Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
CrossoverOnE
QUOTE(j-kidd13 @ May 8 2009, 01:57 ) *
Το να το ζητησει ο ιδιος ο παιχτης δεν ξερω αν ειναι ιδιαιτερα πιθανο...Εδω ακους παιχτες που λογω τραυματισμου χανουν μεγαλα παιχνιδια,να λενε οτι δεν αντεχουν να βλεπουν τους συμπαιχτες τους να παιζουν,και αυτοι να μην μπορουν να κανουν τιποτα,και απλα να κοιτουν απο τον παγκο η την εξεδρα...Οπως ο Ζησης με την εθνικη οταν τον χτυπησε ο Βαρεζαο...

Kαι τι ακριβως θα λεγε ενας παικτης που λογω τραυματισμου θα χανε την εθνικη;Ειμαι χαρουμενος που τραυματιστηκα και ετσι εχω την ευκαιρια να ξεκουραστω; smiley.gif Ο Ζησης ετσι και αλλιως για το συγκεκριμενο περιστατικο τι αλλο θα μπορουσε να σκεφτει;Καταρχας εφαγε ολο το παλουκι της καλοκαιρινης προετοιμασιας και επαιξε και τα πρωτα παιχνιδια...μετα απο αυτη τη ταλαιπωρια εννοειται οτι το μονο που θες ειναι να παιξεις..
stefan
QUOTE(CrossoverOnE @ May 8 2009, 23:42 ) *
Kαι τι ακριβως θα λεγε ενας παικτης που λογω τραυματισμου θα χανε την εθνικη;Ειμαι χαρουμενος που τραυματιστηκα και ετσι εχω την ευκαιρια να ξεκουραστω; smiley.gif Ο Ζησης ετσι και αλλιως για το συγκεκριμενο περιστατικο τι αλλο θα μπορουσε να σκεφτει;Καταρχας εφαγε ολο το παλουκι της καλοκαιρινης προετοιμασιας και επαιξε και τα πρωτα παιχνιδια...μετα απο αυτη τη ταλαιπωρια εννοειται οτι το μονο που θες ειναι να παιξεις..


Για τους αθλητες αυτου του επιπεδου,το να παιζουν ειναι σαν να ζουν.
Οταν δεν παιζουν,δεν νιωθουν σε καμια περιπτωση καλα.
Αρα ειναι φυσιολογικο να κανουν τα παντα για αυτο.

Βεβαια οταν νιωθουν οτι εχουν κουραστει πανω απο το επιτρεπτο και συνηθισμενο
δεν ειναι κακο να χασουν μια διοργανωση.
Επιστρεφουν πιο δυνατοι και βοηθανε και την εκαστοτε ομαδα περισσοτερο.
j-kidd13
QUOTE(CrossoverOnE @ May 8 2009, 23:42 ) *
Kαι τι ακριβως θα λεγε ενας παικτης που λογω τραυματισμου θα χανε την εθνικη;Ειμαι χαρουμενος που τραυματιστηκα και ετσι εχω την ευκαιρια να ξεκουραστω; smiley.gif Ο Ζησης ετσι και αλλιως για το συγκεκριμενο περιστατικο τι αλλο θα μπορουσε να σκεφτει;Καταρχας εφαγε ολο το παλουκι της καλοκαιρινης προετοιμασιας και επαιξε και τα πρωτα παιχνιδια...μετα απο αυτη τη ταλαιπωρια εννοειται οτι το μονο που θες ειναι να παιξεις..

Φαντασου λοιπον το να ειναι υγιεις και να μπορουν αγωνιστουν,αλλα να ειναι εκτος ομαδας,για ξεκουραση...Αυτο ειναι χειροτερο.
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 9 2009, 04:01 ) *
Φαντασου λοιπον το να ειναι υγειεις και να μπορουν αγωνιστουν,αλλα να ειναι εκτος οαμδας,για ξεκουραση...Αυτο ειναι χειροτερο.


Εσενα ο Τσαρτσαρης δηλαδη σου φαινεται για υγιης?
Γιατι εμενα μου φαινεται πιο κουρασμενος και απο αλογο ιπποδρομου μετα απο 15 συνεχεις κουρσες.
Και να χασει π.χ ο Τσαρτσαρης η' ο Ζησης το Ευρωμπασκετ
εχουν διοργανωσεις που μπορουν να παιξουν.
Και θα ξεκουραστουν για να επανελθουν δριμυτεροι και η ομαδα θα ευνοηθει απο αυτο.
j-kidd13
QUOTE(stefan @ May 9 2009, 04:03 ) *
Εσενα ο Τσαρτσαρης δηλαδη σου φαινεται για υγιης?
Γιατι εμενα μου φαινεται πιο κουρασμενος και απο αλογο ιπποδρομου μετα απο 15 συνεχεις κουρσες.
Και να χασει π.χ ο Τσαρτσαρης η' ο Ζησης το Ευρωμπασκετ
εχουν διοργανωσεις που μπορουν να παιξουν.
Και θα ξεκουραστουν για να επανελθουν δριμυτεροι και η ομαδα θα ευνοηθει απο αυτο.

O Ζησης απο τι να ξεκουραστει?
Σιγα την κοπιαστικη σεζον που κανει.
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 9 2009, 04:13 ) *
O Ζησης απο τι να ξεκουραστει?
Σιγα την κοπιαστικη σεζον που κανει.


Ο Ζησης ειναι αλλη περιπτωση.Διανυει μια περιοδο αγωνιστικης απραξιας
αλλα και ντεφορμαρισματος.Ισως καποιος παικτης με "γεματη" σεζον να ηταν πιο χρησιμος.
Vas
Βασικά από ότι βλέπω υπάρχουν οι στανταρ:

Παπαλουκάς-Σπανούλης-Διαμαντίδης
Βασιλόπουλος-Περπέρογλου
Φώτσης-Μπουρούσης

Μετά έχουμε

Νικ Καλάθης - Ζήσης
Κουφός - Γλυνιαδάκης
Μαυροκεφαλίδης - Πρίντεζης

Αφού πολλές ομάδες δεν θα κατέβουν με full ομάδες, θα ήταν καλή ευκαιρία για ανανέωση στην ομάδα. Το έχουμε και εμείς ανάγκη...
CrossoverOnE
QUOTE(stefan @ May 9 2009, 03:58 ) *
Για τους αθλητες αυτου του επιπεδου,το να παιζουν ειναι σαν να ζουν.
Οταν δεν παιζουν,δεν νιωθουν σε καμια περιπτωση καλα.
Αρα ειναι φυσιολογικο να κανουν τα παντα για αυτο.

Βεβαια οταν νιωθουν οτι εχουν κουραστει πανω απο το επιτρεπτο και συνηθισμενο
δεν ειναι κακο να χασουν μια διοργανωση.
Επιστρεφουν πιο δυνατοι και βοηθανε και την εκαστοτε ομαδα περισσοτερο.

