Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
GK_23
QUOTE(ssoulliss @ Jul 18 2014, 11:18 ) *
Πάντως εξακολουθώ να είμαι λίγο καχύποπτος με τη συγκεκριμμένη υπόθεση. Ακόμη έχω στο νου μου το θέμα ασφάλισης. 39.gif

Δεν πιστέυω ότι ο Κουφός βαριέται ή είναι τόσο παρτάκιας...Ίσως συμβαίνει και κάτι άλλο που δε θα μάθουμε ποτέ. Από την άλλη ο Φώτης έχει δίκιο,αλλά που να το βρει! smile.gif

Καλό θα είναι να περιμένουμε να τοποθετηθεί και ο Κουφός ή έστω ο εκπρόσωπός του για το θέμα. Βλέπω μια απίστευτη επίθεση προς το πρόσωπο του Κουφού τις τελευταίες ώρες από τους γνωστούς-αγνώστους δημοσιογράφους. Και επίσης οι δηλώσεις του Κατσικάρη ήταν πολύ επιθετικές.

Δεν λέω πως ο Κουφός έχει ντε και καλά δίκιο αλλά "όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει" λέει μια παροιμία.
Μπορεί όντως να τα άλλαξε τελευταία στιγμή ο Κουφός και να είπε "δεν έρχομαι", χωρίς να υπάρχει λόγος.

Τέλος, το συμβόλαιο του Κουφού στο ΝΒΑ είναι μεγαλύτερο από το άθροισμα των συμβολαίων Καλάθη-Γιάννη.

colonel gomelsky
Ποστάρω ένα σχόλιο αγνώστου σε μένα -δεν το συνηθίζω- από το μπλογκ του Διαμαντόπουλου που θεωρώ ότι με εκφράζει 100%και συνοψίζει σωστά κατά τη γνώμη μου την κατάσταση:

http://euroleague.sport24.gr/article/29321...ovhthoume.html#

QUOTE
Μπαγιώργας • 2 ώρες πριν

O Kosta Koufos για όσους το ξεχνούν, είναι Αμερικανάκι. Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αμερική. Το γεγονός πως οι γονείς του είναι Έλληνες δεν πάει να πει πως αισθάνεται κι εκείνος όσο Έλληνας μπορεί να αισθάνονται οι συγγενείς του. Καλώς ή κακώς μεγάλωσε με αμερικανικές αξίες. Κι όποιος έχει ιδέα από αμερικανικό μπάσκετ, ξέρει πως ο αυτοσκοπός του μέσου αμερικανού μπασκετμπολίστα είναι η καθιέρωση στο ΝΒΑ. Κανένα μουντομπάσκετ και καμιά εθνική δεν είναι πάνω από αυτό. Αν πιστεύετε πως οι Αμερικανοί έχουν την εθνική μπάσκετ σε μεγαλύτερη εκτίμηση από τον κάθε Λεμπρόν, Κόμπε, Μάτζικ, Μπέρντ, Τζόρνταν κτλ. κάνετε λάθος. Στα πλαίσια αυτά κινείται και η απόφαση του Κουφού. Απλά θεωρεί πως, το να απορρίψει (εκ νέου) την εθνική του(wink.gif ομάδα για να επικεντρωθεί στην ατομική του βελτίωση με σκοπό τη μακροημέρευση στο ΝΒΑ, είναι κάτι λογικό. Δεν έχει να κάνει τόσο με έλλειψη σεβασμού όσο με άλλη νοοτροπία. Άλλωστε η Dream Team πάντοτε συναρμολογούνταν στα πλαίσια του θιάσου κι όχι της έθνικης ομάδας με τη σημασία που εμείς, οι εκτός ΗΠΑ χώρες, της δίνουμε. Αυτά.
Gino_Bill
Που θα επικεντρωθεί ο Κουφός ακριβώς? Κάθε χρόνο και χειρότερος είναι, και πιο βαρύς, και παίζει λιγότερο. Ο Ντιρκ, ο Μανού, ο Πάρκερ, ο Ντιό, ο Γκαζόλ, ο, ο, ο... που έπαιζαν με τις εθνικές τους από τα 25 μέχρι σήμερα δε βελτιώθηκαν ναι, σωστά έμειναν στάσιμοι. Anyway, πάμε με Μπόγρη και Κοκκίνου στην εξέδρα.
Αφροξυλάνθη
QUOTE (GK_23 @ Jul 18 2014, 14:37 ) *
Καλό θα είναι να περιμένουμε να τοποθετηθεί και ο Κουφός ή έστω ο εκπρόσωπός του για το θέμα. Βλέπω μια απίστευτη επίθεση προς το πρόσωπο του Κουφού τις τελευταίες ώρες από τους γνωστούς-αγνώστους δημοσιογράφους. Και επίσης οι δηλώσεις του Κατσικάρη ήταν πολύ επιθετικές.

Δεν λέω πως ο Κουφός έχει ντε και καλά δίκιο αλλά "όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει" λέει μια παροιμία.
Μπορεί όντως να τα άλλαξε τελευταία στιγμή ο Κουφός και να είπε "δεν έρχομαι", χωρίς να υπάρχει λόγος.

Τέλος, το συμβόλαιο του Κουφού στο ΝΒΑ είναι μεγαλύτερο από το άθροισμα των συμβολαίων Καλάθη-Γιάννη.



Αν όντως άλλαξε γνώμη χθές το βράδυ, η επίθεση προς το πρόσωπό του με βρίσκει σύμφωνη. Αφήνεις υπονοούμενο για την ασφάλεια του παίχτη αν δεν κάνω λάθος;
koostas
QUOTE (Gino_Bill @ Jul 18 2014, 14:50 ) *
Που θα επικεντρωθεί ο Κουφός ακριβώς? Κάθε χρόνο και χειρότερος είναι, και πιο βαρύς, και παίζει λιγότερο. Ο Ντιρκ, ο Μανού, ο Πάρκερ, ο Ντιό, ο Γκαζόλ, ο, ο, ο... που έπαιζαν με τις εθνικές τους από τα 25 μέχρι σήμερα δε βελτιώθηκαν ναι, σωστά έμειναν στάσιμοι. Anyway, πάμε με Μπόγρη και Κοκκίνου στην εξέδρα.


μα οι αλλοι ακριβως λογω του ταλεντου τους ειχαν δεδομενη την θση τους...
ο κουφος ειναι οριακα να μεινει εκτος νβα.. ισως σκεφτηκε οτι αμα γυρισει κουρασμενος τον οκτωβρη θα κανει μια χαλια χρονια και μπορει του χρονου να μην βρισκει καν συμβολαιο


απ' την αλλη, η οργη του κατσικαρη ειναι γιατι καθισε και εξηγησε γιατι δεν παιρνει φωτση, εχοντας δεδομενη τη φροντλαιν και τωρα ο φωτσης θα αρνηθει αν τον καλεσει, οποτε μενει με μπογρη..
αμα ειχε εξαρχης αρνηθει ο κουφος, θα ειχε καλεσει φωτση ή θα επεμενε στον χοντρο

