Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
berry
εγω τον Ζουρο τον θεωρω υπερεκτιμημενο (οπως και τον μπαρτζωκα) αλλα τεσπα ...ελπιζω να δω τωρα την ακολουθη δωδεκαδα

Σπανουλης
Διαμαντιδης
Παπαλουκας
Ζησης
Βασιλειαδης
Π.Καλαθης
Ταπουτος
Φωτσης
Μπουρουσης
Βουγιουκας
Κουφος
Σοφο
colonel gomelsky
Καλή επιλογή:

α) Όπου πήγε δούλεψε
β) Είναι ως Έλληνας γνώστης της νοοτροπίας
γ) Δεν κουβαλάει μεγάλο όνομα, ως εκ τούτου δεν ξεκινάει με τεράστια πίεση στο πρόσωπό του
δ) Έχει μεγαλύτερο κίνητρο από τον Ζοτς π.χ. καθώς μπορεί μέσω της εθνικής να καθιερωθεί στην ελιτ των ευρωπαίων προπονητών

QUOTE(berry @ Mar 4 2011, 12:40 ) *
εγω τον Ζουρο τον θεωρω υπερεκτιμημενο (οπως και τον μπαρτζωκα) αλλα τεσπα ...ελπιζω να δω τωρα την ακολουθη δωδεκαδα

Σπανουλης
Διαμαντιδης
Παπαλουκας
Ζησης
Βασιλειαδης
Π.Καλαθης
Ταπουτος
Φωτσης
Μπουρουσης
Βουγιουκας
Κουφος
Σοφο


Εξήγησέ μου λίγο τι δουλειά έχει ο Κουφός (ένας ερασιτέχνης μπασκετμπολίστας) και γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται στη 12αδα (αντ αυτού ή άλλου) ο πιο ποιοτικός Έλληνας ψηλός που μπορεί να παίξει δύο θέσεις, έχει τεράστια εμεπιρία και δίνει λύσεις από παντού.
GK_23
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 4 2011, 12:43 ) *
Εξήγησέ μου λίγο τι δουλειά έχει ο Κουφός (ένας ερασιτέχνης μπασκετμπολίστας) και γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται στη 12αδα (αντ αυτού ή άλλου) ο πιο ποιοτικός Έλληνας ψηλός που μπορεί να παίξει δύο θέσεις, έχει τεράστια εμπειρία και δίνει λύσεις από παντού.

Προφανώς καμία...
Ο Τσαρτσαρής είναι απαραίτητος στην εθνική, δεν είναι δυνατόν να "κοπεί" για χάρη του Κουφού.

Όσον αφορά τον Ζούρο είναι μάλλον καλή επιλογή ειδικά με την τόση καθυστέρηση που πήρε το θέμα του ομοσπονδιακού προπονητή. Είναι Έλληνας, έμπειρος και γνώστης των δυνατοτήτων των Ελλήνων παικτών, αν και θεωρώ πως υπάρχουν καλύτεροι Έλληνες προπονητές από αυτόν.

Σχετικά με τις επιλογές παικτών, ελπίζω να υπάρξει αντικειμενική κρίση, να κληθούν οι καλύτεροι και να υπάρχει ισορροπία στο ρόστερ. Μη ξεχνάτε πως φέτος δηλώνουμε 14άδα και όχι 12άδα.

Πολύ αισιόδοξοι είναι στην ΕΟΚ σχετικά με τους Ολυμπιακούς του 2012, αν κρίνω από την ανακοίνωση... rolleyes.gif
Magnus92
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 4 2011, 12:43 ) *
Εξήγησέ μου λίγο τι δουλειά έχει ο Κουφός (ένας ερασιτέχνης μπασκετμπολίστας) και γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται στη 12αδα (αντ αυτού ή άλλου) ο πιο ποιοτικός Έλληνας ψηλός που μπορεί να παίξει δύο θέσεις, έχει τεράστια εμεπιρία και δίνει λύσεις από παντού.


O οποιος ειναι ο .... (γιατι μερικοι δεν τα πιανουμε και αμεσως ...)


btw νομιζω οτι ο Ζουρος ειναι η καλυτερη επιλογη αυτον τον καιρο για την εθνικη ...
Manu7
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 4 2011, 12:43 ) *
Καλή επιλογή:

α) Όπου πήγε δούλεψε
β) Είναι ως Έλληνας γνώστης της νοοτροπίας
γ) Δεν κουβαλάει μεγάλο όνομα, ως εκ τούτου δεν ξεκινάει με τεράστια πίεση στο πρόσωπό του
δ) Έχει μεγαλύτερο κίνητρο από τον Ζοτς π.χ. καθώς μπορεί μέσω της εθνικής να καθιερωθεί στην ελιτ των ευρωπαίων προπονητών



Εξήγησέ μου λίγο τι δουλειά έχει ο Κουφός (ένας ερασιτέχνης μπασκετμπολίστας) και γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται στη 12αδα (αντ αυτού ή άλλου) ο πιο ποιοτικός Έλληνας ψηλός που μπορεί να παίξει δύο θέσεις, έχει τεράστια εμεπιρία και δίνει λύσεις από παντού.

Και γω νόμιζα ότι αναφερόσουν στον Μαυροκεφαλίδη! tongue.gif

Καλά εννοείται ότι ο Τσαρτσαρής πρέπει να είναι μέσα.Η αξία του είναι "αδιαμφισβήτητη" που λέει και ο Μίσσας wink.gif.
Πάντως φέτος χωράει και ο Λουκάς.Κάνει καλή σεζόν.
rchos
προσωπικα ηθελα εναν απο τους 3 νεους πιο προβεβλημενους ελληνες προπονητες.
ειτε ζουρο ειτε μπαρτζωκα ειτε σφαιροπουλο.ο τεταρτος ειναι ο κατσικαρης αλλα καλα ειναι εκει που καθεται!

ο ζουρος ειναι ισως αυτος που χαιρει της μικροτερης εκτιμησης απο τους αλλους 4 στην ελλαδα.
στην ελλαδα ομως αυτο γιατι στο εξωτερικο ειναι σαφες οτι γενικα τον εχουν σε εκτιμηση.
φανηκε και με την βραβευση του περσι σαν καλυτερο προπονητη του eurocup αλλα καιμε το οτι συμφωνησε με την ζαλγκιρις φετος το χειμωνα.

πιστευω οτι μπορει να παρουσιασει καλο εργο.
οι ομαδες του εχουν ταυτοτητα η οποια κολλαει νομιζω με τους παιχτες της εθνικης.

το αρνητικο ισως ειναι οτι δεν θα εχει πιθανοτατα καμια ιδιαιτερη σχεση με τον διαμαντιδη στην προσπαθεια να πειστει να γυρισει πισω αυτος.

απο παιχτες ειναι νωρις να μιλαμε αλλα με την μεχρι τωρα πορεια τους θεωρω οτι αξιζουν συμμετοχη στην ομαδα ο πατ καλαθης και ο μαυροειδης.
πιστευω θα τους δωθει η ευκαιρια να ειναι στην προετοιμασια.
colonel gomelsky
QUOTE(Magnus92 @ Mar 4 2011, 13:05 ) *
O οποιος ειναι ο .... (γιατι μερικοι δεν τα πιανουμε και αμεσως ...)


QUOTE(sixama23 @ Mar 4 2011, 13:04 ) *
Ο Τσαρτσαρής είναι απαραίτητος στην εθνική, δεν είναι δυνατόν να "κοπεί" για χάρη του Κουφού.



@sixama: Ποιούς Έλληνες προπονητές θεωρείς καλύτερους; Μπαρτζώκα, Σφαιρόπουλο, Γιαννάκη?

QUOTE(Manu7 @ Mar 4 2011, 13:10 ) *
Και γω νόμιζα ότι αναφερόσουν στον Μαυροκεφαλίδη! tongue.gif

Καλά εννοείται ότι ο Τσαρτσαρής πρέπει να είναι μέσα.Η αξία του είναι "αδιαμφισβήτητη" που λέει και ο Μίσσας wink.gif.
Πάντως φέτος χωράει και ο Λουκάς.Κάνει καλή σεζόν.


Προφανώς σε σύκγριση με τον Κουφό, θα μπορούσα κάλλιστα να αναφέρομαι και στον Μαυροκεφαλίδη.
benchwarmer
Άντε καλορίζικος...

Προσωπικά ήθελα Έλληνα, οπότε είμαι ΟΚ για την επιλογή.

Για 12άδα (14άδα μάλλον φέτος), είναι νωρίς να μιλάμε. Αυτό που θα ήθελα να δω πάντως, είναι όσοι κατέβουν, να το θέλουν πραγματικά και να έχουν το μυαλό τους εκεί και όχι αλλού..
berry
τον κουφο τον πιστευω και τον θελω για μελλοντικη χρηση

να μπει και σιγα σιγα στο ευρωπαικο κλιμα ωστε να ειναι πιο ετοιμος οταν θα ρθει στον ολυμπιακο tongue.gif

νταξ συμφωνω περι τσαρτσαρη χωρις να τρελαινομαι κι ολας

GK_23
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 4 2011, 13:11 ) *
@sixama: Ποιούς Έλληνες προπονητές θεωρείς καλύτερους; Μπαρτζώκα, Σφαιρόπουλο, Γιαννάκη?

Θεωρώ καλύτερο τον Σφαιρόπουλο από Μπαρτζώκα και Ζούρο...
Πιστεύω επίσης πως και ο Μαρκόπουλος ίσως άξιζε μια ευκαιρία στην εθνική ομάδα...
Είναι διαχρονικά ο πλέον σταθερός Έλληνας προπονητής.
Τέλος πάντων, δεν νομίζω πως υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ όσων προανέφερα.
Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από την επιλογή του Ζούρου...

QUOTE(benchwarmer @ Mar 4 2011, 13:15 ) *
Για 12άδα (14άδα μάλλον φέτος), είναι νωρίς να μιλάμε. Αυτό που θα ήθελα να δω πάντως, είναι όσοι κατέβουν, να το θέλουν πραγματικά και να έχουν το μυαλό τους εκεί και όχι αλλού..

