Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
manosnismo
Παιδια καθε χρονο και εδω αλλα και παντου οι προσδοκιες της εθνικης ηταν πολυ μεγαλυτερες απ'τα αποτελεσματα και φετος βλεπω παλι μεγαλη αισιοδοξια .Επισης το 2010 ειχαμε σιγουρα καλυτερο ροστερ απο το φετινο.Επειδη καπου αναφερθηκε (o airkef νομιζω) οτι εχουμε απο το 8 και μετα το καλυτερο ροστερ.
colonel gomelsky
Η συντριπτική πλειοψηφία των ποστς βγάζει μια αισιοδοξία που στηρίζεται κατά βάση σε δύο αξιώματα:
α) Ότι ο Αντετοκούμπο είναι πάικτης που κάνει τη διαφορά
β) Ότι ο Koufos είναι παίκτης επιπέδου euroleague

Επειδή διαφωνώ και με τα δύο, κρατάω πολύ μικρό καλάθι.
Nemesakos
QUOTE (jvalin @ Jul 24 2015, 17:23 ) *
Ο Zach Auguste για 3ος ψηλός πώς θα σας φαινόταν? Ξέρω, δεν έχει ακόμα διαβατήριο, αλλά αν είχε πιστεύετε ότι θα μπορούσε να μπει σφήνα στη 12άδα (πχ αντί του Καϊμακόγλου)? Προσωπικά θα γούσταρα πάρα πολύ να τον έβλεπα από φέτος στην προεπιλογή και γιατί όχι και στο τελικό ρόστερ.

Κατά τα λοιπά φοβάμαι κι εγώ μην τυχόν μας την ξανακάνει τελευταία στιγμή ο Κουφός και ξεμείνουμε πάλι με Καρδίτσα giant κι από πίσω το χάος. Έχουμε χοντρό θέμα στα 5άρια. Δεν είναι τόσο ότι οι λύσεις μας είναι περιορισμένες αριθμητικά, όσο ότι δε βγάζουμε αθλητικούς ψηλούς. Θέλουμε οπωσδήποτε κάποιον που να μπορεί να μαρκάρει το pick n roll, να βγαίνει δυνατά στο hedge out και να επιστρέφει εγκαίρως στη θέση του, να μπορεί να αλλάζει υποτυπωδώς στα screens και γενικά να προστατεύει τη ρακέτα και να χει γρήγορα πόδια ώστε να παίζει άμυνα και ψηλά και χαμηλά. Ο Κουφός ψηλά είναι μια χαρά. Θα μοιράσει τα μπλοκς του, θα αποθαρρύνει αρκετούς κοντούς να πλησιάσουν στη ρακέτα, θα κάνει αρκετή από τη βρώμικη δουλειά, θα μαζέψει και ριμπς, μέχρι εδώ όλα ωραία. Χαμηλά όμως δεν μπορεί να παίξει άμυνα γιατί έχει αργά πόδια. Εδώ έρχεται και κολλάει ο Auguste, για αυτό και θα τον ήθελα ει δυνατόν ακόμα και από φέτος στην ομάδα. Καθαρά αγωνιστικά, δε διαθέτουμε άλλο ψηλό με τα δικά του χαρακτηριστικά. Μακάρι τουλάχιστον να ξεμπλοκάρει μέσα στους επόμενους μήνες το θέμα με την έκδοση του διαβατηρίου ώστε να τον έχουμε μαζί μας από του χρόνου.

Κι ένα βιντεάκι από τη ματσάρα που έκανε απέναντι στο Kentucky.


Αφήστε όσα γράφω τόση ώρα για την άμυνα. Υπάρχει κανείς στο τωρινό ρόστερ που να παίζει το pick n roll στην επίθεση με την ευχέρεια που το κάνει ο Auguste στο παραπάνω βίντεο? Zach attack λέμε! icon_headbang.gif Όσο για το επίπεδο των ομάδων στο NCAA, δεν παίζει απέναντι σε πουθενάδες. Το Kentucky ήταν μακράν του δεύτερου το πρώτο φαβορί για την κούπα. Ειδικά στη ρακέτα είχαν το νούμερο 1 και το νούμερο 6 του φετινού draft, συν το νούμερο 12 ο οποίος δε χώραγε και τον κατεβάζανε στο 3.


ΥΓ: Η Ομοσπονδία απέστειλε πρόσκληση ενδιαφέροντος και στον ομογενή (από το κολέγιο Νοτρ Ντέιμ) Ζακ Όγκαστ, ο οποίος απάντησε ευγενικά ότι δεν ενδιαφέρεται. Αργότερα όμως άλλαξε γνώμη και ζήτησε να συμμετάσχει στην προετοιμασία της Εθνικής, μολονότι θα αργήσει να πάρει διαβατήριο. Τελικά, προτίμησε να μείνει στην Αμερική και να σκεφτεί το μέλλον του. "Δεν είμαι βέβαιος τι ακριβώς θέλω να κάνω", εξήγησε ο νεαρός σέντερ. Μολονότι ο Όγκαστ έχει Ελληνίδα μητέρα, η κατάσταση με τα χαρτιά του είναι μπερδεμένη. Κάτι μου λέει ότι η περίπτωσή του θα μας απασχολήσει ξανά το ερχόμενο καλοκαίρι.


Αυτό γράφτηκε στο gazzetta από τον Παπαδογιάννη για την περίπτωση που αναφέρεις.. Αξιόπιστο ή μη το παραθέτω...
rchos
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 24 2015, 17:56 ) *
Η συντριπτική πλειοψηφία των ποστς βγάζει μια αισιοδοξία που στηρίζεται κατά βάση σε δύο αξιώματα:
α) Ότι ο Αντετοκούμπο είναι πάικτης που κάνει τη διαφορά
β) Ότι ο Koufos είναι παίκτης επιπέδου euroleague

Επειδή διαφωνώ και με τα δύο, κρατάω πολύ μικρό καλάθι.


Προσωπικά είμαι αισιόδοξος ότι θα φτιάξουμε καλή ομάδα και ότι μπορούμε να πάμε ψηλά.
Φυσικά αυτό στην πράξη πάντως δεν ξέρουμε πως θα μεταφραστεί.

Έχουμε στην θεωρία το καλύτερο ρόστερ των τελυταίων ετών.Για να μεταφραστεί αυτό σε μετάλλιο έχει αρκετά μεγάλη απόσταση.Είναι θέμα τύχης και συγκυριών το πόσο ψηλά θα φτάσεις σε μια τέτοια διοργάνωση.Μαζί και με το ότι η ομάδα έχει ξεχάσει πως είναι να κερδίζεις σε νοκ άουτ αγώνες κάνουν τα πράγματα δύσκολα.

Πάντως στα δύο θέματα που αναφέρεις εγώ είμαι αισιόδοξος και ας πιστεύω ότι ισχύει μόνο το β.Ο Γιάννης ακόμη τουλάχιστον δεν μπορεί να κάνει την διαφορά.Ο Κουφός όμως είναι πεντάρι Ευρωλίγκας χωρίς να σημαίνει ότι εκεί θα είχε στατιστικά 18-8.Κοιτώντας όμως τις τοπ ομάδες της Ευρώπης θεωρώ ότι σε όλες θα μπορούσε να είναι στο βασικό δίδυμο σέντερ.
RipCity
Είναι κυρίως σημαντικό πως ο Κουφός είναι καλός και δυνατός αμυντικός και ριμπάουντερ, πράγμα που μας έλειψε πολύ πέρυσι στη ρακέτα. Ντάξει δεν περιμένουμε να πάρει μπάλα και να δημιουργήσει, αλλά να κόψει το πάρτυ του κάθε Raduljica πχ και να δώσει τις απαραίτητες ανάσες στον Μπουρούση (που ελπίζω να μην έχει επηρεαστεί πάρα πολύ από τον εξάμηνο παραγκωνισμό).
jvalin
QUOTE (Nemesakos @ Jul 24 2015, 17:56 ) *
ΥΓ: Η Ομοσπονδία απέστειλε πρόσκληση ενδιαφέροντος και στον ομογενή (από το κολέγιο Νοτρ Ντέιμ) Ζακ Όγκαστ, ο οποίος απάντησε ευγενικά ότι δεν ενδιαφέρεται. Αργότερα όμως άλλαξε γνώμη και ζήτησε να συμμετάσχει στην προετοιμασία της Εθνικής, μολονότι θα αργήσει να πάρει διαβατήριο. Τελικά, προτίμησε να μείνει στην Αμερική και να σκεφτεί το μέλλον του. "Δεν είμαι βέβαιος τι ακριβώς θέλω να κάνω", εξήγησε ο νεαρός σέντερ. Μολονότι ο Όγκαστ έχει Ελληνίδα μητέρα, η κατάσταση με τα χαρτιά του είναι μπερδεμένη. Κάτι μου λέει ότι η περίπτωσή του θα μας απασχολήσει ξανά το ερχόμενο καλοκαίρι.


Αυτό γράφτηκε στο gazzetta από τον Παπαδογιάννη για την περίπτωση που αναφέρεις.. Αξιόπιστο ή μη το παραθέτω...

