Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
zorba
Από τη μια ειναι λογικό οι αντίπαλοί μας να μας τρέξουν και να τρυπήσουν την άμυνά μας με τα γκαρντ κυνηγώντας επαφές...
Απ' την άλλη άλλο τόσο λογικό είναι (δεδομένων των συνθηκών), εμείς να προσπαθήσουμε να ελέγξουμε τον ρυθμό με αργό μπάσκετ και είτε να φέρουμε τη μπάλα κάτω απ´ το καλάθι εκμεταλλευόμενοι κάποια mismatch με ποσταρίσματα στις θέσεις 3,4 και 5 (για να μην πω και στο 2), είτε να πυροβολούμε από το τρίποντο με τους ψηλούς μας εναντίον ζώνης... κι ο θεός βοηθός...

ΥΓ: αν δω και τον Περπέρογλου να σταματάει τον Μακάλεμπ θα τα 'χω δει όλα...
Anaz
QUOTE(KingCrimson @ Aug 27 2013, 17:38 ) *
δηλαδή μέσα σε 3 εβδομάδες το ενδεχόμενο να τραυματιστεί κάποιος είναι ελάχιστο και βεβαία αν παίξεις 10+ παιχνίδια μέσα σε αυτό το διάστημα ρίσκο θα ταν για τον ιταλό να πάρει μόνο ενα γκάρντ μαζί του ας πούμε......
Ε δεν ειναι και ιδιαιτερα πιθανο, ρισκο διαχειρισιμο το λεω εγω. Το εχετε κανει πολυ μεγαλο θεμα. Αν βαλετε στο μυαλο σας τον Μπραμο ως δυαρι, θεση που μπορει να ανταπεξελθει κανονικοτατα διπλα σε οργανωτη-δημιουργο, θα δειτε οτι δεν υπαρχει λόγος για τοσο πανικο.. Εχεις 4 γκαρντ, εκ των οποιων 3 χειριστες, για δυο θεσεις, για διοργανωση 3 βδομαδων.
T.W.Is.M.
QUOTE(manj13 @ Aug 26 2013, 23:43 ) *
5)Ηρθαν τα σημερινα για να ανταποδωσω την ατακα(με σεβασμο στο δημιουργο της smile.gif )ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ!!!! smiley.gif


Παντα με σεβασμο στο δημιουργο. Επειδη νομιζω οτι δεν ησουν στο φορουμ στη φετινη σεζον, να σου πω στα γρηγορα το ιστορικο: Η ατακα προερχεται απο την πορεια του Ολυμπιακου στην Ευρωλιγκα, οπου το μισο "κοκκινο" φορουμ γκρινιαζε αρκετα μεσα στη σεζον με την ασταθεια της ομαδας απο μηνα σε μηνα. Σε καθε καλη εμφανιση ή καθε δειγμα αισιοδοξιας επεμενα να τους λεω "μετανοειτε" για να πιστεψουν στην ομαδα τους(δεν αναφερομουν σε φιλαθλο του ΠΑΟ ή αλλης ομαδας, ισα ισα που και τον ΠΑΟ τον πιστευα για καλυτερη πορεια απο μερικους δικους του οπαδους). Την καταληξη της σεζον την ξερεις, αυτο που δε θα προσεξες(ομολογω οτι κι εγω το παρατηρησα λιγες μερες πριν το φαιναλ φορ του Λονδινου) ηταν οτι ο τελικος γινοταν την Κυριακη του Θωμα! Την καταλληλοτερη μερα για να μετανοησουν οι απιστοι! Φυσικα δεν εχασα την ευκαιρια μετα το ματς να το επισημανω... smiley.gif
KingCrimson
QUOTE(Anaz @ Aug 27 2013, 21:27 ) *
Ε δεν ειναι και ιδιαιτερα πιθανο, ρισκο διαχειρισιμο το λεω εγω. Το εχετε κανει πολυ μεγαλο θεμα. Αν βαλετε στο μυαλο σας τον Μπραμο ως δυαρι, θεση που μπορει να ανταπεξελθει κανονικοτατα διπλα σε οργανωτη-δημιουργο, θα δειτε οτι δεν υπαρχει λόγος για τοσο πανικο.. Εχεις 4 γκαρντ, εκ των οποιων 3 χειριστες, για δυο θεσεις, για διοργανωση 3 βδομαδων.


Για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα, ηταν οντως χοντρο λαθος του Τρινκιερι οτι δε πηρε το Κατσιβελη
Αν αντεξουν Σπανουλης, Ζησης ισως και να μη φανει, μακαρι

ΥΣ Αν ειναι καλα ο Μπουρουσης, οπως δειχνει, πρεπει οπωσδηποτε να παρει Καββαδα και να κοψει το τεμπελχανιο το Βουγιουκα, να παει να βρει τον αλλο τον επαγγελματια...που κανει προπονησεις μονος στο ΟΑΚΑ...
t0ny3
QUOTE
«Νιώθω πως μας λείπει ένα σεντ ή ένα ευρώ για να γίνουμε εκατομμυριούχοι σαν ομάδα. Κι αυτό είναι παντού, στις λεπτομέρειες. Τίποτα δεν αλλάζει, αλλά το ψάχνουμε ακόμη αυτό το ευρώ και το θέλω τόσο πολύ. Το έχουν καταλάβει και οι παίκτες μου. Είναι ένα νόμισμα για να γίνουμε εκατομμυριούχοι. Δεν είναι πολύ, αλλά κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα το βρεις αυτό. Είχαμε ένα καλύτερο παιχνίδι, τίποτα φανταχτερό, αλλά είχαμε κάποιες καλές στιγμές, κάποια σκαμπανεβάσματα. Ζήτησα από την ομάδα να ανεβάσει το επίπεδο σε κάποια πράγματα και το κάναμε. Βελτιωθήκαμε στην αντιμετώπιση του Τελέτοβιτς και είχαμε ένα καλό ξεκίνημα απέναντί του. Είμαστε μια οριζόντια ομάδα, όχι κάθετη. Πρέπει να παίζουμε οριζόντια. Πρέπει να κάνουμε τα μικρά πράγματα καλύτερα από όλους. Όταν το Ντάλας πήρε το πρωτάθλημα έπαιζε με μία ομάδα, το Μαϊάμι, που πέταγε, αλλά έκανε καλύτερα τα μικρά πράγματα. Αυτό προσπαθώ να πείσω τους παίκτες μου να κάνουν. Τα μικρά πράγματα, τη βρώμικη δουλειά», δήλωσε αρχικά ο Ιταλός τεχνικός ενώ αναφερόμενος στον τραυματισμό του Κώστα Καϊμακόγλου, ο οποίος δέχτηκε μία πάσα στη μύτη και πήγε στο νοσοκομείο για εξετάσεις που δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό, είπε:

«Η πρώτη σκέψη έχει να κάνει με τον Κώστα Καϊμακόγλου. Είμαι σίγουρος πως θα είναι καλά, τον χρειαζόμαστε, είναι μαχητής, έστω κι αν υπάρχει κάποια μαύρη γάτα. Είναι σαν να έχει στόχο στο πρόσωπο κι όλο χτυπά εκεί. Νοιάζομαι για τους παίκτες μου και τον θέλω πολύ. Η ομάδα πρέπει να είναι μαζί του κι όχι χωρίς αυτόν».