Δε νομιζω οτι τειθεται συγκριση σε αυτο το θεμα.Θεωρω οτι πχ και ο Διαμαντιδης και ενας παικτης Β Εθνικης το ιδιο αγαπουν το μπασκετ.Εγω μιλησα συγκεκριμενα για τη δικη μας Εθνικη.Οι περισσοτεροι παικτες εχουν δωσει το παρον σε συνεχη τουρνουα και ειναι απολυτα λογικο να κουραζονται και να θελουν ξεκουραση.Δεν ειπα οτι θα απεφευγαν την ομαδα απο βαρεμαρα.Απλα ειμαι της αποψης οτι αν επαιζαν για εθνικη αλλης χωρας ενδεχομενως να βλεπαμε πιο συχνα απουσιες για ξεκουραση.Στην Ελλαδα πολυ ευκολα θα ετρωγε λασπη ενας παικτης γι αυτο το λογο.Μη ξεχναμε οτι μολις περσι μετα απο χρονια παρουσιαστηκε παικτης που αυτοθελητα απουσιασε απο την προεπιλογη της Εθνικης για λογους ξεκουρασης (Ντικουδης).Κατα ταλλα καλο ειναι ο Καζλαουσκας να μην ακολουθησει τη πεπατιμενη και να αφησει το δικο του στιγμα (αν διαθετει :Ρ) οποτε θα θελα να δω νεα προσωπα και νεα πραγματα στην Εθνικη.
zoze
QUOTE(CrossoverOnE @ May 12 2009, 12:10 ) *
Δε νομιζω οτι τειθεται συγκριση σε αυτο το θεμα.Θεωρω οτι πχ και ο Διαμαντιδης και ενας παικτης Β Εθνικης το ιδιο αγαπουν το μπασκετ.Εγω μιλησα συγκεκριμενα για τη δικη μας Εθνικη.Οι περισσοτεροι παικτες εχουν δωσει το παρον σε συνεχη τουρνουα και ειναι απολυτα λογικο να κουραζονται και να θελουν ξεκουραση.Δεν ειπα οτι θα απεφευγαν την ομαδα απο βαρεμαρα.Απλα ειμαι της αποψης οτι αν επαιζαν για εθνικη αλλης χωρας ενδεχομενως να βλεπαμε πιο συχνα απουσιες για ξεκουραση.Στην Ελλαδα πολυ ευκολα θα ετρωγε λασπη ενας παικτης γι αυτο το λογο.Μη ξεχναμε οτι μολις περσι μετα απο χρονια παρουσιαστηκε παικτης που αυτοθελητα απουσιασε απο την προεπιλογη της Εθνικης για λογους ξεκουρασης (Ντικουδης).Κατα ταλλα καλο ειναι ο Καζλαουσκας να μην ακολουθησει τη πεπατιμενη και να αφησει το δικο του στιγμα (αν διαθετει :Ρ) οποτε θα θελα να δω νεα προσωπα και νεα πραγματα στην Εθνικη.




Λοιπόν... Πρόταση

12 άδα εθνικής

Πλέι μέικερ: Σπανούλης - Παπαλουκάς - Ζήσης
2άρια: Τσαλδάρης - Βασιλιάδης (λόγω 3ποντου)
3άρια: Πέρπε - Βασιλό - Παπανικολάου (ΑΕΚ)
4άρια: Φώτσης - Πρίντεζης
5άρια: Κουφός - Μπουρούσης

Μ αυτό το ρόστερ, με σκληρή άμυνα και παιχνίδι κάτω απ' το καλάθι διεκδικεί τετράδα, με δεδομένο ότι κι οι άλλες ομάδες θα χουν ελλείψεις....
Αλλά για κάτι παραπάνω δύσκολα...
taraboura
QUOTE(zoze @ May 13 2009, 15:27 ) *
Λοιπόν... Πρόταση

12 άδα εθνικής

Πλέι μέικερ: Σπανούλης - Παπαλουκάς - Ζήσης
2άρια: Τσαλδάρης - Βασιλιάδης (λόγω 3ποντου)
3άρια: Πέρπε - Βασιλό - Παπανικολάου (ΑΕΚ)
4άρια: Φώτσης - Πρίντεζης
5άρια: Κουφός - Μπουρούσης

Μ αυτό το ρόστερ, με σκληρή άμυνα και παιχνίδι κάτω απ' το καλάθι διεκδικεί τετράδα, με δεδομένο ότι κι οι άλλες ομάδες θα χουν ελλείψεις....
Αλλά για κάτι παραπάνω δύσκολα...

Θεωρώ ότι η Εθνική δεν θα πρέπει να παραταχθεί χωρίς το Διαμαντίδη. Γενικά, είναι πολύ καλή ιδέα αυτό το ρόστερ.
Gravedigger
QUOTE (taraboura @ May 13 2009, 19:19 ) *
Θεωρώ ότι η Εθνική δεν θα πρέπει να παραταχθεί χωρίς το Διαμαντίδη. Γενικά, είναι πολύ καλή ιδέα αυτό το ρόστερ.

Εμένα δεν μ'αρέσει...Που πάμε με τέτοια 2άρια και τον Παπανικολάου στο 3???
a bullet for your head
QUOTE(zoze @ May 13 2009, 15:27 ) *
Λοιπόν... Πρόταση

12 άδα εθνικής

Πλέι μέικερ: Σπανούλης - Παπαλουκάς - Ζήσης
2άρια: Τσαλδάρης - Βασιλιάδης (λόγω 3ποντου)
3άρια: Πέρπε - Βασιλό - Παπανικολάου (ΑΕΚ)
4άρια: Φώτσης - Πρίντεζης
5άρια: Κουφός - Μπουρούσης

Ροστερ χωρις τον Διαμαντιδη.. 39.gif
Θα προτιμουσα τον Νικ Καλαθης αντι του Τσαλδαρη και καποιο καθαρο ψηλο αντι του Παπανικολαου(κατα προτιμηση τον Μαυροκεφαλιδη).
Νομιζω οτι οι παικτες στην Εθνικη, θα πρεπει να προστιθενται σταδιακα και για ενα βαθος χρονου.
Δεν νομιζω οτι θα ηταν καλη ιδεα το να ντεμπουταρει στα 30 του ο Τσαλδαρης η' να επανελθει στα 32 του ο Παπανικολαου.
Ασε που φαινεται αχρειαστο να υπαρχουν 3 σμολ-φοργουρντ.
Ελπιζω σ'αυτο το Ευρωμπασκετ να ''ξανα-κερδισουμε'' τον Ζηση..αυτο ειναι το σημειο ''κλειδι''..και που θα μπορουσε να γινει μια πιο συντηρητικη χρησιμοποιηση των Διαμαντιδη & Παπαλουκα..
GK_23
QUOTE(zoze @ May 13 2009, 15:27 ) *
Λοιπόν... Πρόταση

12 άδα εθνικής

Πλέι μέικερ: Σπανούλης - Παπαλουκάς - Ζήσης
2άρια: Τσαλδάρης - Βασιλιάδης (λόγω 3ποντου)
3άρια: Πέρπε - Βασιλό - Παπανικολάου (ΑΕΚ)
4άρια: Φώτσης - Πρίντεζης
5άρια: Κουφός - Μπουρούσης

Μ αυτό το ρόστερ, με σκληρή άμυνα και παιχνίδι κάτω απ' το καλάθι διεκδικεί τετράδα, με δεδομένο ότι κι οι άλλες ομάδες θα χουν ελλείψεις....
Αλλά για κάτι παραπάνω δύσκολα...


