Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
Giannis83
Πρόκειται για ένα τουρνουά 4 αγώνων, από τους οποίους ουσιαστικά δύσκολος και καθοριστικός (αν όλα πάνε καλά) θα είναι μόνο ο τελικός με την Ιταλία. Το ρόστερ πιστεύω έχει προσαρμοστεί στις ανάγκες του συγκεκριμένου αγώνα κι όχι με προσανατολισμό στο μεγάλο βάθος.
Θα χτυπήσουμε επιθετικά με τα 5άρια μας (Μπουρούση-Κουφό) απέναντι στον κακό αμυντικά Μπαρνιάνι (ο οποίος δεν έχει κανέναν αξιοπρεπή αντικαταστάτη). Για το "4" λογικά προορίζεται ο Αντετοκούνμπο (Ντατόμε στην Ιταλία) με εναλλακτικές τον Παπαπέτρου και τον Αγραβάνη που γνωρίζουν τον Μέλι (λογικά θα είναι το 2ο τεσσάρι των Ιταλών).
Το "3" λογικά θα φορτωθεί με 3 παίχτες (Παπανικολάου-Περπέρογλου , ίσως Θανάση ως καμικάζι ή Παπαπέτρου αν επιλεγεί ο Αγραβάνης για το 4) γιατί θα χρειαστούν αναλώσιμοι πάνω στον Γκαλινάρι. Στο "2" υπάρχει πρόβλημα μετά την αποχώρηση Σπανούλη-Ζήση, όμως να πάρεις τον Παππά για να παίξει πάνω στον Μπελινέλι μου φαίνεται κάπως... Θα δούμε τι αλχημείες θα κάνει ο coach. Ίσως δούμε και τον Περπέρογλου μετά από χρόνια να παίρνει λεπτά ως 2άρι. Τον Ντόρσεϊ πάντως τον πιστεύω πολύ..
Αισιοδοξώ. Φέτος θα είναι η σειρά μας, χωρίς να ξεκινάμε με μεγάλα λόγια και ως φαβορί.
bodiroga10
επισης εγω τον αγραβανη προβλεπω να μενει εκτος 12αδας για χαρη του μπογρη

pg καλαθης-μαντζαρης
sg σλουκας-ντορσευ
sf περπερογλου-παπανικολαου-(θ αντετονκουμπο)
pf γ.ανετονκουμπο-παπαπετρου-(θ.αντετονκουμπο)
c μπουρουσης-κουφος-μπογρης

αυτη θα ειναι η τελικη 12αδα κατσικαρη και οι χαραλαμποπουλος-αθηναιου-αγραβανης-καββαδας καλεστηκαν γιατι ειναι ευκολο να κοπουν.....
RipCity
Με αυτό το ρόστερ και με Γιάννη μέσα εγώ δε θεωρώ πως κοιτάμε μόνο την Ιταλία ως αντίπαλο. Το Μεξικό δεν είναι μυρωδιάδες, αλλά ομάδα που κοντράρει στα ίσα την Αργεντινή και τον πολύ ταλαντούχο Καναδά πχ. Καθόλου σίγουρο δε το έχω ότι θα τους νικήσουμε.
nikolas12
Χωρίς καθαρό 4 έχει να πέσει τρελή αλχημεία. Έλεγα μπας και δοκιμάζαμε Κούμπο στο 1 σαν τους Bucks, αλλά έχουμε 3 άσους, οπότε αποκλείεται, εδώ ο Σλούκας θα ανέβει στο 2. Λογικά ο Κούμπο θα πάει στο 4 όπως σε αρκετά σχήματα πέρυσι. Τον προτιμώ κοντά στο καλάθι. Αν ακούσει τους Bucks και δεν έρθει, θα έχουμε μία frontline δυνατή στο 5 και πολύ αδύναμη στο 4.

Άρα με Κούμπο:

Καλάθης-Μάντζαρης
Σλούκας-Ντορσευ/Αθηναίου
Περπέρογλου-Παπανικολάου
Αντετοκούμπο-Παπαπέτρου
Μπουρούσης-Κουφός-Καββαδάς/Μπόγρης

Και 12η θέση να παιχτεί μεταξύ Αγραβάνη-Χαραλαμπό

Χωρίς:

Καλάθης-Μάντζαρης
Σλούκας-Ντόρσευ/Αθηναίου
Περπέρογλου-Παπανικολάου-Χαραλαμπόπουλος
Παπαπέτρου-Αγραβάνης
Μπορούσης-Κουφός-Καββαδάς/Μπόγρης

Προβλέπονται πάντως αλχημείες, ειδικά αν ο Γιάννης είναι στην 12άδα θα παίξει και 3, μπορεί να παίζουμε με 2 άσους τύπου Σλούκας-Μάντζαρης (με Μάντζαρη 2 για στατικό σουτ, Σλούκα 1 για δημιουργία), Χαραλαμπό αν είναι στη 12άδα να βγάλει λεπτά στο 4.
benchwarmer
QUOTE(RipCity @ Jun 6 2016, 15:26 ) *
Με αυτό το ρόστερ και με Γιάννη μέσα εγώ δε θεωρώ πως κοιτάμε μόνο την Ιταλία ως αντίπαλο. Το Μεξικό δεν είναι μυρωδιάδες, αλλά ομάδα που κοντράρει στα ίσα την Αργεντινή πχ. Καθόλου σίγουρο δε το έχω ότι θα τους νικήσουμε.


Συμφωνώ για το Μεξικό. Αλλά καμία σημασία δεν έχει το αν θα βρούμε την Ιταλία στον ημιτελικό ή στον τελικό. Μην σου πω καλύτερα στον ημιτελικό.

Αν πάμε σε νορμάλ σχήματα, οποιοσδήποτε εκτός της 8άδας των Καλάθη-Μάντζαρη-Σλούκα-Γιάννη-Παπανικολάου-Περπέρογλου-Μπουρούση-Κουφού δεν θα πρέπει να υπολογίζεται για πάνω από 5-10 λεπτά. Με αυτή τη λογική ελάχιστη σημασία έχει ποιοι θα είναι οι υπόλοιποι της 12άδας. Μάλλον όμως όπως έγραψα και πιο πάνω θα πρέπει να πάμε σε ανορθόδοξα σχήματα για να έχουμε τύχη. Και μαζί με τα ανορθόδοξα σχήματα δεν αποκλείω να έχουμε και ανορθόδοξες επιλογές για την 12άδα. Δεν αποκλείω καθόλου πχ να κοπεί και ο Αθηναίου και ο Ντόρσει.
sircharles
QUOTE (RipCity @ Jun 6 2016, 15:26 ) *
Με αυτό το ρόστερ και με Γιάννη μέσα εγώ δε θεωρώ πως κοιτάμε μόνο την Ιταλία ως αντίπαλο. Το Μεξικό δεν είναι μυρωδιάδες, αλλά ομάδα που κοντράρει στα ίσα την Αργεντινή και τον πολύ ταλαντούχο Καναδά πχ. Καθόλου σίγουρο δε το έχω ότι θα τους νικήσουμε.

Συμφωνω απολυτα. Η ομαδα δε θα φτασει καν στο παιχνιδι με την ιταλια. Ο τυχαρπαστος μαθητευομενος μαγος, εφτιαξε ενα συνοθυλευμα που θα ζησουμε μερες κολομβιας

Παπαλουκας, διαμαντιδης και λιγοτερο σπανουλης,ζησης αν ειχαν λιγο τσιπα θα επρεπε να ντρεποντε για το καταντημα της εθ ικης
ranaoutis
GK_23
QUOTE(benchwarmer @ Jun 6 2016, 15:30 ) *
Συμφωνώ για το Μεξικό. Αλλά καμία σημασία δεν έχει το αν θα βρούμε την Ιταλία στον ημιτελικό ή στον τελικό. Μην σου πω καλύτερα στον ημιτελικό.

Αν πάμε σε νορμάλ σχήματα, οποιοσδήποτε εκτός της 8άδας των Καλάθη-Μάντζαρη-Σλούκα-Γιάννη-Παπανικολάου-Περπέρογλου-Μπουρούση-Κουφού δεν θα πρέπει να υπολογίζεται για πάνω από 5-10 λεπτά. Με αυτή τη λογική ελάχιστη σημασία έχει ποιοι θα είναι οι υπόλοιποι της 12άδας. Μάλλον όμως όπως έγραψα και πιο πάνω θα πρέπει να πάμε σε ανορθόδοξα σχήματα για να έχουμε τύχη. Και μαζί με τα ανορθόδοξα σχήματα δεν αποκλείω να έχουμε και ανορθόδοξες επιλογές για την 12άδα. Δεν αποκλείω καθόλου πχ να κοπεί και ο Αθηναίου και ο Ντόρσει.

Το πιο πιθανό σενάριο λέει πως η εθνική πρέπει να κερδίσει και Κροατία και Ιταλία για να προκριθεί στους ΟΑ.

Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο το σενάριο να κοπεί τόσο ο Αθηναίου όσο και ο Ντόρσεϋ. Αν υπάρχει κάπου περίπτωση να δούμε ανορθόδοξες επιλογές είναι η θέση "4", ειδικά αν λείψει τελικά ο Γιάννης. Ο Κατσικάρης γενικότερα είναι συμβατικός προπονητής, αυτό τουλάχιστον έχει δείξει με την εθνική.
Flinafim
Σιγά μη νικήσουμε το Μεξικό...αληθεια τον Ογκαστ που ειχε Νταμπλ Νταμπλ σε ενα απο τα 10 κορυφαία πανεπιστήμια στο NCAA μέσο όρο και ηταν ο καλύτερος της ομαδας του γιατι δεν τον ήθελε;;;μαλλον ο μπογρης η ο Καββαδάς ειναι καλύτεροι...ο Χαραλαμπόπουλος αληθεια γιατι κλήθηκε;;;στην εθνική καλείσαι βάσει απόδοσης και οχι βάσει φήμης...αλλα αυτα σε σοβαρές χώρες...τα ιδια που γινονται και στις μικρότερες εθνικές γινονται κι εδω....κατι ειναι πολυ σάπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκίας...Υ.Γ 1 καλυτερα να μην κατέβουν να γλιτώσουμε και τα ´εξοδα σε αυτη τη δύσκολη οικονομικα συγκυρία...Υ.Γ2 ο Αντετοκουμπο φαινεται οτι δίνει μεγαλη μάχη για να ερθει(τι ωωωωωραα;;;)
bodiroga10
για να ερθει ο γιαννης στο προλυμπιακο και να ειναι και ικανοποιημενος ο θανασης θα ειναι στην 12αδα και θα ειναι μπαλαντερ στο 3 και το 4. μπορει πραγματικα ο θανασης να ειναι ετοιμος γι αυτο το επιπεδο αλλα κραταω τις επιφυλαξεις μου.

επισης και ο ντορσει ειναι πολυ δυσκολο να κοπει απ την 12αδα. απο περυσι διαφημιζει ο βασιλακοπουλος την κινηση ματ να τον ανακαλυψεις και να του δωθει διαβατηριο. για χαρη του θυσιαστηκε ο παππας και θα θυσιαστει και ο αθηναιου.

αν παιχτει μια θεση στην 12αδα θα ειναι αναμεσα σε μπογρη και αγραβανη αλλα θεωρω τον 1ο φαβορι

ο κατσικαρης εχει θεμα με τον παππα και τον εκοψε... ο καλαθης δεν εχει θεμα με τον μπογρη απο την εθνικη νεων εκτος αν το ξυλο που τρως επειδη εισαι ελληνοαμερικανος δικαιολογειται; ο καλαθης και ο κουφος ρωτηθηκαν για τον μπογρη;

ο μπογρης πως καταδεχεται να παιξει με 3 ελληνοαμερικανους που μιλανε λιγοτερα ελληνικα και απο τον μπατιστ;
nikolas12
QUOTE(bodiroga10 @ Jun 6 2016, 15:44 ) *
για να ερθει ο γιαννης στο προλυμπιακο και να ειναι και ικανοποιημενος ο θανασης θα ειναι στην 12αδα και θα ειναι μπαλαντερ στο 3 και το 4. μπορει πραγματικα ο θανασης να ειναι ετοιμος γι αυτο το επιπεδο αλλα κραταω τις επιφυλαξεις μου.

επισης και ο ντορσει ειναι πολυ δυσκολο να κοπει απ την 12αδα. απο περυσι διαφημιζει ο βασιλακοπουλος την κινηση ματ να τον ανακαλυψεις και να του δωθει διαβατηριο. για χαρη του θυσιαστηκε ο παππας και θα θυσιαστει και ο αθηναιου.

αν παιχτει μια θεση στην 12αδα θα ειναι αναμεσα σε μπογρη και αγραβανη αλλα θεωρω τον 1ο φαβορι

ο κατσικαρης εχει θεμα με τον παππα και τον εκοψε... ο καλαθης δεν εχει θεμα με τον μπογρη απο την εθνικη νεων εκτος αν το ξυλο που τρως επειδη εισαι ελληνοαμερικανος δικαιολογειται; ο καλαθης και ο κουφος ρωτηθηκαν για τον μπογρη;

ο μπογρης πως καταδεχεται να παιξει με 3 ελληνοαμερικανους που μιλανε λιγοτερα ελληνικα και απο τον μπατιστ;


Δεν το είχα σκεφτεί αυτό για Μπόγρη και τους Ελληνοαμερικάνους και έχεις δίκιο. Γενικά υπάρχουν αρκετοί παίκτες που έχουν θέμα με τους Ελληνοαμερικάνους και τη συμμετοχή τους στην Εθνική, απ' όσο τυχαίνει να ξέρω, απλά συμβιβάζονται, άλλοι το βγάζουν παραέξω όπως έκανε στο παρελθόν ο Μπόγρης. Τώρα το αν το βάλουν στην άκρη ή αν θα επηρεάσει τη 12άδα, μένει να το δούμε.
ssoulliss
Λοιπόν ας δούμε λίγο αναλυτικά τις προεπιλογές του Κατσικάρη.

  • Μπουρούσης ή Περπέρογλου. Ο νικητής της ημιτελικής σειράς θα αργήσει να ενσωματωθεί αρκετά στην ομάδα(μπορεί και 20 Ιουνλιου). Τους χρειαζόμαστε και τους 2. Δεν πιστέυω πως κάποιος θα επικαλεστεί κούραση.
  • Τα πλέϊ-μέικερ είναι 4. Ο Καλάθης, ο Σλούκας, ο Μάντζαρης και ο Αθηναίου. Σε καμμία περίπτωση δεν θα είναι και οι τέσσερις στη δωδεκάδα. Μόνο αν πάμε small.
  • Θέση 2. Τεράστια τρύπα. Εκεί θα είναι ο Ντόρσει ή κάποιο από τα παραπάνω γκάρντ. Και ο Γιάννης.
  • Στη θέση 3 πενταδάτος ίσως είναι ο Περπέρογλου, με Παπανικολάου και Θανάση να έρχονται από πίσω.
  • Σαν τεσσάρι είναι ο Γιάννης, ο Παπαπέτρου και ο Χαραλαμπόλπουλος. Ο Αγραβάνης(ο μοναδικός tweener της ομάδας) είναι κορμί που μπορεί να ματσάρει καλά τους Μάτα, Σάριτς και Γκαλινάρι.
  • Στο πέντε θα είμαστε όπως και πέρυσι. Κουφός και Μπουσρούσης. Ο Μπόγρης αξίζει μια ευκαιρία καθώς banger έχουμε τον Κουφό και δεν χρειάζεται και δεύτερο στην δωδεκάδα. Φυσικά υπάρχει και ο Αγραβάνης.


Κατα τη γνώμη μου οι επιλογές του Κατσικάρη είναι 13+Γιάννης+Αθηναίου,Καββαδάς. Ουσιαστικά το δίλημμα του θα είναι ποιοι 2 εκ των Θανάση, Χαραλαμπόλπουλο,Ντόρσει θα κοπούν. Και νομίζω πως θα είναι οι δύο πρώτοι.

Ο Γιάννης θα είναι ταυτόχρονα και το πέμπτο γκάρντ και ο πέμπτος ψηλός.

Άρα ίσως πάμε κάπως έτσι:

Καλάθης, Σλούκας, Μάντζαρης, Ντόρσει, Γιάννης, Περπέρογλου, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μπόγρης, Κουφός και Μπουρούσης.
bodiroga10
QUOTE (nikolas12 @ Jun 6 2016, 15:55 ) *
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό για Μπόγρη και τους Ελληνοαμερικάνους και έχεις δίκιο. Γενικά υπάρχουν αρκετοί παίκτες που έχουν θέμα με τους Ελληνοαμερικάνους και τη συμμετοχή τους στην Εθνική, απ' όσο τυχαίνει να ξέρω, απλά συμβιβάζονται, άλλοι το βγάζουν παραέξω όπως έκανε στο παρελθόν ο Μπόγρης. Τώρα το αν το βάλουν στην άκρη ή αν θα επηρεάσει τη 12άδα, μένει να το δούμε.

και η περιπτωση καλαθη-μπογρη ειναι πολυ χειροτερη απο αυτη κατσικαρη-παππα.

δεν μιλαμε για αντιπαραθεση μεσω συνεντευξεων αλλα εχει πεσει κανονικο ξυλο απο τον μπογρη στον καλαθη

και επειδη πολυ δημοσιογραφοι λεγανε παλιοτερα οτι ηταν συμπαικτες στον παναθηναικο και τα βρηκαν, μολις ο μπογρης εφυγε απο τον παναθηναικο το 11 ειχε πει εκεινη την φωτογραφικη για τον καλαθη και τον κουφο φραση “Επειδή με έπιασε ζαλάδα με τους "αμερικανούς" ο Μπατίστ γιατί να μην είναι στην ομάδα?? Περισσότερα ελληνικά μιλάει σίγουρα...”

