Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
j.browning
QUOTE (yorgos @ Sep 17 2015, 17:14 ) *
Αν χάσαμε 2π στο τέλος με τον Κατσικάρη να τα κάνει όλα λαθος, με καλό προπονητή με πόσους θα κερδίζαμε, με 25; Δεν το λέω ειρωνικά, προσπαθώ να καταλάβω πού τοποθετούν ορισμένοι τη δυναμικότητα της εθνικής σε σχέση με αυτή, την έστω όντως κατώτερη από το πρόσφατο παρελθόν Ισπανία.

τα βλεπεις λιγο οπως σε συμφερει η μου φαινεται?
αν δεν εκανε τα τρελα του ο καλαθης στο τελος ποσα θα χαναμε?η μηπως ο κατσικαρης του ειπε να τα κανει?
yorgos
QUOTE(j.browning @ Sep 17 2015, 17:26 ) *
τα βλεπεις λιγο οπως σε συμφερει η μου φαινεται?

Δεν ξέρω τι εννοείς, δεν έχω κάποιο συμφέρον, τη γνώμη μου λέω.
QUOTE
αν δεν εκανε τα τρελα του ο καλαθης στο τελος ποσα θα χαναμε?η μηπως ο κατσικαρης του ειπε να τα κανει?

Θα χάναμε με 5-6π που ήταν και η λογική διαφορά της εικόνας του ματς μέχρι που άρχισαν να κάνουν κάτι τραγικά λάθη οι Ισπανοί και κόντεψαν να αυτοκτονήσουν. Το να χάσεις με 5π από την Ισπανία δεν είναι έγκλημα, το νορμάλ είναι, αν είσαι η κατώτερη ποιοτικά Ελλάδα. Μπορεί να μην μπορεί ως κόουτς να κάνει την υπέρβαση, αλλά underachiever δεν τη θεωρώ την Ελλάδα στη διοργάνωση, τα αναμενόμενα έκανε, αυτά που περιμέναμε ανάλογα με το ρόστερ που έχει.
Runt
Η ομάδα αυτή δεν έχει, ως οντότητα, πνευματική σταθεροτητα. Αν μπορούσα να κάνω μια διαγνωση της κατάστασης της, θα ελεγα ότι πασχει από διπολική διαταραχή.
Αντίο Κιλλ μπιλλ.
Πως περάσανε τα χρόνια γαμωτο!
boumtze-boumtze
Νομιζω πως ο Ζησης,ο Περπερογλου,και ο Μπουρουσης(αρκει να κοψει την μιρλα),εχουν 1-2 χρονια ακομα καλου μπασκετ,και μπορουν να προσφερουν.
Ο Σπανουλης ειναι σε πτωτικη πορεια,και το νταπα-ντουπα του,λειτουργει εις βαρος μας πλεον,τρωει πολυ χρονο απο την επιθεση μας,και γινεται και προβλεψιμος.Νομιζω ηταν η καταλληλη στιγμη για να αποσυρθει....
Ο Καιμακογλου επισης.
Runt
QUOTE (bodiroga10 @ Sep 17 2015, 19:00 ) *
τεραστιος παικτης που προσφερε παρα πολλα στην εθνικη

αλλα επειδη ο λαικισμος ειναι λαικισμος και σε εποχες που δεν ειπε τυχαια αυτο που ειχε πει να το θυμισω ''Στην Εθνική ως τα 40 μου"

http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...oy.1846550.html

Εδω μας έχουν φλομώσει στον λαϊκισμό (υπερεπιτυχημενα αφού ξαναψηφιζονται) άνθρωποι που καταστρέφουν τη χώρα εναλλάξ.
Μάλλον αποχαιρετά και ο Μπουρουσης. Αντιος ρε μπουρουσαρε. ..
Dred11
Δυστυχώς (για μένα) θα πάρουμε όλοι τις απαντήσεις μας του χρόνου για το πόσο αξίζουν οι Μαντζαροσλουκοπαππάδες.
j.browning
QUOTE (yorgos @ Sep 17 2015, 18:46 ) *
Δεν ξέρω τι εννοείς, δεν έχω κάποιο συμφέρον, τη γνώμη μου λέω.

εννοω οτι προσπαθωντας να μας πεισεις οτι ο κατσικαρης ειναι κομπλε κοιτας τα πραγματα απο γωνια που σε συμφερει.
αυτη η ελλαδα απο αυτην την ισπανια ηταν καλυτερη και επρεπε να την κερδισει.εχασε απο τραγικα προπονητικα λαθη.τα οποια για εμενα ηταν αναμενομενα γιαυτο ειχα εκφρασει την αποψη μου τοτε που ολοι χτυπαγαν παλαμακια.
ο κατσικαρης δεν προκυπτει απο πουθενα οτι ειναι καλος προπονητης.οι acbλαγνοι και οι αρδ των εχουν αναγαγει σε προπονηταρα γιατι βρισκει ενα μεροκαματο (λογω καλων γνωριμιων?)σε κατι τελειωμενες ομαδες στην ισπανια

QUOTE (yorgos @ Sep 17 2015, 18:46 ) *
Θα χάναμε με 5-6π


ετσι νομιζεις?εγω λεω 10-12.ενω επρεπε να κερδισουμε με 5-6 αρα ειναι μεγαλη αποτυχια.
tReason
H ελλαδα ηταν το φαβορι ετσι λεει,ειπε, η αγορα.Αυτο ειναι το μονο αντικειμενικο στοιχειο ολα τ' αλλα ειναι προσωπικες αποψεις.Δεν νομιζω οτι καποιοι ξερουν καλυτερα απο την αγορα ας το αποδειξουν αλλιως.Αρα η προκριση απο την ισπανια ειναι αποτυχια.Μην κανουμε το ασπρο μαυρο..
GK_23
QUOTE(yorgos @ Sep 17 2015, 18:46 ) *
Μπορεί να μην μπορεί ως κόουτς να κάνει την υπέρβαση, αλλά underachiever δεν τη θεωρώ την Ελλάδα στη διοργάνωση, τα αναμενόμενα έκανε, αυτά που περιμέναμε ανάλογα με το ρόστερ που έχει.

Underachiever δεν είμαστε σε καμία περίπτωση, η 5η θέση δεν είναι αποτυχία. Πετύχαμε τουλάχιστον ένα μίνιμουμ στόχο.

Όμως νομίζω ότι υπερεκτιμάς την Ισπανία, τη συγκεκριμένη Ισπανία. Ο τρόπος που χάθηκε ο προημιτελικός αφήνει αυτή την πικρή γεύση. Επίσης υπάρχουν ερωτηματικά για μερικές από τις επιλογές του προπονητή, από την αρχή του τουρνουά.

Πιστεύεις ότι αυτή η όμαδα έπαιξε στο 100% των δυνατοτήτων της; Εγώ, όχι.

Σε συνδυασμό με τις αποχωρήσεις των παλιών, η ΕΟΚ πρέπει να ψάξει και για καινούργιο προπονητή. Με ικανότητα να διαχειριστεί τα νέα πρόσωπα που θα κληθούν να σηκώσουν το βάρος.
Nemesakos
Τελείωσε και αυτό κ πάμε για άλλα...

