Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
a bullet for your head
QUOTE(yorgos @ Sep 17 2015, 17:36 ) *
Kι εγώ, αλλά εξαρχής ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσει μια από τις 3 καλύτερες. Το να κάνουμε λες και χάσαμε από μια μη καλύτερη ομάδα, έστω και στα σημεία, δεν είναι ψύχραιμη αντίδραση. Από την Ισπανία χάσαμε, που της έδινες 55-45. Βγάζοντάς τη το λάδι, στο τελευταίο σουτ. Ναι, με πολλά προπονητικά λάθη. Όπως έκαναν κι οι άλλοι.

Το 55 -45 το έδινα στην Ισπανία για πολύ συγκεκριμμενους λόγους που είχαν να κάνουν με την προϊστορία, τα συμπλεγματα που αυτή η προϊστορία μας έχει δημιουργήσει, για το γεγονός ότι στην πάροδο των ετων έχουν αναπτύξει μηχανισμούς και αντανακλαστικα, που τους επιτρέπουν να αποδίδουν στα νοκ-άουτ παιχνίδια, καθώς και από το γεγονός ότι οι Ισπανοί μέσα από έναν δύσκολο όμιλο κλήθηκαν να διαχειριστουν ήττα, τραυματισμό, γεγονός που τους σφυρηλατησε και τους ενεργοποίησε.

Παρόλα αυτά δεν έβλεπα τόση μεγάλη ψαλίδα στην ποιότητα και στο ταλέντο.
Είχαμε τα συγκριτικα μας πλεονεκτηματα, το timing ήταν καλό, και έπρεπε απλά να τολμησουμε.
Να τολμησουμε σε ένα πιο επιθετικό πλάνο τακτικής και στρατηγικης προσεγγισης και όχι να πάμε πάλι να κλεψουμε το παιχνίδι στα σημεία.
Αντί αυτού, καταφέραμε το εξής:
Καταφέραμε και τους συσπειρωσαμε, τους οδηγησαμε στο ζενίθ της αγωνιστικής ετοιμότητας -εγρήγορσης, τους ανεβάσαμε την ψυχολογία στα ύψη και δημιούργησαν όπως φάνηκε και μια τρελή κεκτημενη ταχύτητα!
Reggie Miller 31
QUOTE (salonikatasos @ Sep 18 2015, 01:47 ) *
α οκ,νόμιζα ότι μόνο όποιος το πάρει πάει απευθείας. 3 ομάδες δηλαδή από λατινική αμερική στους ολυμπιακούς σε σύνολο 12 και αν πάει και καμιά ακόμα.

για τις 3 κενές θέσεις,δεν ξέρω αν θα πάνε με βάση την κατάταξη στις διοργανώσεις. υπάρχουν επίσης ομάδες με δυνατά ρόστερ και άκρες που άνετα θα μπορούσαν να πάρουν wild card και να δυσκολέψουν πολύ τους ομίλους. πχ κροατία,ρωσία,τουρκία από ευρώπη. ακόμα και η γερμανία και μόνο στην ιδέα να κατέβει ο νοβίτσκι και του χρόνου,ίσως της δοθεί μία ευκαιρία ακόμα. να πάνε δηλαδή οι διοργανώσεις σε χώρες που ήδη συμμετέχουν και να βάλουν κι άλλες ομάδες μέσα,όπως έγινε με εμάς το 2012,που δεν ήμασταν ούτε διοργανωτές,αλλά ούτε και επιλαχόντες λόγω κατάταξης

12 ομάδες σε ολυμπιακούς... τι να πω και εκεί... ή να το κάνουν στυλ παγκόσμιο με 24 και ταυτόχρονη συγχώνευση του παγκόσμιου εκεί ή να κατεβαίνουν οι έφηβοι όπως στην μπάλα. Χαζοί είναι δλδ στην FIFA? Θα μαζευτούν δλδ τέλη Ιούνη να κάνουν προετοιμασία για να μπορέσουν να παίξουν ολυμπιακούς μόνο αν βγουν πρώτοι; Ειναι εντελώς αδικό, ειδικά με τους ρυθμούς που παίζουν οι παίκτες στο σύγχρονο μπάσκετ.
GK_23
QUOTE(salonikatasos @ Sep 18 2015, 01:47 ) *
να πάνε δηλαδή οι διοργανώσεις σε χώρες που ήδη συμμετέχουν και να βάλουν κι άλλες ομάδες μέσα, όπως έγινε με εμάς το 2012, που δεν ήμασταν ούτε διοργανωτές, αλλά ούτε και επιλαχόντες λόγω κατάταξης

Όπως έγραψε και ο ssoulliss, αν οι διοργανώσεις πάνε σε ομάδες που έχουν ήδη προκριθεί, στο προολυμπιακό περνάει ο επόμενος της κατάταξης, δεν δίνονται wild card. Επομένως ομάδες όπως η Ρωσία, η Γερμανία, η Τουρκία μπορούν να παίξουν στο προολυμπιακό μόνο αν το διοργανώσουν.

H FIBA έχει κυκλοφορήσει το παρακάτω διάγραμμα, το οποίο εξηγεί κάπως την όλη διαδικασία:



Dwyane ''the flash'' Wade
Η Εθνική του μέλλοντος είναι κάπως έτσι στο δικό μου το μυαλό : Στα γκαρντς Σλούκας, Καλάθης, Μάντζαρης, Παππάς. Στα φόργουορντς Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Χαραλαμπόπουλος, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης, Γιάνκοβιτς, στο 5 Κουφός, Παπαγιάννης και βλέπουμε. Κόουτς προφανώς ο Δημήτρης Ιτούδης.
doctorjekil
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Sep 18 2015, 12:30 ) *
Η Εθνική του μέλλοντος είναι κάπως έτσι στο δικό μου το μυαλό : Στα γκαρντς Σλούκας, Καλάθης, Μάντζαρης, Παππάς. Στα φόργουορντς Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Χαραλαμπόπουλος, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης, Γιάνκοβιτς, στο 5 Κουφός, Παπαγιάννης και βλέπουμε. Κόουτς προφανώς ο Δημήτρης Ιτούδης.

Το ''κακο'' ειναι οτι οι περισσοτεροι απ τους επομενους παιχτες που θα στελεχωσουν την εθνικη παιζουν στην θεση 3,ηδη η ομαδα που αναφερεις εχει 5 3αρια...και δυστυχως,κατα την γνωμη μου,κανενας απ αυτους δν μπορει να παιξει στο 4

QUOTE(ssoulliss @ Sep 18 2015, 01:29 ) *
Μια ιδέα πως θα είναι οι όμιλοι του προολυμπιακού τουρνουά. Δεν είναι κάτι επίσημο, αλλά κάπως έτσι πρέπει να είναι. Είναι η αίσθηση μου.

Έχουμε και λέμε:
Διοργανωτές: 3 χώρες από 3 διαφορετικές ηπείρους. Λογικά Ευρώπη, Ασία, Αμερική.
Ευρώπη: Γαλλία, Λιθουανία/Σερβία, Ελλάδα, Ιταλία και Τσεχία/Λετονία.
Αμερική: Καναδάς, Μεξικό και Πουέρτο Ρίκο
Ασία: Δεύτερος εώς τέταρτος
Αφρική: Αγκόλα, Τυνησία, Σενεγάλη
Ωκεανία: Νέα Ζηλανδία


Σύνολο 18 ομάδες. Τα γκρουπ δυναμικότητας λογικά θα πρέπει να είναι κάπως έτσι.

1ο γκρουπ: 3 Διοργανώτριες
2ο γκρουπ: Γαλλία, Σερβία/Λιθουανία, Ελλάδα (προκύπτει από τη φετινή κατάταξη του Ευρωμπάσκετ)
3ο γκρουπ: Καναδάς, Μεξικό, Πουέρτο Ρίκο
4ο γκρουπ: 3 Ασιατικές
5ο γκρουπ: Αγκόλα, Τυνησία, Σενεγάλη.
6ο γκρουπ: Ιταλία, Λετονία/Τσεχία, Νέα Ζηλανδία.


Αν η διοργάνωση ανατεθεί στην Ιταλία αυτομάτως και ο ηττημένος του Λετονία/Τσεχία θα πάρει τη θέση της Ιταλίας.
Αν η διοργάνωση ανατεθεί στον Καναδά, τη θέση του θα την πάρει ο Δομίνικος σαν έκτος του τουρνουά της Αμερικής.
Αν η διοργάνωση ανατεθεί στις Φιλιππίνες και είναι στην τετράδα,τη θέση τους θα πάρει ο πέμπτος του Πανασιατικού.
Αν επίσης η διοργάνωση πάει σε ομάδα που τερμάτισε πολύ χαμηλότερα στο τουρνουά της π.χ. Τουρκία ή Ρωσία ή Κατάρ, τότε δεν αλλάζει κάτι.

