Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
xristos_metal
QUOTE(bodiroga10 @ Aug 12 2015, 15:33 ) *
οποτε ακομα και ετσι αφου στους 8 το πιο πιθανο ειναι να διασταυρωθουμε με ισπανια ή σερβια παλι αουτσαιντερ ειμαστε για 4αδα
αποκλεισμο απ την νιγηρια νομιζω μονο εμεις εχουμε να επιδειξουμε και με σχετικα πληρες ροστερ


Ακομη και να συμβει αυτο, δε νομιζω οτι θελει να μας βρει καποια απο αυτες στους 8.

QUOTE(salonikatasos @ Aug 12 2015, 15:22 ) *
ε καλά και η εθνική ελλάδος δεν έχει να επιδείξει κάτι την τελευταία 5ετία. 3 παίχτες έχουν μείνει μόνο από τα καλά χρόνια της εθνικής. σπανούλης,ζήσης,μπουρούσης


Το αναφερα επειδη χρησιμοποιηθηκε ως επιχειρημα οτι αυτες ειναι καλυτερες. Οσο χαλια ειμαστε εμεις, αλλο τοσο και χειροτεροι ειναι αυτοι.
colonel gomelsky
To μπερδεύουμε όμως τώρα. Εκεί που μιλούσαμε για ρόστερ στα χαρτιά, τώρα το πάμε στη φανέλα και τις επιτυχίες. Προφανώς δεν μας θέλει κανείς αντίπαλο, αυτό δε σημαίνει όμως ότι η Ισπανία πχ. θα προτιμούσε τη Σερβία για να αποφύγει εμάς.
leonkalf
Σχετικά με τον Αγραβάνη, συμφωνώ με bullet. Θεωρώ ότι κουμπώνει ιδανικά σαν 5ος ψηλός, αν ο coach επιλέξει να πάρει μεγάλο μερίδιο χρόνου στο 4 ο Αντετοκουνμπο. Τον ρόλο αυτόν τον έχει μάθει και μπορεί να δώσει τα απαραίτητα λεπτά (ΑΝ χρειαστεί) τόσο στο 4 όσο και στο 5.
Δεν είναι παιδιά, μια αγωνιστική χρονιά, είναι ένα τουρνουά, που αναπόφευκτα θα παίρνουν πολύ χρόνο οι 8-9 παίκτες. Άντε 10. Δεν γίνεται να έχουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρόλο και χώρο στο rotation και οι 12!

Οπότε σαν coach σκέφτεσαι, να έχω μαζί πρωτοκλασάτο όνομα για θέση στη 12αδα που ΔΕΝ θα έχει σημαντικό ρόλο ή παίκτη σαν τον Αγραβάνη που ΤΩΡΑ δεν είναι πρωτοκλασάτος και μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο?

Ένας σωστός coach αυτά τα σκέφτεται και τα υπολογίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Η ΧΗΜΕΙΑ μιας ομάδας είναι πρωταρχικό ζήτημα..
DimPall
Διαβαζοντας πληθωρα απαντησεων απο ατομα που με επιχειρηματα ή και χωρις γραφουν τις επιθυμιες τους για το τελικο ροστερ της εθνικης σημειωσα καποια επαναλαμβανμενα μοτιβα.
Διαβασα οτι πρεπει ο Αντετοκουμπο να παιζει αποκλειστηκα στο 4 ...
Διαβασα οτι πρεπε η εθνικη να κατεβει με 3 3αρια ...
Διαβασα οτι πρεπει να ερθει ο Αγραβανης για να ψηθει ...

Νομιζω οτι σημαντικο ρολο στη τελικη διαμορφωση του ροστερ παιζει ο Γιαννης ο Αντετοκουμπος .Τι εννοω ?
Αποτελει εναν παικτη που μπορει να αγωνιστει στο 3-4 κατα κυριο λογο αλλα εχει υψος πενταριου και μπορει να κατεβασει ορισμενες φορες σαν ασσος σε περιπτωσεις αναγκης ... Αμα αγωνιστει κατα κυριο λογο σαν τριαρι πρεπει να "κοπει" ενας εκ των Παπανικολαου/Περπερογλου. Αν αγωνιστει στο 4 πρεπει να "κοπει" ο Καιμακογλου ...

Ας αποριψουμε αρχικα τη πιθανοτητα να αγωνιστει καθαρα σαν 4αρι σε ολο το τουρνουα καθως ειναι εγκληματικο και αντιμπασκετικο να κανουμε κατι τετοιο ... Εχοντας τον Πριντεζη στο 4 η ομαδα εχει ενα βασικο 4αρι που εκτος απο το γεγονος οτι ειναι κατα τη γνωμη μου το καλυτερο στην Ευρωπη μπορει να δημιουργησει με πλατη (πρωτογνωρο χαρακτηριστικο σε αυτη την ομαδα) ,με σουτ ,ειναι γρηγορος και εχει αποδειξει με τον Ολυμπιακο οτι στα δυσκολα ειναι εκει ...
Πως γινεται λοιπον να βαλεις τον Αντετοκουμπο των 25+ λεπτων στο 4 ?Θα ριξεις τον Πριντεζη στα 15 ?Εγκλημα κατα των ανθρωπινων δικαιωματων κατ εμε ...

Αρα ο Αντετοκουμπο θα ειναι στο 3 ... Δυο επιλογες ανοιγονται μπροστα μας , ειτε διαλεγεις αναμεσα σε Παπανικολαου/Περπερογλου και παιρνεις για 5ο ψηλο τον Αγραβανη ,ειτε τους παιρνεις και τους δυο και ρισκαρεις με σχηματα που εχουν στην ιδια πενταδα Περπερογλου και Αντετοκουμπο με τον Στρατο στο 4 οπου εχει αποδειξει πολλακις οτι μπορει να ανταπεξελθει .Αλλωστε το χαρακτηριστικο προβλημα στο ριμπαουντ με τον Περπερογλου στο 4 εξαλειφεται με τη παρουσια του Γιαννη στη πενταδα .

Αφου εκανα γνωστη την αποψη μου για τη τελικη δωδεκαδα θα δοκιμασω να μοιρασω στο ιδανικο κατ εμε ροστερ τον χρονο συμμετοχης του .

Ασσος : Καλαθης 25 λεπτα ,Ζησης 15 λεπτα ,Ματζαρης 5 λεπτα
SG : Σπανουλης 25 λεπτα ,Σλουκας 10 λεπτα
SF : Αντετοκουμπο 25 λεπτα ,Παπανικολαου 5 λεπτα Περπερογλου 10 λεπτα
PF : Πριντεζης 25 λεπτα ,Καιμακογλου 15 λεπτα
C : Κουφος 20 λεπτα ,Μπουρουσης 20 λεπτα

Η εναλλακτικη περιπτωση για μενα ειναι να "κοπει" ο Παπανικολαου γιατι ξεκαθαρα εκανε χειροτερη σεζον απο τον Περπερογλου και να καλεσει τον Αγραβανη που ως 5ος ψηλος θα δεχτει πιο ευκολα το ρολο των 5 maximum λεπτων ...

Ακομα σημαντικο ειναι σε τουρνουα οπως αυτο που οι ομαδες ειναι λιγες μερες μαζι να δειξουμε χημεια, δηλαδη να χρησιμοποιηθουν σχηματα παικτων που "βρισκονται" ευκολοτερα μεταξυ τους.Τετοια ειναι :

-Καλαθης/Κουφος οπως αναφερθηκε πιο πριν .Δυο αμυντικογενεις παικτες που εχοντας παιξει πολυ το P&R στην ομαδα τους μπορουν εκτος απο αμυντικοι ογκολιθοι οταν συνδιαστουν να προσφερουν επιθετικη επιλογη.
-Σπανουλης/Κουφος .Ο μεν ειναι ενας απο τους κορυφαιους σκορερ στη μερα του και ο αλλος ενας ψηλος που εκτος απο το να μαζευει ριμπαουντς και να παιζει αμυνα ξερει το ρολο του "δεν ζηταω μια μπαλα για μενα"
-Η παλια φρουρα του Ολυμπιακου Σλουκας ,Παπανικολαου ,Ματζαρης ,Πριντεζης εκτος του οτι βρισκεται με κλειστα ματια εχει το know how του να γυριζεις παιχνιδια.

Τελος μερικα X factors κατ εμε ειναι :
1) Πως θα χρησιμοποιησουμε τον Αντετοκουμπο ωστε να παρουμε τα μεγιστα απο τα προσοντα και τις ικανοτητες του.
2) Να εκμεταλευτουμε το παιχνιδι με πλατη του Πριντεζη και του Περπερογλου.
3) Πανω απο ολα να θυμηθουμε το χαρακτηρα μας και να δειξουμε αμυνα που σπαει κοκκαλα σε ολα τα ματς .

Δεκτες οι ενστανσεις rolleyes.gif
yorgos
QUOTE
Η εναλλακτικη περιπτωση για μενα ειναι να "κοπει" ο Παπανικολαου γιατι ξεκαθαρα εκανε χειροτερη σεζον απο τον Περπερογλου και να καλεσει τον Αγραβανη που ως 5ος ψηλος θα δεχτει πιο ευκολα το ρολο των 5 maximum λεπτων ...


