Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
KingCrimson
QUOTE(qspock @ Aug 9 2010, 01:15 ) *
Απο κει και περα, ο Βασιλειαδης δειχνει να εχει το σουτ και την ορεξη αλλα δυστυχως υστερει πολυ σε ολα τα υπολοιπα εναντι του Καιμακογλου ο οποιος φαινεται πιο ψημενος και πιο ετοιμος. Επισης, το γεγονος οτι ο τελευταιος εχει ανεβασει το σουτ του και την τριπλα του (παιζει ανετα πλεον στο 3, οπως ηταν και στο Μαρουσι) και το οτι κανει τη βρωμικη δουλεια πολυ καλα (πχ ριμπαουντ) τον καθιστα φαβορι για τη θεση 3. Κατι που κανει τον Βασιλειαδη περιττο. Δυστυχως ο μικρος χρονια τωρα δεν δειχνει ικανος να βοηθησει σε κανεναν αλλο τομεα την ομαδα παρα μονο στο στατικο σουτ. Και αυτος ειναι απλουστατα ο λογος (για οσους ακομα απορουν) για τον οποιον δεν προτιμαται στην εθνικη απο εναν αλλον παρομοιο παιχτη οπως πχ τον Περπερογλου, ο οποιος μπορει να παιξει και στο 2 αν χρειαστει.


Ειναι μια πολυ καλη αναλυση αυτη, η ενσταση μου ειναι στο κατα ποσο ο Καϊμακογλου μπορει να θεωρηθει τριαρι και αν αυτη η βελτιωση του σε σουτ και τριπλα ειναι ικανοποιητικη για αυτο το επιπεδο, απ την αλλη ο Βασιλειαδης θεωρειται περισσοτερο 2, οποτε η συγκριση του με τον Καϊμακογλου δε βγαζει καπου..το θεμα ειναι τι χρειαζεται περισσοτερο στη δωδεκαδα ο Καζλαουσκας, γιατι σε κλασικη συνταγη 5 γκαρντ και 4 φοργουορντ ο Καϊμακογλου μαλλον ειναι εξω

QUOTE(Manu7 @ Aug 9 2010, 01:23 ) *
Mε 4 γκαρντ Σπανούλης και Διαμαντίδης θα βγάλουν γλώσσα γιατί ποιος μου εγγυάται ότι ο Καλάθης θα παίζει στα κρίσιμα.
Αριθμητικά θέλουμε 5 γκαρντ.Και το 5ο πρέπει να είναι ο Βασιλειάδης.

Η σύγκριση Καϊμακόγλου και Βασιλειάδη δεν υφίσταται.4άρι ο ένας,2άρι ο άλλος.Ο Καϊμακόγλου είναι περιττός.
Έτσι πως τον περιγράφεις είναι σαν να έχουμε κάνα Νάχμπαρ.

Για μένα στο 3 Καϊμακόγλου δεν υπάρχει.Γενικά για την εθνική γιατί Τσαρτσαρής και Φώτσης είναι απλά καλύτεροι.Επίσης και ο Πρίντεζης στο 3 δεν υπάρχει.Παρά μόνο στην άμυνα.Αλλά τον παίρνεις γιατί είναι πιο χρήσιμος.

Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι δεν γίνεται να πας με 4 γκαρντ, 1 SF τον Περπέρογλου και 7 ψηλούς (4άρια και 5άρια)


Θα συμφωνισω και παλι!
CrossoverOnE
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Aug 9 2010, 01:23 ) *
Δεν συμφωνω οτι το προβλημα αυτης της ομαδας χρονια τωρα ηταν το τι θα κανει αν ο ρυθμος ανεβει.
Πρωτον οι αντιπαλοι μας θα προσπαθησουν να κατεβασουν ρυθμο γιατι βλεπουν ποσο αποτελεσματικοι ειμαστε σε αυτο το παιχνιδι.Δευτερον υπαρχει ενας κανονας στο μπάσκετ ομαδες που δεν σουταρουν καλα ειναι αδύναμες στο σετ παιχνιδι και τις συμφερει να τρεχουν.Αρα δεν ειναι θεμα εθνικης ελλαδος ειναι θεμα του επιθετικου ταλεντου που εχουν καποιοι εστω παικτες της ομαδας.Δεν μας συμφερει ο χαμηλος ρυθμος

Αρα η Εθνικη τοσα χρονια ετρεχε;Γιατι εγω νομιζω οτι οσο μπορει να χει τρεξει ηταν αποτελεσμα αμυνας και οχι επιθετικου ταμπεραμεντου οπως μπορει να ειναι το παιχνιδι των Ισπανων.Και η αμυνα δε δειχνει ουτε τωρα να λειπει.Εκει που πραγματικα τρεξαμε ηταν το παιχνιδι με ΗΠΑ που τοτε ηταν λογικο να περιμενεις να προσπαθησουμε να παμε οσο γινεται πιο χαμηλα.
qspock
O Βασιλειαδης δεν ειναι δυαρι γιατι δεν μπορει να κανει αυτα που πρεπει να κανει ενα δυαρι. Δεν μπορει να μαρκαρει δυαρι, δεν μπορει να βηθησει στο κατεβασμα ικανοποιητικα. Απλα περνιεται για δυαρι μονο και μονο γιατι ειναι κοντος για συγχρονο τριαρι και γιατι δεν εχει παιχνιδι κοντα στη ρακετα. Απο κει και περα, στην πραξη και οχι στη θεωρια, ο Καιμακογλου, χωρις να ειναι καθαρο τριαρι, παιζει καλυτερα απο οτι ο Βασιλειαδης στη φυσικη του θεση του. Αρα τα πραγματα ειναι απλα οσον αφορα την τελικη επιλογη και πραγματικα απορω γιατι αυτη η επιμονη στο Βασιλειαδη...

Απο κει και περα, 4 γκαρντ ειχε και περσυ και μαλιστα το ενα (Καλαμποκης) ηταν λιγοτερο ενεργο απο το φετινο του αντικαταστατη (Διαμαντιδης).

Οσον αφορα τα περι Ναχμπαρ, θα απαντησω κι εγω με λιγο χιουμορ: Οποιος εχει καλυτερη τριπλα και ειναι πιο ψημενος απο το Βασιλειαδη ειναι ο Ναχμπαρ? Λιγο κρατι ρε παιδια... Νομιζω πως η αναλυση μου ειναι σαφης και δε χρειαζεται να πω περισσοτερα. Απλα προσπαθησα να εξηγησω ενα πιθανο σεναριο, το αν θα βγει αληθινο θα το δειξει η τελικη επιλογη του κοουτς.
Hakeem Olajuwon
QUOTE(CrossoverOnE @ Aug 9 2010, 01:44 ) *
Αρα η Εθνικη τοσα χρονια ετρεχε;Γιατι εγω νομιζω οτι οσο μπορει να χει τρεξει ηταν αποτελεσμα αμυνας και οχι επιθετικου ταμπεραμεντου οπως μπορει να ειναι το παιχνιδι των Ισπανων.Και η αμυνα δε δειχνει ουτε τωρα να λειπει.Εκει που πραγματικα τρεξαμε ηταν το παιχνιδι με ΗΠΑ που τοτε ηταν λογικο να περιμενεις να προσπαθησουμε να παμε οσο γινεται πιο χαμηλα.


Κακως δεν ετρεχε αυτες ηταν οι ιδεοληψιες του γιαννακη.Με βαση το υλικο που ειχε επρεπε να τρεχει.
Με το ζορι περνουσαμε τους 60 ποντους
Timemaster
QUOTE(Manu7 @ Aug 9 2010, 01:23 ) *
Mε 4 γκαρντ Σπανούλης και Διαμαντίδης θα βγάλουν γλώσσα γιατί ποιος μου εγγυάται ότι ο Καλάθης θα παίζει στα κρίσιμα.
Αριθμητικά θέλουμε 5 γκαρντ.Και το 5ο πρέπει να είναι ο Βασιλειάδης.

Η σύγκριση Καϊμακόγλου και Βασιλειάδη δεν υφίσταται.4άρι ο ένας,2άρι ο άλλος.Ο Καϊμακόγλου είναι περιττός.
Έτσι πως τον περιγράφεις είναι σαν να έχουμε κάνα Νάχμπαρ.

Για μένα στο 3 Καϊμακόγλου δεν υπάρχει.Γενικά για την εθνική γιατί Τσαρτσαρής και Φώτσης είναι απλά καλύτεροι.Επίσης και ο Πρίντεζης στο 3 δεν υπάρχει.Παρά μόνο στην άμυνα.Αλλά τον παίρνεις γιατί είναι πιο χρήσιμος.

Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι δεν γίνεται να πας με 4 γκαρντ, 1 SF τον Περπέρογλου και 7 ψηλούς (4άρια και 5άρια)



θα τους βγει η γλώσσα μόνο αν από τους 4 παίξουν και φέτος οι δύο!!!
Πέρσυ είχες 4 αλλά Καλάθης και Καλαμπόκης δε παίξαν παρά ελάχιστα....
ενώ φέτος ο Διαμαντήδης είναι βασικός και ο Καλάθης φαίνεται να υπολογίζεται (σε αντίθεση με τον Παππά ή την περσινή προετοιμασία)

Κατά την γνώμη μου δε χρειαζόμαστε άλλο άσσο μιας και έχουμε 4 και δε χρειαζόμαστε και δυάρι (σουτέρ) μιας και μπορούν να ανταπεξέλθουν όλοι τους στο δύο από λίγο εως πολύ!

Όμως στο τρία κατεβαίνουνε μόνο με Περπέρογλου (που δεν είναι και το καλύτερο-σταθερότερο τριάρι) και έτσι υπάρχει ένα κενό δύο θέσεων ανάμεσα στο 1 (4 παίχτες) και στο 4 (4 παίχτες)

Από τους υπάρχοντες παίχτες έμπρακτα ο μόνος που έχει αποδείξει (με την ομάδα του) πως μπορεί να κατέβει στο τρία είναι ο Καιμακόγλου που έκανε τρομερή δουλειά πέρσι στο Μαρούσι. Οπότε πρέπει να είναι στην αποστολή.

Στους ψηλούς ο Σοφοκλή δε ξέρεις πως θα σου κάτσει (φυσική κατάσταση-τραυματισμοί) οπότε ο Βούγιουκας πρέπει να είναι εκεί σαν λύση.
Στο τέσσερα ο Φώτσης και ο Τσαρτσαρής είναι απαραίτητοι για τα ριμπάουντ ενώ ο Πρίντεζης περισσεύει μιας και δεν έχει δείξει καλύτερα πράγματα από τους δύο παραπάνω ούτε και είναι καλήτερος του Καιμακόγλου στο τρία!
ο Μπουρούσης πρέπει να είναι ο 5ος ψηλός μιας και άνετα παίζει και στις δύο θέσεις και σαφώς είναι και ο καλύτερος μας αυτή την στιγμή.

ο δωδέκατος παίχτης δε πρόκιτε να έχει λεπτά συμμετοχής εκτός και αν κάνουμε παιχνίδια σαν αυτά στην Κύπρο οπότε δε χρειάζεται να είναι από κάποια συγκεκριμένη θέση αλλά καλό είναι να είναι ένας από τους δύο μικρούς για να πάρουν εμπειρίες!

Κάπως έτσι το βλέπω εγώ...
rolleyes.gif
Johnaros
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι από τη στιγμή που ήρθε ο Καζλάουσκας έχει αδίκως υποτιμηθεί πολύ.
Κάνουν εντύπωση οι καλές εμφανίσεις στα φιλικά, δεν υπάρχει εμπιστοσύνη...
Γιατί;
Μιλάμε για έναν από τους καλύτερους και πιο επιτυχημένους προπονητές στην Ευρώπη.
Mιλάμε για τον άνθρωπο που έφερε μετάλλιο με μόνο αξιόπιστο γκαρντ τον Σπανούλη, πλαισιωμένο από έναν Ζήση προερχόμενο από τραγική χρονιά, με όλα τα στραβά του, έναν Καλάθη που δεν είχε παίξει επαγγελματικό παιχνίδι στη ζωή του και τον Καλαμπόκη που έπαιξε στα 32 του για πρώτη φορά στην Εθνική.
Και μόνο η παρουσία των περυσινών απόντων δίνει πολλά στην Εθνική.
Δεν ξέρω που θα φτάσουμε, γιατί εδώ είναι παγκόσμιο και όχι ευρωπαϊκό, καθώς και επειδή πολλά χρόνια έχουμε να πατώσουμε (αν και δε νομίζω ότι θα γίνει τώρα), ωστόσο υπάρχει κάθε λόγος να είμαστε αισιόδοξοι.


qspock
QUOTE(Manu7 @ Aug 9 2010, 01:23 ) *
Mε 4 γκαρντ Σπανούλης και Διαμαντίδης θα βγάλουν γλώσσα γιατί ποιος μου εγγυάται ότι ο Καλάθης θα παίζει στα κρίσιμα.
Αριθμητικά θέλουμε 5 γκαρντ.Και το 5ο πρέπει να είναι ο Βασιλειάδης.

Ο Καλαθης δηλαδη δεν θα παιζει σιγουρα στα κρισιμα, γι' αυτο να παρει τον Βασιλειαδη που ειναι πιο σιγουρος... Μαλιστα.
QUOTE(Manu7 @ Aug 9 2010, 01:23 ) *
Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι δεν γίνεται να πας με 4 γκαρντ, 1 SF τον Περπέρογλου και 7 ψηλούς (4άρια και 5άρια)

Το κλασσικο σχημα της εθνικης δηλαδη εδω και 5 χρονια τουλαχιστο, α, ή μηπως αυτο ηταν συνηθως 5-0-7?
Manu7
QUOTE(qspock @ Aug 9 2010, 01:45 ) *
O Βασιλειαδης δεν ειναι δυαρι γιατι δεν μπορει να κανει αυτα που πρεπει να κανει ενα δυαρι. Δεν μπορει να μαρκαρει δυαρι, δεν μπορει να βηθησει στο κατεβασμα ικανοποιητικα. Απλα περνιεται για δυαρι μονο και μονο γιατι ειναι κοντος για συγχρονο τριαρι και γιατι δεν εχει παιχνιδι κοντα στη ρακετα. Απο κει και περα, στην πραξη και οχι στη θεωρια, ο Καιμακογλου, χωρις να ειναι καθαρο τριαρι, παιζει καλυτερα απο οτι ο Βασιλειαδης στη φυσικη του θεση του. Αρα τα πραγματα ειναι απλα οσον αφορα την τελικη επιλογη και πραγματικα απορω γιατι αυτη η επιμονη στο Βασιλειαδη...

Απο κει και περα, 4 γκαρντ ειχε και περσυ και μαλιστα το ενα (Καλαμποκης) ηταν λιγοτερο ενεργο απο το φετινο του αντικαταστατη (Διαμαντιδης).

Οσον αφορα τα περι Ναχμπαρ, θα απαντησω κι εγω με λιγο χιουμορ: Οποιος εχει καλυτερη τριπλα και ειναι πιο ψημενος απο το Βασιλειαδη ειναι ο Ναχμπαρ? Λιγο κρατι ρε παιδια... Νομιζω πως η αναλυση μου ειναι σαφης και δε χρειαζεται περισσοτερα.

Το 2άρι δηλαδή κάνει αυτά τα πράγματα μόνο?Αυτά είναι για σένα αυτά που ΠΡΕΠΕΙ να κάνει ένα δυάρι?
Και νομίζω ο Βασιλειάδης κατεβάζει μια χάρα τη μπάλα.Στο σύγχρονο μπάσκετ ακόμα και ο Μπουρούσης μπορει να κατεβάζει καλά την μπάλα.

Το 2άρι,λοιπόν, πρέπει κυρίως να είναι εκτελεστής.Να τρέχει στο γήπεδο και να βγαίνει από τα σκριν για να σουτάρει,να σουτάρει μετά από τρίπλα, να σουτάρει στατικό,να κάνει και διείσδυση.Αυτά κυρίως.Από κει και πέρα αν μπορεί να δημιουργεί ακόμη καλύτερα.Αλλά δεν έχουμε και τον Ναβάρο!Για 10-15 λεπτά τον θέλουμε τον Βασιλειάδη.Τώρα γιατί ο Βασιλειάδης χρειάζεται να έχει κοντά στη ρακέτα παιχνίδι δεν μπορώ να καταλάβω...Μήπως πρέπει να ποστάρει κιόλας?
Πάντως 3άρι δεν είναι ούτε κατα διάνοια.

Ο Καϊμακόγλου (επαναλαμβάνω ΔΕΝ συγκρίνεται με Βασιλειάδη γιατί πολύ απλά είναι 4!) δεν σημαίνει ότι μπορεί να παίξει 3.Πώς να το κάνουμε?Σουτ έχει μέτριο,είναι αργός,είναι βαρύς για 3άρι,αλτικός δεν είναι.
Και για τον Βασιλειάδη δεν είναι εμμονή.Λογική είναι.ΔΕΝ γίνεται να κατέβει η ομάδα με μόνο 4άρια!

Το παράδειγμα Νάχμπαρ είναι τυχαίο.Που είναι ένα τυπικό 3άρι.
Johnaros
QUOTE
Πέρσυ είχες 4 αλλά Καλάθης και Καλαμπόκης δε παίξαν παρά ελάχιστα....


