Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
maik23
QUOTE (Zoys @ Jun 1 2012, 13:19 ) *
Απομόνωσα μερικά σημεία του post σου για να δείξω συγκεκριμένα που διαφωνώ, όχι για κάποιον άλλο λόγο (π.χ. για να αλλοιώσω τα λεγόμενα σου).

Δεν θα διαφωνήσω για τον χαρακτήρα του Σλούκα, αφού ούτε τον γνωρίζω προσωπικά, αλλά κι επειδή από όσα έχω μυριστεί από την ατμόσφαιρα δεν θυμίζει σίγουρα παράδειγμα πειθαρχημένου παίκτη. Ήδη όμως νομίζω ότι έχει καταλάβει πως αν θέλει να παίξει μπάσκετ στο υψηλό επίπεδο δεν μπορεί παρά να αρχίσει να ακούει παραπάνω τους προπονητές του και να δουλέψει πιο σκληρά ώστε να βελτιωθεί και να κερδίσει ο ίδιος τα λεπτά συμμετοχής του. Η φετινή σεζόν υπό τις οδηγίες του δασκάλου Ντούντα νομίζω πως του έχει διδάξει πολλά αφού πήρε σημαντικό μάθημα με το διάστημα που ήταν στον πάγο και έπαιρνε χρόνο ο Κατσίβελης αντί αυτού στις αρχές της σεζόν. Και οι Γιαννακίδης, Βεργίνης που τους παρακολούθησα φέτος σε ΠΑΟΚ και Άρη αντίστοιχα έχουν ταλέντο και το μέλλον δικό τους, αλλά ο Σλούκας παραμένει για μένα ανώτερος παικτικά κι ένα κλικ παραπάνω σε εκτελεστική ικανότητα, μπασκετικό IQ και ταλέντο. Ο χρόνος θα κρίνει φυσικά. Εγώ εύχομαι όλοι να φτάσουν ψηλά και να στελεχώσουν την Εθνική των επόμενων χρόνων.

Δεν πιστεύω πως η Εθνική έχει μόνο ένα σουτέρ (οι περισσότεροι έχουν αξιοπρεπή επίοδση στον τομέα αυτό), απλώς ο Βασιλειάδης είναι από κάθε άποψη ο καλύτερος σουτέρ και αυτό που ονομάζουμε "κλασικός σουτέρ" αφού αυτό αποτελεί τη βασική του αποστολή μέσα στο γέπδο. Σεβαστή η άποψη σου για αυτόν, εγώ πάλι τον θέλω στην 12άδα γιατί είναι ελαφρώς παράλογο να συμπεριλάβουμε σύμφωνα με όσα γράφεις παίκτες όπως ο Βεργίνης που δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο στην Α1 φέτος και να αφήσουμε έξω έναν παίκτη που τα πήγε περίφημα στο υψηλότερο επίπεδο στην Ευρώπη (ACB-Euroleague).


ναι φιλε κανενα προβλημα για τα τονισμενα το καταλαβα ,δεν ειπα τιποτα.συμφωνω σε ολα μαζι σου εκτος το τελευταιο γιατι εγω δεν ειπα να παρουμε τον βεργινη στη θεση του βασιλειαδη,αλλος το ειπε..δεν παιζουν ιδια θεση.εγω για ασσο μιλησα.αλλα αφου δεν αρεσει σε κανεναν να δωσουμε το δικαιωμα της διεκδικησης μιας θεσης στην προεπιλογη οχι μονο στον βεργινη αλλα και αλλους ''αγνωστους'' παικτες στο ευρυ κοινο τοτε ας το αφησουμε στην ακρη.
τωρα για τον βασιλειαδη εχω να πω ,οτι οπως και εσυ υποστηριζεις καλυτερα να παρουμε παικτες που κανουν λιγο απολα παρα καποιον που ξερει μονο να σουταρει.γιατι αυτος αν δεν βρει καλαθι,δεν μπορει να προσφερει,ενω οι αλλοι ακομα και αν δεν βαλουν τα 3ποντα τοτε εχουν τροπους να προσφερουν αλλου.αυτο ομως ειναι φιλσοφια του καθενος.πιστευω οτι περσι κληθηκε στην εθνικη γιατι μειναμε απο εμπειρα γκαρντ.μονο γιαυτο.τωρα υπαρχουν πιο πληρεστεροι παικτες που οπως λες και εσυ μπορουν να σκοραρουν.
να συμπληρωσω για τον σλουκα και γενικα αυτο που λες για το IQ και ταλέντο.ταλεντο ειναι η αντιληψη να αφομοιωσεις και να αποδωσεις αυτα που μαθαινεις ,με τον τροπο που τα διδαχτηκες και μετα να βαλεις την δικια σου υπογραφη IQ . η' οπως ειπε ενας μεγαλος παικτης ταλεντο ειναι η κουραση στην προπονηση.κανονικα θα επρεπε να ηταν ετοιμος .εμενα αυτο που μου βγαζει ειναι η΄οτι δεν δουλεψε η' οτι δεν θελει να ακουσει.
μακαρι και ο βασιλειαδης και ο σλουκας να γινουν πολυ καλυτεροι,σαν φιλαθλος κρινω.χρειαζομαστε ακομη περισοτερους παικτες γιατι οχι?

QUOTE (Zephyr @ Jun 1 2012, 13:22 ) *
Κάτσε ρε maik, δηλαδή δεν χρειαζόμαστε σουτέρ την στιγμή που μας έχει πάρει πρέφα όλη η Ευρώπη ότι δεν έχουμε σουτ και μας ταράζουν στην ζώνη σε κάθε αγώνα? Στο man2man υπερτερούν οι περισσότεροι σωματικά, αν πάμε και χωρίς σουτέρ πως θα αντιμετωπίσουμε την ζώνη? Θα βάλουμε τον Ντιρκ Μπουρούση να αμολάει κοτρόνια ?


χαχα smiley.gif καλο για τον μπουρουση ...καλα αυτος ετσι και αλλιως θα τα ριξει τα κοτρονια του να εισαι σιγουρος.

συμφωνω οτι μας πηραν πρεφα οπως λες.αλλα ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη.γιατι εκτος απο τους λογους που εδωσα στον προηγουμενο φιλο ,ειχα ξαναπει οτι τον εχουν ηδη σκαουταρει και θα τον κλεισουν ειδικα αφου δεν ξερει και να δειησδυει μεσα.και στην ζωνη που λες ειναι πολυ ευκολο να παιξουν 4ρις ζωνη και ενας κολλημενος πανω του αφου τον ξερουν.μα εχουμε 6 σουτερ που να ξερουν και να κανουν κιαλλα ,ναι.αυτο δυσκολα το αντιμετωπιζεις.π.χ. αν βαλεις μαντζαρη,ζηση,φωτση η' σπανουλη,περπερογλου,παπανικολαου εχεις παιχνιδι και απο τριποντο και μπασιμο-τρυπημα της αμυνας.ετσι διαλυεις την αμυνα και ψαχνονται.αυτοι δλδ δεν κανουν για τριποντα στην ζωνη?.μια χαρα τα χωσαν φετος.συν τα κοτρονια του μπουρουση η' το μετριο σουτ του πριντεζη η' του καιμακογλου.ενω αν εχεις βασιλειαδη εχεις μονο 2 γκαρντ και ενα τριποντο που αμα μπει.τον κλεινεις με ενα μαν2μαν και τελειωνεις μαυτον.προβλεψιμος.
δες λιγο πως αντιμετωπισε την ''ζωνη'' με την τσσκα ο θρυλος στον τελικο και πως ο παο.αυτο σου δειχνει τον ξεπερασμενο τροπο που υπηρχε για αντιμετωπιση της ζωνης.ο παο ετσι επαιξε ξεπερασμενα.η τσσκα σεν αφησε να περασει τιποτα μεσα στην ρακετα.ετσι ριχνανε τριποντα.και χασανε.ενω ο θρυλος εβαλε μεσα τους μικρους ,επαιξε δυνατη αμυνα και μετα δεν πηγε σε στατικη επιθεση ,κυνηγησε τον αιφνιδιασμο.ετσι τους κουρασε.και οσες φορες αναγκαστηκε να παιξει απεναντι σε σετ παιχνιδι γυρναγε συνεχεια την μπαλλα και εκανε σπλιτ αουτ για να σπασει την πιεση και να σουταρουν ελευθερα.υπαρχουν τροποι ,δεν χρειαζεται να σουταρεις απο το κεντρο και να παιζεις τζοκερ.

QUOTE (SG3ptshooter @ Jun 1 2012, 14:13 ) *
Όπως έχω ξαναπεί σε αυτό το topic δε δύναμαι να μιλάω για το συγκεκριμένο παίκτη, η συζήτηση με ξεπερνά και η θέση μου είναι πάγια. Δεν υπάρχει λόγος να κατεβαίνει, τόσο απλά.- Τώρα το αν γράφετε υπερβολές δεν είναι δικιά μου δουλειά να το κρίνω, ο καθένας έχει τη γνώμη του.


αν μιλας για τον βασιλειαδη συμφωνω.

QUOTE (tReason @ Jun 1 2012, 14:25 ) *
O βασιλειαδης εχει παιξει μόνο ένα τουρνουα με την εθνικη δεν μπορεις να τον κρινεις από 10 παιχνιδια μονο.Ειναι ασυλληπτο μικρο δειγμα.
Το συμπερασμα σου είναι αυθαιρετο.
Επισης δεν συμφωνω ότι ηταν κακος, ηταν μετριος και καλυτερος από αλλους που έχουν δεδομενη υποτιθεται θεση στην εθνικη..
Θελει μια μπαλα μονος του;Δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο και σιγουρα δεν την θελει οσο ο σπανουλης.μηπως να μην κληθει και αυτος;
Ανυπαρκτη αμυνα;Δεν υπαρχει κανενα στοιχειο που να επιβεβαιωνει αυτό τον ισχυρισμό
Επαιξε στην μαλαγα που πηρε πρωταθλημα ισπανιας και στον οσφπ και τωρα στην μπιλμπαο που εφτασε στους 8 της ευρωλιγκς δηλ. στις 10 κορυφαιες ομαδες της ευρωπης.
Επειδη δεν τον επελεξαν ο οσφπ-παο δεν σημαινει ότι οι 2 ομαδες έχουν το αλαθητο.
Πρεπει να παιζουν στην εθνικη μονο παικτες απο αυτές τις 2 ομαδες;
Ο Ντιαο παιζει στους σπερς και ο κεβιν λοβ στην μινεσσοτα αρα ο πρωτος είναι ο
Καλυτερος παικτης φανταζομαι;
Τα επιχειρηματα σου δεν αντεχουν στην λογικη επεξεργασια…
Ωραια η ιστορια από το παρελθον αλλα μου δειχνεις ότι εχεις μεινει λιγο πισω στις μπασκετικες εξελιξξεις αυτα συνεβησαν πριν 7 χρονια πολλα έχουν αλλαξει από τοτε.
Και γενικοτερα βγαζεις εμπαθεια προς ορισμενους παικτες κανοντας εμφανως ψευδεις χαρακτηρισμους.
Εγω δεν ειμαι εμπαθης προς κανενα παικτη γιατι καταλαβαινω ότι είναι χαζος οποιος κανει κατι τετοιο..