Και εγώ είμαι της άποψης πως δεν πρέπει να καθόμαστε να παρακαλάμε κανέναν για να παίξει στην εθνική...
Σεβαστή και αναγνωρίσιμη η προσφορά των Διαμαντίδη-Παπαλουκά αλλά υποτίθεται πως κάποια στιγμή πρέπει να προωθηθούν και τα νέα παιδιά. Ειδικά φέτος, που η κλήρωση του Ευρωμπάσκετ είναι αρκετά ευνοϊκή όσον αφορά την παρουσία μας στην 8άδα, είναι ευκαιρία να καθιερωθούν κάποιοι παίκτες από τη γενιά των 90άρηδων στην ομάδα...

Στις θέσεις των Διαμαντίδη-Παπαλουκά θα ήθελα να δω τους Μάντζαρη και Σλούκα...
Φέτος έχουν πάρει και οι δύο χρόνο συμμετοχής στις ομάδες τους, είναι παίκτες με μεγάλη ωριμότητα για την ηλικία τους, είναι δημιουργικοί και κυρίως είναι ψηλά γκαρντς (1.95 ο Μάτζαρης, 1.98 ο Σλούκας).
Τα ψηλά γκαρντς ήταν πάντοτε το σήμα κατατεθέν στο παιχνίδι της εθνικής μας την τελευταία δεκαετία...

Η προτίμησή μου για μια αρχική κλήση 17 παικτών:

PG: Σλούκας, Μάντζαρης, Καλάθης
G: Σπανούλης, Ζήσης
SG: Παππάς
G-F: Βασιλειάδης
SF: Περπέρογλου, Καλάθης, Παπανικολάου
PF: Φώτσης, Πρίντεζης,
F-C: Μαυροκεφαλίδης, Τσαρτσαρής
C: Μπουρούσης, Σόφο, Μαυροειδής
Hakeem Olajuwon
ΔΕν ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη, υπηρχαν και καλυτεροι...
Η μεγαλη αδυναμια του ζουρου ειναι η αμυνα..
Χρειαζεται ενισχυση του προπονητικου επιτελειου
GK_23
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Mar 4 2011, 13:48 ) *
Χρειαζεται ενισχυση του προπονητικου επιτελειου

Προβλέπω παραμονή Πρίφτη ως ασίσταντ, δεδομένου πως χρειάζεται κάποιος συνδετικός κρίκος με το προηγούμενο καθεστώς. Άλλωστε αποδεικνύεται και καλός ως πρώτος προπονητής φέτος στην Καβάλα...

Δύσκολα κάποιος άλλος εκ των πρωτοκλασάτων Ελλήνων προπονητών θα δεχόταν να δουλέψει ως υφιστάμενος του Ζούρου.

Ίσως μια επιστροφή του Κακιούση στην εθνική δεν θα ήταν άσχημη ιδέα...
Έχει μεγάλη εμπειρία από την προηγούμενη θητεία του και στον αμυντικό τομέα θεωρείται αρκετά "ψαγμένος".

Επίσης θα ήθελα αλλαγή και στο κομμάτι του scouting...
Όχι πάλι Ελευθεριάδη 68.gif

nikefalin
QUOTE(leonkalf @ Mar 4 2011, 12:32 ) *
Η ανακοίνωση:

"Ο Ηλίας Ζούρος είναι ο νέος προπονητής της Εθνικής Ομάδας των Ανδρών. Ο Πρόεδρος της ΕΟΚ, Γιώργος Βασιλακόπουλος και ο Έφορος των Εθνικών Ομάδων, Γιώργος Κολοκυθάς. συναντήθηκαν και συζήτησαν σήμερα το πρωϊ με τον Ηλία Ζούρο. Οι δυο πλευρές ήρθαν σε πλήρη συμφωνία και ο Έλληνας τεχνικός ανέλαβε τα ηνία "της επίσημης αγαπημένης όλων των Ελλήνων" ενόψει του Eurobasket της Λιθουανίας το ερχόμενο καλοκαίρι και των Ολυμπιακών Αγώνων του 2012 στο Λονδίνο."


Εύχομαι καλή επιτυχία στον Ηλία! Τα καλύτερα!! Μακάρι η ομάδα να επανέλθει στις ψηλές θέσεις το καλοκαίρι.
Εγώ τον πίστευα τον Ζούρο από τότε που ανέλαβε τον Ολυμπιακό εν αντιθέση με πολλούς... Χαίρομαι που τώρα καθιερώνετε! Είναι μεγάλη η τιμή και η ευθύνη να είναι head coach στην εθνική ομάδα!


δεν θα μας πιάνει μελαγχολία....

μακάρι να κάνει ότι νομίζει ο ίδιος , είναι άξιος Ελληνας ,ακουσα και τον Μπαρτζώκα που είπε τα καλύτερα !
apkat
Αντι Κουφου Τσαρτσαρης και αντι Βουγιουκα Μαυροκεφαλος στην 12αδα που γραφτηκε πριν..Ο Λουκας θα αδικηθει αν και φετος δεν ειναι στην ομαδα μιας και κανει καλη χρονια.

Παντως και γω οταν διαβασα για τον πιο ποιοτικο Ελληνα ψηλο που παιζει σε 2 θεσεις ημουν σιγουρος οτι η αναφορα ηταν για τον Λουκα..

Βασικα 12αδα με :

Παπαλουκας
Διαμαντιδης
Σπανουλης
Ζησης
Βασιλειαδης
Περπερογλου
Καλαθης
Τσαρτσαρης
Φωτσης
Μαυροκεφαλιδης
Μπουρουσης
Σοφοκλης

νομιζω θα ηταν αρκετα καλη..Αν δεν ερθει ο Τεο με τον ΔΔ μπαινει στην ομαδα και ο Καλαθης με τον Παππα.
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Mar 4 2011, 14:37 ) *
Παντως και γω οταν διαβασα για τον πιο ποιοτικο Ελληνα ψηλο που παιζει σε 2 θεσεις ημουν σιγουρος οτι η αναφορα ηταν για τον Λουκα..


Για τον Τσαρτσαρή ήταν, αλλά κάλλιστα μπορείς να βάλεις και τον Λουκά. Ειδικά στη σύγκριση με τον Κουφό. Ο Τσαρτσαρής έχει και περισσότερη εμπειρία και μεγαλύτερη διάρκεια στο υψηλότερο επίπεδο (είναι και μεγαλύτερος βέβαια, αυτά μπορεί να τα κάνει και ο Λουκάς).

Το βασικό για την εθνική θα είναι να κάνεις ο Ζούρος τον Μπουρούση σέντερ-κολόνα της ομάδας. Με τα fade away δεν παμε πουθενά. Αν συνεχίσει να παταει καλά και ο Σόφο, θα παρουσιάσουμε καταπληκτικό δίδυμο στο 5.
PanosIlio
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 4 2011, 14:50 ) *
Το βασικό για την εθνική θα είναι να κάνεις ο Ζούρος τον Μπουρούση σέντερ-κολόνα της ομάδας.


Τον Ζούρο προσέλαβε η Ομοσπονδία όχι τον Κόπερφιλντ.... smiley.gif
qspock
Πιστευω περασε ο καιρος που η εθνικη προσφερονταν σαν σκαλι για την αναδειξη προπονητων-δημοσιουπαλληλων. Βεβαια, ο Ζουρος εχει κανει ονομα μονος του, αλλα ακομα δεν εχει φτασει αλλους. Ειναι ενας προπονητης που δεν εχει καταξιωθει ακομη. Το αν θα καταξιωθει σαν ονομα στην εθνικη μενει να το δουμε, ομως, δεν ειναι καθολου σιγουρο, απο τη στιγμη που ερχεται με προδιαγραφες την τεταρτη θεση στο Euroleague Cup, ενα κατορθωμα που οπως και να το κανουμε δεν ειναι τοσο σοβαρο για να του αναθεσεις τα ηνια μιας τετοιας ομαδας σε μια τοσο κρισημη καμπη.


Βασει αποτελεσματων, ενας ειναι ο πιο πετυχημενος μακραν προπονητης, και δοκιμασμενος 2 φορες, αλλα για λογους που ποτε δε θα μαθουμε δεν προτημηθηκε. Και μαλιστα δεν δουλευει πουθενα τωρα. Και οπως εχει δηλωσει ειναι παντα διαθεσιμος.
Ομως η Ομοσπονδια, με τον Βασιλακοπουλο στην προεδρια για αλλη μια φορα μετα απο χρονια, εχει πισογυρισματα στο συγκεκριμενο τομεα:
Απο οτι φαινεται, τα παραδειγματα Πετροπουλου δεν γινανε μαθηματα σε καποιους. Μερικα πραγματα δεν αλλαζουν.
KingCrimson
QUOTE(sixama23 @ Mar 4 2011, 13:37 ) *
Η προτίμησή μου για μια αρχική κλήση 17 παικτών:

PG: Σλούκας, Μάντζαρης, Καλάθης
G: Σπανούλης, Ζήσης
SG: Παππάς
G-F: Βασιλειάδης
SF: Περπέρογλου, Καλάθης, Παπανικολάου
PF: Φώτσης, Πρίντεζης,
F-C: Μαυροκεφαλίδης, Τσαρτσαρής
C: Μπουρούσης, Σόφο, Μαυροειδής


θα ημουν 100% συμφωνος με αυτη τη 17αδα, αν στη θεση του Πριντεζη ηταν ο Ταπουτος, δικαιουται μια κληση με βαση τα φετινα, δε ξερω βεβαια κατα ποσο τον ενδιεφερει
Η θεση που δε μου καθεται καθολου καλα ειναι αυτη του C, αφου ο Μπουρουσης αποδεδειγμενα δε ψηνεται για κλασικος ψηλος και ο Μαυροειδης δεν ειναι ιδιαιτερα δοκιμασμενος..Ισως λεω, ισως... καπου να εχει θεση εδω και ο Λαζος! Για Βουγιουκα δε τον πιστευω καθολου και απο Κουφο προσωπικα δεν εχω εικονα για να κρινω, αν και δεν θα ταν κακο να μπει στη τελικη 14αδα, προκειμενου να αρχισει να παιρνει εμπειριες απο ευρωπαϊκο μπασκετ σιγα-σιγα
Anaz
Εγω θα ηθελα να δω τον Κουφο στην προεπιλογη.
Ο Βουγιουκας δε νομιζω οτι εχει να προσφερει κατι. Προτιμω Μαυροειδη.
Για τον Ταπουτο θεωρω οτι εχει περασει το τρενο. Τον Πατ ομως αν δεσει θα τον ηθελα στην τελικη 12-14αδα.
Τον Μαντζαρη δεν τον θεωρω ετοιμο ακομα να σταθει με καποιο τροπο σε αυτο το επιπεδο.
Ο Παππας με ψιλοαπογοητευσε γιατι περιμενα να κανει το ξεπεταγμα του φετος με τον Κολοσσο στην Α1. Πρεπει να κληθει βεβαια. Το ιδιο φυσικα κι ο Σλουκας.
Ο Καλαθης παρα την στασιμοτητα του στον Παο, με την απουσια των ΔΔ-Τεο (??) θα αποτελει βασικο στελεχος της περιφερειας.
priest
κουφο και βουγιουκα???τι εχουν κανει αυτοι οι δυο και αξιζουν να ειναι στην 12αδα?

