαναπεί,πιστεύω πως θα είναι μια μεταβατική περίοδος για την Εθνική!!!
και η ομάδα ,βάση των απουσιών, θα κάνει ουσιαστικά προετημασία στο νέο σχήμα για το Παγκόσμιο του χρόνου.

Σωστες οι παρατηρήσεις σου για τους κοντούς και οτι μπορούν να ανοίξουν τον ρυθμό, αλλωστε ανέφερα για παράδειγμα για τον Παπαμακάριο παρόλου που τον είπα οτι είναι μάλλον για συγκρατημένο τέμπο ανέφερα και σαιζόν σε ομάδες με γρήγορο τέμπο που τα πήγε καλά (Ολυμπιακός 05-06,Φετινός Πανελλήνιος).
Αναγνωρίζω το φετινό αλλά και διαρκές πρόβλημα της Εθνικής μας όσο αφορά το τρίποντο και το άνοιγμα των αντίπαλων αμυνών.
Αλλά πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις το στύλ μιας ομάδας που στηρίζεται στην άμυνα και στο συγκρατημένο ρυθμό που παίζει και μάλιστα με το πιο ελλειπές υλικό των τελευταιών ετών αν και αρκετά καλό υπο προυποθέσεις για τετράδα; μπορεί να λέμε είναι μια μεταβατική περίοδος που δεν πειράζει αν αλλάξουμε στύλ παινιδιού η αν δεν καταφέρουμε πλήρως τους stohous μας αλλά το ενδιαφέρον θα είναι παρόλου αυτα μεγάλο στην Ελλάδα και η πίεση και κριτική δεν θα λείψουν, όποτε ίσως να μην γίνει η πολύ μεγάλη αλλαγή, συμφωνώ όμως οτι οι ουσιαστικές μετατροπές στο πως παίζει η Εθνική θα τις δούμε το 2010 και είμαι πολύ αισιόδοξος οτι θα είναι ελκυστική η εικόνα της Εθνικής τότε.
Timemaster
QUOTE(Weekendman @ Jul 18 2009, 23:32 ) *
όποτε ίσως να μην γίνει η πολύ μεγάλη αλλαγή, συμφωνώ όμως οτι οι ουσιαστικές μετατροπές στο πως παίζει η Εθνική θα τις δούμε το 2010 και είμαι πολύ αισιόδοξος οτι θα είναι ελκυστική η εικόνα της Εθνικής τότε.


Εη...
δεν έχει πλάκα έτσι!!! συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!!!
smiley.gif

όταν δεν έχεις τόσο καλό υλικό
έχεις δύο επιλογές
ή το πας σε αργό τέμπο για να καταστρέψεις τον ρυθμό και ελπίζεις σε χαμηλό σκορ ώστε να κλέψεις την νίκη
ή τρέχεις και για να βάλεις εύκολα καλάθια!!!

Μιας και δε μηλάμε για Γιαννάκη και έχουμε ταχύτατους ψηλούς σταδιακά θα πάμε στο δεύτερο!

Επειδή μηλάμε για εθνική ομάδα το να αλλάξει χαρακτίρα είναι πολύ εύκολο ή πολύ ποιο εύκολο από σωματείο
μιας και κάποιοι παίχτες το κάνουν στην ομάδα τους...
ενώ ένα τουρνουά κρατάει μόλις 2 εβδομάδες και όχι μια χρονιά!!!

όσο γα την γκρίνια πάντα υπάρχει!!!
και τότε που πήραμε την τελευταία θέση υπήρχε...
αλλά ακόμα και μετά από τον τελικό στην Ιαπωνία υπήρχε...
όμως πιστεύω πως λογικά θα είμαστε μέσα στην 6άδα οπότε όλα καλά!
rolleyes.gif
aegeansheed
QUOTE(Weekendman @ Jul 18 2009, 20:32 ) *
Αλλά πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις το στύλ μιας ομάδας που στηρίζεται στην άμυνα και στο συγκρατημένο ρυθμό που παίζει και μάλιστα με το πιο ελλειπές υλικό των τελευταιών ετών αν και αρκετά καλό υπο προυποθέσεις για τετράδα;