θα σου απαντουσα αλλα δεν υπαρχει λογος.
οταν μαθεις να κανεις διαλογο πολιτισμενα,χωρις να προσβαλεις ,θα ξαναμιλησεις μαζι μου.ως τοτε χανεις αυτην ευχαριστηση tongue.gif
maik23
QUOTE (basketall @ Jun 1 2012, 10:03 ) *
OPOS KAI GIA ZHSH SPANOULI MHN EISTE SIGOURI OTI 8A PANE EIDIKA O DEYTEROS


εχεις καμμια πληροφορια η' απλως διαισθηση?
nikspan
Το πρόβλημα της περσινής εθνικής ήταν ότι δεν μπορούσαν οι παικτες να δημιουργήσουν φάσεις με διεισδύσεις για να πηγαίνουν σε μπάσιμο ή ελεύθερο σουτ. Αυτό το κάνει τέλεια ο Σπανούλης ο οποίος θα παίρνει και τις φάσεις πάνω του όταν δεν βγαίνει η επίθεση.Αυτό σημαίνει πως αλλάζουμε επίπεδο. Θα βελτιωθούν και τα ποσοστά μας στα τρίποντα συνολικά αφού θα υπάρχουν περισσότερα ελεύθερα σουτ. Πέρσι κανέναν παίκτη μας δεν αντιμετώπιζαν οι αντίπαλοι ως μεγάλη απειλή και δεν γινόταν ποτέ σχεδόν ντάμπλ τιμ ώστε να βρεθεί η άμυνα σε ανισορροπία και να βρεθεί ελεύθερο σουτ. Όλα αυτά δείχνουν πως ο Βασιλειάδης φέτος έχει την ευκαιρία να κάνει πολύ καλές εμφανίσεις αφού η άμυνα θα είναι προσαρμοσμένη στο σπανούλη όπως κάνουν φέτος όλοι οι αντίπαλοι του ολυμπιακού!
KingCrimson
QUOTE(nikspan @ Jun 1 2012, 05:25 ) *
To 2005 και το 2006 είχες τέσσερα 4άρια(Κακιούζη, Φώτση, Ντικούδη, Τσαρτσαρη). Εκ των οποίων οι 2(Τσαρτσαρής, Ντικούδης) είναι κατά συνθήκη σέντερ και κυρίως ο Ντικούδης πολύ δυνατός. Το 2005 ήταν και ο Μπουρούσης στην αποστολή και έπαιξε νομίζω μόνο για λίγο στον τελικό. Οι ομάδες αυτές είχαν τριάρι μόνο το Βασιλόπουλο που δεν έπαιζε. Αλλά με ΔΔ, Παπαλουκά και Χατζηβρέττα τι να τα κάνεις τα 3άρια;


εγω ειμαι ξεκαθαρα υπερ των 3 σεντερ αλλα οταν μιλαμε για σεντερ επιπεδου Μπουρουση-Κουφο-Σοφο, για τη τωρινη κατασταση με τριτη επιλογη το Μαυροειδη αν και τον θεωρω πολυ εξυπνο και χρησιμο παικτη, πιστευω οτι σε αυτο το επιπεδο δε θα κανει μεγαλη διαφορα, μπορεις στην αναγκη να παιξεις και με πιο χαμηλο σχη,α για μερικα λεπτα χωρις κλασικο σεντερ, ειδικα στο Προολυμπιακο που τουλαχιστο απο τις ευρωπαϊκες ομαδες δεν υπαχουν και τιποτα πενταρια που να φοβιζουν ιδιαιτερα
Οποτε καλυτερα να δωσεις ενα αβανταζ στα 2-3 αρια που αυτη τη στιγμη ειναι σε καλυτερη κατασταση και να παρεις εναν συν, πχ να παρεις εναν μεταξυ των Περπε, Μπραμου και να μη τους κοψεις και τους δυο με το δεδομενο οτι και ο Καϊμακ μπορει να κατεβενει και στο 3, αν θεωρησουμε βεβαια οτι ο Βασιλειαδης θεωρειται σιγουρος εναντι Περπε- Μπραμου.
Υπαρχει και η περιπτωση του 2010 οπου ο Καζλαουσκας ειχε παρει μολις 4εις στο ασο-δυο(Καλαθη, ΔΔ, ζηση,Σπαν) για να δωσει πλεονεκτημα στα 4αρια που ηταν σε καλυτερη κατασταση και το ιδιο ειχε κανει και ο Γιαννακης το 2008 οπου αντι του Καλαθη, ηταν ο Παπαλουκας.
Γενικα υπαρχουν πολλοι συνδιασμοι που μπορουν να πανε καλα
Κατι ασχετο αλλα μιας και εγινε συζητηση παραπανω, παικτες σα το Σλουκα ή το Βασιλειαδη μπορει να μην ενθουσιαζουν με τη τακτικη τους, αλλα εχουν εμφυτο επιθετικο ταλεντο, πραγμα που δεν υπαρχει σε μεγαλες ποσοτητες στην ελληνικη ομαδα, ο ασταθμητος παραγοντας δηλαδη για τον αντιπαλο, παικτες που μπορουν να αλλαξουν ρυθμο στον αγωνα με 2-3 ατομικες ενεργειες
benchwarmer
QUOTE(KingCrimson @ Jun 1 2012, 21:56 ) *
εγω ειμαι ξεκαθαρα υπερ των 3 σεντερ αλλα οταν μιλαμε για σεντερ επιπεδου Μπουρουση-Κουφο-Σοφο, για τη τωρινη κατασταση με τριτη επιλογη το Μαυροειδη αν και τον θεωρω πολυ εξυπνο και χρησιμο παικτη, πιστευω οτι σε αυτο το επιπεδο δε θα κανει μεγαλη διαφορα, μπορεις στην αναγκη να παιξεις και με πιο χαμηλο σχη,α για μερικα λεπτα χωρις κλασικο σεντερ, ειδικα στο Προολυμπιακο που τουλαχιστο απο τις ευρωπαϊκες ομαδες δεν υπαχουν και τιποτα πενταρια που να φοβιζουν ιδιαιτερα


Ο Χορφορντ πχ δεν φοβιζει? Ο 2.21 Αβερελ? Τα νταμαρια των Ρωσων? Οι Λιθουανοι με Βαλανσιουνας?
Νομιζω ειναι απαραιτητος ο τριτος σεντερ, αφου κανενα απο τα τεσσαρια μας (Φωτσης, Πριντεζης) δεν μπορει να παιξει ουτε κατα διανοια στο 5. Αν ενα απο τα τεσσαρια μας ηταν τυπου Αντιτς πχ, τοτε ναι, θα μπορουσαμε να παμε με 2 σεντερ, τωρα σε καμια περιπτωση.

Εν πασει περιπτωσει, για τις υπολοιπες θεσεις (αλλα ακομα και για τους σεντερ), θα κριθουν αρκετα και απο την προετοιμασια, μην θεωρουμε κατι δεδομενο απο τωρα. Περυσι πχ ηταν ξεκαθαρο οτι στην αρχη ηταν σχεδον σιγουρος ο Βουγιουκας, αλλα τελικα προτιμηθηκε ο Μαυροειδης που ειχε κληθει μαλιστα τελευταια στιγμη. Κατι παρομοιο μπορει να συμβει και φετος σε αρκετες θεσεις, μην θεωρουμε τιποτα δεδομενο απο τωρα..
KingCrimson
QUOTE(benchwarmer @ Jun 1 2012, 22:25 ) *
Ο Χορφορντ πχ δεν φοβιζει? Ο 2.21 Αβερελ? Τα νταμαρια των Ρωσων? Οι Λιθουανοι με Βαλανσιουνας?
Νομιζω ειναι απαραιτητος ο τριτος σεντερ, αφου κανενα απο τα τεσσαρια μας (Φωτσης, Πριντεζης) δεν μπορει να παιξει ουτε κατα διανοια στο 5. Αν ενα απο τα τεσσαρια μας ηταν τυπου Αντιτς πχ, τοτε ναι, θα μπορουσαμε να παμε με 2 σεντερ, τωρα σε καμια περιπτωση.

Εν πασει περιπτωσει, για τις υπολοιπες θεσεις (αλλα ακομα και για τους σεντερ), θα κριθουν αρκετα και απο την προετοιμασια, μην θεωρουμε κατι δεδομενο απο τωρα. Περυσι πχ ηταν ξεκαθαρο οτι στην αρχη ηταν σχεδον σιγουρος ο Βουγιουκας, αλλα τελικα προτιμηθηκε ο Μαυροειδης που ειχε κληθει μαλιστα τελευταια στιγμη. Κατι παρομοιο μπορει να συμβει και φετος σε αρκετες θεσεις, μην θεωρουμε τιποτα δεδομενο απο τωρα..


συμφωνω απλα γραφω και καποια εναλλακτικα σεναρια επειδη τους Βουγιουκα-Μαυροειδη τους φοβαμαι αρκετα για το κατα ποσο θα ανταποκριθουν, ειδικα το Βουγιουκα απο θεμα διαθεσης
xristos_metal
Σπανουλης-Ζησης-Καλαθης-Σλουκας-Μαντζαρης
Παπανικολαου-Βασιλειαδης
Φωτσης-Πριντεζης
Βουγιουκας-Μπουρουσης-Σοφο

Ειναι σχεδον σιγουρο νομιζω.

Μακαρι να ειναι καλα ο Κουφος να παρει τη θεση του Μπουρου.
ViC
Το εισητήριο για τους ολυμπιακούς υπάρχει μεγάλη περίπτωη να κριθεί σε ματς με τα Σκόπια. Εκεί τι λέτε; Χρειαζόμαστε τρίτο ψηλό; Δε λέω ότι χρειαζόμαστε ή δε χρειαζόμαστε. Τροφή για σκέψη απλώς. Εγώ πάντως θα έπαιρνα και τρίτο πεντάρι και θα προσπαθούσα να κάνω την αδυναμία μου δύναμη. Αν πάει για παράδειγμα ο Βουγιούκας, να μην μπαίνει δίλεπτα να μαζεύει κάνα ριμπάουντ και να ξεκουράζει το Μπουρούση. Να στηρίξεις παιχνίδι πάνω του...
maik23
να σου πω,το θεμα σε μερικα παιχνιδια δεν ειναι αν θα εχουμε 3ο 5αρι η' οχι αλλα ποσο καλα θα παιξουν οι δικοι μας.και λεγοντας καλα εννουμε συγκεντρωμενα,με αφοσιωση στην τακτικη και με διαθεση μεχρι τελους για την νικη.και περσι αν παιζαμε πιο συγκεντρωμενα μερικα παιχνιδια θα τα ειχαμε κερδισει.βεβαια ειχαμε και απειρα παιδια.τωρα θα ειναι αλλιως γιατι εκτος απο το κινητρο που εχουμε να ανταποδωσουμε τα περσινα και να αποδειξουμε οτι ειμαστε καλυτεροι,εχουμε και τους παλιους εμπειρους γκαρντ που επιστρεφουν.δεν θα ειναι ιδια τα πραγματα!
nestoras kommatos
Ξέρουμε μήπως ποια μέρα θα ανακοινωθούν τα ονόματα των 18 αθλητών της εθνικής ενόψει του προολυμπιακού τουρνουά στη Βενεζουέλα;

Λογικά μέσα στη βδομάδα, γιατί την επομένη νομίζω ξεκινάει η προετοιμασία.


Vas
QUOTE(nestoras kommatos @ Jun 3 2012, 11:54 ) *
Ξέρουμε μήπως ποια μέρα θα ανακοινωθούν τα ονόματα των 18 αθλητών της εθνικής ενόψει του προολυμπιακού τουρνουά στη Βενεζουέλα;

Λογικά μέσα στη βδομάδα, γιατί την επομένη νομίζω ξεκινάει η προετοιμασία.



O Ζούρος ακόμα παίζει στην Τουρκία... Οι Ζήσης, Μπορούσης, Φωτσης θα μπουν τουλάχιστον σε 2 βδομάδες, αρα μάλλον θα είναι η χειρότερη προετoiμασία ever!!
topscorer
QUOTE (ViC @ Jun 2 2012, 03:48 ) *
Το εισητήριο για τους ολυμπιακούς υπάρχει μεγάλη περίπτωη να κριθεί σε ματς με τα Σκόπια. Εκεί τι λέτε; Χρειαζόμαστε τρίτο ψηλό; Δε λέω ότι χρειαζόμαστε ή δε χρειαζόμαστε. Τροφή για σκέψη απλώς. Εγώ πάντως θα έπαιρνα και τρίτο πεντάρι και θα προσπαθούσα να κάνω την αδυναμία μου δύναμη. Αν πάει για παράδειγμα ο Βουγιούκας, να μην μπαίνει δίλεπτα να μαζεύει κάνα ριμπάουντ και να ξεκουράζει το Μπουρούση. Να στηρίξεις παιχνίδι πάνω του...