Είναι λάθος αυτό που λες (και οποιοσδήποτε άλλος). Ο Καλάθης είχε 17.5 λεπτά μ.ο., έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι που δεν έπαιξε, δηλαδή έπαιζε γύρω στα 20λ.
Και μάλιστα σε ότι αφορά τα κρίσιμα, στον ημιτελικό με την Ισπανία έπαιξε 24λ. και έκανε την καλύτερη του εμφάνιση.
Η ταχύτητα του, και ο τρόπος που πιέζει την άμυνα όταν έχει την μπάλα είναι ταμάμ για τον Γιόνας. Τον εμπιστεύθηκε πέρσι που ήταν τελείως άπειρος, λες να φοβηθεί να το κάνει φέτος;
iraklis peristeriou

Λέτε ότι θα τους βγει η γλώσσα με μόνο 4 γκαρντ;
Πέρσι πόσα γκαρντ ήταν, που ο Σπανούλης έκανε μ.ο. 35 λεπτά / αγώνα;
Manu7
QUOTE(qspock @ Aug 9 2010, 01:57 ) *
1)Ο Καλαθης δηλαδη δεν θα παιζει σιγουρα στα κρισιμα, γι' αυτο να παρει τον Βασιλειαδη που ειναι πιο σιγουρος... Μαλιστα.

2)Το κλασσικο σχημα της εθνικης δηλαδη εδω και 5 χρονια τουλαχιστο, α, ή μηπως αυτο ηταν συνηθως 5-0-7?

1)Δεν είπα να πάρει τον Βασιλειάδη επειδή θα παίζει στα κρίσιμα.Είπα πρέπει να τον πάρει μαζί με τον Καλάθη καθαρά αριθμητικά ώστε στα ασήμαντα ματς να μοιράζεται ο χρόνος καλύτερα!

2)Η εθνική το 2007 για παράδειγμα είχε:

5 γκαρντς : Παπαλουκάς,Διαμαντίδης,Ζήσης,Σπανούλης,Χατ
ζηβρέττας
3 SF : Βασιλόπουλο,Πελεκάνο,Κακιούζη
2 PF : Τσαρτσαρή,Ντικούδη
2 C : Παπαδόπουλο,Μπουρούση

Δηλαδή είχαμε 5 γκαρντς και 3 SF ενώ τώρα θα πάμε με 4 γκαρντ και 1 SF???

QUOTE(iraklis peristeriou @ Aug 9 2010, 02:02 ) *
Λέτε ότι θα τους βγει η γλώσσα με μόνο 4 γκαρντ;
Πέρσι πόσα γκαρντ ήταν, που ο Σπανούλης έκανε μ.ο. 35 λεπτά / αγώνα;

Και αυτό ήταν καλό δηλαδή?
Δηλαδή ο Διαμαντίδης και ο Σπανούλης πρέπει να παίζουν 35 λεπτά / αγώνα?

Ρε παιδιά δεν καταλαβαινόμαστε?
Timemaster
QUOTE(Johnaros @ Aug 9 2010, 02:00 ) *
Είναι λάθος αυτό που λες (και οποιοσδήποτε άλλος). Ο Καλάθης είχε 17.5 λεπτά μ.ο., έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι που δεν έπαιξε, δηλαδή έπαιζε γύρω στα 20λ.
Και μάλιστα σε ότι αφορά τα κρίσιμα, στον ημιτελικό με την Ισπανία έπαιξε 24λ. και έκανε την καλύτερη του εμφάνιση.
Η ταχύτητα του, και ο τρόπος που πιέζει την άμυνα όταν έχει την μπάλα είναι ταμάμ για τον Γιόνας. Τον εμπιστεύθηκε πέρσι που ήταν τελείως άπειρος, λες να φοβηθεί να το κάνει φέτος;



δε θυμάμαι ακριβώς τους χρόνους που είχε... αλλά έχω την εντύπωση πως δεν έπαιξε πολλά λεπτά!
Παρόλα ταύτα λέμε το ίδιο πράγμα:
ο κόουτς θα του δώσει πολύ χρόνο συμμετοχής φέτος και τον εμπιστεύεται!
και μαζί με τον Διαμαντίδη θα μοιραστεί ο χρόνος στην περιφέρεια ακόμα και με 4 γκαρντ να πάμε για δύο θέσεις
και δε θα έχουμε τον Σπανούλη να μη μπορεί να πάρει τα πόδια του στα τελευταία λεπτά και τα τελευταία παιχνίδια!
rolleyes.gif
CrossoverOnE
QUOTE(iraklis peristeriou @ Aug 9 2010, 02:02 ) *
Λέτε ότι θα τους βγει η γλώσσα με μόνο 4 γκαρντ;
Πέρσι πόσα γκαρντ ήταν, που ο Σπανούλης έκανε μ.ο. 35 λεπτά / αγώνα;

Toτε που εκανε και 7 εκατομυρια λαθη το δευτερολεπτο λες;Και ησουν ευχαριστημενος δηλαδη;
saleasss
@qspock

Ωραία να πάρουμε και τον Καιμακόγλου, που μπορεί να παίξει οπως λές καλύτερα την θέση τρια.

Πέρσι στην πράξη είχαμε μια ομάδα μόνο από ~7 παίκτες και τους υπόλοιπους που σκούπιζαν τον πάγκο με άζαξ.

Φέτος, που έχουμε περισσότερες λύσεις πιστεύεις ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να πάρουμε τον Βασιλειάδη, έστω και αν είναι στο τέλος του πάγκου? Δέν το αξίζει? Κλασικοί σουτέρ - έστω και ένας - δεν χρειάζονται στην εθνική ομάδα?

Ποιος άλλος αυτήν την στιγμή μπορεί με αξιοπιστία να σουτάρει καλά σταθερά απο μακρυά πλήν του Διαμαντίδη σε αυτήν την εθνική?

Μας έχουν πάρει χαμπάρι τελευταία όλοι οι αντίπαλοι, όταν ζορίζονται μας παίζουν ζώνη και χάνουμε τα αυγά και τα καλάθια...
Hakeem Olajuwon
Καμμια μεγαλη ευρωπαικη ομαδα(οσφπ,παο,μπαρτσα,ρεαλ) δεν εχει 4 γκαρντ στην 12αδα εχουν 5 ή 6
Ας μας εξηγησουν καποιοι αυτες τις εξαιρεσεις που σκαρφιζονται
Manu7
QUOTE(Timemaster @ Aug 9 2010, 01:53 ) *
θα τους βγει η γλώσσα μόνο αν από τους 4 παίξουν και φέτος οι δύο!!!
Πέρσυ είχες 4 αλλά Καλάθης και Καλαμπόκης δε παίξαν παρά ελάχιστα....
ενώ φέτος ο Διαμαντήδης είναι βασικός και ο Καλάθης φαίνεται να υπολογίζεται (σε αντίθεση με τον Παππά ή την περσινή προετοιμασία)

Κατά την γνώμη μου δε χρειαζόμαστε άλλο άσσο μιας και έχουμε 4 και δε χρειαζόμαστε και δυάρι (σουτέρ) μιας και μπορούν να ανταπεξέλθουν όλοι τους στο δύο από λίγο εως πολύ!

Όμως στο τρία κατεβαίνουνε μόνο με Περπέρογλου (που δεν είναι και το καλύτερο-σταθερότερο τριάρι) και έτσι υπάρχει ένα κενό δύο θέσεων ανάμεσα στο 1 (4 παίχτες) και στο 4 (4 παίχτες)

Από τους υπάρχοντες παίχτες έμπρακτα ο μόνος που έχει αποδείξει (με την ομάδα του) πως μπορεί να κατέβει στο τρία είναι ο Καιμακόγλου που έκανε τρομερή δουλειά πέρσι στο Μαρούσι. Οπότε πρέπει να είναι στην αποστολή.

Στους ψηλούς ο Σοφοκλή δε ξέρεις πως θα σου κάτσει (φυσική κατάσταση-τραυματισμοί) οπότε ο Βούγιουκας πρέπει να είναι εκεί σαν λύση.
Στο τέσσερα ο Φώτσης και ο Τσαρτσαρής είναι απαραίτητοι για τα ριμπάουντ ενώ ο Πρίντεζης περισσεύει μιας και δεν έχει δείξει καλύτερα πράγματα από τους δύο παραπάνω ούτε και είναι καλήτερος του Καιμακόγλου στο τρία!
ο Μπουρούσης πρέπει να είναι ο 5ος ψηλός μιας και άνετα παίζει και στις δύο θέσεις και σαφώς είναι και ο καλύτερος μας αυτή την στιγμή.

ο δωδέκατος παίχτης δε πρόκιτε να έχει λεπτά συμμετοχής εκτός και αν κάνουμε παιχνίδια σαν αυτά στην Κύπρο οπότε δε χρειάζεται να είναι από κάποια συγκεκριμένη θέση αλλά καλό είναι να είναι ένας από τους δύο μικρούς για να πάρουν εμπειρίες!

Κάπως έτσι το βλέπω εγώ...
rolleyes.gif

Ξες κάτι?Εγώ υπολογίζω τον Διαμαντίδη στην ουσία στο 3 όταν παίζει.Γιατί συνήθως επιλέγουμε σχήμα στην περιφέρεια με 3 κοντούς:Σπανούλη-Ζήση-Διαμαντίδη.Έτσι ξεκίνησε στα 2 πρώτα φιλικά κιόλας ο Καζλάουσκας.Από κει και πέρα από τον πάγκο στο 3 έρχεται ο Περπέρογλου και μετά ο coach βάζει τον Πρίντεζη στο 3.Τον Καϊμακόγλου τον έχει για καθαρό 4.Φυσικά για αυτό το λόγο ο Πρίντεζης δεν τα καταφέρνει στο 3.Εγώ πάντως όπως έχω εκφράσει πιο πριν τον Καϊμακόγλου δεν τον θεωρώ ικανό να καλύπτει το 3.Άποψη μου...

QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Aug 9 2010, 02:08 ) *
Καμμια μεγαλη ευρωπαικη ομαδα(οσφπ,παο,μπαρτσα,ρεαλ) δεν εχει 4 γκαρντ στην 12αδα εχουν 5 ή 6

Αμην...
Johnaros
Παρεμπιπτόντως, είναι αμαρτία να κράζουμε τον Σπανούλη για τα λάθη του στο Ευρωμπάσκετ.
Άσχετα από τη γνώμη που έχω γι' αυτόν (hint: δεν είναι η καλύτερη), πρέπει να του αναγνωρίζουμε ότι είχε το βάρος της οργάνωσης και του σκοραρίσματος στην επίθεση, με ελάχιστη βοήθεια. Και στο ρόλο αυτό ανταποκρίθηκε ανέλπιστα καλά, και οδήγησε την ομάδα σε μετάλλειο. Όχι μόνος του, αλλά ηγέτης μιας μάλλον άπειρης και γυμνής ομάδας.
CrossoverOnE
QUOTE(Johnaros @ Aug 9 2010, 02:11 ) *
Παρεμπιπτόντως, είναι αμαρτία να κράζουμε τον Σπανούλη για τα λάθη του στο Ευρωμπάσκετ.
Άσχετα από τη γνώμη που έχω γι' αυτόν (hint: δεν είναι η καλύτερη), πρέπει να του αναγνωρίζουμε ότι είχε το βάρος της οργάνωσης και του σκοραρίσματος στην επίθεση, με ελάχιστη βοήθεια. Και στο ρόλο αυτό ανταποκρίθηκε ανέλπιστα καλά, και οδήγησε την ομάδα σε μετάλλειο. Όχι μόνος του, αλλά ηγέτης μιας μάλλον άπειρης και γυμνής ομάδας.

Φιλε αν το λες γι αυτο που ειπα,συμφωνω απολυτα μαζι σου και σε καμια περιπτωση δε τον κραζω.Ισα ισα ηθελα να δειξω οτι δεν ηταν καλο ουτε γι αυτον ουτε για την ομαδα το 35 λεπτα ανα αγωνα.
Timemaster
QUOTE(saleasss @ Aug 9 2010, 02:07 ) *
@qspock

Ωραία να πάρουμε και τον Καιμακόγλου, που μπορεί να παίξει οπως λές καλύτερα την θέση τρια.

Πέρσι στην πράξη είχαμε μια ομάδα μόνο από ~7 παίκτες και τους υπόλοιπους που σκούπιζαν τον πάγκο με άζαξ.

Φέτος, που έχουμε περισσότερες λύσεις πιστεύεις ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να πάρουμε τον Βασιλειάδη, έστω και αν είναι στο τέλος του πάγκου? Δέν το αξίζει? Κλασικοί σουτέρ - έστω και ένας - δεν χρειάζονται στην εθνική ομάδα?

Ποιος άλλος αυτήν την στιγμή μπορεί με αξιοπιστία να σουτάρει καλά σταθερά απο μακρυά πλήν του Διαμαντίδη σε αυτήν την εθνική?

Μας έχουν πάρει χαμπάρι τελευταία όλοι οι αντίπαλοι, όταν ζορίζονται μας παίζουν ζώνη και χάνουμε τα αυγά και τα καλάθια...



επειδή σαν παίχτης άξιζε να είναι στην εθνική δε σημαίνει πως πρέπει να είναι κι όλας!
Πολλοί παίχτες κατά καιρούς αξίζουν όμως στην περίπτωση του Βασιλειάδη καλήτερα να πάει ένας πιτσιρικάς και να κάθεται απλά στο πάγκο.

Ο Βασιλειάδης κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να είναι τις προηγούμενες χρονιές όταν είχαμε Παπαλουκά-Διαμαντίδη-Σπανούλη στην ομάδα και ένα πολυεργαλείο όπως ο Χατζηβρέττας ή πέρσι που δεν είχαμε παίχτες στη θέση του Καλαμπόκη.

Φέτος με την άνοδο του Καλάθη και την επανεμφάνιση του Διαμαντίδη κάπως περισσεύει στο ρόστερ.
Johnaros
QUOTE(CrossoverOnE @ Aug 9 2010, 02:13 ) *
Φιλε αν το λες γι αυτο που ειπα,συμφωνω απολυτα μαζι σου και σε καμια περιπτωση δε τον κραζω.Ισα ισα ηθελα να δειξω οτι δεν ηταν καλο ουτε γι αυτον ουτε για την ομαδα το 35 λεπτα ανα αγωνα.


Ναι, το κατάλαβα, απλώς βρήκα αφορμή από το ποστ σου για να το πω.
colonel gomelsky
QUOTE(Timemaster @ Aug 9 2010, 02:14 ) *
Ο Βασιλειάδης κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να είναι τις προηγούμενες χρονιές όταν είχαμε Παπαλουκά-Διαμαντίδη-Σπανούλη στην ομάδα και ένα πολυεργαλείο όπως ο Χατζηβρέττας ή πέρσι που δεν είχαμε παίχτες στη θέση του Καλαμπόκη.

Φέτος με την άνοδο του Καλάθη και την επανεμφάνιση του Διαμαντίδη κάπως περισσεύει στο ρόστερ.


Πάντως ο Χατζηβρέττας έχει κάνει πολύ καλές εμφανίσεις με την εθνική. Χρειαζόταν και ήταν εκεί.
Timemaster
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Aug 9 2010, 02:08 ) *
Καμμια μεγαλη ευρωπαικη ομαδα(οσφπ,παο,μπαρτσα,ρεαλ) δεν εχει 4 γκαρντ στην 12αδα εχουν 5 ή 6
Ας μας εξηγησουν καποιοι αυτες τις εξαιρεσεις που σκαρφιζονται


ναι αλλά στη μία περίπτωση μιλάμε για διοργάνωση 2-3 εβδομάδων και στην άλλη για μια ολόκληρη χρονιά....
και το σύνηθες-ορθολογικό σύστημα είναι 5-2-5 που δεν έχει μεγάλη διαφορά από το 4-2-6 όταν έχεις έναν Διαμαντίδη!
για εμένα το κενό δεν είναι στους γκάρντ αλλά στους σμολ φοργουορντ που είναι μόλις ένας και αυτός όχι από τους καλύτερους.

QUOTE(Manu7 @ Aug 9 2010, 02:10 ) *
Ξες κάτι?Εγώ υπολογίζω τον Διαμαντίδη στην ουσία στο 3 όταν παίζει.Γιατί συνήθως επιλέγουμε σχήμα στην περιφέρεια με 3 κοντούς:Σπανούλη-Ζήση-Διαμαντίδη.Έτσι ξεκίνησε στα 2 πρώτα φιλικά κιόλας ο Καζλάουσκας.Από κει και πέρα από τον πάγκο στο 3 έρχεται ο Περπέρογλου και μετά ο coach βάζει τον Πρίντεζη στο 3.Τον Καϊμακόγλου τον έχει για καθαρό 4.Φυσικά για αυτό το λόγο ο Πρίντεζης δεν τα καταφέρνει στο 3.Εγώ πάντως όπως έχω εκφράσει πιο πριν τον Καϊμακόγλου δεν τον θεωρώ ικανό να καλύπτει το 3.Άποψη μου...


Πάντως στο Μαρούσι φέτος τα πήγε αρκετά καλά στο 3 όταν χρειάστηκε (φυσικά δεν είναι για να βγάζει το παιχνίδι αλλά για μερικά λεπτά)

Και εγώ έτσι το βλέπω... με Διαμαντίδη να ξεκινάει σαν "τριάρι" και να είμαστε με 3 άσσους εν συνεχεία ο Περπέρογλου να μπαίνει στη θέση του Ζήση ή του Καλάθη και να παίζουμε ποιο ορθολογικά έτσι θα έχουμε 5 παίχτες για 3 θέσεις και έναν που θα κατεβαίνει από το 4 για μερικά λεπτά οπότε οι χρόνοι βγαίνουν.


QUOTE(Johnaros @ Aug 9 2010, 02:11 ) *
Παρεμπιπτόντως, είναι αμαρτία να κράζουμε τον Σπανούλη για τα λάθη του στο Ευρωμπάσκετ.
Άσχετα από τη γνώμη που έχω γι' αυτόν (hint: δεν είναι η καλύτερη), πρέπει να του αναγνωρίζουμε ότι είχε το βάρος της οργάνωσης και του σκοραρίσματος στην επίθεση, με ελάχιστη βοήθεια. Και στο ρόλο αυτό ανταποκρίθηκε ανέλπιστα καλά, και οδήγησε την ομάδα σε μετάλλειο. Όχι μόνος του, αλλά ηγέτης μιας μάλλον άπειρης και γυμνής ομάδας.