αλλα αμα καλεις κλεισμενη 12καδα, και 4 για προπονησεις ετσι ειναι.. δεν νομιζω και αλλη περιπτωση αποχωρησης ή τραυματισμου να υπαρξει να δεχτει να παει καποιους απ' τους κομμενους (πχ περπε ή μπραμος ή φωτσης).. αντικατασταση απ' τους παικτες που καλεσε για τις τις προπονησεις..
GK_23
QUOTE(Αφροξυλάνθη @ Jul 18 2014, 14:55 ) *
Αν όντως άλλαξε γνώμη χθές το βράδυ, η επίθεση προς το πρόσωπό του με βρίσκει σύμφωνη. Αφήνεις υπονοούμενο για την ασφάλεια του παίχτη αν δεν κάνω λάθος;

Δεν είναι υποννοούμενο. Το λέω ξεκάθαρα. Αν εσένα σου έλεγε η ομάδα σου "μην πας να παίξεις γιατί η ομοσπονδία σου δεν καλύπτει πλήρως την ασφάλεια του συμβολαίου σου", τότε τι θα έκανες;

Επίσης ο Κουφός θα έφερνε και την μνηστή του στην Ελλάδα όλο αυτό το διάστημα που θα έλειπε από την Αμερική. Η ίδια το είχε ανακοινώσει το ταξίδι στα social media και φαινόταν να γουστάρει κιόλας που θα έρθει. Και αυτό το λέω γιατί διάβασα κάτι άστοχα σχόλια του στυλ "τον σέρνει από τη μύτη" κλπ.

Μπορεί όντως ο Κουφός να μας κρέμασε τελευταία στιγμή χωρίς λόγο, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Πριν όμως του αφαιρέσουμε το δικαίωμα να αισθάνεται την Ελλάδα ως πατρίδα του (πρώτη η δεύτερη), ας ακούσουμε τι έχει να πει ο ίδιος για το θέμα.
colonel gomelsky
Πέταξαν μια μπανανόφλουδα οι Αγγελόπουλοι με τις ασφάλειες και το δήθεν θέμα για να καλύψουν δικά τους προβλήματα και κρίνουμε κλασσικές πια αρνήσεις παικτών με βάση αυτό. Ό,τι ίσχυε όλα τα χρόνια, ισχύει και τώρα. Όσοι ήταν συνεπείς, είναι και τώρα.
GK_23
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 18 2014, 14:09 ) *
Πέταξαν μια μπανανόφλουδα οι Αγγελόπουλοι με τις ασφάλειες και το δήθεν θέμα για να καλύψουν δικά τους προβλήματα και κρίνουμε κλασσικές πια αρνήσεις παικτών με βάση αυτό. Ό,τι ίσχυε όλα τα χρόνια, ισχύει και τώρα. Όσοι ήταν συνεπείς, είναι και τώρα.

Άσε τους Αγγελόπουλους στην άκρη και τα προβλήματα τους.

Ο Σοφοκλής μπορείς να μου πεις γιατί δεν ήρθε να παίξει; Έχει πονόδοντο; Αυτός δεν είναι "προδότης" όπως ο Κουφός;
colonel gomelsky
Δεν είπα ότι είναι "προδότης" ο Κουφός, δεν τα παίρνω τόσο σοβαρά τα πράγματα, για μπασκετάκι μιλάμε. Λίγα ποστ πάνω είναι η άποψή μου. Ο Σοφοκλής είναι χειρότερη περίπτωση από τον Κουφό κατά τη γνώμη μου, ωστόσο ο Κατσικάρης δεν βγήκε να τον κράξει έτσι. Βασικά η επίκληση στο θέμα του Σοφοκλή ακυρώνει αυτό που λες καθώς τέτοια έκανε και παλιότερα. Κατά τα άλλα όσο μιλάμε για δήθεν θέμα με τις ασφάλειες, θα μπαίνουν και οι Αγγελόπουλοι με τα παιχνίδια τους στην κουβέντα.

QUOTE(GK_23 @ Jul 18 2014, 15:05 ) *
Μπορεί όντως ο Κουφός να μας κρέμασε τελευταία στιγμή χωρίς λόγο, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Πριν όμως του αφαιρέσουμε το δικαίωμα να αισθάνεται την Ελλάδα ως πατρίδα του (πρώτη η δεύτερη), ας ακούσουμε τι έχει να πει ο ίδιος για το θέμα.


Εδώ δεν είπε τη δικιά του εκδοχή στον ίδιο του τον προπονητή, εκεί που έχει και σημασία δλδ, σε μας περιμένεις να την πει;
drunk guy
Ρε παιδια ας ημαστε σοβαροι.Δεν ειναι δυνατον να υπαρχει θεμα ασφαλισης και να μην ειχε προκηψει τοσο καιρο.δηλαδη οι γκριζλις δν ηξεραν τοσο καιρο οτι υπηρχς θεμα ασφαλισης?τωρα περιμεναν να το ανακαλυψουν?και εν πασει περιπτωσει γιατι να εκτεθει ο αθλητης και να θεωρηθει ανθελληνας οταν το θεμα της ασφαλισης ουτε καν που τον αφορα?
rakakis
QUOTE (koostas @ Jul 18 2014, 15:01 ) *
μα οι αλλοι ακριβως λογω του ταλεντου τους ειχαν δεδομενη την θση τους...
ο κουφος ειναι οριακα να μεινει εκτος νβα.. ισως σκεφτηκε οτι αμα γυρισει κουρασμενος τον οκτωβρη θα κανει μια χαλια χρονια και μπορει του χρονου να μην βρισκει καν συμβολαιο


απ' την αλλη, η οργη του κατσικαρη ειναι γιατι καθισε και εξηγησε γιατι δεν παιρνει φωτση, εχοντας δεδομενη τη φροντλαιν και τωρα ο φωτσης θα αρνηθει αν τον καλεσει, οποτε μενει με μπογρη..
αμα ειχε εξαρχης αρνηθει ο κουφος, θα ειχε καλεσει φωτση ή θα επεμενε στον χοντρο

αλλα αμα καλεις κλεισμενη 12καδα, και 4 για προπονησεις ετσι ειναι.. δεν νομιζω και αλλη περιπτωση αποχωρησης ή τραυματισμου να υπαρξει να δεχτει να παει καποιους απ' τους κομμενους (πχ περπε ή μπραμος ή φωτσης).. αντικατασταση απ' τους παικτες που καλεσε για τις τις προπονησεις..


που κολλαει ο φωτσης με τον κουφο για να τον καλεσει τωρα; 5αρι θελουμε
ssoulliss
QUOTE (colonel gomelsky @ Jul 18 2014, 15:09 ) *
Πέταξαν μια μπανανόφλουδα οι Αγγελόπουλοι με τις ασφάλειες και το δήθεν θέμα για να καλύψουν δικά τους προβλήματα και κρίνουμε κλασσικές πια αρνήσεις παικτών με βάση αυτό. Ό,τι ίσχυε όλα τα χρόνια, ισχύει και τώρα. Όσοι ήταν συνεπείς, είναι και τώρα.

Σαφώς και μπορεί να είναι και οικονομικό το θέμα(ασφάλιση) . Κάνεις λάθος,νομίζω. Ποτέ δεν είχαμε τόσους παίκτες που αγωνίζονταν στο ΝΒΑ. smile.gif

QUOTE (GK_23 @ Jul 18 2014, 15:12 ) *
Άσε τους Αγγελόπουλους στην άκρη και τα προβλήματα τους.