Ο Τσαλδάρης δε νομίζω πως έχει θέση στην εθνική φέτος. Δεν κάνει καθόλου καλή χρονιά. Νομίζω πως οι Παπαμακάριος και Καλαμπόκης μπορούν να προσφέρουν περισσότερα. Και τα τρία 3αρια είναι μάλλον υπερβολή. Σίγουρα δε θα είναι ότι καλύτερο να επιστρέψει στα 32 ο Παπανικολάου στην ομάδα αλλά ο καλός Δημητράκης τα σημερινά 3άρια του ελληνικού μπάσκετ τα έχει για "πρωινό"...Επίσης θέλουμε και άλλο ψηλό στην ομάδα εκτός από τους παραπάνω 4, με το Γλυνιαδάκη κατά την άποψή μου να είναι ο καταλληλότερος.
zoze
QUOTE(sixama23 @ May 14 2009, 10:29 ) *
Ο Τσαλδάρης δε νομίζω πως έχει θέση στην εθνική φέτος. Δεν κάνει καθόλου καλή χρονιά. Νομίζω πως οι Παπαμακάριος και Καλαμπόκης μπορούν να προσφέρουν περισσότερα. Και τα τρία 3αρια είναι μάλλον υπερβολή. Σίγουρα δε θα είναι ότι καλύτερο να επιστρέψει στα 32 ο Παπανικολάου στην ομάδα αλλά ο καλός Δημητράκης τα σημερινά 3άρια του ελληνικού μπάσκετ τα έχει για "πρωινό"...Επίσης θέλουμε και άλλο ψηλό στην ομάδα εκτός από τους παραπάνω 4, με το Γλυνιαδάκη κατά την άποψή μου να είναι ο καταλληλότερος.



Kατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να κοιτάς μόνο τη χρονιά που κάνει ο παίκτης αλλά και τα χαρακτηριστικά του...
Θέλουμε παίκτες με καλό σουτ και δυστυχώς δεν έχει τέτοιους το ελληνικό μπάσκετ...

Ο Τσαλδάρης είναι ένας τέτοιος... Kαι είναι αρκετά εύστοχος στα ελέυθερα σουτ 3π...

Όπως και ο Βασιλιάδης

Για τα 3 τριάρια, μπορούμε να ανεβάσουμε το Βασιλόπουλο στο 4, δημιουργώντας του στην επίθεση χώρο για το τρίποντο...
Ελεύθερος το χει...

Με Παπανικολάου στο 3 και Βασιλόπουλο στο 4, μπορούμε να ακολουθήσουμε όλες τις αλλαγές στην άμυνα και να μην επιτρέψουμε τη δημιουργία μισ ματς...

Με πολλά 3άρια και 2άρια μπορούμε να πιέσουμε καλά το κατέβασμα της μπάλας για αρκετή ώρα, ανεβάζοντας στα 3/4 το Βασιλόπουλο...

Επιθετικά πόντους θα ζητήσουμε από τους ψηλούς Μπουρούση και Κουφό.... Τραβώντας 4 παίκτες στην περιφέρεια και απομονώντας στο 1-1 τους ψηλούς... Αλλά θα επιδιώξουμε και τη δημιουργία του Παπαλουκά στο Peak & Roll.... μαζί με Πρίντεζη - Μπουρούση. Επίσης μία από τις επιλογές είναι το σπλιτ ουτ και η extra πάσα μετά από Peak & Roll για ελεύθερο τρίποντο από τη γωνία...


Έτσι και θα ξεκουράσουμε παίκτες που έχουν τραβήξει λούκι, αλλά και θα αποβάλλουμε το άγχος από την ομάδα με τη δικαιολογία των ελλήψεων... Με το σχήμα αυτό και τηρουμένων των αναλογιών των αντιπάλων, μπορούμε κατά τη γνώμη μου να έχουμε αρκετές 'απαντήσεις΄ στους αντιπάλους στην άμυνα μας, να προβληματίσουμε αρκετά τη δημιουργία τους και το κατέβασμα της μπάλας, αλλά και να τους δημιουργήσουμε δυσεπίλυτα προβλήματα στην άμυνά τους.

Κομβικό σημείο: REBOUND.... Αν εκεί τα καταφέρουμε, μπορούμε και ψηλότερα από 4άδα....

ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ: Η συμπεριφορά της ομάδας εναντίον ζώνης....????