Δε θυμάμαι να έφαγε κράξημο ο Σπαν αλλά ο Καζλάουσκας που του έβγαλε τα πνευμόνια για δε τον ξεκούραζε
α. με την επιλογή των παιχτών πέρσι και
β. με το ροτέσιον!
KingCrimson
Καλα τωρα δε τιθεται θεμα να παιξει ο Καϊμακογλου 3, πιστευω οτι μεχρι και ο Καζλαουσκας το καταλαβε, απο κει και περα θα πρεπε να συζηταμε για Περπερογλου, Πελεκανο στο 3 (οι καλυτερες δυνατες λυσεις αυτη τη στιγμη) και Σπανουλη, Βασιλειαδη σιγουρους στο 2.
Για Καϊμακογλου, Πριντεζη θα λεγα σιγουρα εξω απο 12αδα και Φωτση, Τσαρτσαρη 4 με Μπουρουση, Βουγιουκα,Σοφο στο 5
Αν ειχαμε και Παπαλουκα στον 1, θα τρωγε πορτα και ο Ζησης
Αλλα ολα αυτα αν.....οι επιλογες του Καζλα ειχαν λογικη........

Επισης δε πιστευω οτι δεν εχουμε 12 αξιολογους παικτες αυτη τη στιγμη ωστε να παρουμε Παππα ή Παπανικολαου, σα 12ο παικτη να κουνανε τη πετσετα απ το παγκο.....
Hakeem Olajuwon
QUOTE(Timemaster @ Aug 9 2010, 02:14 ) *
επειδή σαν παίχτης άξιζε να είναι στην εθνική δε σημαίνει πως πρέπει να είναι κι όλας!
Πολλοί παίχτες κατά καιρούς αξίζουν όμως στην περίπτωση του Βασιλειάδη καλήτερα να πάει ένας πιτσιρικάς και να κάθεται απλά στο πάγκο.

Ο Βασιλειάδης κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να είναι τις προηγούμενες χρονιές όταν είχαμε Παπαλουκά-Διαμαντίδη-Σπανούλη στην ομάδα και ένα πολυεργαλείο όπως ο Χατζηβρέττας ή πέρσι που δεν είχαμε παίχτες στη θέση του Καλαμπόκη.

Φέτος με την άνοδο του Καλάθη και την επανεμφάνιση του Διαμαντίδη κάπως περισσεύει στο ρόστερ.


Ολες οι μεγαλες ευρωπαικες ομαδες εχουν 5 γκαρντ.Γιατι εκει δεν περισσευει ο 5ος.
Και απο που προκυπτει οτι ο ζησης ειναι καλυτερος παικτης του βασιλειαδη ή και απ 'τον καλαθη.
Γιατι απο τα στατιστικα που διαβαζω ο βασιλειαδης ειναι πολυ καλυτερος παικτης του ζηση τουλαχιστον στην επιθεση οχι φετος αλλα καθ'ολη την διαρκεια της καριερας του

QUOTE
ναι αλλά στη μία περίπτωση μιλάμε για διοργάνωση 2-3 εβδομάδων και στην άλλη για μια ολόκληρη χρονιά....
και το σύνηθες-ορθολογικό σύστημα είναι 5-2-5 που δεν έχει μεγάλη διαφορά από το 4-2-6 όταν έχεις έναν Διαμαντίδη!
για εμένα το κενό δεν είναι στους γκάρντ αλλά στους σμολ φοργουορντ που είναι μόλις ένας και αυτός όχι από τους καλύτερους.


Ο διαμαντιδης μπορει να καλυψει την θεση του σμολ φοργουωρντ αρα αυτο αποδυναμωνει την κληση ακομη ενος τριαριου.
οπου μπορουν να παιξουν οι πριντεζης,περπερογλου,δδ.
Επισης διαφωνω οτι μπορουν παιξουν sg οι καλαθης,ζησης οταν ειναι τοσο κακοι σουτερ.
Στην πραγματικοτατα ο μονος που μπορει να θεωρηθει sg είναι ο σπανουλης και αυτος είναι combo guard
Πάντως ειναι εντυπωσιακο ποσο εθελοτυφλουν καποιοι και δεν βλεπουν οτι ο καζλαουσκας κινειται στα χναρια του γιαννακη.
Ειχε 5 ασσους και ουτε ενα sg...
Johnaros
Ο Πρίντεζης είναι χρησιμότατος, γιατί ούτε ο Τσαρτσαρής, ούτε ο Φώτσης έχουν το δυναμισμό και την ταχύτητα του.
Άνετα θα προσφέρει λύσεις.
Οι αφορισμοί δεν ξέρουν που πατάνε.
Τελικά βέβαια νομίζω ότι θα πάρει τον Βασιλειάδη, και τσάμπα συζητάμε.
KingCrimson
QUOTE(Johnaros @ Aug 9 2010, 02:33 ) *
Ο Πρίντεζης είναι χρησιμότατος, γιατί ούτε ο Τσαρτσαρής, ούτε ο Φώτσης έχουν το δυναμισμό και την ταχύτητα του.
Άνετα θα προσφέρει λύσεις.
Οι αφορισμοί δεν ξέρουν που πατάνε.
Τελικά βέβαια νομίζω ότι θα πάρει τον Βασιλειάδη, και τσάμπα συζητάμε.


Δεν αφορισα κανεναν, μιλαμε για πολυ καλους παικτες, ειναι δεν ειναι στη δωδεκαδα
Απλα προσπαθω να δωσω την ιδανικη δωδεκαδα κατ' εμε
Timemaster
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 9 2010, 02:21 ) *
Πάντως ο Χατζηβρέττας έχει κάνει πολύ καλές εμφανίσεις με την εθνική. Χρειαζόταν και ήταν εκεί.


Το ίδιο και ο Ζήσης αλλά με τους άλλους τρεις στην ομάδα μπορούσε να αφήσει κάποιον από αυτούς τους δύο έξω και να μπει ο Βασιλειάδης για να εκτελεί.

QUOTE(KingCrimson @ Aug 9 2010, 02:26 ) *
Καλα τωρα δε τιθεται θεμα να παιξει ο Καϊμακογλου 3, πιστευω οτι μεχρι και ο Καζλαουσκας το καταλαβε, απο κει και περα θα πρεπε να συζηταμε για Περπερογλου, Πελεκανο στο 3 (οι καλυτερες δυνατες λυσεις αυτη τη στιγμη) και Σπανουλη, Βασιλειαδη σιγουρους στο 2.
Για Καϊμακογλου, Πριντεζη θα λεγα σιγουρα εξω απο 12αδα και Φωτση, Τσαρτσαρη 4 με Μπουρουση, Βουγιουκα,Σοφο στο 5
Αν ειχαμε και Παπαλουκα στον 1, θα τρωγε πορτα και ο Ζησης
Αλλα ολα αυτα αν.....οι επιλογες του Καζλα ειχαν λογικη........


Θα συμφωνήσω μαζί σου (αν κατάλαβα καλά) στην δωδεκάδα
Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Σπανούλης, Καλάθης, Περπερογλου, Πελεκάνος, Φώτσης, Τσαρτσαρής , Μπουρούσης, Σόφο, Βούγιουκας +πιτσιρικάς
όμως από τους παίχτες που είναι στην προετοιμασία νομίζω πως θα πρέπει να πάει ένας εκ των Πρίντεζη-Καιμακόγλου (προτιμώ τον δεύτερο) για να βοηθήσει στο τρία άμα χρειαστεί από τον Βασιλειάδη που είναι ένα κλασικό δυάρι (σουτέρ)
και όσο και αν δε χονεύω σαν παίχτη τον Ζήση εδώ και μερικά χρόνια τόσο τον βλέπω φέτος και πέρσι απαραίτητο.

QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Aug 9 2010, 02:27 ) *
Ολες οι μεγαλες ευρωπαικες ομαδες εχουν 5 γκαρντ.Γιατι εκει δεν περισσευει ο 5ος.
Και απο που προκυπτει οτι ο ζησης ειναι καλυτερος παικτης του βασιλειαδη ή και απ 'τον καλαθη.
Γιατι απο τα στατιστικα που διαβαζω ο βασιλειαδης ειναι πολυ καλυτερος παικτης του ζηση τουλαχιστον στην επιθεση οχι φετος αλλα καθ'ολη την διαρκεια της καριερας του


Είναι καλύτερος στην επίθεση αλλά συγκρίσεις ένα κλασικό άσσο....
ούτε καν κόμπο με ένα κλασικό επιθετικό δυάρι και η σύγκριση αυτή είναι αδόκιμη.


