Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
roko
QUOTE (newpower2020 @ Sep 8 2014, 17:18 ) *
Καλησπέρα σε όλους! Έχω να γράψω πολλά χρόνια στο forum, έπαψα να το παρακολουθώ ένα διάστημα, συνέχισα να το ξαναπαρακολουθώ πριν κανά χρόνο και τώρα γράφω για να καταθέσω μια προσωπική άποψη.

Πιστεύω το πρόβλημα της Εθνικής ξεκίνησε με την απόφαση του Γιαννάκη να προπονήσει τον Ολυμπιακό. Ολυμπιακό υποστηρίζω, (αν και πλέον σε μεγάλο βαθμό δεν ασχολούμαι) αλλά αλλού θέλω να καταλήξω.

Η απόφαση αυτή του Γιαννάκη εισήγαγε για πρώτη φορά στην τότε υγιή ομάδα της Εθνικής, το στοιχείο του αρρωστημένου ανταγωνισμού των δύο αιωνίων. Μετά από αυτή την απόφαση ξεκινούν οι παραφωνίες και η κατρακύλα της Εθνικής, ως αντανάκλαση αυτού του αρρωστημένου ανταγωνισμού. ΔΔ αποφασίζει να σταματήσει απ'την Εθνική, αργότερα Παπαλουκάς, παίχτες τους καλούν και ρίχνουν άκυρο, αμφίβολες αποφάσεις της ΕΟΚ, θέμα ασφάλισης συμβολαίων των παιχτών με απειλές και λοιπές ομορφιές γενικότερα στον χώρο του μπάσκετ.

Προσωπικά πιστεύω πώς και το όποιο παιδομάζωμα που επιχειρείται, πάντα με γνώμονα τον ανταγωνισμό των αιωνίων, εν τέλει δεν κάνει καλό στα παιδιά αυτά, τα οποία δεν εξελίσσονται όπως θα έπρεπε. Ωραία τα επιχειρήματα να δουλεύουν τα παιδιά δίπλα στους πρωταγωνιστές, στους καθηγητές, στις καλύτερες εγκαταστάσεις, τα αυθεντικά όμως ταλέντα της Εθνικής μας από που βγήκαν? Διαμαντίδης στον Ηρακλή, Παπαλουκάς στην Δάφνη/Πανιώνιο, Σπανούλης στο Μαρούσι. Ναι μετά πήγαν σε ΠΑΟ/ΤΣΣΚΑ/ΟΣΦΠ εξελίχτηκαν, και αναδείκτηκαν στην κορυφή, δεν ήταν όμως από πιτσιρίκια εκεί.

Όπως και νάχει ακόμα και αν η προηγούμενη παράγραφος μπορεί να μην ευσταθεί πιστεύω ότι η πηγή του κακού είναι αυτός ο αρρωστημένος ανταγωνισμός και ειλικρινά δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο υφίσταται αυτός. Στο ποδόσφαιρο καταλαβαίνω (αν και δεν θέλω να υπάρχει προφανώς, μην με φάτε) να υπάρχει παρασκήνιο με την έννοια ότι η πρώτη θέση οδηγεί στα εγγυημένα εκατομμύρια του Champion's League. Στο μπάσκετ? Λειτουργεί ως αντίβαρο στο ποδόσφαιρο? Κερδίζει κάποιος σε τρία ματς τον άλλο και κάτι έγινε? Οι επιτυχίες της Εθνικής ήρθαν σε περίοδο κατά την οποία δεν υπήρχε αυτή η αρρώστια, λόγω προφανούς κυριαρχίας μίας ομάδας (κυριαρχία Άρη-ΠΑΟ). Δηλαδή σε μια κατάσταση η οποία αν και όχι η βέλτιστη (έλλειψη υγιούς ανταγωνισμού) βόλεψε όμως τελικά την Εθνική.

Δεν θέλω να ξεκινήσει συζήτηση μα φταίει αυτός, όχι αυτός και λοιπές κοκκορομαχίες. Φτάνει πια με τα κόκκινα και τα πράσινα γυαλιά. Νομίζω η Εθνική πληρώνει τις αμαρτίες των αιωνίων.


Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες.

Στην bold παραγραφο σου θα σου απαντησω με το εξης.Αν βαλει για δημαρχος για νομαρχης για πρωθυπουργος δεν ξερω και γω τι αλλο,ο Αγγελοπουλος η' ο Γιαννακοπουλος,πιστευεις οτι δεν θα βγει 1ος?...Δημοφιλια κερδιζουν φιλε μου που στο επιπεδο αυτων των παραγοντων η δημοφιλια ειναι το Α και το Ω για τις αλλες μπιζνες που κανουν..
Zephyr
QUOTE(newpower2020 @ Sep 8 2014, 17:18 ) *
Καλησπέρα σε όλους! Έχω να γράψω πολλά χρόνια στο forum, έπαψα να το παρακολουθώ ένα διάστημα, συνέχισα να το ξαναπαρακολουθώ πριν κανά χρόνο και τώρα γράφω για να καταθέσω μια προσωπική άποψη.

Πιστεύω το πρόβλημα της Εθνικής ξεκίνησε με την απόφαση του Γιαννάκη να προπονήσει τον Ολυμπιακό. Ολυμπιακό υποστηρίζω, (αν και πλέον σε μεγάλο βαθμό δεν ασχολούμαι) αλλά αλλού θέλω να καταλήξω.

Η απόφαση αυτή του Γιαννάκη εισήγαγε για πρώτη φορά στην τότε υγιή ομάδα της Εθνικής, το στοιχείο του αρρωστημένου ανταγωνισμού των δύο αιωνίων. Μετά από αυτή την απόφαση ξεκινούν οι παραφωνίες και η κατρακύλα της Εθνικής, ως αντανάκλαση αυτού του αρρωστημένου ανταγωνισμού. ΔΔ αποφασίζει να σταματήσει απ'την Εθνική, αργότερα Παπαλουκάς, παίχτες τους καλούν και ρίχνουν άκυρο, αμφίβολες αποφάσεις της ΕΟΚ, θέμα ασφάλισης συμβολαίων των παιχτών με απειλές και λοιπές ομορφιές γενικότερα στον χώρο του μπάσκετ.


Θα συμφωνήσω ότι οι κόντρα των "αιωνίων " έχει πάει το μπάσκετ πίσω και σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο ο προπονητής της Εθνικής να είναι και προπονητής του Ολυμπιακού ή του ΠΑΟ, αλλά δεν νομίζω ότι στον κάθε ΔΔ και στον κάθε Παπαλουκά, αυτό τους έφταιξε και τα παράτησαν. Στην τελική, στο χέρι τους ήταν ως μεγαλύτεροι και ως ηγέτες της Εθνικής, να μην αφήσουν να περάσει η κόντρα στους νεώτερους στα πλαίσια της Εθνικής ομάδας. Απλά αυτοί διάλεξαν τον εύκολο (γι' αυτούς) δρόμο. Ούτε ο Κουφός, ο Μαυροκέφαλος και ο Σόφο έριξαν άκυρο για τον ίδιο λόγο (ειδικά αυτοί δεν "βάφτηκαν"ποτέ στα χρώματα κάποιας ομάδας), απλά πήραν παράδειγμα από μεγαλύτερους. Από την μια λοιπόν είναι αυτοί και από την άλλη είναι ο Ζήσης, ο Μπουρούσης και μέχρι πέρσι ο Σπαν (ελπίζω να επανέλθει), τους οποίους προφανώς δεν "επηρέασε" η κόντρα. Σημειωτέρον ότι αυτοί οι τρεις (για διαφορετικούς λόγους ο καθένας) συνεχίζουν να τρώνε το μεγαλύτερο κράξιμο, αυτό είναι το "ευχαριστώ" του ελληνικού "μπασκετόκοσμου".
Weekendman
Η κόντρα των αιωνίων είναι μια δικαιολογία, που δεν νομίζω ότι πρέπει να την αναδείξουμε ως κύρια αιτία των αποτυχιών της Εθνικής μας. Και γιατί Αργεντινή και Ισπανία ήταν απλά καλύτερες το 2008 και το 2010 ,σε συνδυασμό με την κακή άμυνα στα κρίσιμα ματς των τριών τελευταίων διοργανώσεων , και γιατί π.χ την εποχή που πηγαίναμε τετράδες την δεκαετία του 90 ,δεν είχαμε ακριβώς το παιχνίδι της αγάπης στο Ελληνικό πρωτάθλημα, ούτε υπήρχε και απόλυτη υγεία, με τον Φασούλα χαρακτηριστικά να διώχνει τον προπονητή της Εθνικής το 1994…
newpower2020
QUOTE(roko @ Sep 9 2014, 10:33 ) *
Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες.

