Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
KingCrimson
Παντως ασχετα με το ποια θα ναι η εξελιξη του Θαναση.. το 3 ειναι και η μοναδικη θεση που δεν εχουμε καθολου θεμα για τον μελλον .. αν κατεβαινει βεβαια ο αδελφος του καθε καλοκαιρι
qspock
QUOTE(sircharles @ Jan 28 2016, 02:56 ) *
Αυτή η πίστη στον Θανάση Αντετοκούμπο ,με ξεπερναει. Στα 23 του δεν εχει να δειξει ουτε 1 παιχνιδι σε σοβαρο πρωταθλημα.
Γιατι εχουμε τοσο μεγαλες προσδοκιες για αυτον?


Eδω εβαλα απο τωρα τον Κωστα, ο Θανασης σε πειραξε? tongue.gif
Μην κολλατε, αν δεν κανει δε θα παιξει. Απλα ηθελα να βαλω μπολικους απο USA...

To μεγαλυτερο προβλημα της εθνικης μας ηταν ειναι και δυστυχως θα ειναι ο προπονητης.
Τα κριτηρια που επιλεγεται δεν ξερω πια ειναι, παντως σιγουρα δεν ειναι οι επιτυχιες και το καλο της ομαδας, ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ!

Ειναι τραγικο οταν υπαρχουν ελληνες προπονητες με περγαμηνες, προυπηρεσια και εργο στην Ελλαδα εδω και χρονια, να επιλεγεις αυτους που δεν εχουν τιποτα να επιδειξουν απο μετριες ποριες με μετριες ομαδες του εξωτερικου, ενω στην Α1 περασαν και δεν ακουμπησαν...
Το εργο βεβαια το εχουμε ξαναδει με τους προπονητες που επιλεγονταν την δεκαετια του 90 (Κιουμουρτζογλου, Δενδρινος, Πετροπουλος). Ευτυχως υπηρξε και ο Γιαννακης με τον οποιον εδεησαμε και πηραμε μεταλια, αλλιως θα βλεπαμε Ζουρο, Κατσικαρη και δε ξερω κι εγω ποιον αλλον πολυ νωριτερα, με φυσικα 0 εις το πηλικον.

Η τελευταια χρονια του Κατσικαρη, ΕΥΧΟΜΑΙ να σηματοδοτησει την προσληψη ενος απο τους 5-6 πραγματικα ικανους Ελληνες προπονητες που υπαρχουν αυτη τη στιγμη. Κανεις δεν μπορει να κρυφτει πισω απο το δαχτυλο του πλεον, ενω η προβοκατσια απο δημοσιογραφους δεν περναει στον κοσμο γιατι πλεον αυτος γνωριζει και κρινει... Αλλωστε εχουν δοκιμαστει οι περισσοτεροι αγαπημενοι της ομοσπονδιας ηδη.
TakeshyKurosawa
Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο καμμένο χαρτί είναι.. Ο ντόρος έγινε για τον Γιάνναρο και βλέπουμε ήδη που έχει φτάσει.. Αν είχε ποτένσιαλ και ο Θανάσης τώρα θα τον είχαν κάνει καλό παίχτη στην Αμερική, απλά δεν βλέπουν κάτι πάνω του και δεν ασχολήθηκαν..
qspock
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Jan 29 2016, 08:22 ) *
Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο καμμένο χαρτί είναι.. Ο ντόρος έγινε για τον Γιάνναρο και βλέπουμε ήδη που έχει φτάσει.. Αν είχε ποτένσιαλ και ο Θανάσης τώρα θα τον είχαν κάνει καλό παίχτη στην Αμερική, απλά δεν βλέπουν κάτι πάνω του και δεν ασχολήθηκαν..

To προβλημα του Θαναση ειναι οτι δεν επαιξε μπασκετ σε καλη ομαδα στην Ελλαδα μεχρι αρκετα αργα, ο Γιαννης, που ειναι και μεγαλυτερο ταλεντο, πηγε νωρις στο NBA και πεσανε πανω του. Ο Θανασης εφαγε κολλημα να παιξει κι αυτος NBA και γι αυτο εχει θεμα. Στο NBA πρεπει να σου κατσει κιολας, τοσοι και τοσοι εχουν γυρισει πισω, ποιους να πρωτοθυμιθω τωρα, Σπανουλης, Φωτσης, Παπανικολαου, Καλαθης, κλπ δε σημαινει οτι δεν ειναι καλοι παιχτες.

Ο Θανασης δεν μπορει να κριθει ακομη. Θα τον δουμε στο μελλον. Εκτος αν συνεχισει να αγωνιζεται στην D μεχρι τα 35 του...
zorba
QUOTE(qspock @ Jan 29 2016, 16:35 ) *
To προβλημα του Θαναση ειναι οτι δεν επαιξε μπασκετ σε καλη ομαδα στην Ελλαδα μεχρι αρκετα αργα, ο Γιαννης, που ειναι και μεγαλυτερο ταλεντο, πηγε νωρις στο NBA και πεσανε πανω του. Ο Θανασης εφαγε κολλημα να παιξει κι αυτος NBA και γι αυτο εχει θεμα. Στο NBA πρεπει να σου κατσει κιολας, τοσοι και τοσοι εχουν γυρισει πισω, ποιους να πρωτοθυμιθω τωρα, Σπανουλης, Φωτσης, Παπανικολαου, Καλαθης, κλπ δε σημαινει οτι δεν ειναι καλοι παιχτες.

Ο Θανασης δεν μπορει να κριθει ακομη. Θα τον δουμε στο μελλον. Εκτος αν συνεχισει να αγωνιζεται στην D μεχρι τα 35 του...


Αν δεν βρει ομάδα στο ΝΒΑ φέτος, σίγουρα επιστρέφει Ευρώπη. Μπορεί να μην εχει το ποτενσιαλ του Γιάννη, αλλά είναι αθλητικός, ταχύτατος, εκρηκτικός, καλός ριμπάουντερ, με καλή περιφερειακή αμυνα και βελτιώσιμο σουτ...
Έχω ξαναπεί οτι στην Ευρώπη μπορεί να παιξει και στο 4 σε small ball παιχνίδι και να κανει τη διαφορά με πυραυλοκίνητο τρανζισιον. Άνετα χωράει στην εθνική, τουλάχιστον στην προεπιλογή, σαν μπαλαντέρ όταν η ομάδα πρέπει να τρέξει ή να παιξει αμυνα zone press.

Btw, όπως φαίνεται απο την πρόσφατη κλήση του, οι Νικς παρακολουθούν συνεχώς την εξέλιξη του οπότε δεν τον λες και τυχαίο...
zorba
http://youtu.be/mr9lrO-s1tI

Δεν μας κανει ε;
sircharles
QUOTE (zorba @ Jan 30 2016, 17:04 ) *
http://youtu.be/mr9lrO-s1tI

Δεν μας κανει ε;

Φιλε μου μη κρινεις ποτε εναν παικτη απο αποσπασματικα βιντεακια
Ακομα κι ετσι , δεν ειδαμε ουτε ΕΝΑ μακρυνο σουτ απο αυτον και οι αμυνες που αντιμετωπιζε θυμιζαν streetball.
Το οτι ειναι εξαιρετικος αθλητης το ξερουμε. Αλλα δε φτανει για την εθνικη
yorgos
QUOTE
Το οτι ειναι εξαιρετικος αθλητης το ξερουμε. Αλλα δε φτανει για την εθνικη

Εκτός κι αν αναλάβει την εθνική ο Σφαιρό... Ή έστω ο Πέδουλας...
zorba
QUOTE(sircharles @ Jan 30 2016, 16:28 ) *
Φιλε μου μη κρινεις ποτε εναν παικτη απο αποσπασματικα βιντεακια
Ακομα κι ετσι , δεν ειδαμε ουτε ΕΝΑ μακρυνο σουτ απο αυτον και οι αμυνες που αντιμετωπιζε θυμιζαν streetball.
Το οτι ειναι εξαιρετικος αθλητης το ξερουμε. Αλλα δε φτανει για την εθνικη

Απλά επέλεξα το πρώτο βίντεο απο YouTube. Υπάρχουν πολλά άλλα όπου θα δεις οτι η μηχανική του σουτ είναι καλύτερη απο του Γιάννη και βελτιώσιμη...
Προσωπικά έχω δει αρκετά απο τα καλύτερα παιχνιδια του στο nbdl μαγνητοσκοπημένα όπου εχει βάλει τριαντάρες, των οποίων τα highlights μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο... Τον παρακολουθώ παράλληλα με τον Γιαννη και βάζω στοίχημα οτι θα δικαιωθεί σε βάθος χρόνου...
RipCity
Ναι οκ βελτιώσιμo το τρίποντο, αλλά 21,3%? Και πέρυσι 23,3%? Και στην τελική όσο καλή κι αν είναι η μηχανική τι να το κάνεις αν δεν μπαίνει στο καλάθι? Για τσέκαρε και τον Stauskas λιγάκι...