Το ταλέντο κάνει την τελική κατάταξη κατά τη γνώμη μου. Βάσει ποιότητας παικτών δε μπορώ να μας φανταστώ κάτω από την 4η θέση (εκτός αν στραβοκαθίσει κανένα ζευγάρωμα με πιο καλή ομάδα-θεωρητικά απίθανο).
Το στυλ μπορεί να αλλάξει εύκολα αν οι παίκτες μπουν στη νοοτροπία του προπονητή και το αποδεχθούν. Εγώ όταν είχα δει στο Προολυμπιακό το Ελλάδα-Βραζιλία δεν πίστευα σε αυτό που έβλεπα: ομάδα του Γιαννάκη (χτισμένη αμυντικά) να βγάζει τόσο καλή επίθεση με πλουραλισμό και πολλά σχήματα...πιστεύω στην αλλαγή
a bullet for your head
QUOTE(aegeansheed @ Jul 18 2009, 23:52 ) *
Εγώ όταν είχα δει στο Προολυμπιακό το Ελλάδα-Βραζιλία δεν πίστευα σε αυτό που έβλεπα: ομάδα του Γιαννάκη (χτισμένη αμυντικά) να βγάζει τόσο καλή επίθεση με πλουραλισμό και πολλά σχήματα...πιστεύω στην αλλαγή

Με συνεχες πρες και επιδιωξη του ανοιγματος του ρυθμου..ειχε συμβει και το 2006 λιγακι,ομως ηταν παρενθεσεις..
Αλλο να εχεις συνεργατη τον Κακιουση και αλλο τον Μανουσελη.
Και εγω πιστευω στην αλλαγη και ελπιζω να συμβει και μαλιστα συντομα..
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 19 2009, 00:18 ) *
Με συνεχες πρες και επιδιωξη του ανοιγματος του ρυθμου..ειχε συμβει και το 2006 λιγακι,ομως ηταν παρενθεσεις..
Αλλο να εχεις συνεργατη τον Κακιουση και αλλο τον Μανουσελη.
Και εγω πιστευω στην αλλαγη και ελπιζω να συμβει και μαλιστα συντομα..



Οι φίλοι του Γκερσόν ξέρουν καλά πως υπάρχουν φορές όπου μια ομάδα δέχεται 80 πόντους παίζει καλήτερη άμυνα από κάποια που δέχεται 60!!!
smiley.gif

αυτό είχε καταφέρει εκείνη η Εθνική...σε κάποιες εκλάμψεις.
τρομερή άμυνα, ειδικά στην περιφέρεια, κλεψίματα και εύκολα καλάθια!!!
xristos_metal
Εγω θεωρω λαθος που δεν καλουν τον Παππα που για μενα ειναι ετοιμος παιχτης για την εθνικη,οπως και τον Σλουκα.Αυτοι οι δυο μαζι με Παπανικολαου,Κουφο και Καλαθη + ολους τους υπολοιπους και τον Βασσιλοπουλο,Διαμαντιδη θα κανουν του χρονου αχτυπητη ομαδα για το παγκοσμιο.Ειναι τεραστια ευκαιρια να μπει νεο αιμα σε αυτη τη διοργανωση.Ας βγουμε 5οι χειροτερα δε νομιζω οτι μπορουμε αλλα θα εχουμε κερδισει για το μελλον.Αλλος παιχτης ηταν ο Βασσιλοπουλος και ο Μπουρουσης την πρωτη τους χρονια και αλλοι την δευτεροι.Το ιδιο ισχυει και για τον Πριντεζη και τον Γλυνιαδακη που αθ ειναι πολυ ακλυτεροι φετος.Ετσι πσιτευω πως αν μπουν αυτα τα παιδια αποτ ωρα στην εθνικη μονο κερδισμενοι θα βγοουμε.Καταλαβαινω πως εχουν τεραστια κουραση αλαλ αν δε παιξουν τωρα ποτε θα παιξουν.Εκτιμω απλυτα τον παπαμακριο και τα αλλα παιδια,αλλα δεν νομιζς πως εχουν να δωσουν παραπανω στην εθνικη ουτε και αν παρουν απο αυτην.Φανταστειτε μια οαμδα του χρονου

Διαμαντιδης,Σπανουλης,Ζησης,Καλαθης,Σλουκα
ς,Παππας,Βασσιλοπουλος,Πριντεζης,Περπερογλ

�υ,Φωτσης,Κουφος,Σχορτσιανιτης

Δηλαδη μιλαμε για μια οαμδα με μεσο ορο 23 χρονια και τεραστιο εμλλον μπροστα της.Επαναλμαβανω η χρυση ευκαιρια ειναι τωρα.Ελπινω να αλλαξει κατι.
xxx-4711
QUOTE(aegeansheed @ Jul 18 2009, 20:31 ) *
2. Όσο δυνατές προσωπικότητες είναι ο Μήτσος και ο Θοδωρής, πάντα έπαιζαν με χαλινάρι και βάσει εντολών από τον Γιαννάκη. Ποτέ δε θυμάμαι κανείς να έχει το ελέυθερο να κάνει ότι θέλει. Θέλω να πω ότι δεν χάνει η Εθνική τον "Παπαλουκά της CSKA", αλλά τον Παπαλουκά της Εθνικής. Το κόστος των 2 απουσιών θεωρώ ότι είναι η εμπειρία που κουβαλάνε (τεράστια) και η ηρεμία που έδιναν σε όλη την ομάδα με την παρουσία τους στην 5άδα (λόγω ταλέντου). Οργανωτικά θα βρεθεί κάποιος άλλος (αναγκαστικά βέβαια) να κάνει τη δουλειά τους, απλά θα λείπει το κάτι παραπάνω.