First things first...

Η Μπασκετική Λογική πρέπει να υπερκεράσει τις συντεχνείες. Ο Βασιλακόπουλος πρέπει να αρχίσει να προετοιμάζει την διαδοχή του. Καλός, κακός, πολύτιμος, άχρηστος ότι και αν ήταν στην καριέρα του σε αυτό το πόστο, έφερε τεράστιες επιτυχίες αλλά και τεράστιες αποτυχίες.Πλέον μεγάλωσε, γέρασε, το μπάσκετ αναπτύχθηκε και έχει ξεπεράσει τις όποιες ιδέες του. Το πρότζεκτ "Εθνική Ελλάδος" έχει καταντήσει τα 5-6 τελευταία χρόνια λίγο προσωποκεντρικό. Πρέπει λοιπόν να αρχίσει μια διαδικασία σταδιακής αποχώρησης. Αρχικά από το πολύ ενεργό κομμάτι της Εθνικής. Να δώσει τα κλειδιά σε μια τεράστια προσωπικότητα του ελληνικού μπάσκετ. Υπάρχουν πάρα πολλές. Αρχικά ο Γκάλης. Ένας άνθρωπος που δεν έχει αξιοποιηθεί ούτε στο ελάχιστο. Ιδανικά θα ήθελα να είναι ο νέος πρόεδρος της ΕΟΚ. (Δεν ξέρω καν αν ενδιαφέρεται ο Νικ βέβαια, αλλά εγώ λέω αυτό που θα φάνταζε ιδανικό στο μυαλό μου). Έπειτα υπάρχουν ακόμα, ο Γιαννάκης, ο Φάνης, ο Φασούλας, ο Παπαλουκάς, ο Λάζαρος, ο Αλβέρτης, ο Τσαρτσαρής. Προσωπικότητες αποδεκτές από όλους. Προσωπικότες που θα εμπνέουν σεβασμό από τους παίκτες, από τις αλλες ομοσπονδίες. Νέα παιδιά τα περισσότερα, με νέες ιδέες και κοντά στο μπάσκετ της εποχής.Μαζί με τον νέο Γενικό Αρχηγό της Εθνικής Ελλάδο, να εμπλουτιστεί το επιτελείο με ακόμα 2-3 προσωπικότητες. Να μπορέσουν να ασχοληθούν με τις μικρές εθνικές, να στελεχωθούν με άξιους ανθρώπους στα κατάλληλα πόστα. Να υπάρχει ένα team που να επιλέξει τον προπονητή.

Για μένα ο Κατσικάρης δεν πρέπει να πάρει μια ακόμα ευκαιρία. Τους λόγους δεν χρειάζεται να τους αναφέρω. Επόμενος προπονητής Έλληνας ή Έλληνες. Υπάρχει το δίδυμο Ομπράντοβιτς -Ιβκοβιτς (ή ανάποδα) στην Σερβία. Υπάρχουν πολλοί. Για αρχή όμως για να χτιστεί η ομάδα με νέα παιδιά αφού φέτος αρκετοί αποχωρούν, θα πρέπει να είναι μια τεράστια επίσης προσωπικότητα, μεγαλύτερη από κάθε παίκτη. Δύσκολα κάποιοι θα παίξουν για τον Μπαρτζώκα ή τον Πεδουλάκη που γράφτηκε. Για την ώρα ο Γιαννάκης παρόλο που μπασκετικά δεν μαρέσει, θα ήταν η ισχυρότερη προσωπικότητα που θα έβγαζε σεβασμό σε κάθε παίκτη. Αλλιώς ο Ιτούδης (του έφτιαξε την προσωπικότητα ο Ζοτς) και μετά ο Μαρκόπουλος. Μόνιμο τεχνικό επιτελείο που να ασχολείτε μόνο με την Εθνική, γυμναστές φροντιστές. Σαν κανονική ομάδα. Όχι μόνο για 2 μήνες που μαζεύοντε για ένα τουρνουά.

Στους παίκτες.Με την αποχώρηση του Σπανούλη και την διαφαινόμενη των Ζήση Μπουρούση και λογικά του Περπέρογλου και του Καιμακόγλου, μπαίνουμε σε μια διαδικασία ριζικής ανανέωσης. Νέα παιδιά, νέο πρότζεκτ. Κολόνες οι Καλάθης, Σλούκας Μάντζαρης, Παπανικολάου, Αντετοκούμπο, Πρίντεζης, Κουφός. Από πίσω με φόρα έρχονται, Παπάς, Παπαπέτρου Αγραβάνης, Γιάνκοβιτς, Χαραλαμπόπουλος Θανάσης Αντετοκούμπο. Εμπειρία μπορούμε να βρούμε στον Αθηναίου. Υπάρχουν ακόμα παίκτες σαν τον Μποχωρίδη, τον Τσαιρέλη, τον Παπαγιάννη που ανάλογα με την φετινή τους πρόοδο θα κριθεί αν θα μπορέσουν να σταθούν σε αυτό το επίπεδο. Δεν ξεγράφω τους ψηλούς Βουγιούκα, Μαυροκεφαλίδη, Μπόγρη, Μαυροειδή και υπό προϋποθέσεις τον Σοφοκλη καθώς στο 5 οι επιλογές είναι ελάχιστες. Ακόμα πιο πίσω η δεξαμενή έχει και κάποιους από τους χρυσούς 18ρηδες. Πιθανά όλο και κάποια έκπληξη που δεν περιμένουμε να δούμε από πλευράς ξεπετάγματος φέτος. Με δεδικασμένη την υπόθεση Γκαβέλ, θα προσπαθούσα να ελληνοποιήσω τον Βεζένκοφ. Τέλος από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού, Ντόρσει και Ογκουστιν μπορούν να συμπληρώσουν το παζλ των νέων παικτών στην προεπιλογή περίπου 28 αθλητών. Νατουραλιζέ δεν θα σκεφτόμουν να χχρησιμοποιήσω για την ώρα, αν και στα 5αρια έχουμε πολύ μεγάλο κενό.

Να θυμίσω ότι του χρόνου σταματάνε το μπάσκετ λογικά ο Διαμαντίδης και ο Φώτσης. Μπορώ εύκολα να τους προσθέσω στις τεράστιες προσωπικότητες του ελληνικού μπάσκετ για την επόμενη μέρα.

Εν κατακλείδι. Νέοι άνθρωποι. Νέες ιδέες. Νέα πνοή. Εκσυχρονισμός. (όχι δεν είναι από πολιτικό λόγο). Αυτό πρέπει να είναι το μέλλον της ΕΟΚ και της Εθνικής Ελλάδος...
Coach Periklis
θα σταθώ στην προτελευταία πρόταση σου. ο ΔΔ άνετα γίνεται σπουδαίος coach άμα το πάρει "ζεστά" όταν έρθει εκείνη η ώρα
boumtze-boumtze
Τελος και ο Μπουρουσης...
http://www.sport24.gr/Basket/Eurobasket/te...da.3669920.html
GK_23
QUOTE(Coach Periklis @ Sep 17 2015, 19:43 ) *
θα σταθώ στην προτελευταία πρόταση σου. ο ΔΔ άνετα γίνεται σπουδαίος coach άμα το πάρει "ζεστά" όταν έρθει εκείνη η ώρα

O ΔΔ και ο Παπαλουκάς θα μπορούσαν να αναλάβουν το management της εθνικής, όπως κάνουν οι Σέρβοι με Τάρλατς-Μποντιρόγκα.