συμφωνω απολυτα φιλε μου
αυτη ειναι η διαφορα του βουγιουκα του παναθηναικου απο το βουγιουκα της εθνικης
στα 10λεπτα που παιζει στον παναθηναικο ολα γυριζουν γυρω του και πιστευω πως τα αποτελεσματα ειναι ικανοποιητικα
tsouras o.a.c
Το πιο σωστο που εχουμε να κανουμε ειναι βεβαια να δουμε και τι στυλ μπασκετ θελει να παιξει ο προπονητης μας ,σε συνδυασμο με τι υλικο εχει στα χερια του! Εγω,ισως και λιγο επηρρεασμενος απο τον ενθουσιασμο των ημερων,ισως κι επειδη ο ηγετης θα ειναι ο Σπαν και θα περιστοιχιζεται απο ερκετους δικους του στον Ολυμπιακο,νομιζω οτι ο Ζουρος θα βασιστει και στην λειτουργια που θεσπισε ο Ντουντα! Up-tempo παιχνιδι ,με αιχμη του δορατος την θεση 3,και με γεματη ρακετα να αντιμετωπιζει και set παιχνιδι!

Δεν ξερω ποιοι θα απαρτιζουν την 12αδα,αλλα η 18αδα πραγματικα ειναι πολυ ευχαριστος πονοκεφαλος

Καλαθης,Σλουκας,Μαντζαρης,Ζησης,Σπανουλης
Βασιλειαδης,Μπραμος,Παππας
Παπανικολαου,Πεπρερογλου,Καιμακογλου
Φωτσης,Πριντεζης,
Μπουρουσης,Μαυροειδης,Σοφο,Κουφος,Βουγιουκ
ας

Η αληθεια ειναι οτι καπου εκει χωμενο θα ηθελα και τον Μαυροκεφαλιδη, ετσι για να εχει μια σπαζοκεφαλια παραπανω ο Ζουρος!
Την κοιταζω αυτη την 18αδα και νιωθω ηρεμος τουλαχιστον για τα επομενα 4 χρονια!

VAST333
Ειναι τραυματιες Σχορτσιανιτης-Κουφος????? blink.gif blink.gif

Νομιζω ειναι εγκυρο site



http://www.sport-fm.gr/article/557031

Οι τελικοί των «αιωνίων» ανήκουν στο παρελθόν και η μπασκετική σκυτάλη περνά στην επίσημη αγαπημένη. Το Προολυμπιακό Τουρνουά της Βενεζουέλας (2-8 Ιουλίου) απέχει λιγότερο από ένα μήνα και η Εθνική είναι έτοιμη να διεκδικήσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για τρίτη συνεχή χρονιά.

Από μέρα σε μέρα αναμένονται οι κλήσεις των παικτών για την προετοιμασία. Ελλείψει χρόνου, ο Ηλίας Ζούρος δεν αναμένεται να καλέσει περισσότερους από 15-16 παίκτες, αλλά και δεν θα προχωρήσει σε πολλές αλλαγές σε σχέση με την ομάδα που κατέκτησε την έκτη θέση στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Εκτός πλάνων είναι ο Διαμαντίδης που έχει αποσυρθεί, αλλά και οι τραυματίες Σχορτσανίτης και Κουφός (ο τελευταίος έχει λιγοστές πιθανότητες). Επανέρχεται σίγουρα ο μεγάλος απών του περσινού καλοκαιριού Βασίλης Σπανούλης, ενώ ερωτηματικό παραμένει αν ο έτερος που απουσίαζε τότε για λόγους υγείας, Στράτος Περπέρογλου, αποτελεί ερωτηματικό.

Στους έντεκα της Λιθουανίας (εξαιρείται ο Κουφός), δηλαδή Ζήση, Φώτση, Μπουρούση, Καλάθη, Καϊμακόγλου, Παπανικολάου, Σλούκα, Μαυροειδή, Βασιλειάδη, Μπράμο και Ξανθόπουλο, αναμένεται να προστεθούν ο εξαιρετικά φορμαρισμένος Γιώργος Πρίντεζης, ο ανερχόμενος Βαγγέλης Μάντζαρης και ο χρήσιμος-ελλείψει πολλών επιλογών στο «5»-Ίαν Βουγιούκας. Ο πονοκέφαλος του τεχνικού τιμ αφορά την καθυστερημένη ενσωμάτωση των «Ιταλών», αφού-αν τελικά Σιένα και Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο φτάσουν στους τελικούς-θα ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους το συντομότερο στις 15 και το αργότερο στις 21 Ιουνίου.



dimitrios 1985
Παιδια το μεγαλο προβλημα της εθνικης ειναι στους ψηλους..Με τον κουρασμενο και χωρις προετοιμασια μπουρουση ουσιαστικα να ειναι η μονη απειλη...Ο βουγιουκας και κατα δευτερον λογο ο μαυροειδης αν επιλεγει θα ειναι βοηθητικες λυσεις κι για λιγα λεπτα.Απο την αλλη στα γκαρντ θα γινει μαχη για την δωδεκαδα με σλουκα,μαντζαρη,καλαθη,σπανουλη,μπραμος και ζηση..Οσο για τις θεσεις 3-4 ειμαστε απο τισ πλεον πληρεις της ευρωπης με πριντεζη,καιμακογλου,παπανικολαου και φωτση.
qspock
QUOTE(VAST333 @ Jun 4 2012, 15:30 ) *
Ελλείψει χρόνου, ο Ηλίας Ζούρος δεν αναμένεται να καλέσει περισσότερους από 15-16 παίκτες, αλλά και δεν θα προχωρήσει σε πολλές αλλαγές σε σχέση με την ομάδα που κατέκτησε την έκτη θέση στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Εκτός πλάνων είναι ο Διαμαντίδης που έχει αποσυρθεί, αλλά και οι τραυματίες Σχορτσανίτης και Κουφός (ο τελευταίος έχει λιγοστές πιθανότητες). Επανέρχεται σίγουρα ο μεγάλος απών του περσινού καλοκαιριού Βασίλης Σπανούλης, ενώ ερωτηματικό παραμένει αν ο έτερος που απουσίαζε τότε για λόγους υγείας, Στράτος Περπέρογλου, αποτελεί ερωτηματικό.

Στους έντεκα της Λιθουανίας (εξαιρείται ο Κουφός), δηλαδή Ζήση, Φώτση, Μπουρούση, Καλάθη, Καϊμακόγλου, Παπανικολάου, Σλούκα, Μαυροειδή, Βασιλειάδη, Μπράμο και Ξανθόπουλο, αναμένεται να προστεθούν ο εξαιρετικά φορμαρισμένος Γιώργος Πρίντεζης, ο ανερχόμενος Βαγγέλης Μάντζαρης και ο χρήσιμος-ελλείψει πολλών επιλογών στο «5»-Ίαν Βουγιούκας. Ο πονοκέφαλος του τεχνικού τιμ αφορά την καθυστερημένη ενσωμάτωση των «Ιταλών», αφού-αν τελικά Σιένα και Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο φτάσουν στους τελικούς-θα ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους το συντομότερο στις 15 και το αργότερο στις 21 Ιουνίου.


Αρα το πολυ 16δα:

Καλαθης - Μαντζαρης - (Σλουκας - Ξανθοπουλος)
Σπανουλης - Ζησης - Βασιλειαδης
Παπανικολαου - (Περπερογλου - Μπραμος)
Πριντεζης - Φωτσης - Καιμακογλου
Μπουρουσης - Βουγιουκας - (Μαυροειδης)

Για μενα οι 11 εκτος παρενθεσεως ειναι σιγουροι. Και παιζει μια θεση αναμεσα σε: Σλουκα, Ξανθοπουλο, Περπερογλου, Μπραμο, Μαυροειδη.

Αν υποθεσουμε πως περσυ ο Μαυροειδης ηταν ισως ο παιχτης με τη μικροτερη συμετοχη, και το οτι σε αριθμο ψηλων εχουμε παλι 5 χωρις αυτον: Δηλαδη περσυ ειχαμε 3 πενταρια και 2 τεσσαρια, φετος εχουμε 3 τεσσαρια και 2 5ρια, αφου ο Πριντεζης ειναι καθαρο 4, ενω ο Κουφος 5. Συμπερασμα: Ο Μαυροειδης και λογω μεγαλου ανταγωνισμου σε αλλες θεσεις δυσκολα θα ειναι στην 12δα. Εξαλλου υπο συνθηκες, Φωτσης και Πριντεζης μπορουν να παιξουν σαν διδυμο ψηλων σε 4 και 5 σε ελαφρυ σχημα.

Το ιδιο ισχυει και για τον Ξανθοπουλο, ο οποιος με την παρουσια του Σπανουλη του Ζηση και του Καλαθη δεν εχει κανενα λογο υπαρξης. Βαζω σιγουρο τον Μαντζαρη λογω την εξαντλητικης αμυνας του (λεγε με Μακαλεμπ). Θεωρω οτι θα ηταν ΕΓΚΛΗΜΑ να μεινει εξω, αρα ο Σλουκας μαλλον μενει εκτος, κι ας προσφερει περισσοτερο στο περιφερειακο σουτ.

Οποτε?

Μενουν Μπραμος και Περπερογλου για την μια θεση που απομενει. Διχως προγνωστικα, με τον Στρατο να εχει το πλεονεκτημα λογω σκορ κι εμπειριας, και τον Μπραμο το πανω χερι λογω της περσυνης του συμμετοχης.
Παντως ενας απο τους 2 δεν χωραει. Εκτος αν μπουνε και οι 2 και κοπει ο Βασιλειαδης, κατι μαλλον πολυ δυσκολο βασει της φετινης παρουσιας του τελευταιο στην Μπιλμπαο, αλλα και της περσυνης του συμετοχης.
rchos
δεν θελω να σχολιασω γενικα αλλα μονο για τους ψηλους θελω κατι να πω.

δεν γινεται να πας μονο με βουγιουκα-μπουρουση.απλα δεν βγαινει.

ειτε αρεσει ειτε οχι ο μαυροειδης πρεπει να ειναι σαν τριτο σεντερ.


για μενα σε παρενθεση μπαινει ο καιμακογλου σε αυτο το ροστερ που εχεις παραθεσει και ο μαυροειδης εξω.
και απο αυτους που ειναι στις παρενθεσεις πλεον καιμακογλου και περπε ειναι οι δυο που υπαρχει το ουσιαστικο διλειμα.
με καιμακογλου ισως να ειναι πιο χρησιμος απο περπε.

στο τρια μπορεις να κανεις αλχημειες στο 5 οχι ειδικα οταν τα τεσαρια σου ειναι παιχτες που σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να βοηθησουν στο 5.καποτε με ντικουδη ας πουμε και τσαρτσαρη αυτο ηταν πιθανο.τωρα με φωτση και πριντεζη δεν εχεις δυνατοτητα να πας μονο με δυο πενταρια.
G-arenas
QUOTE (rchos @ Jun 5 2012, 20:43 ) *
δεν θελω να σχολιασω γενικα αλλα μονο για τους ψηλους θελω κατι να πω.

δεν γινεται να πας μονο με βουγιουκα-μπουρουση.απλα δεν βγαινει.

ειτε αρεσει ειτε οχι ο μαυροειδης πρεπει να ειναι σαν τριτο σεντερ.


για μενα σε παρενθεση μπαινει ο καιμακογλου σε αυτο το ροστερ που εχεις παραθεσει και ο μαυροειδης εξω.
και απο αυτους που ειναι στις παρενθεσεις πλεον καιμακογλου και περπε ειναι οι δυο που υπαρχει το ουσιαστικο διλειμα.
με καιμακογλου ισως να ειναι πιο χρησιμος απο περπε.

στο τρια μπορεις να κανεις αλχημειες στο 5 οχι ειδικα οταν τα τεσαρια σου ειναι παιχτες που σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να βοηθησουν στο 5.καποτε με ντικουδη ας πουμε και τσαρτσαρη αυτο ηταν πιθανο.τωρα με φωτση και πριντεζη δεν εχεις δυνατοτητα να πας μονο με δυο πενταρια.