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Δεν ήξερα ότι τον καλέσαμε και αρνήθηκε. Μακάρι να ψηθεί τουλάχιστον για του χρόνου.

Τα περί διαβατηρίου τα ακούω βερεσέ. Ο Dorsey έβγαλε διαβατήριο σε χρόνο ρεκόρ για να προλάβει το U-19 στο Ηράκλειο. Το ίδιο και ο Κούνμπο εν όψει της συμμετοχής του στο draft και του Ευρωπαϊκού Νέων του 2013. Αν υπάρχει βούληση από όλες τις πλευρές, ξαφνικά όλα τα προβλήματα λύνονται ως δια μαγείας.
jvalin
QUOTE (colonel gomelsky @ Jul 24 2015, 17:56 ) *
Η συντριπτική πλειοψηφία των ποστς βγάζει μια αισιοδοξία που στηρίζεται κατά βάση σε δύο αξιώματα:
α) Ότι ο Αντετοκούμπο είναι πάικτης που κάνει τη διαφορά
β) Ότι ο Koufos είναι παίκτης επιπέδου euroleague

Επειδή διαφωνώ και με τα δύο, κρατάω πολύ μικρό καλάθι.

Εντάξει τρολάρεις δεν μπορεί. Ο Κούνμπο κάνει τη διαφορά στην άμυνα. Για την επίθεση θα δείξει. Ο Κουφός δεν είναι επιπέδου euroleague? Κι εγώ δεν τον πολυπάω γιατί πέρυσι μας άφησε στα κρύα του λουτρού αλλά όχι κι έτσι.
pan24
QUOTE (colonel gomelsky @ Jul 24 2015, 17:56 ) *
Η συντριπτική πλειοψηφία των ποστς βγάζει μια αισιοδοξία που στηρίζεται κατά βάση σε δύο αξιώματα:
α) Ότι ο Αντετοκούμπο είναι πάικτης που κάνει τη διαφορά
β) Ότι ο Koufos είναι παίκτης επιπέδου euroleague

Επειδή διαφωνώ και με τα δύο, κρατάω πολύ μικρό καλάθι.

Ο κουφος δεν ειναι επιπεδου euroleague?
Χμμμ μαλλον στο nba που του δινουν 32 εκ $$ μικτα για 4 χρονια και τον προοριζουν για βασικο μαλλον δεν διαβαζουν αρκετα basketforum
Ο αντετοκουμπο κανει διαφορα στην αμυνα και στην ευρωπη ΩΣ 4ΑΡΙ κανει μεγαλη διαφορα.Πες μου 3 τεσσαρια στην ευρωπη που μπορουν να συγκριθουν μαζι του σε ταχυτητα,αλμα και διεισδυτικοτητα.Ναι τριποντο δεν εχει αλλα πλεον εχει αξιοπιστο σουτακι απο τα 5-6 μετρα
Ως 3αρι ναι στην επιθεση θα χανεται αλλα στο 4 ειναι μεγαλο πλεονεκτημα
KingCrimson
QUOTE(pan24 @ Jul 24 2015, 20:34 ) *
Ο κουφος δεν ειναι επιπεδου euroleague?
Χμμμ μαλλον στο nba που του δινουν 32 εκ $$ μικτα για 4 χρονια και τον προοριζουν για βασικο μαλλον δεν διαβαζουν αρκετα basketforum
Ο αντετοκουμπο κανει διαφορα στην αμυνα και στην ευρωπη ΩΣ 4ΑΡΙ κανει μεγαλη διαφορα.Πες μου 3 τεσσαρια στην ευρωπη που μπορουν να συγκριθουν μαζι του σε ταχυτητα,αλμα και διεισδυτικοτητα.Ναι τριποντο δεν εχει αλλα πλεον εχει αξιοπιστο σουτακι απο τα 5-6 μετρα
Ως 3αρι ναι στην επιθεση θα χανεται αλλα στο 4 ειναι μεγαλο πλεονεκτημα


βρε συ pan24 δε ξερεις οτι οσοι αποτυγχάνουν στο σουπερ πρωταθλημα της ευρωλίγκα, οπου πχ. Σπανούλης και Πριντεζης θεωρουνται κορυφαίοι, μετά παίζουν ή Α2 ή πανε μετανάστες στην Αμερική να πλύνουν κανα πιάτο και να παίξουν στο ΝΒΑ? icon_drunk.gif
Ο Αντετοκούμπο εύκολα θα κάνει τη διαφορά συνολικα κάποια στιγμη, δε ξέρω αν θα τη κάνει απο φέτος, πάντως τα στοιχεία που έδειξε περσι μόλις στα 20 του, έβαλαν τις βάσεις. Ειναι πολυσύνθετος παίκτης που ακόμα και αν δε βοηθήσει στο σκοράρισμα σε ένα παιχνιδι, κάνει τη διαφορά ήδη σε χίλια δυο άλλα πράγματα.

Πάντως με δεδομένη την έλλειψη βάθους στο 5, θα έκοβα χαλαρά Καϊμακόγλου (όχι ρε παιδιά και στο 3 που έχεις 10 καλύτερες επιλογές) και θα παιρνα Αγραβάνη που μπορεί να πάρει χρόνο και στο 5
Αλλα για να τον κάλεσε λογικά δύσκολα θα τον κόψει.........
colonel gomelsky
QUOTE(pan24 @ Jul 24 2015, 20:34 ) *
Ο κουφος δεν ειναι επιπεδου euroleague?
Χμμμ μαλλον στο nba που του δινουν 32 εκ $$ μικτα για 4 χρονια και τον προοριζουν για βασικο μαλλον δεν διαβαζουν αρκετα basketforum
Ο αντετοκουμπο κανει διαφορα στην αμυνα και στην ευρωπη ΩΣ 4ΑΡΙ κανει μεγαλη διαφορα.Πες μου 3 τεσσαρια στην ευρωπη που μπορουν να συγκριθουν μαζι του σε ταχυτητα,αλμα και διεισδυτικοτητα.Ναι τριποντο δεν εχει αλλα πλεον εχει αξιοπιστο σουτακι απο τα 5-6 μετρα
Ως 3αρι ναι στην επιθεση θα χανεται αλλα στο 4 ειναι μεγαλο πλεονεκτημα


Δεν έχω διάθεση να αντιδικήσω. Ο @rchos, διαφωνώντας, κατάλαβε τι ήθελα να πω και να προσφέρω στην κουβέντα. Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να παραθέσουμε τα περίπου ...15 καλύτερα 4αρια του τουρνουά από τον Αντετοκούμπο. Αρκεί μια ματιά στη δικιά μας εθνική. Αυτή τη στιγμή ο Πρίντεζης είναι δύο φορές καλύτερος παίκτης. Το να συγκρίνει κανείς το Γιάννη με τον Μπιέλιτσα ας πούμε, είναι σαν να συγκρίνει τον Μποντιρόγκα με τον Πελεκάνο.
j-kidd13
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 24 2015, 22:17 ) *
Δεν έχω διάθεση να αντιδικήσω. Ο @rchos, διαφωνώντας, κατάλαβε τι ήθελα να πω και να προσφέρω στην κουβέντα. Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να παραθέσουμε τα περίπου ...15 καλύτερα 4αρια του τουρνουά από τον Αντετοκούμπο. Αρκεί μια ματιά στη δικιά μας εθνική. Αυτή τη στιγμή ο Πρίντεζης είναι δύο φορές καλύτερος παίκτης. Το να συγκρίνει κανείς το Γιάννη με τον Μπιέλιτσα ας πούμε, είναι σαν να συγκρίνει τον Μποντιρόγκα με τον Πελεκάνο.


To ισοπεδωσες.Αλλα νταξει γνωμη σου ειναι,σεβαστη.
Ο Αντεκουμπο ειναι ενα παιδι 2,10,με ταχυτητα,με πλαστικοτητα,αλτικοτητα και ευκινησια,μπορει να παιξει 4 θεσεις ευκολα,και θεωρητικα και 5.Καλος χειρισμος της μπαλας,καλος πασερ,και λογω υψους-ταχυτητας μπορει να δημιουργησει φασεις για τον εαυτο του.Δεν ειναι ευκολα αντιμετωπισιμος.Επιθετικα θα ειναι απο τα ενεργα μελη,και αμυντικα σιγουρα μπορει να κανει τη διαφορα με την ικανοτητα του να μαρκαρει πολλες θεσεις,συν οτι διαθετει μακρυα χερια,με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

Κουφος επισης ευκολα στα καλυτερα σεντερ της διοργανωσης.Kαλος finisher,παιζει πολυ καλα το πικ εν ρολ,μπορει να ποσταρει καλα,καλος αμυντικος,ενω για σεντερ πασαρει επισης πολυ καλα.