Αυτά φυσικά σε έναν κόσμο χωρίς του αιωνόβιους πρασινοσυνδικαλιστές της ΕΟΚ rolleyes.gif
Nemesakos
QUOTE (GK_23 @ Sep 17 2015, 19:46 ) *
O ΔΔ και ο Παπαλουκάς θα μπορούσαν να αναλάβουν το management της εθνικής, όπως κάνουν οι Σέρβοι με Τάρλατς-Μποντιρόγκα.

Αυτά φυσικά σε έναν κόσμο χωρίς του αιωνόβιους πρασινοσυνδικαλίστες της ΕΟΚ rolleyes.gif


Το ιδανικό μου θα ήταν όποιος από τον Γκάλη ή τον Γιαννάκη για πρόεδρος της ΕΟΚ και οι δύο που αναφέρεις στον ρόλο που αναφέρεις...Με προπονητή τον Ιτούδη και βοηθό τον Τσαρτσαρη.
tReason
QUOTE (qspock @ Sep 17 2015, 19:38 ) *
Καλα το καταλαβα οταν ο Φιλιππουσης πανυγυριζε για την αποκλειστικοτητα του ANT1 να εχει τον Σπανουλη για δηλωσεις, λεω ΩΧ πως ετσι, ο Σπανουλης να βγει να πει τι? Ενα πραγμα μονο εμενε να πει...

Κριμα, μεγαλος παιχτης που θα μπορουσε να προσφερει ακομα. Και ακομα πιο κριμα που δεν μπορεσε η τεχνικη ηγεσια να αξιοποιησει το ροστερ που ειχε φετος, γιατι οπως φαινεται δε θα ξανακατεβουν τοσοι καλοι μαζι.

Ετσι ειναι ομως οταν θελεις να κανεις πειραματα με τους προπονητες. Το μαθημα ποτε δε θα γινει παθημα...

Παντως πιστευω πως ο Σπανουλης δεν ειναι Διαμαντιδης και ισως μεταπειστει να κατεβει τουλαχιστον του χρονου. Αλλα και παλι, με μονο 1 Ευρωπαικη να περναει απο το προολυμπιακο (αλλο παλι τουτο) μονο σιγουρη δεν ειναι η συμμετοχη στην Ολυμπιαδα.

Η FIBA συνεχιζει να πηγαινει απο το κακο στο χειροτερο στη διαχειρηση του προιοντος που εχει στα χερια της και να διωχνει τα αστερια. Ηδη εδιωξε τον μεγαλο Ντιρκ με την ωραια κληρωση, ακολουθησε ο Σπαν με το ωραιο χιαστι (Ισπανια ή Σερβια κι ας βγηκαμε πρωτοι). Ενα χειροκροτημα στην σαπια παγκοσμια ομοσπονδια που εχει αποσυντεθει πληρως.

Μακαρι να επαιρνε και τις εθνικες η Euroleague...



Δεν θα πανε ολες οι ευρωπαικες ομαδες σε ενα προολυμπιακο
tuareg
Τελος κι ο Ζησης
http://www.ebasket.gr/2015/09/antio-ki-apo-ton-archigo
Coach Periklis
Γενικά ας πούμε να μείνουν στο άθλημα και να προσφέρουν είτε σε εθνική είτε στη διαμόρφωση ταλέντων είτε όπου θέλουν. Πάντως δεν το βλέπω και πολύ τυχαίο ότι ο Τεο αποστασιοποιήθηκε (με επιφύλαξη να λέω βλακείες, δεν είμαι σίγουρος αν ασχολείται με κάτι, εγώ τον έχω χάσει)
louie
το φετινο ευρωμπασκετ ηταν αποτυχημενο. τοσο απλα. στο πιο φτωχο ευρωμπασκετ με τοσες αποδεκατισμενες ομαδες εμεις κατεβαζουμε την πιο πληρη ομαδα μας τα τελευταια χρονια και εχουμε ως μεγαλυτερη στιγμη την νικη απεναντι στο βελγιο... πετυχαινουμε την ισπανια με μιση ομαδα(και λιγοτερο) και χανουμε στον πρωτο αγωνα απεναντι σε ομαδα απο το πρωτο ραφι. αλλα ενταξει αφου απο απολυτο φαβορι για μεταλλιο οι δημοσιογραφοι μας επεισαν οτι ειναι οκ και η 8αδα, τοτε ολα καλα.

για τις αποχωρησεις των τριων της παλιοσειρας εχω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω για τις μεγαλες στιγμες που μας χαρισαν στο παρελθον σε αυτη την αξεχαστη εθνικη(2005-2009) που μας εκανε περηφανους.

οσον αφορα το μελλον ειχαμε αναγκη μια πληρη ανανεωση οποτε καλυτερα που αποχωρησαν και οι παλιοι για την υστεροφημια την δικια τους αλλα και για την αλλαγη σελιδας της εθνικης. απο την αλλη μονο και μονο επειδη υπηρχαν μελη της παλιας εθνικης οι παιχτες γλιτοναν την σκληρη κριτικη και το κραξιμο και το βαρος επεφτε(απο δημοσιογραφους και ομοσπονδια) στους αναλωσιμους προπονητες. απο του χρονου οι παιχτες δεν θα το εχουν αυτο και ηδη εχει αρχισει ενα κλιμα στο υφος του σχολιου του dred11(δεν το λεω προσωπικα, ουτε θεωρω οτι εχεις απολυτα αδικο) οτι για να δουμε και τους νεους μονους τους. εγω εχω να πω οτι πιο κατω δεν πιστευω οτι θα πεσουμε. δλδ 6 χρονια χωρις 4αδα και με παταγωδεις αποτυχιες μεσα δεν θεωρω οτι θα εχουμε μπροστα μας.

αφηστε τον γιαννη, τον καλαθη, τον κουφο, τον σλουκα, τον παππα να αναλαβουν μεγαλο ρολο. πιστευω οτι εχει ερθει η σειρα τους. το θεμα του προπονητη με απασχολει εξισου. ο κατσικαρης ειναι απλα μετριος. δεν ξερω τι σκεφτονται στην ομασπονδια αλλα αν εχουμε εξελιξεις θα ειναι συντομα πιστευω
bodiroga10
QUOTE (Coach Periklis @ Sep 17 2015, 19:53 ) *
Γενικά ας πούμε να μείνουν στο άθλημα και να προσφέρουν είτε σε εθνική είτε στη διαμόρφωση ταλέντων είτε όπου θέλουν. Πάντως δεν το βλέπω και πολύ τυχαίο ότι ο Τεο αποστασιοποιήθηκε (με επιφύλαξη να λέω βλακείες, δεν είμαι σίγουρος αν ασχολείται με κάτι, εγώ τον έχω χάσει)