Μακάρι να δικαιωθεί στο τέλος, αλλά εγώ δίνω κάτω από 10% να παίξει στο ΝΒΑ έχοντας κάποιο ρόλο παραπάνω από το κούνημα πετσέτας.


ps. Βάλε να δεις βιντεάκια Τζίμαρου Φριντέτ να κλάψεις από το τι τους κάνει. Στα βίντεο έναν παίκτη κακό δεν έχω δει, όλοι καλοί είναι.
zorba
QUOTE(RipCity @ Jan 31 2016, 15:13 ) *
Ναι οκ βελτιώσιμo το τρίποντο, αλλά 21,3%? Και πέρυσι 23,3%? Και στην τελική όσο καλή κι αν είναι η μηχανική τι να το κάνεις αν δεν μπαίνει στο καλάθι? Για τσέκαρε και τον Stauskas λιγάκι...


Μακάρι να δικαιωθεί στο τέλος, αλλά εγώ δίνω κάτω από 10% να παίξει στο ΝΒΑ έχοντας κάποιο ρόλο παραπάνω από το κούνημα πετσέτας.


ps. Βάλε να δεις βιντεάκια Τζίμαρου Φριντέτ να κλάψεις από το τι τους κάνει. Στα βίντεο έναν παίκτη κακό δεν έχω δει, όλοι καλοί είναι.

Για την αξιοπιστία των βίντεο θα σου δώσω δίκιο, αν και το ποτένσιαλ υπάρχει και φαίνεται, και επαναλαμβάνω οτι τον παρακολουθώ τα δυο τελευταία χρόνια όπως και τον Γιάννη και επιμένω ότι στην εθνική μας μπορεί να προσφέρει περισσότερο απο Καϊμακόγλου, Περπέρογλου και Παπανικολάου.

Any way ο χρόνος θα δείξει...

Ps: το θέμα που εχει στο τζαμπ σουτ είναι ότι αφήνει τη μπάλα στο κατέβασμα, αλλά αυτό διορθώνεται...
benchwarmer
Το βασικό πρόβλημα με τον Θανάση δεν είναι κάποιο τεχνικό χαρακτηριστικό, αλλά το γεγονός ότι εδώ και 3 χρόνια παίζει συνεχώς στο τσίρκο της d-league (φυσικά και είναι απολύτως θεμιτό και άξιο συγχαρητηρίων ότι προσπαθεί σκληρά για το ΝΒΑ). Αλλά η d-league είναι πραγματικά τσίρκο, απολύτως κανένα σύστημα, δύο πάσες και επιθέσεις στα 8-10 δευτερόλεπτα, και προφανώς απολύτως καμία άμυνα, πέρα από αυτή που προσφέρουν τα αθλητικά προσόντα του καθενός... Θέλει πάρα πολύ δουλειά στο τακτικό κομμάτι για να μπορέσει να προσφέρει σε επίπεδο Εθνικής (και Ευρωλίγκας αντίστοιχα), και προσωπικά δεν νομίζω ότι υπάρχει ο χρόνος για κάτι τέτοιο εν όψει Προολυμπιακού.
qspock
Παρτε καινουργια video, 2 καρφωματα σε 4' απεναντι στους πρωταθλητες NBA
http://www.gazzetta.gr/stili/ellines-toy-e...rotathlites-vid

Δε μπορω να τον κρινω ακομη, αν και στο 4 θα μπορουσε ισως να παιξει εδω ακομη και με μετριο σουτ.
Εδω ειναι και κοντυτερα το τριποντο...
Ενας ακομη που το εχει αυτο και σουταρει στο κατεβασμα ειναι ο Παπαπετρου, που τελευταια το εχει παρακανει, σε λιγο ακυρο πηδημα θα του σφυρανε. biggrin.gif

Και κατι ακομη πιο ενδιαφερον: Ριχτε μια ματια στα στατιστικα του Ζαχαρια...
http://www.gazzetta.gr/stili/ellines-toy-e...i-o-ntorsei-vid

Πολυ φοβαμαι πως αμα συνεχισει ετσι δεν θα μας ερθει καθολου, θα παιζει NBA το παιδι, πρωταγωνιστης, οχι σα τον Κουφο...
zorba
[quote name='qspock' post='753656' date='Feb 1 2016, 16:18 ']...Και κατι ακομη πιο ενδιαφερον: Ριχτε μια ματια στα στατιστικα του Ζαχαρια...
http://www.gazzetta.gr/stili/ellines-toy-e...i-o-ntorsei-vid

Ειδικά τα ποσοστά του Ζακ στις βολές και τα επιθετικά ριμπάουντ είναι πολύ ενδιαφέροντα αλλά το εχει κι απ' το τρίποντο. Κι ο Ντόρσει είναι αξιόλογος. Φέτος αν είναι όλοι διαθέσιμοι, ο Κατσικάρης θα εχει πρόβλημα 39.gif
Ελπίζω να μη μας σνομπάρουν οταν έρθει η ώρα...
pan24

Και για αυτον ισχυει οτι και για θανασοκουμπο
Δεν μπορεις να παρεις εθνικη παικτη που δεν εχει παιξει σε επαγγελματικο πρωταθλημα
Μονη εξαιρεση να μην κατεβει καποιος εκ των κουφου μπουρουση
qspock
QUOTE(pan24 @ Feb 1 2016, 23:43 ) *
Και για αυτον ισχυει οτι και για θανασοκουμπο
Δεν μπορεις να παρεις εθνικη παικτη που δεν εχει παιξει σε επαγγελματικο πρωταθλημα
Μονη εξαιρεση να μην κατεβει καποιος εκ των κουφου μπουρουση

Δηλαδη αν βαλεις στην προετοιμασια τον Ογκοστ να παιξει ας πουμε με αντιπαλους τους Βουγιουκα, Μαυροειδη, Μαυροκεφαλιδη ακομα και Κουφο, πιστευεις πως θα ειναι χειροτερος? Μα αυτος ειναι πυραυλοκινητος, τι λεμε τωρα!

Το θεμα ειναι πως, σε αντιθεση με τους λοιπους που αναφερονται οπως Μητογλου, Ντορσει, αυτος ΔΕΝ εχει ελληνικο διαβατηριο και δεν εχει δειξει μεχρι τωρα την διαθεση να κατεβει... Προσωπικα πιστευω πως σε αντιθεση με τους αλλους, οι οποιοι ειναι και μικροτεροι, ο Ογκοστ εχει και την ηλικια αλλα κυριως της σωματοδομη και αποδοση να μπει απευθειας στην ομαδα... Ο Καλαθης και ο Κουφος δηλαδη πως κατεβηκαν το 2009 και ειχαν και σπουδαια συμετοχη, ειδικα ο Καλαθης?

Το θεμα ειναι να τον πεισουνε, σιγουρα δουλευουν προς αυτην την κατευθυνση και αν κρινουμε πως τα εχουν καταφερει με τους υπολοιπους πιστευω θα εχουμε συντομα αισιο αποτελεσμα. Πρεπει βεβαια να τον πεισουν πριν παει NBA... μετα το πουλακι θα πεταξει. Πιστευω θα εχουμε σωστη προσεγγιση, οικογενειακης μορφης οπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ εγινε με Κουφο, και τελικα θα εχουμε καλο αποτελεσμα. Η υπερηφανια της εκπροσωπησης της πατριδας απο τον γιο που θα νιωσει η μαμα ελληνικης καταγωγης ειναι ενα μεγαλο επιχειρημα cool.gif

Αν και το ξαναλεω, το συγκεκριμενο πουλακι μαλλον θα πεταξει ουτως η αλλως...
pan24
QUOTE (qspock @ Feb 2 2016, 18:29 ) *
Δηλαδη αν βαλεις στην προετοιμασια τον Ογκοστ να παιξει ας πουμε με αντιπαλους τους Βουγιουκα, Μαυροειδη, Μαυροκεφαλιδη ακομα και Κουφο, πιστευεις πως θα ειναι χειροτερος? Μα αυτος ειναι πυραυλοκινητος, τι λεμε τωρα!

Το θεμα ειναι πως, σε αντιθεση με τους λοιπους που αναφερονται οπως Μητογλου, Ντορσει, αυτος ΔΕΝ εχει ελληνικο διαβατηριο και δεν εχει δειξει μεχρι τωρα την διαθεση να κατεβει... Προσωπικα πιστευω πως σε αντιθεση με τους αλλους, οι οποιοι ειναι και μικροτεροι, ο Ογκοστ εχει και την ηλικια αλλα κυριως της σωματοδομη και αποδοση να μπει απευθειας στην ομαδα... Ο Καλαθης και ο Κουφος δηλαδη πως κατεβηκαν το 2009 και ειχαν και σπουδαια συμετοχη, ειδικα ο Καλαθης?

Το θεμα ειναι να τον πεισουνε, σιγουρα δουλευουν προς αυτην την κατευθυνση και αν κρινουμε πως τα εχουν καταφερει με τους υπολοιπους πιστευω θα εχουμε συντομα αισιο αποτελεσμα. Πρεπει βεβαια να τον πεισουν πριν παει NBA... μετα το πουλακι θα πεταξει. Πιστευω θα εχουμε σωστη προσεγγιση, οικογενειακης μορφης οπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ εγινε με Κουφο, και τελικα θα εχουμε καλο αποτελεσμα. Η υπερηφανια της εκπροσωπησης της πατριδας απο τον γιο που θα νιωσει η μαμα ελληνικης καταγωγης ειναι ενα μεγαλο επιχειρημα cool.gif

Αν και το ξαναλεω, το συγκεκριμενο πουλακι μαλλον θα πεταξει ουτως η αλλως...