νομιζω η επιλογη του σιχαμα23 ειναι πολυ καλη και για 12αδα θα ηθελα αυτους που δεν εχω σε παρενθεσεις...
PG: Σλούκας, (Μάντζαρης), (Καλάθης)
G: Σπανούλης, Ζήσης
SG: Παππάς
G-F: Βασιλειάδης
SF: Περπέρογλου, Καλάθης, (Παπανικολάου)
PF: Φώτσης, (Πρίντεζης),
F-C: Μαυροκεφαλίδης, Τσαρτσαρής
C: Μπουρούσης, (Σόφο), Μαυροειδής

Anubis
Με λογική 14άδας και με καλό ροτέισον όχι 6 παίκτες μόνο έχουμε
PG: Σλούκας, Καλάθης
G: Σπανούλης, Ζήσης
SG: Παππάς
G-F: Βασιλειάδης
SF: Περπέρογλου, Καλάθης
PF: Φώτσης,
F-C: Μαυροκεφαλίδης, Τσαρτσαρής
C: Μπουρούσης, Σόφο, Μαυροειδής

Έχω αμφιβολίες για τον Μπουρούση αν μπαίνει σε καλούπι. Ο πρίντεζης κάνει κάκιστη χρονιά οπότε δεν μπορεί. Ο λουκάς έχει αρχίσει να ανεβαίνει τελευταία οπότε μπαίνει. Τώρα αν κάποιος από τους παπαλουκά διαμαντίδη θέλει να επιστρέψει λογικά μένουν έξω Παππάς και Καλάθης. Ο σλούκας κάνει καλύτερη χρονιά από όλους τους μικρούς
A.CAB
Μια πρόχειρη 14άδα κι από μένα αν και είναι πολύ νωρίς και χωρίς ΔΔ και Παπαλουκά που δεν πιστεύω ότι θα επιστρέψουν (και καλά θα κάνουν νομίζω).

Σπανούλης
Καλάθης
Σλούκας
Μάντζαρης ή Παππάς (δεν κάνει νομίζω τόσο καλή χρονιά όσο πέρυσι)
Ζήσης
Βασιλειάδης
Περπέρογλου
Καιμακόγλου
Φώτσης
Τσαρτσαρής
Μαυροκεφαλίδης
Μπουρούσης
Σχορσιανίτης
Μαυροειδής

Δεν βλέπω τον Καιμακόγλου να αναφέρεται και μου προκαλεί εντύπωση. Ειδκά όταν βλέπω Πατ, Παπανικολάου (ταλεντάρα αλλά θέλι πολύ ακόμα) και Πρίντεζη στα τριαροτεσσάρια.
GK_23
QUOTE(sixama23 @ Mar 4 2011, 13:37 ) *
Η προτίμησή μου για μια αρχική κλήση 17 παικτών:

PG: Σλούκας, Μάντζαρης, Καλάθης
G: Σπανούλης, Ζήσης
SG: Παππάς
G-F: Βασιλειάδης
SF: Περπέρογλου, Καλάθης, Παπανικολάου
PF: Φώτσης, Πρίντεζης,
F-C: Μαυροκεφαλίδης, Τσαρτσαρής
C: Μπουρούσης, Σόφο, Μαυροειδής


QUOTE(ACAB @ Mar 5 2011, 23:29 ) *
Δεν βλέπω τον Καιμακόγλου να αναφέρεται και μου προκαλεί εντύπωση. Ειδκά όταν βλέπω Πατ, Παπανικολάου (ταλεντάρα αλλά θέλι πολύ ακόμα) και Πρίντεζη στα τριαροτεσσάρια.

Δίκιο έχεις, τον ξέχασα τον Καϊμακόγλου...
Εννοείται πως είναι μια σημαντική λύση στους φόργουορντς.
zorba
Θεωρώντας δεδομένη τη μη συμμετοχή Παπαλουκά και Διαμαντίδη, οι 14 για μένα είναι:

Καλάθης, Σλούκας, Ζήσης, Σπανούλης
Βασιλειάδης, Πατ Καλάθης, Παπανικολάου (ή Ταπούτος),
Καϊμακόγλου, Φώτσης, Τσαρτσαρής
Κουφός, Μπουρούσης, Σόφο, Παπαδόπουλος

Βλέπω πως ο Κουφός έχει χάσει την εμπιστοσύνη πολλών στο φόρουμ, αλλά προσωπικά τον πιστεύω πολύ και νομίζω πως είναι από τους πλέον άτυχους παίκτες στο ΝΒΑ. Περνώντας στη θέση 5 έβαλε κιλά, έχασε ταχύτητα καθώς και τις κινήσεις που μας είχαν κάνει να τον αγαπήσουμε (τα έχουμε πει πολλάκις) και βρίσκεται σε μια φάση όπου πρέπει να πάρει δραστικές αποφάσεις για την καριέρα του (η Ευρώπη νομίζω θα ήταν η καλύτερη λύση). Παρόλα αυτά τον θεωρώ πολύ καλύτερο από Μαυροκεφαλίδη, Βουγιούκα και Μαυροειδή...
Τον Ταπούτο θα τον έβαζα βασικό αν δεν είχα κάποιες επιφυλάξεις που μάλλον μας βρίσκουν όλους σύμφωνους...
Δεν έβαλα μέσα τον Περπέρογλου γιατί τόσα χρόνια στην εθνική δεν έχει κάνει κάτι που να δικαιολογεί την κλήση του...
Αντίθετα έβαλα μέσα τον Ζήση ο οποίος κάνει πολύ καλή χρονιά στη Σιένα και με την εμπειρία του θα μπορούσε να καλύψει κάπως το μεγάλο κενό που αφήνουν Παπ και Δδ (Ίσως τον δούμε να παίρνει περισσότερες προσπάθειες και σουτ).
Παπαδόπουλος κατ' εμέ άκρως απαραίτητος...


GK_23
QUOTE(zorba @ Mar 6 2011, 22:18 ) *
Θεωρώντας δεδομένη τη μη συμμετοχή Παπαλουκά και Διαμαντίδη, οι 14 για μένα είναι:

Καλάθης, Σλούκας, Ζήσης, Σπανούλης
Βασιλειάδης, Πατ Καλάθης, Παπανικολάου (ή Ταπούτος),
Καϊμακόγλου, Φώτσης, Τσαρτσαρής
Κουφός, Μπουρούσης, Σόφο, Παπαδόπουλος

Βλέπω πως ο Κουφός έχει χάσει την εμπιστοσύνη πολλών στο φόρουμ, αλλά προσωπικά τον πιστεύω πολύ και νομίζω πως είναι από τους πλέον άτυχους παίκτες στο ΝΒΑ. Περνώντας στη θέση 5 έβαλε κιλά, έχασε ταχύτητα καθώς και τις κινήσεις που μας είχαν κάνει να τον αγαπήσουμε (τα έχουμε πει πολλάκις) και βρίσκεται σε μια φάση όπου πρέπει να πάρει δραστικές αποφάσεις για την καριέρα του (η Ευρώπη νομίζω θα ήταν η καλύτερη λύση). Παρόλα αυτά τον θεωρώ πολύ καλύτερο από Μαυροκεφαλίδη, Βουγιούκα και Μαυροειδή...
Τον Ταπούτο θα τον έβαζα βασικό αν δεν είχα κάποιες επιφυλάξεις που μάλλον μας βρίσκουν όλους σύμφωνους...
Δεν έβαλα μέσα τον Περπέρογλου γιατί τόσα χρόνια στην εθνική δεν έχει κάνει κάτι που να δικαιολογεί την κλήση του...
Αντίθετα έβαλα μέσα τον Ζήση ο οποίος κάνει πολύ καλή χρονιά στη Σιένα και με την εμπειρία του θα μπορούσε να καλύψει κάπως το μεγάλο κενό που αφήνουν Παπ και Δδ (Ίσως τον δούμε να παίρνει περισσότερες προσπάθειες και σουτ).
Παπαδόπουλος κατ' εμέ άκρως απαραίτητος...

Ο Παπαδόπουλος έχει αποσυρθεί ο ίδιος επίσημα από την εθνική ομάδα.
Ακόμα και να ήθελε να επιστρέψει, πιο πιθανό βλέπω να μας χαρίσει το δάνειο η τρόϊκα παρά να κληθεί ο Λάζος στην εθνική smile.gif
Anaz
Παντως αν τελικα δεν κατεβουν ουτε ο Θοδωρης, ουτε ο Μητσος, ειναι μια ευκαιρια να γυρισουμε σελιδα, κ να ξεκινησει μια ωρα αρχυτερα η αναδομηση της περιφερειας της Εθνικης, εντασσοντας διπλα στους Σπανουλη, Ζήση τη νεα ελπιδοφορα φουρνια.
Μαζι με τον Νικ δηλαδη απο φετος να ενσωματωθει στη 14αδα τουλαχιστον αλλος ενας εκ των Σλουκα, Παππα, Μαντζαρη. Εγω θα διαλεγα τον Σλουκα.