αν ο κατσικαρης ηταν σωστος και εκοψε τον παππα γιατι φοβοταν οτι θα χαλασει το κλιμα στην εθνικη θα επρεπε αντιστοιχα να μην καλεσει ποτε τον μπογρη..... δυο μετρα και δυο σταθμα απο τον κατσικαρη....
salonikatasos
μπόγρης- θανασής αντετοκούμπο-καββαδάς-αθηναίου-φουλ για 15-20 λεπτά ο αγραβάνης και τα μυαλά στα κάγκελα. για γέλια
είμαι αντίθετος και με την κλήση χαραλαμπόπουλου από τη στιγμή που κατά 99% θα τον πάρει μόνο για προπονήσεις. καλύτερα και για τον ίδιο να ξεκουραστεί λίγο τώρα και μετά πριν την προετοιμασία του παναθηναΪκού να δουλέψει με ειδικούς προπονητές σε ατομικές προπονήσεις. βέβαια επειδή ελλάδα είμαστε και θα τον ταλαιπωρήσουν με τσάμπα προετοιμασία στην εθνική και θα τον τραβάνε στη Β' κατηγορία με την εθνική νέων(όπως και τον παπαγιάννη) και γενικά σε όποια διοργάνωση έχει ηλικιακό δικαίωμα να παίξει τον βλέπω να είναι. και να παίζει πάλι με πρησμένα πόδια,κοιλιακούς κλπ

για τον παππά ασχολίαστο. μακάρι το παιδί να πάει στην κύπρο. αν και τα ψωμιά του κατσικάρη είναι λίγα με τον σχεδόν βέβαιο αποκλεισμό από τους ολυμπιακούς. 3 σερί αποτυχημένη χρονιά δε νομίζω ότι θα του συγχωρεθεί και σωστά κατά τη γνώμη μου
jvalin
QUOTE (gazzetta.gr)
Στο μυαλό του Φώτη Κατσικάρη έχει να χρησιμοποιήσει περισσότερο για λόγους προπόνησης τους Αθηναίου, Χαραλαμπόπουλο και Καββαδά, ωστόσο δεν πρέπει να αποκλείεται και συμμετοχή στην 12άδα αν δείξουν ότι αξίζουν μία θέση.


Άρα αν ισχύει το παραπάνω πάμε πιθανότατα για κάτι τέτοιο

Καλάθης, Μάντζαρης
Σλούκας, Θανάσης, Dorsey
Περπέρογλου, Παπανικολάου
Γιάννης, Παπαπέτρου
Μπουρούσης, Κουφός, Μπόγρης/Αγραβάνης

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, εμένα μια χαρά μου φαίνεται η ομάδα. Μόνο ο 3ος ψηλός με χαλάει λίγο αλλά ντάξει μικρό το κακό. Ούτως ή άλλως στα δύσκολα θα μοιράζονται το χρόνο ο Μπουρούσης με τον Κουφό.

Ας το παλέψουμε κι όπου μας βγάλει. Καλή τύχη στην Εθνική!
Vas
QUOTE(jvalin @ Jun 6 2016, 16:29 ) *
Άρα αν ισχύει το παραπάνω πάμε πιθανότατα για κάτι τέτοιο

Καλάθης, Μάντζαρης, Dorsey
Σλούκας, Θανάσης
Περπέρογλου, Παπανικολάου
Γιάννης, Παπαπέτρου
Μπουρούσης, Κουφός, Μπόγρης/Αγραβάνης

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, εμένα μια χαρά μου φαίνεται η ομάδα. Μόνο ο 3ος ψηλός με χαλάει λίγο αλλά ντάξει μικρό το κακό. Ούτως ή άλλως στα δύσκολα θα μοιράζονται το χρόνο ο Μπουρούσης με τον Κουφό.

Καλή μας τύχη! Θα το παλέψουμε κι όπου μας βγάλει.


Ακριβώς αυτή την 12άδα βλέπω. Απλά δεν με χαλάει για 3ος ψηλός ο Μπόγρης ή ο Αγραβάνης.

Όπως έχουμε πει πολλές φορές, μιλάμε για 5 λεπτά συμμετοχής μαξιμουμ. Και ο Μπόγρης μετά και την θητεία του στην ACB μπορεί να τα δώσει!

Μακάρι να έρθει ο Γιάννης, γιατί όντως αλλάζει η ομάδα με αυτόν!

Και κάτι τελευταίο. Αν εξαιρέσουμε Μπορούση-Περπέρογλου, όλοι οι άλλοι είναι κάτω από 27! Δεν ξέρω αν ποτέ στο περλθόν είχαμε τόσο νεανική ομάδα!
bodiroga10
επισης μια παρατηρηση ο ντορσει δεν μπορει να δημιουργησει αφου στο κολλεγιακο επιπεδο φετος ειχε μ.ο ασιστ 1.9 και μ.ο λαθων παλι 1.9.

οποτε η ομαδα κατεβαινει με 3 ουσιαστικα γκαρντ μαντζαρη-καλαθη-σλουκα αφου ο ντορσει ουσιαστικα ειναι ενα 3αρι που λογω υψος παιζει στο 2.

nikolas12
QUOTE(bodiroga10 @ Jun 6 2016, 16:14 ) *
και η περιπτωση καλαθη-μπογρη ειναι πολυ χειροτερη απο αυτη κατσικαρη-παππα.

δεν μιλαμε για αντιπαραθεση μεσω συνεντευξεων αλλα εχει πεσει κανονικο ξυλο απο τον μπογρη στον καλαθη

και επειδη πολυ δημοσιογραφοι λεγανε παλιοτερα οτι ηταν συμπαικτες στον παναθηναικο και τα βρηκαν, μολις ο μπογρης εφυγε απο τον παναθηναικο το 11 ειχε πει εκεινη την φωτογραφικη για τον καλαθη και τον κουφο φραση “Επειδή με έπιασε ζαλάδα με τους "αμερικανούς" ο Μπατίστ γιατί να μην είναι στην ομάδα?? Περισσότερα ελληνικά μιλάει σίγουρα...”

αν ο κατσικαρης ηταν σωστος και εκοψε τον παππα γιατι φοβοταν οτι θα χαλασει το κλιμα στην εθνικη θα επρεπε αντιστοιχα να μην καλεσει ποτε τον μπογρη..... δυο μετρα και δυο σταθμα απο τον κατσικαρη....


Δεν είχα διαβάσει για ξύλο, μόνο για λεκτική αντιπαράθεση στα αποδυτήρια. Θυμάμαι πως ο Μπόγρης είχε πει για Καλάθη, Μπράμο, Κουφό ότι αφού φέτος η Εθνική έχει 3 Ελληνοαμερικάνους, του χρόνου να έχει 12. Τον κυρ-Φώτη ίσως τον νοιάζουν τα προσωπικά του ίδιου με παίκτες, όχι των παικτών μεταξύ τους.
Αλλά ώρες μετράει στον πάγκο. Έχει αποδείξει εξάλλου ότι στα κρίσιμα ματς, δεν υπάρχει προπονητής στον πάγκο. 3 ματς κρίσιμα έπαιξε και κέρδισε το 1. Με Σερβία αποκλείστηκε, με Κροατία τον έσωσε ότι είχε πεντάδα ειδικών αποστολών που έβαλε μεγάλα καλάθια και γύρισε το ματς και με Ισπανία πέθαναν από την κούραση Καλάθης, Σπανούλης, Κούμπο και δεν κάλεσε μισό time out, δεν έβαλε κανένα παίκτη τύπου Σλούκα να δώσει ανάσες και τρίποντο και γενικότερα ήταν τραγικός. Οπότε αφού αποκλειστούμε φέτος από τους Ολυμπιακούς, δε νομίζω να συνεχίσει η στήριξη στο πρόσωπό του.
D-Wade
QUOTE(Vas @ Jun 6 2016, 16:37 ) *
Και κάτι τελευταίο. Αν εξαιρέσουμε Μπορούση-Περπέρογλου, όλοι οι άλλοι είναι κάτω από 27! Δεν ξέρω αν ποτέ στο περλθόν είχαμε τόσο νεανική ομάδα!

Ναι βλέπουμε την ''επόμενη Εθνική''. Γι' αυτό δε κλήθηκε και ο Καιμακ. Λογικά φέτος ή του χρόνου θα σταματήσουν και οι Μπουρουσοπερπέρογλοι και θα μπουν οι Χαραλαμποπουλοπαπαγιαννηδες
bodiroga10
QUOTE (nikolas12 @ Jun 6 2016, 16:40 ) *
Δεν είχα διαβάσει για ξύλο, μόνο για λεκτική αντιπαράθεση στα αποδυτήρια. Θυμάμαι πως ο Μπόγρης είχε πει για Καλάθη, Μπράμο, Κουφό ότι αφού φέτος η Εθνική έχει 3 Ελληνοαμερικάνους, του χρόνου να έχει 12. Τον κυρ-Φώτη ίσως τον νοιάζουν τα προσωπικά του ίδιου με παίκτες, όχι των παικτών μεταξύ τους.
Αλλά ώρες μετράει στον πάγκο. Έχει αποδείξει εξάλλου ότι στα κρίσιμα ματς, δεν υπάρχει προπονητής στον πάγκο. 3 ματς κρίσιμα έπαιξε και κέρδισε το 1. Με Σερβία αποκλείστηκε, με Κροατία τον έσωσε ότι είχε πεντάδα ειδικών αποστολών που έβαλε μεγάλα καλάθια και γύρισε το ματς και με Ισπανία πέθαναν από την κούραση Καλάθης, Σπανούλης, Κούμπο και δεν κάλεσε μισό time out, δεν έβαλε κανένα παίκτη τύπου Σλούκα να δώσει ανάσες και τρίποντο και γενικότερα ήταν τραγικός. Οπότε αφού αποκλειστούμε φέτος από τους Ολυμπιακούς, δε νομίζω να συνεχίσει η στήριξη στο πρόσωπό του.