P.S. Η επιλογή των παικτών έγινε με κριτίριο την κατανομή ξεκάθαρων ρόλων στην ομάδα και τα αγωνιστικά χαρακτηριστικά αυτών ώστε να μπορέσουν να υποστη΄ριξουν το παραπάνω σχέδιο....
a bullet for your head
Φιλε zoze,το σκεπτικο σου εχει μια καλη λογικη και βαση.
Και εγω ειμαι της αποψης οτι θα πρεπει να λαμβανονται υποψιν τα χαρακτηριστικα των παικτων και να διδονται ετσι και οι αναλογοι ρολοι.
Σιγουρα χρειαζομαστε σουτερ(και χρειαζομασταν και στις προηγουμενες διοργανωσεις..)..
Ο Τσαλδαρης το χει,ομως αφενος ειναι 30αρης και αφετερου δεν ειναι και στη καλυτερη αγωνιστικη κατασταση.
Θα πρεπει να υπαρχει μια ομαλη κλιμακωση στα νεα προσωπα της Εθνικης.
Νομιζω οτι οι Βασιλειαδης,Περπερογλου(Ως εκπροσωποι της γενιας των 84'-85'),εχουν η' πρεπει να εχουν τον 1ο λογο.
Για την αγωνιστικη φιλοσοφια που καταθετεις,εμενα με βρισκεις συμφωνο..
Ενα παντρεμα δηλαδη της ηδη υπαρχουσας με την ''Αλα Ρικ Πιτινο'',μ'αρεσει παρα πολυ..
Ωστοσο,τα 3 σμολ-φοργουορντ ειναι ''πολυτελεια'',απ τη στιγμη που και με τους Φωτση,Πριντεζη στη θεση 4,μπορουμε να ανταπεξελθουμε στα σημεια που αναφερεις.
Νομιζω οτι μ'αυτη τη λογικη που παραθετεις,θα δινονταν λυσεις και σε αντιμετωπισεις αμυνων ζωνης.
Απ τη μια,θα διαθεταμε περισσοτερους καλους σουτερ,ενω με τη μεγαλυτερη ασκηση αμυντικης πιεσης(και κατ'επεκταση την αυξηση του ρυθμου),θα δινοταν μια επιπλεον λυση.
Παντως αναμενω με ενδιαφερον & περιεργεια την νεα Εθνικη υπο τις οδηγιες των Καζλαουσκας-Σφαιροπουλου..
Θα ηθελα μια ''απελευθερωση'' στον ρυθμο & στο επιθετικο κομματι..
benchwarmer
Εγω ειμαι της αποψης οτι οι Εθνικες θα πρεπει να εχουν μια "πορεια" μεσα στο χρονο, και οχι απλα να μαζευονται οσοι εκαναν καλη χρονια. Με αυτην την αποψη, δεν νομιζω οτι χωραει κανεις Παπανικολαου σε αυτην την ομαδα. Ο Γλυνιαδακης θα ηταν πολυ πιο χρησιμος.
Οπως επισης και ο Τσαλδαρης δεν χρειαζεται, καθως νομιζω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει ο Διαμαντιδης εξω. Παντως, αν μεινει καποιος εκ των Παπαλουκα η Διαμαντιδη εξω, θα υπαρξει μεγαλο προβλημα. Και προσωπικα θεωρω καλυτερη επιλογη τον Παπαμακαριο πχ απο τον Τσαλδαρη..
taraboura
Ξέρει κανείς αν έχει προχωρήσει το θέμα της ελληνοποίησης του Μπατίστ;
Green Warrior
QUOTE(taraboura @ May 14 2009, 14:29 ) *
Ξέρει κανείς αν έχει προχωρήσει το θέμα της ελληνοποίησης του Μπατίστ;



Αν προχωρήσει πιστεύω θα είναι μόνο για τον ΠΑΟ και δεν θα είναι εθνική.¨Για παπανικολάου παρά τον γεγονός ότι έκανε καλή χρονιά είναι πισωγύρισμα νομίζω ο κύκλος του στην ομάδα καλώς ή κακώς τελείωσε εδώ και λίγα χρόνια. Από την άλλη Τσαλδάρης Παπαμακ και Καλαμπόκης δεν ξέρω αλλά μου φαίνονται λίγοι για την εθνική

Το ρόστερ πάνω κάτω πιστεύω ότι πρέπει να είναι:

1. Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Ζήσης, Σπανούλης
2. Βασιλειάδης
3. Περπέργλου, Βασιλόπολος
4. Φώστης, Πρίντεζης/Μαυροκεφαλίδης
5. Μπουρούσης, Κουφός, Γλυνιαδάκης/Μαυροκεφαλίδης
taraboura
QUOTE(Green Warrior @ May 14 2009, 16:39 ) *
Αν προχωρήσει πιστεύω θα είναι μόνο για τον ΠΑΟ και δεν θα είναι εθνική.¨Για παπανικολάου παρά τον γεγονός ότι έκανε καλή χρονιά είναι πισωγύρισμα νομίζω ο κύκλος του στην ομάδα καλώς ή κακώς τελείωσε εδώ και λίγα χρόνια. Από την άλλη Τσαλδάρης Παπαμακ και Καλαμπόκης δεν ξέρω αλλά μου φαίνονται λίγοι για την εθνική

Το ρόστερ πάνω κάτω πιστεύω ότι πρέπει να είναι:

1. Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Ζήσης, Σπανούλης
2. Βασιλειάδης
3. Περπέργλου, Βασιλόπολος
4. Φώστης, Πρίντεζης/Μαυροκεφαλίδης
5. Μπουρούσης, Κουφός, Γλυνιαδάκης/Μαυροκεφαλίδης

Νομίζω ότι αυτή είναι η πιο δυνατή δωδεκάδα που μπορεί να υπάρξει αυτή τη στιγμή για την Εθνική. Υπεροπλία και στα γκαρντ αλλά και στη frontline.
GK_23
Ο Γιόνας Καζλάουσκας σε δηλώσεις που παραχώρησε στο περιθώριο τις εκδήλωσης για την παρουσίαση της νέας φανέλας της εθνικής ομάδας, είπε: «Η συμμετοχή της Εθνικής Ομάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα είναι μια νέα πρόκληση. Η Ελλάδα έχει μία πολύ δυνατή ομάδα, που πάντα στοχεύει ψηλά και έχει φιλοδοξίες. Παρακολουθώ όλους τους παίκτες και έχω στενή συνεργασία με την ομοσπονδία. Δεν είναι όμως ακόμη ώρα να ανακοινώσουμε κάτι. Υπάρχουν πολλοί καλοί παίκτες, αλλά δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα για το ποιοι θα κληθούν».

Πηγή: www.superbasket.gr

Ο Λιθουανός φαίνεται να έχει αποφασίσει για το ποιοι παίκτες θα κληθούν για προετοιμασία και έχω την εντύπωση πως δεν πρέπει να περιμένουμε δραματικές αλλαγές στο ρόστερ σε σχέση με προηγούμενα χρόνια.
taraboura
Ο Μάικ Μπατίστ ήταν την Παρασκευή ο καλεσμένος του Live Press Room στην επίσημη ιστοσελίδα της ΚΑΕ Παναθηναϊκός και απάντησε σε ερώτηση σχετικά με τη συμμετοχή του στην Εθνική. Συγκεκριμένα:

Τι γίνεται με το ελληνικό σου διαβατήριο; Και θα σκεφτείς την πιθανότητα να αγωνιστείς για την Εθνική Ομάδα αν προχωρήσει η διαδικασία;

"Αν έχω την ευκαιρία... Δεν ξέρω... Οι μισοί μου συμπαίκτες παίζουν στην Εθνική, παίκτες που τους νοιώθω σαν αδέλφια μου. Έχουμε εξαιρετική σχέση, οπότε γιατί όχι; Από την άλλη όμως δεν μου έχει προτείνει κανείς τίποτα, οπότε μέχρι τότε δεν μπορώ να πω τίποτα. Η απόφαση θα ληφθεί αν γίνει η πρόταση. Θα είναι δύσκολο πάντως, γιατί όταν τελειώνει η αγωνιστική περίοδος, το καλοκαίρι είναι σημαντικό για μένα. Να δω την οικογένειά μου, να ξεκουραστώ, γιατί το κορμί του κάθε αθλητή περνά πολλά στη διάρκεια της χρονιάς παίζοντας στο ψηλότερο δυνατό σε κάθε προπόνηση, σε κάθε αγώνα. Είμαι 31 χρονών, το Νοέμβριο θα γίνω 32, οπότε πιστεύω ότι το παράθυρο για μια τέτοια ευκαιρία μάλλον κλείνει. Την ίδια στιγμή αν μου γίνει μία πρόταση είναι κάτι που σίγουρα θα σκεφτώ και θα συζητήσω με τα αγαπημένα μου πρόσωπα, για να δω τι είναι καλύτερο για μένα, για να πω ένα ναι ή ένα όχι".