Δύσκολο αυτό. Και χάλια να εμφανιστεί ο Παπανικολάου, δε γίνεται παίκτης που ήρθε από το ΝΒΑ να κοπέι για τον 4ο-5ο ψηλό του Ολυμπιακού, διαταράσσονται οι ισορροπίες. Υπάρχει μια ιεραρχία.
colonel gomelsky
QUOTE(DimPall @ Aug 12 2015, 18:46 ) *
Δεκτες οι ενστανσεις rolleyes.gif


Έχω εγώ μια ένσταση αλλά δε νομίζω να γίνει δεκτή: Ο Παπανικολάου αυτή τη στιγμή είναι δυο φορές καλύτερος παίκτης από τον Κούμπο. Πώς ο ένας θα παίζει 25 λεπτά και ο άλλος 5; Καλωσήρθες! bball.gif
CG.
συμφωνω με το dimfall
με βαση το ταλεντο η λογικη στελεχωση θα ναι καπως ετσι

Ασσος : Καλαθης 25 λεπτα ,Ζησης 15 λεπτα ,Ματζαρης 5 λεπτα
SG : Σπανουλης 25 λεπτα ,Σλουκας 10 λεπτα
SF : Αντετοκουμπο 25 λεπτα ,Παπανικολαου 5 λεπτα Περπερογλου 10 λεπτα
PF : Πριντεζης 25 λεπτα ,Καιμακογλου 15 λεπτα
C : Κουφος 20 λεπτα ,Μπουρουσης 20 λεπτα

αλλα με βαση αυτό
1.παμε με φοβερο ρισκο σε τουρνουά συνεχομενων αγωνων με 2 ψηλους καθαρα.προσωπικα θεωρω μεγα ρισκο
2.διατηρω επιφυλάξεις για τον γιαννη στο 3 οσο αφορα το ευρωπαικο μπασκετ.θα παγιδευτεί σε αυτην την θεση το ιδιο και η εθνικη μας.πιστευω ότι η θεση που πρεπει να χρησιμοποιηθεί για να παρουμε τα αναμενομενα από αυτόν και το ταλεντο του είναι το 4.αλλιως θα χουμε επιθετικο πρόβλημα σε κλειστες αμυνες.δεν νοείται πλεον 3αρι χωρις σουτ.εδω πλεον και τα τεσσαρια εχουν αξιοπιστο.πιστευω λοιπον θα εναλλασεται μεταξυ 3-4.κυριως στο 4
4.ο περπερογλου είναι πολύ χρησιμος και αμυντικα και επιθετικα.ποσταρει πρωτα από όλα από το τρια.εχει σταθερα καλο σουτ.παιζει καλη αμυνα επισης.παιζει και στο 4 κατά συνθηκη σε χαμ. σχημα
5.ο παπανικολαου όπως καλα λεει ο yorgos δυσκολα θα κοπει.θεμα ιεραρχιας αλλα και δυνατοτητων.οπως και αλλων παραγόντων
6.πριντεζης στο 4 εννοείται.καταπληκτικη χρονια δεν το συζηταω.αλλα καιμακογλου οσο και ψυχαρα να ναι καπου υπαρχει θεμα εκει.μαζι με γιαννη κολλαει το πραμα.γνωμη μου οσο και αν δεν το θελω πρεπει να θυσιαστεί για να εχουμε παιχτη που να παιζει στο 4-5.αγραβανη λοιπον.αν θα αντιμετωπίσουμε έναν σοβαρο τραυματισμο...από αυτους που τακτικότατα γινονται σε τετοια τουρνουά..η ακομα και μια θλαση σε ψηλο μας τι θα κανουμε.πρεπει να χουμε 3 λυση.
7.οποτε θυσιάζεις καιμακογλου η καποιον από την περιφερεια.σπανουλης ,καλαθης και ζησης... δεν βγαινουν.οποτε ενας από ματζαρη και σλουκα.τι δεν εχεις αναγκη περισσοτερο?τον μαντζαρη γιατι εχεις παιχτη και δημιουργικα να τον αλλαξει και αμυντικα.ο σλουκας λογο επιθετικου ταλεντου από περιφερεια δεν βγαινει.
8.οποτε η γνωμη μου είναι καιμακογλου η μαντζαρης είναι η τελικη επιλογή.απο κει και περα θα δουμε στα φιλικα την κατασταση του καθενος να κρινουμε
tuareg
Οπου και να θεωρει ο Κατσικαρης οτι πρεπει να παιξει ο Γιαννης γνωμη μου ειναι πως αν δε προκυψει προβλημα τραυματισμου δε τιθεται θεμα Καιμακογλου-Αγραβανης απ οποια πλευρα κι αν το δεις (εμπειρια-παραστασεων-προσφορας) και η τελικη 12αδα θα ειναι αυτη που ολοι λεγαμε στην αρχη.Νομιζω οτι το εχει ηδη αποφασισει κι ο Κατσικαρης.
Εδω βεβαια να πουμε οτι οι καλες εμφανισεις του Περπερογλου με την εθνικη τεινουν να γινουν σα το σουτ του ΚωστακητουΒασιλειαδη (ολοι εχουμε την εντυπωση οτι υπαρχει αλλα κανεις δε το χει δει οταν χρειαστηκε) αλλα τι να κανουμε...
natouralistis
Επειδή γίνεται πολύ αναφορά στις αμυντικές ικανότητες του Αγραβάνη, ας δει κάποιος τα ελληνικά πλευ οφ, που τέλειωσαν πριν 2 μήνες.

Ολυμπιακός - Άρης και Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός.

Αγραβάνης εναντίον Βεζένκοφ. Το καλύτερο παιχνίδι της ζωής του ο Βούλγαρος, σε κάθε φάση ή του έβαζε καλάθι ή έπαιρνε φάουλ ή κέρδιζε γκολ φάουλ.

Αγραβάνης εναντίον Μαυροκεφαλίδη τα ίδια με Βεζένκοφ. Τον έκανε ότι ήθελε.

Όσο για τη προοπτική που έχει και είναι μεγαλύτερη από τους παλιότερους, να θυμίσω απλά ότι ο Σοφο για παράδειγμα στη δική του ηλικία έβαλε στα καλάθια την Usa team σε έναν ημιτελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος. Ο Αγραβάνης αμφισβητώ αν μπορεί να βάλει στα καλάθια τη Νέα Κηφισιά και τον ΚΑΟΔ.



DimPall
QUOTE (colonel gomelsky @ Aug 12 2015, 19:41 ) *
Έχω εγώ μια ένσταση αλλά δε νομίζω να γίνει δεκτή: Ο Παπανικολάου αυτή τη στιγμή είναι δυο φορές καλύτερος παίκτης από τον Κούμπο. Πώς ο ένας θα παίζει 25 λεπτά και ο άλλος 5; Καλωσήρθες! bball.gif


Δεν υπαρχει ενσταση που να μη γινεται δεκτη smiley.gif

Θεωρω οτι ο Παπανικολαου προερχεται απο χειροτερη σεζον και επισης ο Γιαννης μπορει να προσφερει αθλητικοτητα και ριμπαουντ που χρειαζομαστε ... Εξηγουμε ,η ομαδα δεν χρειαζεται παιχτη να παιξει με πλατη (Πριντεζης) ουτε σκορερ (Σπανουλης ,Σλουκας ) ενω δημιουργους εχει (Καλαθη και θεωρω "πλειμεικερ-ρακετας" τον Καιμακογλου) .Ο Παπανικολαου ψυχαρα αλλα νομιζω οτι στη δεδομενη φαση δεν μπορει να προσφερει παραπανω πραγματα .
zorba
QUOTE(DimPall @ Aug 12 2015, 18:00 ) *
Δεν υπαρχει ενσταση που να μη γινεται δεκτη smiley.gif

Θεωρω οτι ο Παπανικολαου προερχεται απο χειροτερη σεζον και επισης ο Γιαννης μπορει να προσφερει αθλητικοτητα και ριμπαουντ που χρειαζομαστε ... Εξηγουμε ,η ομαδα δεν χρειαζεται παιχτη να παιξει με πλατη (Πριντεζης) ουτε σκορερ (Σπανουλης ,Σλουκας ) ενω δημιουργους εχει (Καλαθη και θεωρω "πλειμεικερ-ρακετας" τον Καιμακογλου) .Ο Παπανικολαου ψυχαρα αλλα νομιζω οτι στη δεδομενη φαση δεν μπορει να προσφερει παραπανω πραγματα .