Αν γίνουν έτσι τα πράγματα, αγωνιστικά θα συμφέρει να παμε στον όμιλο που θα διοργανώσει η Ασιατική χώρα. Διότι θα έχουμε αντιμέτωπους 2 Ασιατικές χώρες, μια αφρικανική, μια από την Αμερική και μία από το 6ο γκρουπ. Αν δεν είναι η Ιταλία τότε η ομάδα μας θα είναι το μεγάλο φαβορί. Στα αρνητικά ενός τέτοιου ομίλου θα είναι το ταξίδι και η διαθεσιμότητα των Κουφού και Γιάννη. Μιλάμε για ένα τουρνουά που θα ξεκινήσει αρχές Ιουλίου , με μίνι προετοιμασία με τελικούς Α1 και πλέι-οφ ΝΒΑ κλπ

Κάπως έτσι πιστεύω ότι θα γίνει η δουλειά. Βέβαια με τη FIBA όλα να τα περιμένεις και επειδή τα φράγκα είναι το παν για αυτούς ας κρατάμε και μικρό καλάθι.

Αυτο που εχω ακουσει εγω και θα ναι εγκλημα αν γινει ειναι οτι οι ομαδες θα χωριστουν με γεωγραφικα κριτηρια,δηλαδη θα γινει ενας ομιλος με τις 5 ευρωπαικες ομαδες συν την διοργανωτρια,και στους αλλους αλλους δυο ομιλους θα χωριστουν οι 3 λατινοαμερικανικες συν την διοργανωτρια και αλλες δυο,και οι 3 ασιατικες συν την δοργανωτρια και αλλες δυο...συμπερασμα ειναι οτι μονο μια ευρωπαικη ομαδα θα παρει το εισητηρια για το ριο
Psych
QUOTE (doctorjekil @ Sep 18 2015, 14:51 ) *
Το ''κακο'' ειναι οτι οι περισσοτεροι απ τους επομενους παιχτες που θα στελεχωσουν την εθνικη παιζουν στην θεση 3,ηδη η ομαδα που αναφερεις εχει 5 3αρια...και δυστυχως,κατα την γνωμη μου,κανενας απ αυτους δν μπορει να παιξει στο 4


Αν ο Χαραλαμπόπουλος δυναμώσει μια χαρά 4άρι γίνεται. Μην ξεχνάμε και τον Μήτογλου.

Το καλό με την διαφαινόμενη αποχώρηση Κατσικάρη, είναι το οτι θα παίξει ο Παππάς στο προ - Ολυμπιακό. Με ένα σμπάρο...



doctorjekil
QUOTE(Psych @ Sep 18 2015, 14:58 ) *
Αν ο Χαραλαμπόπουλος δυναμώσει μια χαρά 4άρι γίνεται. Μην ξεχνάμε και τον Μήτογλου.

Το καλό με την διαφαινόμενη αποχώρηση Κατσικάρη, είναι το οτι θα παίξει ο Παππάς στο προ - Ολυμπιακό. Με ένα σμπάρο...

Ο Χαραλαμποπουλος πρεπει και μπορει να παιξει στο 3,το χει δηλωσει κι ο ιδιος οτι θελει να δουλεψει το σωμα του για να παιξει 3...ειναι κριμα να χαραμιστει στο 4
koostas
φιλιπουσης ειπε δυο φορες για πεδουλακη χθες στην εκπομπη... νομιζω ειναι ο επικρατεστερος (μην πω σχεδον σιγουρος9) για επομενος προπονητης..

επισης, απ' την εθνικη του ολυμπιακου, ξαναγυρναμε του χρονου σε μια εθνικη οπου ο κορμος, και αρκετοι νεαροι θα ειναι απ' τον παναθηναικο..
νομιζω οτι ο οποιος προπονητης του χρονου θα παρει στο προολυμπιακο, που δεν εχει πολυ προετοιμασια, σιγουρα στη δωδεκαδα καλαθη-παππα-γιανκοβιτς, με μεγαλη πιθανοτητα αυτοι, που θα παιζουν μια χρονια μαζι, μαζι με τον κουμπο στο 4, να ειναι στην αρχικη πενταδα..
βλεπω τον σλουκα παλι παραγκωνισμενο, οπως παει να δημιουργηθει η ομαδα μετα την αποχωρηση σπανουλη.. εκτος αμα κανει μια τρελλη χρονια στη φενερ..

QUOTE (doctorjekil @ Sep 18 2015, 14:56 ) *
Αυτο που εχω ακουσει εγω και θα ναι εγκλημα αν γινει ειναι οτι οι ομαδες θα χωριστουν με γεωγραφικα κριτηρια,δηλαδη θα γινει ενας ομιλος με τις 5 ευρωπαικες ομαδες συν την διοργανωτρια,και στους αλλους αλλους δυο ομιλους θα χωριστουν οι 3 λατινοαμερικανικες συν την διοργανωτρια και αλλες δυο,και οι 3 ασιατικες συν την δοργανωτρια και αλλες δυο...συμπερασμα ειναι οτι μονο μια ευρωπαικη ομαδα θα παρει το εισητηρια για το ριο


που το ακουσες αυτο??? νομιζω μονο εδω μεσα καπου γραφηκε, αλλα δεν εχει ειπωθει τιποτα σχετικο...
σε ολα τα ρεπορταζ των δημοσιογραφων απο τη γαλλια (που σιγουρα μιλανε με υπευθυνους) κανεις δεν ειπε κατι τετοιο, και ολοι μιλανε για μικτους ομιλους.. μαλιστα ο φιλιπουσης καποια στιγμη ειχε πει οτι λογω εξοδων και ταξιδιών και της καταστασης σε πολλες χωρες ασιας, κτλ,, ειναι πολυ πιθανο, δυο, ίσως και οι τρεις ομιλοι του προλυμπιακου, να διοργανωθουν ευρωπη
salonikatasos
εγώ είπα για τα γεωγραφικά κριτήρια,αλλά όχι ότι θα γίνει έτσι. απλά ανέφερα το ενδεχόμενο να γίνει έτσι για να είναι εκπρόσωποι όλων των ηπείρων στους ολυμπιακούς και όχι 5 ευρωπαΪκές,4 από αμερική,2 από ασία(μαζί με αυστραλία) και 1 από αφρική
koostas
QUOTE (salonikatasos @ Sep 18 2015, 16:25 ) *
εγώ είπα για τα γεωγραφικά κριτήρια,αλλά όχι ότι θα γίνει έτσι. απλά ανέφερα το ενδεχόμενο να γίνει έτσι για να είναι εκπρόσωποι όλων των ηπείρων στους ολυμπιακούς και όχι 5 ευρωπαΪκές,4 από αμερική,2 από ασία(μαζί με αυστραλία) και 1 από αφρική


και γιατι να μην ειναι ετσι??? βασει της ενασχολησης με το μπασκετ καπως ετσι δεν πρεπει να ειναι η εκπροσωπηση σε μια τελικη 12καδα μπασκετ???
TakeshyKurosawa
QUOTE (koostas @ Sep 18 2015, 16:14 ) *
φιλιπουσης ειπε δυο φορες για πεδουλακη χθες στην εκπομπη... νομιζω ειναι ο επικρατεστερος (μην πω σχεδον σιγουρος9) για επομενος προπονητης..

επισης, απ' την εθνικη του ολυμπιακου, ξαναγυρναμε του χρονου σε μια εθνικη οπου ο κορμος, και αρκετοι νεαροι θα ειναι απ' τον παναθηναικο..
νομιζω οτι ο οποιος προπονητης του χρονου θα παρει στο προολυμπιακο, που δεν εχει πολυ προετοιμασια, σιγουρα στη δωδεκαδα καλαθη-παππα-γιανκοβιτς, με μεγαλη πιθανοτητα αυτοι, που θα παιζουν μια χρονια μαζι, μαζι με τον κουμπο στο 4, να ειναι στην αρχικη πενταδα..
βλεπω τον σλουκα παλι παραγκωνισμενο, οπως παει να δημιουργηθει η ομαδα μετα την αποχωρηση σπανουλη.. εκτος αμα κανει μια τρελλη χρονια στη φενερ..