Απο βουγιουκα,μαυροειδη ισως και μαυροκεφαλιδη σιγουρα θα ειναι καλυτερος αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα
Εγω ειπα οτι αν δεν κατεβουν μπουρουσης-κουφος καλο ειναι να κληθει στην προετοιμασια να δουμε τι ψαρια πιανει(αφου θα ψαχνομαστε ετσι κιαλλιως στους ψηλους)
Αλλιως με τοσο μικρο χρονο προετοιμασιας δεν μπορεις να κανεις πειραματα και να εχει μεγαλη προεπιλογη
tReason
QUOTE (qspock @ Feb 2 2016, 18:29 ) *
Δηλαδη αν βαλεις στην προετοιμασια τον Ογκοστ να παιξει ας πουμε με αντιπαλους τους Βουγιουκα, Μαυροειδη, Μαυροκεφαλιδη ακομα και Κουφο, πιστευεις πως θα ειναι χειροτερος? Μα αυτος ειναι πυραυλοκινητος, τι λεμε τωρα!

Το θεμα ειναι πως, σε αντιθεση με τους λοιπους που αναφερονται οπως Μητογλου, Ντορσει, αυτος ΔΕΝ εχει ελληνικο διαβατηριο και δεν εχει δειξει μεχρι τωρα την διαθεση να κατεβει... Προσωπικα πιστευω πως σε αντιθεση με τους αλλους, οι οποιοι ειναι και μικροτεροι, ο Ογκοστ εχει και την ηλικια αλλα κυριως της σωματοδομη και αποδοση να μπει απευθειας στην ομαδα... Ο Καλαθης και ο Κουφος δηλαδη πως κατεβηκαν το 2009 και ειχαν και σπουδαια συμετοχη, ειδικα ο Καλαθης?

Το θεμα ειναι να τον πεισουνε, σιγουρα δουλευουν προς αυτην την κατευθυνση και αν κρινουμε πως τα εχουν καταφερει με τους υπολοιπους πιστευω θα εχουμε συντομα αισιο αποτελεσμα. Πρεπει βεβαια να τον πεισουν πριν παει NBA... μετα το πουλακι θα πεταξει. Πιστευω θα εχουμε σωστη προσεγγιση, οικογενειακης μορφης οπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ εγινε με Κουφο, και τελικα θα εχουμε καλο αποτελεσμα. Η υπερηφανια της εκπροσωπησης της πατριδας απο τον γιο που θα νιωσει η μαμα ελληνικης καταγωγης ειναι ενα μεγαλο επιχειρημα cool.gif

Αν και το ξαναλεω, το συγκεκριμενο πουλακι μαλλον θα πεταξει ουτως η αλλως...




Tωρα οτι πιστευεις οτι ενας που δεν εχει ποτε παιξει ποτε στην ζωη του επαγγελματικο μπασκετ ειναι καλυτερος απο επαγγελματιες που παιζουν χρονια στην ευρωλιγκα δειχνει ποσο ασχετος εισαι με το αθλημα που λεγεται μπασκετ.
Και φυσικα ο κουφος ειναι πολυ μεγαλυτερο ταλεντο ο παικτης που αναφερεις δεν θα γινει καν ντραφτ το πλεον πιθανο ενω ο κουφος επιλεχτηκε στον πρωτο γυρο.Μαλιστα γραφεις οτι θα προσφερει περισσοτερα πιθανοτερο απο τον τωρινο κουφο!!
Εδω η επιιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα και οι αποψεις σου μονο θυμηδια προκαλουν.
Αλλα το χειροτερο το γραφεις μονος σου.Οτι δεν θελει να παιξει στην εθνικη ομαδα.Αφου δεν θελει τι το συζηταμε και δεν υπαρχει λογος περαιτερω να το αναλυουμε.Δεν θελει να παιξει και τελειωσε.
Ειναι αξιολυπητοι και γελοιοι και (μιλαω για τη ΕΟΚ) αυτοι που προσπαθουν και τον παρακαλουν να παιξει στην ΕΟ.
Ο Ζαχος αυγουστης ή Zach Auguste
a)Δεν ειναι μεγαλο ταλεντο και φυσικα οι πιθανοτητες να παιξει στο ΝΒΑ ειναι σχεδον μηδενικες
β)Δεν θελει να παιξει στην εθνικη ομαδα.
Kαλυτερα λοιπον να πεταξει το πουλακι..

benchwarmer
QUOTE(tReason @ Feb 3 2016, 00:45 ) *
δειχνει ποσο ασχετος εισαι με το αθλημα που λεγεται μπασκετ.


+1 foul για την εντελώς άκυρη και αναίτια προσωπική αναφορά σε άλλο μέλος wacko.gif wacko.gif


Η μπασκετική αλήθεια πάντως νομίζω πως είναι κάπου στη μέση. Σε καμία περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να προσφέρει ο Όγκαστ περισσότερα από τον Κουφό, και ακόμα και στο μέλλον δεν νομίζω ότι θα έχει (σοβαρή) θέση στο ΝΒΑ. Τα νούμερα του είναι κάπως τσιμπημένα εξαιτίας του τρόπου που παίζει ανέκαθεν το κολλέγιό του.
Στην Ευρώπη πάντως θα πρέπει να πάρει την ευκαιρία του και εκεί να δείξει πού στέκεται ανάμεσα στα υπόλοιπα ονόματα που αναφέρθηκαν. Επειδή πάντως στο 5 δεν ξέρω πόσο μέλλον υπάρχει από Έλληνες παίκτες (με τον Κουφό να μην είναι και απόλυτα άξιος εμπιστοσύνης), νομίζω καλώς γίνονται οι προσπάθειες ελληνοποίησης κλπ.

ΥΓ: Αυτός που νομίζω πως θα έχει θέση στο ΝΒΑ πάντως θα είναι ο Ντόρσεϊ...
ssoulliss
QUOTE (benchwarmer @ Feb 3 2016, 00:44 ) *
ΥΓ: Αυτός που νομίζω πως θα έχει θέση στο ΝΒΑ πάντως θα είναι ο Ντόρσεϊ...


Συμφωνώ. Το μόνο ερώτημα που γεννάται, είναι σε ποια θέση θα αγωνίζεται εκεί(ΝΒΑ). Άσος ή δύο?

Στους ψηλούς θα έχουμε πρόβλημα στο άμεσο μέλλον. Μετά τον Κουφό δεν υπάρχει κάτι το αξιόλογο και θα έχουμε άμεσο πρόβλημα.

Σαρικόπουλος, Καββαδάς δεν δείχνουν κάτι το φοβερό. Οι υπόλοιποι είναι μικροί(Μαραγκός, Παπαγιάννης). Για τον Ώγκαστ κρατώ μικρό καλάθι.

Πάντως θα ήθελα κάποια στιγμή να δω την ομάδα μας να συνδυάζει την ποιότητα των forwards μας σε διάφορα σχήματα.
zorba
QUOTE(benchwarmer @ Feb 2 2016, 23:44 ) *
+1 foul για την εντελώς άκυρη και αναίτια προσωπική αναφορά σε άλλο μέλος wacko.gif wacko.gif


Η μπασκετική αλήθεια πάντως νομίζω πως είναι κάπου στη μέση. Σε καμία περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να προσφέρει ο Όγκαστ περισσότερα από τον Κουφό, και ακόμα και στο μέλλον δεν νομίζω ότι θα έχει (σοβαρή) θέση στο ΝΒΑ. Τα νούμερα του είναι κάπως τσιμπημένα εξαιτίας του τρόπου που παίζει ανέκαθεν το κολλέγιό του.
Στην Ευρώπη πάντως θα πρέπει να πάρει την ευκαιρία του και εκεί να δείξει πού στέκεται ανάμεσα στα υπόλοιπα ονόματα που αναφέρθηκαν. Επειδή πάντως στο 5 δεν ξέρω πόσο μέλλον υπάρχει από Έλληνες παίκτες (με τον Κουφό να μην είναι και απόλυτα άξιος εμπιστοσύνης), νομίζω καλώς γίνονται οι προσπάθειες ελληνοποίησης κλπ.

ΥΓ: Αυτός που νομίζω πως θα έχει θέση στο ΝΒΑ πάντως θα είναι ο Ντόρσεϊ...


Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να αμφισβητεί την ανωτερότητα Κουφού και Μπουρούση, αλλά ως τρίτο πεντάρι που μπορεί να παιξει και στο τέσσερα, θα τον προτιμούσα απ' τον Μαυροκεφαλίδη.
Όσο για τον Ντόρσει, πιστεύω πως εχει λαμπρό μέλλον...

ΥΓ: Η τελευταία συνέντευξη του Μπουρούση είναι μάλλον ανησυχητική για την εθνική...
qspock
QUOTE(benchwarmer @ Feb 3 2016, 00:44 ) *
Η μπασκετική αλήθεια πάντως νομίζω πως είναι κάπου στη μέση. Σε καμία περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να προσφέρει ο Όγκαστ περισσότερα από τον Κουφό, και ακόμα και στο μέλλον δεν νομίζω ότι θα έχει (σοβαρή) θέση στο ΝΒΑ.