Για μένα πάλι ο Παπανικολάου χρειάζεται μαζί με τον Γιάννη και οπωσδήποτε 5 γκαρντ για τον εξής λόγο:
Όλοι ξέρουμε και δεν τρέφουμε αυταπάτες, ότι παίζοντας ζώνη, οποιαδήποτε ομάδα θα μας δυσκολέψει και, πώς να το κάνουμε, δεν έχουμε ιδιαίτερα αξιόπιστους σουτέρ στην ομάδα...
Ένας τρόπος αντιμετώπισης της ζώνης πιστεύω θα μπορούσε να ξεκινήσει από μια ιδιαίτερα επιθετική άμυνα, zone press ας πούμε, όπου η αθλητικότητα των γκαρντ και των φόργουορντ είναι απαραίτητη, ούτως ώστε να αποσυντονιστεί και να επιβραδυνθεί το αμυντικό τρανζίσιον των αντιπάλων και να βρούμε ανοιχτούς χώρους. Βέβαια αυτήν την άμυνα για να την παίξεις πάνω από δέκα λεπτά θες καλό και βαθύ ροτέισον.
Τέλος πάντων άρχισα ήδη να βλέπω εφιάλτες και ζώνες match up στον ύπνο μου...
zorba
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 12 2015, 16:41 ) *
Έχω εγώ μια ένσταση αλλά δε νομίζω να γίνει δεκτή: Ο Παπανικολάου αυτή τη στιγμή είναι δυο φορές καλύτερος παίκτης από τον Κούμπο. Πώς ο ένας θα παίζει 25 λεπτά και ο άλλος 5; Καλωσήρθες! bball.gif


Ύστερα φταίω εγώ; smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(DimPall @ Aug 12 2015, 18:46 ) *
Ας αποριψουμε αρχικα τη πιθανοτητα να αγωνιστει καθαρα σαν 4αρι σε ολο το τουρνουα καθως ειναι εγκληματικο και αντιμπασκετικο να κανουμε κατι τετοιο ... Εχοντας τον Πριντεζη στο 4 η ομαδα εχει ενα βασικο 4αρι που εκτος απο το γεγονος οτι ειναι κατα τη γνωμη μου το καλυτερο στην Ευρωπη μπορει να δημιουργησει με πλατη (πρωτογνωρο χαρακτηριστικο σε αυτη την ομαδα) ,με σουτ ,ειναι γρηγορος και εχει αποδειξει με τον Ολυμπιακο οτι στα δυσκολα ειναι εκει ...
Πως γινεται λοιπον να βαλεις τον Αντετοκουμπο των 25+ λεπτων στο 4 ?Θα ριξεις τον Πριντεζη στα 15 ?Εγκλημα κατα των ανθρωπινων δικαιωματων κατ εμε ...

Αρα ο Αντετοκουμπο θα ειναι στο 3 ... Δυο επιλογες ανοιγονται μπροστα μας , ειτε διαλεγεις αναμεσα σε Παπανικολαου/Περπερογλου και παιρνεις για 5ο ψηλο τον Αγραβανη ,ειτε τους παιρνεις και τους δυο και ρισκαρεις με σχηματα που εχουν στην ιδια πενταδα Περπερογλου και Αντετοκουμπο με τον Στρατο στο 4 οπου εχει αποδειξει πολλακις οτι μπορει να ανταπεξελθει .Αλλωστε το χαρακτηριστικο προβλημα στο ριμπαουντ με τον Περπερογλου στο 4 εξαλειφεται με τη παρουσια του Γιαννη στη πενταδα .

Αφου εκανα γνωστη την αποψη μου για τη τελικη δωδεκαδα θα δοκιμασω να μοιρασω στο ιδανικο κατ εμε ροστερ τον χρονο συμμετοχης του .

Ασσος : Καλαθης 25 λεπτα ,Ζησης 15 λεπτα ,Ματζαρης 5 λεπτα
SG : Σπανουλης 25 λεπτα ,Σλουκας 10 λεπτα
SF : Αντετοκουμπο 25 λεπτα ,Παπανικολαου 5 λεπτα Περπερογλου 10 λεπτα
PF : Πριντεζης 25 λεπτα ,Καιμακογλου 15 λεπτα
C : Κουφος 20 λεπτα ,Μπουρουσης 20 λεπτα

Η εναλλακτικη περιπτωση για μενα ειναι να "κοπει" ο Παπανικολαου γιατι ξεκαθαρα εκανε χειροτερη σεζον απο τον Περπερογλου και να καλεσει τον Αγραβανη που ως 5ος ψηλος θα δεχτει πιο ευκολα το ρολο των 5 maximum λεπτων ...

Επειδή πρόσεξα πως στο εναρκτήριο ποστ σου''Καλώς ήλθες'', τοποθετήθηκες ουσιαστικά στις δικές μου θέσεις-σκέψεις, θα ξεκινήσω απ'το τελευταίο. Πως προκύπτει ότι ο Παπανικολάου έκανε κακή σεζόν ή ξεκάθαρα χειρότερη απ'τον Περπέρογλου; Εγώ θα έλεγα πως ήταν μια χρονιά γεμάτη ιδιαιτερότητες. Διότι πήγε σε μια πολύ καλή ομάδα, κατάφερε και βρήκε ρόλο-χρόνο''18.5' μ.ο. φέτος'', εδειξε κάποια καλά στοιχεία, αλλά...Τον Φλεβάρη οι Ροκετς αποφάσισαν να ανεβάσουν περισσότερο τον πήχη και να γίνουν ομάδα που θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Και απέκτησαν τους Κορει Μπριουερ-Τζος Σμιθ, γεγονός που είχε σοβαρό αντίκτυπο-επίδραση στον μέχρι τότε ρόλο του Παπ. Και αν σ'αυτή την εξέλιξη προστεθούν και οι τραυματισμοί που είχε, τότε μπορώ να χαρακτηρίσω τον Παπ, ως πολύ άτυχο, στο 2ο μισό της σεζόν.Όλα αυτά δεν συνιστούν κακή σεζόν...αλλά μια άτυχη σεζόν από συγκυρίες-τραυματισμούς, μια σεζόν γεμάτη ιδιαιτερότητες! Ο Αντετο απ'την άλλη, είχε την τύχη και να τον εμπιστευθούν, αλλά και να παιξει σε μια απ'τις χειρότερες ομάδες τότε, και έτσι η επαγγελματική του καριέρα ξεκίνησε καλά. Ευτύχησε δηλαδή όσον αφορά τις ευνοϊκές συγκυρίες! Βλέποντας αυτά τα 5' προς τον Παπ...αυτό απλά δεν γίνεται! Ο Παπ δεν είναι ο Γιανκοβιτς...Έχει δημιουργήσει πολύ υψηλό στάτους και είναι απ'τους πιο ταλαντούχους Ευρωπαίους παίκτες. Άν δεν έχει συνέλθει από'τον τελευταίο του τραυματισμό, τότε απλά τον κόβεις απ'την 12αδα. Άν όμως θέλει τον χρόνο του, τότε την στιγμή που πρέπει θα είναι έτοιμος. Και αν θα είναι έτοιμος απλά δεν γίνεται να παίζει 5'...Και το τονίζω γιατί πιο πάνω μίλησες για εγκλήματα κατα της ανθρωπότητας! Από κει και περα δεν είναι καθόλου εγκληματικό και αντιμπασκετικο να παίξει ο Αντετο σε ενα τουρνουά ως κατα συνθήκη PF. Η ομάδα που τον εμπιστεύτηκε και τον επέλεξε μέσα απ'τα αζητητα και την ανωνυμία της Ελληνικής Α2, όπου στο 1ο μισό του τότε πρωταθλήματος έπαιζε λίγο''αυτό είναι αντιμπασκετικο-εγκληματικό'', τον χρησιμοποίησε ποικιλοτρόπως την σεζόν που πέρασε, μιας και ο Λαρι Σαντερς λάλησε...και αποχώρησε απ'την ενεργό δράση, ο Παρκερ τραυματίστηκε πολύ σοβαρά, ενω και ο Ιλιασοβα έχασε αρκετά παιχνίδια λόγω τραυματισμών. Την σεζόν δε που θα έρθει, ο GM των Bucks ανέφερε πως ο Αντετο θα παίξει και λίγο...C! Όταν είναι τόσο πολυδιάστατος, εγκληματικό θα ήταν, αυτό το πράγμα να μην γίνει 100 τα 100...ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΙΜΟ! Άλλωστε το να μαρκάρει στην άμυνα τα αντίπαλα PF, δεν σημαίνει πως στην επίθεση δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν περιφερειακός παίκτης. Μόνο ενας συμβατικός προπονητής με έλλειψη επινοητικότητας θα πορευοταν με τις πολύ κλασικές νόρμες. Ενας έξυπνος προπονητής θα σκαρφιστεί πολλά, ξεφεύγοντας απο στερεότυπα! Μ'αυτο τον τρόπο θα μπορούσε να συνυπάρξει με τον Παπ στα F. Γιατί όπως και να το κάνουμε, είναι πολύ ταλαντούχοι και πρέπει να συνυπάρξουν. Το προϊόν αυτής της συνύπαρξης θα ήταν κάποια συγκριτικά πλεονεκτήματα. Επίσης δεν θα ήταν καθόλου υποτιμητικό για τον Πριντεζη, να μοιραστεί τον χρόνο στο PF με τον Αντετο! Και να δίνει σε 20' ερχόμενος απ'την second unit, ποιότητα,εμπειρία και λύσεις. Έχοντας και 2-3 σουτερ διπλα του, για να μπορεί να δραστηριοποιείται με ευχέρεια.Τέλος, το να παρει ο Σλουκας 10' και ο Ζήσης 15', μου κάθεται λίγο κάπως. Διότι ο 25χρόνος Σλουκας της πολύ καλης συνεισφορας του στον Ολυμπιακό την σεζόν που πέρασε, του ενος εκατομμυρίου τον χρόνο που πήρε απ'την Φενερ, που αναζητά το step up στο στατους του, είναι στην ιδανική ηλικία και κατάσταση, για να γίνει αυτή την στιγμή, ο 3ος παίκτης στο rotation των G και να πάρει κάτι καλύτερο από ενα...δεκάλεπτο!

QUOTE(leonkalf @ Aug 12 2015, 18:25 ) *
Οπότε σαν coach σκέφτεσαι, να έχω μαζί πρωτοκλασάτο όνομα για θέση στη 12αδα που ΔΕΝ θα έχει σημαντικό ρόλο ή παίκτη σαν τον Αγραβάνη που ΤΩΡΑ δεν είναι πρωτοκλασάτος και μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο?

Ένας σωστός coach αυτά τα σκέφτεται και τα υπολογίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Η ΧΗΜΕΙΑ μιας ομάδας είναι πρωταρχικό ζήτημα..