Στην bold παραγραφο σου θα σου απαντησω με το εξης.Αν βαλει για δημαρχος για νομαρχης για πρωθυπουργος δεν ξερω και γω τι αλλο,ο Αγγελοπουλος η' ο Γιαννακοπουλος,πιστευεις οτι δεν θα βγει 1ος?...Δημοφιλια κερδιζουν φιλε μου που στο επιπεδο αυτων των παραγοντων η δημοφιλια ειναι το Α και το Ω για τις αλλες μπιζνες που κανουν..


Καλώς σας βρήκα icon_wave.gif

Συμφωνώ απόλυτα μ'αυτό που λές, αυτός ακριβώς είναι ένας απ'τους λόγους για τους οποίους, όπως ανέφερα παραπάνω, δεν ασχολούμαι πλέον με ποδόσφαιρο/μπάσκετ, απλά δεν ήθελα να το αναφέρω στο post.

QUOTE(Zephyr @ Sep 9 2014, 10:38 ) *
Θα συμφωνήσω ότι οι κόντρα των "αιωνίων " έχει πάει το μπάσκετ πίσω και σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο ο προπονητής της Εθνικής να είναι και προπονητής του Ολυμπιακού ή του ΠΑΟ, αλλά δεν νομίζω ότι στον κάθε ΔΔ και στον κάθε Παπαλουκά, αυτό τους έφταιξε και τα παράτησαν. ".


Συμφωνώ ότι δεν τους έφταιξε, απλά το σκεπτικό μου είναι ότι ηθελημένα ή άθελα, κατεθυνόμενα από πάνω ή όχι, αυτές οι κινήσεις εμφύσησαν το στοιχείο της αιώνιας κόντρας στην Εθνική Ομάδα, ένα στοιχείο που δεν υπήρχε παλιότερα, ούτε την δεκαετία του 90, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην μετέπειτα κατρακύλα
lakersdynasty
Το γράφω εδώ ακολουθώντας συζήτηση στο τοπικ του Ελλάδα-Σερβία:

Μήπως τελικά το μεγαλύτερο πρόβλημα της Εθνικής αυτής της γενιάς είναι η έλλειψη αθλητικότητας σε σχέση με τους τωρινούς αντιπάλους; Γιατί αυτό είναι κάτι που δεν πιστεύω ότι αντιμετώπισε η Εθνική σε τόσο μεγάλο βαθμό στο μακρινό μη επιτυχημένο παρελθόν πχ απο 89 εως 2004 που ήταν αποτυχία οι 4ες θέσεις.

Δεν μπορώ να πω ότι λόγω ηλικίας έχω παρακολουθήσει εκτενώς τις ομάδες των Γκάλη Γιαννάκη Χριστοδούλου αλλά μου φαίνεται ότι για πρώτη φορά μετά απο καιρό δεν έχει η Εθνική ρόστερ για να ματσάρει χώρες που έχουν μια παράδοση και ταυτόχρονα καλούς αθλητές.

Κάπου εκεί είναι που ξεκινάει και η διάσταση άποψης για το κατά πόσο φταίει περισσότερο η έλλειψη τεχνικής η τα μέσα που θα την εκφράσουν.

Αυτή η Εθνική δεν είχε πχ ένα δίμετρο εξαιρετικό πλεϊ μεικερ που μπορεί να ποστάρει ή έναν καλό αμυντικό γκάρντ με μεγάλα άκρα να καλύψει παροδικά το ποστ στις αλλαγές ή 3αρια-4αρια που να μπορούν εύκολα να διεισδύσουν και να καταλήξουν το ίδιο εύκολα σε καλό σουτ ή πάσα ενώ μπορούν και να ποστάρουν. Φαίνεται όχι τόσο αθλητική αλλά και πιο συνηθισμένη ομάδα που δίνει πολύ περισσότερα μισματς απο αυτά που μπορεί να δημιουργήσει στον αντίπαλο.

Τώρα όσον αφορά τη πρόσφατη επιτυχία των Ελληνικών ομάδων (κυρίως του ΟΣΦΠ που είχε καλούς Έλληνες σε καλή ηλικία πρωταγωνιστές) πιστεύω ότι πρέπει να προσέξουμε κάτι συγκεκριμένο. Τις 2 τελευταίες χρονιές οι ΠΑΟ και ΟΣΦΠ ανεξάρτητα απτη πορεία τους είχαν στη θέση 5 τους 2 τελευταίους Αμυντικούς της Χρονιάς. Και δεν μιλάμε για μια ψηφοφορία που είναι ως ένα βαθμό "φεστιβάλ αγάπης" tongue.gif με φιλάθλους και ρεπόρτερ να έχουμε/ουν τις συμπάθειες τους. Είναι μια ψηφοφορία των προπονητών της Ευρωλίγκα. Και η θέση 5 είναι η μια θέση που έχουμε έλλειψη και σε ποιότητα, αθλητικότητα και σε αριθμούς και που συγκέντρωσε τα περισσότερα παράπονα φέτος.

Και μια ερώτηση. Πόσα καλά plays της Εθνικής θυμάστε απο όλη τη διοργάνωση να έχουν καταλήξει σε καλάθι/σουτ μετά απο καλό σκρίν που απελευθέρωσε παίκτη ή/και του έδωσε μις ματς;
natouralistis
Τώρα που το σκέφτομαι και μελαγχολώ...Ο Μπουρούσης, ο 32 ετών μοναδικός ψηλός της εθνικής βαδίζει στα τελευταία του παιχνίδια με τη γαλανόλευκη. Στο Ρίο το 2016 το πολύ θα σταματήσει. Οπότε ή θα παρακαλάνε τον Κουφό από σήμερα και κάθε μέρα μέχρι του χρόνου για να έχουμε ψηλό στις επόμενες διοργανώσεις ή πάπαλα η όποια ελπίδα για διάκριση τα επόμενα χρόνια. Η γύμνια στους ψηλούς είναι τεράστια δυστυχώς.
boumtze-boumtze
Στα γκαρντ ειναι μεγαλυτερη,ψηλους-ημιψηλους βγαζουμε,περιφερειακους που να μην τους κλεβουν τη μπαλα θελουμε και σουτερ που να σηκωνονται και να λες "μπηκε",πριν φυγει η μπαλα απο τα χερια τους....
Ολη τη χρονια φαγωθηκαμε για το downsizing και οτι δεν χρειαζονται στο συγχρονο μπασκετ δεινοσαυροι,τωρα μας πιανει απελπισια που θα σταματησει ο Μπουρουσης?
doctorjekil
QUOTE(boumtze-boumtze @ Sep 15 2014, 09:38 ) *
Στα γκαρντ ειναι μεγαλυτερη,ψηλους-ημιψηλους βγαζουμε,περιφερειακους που να μην τους κλεβουν τη μπαλα θελουμε και σουτερ που να σηκωνονται και να λες "μπηκε",πριν φυγει η μπαλα απο τα χερια τους....
Ολη τη χρονια φαγωθηκαμε για το downsizing και οτι δεν χρειαζονται στο συγχρονο μπασκετ δεινοσαυροι,τωρα μας πιανει απελπισια που θα σταματησει ο Μπουρουσης?