ΠΗΓΗ: www.contra.gr
Nobody's bigger than the game
Ανακοινώθηκε το ωρολόγιο πρόγραμμα των αγώνων του Ευρωμπάσκετ. http://greekbball.blogspot.com/2009/05/blog-post_2092.html


greekbball.blogspot.com
taraboura
Παρατηρείται μια γενική αποδυνάμωση των ομάδων που συμμετέχουν στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας και ίσως πράγματι να είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει σε μεγάλο βαθμό ανανέωση της Εθνικής.
benchwarmer
QUOTE(taraboura @ May 16 2009, 17:15 ) *
Παρατηρείται μια γενική αποδυνάμωση των ομάδων που συμμετέχουν στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας και ίσως πράγματι να είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει σε μεγάλο βαθμό ανανέωση της Εθνικής.


Κι αλλο? Εναν παιχτη ανω των 30 εχουμε....
Εγω θα λεγα ειναι ευκαιρια να κατεβουμε πληρεις και να παρουμε ενα χρυσο ακομα....
thrylos7
QUOTE
Κι αλλο? Εναν παιχτη ανω των 30 εχουμε....
Εγω θα λεγα ειναι ευκαιρια να κατεβουμε πληρεις και να παρουμε ενα χρυσο ακομα....


Ακριβώς! Ποια ανανέωση; Δε γίνεται να κάνουμε κάθε χρόνο ανανέωση.

Πολύ ενδιαφέρουσα η συνέντευξη του Καζλάουσκας στην κερκίδα του Σαββάτου σήμερα. Μαζί του ήταν και ο Σφαιρόπουλος.
a bullet for your head
Στις 7 Σεπτεμβρίου εναντίον των Σκοπίων θα κάνει πρεμιέρα η Εθνική ανδρών στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας. Η ώρα διεξαγωγής του αγώνα έχει οριστεί για τις 17:30 ενώ την επόμενη (8 Σεπτεμβρίου) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Κροατία (20:15). Στις 9 Σεπτεμβρίου (20:15) οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας θα παίξουν με το Ισραήλ ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις τους στη φάση των ομίλων.

Στο μεταξύ, στη φιλοσοφία του που δεν είναι άλλη από το γρήγορο μπάσκετ αναφέρθηκε ο oμοσπονδιακός κόουτς Γιόνας Καζλάουσκας σε συνέντευξη του στην ΕΡΤ, ενώ άφησε ανοικτή την πόρτα της Εθνικής στους Κουφό, Καλάθη και Σχορτσιανίτη… "Κάθε προπονητής έχει πίεση κι εγώ αισθάνομαι πίεση διότι η Ελλάδα είναι μία μεγάλη ομάδα, βρίσκεται σε πολύ υψηλό επίπεδο και πρέπει να έχει αποτελέσματα. Να είναι ψηλά. Δεν έχω πίεση λόγω της πρότερης παρουσίας του Παναγιώτη Γιαννάκη, ο οποίος έκανε σπουδαία δουλειά. Η Ελλάδα είναι μία μεγάλη πρόκληση", είπε αρχικά ο oμοσπονδιακός τεχνικός για να συμπληρώσει: "Δεν θέλω να μεταμορφώσω την Εθνική ομάδα. Έχω κάποιες ιδέες που με βάση τις ικανότητες των παικτών μπορούν να υλοποιηθούν. Για παράδειγμα ο Παπαλουκάς είναι πολύ καλός στο παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο. Το βασικό του λιθουανικού μπάσκετ είναι να βρίσκουμε πάντα την πιο κατάλληλη επιλογή. Πολλές φορές τα 24'' περνούν άσκοπα. Επίσης όσο περνάει ο χρόνος, ο επιθετικός αγχώνεται και έρχεται πολλές φορές σε αμηχανία. Μου αρέσει το γρήγορο μπάσκετ, αλλά έχει πολύ μεγάλη διαφορά το γρήγορο, από το βιαστικό μπάσκετ".

"Μη διστάζετε να σουτάρετε"

Κατά τα άλλα, ο Γιόνας Καζλάουσκας ανάφερε: "Το τελευταίο πράγμα που θα λέω στους παίκτες μου στα αποδυτήρια είναι το εξής: "Μη διστάζετε να σουτάρετε. Ακόμα κι αν αυτό το σουτ είναι στο πρώτο δευτερόλεπτο της επίθεσης", ενώ για το ζήτημα των επικείμενων απουσιών ορισμένων αθλητών, εξήγησε: "Οι εφημερίδες αναπαράγουν σενάρια για απουσία παικτών κι έτσι έρχονται στα αυτιά μου πολλά πράγματα. Εγώ δεν μπορώ να πω όμως αν θα απουσιάσει κάποιος, διότι εμένα δεν με έχει ενημερώσει κάποιος επισήμως για την πρόθεσή του να μην αγωνιστεί στην εθνική ομάδα φέτος. Ο Σαμπόνις έπαιζε στην Εθνική μέχρι τα 40 χρόνια. Πονάω, κι εγώ πονάω, αλλά μόνο όταν πεθάνω θα σταματήσω να πονάω. Έχω δει τον Καλάθη σε dvd να παίζει, ενώ τον Κουφό δεν τον έχω δει. Μαζί με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο θα πάμε στα σάμερ λιγκ στην Αμερική για να δούμε και να μιλήσουμε με τα δύο παιδιά. Με τον Κουφό πρέπει να κάνουμε πολλή δουλειά. Για παράδειγμα δεν πρέπει να τον βάζουμε με επιτίθεται με πλάτη αν το παιδί δεν μπορεί να παίξει με πλάτη".

Τέλος, ανέλυσε τον τρόπο με τον οποίο θα παίζει η Ελλάδα ενώ μίλησε και για τον Σχορτσιανίτη: "Η άμυνα είναι ο υπ' αριθμόν "1" στοιχείο του μπάσκετ. Απλά εμένα μου αρέσει και το γρήγορο μπάσκετ γι' αυτό θέλω μόνο να προσθέσω μερικές πινελιές. Να παίξουμε λίγο πιο γρήγορα και να μην διστάζουμε να σουτάρουμε. Για τον Σοφοκλή η πόρτα της Εθνικής ομάδας είναι ανοιχτή".