Συμφωνώ και θα προσθέσω... Η' παίκτη σαν τον Αγραβανη που ΤΩΡΑ δεν είναι πρωτοκλασάτος και μπορεί να παίξει τον ρόλο...ΑΛΛΑ...μελλοντικά θα είναι ΚΑΙ πρωτοκλασάτος και για μια γεμάτη 10ετια στην διάθεση της Εθνικής!
salonikatasos
αυτό το αστείο με τον αγραβάνη που είναι 4-5αρι δεν έχω καταλάβει από που έχει ξεκινήσει. το παλικάρι αμυντικά έχει θέματα στο ποστ,ακόμα και με πιο αδύναμους παίχτες(πχ ο μαυροκεφαλίδης του έκανε όχι απλά πλάκα στα 3 λεπτά που μάτσαραν,αλλά τον φόρτωσε σε αυτά τα 3 λεπτά με 3-4 φάουλ). οπότε ούτε κατά διάνοια δε μπορεί να μαρκάρει αντίπαλα 5αρια,οποιουδήποτε είδους(ποστ ψηλοί,ΜΑΠ,4-5αρια).
πάμε και στην επίθεση. εκτός από το να βομβαρδίζει από την περιφέρεια λες και είναι ο ντιρκ νοβίτσκι,τον έχω δει να σκοράρει ΜΟΝΟ από επιθετικά ριμπάουντ. ποστάρισμα δεν τον έχω δει να κάνει ποτέ,πικ εν ρολ δεν τον έχω δει να παίζει,οπότε αναρωτιέμαι πώς θα παίξει 5αρι.

η 12αδα κατ' εμέ πρέπει να είναι
καλάθης
σπανούλης
περπέρογλου
αντετοκούμπο
κουφός

ζήσης
σλούκας
παπανικολάου
πρίντεζης
μπουρούσης

και συμπληρωματικοί οι μάντζαρης-καΪμακόγλου.
a bullet for your head
Επειδή αναφέρεται συχνά το πρόσφατο ματσαρισμα Αγραβανη-Μαυροκεφαλιδη...αληθεια ο 2 φορες καλύτερος αμυντικός της Ευρωλίγκα Ντανστον και επίσης αμυντικογενης Χαντερ, δεν εκτεθηκαν απ'τον Λουκα στους τελικούς; Συγγνώμη αλλα αυτό δεν είναι επιχείρημα αποδόμησης της αμυντικής ικανότητας του Αγραβανη! Μπορώ να σας αναφέρω πχ, που ο Τζον Στοκτον δέχτηκε 51π απο έναν προσωπικό του αντίπαλο και ηταν απ'τους πιο αξιοπρεπεις αμυντικούς του ΝΒΑ! Ο Αγραβανης έχει και το κορμί και την μαχητικότητα και την θέληση να παίξει post defense, δεν έχει όμως την απαραίτητη εμπειρία για να προστατέψει τον εαυτό του απ'τα φάουλ! Επίσης, είναι πολύ καλός στην άμυνα στο pick n' roll και γενικά διαθέτει καλή ταχύτατα για τις αντιδράσεις του στα defensive rotations!
salonikatasos
εγώ πάλι τον αγραβάνη τον θεωρώ μέτριο αμυντικό,με αργά πόδια και με χέρια τα οποία δεν ξέρει τι να τα κάνει στην άμυνα(αυτό διορθώνεται με την εμπειρία. τα αργά πόδια όχι). επίσης δεν έχει δύναμη να αμυνθεί στο ποστ,δεν είναι απλά ότι δεν ξέρει(που δεν ξέρει).
το παιδί παρόλα αυτά είναι μαχητικός και είναι καλός ριμπάουντερ. αυτά και τίποτα παραπάνω

αν τα βελτιώσει όλα αυτά κάποια στιγμή ας παίξει στην εθνική. το να κοπεί τώρα κάποιος πιο έμπειρος παίχτης και με σαφώς καλύτερη χρονιά από τον αγραβάνη στην ίδια θέση(καΪμάκ) απλά και μόνο για να πάρει εμπειρίες είναι λάθος. εδώ δεν μιλάμε για συλλόγους που μπορούν να αφήσουν κάποια κενή θέση για 1-2 παίχτες ώστε να βρίσκουν χώρο μέσα στη χρονιά για να βελτιωθούν και να αποκτήσουν εμπειρίες. μιλάμε για την εθνική κι ένα τουρνουά 15 ημερών και στην εθνική πρέπει να παίζουν οι καλύτεροι από τους διαθέσιμους παίχτες,δε πα να είναι και 40 χρονών.
a bullet for your head
QUOTE(salonikatasos @ Aug 13 2015, 00:05 ) *
πάμε και στην επίθεση. εκτός από το να βομβαρδίζει από την περιφέρεια λες και είναι ο ντιρκ νοβίτσκι,τον έχω δει να σκοράρει ΜΟΝΟ από επιθετικά ριμπάουντ. ποστάρισμα δεν τον έχω δει να κάνει ποτέ,πικ εν ρολ δεν τον έχω δει να παίζει,οπότε αναρωτιέμαι πώς θα παίξει 5αρι.

Πράγματι δραστηριοποιείται επιθετικά, περισσότερο με παιχνίδι με πρόσωπο στο καλάθι. Η φυσική του εξέλιξη είναι ή πρέπει να είναι η εδραίωση του ως PF. Ο κοουτς των Χωκς πιθανότατα είδε αυτή την προοπτική. Ο Ολυμπιακός όπως όλα δείχνουν θα τον χρίσει back up PF. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να καλύψει το C, επειδή δεν διαθέτει παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι...Δηλαδή, πόσοι C στην Ευρώπη''Ευρωπαιοι-Αμερικανοί-Αφρικανοι κλπ'', έχουν ανεπτυγμένο παιχνίδι με πλάτη στο καλαθι;
colonel gomelsky
QUOTE(zorba @ Aug 12 2015, 22:13 ) *
Ύστερα φταίω εγώ; smiley.gif


Βεβαίως φταις. Να μη διαβάζεις άρθρα και να βλέπεις μπάσκετ ιδίοις όμασι. smile.gif Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι δυο φορές χειρότερος παίκτης από τον Παπ και τουλάχιστον τέσσερις από τον Μπιέλιτσα. Λυπάμαι όσους θα δουν το τουρνουά περιμένοντας από τον Γιάννη να παίξει τον franchise player της εθνικής.
salonikatasos
QUOTE (a bullet for your head @ Aug 13 2015, 00:31 ) *
Πράγματι δραστηριοποιείται επιθετικά, περισσότερο με παιχνίδι με πρόσωπο στο καλάθι. Η φυσική του εξέλιξη είναι ή πρέπει να είναι η εδραίωση του ως PF. Ο κοουτς των Χωκς πιθανότατα είδε αυτή την προοπτική. Ο Ολυμπιακός όπως όλα δείχνουν θα τον χρίσει back up PF. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να καλύψει το C, επειδή δεν διαθέτει παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι...Δηλαδή, πόσοι C στην Ευρώπη''Ευρωπαιοι-Αμερικανοί-Αφρικανοι κλπ'', έχουν ανεπτυγμένο παιχνίδι με πλάτη στο καλαθι;

το θέμα δεν είναι ότι παίζει με πρόσωπο και όχι με πλάτη στο καλάθι. το θέμα είναι ότι δεν παίζει κοντά στο καλάθι. παίζει αποκλειστικά στην περιφέρεια και πλησιάζει το καλάθι μόνο για να προσπαθήσει για το επιθετικό ριμπάουντ. σε 5αδα με τον αγραβάνη στο 5(το 2015,γιατί δεν ξέρουμε πώς θα εξελιχθεί) θα έχουμε 5 παίχτες στην περιφέρεια ή 4 αν είναι ο πρίντεζης στην 5αδα.
colonel gomelsky
Φίλε μπούλετ φορουμοδιδάσκαλε (άνευ ειρωνίας) αυτά που γράφεις για τον Αγραβάνη τα γράφεις απνευστί και πατάς απάντηση ή τα ξαναδιαβάζεις πριν τα στείλεις; Δεν είναι δυνατόν νομίζω... Θυμάμαι από τα παλία ότι πίνεις μόνο ουίσκι και δεν νομίζω να το επιχειρείς με τέτοια ζέστη οπότε χρειάζονται εξηγήσεις smile.gif smile.gif
natouralistis
QUOTE (colonel gomelsky @ Aug 13 2015, 00:36 ) *
Βεβαίως φταις. Να μη διαβάζεις άρθρα και να βλέπεις μπάσκετ ιδίοις όμασι. smile.gif Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι δυο φορές χειρότερος παίκτης από τον Παπ και τουλάχιστον τέσσερις από τον Μπιέλιτσα. Λυπάμαι όσους θα δουν το τουρνουά περιμένοντας από τον Γιάννη να παίξει τον franchise player της εθνικής.


Πέρυσι το καλοκαίρι ίσως και να ίσχυε αυτό που λες, αυτή τη στιγμή με τον Παπανικολάου να προέρχεται από μια χρονιά παντελώς εκτός ρυθμού και τον Αντέτο να έχει χτιστεί κι άλλο, δεν νομίζω πως τίθεται θέμα σύγκρισης.

Στο μόνο πράγμα που υπερτερεί ο Παπ τώρα είναι η αντίληψη της τακτικής.
pan24
QUOTE (natouralistis @ Aug 13 2015, 00:45 ) *
Πέρυσι το καλοκαίρι ίσως και να ίσχυε αυτό που λες, αυτή τη στιγμή με τον Παπανικολάου να προέρχεται από μια χρονιά παντελώς εκτός ρυθμού και τον Αντέτο να έχει χτιστεί κι άλλο, δεν νομίζω πως τίθεται θέμα σύγκρισης.