2 παικτες που ειναι factors που μπορουν να κανουν την διαφορα στην ομαδα.
επαθα λαστιχο
To "επιπέδου Euroleague" είναι περισσότερο ασαφές και από την Βαρουφική σκέψη.Κάντε το νιανιά βρε παιδιά.
Εuroleague επίπεδο είναι η Τσεντεβίτα,Euroleague επίπεδο και η Ρεάλ.Euroleague επίπεδο το αστέρι της διοργάνωσης,Euroleague επίπεδο και ο έχων ολιγόλεπτες συμμετοχές με την εκάστοτε χειρότερη ομάδα.To ίδιο πάει φυσικά και για το ανάλογο "κάνει ή δεν κάνει για ΝΒΑ" λες και οι ξέρω γω 500 έχοντες συμβόλαιο εκεί βρίσκονται πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο.Στο δια ταύτα,αν ο Μαριάνοβιτς θεωρείται πλέον από τα κορυφαία C της διοργάνωσης,το να λέγεται ότι ο Κουφός(που δεν τον χωνεύω,άσχετο αυτό) δεν κάνει για την διοργάνωση δεν είναι άποψη,είναι προϊόν χρόνιου εξελικτικού παραληρήματος
Ginobili
Καλάθης,Σλούκας,Μάντζαρης
Σπανούλης,Ζήσης
Παπανικολάου,Αντετοκούμπο,Περπέρογλου
Πρίντεζης,Καιμακόγλου
Κουφός,Μπουρούσης

Αντετοκούμπο...ξέρουμε όλοι ότι μπορεί να παίζει και 4,και γενικά σε ευέλικτα σχήματα,ακόμα και με Καιμακόγλου+Πρίντεζη μαζί.
ϊσως να σκεφτόμουν λίγο την θέση του Καιμακόγλου ,και αντί αυτού Αγραβάνη ..αλλά μάλλον θα προτιμούσα την εμπειρία.
qspock
Η μονη θεση που μπορει να παιζει ειναι αυτη του μαντζαρη με αγραβανη. Κι αυτο γιατι χωρις μαντζαρη εχεις μεν 4 γκαρντ αλλα ολοι τους παιζουν πλει μεικερ! Κι υπαρχει κι ο κουμπο που παιζει κι ασσοδυο αμα χρειαστει. Ο αγραβανης μπορει να βοηθησει στο 5 σε ελαφρια σχηματα οπου κουφος μπουρουσης μενουν εκτος...
Απο την αλλη κι ο μαντζαρης ειχε καλη χρονια φετος. Απλα σαν χημεια βρισκεται ευκολα αλλος να κανει αυτα που κανει ο βαγγελης, οπως αμυνα η οργανωση. Αν ο βαγγελης επαιζε και 2 ισως ηταν πιο χρησιμος σε αυτη την ομαδα. Κι εκει ομως υπαρχουν σπανουλης σλουκας κι αντετο.
Αρα μαντζαρης μαλλον εκτος.
KingCrimson
QUOTE(qspock @ Jul 25 2015, 02:03 ) *
Η μονη θεση που μπορει να παιζει ειναι αυτη του μαντζαρη με αγραβανη. Κι αυτο γιατι χωρις μαντζαρη εχεις μεν 4 γκαρντ αλλα ολοι τους παιζουν πλει μεικερ! Κι υπαρχει κι ο κουμπο που παιζει κι ασσοδυο αμα χρειαστει. Ο αγραβανης μπορει να βοηθησει στο 5 σε ελαφρια σχηματα οπου κουφος μπουρουσης μενουν εκτος...
Απο την αλλη κι ο μαντζαρης ειχε καλη χρονια φετος. Απλα σαν χημεια βρισκεται ευκολα αλλος να κανει αυτα που κανει ο βαγγελης, οπως αμυνα η οργανωση. Αν ο βαγγελης επαιζε και 2 ισως ηταν πιο χρησιμος σε αυτη την ομαδα. Κι εκει ομως υπαρχουν σπανουλης σλουκας κι αντετο.
Αρα μαντζαρης μαλλον εκτος.


Εξαρτάται τελικά που θα παίξει ο Κούμπο, αν τον προοριζει για τεσσαρι πετάς Καϊμακόγλου άνετα και παίρνεις Αγραβάνη
Να κατεβείς με 4 γκάρντ είναι κομμάτι επικύνδινο, θυμάσαι το 13 με τον ιταλό τι κράξιμο είχε φάει και δικαίως

QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jul 25 2015, 01:09 ) *
To "επιπέδου Euroleague" είναι περισσότερο ασαφές και από την Βαρουφική σκέψη.Κάντε το νιανιά βρε παιδιά.
Εuroleague επίπεδο είναι η Τσεντεβίτα,Euroleague επίπεδο και η Ρεάλ.Euroleague επίπεδο το αστέρι της διοργάνωσης,Euroleague επίπεδο και ο έχων ολιγόλεπτες συμμετοχές με την εκάστοτε χειρότερη ομάδα.To ίδιο πάει φυσικά και για το ανάλογο "κάνει ή δεν κάνει για ΝΒΑ" λες και οι ξέρω γω 500 έχοντες συμβόλαιο εκεί βρίσκονται πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο.Στο δια ταύτα,αν ο Μαριάνοβιτς θεωρείται πλέον από τα κορυφαία C της διοργάνωσης,το να λέγεται ότι ο Κουφός(που δεν τον χωνεύω,άσχετο αυτό) δεν κάνει για την διοργάνωση δεν είναι άποψη,είναι προϊόν χρόνιου εξελικτικού παραληρήματος


Δε θα μπορούσες να το θέσεις καλύτερα ή υπάρχει και καλύτερος όρος αλλά δυστηχώς δεν είναι για το φόρουμ
Giannis83
QUOTE (KingCrimson @ Jul 25 2015, 02:25 ) *
Να κατεβείς με 4 γκάρντ είναι κομμάτι επικύνδινο, θυμάσαι το 13 με τον ιταλό τι κράξιμο είχε φάει και δικαίως


Ο Ιταλός είχε φάει κράξιμο γιατί κατέβηκε με 3 γκαρντ (Ζήση-Σπανούλη-Σλούκα). Τα 4 γκάρντ και μάλιστα τέτοιας ποιότητας είναι υπεραρκετά, ειδικά αν έχεις και τόσα καλά τριάρια που δεν θα χρειαστεί να παίζεις συχνά με 3 κοντούς. Άλλωστε και πέρυσι με 4 γκάρντ κατέβηκε η ομάδα, και παρόλα αυτά ο Μάντζαρης ήταν 11ος παίχτης (χωρίς Σπανούλη κιόλας που θα παίζει 25 λεπτά). Επομένως κι εγώ βλέπω να κόβεται ο Μάντζαρης και να μπαίνει ο Αγραβάνης. Καλύτερα να έχεις 3ο σέντερ σαν 12ο παίχτη, παρά 5ο χειριστή.
Άλλωστε το ότι δεν πήρε κανέναν γκάρντ σαν βοηθητικό στην προετοιμασία, μάλλον δείχνει ότι ο Κατσικάρης σκέφτεται να κόψει έναν.
Conan1982
Με την προετοιμασία τι παίζει;
Πραγματικά αναρωτιόμουν όλα αυτά τα χρόνια αν ήταν απαραίτητο όλο αυτό που γινόταν, Καρπενήσι, βουνά, τουρνουά κλπ, οι παίκτες ήταν μεν σε φόρμα αλλά δεν είχαν προλάβει να ξεκουραστούν σωματικά και πνευματικά.
Φέτος όλοι είχαν τον χρόνο τους, θα υπάρχει πρόβλημα με την φυσική κατάσταση; Και αν όχι όλα αυτά τα χρόνια γιατί γινόταν.
Giannis83
QUOTE (Conan1982 @ Jul 25 2015, 10:31 ) *
Με την προετοιμασία τι παίζει;
Πραγματικά αναρωτιόμουν όλα αυτά τα χρόνια αν ήταν απαραίτητο όλο αυτό που γινόταν, Καρπενήσι, βουνά, τουρνουά κλπ, οι παίκτες ήταν μεν σε φόρμα αλλά δεν είχαν προλάβει να ξεκουραστούν σωματικά και πνευματικά.
Φέτος όλοι είχαν τον χρόνο τους, θα υπάρχει πρόβλημα με την φυσική κατάσταση; Και αν όχι όλα αυτά τα χρόνια γιατί γινόταν.