Ο Σοφοκλής μπορείς να μου πεις γιατί δεν ήρθε να παίξει; Έχει πονόδοντο; Αυτός δεν είναι "προδότης" όπως ο Κουφός;


Θα ξαναγράψω κάτι που είχα πει παλιότερα. Στην ΕΟΚ υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν παιδιά(πχ Σοφοκλής) και αποπαίδια(πχ Παπαλουκάς).

Η "επίθεση" που γίνεται από δημοσιογράφους, είναι γιατί έτσι έχουν μάθει να γράφουν όλα αυτά τα χρόνια...

Ας θυμηθούμε πως κάποιοι γράφοντες δίχασαν την εθνική το 2008 στο ερώτημα Πελεκάνος-Περπέρογλου(Ολυμπιακός-Παναθηναικός τότε).

Ξέρω-ξέρω το τελευταίο είναι off-topic! tongue.gif
thalys
Η ασφάλεια τον νοιαζει γιατί αν παίξει χωρίς την άδεια της ομάδας, που δεν δίνεται αν δεν είναι ασφαλισμένος, έχει παραβιάσει τους όρους του συμβολαίου του. Που σημαίνει ότι μπορούν να τον σουτάρουν χωρίς πολλά πολλά.

QUOTE
Ο ίδιος μάνατζερ, ο κ. Μπουντογιάννης, είναι αυτός που προ ημερών μου ανακοίνωνε κομπάζοντας ότι με δικές του προσπάθειες ξεπεράστηκαν κάποια προβλήματα και θα γινόταν πραγματικότητα η σφοδρή επιθυμία του ίδιου και του Κουφού, να δώσει το παρών ο παίκτης στην Εθνική ομάδα.


Υποθέτω ότι τα προβλήματα δεν ήταν αν θα πετάξει business ή first class αλλά η ασφάλεια. Κι αν ισχύει αυτό που λέει ο Κατσικάρης, καλώς τρώει το κράξιμο. Όχι γιατί αρνήθηκε, αλλά γιατί αρνήθηκε τελευταία στιγμή κι ενώ είχε πει ότι θα έρθει.

Παρεμπιπτόντως, ο Κουφός είναι σε contract year και έτσι όπως κινήθηκε η free agency φέτος, πάει λογικά για 5-6Μ του χρόνου.
Gino_Bill
QUOTE (koostas @ Jul 18 2014, 14:01 ) *
μα οι αλλοι ακριβως λογω του ταλεντου τους ειχαν δεδομενη την θση τους...
ο κουφος ειναι οριακα να μεινει εκτος νβα.. ισως σκεφτηκε οτι αμα γυρισει κουρασμενος τον οκτωβρη θα κανει μια χαλια χρονια και μπορει του χρονου να μην βρισκει καν συμβολαιο


Δε νομίζω ότι είναι σε τόσο οριακή κατάσταση. Είναι ένας αξιοπρεπής ρολίστας που νομίζω πάντα θα βρίσκει συμβόλαιο σε μεσαία προς καλή ομάδα του ΝΒΑ. Και επίσης παίκτης που έχει στην πλάτη του 5-6 χρόνια ΝΒΑ, με τα περισσότερα καλοκαίρια off και διακοπές από αρχές Μαϊου μέχρι Οκτώβρη δε νομίζω πως μπορεί να επικαλείται κούραση! Για μένα είναι ένας παίκτης - άνθρωπος χωρίς προσωπικότητα που απλώς δε ξέρει τι να κάνει και πως.
tReason
Aυτοι που αμφιβαλλουν για το θεμα της ασφαλειας.
Καλα ειναι δυνατον να μην εχει πληρωθει η ασφαλεια του και να μην το πει ο ιδιος παικτης
και ο μανατζερ του ή και η ομαδα του;
αν δεν ειχε πληρωθει η ασφαλεια του θα μας το ειχε πει ο κ.Αντυ μπουντογιαννης και το μεμφις βεβαιως.

Aντιθετα ''Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Φώτης Κατσικάρης έκανε την εξής δήλωσε σχετικά με την υπόθεση: «Εντελώς ξαφνικά και απροειδοποίητα, ο μάνατζερ του Κουφού, αφού ο ίδιος ο παίκτης δεν είχε τη στοιχειώδη ευθιξία να με ενημερώσει άμεσα, μου τηλεφώνησε και μου ανακοίνωσε ότι ο Κουφός δε θέλει να έρθει στην Εθνική. Προτιμά να προετοιμαστεί με την ομάδα του για το μέλλον, δηλαδή θέτει ως προτεραιότητα τις ατομικές προπονήσεις από το να εκπροσωπήσει τη χώρα του σε ένα τόσο σημαντικό τουρνουά.''

Ειπε θελει να κανει ατομικη προπονηση δεν ειπε δεν εχει πληρωθει η ασφαλεια του που ειναι πολυ πιο ισχυρη και αποστομωτικη αιτιολογια.Μην δημιουργουμε ανυπαρκτα θεματα εκει που δεν υπαρχουν


Αφροξυλάνθη
QUOTE (GK_23 @ Jul 18 2014, 15:05 ) *
Δεν είναι υποννοούμενο. Το λέω ξεκάθαρα. Αν εσένα σου έλεγε η ομάδα σου "μην πας να παίξεις γιατί η ομοσπονδία σου δεν καλύπτει πλήρως την ασφάλεια του συμβολαίου σου", τότε τι θα έκανες;

Επίσης ο Κουφός θα έφερνε και την μνηστή του στην Ελλάδα όλο αυτό το διάστημα που θα έλειπε από την Αμερική. Η ίδια το είχε ανακοινώσει το ταξίδι στα social media και φαινόταν να γουστάρει κιόλας που θα έρθει. Και αυτό το λέω γιατί διάβασα κάτι άστοχα σχόλια του στυλ "τον σέρνει από τη μύτη" κλπ.

Μπορεί όντως ο Κουφός να μας κρέμασε τελευταία στιγμή χωρίς λόγο, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Πριν όμως του αφαιρέσουμε το δικαίωμα να αισθάνεται την Ελλάδα ως πατρίδα του (πρώτη η δεύτερη), ας ακούσουμε τι έχει να πει ο ίδιος για το θέμα.


Είναι δυνατόν να μην ανακοίνωνε ότι δεν έρχεται για τον παραπάνω λόγο αν ίσχυε το θέμα με την ασφάλεια; Γιατί να πάρει πάνω του την επίθεση που ήταν δεδομένο ότι θα δεχτεί;
Ας περιμένουμε να τοποθετηθεί λοιπόν!
zorba
QUOTE(Αφροξυλάνθη @ Jul 18 2014, 13:57 ) *
Είναι δυνατόν να μην ανακοίνωνε ότι δεν έρχεται για τον παραπάνω λόγο αν ίσχυε το θέμα με την ασφάλεια; Γιατί να πάρει πάνω του την επίθεση που ήταν δεδομένο ότι θα δεχτεί;
Ας περιμένουμε να τοποθετηθεί λοιπόν!

Συμφωνώ, αν και ο Κατσικάρης δεν είναι κανένας παρορμητικός ψυχακιας για να τα ρίξει στον Κουφό χωρίς να εχει προηγουμένως εξακριβώσει και αναλύσει τα αίτια...