το περιστατικο με το ξυλο ειχε γινει στην εθνικη εφηβων με προπονητη τον σιγαλα.

τοτε εβαλε ο τεραστιος σιγαλας να ψηφισουν αν θελουν τον κουφο στην ομαδα. ο μονος που ψηφισε υπερ ηταν ο καλαθης και του επιτεθηκαν οι υπολοιποι και φημολογειται οτι ο μπογρης δεν εμεινε μονο στα λογια.....
ssoulliss
QUOTE (Vas @ Jun 6 2016, 16:37 ) *
Και κάτι τελευταίο. Αν εξαιρέσουμε Μπορούση-Περπέρογλου, όλοι οι άλλοι είναι κάτω από 27! Δεν ξέρω αν ποτέ στο περλθόν είχαμε τόσο νεανική ομάδα!

Το 2005. Ο μεγαλύτερος τότε ήταν ο Κακιούζης,29. Τώρα μπορεί να έχουμε και λίγο χαμηλότερο μέσο όρο ηλικίας.

QUOTE (bodiroga10 @ Jun 6 2016, 16:39 ) *
οποτε η ομαδα κατεβαινει με 3 ουσιαστικα γκαρντ μαντζαρη-καλαθη-σλουκα αφου ο ντορσει ουσιαστικα ειναι ενα 3αρι που λογω υψος παιζει στο 2.


Τι είναι ο Ντόρσει? Τρία δεν είναι σε καμμία περίπτωση. Μια χαρά σουτινγκ-γκαρντ είναι για την ηλικία του. Η ντρίμπλα φτιάχνεται. Προπόνηση θέλει.
bodiroga10
QUOTE (ssoulliss @ Jun 6 2016, 16:44 ) *
Τι είναι ο Ντόρσει? Τρία δεν είναι σε καμμία περίπτωση. Μια χαρά σουτινγκ-γκαρντ είναι για την ηλικία του. Η ντρίμπλα φτιάχνεται. Προπόνηση θέλει.

προφανως και 2αρι θα γινει ο ντορσει αλλα αυτη την στιγμη δεν μπορει να θεωρηθει οτι μπορει να συνεισφερει δημιουργιακα με αναλογια ασιστ/λαθων στο κολλεγιακο 1/1.

στο μελλον μπορει να γινει εξαιρετικο γκαρντ,τωρα μπορει να βοηθησει δημιουργικα οσο θα βοηθουσε και ο μπραμος μπορει και λιγοτερο, γιατι οποιος ειδε φετος βενετσια ο μπραμος επαιρνε και καποια σουτ μετα απο τριπλα.

ο μπραμος στο γιουροκαπ ειχε αναλογια ασιστ/λαθη= 1.6/0.9
GK_23
QUOTE(nikolas12 @ Jun 6 2016, 15:40 ) *
Δεν είχα διαβάσει για ξύλο, μόνο για λεκτική αντιπαράθεση στα αποδυτήρια. Θυμάμαι πως ο Μπόγρης είχε πει για Καλάθη, Μπράμο, Κουφό ότι αφού φέτος η Εθνική έχει 3 Ελληνοαμερικάνους, του χρόνου να έχει 12. Τον κυρ-Φώτη ίσως τον νοιάζουν τα προσωπικά του ίδιου με παίκτες, όχι των παικτών μεταξύ τους.

Στο Ευρωμπάσκετ U20 του 2008 ο Καλάθης είχε φάει ξύλο από τους συμπαίκτες του στα αποδυτήρια. Ένας εκ των συμπαικτών του τότε ήταν ο Μπόγρης. Το σκηνικό βέβαια έγινε με τις ευλογίες του Σιγάλα που ήταν τότε ο προπονητής και που έβαλε τους παίκτες να ψηφίσουν για το αν θέλουν τον Κουφό στην ομάδα.

Οι δηλώσεις του Μπόγρη για τους ελληνοαμερικάνους είναι πιο πρόσφατες.

Όσον αφορά το θέμα Παππά, υπάρχει προφανώς προσωπικό θέμα με τον Κατσικάρη. Όπως υπήρξε προσωπικό θέμα και με τον Τζόρτζεβιτς, όπως υπήρξε και με τον Τρινκιέρι, όπως υπήρξε και με τον Πεδουλακή και πιθανότατα θα υπάρξει ξανά στο μέλλον. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση.

Δεν με πείθει ο Κατσικάρης και συμφωνώ στο ότι κάποιες εμμονές του μας στοίχισαν πέρυσι. Το να σταυρώνεται εκ των προτέρων όμως διότι σε μία χρονιά με πολλές δυσκολίες δεν κάλεσε τον ...Παππά στην ομάδα είναι άδικο.

QUOTE(bodiroga10 @ Jun 6 2016, 15:51 ) *
προφανως και 2αρι θα γινει ο ντορσει αλλα αυτη την στιγμη δεν μπορει να θεωρηθει οτι μπορει να συνεισφερει δημιουργιακα με αναλογια ασιστ/λαθων στο κολλεγιακο 1/1.

στο μελλον μπορει να γινει εξαιρετικο γκαρντ,τωρα μπορει να βοηθησει δημιουργικα οσο θα βοηθουσε και ο μπραμος μπορει και λιγοτερο, γιατι οποιος ειδε φετος βενετσια ο μπραμος επαιρνε και καποια σουτ μετα απο τριπλα

Ο Ντόρσεϋ μπορεί να μη δημιουργεί για τους άλλους, δημιουργεί όμως για τον εαυτό του. Κάτι το οποίο δεν κάνει ο Μπράμος. Το off the dribble παιχνίδι του Ντόρσεϋ είναι εμφανώς καλύτερο απλώς μεταφράζεται κυρίως σε προσωπική φάση και όχι σε δημιουργία για τους συμπαίκτες του. Σε καμία περίπτωση ο Ντόρσεϋ δεν είναι 3άρι. Είναι SG, που χρειάζεται να ακολουθήσει πρόγραμμα εξειδίκευσης για να παίξει κάποια στιγμή στο "1".
nikolas12
QUOTE(bodiroga10 @ Jun 6 2016, 16:44 ) *
το περιστατικο με το ξυλο ειχε γινει στην εθνικη εφηβων με προπονητη τον σιγαλα.

τοτε εβαλε ο τεραστιος σιγαλας να ψηφισουν αν θελουν τον κουφο στην ομαδα. ο μονος που ψηφισε υπερ ηταν ο καλαθης και του επιτεθηκαν οι υπολοιποι και φημολογειται οτι ο μπογρης δεν εμεινε μονο στα λογια.....


Ναι το ήξερα το περιστατικό, δεν ήξερα ότι υπήρξε χειροδικία ή έστω φήμη, μόνο λεκτική επίθεση. Ο χρόνος θα δείξει τι έχει συμβεί.
pan24
Αν ερθουν ολοι οσοι κληθηκαν:
1)Καλαθης,μαντζαρης
2)Σλουκας,ντορσει
3)Περπερογλου,παπανικολαου
4)Γιαννης,παπαπετρου
5)Μπουρουσης,κουφος
Και την 11η και 12η θεση καποιος εκ των αθηναιου,χαραλαμποπουλου,αγραβανη,μπογρη,θ
ανασοκουμπο
Τον καββαδα τον εχω ηδη κομμενο
Προβλεψη μου οτι θα παρει μπογρη αν δεν πλακωθει με καλαθη και θανασοκουμπο για το 5λεπτο ενεργειας που μπορει να δωσει σε σχεση με τον χαραλαμποπουλο
Στα γκαρντ τουλαχιστον για λιγη ωρα μπορει να παιξει ο γιαννης
Ομως εγω το εχω 90% σιγουρο οτι δεν θα κατεβει
Δεδομενα η ομαδα του δεν θελει και ειναι ετοιμοι να του δωσουν 9ψηφιο συμβολαιο
Και ο ιδιος ειδικα βλεποντας οτι εχουμε λιγες πιθανοτητες να περασουμε δεν νομιζω να καιγεται
Εγω θα εβαζα στους αμφιβολους και περπερογλου μπουρουση
Ακομα και αν ερθουν παρα την κουραση θα πρεπει να μπουν πιο αργα στην προετοιμασια.Ομως ειναι τοσο κοντα με τις αγωνιστικες υποχρεωσεις στους συλλογους τους που ακομα και ενας απλος τραυματισμος πχ διαστρεμμα τους βγαζει εκτος εθνικης
Δεν το γραφει κανενας δημοσιογραφος αλλα εγω επιμενω οτι δεν πρεπει να ειμαστε σιγουροι με τον σλουκα...
ssoulliss
QUOTE (pan24 @ Jun 6 2016, 17:09 ) *
Στα γκαρντ τουλαχιστον για λιγη ωρα μπορει να παιξει ο γιαννης
Ομως εγω το εχω 90% σιγουρο οτι δεν θα κατεβει


Μήπως το μοναδικό χαρτί που έχει ο Γιάννης για να πείσει τους Bucks, είναι πως στην εθνική θα αγωνιστεί σαν 1-2? Μήπως αυτό έχει συζητήσει με τον Κατσικάρη? Μήπως για αυτό δεν κληθήκαν άλλοι γκαρντ? 39.gif

Από την άλλη οι Bucks δεν μπορούν να απαγορεύσουν στον Γιάννη να κατέβει.

pan24
QUOTE (ssoulliss @ Jun 6 2016, 17:16 ) *
Μήπως το μοναδικό χαρτί που έχει ο Γιάννης για να πείσει τους Bucks, είναι πως στην εθνική θα αγωνιστεί σαν 1-2? Μήπως αυτό έχει συζητήσει με τον Κατσικάρη? Μήπως για αυτό δεν κληθήκαν άλλοι γκαρντ? 39.gif

Από την άλλη οι Bucks δεν μπορούν να απαγορεύσουν στον Γιάννη να κατέβει.