καλα αυτο ειναι μυθος οπως μυθος ειναι οτι δηθεν διαθεταμε τους κορυφαιους γκαρντ στην ευρωπης

οι απωλειες ειναι σημαντικες οχι μονο γιατι ειναι μεγαλοι παικτες αλλα γιατι δεν υπαρχουν αντικαταστατες οχι απλως ισαξιοι αλλα καποιοι που να εχουν εστω πρωταγωνιστικο ρολο στις ομαδες που αγωνιζονται. αν φτανει στο σημειο ο καζλαουσκας να καλει το γεωργαλη μαλλον τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα
μοναδικη ελπιδα η παρουσια καλαθη αλλα ειναι αρκετο αμφιβολο οτι θα μπορεσει να βοηθησει απο φετος
sir-elric
ρε αυτος ο βασιλειαδης τοσο αχωνευτος ειναι? who the fuck is γεωργαλης?
panos75
QUOTE(xxx-4711 @ Jul 19 2009, 10:17 ) *
καλα αυτο ειναι μυθος οπως μυθος ειναι οτι δηθεν διαθεταμε τους κορυφαιους γκαρντ στην ευρωπης

οι απωλειες ειναι σημαντικες οχι μονο γιατι ειναι μεγαλοι παικτες αλλα γιατι δεν υπαρχουν αντικαταστατες οχι απλως ισαξιοι αλλα καποιοι που να εχουν εστω πρωταγωνιστικο ρολο στις ομαδες που αγωνιζονται. αν φτανει στο σημειο ο καζλαουσκας να καλει το γεωργαλη μαλλον τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα
μοναδικη ελπιδα η παρουσια καλαθη αλλα ειναι αρκετο αμφιβολο οτι θα μπορεσει να βοηθησει απο φετος


Ε καλά, οι Έλληνες δημοσιογράφοι πάντα θύμιζαν την ιστορία με την κουκουβάγια και τα παιδιά της. Οι δικοί μας παίκτες πάντα είναι υπερταλαντούχοι και των άλλων ομάδων πάντα μετριότητες. Ακόμη θυμάμαι πως την προηγούμενη δεκαετία είχαν βγάλει τον Μπακατσιά και τον Παταβούκα ανώτερους του Μπαζάρεβιτς και του Καράσεφ.

Δεν έχω βρει ακόμη πουθενά καμία αναφορά σε τραυματισμό του Βασιλειάδη. Αν, όπως όλα δείχνουν, δεν ισχύει κάτι τέτοιο τότε μιλάμε πλέον για πρωτοφανή εμπάθεια, επιπέδου Κορωνιού. Ποιός ξέρει το έκανε ο Κώστας και έχει στραβώσει μαζί του ο Βασιλακόπουλος.
Άκου εκεί Γεωργαλής! Πάλι καλά που δεν καλέσανε και τον Ξανθόπουλο ή τον Γκαγκαλούδη να γελάσει ο κάθε πικραμένος.
Air Kef
Πραγματικά, η κλήση του Γεωργαλή είναι από άλλο ανέκδοτο, που προφανώς δεν έχει να κάνει με τον Καζλάουσκας. Ποιος ξέρει τι μέσο έχει το παλικάρι...Πάλι καλά που δεν κλήθηκε κι ο........Συγκούνας λέω εγώ, όχι ο Ξανθόπουλος!

Επιβάλλεται Βασιλειάδης.. Κρίμα για τον Κώστα. Καλά τους έκανε.
nikefalin
QUOTE(Air Kef @ Jul 19 2009, 11:44 ) *
Πραγματικά, η κλήση του Γεωργαλή είναι από άλλο ανέκδοτο, που προφανώς δεν έχει να κάνει με τον Καζλάουσκας. Ποιος ξέρει τι μέσο έχει το παλικάρι...Πάλι καλά που δεν κλήθηκε κι ο........Συγκούνας λέω εγώ, όχι ο Ξανθόπουλος!

Επιβάλλεται Βασιλειάδης.. Κρίμα για τον Κώστα. Καλά τους έκανε.


Η κλήση Γεωργαλή ( που έχει επώνυμο ίδιο με τους γονείς του Νίκου Γκάλη πριν αυτοί φύγουν για το Αμέρικα) είναι έργο Σφαιρόπουλου. Εντάξει δεν είναι εντελώς άχρηστο το παλικάρι , αλλά σίγουρα μπορώ να βρω τουλάχιστον άλλους καλύτερους ή και ισάξιους ελαφρούς φόργουορντ με έφεση στην άμυνα ( Καλλινικίδης, Τσαμάτος , Αγγελόπουλος, Συγκούνας, Πελεκάνος κ.α.) Είναι φανερό πως η κλήση αυτή είναι μόνο για το ονόρε των προπονήσεων, αλλά ας έπαιρναν τον Γιάνκοβιτς ή τον Παππά αφού μιλάμε για άκρως συμπληρωματικές λύσεις μόνο για τις προπονήσεις.