δεν νομιζω πως ειναι απαραιτητο να παει η εθνικη με τρεις σεντερ,καλυτερα να εχουμε υπεροπλια στις θεσεις 3-4,παρα να παρουμε μαυροειδη...μην ξεχναμε οτι φετος ο οσφπ πηρε πρωταθλημα και ευρωπαικο με μολις 2 σεντερ,δεν βαζω καν τον λαζο μεσα,και μαλιστα και οι δυο ειναι πολυ κοντοι για την θεση αυτη...

ετσι και αλλιως στο προολυμπιακο καμια ομαδα απο τους διεκδικητες της προκρισης δεν εχουν 3 σεντερ...τα σκοπια εχουν εναν,ο αλλος ειναι αναπηρος,η ρωσια εχει παλι 2 σεντερ μοζγκοφ,καουν και ενα 4-5 τον βοροντσεβιτς και ι λιθουανια παλι 2(γιαβτοκας,βαλαντσιουνας και 4-5 τους λαβρινοβιτς)

και απο το να παμε με τρια σεντερ δηλαδη με μαυροειδη και να αγωνιζεται για 5-7 λεπτα παιζοντας 2-3 σκληρες αμυνες,νομιζω πως θα κερδισουμε περισσοτερα αν εχουμε υπεροπλια στο 3-4...




rchos
QUOTE(G-arenas @ Jun 5 2012, 21:14 ) *
δεν νομιζω πως ειναι απαραιτητο να παει η εθνικη με τρεις σεντερ,καλυτερα να εχουμε υπεροπλια στις θεσεις 3-4,παρα να παρουμε μαυροειδη...μην ξεχναμε οτι φετος ο οσφπ πηρε πρωταθλημα και ευρωπαικο με μολις 2 σεντερ,δεν βαζω καν τον λαζο μεσα,και μαλιστα και οι δυο ειναι πολυ κοντοι για την θεση αυτη...

ετσι και αλλιως στο προολυμπιακο καμια ομαδα απο τους διεκδικητες της προκρισης δεν εχουν 3 σεντερ...τα σκοπια εχουν εναν,ο αλλος ειναι αναπηρος,η ρωσια εχει παλι 2 σεντερ μοζγκοφ,καουν και ενα 4-5 τον βοροντσεβιτς και ι λιθουανια παλι 2(γιαβτοκας,βαλαντσιουνας και 4-5 τους λαβρινοβιτς)

και απο το να παμε με τρια σεντερ δηλαδη με μαυροειδη και να αγωνιζεται για 5-7 λεπτα παιζοντας 2-3 σκληρες αμυνες,νομιζω πως θα κερδισουμε περισσοτερα αν εχουμε υπεροπλια στο 3-4...


μα στο τελος της σαιζον ολοι οι ολυμπιακοι λεμε οτι το μαρτυριο με τριτο ψηλο τον παπαδοπουλο δεν γινεται να το ξαναπερασουμε.αλλα καλος η κακος ο λαζος ειχαμε τριτο ψηλο.επισης ειχαμε τον περο που μπορει να βοηθησει λογο κορμιου στο 5.
οσο για τους αντιπαλους το λες απο μονος σου.εχουν μεσα και εναν παιχτη που μπορει να παιξει σε ειδικες συνθηκες και στο 4 και στο 5.
οι πριντεζης-φωτσης δεν μπορουν να το κανουν αυτο για μενα.

ας μην αναφερω δε οτι αν παμε με μπουροθση-βουγιουκα εχουμε 1,5 σεντερ και οχι δυο.
Manu7
QUOTE(G-arenas @ Jun 5 2012, 21:14 ) *
δεν νομιζω πως ειναι απαραιτητο να παει η εθνικη με τρεις σεντερ,καλυτερα να εχουμε υπεροπλια στις θεσεις 3-4,παρα να παρουμε μαυροειδη...μην ξεχναμε οτι φετος ο οσφπ πηρε πρωταθλημα και ευρωπαικο με μολις 2 σεντερ,δεν βαζω καν τον λαζο μεσα,και μαλιστα και οι δυο ειναι πολυ κοντοι για την θεση αυτη...

ετσι και αλλιως στο προολυμπιακο καμια ομαδα απο τους διεκδικητες της προκρισης δεν εχουν 3 σεντερ...τα σκοπια εχουν εναν,ο αλλος ειναι αναπηρος,η ρωσια εχει παλι 2 σεντερ μοζγκοφ,καουν και ενα 4-5 τον βοροντσεβιτς και ι λιθουανια παλι 2(γιαβτοκας,βαλαντσιουνας και 4-5 τους λαβρινοβιτς)

και απο το να παμε με τρια σεντερ δηλαδη με μαυροειδη και να αγωνιζεται για 5-7 λεπτα παιζοντας 2-3 σκληρες αμυνες,νομιζω πως θα κερδισουμε περισσοτερα αν εχουμε υπεροπλια στο 3-4...


Ναι ο Ολυμπιακός είχε 2 σέντερ-τέρατα φυσικής κατάστασης.Ε πείτε μου ότι ο Μπουρούσης και ο Βουγιούκας είναι μια από τα ίδια να τραβήξω τα μαλλιά μου...

Το 2010 πήγαμε με 4 σέντερ και 4(!) μόλις γκαρντ και οι περισσότεροι λέγανε καλά έκανε..Μια μέση λύση μπορούμε να βρούμε επιτέλους??

Γράφεις ότι η Λιθουανία έχει 2 σέντερ και τους 2 Λαβρίνοβιτς που είναι 4-5.Άρα πόσες πιθανές λύσεις έχει για σέντερ??? 4!!
Η Ρωσία λες έχει Μοζγκόφ,Καούν...Ε ας είχε και η Ελλάδα τέτοια θηρία και δεν θα με ένοιαζε να έχουμε παραπάνω σέντερ.
Τα Σκόπια έχει 1 λες και έναν ανάπηρο..Τα Σκόπια είχαν ποτέ καμιά γκάμα 5άριων για να διαλέξουνε???

Άρα αυτοαναιρείσαι μόνος σου....
Η ομάδα επίσης φέτος δεν έχει τεσσαροπεντάρι για να παίξει και αυτό λίγο στο 5.Πάνε οι εποχές του Τσάρτσα,του Ντικούδη.
Συμφωνώ λοιπόν απολύτως με το ποστ του admin. smile.gif

Tην υπεροπλία στο 3-4 δεν την κατάλαβα πόσο θα βοηθήσει?Σε μια θέση που μπορούμε να πάρουμε σκορ ποιος να πρωτοπαίξει δηλαδή?

Εγώ εδώ προβληματίζομαι μήπως ο Καϊμακόγλου μείνει έξω μιας και στη θέση 3 για μένα δεν είναι καλός γιατί είναι αργός κόντρα σε καλά 3άρια.

Zoys
Συμφωνώ με rchos. Τρεις σέντερ και έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα με Κουφό και Σόφο οδηγούμαστε στον Μαυροειδή.
Το δίλημμα θα είναι ανάμεσα σε Καϊμακόγλου και Περπέρογλου όπου εξαιτίας και της ικανότητας του πρώτου να βοηθήσει και στο 3 θα τον προτιμούσα δίνοντας ένα διάλειμμα στον Στράτο.
aegeansheed
Ο Ζούρος έχει αποφανθεί ήδη μία φορά στο παρελθόν υπέρ του Μαυροειδή στο δίλημμα "Βουγιούκας ή Μαυροειδής". Τόσο σίγουρο έχω τον Βουγιούκα. Αν θα πιεστεί να πάρει τον τελευταίο θα είναι λόγω της κρισιμότητας της διοργάνωσης, κατά τα άλλα έχει δείξει ότι δεν τον προτιμά και η αλήθεια είναι ότι δεν έχει αλλάξει κάτι (στο καλύτερο εννοείται) μετά έναν χρόνο σε αυτό που μπορεί να προσφέρει ο Ίαν σε μια ομάδα.

Όμως δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί μια ομάδα να έχει πρόβλημα ακόμα και μόνο με 2 πεντάρια σήμερα. Θα πρέπει να φανταστώ μία ομάδα να παίζει τραγικά επίμονα με έναν φοβερό σέντερ, που θα κάνει παπάδες και θα βγάλει όχι μόνο τον έναν βασικό ψηλό (μας) έξω με foul ή απλά θα τον κουράσει τόσο που θα αναγκάζεται να χρειάζεται οπωσδήποτε τρελά λεπτά ξεκούρασης. Αν αυτός είναι ο φόβος με το να κατεβαίνεις με 2 center, τότε ευχαριστώ, δε θα πάρω.

Ειδικά για την επιλογή "Βουγιούκας", που έχει το εύκολο φάουλ στο αίμα του, όταν τον παίρνεις, είναι σαν να παίρνεις αμυντικά έναν ψηλό λιγότερο. Θέλω να πω ότι θεωρητικά μπορείς να κατέβεις με Μπουρούση-Μαυροειδή, αλλά με δίδυμο Μπουρούση-Βουγιούκα είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα βρεθείς μπροστά στην κατάσταση ο Βουγιούκας να είναι φορτωμένος με φάουλ και να έχεις -1 παίκτη διαθέσιμο από τον πάγκο.

Ένα άλλο δυνητικά θεωρητικό πρόβλημα με λιγότερα πεντάρια είναι το αμυντικό ριμπάουντ, αλλά αυτό δε νομίζω να μας προβληματίζει (κι ελπίζω τον Ζούρο) έχοντας το καλύτερο 4άρι αμυντικό ριμπάουντερ που κυκλοφορεί, καθώς και 3άρια/3αροτεσσάρια που είναι πάνω του μέσου καλοί ρακοσυλλέκτες (Καϊμακόγλου, Παπανικολάου, Πρίντεζης).
ViC
ο Φώτσης και ο Πρίντεζης ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να παίξουν σαν δίδυμο ψηλών. Μιλάμε για ένα καθαρό και ένα ελαφρύ τεσσάρι. Κανείς δεν είναι 4-5άρι.
Με αυτό το σκεπτικό χρειάζεται ο τρίτος σέντερ. Και δυστυχώς, θα έχουμε και τον Μπουρούση κουρασμένο, αφού οι ιταλικοί τελικοί αργούν ακόμα.
Razorblade Fish
Οι μακαροναδες γιατι δεν αφηναν τους τελικους να τελειωσουν Ιουλιο καλυτερα;Επειδη ειναι πουθεναδες αυτοι θα την πληρωσουν οι Εθνικες που εχουν υποχρεωσεις μεσα σε Ολυμπιακη χρονια;
tReason
O πρωταθλητης ευρωπης ποσους σεντερ εχει; 1,5 και ο λαζος δεν πιανεται γιατι οποτε μπαινει κανει σερι ο αντιπαλος...
Και η περιπτωση του λαζου ειναι χαρακτηριστικη αν ειναι να εχεις ενα τριτο σεντερ μονο για να εχεις δεν κερδιζεις τιποτα.
Ο οσφπ καλυτερα να επαιζε πχ με αντις πριντεζη.
Επισης το πιο σημαντικο ειναι αν οι αντιπαλοι εχουν βαρεις σεντερ και οι περισοτεροι δεν εχουν κλασσικα πενταρια
που μπορουν να σπρωξουν.
Οποτε νομιζω πρεπε να παρει 2 σεντερ γιατι πολυ απλα οι σεντερ εκτος του μπουρουση δεν εναι υψηλου εππεδου
και δεν εχει νοημα να παρεις καποιον μονο για να τον παρεις.Καλυτερα να παιξει με χαμηλα σχηματα που οπως εδιξε ο οσφπ αλλα και στο ΝΒΑ ειναι πολυ αποτελεσματικα.
Manu7
QUOTE(tReason @ Jun 6 2012, 02:57 ) *
O πρωταθλητης ευρωπης ποσους σεντερ εχει; 1,5 και ο λαζος δεν πιανεται γιατι οποτε μπαινει κανει σερι ο αντιπαλος...
Και η περιπτωση του λαζου ειναι χαρακτηριστικη αν ειναι να εχεις ενα τριτο σεντερ μονο για να εχεις δεν κερδιζεις τιποτα.
Ο οσφπ καλυτερα να επαιζε πχ με αντις πριντεζη.
Επισης το πιο σημαντικο ειναι αν οι αντιπαλοι εχουν βαρεις σεντερ και οι περισοτεροι δεν εχουν κλασσικα πενταρια
που μπορουν να σπρωξουν.
Οποτε νομιζω πρεπε να παρει 2 σεντερ γιατι πολυ απλα οι σεντερ εκτος του μπουρουση δεν εναι υψηλου εππεδου
και δεν εχει νοημα να παρεις καποιον μονο για να τον παρεις.Καλυτερα να παιξει με χαμηλα σχηματα που οπως εδιξε ο οσφπ αλλα και στο ΝΒΑ ειναι πολυ αποτελεσματικα.