Κοντοι υπαρχουν(καλαθης,μαντζαρης,σλουκας,)και απο πισω ερχονται κι αλλοι...ψηλοι δεν υπαρχουν,οταν τελειωσει ο μπουρουσης(σε 2-3 χρονια λογικα) οι μονοι ψηλοι που θα υπαρχουν θα ειναι ο διαμαντακος με τον παπαγιαννη,οι οποιοι θα ειναι 20-21 χρονων και αγνωστο σε τι επιπεδο θα ειναι...στα τουρνουα της fiba χρειαζεσαι πραγματικο ψηλο και οχι undersize...αλλα και undersize να χρειαζομασταν,εχουμε τετοιον και δεν το ξερουμε?
boumtze-boumtze
QUOTE(doctorjekil @ Sep 15 2014, 10:41 ) *
Κοντοι υπαρχουν(καλαθης,μαντζαρης,σλουκας,)και απο πισω ερχονται κι αλλοι...ψηλοι δεν υπαρχουν,οταν τελειωσει ο μπουρουσης(σε 2-3 χρονια λογικα) οι μονοι ψηλοι που θα υπαρχουν θα ειναι ο διαμαντακος με τον παπαγιαννη,οι οποιοι θα ειναι 20-21 χρονων και αγνωστο σε τι επιπεδο θα ειναι...στα τουρνουα της fiba χρειαζεσαι πραγματικο ψηλο και οχι undersize...αλλα και undersize να χρειαζομασταν,εχουμε τετοιον και δεν το ξερουμε?

Αυτοι που λες,ειναι ρολιστες,και τετοιοι θα παραμεινουν.Πλευ μεικερ με το ballhandling και την εκτελεστικη δεινοτητα του Ερτελ π.χ.δεν εχουμε,και ουτε φαινεται καποιος να βγαινει....
Σουτινγκ γκαρντ τυπου Μπογκντανοβιτς ουτε....
Απο Χατζηβρετες και Ζησηδες χορτασαμε....
Εδω ψηλο με ντριπλα(Αντετοκουνμπο),ειχαμε να δουμε απο την εποχη του Φανη....
Ψηλο που να παιζει προσωπο στο καλαθι εχουμε?Το βασικο μας τεσσαρι ριχνει πεταχταρια απο τα πεντε μετρα,τι να λεμε τωρα....
doctorjekil
QUOTE(boumtze-boumtze @ Sep 15 2014, 11:30 ) *
Αυτοι που λες,ειναι ρολιστες,και τετοιοι θα παραμεινουν.Πλευ μεικερ με το ballhandling και την εκτελεστικη δεινοτητα του Ερτελ π.χ.δεν εχουμε,και ουτε φαινεται καποιος να βγαινει....
Σουτινγκ γκαρντ τυπου Μπογκντανοβιτς ουτε....
Απο Χατζηβρετες και Ζησηδες χορτασαμε....
Εδω ψηλο με ντριπλα(Αντετοκουνμπο),ειχαμε να δουμε απο την εποχη του Φανη....
Ψηλο που να παιζει προσωπο στο καλαθι εχουμε?Το βασικο μας τεσσαρι ριχνει πεταχταρια απο τα πεντε μετρα,τι να λεμε τωρα....

Με χατζηβρετα και ζηση ομως πηραμε ενα χρυσο σε ευρωπαικο και ενα ασημενιο σε παγκοσμιο,ο καλαθης δεν νομιζω οτι ειναι ρολιστας...ψηλο δεν εχουμε γενικα,αυτο εγραψα,οτι εχουμε μεγαλο προβλημα στους ψηλους,και στο μελλον θα εχουμε ακομα μεγαλυτερο...πες μου εσυ που λες οτι δεν εχουμε τοσο μεγαλο προβλημα στους ψηλος,με ποιον ψηλο θα παιζουμε σε 3-4 χρονια?

ΥΓ Απο ποτε ο αντετοκουνμπο εχει ντριπλα?????
boumtze-boumtze
QUOTE(doctorjekil @ Sep 15 2014, 11:39 ) *
Με χατζηβρετα και ζηση ομως πηραμε ενα χρυσο σε ευρωπαικο και ενα ασημενιο σε παγκοσμιο,ο καλαθης δεν νομιζω οτι ειναι ρολιστας...ψηλο δεν εχουμε γενικα,αυτο εγραψα,οτι εχουμε μεγαλο προβλημα στους ψηλους,και στο μελλον θα εχουμε ακομα μεγαλυτερο...πες μου εσυ που λες οτι δεν εχουμε τοσο μεγαλο προβλημα στους ψηλος,με ποιον ψηλο θα παιζουμε σε 3-4 χρονια?

ΥΓ Απο ποτε ο αντετοκουνμπο εχει ντριπλα?????
Το μπασκετ εχει αλλαξει απο τοτε που παιρναμε τα μεταλια με τον Χατζηβρετα....
Ποιος Ελληνας ανω των δυο μετρων εχει καλυτερη τριπλα απο τον Αντετοκουνμπο?
Σε 3-4 χρονια ελπιζω οτι θα εχουν ξεπεταχτει ο Παπαγιαννης και ο Διαμαντακος...
Αυτοι τουλαχιστον ειναι οι μονες μας ελπιδες,αλλα οι ψηλοι και ειδικα οι καλοι σπανιζουν.Απο κοντους που εχουμε σαν λαος(που δεν φημιζομαστε για τα υψη μας) γιατι δεν βγαινουν 2-3 "καλοι"?
phoenix_93
Το downsizing θα μπορούσε να γίνει με κάποιον ημίψηλο τύπου Φαρίντ(τηρουμένων των αναλογιών) που τα ρούχα του παιχνιδιού τα θάβουν μαζί με τα πυρηνικά απόβλυτα. Τα τεσσάρια που έχουμε είναι καλοί παίκτες αλλά δεν παίζουν δυνατά. Μια άλλη επιλογή είναι να έχεις 2-3 Γιάννηδες στην περιφέρεια και να πιέζεις παντού και να κλέβεις μπάλες αλλά ούτε αυτό φαίνεται. Πάντως είναι πιθανό σε 2-3 χρόνια οι καλύτεροι μας παίκτες να είναι όλοι φόργουωρντ οπότε κάπως θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να παίζουν όλοι μαζί.
doctorjekil
QUOTE(boumtze-boumtze @ Sep 15 2014, 11:45 ) *
Ποιος Ελληνας ανω των δυο μετρων εχει καλυτερη τριπλα απο τον Αντετοκουνμπο?
Σε 3-4 χρονια ελπιζω οτι θα εχουν ξεπεταχτει ο Παπαγιαννης και ο Διαμαντακος...
Αυτοι τουλαχιστον ειναι οι μονες μας ελπιδες,αλλα οι ψηλοι και ειδικα οι καλοι σπανιζουν.Απο κοντους που εχουμε σαν λαος(που δεν φημιζομαστε για τα υψη μας) γιατι δεν βγαινουν 2-3 "καλοι"?