Μακαρι, να ερχεται να παιζει με την εθνικη ή και ελληνικο συλογο. Νομιζω πως ο ιδιος γνωριζει την αξια του και αυτος ειναι ο λογος που συμφωνα με δημοδιογραφικες πληροφοριες δεν ηταν αρχικα "ζεστος" στο να ερθει.

Υπαρχουν ωστοσο πληροφοριες που θελουν την Ομοσπονδια να ξαναπροσπαθει, δε δελω να αναφερθω περισσοτερο προς το παρον, ελπιζω να μεταπεισθει.

QUOTE(benchwarmer @ Feb 3 2016, 00:44 ) *
Τα νούμερα του είναι κάπως τσιμπημένα εξαιτίας του τρόπου που παίζει ανέκαθεν το κολλέγιό του.
Στην Ευρώπη πάντως θα πρέπει να πάρει την ευκαιρία του και εκεί να δείξει πού στέκεται ανάμεσα στα υπόλοιπα ονόματα που αναφέρθηκαν. Επειδή πάντως στο 5 δεν ξέρω πόσο μέλλον υπάρχει από Έλληνες παίκτες (με τον Κουφό να μην είναι και απόλυτα άξιος εμπιστοσύνης), νομίζω καλώς γίνονται οι προσπάθειες ελληνοποίησης κλπ.


Ο Κουφος σιγουρα δεν ειναι απολυτως αξιος εμπιστοσυνης, αν και νομιζω πως η προσεγγιση της ΕΟΚ εχει αλλαξει καπως τα πραγματα, ισως σε μονιμη βαση. Απο την αλλη ομως, ο Κουφος δεν ειναι ο παιχτης που μπορει να κανει τη διαφορα, αποδεδειγμενα και μεχρι τωρα. Ακομα ψαχνεται ο σεντερ που θα κανει τη διαφορα οπως καποτε την εκανε ας πουμε ο Φασουλας, και αργοτερα ο Σχορστσιανιτης, εστω τα 2 εκεινα μεταλια που πηραμε με αυτον.

Αρα καλο ειναι να βρουμε και κανεναν αλλον, με τον Ογκοστ να διαθετει τα απαραιτητα προσοντα που μαλιστα κανενας διεθνης μας δεν εχει, τουλαχιστον μιλωντας για τη θεση 5.

QUOTE(benchwarmer @ Feb 3 2016, 00:44 ) *
ΥΓ: Αυτός που νομίζω πως θα έχει θέση στο ΝΒΑ πάντως θα είναι ο Ντόρσεϊ...


Κι αυτο θα δειξει στο μελλον. Μεχρι τοτε ας τους ψησουμε να μπουν στο κλιμα και βλεπουμε... Ειναι 2 θεσεις που θα τις εχουμε αναγκη στο κοντινο μελλον μετα την αποχωρηση Σπανουλη και, αργοτερα, Μπουρουση.

Εδω εχουμε κατεβει ζυγα ετη με Μαυροειδη και Γλυνιαδακη περσυ ηταν στην προεπιλογη ο Σαρικοπουλος, (χωρις καμια προθεση κακιας για τα παιδια, ετσι?) τι λεμε τωρα. Η εθνικη Ελλαδος εχει αναγκη εναν μεγαλο σεντερ. Μακαρι αυτος να ειναι ο Ογκοστ. Και ας ελπισουμε μετα και με Παπαγιαννη να εχουμε δυναμη πυρος απο κατω.
Ποτε δεν ειμασταν χωρα που εβγαζε σεντερ, ηταν ενας ο Κοκολακης το 70-80, ο Φασουλας 80-90, ο Σχορτσιανιτης για πολυ λιγο (2006-2009!) και ο Μπουρουσης (2000-2020? μπα..). Θελουμε σεντερ και απο τα ενχωρια δεν υπαρχει τιποτα! Και ο Παπαγιαννης και λοιποι νεοι ερχονται απο Αμερικη...
thalys
Ο Παπαγιάννης αν είχαμε χρόνο φέτος θα ήταν λογικά στην προετοιμασία. Λόγω προολυμπιακού δεν ξέρω τι θα γίνει τώρα. Και σίγουρα θα αρχίσει να δοκιμάζεται από του χρόνου.

Ο Ζάχος Αύγουστος το σκεφτόταν πέρσι, αλλά προτίμησε να προετοιμαστεί για την χρονιά του κολλεγιακού. Είναι ερασιτέχνης μεν, τεταρτοετής δε. Δεν είναι άγουρο παιδάκι. Ούτε παίζει σε ομάδα της D-League. Θα χρειαστεί χρόνο προσαρμογής στο επαγγελματικό επίπεδο, αλλά όχι τόσο πολύ.

Ο Ντόρσυ δεν ξέρω αν έχει μέλλον στο ΝΒΑ. Πρέπει να γίνει πολύ καλός σουτέρ κι οργανωτής για ν'αντισταθμίσει την έλλειψη αθλητικών προσόντων σε σχέση με τον μέσο παίκτη στην θέση του στην λίγκα. Στην από δω πλευρά από την άλλη, πιστεύω ότι θα έχει λαμπρό μέλλον. Αν δεν χαραμίσει χρόνο κυνηγώντας το ΝΒΑ και παίζοντας σε τίποτα D-League.
xxx-4711
ακουσα στο οτεtv οτι ο μανατζερ της εθνικης κωστας κωτσης θα συναντηθει με την ελληνιδα μητερα του ογκαστ για να κανονισουν την εκδοση ελληνικου διαβατηριου του γιου της
ο ογκαστ δεν θα επιλεγει μαλλον στο επομενο ντραφτ
το γεγονος οτι η εθνικη εχει αναγκη παικτες του επιπεδου του ειναι μαλλον ενδεικτικο της ελλειψης παικτων και της παρακμης του αθληματος
qspock
QUOTE(thalys @ Feb 4 2016, 13:20 ) *
Ο Παπαγιάννης αν είχαμε χρόνο φέτος θα ήταν λογικά στην προετοιμασία. Λόγω προολυμπιακού δεν ξέρω τι θα γίνει τώρα. Και σίγουρα θα αρχίσει να δοκιμάζεται από του χρόνου.


Απο του χρονου σιγουρα πρεπει να καλειται σιγα σιγα. Για φετος ομως θεωρω πως θα ειναι ανετοιμος. Εχει αρκετα κενα στο παιχνιδι του.. Και ουτως η αλλως φετος υπαρχουν κι αλλοι παιχτες που, τη δεδομενη στιγμη, μπορουν να προσφερουν περισσοτερα.
Οπως πχ ο Βουγιουκας ή ο Μαυροκεφαλιδης σε ελαφρια σχηματα. Η αμυνα θα εχει ενα θεμα βεβαια... μαλλον με τον Αντετοκουμπο στο 4 τους κοβω.

QUOTE(thalys @ Feb 4 2016, 13:20 ) *
Ο Ζάχος Αύγουστος το σκεφτόταν πέρσι, αλλά προτίμησε να προετοιμαστεί για την χρονιά του κολλεγιακού. Είναι ερασιτέχνης μεν, τεταρτοετής δε. Δεν είναι άγουρο παιδάκι. Ούτε παίζει σε ομάδα της D-League. Θα χρειαστεί χρόνο προσαρμογής στο επαγγελματικό επίπεδο, αλλά όχι τόσο πολύ.

Αυτο λεω κι εγω. Δεν ειναι ουτε 19 ουτε 20 χρονων. Γεματα 23 θα ειναι τον Ιουλιο.

QUOTE(thalys @ Feb 4 2016, 13:20 ) *
Ο Ντόρσυ δεν ξέρω αν έχει μέλλον στο ΝΒΑ. Πρέπει να γίνει πολύ καλός σουτέρ κι οργανωτής για ν'αντισταθμίσει την έλλειψη αθλητικών προσόντων σε σχέση με τον μέσο παίκτη στην θέση του στην λίγκα. Στην από δω πλευρά από την άλλη, πιστεύω ότι θα έχει λαμπρό μέλλον. Αν δεν χαραμίσει χρόνο κυνηγώντας το ΝΒΑ και παίζοντας σε τίποτα D-League.