ο παπαλουκας ειναι συμβουλος του μπερτομεου στην ευρωλιγκα. νομιζω καποια στιγμη θα ενδιαφερθει για την ομοσπονδια απο κατι φασουλες που ακουγεται οτι ετοιμαζει ο βασιλακοπουλος ειναι 100 φορες καλυτερη επιλογη
Coach Periklis
για την ευρωλίγκα το θυμάμαι, για εγχώρια εννοούσα πάντως..............
aegeansheed
Ακόμη δεν έχω διαβάσει/ακούσει δηλώσεις, αλλά ήδη ο Διαμαντόπουλος από το Sport24 αναφέρει ότι ο Μπουρούσης αποσύρεται επίσης. Πριν λίγο η ίδια φημολογία υπάρχει και για τον Ζήση. Αναμένουμε δηλώσεις, όλα πηγαίνουν όμως στη σωστή κατεύθυνση:
Την πρόκριση στους Ολυμπιακούς πρέπει να διεκδικήσει μια νέα ομάδα, που θα πρέπει να αρχίσει να έχει δικές της επιτυχίες για να χτίσει τη δική της ταυτότητα. Και η πρώτη πρόκληση πρέπει να είναι το Προολυμπιακό, στο οποίο θα παλέψει με ίδιες δυνάμεις.

Είναι μια μεγάλη και σημαντική απόφαση και για τους τρεις παίκτες. Με συγκινεί που και οι τρεις φαίνεται να έχουν μιλήσει με όλους τους νέους παίκτες για την διάδοχη κατάσταση. Και κατά τη γνώμη μου είναι μια σωστή και λογική απόφαση που τιμά την τελευταία Τριανδρία της προηγούμενης Εθνικής. Πλέον υπάρχει η Εθνική του 2016 και πρέπει να χτιστεί σε σωστές βάσεις, το ταλέντο υπάρχει, η καθοδήγηση θα υπάρξει.
Τι να πώ, υποκλίνομαι στον Ζήση και τον Μπουρούση επίσης για αυτήν τη μεγάλη κίνηση ένδειξη αγάπης για την Ομάδα μας. Τους ευχαριστούμε θερμά για όλα. Ιστορική μέρα απόψε!
qspock
QUOTE(tReason @ Sep 17 2015, 19:52 ) *
Δεν θα πανε ολες οι ευρωπαικες ομαδες σε ενα προολυμπιακο

Eπειδη το μονο που ξερω ειναι αυτα που ακουω απο τον Αnt1 που προφανως δεν αρκουν, γνωριζεις τι θα γινει ακριβως?
tReason
QUOTE (qspock @ Sep 17 2015, 20:05 ) *
Eπειδη το μονο που ξερω ειναι αυτα που ακουω απο τον Αnt1 που προφανως δεν αρκουν, γνωριζεις τι θα γινει ακριβως?


Νομιζω οτι θα τις αναμειξουν με καποια κριτηρια αλλα δεν ξερω ποια ακριβως rolleyes.gif
Ισως καποιος αλλος να ξερει καλυτερα
GK_23
QUOTE(qspock @ Sep 17 2015, 20:05 ) *
Eπειδη το μονο που ξερω ειναι αυτα που ακουω απο τον Αnt1 που προφανως δεν αρκουν, γνωριζεις τι θα γινει ακριβως?

Θα γίνουν 3 τουρνουά των 6 ομάδων, ο πρώτος από κάθε τουρνουά θα περάσει στους ΟΑ.

Τα γκρουπς θα είναι ανάμεικτα, δλδ θα υπάρχουν ομάδες από διαφορετικές ηπείρους στο ίδιο τουρνουά.
Τα κριτήρια της κλήρωσης θα είναι γεωγραφικά + θέση στην παγκόσμια κατάταξη.

Νομίζω πως η ΦΙΜΠΑ θα αποφασίσει το Δεκέμβρη ποιες χώρες θα φιλοξενήσουν τα 3 προολυμπιακά.
qspock
Δεν ειναι καλο που σταματανε. Καλο θα ηταν να εκλειναν σε μια Ολυμπιαδα. Δε ξερω πως το σκευτηκαν. Ισως κανεις πλεον δε πιστευει στη συμμετοχη στους Ολυμπιακους παροτι θα παλαιψουμε σε ενα προολυμπιακο.

Ειναι πραγματικα κακη στιγμη να σταματανε τωρα. Ισως το ξανασκεφτουν, δεν ειναι καλο το timing.
Φταιει και ο κοσμος που λεει τις βλακειες του, να σταματησουν οι παλιοι που εχουν κομπλεξ με τους Ισπανους και τετοιες αηδιες. Αλλα δε θα επρεπε να σταματανε γιατι ακουσανε αυτα τα σχολια, ας ακουσουν και τους υπολοιπους φιλαθλους που τους θελουν να κλεισουν επιτυχημενα την καριερα τους σε μια Ολυμπιαδα.

Γιατι να μη τα δωσουν ολα να πανε στο Ριο?

QUOTE(GK_23 @ Sep 17 2015, 20:10 ) *
Θα γίνουν 3 τουρνουά των 6 ομάδων, ο πρώτος από κάθε τουρνουά θα περάσει στους ΟΑ.

Τα γκρουπς θα είναι ανάμεικτα, δλδ θα υπάρχουν ομάδες από διαφορετικές ηπείρους στο ίδιο τουρνουά.
Τα κριτήρια της κλήρωσης θα είναι γεωγραφικά + θέση στην παγκόσμια κατάταξη.

Νομίζω πως η ΦΙΜΠΑ θα αποφασίσει το Δεκέμβρη ποιες χώρες θα φιλοξενήσουν τα 3 προολυμπιακά.

Δηλαδη πιθανοτατα να εχουμε 1 ομιλο με Ισπανια και λοιπες, εναν με Λιθουανια και λοιπες και εναν με Ελλαδα και λοιπες? Οπου λοιπες οι χωρες της Λ.Αμερικης πλην αυτων που προκριθηκαν και των λοιπων Ηπειρων?

Μα ετσι ειναι σιγουρη η προκριση μας στο Ριο! Τωρα βρηκαν να σταματησουν οι 3?? Γιατι ρε παιδια?
Number11
QUOTE (aegeansheed @ Sep 17 2015, 20:04 ) *
Ιστορική μέρα απόψε!


ιστορική μέρα είναι επειδή είχαμε 31/35 ελεύθερες βολές ... ποσοστό 89% (!)
GK_23
QUOTE(qspock @ Sep 17 2015, 20:14 ) *
Δηλαδη πιθανοτατα να εχουμε 1 ομιλο με Ισπανια και λοιπες, εναν με Λιθουανια και λοιπες και εναν με Ελλαδα και λοιπες? Οπου λοιπες οι χωρες της Λ.Αμερικης πλην αυτων που προκριθηκαν και των λοιπων Ηπειρων?

Μα ετσι ειναι σιγουρη η προκριση μας στο Ριο! Τωρα βρηκαν να σταματησουν οι 3??

Καλά, σίγουρη δεν είναι με τίποτα. Κάτσε να δούμε πρώτα ποιες χώρες θα διοργανώσουν τα τουρνουά.