Τέλος, ρωτήθηκε και για τις επιλογές του για τους δώδεκα παίκτες που θα ταξιδέψουν στην Σλοβενία: «Πιστεύετε πως έχουμε μόνο τρεις χειριστές της μπάλας; Εγώ διαφωνώ. Δεν πιστεύετε πως ο Πρίντεζης μπορεί να βάλει την μπάλα στο παρκέ; Όταν σου λείπει κάτι, δεν πρέπει να το ψάχνεις σε ένα πρόσωπο, αλλά σε πολλά και να μοιράσεις τις ευθύνες. Πιστεύω πως έχουμε τουλάχιστον άλλους δύο χειριστές, τον Περπέρογλου και τον Πρίντεζη. Εγώ προσαρμόζω το σύστημα ανάλογα με τις συνθήκες. Ήταν δύσκολο για μένα να μην πάρω μαζί μου τον Περπέρογλου, γιατί είναι ο παίκτης που καλύπτει όλες τις τρύπες και ξέρει να περιμένει. Σίγουρα δεν είναι ο πρώτος σταρ, αλλά κάνει καλά τη δουλειά του. Στον Παναθηναϊκό πριν λίγα χρόνια το πικ εν ρολ περνούσε από τα χέρια του. Σε μια νορμάλ ομάδα έχεις τρεις χειριστές, όχι 25, και έχεις έναν τέταρτο για ώρα ανάγκης. Δεν καλείς σε μια ομάδα τους καλύτερους παίκτες. Γιατί τότε θα έχεις τουλάχιστον δύο που θα είναι παραπονεμένοι στον πάγκο. Δεν πιστεύω πως θα κερδίσουμε ή θα χάσουμε λόγω του αριθμού των γκαρντ, αλλά από το αν θα βρούμε το νόμισμα που ψάχνουμε. Δεν ήμουν μεθυσμένος. Έκανα την επιλογή που πίστευα πως θα μου έδινε τις περισσότερες επιλογές. Ο Κατσίβελης θα είναι μέλος της Εθνικής για τα επόμενα δώδεκα χρόνια. Έκανα αυτό που αισθάνθηκα».

http://www.superbasket.gr/permalink/187266


QUOTE(KingCrimson @ Aug 27 2013, 22:41 ) *
ΥΣ Αν ειναι καλα ο Μπουρουσης, οπως δειχνει, πρεπει οπωσδηποτε να παρει Καββαδα και να κοψει το τεμπελχανιο το Βουγιουκα, να παει να βρει τον αλλο τον επαγγελματια...που κανει προπονησεις μονος στο ΟΑΚΑ...


Ε ρε κομπλεξ. Να δω ποτε θα σταματησει αυτο το παραμυθι...

Παντως φανταζει πλεον πολυ πιθανο να μεινει ο Καββαδας και να κοπει ο Βουγιουκας! Ισως και ειναι καλυτερο για την ομαδα ετσι πως ειναι τωρα.
Anaz
QUOTE(KingCrimson @ Aug 27 2013, 22:41 ) *
Για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα, ηταν οντως χοντρο λαθος του Τρινκιερι οτι δε πηρε το Κατσιβελη
Αν αντεξουν Σπανουλης, Ζησης ισως και να μη φανει, μακαρι
Kαλα που εισαι και εσυ εδω και μιλησες σοβαρα και στοιχειοθετησες τα πραγματα. Ευχαριστουμε. 41.gif
KingCrimson
QUOTE(Anaz @ Aug 28 2013, 03:05 ) *
Kαλα που εισαι και εσυ εδω και μιλησες σοβαρα και στοιχειοθετησες τα πραγματα. Ευχαριστουμε. 41.gif


Eννοειται!!! 'Αλλωστε ''Oι σοφοί δεν μένουν απλοί θεατές των εξελίξεων!'' shot.gif
manj13
Με καποιους απο το σαιτ ειχα ενα διαλογο κατα ποσον ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΙΑ ο Βασιλειαδης να κατεβασει μπαλα...

ΤΡΙΝΚΙΕΡΙ:

«Πιστεύετε πως έχουμε μόνο τρεις χειριστές της μπάλας; Εγώ διαφωνώ. Δεν πιστεύετε πως ο Πρίντεζης μπορεί να βάλει την μπάλα στο παρκέ;Όταν σου λείπει κάτι, δεν πρέπει να το ψάχνεις σε ένα πρόσωπο, αλλά σε πολλά και να μοιράσεις τις ευθύνες. Πιστεύω πως έχουμε τουλάχιστον άλλους δύο χειριστές, τον Περπέρογλου και τον Πρίντεζη."

ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ!! wacko.gif hammer.gif sad-smiley-009.gif torture.gif ugly_tocktock.gif
zorba
QUOTE(manj13 @ Aug 28 2013, 08:37 ) *
Με καποιους απο το σαιτ ειχα ενα διαλογο κατα ποσον ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΙΑ ο Βασιλειαδης να κατεβασει μπαλα...

ΤΡΙΝΚΙΕΡΙ:

«Πιστεύετε πως έχουμε μόνο τρεις χειριστές της μπάλας; Εγώ διαφωνώ. Δεν πιστεύετε πως ο Πρίντεζης μπορεί να βάλει την μπάλα στο παρκέ;Όταν σου λείπει κάτι, δεν πρέπει να το ψάχνεις σε ένα πρόσωπο, αλλά σε πολλά και να μοιράσεις τις ευθύνες. Πιστεύω πως έχουμε τουλάχιστον άλλους δύο χειριστές, τον Περπέρογλου και τον Πρίντεζη."

ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ!! wacko.gif hammer.gif sad-smiley-009.gif torture.gif ugly_tocktock.gif

Δεν ξέρω αν παρέλειψε εσκεμμένα να αναφέρει και τον Μπουρούση...
PAKMAN
Υπάρχει link για το σημερινό Ματς ;
doctorjekil
QUOTE(PAKMAN @ Aug 28 2013, 15:08 ) *
Υπάρχει link για το σημερινό Ματς ;

Υπαρχει,ψαξε στα γνωστα σαιτ
thanath
QUOTE (KingCrimson @ Aug 27 2013, 22:41 ) *
ΥΣ Αν ειναι καλα ο Μπουρουσης, οπως δειχνει, πρεπει οπωσδηποτε να παρει Καββαδα και να κοψει το τεμπελχανιο το Βουγιουκα, να παει να βρει τον αλλο τον επαγγελματια...που κανει προπονησεις μονος στο ΟΑΚΑ...


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε ακόμα κόλλημα με το θέμα Διαμαντίδη... Η Εθνική ομάδα της κάθε χώρας του αθλητή είναι η ύψιστη τιμή που μπορεί να δωθεί, αλλά αυτό δεν σταματάει να την κάνει εθελοντική... Δηλαδή αν ένας αθλητής είτε αυτός είναι ο Διαμαντίδης, είτε ο οποιοσδήποτε άλλος αποφασίσει να σταματήσει γιατί δεν αντέχει το σώμα του ή για τους δικούς του λόγους τελος πάντων είναι δικαίωμά του... 2 χρόνια μετά να ασχολούμαστε ακόμα μ αυτό το θεωρώ άκαιρο και λίγο αποπροσανατολιστικό.... Η εθνική προχωράει! Δεν στέκεται σε πρόσωπα! Και άμα έκρινε ο ίδιος ότι δεν μπορεί να προσφέρει τότε καλά έκανε κ σταμάτησε. Και στο κάτω κάτω καλώς ή κακώς ο μισθός στην ομάδα τους τους δίνει να τρώνε! Με το ίδιο σκεπτικό ο Κουφός κ ο Καλάθης είναι κ αυτοί καταδικαστέοι που προτίμησαν να προετοιμαστούν για το NBA...
PAKMAN
Ποια είναι αυτά; pm
KingCrimson
QUOTE(thanath @ Aug 28 2013, 18:01 ) *
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε ακόμα κόλλημα με το θέμα Διαμαντίδη... Η Εθνική ομάδα της κάθε χώρας του αθλητή είναι η ύψιστη τιμή που μπορεί να δωθεί, αλλά αυτό δεν σταματάει να την κάνει εθελοντική... Δηλαδή αν ένας αθλητής είτε αυτός είναι ο Διαμαντίδης, είτε ο οποιοσδήποτε άλλος αποφασίσει να σταματήσει γιατί δεν αντέχει το σώμα του ή για τους δικούς του λόγους τελος πάντων είναι δικαίωμά του... 2 χρόνια μετά να ασχολούμαστε ακόμα μ αυτό το θεωρώ άκαιρο και λίγο αποπροσανατολιστικό.... Η εθνική προχωράει! Δεν στέκεται σε πρόσωπα! Και άμα έκρινε ο ίδιος ότι δεν μπορεί να προσφέρει τότε καλά έκανε κ σταμάτησε. Και στο κάτω κάτω καλώς ή κακώς ο μισθός στην ομάδα τους τους δίνει να τρώνε! Με το ίδιο σκεπτικό ο Κουφός κ ο Καλάθης είναι κ αυτοί καταδικαστέοι που προτίμησαν να προετοιμαστούν για το NBA...