Δεν μπορουν να του απαγορευσουν να κατεβει αλλα ο γιαννης δεν ειναι ο τυπος που θα παει κοντρα σε καποιους που νιωθει οτι τον ευεργετησαν, ειδικα ενω ετοιμαζονται να του δωσουν max συμβολαιο
Αν ειχαμε αντι του καλαθη τον ντε κολο ή τον μπελινελι θα σου ελεγα οτι θα παιξει 1-2 με την μπαλα πολυ ωρα στα χερια και εγω αυτο θελω γιατι νομιζω οτι σε πολλες καταστασεις θα μας εδινε πλεονεκτημα
Ομως δεδομενα λογω του οτι(προς το παρον τουλαχιστον) δεν εχει καλο σουτ δεν μπορει να παιξει διπλα στον καλαθη
Θα παρκαρουμε τον καλαθη για να παιξει ο γιαννης στο 1?Χλωμο
Να εχει βελτιωσει τοσο το τριποντο του απο τον απριλιο που να μπορει να βαζει σταθερα τα σουτ οταν τον παιζουν πισω απο τα σκριν?Δυσκολο
Αρα...
Βεβαια ειδικα στην κατασταση που βρισκεται τωρα ο μαντζαρης ο αντετοκουμπο θα μπορουσε να παιζει στο 1 τα 10-15' που ο καλαθης θα ειναι στον παγκο
zorba
QUOTE(ssoulliss @ Jun 6 2016, 15:16 ) *
Μήπως το μοναδικό χαρτί που έχει ο Γιάννης για να πείσει τους Bucks, είναι πως στην εθνική θα αγωνιστεί σαν 1-2? Μήπως αυτό έχει συζητήσει με τον Κατσικάρη? Μήπως για αυτό δεν κληθήκαν άλλοι γκαρντ? 39.gif

Από την άλλη οι Bucks δεν μπορούν να απαγορεύσουν στον Γιάννη να κατέβει.

Αυτό ειναι το πιο λογικό. Το έχω πει προ πολλού οτι ο Γιαννης θα πρέπει να παιξει στα γκαρντ (στην αμυνα ας μαρκάρει και στο 5, δεν μας πειράζει...). Βλεπω τον Θανάση 3-4ρι, πολύ καλύτερα απο οποιονδήποτε άλλο, όχι στο 2 όπου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για λίγο σε full court αμυνα στον Μπελινέλι ή τον Τζεντίλε, αλλά τον προτιμώ πάνω στον Ντατόμε ή τον Γκαλινάρι...
Με τους Ιταλους δεν πρόκειται να τρέξουμε παρά μόνο σε αιφνιδιασμό. Πιστεύω οτι ο Κατσικάρης θα προσπαθήσει να φέρει το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα όπου Κουφός και Μπουρουσης λογικα δεν θα έχουν αντίπαλο. Τα αδέρφια θα μαζεύουν τα σκουπίδια και Ντιρκ και Κουφός θα εκτελούν...
Συνήθως σε τέτοια τουρνουά η διαιτησία προστατεύει τους γηπεδούχους οπότε χρειαζόμαστε αναλώσιμους sf να μοιραστούν τα φάουλ που αναπόφευκτα θα γίνουν πάνω στους ποιοτικότερους Ιταλούς...
Zephyr
Ιδανικό σενάριο αν δεν υπάρξουν τραυματισμοί ή αποχωρήσεις:

1. Καλάθης, Μάντζαρης, Αθηναίου

2. Σλούκας, Ντόρσει

3. Περπέρογλου, Παπανικολάου

4. Γ. Αντετοκούμπο, Παπαπέτρου

5. Koυφός, Μπουρούσης, Αγραβάνης

ΥΓ. Πόσο πιο άνετα θα ήταν τα πράγματα αν συμμετείχε ο Παππάς... Το "καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς" πρέπει να τον βάλει κάποιος να το γράφει 100 φορές την μέρα μπας και βάλει μυαλό, θα μπορούσε άνετα να είναι ο leading scorer της περιφέρειας, αν οχι όλης της ομάδας.
McRae
QUOTE(Zephyr @ Jun 6 2016, 20:04 ) *
Ιδανικό σενάριο αν δεν υπάρξουν τραυματισμοί ή αποχωρήσεις:

1. Καλάθης, Μάντζαρης, Αθηναίου

2. Σλούκας, Ντόρσει

3. Περπέρογλου, Παπανικολάου

4. Γ. Αντετοκούμπο, Παπαπέτρου

5. Koυφός, Μπουρούσης, Αγραβάνης

ΥΓ. Πόσο πιο άνετα θα ήταν τα πράγματα αν συμμετείχε ο Παππάς... Το "καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς" πρέπει να τον βάλει κάποιος να το γράφει 100 φορές την μέρα μπας και βάλει μυαλό, θα μπορούσε άνετα να είναι ο leading scorer της περιφέρειας, αν οχι όλης της ομάδας.


Αυτη η ομαδα χωρις Αντετοκουμπο ανετα χανει απο Μεξικο η Ιραν..μπορει και απο τους δυο.
pan24
QUOTE (McRae @ Jun 6 2016, 20:23 ) *
Αυτη η ομαδα χωρις Αντετοκουμπο ανετα χανει απο Μεξικο η Ιραν..μπορει και απο τους δυο.

Βασικα συμφωνω.Αν στην 12αδα που μαλλον θα εχουμε αντι του γιαννη εβαζες τον θαναση η τον χαραλαμποπουλο πχ ειμαστε για να κοντραρουμε το μεξικο
Ο οποιοσδηποτε προπονητης θα κλεινει στην ρακετα με λιγη προσοχη στα σουτ του περπερογλου(που παντως ποτε δεν εκανε ενα καλο τουρνουα με την εθνικη) και θα αφηνει καλαθη και σλουκα που εχει καλο αλλα οχι σταθερο σουτ να τουβλαρουν ασυστολα
Αν παιξεις με βοηθειες τον μπουρουση θα υπαρχει παικτης ελευθερος και ο μπουρουσης εχει την δυνατοτητα να του πασαρει...αλλα αν δεν μπαινει το τριποντο θα κανουν το ιδιο πραγμα σε ολο το παιχνιδι
Τουλαχιστον ο αντετοκουμπο λεμε,λεμε για το τριποντο του αλλα στα σουτ απο τις γωνιες ειναι αρκετα καλος

Να συμπληρωσω επειδη βλεπω στα σχολια σε διαφορα σαιτ αλλα και εδω αρκετους να κραζουν επειδη δεν πηρε καιμακογλου, βουγιουκα κτλ
Δεν ξερουμε και μαλλον ποτε δεν θα μαθουμε αν ο ιδιος ο κτασικαρης δεν τους ηθελε ή οι ιδιοι για οποιονδηποτε λογο δεν ηθελαν να ερθουν.Γιατι δεν νομιζω οτι εστω και προπονητης εσκα αν ειχε και τους δυο διαθεσιμους θα διαλεγε τον καββαδα του αρκαδικου αντι για τον αρκετα καλο βουγιουκα της ζαλγκιρις
Zephyr
QUOTE(McRae @ Jun 6 2016, 20:23 ) *
Αυτη η ομαδα χωρις Αντετοκουμπο ανετα χανει απο Μεξικο η Ιραν..μπορει και απο τους δυο.


Στην μετά Σπανούλη εποχή αυτός που κάνει την διαφορά είναι ο Κούμπο. Που το περίεργο?
Βάσει των παιχτών που είναι διαθέσιμοι, εσύ τι θα άλλαζες από το ρόστερ που έγραψα?

ΥΓ. Καλά από Μεξικό και Ιράν δεν χάνει ούτε χωρίς Αντετοκούμπο, τώρα κατα πόσο έχει βλέψεις για κάτι καλύτερο είναι άλλη ιστορία.