Τώρα για τον Βασιλειάδη....δεν έχει ακουστεί κάτι για τραυματισμό , αν δεν τον υπολογίζει κανείς ούτε στις αρχικές κλήσεις ( που θα έπρεπε να είναι) ούτε στις συμπληρωματικές τι να πω. Ακόμα ακόμα και ο Διαμαντόπουλος θα είχε θέση με τόσες απουσίες.
panos75
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι όσο αντέχουν τα πόδια του Βασιλακόπουλου, γιατί το μυαλό του έχει αρχίσει εδώ και κάμποσα χρόνια να φυραίνει, η ίδια κατάσταση θα επικρατεί στην Εθνική.
Μαγαζάκι την έχουν κάνει την ομάδα, όπου στο αν θα κληθεί κάποιος θα παίζει ρόλο όχι τόσο το πόσο καλός παίκτης είναι αλλά το ποιόν προστάτη παράγοντα ή δημοσιογράφο έχει, ή ποιά είναι τα πολιτικά του φρονήματα.

Κατά τ'άλλα εμπρός όλοι μαζί με τον κυρ-Γιώργο μπροστάρη για να φάμε τους καπιτάλες του ΝΒΑ και της Ευρωλίγκας που θέλουν να εμπορευματοποιήσουν και να διαφθείρουν το προϊόν μας.
MaJesty23
Xωρίς να επικροτώ την κλήση Γεωργαλή,δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με τον Βασιλειάδη,o οποίος αναφέρεται κατα κόρον!Είναι μέτριος παίχτης ,επιπέδου Τσαλδάρη ,χωρίς ψυχή,την οποία ο Τσαλδάρης την έχει και είναι τσαμπουκάς!!!Που έχετε δει τα τελευταία 2 χρόνια,μπάσκετ έπιπεδου απο τον Βασιλειάδη?Αξίζει μια ευκαιρία αλλα δεν χάσαμε τον Rudy Fernadez!!! smiley.gif !!!!
Ray Allen...!
QUOTE(MaJesty23 @ Jul 19 2009, 17:04 ) *
Xωρίς να επικροτώ την κλήση Γεωργαλή,δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με τον Βασιλειάδη,o οποίος αναφέρεται κατα κόρον!Είναι μέτριος παίχτης ,επιπέδου Τσαλδάρη ,χωρίς ψυχή,την οποία ο Τσαλδάρης την έχει και είναι τσαμπουκάς!!!Που έχετε δει τα τελευταία 2 χρόνια,μπάσκετ έπιπεδου απο τον Βασιλειάδη?Αξίζει μια ευκαιρία αλλα δεν χάσαμε τον Rudy Fernadez!!! smiley.gif !!!!

Μπάσκετ επιπέδου έπαιξε στη Μοντεγκρανάρο... Εντάξει δεν μιλάμε για σπουδαίο επίπεδο, αλλά εκεί η απόδοσή του ήταν εξαιρετική. Σίγουρα δεν είναι ο παίκτης που θα έκανε τη διαφορά, αλλά είναι ο παίκτης που θα μπορούσε αν του έμπαιναν τα σουτ να άνοιγε τις αντίπαλες άμυνες. bball.gif
a bullet for your head
QUOTE(MaJesty23 @ Jul 19 2009, 17:04 ) *
Xωρίς να επικροτώ την κλήση Γεωργαλή,δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με τον Βασιλειάδη,o οποίος αναφέρεται κατα κόρον!Είναι μέτριος παίχτης ,επιπέδου Τσαλδάρη ,χωρίς ψυχή,την οποία ο Τσαλδάρης την έχει και είναι τσαμπουκάς!!!Που έχετε δει τα τελευταία 2 χρόνια,μπάσκετ έπιπεδου απο τον Βασιλειάδη?Αξίζει μια ευκαιρία αλλα δεν χάσαμε τον Rudy Fernadez!!! smiley.gif !!!!