Θελω να ελπιζω πως η ελληνικη προσεγγιση θα τον κερδισει. Κι εγω πιστευω πως μπορει να εχει πολυ καλη καριερα στην Ευρωπη. Το NBA ειναι γεματο με τετοιους παιχτες.
pan24
Στο sport24 λεει οτι ο θανασοκουμπος θα ειναι στην προεπιλογη της εθνικης
Λογω ελλειψης χρονου υποθετω οτι η προεπιλογη δεν θα εχει πανω απο 15 παικτες
Αν ισχυει το ρεπορταζ συμπεραινω οτι τουλαχιστον ενας εκ των περπερογλου,καιμακογλου δεν θα ειναι στην εθνικη
Δηλαδη προεπιλογη στα φοργουορντ γιαννης αντετο,πριντεζης,παπαπετρου,παπανικολαου,θ
ανασης αντετο,αγραβανης ή/και γιανκοβιτς
Υπερπληθωρα στο 3-4 αλλα ειναι λογικο
Στα γκαρντ κλειδωμενα καλαθης,μανταζαρης,σλουκας,ζησης(που αποτι καταλαβαινω θα δωσει τελευταια παρασταση με την εθνικη)+ καποιος συμπληρωματικος πχ αθηναιου
Στο 5 κουφος,μπουρουσαγκας(αν δεν κατεβει υπαρχει σοβαρο προβλημα)+ καποιος εκ των μαυροκεφαλο,μπογρη,βουγιουκα
Απο την προεπιλογη μεχρι την τελικη 12αδα κομμενος απο χερι θα ειναι ο θανασοκουμπος,ο 3ος ψηλος και την 12 θα την παρει αγραβανης αν θελει και σε ψηλο ή αλλιως γιανκοβιτς αν θελει καποιον να βοηθαει κατα συνθηκη και στο 2
Προβλεψη στα φοργουροντ για τελικη δωδεκαδα:
3)Γιαννης,παπ
4)Πριντ,παπαπετρου,αγραβανης
Το θεμα ειναι να μην γεμισουμε οπως περσι παικτες στα φοργουορντ και να καταληξουμε να παιζουν 2 παικτες(αντετο,πριντεζης) 30-35 λεπτα σε καθε ματς
sinkazama82
QUOTE (pan24 @ Feb 4 2016, 15:05 ) *
Στο sport24 λεει οτι ο θανασοκουμπος θα ειναι στην προεπιλογη της εθνικης
Λογω ελλειψης χρονου υποθετω οτι η προεπιλογη δεν θα εχει πανω απο 15 παικτες
Αν ισχυει το ρεπορταζ συμπεραινω οτι τουλαχιστον ενας εκ των περπερογλου,καιμακογλου δεν θα ειναι στην εθνικη
Δηλαδη προεπιλογη στα φοργουορντ γιαννης αντετο,πριντεζης,παπαπετρου,παπανικολαου,θ
ανασης αντετο,αγραβανης ή/και γιανκοβιτς
Υπερπληθωρα στο 3-4 αλλα ειναι λογικο
Στα γκαρντ κλειδωμενα καλαθης,μανταζαρης,σλουκας,ζησης(που αποτι καταλαβαινω θα δωσει τελευταια παρασταση με την εθνικη)+ καποιος συμπληρωματικος πχ αθηναιου
Στο 5 κουφος,μπουρουσαγκας(αν δεν κατεβει υπαρχει σοβαρο προβλημα)+ καποιος εκ των μαυροκεφαλο,μπογρη,βουγιουκα
Απο την προεπιλογη μεχρι την τελικη 12αδα κομμενος απο χερι θα ειναι ο θανασοκουμπος,ο 3ος ψηλος και την 12 θα την παρει αγραβανης αν θελει και σε ψηλο ή αλλιως γιανκοβιτς αν θελει καποιον να βοηθαει κατα συνθηκη και στο 2
Προβλεψη στα φοργουροντ για τελικη δωδεκαδα:
3)Γιαννης,παπ
4)Πριντ,παπαπετρου,αγραβανης
Το θεμα ειναι να μην γεμισουμε οπως περσι παικτες στα φοργουορντ και να καταληξουμε να παιζουν 2 παικτες(αντετο,πριντεζης) 30-35 λεπτα σε καθε ματς

Εγώ πιστεύω πως ο Καιμακογλου θα είναι και πάλι μέσα. Κάνει πολύ καλή χρονια και φέτος και ουσιαστικά είναι ο καλύτερος αμυντικός στο 4. Για μένα θα ναι έκπληξη η παρουσία του Παπαπέτρου στην τελική ομάδα.
tReason
Tο οτι ο Αυγουστης ειναι καλυτερος παικτης τωρα απο τον Μαυροκεφαλιδη δεν αντεχει σε σοβαρη κριτικη.O Μαυροκεφαλιδης ηταν ο καλυτερος σεντερ του Eurocup oσο αγωνιζοταν και οταν εισαι απο τους καλυτερους παικτες του eurocup εισαι ενας πολυς καλος παικτης.Ο μπογρης ειναι απο τους καλυτερους παικτες της μπιλμπαο παιζει τα περισσοτερα λεπτα στα τελευταια παιχνιδια.Μπορει να μην εχει μεγαλο ταβανι σαν παικτης αλλα ειναι αξιοπρεπης.ακομη και βουγιουκας και σοφο που δεν ειναι παικτες επιπεδου ευρωλιγκας θα ηταν χρησιμοτεροι μονο για το οτι ξερουν που ερχονται.Kαι ειναι απιστευτο ποσο καποιοι δεν αντιλαμβανονται τον ρολο της εμπειριας στο μπασκετ.Ποσες ομαδες με 20χρονους και 21χρονους εχουν κερδισει τιτλους;Ελαχιστες.Και το τι ειναι τεταρτοοετης σε καμια περιπτωση δεν λεει τιποτα και δεν αναιρει οτι δεν εχει παιξει ουτε ενα επαγγελματικο παιχνιδι στην ζωη του.Και επισης το ειναι τεταρτοετης σημαινει οτι δεν εχει μεγαλα περιθωρια εξελιξης αλλα αυτο δεν το λεει κανενας απο αυτους που τον λιγουρευονται.

Και τωρα στους απιθανους της ΕΟΚ.Οταν περσι του προτειναν να παρει διαβατηριο και αυτος αρνηθηκε το θεμα επρεπε να κλεισει εκει.Αφου δεν θελει.Δεν παραδειγματιστηκαν απο το παραδειγμα του Ιμπακα που προφανως ειναι πολυ καλος παικτης αλλα δεν εχει προσφερει τα ανεμενομενα;Η του Νοα;Δεν καταλαβαινουν οτι δεν φτανει μονο το ταλεντο αλλα και η θεληση να παιξεις αλλα και το δεσιμο με τους συμπαικτες σου;Απο το παραδειγμα της Λιθουανιας δεν παραδειγματιστηκαν οτι το ταλεντο δεν ειναι το μοναδικο συστατικο της επιτυχιας;Αλλα περαν μιας ηλικιας φαίνεται ειναι δυσκολο να τα σκεφτεις ολα αυτα.Και ο συγκεκριμενος δεν εχει κανενα ιδιατερο ταλεντο.
Και συμφωνω οτι η υποθεση Αυγουστη καταδεικνυει την καλπάζουσα παρακμη του ελληνικου μπασκετ.Κατεξοχην αυτη.

Θανασοκουμπο:Ειναι καλο παιδι θα μπορουσε να βοηθησει στις προπονησεις και για να ευχαριστηθει ο αδερφος του θα ηταν καλη ιδεα να τον καλεσουν.Αλλα να τον παρουν στην 12αδα;Ηoly cow.Ενας παικτης που σουταρει με 20% τριποντα δεν μπορει να παιξει στο υψηλοτερο επιπεδο ειτε στο ΝΒΑ ειτε στην Ευρωλιγκα ειτε στο Eurocup.Περα απο το ποσο καλος παικτης ειναι δεν ταιριαζει: τα δυνατα του σημεια τα εχουν και αλλοι συμπαικτες του και τα αδυνατα του τα σημεια τα εχουν οι αλλοι εστω σε μικροτερο βαθμο.Αν τον παρει στην 12αδα θα αποδειξει σε μια ακομη φορα οτι ο προπονητης ειναι παντελώς ακαταλληλος.To προβλημα της ΕΟ ειναι επιθετικο:Δεν εχει αρκετο επιθετικο ταλεντο με αυτους του παικτες που εχει η ΕΟ πρεπει να παιζει την κορυφαια αμυνα απο ολες τις ευρωπαιικες ομαδες.Τωρα στην επιθεση σου οταν ο καλυτερος σου σκορερ ειναι ο μπουρουσης δεν μπορει να ενθουσιαστεις.Να δουμε κατα ποσο το προπονητικο επιτελειο το αντιλαμβανεται αυτο

Βεβαια μετα την βασικη πενταδα Καλαθη-σπανουλη-Αντετοκουνμπο-Πριντεζη-Κουφο ολα μπορει να τα περιμενεις κανεις.Μονο απο αυτο επρεπε να του ειχε αφαιρθει το διπλωμα προπονητη στην Ελλαδα.
Που ειναι το spacing πως φτιαχνεις πενταδα με ενα μονον ανω του μετριου σουτερ;
Και η απαντηση ειναι οτι προσπαθουσε να τους κρατησει ολους ευχαριστημενους ασχετα αν αυτο μπασκετικα δεν ειχε κανενα νοημα.Και οταν ο προπονητης προσπαθει να κρατησει ισορροπιες και δεν εχει το σθενος να παρει δυσκολες αποφασεις απλα ειναι ακαταλληλος και πρεπει να φυγει.
Χωρις να ξεχνω οτι εχει κακες σχεσεις και δεν εκτιμα συγκεκριμενους παικτες που και αυτος ειναι επαρκης λογος για να απομακρυνθει.