ΥΓ2. Όταν Ντόρσει, Παππαγιάννης και Χαραλαμπόπουλος ωριμάσουν σε 2-3 χρόνια, θα δούμε άλλη Εθνική. Και μακάρι ο Κούμπο να συνεχίζει να συμμετέχει.
bodiroga10
καλα μην απαξιωνουμε και τοσο πολυ το ροστερ μας

στην περιφερεια εχουμε δυο απ τα πρωτοκλασσατα γκαρντ της ευρωλιγκας τον καλαθη και τον σλουκα και απο πισω υπαρχει και ενας πολυ καλος αμυντικος ο μαντζαρης

στο 3 υπαρχει ο περπερογλου που εκανε πολυ καλη χρονια με την μπαρτσελονα και προχτες παλι στον ημιτελικο με την λαμποραλ οταν εκαιγε η μπαλα ηταν ο καλυτερος της μπαρτσα και απο πισω υπαρχει και ο παπανικολαου που εχει τοσες παραστασεις απο το πιο υψηλο επιπεδο

στο 4 υπαρχει ο αντετοκουνμπο με την καλυτερη χρονια στο nba απ οσους παικτες θα παιξουν στο προλυμπιακο πλην του γκαλιναρι

και στο 5 εχουμε τον καλυτερο σεντερ της φετινης ευρωλιγκας μαζι με τον κουφο που εκανε γεματη χρονια στο nba

εχουμε σαφως καλυτερο ροστερ απο τους κροατες και οριακα χειροτερο απο τους ιταλους. η απαξιωση του ροστερ τον μονο που βολευει ειναι τον κατσικαρη ωστε σε τυχον αποτυχια να το ριξει στην ελλειψη ποιοτητας στο ροστερ
BasketZilla
Κατά πόσο ένας προπονητής που έχει κάνει καλές χρονιές στο καλύτερο πρωτάθλημα της ηπείρου μας με δύο μέτριες ομάδες όπως η Μπιλμπάο και η Μουρθία είναι μυρωδιάς με ξεπερνάει λιγάκι.

Δεν κάλεσε τον Παππά. So what ?
Αυτήν την στιγμή ο Dorsey είναι καλύτερος του και το εννοώ αυτό που λέω. Πάμε σε μια νέου τύπου Εθνική που θα στηρίζεται στα αθλητικά προσόντα καθώς globalizaλόμαστε και εμείς σιγά-σιγά. Του χρόνου πάλι οι ίδιοι παίκτες θα είναι πλην των Μπουρούση-Περπέρογλου και συν τον Παπατζον.

Για φέτος θα ήθελα μια δωδεκάδα

Καλάθης - Μάντζαρης
Σλούκας - Dorsey
Περπέρογλου - Παπανικολάου - Παπαπέτρου - Θ. Αντετοκούνμπο
Γ. Αντετοκούνμπο - Αγραβάνης
Μπουρούσης - Κουφός

και του χρόνου την ίδια ακριβώς με τους Χαραλαμπο-Παπατζον να παίρνουν την θέση των Περπέρογλου-Μπουρούση.

Για φέτος δεν περιμένω απολύτως τίποτις. Έχει έρθει ο καιρός να φτιάξουμε μια καινούργια ομάδα και συγκρίνοντας τους δικούς μας με τις υπόλοιπες Εθνικές δεν αγχώνομαι καθόλου.
RipCity
Ο Κατσικάρης δεν έχει δικαιολογίες τέτοιες, είναι η τρίτη του χρονιά, όχι η πρώτη. Αν πάλι στα do or die παιχνίδια κολλήσει το μυαλό ο ίδιος θα φταίει.

bodiroga10 λες για απαξίωση, αλλά για κάθε έναν που λέει ότι δε νικάμε ούτε το Μεξικό χωρίς Γιάννη υπάρχουν τουλάχιστον πέντε που λένε τους έχουμε για πλάκα και πάλι. Σόρυ αλλά εγώ δε το βλέπω αυτό. Δε βλέπω πως είμαστε καλύτεροι από το Μεξικό χωρίς Γιάννη. Απόψεις είναι αυτές.
bodiroga10
QUOTE (RipCity @ Jun 6 2016, 21:27 ) *
Ο Κατσικάρης δεν έχει δικαιολογίες τέτοιες, είναι η τρίτη του χρονιά, όχι η πρώτη. Αν πάλι στα do or die παιχνίδια κολλήσει το μυαλό ο ίδιος θα φταίει.

bodiroga10 λες για απαξίωση, αλλά για κάθε έναν που λέει ότι δε νικάμε ούτε το Μεξικό χωρίς Γιάννη υπάρχουν τουλάχιστον πέντε που λένε τους έχουμε για πλάκα και πάλι. Σόρυ αλλά εγώ δε το βλέπω αυτό. Δε βλέπω πως είμαστε καλύτεροι από το Μεξικό χωρίς Γιάννη. Απόψεις είναι αυτές.

καλα μια εθνικη που εχει φαει σφαλιαρα απο την νιγηρια τιποτα δεν μπορει να εχει ως αυτονοητο.

καλη ομαδα το μεξικο αλλα απο αποψη μοναδων ειμαστε καλυτεροι,οπως καλυτεροι ειμαστε και απο την κροατια.
RipCity
Από άποψη μονάδων ναι, αλλά στα τουρνουά αυτά πάνω απ' όλα μετράει η χημεία που προλαβαίνεις να αναπτύξεις κι εμείς θα είμαστε εντελώς τουρλουμπούκι λογικά φέτος με τόσα νέα πρόσωπα.

Οι Κροάτες έχουν πολύ ταλέντο (χωρίς Γιάννη περισσότερο από εμας), απλά είναι οι χειρότεροι από όλους στο θέμα χημείας και γι' αυτό μονίμως πατώνουν.
bodiroga10
QUOTE (RipCity @ Jun 6 2016, 21:34 ) *
Από άποψη μονάδων ναι, αλλά στα τουρνουά αυτά πάνω απ' όλα μετράει η χημεία που προλαβαίνεις να αναπτύξεις κι εμείς θα είμαστε εντελώς τουρλουμπούκι λογικά φέτος με τόσα νέα πρόσωπα.

Οι Κροάτες έχουν πολύ ταλέντο (χωρίς Γιάννη περισσότερο από εμας), απλά είναι οι χειρότεροι από όλους στο θέμα χημείας και γι' αυτό μονίμως πατώνουν.

οι κροατες κατεβαινουν με βασικο 1 τον ουκιτς και απο πισω τον στιπσεβιτς. ακομα και τα αστερια της 5αδας τους οπως ο χεζονια και ο σαριτς ειναι παικτες με τεραστιο ταλεντο αλλα την δεδομενη στιγμη για μενα δεν ειναι κανενα φοβητρο.

εκτος απο το 2 που εχουν φοβερο διδυμο με μπογκντανοβιτς-σιμον για μενα σε καμια αλλη θεση δεν ειναι καλυτεροι μας (φυσικα θα ειναι και στο 4 αν δεν εχουμε τον γιαννη)....

ακομα και το δυνατο διδυμο μπιλαν-χαμιλτον ειναι σαφως κατωτερο απο το μπουρουσης-κουφος

και ειδικα στο 1 εχουμε τεραστια διαφορα με καλαθη-μαντζαρη κοντρα σε ουκιτς-στιπσεβιτς
ssoulliss
QUOTE (BasketZilla @ Jun 6 2016, 21:25 ) *
Κατά πόσο ένας προπονητής που έχει κάνει καλές χρονιές στο καλύτερο πρωτάθλημα της ηπείρου μας με δύο μέτριες ομάδες όπως η Μπιλμπάο και η Μουρθία είναι μυρωδιάς με ξεπερνάει λιγάκι.

Δεν κάλεσε τον Παππά. So what ?
Αυτήν την στιγμή ο Dorsey είναι καλύτερος του και το εννοώ αυτό που λέω. Πάμε σε μια νέου τύπου Εθνική που θα στηρίζεται στα αθλητικά προσόντα καθώς globalizaλόμαστε και εμείς σιγά-σιγά. Του χρόνου πάλι οι ίδιοι παίκτες θα είναι πλην των Μπουρούση-Περπέρογλου και συν τον Παπατζον.

Για φέτος θα ήθελα μια δωδεκάδα

Καλάθης - Μάντζαρης
Σλούκας - Dorsey
Περπέρογλου - Παπανικολάου - Παπαπέτρου - Θ. Αντετοκούνμπο
Γ. Αντετοκούνμπο - Αγραβάνης
Μπουρούσης - Κουφός

και του χρόνου την ίδια ακριβώς με τους Χαραλαμπο-Παπατζον να παίρνουν την θέση των Περπέρογλου-Μπουρούση.

Για φέτος δεν περιμένω απολύτως τίποτις. Έχει έρθει ο καιρός να φτιάξουμε μια καινούργια ομάδα και συγκρίνοντας τους δικούς μας με τις υπόλοιπες Εθνικές δεν αγχώνομαι καθόλου.


Συμψωνώ σχεδόν σε όλα όσα γράφεις. Διαφωνώ στη δωδεκάδα σου με Θανάση. Θα επέλεγα Μπόγρη.