Η 18αδα προεπιλογη που θα'θελα:

Ζήσης, Καλάθης, Σλούκας
Σπανούλης, Παππάς, Βασιλειάδης
Περπέρογλου, Πατ Καλάθης, Παπανικολάου
Φώτσης, Καιμακόγλου, Πρίντεζης, Μαυροκεφαλίδης, Τσαρτσαρής
Μπουρούσης, Σόφο, Κουφός, Μαυροειδής

Ιδια με του sixama αλλα με Κουφό αντι Μάντζαρη.
Hakeem Olajuwon
Παντως μου κανει εντυπωση ποσοι θελουν να μην παιξουν ο παπαλουκας και ο διαμαντιδης στην εθνικη ομαδα.
Εκτος και αν γινεται απο ηλιθια ιδιοτελεια δειχνουν να μην εχουν καταλαβει πως ακριβως εχει η κατασταση.
Στο επομενο ευρωπαικο παιζεται η προκριση στους ολυμπιακους του λονδινου.Πρεπει να εισαι μεσα στους
6 για να παρεις την προκριση στο προολυμπιακο(που προφανως δεν εξασφαλιζει την προκριση στην ολυμπιαδα)
Με τις συνθεσεις που κατεβαζουν καποιοι μειωνονται δραματικα οι πιθανοτητες να ειμαστε στους πρωτους 6
αρα θα συμπληρωθουν 3 χρονια αποτυχιων για την εθνικη ομαδα.Σκεφτειτε ποσο μεγαλες συνεπειες θα εχει αυτο για
το ελληνικο μπασκετ.
Δευτερον ειναι εντυπωσιακες οι ψευδαισθησεις που εχουν καποιοι για τα νεα ''ταλεντα'' του ελληνικου μπασκετ.
Στην πραγματικοτητα ειναι σχεδον απιθανο πχ. ο σλουκας ή ο μαντζαρης να γινουν οι νεοι παπαλουκας και διαμαντιδης
για τον πολυ απλο λογο οτι οι 2 ταλευταιοι ηταν οι καλυτεροι pg στην ευρωπη την τελευταια 10ετια και καθαρα στατιστικα ειναι απιθανο οι 2 καλυτεροι της επομενης δεκαετιας να προερχονται απο την ιδια χωρα.Αλλα και μπασκετικα να το δεις δυσκολα το ταβανι των 2 αυτων ειναι να γινουν οι καλυτεροι στην ευρωπη.
Εκει Που θελω να καταληξω ειναι οτι η επομενη γενια του ελληνικου μπασκετ ειναι σαφεστατα λιγοτερο ταλαντουχα απο την σημερινη. αντιθετα οι αλλες χωρες βγαζουν καλυτερους παικτες.
Αν η εθνικη ομαδα στα επομενα 2-3 χρονια που αυτη η γενια ακομη παιζει δεν κατακτησει οσα μπορει θα περασουν πολλα χρονια ξηρασιας...
Ειδικα για τους ολυμπιακους αγωνες αν δεν προκριθει στους επομενους τοτε υπαρχει σοβαρη περιπτωση η επομενη φορα που θα δειτε ελληνικη ομαδα σε ολυμπιακους αγωνες να ειναι μετα απο 9 χρονια.Και αυτο αν...

Εκτος και αν καποιοι προτιμουννα βλεπουν την USA TEAM στους ολυμπαικους αγωνες και οχι την εθνικη ομαδα...
GK_23
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Mar 7 2011, 08:33 ) *
Παντως μου κανει εντυπωση ποσοι θελουν να μην παιξουν ο παπαλουκας και ο διαμαντιδης στην εθνικη ομαδα.
Εκτος και αν γινεται απο ηλιθια ιδιοτελεια δειχνουν να μην εχουν καταλαβει πως ακριβως εχει η κατασταση.
Στο επομενο ευρωπαικο παιζεται η προκριση στους ολυμπιακους του λονδινου.Πρεπει να εισαι μεσα στους
6 για να παρεις την προκριση στο προολυμπιακο(που προφανως δεν εξασφαλιζει την προκριση στην ολυμπιαδα)
Με τις συνθεσεις που κατεβαζουν καποιοι μειωνονται δραματικα οι πιθανοτητες να ειμαστε στους πρωτους 6
αρα θα συμπληρωθουν 3 χρονια αποτυχιων για την εθνικη ομαδα.Σκεφτειτε ποσο μεγαλες συνεπειες θα εχει αυτο για
το ελληνικο μπασκετ.
Δευτερον ειναι εντυπωσιακες οι ψευδαισθησεις που εχουν καποιοι για τα νεα ''ταλεντα'' του ελληνικου μπασκετ.
Στην πραγματικοτητα ειναι σχεδον απιθανο πχ. ο σλουκας ή ο μαντζαρης να γινουν οι νεοι παπαλουκας και διαμαντιδης
για τον πολυ απλο λογο οτι οι 2 ταλευταιοι ηταν οι καλυτεροι pg στην ευρωπη την τελευταια 10ετια και καθαρα στατιστικα ειναι απιθανο οι 2 καλυτεροι της επομενης δεκαετιας να προερχονται απο την ιδια χωρα.Αλλα και μπασκετικα να το δεις δυσκολα το ταβανι των 2 αυτων ειναι να γινουν οι καλυτεροι στην ευρωπη.
Εκει Που θελω να καταληξω ειναι οτι η επομενη γενια του ελληνικου μπασκετ ειναι σαφεστατα λιγοτερο ταλαντουχα απο την σημερινη. αντιθετα οι αλλες χωρες βγαζουν καλυτερους παικτες.
Αν η εθνικη ομαδα στα επομενα 2-3 χρονια που αυτη η γενια ακομη παιζει δεν κατακτησει οσα μπορει θα περασουν πολλα χρονια ξηρασιας...
Ειδικα για τους ολυμπιακους αγωνες αν δεν προκριθει στους επομενους τοτε υπαρχει σοβαρη περιπτωση η επομενη φορα που θα δειτε ελληνικη ομαδα σε ολυμπιακους αγωνες να ειναι μετα απο 9 χρονια.Και αυτο αν...

Εκτος και αν καποιοι προτιμουν να βλεπουν την USA TEAM στους ολυμπαικους αγωνες και οχι την εθνικη ομαδα...

Δεν έχει να κάνει με κάποια "ηλίθια ιδιοτέλεια" το γεγονός αυτό, τουλάχιστον από την πλευρά μου...
Ο Διαμαντίδης ανακοίνωσε δημοσίως πως δεν πρόκειται να αγωνιστεί ξανά με την εθνική ομάδα. Το ότι ενδέχεται να αλλάξει γνώμη προκύπτει από κάποιες δηλώσεις του Βασιλακόπουλου και από πουθενά αλλού. Ο Παπαλουκάς γνωρίζει και ο ίδιος πως δεν αντέχει σωματικά να αγωνίζεται και το καλοκαίρι. Εννοείται πως όποιος και από τους δύο δηλώσει διαθέσιμος, πρέπει να είναι καλοδεχούμενος. Αμφιβάλλω πολύ όμως για το κατά πόσο κάποιος από τους δύο έχει τη διάθεση να το κάνει. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να παρακαλάμε κανέναν για να αγωνιστεί στην εθνική ομάδα...

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα πως η νέα γενιά Ελλήνων παικτών είναι λιγότερο ταλαντούχα και πιθανότατα το ταβάνι των παικτών της γενιάς των 90άρηδων να μην είναι αρκετά υψηλό. Ουδέποτε άλλωστε τα τελευταία χρόνια το ατομικό ταλέντο των παικτών της ήταν το μεγάλου ατού της εθνικής ομάδας.

Από την άλλη όμως όταν μια γενιά έχει κατακτήσει τα πάντα σχεδόν τα τελευταία χρόνια με τις μικρές εθνικές, κάποια στιγμή πρέπει να προωθηθεί και στην 1η ομάδα. Και φέτος νομίζω πως είναι μια καλή ευκαιρία. Η κλήρωση είναι αρκετά ευνοϊκή μέχρι τους "8" και από εκεί και πέρα χρειάζεται μία νίκη σε δύο τουλάχιστον ματς για να μπούμε στην 6άδα. Η πρόκριση στο προολυμπιακό τουλάχιστον, δεν είναι και κάποιος "γολγοθάς", με βάση την κλήρωση πάντα.

Και στην τελική, και στους Ολυμπιακούς να μην πάμε, δεν νομίζω ότι έγινε και και τίποτα...
Κάποιο νεαροί παίκτες θα αποκτήσουν εμπειρίες και παραστάσεις σε διεθνές επίπεδο, γεγονός που μόνο οφέλη μπορεί να έχει για το μέλλον.

Το μπάσκετ στην Ελλάδα είναι σε άσχημη κατάσταση ούτως ή άλλως και μια επιτυχία ή αποτυχία της εθνικής ομάδας σε ένα τουρνουά δε θα το σώσει αλλά ούτε και θα το καταστρέψει περαιτέρω.
Hakeem Olajuwon
QUOTE(sixama23 @ Mar 7 2011, 09:26 ) *
Δεν έχει να κάνει με κάποια "ηλίθια ιδιοτέλεια" το γεγονός αυτό, τουλάχιστον από την πλευρά μου...
Ο Διαμαντίδης ανακοίνωσε δημοσίως πως δεν πρόκειται να αγωνιστεί ξανά με την εθνική ομάδα. Το ότι ενδέχεται να αλλάξει γνώμη προκύπτει από κάποιες δηλώσεις του Βασιλακόπουλου και από πουθενά αλλού. Ο Παπαλουκάς γνωρίζει και ο ίδιος πως δεν αντέχει σωματικά να αγωνίζεται και το καλοκαίρι. Εννοείται πως όποιος και από τους δύο δηλώσει διαθέσιμος, πρέπει να είναι καλοδεχούμενος. Αμφιβάλλω πολύ όμως για το κατά πόσο κάποιος από τους δύο έχει τη διάθεση να το κάνει. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να παρακαλάμε κανέναν για να αγωνιστεί στην εθνική ομάδα...