Αποψη σου αυτη..
Στη περσινη σεζον και με τον ΠΑΟΚ & με την Μοντεγκραναρο τα πηγε πολυ καλα.
Αν ο Ρουντι ηταν Ελληνας και οχι Ισπανος ενα ειναι το σιγουρο..
Δεν θα υπηρχε Ελληνικη ομαδα και προπονητης αυτης,που θα τον εμπιστευοταν και θα τον καθιερωνε απ τα 19-20 του,οπως εκανε ο Ρενεσες..
xxx-4711
Και ο βασιλειαδης ηταν βασικος στον παοκ απο τα 18 του και την επομενη περιοδο εκανε την καλυτερη χρονια της καριερας του. βασει του υπαρχοντος υλικου θα επρεπε να ειναι μελος της εθνικης. αν δεν παιζει καποιος τραυματισμος σιγουρα ειναι μεγαλη αδικια. να εχει πεσει σε δυσμενια απο τους ανθρωπους της ομοσπονδιας το θεωρω λιγο δυσκολο καθως προκειται για παιδι των εθνικων ομαδων που ποτε δεν αρνηθηκε προσκληση οπως πχ οι περπερογλου σχορτσιανιτης
οσο αφορα τον γεωργαλη πιθανον ο κασλαουασκας να το θυματε απο την εποχη που ηταν προπονητης στον ολυμπιακο και μετα τις απουσιες των παπαλουκα διαμαντιδη να χρειαζεται ενα ψηλο γκαρντ που να μπορει να αγωνιστει στις θεσεις 2 και 3. βεβαια πολυ δυσκολο ως αδυνατο να ειναι στην τελικη επιλογη.
a bullet for your head
QUOTE(xxx-4711 @ Jul 19 2009, 20:03 ) *
Και ο βασιλειαδης ηταν βασικος στον παοκ απο τα 18 του και την επομενη περιοδο εκανε την καλυτερη χρονια της καριερας του. βασει του υπαρχοντος υλικου θα επρεπε να ειναι μελος της εθνικης. αν δεν παιζει καποιος τραυματισμος σιγουρα ειναι μεγαλη αδικια. να εχει πεσει σε δυσμενια απο τους ανθρωπους της ομοσπονδιας το θεωρω λιγο δυσκολο καθως προκειται για παιδι των εθνικων ομαδων που ποτε δεν αρνηθηκε προσκληση οπως πχ οι περπερογλου σχορτσιανιτης
οσο αφορα τον γεωργαλη πιθανον ο κασλαουασκας να το θυματε απο την εποχη που ηταν προπονητης στον ολυμπιακο και μετα τις απουσιες των παπαλουκα διαμαντιδη να χρειαζεται ενα ψηλο γκαρντ που να μπορει να αγωνιστει στις θεσεις 2 και 3. βεβαια πολυ δυσκολο ως αδυνατο να ειναι στην τελικη επιλογη.

Ο Βασιλειαδης καθιερωθηκε στον ΠΑΟΚ μια εποχη που ο ΠΑΟΚ ηταν οικονομικα σε πολυ δυσκολη κατασταση(οπως και τωρα..),& ορθως τοτε αποφασισαν να τον προωθησουν,μαζι με τον Βασιλοπουλο & τον Μαυροκεφαλιδη.
Δεν συνεβη σαν αποτελεσμα-απορροια μιας παγιωμενης νοοτροπιας που υπαρχει στην Ελλαδα,να διδονται ευκαιριες στους νεαρους ταλαντουχους..περισσοτερο οι τοτε συγκυριες το ''επεβαλλαν''..
Τωρα αν υπαρχει μια δυσμενεια προς το προσωπο του η' οχι..τι να πω..δεν γνωριζω.
man10
QUOTE(MaJesty23 @ Jul 19 2009, 15:04 ) *
Xωρίς να επικροτώ την κλήση Γεωργαλή,δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με τον Βασιλειάδη,o οποίος αναφέρεται κατα κόρον!Είναι μέτριος παίχτης ,επιπέδου Τσαλδάρη ,χωρίς ψυχή,την οποία ο Τσαλδάρης την έχει και είναι τσαμπουκάς!!!Που έχετε δει τα τελευταία 2 χρόνια,μπάσκετ έπιπεδου απο τον Βασιλειάδη?Αξίζει μια ευκαιρία αλλα δεν χάσαμε τον Rudy Fernadez!!! smiley.gif !!!!