Έλα Χριστέ και Παναγιά τζάμπα τα γράφουμε...

Πάμε άλλη μία...(από το προηγούμενο ποστ..)

QUOTE
Ναι ο Ολυμπιακός είχε 2 σέντερ-τέρατα φυσικής κατάστασης.Ε πείτε μου ότι ο Μπουρούσης και ο Βουγιούκας είναι μια από τα ίδια να τραβήξω τα μαλλιά μου...

Το 2010 πήγαμε με 4 σέντερ και 4(!) μόλις γκαρντ και οι περισσότεροι λέγανε καλά έκανε..Μια μέση λύση μπορούμε να βρούμε επιτέλους??

Γράφεις ότι η Λιθουανία έχει 2 σέντερ και τους 2 Λαβρίνοβιτς που είναι 4-5.Άρα πόσες πιθανές λύσεις έχει για σέντερ??? 4!!
Η Ρωσία λες έχει Μοζγκόφ,Καούν...Ε ας είχε και η Ελλάδα τέτοια θηρία και δεν θα με ένοιαζε να έχουμε παραπάνω σέντερ.
Τα Σκόπια έχει 1 λες και έναν ανάπηρο..Τα Σκόπια είχαν ποτέ καμιά γκάμα 5άριων για να διαλέξουνε???


Vas
Έχω την εντύπωση ότι διακρίνω μια υποτίμηση στο Μαυροειδή.

Μπορεί όντως να μην είναι το καλύτερο 5άρι στην Ευρώπη αλλά,
1. Επιθετικά, μπορεί να προσφέρει εναλλακτικούς τρόπους επίθεσης. Στο pick n roll είναι μανούλα, ενώ με την συνεχή του κίνηση, βοηθά στα σκριν για να βγουν ελεύθερα σουτ.
2. Αμυντικά, παίζει πολύ σκληρή άμυνα σε βαθμό να εκενευρίζει τον αντίπαλο. Μπορεί να αντιμετωπίσει εξίσου βαριά 5άρια, αλλά και “ελαφρά” λόγω της ευκινησίας του.

Βασικό του μειονέκτημα το ριμπάουντ, αφού υστερεί σημαντικά σε άλμα.
maik23
QUOTE (rchos @ Jun 5 2012, 21:34 ) *
μα στο τελος της σαιζον ολοι οι ολυμπιακοι λεμε οτι το μαρτυριο με τριτο ψηλο τον παπαδοπουλο δεν γινεται να το ξαναπερασουμε.αλλα καλος η κακος ο λαζος ειχαμε τριτο ψηλο.επισης ειχαμε τον περο που μπορει να βοηθησει λογο κορμιου στο 5.
οσο για τους αντιπαλους το λες απο μονος σου.εχουν μεσα και εναν παιχτη που μπορει να παιξει σε ειδικες συνθηκες και στο 4 και στο 5.
οι πριντεζης-φωτσης δεν μπορουν να το κανουν αυτο για μενα.

ας μην αναφερω δε οτι αν παμε με μπουροθση-βουγιουκα εχουμε 1,5 σεντερ και οχι δυο.


για μενα ο μονος τριτος ψηλος ειναι ο μαυροκεφαλιδης.και δεν καταλαβαινω την λογικη του να τιμωρουμε καποιον επειδη δεν πηγε να παιξει στην εθνικη για καποιον λογο και να αφηνουμε να παιξει ενας παικτης που εκανε χρηση ουσιων κατα το πρωταθλημα(μπουρουσης).η' τιμωρουμε συμφωνα με κανονισμους η' οχι.και οχι να αφηνουμε τον μπουρου ατιμωρητο γιατι δεν εχουμε κανενα ψηλο να παρουμε.
ο μαυροκεφαλιδης πρεπει να κληθει να παιξει.ειναι μικροτερο το λαθος που εκανε απο τον μπουρουση.

αν ομως δεν κληθει να ερθει πρεπει να παρουμε τον καιμακογλου γιατι μπορει οπως εχω αναλυσει σε αλλα ποστ και αυτος και ο φωτσης και ο πριντεζης να βοηθησουν στην θεση 4.αποδεδειγμενα.διαφωνω με την θεση οσων λενε το αντιθετο.και η αποδειξη ειναι τα τοσα χρονια που το βλεπουμε αυτο σε παο και οσφπ.ομαδες πρωταθλητριες.ποτε δεν υπηρχαν μεσα 2 5αρια και οποτε γινοταν αυτο ηταν για πολυ λιγο και οχι παντα επιτυχως.ειπαμε το μπασκετ εχει αλλαξει.δεν ειναι τοσο αργο οπως παλια για να θελεις 2 ψηλους μεσα.και το θεμα ψηλος εχω αναλυσει οτι δεν υπαρχει πια.παικτες με 2.02,2.04 που ειναι βαρια φοργουορντ οπως οι προαναφερθεντες ειναι πιο χρησιμοι και δυνατοι απο ενας ψηλο και αργο(μαυροειδης).
maik23
QUOTE
Οι παίκτες που κλήθηκαν είναι: Αντώνης Φώτσης, Γιάννης Μπουρούσης (Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο), Νίκος Ζήσης (Σιένα), Βασίλης Σπανούλης, Γιώργος Πρίντεζης, Κώστας Παπανικολάου, Κώστας Σλούκας, Βαγγέλης Μάντζαρης (Ολυμπιακός), Νικ Καλάθης, Κώστας Καϊμακόγλου, Ίαν Βουγιούκας (Παναθηναϊκός), Κώστας Βασιλειάδης, Δημήτρης Μαυροειδής (Μπιλμπάο), Μάικ Μπράμος (Γκραν Κανάρια).

Ο πονοκέφαλος του τεχνικού τιμ αφορά την καθυστερημένη ενσωμάτωση των «Ιταλών», αφού-αν τελικά Σιένα και Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο φτάσουν στους τελικούς-θα ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους το συντομότερο στις 15 και το αργότερο στις 21 Ιουνίου. Σημειώνεται πως Σχορτσανίτης και Κουφός εφόσον η Εθνική περάσει στους Ολυμπιακούς Αγώνες, θα είναι διαθέσιμοι.

Η πρώτη συγκέντρωση των διεθνών θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 11 Ιουνίου. Όλα δείχνουν πως από την έναρξη της προετοιμασίας πιθανότατα θα απουσιάσει ο Ηλίας Ζούρος, καθώς θα έχει υποχρεώσεις με την Αναντολού Εφές στους τελικούς της τουρκικής λίγκας τουλάχιστον μέχρι τις 8 Ιουνίου και το αργότερο ως τις 14 του μήνα. Μέχρι να αναλάβει τα ηνία, οι προπονήσεις θα γίνονται από τους συνεργάτες του, Δημήτρη Πρίφτη και Σωτήρη Μανωλόπουλο.



για μενα οι 11 πρωτοι που εχω στα τονισμενα πλην σλουκα η' βουγιουκα δλδ 10, για να χωρεσουν οι δυο ψηλοι που λενε οτι θα ειναι ετοιμοι.οποτε η συζητηση γα ψηλους σταματαει εδω γιατι και ενας απο αυτους να ερθει φτανει.

πως κρινετε εσεις τελικα το οτι ο προπονητης της εθνικης ειναι απασχολημενος αλλου επαγγελματικα?δεν πιστευετε οτι θα επρεπε τουλαχιστον να υπαρχει συνφωνια με την ομαδα ωστε να φευγει οταν εχει υποχρεωσεις με την εθνικη?θεωρειτε οτι επραξε σωστα ο προπονητης ?
nikspan
QUOTE (maik23 @ Jun 6 2012, 12:59 ) *
για μενα οι 11 πρωτοι που εχω στα τονισμενα πλην σλουκα η' βουγιουκα δλδ 10, για να χωρεσουν οι δυο ψηλοι που λενε οτι θα ειναι ετοιμοι.οποτε η συζητηση γα ψηλους σταματαει εδω γιατι και ενας απο αυτους να ερθει φτανει.

πως κρινετε εσεις τελικα το οτι ο προπονητης της εθνικης ειναι απασχολημενος αλλου επαγγελματικα?δεν πιστευετε οτι θα επρεπε τουλαχιστον να υπαρχει συνφωνια με την ομαδα ωστε να φευγει οταν εχει υποχρεωσεις με την εθνικη?θεωρειτε οτι επραξε σωστα ο προπονητης ?


Για τη 12άδα ο Ζούρος δεν θα πάρει και Μάντζαρη και Σλούκα θα πάρει 1 από τους 2, λογικά τον Μάντζαρη. Επίσης δεν θα πάρει και Μπράμο και Βασιλειάδη. Αυτές είναι οι θέσεις που παίζονται και καμία άλλη.

Βέβαια είναι πολύ λογικό να φεύγει ο προπονητής μιας ομάδας όταν παίζει τελικούς πρωταθλήματος!!!!!!! Το αν θα είναι ο Ζούρος και σε σύλλογο και στην εθνική το καθορίζει η συμφωνία με την ομοσπονδία.Με την ίδια λογική οι Μπουρούσης, Φώτσης, Ζήσης να φύγουν από τις ομάδες τους και να έρθουν αμέσως στην εθνική. Το λογικό θα ήταν να ήταν φτιαγμένο έτσι το καλεντάρι ώστε να τελειώνουν νωρίτερα όλα τα πρωταθλήματα της Ευρώπης.
ssoulliss
Τελικά μάλλον είναι αναμενόμενες οι κλήσεις. Δεν αδίκησε κάποιον. Μη γράψετε για Στράτο διότι το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε απαιτεί ξεκούραση. Εάν οι ιταλικοί τελικοί φτάσουν σε έβδομο ματς η αποστολή θα αναχωρήσει για Βραζιλία χωρίς αυτούς(18 Ιουνίου).
Τα κοψίματα θα γίνουν αφου ληφθούν οι εξετάσεις-μήπως κάποιος βγει κουρασμένος- και αγωνιστικά στις θέσεις των κοντών. Νομίζω ότι δύο εκ των Καιμακόγλου-Μάντζαρη-Σλούκα-Μπράμου θα κοπούν με μεγάλη έκπληξη Καλάθη, αν πάει στο Ντάλλας τελικά, και ακόμα πιο μεγάλη έκπληξη Βουγιούκα ή Μαυροειδή.
maik23
http://www.gazzetta.gr/ethniki-andron/arti...t-o-perperogloy

''In οι πρωταθλητές, out ο Περπέρογλου!''

gazzetta.gr
G-arenas
QUOTE (maik23 @ Jun 6 2012, 14:15 ) *
http://www.gazzetta.gr/ethniki-andron/arti...t-o-perperogloy

''In οι πρωταθλητές, out ο Περπέρογλου!''

gazzetta.gr

η εθνικη Β' τι ειναι που λεει το αρθρο?εννοω αν συμμετεχει σε καποια διοργανωση και απο ποιους παικτες αποτελειται...
leyton
QUOTE(G-arenas @ Jun 6 2012, 14:22 ) *
η εθνικη Β' τι ειναι που λεει το αρθρο?εννοω αν συμμετεχει σε καποια διοργανωση και απο ποιους παικτες αποτελειται...


http://www.superbasket.gr/permalink/162219.html smiley.gif
nestoras kommatos
Στον Μαυροκεφαλίδη δε μπορούσε να δοθεί μια ευκαιρία; Μια χαρά παίκτης είναι, έκανε και πολύ καλή χρονιά με τη Σπαρτάκ.

Να επισημάνω ότι δε ξέρω ακριβώς τι έγινε πέρυσι μεταξύ του Λουκά και ομοσπονδίας.