Απάντησε χθες ο Κατσικάρης ότι φέτος αποφασίσαμε σαν ελληνική ομοσπονδία να σεβαστούμε 100% τη συμφωνία ΝΒΑ-FIBA που προβλέπει προπονήσεις το πολύ 5 εβδομάδων των παιχτών του ΝΒΑ πριν από μια διοργάνωση. Και επειδή δεν ήθελε να ξεκινήσουν πρώτα προετοιμασία οι μη-"Αμερικάνοι" και να ενσωματωθούν αργότερα οι ΝΒΑers, αποφάσισε να ξεκινήσουν την προετοιμασία όλοι οι παίχτες μαζί την επόμενη Παρασκευή, στο όριο των 5 εβδομάδων.
Έχουν πάρει πρόγραμμα εκγύμνασης οι παίχτες και δουλεύουν μόνοι τους στη διατήρησης της φυσικής κατάστασης στις διακοπές τους (πάνω-κάτω αυτά που θα κάνανε στις 10 μέρες στο Καρπενήσι δηλαδή). Η προετοιμασία ξεκινάει απευθείας στο ΟΑΚΑ με μπάσκετ, μιας και μια βδομάδα μετά την έναρξη παίζουμε και το πρώτο φιλικό στο Βέλγιο.
Conan1982
QUOTE (Giannis83 @ Jul 25 2015, 11:03 ) *
Απάντησε χθες ο Κατσικάρης ότι φέτος αποφασίσαμε σαν ελληνική ομοσπονδία να σεβαστούμε 100% τη συμφωνία ΝΒΑ-FIBA που προβλέπει προπονήσεις το πολύ 5 εβδομάδων των παιχτών του ΝΒΑ πριν από μια διοργάνωση. Και επειδή δεν ήθελε να ξεκινήσουν πρώτα προετοιμασία οι μη-"Αμερικάνοι" και να ενσωματωθούν αργότερα οι ΝΒΑers, αποφάσισε να ξεκινήσουν την προετοιμασία όλοι οι παίχτες μαζί την επόμενη Παρασκευή, στο όριο των 5 εβδομάδων.
Έχουν πάρει πρόγραμμα εκγύμνασης οι παίχτες και δουλεύουν μόνοι τους στη διατήρησης της φυσικής κατάστασης στις διακοπές τους (πάνω-κάτω αυτά που θα κάνανε στις 10 μέρες στο Καρπενήσι δηλαδή). Η προετοιμασία ξεκινάει απευθείας στο ΟΑΚΑ με μπάσκετ, μιας και μια βδομάδα μετά την έναρξη παίζουμε και το πρώτο φιλικό στο Βέλγιο.


Καλό μου ακούγεται σαν εξέλιξη, και περισσότερο χρόνο να "φορτίσουν" οι παίκτες έστω και αν ακολουθούν ατομικό πρόγραμμα και δεν θα υπάρξουν παίκτες 2 κατηγοριών.
nicolas76
Οι κλήσεις είναι μια χαρά.
Παρ όλα αυτά αν υποθέσουμε πως κάποιος θα ήθελε 3 5αρια στην τελική επιλογή τότε θα επρεπε να κληθεί ο Μαυροειδης.

Εξηγουμαι:
1. Τα στατιστικά του φέτος στην α1 είναι φοβερά
2.έχει κίνητρο να επιστρέψει σε υψηλό επίπεδο
3. Έχει εμπειρία από εθνικη. (ευρωμπασκετ και προολυμπιακό)
Έχει παίξει ευρωλίγκα και ήταν μέλος του ολυμπιακό οπότε έχει τον αερα
4. Την θέλει την εθνική
5. Ως τρίτος ψηλός δεν θα παραπονιοταν για τον όχι υψηλό χρόνο συμμετοχης
6. Δεν είναι παλαίμαχος αλλά ούτε και αψητο ταλέντο να περιμένεις αν θα παιξει

Αυτά τα ολίγα...
pan24
QUOTE (Conan1982 @ Jul 25 2015, 11:11 ) *
Καλό μου ακούγεται σαν εξέλιξη, και περισσότερο χρόνο να "φορτίσουν" οι παίκτες έστω και αν ακολουθούν ατομικό πρόγραμμα και δεν θα υπάρξουν παίκτες 2 κατηγοριών.

Οι παικτες νομιζω στις διακοπες τους ανεξαρτητα απο το αν εχουν η οχι εθνικη εχουν ατομικο προγραμμα απο τις ομαδες τους για διατηρηση φυσικη καταστασης οποτε μια η αλλη ειναι
KingCrimson
QUOTE(Giannis83 @ Jul 25 2015, 09:08 ) *
Ο Ιταλός είχε φάει κράξιμο γιατί κατέβηκε με 3 γκαρντ (Ζήση-Σπανούλη-Σλούκα). Τα 4 γκάρντ και μάλιστα τέτοιας ποιότητας είναι υπεραρκετά, ειδικά αν έχεις και τόσα καλά τριάρια που δεν θα χρειαστεί να παίζεις συχνά με 3 κοντούς. Άλλωστε και πέρυσι με 4 γκάρντ κατέβηκε η ομάδα, και παρόλα αυτά ο Μάντζαρης ήταν 11ος παίχτης (χωρίς Σπανούλη κιόλας που θα παίζει 25 λεπτά). Επομένως κι εγώ βλέπω να κόβεται ο Μάντζαρης και να μπαίνει ο Αγραβάνης. Καλύτερα να έχεις 3ο σέντερ σαν 12ο παίχτη, παρά 5ο χειριστή.
Άλλωστε το ότι δεν πήρε κανέναν γκάρντ σαν βοηθητικό στην προετοιμασία, μάλλον δείχνει ότι ο Κατσικάρης σκέφτεται να κόψει έναν.


εχεις δικιο, ισως κοπεί τελικά ο Μάντζαρης, αν και τη θεση 1 και 5 τις θεωρω τις πιο σημαντικες
TakeshyKurosawa
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...a-ginetai-omada

Κάθε καλοκαίρι τα ίδια πάντως, υπερεκτίμηση μέχρι αηδίας και δημιουργία τεράστιων προσδοκιών. Για να δούμε αν στο τέλος θα φταίει πάλι ο Σπανούλης. thumbsup.gif

Στα γκαρντ εγώ θα διάλεγα βασικούς Καλάθη-Σπανούλη και αναπληρωματικούς Μάντζαρη-Σλούκα, αλλά η ανυπαρξία των 2 τελευταίων με την Εθνική κάνει βασικό στέλεχος τον Νίκο Ζήση. Θεωρώ λάθος πάντως να μείνει έξω ο Μάντζαρης για τον Αγραβάνη.
zorba
Η προεπιλογή, πλην Σαρικόπουλου, ήταν αναμενόμενη. Η ομάδα έχει έναν παίκτη κλειδί που ειναι ο Γιάννης.
Λογικά θα παίξει κυρίως στο 4 καθώς εκεί τον προορίζει ο Κατσικάρης, αλλά με τον Πρίντεζη άνετα τον βλέπω και στο 3 με αλλαγές 3-4 ενδεχομένως σε αμυνα και επίθεση βάσει των αντιπάλων...
Μην ξεχνάμε δε ότι ο Γιάννης έβαλε πολύ μυικό όγκο αυτά τα δυο χρόνια στο ΝΒΑ και δεν αποκλείω έναν μικρό χρόνο συμμετοχής και στο 5 (σε πεντάδα πυραυλοκίνητη). Αυτοι που κάνουν τη διαφορά δεν είναι απαραίτητα παίκτες των double double, αλλά παίκτες που δίνουν στην ομάδα συνοχή και ευλυγισία ούτως ώστε να δύνανται να αλλάξουν σύστημα ανα πάσα στιγμή μέσα στο παιχνίδι, ακόμα και σε μια κατοχή, κάτι που απο τη μια επιμηκύνει ιδιαίτερα τον χρόνο αντίδρασης των αντιπάλων κι από την άλλη καθιστά δύσκολο το σκάουτινγκ...

ΥΓ: βασική προϋπόθεση για μια καλή πορεία είναι μια σωστή προετοιμασία που θα εστιάσει ιδιαίτερα στη επίθεση εναντίον ζώνης. Μην πάρουν τα μυαλά μας αέρα απο τις εντυπωσιακές νίκες στα φιλικά παιχνίδια όπου κανείς δεν μας παίζει ζώνη...
Air Kef
Να διευκρινήσω λοιπόν, ότι εγώ εκφράζω αισιοδοξία γιατί μου αρέσει πάρα πολύ το ρόστερ φέτος και είναι η πιο Fun-to-watch και ενδιαφέρουσα Εθνική ομάδα από αυτήν του 2008, και ποτέ από τότε δεν ήμουν αισιόδοξος για καμία Εθνική, ούτε καν για αυτήν του 2009 που πήρε το χάλκινο.

Την φετινή λοιπόν, δεν την θεωρώ σίγουρη για μετάλλειο, δεν έχω κάποιο τρομερό ταλέντο στην πρόβλεψη μπασκετικών τουρνουά, αλλά όπως και να το κάνουμε, 5άδα που έχει 3 ΝΒΑερ με πραγματικό ρόλο στην ομάδα τους, ίσως τον καλύτερο παίκτη της Ευρωλίγκας και ένα από τα κορυφαία 4άρια στην Ευρωλίγκα, σπάνια βλέπουμε σε Ευρωμπάσκετ, για την Εθνική μας κι όλας είναι πρωτοφανές και άγνωστο πότε και αν θα ξανασυμβεί.

Προσωπικά, βλέπω έναν συνδυασμό εμπειρίας και νιάτων, ΝΒΑικής αθλητικότητας και Ευρωλιγκιακής κουλτούρας, μία ομάδα πλήρη σε κάθε θέση, έναν ΞΕΚΑΘΑΡΟ ηγέτη στο αποκορύφωμα της καριέρας του που έχει δίπλα του ένα τρομερό supporting cast, σωστό προπονητή που φαίνεται να δούλεψε όλη τη σεζόν για αυτό το τουρνουά και έχει και σαφές πλάνο για το πως θα χρησιμοποιήσει όλο αυτό το ρόστερ.