Οποτε κλεινοντας laugh.gif δεν μπορει να ειναι κανεις πολυ αισιοδοξος(με αυτο το προπονητικο επιτελειο) για την φετεινη πορεια της ομαδας.
pan24
QUOTE (tReason @ Feb 4 2016, 19:21 ) *
Βεβαια μετα την βασικη πενταδα Καλαθη-σπανουλη-Αντετοκουνμπο-Πριντεζη-Κουφο ολα μπορει να τα περιμενεις κανεις.Μονο απο αυτο επρεπε να του ειχε αφαιρθει το διπλωμα προπονητη στην Ελλαδα.
Που ειναι το spacing πως φτιαχνεις πενταδα με ενα μονον ανω του μετριου σουτερ;
Και η απαντηση ειναι οτι προσπαθουσε να τους κρατησει ολους ευχαριστημενους ασχετα αν αυτο μπασκετικα δεν ειχε κανενα νοημα.Και οταν ο προπονητης προσπαθει να κρατησει ισορροπιες και δεν εχει το σθενος να παρει δυσκολες αποφασεις απλα ειναι ακαταλληλος και πρεπει να φυγει.
Χωρις να ξεχνω οτι εχει κακες σχεσεις και δεν εκτιμα συγκεκριμενους παικτες που και αυτος ειναι επαρκης λογος για να απομακρυνθει.

Οποτε κλεινοντας laugh.gif δεν μπορει να ειναι κανεις πολυ αισιοδοξος(με αυτο το προπονητικο επιτελειο) για την φετεινη πορεια της ομαδας.

Ο κατσικαρης εκανε εγκληματα κυριως στο κοουτσαρισμα μεσα στα παιχνιδια αλλα δε νομιζω οτι για την βασικη πενταδα μπορεις να τον κατηγορησεις
Ναι μπορουσε να παιζει περισσοτερο ο σλουκας αλλα δυσκολα βγαζεις εκτος παικτη εμπειριας και προσωπικοτητας σπανουλη
Ναι θα μπορουσε να ειναι ο μαντζαρης ο βασικος point αλλα ολα τα υπολοιπα εκτος του σουτ ο καλαθης τα κανει σε μεγαλυτερο βαθμο
Και ο μαντζαρης δεν ειναι και κανενας killer σουτερ
Πως να βγαλεις αντετοκουμπο οταν ο παπ παιζει σαν παλαιμαχος και ο περπερογλου ειναι αλλου?
Πως να βγαλεις τον πριντεζη
Οκ ο μπουρουσης θα μπορουσε να ειναι βασικος αντι του κουφου αλλα περιπου ιδιο χρονο επαιζαν
ssoulliss
QUOTE (pan24 @ Feb 4 2016, 20:59 ) *
Ο κατσικαρης εκανε εγκληματα κυριως στο κοουτσαρισμα μεσα στα παιχνιδια αλλα δε νομιζω οτι για την βασικη πενταδα μπορεις να τον κατηγορησεις
Ναι μπορουσε να παιζει περισσοτερο ο σλουκας αλλα δυσκολα βγαζεις εκτος παικτη εμπειριας και προσωπικοτητας σπανουλη
Ναι θα μπορουσε να ειναι ο μαντζαρης ο βασικος point αλλα ολα τα υπολοιπα εκτος του σουτ ο καλαθης τα κανει σε μεγαλυτερο βαθμο
Και ο μαντζαρης δεν ειναι και κανενας killer σουτερ
Πως να βγαλεις αντετοκουμπο οταν ο παπ παιζει σαν παλαιμαχος και ο περπερογλου ειναι αλλου?
Πως να βγαλεις τον πριντεζη
Οκ ο μπουρουσης θα μπορουσε να ειναι βασικος αντι του κουφου αλλα περιπου ιδιο χρονο επαιζαν


Για το πρώτο που γράφεις συμφωνώ. Ειδικά για την επιμονή του Κατσικάρη να έχει τον Γιάννη στο 3. Ο Σλούκας "έχασε" χρόνο συμμετοχής από τον Ζήση, όχι τον Σπανούλη. Ο Παπ ναι, ήταν χώμα. Φαινόταν αυτό. Ο Περπέρογλου νομίζω πως δεν υπολογιζόταν. Δεν είχε ρόλο από την αρχή.

Μια μικρή λεπτομέρεια που την ξεχνάμε. Πέρυσι ο Κουφός ακύρωσε τον γάμο του και αυτό έπαιξε ρόλο στο να κατέβει να αγωνιστεί. Μια προσωπική του ατυχία ίσως να έδωσε στην εθνική ένα σέντερ για τα επόμενα χρόνια.
thalys
Να θυμίσω ότι το 2005 ο Σχορτσανίτης ήταν 20. Μια χαρά πήραμε το ασημένιο στο παγκόσμιο. Κι απ'όσο θυμάμαι, μια χαρά έπαιξε και στον ημιτελικό ο Σόφο.

Ο βασικός, τεταρτοετής σε καλό κολλέγιο δεν έχει καμμία σχέση με τους 19χρονους που παίζουν αραιά πεντάλεπτα στην Α1 ή τους 22χρονους που βολοδέρνουν στην D-League. Ο Ζάχος φέρνει αθλητικότητα που δεν έχουμε απ'αλλού. Γι'αυτό μας ενδιαφέρει. Δεν είναι θέμα πτώσης, είναι θέμα αλλαγής τρόπου παιχνιδιού παγκόσμια. Πριν 20 χρόνια θα παίζαμε με τον Βουγιούκα βασικό. Ο οποίος Βουγιούκας, παρεμπιπτόντως, είναι παίκτης Ευρωλίγκας. Το αποδεικνύουν τα συμβόλαια που βρίσκει τόσα χρόνια.
D-Wade
QUOTE(thalys @ Feb 5 2016, 02:14 ) *
Να θυμίσω ότι το 2005 ο Σχορτσανίτης ήταν 20. Μια χαρά πήραμε το ασημένιο στο παγκόσμιο. Κι απ'όσο θυμάμαι, μια χαρά έπαιξε και στον ημιτελικό ο Σόφο.

2006 και 21
bodiroga10
QUOTE (thalys @ Feb 5 2016, 02:14 ) *
Να θυμίσω ότι το 2005 ο Σχορτσανίτης ήταν 20. Μια χαρά πήραμε το ασημένιο στο παγκόσμιο. Κι απ'όσο θυμάμαι, μια χαρά έπαιξε και στον ημιτελικό ο Σόφο.

21 αλλα και με εντυπωσιακη χρονια στην ευρωλιγκα με τον ολυμπιακο πριν παιξει στο παγκοσμιο
koostas
QUOTE (ssoulliss @ Feb 4 2016, 21:44 ) *
Για το πρώτο που γράφεις συμφωνώ. Ειδικά για την επιμονή του Κατσικάρη να έχει τον Γιάννη στο 3. Ο Σλούκας "έχασε" χρόνο συμμετοχής από τον Ζήση, όχι τον Σπανούλη. Ο Παπ ναι, ήταν χώμα. Φαινόταν αυτό. Ο Περπέρογλου νομίζω πως δεν υπολογιζόταν. Δεν είχε ρόλο από την αρχή.

Μια μικρή λεπτομέρεια που την ξεχνάμε. Πέρυσι ο Κουφός ακύρωσε τον γάμο του και αυτό έπαιξε ρόλο στο να κατέβει να αγωνιστεί. Μια προσωπική του ατυχία ίσως να έδωσε στην εθνική ένα σέντερ για τα επόμενα χρόνια.



νομιζω οτι η ευθυνη, ομως, ηταν του κατσικαρη στις αρχικες επιλογες, που μετα του εδεσαν τα χερια...
πηρε εξαρχης την τελικη δωδεκαδα, περιμενοντας παπ-περπε στο τρια και κουμπο με πριντεζη στο 4, μη προβλεποντας την κακικστη κατασταση του παπ, και στα σκαμπανεβασματα του περπε, και μη σκεφτομενος οτι ο σπανουλης δεν ειναι 27 να του δινει στανταρ 25 ποντους...
καπως ετσι ξεκινησαν τα φιλικα (με περπε στο 3 πολυ ωρα στην αρχη και κουμπο στο 4). .και φυσικα αμεσως προεκυψε το προβλημα στο σκοραρισμα, το μη λειτουργικο της πενταδας, και το σκοραρισμα που εδινε ο πριντεζης οταν εμπαινε...
οποτε αναγκαστικα καθιερωθηκε ο πριντεζης βασικος στο τεσσερα (ωστε να εχουμε σκορ) και ο κουμπο στο 3... αλλα τοτε δεν ειχαμε δυνατοτητα να διωξουμε εναν των περπε-παπ για πενταρι...
πιστευω οτι στο σκασιμο κουφου στο τελος του τριτου δεκαλεπτου με την ισπανια, που ειχε και μπουρουση με 4 φαουλ στον παγκο, θα χτυπουσε τον κεφαλι του στον τοιχο ο κατσικαρης που δεν ειχε εναν τριτο αξιοπιστο ψηλο..
qspock
Καλα, ας καταφερουν τον Ογκοστ να ερθει, και μετα στην προετοιμασια τα ξαναλεμε. Παντως οι Μαυροειδης, Βουγιουκας, Σχορτσιανιτης, Μαυροκεφαλιδης, και φυσικα ο Μπουρουσης ειναι ολοι πανω απο 30. Ειναι ισως απο τις τελευταια καλοκαιρια που πολοι απο αυτους θα κατεβουν, και μονο για αυτο τους δινω μεγαλυτερη τυχη. Ομως απο του χρονου τι? Οταν σταματησει ο Μπουρουσης τι?