Από την Ευρώπη επίσης θα πάνε 5 τουλάχιστον ομάδες στο προολυμπιακό. Επομένως θα υπάρξουν τουρνουά με 2 ευρωπαϊκές ομάδες.
qspock
Μετα τις δηλωσεις του Μπουρουση μπορω να πω οτι υπαρχει ελπιδα να μην σταματησουν.
Αντε να δουμε...
boumtze-boumtze
Ποιες δηλωσεις, αυτες?
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...is-haireste-gtv
qspock
QUOTE(GK_23 @ Sep 17 2015, 20:19 ) *
Καλά, σίγουρη δεν είναι με τίποτα. Κάτσε να δούμε πρώτα ποιες χώρες θα διοργανώσουν τα τουρνουά.

Από την Ευρώπη επίσης θα πάνε 5 τουλάχιστον ομάδες στο προολυμπιακό. Επομένως θα υπάρξουν τουρνουά με 2 ευρωπαϊκές ομάδες.

Σωστος, απο λαθος μου υπεθεσα πως θα ειναι 3... Και παλι ομως, οι αλλες 2 θα ειναι η Τσεχια και η Ιταλια. Δυσκολοι αλλα οχι αξεπεραστοι αντιπαλοι. Ειδικα αν εχουν κι απουσιες.
Το θεμα ειναι πως κι εμεις πλεον μονο πληρεις δε θα ειμαστε.
anton2
Ανυπομονώ να δω τη νέα εθνική ομάδα και ασφαλώς με ΝΕΟ προπονητή επίσης.

Σλούκας, Μάντζαρης, Καλάθης, Παπάς είναι ασφαλώς γκάρντ που δεν υπολείπονται σε τίποτα της προηγούμενης γενιάς. Κουφός και Αντετοκούμπο μοιάζουν να έχουν βελτιωθεί ακόμη περισσότερο. Ο Αντετοκούμπο κατάφερε όλους τους Έλληνες να ΜΠΟΡΟΥΝ να λένε σωστά το όνομά του.

Μπράβο και στον Ζήση που επίσης σταματάει και αυτός προσέφερε αντίστοιχα πολλά. Ποτέ δεν θα ξεχάσουμε το δολοφονικό χτύπημα που δέχτηκε το 2006 από τον αγκώνα του βραζιλιάνου. Όλη αυτή η γενιά έχει δώσει τα πάντα και έχει κατακτήσει πολλά κρατώντας όσο μπορούσε το ελληνικό μπάσκετ ψηλά στον παγκόσμιο χάρτη.

Μπράβο και στον Μπουρούση που πέρασε πολλές αναποδιές στην καριέρα του αλλά πάντα ήταν εκεί και βοηθούσε. Πολλές φορές ήταν καταλυτική η παρουσία του στην εθνική.

Μπορεί σχεδόν να μην έχουμε πλέον χώρα αλλά έχουμε μπάσκετ, και αισθάνομαι υπερήφανος γι' αυτό!

Ελπίζω εκτός από τους παίκτες, προπονητές κτλ να υπάρχει συνέχεια και στην ΕΟΚ.

qspock
QUOTE(boumtze-boumtze @ Sep 17 2015, 20:21 ) *
Ποιες δηλωσεις, αυτες?
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...is-haireste-gtv

Κι αυτες: http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...kai-o-coach-gtv
qspock
Ενας παιχτης που ειναι στο πικ της αποδοσης του δεν δικαιολογειται να σταματαει απο μια ομαδα που αγαπαει κι ενω μπορει να προσφερει ακομα. Αυτο ισχυε με τον Διαμαντιδη που εκανε δυστυχως την αρχη και συνεχιζεται τωρα. Ο Γιαννακης ο Φασουλας παιζανε μεχρι τα 38 και κοπανουσαν 40ρες και ταπες αβερτα βοηθωντας αφανταστα την εθνικη μας.
που θα ημασταν χωρις αυτους? Κανεις δε ζηλευει πως εκλεισε την καριερα του ο Γιαννακης? (εκεινο το αλησμονητο ματς με τη Βραζιλια του Ο.Σμιτ και το standing ovation?).
Καινεις δε θελει τετοια πια? Tοσο πολυ αλλαξαν οι εποχες μεσα σε 20 χρονια?


Τι μοδα ειναι αυτη να σταματανε οι παιχτες στα 30 και στα 33? Και γιατι να το δεχτει κανεις αυτο σημερα οταν υπαρχει το παραδειγμα του Γκασολ του Παρκερ? Για να μη παω στον Τζινομπιλι...

Ελπιζω να μην ειναι τελειωτικη η αποφαση. Τουλαχιστον οχι για ολους. Τα περι προσφορας στην εθνικη δε θα τα αναφερω καν. Ειναι αυτονοητα. Το οτι μας στεναχωρει η αποφαση αυτη τα λεει ολα.
anton2
Μετάλιο σε ολυμπιακούς είναι το μόνο που λείπει από την συλλογή μας.

arturas
Αλλαγη εποχης για την εθνικη, 3 σημαντικοτατοι παιχτες με παρουσια και προσφορα μια δεκαετια στην ομαδα σταματουν. Σπανουλης, πρεπει να παραδεχτω οτι με εχει εκνευρισει αρκετες φορες αλλες τοσες με εχει ενθουσιασει θα λειψει η κλαση και η ηγετικη φυσιογνωμια του απο την αλλη ισως οδηγηθουμε σε πιο ομαδικο και πολυδιαστατο παιγνιδι.

Ο Ζησης ειναι πιθανοτατα η μικροτερη απωλεια αγωνιστικα μια και αλλοι παιχτες μπορουν να καλυψουν τα χαρακτηριστικα του.

Μπουρουσης ειναι ισως ο παιχτης που 'αντιπαθω' περισοοτερο. Νομιζω ομως ο δυσκολοτερο να αντικατασταθει τη δεδομενη στιγμη. Δεν εχουμε αλλο ποιοτικο πενταρι πλην αυτου και του Κουφου και αμφιβαλλω αν και ο Κουφος θα ερθει ολο το καλοκαιρι του χρονου.

Η ομαδα πρεπει να ανανεωθει και τα κλειδια πρεπει να πανε στον Αντετοκουμπο (να δουμε αν θα ερθει και αυτος του χρονου). Παπαπετρου, Παππας, Γιανκοβιτς, Θανασης, Χαραλαμποπουλος ειναι το νεο αιμα.