Δεν ξέρω αν όλα αυτά θα συνδυαστούν ιδανικά, αν ο Καλάθης θα δίνει στον Σπανούλη όταν πρέπει η αν ο Σπανούλης θα την δει Γκάλης και δεν θα δίνει πάσα ούτε με 5 παίκτες πάνω του, αν ο Παπανικολάου έχει σκουριάσει και θα ψάχνεται ή αν θα σβήσει όποιο φόργουορντ βρεθεί στον διάβα του, άν ο Κουφός θα σκέφτεται την μαμά του και τον Τζορτζ Καρλ όσο είναι στο παρκέ ή θα βάζει το κορμί του εκεί που πρέπει ρισκάροντας και λίγο πόνο, ή αν θα βρούμε μπροστά μας πάλι καμιά ομάδα-θαύμα και φάμε 20 πόντους.

Ξέρω ότι έχουμε το καλύτερα υλικά μετά από χρόνια, αν θα δέσουν μένει να το δούμε.

Ειδικότερα για τον Κούμπο που αμφισβητείται από πολύ κοσμο, προσωπικά τον έχω για factor στο Ευρωμπάσκετ, χωρίς να περιμένω ότι θα τελειώσει απαραίτητα με πάνω από 8 πόντους μ.ο. του τουρνουά.
Με στεγνά Ευρωπαικά δεδομένα, τον θεωρώ ΣΟΥΠΕΡ αμυντικό αφού έχει ολο το πακέτο (εκπληκτική αθλητικότητα, μέγεθος, διάθεση, μυαλό) τρομερό finisher και ίσως τον ιδανικότερο παίκτη που θέλεις να δεις μπροστά σου όταν ψάχνεις συμπαίκτη που θα βγάλει αιφνιδιασμό. Είναι στοιχεία που ΠΟΤΕ δεν είχε η Εθνική και πιστεύω κουμπώνουν παρα πολύ όμορφα.
TakeshyKurosawa
Η ομάδα επιτέλους έχει ξανά καθαρό πόιντ γκαρντ που τον ενδιαφέρει να οργανώσει το παιχνίδι και παίζει πολύ καλή προσωπική άμυνα. Πιστεύω φέτος θα είναι καλύτερος από το Μουντομπάσκετ που είχε πολύ μεγάλο καιρό αποχής!
Ο Κατσικάρης πρέπει να του δώσει αποκλειστικά τον τομέα της οργάνωσης. Η μπάλα δεν πρέπει να κολλάει στον Μπιλ και πρέπει να μείνει μακρυά από γιουρούσια-διεισδύσεις απελπισίας που καταλήγουν σε τάπα ή σε λάθος. Αν γίνει σωστή κατανομή ρόλων τότε μπορούμε να πάμε αρκετά καλά!
Διαβάζοντας τον Παπαδογιάννη απορώ που λέει πως ο Κουφός μπορεί να δώσει 10-15 ποιοτικά λεπτά ως αλλαγή του Μπουρούση, ο οποίος ήταν ανύπαρκτος φέτος. Πιστεύω ότι ο Κουφός αξίζει φανέλα βασικού σε αυτή την Εθνική αυτή την περίοδο, αλλά ίσως να κάνει σκηνικό ο Μπουρούσης που έχει μαλώσει με τους πάντες και τα πάντα σε όποια ομάδα και αν έχει παίξει.
Anaz
Οντως πολυ ενδιαφερουσα ομαδα, και αν κατεβει επιτελους κι ο Κουφος (με ανταγωνιστική διαθεση, κι οχι αγγαρεια) νομιζω οτι εχουμε καλες πιθανοτητες και για διακριση.
Περα απο αυτο ομως που ειναι συναρτηση αρκετων παραγοντων, σκεφτομαι 5αδα πχ με Καλαθη,Σλουκα,Παπ, Αντετοκουμπο,Κουφο, τερμα NBAίστικη νεανική με φουλ τρανζισιον, και είναι μια εικονα που δεν εχουμε ξαναδει με την Εθνικη.
pan24
QUOTE (Anaz @ Jul 25 2015, 16:15 ) *
Οντως πολυ ενδιαφερουσα ομαδα, και αν κατεβει επιτελους κι ο Κουφος (με ανταγωνιστική διαθεση, κι οχι αγγαρεια) νομιζω οτι εχουμε καλες πιθανοτητες και για διακριση.
Περα απο αυτο ομως που ειναι συναρτηση αρκετων παραγοντων, σκεφτομαι 5αδα πχ με Καλαθη,Σλουκα,Παπ, Αντετοκουμπο,Κουφο, τερμα NBAίστικη νεανική με φουλ τρανζισιον, και είναι μια εικονα που δεν εχουμε ξαναδει με την Εθνικη.

Σε αυτη την πενταδα βαλε σπανουλη αντι για σλουκα και νομιζω θα εχεις την καλη πενταδα της εθνικης
Προυποθεση ο σπανουλης να ειναι εντος συστηματος και οχι να κραταει την μπαλα και να κανει μπουκες απελπισιας
Βεβαια δεν του το εχω να την δει γκαλης οτι και αν λεγεται για τον χαρακτηρα του
Και στον ολυμπιακο συνηθως ο σπανουλης κατεληγε να κανει γιουρουσια οταν η ομαδα μπλοκαρε και ολοι εψαχναν να του δωσουν την μπαλα
Με τετοια πενταδα δεν μπορεις ευκολα να προσαρμοσεις αμυνα πανω στον σπανουλη
Προβλεψη:Με τον σπανουλη μεσα ολοι οσοι εχουν εναν καλο περιφερειακο αμυντικο θα μας παιζουν 4 ζωνη ενας man to man(Αλα παναθηναικος 2011 με καλαθη πανω στον ναβαρο).Στην ζωνη πρεπει να δουλεψουμε στην προετοιμασια γιατι η συγκεκειμενη συνθεση δεν φημιζεται για το σταθερο σουτ οποτε πρεπει να βρουμε αλλο τροπο
j-kidd13
QUOTE(Air Kef @ Jul 25 2015, 15:47 ) *
Ειδικότερα για τον Κούμπο που αμφισβητείται από πολύ κοσμο, προσωπικά τον έχω για factor στο Ευρωμπάσκετ, χωρίς να περιμένω ότι θα τελειώσει απαραίτητα με πάνω από 8 πόντους μ.ο. του τουρνουά.
Με στεγνά Ευρωπαικά δεδομένα, τον θεωρώ ΣΟΥΠΕΡ αμυντικό αφού έχει ολο το πακέτο (εκπληκτική αθλητικότητα, μέγεθος, διάθεση, μυαλό) τρομερό finisher και ίσως τον ιδανικότερο παίκτη που θέλεις να δεις μπροστά σου όταν ψάχνεις συμπαίκτη που θα βγάλει αιφνιδιασμό. Είναι στοιχεία που ΠΟΤΕ δεν είχε η Εθνική και πιστεύω κουμπώνουν παρα πολύ όμορφα.


Δεν το πες σωστα...Αντετο-κουμπωνουν επρεπε να πεις... icon_drunk.gif

Κατα τ'αλλα συμφωνω σε ολα...
tReason
Tωρα εβλεπα το περσινο παιχνιδι με την σερβια.
Ο αντετοκουνμπο ηταν ο χειροτερος παικτης μας (μετα τον βουγιουκα) ειδικα στην αμυνα.
Εχανε τον μπογκντανοβιτς ολη την ωρα ειτε στα σκριν ειτε στο 1-1..
Θα ελεγα ο πιο καλος και ο πιο συγκεντρωμενος ηταν ο μαντζαρης καταπληκτικη αμυνα
και εβαλε ενα τριποντακι πηγε και στις βολες.Οι αλλοι γκαρντ ακομη και ο καλαθης μετριοι ως και κακοι αμυντικα.
Απο την αλλη ο ζησης επαιρνε τις περισσοτερες επιθετικες πρωτοβουλίες!!Αντι ο κατσικαρης να βαλει την μπαλα στα χερια του του καλαθη,του σλουκα εδινε την μπαλα στον ζηση και στα ποσταρισματα του μπουρουση!
Και παρότι ο ζησης εκανε καλο παιχνιδι επιθετικα γιατι αμυντικα δεν ηταν καλος ακομη και το καλο του παιχνιδι σου αφηνε μια πικρη γευση.Δεν θα πας μακρια με ηγετη τον ζηση.