Τα παιδια που ερχονται ειναι μετα βιας 20. Μηπως χρειαζεται η εθνικη και κατι ενδιαμεσο και δε το εχει? Εκτος του Κουφου που μονο σιγουρος δεν ειναι, σιγα μην δεν παντρευτει καλοκαιρι, βαπτισια το ιδιο κλπ tongue.gif

Για να μη μιλησω για αθλητικα προσοντα, που τετοια σιγουρα δε εχει κανενας αλλος σεντερ στην Ελλαδα αλλα και Ευρωπη εκτος ισως του Τσεχου Βεσελι...

Οσο για τον Μπογρη αντι του Ογκοστ το αφηνω ασχολιαστο...
thalys
Το επιχείρημα ήταν ότι ομάδα με 20-21χρονους δεν πάει ψηλά. Η Εθνική με Σόφο το καταρρίπτει. Πριν την χρονιά με τον Ολυμπιακό ο Σχορτσανίτης είχε εμπειρία μόνο από Α1 και την μια χρονιά στην Ιταλία.

Με εξαίρεση 2-3 ομάδες, η Α1 της εποχής δεν ήταν πιο δυνατή από τα καλά παιχνίδια του κολλεγιακού. Κι ο Ζάχος είχε 20 πόντους πέρσι στη φάση των 16 απέναντι στο Κεντάκυ του Κόλυ-Στάιν και Towns. Φέτος είναι στη shortlist 10 παικτών για τον καλύτερο σέντερ στο κολλεγιακό. Δεν είναι υπερπαίκτης, αλλά δεν μας πέφτει και λίγος.

Φέτος δεν είναι η καλύτερη χρονιά για να μπει στην ομάδα λόγω των πολλών σημαντικών υποχρεώσεων και της ανύπαρκτης προετοιμασίας. Από του χρόνου όμως, αν πάρει διαβατήριο, μπορεί να είναι ο αθλητικός σέντερ που μας λείπει χρόνια τώρα.
ssoulliss
QUOTE (koostas @ Feb 5 2016, 13:51 ) *
νομιζω οτι η ευθυνη, ομως, ηταν του κατσικαρη στις αρχικες επιλογες, που μετα του εδεσαν τα χερια...
πηρε εξαρχης την τελικη δωδεκαδα, περιμενοντας παπ-περπε στο τρια και κουμπο με πριντεζη στο 4, μη προβλεποντας την κακικστη κατασταση του παπ, και στα σκαμπανεβασματα του περπε, και μη σκεφτομενος οτι ο σπανουλης δεν ειναι 27 να του δινει στανταρ 25 ποντους...
καπως ετσι ξεκινησαν τα φιλικα (με περπε στο 3 πολυ ωρα στην αρχη και κουμπο στο 4). .και φυσικα αμεσως προεκυψε το προβλημα στο σκοραρισμα, το μη λειτουργικο της πενταδας, και το σκοραρισμα που εδινε ο πριντεζης οταν εμπαινε...
οποτε αναγκαστικα καθιερωθηκε ο πριντεζης βασικος στο τεσσερα (ωστε να εχουμε σκορ) και ο κουμπο στο 3... αλλα τοτε δεν ειχαμε δυνατοτητα να διωξουμε εναν των περπε-παπ για πενταρι...
πιστευω οτι στο σκασιμο κουφου στο τελος του τριτου δεκαλεπτου με την ισπανια, που ειχε και μπουρουση με 4 φαουλ στον παγκο, θα χτυπουσε τον κεφαλι του στον τοιχο ο κατσικαρης που δεν ειχε εναν τριτο αξιοπιστο ψηλο..


Έχεις δίκιο. Στο μόνο που διαφωνώ είναι για τον τρίτο ψηλό αν αναφέρεσαι για σέντερ. Η εθνική στερείται ενός διθεσίτη ψηλού. Όπως ήταν ο Ντικούδης ή ο Τσαρτσαρής παλιά. Πλέον τέτοιος παίκτης δεν υπάρχει και θα πρέπει να περιμένουμε την εξέλιξη του Μήτογλου για να υπάρξει και καλύτερη χημεία/ισορροπία στους ψηλούς.
ubic
Οι ολυμπιακοί αγώνες για κάποιους παίκτες είναι once in a lifetime
Απαιτείται έμπειρη δωδεκάδα για το προολυμπιακό
Κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να κληθούν παίκτες που αγωνίζονται μόνο στη Euroleague και το NBA
Από την εθνική ποτέ δεν έλειπε η αμυντική ικανότητα, οπότε ο προσανατολισμός της επιλογής θα πρέπει να είναι η επιθετική
ικανότητα.
Η πιο "σκληρή" παράμετρος είναι ο μ.ο. πόντων στις παραπάνω διοργανώσεις
Με βάση τα παραπάνω η δωδεκάδα (μέχρι στιγμής), είναι (εξαιρουμένων των Σπανούλη/Διαμαντίδη):
Antetokounmpo 15,9
Bourousis 13,7
Printezis 13,4
Vougioukas 11,1
Calathes 10,0
Spanoulis 9,8
Zisis 9,8
Perperoglou 7,3
Sloukas 7,3
Diamantidis 7,2
Mantzaris 7,1
Koufos 6,7
Jankovic 6,5
Papapetrou 6,0
pan24
@ubic
Καταρχην καλωσηρθες στο φορουμ
Η παραπανω λογικη πασχει σε πολλα σημεια
Δεν μπορεις να συγκρινεις παικτες απο μ.ο. ποντων σε διαφορετικες διοργανωσεις(ευρωλιγκα και nba) ουτε καν στην ιδια διοργανωση αξιοπιστα
Με μια πρωτη ματια πχ ο γιανκοβιτς ειναι καλυτερος του παπαπετρου?
Ή ο βουγιουκας ειναι καλυτερος του κουφου????
boumtze-boumtze
Με αυτη τη λογικη,η ομαδα θα επρεπε να χτιστει γυρω απο τον Μαυροκεφαλιδη που ηταν πρωτος σκορερ του Eurocup μεχρι να αποκλειστει...
pan24
Μιας και τελευταια δημοσιογραφοι "συμβουλευουν" τον αντετοκουμπο να μην κατεβει στην εθνικη φετος για να βελτιωθει και ο κομπε εμμεσαα του ειπε να κατσει αμερικη το καλοκαιρι θεωρω οτι ειναι πλεον ρεαλιστικη πιθσνοτητα να μην ερθει
Πιστευετε οτι εχουμε τυχη να περασουμε ολυμπιακους χωρις αυτον?
Περπερογλου ο γνωστος με ταβανι περπερογλου,αγραβανης,γιανκοβιτς το απολυτο τιποτα,παπανικολαου εκτος ρυθμου,παπαπετρου οχι πολλα πραγματα για τετοιο επιπεδο ακομα,καιμακογλου μεγαλος και δεν ξερω αν θα κατεβει
Μονο ο πριντεζης ειναι τοπ επιπεδου στα φοργουορντ και θα κατεβει
Στα γκαρντ ο παππας ειναι εκτος,οι αθηναιου και μποχωριδης λιγοι,ο μαντζαρης περναει ασχημο φεγγαρι αλλα εχω ελπιδες οτι θα στρωσει ομως ποτε στην εθνικη δεν ειχε καταφερει να εχει ρολο και ο σλουκας εχει ταλαιπωρηθει πολυ φετος με τραυματισμους αλλα πιστευω οτι το καλοκαιρι θα ειναι οπως πρεπει.Ο ζησης ο γνωστος καλος παικτης που ομως δεν μπορει να τραβηξει μονος του μια ομαδα
Καλαθης σταθερη αξια
Στο 5 αν κατεβει και ο μπουρουσης ειμαστε οκ
Δηλαδη με απουσια αντετοκουμπο οι τοπ παικτες μας θα ειναι κουφος,μπουρουσης,πριντεζης,καλαθης,σλουκα
ς
Αν ερθει ο αντετοκουμπο τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα αλλα και παλι δεν ειμσστε κατι τρομερο
Συγγνωμη για το σεντονι και ελπιζω να μην φανηκε μηδενιστικο το ποστ δεν ηταν αυτος ο στοχος smile.gif
Dred11
Δυστυχώς ο Παππάς από αυτά που κυκλοφορούν έχει μπει σε mode αυτοκαταστροφής. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν παρατήσει το μπάσκετ και πολιτευτεί με το ΚΚΕ ή κάνει κάτι άλλο εξίσου κουφό. Ήταν ο μόνος παίκτης που φορμαρισμένος θα μπορούσε να τραβήξει την ομάδα επιθετικά από τα γκαρντς. Μάντζαρης-Σλούκας δεν είναι παίκτες να πάνε να κοντράρουν Χάκετ, Μπελινέλι και δεν συμμαζεύεται, ούτε ο γερο Ζήσης, που τουλάχιστον αυτός κάτι θα κάνει. Ο Περπέρογλου δεν έχει παίξει ποτέ καλά για την Εθνική και ο Παπανικολάου είναι πρώην παίκτης. Στη θέση αυτή οι άλλοι έχουν Τζεντίλε-Ντατόμε. Γελάει ο κόσμος. Εγώ δεν βλέπω ελπίδα, οπότε μάλλον καλύτερα να κάτσει κι ο Αντετονκούμπο στην Αμερική να βελτιωθεί ατομικά.
TakeshyKurosawa
QUOTE (Dred11 @ Feb 27 2016, 11:51 ) *
Δυστυχώς ο Παππάς από αυτά που κυκλοφορούν έχει μπει σε mode αυτοκαταστροφής. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν παρατήσει το μπάσκετ και πολιτευτεί με το ΚΚΕ ή κάνει κάτι άλλο εξίσου κουφό. Ήταν ο μόνος παίκτης που φορμαρισμένος θα μπορούσε να τραβήξει την ομάδα επιθετικά από τα γκαρντς. Μάντζαρης-Σλούκας δεν είναι παίκτες να πάνε να κοντράρουν Χάκετ, Μπελινέλι και δεν συμμαζεύεται, ούτε ο γερο Ζήσης, που τουλάχιστον αυτός κάτι θα κάνει. Ο Περπέρογλου δεν έχει παίξει ποτέ καλά για την Εθνική και ο Παπανικολάου είναι πρώην παίκτης. Στη θέση αυτή οι άλλοι έχουν Τζεντίλε-Ντατόμε. Γελάει ο κόσμος. Εγώ δεν βλέπω ελπίδα, οπότε μάλλον καλύτερα να κάτσει κι ο Αντετονκούμπο στην Αμερική να βελτιωθεί ατομικά.