Είναι ίσως η πρώτη φορά που πρέπει να πάμε χωρίς άγχος. Το άγχος το έχουν οι άλλοι(Ιταλοί πρωτίστως και Κροάτες).

Υ.Γ. Η ευκαιρία που θα έχει φέτος ο Αγραβάνης, είναι απίστευτη. Θα μπορέσει να το διαχειριστεί, άραγε?
G-arenas
QUOTE (bodiroga10 @ Jun 6 2016, 21:42 ) *
οι κροατες κατεβαινουν με βασικο 1 τον ουκιτς και απο πισω τον στιπσεβιτς. ακομα και τα αστερια της 5αδας τους οπως ο χεζονια και ο σαριτς ειναι παικτες με τεραστιο ταλεντο αλλα την δεδομενη στιγμη για μενα δεν ειναι κανενα φοβητρο.

εκτος απο το 2 που εχουν φοβερο διδυμο με μπογκντανοβιτς-σιμον για μενα σε καμια αλλη θεση δεν ειναι καλυτεροι μας (φυσικα θα ειναι και στο 4 αν δεν εχουμε τον γιαννη)....

ακομα και το δυνατο διδυμο μπιλαν-χαμιλτον ειναι σαφως κατωτερο απο το μπουρουσης-κουφος

και ειδικα στο 1 εχουμε τεραστια διαφορα με καλαθη-μαντζαρη κοντρα σε ουκιτς-στιπσεβιτς

εχουν και τον τομιτς στο 5 αν τον ξεχασες. ντρειπερ ή λαφαγιετ δεν παιζουν ως νατουραλιζε?? ή ο χαμιλτον πιανετε ως νατουραλιζε?

για μενα η καλυτερη 12αδα ειναι η εξης :

1. καλαθης, μαντζαρης, αθηναιου
2. σλουκας, ντορσει
3. περπε, παπ
4. γιαννης. παπι
5. μπουρου, κουφος , καββαδας




bodiroga10
QUOTE (G-arenas @ Jun 6 2016, 22:09 ) *
εχουν και τον τομιτς στο 5 αν τον ξεχασες. ντρειπερ ή λαφαγιετ δεν παιζουν ως νατουραλιζε?? ή ο χαμιλτον πιανετε ως νατουραλιζε?

δεν κατεβαινει φετος ο τομιτς

επισης επελεξαν ως νατουραλιζε τον χαμιλτον αντι λαφαγιετ και ντρειπερ
RipCity
Το θέμα είναι πως αν λείψει κι ο Γιάννης ο μόνος που θα μπορεί να βάζει την μπάλα στο καλάθι με σχετική ευκολία θα ναι ο Μπουρούσης. Από τους άλλους οι περισσότεροι από το κοτσάνι την πιάνουν οι δικοί μας. Αντίθετα οι Κροάτες έχουν πληθώρα επιθετικών λύσεων.

Η απώλεια του Πρίντεζη, αλλά και των Σπανούλη, Ζήση έχουν τεράστιο επιθετικό impact και μόνο με άμυνα δε γίνεται δουλειά.

Κατανοώ ότι δε σου είναι φόβητρο ο Χεζόνια κι ο Σάριτς, αλλά ρε φίλε για δες το λίγο από τη δική τους πλευρά. Ποιον έχουν να φοβηθούν εκείνοι ότι θα τους κάνει ζημιά? Μόνο τον Μπουρούση, κανέναν άλλο πραγματικά. Όλοι οι άλλοι δικοί μας είναι με τα βράδια τους και συνήθως δεν είναι και καλά αυτά τα βράδια. Γεμίσαμε ρολίστες.

QUOTE
για μενα η καλυτερη 12αδα ειναι η εξης :

1. καλαθης, μαντζαρης, αθηναιου
2. σλουκας, ντορσει
3. περπε, παπ
4. αγραβάνης. παπι
5. μπουρου, κουφος , καββαδας


μάγκες θα μπαίνει καλάθι και θα φωνάζουμε γκολ με μια τέτοια 12άδα που είναι πολύ πιθανή αν δεν έρθει ο Γιάννης. Άγαλμα θα στήναμε σε Σάριτς και Χεζόνια να γίνουν Έλληνες για ένα βράδυ.
bodiroga10
QUOTE (RipCity @ Jun 6 2016, 22:44 ) *
Το θέμα είναι πως αν λείψει κι ο Γιάννης ο μόνος που θα μπορεί να βάζει την μπάλα στο καλάθι με σχετική ευκολία θα ναι ο Μπουρούσης. Από τους άλλους οι περισσότεροι από το κοτσάνι την πιάνουν οι δικοί μας. Αντίθετα οι Κροάτες έχουν πληθώρα επιθετικών λύσεων.

Η απώλεια του Πρίντεζη, αλλά και των Σπανούλη, Ζήση έχουν τεράστιο επιθετικό impact και μόνο με άμυνα δε γίνεται δουλειά.

Κατανοώ ότι δε σου είναι φόβητρο ο Χεζόνια κι ο Σάριτς, αλλά ρε φίλε για δες το λίγο από τη δική τους πλευρά. Ποιον έχουν να φοβηθούν εκείνοι ότι θα τους κάνει ζημιά? Μόνο τον Μπουρούση, κανέναν άλλο πραγματικά. Όλοι οι άλλοι δικοί μας είναι με τα βράδια τους και συνήθως δεν είναι και καλά αυτά τα βράδια. Γεμίσαμε ρολίστες.


μάγκες θα μπαίνει καλάθι και θα φωνάζουμε γκολ με μια τέτοια 12άδα που είναι πολύ πιθανή αν δεν έρθει ο Γιάννης. Άγαλμα θα στήναμε σε Σάριτς και Χεζόνια να γίνουν Έλληνες για ένα βράδυ.

τον σαριτς τον ειδαμε περυσι στην εφες με τον περπερογλου που ειχαν ιδια επιθετικη συνεισφορα. ο σαριτς στο μελλον προφανως θα γινει μεγαλος παικτης αλλα αυτη την στιγμη επιθετικα δεν ειναι κανενα φοβητρο.

οσο για τον χεζονια περισσοτερο φοβαμαι να αντιμετωπισουμε στο παρκε τον σιμον στο 2 με τον μπογκντανοβιτς στο 3 παρα τον χεζονια....

φυσικα ισχυει αυτο που λες οτι ειμαστε γεματοι ρολιστες αλλα και οι κροατες αυτη την στιγμη γεματοι ρολιστες ειναι που στο μελλον ομως αυτοι οι ρολιστες θα γινουν πρωταγωνιστες(χεζονια,σαριτς).

φυσικα εμεις δεν εχουμε σκορερ σαν τον μπογκντανοβιτς αλλα και αυτοι δεν εχουν δημιουργο σαν τον καλαθη που σε μια 5αδα με καλες αποστασεις οπως η 5αδα καλαθης-σλουκα-περπερογλου-παπαπετρου-μπουρουση πιστευω μεχρι και διψηφιο αριθμο ασιστ μπορει να βγαλει
KingCrimson
Oπως το βλέπω εγώ γίνεται μια προσπάθεια ανανέωσης από φέτος, θελουμε δε θέλουμε λόγω των αποχωρήσεων, με το να τους κράζουμε είναι σα να λέμε ότι δε πιστεύουμε ότι έχουμε μέλλον σαν ομάδα
Εγώ πάντως και με Σπανούλη και Ζήση (γνωστοί loosers στα κρίσιμα παιχνίδια με την εθνική) δε θα δινα περισσοτερες πιθανότητες φέτος, τουλάχιστο τώρα ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα γίνεται μια καινούρια αρχή
agis
Γιατί τόσο μένος με τον Κατσικάρη; Γιατί τον κρίνετε τόσο πολύ, επειδή δεν πήρε το παγκόσμιο και το ευρωπαϊκό; Η ομάδα και πέρυσι και προπερσι έπαιξε το καλύτερο μπάσκετ που την έχω δει να παίζει ποτέ και εννοώ σε διάρκεια όχι του στυλ ένα παιχνίδι.

Σίγουρα έχει κάνει λάθη όπως κάνουν και όλοι άλλωστε αλλά πολλές φορές τα λάθη κρίνονται από το αποτέλεσμα. Για παράδειγμα και εμένα με χάλασε πέρυσι που στο παιχνίδι με την Ισπανία μείωσε πολύ το Rotation αλλά αυτό ήταν ένα στοίχημα που θα μπορούσε να του είχε βγει. Και ο Πεδουλάκης δεν έκανε φάουλ στο τέλος σε 2 παιχνίδια και δεν του έκατσε αλλά θα μπορούσε να του είχε κάτσει. Όλοι μας λοιπόν κρίνουμε εκ του αποτελέσματος και γινόμαστε μετα Χριστό προφήτες. Αν φυγει ο Κατσικαρης ποιος νομίζετε ότι θα έρθει ο Ομπραντοβιτς ή Ποποβιτς; Θα σας έλεγα να παρακαλάτε να μείνει ο Κατσικαρης γιατί αν φύγει μόνο χειρότερος μπορεί να έρθει.