Ο Αντετοκουνμπο υστερει πολυ στα βασικα του αθληματος(πασα,ντριπλα,σουτ),εχει τα σωματικα προσοντα αλλα θελει πολυ δουλεια,ολα τα 2-3αρια μας εχουν καλυτερη ντριπλα απ τον γιαννακη...σε 3-4 χρονια ΕΛΠΙΖΕΙΣ να ξεπεταχτουν(σου υπενθυμιζω οτι θα ειναι 21 χρονων),κ αν δεν ξεπεραχτουν?με ποιον θα παιξουμε?ενω αντιθετα στους κοντους εχουμε ετοιμους παιχτες...αν εσυ δεν θεωρεις καλο παιχτη τον καλαθη,η το μαντζαρη και τον σλουκα που εχουν παρει 2 ευρωλιγκες τι να σου πω...ο καθενας με την αποψη του...ας ειχαμε ατιστοιχους παιχτες και στους ψηλους και θα μασταν μια χαρα
boumtze-boumtze
QUOTE(doctorjekil @ Sep 15 2014, 11:51 ) *
Ο Αντετοκουνμπο υστερει πολυ στα βασικα του αθληματος(πασα,ντριπλα,σουτ),εχει τα σωματικα προσοντα αλλα θελει πολυ δουλεια,ολα τα 2-3αρια μας εχουν καλυτερη ντριπλα απ τον γιαννακη...σε 3-4 χρονια ΕΛΠΙΖΕΙΣ να ξεπεταχτουν(σου υπενθυμιζω οτι θα ειναι 21 χρονων),κ αν δεν ξεπεραχτουν?με ποιον θα παιξουμε?ενω αντιθετα στους κοντους εχουμε ετοιμους παιχτες...αν εσυ δεν θεωρεις καλο παιχτη τον καλαθη,η το μαντζαρη και τον σλουκα που εχουν παρει 2 ευρωλιγκες τι να σου πω...ο καθενας με την αποψη του...ας ειχαμε ατιστοιχους παιχτες και στους ψηλους και θα μασταν μια χαρα

Ειδικα ο Μαντζαρης δεν εχει τιποτα,ενα κατεβασμα κανει με μια σχετικη ασφαλεια,ενα καλουτσικο σουτακι οταν βρεθει ελευθερος και that's it.Ουτε σουτ μετα απο ντριπλα εχει,ουτε ποσταρει,ουτε ενας με εναν μπορει να παιξει,ο Σλουκας ειναι μακραν καλυτερος αλλα δεν πειθει κανεναν οτι μπορει να παρει ηγετικο ρολο.Οταν σταματησουν οι Ζησης,Σπανουλης,πες μου εσυ τι γκαρντ θα κατεβαζουμε.....
tReason
Eγω συμφωνω με τον boumtze το προβλημα ειναι στους κοντους αυτο που περιεγραψε.
Στους ψηλους ο γιαννης μπορει να παιξει τον ρολο του αθλητικου ψηλου αν παιξει στο 4 που ειναι η κανονικη του θεση οπως εχω αναλυσει.Και μετα το 2016 στα 20-21 μπορεις να προσφερεις,ο σοφο το 2006 ηταν 21 χρονων
doctorjekil
QUOTE(tReason @ Sep 15 2014, 12:00 ) *
Eγω συμφωνω με τον boumtze το προβλημα ειναι στους κοντους αυτο που περιεγραψε.
Στους ψηλους ο γιαννης μπορει να παιξει τον ρολο του αθλητικου ψηλου αν παιξει στο 4 που ειναι η κανονικη του θεση οπως εχω αναλυσει.Και μετα το 2016 στα 20-21 μπορεις να προσφερεις,ο σοφο το 2006 ηταν 21 χρονων

Και στο 5????

QUOTE(boumtze-boumtze @ Sep 15 2014, 11:58 ) *
Ειδικα ο Μαντζαρης δεν εχει τιποτα,ενα κατεβασμα κανει με μια σχετικη ασφαλεια,ενα καλουτσικο σουτακι οταν βρεθει ελευθερος και that's it.Ουτε σουτ μετα απο ντριπλα εχει,ουτε ποσταρει,ουτε ενας με εναν μπορει να παιξει,ο Σλουκας ειναι μακραν καλυτερος αλλα δεν πειθει κανεναν οτι μπορει να παρει ηγετικο ρολο.Οταν σταματησουν οι Ζησης,Σπανουλης,πες μου εσυ τι γκαρντ θα κατεβαζουμε.....

Σου εχω γραψει ηδη,και σ αυτους που σου εγραψα προσθεσε και τον μποχωριδη
ssoulliss
Στο 5 θα είναι ο Κουφός. Βασικά πιστέυω ό,τι από του χρόνου θα παίζει. Μάλλον ελπίζω. Θα πρέπει να γίνουν πολλα "χαζά" εκατέρωθεν για να μην είναι αυτός ο Σέντερ μας. Αν χάσουμε και αυτό το στοίχημα σαν μπάσκετ τότε καήκαμε.

Συμφωνώ πάντως ότι τα γκαρντ μας είναι καλοί,αλλά ρολίστες. Τίποτα περισσότερο. Υπάρχει σοβαρό θέμα προσωπικότητας στις συγκεκριμμένες θέσεις.

Basketofonos
Καλησπέρα σε όλους,

Πολύ ενδιαφέροντα όσα έχουν γραφτει.

Ως προς το μικρόβιο των αιωνίων εντός της εθνικής νομίζω κανείς δεν είναι εις θέσιν να γνωρίζει σε ποιο βαθμό και αν ΄οντως υφίσταται. Αυτό που φαίνεται πάντως είναι ότι τα όργανα ξεκίνησαν με την αποχώρηση του Διαμαντίδη. Εκτοτε ξεκίνησαν οι μαζικές αποχωρήσεις και αρνήσεις για ψύλλου πήδημα. Δεν ξέρω, αν έχετε διαφορετική άποψη.
Zoys
QUOTE(Basketofonos @ Sep 15 2014, 18:38 ) *
Καλησπέρα σε όλους,

Πολύ ενδιαφέροντα όσα έχουν γραφτει.

Ως προς το μικρόβιο των αιωνίων εντός της εθνικής νομίζω κανείς δεν είναι εις θέσιν να γνωρίζει σε ποιο βαθμό και αν ΄οντως υφίσταται. Αυτό που φαίνεται πάντως είναι ότι τα όργανα ξεκίνησαν με την αποχώρηση του Διαμαντίδη. Εκτοτε ξεκίνησαν οι μαζικές αποχωρήσεις και αρνήσεις για ψύλλου πήδημα. Δεν ξέρω, αν έχετε διαφορετική άποψη.

Καλησπέρα Basketofonos και καλά post στο forum. smile.gif
Basketofonos
QUOTE (Zoys @ Sep 15 2014, 18:43 ) *
Καλησπέρα Basketofonos και καλά post στο forum. smile.gif



Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά rolleyes.gif

Κρίνοντας από την φωτό σου πρέπει να το ευχαριστήθηκες το παγκόσμιο, ε; Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για μια ιδιάζουσα περίπτωση μπασκετμπολίστα και ανθρώπου προφανως. Ωστόσο είναι παρατηρημένο ότι όλοι οι Σέρβοι αποδίδουν πολύ καλύτερα στην εθνική τους (Μίλος, Κέσελ, ο ξανθός το 4αρι μου διαφέυγει τωρα το όνομα και λοιποί).
Zoys
QUOTE(Basketofonos @ Sep 19 2014, 17:32 ) *
Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά rolleyes.gif

Κρίνοντας από την φωτό σου πρέπει να το ευχαριστήθηκες το παγκόσμιο, ε;

Αυτό εξυπακούεται. biggrin.gif Αλλά ας μην ξεκινήσουμε εδώ την συζήτηση γιατί θα είμαστε off topic.
Basketofonos
QUOTE (Zoys @ Sep 19 2014, 17:34 ) *
Αυτό εξυπακούεται. biggrin.gif Αλλά ας μην ξεκινήσουμε εδώ την συζήτηση γιατί θα είμαστε off topic.