πηγη:basketblog.gr


giannis_
κατι μ λεει οτι ο μητσος δεν θα κατεβει με την εθνικη δυστυχως,και αν κατεβει στα μισα παιχνιδια δεν θα μπορει να παιξει,και γενικοτερα νομιζω οτι δεν θα μπορεσουμε να εκμεταλλευτουμε πληρως τις απουσιες των αλλων ομαδων και να χτυπησουμε αλλο ενα χρυσο καθως οι περισσοτεροι διεθνεις μας φετος ειχαν πολλους τραυματισμους και ειναι πολy κουρασμενοι για να αποδωσουν καλα sad.gif
GK_23
Τσαρτσαρής: "Time οut από την εθνική ομάδα"

http://www.sport24.gr/html/ent/951/ent.292951.asp
lakersdynasty
Η γατα λεει οτι και ο ΔΔ θα κανει εγχειρηση το καλοκαιρι στους κοιλιακους.

Ο Βασιλοπουλος θα κανει και αυτος εγχειρηση? Απλα τωρα κανει θεραπειες για να προλαβει τους τελικους?
benchwarmer
QUOTE(lakersdynasty @ May 17 2009, 12:12 ) *
Η γατα λεει οτι και ο ΔΔ θα κανει εγχειρηση το καλοκαιρι στους κοιλιακους.

Ο Βασιλοπουλος θα κανει και αυτος εγχειρηση? Απλα τωρα κανει θεραπειες για να προλαβει τους τελικους?


Κανεις δεν ξερει σιγουρα... Και για τον Μπουρουση ειχε ακουστει πριν κατι μηνες οτι μπορει να κανει εγχειρηση το καλοκαιρι, αλλα τελευταια δειχνει οτι ειναι καλα..

QUOTE(sixama23 @ May 17 2009, 12:10 ) *
Τσαρτσαρής: "Time οut από την εθνική ομάδα"

http://www.sport24.gr/html/ent/951/ent.292951.asp


Αναμενομενο, και θα τολμησω να πω οτι ουτως η αλλως δυσκολα θα εφτανε στην 12αδα. Οπως και δυσκολα θα επιστρεψει στην Εθνικη, θα ειναι 31 το '10.. Φωτσης, Πριντεζης, Μπουρουσης, Κουφος θα ειναι οι βασικοι στους ψηλους, και για 5ος μπορει να ειναι ο Γλυνιαδακης, ο Μαυροκεφαλιδης η ο Σοφο..
Πλεον ο 2ος μεγαλυτερος παιχτης μετα τον Παπαλουκα, ειναι ο Διαμαντιδης στα 29 του. Για αλλη μια φορα εγινε ανανεωση αυτην την διετια (μετα την 1η το 04), και παλι εντελως ανωδυνα (οσον αφορα το τι βλεπουμε στο ροστερ). Μενει να αποδειχτει και στο γηπεδο.

Timemaster
QUOTE(thrylos7 @ May 16 2009, 21:35 ) *
Ακριβώς! Ποια ανανέωση; Δε γίνεται να κάνουμε κάθε χρόνο ανανέωση.



ο μόνος λόγος που θα ήθελα ανανέωση είναι για να μπούνε τα δύο ''αμερικανάκια'' στην ομάδα.
τέτοιους παίχτες άμα δε τους βάλεις από νωρίς στο κλίμα και να τους κάνεις να το αγαπήσουν στο μέλλον δε θα μπορείς να τους πείσεις να έρθουν άμα έχουν έστω και μια μικρή καριέρα στο ΝΒΑ!!!

Air Kef
Kαλά έκανε ο Κώστας, του χρειαζόταν ένα καλοκαίρι ξεκούρασης. Μόνο καλό θα του κάνει, κι από του χρόνου που θα είναι αναγεννημένος θα μπορεί να ξαναδιεκδικήσει θέση στην 12άδα. Καλά θα κάνουν κι όσοι παίκτες γενικώς αισθάνονται έτσι, όπως πιθανότατα ο Παπαλουκάς κι ο ΔΔ.

Το μόνο κακό είναι ότι το Ευρωμπάσκετ εξασφαλίζει θέση και για το Παγκόσμιο, ενδεχομένως δλδ να μην πάρει κάποιος ταιμ άουτ για 1 χρονο, αλλά για 2. biggrin.gif
GK_23
QUOTE(Air Kef @ May 17 2009, 14:09 ) *
Το μόνο κακό είναι ότι το Ευρωμπάσκετ εξασφαλίζει θέση και για το Παγκόσμιο, ενδεχομένως δλδ να μην πάρει κάποιος ταιμ άουτ για 1 χρονο, αλλά για 2. biggrin.gif


Στο Παγκόσμιο θα πάνε οι πρώτοι 6 του Ευρωμπάσκετ. Η FIBA βέβαια θα δώσει και 5 wilds cards, οπότε και στην 6άδα να μη είμαστε πιστεύω ότι είναι αδύνατο να μη συμμετάσχουμε, έστω και με αυτόν το τρόπο.
Flash
QUOTE(sixama23 @ May 17 2009, 11:34 ) *
Στο Παγκόσμιο θα πάνε οι πρώτοι 6 του Ευρωμπάσκετ. Η FIBA βέβαια θα δώσει και 5 wilds cards, οπότε και στην 6άδα να μη είμαστε πιστεύω ότι είναι αδύνατο να μη συμμετάσχουμε, έστω και με αυτόν το τρόπο.