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα πως η νέα γενιά Ελλήνων παικτών είναι λιγότερο ταλαντούχα και πιθανότατα το ταβάνι των παικτών της γενιάς των 90άρηδων να μην είναι αρκετά υψηλό. Ουδέποτε άλλωστε τα τελευταία χρόνια το ατομικό ταλέντο των παικτών της ήταν το μεγάλου ατού της εθνικής ομάδας.

Από την άλλη όμως όταν μια γενιά έχει κατακτήσει τα πάντα σχεδόν τα τελευταία χρόνια με τις μικρές εθνικές, κάποια στιγμή πρέπει να προωθηθεί και στην 1η ομάδα. Και φέτος νομίζω πως είναι μια καλή ευκαιρία. Η κλήρωση είναι αρκετά ευνοϊκή μέχρι τους "8" και από εκεί και πέρα χρειάζεται μία νίκη σε δύο τουλάχιστον ματς για να μπούμε στην 6άδα. Η πρόκριση στο προολυμπιακό τουλάχιστον, δεν είναι και κάποιος "γολγοθάς", με βάση την κλήρωση πάντα.

Και στην τελική, και στους Ολυμπιακούς να μην πάμε, δεν νομίζω ότι έγινε και και τίποτα...
Κάποιο νεαροί παίκτες θα αποκτήσουν εμπειρίες και παραστάσεις σε διεθνές επίπεδο, γεγονός που μόνο οφέλη μπορεί να έχει για το μέλλον.

Το μπάσκετ στην Ελλάδα είναι σε άσχημη κατάσταση ούτως ή άλλως και μια επιτυχία ή αποτυχία της εθνικής ομάδας σε ένα τουρνουά δε θα το σώσει αλλά ούτε και θα το καταστρέψει περαιτέρω.


Εγω ανελυσα τι συμφερει την εθνικη ομαδα δεν εξετασα αν οι ΔΔ και παπαλουκας θελουν να παιξουν.
Αυτο που ειπα ειναι οτι εχουμε πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες με αυτους μεσα.
Σιγουρα αν δεν θελουν να παιξουν δεν πρεπει να τους παρακαλαμε αλλα δεν πρεπει να εχουν ψευδαισθησεις καποιοι οτι αγωνιστικα η απωλεια τους δεν θα ειναι πολυ μεγαλη.
Διαφωνω οτι σωματικα δεν αντεχουν η εθνικη αργεντινης φετος θα κατεβει με παικτες πολυ πιο αγωνιστικα καταπονημενους απο τον παπαλουκα και τον διαμαντιδη.

Επισης δεν εγινε και τιποτα αν οι νεοι δεν προωθηθουν απο φετος.ακομη 20 χρονων ειναι ας παιξουν πρωτη φορα στα 22 τους στην εθνικη αλλοι εκαναν το ντεμπουτο τους πολυ μεγαλυτεροι..
Επισης αμφιβαλλω αν η καριερα καποιου νεου παικτη βοηθιεται με το να παιζει ακαιρα στην εθνικη ομαδα.
Παραδειγμα νικ καλαθης επαιξε σαφεστατα χωρις να το αξιζει στην εθνικη ομαδα και αυτο μαλλον δεν βοηθησε στην εξελιξη του.
Ο χρονος που εχασε τα καλοκαιρια θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για να βελτιωσει τις αδυναμιες του που ειναι οι εμφανεις
τωρα.

Αλλα η ουσια παραμενει αυτη που εγραψα αν η ελλαδα κατεβει πληρης εχει πολυ σοβαρες πιθανοτητες να παρει ενα μεταλλιο
και να προκριθει στους ολυμπιακους αγωνες με την κορυφαια γενια στην ιστορια του ελληνικου μπασκετ.
Απο την αλλη αν χαθει αυτη η ευκαιρια θα περασουν πολλα χρονια πιθανοτατα μεχρι να δουμε ολυμπιακους αγωνες και επιτυχιες
με μια γενια σαφεστατα λιγοτερο ταλαντουχα απο την σημερινη.
GK_23
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Mar 7 2011, 10:30 ) *
Εγω ανελυσα τι συμφερει την εθνικη ομαδα δεν εξετασα αν οι ΔΔ και παπαλουκας θελουν να παιξουν.
Αυτο που ειπα ειναι οτι εχουμε πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες με αυτους μεσα.
Σιγουρα αν δεν θελουν να παιξουν δεν πρεπει να τους παρακαλαμε αλλα δεν πρεπει να εχουν ψευδαισθησεις καποιοι οτι αγωνιστικα η απωλεια τους δεν θα ειναι πολυ μεγαλη.
Διαφωνω οτι σωματικα δεν αντεχουν η εθνικη αργεντινης φετος θα κατεβει με παικτες πολυ πιο αγωνιστικα καταπονημενους απο τον παπαλουκα και τον διαμαντιδη.

Επισης δεν εγινε και τιποτα αν οι νεοι δεν προωθηθουν απο φετος.ακομη 20 χρονων ειναι ας παιξουν πρωτη φορα στα 22 τους στην εθνικη αλλοι εκαναν το ντεμπουτο τους πολυ μεγαλυτεροι..
Επισης αμφιβαλλω αν η καριερα καποιου νεου παικτη βοηθιεται με το να παιζει ακαιρα στην εθνικη ομαδα.
Παραδειγμα νικ καλαθης επαιξε σαφεστατα χωρις να το αξιζει στην εθνικη ομαδα και αυτο μαλλον δεν βοηθησε στην εξελιξη του.
Ο χρονος που εχασε τα καλοκαιρια θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για να βελτιωσει τις αδυναμιες του που ειναι οι εμφανεις
τωρα.

Αλλα η ουσια παραμενει αυτη που εγραψα αν η ελλαδα κατεβει πληρης εχει πολυ σοβαρες πιθανοτητες να παρει ενα μεταλλιο
και να προκριθει στους ολυμπιακους αγωνες με την κορυφαια γενια στην ιστορια του ελληνικου μπασκετ.
Απο την αλλη αν χαθει αυτη η ευκαιρια θα περασουν πολλα χρονια πιθανοτατα μεχρι να δουμε ολυμπιακους αγωνες και επιτυχιες
με μια γενια σαφεστατα λιγοτερο ταλαντουχα απο την σημερινη.

Προφανώς και συμφέρει την εθνική ομάδα να παίξει ο Παπαλουκάς και ο Διαμαντίδης...
Μπορεί να προτρέχω αλλά κάτι μου λέει πως κανένας από τους δύο δεν θα θελήσει να αγωνιστεί για αυτό και έκανα κάποιες σκέψεις σχετικά με το σχεδιασμό, χωρίς αυτούς μέσα.
Τη σωματική τους κατάσταση την ξέρουν καλύτερα οι ίδιοι...
Πιστεύεις ότι μετά από τέτοιο "λούκι" που περνάει φέτος ο Διαμαντίδης στον ΠΑΟ, θα έχει την σωματική και πνευματική δύναμη να κατέβει στην προετοιμασία της εθνικής το καλοκαίρι;

Και η Αργεντινή συχνά-πυκνά κατεβαίνει χωρίς πρωτοκλασάτους παίκτες της, ειδικά στα FIBA Americas.
Αν εξαιρέσεις τους Σκόλα και Πριτζιόνι, οι υπόλοιποι αστέρες της αρκετές φορές ξεκουράζονται ένα καλοκαίρι και επανέρχονται στη συνέχεια. Ο Μανού π.χ. έχει να αγωνιστεί στην εθνική ομάδα από το 2008.

Ο Καλάθης μάλλον δεν άξιζε να παίξει στην εθνική το 2009, όπως λες...
Ήταν ένας καλός παίκτης για το κολεγιακό επίπεδο αλλά όχι κάτι το εξωπραγματικό.
Νομίζω πως υπερεκτιμήθηκαν οι δυνατότητές του, κάτι που αποδεικνύεται και από το συμβόλαιο που του προσέφερε ο ΠΑΟ.
Από την άλλη όμως εκείνο το καλοκαίρι λόγω των απουσιών Παπαλουκά-Διαμαντίδη, δεν υπήρχαν πολλά διαθέσιμα PGs. Δεν ήταν δηλαδή και τόσο "ουρανοκατέβατη" η κλήση του.
Περισσότερο νομίζω πως έβλαψε την καριέρα του με τις αποφάσεις του μέχρι στιγμής, παρά με την παρουσία του στην εθνική.

Πράγματι, αν κατέβουμε πλήρεις στο Ευρωμπάσκετ εκτιμώ πως η πρόκριση στο προολυμπιακό τουλάχιστον, δεν χάνεται με τίποτα. Ακόμα όμως και χωρίς Παπαλουκά-Διαμαντίδη στην ομάδα, νομίζω πως και πάλι είναι εφικτός στόχος.
Ιδιαίτερα με τα δεδομένα που έχουν δημιουργηθεί μετά την κλήρωση...
colonel gomelsky
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Mar 7 2011, 10:30 ) *
Διαφωνω οτι σωματικα δεν αντεχουν η εθνικη αργεντινης φετος θα κατεβει με παικτες πολυ πιο αγωνιστικα καταπονημενους απο τον παπαλουκα και τον διαμαντιδη.



Οι στυλοβάτες της εθνικής Αργεντινής (Τζινόμπιλι, Νοτσιόνι, Σκόλα, Ντελφίνο) είναι όλοι NBAers. Και όχι τίποτα ΝΒΑers του συρμού. Με εξαίρεση τον Πριτζιόνι βέβαια. Αυτό από μόνο του σημαίνει άλλες σωματικές δυνατότητες και αντοχές. Το αν προέρχονται αυτές μόνο από προπόνηση είναι άλλο θέμα και δεν αλλάζει την ουσία.