Ακόμα και αν ήταν λάθος από την πλευρά του Λουκά, τα λάθη είναι για τους ανθρώπους και όλοι δικαιούνται μια δεύτερη (και παραπάνω σε πολλές περιπτώσεις) ευκαιρία.


Anyway. Καλή αρχή στην εθνική!
ViC
ρε παιδιά, για το Μαυροκεφαλίδη, τα έχουμε πει και τα έχουμε ξαναπεί. Γινόμαστε κουραστικοί. Όσο είναι στο κουμάντο ο Βασιλακόπουλος, ο Μαυροκεφαλίδης δε θα παίξει εθνική. Τελεία και παύλα. Δε λέω ότι συμφωνώ με αυτό, αλλά έτσι είναι. Μην το λιβανίζουμε.
Μπορεί ο Ολυμπιακός να παίζει με Πρίντεζη, Άντις, όμως ο Άντις μπορεί να παίξει στο 5. Έχει τη σωματοδομή, όπως την έχει και ο Χάινς. Από την άλλη, ο ρόλος του Φώτση είναι διαφορετικός. Δεν μπορεί να παίξει πεντάρι. Και είναι και το θέμα της ενέργειας και των ριμπάουντ. Για μένα, η μόνη θέση από τις 14 που παίζεται είναι αυτή ανάμεσα σε Σλούκα και Μάντζαρη. Μάλλον λόγω φόρμας και λόγω ειδικών συνθηκών, θα προτιμηθεί ο Μάντζαρης. Ίσως και να παίζεται μια θέση ανάμεσα σε Βασιλειάδη και Μπράμο, αλλά είναι δύο παίκτες που παίζουν στην ίδια θέση, στο ίδιο πρωτάθλημα και η σύγκριση μεταξύ τους είναι εύκολη. Και βγάζει καθαρό νικητή το Βασιλειάδη. Εκτός κι αν ο Ζούρος έχει στο μυαλό του συγκεκριμένο ρόλο για τον Μπράμο, που δεν μπορεί να τον παίξει ο Βασιλειάδης.

θα είναι μεγάλη έκπληξη να πάμε με δύο μόνο ψηλούς, τη στιγμή μάλιστα που ο Μπουρούσης θα ενσωματωθεί με την εθνική ίσως και μετά τις 20 Ιουνίου και θα είναι κουρασμένος, δε θα μπορεί να βγάζει τριαντάλεπτα σε υψηλό επίπεδο (εκτός αν πάρει τηλέφωνο τον κύριο Μάκη - κακία...)

έκπληξη ότι έμεινε εκτός προεπιλογής ο Περπέρογλου, αλλά πιθανότατα ο Ζούρος σκέφτηκε ότι αφού δεν πρόκειται να θυσιάσει τον Καϊμακόγλου για να τον βάλει στην ομάδα (κάτι το οποίο πιστεύω απόλυτα κι εγώ), καλύτερα να τον αφήσει να ξεκουραστεί.

Τέλος, υπάρχουν δύο ζητήματα ηθικής φύσεως:
1) Έπρεπε να πάει ο Ζούρος στην Εφες; Αν το δούμε ψύχραιμα, ναι. Εφόσον η ομοσπονδία, η ομάδα του, η FIBA και η ULEB δε βλέπουν κάποιο πρόβλημα σε αυτό, ποιοι είμαστε εμείς να λέμε ότι θα έπρεπε να αρνηθεί ένα συμβόλαιο σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης; Ο Μπλατ, ο Ίβκοβιτς και άλλοι κορυφαίοι προπονητές το κάνουν αυτό εδώ και πολλά χρόνια. Δεν είναι σωστό να μας πιάνει ξαφνικά ο πόνος μόνο και μόνο επειδή προπονητής είναι ο Ζούρος και όχι... ο Ζούριτς. Από την άλλη, θεωρώ απαράδεκτο να μην έχουν τελειώσει τα εθνικά πρωταθλήματα μέχρι το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου το πολύ και θεωρώ περιττό ως θεσμό το προ-ολυμπιακό τουρνουά. Είναι σκότωμα για τους αθλητές. Ας πάρουμε το παράδειγμα των Μπουρούση και Φώτση. Θα παίζουν μέχρι τις 20 Ιουνίου στην Ιταλία, στο καπάκι προετοιμασία για το προολυμπιακό, μετά η διοργάνωση αυτή καθ'αυτή, μετά λίγες διακοπές και μετά νέα προετοιμασία για τους ολυμπιακούς αγώνες και μετά το τουρνουά των αγώνων. Και κάθε καλοκαίρι ευρωμπάσκετ, μουντομπάσκετ ή ολυμπιακοί αγώνες... Ε νισάφι πιά!
2) Θα κληθούν ο Σοφοκλής και ο Κουφός σε περίπτωση που περάσουμε στους ολυμπιακούς αγώνες αφήνοντας εκτός ομάδας Βουγιούκα και Μαυροειδή; Θεωρώ ότι δεν είναι έντιμο να αφήσεις εκτός μιας διοργάνωσης δύο παιδιά που σε βοήθησαν να φτάσεις εκεί. Επίσης, δεν ξέρω αν θα ήταν σωστό να πάρεις ξαφνικά στην ομάδα δύο διαφορετικούς παίκτες, που θα αλλάξουν όλη τη φιλοσοφία της ομάδας και να χτίσεις πάλι από την αρχή. Χώρια που δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα επιστρέψουν από τον τραυματισμό τους. Πιστεύω ότι η δωδεκάδα που θα πάει στη Βενεζουέλα, αν φέρει την πρόκριση για τους ολυμπιακούς, πρέπει να είναι η ίδια που θα ανέβει στο αεροπλάνο για Λονδίνο (εκτός αν υπάρξουν τραυματισμοί στο ενδιάμεσο).
VAST333

Κατα πόσο ειναι δυνατον να προστεθουν Σχορτσιανιτης ή Κουφος αν περασουμε στους Ολυμπιακους?

Θα το κάνει ή θα πει αφου αυτοι ειμαστε αυτοι συνεχιζουμε?
G-arenas
υπαρχει κανεις που πιστευει οτι αν περασουμε στους ολυμπιακους αγωνες και ο κουφος ειναι καλα απο υγεια,ο ζουρος θα παει στο τουρνουα με μαυροειδη και θα αφησει εξω τον κουφο?
nestoras kommatos
Το σωστό θα είναι να τον αφήσει απέξω. Σίγουρα δε φταίει που τραυματίστηκε, ήταν άτυχος, αλλά και ο Μαυροειδής ή ο Βουγιούκας μ....ες είναι που έτρεχαν στις Βενεζουέλες και στην προετοιμασία αμέσως μετά το τέλος της acb και του ελληνικού πρωταθλήματος αντίστοιχα;

Συμφωνώ με τον Vic. H δωδεκάδα που θα πάει στη Βενεζουέλα πρέπει να είναι και αυτή που θα πάει στο Λονδίνο (εφόσον προκριθεί).


qspock
Το 2008 δε θυμαμαι τ ειχε γινει στο προολυμπιακο και Ολυμπιαδα ηταν η ιδια η 12δα?
Δε ξερω αν ειναι σωστο, το θεμα ειναι τι γινεται με τη φορμα στην οποια θα βρισκονται και με τους τραυματισμους. Ακομη, θεωρω πολυ προωρο το δημοσιευμα, αφου δεν μπορει κανεις να ξερει ακομη πως θα εξελιχθει η αποθεραπεια τους. Οποτε κακως αναφερθηκε, απο οπου κι αν προερχεται.


Πλεον Μαυροειδης, Σλουκας, Μπραμος ειναι οι παιχτες που παιζουν. 2 απο αυτους δεν θα ειναι στη 12δα.
Αναλογα την παρουσια τους στην προετοιμασια, την ετοιμοτητα τους, και σε συνδιασμο με τους υπολοιπους. Αν πχ ο Βασιλειαδης δεν τραβαει, ο Μπραμος προωθειται αναποφεκτα αφου παιζουν ιδια θεση.
Zephyr
QUOTE(qspock @ Jun 6 2012, 19:30 ) *
Πλεον Μαυροειδης, Σλουκας, Μπραμος ειναι οι παιχτες που παιζουν. 2 απο αυτους δεν θα ειναι στη 12δα.
Αναλογα την παρουσια τους στην προετοιμασια, την ετοιμοτητα τους, και σε συνδιασμο με τους υπολοιπους. Αν πχ ο Βασιλειαδης δεν τραβαει, ο Μπραμος προωθειται αναποφεκτα αφου παιζουν ιδια θεση.


Βάλε και τον Καιμάκ στην εξίσωση γιατί παρά την εκπληκτική του χρονιά, το "4" είναι φορτωμένο με Πρίντεζη και Φώτση που δεν κόβονται με τίποτα. Επιπλέον στο "3" δεν τον βάζεις μόνιμα γιατί είναι σχετικά αργός και μόνο κατά συνθήκη παίζει εκεί. Σίγουρα αξίζει την συμμετοχή και αν ο Πρίντεζης δεν ήταν τόσο ανεβασμένος θα είχε μια θέση σίγουρη.

Γενικά πιστεύω ότι οι πιο φορμαρισμένοι θα πάνε φέτος στους Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς μιλάμε για μια πλειάδα σχεδόν ισάξιων παιχτών ή παιχτών που προσφέρουν σε διαφορετικούς τομείς αλλά παραμένουν χρήσιμοι.

Μάντζαρης και Σλούκας θα "μονομαχήσουν" για την θέση του τρίτου γκαρντ (αν εξελιχθούν αυτοί, ενδεχομένως να μην συμμετέχει ξανά στο μέλλον στην Εθνική οΝικοςοΖήσης, οπότε ας τον αφήσουν φέτος να το χαρεί biggrin.gif ).

Ένας εκ των Μπράμος και Βασιλειάδη θα είναι σίγουρα στην 12αδα, ενδεχομένως και οι δυο (εγώ θα τους κράταγα και τους δυο γιατί είναι εξαιρετικά χρήσιμοι σε διαφορετικά πράγματα και καλύπτουν δυο θέσεις).

Ο Μαυροειδής πιστεύω ότι θα είναι κατά πάσα πιθανότητα στην 12αδα γιατί κανένα από τα υπάρχοντα 4αρια δεν μπορεί να ανέβει στο "5" και όπως υποστήριξαν αρκετοί προλαλίσαντες, δεν πας μόνο με Μπουρούση και Βουγιούκα στο "5". Ίσως φάει την θέση του Καιμάκ, πάντως και αυτός είναι παίχτης που μπορεί να προσφέρει.
G-arenas
QUOTE (Zephyr @ Jun 6 2012, 20:43 ) *
Βάλε και τον Καιμάκ στην εξίσωση γιατί παρά την εκπληκτική του χρονιά, το "4" είναι φορτωμένο με Πρίντεζη και Φώτση που δεν κόβονται με τίποτα. Επιπλέον στο "3" δεν τον βάζεις μόνιμα γιατί είναι σχετικά αργός και μόνο κατά συνθήκη παίζει εκεί. Σίγουρα αξίζει την συμμετοχή και αν ο Πρίντεζης δεν ήταν τόσο ανεβασμένος θα είχε μια θέση σίγουρη.

Γενικά πιστεύω ότι οι πιο φορμαρισμένοι θα πάνε φέτος στους Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς μιλάμε για μια πλειάδα σχεδόν ισάξιων παιχτών ή παιχτών που προσφέρουν σε διαφορετικούς τομείς αλλά παραμένουν χρήσιμοι.

Μάντζαρης και Σλούκας θα "μονομαχήσουν" για την θέση του τρίτου γκαρντ (αν εξελιχθούν αυτοί, ενδεχομένως να μην συμμετέχει ξανά στο μέλλον στην Εθνική οΝικοςοΖήσης, οπότε ας τον αφήσουν φέτος να το χαρεί biggrin.gif ).

Ένας εκ των Μπράμος και Βασιλειάδη θα είναι σίγουρα στην 12αδα, ενδεχομένως και οι δυο (εγώ θα τους κράταγα και τους δυο γιατί είναι εξαιρετικά χρήσιμοι σε διαφορετικά πράγματα και καλύπτουν δυο θέσεις).