Συμφωνώ. Για αυτό και θεωρώ ότι αυτή είναι η ιδανική χρονιά και κάποιοι παίκτες να ξεκουραστούν και σε φέρελπεις νέους να δωθούν ευκαιρίες και πειράματα σε ότι αφορά τον τρόπο παιχνιδιού να γίνουν. Ας κάνουμε αυτά με βασικό γνώμονα την εικόνα που θα παρουσιάσουμε κυρίως σε 1-2 χρόνια.
kotzito
Ακουγεται εντονα οτι του χρονου τον Αυγουστο η Dream Team θα ερθει στο ΟΑΚΑ για δυο φιλικα με την Εθνικη μας.Για να δουμε,αν θα εχουμε την ευκαιρια να δουμε για πρωτη φορα σε ελληνικο εδαφος τoυς δυο καλυτερους παικτες του ΝΒΑ μαζι σε εναν αγωνα που πιο πολυ με σοου θα μοιαζει παρα με αγωνα προετοιμασιας.
giannis_
NBA goes to... Greece!
Δεν είναι λίγοι αυτοί που θα πλήρωναν μια περουσία για να ταξιδέψουν έστω μια φορά στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού για να δουν από κοντά παίκτες όπως ο Κόμπε Μπράιαντ κι ο ΛεΜπρον Τζέιμς να αγωνίζονται. Ε, δεν χρειάζεται ούτε έξοδα, ούτε ταλαιπωρία. Γιατί το ΝΒΑ έρχεται στην Ελλάδα! Λίγες ημέρες πριν από την έναρξη του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας τον Σεπτέμβριο του 2010 η «αφρόκρεμα» του «μαγικού κόσμου» θα βρεθεί στο ΟΑΚΑ για δύο φιλικές αναμετρήσεις με την Εθνική Ομάδα!
Όπως έκανε γνωστό ο πρόεδρος της FIBA Europe, Γιώργος Βασιλακόπουλος, η «επίσημη αγαπημένη» λίγο πριν ταξιδέψει στην Τουρκία για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της γειτονικής χώρας τον Σεπτέμβριο του 2010 (28/8-12/9) θα κοντραριστεί δις με τη χρυσή Ολυμπιονίκη του Πεκίνου!

H εθνική ομάδα των ΗΠΑ έχει να βρεθεί στην κορυφή του κόσμου από το 1994 και το Μουντομπάσκετ του Καναδά και στο πλαίσιο της προετοιμασίας της γι' αυτό της Τουρκίας θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Εθνική, με την οποία έχει... προηγούμενα από την Σαϊτάμα, όταν η παρέα του Διαμαντίδη, του Παπαλουκά και των υπολοίπων παιδιών την «καθάρισε» στον ημιτελικό της 1ης Σεπτεμβρίου 2006 με το απίστευτο 101-95.



Δεν μας χαλασε καθολου ετσι? smiley.gif Θα γινει λιγο πανικος για τα εισητηρια σε αυτους τους αγωνες
taraboura
QUOTE(giannis_ @ May 20 2009, 16:54 ) *
NBA goes to... Greece!
Δεν είναι λίγοι αυτοί που θα πλήρωναν μια περουσία για να ταξιδέψουν έστω μια φορά στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού για να δουν από κοντά παίκτες όπως ο Κόμπε Μπράιαντ κι ο ΛεΜπρον Τζέιμς να αγωνίζονται. Ε, δεν χρειάζεται ούτε έξοδα, ούτε ταλαιπωρία. Γιατί το ΝΒΑ έρχεται στην Ελλάδα! Λίγες ημέρες πριν από την έναρξη του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας τον Σεπτέμβριο του 2010 η «αφρόκρεμα» του «μαγικού κόσμου» θα βρεθεί στο ΟΑΚΑ για δύο φιλικές αναμετρήσεις με την Εθνική Ομάδα!
Όπως έκανε γνωστό ο πρόεδρος της FIBA Europe, Γιώργος Βασιλακόπουλος, η «επίσημη αγαπημένη» λίγο πριν ταξιδέψει στην Τουρκία για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της γειτονικής χώρας τον Σεπτέμβριο του 2010 (28/8-12/9) θα κοντραριστεί δις με τη χρυσή Ολυμπιονίκη του Πεκίνου!

H εθνική ομάδα των ΗΠΑ έχει να βρεθεί στην κορυφή του κόσμου από το 1994 και το Μουντομπάσκετ του Καναδά και στο πλαίσιο της προετοιμασίας της γι' αυτό της Τουρκίας θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Εθνική, με την οποία έχει... προηγούμενα από την Σαϊτάμα, όταν η παρέα του Διαμαντίδη, του Παπαλουκά και των υπολοίπων παιδιών την «καθάρισε» στον ημιτελικό της 1ης Σεπτεμβρίου 2006 με το απίστευτο 101-95.



Δεν μας χαλασε καθολου ετσι? smiley.gif Θα γινει λιγο πανικος για τα εισητηρια σε αυτους τους αγωνες

Πολύ καλή σκέψη αυτή. Μένει να δούμε αν θα πραγματοποιηθεί τελικά.
almirosbc
ακαρι να γινει αν γινει για ποτε λενε?
Boom Dizzle
Για πια ημερομηνια ακουγεται οτι θα γινει???
a bullet for your head
Νομιζω οτι με την ελευση του Νικ Καλαθης στον ΠΑΟ,αυξανονται κατα πολυ και οι πιθανοτητες του,ωστε να ειναι και στην αρχικη προεπιλογη,αλλα γιατι οχι...και στη τελικη 12αδα..
Παντως ο Καζλαουσκας παρακολουθωντας σε DVD τον Καλαθης,ειχε πει οτι του αρεσε πολυ σαν παικτης(μηπως επειδη ειναι ταχυτατος με τη μπαλα,με εφεση στο επιθετικο τρανζισιον,ενω παιζει πολυ καλα και το pick n' roll? rolleyes.gif )..
Παντως η ελευση του στον ΠΑΟ,του δημιουργει ενα ακομα καλο ''πατημα''..
kotzito
QUOTE(BakariosG13 @ May 21 2009, 13:00 ) *
Για πια ημερομηνια ακουγεται οτι θα γινει???

Δεν νομιζω να ανακοινωθει απο τωρα η ημερομηνια.Παντως με βαση το γεγονος οτι ειμαστε διπλα απο την Τουρκια πιστευω οτι λογικα θα γινει μεταξυ 15-25 Αυγουστου.
vastravoud
Αν ο Διαμαντίδης μπει στο χειρουργείο λογικά θα χάσει το φετινό Ευρωμπάσκετ ή και να το προλάβει δε θα ειναι σε καλή κατάσταση. Αντίθετα, ο Καλάθης κάλιστα μπορεί να ενσωματωθεί, όπως άλλωστε και ο Κουφός.

Ωστόσο, το γεγονός ότι η προετοιμασία ξεκινάει αργά θα δώσει πάνω απο 1,5 - 2 μήνες ξεκούραση, αποφορτίζοντας κάπως τους "παλέουρες", Παπαλουκά, Σπανούλη, Φώτση
kotzito
Την Τεταρτη η ομαδα που θα συμμετασχει στους μεσογειακους αγωνες θα αντιμετωπισει σε φιλικο παιχνιδι το πανεπιστημιο της Αιοβα.Οι παικτες που κληθηκαν ειναι οι εξης:Γεωργαλής (Πανιώνιος), Καλαϊτζίδης (Πανελλήνιος), Τσιότρας, Μαχαίρας (Παγκράτι), Παπανικολάου, Ιωάννου, Αθηναίου, Μπόγρης (Ηλυσιακός), Γαλιώτος (Δούκας), Σουρλής (Δάφνη), Νοέας (Μαρούσι), Αγγελόπουλος (Αιγάλεω)
kotzito
Ανακοινωθηκαν σημερα οι 16 παικτες που θα μετασχουν στην προετοιμασια της Εθνικης ενοψει των Μεσογειακων αγωνων.Προπονητης της ομαδας ειναι ο Γιαννης Γιαννοπουλος.