Και αυτοι που λενε οτι μαντζαρης-σλουκας δεν εχουν αποδωσει στην Εθνικη για να αποδωσεις πρεπει να εχεις ρολο.
Οταν παιζεις 5λεπτα χαλιας θα φανεις.Και τον τζορνταν αν τον εβαζες ενα 5λεπτο και μετα τον εβγαζες χαλια θα φαινοταν.
Αυτο με τον ζηση ειναι λιγο αυτοεπαληθευομενη προφητεια οταν παιζει ο ζησης 20-25 λεπτα βρεξει χιονισει και ο μαντζαρης και ο σλουκας 5λεπτα(ειδικα για τον σλουκα) παιζουν 5λεπτα φυσικα ο ζησης θα φανει καλυτερος..
Timemaster
ουφφφ...
Τυχεροί αναγνώστες μου έγραψα ένα άρθρο κοντά σε μια σελίδα για σύγκριση με την εθνική του 2005-2006 και πως βλέπω αυτή την ομάδα και τελικά το έσβησα κατα λάθος.
icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Το ρεζουμέ κατά την γνώμη μου και μιας και βαριέμαι να το ξανγράφω είναι:

α. Είχαμε τρεις από τους κορυφαίους της Ευρώπης και δύο κορυφαίους ρολίστες προπονιτών στα γκαρντ.
Δυστυχώς τώρα παίχτης σαν τον 3D δεν υπάρχει ούτε και παίχτης που να συνδυάζει την σκυλίσια άμυνα με την εκτελεστική οικονομία του Χατζηβρεττα. Τον Διαμαντίδη όμως θα τον καλύψει στο τρία ο Παπανικολάου. Πρέπει όμως ο Καλάθης να γίνει Παπαλουκάς.

β. Έχουμε τέσσερα τριάρια. Πιθανότατα θα πάμε με τρία στο Ευρωπαικό όμως θα πρέπει να πάρουμε απόδοση από τρεις βασικούς παίχτες και όχι από έναν. Το τρικ είναι να παίζει αποκλειστικά στο 4 ο Γιάννης και να Παπανικολάου με Περπέρογλου να αλλιλοσυμπληρώνονται. Αλλιώς πάει χαράμι το πλεονέκτημα.

γ. Στους ψηλούς όπως έχει ειπωθεί δεν έχουμε τεσσαροπεντάρι. Και δεν έχουμε παίχτες που θα κάνουν την βρώμικη δουλειά. Ο Καιμακόγλου είναι ένας τέτοιος αλλά δυστυχώς είναι λίγος και σαν απόλυτο νούμερο αλλά και ως αξία. Ενώ ο Κουφός δε ξέρουμε πως θα ανταποκριθεί σε αυτό το ρόλο.
Για εμένα δε νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να κοπεί ο Μάτζαρης μιας και η αμυντική του βοήθεια είναι σημαντική ώστε να ξεκουράζει Σπανούλη οπότε θα πρέπει να θυσιαστεί ο αγαπημένος του κόουτς για να πάμε με τρίτο σέντερ Αγραβάνη ή Σαρικόπουλο. Βέβαια αυτό θα εξαρτηθεί από τα φιλικά παιχνίδια σε τι κατάσταση θα είναι οι σέντερ μας. Αν Μπουρούσης και Κουφός πατάνε καλά θα πάμε μονάχα με αυτούς τους δύο αν έχουν θέματα θα το πληρώσει ο Καιμακόγλου.

Πιστεύω πως τα δύδιμα κάτω από το καλάθι θα είναι Πρίντεζης με Κουφό και Γιάννης με Μπουρούση. ώστε να μαζεύουμε τα ριμπάουντ και να έχουμε ισορροπία.
Από την άλλη και εγώ πιστεύω πως ο Αντετοκούνμπο δε μπορεί να παίξει σε διεθνή οργάνωση όλες τις θέσεις. Ακόμα και στο τρία πιστεύω πως θα κάνει κακό στην ομάδα μιας και στους κλειστούς χώρους αχρηστεύονται τα σωματικά του προσόντα.

Υ.Γ. Έχω περιέργεια να δω πεντάδα με Καλάθη-Ζήση-Παπανικολάου-Αντετοκούνμπο-Μπουρούση με ύψη σπό 1,98 και πάνω.
Air Kef
QUOTE(pan24 @ Jul 25 2015, 16:28 ) *
Σε αυτη την πενταδα βαλε σπανουλη αντι για σλουκα και νομιζω θα εχεις την καλη πενταδα της εθνικης
Προυποθεση ο σπανουλης να ειναι εντος συστηματος και οχι να κραταει την μπαλα και να κανει μπουκες απελπισιας
Βεβαια δεν του το εχω να την δει γκαλης οτι και αν λεγεται για τον χαρακτηρα του
Και στον ολυμπιακο συνηθως ο σπανουλης κατεληγε να κανει γιουρουσια οταν η ομαδα μπλοκαρε και ολοι εψαχναν να του δωσουν την μπαλα
Με τετοια πενταδα δεν μπορεις ευκολα να προσαρμοσεις αμυνα πανω στον σπανουλη
Προβλεψη:Με τον σπανουλη μεσα ολοι οσοι εχουν εναν καλο περιφερειακο αμυντικο θα μας παιζουν 4 ζωνη ενας man to man(Αλα παναθηναικος 2011 με καλαθη πανω στον ναβαρο).Στην ζωνη πρεπει να δουλεψουμε στην προετοιμασια γιατι η συγκεκειμενη συνθεση δεν φημιζεται για το σταθερο σουτ οποτε πρεπει να βρουμε αλλο τροπο



Την φοβάμαι κι εγώ την ζώνη, αλλά όταν επιστρατεύεται από αντίπαλο πιστεύω θα βλέπουμε 1-2 σουτέρ σταθερά μέσα - Σλούκας-Μαντζαρης-Περπέρογλου-Ζήσης είναι σταθερή απειλή.

QUOTE
Δεν το πες σωστα...Αντετο-κουμπωνουν επρεπε να πεις


Ρε το σκέφτηκα όπως το έγραφα ότι κολλάει τρομερα αλλά είχα κάνει ολόκληρο ποστ χωρίς αστείο και είπα να το κρατήσω. 24.gif
Conan1982
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Jul 25 2015, 16:08 ) *
Διαβάζοντας τον Παπαδογιάννη απορώ που λέει πως ο Κουφός μπορεί να δώσει 10-15 ποιοτικά λεπτά ως αλλαγή του Μπουρούση, ο οποίος ήταν ανύπαρκτος φέτος. Πιστεύω ότι ο Κουφός αξίζει φανέλα βασικού σε αυτή την Εθνική αυτή την περίοδο, αλλά ίσως να κάνει σκηνικό ο Μπουρούσης που έχει μαλώσει με τους πάντες και τα πάντα σε όποια ομάδα και αν έχει παίξει.


Συμφωνώ ότι μάλλον ο Κουφός θα έχει περισσότερο χρόνο απ' τον Μπουρούση αλλά διαφωνώ ότι ο Μπορούσης θα είναι σε κακή κατάσταση και φυσικά πάντα με την Εθνική προσπαθεί περισσότερο απ' ότι θυμάμαι και ποτέ δεν της έχει δημιουργήσει πρόβλημα, γενικά αν εξαιρέσουμε το θέμα με τον Ολυμπιακό δεν θυμάμαι να έχει δημιουργήσει ποτέ θέμα ο Μπουρούσης.
pan24
QUOTE (Air Kef @ Jul 25 2015, 17:58 ) *
Την φοβάμαι κι εγώ την ζώνη, αλλά όταν επιστρατεύεται από αντίπαλο πιστεύω θα βλέπουμε 1-2 σουτέρ σταθερά μέσα - Σλούκας-Μαντζαρης-Περπέρογλου-Ζήσης είναι σταθερή απειλή.



Ρε το σκέφτηκα όπως το έγραφα ότι κολλάει τρομερα αλλά είχα κάνει ολόκληρο ποστ χωρίς αστείο και είπα να το κρατήσω. 24.gif

Αυτο που λες με φοβιζει
Με εξαιρεση τον περπερογλου κανενα απο τους αλλους δεν μπορεις να τον πεις σταθερο κλασσικο σουτερ
Σλουκα,μαντζαρη,ζηση κανεναν δεν μπορεις να τον παιξεις αμυνα στα 3 μετρα αλλα κανεις δεν ειναι ο στυλ καρολ παικτης που ξερεις οτι οταν κλεινει η αμυνα θα βαλει 2-3 τριποντα να ανοιξει
Στην μερα τους βαζουν τα σουτ τους αλλα κανενας δεν ειναι killer
KingCrimson
QUOTE(Timemaster @ Jul 25 2015, 17:55 ) *
β. Έχουμε τέσσερα τριάρια. Πιθανότατα θα πάμε με τρία στο Ευρωπαικό όμως θα πρέπει να πάρουμε απόδοση από τρεις βασικούς παίχτες και όχι από έναν. Το τρικ είναι να παίζει αποκλειστικά στο 4 ο Γιάννης και να Παπανικολάου με Περπέρογλου να αλλιλοσυμπληρώνονται. Αλλιώς πάει χαράμι το πλεονέκτημα.