ΥΓ: colonel, κι ο γιος μου είναι Ιταλός υπήκοος με ελληνικό διαβατήριο... Θες να πεις οτι δεν ειναι Έλληνας; Δοκίμασε να το πεις στον ίδιο...
colonel gomelsky
O γιος σου είναι πολυιθαγενής εφόσον κατέχει και τα δύο διαβατήρια. Το ζήτημα είναι τι νιώθει ο καθένας. Αναφορικά με τους Κουφό, Μπράμο, Καλάθη, το πιθανότερο και λογικότερο είναι να μην νιώθουν Έλληνες. Αυτό δεν είναι κακό, ίσα ίσα που είναι το λογικό και εξηγεί επικουρικά και κάποιες συμπεριφορές. Το κακό είναι να κοροϊδεύουν και να κρεμάνε την ομάδα. Όποιοι κι αν το κάνουν, όπου κι αν γεννήθηκαν, όσα διαβατήρια κι αν έχουν.
ssoulliss
Μια πολύ πιο ψύχραιμη και κατα τη γνώμη μου ρεαλιστική προσέγγιση για την ιστορία με τον Κουφό. Χωρίς κραυγές και αφορισμούς. Μπορεί να είναι και έτσι τελικά.


πηγή: http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...n-prosopikotita
BasketZilla
Καμία έκπληξη δεν μου προκαλεί η άρνηση του Κουφού να παίξει με την Εθνική. Το επόμενο καλοκαίρι γίνεται free agent και προφανώς θέλει να επικεντρωθεί στο επόμενο συμβόλαιο της καριέρας του. Αυτό που είναι ηθικά μεμπτό όμως είναι η αρχική του δέσμευση να κατέβει στο Μουντομπάσκετ αφού είχε προφανώς στο πίσω μέρος του μυαλού του άλλα πράγματα.

Προσωπικά δεν κρίνω κανένα που δεν θέλει να παίξει το καλοκαίρι με την Εθνική του ομάδα, αλλά το να αναιρείς τελευταία στιγμή το λόγο σου είναι μια συμπεριφορά κατακριτέα γενικότερα. Αν μου το έκανε κάποιος συνεργάτης μου στην δουλειά το πιθανότερο είναι να γινόμουν μελιτζανί σαν τον Obradovic.

Με την γενικότερη στάση του πάντως αποδεικνύει ότι είναι 100% Έλληνας !
Αφροξυλάνθη


Hρεμος όπως πάντα, ο 25χρονος σέντερ, που τελείωσε τη σεζόν έχοντας μέσο όρο 6.4 πόντους και 5.2 ριμπάουντ, προσπάθησε να εξηγήσει όσο καλύτερα μπορούσε, αυτό που για ευνόητους λόγους, δεν μπορεί να πει ευθέως.

Ουσιαστικά οι Grizzlies ήταν εκείνοι που άναψαν “κόκκινο” στη συμμετοχή του Κουφού στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας. Τουλάχιστον αυτό μπορεί να συμπεράνει κάποιος, όταν ο Κώστας λέει: “Ο καθένας μπορεί να έχει τη δική του άποψη και είναι σεβαστή. Ομως στο τέλος της μέρας, αν πάθω μία ρήξη συνδέσμων, δεν πρόκειται να μου δείξει κανείς συμπάθεια. Καλώς ή κακώς το κορμί μου είναι η περιουσία μου και πρέπει να την προσέξω. Οχι μόνο σεβόμενος τον εαυτό μου, αλλά σεβόμενος κι εκείνον που μου δίνει δουλειά”.


Τυπικά οι ομάδες του ΝΒΑ, δεν μπορούν και δεν έχουν δικαίωμα ν’ απαγορέψουν τη συμμετοχή παίκτη σε δραστηριότητες της Εθνικής ομάδας. Ομως δεν τους ενθαρρύνουν κι όλας. Ο Κουφός, που ούτως ή άλλως δεν είχε κατασταλλάξει στο τι θα κάνει, ακόμα κι όταν ανακοινώθηκαν οι επιλογές του Φώτη Κατσικάρη, πολύ απλά προτίμησε να μείνει στο Μέμφις και ν’ ακολουθήσει το ειδικό πρόγραμμα των Grizzlies.

Κώστα καλησπέρα. Εχεις πληροφορηθεί για τη δήλωση του ομοσπονδιακού προπονητή, Φώτη Κατσικάρη, μετά την άρνησή σου να ενσωματωθείς στην Εθνική ομάδα;

Ναι είμαι ενήμερος. Καταλαβαίνω αν είναι εκνευρισμένος μαζί μου ή αν με μισεί. Την ίδια στιγμή όμως έχω τους δικούς μου λόγους για τους οποίους αδυνατώ να είμαι με την Εθνική Ελλάδος. Είναι κάτι που με στενοχωρεί, αλλά δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά. Πρέπει να κοιτάξω τα γόνατά μου και ν’ ακολουθήσω ένα ειδικό πρόγραμμα εδώ στο Μέμφις υπό τις οδηγίες της ομάδας μου. Να βεβαιωθούν ότι θα υποχωρήσει το πρήξιμο, έτσι ώστε να είμαι υγιής για τη νέα σεζόν.

Είχες δεσμευτεί απέναντι στην ΕΟΚ και στον κόουτς Κατσικάρη ότι θα είσαι στην ομάδα;

Εγινε επαφή στα μέσα της σεζόν και αυτό που είχα πει τότε, είναι πως δεν μπορώ να γνωρίζω πώς θα είμαι μετά το τέλος της αγωνιστικής περιόδου, για να δώσω μία δεσμευτική απάντηση. Δεν ήξερα καν αν θα έχω συμβόλαιο με τους Grizzies, αφού η ομάδα είχε δικαίωμα μονομερούς ανανέωσης, οπότε υπήρχε μία αβεβαιότητα, η οποία δεν μου επέτρεπε σε καμία περίπτωση να δεσμευτώ 100% απέναντι στην Εθνική ομάδα. Πριν από δύο εβδομάδες, δεν ήξερα καλά καλά αν θα συνεχίσω να είμαι παίκτης των Grizzlies, αφού αποφάσισαν την 1η Ιουλίου να ενεργοποιήσουν την option για τον τρίτο χρόνο.

Τι ρόλο έπαιξε στην απόφασή σου να μην παίξεις στην Εθνική, το γεγονός ότι βρίσκεσαι, όπως λένε σε “χρονιά συμβολαίου”, αφού λήγει το καλοκαίρι του 2015;

Δεν πρόκειται να σου πω ψέματα. Ασφαλώς κι έπαιξε ρόλο. Μόλις οι Grizzlies ενεργοποίησαν τον τρίτο και τελευταίο χρόνο του συμβολαίου μου, κάθησα και σκέφτηκα. Η ερχόμενη σεζόν, θα κρίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό το μέλλον μου στο ΝΒΑ. Δεν είμαι ένας παίκτης που βρίσκεται στα μέσα ή τις αρχές ενός πενταετούς συμβολαίου, που θα μου δίνει την πολυτέλεια ακόμα και να τραυματιστώ παίζοντας στην Εθνική ομάδα. Ο καθένας μπορεί να έχει τη δική του άποψη και είναι σεβαστή. Ομως στο τέλος της μέρας, αν πάθω μία ρήξη συνδέσμων ή αν διαλύσω τα γόνατά μου, δεν πρόκειται να μου δείξει κανείς συμπάθεια. Κι ούτε την περιμένω. Καλώς ή κακώς το κορμί μου είναι η περιουσία μου και πρέπει να την προσέξω. Οχι μόνο σεβόμενος τον εαυτό μου, αλλά σεβόμενος κι εκείνον που μου δίνει δουλειά. Πιθανότα ν’ ακούγεται εγωϊστικό και ίσως να είναι, όμως έτσι έχει η κατάσταση.