Σωστός ο moderator.... rolleyes.gif
bbplayer
http://www.contra.gr/Columns/Comment/pante...hs.3059312.html

den παλεύεται η φάρα τους .&-
Muad'Dib
QUOTE (ssoulliss @ Sep 15 2014, 12:54 ) *
Στο 5 θα είναι ο Κουφός. Βασικά πιστέυω ό,τι από του χρόνου θα παίζει. Μάλλον ελπίζω. Θα πρέπει να γίνουν πολλα "χαζά" εκατέρωθεν για να μην είναι αυτός ο Σέντερ μας. Αν χάσουμε και αυτό το στοίχημα σαν μπάσκετ τότε καήκαμε.

Του χρόνου τον Ιούλιο παντρεύεται. Σιγά μην αφήσει το γάμο να ερθει για πουρνάρια (βλέπε Καρπενήσι) icon_tomato.gif
Basketofonos
Το άρθρο του κοντρα τί ακριβώς προσφέρει;;;
lakersdynasty
QUOTE(Basketofonos @ Oct 7 2014, 16:50 ) *
Το άρθρο του κοντρα τί ακριβώς προσφέρει;;;


Θα πρέπει να ρωτήσουμε τον αρθρογράφο πόσο πληρώθηκε. Δεν ξέρω αν είναι σταθερές οι τιμές ή ανα λέξη tongue.gif
PanosIlio
QUOTE(Basketofonos @ Oct 7 2014, 16:50 ) *
Το άρθρο του κοντρα τί ακριβώς προσφέρει;;;


Κλικ...
ssoulliss
Σήμερα επικυρώθηκαν και τυπικά οι πόλεις-χώρες που θα διοργανώσουν το επερχόμενο Ευρωμπάσκετ.

Επίσης ανακοινώθηκαν και τα παρακάτω:

  • Κάθε διοργανώτρια θα επιλέξει έναν "partner Federation" . Και αναλόγως θα επηρεαστεί και η κλήρωση. Π.χ. η Λετονία ίσως να θέλει τη Λιθουανία ή η Γαλλία την Ιταλία ή η Κροατία εμάς ή τους Σέρβους.
  • Το Ευρωμπάσκετ του 2017 θα γίνει και αυτό με 24 ομάδες.
  • Τα προκριματικά αυτού του Ευρωμπάσκετ θα αρχίσουν μόλις τελειώσει το Ολυμπιακό τουρνουά του Ρίο. (31 Αυγούστου-17 Σεπτεμβρίου)
  • Οι αγώνες θα γίνουν Τετάρτες και Σάββατα.


Τα προκριματικά για πρώτη φορά θα πάνε τόσο αργά στο καλοκαίρι. Θα είναι το τελευταίο Ευρωμπάσκετ που θα γίνει ανά διετία. Το επόμενο θα γίνει το 2021.

πηγή: http://www.fibaeurope.com/coid_OuOHjjMMGlE...cleMode_on.html
ssoulliss
Τελικά η Γαλλία επέλεξε την Φινλανδία για τον όμιλο του Μονπελιέ, η Γερμανία την Τουρκία για τον όμιλο του Βερολίνου,η Λετονία επέλεξε την Εσθονία στον όμιλο της Ρίγας και η Κροατία την Σλοβενία στον όμιλο του Ζάγκρεμπ.

Τα κριτήρια θα έπρεπε να είναι ΜΟΝΟ μάρκετινγκ.

Χωρίς να έχουν βγει τα γκρουπ δυναμικότητας επίσημα, θεωρώ θα μας βόλευε να πάμε κατευθείαν στον όμιλο της Γαλλίας ώστε να αποφύγουμε τις άσκοπες μετακινήσεις από χώρα σε χώρα.

Λογικά Γαλλία-Λιθουανία-Ισπανία και Κροατία θα συνθέσουν το πρώτο γκρουπ..από εκεί και πέρα βλέπουμε.
ssoulliss
Ανακοινώθηκαν τα γκρουπ δυναμικότητας για το Ευρωμπάσκετ 2015. Είμαστε στο τρίτο γκρουπ δυναμικότητας μαζί με Τουρκία, Βοσνία και Λετονία.

πηγή: http://www.fibaeurope.com/coid_Khl7Yu9HICU...cleMode_on.html

Α'γκρουπ: Γαλλία, Λιθουανία, Ισπανία και Κροατία.
Β'γκρουπ: Σλοβενία, Ουκρανία, Σερβία και Φινλανδία.
Γ'γκρουπ: Ελλάδα, Τουρκία, Λετονία και Βοσνία.
Δ'γκρουπ: Πολωνία, Βέλγιο, ΦΥΡΟΜ και Ιταλία.
Ε'γκρουπ: Γερμανία, Ισραήλ, Τσεχία και Γεωργία.
ΣΤ'γκρουπ: Ολλανδία, Ρωσία, Ισλανδία και Εσθονία.

Το λοιπόν ,που λένε και οι μορφωμένοι, δεν μπορούμε να κληρωθούμε στο όμιλο της Λετονίας και κατα συνέπεια με τις Τουρκία και Βοσνία.

Δεν μπορούμε να πάμε να παίξουμε και στη Γερμανία, θα πάει η Τουρκία. Άρα από διοργανωτές μας μένουν είτε οι Γάλλοι που έχουν επιλέξει τους Φινλανδούς, είτε οι Κροάτες που έχουν επιλέξει τους Σλοβένους.

Με λίγα λόγια στην προσεχή κλήρωση η Ελλάδα μπορεί να κληρωθεί μόνο με αυτούς:

Α'γκρουπ: Γαλλία ή Κροατία.
Β'γκρουπ: Σλοβενία ή Φινλανδία.
Γ'γκρουπ: Ελλάδα.
Δ'γκρουπ: Πολωνία ή Βέλγιο ή ΦΥΡΟΜ ή Ιταλία.
Ε'γκρουπ: Ισραήλ ή Τσεχία ή Γεωργία.
ΣΤ'γκρουπ: Ολλανδία ή Ρωσία ή Ισλανδία.

Ένας "ωραίος" όμιλος θα είναι στο Ζάγκρεμπ με Κροατία, Σλοβενία, Ιταλία, Ισραήλ και Ρωσία w00t.gif

ή Γαλλία, Φινλανδία, ΦΥΡΟΜ, Τσεχία και Ισλανδία tongue.gif

επαθα λαστιχο
Το φορματ της διοργάνωσης άλλαξε?Γιατί είναι 5-20 Σεπτέμβρη-16 μέρες- ενώ το προηγούμενο ήταν 4-22 Σεπτέμβρη -19 μέρες

http://www.eurohoops.net/2014/06/eurobasket-2/50874
To βρήκα.Όντως άλλαξε και έγινε μία και έξω από τους 16 και μετά.χμ..ενδιαφέρον
VAST333
Οτι να ναι γκρουπ δυναμικότητας.....και σε κεφια η κληρωτιδα

Εμας θεωρητικα παντα μας εκατσε λουκουμι,χωρις μεγαθηρια και με χιαστι τον πιο ευκολο ομιλο...

Ο Β Ομιλος του θανατου....μόνο η Ρωσια έλειπε στο τέλος....


Μετα τα πρωτα χιαστι πως παμε?
stoust
QUOTE (VAST333 @ Dec 8 2014, 18:13 ) *
Οτι να ναι γκρουπ δυναμικότητας.....και σε κεφια η κληρωτιδα

Εμας θεωρητικα παντα μας εκατσε λουκουμι,χωρις μεγαθηρια και με χιαστι τον πιο ευκολο ομιλο...