Στο μόνο πράγμα που υπερτερεί ο Παπ τώρα είναι η αντίληψη της τακτικής.

Και στο σουτ αλλα συμφωνω μαζι σου
colonel gomelsky
QUOTE(natouralistis @ Aug 13 2015, 00:45 ) *
Στο μόνο πράγμα που υπερτερεί ο Παπ τώρα είναι η αντίληψη της τακτικής.


Και στο σουτ. Σουτ + τακτική = ?
tuareg
καλα που δεν εχει ο βεζενκοφ ελληνικο διαβατηριο φανταζεστε τι αμπελοσυζητηση θα γινοταν τωρα για τα φοργουορντ ? smiley.gif smiley.gif
natouralistis
Ποτέ δεν σούταρε καλά ο Παπανικολάου, πολλώ δε μάλλον τώρα που έχει 1 χρόνο στη πλάτη του προπόνηση στα παλαμάκια και στο κούνημα πετσέτας.

Δεν μπορεί να σουτάρει μετά από τρίπλα, δεν μπορεί να σουτάρει μετά από βγάλσιμο, σε μια έξτρα πάσα ελεύθερος μπορεί και το τονίζω μπορεί να βάλει κάποιο σουτάκι. Άλλα είναι τα στοιχεία του που τον καθιστούν καλό παίχτη για τα ευρωπαϊκά δεδομένα.

Άρα πάνω κάτω στα ίδια σκ.. είναι με τον Γιάννη όσον αφορά το σουτ. Η τακτική βέβαια και η αντίληψή της δεν είναι αμελητέα, τουναντίον είναι υψίστης σημασίας να καταλαβαίνεις το παιχνίδι. Αυτό που είδαμε ας πούμε στα highlights του Γιάννη από το Βέλγιο ήταν απογοητευτικό, αμυντικό ριμπάουντ κατέβασμα της μπάλας χωρίς πάσα και γιουρούσι εναντίον 5 είτε υπήρχε δυνατότητα αιφνιδιασμού είτε όχι. Τον θυμάμαι σε αγώνα Φιλαθλητικού - ΠΑΟ για το εφηβικό να κάνει το ίδιο πράγμα, υπερτερούσε σε ύψος και αλτικότητα από τα άλλα πιτσιρίκια και έπαιρνε τη μπάλα και έκανε γιουρούσια, (χάσανε με καμιά 20αρια για την ιστορία). Οκ έτσι είχε μάθει το παιδί αλλά αυτό δεν είναι μπάσκετ και σίγουρα δεν είναι αντίληψη του παιχνιδιού, πότε τρέχω, πότε δεν τρέχω, πότε πασάρω, πότε δεν πασάρω, πότε κάνω φάουλ, πότε δεν κάνω φάουλ, πότε πηδάω, πότε διατηρώ δυνάμεις.
DiamantidisFan
QUOTE (colonel gomelsky @ Aug 13 2015, 01:01 ) *
Και στο σουτ. Σουτ + τακτική = ?

Καλως σας βρηκα παιδια, καινουργιο στο ενδιαφερον σας φορουμ.

Ισχυει οτι ειναι καλυτερος επιθετικα (τριποντο, πασα, αντιληψη. Αλλα με τον Αντετοκουνμπο κερδιζεις αμυνα, ριμπαουντ, ταχυτητα, αλτικοτητα ,οι αλλαγες στα μαρκαρισματα δεν θα κοστιζουν γιατι μπορει να ακολουθησει κοντιτερους παικτες και να τους παγιδευσει λογω του τεραστιου κορμιου του, εχει εξαιρετικο drive λογω ταχυτητας (με εμφανη προβλημα στο να βλεπει τις ελευθερες πασες, εκτος και αν στο πρωτο φιλικο ειχε εντολη απο τον Κατσικαρη να κοιταει μονο το καλαθι), εχει απιστευτο transition, ειναι ενα κινητο miss match και το σημαντικοτερο φορτωνει με φαουλ τις αντιπαλες ομαδες.

Στα συν του Παπανικολαου θα προσθεσω και το μπασκετικο iq του. Σε αντιθεση με τον Κουνμπο, αυτος βλεπει τις ελευθερες πασες, ειναι πιο αλτρουιστης και βρισκει τροπους να βρει εναν ελευθερο παικτη. Βεβαια, αν εισαι ο Γιαννης με τετοιο κορμι και ταχυτητα, δυσκολο να αποφυγεις τον πειρασμο... tongue.gif
thalys
Όσο ταλέντο κι αν έχει ο Γιάννης δεν παύει να είναι ένας 20χρονος με λίγες παραστάσεις από τέτοια τουρνουά ή παρόμοιες πιεστικές καταστάσεις(πλέυ οφφ ΝΒΑ-Ευρωλίγκας, Φάιναλ-4, τελικούς Α1). Τον χρόνο του θα τον κερδίσει μέσα από τις προπονήσεις και τους αγώνες.

Επιμένω ότι το σημαντικό δεν είναι να παίζουν οι παίκτες με βάση το πόσο καλός είναι ο καθένας τους αλλά με βάση την μεταξύ τους χημεία. Αν ακολουθηθεί η οδός αυτή μπορεί να χρειαστεί να δουν ολόκληρους αγώνες από τον πάγκο παίκτες πολύ καλοί και ψηλά στην ιεραρχία. Στόχος όμως είναι το καλύτερο δυνατό για την ομάδα, όχι η τήρηση της επετηρίδας.

Αν πρέπει ο οποιοσδήποτε να φάει πάγκο για να κερδίσει η ομάδα, από τον Σπανούλη μέχρι τον Αθηναίου που ήταν για τις προπονήσεις και κόπηκε, ας τον φάει. Κανένα πρόβλημα.

Επίσης ας έχουμε υπόψη ότι μιλάμε για τουρνουά 2 βδομάδων. Οι παίκτες πρέπει να γνωρίζουν ότι έχουν πολύ συγκεκριμένους ρόλους που ίσως περιλαμβάνουν το να κουνάνε τις πετσέτες και να κουβαλάνε τα νερά. Στα νοκ άουτ παιχνίδια συνήθως 8-10 παίχτες παίρνουν χρόνο. Οι υπόλοιποι 2-4 απλώς συμπληρώνουν το ρόστερ.
DiamantidisFan
Συμφωνω οτι η χημεια ειναι το Α και το Ω σε μια ομαδα. Γι'αυτο αφηνω τον Κατσικαρη να κανει το καλυτερο για την ομαδα και να δωσει στον Γιαννη να καταλαβει οτι εχει συγκεκριμενους ρολους και δεν κανει του κεφαλιου του. Γιατι το καλυτερο για την ομαδα θα ειναι να βαλει αυτον τον παικτη στην "elite" των 8-10 παικτων. Ειναι κριμα να χαθουν τα πολλα θετικα στοιχεια του Γιαννη που λειπουν απο το παιχνιδι της Εθνικης.
colonel gomelsky
Ενώ πραγματικά επιθυμώ να πετύχει ο Γιάννης, όλο αυτό το hype το οποίο είναι εντελώς άκυρο για ένα τέτοιο τουρνουά με ξενερώνει. Αυτό που με ξενερώνει στην ουσία είναι ο βολονταρισμός που έχει χτυπήσει κόκκινα με την περίπτωση του Κούμπο. Μερικές φορές λέω μακάρι να υπήρχε ένας αντιτουριστικός Γκαρμπαχόθα να του βάλει 30 για να τελειώνουν οι προσδοκίες all star και να εξελιχθεί το παιδί όπως και όσο μπορεί. Δεν ξέρω καν -δε μέτρησα- αν ο Γιάννης είναι -ατομικά- μέσα στα 10 καλύτερα 3-4αρια του τουρνουά κι εδώ το κλίμα είναι the guy to go...

Eν τω μεταξύ ο μελάγιες αντιγράφει μπούλετ: http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ia-toy-agravani
DiamantidisFan
Δεν ανεφερα τιποτα για καλυτερο 3αρι στο τουρνουα, απλα παρεθεσα τα θετικα του στοιχεια για οποιον τον εχει παρακολουθησει στην πορεια του στο ΝΒΑ. Αν διαφωνεις, θα χαρω πολυ να ακουσω τις ενστασεις σου.
colonel gomelsky
QUOTE(DiamantidisFan @ Aug 13 2015, 02:07 ) *
Δεν ανεφερα τιποτα για καλυτερο 3αρι στο τουρνουα, απλα παρεθεσα τα θετικα του στοιχεια για οποιον τον εχει παρακολουθησει στην πορεια του στο ΝΒΑ. Αν διαφωνεις, θα χαρω πολυ να ακουσω τις ενστασεις σου.


Δεν απάντησα σ εσένα φίλε μου, όποτε το κάνω, κάνω και παράθεση. Καλά ποστ! Προφανώς έχει θετικά στοιχεία και θα αποκτήσει ακόμα περισσότερα. Κι εγώ τον παρακολούθησα, γενικά παρακολούθησα αρκετό ΝΒΑ φέτος.
DiamantidisFan
Λαθος μου τοτε. Αυτο που θα τον δυσκολεψει βεβαια ειναι η μεταβαση του απο το ΝΒΑ στο οργανωμενο-μυαλωμενο μπασκετ του eurοbasket.
natouralistis
QUOTE (colonel gomelsky @ Aug 13 2015, 02:02 ) *
Eν τω μεταξύ ο μελάγιες αντιγράφει μπούλετ: http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ia-toy-agravani


Εντάξει καλοκαίρι είναι, παραλία φρεντάκι, μπορούμε να προωθήσουμε λίγο και τα δικά μας τα παιδιά.