που το ακουσες αυτο??? νομιζω μονο εδω μεσα καπου γραφηκε, αλλα δεν εχει ειπωθει τιποτα σχετικο...
σε ολα τα ρεπορταζ των δημοσιογραφων απο τη γαλλια (που σιγουρα μιλανε με υπευθυνους) κανεις δεν ειπε κατι τετοιο, και ολοι μιλανε για μικτους ομιλους.. μαλιστα ο φιλιπουσης καποια στιγμη ειχε πει οτι λογω εξοδων και ταξιδιών και της καταστασης σε πολλες χωρες ασιας, κτλ,, ειναι πολυ πιθανο, δυο, ίσως και οι τρεις ομιλοι του προλυμπιακου, να διοργανωθουν ευρωπη


Είναι η ευκαιρία του Σλούκα να κάνει το βήμα παραπάνω και να απελευθερωθεί σαν παίχτης με τη βοήθεια του Ομπράντοβιτς! Μέχρι τώρα ήταν καλός για να μπαίνει και να αλλάζει το ρυθμό του παιχνιδιού. Μένει να δούμε αν μπορεί να σταθεί ως ο παίχτης που παίζει 30 λεπτά. Ο Παππάς έχει κάποια χαρακτηριστικά που μου αρέσουν πολύ και είναι παίχτης που μπορεί να κάνει τη διαφορά πετυχαίνοντας δύσκολα καλάθια, αλλά δεν ξέρω πόσο το λέει η καρδιά του να αγωνιστεί με τη φανέλα της Εθνικής. Καλά με Κατσικάρη δεν έρχεται σίγουρα, αλλά και με Πεδουλάκη που ακούγεται ότι προορίζεται για διάδοχος δεν έχει καλές σχέσεις.
Εγώ πιστεύω πολύ τον Χαραλαμπόπουλο σαν παίχτη! Το παλικάρι φαίνεται να κατέχει πολύ καλά τα βασικά του μπάσκετ, έχει και ψυχή και μπασκετικό θράσος. Προορίζεται πιστεύω για μεγάλο κεφάλαιο του μπάσκετ μας αν τον ευννοήσουν και οι συγκυρίες!
ssoulliss
QUOTE (doctorjekil @ Sep 18 2015, 14:56 ) *
Το ''κακο'' ειναι οτι οι περισσοτεροι απ τους επομενους παιχτες που θα στελεχωσουν την εθνικη παιζουν στην θεση 3,ηδη η ομαδα που αναφερεις εχει 5 3αρια...και δυστυχως,κατα την γνωμη μου,κανενας απ αυτους δν μπορει να παιξει στο 4


Αυτο που εχω ακουσει εγω και θα ναι εγκλημα αν γινει ειναι οτι οι ομαδες θα χωριστουν με γεωγραφικα κριτηρια,δηλαδη θα γινει ενας ομιλος με τις 5 ευρωπαικες ομαδες συν την διοργανωτρια,και στους αλλους αλλους δυο ομιλους θα χωριστουν οι 3 λατινοαμερικανικες συν την διοργανωτρια και αλλες δυο,και οι 3 ασιατικες συν την δοργανωτρια και αλλες δυο...συμπερασμα ειναι οτι μονο μια ευρωπαικη ομαδα θα παρει το εισητηρια για το ριο

Το πρώτο ζητούμενο είναι να δούμε ποιες χώρες επιθυμούν να διοργανώσουν τα προολυμπιακά τουρνουά. Ποιες χώρες θα βρουν τα 1,7Μ€. Οι Καναδάς, Ρωσία, Ιταλία, Τουρκία και ίσως Γερμανία έχουν δείξει ενδιαφέρον να διοργανώσουν έναν όμιλο. Πιστεύω θα υπάρξουν το λιγότερο δύο υποψηφιότητες από Ασία μεριά( Κίνα, Φιλιππίνες ή Κατάρ). Μετά κατά τα τέλη Νοέμβρη θα γίνουν γνωστά τα γκρουπ δυναμικότητας και η κλήρωση. Έχουμε καιρό.

Όσον αφορά το μέλλον της εθνικής, εμένα μου αρέσουν οι ρηξικέλευθες προτάσεις. Δηλαδή θα ήθελα να δω πως θα λειτουργούσε μια εθνική με έναν πλέϊ-μέϊκερ (Καλάθης ή Σλούκας) ,έναν σεντερ (Κουφός και άλλος ένας, ποιος όμως; ) και τρια φόργουορντ από το 2 εως το 4. Να αλλάζουν θέσεις και να απλώνονται στο γήπεδο. Αλλαγή στυλ και τρέξιμο στο παιχνίδι μας. Επειδή το μέλλον της εθνικής, το άμεσο (Παπαπέτρου, Γιάννης, Θανάσης, Γιάνκοβιτς) αλλά και το λίγο πιο μακρυνό (Χαραλαμπόπουλος,Μίτογλου) είναι στα φόργουορντ καλό θα είναι να σκεφτεί ο επόμενος κόουτς και αυτό. Και φυσικά στην επόμενη μέρα θα πρέπει να είναι ο Παππάς στα γκαρντ και με ρόλο, ο Μάντζαρης με περισσότερο ρόλο, ο Αγραβάνης και ο επόμενος- λογικά- αρχηγός Πριντεζης.


Το πρόβλημα που θα έχουμε σε λίγα χρόνια θα το έχουμε στις θέσεις 1-2. Με πιθανό κάποιο τραυματισμό και αν δεν γίνει ξεπέταγμα από καποιον μικρό(π.χ. Τολίοπουλος) μας βλέπω να ζοριζόμαστε.

Υ.Γ. Κάποιος φίλος έγραψε, ότι ίσως τώρα που θα έχουμε αρκετούς Αμερικανομαθείς στην Εθνική( Καλάθη, Κουφό, Γιάννη, Θανάση, Ντόρσει, Μίτογλου), καλό θα ήταν να σκεφτόμασταν ξένο κόουτς. Αν συμβεί αυτό, μόνο Αμερικανός προπονητής, νομίζω, θα μπορούσε να αναλάβει.
Nemesakos
QUOTE (koostas @ Sep 18 2015, 16:14 ) *
φιλιπουσης ειπε δυο φορες για πεδουλακη χθες στην εκπομπη... νομιζω ειναι ο επικρατεστερος (μην πω σχεδον σιγουρος9) για επομενος προπονητης..

επισης, απ' την εθνικη του ολυμπιακου, ξαναγυρναμε του χρονου σε μια εθνικη οπου ο κορμος, και αρκετοι νεαροι θα ειναι απ' τον παναθηναικο..
νομιζω οτι ο οποιος προπονητης του χρονου θα παρει στο προολυμπιακο, που δεν εχει πολυ προετοιμασια, σιγουρα στη δωδεκαδα καλαθη-παππα-γιανκοβιτς, με μεγαλη πιθανοτητα αυτοι, που θα παιζουν μια χρονια μαζι, μαζι με τον κουμπο στο 4, να ειναι στην αρχικη πενταδα..
βλεπω τον σλουκα παλι παραγκωνισμενο, οπως παει να δημιουργηθει η ομαδα μετα την αποχωρηση σπανουλη.. εκτος αμα κανει μια τρελλη χρονια στη φενερ..


Εξαρτώνται πολλά από το πως θα γυρίσει ο Παππάς από τον τραυματισμό. Αν είναι είτε ο Κατσικάρης είτε ο Πεδουλάκης και καλά να γυρίσει από τους χιαστούς δεν τον βλέπω να αγωνίζεται με τα μπλε. Έχει κακές σχέσεις και με τους 2.

Ο Σλούκας θα είναι ένα χρόνο κάτω από τις οδηγίες του Ζοτς. Όχι ενός τυχαίου προπονητή. Δεν μπορώ να βρω τον λόγο να παραγκωνιστεί.. Και τρελή χρονιά να μην κάνει τα κουκιά είναι μετρημένα χωρίς Ζήση Σπανούλη και μόνο με Καλάθη τόσο ποιοτικό και αναντικατάστατο στα γκαρντ.
pan24
QUOTE (Nemesakos @ Sep 18 2015, 16:41 ) *
Εξαρτώνται πολλά από το πως θα γυρίσει ο Παππάς από τον τραυματισμό. Αν είναι είτε ο Κατσικάρης είτε ο Πεδουλάκης και καλά να γυρίσει από τους χιαστούς δεν τον βλέπω να αγωνίζεται με τα μπλε. Έχει κακές σχέσεις και με τους 2.

Ο Σλούκας θα είναι ένα χρόνο κάτω από τις οδηγίες του Ζοτς. Όχι ενός τυχαίου προπονητή. Δεν μπορώ να βρω τον λόγο να παραγκωνιστεί.. Και τρελή χρονιά να μην κάνει τα κουκιά είναι μετρημένα χωρίς Ζήση Σπανούλη και μόνο με Καλάθη τόσο ποιοτικό και αναντικατάστατο στα γκαρντ.

Χωρις σπαν-ζησης ειναι σχεδον υποχρεωτικο να ειναι ο παππας
Αλλιως θα εχουμε τεταρτο γκαρντ τον αθηναιου ή τον μποχωριδη?
aegeansheed
QUOTE(Nemesakos @ Sep 18 2015, 16:41 ) *
Εξαρτώνται πολλά από το πως θα γυρίσει ο Παππάς από τον τραυματισμό. Αν είναι είτε ο Κατσικάρης είτε ο Πεδουλάκης και καλά να γυρίσει από τους χιαστούς δεν τον βλέπω να αγωνίζεται με τα μπλε. Έχει κακές σχέσεις και με τους 2.