Καλά το ρόστερ μας είναι χαοτικά κατώτερο από της Ιταλίας, αλλά υπάρχει μία τεράστια παράμετρος! Οι Ιταλοί παίζουν για να βάλλουν 20 πόντους ο καθένας και ας χάσουν. Εμείς για να κερδίσουμε.
pan24
Η προτετοιμασια ξεκιναει γυρω στις 15-20 ιουνιου
Το αν θα εχουμε περασει ολυμπιακους θα το ξερουμε το πολυ μεχρι 9 ιουλιου
Δηλαδη αν ενας παικτης ερθει και δεν περασουμε χανει μονο γυρω στις 20 μερες
Απτην αλλη αν περασουμε θα εχει χασει ολο το καλοκαιρι του
Προσωπικα δεν θα ημουν αρνητικος αν αυτο το καλοκαιρι το αφιερωνε στο σουτ του
Φαινεται πλεον καθαρα οτι του λειπει ενα αξιοπιστο τριποντο του 40-45% σε 2-3 προσπαθειες ανα ματς ωστε να ειναι all star παικτης
Με αξιοπιστο σουτ θα εχει και ο ιδιος προσωπικα περισσοτερο ελευθερο χωρο αφου οι αμυντικοι δεν θα μπορουν να τον παιξουν αμυνα στα 5 μετρα και η ομαδα του θα λειτουργει καλυτερα.Ειτε ειναι οι bucks ειτε η εθνικη
Αν αφιερωσει ενα ολοκληρο καλοκαιρι στο σουτ του με ειδικο shooting coach αυτο το αξιοπιστο σουτ μπορει να το αποκτησει
Ειναι στα 21 προς 22 και εχει ακομα ολο το χρονο μπροστα του
Απο την στιγμη που φετος δεν παμε για διακριση στους ολυμπιακους θα ηταν καλο να κατσει να βελτιωθει και να ερθει ετοιμος και ηγετης της νεας εθνικης για κατι καλο στο eurobakset 2017
Υ.Γ.Διορθωστε αν κανω λαθος αλλα νομιζω οτι αφου το μουντομπασκετ μετατοπιστηκε για το 2019 και πλεον τα eurobasket θα γινονται καθε 4 χρονια το καλοκαιρι του 2018 θα ειναι κενο
ssoulliss
QUOTE (pan24 @ Feb 27 2016, 17:26 ) *
Προσωπικα δεν θα ημουν αρνητικος αν αυτο το καλοκαιρι το αφιερωνε στο σουτ του
Φαινεται πλεον καθαρα οτι του λειπει ενα αξιοπιστο τριποντο του 40-45% σε 2-3 προσπαθειες ανα ματς ωστε να ειναι all star παικτης
Με αξιοπιστο σουτ θα εχει και ο ιδιος προσωπικα περισσοτερο ελευθερο χωρο αφου οι αμυντικοι δεν θα μπορουν να τον παιξουν αμυνα στα 5 μετρα και η ομαδα του θα λειτουργει καλυτερα.Ειτε ειναι οι bucks ειτε η εθνικη
Αν αφιερωσει ενα ολοκληρο καλοκαιρι στο σουτ του με ειδικο shooting coach αυτο το αξιοπιστο σουτ μπορει να το αποκτησει


Αν φτάσει να σουτάρει με τέτοια ποσοστά στα τρίποντα ο Γιάννης θα γίνει παίκτης των 25+ πόντων.

QUOTE (pan24 @ Feb 27 2016, 17:26 ) *
Υ.Γ.Διορθωστε αν κανω λαθος αλλα νομιζω οτι αφου το μουντομπασκετ μετατοπιστηκε για το 2019 και πλεον τα eurobasket θα γινονται καθε 4 χρονια το καλοκαιρι του 2018 θα ειναι κενο


Το καλοκαίρι(Ιούνιο) του 2018 θα έχει προκριματικούς για το μουντομπάσκετ.

pan24
QUOTE (ssoulliss @ Feb 27 2016, 17:44 ) *
Αν φτάσει να σουτάρει με τέτοια ποσοστά στα τρίποντα ο Γιάννης θα γίνει παίκτης των 25+ πόντων.



Το καλοκαίρι(Ιούνιο) του 2018 θα έχει προκριματικούς για το μουντομπάσκετ.

Αυτο λεω
Εχει ολο το υπολοιπο πακετο και καθε χρονο λογω παραπανω εμπειριας θα εχει βελτιωση στους υπολοιπους τομεις
Με αξιοπιστο σουτ μπαινει σιγουρα στο top-20 των παικτων αυτη την στιγμη
Ο μηχανισμος του σουτ ειναι καλος και εντελως αλλος σε σχεση με οταν πηγε αμερικη
Με ενα καλοκαιρι αφιερωμενο στο σουτ τη νεα σεζον νομιζω θα κανει παπαδες
zorba
QUOTE(pan24 @ Feb 27 2016, 16:51 ) *
Αυτο λεω
Εχει ολο το υπολοιπο πακετο και καθε χρονο λογω παραπανω εμπειριας θα εχει βελτιωση στους υπολοιπους τομεις
Με αξιοπιστο σουτ μπαινει σιγουρα στο top-20 των παικτων αυτη την στιγμη
Ο μηχανισμος του σουτ ειναι καλος και εντελως αλλος σε σχεση με οταν πηγε αμερικη
Με ενα καλοκαιρι αφιερωμενο στο σουτ τη νεα σεζον νομιζω θα κανει παπαδες

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε! Ο Γιάννης εχει όλο τον χρόνο μπροστά του για να γίνει all star, αλλά στο προολυμπιακό πρέπει να έρθει οπωσδήποτε και αυτός αλλά κι ο Θανάσης. Με τα δυο αδέρφια στο ρόστερ τα ριμπάουντ θα ειναι δικά μας και με την Ιταλία οι ελπίδες μας θα στηριχτούν στις κατοχές...
Dred11
QUOTE (zorba @ Feb 28 2016, 22:54 ) *
Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε! Ο Γιάννης εχει όλο τον χρόνο μπροστά του για να γίνει all star, αλλά στο προολυμπιακό πρέπει να έρθει οπωσδήποτε και αυτός αλλά κι ο Θανάσης. Με τα δυο αδέρφια στο ρόστερ τα ριμπάουντ θα ειναι δικά μας και με την Ιταλία οι ελπίδες μας θα στηριχτούν στις κατοχές...

Αυτό που λες δεν είναι κακή ιδέα. Μόνο με πεδουλάκειο μπάσκετ μπορούμε να παίξουμε τους Ιταλούς.
BasketZilla
QUOTE(Dred11 @ Feb 28 2016, 23:12 ) *
Αυτό που λες δεν είναι κακή ιδέα. Μόνο με πεδουλάκειο μπάσκετ μπορούμε να παίξουμε τους Ιταλούς.


Μόνο αν τραυματιστεί ο Μπαρνιάνις έχουν ελπίδες να μας νικήσουν οι μακαρονάδες. Με τον Μάρκο τον Κουζίνα και τον Τσέρβι παίζουνε κανονικό μπάσκετ , με τον Αντρίκο στο ''πέντε'' πετάνε χαρταετό.
zorba
QUOTE(BasketZilla @ Feb 29 2016, 16:11 ) *
Μόνο αν τραυματιστεί ο Μπαρνιάνις έχουν ελπίδες να μας νικήσουν οι μακαρονάδες. Με τον Μάρκο τον Κουζίνα και τον Τσέρβι παίζουνε κανονικό μπάσκετ , με τον Αντρίκο στο ''πέντε'' πετάνε χαρταετό.

Το πρόβλημα είναι οτι στον πάγκο θα κάθεται ο Μεσίνα και μ' αυτόν θα παίζουν αμυνα μέχρι και οι φροντιστές...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.