Εχεις δικιο, οτι δικαιωμα του ειναι, συμφωνω και επαυξανω! αλλα απο ενα μεγαλο παικτη, θα περιμενες το λιγοτερο να βγει να πει τα πραγματα με το ονομα τους κ να μη βγει να κανει μια τοσο μικρη δηλωση.....
Τωρα για το αλλο, κατα ποσο δηλαδη ειναι υψιστη τιμη για εναν αθλητη να παιζει με την Εθνικη, αν εκφραστω..θα πεσουν πολλα φαουλ..ασε που δεν ειναι ουτε το καταλληλο τοπικ, ουτε το καλληλο μπλογκ.......
thanath
QUOTE (KingCrimson @ Aug 28 2013, 18:27 ) *
Εχεις δικιο, οτι δικαιωμα του ειναι, συμφωνω και επαυξανω! αλλα απο ενα μεγαλο παικτη, θα περιμενες το λιγοτερο να βγει να πει τα πραγματα με το ονομα τους κ να μη βγει να κανει μια τοσο μικρη δηλωση.....


Ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι πολύ ήπιων τόνων με ελάχιστες συνεντεύξεις και πολύ λίγες γενικά δηλώσεις... Δεν το θεωρώ πολύ περίεργο που δεν έχει πει και πολλά... Και άμα προσέξεις τα τελευταία χρόνια στον Παναθηναικό αντί να μειώνονται οι χρόνοι του όσο μεγαλώνει αυξάνονται... Οπότε γενικά εμένα δεν μου φαίνεται τόσο παράλογο τελος πάντων... Και το σταματάω εδώ γιατί θα βγω τελείως οφ τοπικ....

Τώρα για την Εθνική που την είδα ήταν γενικά βελτιωμένη αλλά και πάλι δε νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε πολλά... Μία ατυχία να υπάρξει θα πρέπει όντως να κατεβάζει την μπάλα ο Πέρπε στο τέλος.... Παρεπιμπτόντως η δήλωση του τρινκέρι περί Πρίντεζη και Περπέρογλου είναι τραγική.... Σε λίγο θα μας πει παίρνει τον Καββαδα για 1...
Zephyr
QUOTE(thanath @ Aug 28 2013, 18:01 ) *
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε ακόμα κόλλημα με το θέμα Διαμαντίδη... Η Εθνική ομάδα της κάθε χώρας του αθλητή είναι η ύψιστη τιμή που μπορεί να δωθεί, αλλά αυτό δεν σταματάει να την κάνει εθελοντική... Δηλαδή αν ένας αθλητής είτε αυτός είναι ο Διαμαντίδης, είτε ο οποιοσδήποτε άλλος αποφασίσει να σταματήσει γιατί δεν αντέχει το σώμα του ή για τους δικούς του λόγους τελος πάντων είναι δικαίωμά του... 2 χρόνια μετά να ασχολούμαστε ακόμα μ αυτό το θεωρώ άκαιρο και λίγο αποπροσανατολιστικό.... Η εθνική προχωράει! Δεν στέκεται σε πρόσωπα! Και άμα έκρινε ο ίδιος ότι δεν μπορεί να προσφέρει τότε καλά έκανε κ σταμάτησε. Και στο κάτω κάτω καλώς ή κακώς ο μισθός στην ομάδα τους τους δίνει να τρώνε! Με το ίδιο σκεπτικό ο Κουφός κ ο Καλάθης είναι κ αυτοί καταδικαστέοι που προτίμησαν να προετοιμαστούν για το NBA...


Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται από την μια όλοι (σχεδόν) οι οπαδοί που Ολυμπιακού να θέλουν τον ΔΔ στην γκιλοτίνα επειδή σταμάτησε από τη Εθνική (λες και είναι μοναδική περίπτωση) και από την άλλη όλοι (σχεδόν) οι οπαδοί του ΠΑΟ να το παίζουν ανετίλα και έξτρα λαρτζ για την περίπτωση του (ενώ χωρίς ενδοιασμό κράζουν Καλάθη, Κουφό κλπ).
Οπαδισμός στην Εθνική??? Μπα δεν νομίζω...

ΥΓ. Σκεφτείτε οι εκατέρωθεν παρατάξεις τι θα λέγατε αν φέτος ο Σπαν έλεγε "είμαι κουρασμένος, πρόσφερα στην Εθνική, τώρα ξεκουράζομαι" peace.gif
doctorjekil
Οχι θα κατσει να σκασει ο Ιταλος,εκανε πλει μεικερ τον Μπραμος και οταν ηταν εξω ο Σπανουλης επαιξε με 4 φοργουορντ και προσπαθησε να δημιουργησει απο το ποστ,για να δουμε αν θα του βγει
koostas
τελικα ο τρινκερι, εβαλε τον σλουκα στο ρολο που προοριζαμε τον κατσιβελη... δηλαδη λιγα λεπτα συμμετοχης με εμφαση στην αμυνα.. στα ευκολα παιχνιδια θα ξεκουρασει τους βασικους..
οι βασικοι ειναι οι ζησης-σπανουλης, οταν χρειαστει αλλαγη μπαινει ή ο μπραμος ή ο περπε στη θεση ειτε ζηση ειτε σπανουλη...ο περπε ειναι ταυτοχρονα με τον καιμακ αλλαγες του παπ στο 3...
πολυ πρωτοτυπο στησιμο ομαδας... να δουμε αν θα του βγει...
thanath
QUOTE (Zephyr @ Aug 28 2013, 20:18 ) *
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται από την μια όλοι (σχεδόν) οι οπαδοί που Ολυμπιακού να θέλουν τον ΔΔ στην γκιλοτίνα επειδή σταμάτησε από τη Εθνική (λες και είναι μοναδική περίπτωση) και από την άλλη όλοι (σχεδόν) οι οπαδοί του ΠΑΟ να το παίζουν ανετίλα και έξτρα λαρτζ για την περίπτωση του (ενώ χωρίς ενδοιασμό κράζουν Καλάθη, Κουφό κλπ).
Οπαδισμός στην Εθνική??? Μπα δεν νομίζω...

ΥΓ. Σκεφτείτε οι εκατέρωθεν παρατάξεις τι θα λέγατε αν φέτος ο Σπαν έλεγε "είμαι κουρασμένος, πρόσφερα στην Εθνική, τώρα ξεκουράζομαι" peace.gif


Δεν ξέρω αν το λες για μένα αυτό με τον Καλάθη και τον Κουφό, γιατί αν πρόσεξες έγραψα ότι με το ίδιο σκεπτικό είναι καταδικαστέοι... Εγώ προσωπικά δεν βλέπω ούτε κακό αυτό που έκανε ο Διαμαντίδης ούτς αυτό που έκανε ο Καλάθης ειδικά, που για μένα έχει και δίκιο γιατί το παιδί απλά κηνυγούσε το παιδικό του όνειρο και καλώς ή κακώς δεν είναι η ελλάδα η πατρίδα του, αλλά και ο Κουφός που προσπαθεί κ αυτός να καθιερωθεί στο ΝΒΑ... Η εθνική είναι επιλογή του καθενός κ άμα θέλει πάει αν δεν θέλει κάθεται σπίτι και καλή καρδιά! Όσο για το υστερόγραφο σου εγώ προσωπικά θα συμφωνούσα μαζί του γιατί όντως θα ναι σκασμένος ο άνθρωπος... Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ακόμα και την εθνική την βλέπουμε με οπαδικά γυαλιά... "Πήρε περισσότερους δικούς μου κ όχι δικούς σου", "γιατί να παίζει ο πράσινος κ όχι ο κόκκινος" κλπ κλπ, πράγμα που δεν θα πρεπε να υπάρχει... Όποιος θέλει πάει κ όποιος μπορεί καλύτερα παίζει!
boumtze-boumtze
http://www.superbasket.gr/permalink/187338.html
thalys
Κόπηκε ο Βουγιούκας. Δεν ξέρω πόσο κακός ήταν στην προετοιμασία ή πόσο καλός ήταν ο Καββαδάς, η άμυνα μας όμως στο 5 έμπαζε και μάλλον αναμενόμενο ήταν να προτιμηθεί ένας παίκτης που τουλάχιστον μπορεί να σπρώξει.