Ο Μαυροειδής πιστεύω ότι θα είναι κατά πάσα πιθανότητα στην 12αδα γιατί κανένα από τα υπάρχοντα 4αρια δεν μπορεί να ανέβει στο "5" και όπως υποστήριξαν αρκετοί προλαλίσαντες, δεν πας μόνο με Μπουρούση και Βουγιούκα στο "5". Ίσως φάει την θέση του Καιμάκ, πάντως και αυτός είναι παίχτης που μπορεί να προσφέρει.

νομιζω πως μετα την μη κληση του περπε κατα 99% ο μαυροειδης θα ειναι στην 12αδα για το προολυμπιακο αλλα και ο καιμακ πιστευω οτι θα ειναι γιατι εκανε πολυ καλη χρονια και μπορει να αγωνιστει και στο 3(περισσοτερο εκει θα αγωνιστει αφου με πριντεζη,φωτση δυσκολα να παιζει πολυ στο 4)...

στο διλλημα σλουκας-μαντζαρης προτιμω μαντζαρη γιατι αμυντικα και οργανωτικα ειναι πολυ καλος ενω εχει και καλο σουτακι, ο σλουκας αν και επιθετικα καλυτερος και ενω εχει και την ικανοτητα να αλλαζει την ροη ενος αγωνα υπερ της ομαδα του,δυσκολα θα προτιμηθει αφου αμυντικα δεν ειναι καλος και ειναι και επιρρεπης στο λαθος...

η τελευταια θεση θα παιχτει μαλλον αναμεσα σε μπραμο-βασιλειαδη...νομιζω ομως πως τελικα θα επιλεχθει ο βασιλειαδης γιατι ειναι κλασσικος σουτερ πραγμα που λειπει απο την ομαδα αλλα και επειδη ο μπραμος εχει σχεδον τα ιδια χαρακτηριστηκα με παπανικολαου(καλοι αμυντικοι,καλο σουτακι,ριμπαουντ,βγαζουν ενεργεια) και ετσι πιστευω πως δεν χρειαζονται και οι 2(παπ και μπραμος) απο την στιγμη κιολας που εχουμε εναν τοσο καλο σουτερ στην θεση του...


aegeansheed
Έχω χωρίσει στο μυαλό μου τους παίκτες στις εξής κλάσεις βάσει σπουδαιότητας τους ως μέλος της Εθνικής και της δυνατότητάς τους να προσφέρουν στην Εθνική:

Α' στρώμα:
- Σπανούλης
- Φώτσης
- Μπουρούσης
- Ζήσης
- Καλάθης
- Παπανικολάου

Β' στρώμα:
- Καϊμακόγλου
- Πρίντεζης
- Μάντζαρης

Γ' στρώμα (λόγω θέσης):
- Μαυροειδής
- Βουγιούκας

Δ' στρώμα:
- Σλούκας/Μπράμος/Βασιλειάδης

Από αυτούς πιστεύω ότι ο κοκκινογένης ίσως πρέπει να θεωρείται στο πρώτο. Στους πιο απαραίτητους δηλαδή και σε αυτούς που περιμένω να πάρουν το μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής.
Zephyr
QUOTE(G-arenas @ Jun 6 2012, 21:06 ) *
στο διλλημα σλουκας-μαντζαρης προτιμω μαντζαρη γιατι αμυντικα και οργανωτικα ειναι πολυ καλος ενω εχει και καλο σουτακι, ο σλουκας αν και επιθετικα καλυτερος και ενω εχει και την ικανοτητα να αλλαζει την ροη ενος αγωνα υπερ της ομαδα του,δυσκολα θα προτιμηθει αφου αμυντικα δεν ειναι καλος και ειναι και επιρρεπης στο λαθος...


Ο Μάντζαρης μόνο αμυντικά υπερέχει του Σλούκα και αν τελικά επιλεχθεί θα γίνει γι΄αυτό το λόγο. Ο Σλούκας εκτός από το σουτ, υπερέχει ξεκάθαρα σε θέμα οργάνωσης, πάσας και εν γένει δημιουργίας, πράγμα που φάνηκε (και) στον 5ο τελικό με τον ΠΑΟ. Είναι βέβαια επιρρεπής στο λάθος όπως λες, αυτό είναι ρίσκο.
Εξαρτάται βέβαια τι είδους γκαρντ θέλει ο Ζούρος, αν του αρκούν Σπαν και Καλάθης για point guard η λογική επιλογή θα είναι Μάντζαρης, αν όχι τότε Σλούκας.
G-arenas
QUOTE (Zephyr @ Jun 6 2012, 21:28 ) *
Ο Μάντζαρης μόνο αμυντικά υπερέχει του Σλούκα και αν τελικά επιλεχθεί θα γίνει γι΄αυτό το λόγο. Ο Σλούκας εκτός από το σουτ, υπερέχει ξεκάθαρα σε θέμα οργάνωσης, πάσας και εν γένει δημιουργίας, πράγμα που φάνηκε (και) στον 5ο τελικό με τον ΠΑΟ. Είναι βέβαια επιρρεπής στο λάθος όπως λες, αυτό είναι ρίσκο.
Εξαρτάται βέβαια τι είδους γκαρντ θέλει ο Ζούρος, αν του αρκούν Σπαν και Καλάθης για point guard η λογική επιλογή θα είναι Μάντζαρης, αν όχι τότε Σλούκας.

νομιζω πως και ο ζουρος θα θελει απο το γκαρντ που ουσιαστικα θα εχει τον λιγοτερο χρονο συμμετοχης(δεν νομιζω σλουκας ή μαντζαρης να παιζουν περισσοτερο απο τους αλλους)να παιζει αμυνα να βγαζει ενεργεια και φυσικα να μην κανει λαθη,λογικα με αυτα τα κριτηρια θα διαλεξει ο ζουρος και για αυτο θα προτιμηθει και ο μαντζαρης νομιζω...
dimit
Η εθνικη εχει τεραστιο θεμα στο 5. Δεν αναφερομαι τοσο στο σκορ ,θα εχουμε σκορ απο ολες τις αλλες θεσεις. Αναφερομαι σε αμυνα σε βαρια 5αρια και ΚΥΡΙΩΣ στα ριμπαουντ
Ο Βουγιουκας ειναι κακος αμυντικος και ριμπαουντερ
Ο Μαυροειδης ειναι πανεξυπνο,μορφωμενο παιδι αλλα το σωμα του δεν του επιτρεπει συμμετοχη σε τετιο επιπεδο. Ο Γλυνιαδακης θα μπορουσε να εξυπηρετησει καλυτερα την κατασταση .Μην τον υποτιματε. Για να παιξει ξυλο με αντιστιχους δυνοσαυρους μια χαρα ειναι.
Ο Μαυροκεφαλιδης επρεπε να κληθει οπωσδηποτε.
Λυσεις
α) Ο Μπουρουσης θα πρεπει να καταλαβει οτι θα πρεπει να μενει στον αγωνιστικο χωρο το δυνατο περισσοτερο λογω της δυνοτητος του στα ριμπαουντ.Αυτο σημαινει ΟΧΙ ΗΛΗΘΙΑ φαουλ, ΟΧΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ , μειωμενη επιθετικη δραστηριοτητα για να εξοικονωμισει ενεργεια. Τα ριμπαουντ του θα εναι ζωτικης σημασιας , με αυτα ο Καλαθης θα μπορεσει να τρεξει μαζι με Παπ και Πριντεζη.
β) Ο Σκαριολο χρησιμοποιει στην Μιλανο καπια ελαφρια σχηματα με τον Φωτση στο 5. Ισως πρεπει να εξετασουμε την περιπτωση αυτη
γ) Οταν π Μπουρουσης ειναι εξω θα πρεπει να εχουμε Φωτση στο 4 και απαραιτητος ψηλο 3αρι ,Παπανικολαου, Καιμακογλου ή ακομα και Πριντεζη.
δ) Περιμενω απο τον Μαυροειδη τον υπερ παντων αγωνα για το αμυντικο ριμπαουντ . (Αν πω το ιδιο και για τον Βουγιουκα θα με πειτε ανεδαφικο)
ε) Βοηθεια απο την περιφερεια. Τοσο στα σκουπιδια, οσο και στο να μην επιτρεπει να μπαινει η μπαλα στη ρακετα

Παντως τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Η προκριση ειναι 30-70 κατα με τις υπαρχουσες ελλειψεις και διακριση στους Ολυμπιακους παντελως ανεφικτη. Μακαρι να διαψευστω

ΥΣ Ντροπη σου ΔΔ. Τα στερνα κρινουν τα πρωτα.
tReason
Κακως δεν πηρε τον περπερογλου εναντι του μπραμος νομιζω ότι ηταν λανθασμενη και αδικη επιλογη δεν τιθεται συγκρισης μεταξυ των 2 παικτων.
Αν θυμαμαι καλα ειχε ξεπερασει πληρως τον τραυματισμο του
και δεν ειχε προβλημα να ταξιδευει.


QUOTE (Manu7 @ Jun 6 2012, 03:14 ) *
Έλα Χριστέ και Παναγιά τζάμπα τα γράφουμε...

Πάμε άλλη μία...(από το προηγούμενο ποστ..)




Mα αυτα που γραφεις δεν ισχυουν.
Τερατα φυσικης καταστασης;Ο Ντορσυ δεν ζητουσε κάθε λιγο και λιγακι αλλαγη στους τελικους;Και περαν της φυσικης καταστασης φορτωνονταν ευκολα με φαουλ και χρειαζοταν συχνα να μπει και καποιος τριτος…
Αν μπορουν να παιξουν οι λαβρινοβιτς σεντερ ή γιατι δεν μπορει ο φωτσης και γιατί δεν μπορουν να τους μαρκαρουν αυτος ο πριντεζης ή ο καιμακογλου;Και τα ιδια ισχυουν για τους σεντερ των περισοτερων αλλων ομαδων..
Αν τραυματιστει ενας από τους 3 πρεπει να κληθει και να μπει στην 12αδα και ο γλυνιαδακης;
Συμφωνω ότι πρεπει να παρει 3 στη βενεζουελα γιατί ο μπουρουσης θα είναι σκοτωμενος αλλα η προσφατη εμπειρία σε Ευρώπη και ΝΒΑ δειχνει ότι τα χαμηλα σχηματα χωρίς σεντερ είναι πολύ επιτυχημενα αν δεν υπαρχει αξιολογος σεντερ.
Να παρεις σεντερ για να παρεις είναι αντιληψη ξεπερασμενη στην καλυτερη περιπτωση....
maik23
QUOTE (nikspan @ Jun 6 2012, 13:29 ) *
Για τη 12άδα ο Ζούρος δεν θα πάρει και Μάντζαρη και Σλούκα θα πάρει 1 από τους 2, λογικά τον Μάντζαρη. Επίσης δεν θα πάρει και Μπράμο και Βασιλειάδη. Αυτές είναι οι θέσεις που παίζονται και καμία άλλη.

Βέβαια είναι πολύ λογικό να φεύγει ο προπονητής μιας ομάδας όταν παίζει τελικούς πρωταθλήματος!!!!!!! Το αν θα είναι ο Ζούρος και σε σύλλογο και στην εθνική το καθορίζει η συμφωνία με την ομοσπονδία.Με την ίδια λογική οι Μπουρούσης, Φώτσης, Ζήσης να φύγουν από τις ομάδες τους και να έρθουν αμέσως στην εθνική. Το λογικό θα ήταν να ήταν φτιαγμένο έτσι το καλεντάρι ώστε να τελειώνουν νωρίτερα όλα τα πρωταθλήματα της Ευρώπης.


καταρχην μιλησα μονο για προπονητες.για τους παικτες ειναι σαφες οτι δεν μπορει να υπαρξει τετοια συμφωνια.
για τον ζουρο.
μα γιαυτο το τονισα αγαπητε εαν ειναι λογικο,αφου ξερουν οτι υπηρχε πιθανοτητα να τραβαει τοσο πολυ η ομαδα του ,να παει εκει να κοουτσαρει οταν την ιδια περιοδο τον χρειαζεται η εθνικη.για μενα θα επρεπε να μην του επιτρεπει ακριβως γιαυτο τον λογο.η' να υπαρχει μια ρητρα μια συμφωνια μεταξυ αυτου και των ομαδων,να φευγει οταν υπαρχει υποχρεωση εθνικης.αυτο το εχουν κανει πολλοι προπονητες.