Εν μέσω αγωνιστικής περιόδου και έντασης μιας και είχαμε χάσει στον Άρη, ας θυμηθούμε τι έγραφε για τον Αγραβάνη ο Μελάγιες.

Τρίτη, 02 Ιουνίου 2015 - 22:38

QUOTE
Το μοναδικό κέρδος του ματς ήταν η απόφαση του Γιάννη Σφαιρόπουλου να στείλει στα αποδυτήρια τον Δημήτρη Αγραβάνη. Τον έκανε αλλαγή και δυσφόρησε λέγοντας κάτι του στυλ, «γιατί με βγάζεις τώρα». Ορθά ο coach τον έστειλε για μπάνιο.

Πιστέψτε με πως σε θέμα πειθαρχίας τα έχουν «ακούσει» και έντονα ακόμη και πρωτοκλασάτοι παίκτες της ομάδας.

Ο Αγραβάνης έχει όλο το μέλλον μπροστά του, αλλά πολλάκις έχω αναφέρει τη λανθασμένη νοοτροπία του. Από τον τρόπο που λειτουργεί στο παρκέ (το πρώτο πράγμα που ψάχνει είναι το σκορ) μέχρι τον τρόπο που παρακολουθεί τα ματς όταν βρίσκεται στον πάγκο.

ΥΓ 2: Αγραβάνη αντί να ανάβεις ένα κεράκι καθημερινά στους Αγγελόπουλους (που σε αγόρασαν από τον Πανιώνιο), στον Μπαρτζώκα (που σε έφερε) και στον Σφαιρόπουλο (που σου έχει δώσει ενεργό ρόλο), συμπεριφέρεσαι με αυτόν τον τρόπο σε επίσημη αναμέτρηση.


Τελευταία μου αναφορά στον μικρό γιατί μετά θα αγγίζει τα όρια της εμπάθειας. Δεν έχω πρόβλημα μαζί του και μακάρι το παληκάρι να κάνει καριέρα, ο λόγος που εξανίσταμαι είναι πως δεν αξίζει να πάρει τη θέση του Καϊμακόγλου σε καμία μα σε καμία των περιπτώσεων.
DimPall
QUOTE (a bullet for your head @ Aug 12 2015, 23:17 ) *
Επειδή πρόσεξα πως στο εναρκτήριο ποστ σου''Καλώς ήλθες'', τοποθετήθηκες ουσιαστικά στις δικές μου θέσεις-σκέψεις, θα ξεκινήσω απ'το τελευταίο.


Σε καμια περιπτωση το κειμενο μου δεν ηταν μομφη και ας υπερεβαλα σε καποια σημεια smiley.gif

Απλα με το λιγο μπασκετ που ξερω και εχω παρακολουθησει θεωρω οτι εχοντς σαν 4αρια τον Πριντεζη και τον Αντετοκουμπο κοβουμε αναγκαστικα πολυ χρονο απο εναν απο τους 2 και το θεωρω αυτο τελειως λαθος .
Οπως ανεφερα και εγω μαλιστα ,θεωρω την 100% αξιοποιηση του Αντετο σημειο κλειδι για την ομαδα .

Τελως εγραψα και προηγουμενα οτι ο Παπανικολαου σε σχεση με Αντετοκουμπο κυριως και Περπερογλου κατα δευτερο λογο δεν προσφερει κατι που η ομαδα δεν μπορει να παρει απο αλλους παικτες και προερχεται απο μια σεζον με λιγο αγωνιστικο χρονο .Δε διαφωω οτι επαιζε σε μια ομαδα με υψηλους στοχους κατι που εξηγει το λιγο χρονο αλλα αυτο παροτι δικαιολογει πληρως την μερικη αγωνιστικη απραξια δεν διορθωνει το γεγονος οτι δεν εχει παρει παιχνιδια .
SG3ptshooter
H Εθνική χρειάζεται πολύ και φέτος τον Παπανικολάου και δίκαια θα χρησιμοποιηθεί αρκετά. Ο παραγκωνισμός στο top επίπεδο, σε μία απ' τις καλύτερες και πληρέστερες ομάδες του ΝΒΑ, στα δικά μου τα μάτια τουλάχιστον είναι κάπως άδικο να συνεπάγεται αυτόματα πως ο παίκτης δε θα μπορέσει να βρεθεί σε καλή κατάσταση το Σεπτέμβρη ή να του προσδίδει μια "στάμπα" στασιμότητας όσον αφορά το τι μπορεί να κάνει στο παρκέ.
a bullet for your head
QUOTE(DimPall @ Aug 13 2015, 11:36 ) *
Σε καμια περιπτωση το κειμενο μου δεν ηταν μομφη και ας υπερεβαλα σε καποια σημεια smiley.gif

Απλα με το λιγο μπασκετ που ξερω και εχω παρακολουθησει θεωρω οτι εχοντς σαν 4αρια τον Πριντεζη και τον Αντετοκουμπο κοβουμε αναγκαστικα πολυ χρονο απο εναν απο τους 2 και το θεωρω αυτο τελειως λαθος .
Οπως ανεφερα και εγω μαλιστα ,θεωρω την 100% αξιοποιηση του Αντετο σημειο κλειδι για την ομαδα .

Τελως εγραψα και προηγουμενα οτι ο Παπανικολαου σε σχεση με Αντετοκουμπο κυριως και Περπερογλου κατα δευτερο λογο δεν προσφερει κατι που η ομαδα δεν μπορει να παρει απο αλλους παικτες και προερχεται απο μια σεζον με λιγο αγωνιστικο χρονο .Δε διαφωω οτι επαιζε σε μια ομαδα με υψηλους στοχους κατι που εξηγει το λιγο χρονο αλλα αυτο παροτι δικαιολογει πληρως την μερικη αγωνιστικη απραξια δεν διορθωνει το γεγονος οτι δεν εχει παρει παιχνιδια .

Όσον αφορά τον Παπανικολάου, εξήγησα με ακρίβεια-λεπτομέρεια-χρονική σειρά, τις ιδιαιτερότητες της σεζόν που είχε. Μέχρι τις αρχές του '15, ουτε λίγο χρόνο είχε, ούτε τριτευοντα ρόλο, ούτε κουνούσε τις πετσέτες επί έναν χρόνο, όπως αναφέρθηκε κάπου. Καλό είναι, πριν αναφέρουμε κάτι για έναν παίκτη, να γνωρίζουμε τις ακριβεις συνθήκες και όλες τις λεπτομέρειες. Τώρα στο τι μπορεί να προσφέρει...Και ο Παπ και ο Αντετο, είναι απ'τους πιο ταλαντούχους F που υπάρχουν και πιστεύω πως πρέπει γι'αυτόν τον λογο να συνυπάρξουν! Δεν γίνεται να κόψεις η' να περιορίσεις τον Παπ σε έναν ρόλο των 5'! Απ'την στιγμή που ο Αντετο είναι τόσο πολυδιάστατος, αυτή η συνύπαρξη είναι πέρα για πέρα εφικτή. Επίσης πιστεύω''μιας και έχει τονισθεί πολλές φορές το ζήτημα της κατάλληλης χημείας'', πως αυτό το δίδυμο θα είναι πιο συμβατό με τον Κουφό και τους Καλαθη-Σπανούλη. Μια τέτοια συνύπαρξη θα έδινε στο βασικό σχήμα μεγαλύτερη ευελιξία, καλύτερη αμυντική συνοχή, καλύτερες αμυντικές επιδόσεις στην περιφερειακή άμυνα και στα defensive rotations. Επιθετικα, με τον Αντετο ως αμυντικό ρημπαουντερ''είναι καλός ρημπαουντερ'', θα μπορούσαν να δημιουργούνται πρώτα-πρώτα απ'ολα προϋποθέσεις ανοιχτού γηπέδου και ενδιάμεσων επιθέσεων. Στο 5vs5, θα υπήρχε το πλέον κατάλληλο spacing, ώστε να εφαρμοστεί με μεγαλύτερη αποτελεσματικοτητα το pick n'roll. Θα υπήρχε ο απαραίτητος χώρος στο ζωγραφιστό για να δραστηριοποιηθεί ο Κουφός. Θα υπήρχε ο απαραίτητος χώρος για να μπορουν να δημιουργηθούν ρήγματα. Ειδικά όταν σε ένα τέτοιο σχήμα θα υπήρχαν 3 παίκτες τουλάχιστον, με ικανότητα σ'αυτό το πράγμα. Κάτι τέτοιο θα έδινε λύσεις απέναντι και σε άμυνες ζώνης. Ο Αντετο ως PF θα ήταν για τις αντίπαλες άμυνες ενα πολύ δύσκολο match up, παίζοντας στο 1vs1, ή στο close out offense ή ακόμη εφαρμόζοντας και ο ίδιος pick n'roll! Γενικά ένα τέτοιο σχήμα θα δημιουργούσε συνεχώς καταστάσεις αμυντικών ανισορροπιών στις αντίπαλες άμυνες! Όσον αφορά τους Περπέρογλου-Πριντεζη, θα ταίριαζαν πολύ μεταξύ τους, όπως και με τον Μπουρούση. Και μαζί με τους Σλουκα-Ζήση, ως παίκτες της second unit, θα έδιναν διαφορετικά χαρακτηριστικά σε σχέση με την starting unit! Επειδή έχουν εκφραστεί αρκετά οι απόψεις πολλών, θα καταλήξω στην δική μου προτεινόμενη 12αδα και τους ενδεικτικους χρόνους συμμετοχής,γιατί στην πορεία ενός τουρνουά και κατα την διάρκεια κάποιων αγώνων, ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες, πάντα υπάρχουν διαφοροποιήσεις! Starting unit: Καλαθης,25'-Σπανούλης,25'-Παπανικολάου,20'-Αντετο,20'-Κουφός,20'. Second unit: Ζήσης,10'-Σλουκας,20'-Περπέρογλου,15'-Πριντεζης,20'-Μπουρούσης,15'. Συμπλήρωση 12αδας με τους Μαντζαρη,5' και Αγραβανης,5'. Τα 20' του Σλουκα προκύπτουν και από ενα ''κλέψιμο'' 5' απ'το SF, για την περίπτωση που παρατάσσονται σχήματα με 3 G! Όπως έχω ηδη αναφέρει, ο Σλουκας είναι στην πλέον κατάλληλη ηλικία-κατάσταση για να πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής και να παίξει έναν σημαντικο ρολο.
GK_23
QUOTE(ssoulliss @ Aug 11 2015, 21:56 ) *
Μια είδηση που μπορεί να μας ενδιαφέρει σαν εθνική ομάδα.