Σχετικα με προπονητη, περυσι ο Κατσικαρης εδειξε περισσοτερα πραγματα ασχετα αν χασαμε στο ιδιο σημειο. Αν φυγει πρπει να ερθει καποιος που να μπορει να προωθησει το μπασκετ του Αντετοκουμπο αλλα και του Καλαθη, Σλουκα, Πριντεζη και Παπανικολαου δηλαδη παιγνιδι υψηλου ρυθμου. Ο Γιαννακης δεν νομιζω οτι μπορει να το κανει αυτο ολο υπομονη τον θυμαμαι να λεει, και περα απο την εθνικη δεν εχει επιτυχιες. Εξαλλου δεν νομιζω να μπορει να εμπνευσει την γενια του 2015 οπως του 2005 που τον ειχαν ινδαλμα σαν παιχτη.
anton2
QUOTE (qspock @ Sep 17 2015, 14:03 ) *
Ενας παιχτης που ειναι στο πικ της αποδοσης του δεν δικαιολογειται να σταματαει απο μια ομαδα που αγαπαει κι ενω μπορει να προσφερει ακομα. Αυτο ισχυε με τον Διαμαντιδη που εκανε δυστυχως την αρχη και συνεχιζεται τωρα. Ο Γιαννακης ο Φασουλας παιζανε μεχρι τα 38 και κοπανουσαν 40ρες και ταπες αβερτα βοηθωντας αφανταστα την εθνικη μας.
που θα ημασταν χωρις αυτους? Κανεις δε ζηλευει πως εκλεισε την καριερα του ο Γιαννακης (εκεινο το αλησμονητο ματς με τη Βραζιλια του Ο.Σμιτ και το standing ovation?).
Καινεις δε θελει τετοια πια? Tοσο πολυ αλλαξαν οι εποχες μεσα σε 20 χρονια?


Τι μοδα ειναι αυτη να σταματανε οι παιχτες στα 30 και στα 33? Και γιατι να το δεχτει κανεις αυτο σημερα οταν υπαρχει το παραδειγμα του Γκασολ του Παρκερ? Για να μη παω στον Τζινομπιλι...



Αυτό που λες δεν εξαρτάται από την βούληση αλλά από τις δυνατότητες των παικτών. Πάρκερ και Γκαζόλ είναι παγκοσμίως ένα σκαλοπάτι πιο πάνω από τους δικούς μας και έχουν συχνά και πιο μεγάλη υποστήριξη από δυνατές ομάδες.

Εμας οι παίκτες μας έπρεπε να φτάνουν το 120% των δυνατοτήτων τους για να ανταγωνίζονται τόσο ψηλό επίπεδο και πάλι όχι πάντα πετυχημένα. Αυτό καταπονεί πολύ περισσότερο. Αυτά για σήμερα σε σχέση με Γκαζόλ κτλ.

Σε σχέση με πριν 25 χρόνια το μπάσκετ δεν ήταν τόσο αθλητικό. Αν δει κανείς άμυνες της δεκαετίας του 1980 δεν είχαν καμία σχέση με σήμερα.

Τέλος σήμερα οι σύλλογοι "λιώνουν"-"ξεζουμίζουν" τους παίκτες σε επίπεδο αφάνταστο , ιδίως στην Ελλάδα αφού οι σύλλογοι πρωταγωνιστούν διεθνώς. Καμία σχέση με πριν 30 χρόνια που το καλύτερό μας ήταν η συμμετοχή του ΑΡΗ στο φάιναλ φορ ή της ΑΕΚ στον τελικό κυπέλου...

Εδώ κάθε χρόνο πάμε σε φάιναλ φορ και σε τελικούς...

Ελληνικό μπάσκετ είναι και αυτό.
Manu7
Σίγουρα η νέα εθνική θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

Καλάθης - Παππάς - Μάντζαρης - Σλούκας - Γιάνκοβιτς + κάποιο άλλ γκαρντ που θα κάνει το ξεπέταγμα του φέτος
Παπανικολάου - Παπαπέτρου - Αντετοκούνμποι - Πρίντεζης καλή 5άδα forwards

Το προβλημα θα είναι στο 5 που ο Κουφός δεν θα κατεβαίνει συχνά κ θα κάνουμε το σταυρό μας με Αγραβάνηδες, Σαρικόπουλους μέχρι να μεγαλώσει ο Παπαγιάννης :-P

Σίγουρα στόχος θα πρέπει να είναι η πρόκριση στους Ολυμπιακούς αγώνες που θα είναι μεγάλη επιτυχία από μόνη της.
boumtze-boumtze
Το σιγουρο ειναι οτι ο Μπουρουσης,καπου θα βρει συμβολαιο,γιατι εκανε καλο Ευρομπασκετ.Ο Παπανικολαου,που λογικα θα κοπει απο τους Ναγκετς,ειδικα μετα την παντελη ελλειψη εμπιστοσυνης του Κατσικαρη προς το προσωπο του,θα βρει ομαδα Οκτωβρη μηνα?
pan24
Λογικα η εθνικη του προολυμπιακου θα ειναι καπως ετσι:
1:Καλαθης,μαντζαρης,αθηναιου/μποχωριδης
2:Σλουκας,παππας
3:Αντετοκουμπο,γιανκοβιτς
4:Πριντεζης,αγραβανης
5:Κουφος,παπαγιαννης
Και 12ος θα ειναι ενας εκ των παπανικολαου(αν ξαναβρει τον εαυτο του εννοειται ειναι μεσα με χιλια με μεγαλυτερο ρολο απο τον γιανκοβιτς),παπαπετρου,μπογρη,σαρικοπουλου
Οπως το βλεπω η μονη θεση που για 2-3 χρονια θα εχουμε προβλημα ειναι το 5 μεχρι να μεγαλωσει ο παπαγιαννης
Υ.Γ.1.Αυτο που θα λειψει περισσοτερο απο τους παλιους ειναι η προσωπικοτητα του ζηση
Υ.Γ.2.Απο την στιγμη που δεν ειμαι συγγενης/φιλος/μανατζερ του παπ δεν με ενδιαφερει που θα παιζει και σιγουρα η εθνικη δεν ειναι για να βρισκουν οι παικτες συμβολαια.Ομως αν τον αφησουν οι nuggets(μακαρι γιατι μια ακομα χρονια να κουναει πετσετες θα τον παει ακομα πιο πισω) οκτωβρη μηνα ή θα κανει ο ολυμπιακος ενα ψυχικο και θα τον παρει με κινδυνο ομως να θαφτει ο παπαπετρου αλλιως θα ειναι καλυτερα να παει σε ομαδα ενα σκαλι κατω στυλ λαμποραλ,ερυθρο αστερα ωστε να βρει χρονο για να επιστρεψει στα στανταρ του
sircharles
που γραφει οτι αποχωρει ο Μπουρουσης? Δε βρισκω πουθενα κατι τετιο
Coach Periklis
Προς το παρών πουθενά, βγήκαν μπόλικα άρθρα , βγήκαν και για Ζήση αλλά επίσημα και απ τα χείλη τους νομίζω τίποτα ακόμα
aegeansheed
ebasket και Διαμαντόπουλος βραβείο για τις μούφα-ειδήσεις της ημέρας... biggrin.gif

Το sport24 το είχε βάλει και τίτλο ότι το ανακοίνωσε "ραδιοφωνικά" για τον Μπουρούση. Δηλώσεις μέχρι τώρα δεν έχω διαβάσει πάντως. Καλά όχι ότι είναι απίθανο να το είπε ο Μπουρούσης, έτσι κι αλλιώς λέει ό,τι σκέφτεται, μετά μπορεί να το ξανασκέφτηκε και να το αναίρεσε τελικά. Μπουρούσης είναι αυτός...Για το Ζήση το μόνο post ήρθε από το ebasket. Οπότε για να μην έσκασε κάτι ως τώρα, ερμηνεύω ότι δεν είναι στις προθέσεις κάποιου από τους δύο.