Είπαμε, στην Εθνική δεν πάνε οι καλύτεροι αλλά αυτοί που κάνουν την καλύτερη ομάδα.
sarounas
για το θέμα Διαμαντίδη,
νόμιζω ότι αν υπάρχει σοβαρός τραυματισμός δεν μπορείς να παίξεις μπάσκετ σε αυτό το επίπεδο. Σαν δικαιολογία ακούγεται κάπως φτηνή... βέβαια πιστεύω δεκάρα δεν δίνει ο άνθρωπος για το πώς κρίνει την δήλωσή του ο κάθε φίλαθλος...
η δική μου άποψή είναι ότι ο Μήτσος είχε προσφέρει τα πάντα από όσα μπορούσε στο διάστημα που έπαιξε στην εθνική και προφανώς με 2 Ολυμπιάδες, 1 χρυσό ευρωπαικό, 1 αργυρό παγκόσμιο και με συμμετοχή σε ένα από το κορυφαία eurobasket (2007) από πλευράς ποιότητας και συμμετοχών είχε κορεστεί ψυχολογικά και δεν ένοιωθε ότι μπορούσε να προσφέρει άλλο στην εθνική

σίγουρα η εθνική έχει να κάνει και με το πώς αισθάνεται κάποιος μέσα του.
Βλέπαμε πχ στο παρελθόν τον Φασούλα να μεγιστοποιεί την απόδοσή του τα καλοκαίρια σε σχέση με την κανονική σεζόν και να κάνει δηλώσεις όπως ότι η εθνική είναι αυτή που τον ενδιαφέρει και οι ομάδες του είναι σαν δουλειά, στο ίδιο μήκος κύματος και ο Φάνης, ο Γιαννάκης έπαιζε 20 χρόνια κάθε καλοκαίρι στην εθνική έστω και αν δεν είχε χιαστούς!!! ο Γκάλης που χαρακτηριζόταν ως ο απόλυτος επαγγελματίας ποτέ δεν απουσιάζε ακόμη και σε εποχές προ 1987. Ο Κακιούζης να τα βάζει με τον Γιαννάκη γιατί τον άφησε εκτός στο Πεκίνο κοκ
Δηλαδή φτασμένοι παίκτες που δεν την είχανε ανάγκη αλλά έλεγε πολλά για αυτούς συναισθηματικά. Τί να πούμε για τα διεθνή παραδείγματα τύπου Νοβίτσκι, Τζινόμπιλι, Σκόλα, Πάρκερ, Κιριλένκο, Γιασκεβίτσιους και παλιότερα Πέτροβιτς, Σαμπόνις, Μαρτσουλιόνις, Ντίβατς κλπ.
η εθνική είναι θέμα εσωτερικό και κανείς δεν μπορεί να επιβάλει σε κάποιον άλλο να παίξει σε αυτήν και σίγουρα είναι καλύτερα έτσι με τον Μήτσο απών αφού αυτός δεν αισθάνεται ικανός ή θέλει να βοηθήσει και πιστεύω πως αν ερχόταν με το ζόρι περισσότερα προβλήματα θα δημιουργούσε παρά θα έλυνε...
Reggie Miller 31
Εντάξει κόβει τον Βουγιούκα για τον Καββαδά... οκ, πλάκα μας κάνει ο Ιταλός! Αποφάσισε να πάρει 6(!) ψηλούς και μόλις 3 χειριστές και τώρα περιμένει να βρει σκορ στο low post απο τον soft Μαυροκεφαλίδη, απο τον βαράω-και-τρίποντα μπουρούση και απο τον... Καββαδά... Τυχερός είναι που όλες οι ομάδες έχουν κατέβει με τα... 3α σε ενα απο τα χειρότερα eurobasket (απο πλευράς ρόστερ) όλων των εποχών...
Zephyr
QUOTE(thanath @ Aug 29 2013, 12:05 ) *
Δεν ξέρω αν το λες για μένα αυτό με τον Καλάθη και τον Κουφό, γιατί αν πρόσεξες έγραψα ότι με το ίδιο σκεπτικό είναι καταδικαστέοι... Εγώ προσωπικά δεν βλέπω ούτε κακό αυτό που έκανε ο Διαμαντίδης ούτς αυτό που έκανε ο Καλάθης ειδικά, που για μένα έχει και δίκιο γιατί το παιδί απλά κηνυγούσε το παιδικό του όνειρο και καλώς ή κακώς δεν είναι η ελλάδα η πατρίδα του, αλλά και ο Κουφός που προσπαθεί κ αυτός να καθιερωθεί στο ΝΒΑ... Η εθνική είναι επιλογή του καθενός κ άμα θέλει πάει αν δεν θέλει κάθεται σπίτι και καλή καρδιά! Όσο για το υστερόγραφο σου εγώ προσωπικά θα συμφωνούσα μαζί του γιατί όντως θα ναι σκασμένος ο άνθρωπος... Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ακόμα και την εθνική την βλέπουμε με οπαδικά γυαλιά... "Πήρε περισσότερους δικούς μου κ όχι δικούς σου", "γιατί να παίζει ο πράσινος κ όχι ο κόκκινος" κλπ κλπ, πράγμα που δεν θα πρεπε να υπάρχει... Όποιος θέλει πάει κ όποιος μπορεί καλύτερα παίζει!


Δεν αναφέρομαι σε σένα συγκεκριμένα, απλά αφορμή πήρα από τα γραφόμενα σου. Μιλώ γενικά για την νοοτροπία της πλειοψηφίας των οπαδών.
Από κει και πέρα δημοκρατία έχουμε. Εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να συμμετέχει ο καθένας μόνο αν θέλει, για την φανέλα που λέμε, ότι καταναγκαστικά. Αλλά αυτός που την κάνει από νωρίς ας είναι διατεθειμένος να τ' ακούσει, επαγγελματίες είναι και οι Τζινόμπιλι και Σκόλα, επαγγελματίες και οι Γκασόλ κ Ναβάρο, παρόλαυτά έχουν φάει τα πόδια τους με τις εθνικές τους. Αν δεν υπάρχει τραυματισμός, τα υπόλοιπα είναι φτηνές δικαιολογίες.
tReason
Θελω να ευχριστησω τον κοουτς Τ καθε μερα που περναει επιβεβαιωνει αυτο που πιστευα εξαρχης:
Οτι ειναι τελιως ασχετος.Παντως ο καββαδας παιζει να ειναι η πιο αναξιοκρατικη επιλογη ολων των εποχων στην ΕΟ
tuareg
QUOTE (Reggie Miller 31 @ Aug 29 2013, 17:08 ) *
Εντάξει κόβει τον Βουγιούκα για τον Καββαδά... οκ, πλάκα μας κάνει ο Ιταλός! Αποφάσισε να πάρει 6(!) ψηλούς και μόλις 3 χειριστές και τώρα περιμένει να βρει σκορ στο low post απο τον soft Μαυροκεφαλίδη, απο τον βαράω-και-τρίποντα μπουρούση και απο τον... Καββαδά... Τυχερός είναι που όλες οι ομάδες έχουν κατέβει με τα... 3α σε ενα απο τα χειρότερα eurobasket (απο πλευράς ρόστερ) όλων των εποχών...