Κατά τα άλλα, θέλω να βλέπω την εθνική ψηλά, αλλά και 40 χρόνια να περάσουν για να κάνει επιτυχία δεν θα με πειράξει. Μην ξεχνάμε ότι αποτελούμε ένα έθνος 11 εκ. κατοίκων χωρίς ιδιαίτερες μπασκετικές υποδομές. Ας προσπαθούν όσοι μπορούν, ας τα δίνουν όλα και είμαι ένας από αυτούς που θα τους στηρίζουν πάντα.

Μέσα στον κυκεώνα δοσοληψιών του επαγγελματικού αθλητισμού οι εθνικές ομάδες είναι ότι πιο καθαρό μπορεί σ αυτά τα πλαίσια να υπάρξει.

ΥΓ. Επειδή διάβασα ότι ο Κουφός είναι καλύτερος από τον Βουγιούκα ή τον Μαυροειδή ή τον οποιονδήποτε τέλοσπαντων: Μέχρι ο Κουφός να παίξει έναν ικανοποιητικό αριθμό αγώνων σε ένα επαγγελματικό πρωτάθλημα (όχι απαραίτητα στο ΝΒΑ), δεν είναι καλύτερος ούτε από μένα (σχήμα λόγου). Τα εφηβικά δεν μου λένε τίποτα, τουλάχιστον για συγκρίσεις στο σήμερα.

ΥΓ.2. Οι απουσίες των Διαμαντίδη, Παπαλουκά είναι η μεγάλη ευκαιρία του Νίκου Ζήση. Προλαβαίνει ακόμα (ηλικιακά) να την αρπάξει. Ή θα κάνει τώρα το μεγάλο βήμα ή σε 10 χρόνια όλοι θα θυμόμαστε απλά έναν ευγενικό με καλό σουτακι γυρολόγο μπασκετμπολίστα.
il postino
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 7 2011, 11:11 ) *
ΥΓ.2. Οι απουσίες των Διαμαντίδη, Παπαλουκά είναι η μεγάλη ευκαιρία του Νίκου Ζήση. Προλαβαίνει ακόμα (ηλικιακά) να την αρπάξει. Ή θα κάνει τώρα το μεγάλο βήμα ή σε 10 χρόνια όλοι θα θυμόμαστε απλά έναν ευγενικό με καλό σουτακι γυρολόγο μπασκετμπολίστα.

με συγχωρεις στρατηγε μου αλλα ακομα και τωρα ο ζησης ειναι για πολλους ενας ευγενεστατος αθλητης, του οποιου οι ικσνοτητες-δυνατοτητες απεχουν πολυ απο το τοπ επιπεδο! οσο για τη mentalite του ουδεν σχολιον!

και στην πολωνια δεν επαιξαν οι δδ και τεο αλλα ο ζησης λιγα πραγματα εδειξε και εκει!! αναγκασε το σπαν να εξαντληθει με το περας των προημιτελικων!
panos75
QUOTE(il postino @ Mar 7 2011, 20:06 ) *
με συγχωρεις στρατηγε μου αλλα ακομα και τωρα ο ζησης ειναι για πολλους ενας ευγενεστατος αθλητης, του οποιου οι ικσνοτητες-δυνατοτητες απεχουν πολυ απο το τοπ επιπεδο! οσο για τη mentalite του ουδεν σχολιον!

και στην πολωνια δεν επαιξαν οι δδ και τεο αλλα ο ζησης λιγα πραγματα εδειξε και εκει!! αναγκασε το σπαν να εξαντληθει με το περας των προημιτελικων!


O Ζήσης είναι ο Στελάκης Γιαννακόπουλος του μπάσκετ, η ζωντανή απόδειξη ότι στη σημερινή εποχή οι δημόσιες σχέσεις και τα κολλητιλίκια με τους δημοσιογράφους μπορούν να σε χρίσουν "μεγάλο παίκτη" και "αναντικατάστατο" στις ομάδες σου, ανεξαρτήτως του ταλέντου και της απόδοσης σου.
Manu7
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 7 2011, 11:11 ) *
ΥΓ.2. Οι απουσίες των Διαμαντίδη, Παπαλουκά είναι η μεγάλη ευκαιρία του Νίκου Ζήση. Προλαβαίνει ακόμα (ηλικιακά) να την αρπάξει. Ή θα κάνει τώρα το μεγάλο βήμα ή σε 10 χρόνια όλοι θα θυμόμαστε απλά έναν ευγενικό με καλό σουτακι γυρολόγο μπασκετμπολίστα.

Ρε στρατηγέ με αυτόν τον καημό θα μείνουμε δηλαδή?Πότε θα αρπάξει αυτή την ρουφιάνα την ευκαιρία ο Νικολάκης ο Ζήσης??Ήμαρτον πια...4 χρόνια τώρα περιμένουμε να κάνει το μπαμ... ph34r.gif
il postino
QUOTE(panos75 @ Mar 7 2011, 21:11 ) *
O Ζήσης είναι ο Στελάκης Γιαννακόπουλος του μπάσκετ, η ζωντανή απόδειξη ότι στη σημερινή εποχή οι δημόσιες σχέσεις και τα κολλητιλίκια με τους δημοσιογράφους μπορούν να σε χρίσουν "μεγάλο παίκτη" και "αναντικατάστατο" στις ομάδες σου, ανεξαρτήτως του ταλέντου και της απόδοσης σου.

δε νομιζω οτι πρεπει να μας απασχολει το τι γραφουν οι δημοσιογραφοι.

η πορεια του ζηση, οποια και αν ειναι αυτη, δεν ειναι προιον αβαντας δημοσιογραφικης. πηγε στις ομαδες που πηγε ως εργαλεο και οχι παικτης που θα τραβηξει το καρο! τον ηξερε ο μεσινα, τον πηρε στη τσσκα! δεν επηρεαστηκε απο δημ/φους. μετα πηγε στη σιενα παλι σαν εργαλειο και σαν τετοιο παιζει! στην εθνικη καλως καλειται, δεν εχουμε καλυτερους, χωρις αυτο σημαινει οτι περιμενουμε απο το ζηση να μας παει παραπερα!

τωρα, αν καποιοι δημο/φοι τον αποκαλουν ετσι ειναι θεμα δικο τους!! οποιος παρασυρεται προβλημα δικο του! colonel ακους? smiley.gif
panos75
QUOTE(il postino @ Mar 8 2011, 00:03 ) *
δε νομιζω οτι πρεπει να μας απασχολει το τι γραφουν οι δημοσιογραφοι.

η πορεια του ζηση, οποια και αν ειναι αυτη, δεν ειναι προιον αβαντας δημοσιογραφικης. πηγε στις ομαδες που πηγε ως εργαλεο και οχι παικτης που θα τραβηξει το καρο! τον ηξερε ο μεσινα, τον πηρε στη τσσκα! δεν επηρεαστηκε απο δημ/φους. μετα πηγε στη σιενα παλι σαν εργαλειο και σαν τετοιο παιζει! στην εθνικη καλως καλειται, δεν εχουμε καλυτερους, χωρις αυτο σημαινει οτι περιμενουμε απο το ζηση να μας παει παραπερα!

τωρα, αν καποιοι δημο/φοι τον αποκαλουν ετσι ειναι θεμα δικο τους!! οποιος παρασυρεται προβλημα δικο του! colonel ακους? smiley.gif


O Ζήσης και ο Περπέρογλου είναι κλασικές περιπτώσεις ρολιστών τους οποίους οι Έλληνες δημοσιογράφοι παρουσιάζουν ως παίκτες μεγάλης κλάσης οι οποίοι αποτελούν μήλον της έριδος για κάθε ομάδα εκτός ΝΒΑ που σέβεται τον εαυτό της.
Είναι το γνωστό κόμπλεξ της μασονίας που αποθεώνει τα κατσίκια και διαβάλει κάθε μπασκετμπολίστα που γνωρίζει το αντικείμενο με την ...θανατηφόρα κατηγορία ότι "δεν παίζει άμυνα" (ή ότι είναι ιδιόρρυθμος, έτσι γενικά και αφηρημένα).

KingCrimson
Αυτο που θελει να πει ο Γκομελσκι ειναι οτι ο Ζησης πρεπει να επαναλαβει τουλαχιστο τους περσινους του Μ,Ο, στο Mundo, που οτι και να λεμε για Ζηση ηταν κατι! προβλημα εκτος απο τον ασσο, χωρις καποιον απο ΔΔ ή Παπ, υπαρχει μεγαλο και στο 3 αλλα και στο 5, που ενας θεος ξερει τι θα δουμε παλι απο Σοφο, Μπουρου,,
Γενικα το υλικο, εστω για 6αδα υπαρχει ακομα και χωρις ΔΔ, Παπ., εξαρταται τι θα κανουν και απο ανωθεν ..μαζι με προπονητικο επιτελειο
Anaz
QUOTE
Εγω ανελυσα τι συμφερει την εθνικη ομαδα δεν εξετασα αν οι ΔΔ και παπαλουκας θελουν να παιξουν.
Αυτο που ειπα ειναι οτι εχουμε πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες με αυτους μεσα.
Kαλα, δε νομιζω οτι διαφωνει κανεις με αυτο. Και βασικα μου κανει εντυπωση, εχεις διακρινει αληθεια εσυ τετοια ταση να μην θελει πολυς κοσμος τους ΔΔ, Παπαλουκα στην Εθνικη?? ohmy.gif
Εγω παντως δεν τους συμπεριελαβα, καθαρα και μονο επειδη θεωρω δεδομενο οτι δεν θα θελουν ΟΙ ΙΔΙΟΙ να κατεβουν. Αν αυτο αλλαξει ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ειναι καλοδεχουμενοι!