QUOTE(KingCrimson @ Aug 9 2010, 02:38 ) *
Δεν αφορισα κανεναν, μιλαμε για πολυ καλους παικτες, ειναι δεν ειναι στη δωδεκαδα
Απλα προσπαθω να δωσω την ιδανικη δωδεκαδα κατ' εμε


όπως όλοι μας!
wink.gif
KingCrimson
QUOTE(Timemaster @ Aug 9 2010, 02:41 ) *
Θα συμφωνήσω μαζί σου (αν κατάλαβα καλά) στην δωδεκάδα
Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Σπανούλης, Καλάθης, Περπερογλου, Πελεκάνος, Φώτσης, Τσαρτσαρής , Μπουρούσης, Σόφο, Βούγιουκας +πιτσιρικάς
όμως από τους παίχτες που είναι στην προετοιμασία νομίζω πως θα πρέπει να πάει ένας εκ των Πρίντεζη-Καιμακόγλου (προτιμώ τον δεύτερο) για να βοηθήσει στο τρία άμα χρειαστεί από τον Βασιλειάδη που είναι ένα κλασικό δυάρι (σουτέρ)
και όσο και αν δε χονεύω σαν παίχτη τον Ζήση εδώ και μερικά χρόνια τόσο τον βλέπω φέτος και πέρσι απαραίτητο.


Για την ιδανικη δωδεκαδα αυτοι που ειπες, στη θεση του πιτσιρικα ομως ο Βασιλειαδης
Οπως ειναι τα πραγματα τωρα..θα προτιμουσα εκτος δωδεκαδας Παππα. Παπανικολαου και Καϊμακογλου
joi
Θυμάται κανείς το 3ποντο που έβαλε χθες ο Βασιλειάδης?

Ήτανε το μόνο πραγματικό σύστημα απέναντι σε σετ άμυνα που βγάλαμε στο 2ρο ημίχρονο.
Figure 8, πάσα μέσα, γρήγορο σπάσιμο στα δεξιά και κατευθίαν πάσα στην κορυφή όπου το παστέλωσε.

Πόσες φορές σε σετ παιχνίδια στο παρελθόν δεν παραπονεθήκαμε ότι λείπει αυτό το "σίγουρο" σουτ?

Και από μόνη της αυτή η φάση φτάνει για να είναι στην αποστολή. Τέτοια συστήματα/καλάθια θα χρειαστούν στα δύσκολα παιχνίδια και ο Βασιλειάδης είναι ο πιο αξιόπιστος παίκτης να τα βάλει (μαζί με τον ΔΔ). Ακόμα και αν μπαίνει μόνο για 5 λεπτά ανά αγώνα, μετά από time-outs τότε που χρειαζόμαστε το 3ποντο.

YΓ. Αν σε αυτήν την γενιά είχαμε ένα πραγματικά καλό 3άρι με σουτ και τον Περπέ για αλλαγή, θα μιλούσαμε για πραγματικά τεράστια ομάδα.
PARISINOS
Για οσους λενε οτι ο ζοτς δεν εμπιστευεται τον καλαθη, οτι δεν βλεπει το ταλεντο του η οτι τον χρησιμοποιει λαθος τους παραπεμπω σε οτι εγραψα στο τοπικ των μεταγραφων του ΠΑΟ.

Ενα ταλεντο μπορει να δειξει τις δυνατοτητες του μονο αν παρει χρονο συμμετοχης μπολικο και με αρκετες αρμοδιοτητες , στα κρισιμα.

Δυστηχως στον ΠΑΟ οσο και να τον εμπιστευοταν ο ζοτς ( αν δεν τον εμπιστευοταν δεν θα του εδινε συμβολαιο 800 χιλιαδες ευρω ουτε θα τον εβαζε τοσο χρονο στα ευκολα) στα κρισιμα υπηρχαν μπροστα του τρεις ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ (σαρας, μητσος , σπαν).

Φετος τα πραγματα θα ειναι αλλιως. Θα παιρνει λογικα σταθερα ενα δεκαλπεπτο στον ασσο , μεχρι και στα πολυ κρισιμα .
120
Γεια σας μπασκετοφιλοι πρωτο ποστ στο site και ξεκινω απο εθνικη ομαδα.
Εχω διαβασει ολα τα προηγουμενα ποστ πως ειστε τοσο σιγουροι οτι θα παρει τον ιαν;Γιατι ειδα να χρησιμοποιει πολυ τον τσαρτσα στο 5.
Δηλαδη ενδεχεται να προτιμησει καιμακογλου αντι του ιαν και στο 5 να ειναι μπουρουσης,σοφο,τσαρτσα.
Οσοι λετε για πριντεζη στο 3 ειναι μονο υπο προυποθεσεις(αμυντικες) δηλαδη πανω στον τουρκογλου ποιον θα ριξουμε τον διαμαντιδη η τον περπερογλου;
Τωρα οσον αφορα για βασιλειαδη πιστευω οτι πρεπει να τον παρει στην εθνικη απο το να προτιμησει εναν εκ των μικρων η εναν ακομη ψηλο που δεν χρειαζεται καθολου.Μονο και μονο για ομαδες που θα μας παιξουν κλειστα(π.χ.ρωσια) θελουμε το καλο σουτ.

12αδα βλεπω

1: καλαθη,διαμαντιδη,σπανουλη
2:ζηση,βασιλειαδη
3:περπερογλου
4:φωτση,πριντεζη,τσαρτσαρη(δεν ξερω αν θα τον αξιοποιησει σαν 5αρι η σαν 4αρι, γιατι θελει γρηγορα 4αρια)
5:μπουρουση,σοφο
Μενει μια θεση οπου θα παλεψουν καιμακογλου,βουγιουκας.Στο ακροπολις πιστευω θα ξεκαθαρισει οταν θα εχουμε και σοφο ποσο θα παιξει ο βουγιουκας.
Ξερει κανεις ποιο καναλι θα δειξει το ακροπολις γιατι με τις ΗΠΑ θα το παρει το nova ΕΛΕΟΣ.
Weekendman
QUOTE(PARISINOS @ Aug 9 2010, 10:45 ) *
Για οσους λενε οτι ο ζοτς δεν εμπιστευεται τον καλαθη, οτι δεν βλεπει το ταλεντο του η οτι τον χρησιμοποιει λαθος τους παραπεμπω σε οτι εγραψα στο τοπικ των μεταγραφων του ΠΑΟ.

Ενα ταλεντο μπορει να δειξει τις δυνατοτητες του μονο αν παρει χρονο συμμετοχης μπολικο και με αρκετες αρμοδιοτητες , στα κρισιμα.

Δυστηχως στον ΠΑΟ οσο και να τον εμπιστευοταν ο ζοτς ( αν δεν τον εμπιστευοταν δεν θα του εδινε συμβολαιο 800 χιλιαδες ευρω ουτε θα τον εβαζε τοσο χρονο στα ευκολα) στα κρισιμα υπηρχαν μπροστα του τρεις ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ (σαρας, μητσος , σπαν).

Φετος τα πραγματα θα ειναι αλλιως. Θα παιρνει λογικα σταθερα ενα δεκαλπεπτο στον ασσο , μεχρι και στα πολυ κρισιμα .

Δεν είναι απαραίτητο να κάνετε τους υπερασπιστές του Ομπράντοβιτς μην τυχον σπηλωθεί λιγάκι το όνομα του...

Στην ουσία τωρα βάσιμα είναι αυτά που λές και ειδικά στην τελευταία παράγραφο επίσημανα και εγω αυτην την δυσκολία με την ύπαρξη τριων παιχταράδων που περνάγε απο τα χέρια τους η οργάνωση και το παιχνίδι του Παναθηναικού αλλά πρέπει να επισημανθούν
ότι ο Διαμαντίδης είναι ως γνωστόν πολυθεσίτης εναλλασόμενος και στις τρέις θέσεις της περιφέρειας
Ο Σπανούλης μπορεί να εναλλάσεται σε 2 θέσεις(1-2)
Και ο Σάρας έχασε αρκετά παιχνίδια σε αριθμό που στοίχησαν μια πρόκριση στους 8 της Ευρωλίγκας και πιθανόν και ένα Κύπελλο

Και κάνω την ερώτηση, δεν θα μπορούσε με αυτές τις συνθήκες να βρεί χρόνο στον 1 και να δείξει περισσότερα πράγματα στα παιχνίδια της Ευρωλίγκας ο Καλάθης(δεν μπορείς να του ζητήσεις να είναι πρωταγωνιστής σε ντέρμπι ΠΑΟ-ΟΣΦΠ προφανώς);
Δεν θα ήταν υποχρεωτικό να γίνει το παραπάνω που λέω αλλά και τόσο αδύνατη αποστολή δεν ήταν και πάλι!
πάντα υπάρχει βέβαια και το μερίδιο ευθύνης για την μη προσαρμογή και στον παικτή...