Ο Β Ομιλος του θανατου....μόνο η Ρωσια έλειπε στο τέλος....


Μετα τα πρωτα χιαστι πως παμε?


Μετά τα χιαστί με D όμιλο:

Πρώτη θέση: vs B2/A3 - Σερβία;
Δεύτερη θέση: vs B1/A4 - Ισπανία;
Τρίτη θέση: vs Α1/Β4 - Γαλλία;
Τέταρτη θέση: vs A2/B3 - Ρωσία;

Έβαλα ενδεικτικά ορισμένες χώρες θεωρητικά φαβορί να καταλήξουν στις αντίστοιχες θέσεις. Φυσικά ακόμα δεν ξέρουμε τα ρόστερ, οπότε μη πέσετε να με φάτε!
ssoulliss
Το επίσημο site της διοργάνωσης εδώ

Το σύστημα της διοργάνωσης.

Οι όμιλοι:

Α' Όμιλος: Ρωσία, Βοσνία, Γαλλία, Φινλανδία, Πολωνία, Ισραήλ
Β' Όμιλος: Ισλανδία, Τουρκία, Ισπανία, Γερμανία, Σερβία, Ιταλία
Γ΄Όμιλος: Ολλανδία, Ελλάδα, Κροατία, Σλοβενία, ΠΓΔΜ, Γεωργία
Δ' Όμιλος: Εσθονία, Λετονία, Λιθουανία, Ουκρανία, Βέλγιο, Τσεχία

Το πρόγραμμα της εθνικής:

05/09/2015 ΠΓΔΜ
06/09/2015 Κροατία
08/09/2015 Γεωργία
09/09/2015 Σλοβενία
10/09/2015 Ολλανδία

Ας ελπίσουμε να αγωνιστούμε πλήρεις ( και οι 4 "Αμερικανοί" αλλά και Σπανούλης) και να δούμε την εθνική το 2016 στη Βραζιλία. smile.gif
GK_23
QUOTE(ssoulliss @ Dec 11 2014, 15:15 ) *
Ας ελπίσουμε να αγωνιστούμε πλήρεις ( και οι 4 "Αμερικανοί" αλλά και Σπανούλης) και να δούμε την εθνική το 2016 στη Βραζιλία.

Ορθάνοικτος ο δρόμος προς την 8άδα, από τη στιγμή που το πρώτο χιαστί είναι με ομάδα από τον 4ο όμιλο. Θα μιλάμε για παταγώδη αποτυχία αν δεν μπούμε στους "8".

Από εκεί και έπειτα τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα. Για απευθείας πρόκριση στο Ρίο, πρέπει να είμαστε φιναλίστ, πράγμα που εγώ τουλάχιστον θεωρώ απίθανο. Αν μπούμε στην 6άδα, πάμε στο προολυμπιακό. Επιτυχία αν το καταφέρουμε κατά τη γνώμη μου.
επαθα λαστιχο
Αν θέλουμε να κάνουμε λόγο για τελικό,μετάλλιο κτλ. ποσώς πρέπει να μας ενδιαφέρει ο αντίπαλος στους "8".Οι Γάλλοι έπεσαν στους Ισπανούς το καλοκαίρι και είδαμε τι έγινε.Αν,ξαναλέω,αν ο στόχος μας είναι τόσο υψηλός,πάμε να κερδίσουμε όποιον μας βγει.Θα ήθελα μέχρι τότε εδώ στο φόρουμ να ανοίξουμε το μαύρο κουτί "Εθνική 2010-2014,5 άνυδρα χρόνια"
και να δούμε κάποια πράγματα συνοπτικά.Γιατί δεν μπορεί να φταίνε 4 σερί προπονητές για την έλλειψη επιτυχιών,δεν γίνεται απλά.Είχαμε ταλέντο αυτήν την πενταετία?Υπερτιμήθηκαν τα ρόστερ?
ssoulliss
QUOTE (GK_23 @ Dec 13 2014, 05:47 ) *
Ορθάνοικτος ο δρόμος προς την 8άδα, από τη στιγμή που το πρώτο χιαστί είναι με ομάδα από τον 4ο όμιλο. Θα μιλάμε για παταγώδη αποτυχία αν δεν μπούμε στους "8".


Κανένα νοκ-άουτ δεν είναι εύκολο. Ούτε το πρώτο. Φαντάσου ο Λοτζέσκι(Βέλγιο) ή το δίδυμο Σατοράνσκι-Βέσελι (Τσεχία) να κάνουν ματσάρα!!! Ακόμη πονάει η Νιγηρία(Ντίογκου-Νταγκουντάρο)...Ίδωμεν!!!!

QUOTE (επαθα λαστιχο @ Dec 13 2014, 11:38 ) *
Αν θέλουμε να κάνουμε λόγο για τελικό,μετάλλιο κτλ. ποσώς πρέπει να μας ενδιαφέρει ο αντίπαλος στους "8".Οι Γάλλοι έπεσαν στους Ισπανούς το καλοκαίρι και είδαμε τι έγινε.Αν,ξαναλέω,αν ο στόχος μας είναι τόσο υψηλός,πάμε να κερδίσουμε όποιον μας βγει.Θα ήθελα μέχρι τότε εδώ στο φόρουμ να ανοίξουμε το μαύρο κουτί "Εθνική 2010-2014,5 άνυδρα χρόνια"
και να δούμε κάποια πράγματα συνοπτικά.Γιατί δεν μπορεί να φταίνε 4 σερί προπονητές για την έλλειψη επιτυχιών,δεν γίνεται απλά.Είχαμε ταλέντο αυτήν την πενταετία?Υπερτιμήθηκαν τα ρόστερ?


Νομίζω ναι, υπερτιμήθηκαν τα ρόστερ. Σωστή η σκέψη σου, γενικά. smile.gif
GK_23
QUOTE(ssoulliss @ Dec 13 2014, 12:28 ) *
Κανένα νοκ-άουτ δεν είναι εύκολο. Ούτε το πρώτο. Φαντάσου ο Λοτζέσκι(Βέλγιο) ή το δίδυμο Σατοράνσκι-Βέσελι (Τσεχία) να κάνουν ματσάρα!!! Ακόμη πονάει η Νιγηρία(Ντίογκου-Νταγκουντάρο)...Ίδωμεν!!!!

Εύκολο δεν είναι κανένα ματς, συμφωνώ. Τσεχία, Λετονία, Ουκρανία είναι αντίπαλοι που δεν μπορούν να υποτιμηθούν. Το ίδιο ισχύει και για το Βέλγιο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα πρόκειται για παταγώδη αποτυχία, αν κάποια από τις παραπάνω ομάδες μας αποκλείσει σε νοκ άουτ ματς.

Ελάχιστη κριτική έχει γίνει για τη φετινή παρουσία της εθνικής στο Παγκόσμιο, όπου το αποτέλεσμα ήταν αντίστοιχο με τις αποτυχίες των περασμένων ετών. Οι μισοί δημοσιογράφοι καλύπτουν την ΕΟΚ που ξόδεψε μια περιουσία για να πάρει την wild card και οι άλλοι μισοί τον Κατσικάρη επειδή είναι φίλος τους. Γίνεται αντίθετα μια προσπάθεια να παρουσιαστεί ότι δήθεν η εθνική έκανε ένα νέο ξεκίνημα, ότι υπάρχει καλό κλίμα κ.ο.κ.

Λόγω κλήρωσης έχουμε πολύ καλές πιθανότητες να μπούμε στην 8άδα. Από εκεί και πέρα θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Οι ομάδες θα κατεβάσουν ότι καλύτερο διαθέτουν από παίκτες του χρόνου, μιας και κρίνεται η πρόκριση στην Ολυμπιάδα.