Mετριος δεν ξερω αν ειναι,αλλα απο τον Τσαλδαρη ειναι σιγουρα καλυτερος και επιπεδα πανω.
Το οτι δεν εχει ψυχη μακαρι να ξερα απο που το βγαζεις το συμπερασμα,εγω τον εχω δει καθε φορα να ματωνει την φανελα που φοραει να παθιαζεται και να προσπαθει για το καλυτερο.
Περυσι σε οσα ματς επαιξε με τον Ολυμπιακο ηταν πολυ καλος..Μην ξεχνας οτι στην αρχη που ηρθε ο Γιαννακης ο Βασιλειαδης εκανε συνεχομενες πολυ καλες εμφανισεις με 18-20 ποντους(τα ματς με τον ΑΡΗ μονος τα πηρε,αληθεια που ηταν ο Τσαλδαρης?) ασχετα αν μετα βεβαια ο Γιαννακης τον παγκωσε για τα καλα επειδη δεν ηταν αρκετα καλος στην αμυνα.
Φετος στον ΠΑΟΚ εκανε εξαιρετικη χρονια ηταν δευτερος σκορερ του πρωταθληματος πισω απο τον Σμιθ μεχρι να φυγει απο τον ΠΑΟΚ,και γενικα τα πηγαινε εξαιρετικα.
Στην Ιταλια ηταν επισης καλος,με μεσο ορο περιπου 13 ποντους,αν και προς το τελος της σεζον χτυπηθηκε απο τραυματισμους.Στο ματς με την Σιενα εβαλε 28 ποντους μαλιστα.Δεν νομιζω οτι κατι τετοιο το κανει ενας μετριος παικτης.
cartmaniac
Ο Βασιλειαδης εννοειται οτι θα χωρουσε σε αυτην την ομαδα, με τις ελλειψεις που υπαρχουν σε 1,2,3 !
Δεν νομιζω οτι θα εκανε καποια σημαντικη διαφορα, αλλα θα μπορουσε να υπαρχει στο rotation. Και ισως στη μερα του να ανοιγε καποιες αμυνες με τα τριποντα του για να βγαινουν να μαρκαρουν οι αντιπαλοι πιο εξω και να ανοιξουν οι αμυνες για τους ψηλους μας.
thrylos7
Me Papanikolaou stin omada, twra pou de tha einai Diamantidis - Vasilopoulos de fovomaste tipota... cool.gif

(Den mporw na grapsw ellinika! Panta ithela na to kanw ayto! biggrin.gif )
Flash
Και η άποψη του Φιλέρη για τις απουσίες Μήτσου-Τεο με την οποία, ως συνήθως, συμφωνώ:

QUOTE
Τους θέλαμε, αλλά δεν θα τους…κρεμάσουμε κιόλας
δημοσιευμένο από τον : sport24 στην κατηγορία Γιάννης Φιλέρης, Μπάσκετ

Έγινε, λοιπόν, θέμα η προσωρινή αποχώρηση από την Εθνική Ομάδα του Θοδωρή Παπαλουκά και του Δημήτρη Διαμαντίδη. Προσθέστε το αντίο, που είχε προλάβει να πει ο Κώστας Τσαρτσαρής, αλλά και την σχεδόν βέβαιη απουσία του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, για να συνειδητοποιήσετε πως αισθάνεται τις τελευταίες μέρες ο Γιόνας Καζλάουσκας.

Παρόλα αυτά το θέμα είχε, σχεδόν, προαναγγελθεί από πέρσι, όταν δηλαδή ολοκληρώθηκε το ολυμπιακό τουρνουά στο Πεκίνο. Όσοι θεωρούσαν ότι “μέχρι του χρόνου έχουμε καιρό, θα αλλάξουν γνώμη” είχαν παραλείψει ένα σημαντικό παράγοντα, που οδήγησε στους παίκτες να πάρουν τη συγκεκριμένη απόφαση.

Η σεζόν που προηγήθηκε ήταν ιδιαιτέρως κοπιαστική, καθώς μεσολάβησαν το προολυμπιακό τουρνουά, οι Ολυμπιακοί Αγώνες, δυο προετοιμασίες, η ενσωμάτωσή τους στις ομάδες τους και μια πολύ μεγάλη σε διάρκεια αγωνιστική περίοδο, με πρωτάθλημα, Κύπελλο, Ευρωλίγκα, φάιναλ-φορ και …πλέι-οφ.

Θυμηθείτε ότι στο Βερολίνο, λέγαμε ότι εκτός του Γλυνιαδάκη, έδινε το παρών ολόκληρη η Εθνική Ομάδα, βάση της οποίας, βεβαίως, είναι οι παίκτες ΠΑΟ και Ολυμπιακού. Το μόνο “ελαφρυντικό” σε μια τόσο βαριά σεζόν (ουσιαστικά από Ιούνιο σε Μάιο χωρίς διακοπή) ήταν ότι τα πλέι-οφ ολοκληρώθηκαν, σχετικά, νωρίς άρα υπήρχε μεγαλύτερος (καθαρός) χρόνος ξεκούρασης για τους παίκτες.

Σίγουρα θα ήταν …διαφορετικά τα πράγματα αν από τους Διαμαντίδη-Παπαλουκά πήγαινε ένας στην Εθνική και ο άλλος στα πιτς για ξεκούραση. Μόνο, που όπως αποδεικνύεται και από την συμφωνία τους με την WIND, οι δυο διεθνείς πάνε πακέτο. Είτε για να σπονσονάρουν την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, είτε για να μονομαχήσουν ποιος θα πάρει το πρωτάθλημα, είτε για το αν θα βοηθήσουν ή όχι την Εθνική Ομάδα.΄

Αμφότεροι, πάντως, έχουν δικαιολογητικά και μάλιστα σοβαρά.