QUOTE (nestoras kommatos @ Jun 6 2012, 16:11 ) *
Στον Μαυροκεφαλίδη δε μπορούσε να δοθεί μια ευκαιρία; Μια χαρά παίκτης είναι, έκανε και πολύ καλή χρονιά με τη Σπαρτάκ.

Να επισημάνω ότι δε ξέρω ακριβώς τι έγινε πέρυσι μεταξύ του Λουκά και ομοσπονδίας.

Ακόμα και αν ήταν λάθος από την πλευρά του Λουκά, τα λάθη είναι για τους ανθρώπους και όλοι δικαιούνται μια δεύτερη (και παραπάνω σε πολλές περιπτώσεις) ευκαιρία.


Anyway. Καλή αρχή στην εθνική!


συμφωνω.

QUOTE (ViC @ Jun 6 2012, 16:38 ) *
ρε παιδιά, για το Μαυροκεφαλίδη, τα έχουμε πει και τα έχουμε ξαναπεί. Γινόμαστε κουραστικοί. Όσο είναι στο κουμάντο ο Βασιλακόπουλος, ο Μαυροκεφαλίδης δε θα παίξει εθνική. Τελεία και παύλα. Δε λέω ότι συμφωνώ με αυτό, αλλά έτσι είναι. Μην το λιβανίζουμε.
Μπορεί ο Ολυμπιακός να παίζει με Πρίντεζη, Άντις, όμως ο Άντις μπορεί να παίξει στο 5. Έχει τη σωματοδομή, όπως την έχει και ο Χάινς. Από την άλλη, ο ρόλος του Φώτση είναι διαφορετικός. Δεν μπορεί να παίξει πεντάρι. Και είναι και το θέμα της ενέργειας και των ριμπάουντ. Για μένα, η μόνη θέση από τις 14 που παίζεται είναι αυτή ανάμεσα σε Σλούκα και Μάντζαρη. Μάλλον λόγω φόρμας και λόγω ειδικών συνθηκών, θα προτιμηθεί ο Μάντζαρης. Ίσως και να παίζεται μια θέση ανάμεσα σε Βασιλειάδη και Μπράμο, αλλά είναι δύο παίκτες που παίζουν στην ίδια θέση, στο ίδιο πρωτάθλημα και η σύγκριση μεταξύ τους είναι εύκολη. Και βγάζει καθαρό νικητή το Βασιλειάδη. Εκτός κι αν ο Ζούρος έχει στο μυαλό του συγκεκριμένο ρόλο για τον Μπράμο, που δεν μπορεί να τον παίξει ο Βασιλειάδης.

θα είναι μεγάλη έκπληξη να πάμε με δύο μόνο ψηλούς, τη στιγμή μάλιστα που ο Μπουρούσης θα ενσωματωθεί με την εθνική ίσως και μετά τις 20 Ιουνίου και θα είναι κουρασμένος, δε θα μπορεί να βγάζει τριαντάλεπτα σε υψηλό επίπεδο (εκτός αν πάρει τηλέφωνο τον κύριο Μάκη - κακία...)

έκπληξη ότι έμεινε εκτός προεπιλογής ο Περπέρογλου, αλλά πιθανότατα ο Ζούρος σκέφτηκε ότι αφού δεν πρόκειται να θυσιάσει τον Καϊμακόγλου για να τον βάλει στην ομάδα (κάτι το οποίο πιστεύω απόλυτα κι εγώ), καλύτερα να τον αφήσει να ξεκουραστεί.

Τέλος, υπάρχουν δύο ζητήματα ηθικής φύσεως:
1) Έπρεπε να πάει ο Ζούρος στην Εφες; Αν το δούμε ψύχραιμα, ναι. Εφόσον η ομοσπονδία, η ομάδα του, η FIBA και η ULEB δε βλέπουν κάποιο πρόβλημα σε αυτό, ποιοι είμαστε εμείς να λέμε ότι θα έπρεπε να αρνηθεί ένα συμβόλαιο σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης; Ο Μπλατ, ο Ίβκοβιτς και άλλοι κορυφαίοι προπονητές το κάνουν αυτό εδώ και πολλά χρόνια. Δεν είναι σωστό να μας πιάνει ξαφνικά ο πόνος μόνο και μόνο επειδή προπονητής είναι ο Ζούρος και όχι... ο Ζούριτς. Από την άλλη, θεωρώ απαράδεκτο να μην έχουν τελειώσει τα εθνικά πρωταθλήματα μέχρι το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου το πολύ και θεωρώ περιττό ως θεσμό το προ-ολυμπιακό τουρνουά. Είναι σκότωμα για τους αθλητές. Ας πάρουμε το παράδειγμα των Μπουρούση και Φώτση. Θα παίζουν μέχρι τις 20 Ιουνίου στην Ιταλία, στο καπάκι προετοιμασία για το προολυμπιακό, μετά η διοργάνωση αυτή καθ'αυτή, μετά λίγες διακοπές και μετά νέα προετοιμασία για τους ολυμπιακούς αγώνες και μετά το τουρνουά των αγώνων. Και κάθε καλοκαίρι ευρωμπάσκετ, μουντομπάσκετ ή ολυμπιακοί αγώνες... Ε νισάφι πιά!
2) Θα κληθούν ο Σοφοκλής και ο Κουφός σε περίπτωση που περάσουμε στους ολυμπιακούς αγώνες αφήνοντας εκτός ομάδας Βουγιούκα και Μαυροειδή; Θεωρώ ότι δεν είναι έντιμο να αφήσεις εκτός μιας διοργάνωσης δύο παιδιά που σε βοήθησαν να φτάσεις εκεί. Επίσης, δεν ξέρω αν θα ήταν σωστό να πάρεις ξαφνικά στην ομάδα δύο διαφορετικούς παίκτες, που θα αλλάξουν όλη τη φιλοσοφία της ομάδας και να χτίσεις πάλι από την αρχή. Χώρια που δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα επιστρέψουν από τον τραυματισμό τους. Πιστεύω ότι η δωδεκάδα που θα πάει στη Βενεζουέλα, αν φέρει την πρόκριση για τους ολυμπιακούς, πρέπει να είναι η ίδια που θα ανέβει στο αεροπλάνο για Λονδίνο (εκτός αν υπάρξουν τραυματισμοί στο ενδιάμεσο).

για τον βασιλακοπουλο συμφωνω.εχει κανει πολυ κακο στο μπασκετ.επιτελους πρεπει να σηκωθει να φυγει.φτανει πια.

για τον φωτση κανεις δεν ειπε να παιξει 5αρι.το σχημα που καποιοι εδω υποστηριζουμε μπορει μεσα στο παιχινιδι να ειναι ενας εκ των μπουρουσης-βουγιουκας 5αρι και ενας εκ των φωτσης-πριντεζης-καιμακογλου 4αρι.ενας βαρυς και ενας ελαφρυς .μαι χαρα ειναι,δουλευει τοσο καιρο σε οσφπ και παο.

για το θεμα του προπονητη αφου και εσυ ο ιδιος παραδεχεσαι οτι ξερεις ,οπως ολοι βεβαια,οτι τα πρωταθληματα τραβενε μεχρι αργα και υπαρχει περιπτωση να πεσουν μαζι με εθνικη,δεν θα επρεπε να συμφωνεις οτι δεν επρεπε να παει?η εθνικη θα επρεπε να εχει προτεραιοτητα και θα επρεπε ο κατα αλλα συνεπης για τιμωρια για βλακειες και ασυνεπειες προς τον μαυροκεφαλιδη, υποκριτικος καισαρας βασιλακοπουλος να του το απαγορεψει.να διαλεξει.
τι θα πει ποιοι ειμαστε εμεις?ειμαστε ενα εθνος που υποστηριζει τον εκπροσωπο του,η εθνικη εκπροσωπει ενα εθνος, εμας ,γιαυτο και εχουμε λογο η' θα επρεπε να εχουμε.η ομαδα καποιου εκπροσωπει μια μεριδα εθνους που στην προκειμενη ειναι και απο αλλο εθνος.

QUOTE (dimit @ Jun 6 2012, 22:16 ) *
Η εθνικη εχει τεραστιο θεμα στο 5. Δεν αναφερομαι τοσο στο σκορ ,θα εχουμε σκορ απο ολες τις αλλες θεσεις. Αναφερομαι σε αμυνα σε βαρια 5αρια και ΚΥΡΙΩΣ στα ριμπαουντ
Ο Βουγιουκας ειναι κακος αμυντικος και ριμπαουντερ
Ο Μαυροειδης ειναι πανεξυπνο,μορφωμενο παιδι αλλα το σωμα του δεν του επιτρεπει συμμετοχη σε τετιο επιπεδο. Ο Γλυνιαδακης θα μπορουσε να εξυπηρετησει καλυτερα την κατασταση .Μην τον υποτιματε. Για να παιξει ξυλο με αντιστιχους δυνοσαυρους μια χαρα ειναι.
Ο Μαυροκεφαλιδης επρεπε να κληθει οπωσδηποτε.

Λυσεις
α) Ο Μπουρουσης θα πρεπει να καταλαβει οτι θα πρεπει να μενει στον αγωνιστικο χωρο το δυνατο περισσοτερο λογω της δυνοτητος του στα ριμπαουντ.Αυτο σημαινει ΟΧΙ ΗΛΗΘΙΑ φαουλ, ΟΧΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ , μειωμενη επιθετικη δραστηριοτητα για να εξοικονωμισει ενεργεια. Τα ριμπαουντ του θα εναι ζωτικης σημασιας , με αυτα ο Καλαθης θα μπορεσει να τρεξει μαζι με Παπ και Πριντεζη.
β) Ο Σκαριολο χρησιμοποιει στην Μιλανο καπια ελαφρια σχηματα με τον Φωτση στο 5. Ισως πρεπει να εξετασουμε την περιπτωση αυτη
γ) Οταν π Μπουρουσης ειναι εξω θα πρεπει να εχουμε Φωτση στο 4 και απαραιτητος ψηλο 3αρι ,Παπανικολαου, Καιμακογλου ή ακομα και Πριντεζη.
δ) Περιμενω απο τον Μαυροειδη τον υπερ παντων αγωνα για το αμυντικο ριμπαουντ . (Αν πω το ιδιο και για τον Βουγιουκα θα με πειτε ανεδαφικο)
ε) Βοηθεια απο την περιφερεια. Τοσο στα σκουπιδια, οσο και στο να μην επιτρεπει να μπαινει η μπαλα στη ρακετα

Παντως τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Η προκριση ειναι 30-70 κατα με τις υπαρχουσες ελλειψεις και διακριση στους Ολυμπιακους παντελως ανεφικτη. Μακαρι να διαψευστω

ΥΣ Ντροπη σου ΔΔ. Τα στερνα κρινουν τα πρωτα.


συμφωνω με τα τονισμενα
Anaz
Aυτη η Εθνικη αν ειχε και Κουφο, Διαμαντιδη θα ηταν απ'τις καλυτερες και πιο πληρεις ομαδες που'χουμε κατεβασει, και φυσικα φαβορι για μεταλλιο..
Kι ετσι παντως μ'αρεσει πολυ και την πιστευω. Αν και θα λειψει πολυ ο Κουφος ρε γαμωτο.

Ο Μαυροειδης παντως που αναφερθηκε πρεπει να θεωρειται πλεον σιγουρος, κατα τη γνωμη μου.
Μια θεση θα παιχτει αναμεσα σε Σλουκα/Μαντζαρη, αναλογα τι θελει-χρειαζεται ο Ζουρος καθως προσφερουν διαφορετικα πραγματα, ενω ο Μπραμος μαλλον ειναι ο 13ος που θα παλεψει μηπως "κλεψει" μια θεση στην τελικη επιλογη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.