μα ψαχνει ενεργεια στην αμυνα και δυναμη.Σκορ του δινουν σε αυτη τη φαση και ο Μπουρουσης και ο Μαυροκεφαλιδης καλυτερα απο το Βουγιουκα και πραγματικα δε βλεπω το λογο γιατι θεωρεις το Βουγιουκα ετσι οπως εμφανιστηκε φετος (νωθρος και πιο αργος απο τη μητερα μου που ειναι 75 κι εχει κανει δυο φορες ολικη αρθοπλαστικη) καλυτερο απο το Μαυροκεφ στο ποστ.
Ενα αλλο στοιχειο ειναι οτι ο Ιταλος με αυτη τη κινηση δειχνει οτι πανω απ'ολα ειναι δικαιος.
Παικτη που θα ειναι βασικοτατος στην ομαδα του το χειμωνα εκοψε.
Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι δημιουργειται ενα ερωτημα...τι θα εκανε αν δεν ειχε τραυματιστει ο μπουρουσης στην αρχη της προετοιμασιας και δε φωναζε το καββαδα στην εθνικη εκ των υστερων
doctorjekil
Το περιεργο ειναι οτι ο Καββαδας δεν ειχε καν κληθει στην προεπιλογη,και τον καλεσαν αργοτερα λογω του υποτιθεμενου τραυματισμου του Σοφο...πως γινεται να παιρνεις στην 12αδα εναν παιχτη που δεν ειχες καν στους 17 που καλεσες αρχικα?Ο Ιταλος δειχνει να εχει χασει λιγο την μπαλα
sarounas
QUOTE(Reggie Miller 31 @ Aug 29 2013, 17:08 ) *
Εντάξει κόβει τον Βουγιούκα για τον Καββαδά... οκ, πλάκα μας κάνει ο Ιταλός! Αποφάσισε να πάρει 6(!) ψηλούς και μόλις 3 χειριστές και τώρα περιμένει να βρει σκορ στο low post απο τον soft Μαυροκεφαλίδη, απο τον βαράω-και-τρίποντα μπουρούση και απο τον... Καββαδά... Τυχερός είναι που όλες οι ομάδες έχουν κατέβει με τα... 3α σε ενα απο τα χειρότερα eurobasket (απο πλευράς ρόστερ) όλων των εποχών...

ο Τρινκιέρι είναι κατάσκοπος της σκουάντρα ατζούρα ohmy.gif ένας τρόπος υπάρχει να περάσουν οι γείτονες στην επόμενη φάση... ότι μπορεί κάνει ο άνθρωπος laugh.gif

πέρα από την πλάκα, δεν θεωρώ τον Βουγιούκα και κανέναν κομβικό παίκτη για να καθόμαστε να ασχολούμαστε επειδή τον έκοψε. Δεν έκοψε ένα πρώτο βιολί πχ Σπανούλη, Μπουρούση ή Φώτση για να απολογηθεί κιόλας. Προφανώς έχει κάποιο πλάνο στο μυαλό του ή μπορεί και να υπάρχουν προβλήματα συνενοησης με κάποιους παίκτες και βεβαίως σίγουρα αυτός πληρώνεται για να κάνει τις επιλογές... αν δεν δικαιωθεί εδώ θα είμαστε να τον στολίσουμε biggrin.gif
koostas
ετσι και αλλιως τον βουγιουκα τον ειχε για τριτο σεντερ με ελαχιστο χρονο συμμετοχης... σιγα που πηρε τον καβαδδα στη θεση του.. κανενα 10λεπτο στα ευκολα και καθολου στα δυσκολα, αυτος θα ειναι ο ρολος του.. κλαιν, δηλαδη...

αναξιοκρατικη επιλογη, κανοντας χαρη σε ποιον?? στο πανιωνιο, εις βαρος των γαυροβαζελων, που μπορουσαν να τον παρουν τζαμπα, μετα μια χρονια εκτος δωδεκαδας στον πανιωνιο, και τωρα ο λιανος θα ζηταει τα μαλλιοκεφαλα του?? ή ειναι ο καβαδδας αγαπημενος παικτης της ομοσπονδιας?? αμα ηταν ετσι γιατι ηταν εκτος αρχικης επιλογης??
tReason
QUOTE (koostas @ Aug 29 2013, 17:57 ) *
ετσι και αλλιως τον βουγιουκα τον ειχε για τριτο σεντερ με ελαχιστο χρονο συμμετοχης... σιγα που πηρε τον καβαδδα στη θεση του.. κανενα 10λεπτο στα ευκολα και καθολου στα δυσκολα, αυτος θα ειναι ο ρολος του.. κλαιν, δηλαδη...


Οκ ειναι ο τριτος σεντερ αρα το πιο πιθανο δεν θα παιζει καθολου οποτε δεν θα επηρεασει το αποτελεσμα.
Αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να παιρνει οποιον του καπνισει.αν τραυματιστει καποιος τι θα γινει τοτε;
Και κατι ακομα ο καιμακογλου την μασκα θα την φοραει και στο ευρωμπασκετ;Η αποδοση ενος μπασκετμπολιστα ποσο επηρεαζεται οταν φοραει αυτην την μασκας;Ας μας απαντησει καποιος που ενδεχομενως το ξερει

Αναξιοκρατικη γιατι υπηρχαν διαθεσιμοι σεντερ ελληνες καλυτεροι απο αυτον,ο καββαδας ειναι παικτης επιπεδου ηλυσιακου δεν εχει καμια δουλεια στην εθνικη ομαδα
sarounas
QUOTE(tReason @ Aug 29 2013, 18:02 ) *
Οκ ειναι ο τριτος σεντερ αρα το πιο πιθανο δεν θα παιζει καθολου οποτε δεν θα επηρεασει το αποτελεσμα.
Αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να παιρνει οποιον του καπνισει.αν τραυματιστει καποιος τι θα γινει τοτε;
Και κατι ακομα ο καιμακογλου την μασκα θα την φοραει και στο ευρωμπασκετ;Η αποδοση ενος μπασκετμπολιστα ποσο επηρεαζεται οταν φοραει αυτην την μασκας;Ας μας απαντησει καποιος που ενδεχομενως το ξερει

η απόδοση ανεβαίνει αισθητά με χρησιμοποίηση μάσκας, ο Ριπ Χάμιλτον είμαι wink.gif
tsouras o.a.c
Και μπηκαμε στην τελικη ευθεια! Αν καποιος μας ελεγε πριν ενα μηνα οτι η δωδεκαδα θα ειναι αυτη ,τοτε μαλλον θα λεγαμε οτι κατι πηγε στραβα!Και οντως πηγε οσον αφορα τις απουσιες.Αλλα με βαση την εικονα τον φιλικων και με βαση το γεγονος οτι καποια κομματια στο παζλ ηταν σιγουρα,τοτε νομιζω οτι η τελικη 12αδα δεν ειναι και τοσο λαθος ή ανορθοδοξη.
Με το χερι στην καρδια και με πληρη εικονα απο τα φιλικα ,πειτε μου ποιος απο εμας ,αν ηταν στην θεση του Τρινκιερι,θα επαιρνε τον Βουγιουκα με κλειστα τα ματια?Κανενας!ο Κατσιβελης και ο Βασιλειαδης αξιζαν πιο πολυ την θεση!
Καλως ή κακως στην Εθνικη και ειδικα στα τουρνοyα πρεπει να παιζουν αυτοι που εχουν ορεξη και μασανε σιδερα.Απο οτι φαινεται ο Βουγιουκας ποτε δεν ηταν και ποτε δεν θα γινει απο αυτους τους καμικαζι!Καλα εκανε και πηρε τον Καββαδα γιατι το μεγαλυτερο ελλειμμα αυτην την στιγμη ειναι η αμυνα μεσα στην ρακετα!Τα 8-10 λεπτα που θα παιζει θα ειναι σιγουρα συνεπης στην αμυνα και φιλοτιμος στην επιθεση ,οπου θα υπαρχουν και πολλοι αλλοι που θα σηκωνουν το φορτιο.
Νομιζω το γεγονος πως δεν ειναι ελληναςο κοουτς,και δεν εχει καμια εμπειρια μονο καλο ειναι!
tReason
QUOTE (sarounas @ Aug 29 2013, 18:05 ) *
η απόδοση ανεβαίνει αισθητά με χρησιμοποίηση μάσκας, ο Ριπ Χάμιλτον είμαι wink.gif


Καλα ο ριπ την φορουσε παντα,θα την δουμε λοιπον και αυτη την επιλογη του ιταλου

QUOTE
Αλλα με βαση την εικονα τον φιλικων και με βαση το γεγονος οτι καποια κομματια στο παζλ ηταν σιγουρα,τοτε νομιζω οτι η τελικη 12αδα δεν ειναι και τοσο λαθος ή ανορθοδοξη.
Με το χερι στην καρδια και με πληρη εικονα απο τα φιλικα ,


α)κανενας σοβαρος προπονητης δεν κρινει ενα παικτη απο τα φιλικα οταν εχει μια σεζον 80 αγωνων πισω του
β)ειδικα αν τον βαζει 7-8 λεπτα ενω βαζει καποιον αλλον 20 δεν ειναι δικαια η συγκριση.
Απο τα φιλικα μονο κοροιδο μπορεις να πιαστεις
koostas
QUOTE (tReason @ Aug 29 2013, 18:02 ) *
....αν τραυματιστει καποιος τι θα γινει τοτε;....