* Ο Διαμαντίδης, από σιδερένιος άνθρωπος που δεν έχανε ούτε προπόνηση, στο τέλος της χρονιάς αντιμετώπισε έναν ύπουλο τραυματισμό στους κοιλιακούς και χρειάστηκε μάλιστα χειρουργική επέμβαση για να τον ξεπεράσει. Η επιβάρυνση του, με συνεχόμενα ματς χωρίς διακοπή είναι δεδομένη…
* Ο Παπαλουκάς είναι ο μεγαλύτερος σε ηλικία από τους διεθνείς και στα 32 του χρόνια, γνωρίζει πολύ καλά πως για να παραμείνει σε υψηλό επίπεδο πρέπει να κάνει την απαραίτητη συντήρηση στο κορμί του.

Καλώς ή κακώς, οι εξαιρετικά αμειβόμενοι μπασκετμπολίστες, δουλεύουν με το …σώμα τους. Αυτό είναι το εργαλείο τους, αυτό πουλάνε, αυτό στοιχίζει εκατομμύρια ευρώ. Οι ίδιοι γνωρίζουν πότε και πως πρέπει να το συντηρήσουν και να το διατηρήσουν σε καλή κατάσταση ώστε να αποδίδει. Ακόμη και το καλύτερο αυτοκίνητο, ακόμη και η πιο καλολαδωμένη μηχανή, εφόσον δεν γίνει το κατάλληλο σέρβις, σταματάει να δουλεύει.

Σίγουρα, όλοι θα ήθελαν να δουν και τους δυο, ή τουλάχιστον τον έναν, στην Πολωνία, όπου η ελληνική ομάδα θα προσπαθήσει να διακριθεί στο Ευρωμπάσκετ και κυρίως να πάρει το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2010.

Είναι περίεργο να κουράζεσαι;

Άλλο αυτό, όμως, κι άλλα όσα ακούγονται από δω κι από κει για την απόφαση των δυο παικτών να μη παίξουν στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Ο Γιώργος Βασιλακόπουλος δήλωσε ότι συμβαίνουν “περίεργα πράγματα”, ενώ στην ατμόσφαιρα αιωρείται η άποψη ότι η απόσυρση των διεθνών υπαγορεύεται από τους συλλόγους, δηλαδή ΠΑΟ και Ολυμπιακό.

Περίεργο, βεβαίως, δεν είναι ένας αθλητής που για έξι-εφτά χρόνια κάθε καλοκαίρι δίνει τα πάντα για την Εθνική Ομάδα, να δηλώνει κουρασμένος. Φυσιολογικό είναι, αν θεωρήσουμε ότι έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και όχι με ρομπότ. Κάπως έτσι ένιωσαν φέτος ο Νοβίτσκι στη Γερμανία, ο Καλντερόν, ο Φραν Βάσκες και ο Κάρλος Χιμένες στην Ισπανία, ο Σισκάουσκας στη Λιθουανία, ο Ρακόσεβιτς στη Σερβία.

Θα τους …κρεμάσουμε, λοιπόν, επειδή αποφάσισαν να μη πάνε στη Πολωνία, ακυρώνοντας μάλιστα την όποια προσφορά τους στις επιτυχίες της Εθνικής Ομάδας την τελευταία τετραετία; Θα τα ρίξουμε όλα στην “αιώνια” αντιπαλότητα, επειδή αμφότεροι μοιάζουν, αυτή τη σεζόν, να σκέφτονται περισσότερο την φετινή τους διαδρομή με τις ομάδες τους, παρά την εξουθένωσή τους, για μια ακόμη σεζόν, με την Εθνική;

Η απόφασή τους να μη παίξουν στη Πολωνία μοιάζει να πάρθηκε από κοινού. Κάπως έτσι απέφυγαν μεγαλύτερους κραδασμούς, γιατί σε περίπτωση που πήγαινε ο ένας κι ο άλλος καθόταν σπίτι του, η οπαδική κόντρα, ενδεχομένως, να ξεσπούσε με μεγαλύτερη ένταση!

Ήταν σταρ πριν από την Εθνική

Θυμηθείτε ότι οι δυο συγκεκριμένοι σταρ δεν “έφτιαξαν” το όνομά τους, μέσω της Εθνικής Ομάδας, αντιθέτως φόρεσαν τα γαλανόλευκα, έχοντας δουλέψει είτε μόνοι τους, είτε με τους συλλόγους που αγωνίστηκαν. Ηταν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ικανότητες και τις δυνατότητές τους.