Πώς προκύπτει ότι έχει κακές σχέσεις

α) με τον Πεδουλάκη?

β) με τον Κατσικάρη?

Ρωτάω, δεν ξέρω. Θέλω να μάθω τί έχει συμβεί.
sircharles
QUOTE (koostas @ Sep 18 2015, 00:28 ) *
δεν ειναι τοσο τραγικα στο 5 και να αποχωρησει ο μπουρουσης...
θα ειναι ο κουφος, μαζι με μαυροκεφαλιδη και εναν εκ των μαυροειδη, μπογρη ή σαρικοπουλου...
μονο αν λειψει και ο κουφος θα εχουμε θεμα...


Υποθέτω ότι το παραπάνω σχόλιο το έγραψες για να γελάσουμε

pan24
QUOTE (aegeansheed @ Sep 18 2015, 17:02 ) *
Πώς προκύπτει ότι έχει κακές σχέσεις

α) με τον Πεδουλάκη?

β) με τον Κατσικάρη?

Ρωτάω, δεν ξέρω. Θέλω να μάθω τί έχει συμβεί.

Για τον κατσικαρη ειναι σιγουρο.Ειχαν τσακωθει στην μπιλμπαο και ουσιαστικα ο κατσικαρης του ειχε κοψει το μπασκετ(δεν τον αφηνε καν να μπει στο γηπεδο) και ο ιδιος δηλωσε πριν λιγο καιρο στο ραδιοφωνο της 13 οτι οσο ειναι προπονητης ο κατσικαρης για αυτον δεν υπαρχει εθνικη
Για τον πεδουλακη δεν ξερω αλλα ακουγονταν πολλα για τον παραγκωνισμο του
salonikatasos
QUOTE (aegeansheed @ Sep 18 2015, 17:02 ) *
Πώς προκύπτει ότι έχει κακές σχέσεις

α) με τον Πεδουλάκη?

β) με τον Κατσικάρη?

Ρωτάω, δεν ξέρω. Θέλω να μάθω τί έχει συμβεί.

για τον κατσικάρη το έχει πει ο ίδιος ο παππάς. για τον πεδουλάκη δεν είπε ότι έχουν κακές σχέσεις,απλά είχε παράπονο που δεν έπαιζε πολύ,ειδικά μετά από καλές εμφανίσεις που έκανε(πχ με ερυθρό αστέρα,ολυμπιακό στο κύπελλο και άλλα). είπε πάντως ότι είναι καλός προπονητής.


για πεδουλάκη με τους παίχτες που έχει και αυτούς που έρχονται διαφωνώ. πρέπει να πάμε ακριβώς στο άλλο άκρο. δηλαδή ενώ είδαμε ότι στο σετ παιχνίδι δε μπορούμε,θα πάμε τώρα στο ακόμα πιο αργό στυλ παιχνιδιού?
ξένος πρέπει να έρθει με επιθετική φιλοσοφία. να ψάξουν στην ομοσπονδία να βρουν τον κατάλληλο και φυσικά χωρίς να λογαριάζουν τι θα πει ο κάθε καρύδας και ο κάθε παπαδογιάννης,που θα θέλουν πάλι να προωθήσουν τα φιλαράκια τους

για το πρόβλημα στο 5 εγώ πιστεύω ότι πρέπει να χρησιμοποιείται εκεί ο αντετοκούμπο. 3-4αρια θα έχουμε άπειρα στο μέλλον,οπότε μέχρι να μεγαλώσει ο παπαγιάννης, τη λειψανδρία στο 5 μόνο έτσι θα την λύσουμε,εκτός αν προτιμάμε λύσεις μπόγρη,σαρικόπουλου
yorgos
QUOTE(pan24 @ Sep 18 2015, 16:12 ) *
Για τον κατσικαρη ειναι σιγουρο.Ειχαν τσακωθει στην μπιλμπαο και ουσιαστικα ο κατσικαρης του ειχε κοψει το μπασκετ(δεν τον αφηνε καν να μπει στο γηπεδο) και ο ιδιος δηλωσε πριν λιγο καιρο στο ραδιοφωνο της 13 οτι οσο ειναι προπονητης ο κατσικαρης για αυτον δεν υπαρχει εθνικη
Για τον πεδουλακη δεν ξερω αλλα ακουγονταν πολλα για τον παραγκωνισμο του

Για τον Πεδουλάκη είχε πει ότι είναι "ένας πολύ καλός προπονητής με τον οποίο δε θα ήθελα να ξανασυνεργαστώ".
tReason
Ο πεδουλακης απο τον κατσικαρη ειναι αναβαθμιση απλα στην επιθεση ειναι λιγο απαρχειωμενος οποτε παντοτε θα υπαρχει η αισθηση οτι μπορουμε να παιξουμε καλυτερα επιθετικα.Αλλα ειναι καλος δεν εχει εμμονες το ψαχνει το πραγμα.
Το αλλο ειναι οτι δεν του αρεσουν πολυ οι νεοι πιακτες παει για το βραχυπροθεσμο αποτελεσμα για αυτο αλλωστε μαλωσε με τον ΔΓ.Και Καλα κανει γιατι προπονητης που χανει φευγει.Επισης το θεμα με τον παππα ειναι στα αρνητικα του οπως και του κατσικαρη.

Ο Εχθρος του καλου βεβαια ειναι το καλυτερο.Οποτε εγω θα προτεινα μαρκοπουλο με ενα καλο βοηθο τον Ιτουδη!
Θα ελεγα οτι ο ιτουδης ειναι ο πιο καλος ελληνας προπονητης και στις 2 πλευρες του γηπεδου αλα ειναι απειρος στην διαχεριση του αγωνα ή και των προσωπικοτητων.Οποτε θα εβαζα σούλη για την εμπειρια και διπλα τον ιτουδη ο οποιος σε λιγα χρονια θα μπορουσε να αναλαβει πρωτος.

Η αλλη λυση ειναι σε στυλ τζορτζεβιτς.Ενας καλος στην διαχειριση των παικτων αλλα δινει πολλες αρμοδιοτητες στους βοηθους τους στο τεχνικο κομματι.Και αυτο ειναι το καλυτερο μοντελο αλλα δεν ξερω ποιοι ελληνες προπονητες μπορουν να το υπηρετησουν.Σε καθε περιπτωση ο τωρινος προπονητης πρέπει να αποχωρησει.
a bullet for your head
QUOTE(ssoulliss @ Sep 18 2015, 16:37 ) *
Όσον αφορά το μέλλον της εθνικής, εμένα μου αρέσουν οι ρηξικέλευθες προτάσεις. Δηλαδή θα ήθελα να δω πως θα λειτουργούσε μια εθνική με έναν πλέϊ-μέϊκερ (Καλάθης ή Σλούκας) ,έναν σεντερ (Κουφός και άλλος ένας, ποιος όμως; ) και τρια φόργουορντ από το 2 εως το 4. Να αλλάζουν θέσεις και να απλώνονται στο γήπεδο. Αλλαγή στυλ και τρέξιμο στο παιχνίδι μας. Επειδή το μέλλον της εθνικής, το άμεσο (Παπαπέτρου, Γιάννης, Θανάσης, Γιάνκοβιτς) αλλά και το λίγο πιο μακρυνό (Χαραλαμπόπουλος,Μίτογλου) είναι στα φόργουορντ καλό θα είναι να σκεφτεί ο επόμενος κόουτς και αυτό. Και φυσικά στην επόμενη μέρα θα πρέπει να είναι ο Παππάς στα γκαρντ και με ρόλο, ο Μάντζαρης με περισσότερο ρόλο, ο Αγραβάνης και ο επόμενος- λογικά- αρχηγός Πριντεζης.


Υ.Γ. Κάποιος φίλος έγραψε, ότι ίσως τώρα που θα έχουμε αρκετούς Αμερικανομαθείς στην Εθνική( Καλάθη, Κουφό, Γιάννη, Θανάση, Ντόρσει, Μίτογλου), καλό θα ήταν να σκεφτόμασταν ξένο κόουτς. Αν συμβεί αυτό, μόνο Αμερικανός προπονητής, νομίζω, θα μπορούσε να αναλάβει.

Δεν θα ήταν κακή ιδέα το να υιοθετηθει και να προστεθεί στην φαρετρα και η λογική των 3 ενδιάμεσων, από την στιγμή που υπάρχει και πληθώρα SF.
Είμαι της άποψης πως ότι είναι λειτουργικό, πρέπει να είναι ευπρόσδεκτο. Ξέχασες να αναφέρεις τον Παπ παραπάνω.