ετσι και αλλιως αμα σου τραυματισθει παικτης βασικος μετα το περας του δικαιωματος αλλαγων σε τουρνουα 18 ημερων, κλαφτα χαραλαμπε.. δεν θα σωνοταν αν ειχε τον βουγιουκα, ετσι οπως εμφανισθηκε με την εθνικη...
κανεις τον σταυρο σου, και ευχεσαι να μην εχεις τραυματισμους μετα τη δηλωση της δωδεκαδας..
Giannis83
Από εμένα συγχαρητήρια και πολλά μπράβο στον Τρινκιέρι που τολμά και σπάει αυγά, αφήνοντας έξω έναν παίχτη που όλο τον χειμώνα θα τον έχει στις προπονήσεις της ομάδας του (Ούνιξ), για να πάρει ένα παιδί που (σύμφωνα με όλους όσους ήταν κοντά στην Εθνική) έτρωγε σίδερα σε όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας και ήταν ίσως ο κορυφαίος.
Πέρα από την εξωαγωνιστική προσέγγιση, με καθαρά αγωνιστικά κριτήρια τα στοιχεία του Καββαδά είναι αυτά που λείπουν από την 6άδα των ψηλών μας. Το επιθετικό ταλέντο ξεχειλίζει από τους άλλους 5. Με τον Βουγιούκα θα είχαμε κι έναν 6ο. Παίρνοντας τον Καββαδά βάζουμε και το στοιχείο της δύναμης-όγκου στη ρακέτα. Παράλληλα "χτίζουμε" για το μέλλον, γιατί όλοι μας οι ψηλοί είναι από 28 χρονών και πάνω και πλην του Καββαδά δεν βλέπω κάποιον διάδοχο στις ηλικίες 21-28.
Πραγματικά χαίρομαι να βλέπω νέα παιδιά να τα δίνουν όλα στην Εθνική και να επιβραβεύονται με την κλήση τους. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα ανταπεξέλθει. Το σίγουρο είναι ότι δεν περιμένουμε από αυτόν να κάνει τη διαφορά σε αυτό το τουρνουά κι ως τέτοιον (ρολίστα) θα τον κρίνουμε.
tReason
QUOTE (koostas @ Aug 29 2013, 18:17 ) *
ετσι και αλλιως αμα σου τραυματισθει παικτης βασικος μετα το περας του δικαιωματος αλλαγων σε τουρνουα 18 ημερων, κλαφτα χαραλαμπε.. δεν θα σωνοταν αν ειχε τον βουγιουκα, ετσι οπως εμφανισθηκε με την εθνικη...
κανεις τον σταυρο σου, και ευχεσαι να μην εχεις τραυματισμους μετα τη δηλωση της δωδεκαδας..


Παλι αυτη δεν ειναι δικαιολογια να παρει οποιον του κατεβει.
Ας επαιρνε τον σκορδιλη στην τελικη αλλωστε ποσο χειροτερος ειναι του καββαδα..
SG3ptshooter
QUOTE(thalys @ Aug 29 2013, 16:48 ) *
η άμυνα μας όμως στο 5 έμπαζε και μάλλον αναμενόμενο ήταν να προτιμηθεί ένας παίκτης που τουλάχιστον μπορεί να σπρώξει.


τόσον καιρό το λέω στο κάτω κάτω.
keraynopoylos
Ελα, παραδεχτειτε το...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ δωδεκαδα που δε θα προκαλουσε απολυτες αντιδρασεις και τελεσιγραφα.

Ολοι πιστευουμε οτι η εθνικη ειναι καταδικασμενη σε διασυρμο εκτος και αν επιλεχθουν ακριβως οι παικτες που θελουμε και παιξουν ακριβως οπως θελουμε.

Χωρις περιθωρια αποκλισης.

Γιατι ξερουμε την απολυτη αληθεια του μπασκετ.

Μονο εμεις.

Φυσικα.
tsouras o.a.c
QUOTE(tReason @ Aug 29 2013, 18:11 ) *
α)κανενας σοβαρος προπονητης δεν κρινει ενα παικτη απο τα φιλικα οταν εχει μια σεζον 80 αγωνων πισω του
β)ειδικα αν τον βαζει 7-8 λεπτα ενω βαζει καποιον αλλον 20 δεν ειναι δικαια η συγκριση.
Απο τα φιλικα μονο κοροιδο μπορεις να πιαστεις

Ο κοουτς το ειπε ξεκαθαρα πριν απο 2 μερες,"Δεν μπορω να παρω τους 12 καλυτερους γιατι τοτε καποιοι θα ειναι παραπονεμενοι".Θελει αυτους που ξερουν μεχρι που μπορουν και που κανουν οτι ζηταει!Σε αυτην την κλιμακα και με αυτες τις παραμετρους πηρε τους καλυτερους δυνατους.
Oταν λεω φιλικα ,εννοω ολη την προετοιμασια και απο οτι φαινεται ο Καββαδας αδραξε την ευκαιρια οσο κι εαν δεν αρεσει σε καποιους!
tuareg
QUOTE (tReason @ Aug 29 2013, 18:11 ) *
Καλα ο ριπ την φορουσε παντα,θα την δουμε λοιπον και αυτη την επιλογη του ιταλου



α)κανενας σοβαρος προπονητης δεν κρινει ενα παικτη απο τα φιλικα οταν εχει μια σεζον 80 αγωνων πισω του
β)ειδικα αν τον βαζει 7-8 λεπτα ενω βαζει καποιον αλλον 20 δεν ειναι δικαια η συγκριση.
Απο τα φιλικα μονο κοροιδο μπορεις να πιαστεις


ε τοτε τι τα κανουμε τα φιλικα?
με τη λογικη σου ας επαιρνε και το Κωστα το Χαριση που τον εκανε το Καββαδα μια απο χορτα στα πλευ οφφ.
Στη τελικη ο τριτος σεντερ για 7-8 λεπτα θα ηταν ουτως η αλλως..
Δε λετε να συνειδητοποιησετε οτι η εθνικη δεν ειναι αλλ σταρ γκειμ τα στοιχεια που δινει ο Βουγιουκας τα δινουν σε καλυτερο βαθμο οι μαυροκεφ-μπουρουσης.
BasketZilla
Συμφωνω 100% με την επιλογη του εθνικου σταρ.
Συγκριση μεταξυ Καββαδα και Βουγιουκα σαν μπασκετικη αξια δεν υπαρχει, καθως ο Ιαν ειναι ενας καλουτσικος ψηλος με ωραια τεχνικη ενω ο Μπιλης ετυχε απλα να ειναι ο πιο ψηλος ελληνας μποντυ-μπιλντερ. Ομως αν επαιρνε Βουγιουκα θα ειχε τρεις ψηλους με αδυναμια σε αμυνα και ξυλο. Ο Καββαδας συμπληρωνει καλυτερα τους αλλους δυο , θα εχει συγκεκριμενο ρολο και θα ειναι και χαρουμενος με αυτον.