Αν είναι έτσι, ειδικά λόγω της λειψανδρίας καλού σέντερ, έστω για του χρόνου, για τα επόμενα 2-3? χρόνια ακόμα, η παρουσία του Μπουρούση θα βοηθήσει σίγουρα.
Coach Periklis
Έγραψε και το eurohoops για Ζήση Μπουρούση, γενικά έγιναν λίγο μαντάρα τα πράγματα
koostas
δεν ειναι τοσο τραγικα στο 5 και να αποχωρησει ο μπουρουσης...
θα ειναι ο κουφος, μαζι με μαυροκεφαλιδη και εναν εκ των μαυροειδη, μπογρη ή σαρικοπουλου...
μονο αν λειψει και ο κουφος θα εχουμε θεμα...
Petran911
QUOTE(Coach Periklis @ Sep 17 2015, 22:59 ) *
Έγραψε και το eurohoops για Ζήση Μπουρούση, γενικά έγιναν λίγο μαντάρα τα πράγματα


Δεν υπάρχει τίποτα επίσημο..

Νομίζω ότι θα το σκεφτούν αργότερα. Ίσως, όπως και μάλλον θα έπρεπε να κάνει ο Βασίλης (που σημειωτέον δεν μου φαίνεται ότι δεν ψήνεται smiley.gif ) περιμένουν την κλήρωση για το προολυμπιακό και τους αντιπάλους. Αν είμαστε στην Ευρώπη και αποφύγουμε Γαλλία πχ έχουμε καλές πιθανότητες. Και επιπλέον δεν τους πήραν τα χρόνια. 32 είναι και οι δύο και δεν τρώνε σε καμία περίπτωση την πίεση αλλά και το ξύλο που τρώει ο Βασίλης κάθε χρόνο. Και είναι παίχτες (που χτύπα ξύλο) δεν είχαν ποτέ σοβαρό ή χρόνιο τραυματισμό, όπως ο Βασίλης.
ssoulliss
Μια ιδέα πως θα είναι οι όμιλοι του προολυμπιακού τουρνουά. Δεν είναι κάτι επίσημο, αλλά κάπως έτσι πρέπει να είναι. Είναι η αίσθηση μου.

Έχουμε και λέμε:
Διοργανωτές: 3 χώρες από 3 διαφορετικές ηπείρους. Λογικά Ευρώπη, Ασία, Αμερική.
Ευρώπη: Γαλλία, Λιθουανία/Σερβία, Ελλάδα, Ιταλία και Τσεχία/Λετονία.
Αμερική: Καναδάς, Μεξικό και Πουέρτο Ρίκο
Ασία: Δεύτερος εώς τέταρτος
Αφρική: Αγκόλα, Τυνησία, Σενεγάλη
Ωκεανία: Νέα Ζηλανδία


Σύνολο 18 ομάδες. Τα γκρουπ δυναμικότητας λογικά θα πρέπει να είναι κάπως έτσι.

1ο γκρουπ: 3 Διοργανώτριες
2ο γκρουπ: Γαλλία, Σερβία/Λιθουανία, Ελλάδα (προκύπτει από τη φετινή κατάταξη του Ευρωμπάσκετ)
3ο γκρουπ: Καναδάς, Μεξικό, Πουέρτο Ρίκο
4ο γκρουπ: 3 Ασιατικές
5ο γκρουπ: Αγκόλα, Τυνησία, Σενεγάλη.
6ο γκρουπ: Ιταλία, Λετονία/Τσεχία, Νέα Ζηλανδία.


Αν η διοργάνωση ανατεθεί στην Ιταλία αυτομάτως και ο ηττημένος του Λετονία/Τσεχία θα πάρει τη θέση της Ιταλίας.
Αν η διοργάνωση ανατεθεί στον Καναδά, τη θέση του θα την πάρει ο Δομίνικος σαν έκτος του τουρνουά της Αμερικής.
Αν η διοργάνωση ανατεθεί στις Φιλιππίνες και είναι στην τετράδα,τη θέση τους θα πάρει ο πέμπτος του Πανασιατικού.
Αν επίσης η διοργάνωση πάει σε ομάδα που τερμάτισε πολύ χαμηλότερα στο τουρνουά της π.χ. Τουρκία ή Ρωσία ή Κατάρ, τότε δεν αλλάζει κάτι.

Αν γίνουν έτσι τα πράγματα, αγωνιστικά θα συμφέρει να παμε στον όμιλο που θα διοργανώσει η Ασιατική χώρα. Διότι θα έχουμε αντιμέτωπους 2 Ασιατικές χώρες, μια αφρικανική, μια από την Αμερική και μία από το 6ο γκρουπ. Αν δεν είναι η Ιταλία τότε η ομάδα μας θα είναι το μεγάλο φαβορί. Στα αρνητικά ενός τέτοιου ομίλου θα είναι το ταξίδι και η διαθεσιμότητα των Κουφού και Γιάννη. Μιλάμε για ένα τουρνουά που θα ξεκινήσει αρχές Ιουλίου , με μίνι προετοιμασία με τελικούς Α1 και πλέι-οφ ΝΒΑ κλπ

Κάπως έτσι πιστεύω ότι θα γίνει η δουλειά. Βέβαια με τη FIBA όλα να τα περιμένεις και επειδή τα φράγκα είναι το παν για αυτούς ας κρατάμε και μικρό καλάθι.
salonikatasos
QUOTE (ssoulliss @ Sep 18 2015, 01:29 ) *
Μια ιδέα πως θα είναι οι όμιλοι του προολυμπιακού τουρνουά. Δεν είναι κάτι επίσημο, αλλά κάπως έτσι πρέπει να είναι. Είναι η αίσθηση μου.

Έχουμε και λέμε:
Διοργανωτές: 3 χώρες από 3 διαφορετικές ηπείρους. Λογικά Ευρώπη, Ασία, Αμερική.
Ευρώπη: Γαλλία, Λιθουανία/Σερβία, Ελλάδα, Ιταλία και Τσεχία/Λετονία.
Αμερική: Καναδάς, Μεξικό και Πουέρτο Ρίκο
Ασία: Δεύτερος εώς τέταρτος
Αφρική: Αγκόλα, Τυνησία, Σενεγάλη
Ωκεανία: Νέα Ζηλανδία


Σύνολο 18 ομάδες. Τα γκρουπ δυναμικότητας λογικά θα πρέπει να είναι κάπως έτσι.

1ο γκρουπ: 3 Διοργανώτριες
2ο γκρουπ: Γαλλία, Σερβία/Λιθουανία, Ελλάδα (προκύπτει από τη φετινή κατάταξη του Ευρωμπάσκετ)
3ο γκρουπ: Καναδάς, Μεξικό, Πουέρτο Ρίκο
4ο γκρουπ: 3 Ασιατικές
5ο γκρουπ: Αγκόλα, Τυνησία, Σενεγάλη.
6ο γκρουπ: Ιταλία, Λετονία/Τσεχία, Νέα Ζηλανδία.