QUOTE(επαθα λαστιχο @ Dec 13 2014, 11:38 ) *
Θα ήθελα μέχρι τότε εδώ στο φόρουμ να ανοίξουμε το μαύρο κουτί "Εθνική 2010-2014,5 άνυδρα χρόνια"
και να δούμε κάποια πράγματα συνοπτικά. Γιατί δεν μπορεί να φταίνε 4 σερί προπονητές για την έλλειψη επιτυχιών,δεν γίνεται απλά. Είχαμε ταλέντο αυτήν την πενταετία?Υπερτιμήθηκαν τα ρόστερ?

Κατά τη γνώμη μου, όχι απλώς έχουν υπερτιμηθεί τα ρόστερ αλλά έχει επίσης υποτιμηθεί η αξία των παικτών που σταμάτησαν από την εθνική από το 2010 και πίσω.

Το δίδυμο Παπαλουκά-Διαμαντίδη ουδέποτε αντικαταστάθηκε. Τόσο σε αξία όσο και σε προσωπικότητα.
Ευέλικτα πεντάρια της αξίας του Τσαρτσάρη και του Ντικούδη δεν ξαναβγήκαν. Αλήθεια, ποιος από τους τωρινούς ψηλούς μας είναι καλύτερος του Λάζου στα ντουζένια του;

Το πρόβλημα είναι λοιπόν ότι καλλιεργούνται προσδοκίες που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική δυναμική της ομάδας.
tuareg
Εκτός Ευρωμπάσκετ η Εθνική (wink.gif

http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...kh.3226641.html

προβληματα ο μπαρμπα Γιωργης και το ιερατειο με την αμοιβη του Ιταλου
ssoulliss
Βγήκε το πρόγραμμα της εθνικής μας στο όμιλο του Ζάγκρεμπ.

5 Σεπτεμβρίου και ώρα 7 μ.μ. παίζουμε με την FYROM
6 Σεπτεμβρίου και ώρα 10 μ.μ. παίζουμε με την οικοδέσποινα Κροατία
στις 7 έχουμε ρεπό.
8 Σεπτεμβρίου και ώρα 7 μ.μ. παίζουμε με την Γεωργία.
9 Σεπτεμβρίου και ώρα 4 μ.μ. αντιμετωπίζουμε την Σλοβενία και
10 Σεπτεμβρίου και ώρα 10 μ.μ. αντιμετωπίζουμε την Ολλανδία.

Την Σλοβενία την αντιμετωπίζουμε σε λιγότερο από 20 ώρες από το προηγούμενο παιχνίδι.

Ενώ αν βγούμε δεύτεροι ή τέταρτοι, ταξιδεύει η ομάδα άμεσα και παίζουμε σε λιγότερο από 48 ώρες το πρώτο νοκ-άουτ σε άλλη χώρα(Γαλλία). ohmy.gif

Μήπως η ιδέα τελικά να γίνει το Ευρωμπάσκετ σε 4 πόλεις-χώρες είναι "άδικη" για κάποιες ομάδες; 39.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
O Κατσικαρης εκανε δηλωσεις οσον αφορα τον Κουφο λεγοντας πως η παρεξηγηση λυθηκε. dry.gif
Απο τα περσινα ''ξενο σωμα ο κουφος'', και ''εχει τελειωσει απο την εθνικη'' φτασαμε στην φετινη δηλωση περι παρεξηγησης που λυθηκε. Ετσι ειναι οταν εχεις αναγκη δυστυχως...
qspock
Τι να κανουμε. Παντως η συμετοχη του αφου πλεον δεν θεωρειται δεδομενη, ηδη πρεπει να ψαχνεται κι αλλος ψηλος.
pan24
QUOTE (qspock @ Feb 7 2015, 04:07 ) *
Τι να κανουμε. Παντως η συμετοχη του αφου πλεον δεν θεωρειται δεδομενη, ηδη πρεπει να ψαχνεται κι αλλος ψηλος.

Τι αλλος ψηλος να ψαχνεται;Δεν μπορεις να κανει μεταγγραφες εθνικη ειναι.Αφου αποτι φαινεται ο σοφο δεν θελει μενεις με μπουρουση,κουφο πρωτοκλασατους.Οτιδηππτε αλλο ειναι...
qspock
QUOTE(pan24 @ Feb 7 2015, 22:01 ) *
Τι αλλος ψηλος να ψαχνεται;Δεν μπορεις να κανει μεταγγραφες εθνικη ειναι.Αφου αποτι φαινεται ο σοφο δεν θελει μενεις με μπουρουση,κουφο πρωτοκλασατους.Οτιδηππτε αλλο ειναι...

Εννοω να κληθει στην προετοιμασια και backup του Κουφου για να μην τη πατησουν οπως περσυ που καλεσαν κακην κακως τον γλυνιαδακη. Και μη ξεχνατε πως φετος ο Βουγιουκας δε ξερουμε καν αν θα κληθει περσυ πονταραμε και σε αυτον αλλα...
Ο Κουφος το πιθανοτερο ειναι να μην κατευει, θα ειναι αφελης καποιος πλεον να πονταρει σε αυτον. Το ιδιο ισχυει και για Σχορτσιανιτη ο οποιος ισως και να μην κληθει καν. Οποτε ξεμενουμε απο σεντερ. Βλεπω Μαυροειδη παλι να καλειται.
Τι αλλα νεα παιδια υπαρχουν? Ο Καββαδας κανει μια σεζον οπου δεν παιζει καθολου, ο Βουγιουκας και περσυ που επαιζε στην εθνικη δεν βοηθησε, μια λυση ειναι να παμε με κοντα σχηματα και να ξανακληθει ο Φωτσης!

Εντωμεταξυ υπαρχουν νεα παιδια που θα μπορουσαν να κληθουν αλλα ειναι ολα τεσσαρια! Πλεον η χωρα μας εχει σοβαρο προβλημα στο 5. Και φυσικα τα αμουστακα του ΠΑΟ δε τα συμπεριλαμβανω, αφου κανενας σοβαρος κοουτς δε θα πονταρε σε παιδια τετοιας ηλικιας. Μονον ο τρακης λεει να παιζουν.
G-arenas
QUOTE (qspock @ Feb 8 2015, 13:31 ) *
Εννοω να κληθει στην προετοιμασια και backup του Κουφου για να μην τη πατησουν οπως περσυ που καλεσαν κακην κακως τον γλυνιαδακη. Και μη ξεχνατε πως φετος ο Βουγιουκας δε ξερουμε καν αν θα κληθει περσυ πονταραμε και σε αυτον αλλα...
Ο Κουφος το πιθανοτερο ειναι να μην κατευει, θα ειναι αφελης καποιος πλεον να πονταρει σε αυτον. Το ιδιο ισχυει και για Σχορτσιανιτη ο οποιος ισως και να μην κληθει καν. Οποτε ξεμενουμε απο σεντερ. Βλεπω Μαυροειδη παλι να καλειται.
Τι αλλα νεα παιδια υπαρχουν? Ο Καββαδας κανει μια σεζον οπου δεν παιζει καθολου, ο Βουγιουκας και περσυ που επαιζε στην εθνικη δεν βοηθησε, μια λυση ειναι να παμε με κοντα σχηματα και να ξανακληθει ο Φωτσης!

Εντωμεταξυ υπαρχουν νεα παιδια που θα μπορουσαν να κληθουν αλλα ειναι ολα τεσσαρια! Πλεον η χωρα μας εχει σοβαρο προβλημα στο 5. Και φυσικα τα αμουστακα του ΠΑΟ δε τα συμπεριλαμβανω, αφου κανενας σοβαρος κοουτς δε θα πονταρε σε παιδια τετοιας ηλικιας. Μονον ο τρακης λεει να παιζουν.