Η καλύτερη περίπτωση Αμερικανού που μπορώ να σκεφτώ είναι εκείνη του Μπλατ.
Δεν ξέρω βέβαια πόσο εφικτό θα ήταν να προσλαβουμε τον Μπλατ.
Από κει και πέρα, υπάρχουν κάποιες καλές περιπτώσεις Ελλήνων προπονητών.
Κάτι μου λέει όμως μέσα μου, πως η ομοσπονδία, θα κοιτάξει να πάρει τον πιο άμεσα διαθέσιμο και οικομικοτερο..
koostas
QUOTE (sircharles @ Sep 18 2015, 17:07 ) *
Υποθέτω ότι το παραπάνω σχόλιο το έγραψες για να γελάσουμε

καθολου...
το σου προσεφερε ο μπουρουσης τις δυο τελευταιες (μην πω τρεις) τελευταιες διοργανωσεις?? καλες εμφανισεις στους ομιλους.. μολις εφτασε η ωρα του δυσκολου νοκ-ουτ, περσι επαιξε τη χειροτερη δυνατη αμυνα στον ραντουλιτσα και ξεφτιλισθηκε, περιμενοντας ακομα εκεινη την ευκαιρια για ταπα, και φετος οταν εμπαινε εκανε ανοητα φαουλ, με αποτελεσμα να μην παιξει ουτε 9 λεπτα..
και φυσικα γκρινιαζε συνεχεια μεσα στο γηπεδο, επιτεθηκε αναιτια σε δημοσιογραφους, εβαλε μεσο για να παιξει (προπεσρι με τρινκερι που ηθελε να τον διωξει)..

ε, λοιπον , δεν τον θελω ααλλο φτανει... την ολλανδια, το βελγιο και την ουκρανια τις νικω και με κουφο, μαυροκεφαλιδη, μαυροειδη.. και θα εχω στο κρισιμο νοκ ουτ στο νου μου οτι οι 3 ψηλοι μου δεν ειναι για πολλα πολλα , και θα προσπαθησω να το καλυψω αλλιως.. οχι να εχω ντεμεκ το κεφαλι μου ησυχο με μπουρουση, για να παιξει 9 λεπτα
manosnismo
Αν για καθε ανοητη δηλωση του Μπουρουση πηγαινα και με μια καινουρια γκομενα τωρα θα ημουν επιπεδου Σπαλιαρα
yorgos
QUOTE
Ο Εχθρος του καλου βεβαια ειναι το καλυτερο.Οποτε εγω θα προτεινα μαρκοπουλο με ενα καλο βοηθο τον Ιτουδη!

Eμένα μου αρέσουν και οι δύο, αλλά με ποια λογική θα πήγαινε ο Ιτούδης να κάνει το βοηθό σε ένα κόουτς του οποίου έχει τον εικοσαπλάσιο μισθό στην ομάδα που προπονεί; Ως μεγέθη στην αγορά είναι η μέρα με τη νύχτα.
RipCity
πράγματι δεν υπήρχε περίπτωση να δεχθεί. νομίζω πιο κοντά στο μπάσκετ που μπορεί να παίξει η εθνική με το συγκεκριμένο υλικό είναι Ιτούδης, Μπαρτζώκας.
yorgos
QUOTE(RipCity @ Sep 18 2015, 19:27 ) *
πράγματι δεν υπήρχε περίπτωση να δεχθεί. νομίζω πιο κοντά στο μπάσκετ που μπορεί να παίξει η εθνική με το συγκεκριμένο υλικό είναι Ιτούδης, Μπαρτζώκας.

Καλά, κάτσε μη δούμε κανέναν Τούφα δίδυμο με Παπαθεοδώρου τώρα και μας κοπούν οι ονειρώξειςμε τη μία.
benchwarmer
QUOTE(Γιάννης Μπουρούσης)
Δεν έχει ειπωθεί από εμένα και τον Ζήση ότι σταματάμε. Απλά δεν αρέσουμε.

anton2
Υπάρχουν 6-7 παίκτες με εμπειρίες, διακρίσεις ή απλά πολύ ταλέντο που περιμένουμε να δούμε πρωταγωνιστές. Για παράδειγμα:

1) Σλούκας, Μάντζαρης, Παπάς, Γιάνκοβιτς, Παπανικολάου (αν δεν έχει την εξέλιξη του Γαλακτερού, με αυτά που είδαμε φέτος...) που είναι έτοιμοι και σίγουροι. Τέτοια τουρνουά θέλουν αυτοί οι παίκτες για να λάμψουν.

2) Αντετοκούμπο, Αγραβάνης, Παπαπέτρου που θέλουν λίγο ακόμη αλλά είναι και αυτοί έτοιμοι.

3) Μια σειρά πολύ μικρών που μοιάζουν εκπληκτικά ταλέντα π.χ. Ντόρσει και Χαραλαμπόπουλος. Ιδίως ο δεύτερος λόγω του ότι δεν είναι γκάρντ υποψιάζομαι ότι θα κάνει (ελάχιστα σοβαρός να είναι) εκπληκτική καριέρα.


Είμαι αισιόδοξος και ανυπομονώ για την πλήρη ανανέωση. Τον αγαπώ τον Ζήση και τον Μπουρούση για όλη μου την ζωή θα λέω καλά λόγια γι' αυτούς αλλά στην παρούσα φάση βαρέθηκα να τους βλέπω.




ssoulliss
QUOTE (a bullet for your head @ Sep 18 2015, 19:58 ) *
Δεν θα ήταν κακή ιδέα το να υιοθετηθει και να προστεθεί στην φαρετρα και η λογική των 3 ενδιάμεσων, από την στιγμή που υπάρχει και πληθώρα SF.
Είμαι της άποψης πως ότι είναι λειτουργικό, πρέπει να είναι ευπρόσδεκτο. Ξέχασες να αναφέρεις τον Παπ παραπάνω.

Η καλύτερη περίπτωση Αμερικανού που μπορώ να σκεφτώ είναι εκείνη του Μπλατ.
Δεν ξέρω βέβαια πόσο εφικτό θα ήταν να προσλαβουμε τον Μπλατ.
Από κει και πέρα, υπάρχουν κάποιες καλές περιπτώσεις Ελλήνων προπονητών.
Κάτι μου λέει όμως μέσα μου, πως η ομοσπονδία, θα κοιτάξει να πάρει τον πιο άμεσα διαθέσιμο και οικομικοτερο..


Όντως ξέχασα τον Παπανικολάου. Βεβαίως θα πρέπει να είναι στην εθνική. Όποιος από αυτά τα φόργουορντ δουλέψει καλύτερα την ντρίμπλα του και το σουτ του, θα είναι ό,τι καλύτερο για την εθνική μας στο μέλλον. Θα μπορεί να κατέβει θέση πιο εύκολα και να διευκολύνει τον εκάστοτε προπονητή.

Ο Μπλατ θα ήταν ό,τι καλύτερο, όμως το θεωρώ απίθανο σαν ενδεχόμενο. Ο επόμενος προπονητής θα είναι full-time λόγω των προκριματικών που θα αρχίσουν το Σεπτέμβριο του 2017. Ίσως αυτός να αναλάβει να οδηγήσει και την ομάδα στους Ολυμπιακούς του χρόνου.

Ίσως ο Κατσικάρης να πάρει μια ευκαιρία ακόμη, και μετά τους Ολυμπιακούς να αναλάβει κάποιος που θα βρίσκεται στο team του. Ο Πρίφτης για εμένα είναι καλή λύση. Δουλεύει με τον Κατσικάρη δύο χρόνια, και είναι αποδεδειγμένα καλός προπονητής.
thalys
Στο προολυμπιακό του χρόνου μετά την Γαλλία και η Σερβία. Όχι ότι αν ήταν Λιθουανία-Ισπανία θα ήταν πολύ ευκολότερη η πρόκριση, αλλ'έστω λίγο πιο πιθανή θα'ταν.
Reggie Miller 31
Θα τον βλέπουμε και του χρόνου τον Μπουρούση; Αυτο το παιδί, του έχει πει κάποιος ότι η γλώσσα του είναι μεγαλύτερη απο το ταλέντο του; Έβγαινε και έλεγα πριν τους Ισπανούς ότι κάτι του χρωστάνε και στον αγώνα δεν καταλάβαινε απο που του ήρθε...

Απο το να ακούει φιλάθλους, δημοσιογράφους κλπ θα κάτσει να παίξει μπάσκετ; Απο το να μανουριάζει και να χάνει την ψυχραιμία του με τους αντιπάλους, θα ωριμάσει ποτέ;

Το έλεγα απο το Ακρόπολις όταν τον είδα σε time out να πιάνει τον Καλάθη και να του χώνει γκάζια, ότι πιο πολύ κακό κάνει, παρά καλό σε αυτή την ομάδα απο πολλές πλευρές. Χίλιες φορές με Μαυροκεφαλίδη και Βουγιούκα παρά με αυτόν
GK_23
QUOTE(yorgos @ Sep 18 2015, 19:30 ) *
Καλά, κάτσε μη δούμε κανέναν Τούφα δίδυμο με Παπαθεοδώρου τώρα και μας κοπούν οι ονειρώξειςμε τη μία.