Υ.Γ. Οσο και να προσπαθησει ο Καββαδας, Χρηστος Τσεκος δεν θα γινει ποτε. Σε αναπολουμε αρχοντα!
Rated: (en)joy
Πραγματικά δεν περίμενα μερικές εβδομάδες πριν ότι έχοντας στο 5 πληθώρα παικτών όπως οι Κουφός, Μπουρούσης, Σχορτσιανίτης, Βουγιούκας κ Μαυροκεφαλίδης (4-5άρι) θα έβλεπα τον Καββαδά στην 3άδα των center της Εθνικής σε τελική φάση επίσημης διοργάνωσης...να όμως που κ οι διάφορες συγκυρίες τα'φεραν έτσι ώστε να τον δούμε κ μάλιστα χωρίς αρκετοί να το θεωρήσουμε κ μεγάλη έκπληξη.
Καταλαβαίνω ότι ο Τρινκιέρι προτίμησε τον Καββαδά λόγω αισθητής διαφοράς υπέρ του Βουγιούκα στον συνδυασμό φόρμα του παίκτη/διάθεση/σωματική κατάσταση αλλά η όποια ανησυχία μου έγκειται στο ότι περισσότερο δείχνει να έχασε την κλήση ο ίδιος ο Βουγιούκας με τη κατάσταση στην οποία εμφανίστηκε -πρώτα σωματικώς γιατί αυτό χτυπάει πρώτα στο μάτι κ μετά λόγω ενέργειας,διάθεσης στην άμυνα, στοιχεία στα οποία ανέκαθεν θεωρούταν μέτριος- παρά να την κέρδισε ο Καββαδάς. Στον ρόλο πάντως που τον επέλεξε ο Τρινκιέρι -αυτόν του αναλώσιμου center- σίγουρα αλληλοσυμπληρώνεται με τους υπόλοιπους ψηλούς μας καλύτερα από τον Ίαν αν και πλέον χάνουμε στο παιχνίδι με την πλάτη στο καλάθι-παιχνίδι που είχαμε από Σόφο κ Βουγιούκα-εξού κ ο λόγος που περίμενα -προ άρνησης Κουφού- ότι ένας απ'τους Σόφο κ Ίαν θα βρίσκονταν στην τελική 12άδα...
ssoulliss
Λοιπόν...Σέβομαι απόλυτα την επιλογή Τρινκέρι. Κάτι ξέρει παραπάνω από εμάς. Εύχομαι η εθνική μας να ππετύχει τους στόχους της.

Παλαιότερα είχα πει ότι η ομάδα θέλει ανανέωση, με τις επιλογές Καββαδά(πρώτη φορά), Σλούκα(πλέον με ρόλο),Παπανικολάου(βασικός) η εθνική κάνει σιγά-σιγά τη μετάβαση στη νέα γενιά.

Όμως κινδυνεύει να ανοίξει πληγές με την ενδιάμεση φουρνιά.

Ο Βασιλειάδης κόπηκε το 2009,το 2010 τελευταίος και φέτος.
Ο Βουγιούκας τα τελευταία τρια χρόνια(2011,2012,2013) και το 2010 δεν είχε ρόλο.
Ο Κουφός χλευάστηκε από μερίδα του τύπου και από τον βοηθό shot.gif Παπανικολάου!
Ο Καλάθης του χρεώθηκε η μη παρουσία τη στιγμή που η ομοσπονδία το ήξερε προ διμήνου. Εδώ ανέλαβε δράση ο Φιλίππου.

Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε 2 χρόνια να ενσωματωθεί στην εθνική ξανά. Μήπως κάποιοι από τους παραπάνω κάνουν καιρό να ξαναπαίξουν;

Μήπως αποσυρθούν;

Νομίζω ότι στην αρχή της προετοιμασίας δεν πρέπει να δόθηκαν οι απαραίτητες εξηγήσεις στους παίκτες. Δηλαδή δεν ξέραμε ότι άνευ Κουφού δεν υπάρχει αμυντική κατέυθυνση στο 5; Ποιος ο Σόφο; ο Βουγιού; ο Μπουρούσης;. Το ήξερε ο Τρινκέρι αλλά κάλεσε τους καλύτερους. Το ίδιο και στη θέση 4. Ήξερε ότι ίσως έπρεπε να κόψει έναν. Μετά όμως θα υπήρχε μουρμούρα. Ο Φώτσης ο αρχηγός,ο Καιμακόγλου ο μαχητής,ο Πρίντεζης ο καλύτερος. Πιστέυω ότι όντως έχανε τον ύπνο του με την επιλογή της δωδεκάδας καθώς πήρε ρίσκο που μακάρι να του βγει.

Θα΄το δούμε σε λίγες μέρες.
Timemaster
QUOTE(keraynopoylos @ Aug 29 2013, 18:35 ) *
Ελα, παραδεχτειτε το...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ δωδεκαδα που δε θα προκαλουσε απολυτες αντιδρασεις και τελεσιγραφα.

Ολοι πιστευουμε οτι η εθνικη ειναι καταδικασμενη σε διασυρμο εκτος και αν επιλεχθουν ακριβως οι παικτες που θελουμε και παιξουν ακριβως οπως θελουμε.

Χωρις περιθωρια αποκλισης.

Γιατι ξερουμε την απολυτη αληθεια του μπασκετ.

Μονο εμεις.

Φυσικα.


+1


QUOTE(tsouras o.a.c @ Aug 29 2013, 18:35 ) *
Ο κοουτς το ειπε ξεκαθαρα πριν απο 2 μερες,"Δεν μπορω να παρω τους 12 καλυτερους γιατι τοτε καποιοι θα ειναι παραπονεμενοι".Θελει αυτους που ξερουν μεχρι που μπορουν και που κανουν οτι ζηταει!Σε αυτην την κλιμακα και με αυτες τις παραμετρους πηρε τους καλυτερους δυνατους.
Oταν λεω φιλικα ,εννοω ολη την προετοιμασια και απο οτι φαινεται ο Καββαδας αδραξε την ευκαιρια οσο κι εαν δεν αρεσει σε καποιους!


Μπορώ να πω πως όσο ρίσκο είναι το να πάμε με 3,5 παίχτες για δύο θέσεις τόσο ασφαλής είναι η επιλογή του Καββαδά...
Κακά τα ψέματα αν τραυματιστεί ο Μπουρούσης ή ο Μαυροκεφαλίδης δε θα μπορέσει κάποιος άλλος να τους αντικαταστήσεις τουλάχιστον πήρε μαζί του κάποιον που στο πεντάλεπτο που θα παίζει (αν παίζει) θα τα δώσει όλα και θα κάνει την βρώμικη δουλειά κάτι που σίγουρα δε θα έκανε ο Βουγιούκας.

Υ.Γ. Με την περιφέρεια που έχουμε δε χρειάζεται ο τρίτος σέντερ μας να είναι ο Χακίμ για να σκοράρει. Το σημαντικό είναι να υποδέχονται σωστά την μπάλα, μετά το καλάθι είναι εύκολο.




QUOTE(doctorjekil @ Aug 28 2013, 20:42 ) *
Οχι θα κατσει να σκασει ο Ιταλος,εκανε πλει μεικερ τον Μπραμος και οταν ηταν εξω ο Σπανουλης επαιξε με 4 φοργουορντ και προσπαθησε να δημιουργησει απο το ποστ,για να δουμε αν θα του βγει


όταν κόπηκαν οι δύο γκαρντ....
στο μυαλό μου ήρθε η Τουρκία που μας κέρδισε πριν κάποια χρόνια με μια πεντάδα με μέσο όρο ύψους τα 2,05
δε θυμάμαι καλά την πεντάδα αλλά θυμάμαι που την αποτελούσαν μόνο θηρία.

Αν καταφέρει ο Ιταλός να χωρέσει τους:
Ζήση (1,97)
Περπέρογλου (2,03)
Παπανικολάου (2,06)
Φωτσης (2,09)
Μπουρούσης (2,13)
στην ίδια πεντάδα τότε θα είναι κάτι το εντυπωσιακό.