Για τον Ζηση διαφωνω οτι ειναι προιον των Ελληνων δημοσιογραφων. Τετοιο ειναι ο Βασιλοπουλος. Ο Ζησης ειχε δειξει πραγματικα στοιχεια μεγαλου ταλεντου, ασχετα αν τελικα εμεινε στασιμος απο τοτε που πηγε Ρωσσια κι εξελιχτηκε σε εναν ρολιστα κ τιποτα παραπανω. Αλλο βεβαια που οι δημοσιογραφοι μας αντι να κατακρινουν αυτη την εξελιξη του, τον παινευουν καθε φορα για την "τρομερη αθορυβη δουλεια" που κανει..
Παντως εγω πιστευω οτι αν δεν κατεβουν τελικα Τεο, ΔΔ, ο Ζησης σε ρολο βασικου οργανωτη, μπορει να τα παει αρκετα καλα.
benchwarmer
Ο Ζησης ειχε την ευκαιρια του το 2009 με την απουσια και τοτε ΔΔ και Τεο, και δεν καταφερε και τοτε το κατι παραπανω. Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να γινεται ολοκληρη συζητηση γυρω απο αυτο. Ειναι ενας πολυ καλος παιχτης, βοηθαει σχεδον σε ολους τους τομεις του παιχνιδιου, αλλα δεν θα πρεπει να μπαινει καν σε συγκριση με Παπαλουκα, Διαμαντιδη, Σπανουλη. Το αν θα μπορουσε να φτασει σε αυτα τα επιπεδα αλλο θεμα, αλλα πλεον ειναι απλα ενας καλος παιχτης, υπεραπαραιτητος ομως για την εθνικη με την φτωχια που εχουμε στην περιφερεια.

Οσο για τις πιθανες 14αδες ας περιμενουμε μεχρι τον Ιουνη, γιατι εχω την εντυπωση οτι θα δουμε κι αλλους να αποχωρουν η να "τραυματιζονται"..
colonel gomelsky
QUOTE(il postino @ Mar 8 2011, 00:03 ) *
τωρα, αν καποιοι δημο/φοι τον αποκαλουν ετσι ειναι θεμα δικο τους!! οποιος παρασυρεται προβλημα δικο του! colonel ακους? smiley.gif


Ποτέ δεν ήμουν φαν του Ζήση. Το αντίθετο. Δεν δίνω λοιπον πολλές ποθανότητες να ανέβει τώρα επίπεδο, αλλά πιστεύω πως αντικειμενικά ίσως είναι μία από τις τελευταίες του ευκαιρίες.

Κατά τα άλλα ο Ζήσης έχει κάτι που δεν έχει σχεδόν κανένας Έλληνας παίκτης: Σταματάει και σουτάρει από τα 3,4,5 μέτρα. Αυτό είναι μεγάλο ατού και ενώ και άλλοι παίκτες μας μπορούν να το κάνουν για χ.ψ λόγους δεν το κάνουν.
vonzuchter
Ο παπαλουκας μπορει να παιξει με εθνικη. Για Μητσο δε το νομιζω...
Anaz
QUOTE(benchwarmer @ Mar 8 2011, 09:55 ) *
Ο Ζησης ειχε την ευκαιρια του το 2009 με την απουσια και τοτε ΔΔ και Τεο, και δεν καταφερε και τοτε το κατι παραπανω. Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να γινεται ολοκληρη συζητηση γυρω απο αυτο. Ειναι ενας πολυ καλος παιχτης, βοηθαει σχεδον σε ολους τους τομεις του παιχνιδιου, αλλα δεν θα πρεπει να μπαινει καν σε συγκριση με Παπαλουκα, Διαμαντιδη, Σπανουλη. Το αν θα μπορουσε να φτασει σε αυτα τα επιπεδα αλλο θεμα, αλλα πλεον ειναι απλα ενας καλος παιχτης, υπεραπαραιτητος ομως για την εθνικη με την φτωχια που εχουμε στην περιφερεια.

Οσο για τις πιθανες 14αδες ας περιμενουμε μεχρι τον Ιουνη, γιατι εχω την εντυπωση οτι θα δουμε κι αλλους να αποχωρουν η να "τραυματιζονται"..
Δεν του ταιριαζε ο εκτελεστικος ρολος που του ειχε δωσει ο Καζλαουσκας. Εχει χασει την επαφη του με το καλαθι ο Ζησης.
Κατα τη γνωμη μου, αν σε κατι μπορει να ξεχωρισει πλεον, ειναι ως ΟΡΓΑΝΩΤΗΣ.
Κατα τ'αλλα συμφωνω απολυτα με την αποψη σου.
il postino
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 8 2011, 10:40 ) *
Ποτέ δεν ήμουν φαν του Ζήση. Το αντίθετο. Δεν δίνω λοιπον πολλές ποθανότητες να ανέβει τώρα επίπεδο, αλλά πιστεύω πως αντικειμενικά ίσως είναι μία από τις τελευταίες του ευκαιρίες.

Κατά τα άλλα ο Ζήσης έχει κάτι που δεν έχει σχεδόν κανένας Έλληνας παίκτης: Σταματάει και σουτάρει από τα 3,4,5 μέτρα. Αυτό είναι μεγάλο ατού και ενώ και άλλοι παίκτες μας μπορούν να το κάνουν για χ.ψ λόγους δεν το κάνουν.

συμφωνω για το σουτακι απο μεση αποσταση αλλα ειναι τετοιος ο μπασκετικος του χαρακτηρας, που ουτε αυτο το καλο στοιχειο που εχει δεν εκμεταλλευεται!! ποτε ειδες ρε κολονελ να φορτωνει το αντιπαλο καλαθι με τετοια σουτακια? εγω μονο το τελευταιο ματς με τους ισπανους θυμαμαι, που εβαλε 16π με τετοια σουτακια και ενα παλιοτερα με τους λιθουανους στο μικρο τελικο του 07!


συν τοις αλλοις, λεμε ολοι οτι ειναι αρτιος τεχνικα , οτι δεν του λειπει κατι κτλ κτλ! ουτε γρηγορα ποδια εχει, ουτε ντριπλα εχει, ουτε προσποιησεις κανει (ή με το σουτ ή με τη μεση), ουτε σουτ εχει για να απειλησει απο το τριποντο και να τραβηξει τον αμυντικο εξω. αν πει ο αντιπαλος κοουτς " να μη σκοραρει ο ζησης" δε θα βαλει ουτε ποντο!

ο ζησης δεν ειναι μπασκετικα εγωιστης!! δε σκυλιαζει, δεν παθιαζεται, δε θα μαλωσει ποτε μεσα στο γηπεδο! για μενα αυτο ειναι η μεγαλυτερη του αδυναμια! ισως ενας παικτης με τα ιδια παικτικα χαρακτηριστικα του ζηση αλλα με τον αντιθετο χαρακτηρα να ηταν πολυ καλυτερος παικτης! για το τελευταιο ειμαι σιγουρος!
Flash
QUOTE(il postino @ Mar 8 2011, 17:33 ) *
συμφωνω για το σουτακι απο μεση αποσταση αλλα ειναι τετοιος ο μπασκετικος του χαρακτηρας, που ουτε αυτο το καλο στοιχειο που εχει δεν εκμεταλλευεται!! ποτε ειδες ρε κολονελ να φορτωνει το αντιπαλο καλαθι με τετοια σουτακια? εγω μονο το τελευταιο ματς με τους ισπανους θυμαμαι, που εβαλε 16π με τετοια σουτακια και ενα παλιοτερα με τους λιθουανους στο μικρο τελικο του 07!


συν τοις αλλοις, λεμε ολοι οτι ειναι αρτιος τεχνικα , οτι δεν του λειπει κατι κτλ κτλ! ουτε γρηγορα ποδια εχει, ουτε ντριπλα εχει, ουτε προσποιησεις κανει (ή με το σουτ ή με τη μεση), ουτε σουτ εχει για να απειλησει απο το τριποντο και να τραβηξει τον αμυντικο εξω. αν πει ο αντιπαλος κοουτς " να μη σκοραρει ο ζησης" δε θα βαλει ουτε ποντο!

ο ζησης δεν ειναι μπασκετικα εγωιστης!! δε σκυλιαζει, δεν παθιαζεται, δε θα μαλωσει ποτε μεσα στο γηπεδο! για μενα αυτο ειναι η μεγαλυτερη του αδυναμια! ισως ενας παικτης με τα ιδια παικτικα χαρακτηριστικα του ζηση αλλα με τον αντιθετο χαρακτηρα να ηταν πολυ καλυτερος παικτης! για το τελευταιο ειμαι σιγουρος!



Ε, μισό λεπτό για να μην είμαστε και άδικοι.

Πρώτα από όλα πριν γράψω όσα ακολουθούν να ξεκαθαρίσω ότι παρότι ο Ζήσης μου είναι συμπαθής (μαπσκετικά και σαν προσωπικότητα) είμαι από αυτούς που έχουν ξεκάθαρα απογοητευτεί από την απόλυτη στασιμότητα που έχει επιδείξει τα τελευταία χρόνια και τον έχω κρίνει αρνητικά για τις μετριότατες εμφανίσεις του με τη εθνική από το 2008 κα έπειτα.

Αλλά να ξέρουμε και για ποιο πράγμα τον κατακρίνουμε. Συγκεκριμένα:

QUOTE
ουτε γρηγορα ποδια εχει

Πολύ σωστό. Για παιδί με τη σωματοδομή του είναι εως και περίεργο το πόσο αργός (ή μάλλον μη εκρηκτικός) είναι.

QUOTE
ουτε ντριπλα εχει

Δεν είναι και Iverson αλλά μια χαρά ντρίπλα έχει. Πως είναι δυνατόν να έχει σταθεί guard τόσο χρόνια σε τόσο υψηλό επίπεδο δεδομένου ότι δεν είναι σκόρερ εφόσον δεν έχει ντρίμπλα ;

QUOTE
ουτε προσποιησεις κανει (ή με το σουτ ή με τη μεση),

Ε όχι δα.... Πιο χαρακτηριστική κίνηση του Ζήση από την προσποίηση στο τρίποντο, μια ή δύο ντρίπλες, jump stop και σουτ δε θυμάμαι.