Υ.Γ Καλοσώρισες 120 στην μπασκετική παρέα μας!
Weekendman
Για να συμπληρώσω κάτι, χρόνο καλό για τα δεδομένα μιας ομάδας σαν τον ΠΑΟ βρήκε, ρόλο δεν βρήκε πλην ελαχιστων εξαιρέσεων ο Καλάθης την περασμένη χρονιά.
vastravoud
Σε μια χρονιά όμως που υπήρχε ΔΔ, Σπαν, Ντρου, και Σάρας(έστω μισός) ήταν ευθυς εξ' αρχής πολύ δύσκολο να προσαρμοστεί. Αν μάλιστα σκεφτούμε και το χοντρό πειθαρχικό παράπτωμα του Δεκεμβρίου(τον πήρε ο ύπνος νομίζω σε ανάλυση αγώνα) τότε δεν είναι παράλογο το παζλ.
Johnaros
Χαχαχαχαχαχα 24.gif

Πλάκα κάνεις για τον ύπνο 24.gif
CrossoverOnE
QUOTE(120 @ Aug 9 2010, 14:22 ) *
Ξερει κανεις ποιο καναλι θα δειξει το ακροπολις γιατι με τις ΗΠΑ θα το παρει το nova ΕΛΕΟΣ.

Noμιζω οτι και το Ακροπολις το εχει παρει η νοβα.Το πολυ πολυ θα το δουμε παρεα σε κανα λινκ..χτες μπηκαμε και σε τσατ και ειχε χαβαλε.
Stelios 12
Κρίμα πάντως που όπως φαίνεται δεν δίνει ρόλο στο Βασιλειάδη. Κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος Έλληνας σουτέρ αυτή την περίοδο. Ελπίζω να αλλάξουν τα πράγματα στο Ακρόπολις και να μπει στη δωδεκάδα.
Weekendman
QUOTE(vastravoud @ Aug 9 2010, 16:10 ) *
Σε μια χρονιά όμως που υπήρχε ΔΔ, Σπαν, Ντρου, και Σάρας(έστω μισός) ήταν ευθυς εξ' αρχής πολύ δύσκολο να προσαρμοστεί. Αν μάλιστα σκεφτούμε και το χοντρό πειθαρχικό παράπτωμα του Δεκεμβρίου(τον πήρε ο ύπνος νομίζω σε ανάλυση αγώνα) τότε δεν είναι παράλογο το παζλ.


Αυτό με τον ύπνο δεν το ήξερα και με Ζέλικο τέτοια....άστεια δεν επιτρέπονται!

Παράλογο δεν είναι σίγουρα αλλά ας μην προσπαθούμε να παρουσιάζουμε τον Ομπράντοβιτς οτι τον νοιάζουν 100% τα ταλέντα και τα εμπιστεύεται, το είδαμε την περασμένη χρονιά με Μπόγρη,Βεργίνη και Καλάθη το ποσο ίσχυε άλλωστε προπονητής πρωταθλητισμού είναι πάνω απο όλα
αλλά τι λέω! εδω ο Πανιώνιος είχε Γιαννόπουλο και Γιάνκοβιτς και δεν τους πολυχρησιμοποιούσε όποτε πρέπει να προσγειώνομαι στην Ελληνική πραγματικότητα καμιά φορά...

και αν τον εμπιστευτεί τώρα δεν θα είναι τόσο λόγω πιθανων καλών εμφανήσεων στο Ευρωμπάσκετ και στα φιλικά με την Εθνική ,αλλά γιατί αφού...ψηνουν το ψάρι στα χείλη του Σάρας έφυγε επιπλέον ο Σπανούλης και δεν υπάρχουν και πολλές διαθέσιμες επιλογές απο το να πάρει παίκτες σαν τον Μπλάκνει φυσικά θα προτιμήσει αναγκαστικά την επιλογή Καλάθη...

Επειδή όμως ψιλοξεφύγαμε απο το θέμα τι γίνεται και στην Εθνική τους παίκτες όπως ο Τεόντοσιτς στην Σερβία και Σχοτσιαρνίτης και μάλλον φέτος ο Καλάθης με Καζλάουσκας προσαρμόζονται καλύτερα
υπάρχει κάτι γενικά που συμβαίνει;
μήπως οι Εθνικές έχουν λιγότερες απαιτήσεις σαν ομάδες μερικών εβδομάδων;
έχουν απλώς χειρότερο ρόστερ απο τους ΟΣΦΠ και ΠΑΟ;
Φταίγαν οι παίκτες π.χ απειθαρχία Σόφο και Τεόντοσιτς στον ΟΣΦΠ και το γεγονός ότι ήρθε απο την Αμερική σε μια ξένη χώρα και σε ένα ξένο στυλ παιχνιδιου για αυτόν ο Καλάθης;
Οι προπονητές στις Εθνικές τους πρόσεξαν περισσότερο;
enypnio
τα σερβάκια τα έχει δει κανένας φέτος σε φιλικό σε τι κατάσταση είναι ... καθιστούν σοβαρό αντίπαλο

γιατί οι λιθουανοί δεν γεμίζουν μάτι φέτος
comrade
Δηλωσεις κοουτς καζλαουσκας μετα το τουρνουα στη κυπρο.

Φιλε weekendman δεν νομιζω οτι το ροστερ την εθνικης ειναι χειροτερο του ΠΑΟ-ΟΣΦΠ.

Παντως η αληθεια ειναι οτι οι εθνικες οντως αναδεικνυουν παιχτες καμμια φορα φορα πιο πολυ απο τις ομαδες. Ισως η ελλειψη πολλων ποιοτικων λυσεων σε καποια θεση (πχ ο παο ειχε περσι 4 πρωτοκλασσατους στη θεση 1-2 ενω η εθνικη εχει μονο 2) αναγκαζει τους προπονητες να δινουν πιο πολυ χρονο στα ταλεντα και αυτοι με τη σειρα τους αρπαζουν την ευκαιρια. Και μετα, γεματοι αυτοπεποιθηση πανε με αλλον αερα στις ομαδες τους(περιπτωση τεοντοσιτς).

Προσφερονται οι εθνικες για αναδειξη ταλεντων.
Weekendman
QUOTE(comrade @ Aug 9 2010, 19:05 ) *
Δηλωσεις κοουτς καζλαουσκας μετα το τουρνουα στη κυπρο.

Φιλε weekendman δεν νομιζω οτι το ροστερ την εθνικης ειναι χειροτερο του ΠΑΟ-ΟΣΦΠ.

Παντως η αληθεια ειναι οτι οι εθνικες οντως αναδεικνυουν παιχτες καμμια φορα φορα πιο πολυ απο τις ομαδες. Ισως η ελλειψη πολλων ποιοτικων λυσεων σε καποια θεση (πχ ο παο ειχε περσι 4 πρωτοκλασσατους στη θεση 1-2 ενω η εθνικη εχει μονο 2) αναγκαζει τους προπονητες να δινουν πιο πολυ χρονο στα ταλεντα και αυτοι με τη σειρα τους αρπαζουν την ευκαιρια. Και μετα, γεματοι αυτοπεποιθηση πανε με αλλον αερα στις ομαδες τους(περιπτωση τεοντοσιτς).

Προσφερονται οι εθνικες για αναδειξη ταλεντων.

Το περσινό ρόστερ της Εθνικής (μάλλον και της Σερβίας) ήταν να λέμε την αλήθεια χειρότερο απο αυτο των 2 αιωνιών π.χ ο ΠΑΟ 2009-2010 με Πέκοβιτς και Μπατίστ στη ρακέτα η με την πληθώρα περιφερειακών που ανέφερες θα νικούσε την Εθνική μας ειδικά μια ομάδα που είχε μόνο τρεις μόνο γκαρντ

για την φετινή Εθνική βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι θα συνέβαινε το ίδιο

Όντως προσφέρονται οι Εθνικές για ανάδειξη ταλέντων ειδικά με τις πολλές απουσίες βασικών απο τις Εθνικές ομάδες είναι γεγονός αυτό


Για όσους λένε ο Καλάθης ότι δεν μπορεί να προσφέρει στα κρίσιμα με Εθνική η ΠΑΟ θυμηθείτε τον Μικρο Τελικό του Ευρωμπάσκετ με Σλοβένια που στάθηκε αρκετά καλά και ήταν καθοριστικος γιατί Σπανούλης και Ζήσης τα είχαν φτύσει...
comrade
Εγω παντως φωναζα περσυ στο ευρωμπασκετ, γιατι δεν βαζει πιο πολυ καλαθη. Οταν εμπαινε αλλαζε το παιχνιδι της εθνικης μας.
Weekendman
QUOTE(comrade @ Aug 9 2010, 19:27 ) *
Εγω παντως φωναζα περσυ στο ευρωμπασκετ, γιατι δεν βαζει πιο πολυ καλαθη. Οταν εμπαινε αλλαζε το παιχνιδι της εθνικης μας.