ξεχασες τον μαυροκεφαλο...σιγουρα θα ειναι 12αδα...
tReason
Αντετοκουνμπο φετος εχει παιξει καποια λεπτα στο 5 στους μπακς..

Παντως μετα τον μπουρουση αν δεν ερθει ο κουφος ο μονος που μπορει να σταθει καπως στο υψηλο επιπεδο ειναι ο λουκας.
Ολοι οι αλλοι ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου,δεν μπορουν να βοηθησουν.


pan24
μπουρουσης-λουκας ειναι καλη λυση και αν ερθει και κουφος ειμαστε πληρεις.Οταν ο αντιπαλος δεν εχει μεσα καποιο θηριο ψηλο μπορει να παιξει και ο αντετοκουμπο 5.Ειδικα αν υπαρχει συστημα πηγαινει τον αντιπαλο ψηλο σε απομονωση απο την κορυφη θα παρουμε καποιους ποντους ευκολα
ssoulliss
QUOTE (qspock @ Feb 8 2015, 13:31 ) *
Ο Κουφος το πιθανοτερο ειναι να μην κατευει, θα ειναι αφελης καποιος πλεον να πονταρει σε αυτον. Το ιδιο ισχυει και για Σχορτσιανιτη ο οποιος ισως και να μην κληθει καν. Οποτε ξεμενουμε απο σεντερ. Βλεπω Μαυροειδη παλι να καλειται.
Τι αλλα νεα παιδια υπαρχουν? Ο Καββαδας κανει μια σεζον οπου δεν παιζει καθολου, ο Βουγιουκας και περσυ που επαιζε στην εθνικη δεν βοηθησε, μια λυση ειναι να παμε με κοντα σχηματα και να ξανακληθει ο Φωτσης!


QUOTE (pan24 @ Feb 8 2015, 16:35 ) *
μπουρουσης-λουκας ειναι καλη λυση και αν ερθει και κουφος ειμαστε πληρεις.Οταν ο αντιπαλος δεν εχει μεσα καποιο θηριο ψηλο μπορει να παιξει και ο αντετοκουμπο 5.Ειδικα αν υπαρχει συστημα πηγαινει τον αντιπαλο ψηλο σε απομονωση απο την κορυφη θα παρουμε καποιους ποντους ευκολα


Δεν κατεβαίνεις ποτέ σε διεθνή τουρνουά χωρίς ψηλούς στη θέση πέντε. Όποιες εθνικές ομάδες το επιχείρησαν, απέτυχαν. Άλλο Ευρωλίγκα και άλλο διεθνή τουρνουά.

Δυστυχώς στη θέση αυτή έχουμε θέμα, φάνηκε και στο Παγκόσμιο Κύπελλο, πέραν του Μπουρούση λύση πρώτης γραμμής δεν υπάρχει. Ο Σοφοκλής κατά τη γνώμη μου είναι παρελθόν οριστικά. Ο Κουφός ,όπως έχουν γράψει κάποια παιδιά εδώ, αφενός μεν παντρεύεται τον Ιούλιο, αφετέρου είναι πολύ πιθανόν να ψάχνει για συμβόλαιο και ο μάνατζερ του να τον "συμβουλεύσει" πάλι να απέχει.

Επομένως τα κουκιά είναι μετρημένα. Ο κακός φέτος Βουγιούκας, ο επανακάμψαντας φέτος στη μικρομεσαία Κηφισιά Μαυροειδής και μετά τα πιτσιρίκια( δυστυχώς ο Καββαδάς,πάλι). Ο Γλυνιαδάκης θα μπορούσε να υπολογιστεί αλλά δεν γνωρίζω τη χρονιά κάνει εκεί στη Ρουμανία. Υπάρχει και ο Μπόγρης, που όμως θυμίζει ελαφρώς το Βουγιούκα στη ένταση που βγάζει.

Επομένως αναμένουμε με ενδιαφέρον τη λίστα που θα δώσει η ομοσπονδία σε 2 μήνες με τα ονόματα των διεθνών.

Υ.Γ. Ναι στα τεσσάρια είμαστε πλήρεις, όμως θα γίνει μπάχαλο πάλι αν τους κατεβάσουμε όλους μαζί. biggrin.gif
lakersdynasty
QUOTE(pan24 @ Feb 8 2015, 16:35 ) *
μπουρουσης-λουκας ειναι καλη λυση και αν ερθει και κουφος ειμαστε πληρεις.Οταν ο αντιπαλος δεν εχει μεσα καποιο θηριο ψηλο μπορει να παιξει και ο αντετοκουμπο 5.Ειδικα αν υπαρχει συστημα πηγαινει τον αντιπαλο ψηλο σε απομονωση απο την κορυφη θα παρουμε καποιους ποντους ευκολα


Ας μη το κάνουμε αυτό στον εαυτό μας.

Ο Αντετοκούνμπο μπορεί να σου εξασφαλίσει παίζοντας στο 3 καλή άμυνα και αλληλοκάλυψη αν παίξεις ζώνη ή άμυνα με βοήθειες. Και ναι μπορεί να καταλήξει πολλές φορές να είναι αυτός που θα διεκδικήσει το αμυντικό ριμπάουντ και να αρχίσει επιθέσεις αν βρει καλές ευκαιρίες στο τρανζίσιον.

Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να παίξει άμυνα στη θέση 5 ή να είναι αξιόπιστη λύση σκόρερ-δημιουργού στη θέση 5. Επίσης με τους παρόντες ψηλούς και ακόμη και αν ερχόταν και ο Κουφός ακόμα πιο καλό θα ήταν να τους συνδυάσεις με τον Κουφό ως περιφερειακό παρά να τον βάλεις να παίξει σε θέση που ακόμη και οι σωματικές του διαστάσεις δε θα του δίνουν πλεονέκτημα.

Γρήγορες επιθέσεις και δημιουργία στο τρανζίσιον, διεισδύσεις μετά απο πάσα στο τρίποντο, σουτ απο μέση απόσταση και σκορ και δημιουργία απο θέση περιφερειακού στο ποστ.

Αυτά πρέπει να είναι τα χαρακτηριστικά του Αντετοκούνμπο με την Εθνική. Αν έχουμε τα θέματα μας στη θέση 5 να προσπαθήσουμε να τα καλύψουμε δημιουργόντας θετικά ματσαρίσματα στη θέση 3.
επαθα λαστιχο
Την λογική του βάζω τον καλύτερο ποιοτικά παίκτη σε άλλη θέση και ρόλο την έχουν ομάδες τύπου Φιλιππίνες με τον Biatche,όχι μια ομάδα που (θέλει να)έχει σαν στόχο την διάκριση.Και πραγματικά δεν αντέχω άλλη Κουφιάδα.Έλεος!Έχει να παίξει από το 11 στην Εθνική,και τότε που έπαιξε ε δεν θα έλεγα ότι μεγαλούργησε.Τι διάολο ο Γκασόλ είναι?Η Γαλλία το πήρε με τον Αζινκά*,ε ας βολευτούμε με τους γνωστούς.Αφού ξεπεράσαμε το ανέκδοτο Βασιλειάδη,που ένα κομμάτι του μπασκετικού κόσμου είχε πειστεί ότι για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο έλειπε από την ομάδα το...clutch σουτ του, ε ας τελειώσουμε και με αυτόν.Μετρήστε και τον αντίκτυπο που θα έχει στα αποδυτήρια πιθανή επιστροφή του Original Greek Freek
laugh.gif
*Είχε βέβαια αλλού ένα σωρό παίκτες,αλλά σίγουρα η απουσία Νοά και λοιπών ψηλών δεν την έβλαψε
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.