Οι επιλογές του είναι πολύ καλές και η ομάδα θα είναι πάρα πολύ δυνατή όπως τα προηγούμενα 2 χρόνια. Σε σχέση με την ομάδα του 14 μπορεί να λείπει ο Ζήσης αλλά έχουν προστεθεί άλλοι παίχτες και οι υπόλοιποι είναι πολύ πιο ώριμοι. Για παράδειγμα ο Γιάννης του 14 δεν έχει καμία σχέση με αυτόν του 16.

Επίσης πιστεύω ότι πολύ σημαντικό είναι να επιλεγεί στην 12α ο Χαραλαμπόπουλος γιατί είναι από τους παίχτες που όταν καίει η μπάλα την ψάχνει. Το παιδί έχει δείξει μεγάλες ηγετικές ικανότητες και αυτή τη στιγμή μόνο ο Μπουρούσης το χει.
Τέλος σχετικά με τους αντιπάλους μας νομίζω ότι υποτιμάμε Κροατία και Μεξικό και υπερτιμάμε την Ιταλία. Η Ιταλία μπορεί να έχει σημαντικές μονάδες στην βασική πεντάδα αλλά δεν έχει καθόλου χημεία. Αυτό που τους σώζει είναι η έδρα και ίσως ο Μεσίνα. Το Μεξικό είναι πάρα πολύ καλή ομάδα και όποιος του υποτιμήσει θα χάσει. Η Κροατία όπως πάντα μπορεί να σε σκοτώσει.

Γενικά καλό θα ήταν να ηρεμίσουμε λιγάκι και να κοιτάξουμε να παίζει ομάδα όμορφο μπάσκετ. Η νίκη δεν είναι αυτοσκοπός και αυτό είναι σημαντική συνειδητοποίηση στον αθλητισμό. Προτιμώ η ομάδα να παίζει όμορφο μπάσκετ παρά να νικάει παίζοντας κακό μπάσκετ κλέβοντας παιχνίδια.
pk13
QUOTE(agis @ Jun 7 2016, 10:31 ) *
Γιατί τόσο μένος με τον Κατσικάρη; Γιατί τον κρίνετε τόσο πολύ, επειδή δεν πήρε το παγκόσμιο και το ευρωπαϊκό; Η ομάδα και πέρυσι και προπερσι έπαιξε το καλύτερο μπάσκετ που την έχω δει να παίζει ποτέ και εννοώ σε διάρκεια όχι του στυλ ένα παιχνίδι.

Σίγουρα έχει κάνει λάθη όπως κάνουν και όλοι άλλωστε αλλά πολλές φορές τα λάθη κρίνονται από το αποτέλεσμα. Για παράδειγμα και εμένα με χάλασε πέρυσι που στο παιχνίδι με την Ισπανία μείωσε πολύ το Rotation αλλά αυτό ήταν ένα στοίχημα που θα μπορούσε να του είχε βγει. Και ο Πεδουλάκης δεν έκανε φάουλ στο τέλος σε 2 παιχνίδια και δεν του έκατσε αλλά θα μπορούσε να του είχε κάτσει. Όλοι μας λοιπόν κρίνουμε εκ του αποτελέσματος και γινόμαστε μετα Χριστό προφήτες. Αν φυγει ο Κατσικαρης ποιος νομίζετε ότι θα έρθει ο Ομπραντοβιτς ή Ποποβιτς; Θα σας έλεγα να παρακαλάτε να μείνει ο Κατσικαρης γιατί αν φύγει μόνο χειρότερος μπορεί να έρθει.

Οι επιλογές του είναι πολύ καλές και η ομάδα θα είναι πάρα πολύ δυνατή όπως τα προηγούμενα 2 χρόνια. Σε σχέση με την ομάδα του 14 μπορεί να λείπει ο Ζήσης αλλά έχουν προστεθεί άλλοι παίχτες και οι υπόλοιποι είναι πολύ πιο ώριμοι. Για παράδειγμα ο Γιάννης του 14 δεν έχει καμία σχέση με αυτόν του 16.

Επίσης πιστεύω ότι πολύ σημαντικό είναι να επιλεγεί στην 12α ο Χαραλαμπόπουλος γιατί είναι από τους παίχτες που όταν καίει η μπάλα την ψάχνει. Το παιδί έχει δείξει μεγάλες ηγετικές ικανότητες και αυτή τη στιγμή μόνο ο Μπουρούσης το χει.
Τέλος σχετικά με τους αντιπάλους μας νομίζω ότι υποτιμάμε Κροατία και Μεξικό και υπερτιμάμε την Ιταλία. Η Ιταλία μπορεί να έχει σημαντικές μονάδες στην βασική πεντάδα αλλά δεν έχει καθόλου χημεία. Αυτό που τους σώζει είναι η έδρα και ίσως ο Μεσίνα. Το Μεξικό είναι πάρα πολύ καλή ομάδα και όποιος του υποτιμήσει θα χάσει. Η Κροατία όπως πάντα μπορεί να σε σκοτώσει.

Γενικά καλό θα ήταν να ηρεμίσουμε λιγάκι και να κοιτάξουμε να παίζει ομάδα όμορφο μπάσκετ. Η νίκη δεν είναι αυτοσκοπός και αυτό είναι σημαντική συνειδητοποίηση στον αθλητισμό. Προτιμώ η ομάδα να παίζει όμορφο μπάσκετ παρά να νικάει παίζοντας κακό μπάσκετ κλέβοντας παιχνίδια.


Ο Κατσικαρης ειναι ενας μετριοτατος προπονητης ο οποιος παιρνει τεραστιο boost απο τους δημοσιογραφους που τον παρουσιαζουν για κανεναν mastermind....Μια μετρια καριερα εχει με μετρια αποτελεσματα στις ομαδες που εχει παει...Τι να το κανω που η εθνικη επαιξε καλα στα ματς των ομιλων και μετα μας εκαναν μια μπουκια Σερβοι,Ισπανοι?Αμα ειναι να παιζουμε στους ομιλους και στα νοκ αουτ να μας κανουν πλακα σωθηκαμε...

Οσο για αυτο που λες για το ομορφο μπασκετ διαφωνω...Η νικη στον αθλητισμο ειναι ο αυτοσκοπος οχι να παιξει καλα μια ομαδα...Αν ηταν αυτοσκοπος το να παιρνουν ματς στα ισα και οχι να τα κλεβουν,τοτε οι ομαδες μας θα ειχαν κατακτησει μια-δυο Ευρωλιγκες το πολυ...Καλο ειναι το ομορφο θεαμα και θεμιτο αλλα αν δεν συνδυαζεται με το επιθυμητο αποτελεσμα κανεις δεν το θυμαται....
Quincy
Με αυτό το ρόστερ τι ταβάνι θα βάζατε στην Εθνική; Για να ξέρουμε και τι θα θεωρηθεί "αποτυχία" και που θα την αποδόσουμε.
D-Wade
QUOTE(Quincy @ Jun 7 2016, 14:51 ) *
Με αυτό το ρόστερ τι ταβάνι θα βάζατε στην Εθνική; Για να ξέρουμε και τι θα θεωρηθεί "αποτυχία" και που θα την αποδόσουμε.

Νομίζω αν διαβάσεις όλες τις τελευταίες σελίδες θα καταλάβεις ότι έχουν μπει οι βάσεις για να κράξουν οι φίλαθλοι αν η Εθνική δεν καταφέρει να προκριθεί
Στην πραγματικότητα δεν είναι αποτυχία η μη πρόκριση. Οι Ιταλοί έχουν καλύτερο ρόστερ και παίζουν στην έδρα τους. Ίσως να είναι αποτυχία αν δε φτάσουμε καν στο παιχίδι με την Ιταλία. Όλα αυτά αν παίζει ο Αντετοκούνμπο. Αν δεν παίζει είμαστε ακόμα πιο αδύναμοι.
Βέβαια αν δεν περάσεις την Ιταλία του Μπελινέλι, του Γκαλινάρι , του Μπαρνιανι , του Ντατόμε θα φταίει ο Κατσικάρης που δεν πήρε τον Παππά. . . .Για icon_tomato.gif είμαστε
Quincy
Ακριβώς επειδη τα διάβασα ρωτάω. Γιατί όπως το βλέπω εγώ με τη λειψανδρεία στα γκαρντ και αν δεν παίξει ο Κουνμπο την τρυπα στο 4 και οχι μονο δεν είναι για να ψαχνουμε ευθυνες στον προπονητη. Αυτους ειχε αυτους καλεσε και μ αυτους θα παιξει κι οπου παει. Την ευθυνη θα την εχει αν διαχειριστει ασχημα τα παιχνιδια, αλλα αυτο θα το δουμε.

Ουτε θα του καταλογισω που δεν καλεσε τον Παπα. Ειναι φανερο οτι η ευθυνη ειναι στον παικτη κι οχι στους προπονητες που δεν μπορει να συνεργαστει.
pk13
Εχετε δικιο σε πιθανη αποτυχια δεν φταιει ο Κατσικαρης...
Δυο χρονια τωρα δεν φταιει?Δηλαδη το οτι εφτασε στους 8 του Ευρωμπασκετ και περασε και τους ομιλους στο Μουντομπασκετ κρινεται ως επιτυχημενη πορεια?Αν ειναι ετσι παω πασο...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.