Αυτο που κάνει πολύτιμο τον Καλάθη και τον ξεχωρίζει απο τους άλλους Έλληνες παίκτες και ίσως είναι το στοιχείο που θα τον οδηγήσει αργα η γρήγορα στο NBA
δεν είναι η σπουδαία δημιουργική ικανότητα του, η άμυνα του(με ρίσκο αλα Ρούμπιο) η ότι βελτιώνεται στα σουτ και αντέχει σταδιακα όλο και πιο πολύ τους...κραδασμούς στις διεισδήσεις αλλά η ξεχωριστή ταχύτητα του που δεν έχει ούτε ο Παπαλουκάς ούτε ο Διαμαντίδης ούτε ο Ζήσης ούτε κανένας άλλος Έλληνας γκαρντ(με εξαιρεση τον Σπανούλη) με αποτέλεσμα να είναι ιδανικό εργαλείο για το ανέβασμα ταχύτητας στο Ελληνικό παιχνίδι που φιλοδοξεί ο Καζλάουσκας

Manu7
QUOTE(Weekendman @ Aug 9 2010, 19:33 ) *
Αυτο που κάνει πολύτιμο τον Καλάθη και τον ξεχωρίζει απο τους άλλους Έλληνες παίκτες και ίσως είναι το στοιχείο που θα τον οδηγήσει αργα η γρήγορα στο NBA
δεν είναι η σπουδαία δημιουργική ικανότητα του, η άμυνα του(με ρίσκο αλα Ρούμπιο) η ότι βελτιώνεται στα σουτ και αντέχει σταδιακα όλο και πιο πολύ τους...κραδασμούς στις διεισδήσεις αλλά η ξεχωριστή ταχύτητα του που δεν έχει ούτε ο Παπαλουκάς ούτε ο Διαμαντίδης ούτε ο Ζήσης ούτε κανένας άλλος Έλληνας γκαρντ(με εξαιρεση τον Σπανούλη) με αποτέλεσμα να είναι ιδανικό εργαλείο για το ανέβασμα ταχύτητας στο Ελληνικό παιχνίδι που φιλοδοξεί ο Καζλάουσκας

Ακριβώς.Το χαρακτηριστικό του είναι ότι είναι πολύ καλός στο dribling που συνδυάζεται με την ταχύτητα του.Δηλαδή άλλοι παίχτες τρέχουν χωρίς την μπάλα και δεν τον φτάνουν όταν τρέχει στον αιφνιδιασμό έχοντας την αυτός στα χέρια του.

ΥΓ:Σοβαρολογώ υμνώντας τον Χατζημέγιστο...
il postino
ενα απο τα δυσκολα θεματα προς επιλυση για τον κοουτς ειναι να βρει ρολο στους πριντεζη-καιμα στην επιθεση, ειδικα οταν τους χρησιμοποιει ως τριαρια! ειτε να απομονωνονται και να ποσταρουν συνεχως τα αντιπαλα τριαρια ειτε να ακροβολιζονται και να εκμεταλλευονται το σουτ (ειδικα ο καιμακογλου) ειτε με συνεχη κινηση και κοψιμο στη base line να εκμεταλλευονται την εξυπνη πασα των γκαρντ.

αλλο θεμα προς επιλυση ειναι η οσο το δυνατον μεγαλυτερη αξιοποιηση του βασιλειαδη. προσωπικα δεν περιμενω πολλα πραγματα μιας και ειναι ρουκι στην εθνικη και μαλιστα σε μια τοσο μεγαλη διοργανωση, αλλα μιας και εχει πολυ καλο σουτ περιμενω καποια plays για αυτον , κατι που δεν ειδα στα πρωτα φιλικα. οι σπανουλης , δδ, καλαθης ειναι μετρ στην αριστη κυκλοφορια της μπαλας και εκει πρεπει να βασιστουμε προκειμενου να βγαινουν ελευθερα σουτ στον βασιλειαδη! δεν περιμενω τον παικτη της μπιλμπαο (αν δεν απατωμαι) να το παιξει ηρωας με σουτ μετα απο σκριν και τα σχετικα , αλλα αξιζει τον κοπο να δουλεψουμε στην επιθεση και γι αυτον!

επισης περιμενω τον καζλα να συνεχισει να εχει τον μπουρουση στη ρακετα και να μην του δινει το ελευθερο να βαραει απο παντου. ισως ειναι ιδεα μου αλλα τον βλεπω βελτιωμενο στο παιχνιδι με πλατη και ετσι πρεπει να συνεχισει! για σουτ απο ψηλο εχουμε αλλους.ο σεντερ πρεπει να παιζει ρακετα!

επισης μπορει να ειναι ιδεα μου αλλα ο διαμαντιδης μου φανηκε εξαιρετικα βαρυς! αν οντως ετσι ειναι πρεπει να διαχειριστει το θεμα με μεγαλη προσοχη μιας και ο παικτης αυτος αποτελει ενα απο τα πιο δυνατα χαρτια που εχει στα χερια του!! το ιδιο ισχυει και για τον σοφο, ο οποιος εχει ηδη υποστει τον πρωτο μη αμελητεο τραυματισμο.

τελος, αυτο που θα ηθελα να δω φετος και που δεν το εχω δει ποτε στην εθνικη ειναι η πληρη αξιοποιηση αυτων που θα ταξιδεψουν στη διοργανωση! θα θελα ο 11ος και ο 12ος παικτης να εχουν ρολο στην ομαδα και να προσφερουν στο παιχνιδι και οχι να ειναι παρκαρισμενοι στον παγκο!! εχουμε την ποιοτητα για κατι τετοιο!


Johnaros
Υπερβολή μου φαίνεται να πάρει και Καϊμακόγλου και Πρίντεζη.
Επίσης, το σουτ του Καϊμακόγλου δεν είναι και ιδιαίτερα καλύτερο του Πρίντεζη, απλά το δοκιμάζει πιο πολύ. Προτιμώ τον ταχύτερο Πρίντεζη, και νομίζω κολλάει καλύτερα με τον Γιόνας.
120
Ακουσα τις προηγουμενες μερες τον ιωαννου στην ερα και ειπε οτι ο παππας εχει πλεονεκτημα στο να ειναι ο 12ος παικτης και οτι ο παπανικολαου σχεδον σιγουρα δεν θα ειναι.Διαφωνω με αυτη την επιλογη καθοτι εχουμε αρκετους ασσους.Θα ηθελα αντι του παππα βασιλειαδη η παπανικολαου(μιας και τον δοκιμαζει στο 2 πιο πολυ) με προτιμηση στον πρωτο.
@il postino
Πιστευω οτι ο 11ος,12ος παικτης θα παιξουν μονο στα φαινομενινα ευκολα ματς του ομιλου με κινα,ακτη κτλ.Γενικα πιστευω ειναι δυσκολο το ροτεισον 12 παικτων σε κρισιμα ματς σε ενα μικρο τουρνουα.Μακαρι να δουμε ολα τα παιδια να προσφερουν σε αυτο το τουρνουα.
lakersdynasty
πιστευω οτι ο Καζλαουσκας θελει περισοτερο την ομαδα να τρεχει παρα να σουταρει (για αλλη μια χρονια)

οποτε εξασφαλιζει οτι θα εχει αρκετους παικτες για να τρεξουν την ομαδα ανα πασα στιγμη.

Προφανως ο Βασιλειαδης με το σουτ του θα ηταν πολυτιμος αλλα η επιλογη του Παππα θα φανερωνε μαλλον την υλοποιηση της πιο πανω σκεψης.

ο Καζλαουσκας ξερει οτι η ομαδα δεν εχει καλο σουτ στο συνολο της και προσπαθει να κινηθει ολοκληρωτικα προς αλλη κατευθυνση.

Πρωτα γρηγορο τρανζισιον και κυκλοφορια και στην πρωτη καλη επιλογη εκτελεση. Κυριως στον αιφνιδιασμο και μετα με ελευθερα σουτ η με οργανωμενες επιθεσεις
120
Πιστευω θα υπαρξουν ομαδες που θα κατεβασουν το ρυθμο και δεν θα μας αφησουν να τρεξουμε.Εαν τα καταφερουν πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι και για σετ επιθεσεις και εκει θα χρειαστει το καλο σουτ.Παντως ειτε παππα ειτε βασιλειαδη να παρει και οι δυο θα παιξουν ελαχιστα(ελπιζω πως οχι) οποτε μπορει να μην εχει και τοσο σημασια αυτη η επιλογη.Αλλα και απο τη δικη μας πλευρα με ΗΠΑ και ισπανια οταν και αν συναντηθουμε σε τι ρυθμο θα θελουμε παιξουμε;
lakersdynasty
προφανως θα υπαρξουν.

αλλα αν ειναι μια βαση πανω στην οποια θα χτισουμε αυτη ειναι η αμυνα μας.

εαν δεν παιξουμε καλη αμυνα με ΗΠΑ και με Ισπανια θα καταληξουμε σε σετ επιθεσεις για ενα 35λεπτο 40λεπτο και δεν προκειται να μας σωσει ενας σουτερ.

γιαυτο πιστευω οτι ο Καζλαουσκας θα κινηθει ολοκληρωτικα προς μια κατευθυνση στην στελεχωση του ροστερ και θα παρει το 100% απο τα δυνατα του σημεια.

ο Παππας δεν προκειται να παιξει αλλα τον 12ατο σου παικτη θες να ειναι χρησιμος σε περιπτωση που χρειαστει να παιξει και εαν ο Καζλαουσκας θελει να αλλαζει/ελεγχει τον ρυθμο του παιχνιδιου πιο ευκολα θα το κανει με τελευταια επιλογη τον Παππα παρα τον Βασιλειαδη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.