Αυτό είναι το καλό σενάριο rolleyes.gif

Υπάρχουν και οι επιλογές του Μίσσα, του Μανουσέλη, του Λημνιάτη και του φον-Δημητράκη Παπανικολάου...
Nemesakos
QUOTE (aegeansheed @ Sep 18 2015, 17:02 ) *
Πώς προκύπτει ότι έχει κακές σχέσεις

α) με τον Πεδουλάκη?

β) με τον Κατσικάρη?

Ρωτάω, δεν ξέρω. Θέλω να μάθω τί έχει συμβεί.



Συνέντευξη Παππά στο ραδιόφωνο της θυρας 13

Βάζω τα κομμάτια που μας ενδιαφέρουν για το συγκεκριμένο θέμα. Πάντως όλη η συνέντευξη είναι αρκετά ενδιαφέρουσα αν κάποιος δεν την έχει διαβάσει...

Για τον Αργύρη Πεδουλάκη είπε: «Είναι ένας πολύ ικανός προπονητής με τον οποίο δεν θα ήθελα να ξανασυνεργαστώ».

Για τα χρήματα των συμβολαίων και τη μεταγραφή στη Μπιλμπάο:Η Μπιλμπάο που έκανε πολύ καλό συμβόλαιο αλλά δεν φρόντισε, δεν ήθελε, δεν τόλμησε να μου δώσει ευκαιρία. Σίγουρα είναι θέμα προπονητή. Πήγα στην ομάδα και υπήρχε Έλληνας προπονητής. Ούτε στην προπόνηση δεν με δοκίμασε. Δεν με άφησε καν να κάνω προπόνηση στην Ελλάδα που μου είπε να βρίσκομαι».

Για την Εθνική:

«Όπως άκουσες και πριν συγκρούονται λίγο. Δεν θα σου πω για πατρίδες, εθνικιστικά και αυτά. Μ’ αρέσει να παίζω στην Εθνική. Οι μικρές εθνικές μου πρόσφεραν χαρές και μου έδωσαν αναγνώριση. Μου έδωσαν πάτημα για να κάνω καριέρα. Το να παίξω όμως στην Εθνική είναι κάτι πολύ μακρινό με τις παρούσες συνθήκες.


Εντάξει ξεκάθαρα για τον Πεδουλάκη δεν λέει για κακές σχέσεις, αλλα αν κρίνουμε από όλες του τις κουβέντες, που δεν φαίνεται να μασάει τα λόγια του στην συγκεκριμένη συνέντευξη και με βάση τον χαρακτήρα του, πιθανά αν είναι ο Πεδουλάκης προπονητής να μην τον δούμε με τα μπλε...
pan24
Νομιζω σε αυτη την ομαδα δεν κανει ο πεδουλακης και ο μπαρτζωκας.Ειναι καλοι προπονητες ομως παιζουν πολυ με το τριποντο κατι που σε αυτη την ομαδα δεν θα ειναι αποτελεσματικο.Πιστευω οποιος και να ερθει θα πρεπει να προσπαθησει να τρεξει γιατι εχουμε παικτες που τετοιο στυλ τους ευνοει
Χρειαζομαστε καποιον που θα κανει καλα τα αυτονοητα(το να μην προσπαθησουμε μια φορα να χτυπησουμε το miss match με ρουντι με αρρωστησε) και αν ειναι αποδεκτος απο τους παικτες(γιαννακης θα ηταν καλη επιλογη αν δεν μπορουμε να παμε σε ονομα τυπου μπλατ)
Αντετοκουμπο 5 οπως ειναι τωρα ειναι μονο λυση απελπισιας.Αν μεσα στην χρονια βαλει και αλλο ογκο και δουλεψει λιγο το ποσταρισμα του θα μπορουσε
Χρειαζομαστε προπονητη να αξιοποιησει τα ατου μας και να στηθει η ομαδα γυρω απο αυτα.Ακομα και αν ο αντετοκουμπο ειχε το σουτ του γκαλιναρι οταν τον βγαζεις στις γωνιες χανεις μεγαλο μερος απο αυτα που μπορει να δωσει
Οταν αναγκαζεις τον κουφο να βγαινει ψηλα εξω απο την ρακετα στην αμυνα κατι που δεν εχει κανει ποτε στην καριερα του τον εκθετεις και εκτιθεσαι
a bullet for your head
Πέραν των γνωστών ονομάτων που ρίχνονται ως προτάσεις, θα μου άρεσε επίσης το εξής.

Όπως πριν χρονια δοθηκε η ευκαιρια στον Γιαννάκη να κοουτσαρει την εθνική, έτσι θα ήθελα να δω και τον Παπαλουκα.
taselen
εθνική με χαραλαμπόπουλο ντόρσευ μητογλου και παπαγιάννη θέλει τουλάχιστον μια πενταετία. επίσης όσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους μαυροκεφαλίδης, σχορτσιανίτης, βασιλειάδης και βουγιούκας παίζουν ακόμα μπάσκετ. το ότι κάποιοι αρνήθηκαν μερικές χρονιές τη συμμετοχή δε σημαίνει ότι έπαψαν από εθνική. ακόμα και για γίανκοβιτς παπαπέτρου ίσως θα χρειαστούν κανα δυο καλοκαιρια για να τους δούμε σε 12αδα.
pan24
QUOTE (taselen @ Sep 19 2015, 13:04 ) *
εθνική με χαραλαμπόπουλο ντόρσευ μητογλου και παπαγιάννη θέλει τουλάχιστον μια πενταετία. επίσης όσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους μαυροκεφαλίδης, σχορτσιανίτης, βασιλειάδης και βουγιούκας παίζουν ακόμα μπάσκετ. το ότι κάποιοι αρνήθηκαν μερικές χρονιές τη συμμετοχή δε σημαίνει ότι έπαψαν από εθνική. ακόμα και για γίανκοβιτς παπαπέτρου ίσως θα χρειαστούν κανα δυο καλοκαιρια για να τους δούμε σε 12αδα.

Μητογλου,ντορσευ ισως και χαραλαμπο θελουν καιρο ακομα.Λογω ελλειψης ψηλων ομως ο παπαγιαννης ισως και στο προολυμπιακο να δει 12αδα
Για τον βασιλειαδη δεν υπαρχει θεση με τιποτα.Οπως και για βουγιουκα.
Αν σταματησει ο μπουρουσης υπαρχει θεση και για μαυροκεφαλο,σοφο αν και πιστευω οτι για διαφορετικους λογους κανεις τους δεν θα θελει
Ολα εξαρτωνται απο το ποσο ριζικη θα ειναι η αλλαγη
Εγω πιστευω οτι θα σταματησει ολη η ''παλια'' γενια δηλαδη οι περπερογλου,ζησης,μπουρουσης,καιμακογλου,σ
πανουλης
Εστι εχουμε απο την τωρινη ομαδα
1:Καλαθης,μαντζαρης
2:Σλουκας
3:Αντετο,παπανικολαου
4:Πριντ
5:Κουφος
Ετσι εχει σιγουρη θεση ο παππας και ο αγραβανης
Μετα αλλος ενας ψηλος οπωσδηποτε που εκτιμω οτι θα ειναι ο σαρικοπουλος ή ο παπαγιαννης με αουτσαιντερ τον μπογρη
Λογικα θα παρει αλλο ενα φοργουορντ που μαλλον θα ειναι ο γιανκοβιτς και μετα παμε στο κλασσικο ερωτημα αν ειναι καλυτερα να κατεβουμε με 4 γκαρντ ή 2 πενταρια
panos75
Θα είναι τραγική εξέλιξη και πισωγύρισμα αν έρθει ο Πεδουλάκης στη θέση του Κατσικάρη.
Ο άνθρωπος είναι ο Αλέφαντος του μπάσκετ.
bodiroga10
μεγαλη βεβαιοτητα οτι θα ειναι του χρονου στην εθνικη ο αγραβανης. εγω περισσοτερο πιστευω οτι θα ειναι ο τσαιρελης παρα ο αγραβανης...
Timemaster
Καταρχάς για αυτή την ομάδα που κατεβάσαμε δε θεωρώ αποτυχία την 5η θέση.
Από την αρχή πίστευα πως βάση δυναμικότητας ήμαστε για 4-6 θέση όπου η τελική κατάταξη όπως ΟΛΟΙ ξέρουμε έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες (διασταρώσεις, τύχη, ψυχολογία κ.λ.π. ) Ουσιαστικά το Πανευρωπαϊκό είναι ένα πρωτάθλημα όπου υπάρχουν πάντα 2-3 φαβορί και 5-6 ακόμα ομάδες που διαθέτουν παίχτες όπου με ένα παιχνίδι τους μπορούν να κερδίσουν τον οποιοδήποτε με τρανό παράδειγμα το δίδυμο του τελικού.