QUOTE
ουτε σουτ εχει για να απειλησει απο το τριποντο

Όπως και προηγούμενως, θα γράψω ότι σίγουρα δεν είναι εξαιρετικός σε αυτόν τον τομέα, αλλά είναι καλός. Στην Ευρωλίγκα έχει carrer average περίπου 30% στα τρίποντα αν δεν κάνω λάθος. Δεν παίρνει πολλές προσπάθειες βέβαια.
QUOTE
ο ζησης δεν ειναι μπασκετικα εγωιστης!! δε σκυλιαζει, δεν παθιαζεται, δε θα μαλωσει ποτε μεσα στο γηπεδο! για μενα αυτο ειναι η μεγαλυτερη του αδυναμια! ισως ενας παικτης με τα ιδια παικτικα χαρακτηριστικα του ζηση αλλα με τον αντιθετο χαρακτηρα να ηταν πολυ καλυτερος παικτης! για το τελευταιο ειμαι σιγουρος!

Ακόμα και σε αυτό διαφωνώ. Την αγκωνιά από τον Βαρεζάο την είχε φάει για trash talking που προηγήθηκε μεταξύ τους. Οι αντιδράσεις του στον αγώνα με την FYROM ήταν εντονότατες ενώ και το 2009 με την Τουρκία ήταν μέσα στη μανούρα εξαιτίας της εκατέρωθεν κλωτσοπατινάδας. Τέλος δεν είναι τυχαίο ότι σε όλες τις μεγάλες ανατροπές που έχει πετύχει η εθνική ήταν μέσα (ακόμα και όταν έκανε άσχημα τουρνουά).

Αυτό το οποίο θα έλεγα εγώ είναι πολύ απλά ότι "χάνεται". Έχει πολύ μεγάλα κενά στην απόδοση του τόσο απο παιχνίδι σε παιχνίδι όσα και κατα τη διάρκεια του ίδιου παιχνιδιού. Και όταν ένας παίκτης που μπορεί να κάνει αρκετά πράγματα καλά έως πολύ καλά αλλά κανένα εξαιρετικά δεν είναι σταθερός, μοιραία χάνεται.

zorba
QUOTE(il postino @ Mar 8 2011, 18:33 ) *
συμφωνω για το σουτακι απο μεση αποσταση αλλα ειναι τετοιος ο μπασκετικος του χαρακτηρας, που ουτε αυτο το καλο στοιχειο που εχει δεν εκμεταλλευεται!! ποτε ειδες ρε κολονελ να φορτωνει το αντιπαλο καλαθι με τετοια σουτακια? εγω μονο το τελευταιο ματς με τους ισπανους θυμαμαι, που εβαλε 16π με τετοια σουτακια και ενα παλιοτερα με τους λιθουανους στο μικρο τελικο του 07!


συν τοις αλλοις, λεμε ολοι οτι ειναι αρτιος τεχνικα , οτι δεν του λειπει κατι κτλ κτλ! ουτε γρηγορα ποδια εχει, ουτε ντριπλα εχει, ουτε προσποιησεις κανει (ή με το σουτ ή με τη μεση), ουτε σουτ εχει για να απειλησει απο το τριποντο και να τραβηξει τον αμυντικο εξω. αν πει ο αντιπαλος κοουτς " να μη σκοραρει ο ζησης" δε θα βαλει ουτε ποντο!

ο ζησης δεν ειναι μπασκετικα εγωιστης!! δε σκυλιαζει, δεν παθιαζεται, δε θα μαλωσει ποτε μεσα στο γηπεδο! για μενα αυτο ειναι η μεγαλυτερη του αδυναμια! ισως ενας παικτης με τα ιδια παικτικα χαρακτηριστικα του ζηση αλλα με τον αντιθετο χαρακτηρα να ηταν πολυ καλυτερος παικτης! για το τελευταιο ειμαι σιγουρος!


Κι εγώ δεν είμαι ένθερμος υποστηρικτής του Ζήση γιατί τον θεωρούσα πάντα ένα μη ολοκληρωμένο ταλέντο και παίκτη που τα κάνει όλα από μέτρια ως καλά, ώσπου κατάλαβα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι... Αυτή η "φαινομενική μετριότητά" του είναι τόσο "σταθερή" που τον κάνει ένα πολύ καλό δεύτερο ασσο-δυάρι που δίνει ποιοτικές ανάσες στους πρωτοκλασάτους παίκτες.
Εκτός αυτού, είναι και το αγαπημένο παιδί των προπονητών, κι αυτό γιατί κάνει πάντα αυτό που του ζητούν. Έχει υψηλό μπασκετικό IQ και βοηθά τους συμπαίκτες του στην κατανόηση των συστημάτων (το λέω γιατί το είδα με τα μάτια μου σε προπόνηση της Σιένα). Φυσικά δεν συγκρίνεται με Παπ και ΔΔ αλλά π.χ. στην Ιταλία θα στήνανε κ... για να έχουν έναν Ζήση στην εθνική τους.
Hakeem Olajuwon
QUOTE(sixama23 @ Mar 7 2011, 11:02 ) *
Προφανώς και συμφέρει την εθνική ομάδα να παίξει ο Παπαλουκάς και ο Διαμαντίδης...
Μπορεί να προτρέχω αλλά κάτι μου λέει πως κανένας από τους δύο δεν θα θελήσει να αγωνιστεί για αυτό και έκανα κάποιες σκέψεις σχετικά με το σχεδιασμό, χωρίς αυτούς μέσα.
Τη σωματική τους κατάσταση την ξέρουν καλύτερα οι ίδιοι...
Πιστεύεις ότι μετά από τέτοιο "λούκι" που περνάει φέτος ο Διαμαντίδης στον ΠΑΟ, θα έχει την σωματική και πνευματική δύναμη να κατέβει στην προετοιμασία της εθνικής το καλοκαίρι;

Και η Αργεντινή συχνά-πυκνά κατεβαίνει χωρίς πρωτοκλασάτους παίκτες της, ειδικά στα FIBA Americas.
Αν εξαιρέσεις τους Σκόλα και Πριτζιόνι, οι υπόλοιποι αστέρες της αρκετές φορές ξεκουράζονται ένα καλοκαίρι και επανέρχονται στη συνέχεια. Ο Μανού π.χ. έχει να αγωνιστεί στην εθνική ομάδα από το 2008.

Ο Καλάθης μάλλον δεν άξιζε να παίξει στην εθνική το 2009, όπως λες...
Ήταν ένας καλός παίκτης για το κολεγιακό επίπεδο αλλά όχι κάτι το εξωπραγματικό.
Νομίζω πως υπερεκτιμήθηκαν οι δυνατότητές του, κάτι που αποδεικνύεται και από το συμβόλαιο που του προσέφερε ο ΠΑΟ.
Από την άλλη όμως εκείνο το καλοκαίρι λόγω των απουσιών Παπαλουκά-Διαμαντίδη, δεν υπήρχαν πολλά διαθέσιμα PGs. Δεν ήταν δηλαδή και τόσο "ουρανοκατέβατη" η κλήση του.
Περισσότερο νομίζω πως έβλαψε την καριέρα του με τις αποφάσεις του μέχρι στιγμής, παρά με την παρουσία του στην εθνική.

Πράγματι, αν κατέβουμε πλήρεις στο Ευρωμπάσκετ εκτιμώ πως η πρόκριση στο προολυμπιακό τουλάχιστον, δεν χάνεται με τίποτα. Ακόμα όμως και χωρίς Παπαλουκά-Διαμαντίδη στην ομάδα, νομίζω πως και πάλι είναι εφικτός στόχος.
Ιδιαίτερα με τα δεδομένα που έχουν δημιουργηθεί μετά την κλήρωση...


Δεν συμφωνω για την κουραση.Οι παικτες της αργεντινης θα κατεβουν ολοι στο φετινο προολυμπιακο και εχουν πολλα περισσοτερα αγωνιστικα χιλιομετρα και απο τον παπαλουκα και τον διαμαντιδη.Αν δεν εχουν αυτοι προβλημα...
hellenic
QUOTE(il postino @ Mar 8 2011, 18:33 ) *
ο ζησης δεν ειναι μπασκετικα εγωιστης!! δε σκυλιαζει, δεν παθιαζεται, δε θα μαλωσει ποτε μεσα στο γηπεδο! για μενα αυτο ειναι η μεγαλυτερη του αδυναμια! ισως ενας παικτης με τα ιδια παικτικα χαρακτηριστικα του ζηση αλλα με τον αντιθετο χαρακτηρα να ηταν πολυ καλυτερος παικτης! για το τελευταιο ειμαι σιγουρος!



δηλαδη θα επρεπε να φτυνει να βρυζει να πεταει καρεκλες και να ειναι καφρος
νομιζω κατι μπερδευεις εδω...δεν ξερω τι σχεση εχει το να μαλλωνεις με το ποσο καλως παιχτης εισαι...
thrylos7
Εγώ είμαι ένθερμος υποστηρικτής του Ζήση και λέω ότι είναι παικταράς. cool.gif

Για τη στασιμότητα καμιά αντίρρηση, αλλά η αλήθεια είναι ότι η παγκόσμια αγορά ζελέ έχασε τη μεγάλη της ευκαιρία για τρελά έσοδα φέτος, σε περίοδο οικονομικής κρίσης...
kolimvitis
http://www.basketnet.gr/main/3/eok/article...iki-ellada.html



Ηλίας Ζούρος, Δημήτρης Πρίφτης και Σωτήρης Μανωλόπουλος
Zephyr
http://www.basketnet.gr/main/3/eok/article...niki-omada.html

Για να δούμε τι θυμάται από μπάσκετ ο Κουφός μετά από τόσο πάγκο που έφαγε στο ΝΒΑ. Για τρίτο "5"αρι πίσω από Ντιρκ και Σόφο καλός θα είναι, μπορεί και να απελευθερώσει το περιφερειακό παιχνίδι του Ντιρκ και να δούμε δίδυμους πύργους στο παρκέ icon_drunk.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.