Οι παικτες ειναι:Ξανθόπουλος, Γεωργαλής (Πανιώνιος), Μιλόσεβιτς, Βουγιούκας (Ολυμπιακός), Καλαϊτζίδης (Πανελλήνιος), Μαυροειδής, Καϊμακόγλου, Κουμπούρας, Νοέας, Τουτζιαράκης (Μαρούσι), Αποστολίδης, Καραδολάμης (ΑΕΛ), Αγγελόπουλος (Αιγάλεω), Παπανικολάου (Ηλυσιακός), Σκορδίλης (Άρης), Λόλας (ΑΕ Καβάλας).
man10
Θα τα δειξει καπου φανταζομαι τα παιχνιδια της Μεσογειακης Ομαδας?Την προηγουμενη φορα χασαμε με τριποντο του Πετσιλε στο τελευταιο δευτερολεπτο στον τελικο!
gallistis
QUOTE(kojito @ May 29 2009, 19:17 ) *
Ανακοινωθηκαν σημερα οι 16 παικτες που θα μετασχουν στην προετοιμασια της Εθνικης ενοψει των Μεσογειακων αγωνων.Προπονητης της ομαδας ειναι ο Γιαννης Γιαννοπουλος.

Οι παικτες ειναι:Ξανθόπουλος, Γεωργαλής (Πανιώνιος), Μιλόσεβιτς, Βουγιούκας (Ολυμπιακός), Καλαϊτζίδης (Πανελλήνιος), Μαυροειδής, Καϊμακόγλου, Κουμπούρας, Νοέας, Τουτζιαράκης (Μαρούσι), Αποστολίδης, Καραδολάμης (ΑΕΛ), Αγγελόπουλος (Αιγάλεω), Παπανικολάου (Ηλυσιακός), Σκορδίλης (Άρης), Λόλας (ΑΕ Καβάλας).


εκ πρωτης οψεως η ομαδα ειναι αρκετα καλη με καλους παιχτες και δυνατοτητες.εξαρταται παντα με ποιους θα κατεβουν και οι αλλοι.παντως οι ιταλοι μας ειχαν παντα στους μεσογειακους.και τοτε με τον πατσιλε και το 1991 στην ελλαδα που ειχαμε ομαδαρα(μηριουνη,οικονομου,κορωνιο)
taraboura
QUOTE(kojito @ May 29 2009, 19:17 ) *
Ανακοινωθηκαν σημερα οι 16 παικτες που θα μετασχουν στην προετοιμασια της Εθνικης ενοψει των Μεσογειακων αγωνων.Προπονητης της ομαδας ειναι ο Γιαννης Γιαννοπουλος.

Οι παικτες ειναι:Ξανθόπουλος, Γεωργαλής (Πανιώνιος), Μιλόσεβιτς, Βουγιούκας (Ολυμπιακός), Καλαϊτζίδης (Πανελλήνιος), Μαυροειδής, Καϊμακόγλου, Κουμπούρας, Νοέας, Τουτζιαράκης (Μαρούσι), Αποστολίδης, Καραδολάμης (ΑΕΛ), Αγγελόπουλος (Αιγάλεω), Παπανικολάου (Ηλυσιακός), Σκορδίλης (Άρης), Λόλας (ΑΕ Καβάλας).

Εντάξει, πολύ καλό τομ ρόστερ της ομάδας. Μάλιστα αν το συγκρίνουμε με τις αντίπαλες ομάδες, είναι κατά πολύ καλύτερο.
Παρ'όλα αυτά, βλέπω μια αδυναμία στο μακρινό σουτ.
kotzito
Καλο το ροστερ σε γενικες γραμμες,πιστευω οτι μεσα στην 4αδα θα ειμαστε σιγουρα και αν δεν κατεβασουν δυνατες ομαδες και οι αλλες χωρες χτυπαμε πρωτια.Η μονη ενσταση που εχω ειναι οτι βρισκονται στην αποστολη δυο παικτες που παιζουν ελαχιστα εως καθολου στις ομαδες τους(Νοεας,Τουντζιαρακης).Θα μπορουσαν στην θεση τους να βρισκονται καποια αλλα παιδια που εχουν χρονο συμμετοχης.Δεν ξερω ομως βεβαιως τα κριτηρια και τους περιορισμους για τα ροστερ των χωρων.
a bullet for your head
QUOTE(kojito @ May 29 2009, 19:17 ) *
Ανακοινωθηκαν σημερα οι 16 παικτες που θα μετασχουν στην προετοιμασια της Εθνικης ενοψει των Μεσογειακων αγωνων.Προπονητης της ομαδας ειναι ο Γιαννης Γιαννοπουλος.

Οι παικτες ειναι:Ξανθόπουλος, Γεωργαλής (Πανιώνιος), Μιλόσεβιτς, Βουγιούκας (Ολυμπιακός), Καλαϊτζίδης (Πανελλήνιος), Μαυροειδής, Καϊμακόγλου, Κουμπούρας, Νοέας, Τουτζιαράκης (Μαρούσι), Αποστολίδης, Καραδολάμης (ΑΕΛ), Αγγελόπουλος (Αιγάλεω), Παπανικολάου (Ηλυσιακός), Σκορδίλης (Άρης), Λόλας (ΑΕ Καβάλας).

Δεν γνωριζω ποια ακριβως κριτηρια ισχυουν στις επιλογες παικτων.
Ηλικιακα,βλεπω πως οι μεγαλυτεροι ειναι οι Γεωργαλης,Κουμπουρας,Καιμακογλου.
Ειναι ενα ''παντρεμα'' γενιων,με μικροτερη αυτη των 87'.
Απο κει και περα,λογικα μπαινει και το τι ροστερ θελει ο προπονητης(θελω να πιστευω).
Θα ηθελα να ειναι και οι Πατ Καλαθης,Σακοτα,Αθανασουλας,Σιγγουνας,αντι των Νοεα,Λολα,Τουντζιαρακη,Παπανικολαου.

nikefalin
QUOTE(a bullet for your head @ May 30 2009, 22:59 ) *
Απο κει και περα,λογικα μπαινει και το τι ροστερ θελει ο προπονητης(θελω να πιστευω).
Θα ηθελα να ειναι και οι Πατ Καλαθης,Σακοτα,Αθανασουλας,Σιγγουνας,αντι των Νοεα,Λολα,Τουντζιαρακη,Παπανικολαου.


δεν θα διαφωνήσω, ο Γιάννης Γιαννόπουλος είναι ο παλιός παίκτης του Πανελληνίου ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.