Μίλησες καθόλου αυτές τις μέρες με τον Νικ (Καλάθης) για την απόφασή σου;

Οχι δεν έχω μιλήσει μαζί του. Εχουμε όμως συζητήσει καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν και καταλαβαίνει. Εύχομαι το καλύτερο για εκείνον και χάρηκα πολύ που οι Grizzlies ανανέωσαν το συμβόλαιό του. Είμαι σίγουρος ότι θα τα πάει περίφημα με την Εθνική ομάδα και θα τη βοήθησει πάρα πολύ.

Το κεφάλαιο Εθνική ομάδα έκλεισε για σένα, μετά τα όσα έγιναν;

Οχι. Σε καμία περίπτωση. Οπως έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν και θα το ξαναπώ, θέλω να βοηθήσω την Εθνική. Δυστυχώς δεν έχει γίνει εφικτός τα τελευταία χρόνια. Είχα θέματα τραυματισμών. Ακόμα και τώρα που σου μιλάω, κάνω θεραπεία στα γόνατα. Πολλές φορές τα πράγματα δεν σου έρχονται όπως τα θέλεις. Θα υποστηρίζω και θα παρακολουθώ φανατικά την Εθνική στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας. Θα ήθελα πάρα πολύ να πάρει το χρυσό, όσο τρελό κι αν μπορεί ν’ ακούγεται αυτό.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά τα social media έχουν πάρει φωτιά τις τελευταίες ώρες και αυτά που γράφονται κάθε άλλο παρά κολακευτικά είναι για σένα.

Ναι, μου μετέφεραν κάποια πράγματα. Εγώ είμαι υπερήφανος που είμαι Ελληνας. Εκπροσωπώ την Ελλάδα στο ΝΒΑ. Μιλάω Ελληνικά, μεγάλωσα με την Ελλάδα στο σπίτι μου. Αν κάποιος τ’ αμφισβητεί, δεν μπορώ να κάνω κάτι για να του αλλάξω άποψη. Η αγάπη μου για την Ελλάδα δεν μπορεί να μεγαλώνει ή να μικραίνει ανάλογα με το αν μπορώ ή αν δεν μπορώ να παίξω στην Εθνική ομάδα. Ή αν επισκέπτομαι κάθε καλοκαίρι την Ελλάδα. Τα αισθήματα δεν είναι για να διαφημίζονται, ούτε για να διατυμπανίζονται. Το σημαντικό είναι πώς νιώθει ο καθένας μέσα του.

sport24.gr
colonel gomelsky
Ντάξει, οκ. Αυτά μπορεί να τα επικαλεστεί οποιοσδήποτε μη σουπερσταρ ανα πάσα στιγμή ώστε να μην κατέβει με την εθνική του. Ολονών το σώμα είναι κατεπονημένο, όλοι κάποια θεραπεία θα κάνουν, για όλους το σώμα τους είναι η περιουσία τους κτλ κτλ.

Ας το μεταφράσει κάποιος στα ισπανικά να το στείλει στον Ginobili να δούμε τη γνώμη του...
Petran911
QUOTE(koostas @ Jul 18 2014, 15:01 ) *
μα οι αλλοι ακριβως λογω του ταλεντου τους ειχαν δεδομενη την θση τους...
ο κουφος ειναι οριακα να μεινει εκτος νβα.. ισως σκεφτηκε οτι αμα γυρισει κουρασμενος τον οκτωβρη θα κανει μια χαλια χρονια και μπορει του χρονου να μην βρισκει καν συμβολαιο


απ' την αλλη, η οργη του κατσικαρη ειναι γιατι καθισε και εξηγησε γιατι δεν παιρνει φωτση, εχοντας δεδομενη τη φροντλαιν και τωρα ο φωτσης θα αρνηθει αν τον καλεσει, οποτε μενει με μπογρη..
αμα ειχε εξαρχης αρνηθει ο κουφος, θα ειχε καλεσει φωτση ή θα επεμενε στον χοντρο

αλλα αμα καλεις κλεισμενη 12καδα, και 4 για προπονησεις ετσι ειναι.. δεν νομιζω και αλλη περιπτωση αποχωρησης ή τραυματισμου να υπαρξει να δεχτει να παει καποιους απ' τους κομμενους (πχ περπε ή μπραμος ή φωτσης).. αντικατασταση απ' τους παικτες που καλεσε για τις τις προπονησεις..


10 φορές καλύτερα με Αντώνη να καλύπτει 4-5 παρά με τον Μπόγρη....

Για τον Κουφό, τρία πράγματα:

1) Τώρα το θυμήθηκε;
2) Η ασφάλεια παίζει τον ρόλο της σίγουρα....
3) Ωραίοι οι δημοσιογράφοι μας... Μια χαρά την πέφτουν στον Κουφό, στον ΔΔ, τον Παπαλουκά, τον Μαυροκεφαλίδη τίποτα.. Μάλλον γιατί υπάρχει conflict of interest...

Τέλος πάντων, ο άνθρωπος δεν το αισθάνεται και δεν έχει την δυναμική να επιβάλλει τίποτα σε κανέναν.. Δεν με στεναχωρεί τόσο, όσο οι προηγούμενοι, περισσότερο στεναχωριέμαι που ο Βασίλης δεν έχει βγει να μιλήσει, σε αντίθεση με τον Κουφό.

rchos
Αν είναι όντως τραυματίας και ο Βουγιούκας κλάφτα Χαράλαμπε.
reignman
παπατζιλικια ειναι αυτα που λεει... γενικολογει... απο εκει και περα δικαιωμα του καθενα να θελει να παιξει στην εθνικη ή οχι.

αλλα τον συγκεκριμενο δεν τον σεβομαι καθολου πλεον, κυριως το γεγονος οτι προκειμενου να ειναι εστω 13ος παιχτης σε μια ομαδα ΝΒΑ αλλαξε τελειως σαν παιχτης, απο ενας υπερταλαντουχος ψηλος με καλο σουτ και μεγαλη ποικιλια κινησεων + πλαστικοτητα, εγινε μια ντουλαπα αλα καββαδας για να μπαινει μεσα να παιζει μερικες μαπες κ να παιρνει κανα ριμπαουντ. ε οχι ρε παιδια... αυτο δεν το δεχομαι. καμια εμπιστοσυνη και σεβασμο στον εαυτο του.

βλεποντας το παραπανω δεν νομιζω κανεις να πιστευει οτι θα ελεγε στον καθε μανατζερ του ή τζενεραλ μανατζερ της ομαδας του οτι "ξερεις μαγκα εγω παω εθνικη το καλοκαιρι γκιατι αιλυνα"

απο hot prospect σε ultimate jobberας / banger
tReason
παραμυθι ειναι οτι το απαγορευσε το μεμφις γιατι ο γκαζολ και ο καλαθης ακομη θα ερθουν να παιξουν και δεν εχει και κανενα ιδιαιτερο λογο να το κανει αλλα ουτε και νομικα επιτρεπεται.Η αληθεια βρισκεται στο αρθρο του καλκαβουρα ηταν μια αποφαση του μανατζερ ξαφνικη μαλιστα μια που η γυναικα του ελεγε ερχομαστε για 2 μηνες στην ελλαδα.
Ατυχη η εθνικη αν ειχε ενα διαφορετικο μανατζερ πιστευω θα ερχοταν.
Giannis83
QUOTE (rchos @ Jul 19 2014, 00:27 ) *
Αν είναι όντως τραυματίας και ο Βουγιούκας κλάφτα Χαράλαμπε.