Η FIBA αποφάσισε το προολυμπιακό τουρνουά να διεξαχθεί με 18 ομάδες και όχι με 12. Θα χωριστούν σε τρεις ομίλους των έξι και οι νικητές αυτών θα πάρουν το εισιτήριο για το Ρίο.

Λογικά λοιπόν από την Ευρώπη θα αυξηθούν οι θέσεις για το προολυμπιακό τουρνουά. Ενώ μέχρι τώρα ξέραμε ότι θα αγωνιστούν τέσσερις ομάδες( τρίτος εώς έκτος), τώρα θα είναι περισσότερες. Λογικά λοιπόν θα είναι ο φιναλίστ της Ωκεανίας, 3 από την Ασία και την Αφρική , 5 από την Αμερική και 6 από την Ευρώπη. 39.gif

Αν ισχύσει κάτι τέτοιο, το πρώτο χιαστί θα δίνει το λιγότερο πρόκριση σε προολυμπιακό τουρνουά. ohmy.gif

H FIBA τελικά έχει μεγάλη φαντασία...

Timemaster
Η περίπτωση Παπανικολάου μου θυμίζει την αντίστοιχη του Σπανούλη...
όταν είχε πάει στην ίδια ομάδα και καθάριζε τον πάγκο. Παρόλα ταύτα στο EURO του 2007 μετά από ένα χρόνο ουσιαστικά αδράνειας εμφανίστηκε δύο φορές καλύτερος από το παγκόσμιο του 2006 και φυσικά ήταν από τους κορυφαίους σε μια ομάδα με Παπαλουκά και Διαμαντίδη.

rolleyes.gif
ssoulliss
QUOTE (GK_23 @ Aug 13 2015, 13:07 ) *
H FIBA τελικά έχει μεγάλη φαντασία...



Μάλιστα. 39.gif Θα έχουν το λιγότερο δύο δυνατές ομάδες οι όμιλοι. Ίσως να είναι πιο δύσκολο έτσι, όμως λογικά θα περάσουν οι πραγματικά καλές.

Timemaster
QUOTE(ssoulliss @ Aug 13 2015, 15:03 ) *
Μάλιστα. 39.gif Θα έχουν το λιγότερο δύο δυνατές ομάδες οι όμιλοι. Ίσως να είναι πιο δύσκολο έτσι, όμως λογικά θα περάσουν οι πραγματικά καλές.



ίσως και λιγότερες
smiley.gif

πρώτον πάντα υπάρχει η περίπτωση έκπληξης στο Ευρωπαικό και να βρεθούν τίποτα Σκόπια π.χ. όπου μετά από ένα χρόνο θα έχουν ξεφουσκώσει.
και δεύτερον από την Αμερική λογικά οι τέσσερις (USA, Βραζιλία, Αργεντινή, Πουέρτο Ρίκο) δυνατές ομάδες θα έχουν προκριθεί.

Έτσι αν ο χωρισμός γίνει με διασκορπισμό των Ηπείρων θα υπάρχει όμιλος με μόνο μία Ευρωπαική και τις υπόλοιπες σχετικά αδύναμες.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι μπορεί κάποια Ευρωπαική να προκριθεί μόνο με την φανέλα μιας και έχουμε δει ομάδες Αφρικής να μας κερδίζουν.
rolleyes.gif
nicolas76
Θα ήθελα και εγώ να δω τον καλό παπ στο 3 και τον Γιάννη στο 4 στην ίδια πεντάδα.
Εξτρα ενεργεια, αθλητικότητα, καλύτερη αμυνα.
Ή ερώτηση είναι με ποιους τους πλαισιώνεις την πενταδα.
Προαναφέρθηκε με νικ, σπαν και κουφό. Είναι μια προσέγγιση.
Θα είχαμε ομως πιθανότατα κακό σουτ από μέση απόσταση και έξω κατά τα 4/5 της ομάδας.
Εχεις έναν άσσο και το 5 σου που δεν απειλούν αξιοπιστα και σταθερα με σουτ και μένει μόνο ο Σπανούλης.
Κάποια άλλη εναλλακτικη;
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 13 2015, 12:35 ) *
Επίσης πιστεύω''μιας και έχει τονισθεί πολλές φορές το ζήτημα της κατάλληλης χημείας'', πως αυτό το δίδυμο θα είναι πιο συμβατό με τον Κουφό και τους Καλαθη-Σπανούλη. Μια τέτοια συνύπαρξη θα έδινε στο βασικό σχήμα μεγαλύτερη ευελιξία, καλύτερη αμυντική συνοχή, καλύτερες αμυντικές επιδόσεις στην περιφερειακή άμυνα και στα defensive rotations. Επιθετικα, με τον Αντετο ως αμυντικό ρημπαουντερ''είναι καλός ρημπαουντερ'', θα μπορούσαν να δημιουργούνται πρώτα-πρώτα απ'ολα προϋποθέσεις ανοιχτού γηπέδου και ενδιάμεσων επιθέσεων. Στο 5vs5, θα υπήρχε το πλέον κατάλληλο spacing, ώστε να εφαρμοστεί με μεγαλύτερη αποτελεσματικοτητα το pick n'roll. Θα υπήρχε ο απαραίτητος χώρος στο ζωγραφιστό για να δραστηριοποιηθεί ο Κουφός. Θα υπήρχε ο απαραίτητος χώρος για να μπορουν να δημιουργηθούν ρήγματα. Ειδικά όταν σε ένα τέτοιο σχήμα θα υπήρχαν 3 παίκτες τουλάχιστον, με ικανότητα σ'αυτό το πράγμα. Κάτι τέτοιο θα έδινε λύσεις απέναντι και σε άμυνες ζώνης. Ο Αντετο ως PF θα ήταν για τις αντίπαλες άμυνες ενα πολύ δύσκολο match up, παίζοντας στο 1vs1, ή στο close out offense ή ακόμη εφαρμόζοντας και ο ίδιος pick n'roll! Γενικά ένα τέτοιο σχήμα θα δημιουργούσε συνεχώς καταστάσεις αμυντικών ανισορροπιών στις αντίπαλες άμυνες! Όσον αφορά τους Περπέρογλου-Πριντεζη, θα ταίριαζαν πολύ μεταξύ τους, όπως και με τον Μπουρούση. Και μαζί με τους Σλουκα-Ζήση, ως παίκτες της second unit, θα έδιναν διαφορετικά χαρακτηριστικά σε σχέση με την starting unit!

Προς @nicolas76, αυτό είναι το σκεπτικό-προσέγγιση. Μπορεί να είναι ενα σχήμα που δεν έχει κάποιον κλασικό σουτερ, ωστόσο υπάρχουν 3-4 παίκτες που μπορούν να απειλήσουν από μακριά. Όμως, δεν θα πρέπει να εστιάζουμε τόσο σ'αυτόν τον επιθετικό προσανατολισμό, απειλής από μακρινή απόσταση. Παραδοσιακά αυτή η ομάδα δεν στηριζόταν αποκλειστικά στο μακρινό σουτ, ούτε η Ελληνική σχολή παράγει τέτοιο μοτίβο ή τέτοιους παίκτες. Είναι ενα σχήμα όπου θα είχε έναν floor general''Kαλαθης'', έναν ηγέτη''Σπανούλης'', 2 πολύ ταλαντούχα SF και εναν ικανό ψηλο''Κουφος''. Θα είχε την δυνατότητα να ψάξει προϋποθέσεις αιφνιδιασμού, καθώς θα μπορούσε μέσω της αμυντικής ικανότητας, να αποσπάσει κατοχές. Στο set παιχνίδι, θα μπορούσε να αξιοποιήσει στοιχεία που προανεφερα. Άλλωστε μιλάμε για ενα βασικό σχημα και οχι για ένα σχήμα που θα παίζει επί 40'! Το συγκεκριμένο σχήμα και σε διαταξη 1in-4out, μπορεί να δώσει κάποια συγκριτικά πλεονεκτήματα''αμυντική συνοχή-ταχύτητα-ευελιξία-spacing-ball movement-mid range game-miss match'', και την έλλειψη του πλέον καθαρού σουτερ, μπορεί να την καλύψει, με διαφορετικές στοχεύσεις στον επιθετικό τρόπο ανάπτυξης.
DimPall
QUOTE (a bullet for your head @ Aug 13 2015, 12:35 ) *
Όσον αφορά τον Παπανικολάου, εξήγησα με ακρίβεια-λεπτομέρεια-χρονική σειρά, τις ιδιαιτερότητες της σεζόν που είχε. Μέχρι τις αρχές του '15, ουτε λίγο χρόνο είχε, ούτε τριτευοντα ρόλο, ούτε κουνούσε τις πετσέτες επί έναν χρόνο, όπως αναφέρθηκε κάπου.