Όπως και να έχει η Ελλάδα από ομάδα των τρομερών γκαρντ γίνεται ομάδα τον φοργουορντ
nicolas76
Πάντως θα πρέπει να είναι πολύ πικρό 3η συνεχόμενη χρονιά να κόβεσαι στην προεπιλογή.
Το εχει ζήσει με τους πιο απιθανούς τρόπους(2φορές Μαυροειδή, φέτος από Καββαδά που δεν ήταν καν σε προεπιλογή).
Ουτε ρούκι δεν θα το έπαιρνε πολυ άνετα το γεγονός...Πόσο μάλλον που έχει και μία πορεία...

Εγώ (χωρίς καμία ιδιαίτερη συμπάθεια για τον Βουγιουκα), πραγματικά τον λυπήθηκα...
θα είχαν σπάσει τα νεύρα μου να χάνω έτσι τα καλοκαίρια...
Timemaster
QUOTE(nicolas76 @ Aug 29 2013, 20:31 ) *
Πάντως θα πρέπει να είναι πολύ πικρό 3η συνεχόμενη χρονιά να κόβεσαι στην προεπιλογή.
Το εχει ζήσει με τους πιο απιθανούς τρόπους(2φορές Μαυροειδή, φέτος από Καββαδά που δεν ήταν καν σε προεπιλογή).
Ουτε ρούκι δεν θα το έπαιρνε πολυ άνετα το γεγονός...Πόσο μάλλον που έχει και μία πορεία...

Εγώ (χωρίς καμία ιδιαίτερη συμπάθεια για τον Βουγιουκα), πραγματικά τον λυπήθηκα...
θα είχαν σπάσει τα νεύρα μου να χάνω έτσι τα καλοκαίρια...



εγώ ποιο πολύ λυπάμαι τον Βασιλειάδη που ή κόβεται ή δεν έχει σημαντικό ρόλο και ας είναι παίχτης μιας ηλικίας
ας είναι παίχτης ενός κύρους
και ας τρέχει σαν κύριος στις προετοιμασίες και δε δείχνει αδιάφορος.

από την άλλη τον Βούγιουκα κάθε φορά τον βλέπω μαλθακό και υποτονικό στις προετοιμασίες και δεν τον έχω να καίγεται για να πάει στο Ευρωπαικό.
doctorjekil
QUOTE(Timemaster @ Aug 29 2013, 20:39 ) *
εγώ ποιο πολύ λυπάμαι τον Βασιλειάδη που ή κόβεται ή δεν έχει σημαντικό ρόλο και ας είναι παίχτης μιας ηλικίας
ας είναι παίχτης ενός κύρους
και ας τρέχει σαν κύριος στις προετοιμασίες και δε δείχνει αδιάφορος.

από την άλλη τον Βούγιουκα κάθε φορά τον βλέπω μαλθακό και υποτονικό στις προετοιμασίες και δεν τον έχω να καίγεται για να πάει στο Ευρωπαικό.

Ρε παιδια τι μαλθακος και υποτονικος?τοσα χρονια ετσι ειναι το στυλ του Βουγιουκα,δεν παει να πει οτι βαριεται η οτι δεν προσπαθει...και δεν νομιζω να ηταν κανενας απο μας στις προπονησεις για να ξερουμε αν ηταν αδιαφορος η αν προσπαθουσε

QUOTE(Timemaster @ Aug 29 2013, 20:19 ) *
+1




Μπορώ να πω πως όσο ρίσκο είναι το να πάμε με 3,5 παίχτες για δύο θέσεις τόσο ασφαλής είναι η επιλογή του Καββαδά...
Κακά τα ψέματα αν τραυματιστεί ο Μπουρούσης ή ο Μαυροκεφαλίδης δε θα μπορέσει κάποιος άλλος να τους αντικαταστήσεις τουλάχιστον πήρε μαζί του κάποιον που στο πεντάλεπτο που θα παίζει (αν παίζει) θα τα δώσει όλα και θα κάνει την βρώμικη δουλειά κάτι που σίγουρα δε θα έκανε ο Βουγιούκας.

Υ.Γ. Με την περιφέρεια που έχουμε δε χρειάζεται ο τρίτος σέντερ μας να είναι ο Χακίμ για να σκοράρει. Το σημαντικό είναι να υποδέχονται σωστά την μπάλα, μετά το καλάθι είναι εύκολο.






όταν κόπηκαν οι δύο γκαρντ....
στο μυαλό μου ήρθε η Τουρκία που μας κέρδισε πριν κάποια χρόνια με μια πεντάδα με μέσο όρο ύψους τα 2,05
δε θυμάμαι καλά την πεντάδα αλλά θυμάμαι που την αποτελούσαν μόνο θηρία.

Αν καταφέρει ο Ιταλός να χωρέσει τους:
Ζήση (1,97)
Περπέρογλου (2,03)
Παπανικολάου (2,06)
Φωτσης (2,09)
Μπουρούσης (2,13)
στην ίδια πεντάδα τότε θα είναι κάτι το εντυπωσιακό.

Όπως και να έχει η Ελλάδα από ομάδα των τρομερών γκαρντ γίνεται ομάδα τον φοργουορντ

Η Τουρκια στο μουντομπασκετ του 2010 επαιζε με 2 τον Τουρκογλου και 3 τον Ιλιασοβα,αλλα στην αμυνα επαιζε ζωνη,εμεις παιξαμε κυριως με 3 τον Καιμακογλου και οχι τον Παπανικολαου ωστε να εχουμε μια επιπλεον επιλογη στο ποστ...
Timemaster
QUOTE(doctorjekil @ Aug 29 2013, 21:11 ) *
Ρε παιδια τι μαλθακος και υποτονικος?τοσα χρονια ετσι ειναι το στυλ του Βουγιουκα,δεν παει να πει οτι βαριεται η οτι δεν προσπαθει...και δεν νομιζω να ηταν κανενας απο μας στις προπονησεις για να ξερουμε αν ηταν αδιαφορος η αν προσπαθουσε


Η Τουρκια στο μουντομπασκετ του 2010 επαιζε με 2 τον Τουρκογλου και 3 τον Ιλιασοβα,αλλα στην αμυνα επαιζε ζωνη,εμεις παιξαμε κυριως με 3 τον Καιμακογλου και οχι τον Παπανικολαου ωστε να εχουμε μια επιπλεον επιλογη στο ποστ...


μα συμφωνώ πως το στυλ του είναι έτσι.
μέσα στο παιχνίδι του δε δίνει ποτέ το κάτι παραπάνω. Τη λίγο μεγαλύτερη προσπάθεια την ας πούμε ελαφρός περιττή κίνηση, το πάθος κ.λ.π.
κάτι που για μένα δείχνει πως όλο αυτό (το μπάσκετ όχι μόνο την Εθνική) το κάνει από αγγαρία.
Δείξε λιγάκι ότι το θέλεις ότι θα παλέψεις.


Αναφέρεσαι στην πεντάδα στο παιχνίδι με την Τουρκία ή για τώρα το ακρόπολης;
doctorjekil
QUOTE(Timemaster @ Aug 29 2013, 21:54 ) *
μα συμφωνώ πως το στυλ του είναι έτσι.
μέσα στο παιχνίδι του δε δίνει ποτέ το κάτι παραπάνω. Τη λίγο μεγαλύτερη προσπάθεια την ας πούμε ελαφρός περιττή κίνηση, το πάθος κ.λ.π.
κάτι που για μένα δείχνει πως όλο αυτό (το μπάσκετ όχι μόνο την Εθνική) το κάνει από αγγαρία.
Δείξε λιγάκι ότι το θέλεις ότι θα παλέψεις.


Αναφέρεσαι στην πεντάδα στο παιχνίδι με την Τουρκία ή για τώρα το ακρόπολης;

Για το ακροπολης λεω...
captain charisma
πολυς κοσμος διαφωνει με την επιλογη του καββαδα...ο ρολος του θα ειναι πολυ μικρος στο ευρωμπασκετ..απλα θα μπαινει να κανει τα φαουλ του στα καλυτερα 5αρια των αντιπαλων και να τους παιξει καλη αμυνα...στην ουσια θα χει το ρολο που ειχε ο ''ντιρκ'' και ο βασιλοπουλος το 2005...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.