Αυτο πιστευω και εγώ, οτι είναι αυτονόητο πως πρέπει να κοπει ο Καϊμακ, που έτσι και αλλιώς με Κούμπο στο 4 θα σκουπίσει παγκο φέτος..ενω την ίδια στιγμη πονάς περισσότερο στο 5 που δε ξέρουμε σε τι φάση θα ναι Κουφός και Μπορούσης
Manu7
Εν έτη 2015 και ακόμα ψάχνουμε να βαφτίσουμε κάποιον κλασσικό σουτέρ στην εθνική... icon_drunk.gif

Πρέπει να το καταλάβετε. Σουτέρ στυλ Κάρολ δεν είχαμε και δεν θα έχουμε ποτέ.

Θα ζήσουμε και θα πεθάνουμε χωρίς τέτοιο σουτέρ όπως κάναμε τόσα χρόνια και θα κολλάμε πάντα στη ζώνη γιατί έτσι είναι γραφτό για την εθνική Ελλάδος.

Απλά κι ωραία.
Timemaster
QUOTE(Manu7 @ Jul 25 2015, 22:22 ) *
Εν έτη 2015 και ακόμα ψάχνουμε να βαφτίσουμε κάποιον κλασσικό σουτέρ στην εθνική... icon_drunk.gif

Πρέπει να το καταλάβετε. Σουτέρ στυλ Κάρολ δεν είχαμε και δεν θα έχουμε ποτέ.

Θα ζήσουμε και θα πεθάνουμε χωρίς τέτοιο σουτέρ όπως κάναμε τόσα χρόνια και θα κολλάμε πάντα στη ζώνη γιατί έτσι είναι γραφτό για την εθνική Ελλάδος.

Απλά κι ωραία.



ΣΥΜΦΩΝΩ...
άλλωστε η εθνική δε χρειάζεται τρελοσουτέρ που να βαράει από τα 8μιση μέτρα σε άμυνα...
χρειάζεται όμως παίχτες που θα σουτάρουν στην αδύναμη πλευρά ή μετά από σπλιτ άουτ κ.λ.π. και θα ευστοχήσουν και τέτοιους παίχτες έχουμε πολλούς.

Ένας παίχτης κλασικός σουτέρ είναι ευχή και κατάρα σε αυτές τις ομάδες.

Συν ότι τρελά τρίποντα ακόμα και ο Σλούκας έχει βάλει για να μη μιλήσω για Σπανούλη και Ζήση.

rolleyes.gif
ssoulliss
QUOTE (Manu7 @ Jul 25 2015, 22:22 ) *
Εν έτη 2015 και ακόμα ψάχνουμε να βαφτίσουμε κάποιον κλασσικό σουτέρ στην εθνική... icon_drunk.gif

Πρέπει να το καταλάβετε. Σουτέρ στυλ Κάρολ δεν είχαμε και δεν θα έχουμε ποτέ.

Θα ζήσουμε και θα πεθάνουμε χωρίς τέτοιο σουτέρ όπως κάναμε τόσα χρόνια και θα κολλάμε πάντα στη ζώνη γιατί έτσι είναι γραφτό για την εθνική Ελλάδος.

Απλά κι ωραία.


Νομίζω ο Φώτσης ήταν ο πιο συνεπής σουτέρ της εθνικής τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια. Η αλήθεια είναι πως παραδοσιακά δεν είχαμε/έχουμε το σουτ.
benchwarmer
QUOTE(ssoulliss @ Jul 25 2015, 23:14 ) *
Νομίζω ο Φώτσης ήταν ο πιο συνεπής σουτέρ της εθνικής τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια. Η αλήθεια είναι πως παραδοσιακά δεν είχαμε/έχουμε το σουτ.


Επειδή μου προέκυψε μια "ερευνητική" διάθεση, έχουμε και λέμε (από το Ευρωμπάσκετ 2005 και μετά, σε Ευρωμπάσκετ, Μουντομπάσκετ και (προ)Ολυμπιακούς)

Ζήσης: 58/172 -> 33,7%
Παπαλουκάς: 20/64 -> 31,3%
Κακιούζης: 18/75 -> 24%
Χατζηβρέττας: 12/52 -> 23,1%
Διαμαντίδης: 56/147 -> 38,1%
Φώτσης: 74/177 -> 41,8%
Τσαρτσαρής: 17/39 -> 43,6%
Σπανούλης: 81/239 -> 33,9%
Βασιλόπουλος: 21/37 -> 56,7% (!)
Μπουρούσης: 25/102 -> 24,5%
Περπέρογλου: 16/48 -> 33,3%
Πρίντεζης: 12/46 -> 26,1%
Καλάθης: 17/67 -> 25,4%
Καϊμακόγλου: 27/68 -> 39,7%
Βασιλειάδης: 22/73 -> 30,1%
Μπράμος: 13/54 -> 24,1%
Παπανικολάου: 16/48 -> 33,3%

Οπότε ναι πράγματι, εξαιρώντας Βασιλόπουλο και Τσαρτσαρή που έχουν λίγες (σχετικά) προσπάθειες, ο μόνος με ποσοστά πάνω από 40% είναι (φυσικά) ο Φώτσης...
colonel gomelsky
@Air Kef
Nice post. Διαφωνώ ότι είναι η καλύτερη εθνική που έχουμε δει, αλλά εδώ είμαστε για να επιβεβαιωθούμε ή να διαψευστούμε. Βασικά είναι άλλο πράγμα κάποιος να θαυμάζει τον Κούμπο γι αυτά που έχει καταφέρει στη ζωή του συνολικά, κι άλλο η αθλητική υπερτίμηση. Προσωπικά θεωρώ ότι παίκτης που δεν είναι σέντερ και δεν σουταρει/πασάρει, μέλλον δεν μπορεί να έχει στο υψηλό ευρωπαίκό επίπεδο. Μέλλον σαν πρωταγωνιστής εννοώ. Και δυστυχώς αυτό δεν θα αλλάξει για τον Κούμπο γιατί μαθαίνει λάθος το μπάσκετ. Θυμάσαι πως ήταν ο Κουφός πριν φύγει για το ΝΒΑ? Παικταράς που χαιρόσουν να τον βλέπεις. Εικόνες Σαμπόνις. Και τώρα; Μπετατζής.

QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jul 25 2015, 01:09 ) *
To "επιπέδου Euroleague" είναι περισσότερο ασαφές και από την Βαρουφική σκέψη.Κάντε το νιανιά βρε παιδιά.
Εuroleague επίπεδο είναι η Τσεντεβίτα,Euroleague επίπεδο και η Ρεάλ.


Δίκιο έχεις. Επιπέδου Ρεάλ. Το γλύτωσα το παραλήρημα;
xristos_metal
Το υλικο ειναι πολυ καλο, αλλα κραταω μικρο καλαθι γιατι τα τελευταια 5 χρονια τρωμε τα μουτρα μας. Ενα εισητηριο για τους Ολυμπιακους θα ειναι επιτυχια, αλλα κακα τα ψεμματα με τετοιο υλικο μπορεις και μεταλιο. Αν καταφερουμε να κανουμε μια ομαδα που να σπαει κοκκαλα στην αμυνα θα τα παμε ψηλα. Αυτο ειναι το παιχνιδι μας.

Περιμενω με αγωνια να δω πως θα εμφανιστει ο Γιαννης μετα τη φοβερη του χρονια, οπως και οι Κουφος/Παπανικολαου. Θυμαμαι τον Σπανουλη το 2007 με την εθνικη, ειχε απιστευτα πατηματα και γρηγοραδα και ας μην επαιζε στους Ροκετς. Ειχε γινει αλλος παιχτης. Θελω να δω αν και ο Παπανικολαου θα εχει αυτα τα στοιχεια.

Για την τελικη δωδεκαδα ολα ειναι πιθανα, ισως κατεβει και με δυο 5αρια. Νομιζω ομως οτι θα κοψει τον Καιμακογλου γιατι Περπερογλου, Γιαννης και Παπανικολαου ανετα παιζουν και 4αρια.
GK_23
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 26 2015, 00:15 ) *
@Air Kef
Nice post. Διαφωνώ ότι είναι η καλύτερη εθνική που έχουμε δει, αλλά εδώ είμαστε για να επιβεβαιωθούμε ή να διαψευστούμε.

Ο Kef όμως δεν έγραψε ποτέ ότι "είναι η καλύτερη εθνική που έχουμε δει". Βασικά δεν την έχουμε δει ακόμα. Επομένως δεν τίθεται καν θέμα διάψευσης ή επιβεβαίωσης.

Συμφωνώ πλήρως με το τελευταίο ποστ του Kef, από το 2008 και έπειτα, η μόνη φορά που η εθνική είχε ίσως καλύτερες μονάδες από φέτος ήταν το 2010. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ομάδες με περισσότερο ατομικό ταλέντο ή ότι είμαστε ένα από τα φαβορί για το βάθρο.

Ο Κατσικάρης έκανε ωραίες δηλώσεις πάντως. Η ομάδα πέρυσι ήταν fun to watch αλλά πολύ soft από άποψη χαρακτήρα και αμυντικά κακή. Από αυτά που είπε, φαίνεται ότι έχει εντοπίσει τα προβλήματα.