Από πού προκύπτει αυτή η πληροφορία;
Αφροξυλάνθη
QUOTE (GK_23 @ Jul 18 2014, 15:05 ) *
Δεν είναι υποννοούμενο. Το λέω ξεκάθαρα. Αν εσένα σου έλεγε η ομάδα σου "μην πας να παίξεις γιατί η ομοσπονδία σου δεν καλύπτει πλήρως την ασφάλεια του συμβολαίου σου", τότε τι θα έκανες;

Επίσης ο Κουφός θα έφερνε και την μνηστή του στην Ελλάδα όλο αυτό το διάστημα που θα έλειπε από την Αμερική. Η ίδια το είχε ανακοινώσει το ταξίδι στα social media και φαινόταν να γουστάρει κιόλας που θα έρθει. Και αυτό το λέω γιατί διάβασα κάτι άστοχα σχόλια του στυλ "τον σέρνει από τη μύτη" κλπ.

Μπορεί όντως ο Κουφός να μας κρέμασε τελευταία στιγμή χωρίς λόγο, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Πριν όμως του αφαιρέσουμε το δικαίωμα να αισθάνεται την Ελλάδα ως πατρίδα του (πρώτη η δεύτερη), ας ακούσουμε τι έχει να πει ο ίδιος για το θέμα.



QUOTE (Αφροξυλάνθη @ Jul 18 2014, 15:57 ) *
Είναι δυνατόν να μην ανακοίνωνε ότι δεν έρχεται για τον παραπάνω λόγο αν ίσχυε το θέμα με την ασφάλεια; Γιατί να πάρει πάνω του την επίθεση που ήταν δεδομένο ότι θα δεχτεί;
Ας περιμένουμε να τοποθετηθεί λοιπόν!


Καμία σχέση με ασφάλεια λοιπόν. Τον ακούσαμε και η δικαιολογία του ήταν πρήξιμο στο γόνατο που χρειάζεται θεραπεία. Και όλα αυτά 4 μέρες πριν την έναρξη της προετοιμασίας της εθνικής.
Ή λέει ψέματα ο Κουφός και όντως δεν είχε πει ότι θα έρθει σίγουρα ή ο Κατσικάρης που έκανε τις δηλώσεις.
Θέμα με την ασφάλεια των συμβολαίων των nbaερς δεν υπήρξε, όπως δεν υπάρχει και για τους παίχτες που αγωνίζονται στην Ισπανία.

KingCrimson
QUOTE(reignman @ Jul 19 2014, 04:49 ) *
παπατζιλικια ειναι αυτα που λεει... γενικολογει... απο εκει και περα δικαιωμα του καθενα να θελει να παιξει στην εθνικη ή οχι.

αλλα τον συγκεκριμενο δεν τον σεβομαι καθολου πλεον, κυριως το γεγονος οτι προκειμενου να ειναι εστω 13ος παιχτης σε μια ομαδα ΝΒΑ αλλαξε τελειως σαν παιχτης, απο ενας υπερταλαντουχος ψηλος με καλο σουτ και μεγαλη ποικιλια κινησεων + πλαστικοτητα, εγινε μια ντουλαπα αλα καββαδας για να μπαινει μεσα να παιζει μερικες μαπες κ να παιρνει κανα ριμπαουντ. ε οχι ρε παιδια... αυτο δεν το δεχομαι. καμια εμπιστοσυνη και σεβασμο στον εαυτο του.

βλεποντας το παραπανω δεν νομιζω κανεις να πιστευει οτι θα ελεγε στον καθε μανατζερ του ή τζενεραλ μανατζερ της ομαδας του οτι "ξερεις μαγκα εγω παω εθνικη το καλοκαιρι γκιατι αιλυνα"

απο hot prospect σε ultimate jobberας / banger


τα ειπες ολα...
Sorry παιδια αλλα κατι αλλα επιχειρηματα περι ελληνικοτητας ή μη, ακουγονται σα να προκειται να κατεβουμε για πολεμο...
δεν εχουν σχεση με αθλητισμο......
Giannis83
Ανδρέας Γλυνιαδάκης ο αντικαταστάτης του Κουφού στην προετοιμασία της Εθνικής.
boumtze-boumtze
Κληθηκε ο Γλυνιαδακης...
gspara
QUOTE (boumtze-boumtze @ Jul 19 2014, 22:09 ) *
Κληθηκε ο Γλυνιαδακης...

Πιστος στρατιωτης ο παλικαρος....τετοιους θελουμε!!!!!
Giannis83
Κι επειδή μέχρι το τζάμπολ θα έχουμε ένα άγχος για το ποιοι θα έρθουν τελικά, ο Αντετοκούνμπο έφτασε ήδη στην Αθήνα σήμερα ενώ ο Καλάθης ανεβασε πριν λίγο στο twitter του το εξής...συναρπαστικό:
QUOTE
Nick Calathes ‏@Nick_Calathes15

Flying to Greece for national team. Excited to be back in Athens Greek salads smile.gif
koostas
αρα ο 12ος παικτης θα ειναι ή γλυνιαδακης ή μπογρης..

ε, το ειπαμε, δεν μπορουσε να καλεσει φωτση, μετα το αδειασμα που του εκανε
Timemaster
Τον Φώτση θα τον καλούσε αν τραυματιζόταν ο Πρίντεζης.
Στη θέση 5 έχουμε κενό όχι στο τέσσερα.

Δε ξέρω ποιος θα πάει τελικά Ισπανία από τους ψιλούς (Μπόγρης ή Γλυνιαδάκης) αλλά για να είμαι ειλικρινής έχω την εντύπωση πως σαν ομάδα θα δέσει καλύτερα με έναν από αυτούς τους δύο από ότι με τον Κουφό. Ο Κουφός θα ήταν καλή περίπτωση αν ερχόταν σχεδόν κάθε Καλοκαίρι με την Εθνική δενόταν με τους συμπαίχτες του και δημιουργούνταν μια "κλίκα"


Μια βαθύτερη σκέψη για την εθνική που έχω εδώ και χρόνια αλλά δεν έχει ακόμα πήξει στον εγκέφαλό μου είναι πως έχουμε πολλούς παίχτες ισάξιους ή έστω με μικρές διαφορές στην ποιότητα και αυτό συνήθως μας κάνει κακό.
Αυτό που εννοώ είναι πως η Γερμανία έχει τον Νοβίτσκι και από εκεί και πέρα το χάος όμως πάντα τον έχει με ιδικά προνόμια στις προπονήσεις και στην προετοιμασία. Εμείς τους από την άλλη κάνουμε ακριβώς το αντίθετο. Τους καλούς μας παίχτες τους ξεζουμίζουμε και στην προετοιμασία αλλά και στους αγώνες (π.χ. Σπανούλης) δεν τους δίνουμε μερικές παραπάνω μέρες άδειας (π.χ. Καλάθης) και όλα αυτά με την δικαιολογία μιας ισονομίας που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει.
Φέτος θα ήθελα τον Σπανούλη στην ομάδα και τον Διαμαντίδη όχι όμως να παίζουν 30+ λεπτά κάνοντας τα πάντα στο γήπεδο και όταν η μπάλα καίει να μην έχουν δυνάμεις. Τους ήθελα μέσα σε ένα σύνολο που δε θα περίμενε τα πάντα από αυτούς.
Έτσι καλύτερα που δεν είναι στην ομάδα μπας και γίνει η εθνική ΟΜΑΔΑ.