Τι μπορει ομως να προσφερει ο Παπανικολαου που δεν μπορουν τα αλλα δυο 3αρια ?

Οσον αφορα το Σλουκα τον πιστευω απεριοριστα και θεωρω οτι θα ειναι κομβικης σημασιας οι εμφανισεις του για την ομαδα.
a bullet for your head
QUOTE(DimPall @ Aug 13 2015, 16:54 ) *
Τι μπορει ομως να προσφερει ο Παπανικολαου που δεν μπορουν τα αλλα δυο 3αρια ?

Οσον αφορα το Σλουκα τον πιστευω απεριοριστα και θεωρω οτι θα ειναι κομβικης σημασιας οι εμφανισεις του για την ομαδα.

Θα σου πω τι μπορεί να προσφέρει ΓΕΝΙΚΑ. Προσφέρει μεγάλη ποιότητα και ταλέντο. Αν και μόλις 25ετών, έχει πλούσιο παλμαρε, παραστάσεις-εμπειρίες από το υψηλότερο και πιο ανταγωνιστικό επίπεδο, μεγάλη συνεισφορά σε επιτυχίες. Έχει παίξει σε 2 κορυφαίες Ευρωπαϊκές ομάδες και πήγε ΝΒΑ σε μια πολύ καλή ομάδα, υπογράφοντας 2ετες κοντά στα 10εκ δολλάρια!''αν και ο 2ος χρόνος δεν είναι εγγυημένος''. Όλα αυτά τον έχουν κάνει να χτίσει ένα πολύ υψηλό στατους για την ηλικία του. Μπορεί να προσφέρει πάθος,ενέργεια,ανταγωνιστικότητα, καλή αίσθηση και αντίληψη του παιχνιδιού, mentality, winner's instinct, είναι καλός συμπαίκτης, καλός team player. Προσφέρει επίσης καλή άμυνα''ατομική-ομαδική'',ριμπάουντ, καλό μακρινό σουτ ως spot up shooter. Παρόλο που δεν είναι ο κλασικός σουτερ, στην Ευρωλίγκα έχει περίπου 42 τα 100 ποσοστό καριέρας. Είναι καλός στο close out offense και στο επίθετο transition. Για να καταλήξω...ο Παπ είναι απ'τα καλύτερα assets που διαθέτει το Ελληνικό μπάσκετ αυτή την στιγμή!
ssoulliss
Ποια λοιπόν μπορεί να είναι η διαφορά του Παπανικολάου σε σχέση με τους υπόλοιπους συνομηλίκους του στην Εθνική;

Το 2012 στο κρίσιμο παιχνίδι με την Εφές για την πρόκριση στα πλέι-οφς ο Παπανικολάου είχε: 16 πόντους και 6 ριμπάουντ

Στον τελικό με την ΤΣΣΚΑ ήταν ασταμάτητος! 18 πόντοι και τρομερή ενέργεια.
Ίσως να δικαιούταν τον τίτλο του MVP τότε.


Ένα χρόνο μετά ο Ολυμπιακός ψαχνόταν όμως στο ματς μπολ με την Χίμκι, ο Παπ έκανε παπάδες!

21 πόντοι με 6 τρίποντα αλλά και 12 ριμπάουντ.

Με την εθνική πιστεύω ότι δεν έχει δείξει ανάλογο πρόσωπο. Όμως οι εικόνες που έχουμε από αυτόν ,σε τόσο μικρή ηλικία, αλλά και η σοβαρότητα που δείχνει στο παρκέ, τον καθιστούν πολύ χρήσιμο για την Εθνική.

Άρα όχι πεντάλεπτο σε χρόνο χρόνο συμμετοχής! biggrin.gif



zorba
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 13 2015, 14:34 ) *
Θα σου πω τι μπορεί να προσφέρει ΓΕΝΙΚΑ. Προσφέρει μεγάλη ποιότητα και ταλέντο. Αν και μόλις 25ετών, έχει πλούσιο παλμαρε, παραστάσεις-εμπειρίες από το υψηλότερο και πιο ανταγωνιστικό επίπεδο, μεγάλη συνεισφορά σε επιτυχίες. Έχει παίξει σε 2 κορυφαίες Ευρωπαϊκές ομάδες και πήγε ΝΒΑ σε μια πολύ καλή ομάδα, υπογράφοντας 2ετες κοντά στα 10εκ δολλάρια!''αν και ο 2ος χρόνος δεν είναι εγγυημένος''. Όλα αυτά τον έχουν κάνει να χτίσει ένα πολύ υψηλό στατους για την ηλικία του. Μπορεί να προσφέρει πάθος,ενέργεια,ανταγωνιστικότητα, καλή αίσθηση και αντίληψη του παιχνιδιού, mentality, winner's instinct, είναι καλός συμπαίκτης, καλός team player. Προσφέρει επίσης καλή άμυνα''ατομική-ομαδική'',ριμπάουντ, καλό μακρινό σουτ ως spot up shooter. Παρόλο που δεν είναι ο κλασικός σουτερ, στην Ευρωλίγκα έχει περίπου 42 τα 100 ποσοστό ΕΕ καριέρας. Είναι καλός στο close out offense και στο επίθετο transition. Για να καταλήξω...ο Παπ είναι απ'τα καλύτερα assets που διαθέτει το Ελληνικό μπάσκετ αυτή την στιγμή!

Ο Παπανικολάου στους Ροκετς έπαιξε και κάποια λεπτά στο 4, σε small ball σχήμα, όπου έδειξε οτι μπορεί με τα πόδια να μαρκάρει οποιονδήποτε. Σε συνθήκες ανοικτού γηπέδου νομίζω οτι με τον Γιάννη θα μπορούσαν πράγματι να προσφέρουν πολλά, τόσο επιθετικά όσο και στην αμυνα...

ΥΓ: Απλή περιέργεια... Εσύ δεν είχες τέσσερα φάουλ κάπου το 2011; Αν δεν σου τα έσβησαν, τότε πολύ respect για την αντοχή σου! 77.gif
a bullet for your head
QUOTE(zorba @ Aug 13 2015, 18:51 ) *
Ο Παπανικολάου στους Ροκετς έπαιξε και κάποια λεπτά στο 4, σε small ball σχήμα, όπου έδειξε οτι μπορεί με τα πόδια να μαρκάρει οποιονδήποτε. Σε συνθήκες ανοικτού γηπέδου νομίζω οτι με τον Γιάννη θα μπορούσαν πράγματι να προσφέρουν πολλά, τόσο επιθετικά όσο και στην αμυνα...

ΥΓ: Απλή περιέργεια... Εσύ δεν είχες τέσσερα φάουλ κάπου το 2011; Αν δεν σου τα έσβησαν, τότε πολύ respect για την αντοχή σου! 77.gif

Πράγματι ο Παπ μπορεί να παίξει και τις 2 θέσεις των F αν χρειαστεί. Στις μικρές Εθνικές αν θυμάμαι καλα, κάλυπτε συχνά το PF. Στους Ροκετς μου φαίνεται ότι έχει προσθέσει και λίγο...bulk! Ελπίζω ο Κατσικαρης να τους ταιριάξει στο ιδιο σχήμα...Το ελπίζω, αλλά κατα βάθος δεν το πιστεύω..θα δείξει! Ναι...είχα για καιρό 4 φαουλ, έγιναν 3 και παραμένουν 3! wink.gif
benchwarmer
Μπορεί να είναι αρχή ακόμα των φιλικών, αλλά νομίζω είναι σαφές από το σημερινό πρώτο ημίχρονο ότι έχουμε τους 10 "βασικούς". Δύσκολα αλλάζουν δραματικά απόψεις οι προπονητές μεταξύ έναρξης φιλικών και τουρνουά. Καλάθης-Ζήσης στο 1, Σπανούλης-Σλούκας στο 2, Παπανικολάου-Περπέρογλου στο 3, Πρίντεζης-Αντετοκούνμπο στο 4, Κουφός-Μπουρούσης στο 5.
zorba
QUOTE(benchwarmer @ Aug 14 2015, 15:10 ) *
Μπορεί να είναι αρχή ακόμα των φιλικών, αλλά νομίζω είναι σαφές από το σημερινό πρώτο ημίχρονο ότι έχουμε τους 10 "βασικούς". Δύσκολα αλλάζουν δραματικά απόψεις οι προπονητές μεταξύ έναρξης φιλικών και τουρνουά. Καλάθης-Ζήσης στο 1, Σπανούλης-Σλούκας στο 2, Παπανικολάου-Περπέρογλου στο 3, Πρίντεζης-Αντετοκούνμπο στο 4, Κουφός-Μπουρούσης στο 5.

Κανα λινκ;
AKRG
QUOTE (zorba @ Aug 14 2015, 18:16 ) *
Κανα λινκ;


H ERT2 το δειχνει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.