Οπότε για εμένα κάναμε το αναμενόμενο χωρίς αποτυχία και χωρίς όμως υπέρβαση.

Για την επόμενη μέρα πιστεύω το ξεκαθάρισμα πρέπει να γίνει ανάλογα με την FIBA...
Όταν κατακτηθούν οι όμιλοι του προολυμπιακού τουρνουά τότε και μόνο τότε πρέπει να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε ανανέωση και τι είδους.

Αν τον Ιούνιο έχουμε όμιλο με πιθανότητες να προκριθούμε τότε θα πρέπει ο προπονητής να είναι ο Κατσικάρης και η ομάδα να έχει μόνο 2-3 αλλαγές στο ρόστερ. Με νέο προπονητή και ουσιαστικά ξεκαθάρισμα δε πιστεύω πως θα μπορέσουμε να προκριθούμε ότι όμιλο και να έχουμε.

Αν όμως δούμε πως είμαστε σε όμιλο φωτιά όπου (επειδή έτσι της κάπνισε) η FIBA είπε πως όλες οι Ευρωπαικές σε ένα όμιλο , Αμερική- Αφρική σε άλλο και σε τρίτο η Ασία-Ωκεανία ή στην περίπτωση που πέσουμε σε όμιλο με Σερβία-Γαλλία- Καναδά - Κίνα τότε θα πρέπει σε προταγωνιστικό ρόλο να έρθουν νέα παιδιά ακόμα και από τις μικρές κατηγορίες και να φτιάξουμε κορμό για τις επόμενες διοργανώσεις. Ο προπονητής σε αυτή την περίπτωση πρέπει να είναι κάποιος (ακόμα και ο Φώτης) που θα τολμήσει να κάνει το βήμα παραπέρα στον ρυθμό και την ταχύτητα.


Πάντως για εμένα το ιδανικό για πρόκριση θα ήταν από άποψη ρόστερ ομάδα με Σπανούλη-Μπουρούση-Ζήση και του χρόνου αλλά όχι σε πρώτους ρόλους. Ο Ζήσης είναι τέλειος για πέμπτος γκαρντ που θα έρθει για 5 ποιοτικά λεπτά χωρίς να χαθεί τίποτα σε όποια θέση και να παίξει. Ο Σπανούλης θα πρέπει να χρησιμοποιήται κανένα 10λεπτο στο παιχνίδι προς το τέλος όπου θα είναι ξεκούραστος και με καθαρό μυαλό. Δε γίνεται για 20+ λεπτά να παλεύει και τα τελευταία 3-4 που η μπάλα καίει και είναι ο κορυφαίος μας επιθετικά παίχτης να μην έχει ανάσες. Ενώ ο Μπουρούσης σαν ψηλός που θα παίζει στα σοφτ παιχνίδια είναι ότι πρέπει μιας και ακόμα δεν έχουμε την πολυτέλεια για έναν καλύτερο σέντερ.

Από εκεί και πέρα από την πεντάδα των παλιών ο μόνος που πιστεύω πως μπορεί να εναρμονιστεί με νέους παίχτες είναι ο Ζήσης σε ρόλο αρχηγού αλλά με περιορισμένο χρόνο.

Όσο και αν ακούγονται ή λέγονται πράγματα από παίχτες και προπονητές πιστεύω πως είναι μόνο στα λόγια και παίχτες όπως ο Παπάς μέσα σε μια νύχτα μπορεί να αρχίσουν να λένε τα καλύτερα για κάποιους κόουτς. Άλλωστε όλοι επαγγελματίες είναι.

rolleyes.gif
t0ny3
QUOTE(taselen @ Sep 19 2015, 13:04 ) *
εθνική με χαραλαμπόπουλο ντόρσευ μητογλου και παπαγιάννη θέλει τουλάχιστον μια πενταετία. επίσης όσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους μαυροκεφαλίδης, σχορτσιανίτης, βασιλειάδης και βουγιούκας παίζουν ακόμα μπάσκετ. το ότι κάποιοι αρνήθηκαν μερικές χρονιές τη συμμετοχή δε σημαίνει ότι έπαψαν από εθνική. ακόμα και για γίανκοβιτς παπαπέτρου ίσως θα χρειαστούν κανα δυο καλοκαιρια για να τους δούμε σε 12αδα.


Αυτης της αποψης ειμαι κι εγω για λογους αναγκης. Δηλαδη του χρονου αν θεωρησουμε οτι και ο Μπορουσης σταματαει, εχουμε εναν μοναδικο ψηλο κι αυτος ειναι ερωτιματικο αν θα ακολουθει καθε χρονο. Πιστευω θα εχουμε τουλαχιστον για του χρονου ενα πισογυρισμα απο Βουγιουκα, Λουκα ή Σχορτσανιτη.

Το αμεσο μελλον της Εθνικης στους ψηλους ειναι απογοητετικο. Δε θελω να σκεφτομαι πως θα κατεβαινουμε με Σαρικοπουλο, Μπογρη ή τις απο πανω επιλογες, μεχρι να μεγαλωσει ο Παπαγιαννης.


Αρχισαν σειρηνες για τον Φωτη και φημες για Γιαννακη.

http://www.onsports.gr/basket/Eurobasket/2...es-gia-Giannaki
arturas
και εμενα μου αρεσει η ιδεα Παπαλουκα μαζι με εναν πιο εμπειρο βοηθο. Σχετικα με την θεση πεντε απο τις δηλωσεις Μπουρουση μαλλον δεν εχει σκοπο να αποσυρθει. Ο Αντετοκουμπο μαλλον θα μπορει να βοηθησει και σε αυτη τη θεση.
Φυσικα οχι για πολλη ωρα και απεναντι σε συγκεκριμενους ψηλους, δεν λεμε να μαρκαρει τον Μαρκ Γκασολ ή τον Πεκοβιτς αλλα παιχτες σαν τον Πλαις τον Κουζμιτς νομιζω θα τους μαρκαρει καλυτερα απο τον Σαρικοπουλο πχ και στην επιθεση θα εχουν αυτοι προβλημα να τον ακολουθησουν. Αν συγκρινεις τις φωτο του Αντετοκουμπο με τις περυσινες και προπερσινες βλεπεις οτι καθε χρονο γεμιζει πιο πολυ το σωμα του και φετος θα παιξει αρκετα 4 στην ομαδα του
sircharles
Συμφωνώ ότι όσο μιλάνε για ανανέωση με τα παιδιά των μικρών εθνικών είναι μακρυα από την πραγματικότητα. ΟλΑ αυτά τα παιδιά θέλουν τουλάχιστον 3 χρόνια για να παίζουν σε υψηλό επίπεδο
Η εθνική θέλει βελτιώσεις στα σημεία
Αντί σπανούλη ο παππάς
Αντί ζήση γιάνκοβιτς
Αντί περπέρογλου παπαπέτρου
Αντί καιμακόγλου μαυροκεφαλίδης
Όλοι οι άλλοι ίδιοι.
Αρχηγός Γ.Μπουρούσης(ελπίζω με λιγότερες δηλώσεις)
Προπονητής Σούλης Μαρκόπουλος. Έχει κερδισει το δικαιωμα για μία ευκαιρία στο υψηλότερο επίπεδο.
Γενικός αρχηγός Π.Γιαννάκης. δε το θέλω σαν προπονητή γιατί τεχνικά πιστεύω ότι υστερεί. Τον θέλω όμως για να δώσει την νοοτροπία που απαιτείται και να απομονώσει την ομάδα από κάπιους περίεργους
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 19 2015, 12:37 ) *
Πέραν των γνωστών ονομάτων που ρίχνονται ως προτάσεις, θα μου άρεσε επίσης το εξής.

Όπως πριν χρονια δοθηκε η ευκαιρια στον Γιαννάκη να κοουτσαρει την εθνική, έτσι θα ήθελα να δω και τον Παπαλουκα.


Βέβαια είναι ένα σενάριο απίστευτου ρίσκου μιας και ο Παπαλουκάς σίγουρα δεν έχει την προσωπικότητα του Γιαννάκη που ήταν προπονητής στις ομάδες που έπαιζε για τουλάχιστον 7 χρόνια και ΟΛΟΙ οι πιτσιρικάδες της εθνικής τον είχαν φωτογραφεία στο τοίχο τους.
Ο Παπαλουκάς είναι πολύ φρέσκος και πραγματικά δε ξέρω αν θα μπορέσει να σταθεί σαν προπονητής όχι μόνο στην Εθνική αλλά και αλλού.