rolleyes.gif
more stars
Quiz1
Eίναι μαύρος και ετοιμάζεται για πόλεμο το καλοκαίρι. smilie_schal1.gif
Ποιος είναι?

http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/.../Untitled+7.jpg

Quiz2
Eίναι λευκός και προσπαθεί να βελτιωθεί το καλοκαίρι. icon_tomato.gif
Ποιός είναι?

http://www.menudobol.com/wp-content/upload...-GF-500x333.jpg


ΥΓ Μανικετόκουμπο είσαι κ@βλ@!
Timemaster
QUOTE(more stars @ Jul 20 2014, 12:03 ) *
Quiz1
Eίναι μαύρος και ετοιμάζεται για πόλεμο το καλοκαίρι. smilie_schal1.gif
Ποιος είναι?

http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/.../Untitled+7.jpg

Quiz2
Eίναι λευκός και προσπαθεί να βελτιωθεί το καλοκαίρι. icon_tomato.gif
Ποιός είναι?

http://www.menudobol.com/wp-content/upload...-GF-500x333.jpg


ΥΓ Μανικετόκουμπο είσαι κ@βλ@!



smiley.gif
qspock
Για τον Κουφο το θεμα εχει ξεφτιλιστει. Καθε καλοκαιρι ολοι τον περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες, τα ΜΜΕ ασχολουνται με αυτον ολο το χειμωνα (2 ποντους ο Κουφος 1 ταπα, 5 ποντους ο Κουφος 5 ριμπαουντ, 0 ποντους ο Κουφος...).
Και τελικα τι? Οι χυλοπιτες που εχει ριξει ο τυπος στην εθνικη ειναι περισσοτερες κι απο αυτες του Σοφοκλη που ειναι και παλιοτερος (εξισου αδικαιολογητος ομως).

Υπαρχουν παιχτες που θελουν να παιξουν στην ομαδα και να τα δωσουν ολα. Ακομα κι αν κατεβαινε ο Κουφος, απο αυτα που δηλωσε θα ηταν λιγοψυχος στο παιχνιδι, οπως αλλωστε ειναι και γενικως ως παιχτης. Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι πως εχει προσοντα αλλα δε τα δειχνει ποτε κι ουτε προκειται γιατι ειναι ακριβως αυτο: Soft. Δηλαδη δε θα τα δωσει ποτε ολα, φοβομενος μη τραυματιστει, μη πονεσει, μη χασει τα λεφτα που ειναι σιγουρος οτι θα παρει στο NBA αν κανει συντηρηση.

Δικη μου εκτιμηση ειναι πως ο συγκεκριμενος παιχτης και τετoιοι παιχτες δεν πρεπει να καλουνται ή κι αν καλουνται να κοβονται στην προετιμασια αφου υπαρχουν αλλοι που παιζουν με ψυχη. Η εθνικη θελει παιχτες αποφασισμενους, να τρωνε σιδερα, αλλιως τι να τα κανεις τα καλα στατιστικα στο NBA (regilar season - exhibition games) oταν δε πηδας οσο πρεπει στα ριμπαουντ, δεν λυσαζεις στην αμυνα κλπ.

Ειναι ενα θεμα που δειχνει για μενα οχι μονο το χαρακτηρα ενος παιχτη αλλα και την αγωνιστικη του ταυτοτητα, το ποιος ειναι πραγματικα και τι θα γινει στο μελλον. Υπαρχουν αλλοι που εχουν γινει μυθοι πραγματικα γιατι παιζουν με αυταπαρνηση. Και υπαρχουν και οι μετριοτητες που ποτε δε θα γινουν αυτο που θα μπορουσαν να γινουν. Η ατακα του Αινσταιν με το φιλι και την οδηγηση ταιριαζει γαντι και τα λεει ολα.
"Σιγα τα φιλια που δινει" θα ελεγε η ...συνοδηγος εθνικη μας ομαδα.

Οσον αφορα τον Σοφοκλη, το μονο που του μενει ειναι να ανακοινωσει επιτελους πως σταματαει απο την εθνικη. Ειναι το μεγαλυτερο ταλεντο στη θεση του, θα μπορουσε να προσφερει παιζοντας ακομη και με ενα ποδι, αλλα εχει βαρυ, πολυ βαρυ χαρακτηρα. Βαρυ κι ασηκωτο. Πιο καλη η καλοπαιραση απο τα γηπεδα. Η δυση μιας καριερας πραγματικα γεματης κιας υπηρχαν και ακομη υπαρχουν τα ριμαδια τα παραπανισια κιλα. Κατωρθωμα που εφτασε και μεχρι εδω, κριμα πραγματικα γιατι αυτος ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ αγωνιστικη απωλεια σε αντιθεση με τον χλωμο Κουφο που ουτως η αλλως δεν εχει δωσει ποτε σοβαρη ωθηση στην εθνικη.

Απο κει και περα? Ο Βουγιουκας πρεπει να κατεβει ακομη και τραυματιας, δεν σηκωνει αλλη απωλεια η ομαδα και αν του φανε τη θεση και τωρα ε, τοτε δεν αξιζει και ο ντορος που γινεται στο ονομα του αφου ο συμπαθης Γλυνιαδακης ή ο Μαυροειδης εχουν προσφερει πιθανως και περισσοτερα ουτως η αλλως.

Η απουσια Σπανουλη που δυνδεεται με το συλλογο του και τα ολα οσα εκαναν οι προεδροι του απεναντι στην ομοσπονδια. Προσωπικα δεν θεωρω πως ειναι μια απουσια τραυματισμου αλλα συντηρησης για να ειναι φρεσκος το χειμωνα. Κατι που πιθανοτατα θα επαναληφθει και στην επομενη διοργανωση οπου θα ειναι και μεγαλυτερος. Δεδομενης της ηλικιας του του δινω πιθανοτητα συμετοχης στην εθνικη ενα και μονο καλοκαιρι στην Ολυμπιαδα αν κι εφοσον προκριθουμε για να κλεισει την καριερα του, κι εφοσον δεν εχει συμβολαιο με τον Ολυμπιακο ο οποιος ατυπα του απαγορευσε τη συμμετοχη στην εθνικη κατι που δε σηκωνει την παραμικρη πλεον αμφιβολια.

Αρα? Ανανεωση εδω και τωρα. Σπανουλης, Σχορτσιανιτης, Φωτσης αποτελουν παρελθον και πλεον τα οποια πλανα γινονται πλεον δεν μπορουν να βασιζονται σε αυτους. Για τον Κουφο τα ειπα παραπανω, ουτως η αλλως η ομαδα ουδεποτε βασιστηκε σε αυτον και ουτε προκειται, ουτε πρεπει ουτε χρειαζεται κατ εμε.
Η νεα εποχη για την εθνικη μας αριχιζει νωριτερα απο οτι περιμεναμε τελικα...
KingCrimson
QUOTE(qspock @ Jul 20 2014, 17:26 ) *
Για τον Κουφο το θεμα εχει ξεφτιλιστει. Καθε καλοκαιρι ολοι τον περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες, τα ΜΜΕ ασχολουνται με αυτον ολο το χειμωνα (2 ποντους ο Κουφος 1 ταπα, 5 ποντους ο Κουφος 5 ριμπαουντ, 0 ποντους ο Κουφος...).
Και τελικα τι? Οι χυλοπιτες που εχει ριξει ο τυπος στην εθνικη ειναι περισσοτερες κι απο αυτες του Σοφοκλη που ειναι και παλιοτερος (εξισου αδικαιολογητος ομως).