Αν ήμουν εργοδότης δημοσιογράφου που έγραφε ότι "ο Κουφός έρχεται για να δώσει ανάσες στον Μπουρούση", θα τον απέλυα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Timemaster
QUOTE(GK_23 @ Jul 26 2015, 12:13 ) *
Αν ήμουν εργοδότης δημοσιογράφου που έγραφε ότι "ο Κουφός έρχεται για να δώσει ανάσες στον Μπουρούση", θα τον απέλυα χωρίς δεύτερη σκέψη.


Που είναι το παράλογο;
Και στο ΝΒΑ ανάσες σε έναν Ισπανό έδινε... τι; ο Μαρκ είναι καλύτερος του Μπουρούση;

smiley.gif


Air Kef
QUOTE(GK_23 @ Jul 26 2015, 12:13 ) *
Ο Kef όμως δεν έγραψε ποτέ ότι "είναι η καλύτερη εθνική που έχουμε δει". Βασικά δεν την έχουμε δει ακόμα. Επομένως δεν τίθεται καν θέμα διάψευσης ή επιβεβαίωσης.


Thank you.

ΑΜΑΝ ρε Colonel, κάνεις κάτι leaps ώρες ώρες που απορώ πως προκύπτουν από αυτά που γράφει ο άλλος. smile.gif

QUOTE(GK_23 @ Jul 26 2015, 12:13 ) *
Αν ήμουν εργοδότης δημοσιογράφου που έγραφε ότι "ο Κουφός έρχεται για να δώσει ανάσες στον Μπουρούση", θα τον απέλυα χωρίς δεύτερη σκέψη.


Απορίας άξιον πως βρήκε δουλειά in the first place.



QUOTE(manu7)
Εν έτη 2015 και ακόμα ψάχνουμε να βαφτίσουμε κάποιον κλασσικό σουτέρ στην εθνική... icon_drunk.gif

Πρέπει να το καταλάβετε. Σουτέρ στυλ Κάρολ δεν είχαμε και δεν θα έχουμε ποτέ.

Θα ζήσουμε και θα πεθάνουμε χωρίς τέτοιο σουτέρ όπως κάναμε τόσα χρόνια και θα κολλάμε πάντα στη ζώνη γιατί έτσι είναι γραφτό για την εθνική Ελλάδος.


Είναι όντως εξωπραγματικό να μην το έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμα. Και δεν είναι ότι απλά δεν φημιζόμαστε για τέτοιους παίκτες, αλλά ακόμα και να βγουν τους δαιμονιοποιούμε και καταλήγουν στο περιθώριο. Δεν θυμάμαι ποιος έλεγε πως "αν ο Ναβαρο ήταν Έλληνας το πολύ να έπαιζε στο Περιστέρι." tongue.gif

thanks benchwarmer, πολύ ενδιαφέρον το στατιστικό.
RipCity
Κι ακόμη και να ήταν η καλύτερη εθνική που έχουμε δει βέβαια δε σημαίνει πως αυτό είναι αρκετό, αφού Γάλλοι κι Ισπανοί έχουν μεγαλύτερο "ταβάνι" κι ίσως κι οι Σέρβοι αν παρουσιάσουν παρόμοιο πρόσωπο με το World Cup.

Για μένα επιτυχία θα είναι η είσοδος στην 4άδα, όχι απαραίτητα η πρωτιά ή το μετάλλιο.
zorba
Μόνο η ζώνη μπορεί να μας κανει ζημιά και ειναι γνωστό ότι αυτήν θα επιστρατεύσουν στα νοκ άουτ παιχνίδια εναντίον μας.
Πρέπει εκεί να λειτουργήσουν αυτοματισμοί με γρήγορες περιστροφές, χωρίς αυτοσχεδιασμούς, με Πρίντεζη ή Περπέρογλου καλύτερα στο 4 να μπορεί να βγαίνει και να παίρνει σουτ στην αδύναμη πλευρά και τον κουφό με πλάτη στη ρακέτα ως πιθανό τελικό αποδέκτη, ενώ θα έβλεπα στο 3 τον Γιάννη να καλύπτει τις θέσεις που αφήνει ο άσσος, ή ακόμα και στο 2 να αλλάζει με το 4 κοντά στο καλάθι και να ποστάρει.
Όπως και να χει το πραμα, πρέπει να δουλέψουμε πολύ αυτό το κομμάτι και να είμαστε έτοιμοι ώστε να μη δούμε τον Μπιλ να κρατάει μπάλα 15 δευτερόλεπτα και να φτάνουμε σε προσπάθειες απελπισίας...
Anaz
Οντως πολυ ενδιαφερον το στατιστικο του benchwarmer.
Και προκυπτει κι αλλο ενα ενδιαφερον στοιχειο.. οτι οι περισσότεροι σουταρουν με πολυ χαμηλα ποσοστα, αισθητα χαμηλοτερα απο τα αντιστοιχα καριερας..
koostas
QUOTE (KingCrimson @ Jul 25 2015, 18:34 ) *
Αυτο πιστευω και εγώ, οτι είναι αυτονόητο πως πρέπει να κοπει ο Καϊμακ, που έτσι και αλλιώς με Κούμπο στο 4 θα σκουπίσει παγκο φέτος..ενω την ίδια στιγμη πονάς περισσότερο στο 5 που δε ξέρουμε σε τι φάση θα ναι Κουφός και Μπορούσης


πολυ δυσκολο να κοψει καιμακογλου... ειναι ο αγαπημενος του παικτης, σε σχετικα μεγαλη ηλικια, και τον καλει μονο για τις προπονησεις για να τον κοψει μεσα αυγουστου???
ενω δεν κανει το ιδιο πχ με μαυροκεφαλιδη????
αμα ειχε σκοπο να κανει γυμνασια σε παικτες θα καλουσε πληρη 18αδα, αμα ειχε αμφιβολια για τους κουφο-μπουρουση θα καλουσε μαυροκεφαλιδη, οχι αγραβανη για τριτο ψηλο

QUOTE (Conan1982 @ Jul 25 2015, 18:23 ) *
Συμφωνώ ότι μάλλον ο Κουφός θα έχει περισσότερο χρόνο απ' τον Μπουρούση αλλά διαφωνώ ότι ο Μπορούσης θα είναι σε κακή κατάσταση και φυσικά πάντα με την Εθνική προσπαθεί περισσότερο απ' ότι θυμάμαι και ποτέ δεν της έχει δημιουργήσει πρόβλημα, γενικά αν εξαιρέσουμε το θέμα με τον Ολυμπιακό δεν θυμάμαι να έχει δημιουργήσει ποτέ θέμα ο Μπουρούσης.


ειχε κανει προβλημα μεγαλο ο μπουρουσης με τρινκερι, που ηθελε να τον κοψει, και εβαλε τον βασιλακοπουλο ο μπουρουσης να τον κρατησει, και μετα ο τρινκερι απο πεισμα κατεβασε ομαδα με 4 περιφερειακους και φαγαμε τα μουτρα μας

QUOTE (RipCity @ Jul 26 2015, 14:19 ) *
Για μένα επιτυχία θα είναι η είσοδος στην 4άδα, όχι απαραίτητα η πρωτιά ή το μετάλλιο.


ετσι οπως κατεβαινουμε πληρεις εμεις, ετσι οπως κατεβαινουν με τρομερες απουσιες οι αλλες δυνατες ομαδες, ειναι χρυση ευκαιρια μια μεταλλιο, ισως και χρυσο...
αν οχι φετος, ποτε? σε 2 χρονια που θα εχει σταματησει ο σπανουλης και ο κουμπο με καμμια μεταγραφη σε πιο δυνατη ομαδα θα αρχισει να μην πολυκατεβαινει??
RipCity
καλά ο άλλος ο παλιάτσος ήθελε να κόψει τον Μπουρούση για να παίζει ο κανένας?

τέσπα, συμφωνώ κι εγώ πως είναι σχεδόν απίθανο να κοπεί ο Καϊμακόγλου, που πέρυσι ήταν κι εξαιρετικός βέβαια.

ντάξει δεν είναι αυτοσκοπός το μετάλλιο, νομίζω πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο και να δούμε που είμαστε εδώ και αρκετά χρόνια. για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν είμαστε στο τοπ-σκαλί πλέον σε επίπεδο εθνικής, οπότε το να λέμε για χρυσό μου μοιάζει υπερβολή.
TakeshyKurosawa
QUOTE (koostas @ Jul 26 2015, 23:00 ) *
ετσι οπως κατεβαινουμε πληρεις εμεις, ετσι οπως κατεβαινουν με τρομερες απουσιες οι αλλες δυνατες ομαδες, ειναι χρυση ευκαιρια μια μεταλλιο, ισως και χρυσο...
αν οχι φετος, ποτε? σε 2 χρονια που θα εχει σταματησει ο σπανουλης και ο κουμπο με καμμια μεταγραφη σε πιο δυνατη ομαδα θα αρχισει να μην πολυκατεβαινει??


Ποιες είναι οι τρομερές απουσίες των άλλων δυνατών ομάδων?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.