Αν η διοργάνωση ανατεθεί στην Ιταλία αυτομάτως και ο ηττημένος του Λετονία/Τσεχία θα πάρει τη θέση της Ιταλίας.
Αν η διοργάνωση ανατεθεί στον Καναδά, τη θέση του θα την πάρει ο Δομίνικος σαν έκτος του τουρνουά της Αμερικής.
Αν η διοργάνωση ανατεθεί στις Φιλιππίνες και είναι στην τετράδα,τη θέση τους θα πάρει ο πέμπτος του Πανασιατικού.
Αν επίσης η διοργάνωση πάει σε ομάδα που τερμάτισε πολύ χαμηλότερα στο τουρνουά της π.χ. Τουρκία ή Ρωσία ή Κατάρ, τότε δεν αλλάζει κάτι.

Αν γίνουν έτσι τα πράγματα, αγωνιστικά θα συμφέρει να πας στον όμιλο που θα διοργανώσει η Ασιατική χώρα. Διότι θα έχουμε αντιμέτωπους 2 Ασιατικές χώρες, μια αφρικανική, μια από την Αμερική και μία από το 6ο γκρουπ. Αν δεν είναι η Ιταλία τότε η ομάδα μας θα είναι το μεγάλο φαβορί. Στα αρνητικά ενός τέτοιου ομίλου θα είναι το ταξίδι και η διαθεσιμότητα των Κουφού και Γιάννη. Μιλάμε για ένα τουρνουά που θα ξεκινήσει αρχές Ιουλίου , με μίνι προετοιμασία με τελικούς Α1 και πλέι-οφ ΝΒΑ κλπ

Κάπως έτσι πιστεύω ότι θα γίνει η δουλειά. Βέβαια με τη FIBA όλα να τα περιμένεις και επειδή τα φράγκα είναι το παν για αυτούς ας κρατάμε και μικρό καλάθι.

βασικά το σωστό είναι αργεντινή αντί του πουέρτο ρίκο νομίζω
ssoulliss
QUOTE (salonikatasos @ Sep 18 2015, 01:37 ) *
βασικά το σωστό είναι αργεντινή αντί του πουέρτο ρίκο νομίζω


Η Αργεντινή έχει ήδη προκριθεί στους Ολυμπιακούς σαν φιναλίστ. Και η Βενεζουέλα.
salonikatasos
QUOTE (ssoulliss @ Sep 18 2015, 01:42 ) *
Η Αργεντινή έχει ήδη προκριθεί στους Ολυμπιακούς σαν φιναλίστ. Και η Βενεζουέλα.

α οκ,νόμιζα ότι μόνο όποιος το πάρει πάει απευθείας. 3 ομάδες δηλαδή από λατινική αμερική στους ολυμπιακούς σε σύνολο 12 και αν πάει και καμιά ακόμα.

για τις 3 κενές θέσεις,δεν ξέρω αν θα πάνε με βάση την κατάταξη στις διοργανώσεις. υπάρχουν επίσης ομάδες με δυνατά ρόστερ και άκρες που άνετα θα μπορούσαν να πάρουν wild card και να δυσκολέψουν πολύ τους ομίλους. πχ κροατία,ρωσία,τουρκία από ευρώπη. ακόμα και η γερμανία και μόνο στην ιδέα να κατέβει ο νοβίτσκι και του χρόνου,ίσως της δοθεί μία ευκαιρία ακόμα. να πάνε δηλαδή οι διοργανώσεις σε χώρες που ήδη συμμετέχουν και να βάλουν κι άλλες ομάδες μέσα,όπως έγινε με εμάς το 2012,που δεν ήμασταν ούτε διοργανωτές,αλλά ούτε και επιλαχόντες λόγω κατάταξης
Reggie Miller 31
QUOTE (ssoulliss @ Sep 18 2015, 01:29 ) *
Μια ιδέα πως θα είναι οι όμιλοι του προολυμπιακού τουρνουά. Δεν είναι κάτι επίσημο, αλλά κάπως έτσι πρέπει να είναι. Είναι η αίσθηση μου.

Έχουμε και λέμε:
Διοργανωτές: 3 χώρες από 3 διαφορετικές ηπείρους. Λογικά Ευρώπη, Ασία, Αμερική.
Ευρώπη: Γαλλία, Λιθουανία/Σερβία, Ελλάδα, Ιταλία και Τσεχία/Λετονία.
Αμερική: Καναδάς, Μεξικό και Πουέρτο Ρίκο
Ασία: Δεύτερος εώς τέταρτος
Αφρική: Αγκόλα, Τυνησία, Σενεγάλη
Ωκεανία: Νέα Ζηλανδία


Σύνολο 18 ομάδες. Τα γκρουπ δυναμικότητας λογικά θα πρέπει να είναι κάπως έτσι.

1ο γκρουπ: 3 Διοργανώτριες
2ο γκρουπ: Γαλλία, Σερβία/Λιθουανία, Ελλάδα (προκύπτει από τη φετινή κατάταξη του Ευρωμπάσκετ)
3ο γκρουπ: Καναδάς, Μεξικό, Πουέρτο Ρίκο
4ο γκρουπ: 3 Ασιατικές
5ο γκρουπ: Αγκόλα, Τυνησία, Σενεγάλη.
6ο γκρουπ: Ιταλία, Λετονία/Τσεχία, Νέα Ζηλανδία.


Αν η διοργάνωση ανατεθεί στην Ιταλία αυτομάτως και ο ηττημένος του Λετονία/Τσεχία θα πάρει τη θέση της Ιταλίας.
Αν η διοργάνωση ανατεθεί στον Καναδά, τη θέση του θα την πάρει ο Δομίνικος σαν έκτος του τουρνουά της Αμερικής.
Αν η διοργάνωση ανατεθεί στις Φιλιππίνες και είναι στην τετράδα,τη θέση τους θα πάρει ο πέμπτος του Πανασιατικού.
Αν επίσης η διοργάνωση πάει σε ομάδα που τερμάτισε πολύ χαμηλότερα στο τουρνουά της π.χ. Τουρκία ή Ρωσία ή Κατάρ, τότε δεν αλλάζει κάτι.

Αν γίνουν έτσι τα πράγματα, αγωνιστικά θα συμφέρει να παμε στον όμιλο που θα διοργανώσει η Ασιατική χώρα. Διότι θα έχουμε αντιμέτωπους 2 Ασιατικές χώρες, μια αφρικανική, μια από την Αμερική και μία από το 6ο γκρουπ. Αν δεν είναι η Ιταλία τότε η ομάδα μας θα είναι το μεγάλο φαβορί. Στα αρνητικά ενός τέτοιου ομίλου θα είναι το ταξίδι και η διαθεσιμότητα των Κουφού και Γιάννη. Μιλάμε για ένα τουρνουά που θα ξεκινήσει αρχές Ιουλίου , με μίνι προετοιμασία με τελικούς Α1 και πλέι-οφ ΝΒΑ κλπ

Κάπως έτσι πιστεύω ότι θα γίνει η δουλειά. Βέβαια με τη FIBA όλα να τα περιμένεις και επειδή τα φράγκα είναι το παν για αυτούς ας κρατάμε και μικρό καλάθι.

Ξέρεις πως θα χωριστούν οι ομάδες σε ομίλους; Τι βλακείες είναι αυτές της FIBA πραγματικά.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.