Να δεχθούμε ότι η παρουσία τους στην Εθνική (και οι επιτυχίες της ομάδας) τους άνοιξαν πολλές πόρτες (σε σπόνσορες κλπ) και τους έφτιαξαν, συνολικά, το “προφίλ” ναι. Και πάλι, όμως, κάτι τέτοιο δεν έγινε επειδή είναι…καλά παιδιά. Κάτι είχαν προσφέρει μέσα στο παρκέ και αναλόγως εκτιμήθηκε η αξία και ο χαρακτήρας τους.

Θέλετε και κάτι άλλο; Στο τέλος της επόμενης σεζόν το συμβόλαιο του Διαμαντίδη στον Παναθηναϊκό ολοκληρώνεται. Είναι θεμιτό ή όχι για τον άσο των “πρασίνων” να θέλει να ξεκινήσει τη σεζόν όσο το δυνατόν πιο έτοιμος (και ξεκούραστος); Η φετινή περίοδος είναι η δεύτερη του Παπαλουκά στον Ολυμπιακό και τα 3 εκατομμύρια ευρώ, με τα οποία αμείβεται από τους “ερυθρολεύκους” είναι λογικό να υπάρχει η απαίτηση να συνδυαστούν με ένα τίτλο.

Θα ρωτήσει κανείς “καλά όλα αυτά, είναι δυνατόν όμως να μπουν πάνω από την Εθνική Ομάδα”; Θα έχει δίκιο. Πριν απαντήσει, όμως, ας προσπαθήσει να βάλει τον εαυτό του στη θέση των δυο παικτών και το πως ζύγισαν, εν τέλει, την απόφασή τους.

Εν πάση περιπτώσει, η (παρα)φιλολογία μπορεί να συνεχιστεί επ’ αόριστον. Ο καθένας μπορεί να λέει το μακρύ και το κοντό του. Καλώς ή κακώς, απουσίες θα υπάρχουν. Είναι άδικο για τον Καζλάουσκας και όσους πάνε στην Πολωνία (που δεν είναι καθόλου “αμελητέα ποσότης” το αντίθετο) να τους …σκάσουμε, από τώρα, με μιζέρια και γκρίνια.

Αν έχετε αντιρρήσεις, δεκτές όλες οι απόψεις…
PanosIlio
Και να και ένα άλλο άρθρο, σε άλλο ύφος, του Παπαδογιάννη με το οποίο διαφωνώ πλήρως http://www.sport-fm.gr/article/186081
nikefalin
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Jul 20 2009, 12:27 ) *
Και να και ένα άλλο άρθρο, σε άλλο ύφος, του Παπαδογιάννη με το οποίο διαφωνώ πλήρως http://www.sport-fm.gr/article/186081



μαζί σου smile.gif αν και συνήθως συμφωνώ με τον Παπαδογιάννη, εδώ είναι υπερβολικός. Εμείς καλά καθόμαστε στις καρέκλες μας ( μάλιστα οι δημοσιογράφοι πληρώνονται , δεν πληρώνουν εισητήρια στα γήπεδα κλπ κλπ κλπ) , αλλά οι παίκτες τρέχουν , χτυπάνε, αυτοί είναι οι πρωταγωνιστές και μια στο τόσο έχουν το δικαιωμα να πουν "κουράστηκα, του χρόνου πάλι".

Green Warrior
QUOTE(nikefalin @ Jul 20 2009, 12:09 ) *
μαζί σου smile.gif αν και συνήθως συμφωνώ με τον Παπαδογιάννη, εδώ είναι υπερβολικός. Εμείς καλά καθόμαστε στις καρέκλες μας ( μάλιστα οι δημοσιογράφοι πληρώνονται , δεν πληρώνουν εισητήρια στα γήπεδα κλπ κλπ κλπ) , αλλά οι παίκτες τρέχουν , χτυπάνε, αυτοί είναι οι πρωταγωνιστές και μια στο τόσο έχουν το δικαιωμα να πουν "κουράστηκα, του χρόνου πάλι".


Και στο κάτω κάτω αυτό δεν συμαβαίνει μόνο με τη δική μας εθνική αλλά και στις άλλες ομάδες και ειδικά φέτος αυτό θα είναι το ευρωμπάσκετ των απουσιών. Απλά πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο στην εθνική σε αντίθεση με άλλες όπου οι απουσίες είναι συνηθισμένες, απλά τώτα μας έκατσαν και μαζεμ΄νες.

Πάντως από πλευράς απουσιών (σχεδόν ανύπαρκτες τότε) και ανταγωνισμού το καλύτερο ευρωμπάσκετ ήταν αυτό του 1995 στην Αθήνα όλες οι ομάδες πλήρεις με παικταράδες τότε (μόνο ο συγχωρεμένος ο Ντράζεν έλειπε) και ένας τελικός που τα έιχε κυριολεκτικά όλα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.