Τώρα για το όνομα του Γιαννάκη που ακούω νομίζω πως είναι ότι χειρότερο.
Ο Φώτης παρόλο που δε κατάφερε να πάρει ένα μετάλλιο κ.λ.π. έβαλε την ομάδα σε ένα αγωνιστικό δρόμο που θα είναι λάθος να μη το ακολουθήσουμε.
Ο Γιαννάκης με το σλόγκαν "μόνο άμυνα" και με μόνο ψυχολογική καθοδήγηση από τον πάγκο (τις νίκες-ανατροπές τις έκαναν οι παίχτες όταν σταματούσαν να παίζουν το σύστημα του Γιαννακη) δε νομίζω να έχουμε τύχη.
Είχαμε την καλύτερη φουρνιά παιχτών από το 2004 εως το 2008 και για να καταφέρουμε ότι κάναμε χρειαστήκαμε μερικές από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην νεότερη ιστορία του Μπάσκετ.

Για εμένα αν δε μπορούμε να πάρουμε έναν Ντούσαν ή κάποιον εφάμιλλο καλύτερα με Φώτη.
anton2
Ο Γιαννάκης είναι η προσωπικότητα που περισσότερο από κάθε άλλον Έλληνα παίκτη ή προπονητή έχει ταυτιστεί με την εθνική ελλάδος στο μπάσκετ.

Με τον Γιαννάκη και πλήρη ανανέωση πάμε για χρυσό στους ολυμπιακούς. Γιατί η εμπειρία των παλιών είναι ένα σημαντικό θέμα αλλά ο ενθουσιασμός και το τεράστιο κίνητρο είναι ακόμη πιο σημαντικό, ταλέντο υπάρχει το ίδιο ή και περισσότερο από πριν.

Ανανέωση λοιπόν με Γιαννάκη.
Timemaster
QUOTE(anton2 @ Sep 19 2015, 15:31 ) *
Ο Γιαννάκης είναι η προσωπικότητα που περισσότερο από κάθε άλλον Έλληνα παίκτη ή προπονητή έχει ταυτιστεί με την εθνική ελλάδος στο μπάσκετ.

Με τον Γιαννάκη και πλήρη ανανέωση πάμε για χρυσό στους ολυμπιακούς. Γιατί η εμπειρία των παλιών είναι ένα σημαντικό θέμα αλλά ο ενθουσιασμός και το τεράστιο κίνητρο είναι ακόμη πιο σημαντικό, ταλέντο υπάρχει το ίδιο ή και περισσότερο από πριν.

Ανανέωση λοιπόν με Γιαννάκη.



προσωπικότητα ναι...
προπονητής όμως όχι.
rolleyes.gif
TakeshyKurosawa
QUOTE (anton2 @ Sep 19 2015, 15:31 ) *
Με τον Γιαννάκη και πλήρη ανανέωση πάμε για χρυσό στους ολυμπιακούς.


Τρολάρεις έτσι?
Λουπους
QUOTE (salonikatasos @ Sep 18 2015, 17:17 ) *
για το πρόβλημα στο 5 εγώ πιστεύω ότι πρέπει να χρησιμοποιείται εκεί ο αντετοκούμπο. 3-4αρια θα έχουμε άπειρα στο μέλλον,οπότε μέχρι να μεγαλώσει ο παπαγιάννης, τη λειψανδρία στο 5 μόνο έτσι θα την λύσουμε,εκτός αν προτιμάμε λύσεις μπόγρη,σαρικόπουλου


Από που κι ως που θα βάλεις στο 5 έναν παίκτη που παίζει 3, άντε 4. Λειψανδρία στο 5 δε σημαίνει "βάζουμε όποιον να 'ναι". Και η Οκλαχόμα αν είναι έτσι, που είχε Πέρκινς στο 5, έπρεπε να βάλει τον Ντουράντ να πάξει σέντερ;


QUOTE (anton2 @ Sep 18 2015, 22:52 ) *
Υπάρχουν 6-7 παίκτες με εμπειρίες, διακρίσεις ή απλά πολύ ταλέντο που περιμένουμε να δούμε πρωταγωνιστές. Για παράδειγμα:

1) Σλούκας, Μάντζαρης, Παπάς, Γιάνκοβιτς, Παπανικολάου (αν δεν έχει την εξέλιξη του Γαλακτερού, με αυτά που είδαμε φέτος...) που είναι έτοιμοι και σίγουροι. Τέτοια τουρνουά θέλουν αυτοί οι παίκτες για να λάμψουν.

2) Αντετοκούμπο, Αγραβάνης, Παπαπέτρου που θέλουν λίγο ακόμη αλλά είναι και αυτοί έτοιμοι.


Πως μπαίνουν Αντετοκούμπο και Αγραβάνης στην ίδια κατηγορία;; Επίσης, ο Γιάννης αυτή τη στιγμή πιθανότατα είναι καλύτερος από όλους της πρώτης κατηγορίας, δεν έχει φτάσει σε καμία περίπτωση στο πικ του, αλλά δε νομίζω πως είναι λιγότερο σίγουρος από τον Γιάνκοβιτς...
a bullet for your head
QUOTE(Timemaster @ Sep 19 2015, 14:48 ) *
Βέβαια είναι ένα σενάριο απίστευτου ρίσκου μιας και ο Παπαλουκάς σίγουρα δεν έχει την προσωπικότητα του Γιαννάκη που ήταν προπονητής στις ομάδες που έπαιζε για τουλάχιστον 7 χρόνια και ΟΛΟΙ οι πιτσιρικάδες της εθνικής τον είχαν φωτογραφεία στο τοίχο τους.
Ο Παπαλουκάς είναι πολύ φρέσκος και πραγματικά δε ξέρω αν θα μπορέσει να σταθεί σαν προπονητής όχι μόνο στην Εθνική αλλά και αλλού.

Ο Γιαννάκης, με το που ολοκλήρωσε την καριέρα του ως παίκτης, χρισθηκε ομοσπονδιακος προπονητης.
Ο Παπαλουκάς είναι μια εξίσου εμβληματικη φυσιογνωμια του Ελληνικού και του Ευρωπαϊκού μπάσκετ, με κύρος, και μέσα μου νιώθω ότι θα μπορούσε να γίνει ένας πολύ καλός προπονητής.
Αυτή την στιγμή διάβασα ότι αξιοποιείται μόνο...από τον Μπερτομεου!
Ένας από τους κορυφαίους Ευρωπαίους παίκτες της τελευταίας 1 5ετιας, που η αποχώρηση του από την ενεργό δράση, πέρασε σχετικά στα ψιλά γράμματα, από όλους εδώ στην Ελλάδα.
Γιατί λοιπόν, σε μια αλλαγή σελίδας να μην βρίσκεται μέσα στο concept και ο Παπαλουκάς?
Γιατί σε μια νέα προσπαθεια να μην επενδύσει η ομοσπονδία στο πρόσωπο του?

QUOTE(arturas @ Sep 19 2015, 14:31 ) *
και εμενα μου αρεσει η ιδεα Παπαλουκα μαζι με εναν πιο εμπειρο βοηθο.

Ακριβώς.
Ο εκαστοτε head coach της εθνικής, πάντα περιβαλλοταν από ένα καλό και έμπειρο προπονητικό stuff

QUOTE(sircharles @ Sep 19 2015, 14:40 ) *
Γενικός αρχηγός Π.Γιαννάκης. δε το θέλω σαν προπονητή γιατί τεχνικά πιστεύω ότι υστερεί. Τον θέλω όμως για να δώσει την νοοτροπία που απαιτείται και να απομονώσει την ομάδα από κάπιους περίεργους

Πολύ καλή ιδέα. Και να έχει αποφασιστεί από τώρα πως θα είναι και ο επόμενος πρόεδρος της ομοσπονδίας.
Ο Βασιλακοπουλος θα πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να προνοησει ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ το θέμα.
pan24
Ο παπαλουκας πιο πολυ θα μου αρεσε σε ενα ρολο τυπου τεχνικου διευθυντη
Δηλαδη να ειναι αυτος που θα τρεχει θεματα οπως προσληψη προπονητη κτλ καθως ειναι γνωστος και αποδεκτος στο μπασκετικο στερεωμα εντος και εκτος ελλαδος
Αν τον θελουμε ως προπονητη θα πρεπει να εχει απο πισω ενα πολυ δυνατο stuff ωστε ουσιαστικα αλλοι να κοουτσαρουν και αυτος να λειτουργει ως βιτρινα και κυματοθραυστης
Οποιοδηποτε και να ειναι το ονομα του νεου προπονητη καλο θα ηταν να αξιοποιηθουν καποιοι κοινα αποδεκτοι οπως ο γιαννακης και ο παπαλουκας
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.