Υπαρχουν παιχτες που θελουν να παιξουν στην ομαδα και να τα δωσουν ολα. Ακομα κι αν κατεβαινε ο Κουφος, απο αυτα που δηλωσε θα ηταν λιγοψυχος στο παιχνιδι, οπως αλλωστε ειναι και γενικως ως παιχτης. Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι πως εχει προσοντα αλλα δε τα δειχνει ποτε κι ουτε προκειται γιατι ειναι ακριβως αυτο: Soft. Δηλαδη δε θα τα δωσει ποτε ολα, φοβομενος μη τραυματιστει, μη πονεσει, μη χασει τα λεφτα που ειναι σιγουρος οτι θα παρει στο NBA αν κανει συντηρηση.

Δικη μου εκτιμηση ειναι πως ο συγκεκριμενος παιχτης και τετoιοι παιχτες δεν πρεπει να καλουνται ή κι αν καλουνται να κοβονται στην προετιμασια αφου υπαρχουν αλλοι που παιζουν με ψυχη. Η εθνικη θελει παιχτες αποφασισμενους, να τρωνε σιδερα, αλλιως τι να τα κανεις τα καλα στατιστικα στο NBA (regilar season - exhibition games) oταν δε πηδας οσο πρεπει στα ριμπαουντ, δεν λυσαζεις στην αμυνα κλπ.

Ειναι ενα θεμα που δειχνει για μενα οχι μονο το χαρακτηρα ενος παιχτη αλλα και την αγωνιστικη του ταυτοτητα, το ποιος ειναι πραγματικα και τι θα γινει στο μελλον. Υπαρχουν αλλοι που εχουν γινει μυθοι πραγματικα γιατι παιζουν με αυταπαρνηση. Και υπαρχουν και οι μετριοτητες που ποτε δε θα γινουν αυτο που θα μπορουσαν να γινουν. Η ατακα του Αινσταιν με το φιλι και την οδηγηση ταιριαζει γαντι και τα λεει ολα.
"Σιγα τα φιλια που δινει" θα ελεγε η ...συνοδηγος εθνικη μας ομαδα.

Οσον αφορα τον Σοφοκλη, το μονο που του μενει ειναι να ανακοινωσει επιτελους πως σταματαει απο την εθνικη. Ειναι το μεγαλυτερο ταλεντο στη θεση του, θα μπορουσε να προσφερει παιζοντας ακομη και με ενα ποδι, αλλα εχει βαρυ, πολυ βαρυ χαρακτηρα. Βαρυ κι ασηκωτο. Πιο καλη η καλοπαιραση απο τα γηπεδα. Η δυση μιας καριερας πραγματικα γεματης κιας υπηρχαν και ακομη υπαρχουν τα ριμαδια τα παραπανισια κιλα. Κατωρθωμα που εφτασε και μεχρι εδω, κριμα πραγματικα γιατι αυτος ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ αγωνιστικη απωλεια σε αντιθεση με τον χλωμο Κουφο που ουτως η αλλως δεν εχει δωσει ποτε σοβαρη ωθηση στην εθνικη.

Απο κει και περα? Ο Βουγιουκας πρεπει να κατεβει ακομη και τραυματιας, δεν σηκωνει αλλη απωλεια η ομαδα και αν του φανε τη θεση και τωρα ε, τοτε δεν αξιζει και ο ντορος που γινεται στο ονομα του αφου ο συμπαθης Γλυνιαδακης ή ο Μαυροειδης εχουν προσφερει πιθανως και περισσοτερα ουτως η αλλως.

Η απουσια Σπανουλη που δυνδεεται με το συλλογο του και τα ολα οσα εκαναν οι προεδροι του απεναντι στην ομοσπονδια. Προσωπικα δεν θεωρω πως ειναι μια απουσια τραυματισμου αλλα συντηρησης για να ειναι φρεσκος το χειμωνα. Κατι που πιθανοτατα θα επαναληφθει και στην επομενη διοργανωση οπου θα ειναι και μεγαλυτερος. Δεδομενης της ηλικιας του του δινω πιθανοτητα συμετοχης στην εθνικη ενα και μονο καλοκαιρι στην Ολυμπιαδα αν κι εφοσον προκριθουμε για να κλεισει την καριερα του, κι εφοσον δεν εχει συμβολαιο με τον Ολυμπιακο ο οποιος ατυπα του απαγορευσε τη συμμετοχη στην εθνικη κατι που δε σηκωνει την παραμικρη πλεον αμφιβολια.

Αρα? Ανανεωση εδω και τωρα. Σπανουλης, Σχορτσιανιτης, Φωτσης αποτελουν παρελθον και πλεον τα οποια πλανα γινονται πλεον δεν μπορουν να βασιζονται σε αυτους. Για τον Κουφο τα ειπα παραπανω, ουτως η αλλως η ομαδα ουδεποτε βασιστηκε σε αυτον και ουτε προκειται, ουτε πρεπει ουτε χρειαζεται κατ εμε.
Η νεα εποχη για την εθνικη μας αριχιζει νωριτερα απο οτι περιμεναμε τελικα...


σωστοτατος!
petrovic
για τον κουφό θα συμφωνηήσω με τους προλαλήσαντες, για τον σπανούλη όχι

ο μπίλι το έχει δείξει ότι έχει παθος για την εθνική, δουλεύει σκληρότατα, έχει φιλοδοξίες πολλές

πιστεύω ότι θα είναι στην εθνική για πολλά χρόνια ακόμα
Zoys
QUOTE(qspock @ Jul 20 2014, 17:26 ) *
Η απουσια Σπανουλη που δυνδεεται με το συλλογο του και τα ολα οσα εκαναν οι προεδροι του απεναντι στην ομοσπονδια. Προσωπικα δεν θεωρω πως ειναι μια απουσια τραυματισμου αλλα συντηρησης για να ειναι φρεσκος το χειμωνα. Κατι που πιθανοτατα θα επαναληφθει και στην επομενη διοργανωση οπου θα ειναι και μεγαλυτερος. Δεδομενης της ηλικιας του του δινω πιθανοτητα συμετοχης στην εθνικη ενα και μονο καλοκαιρι στην Ολυμπιαδα αν κι εφοσον προκριθουμε για να κλεισει την καριερα του, κι εφοσον δεν εχει συμβολαιο με τον Ολυμπιακο ο οποιος ατυπα του απαγορευσε τη συμμετοχη στην εθνικη κατι που δε σηκωνει την παραμικρη πλεον αμφιβολια.

Αρα? Ανανεωση εδω και τωρα. Σπανουλης, Σχορτσιανιτης, Φωτσης αποτελουν παρελθον και πλεον τα οποια πλανα γινονται πλεον δεν μπορουν να βασιζονται σε αυτους. Για τον Κουφο τα ειπα παραπανω, ουτως η αλλως η ομαδα ουδεποτε βασιστηκε σε αυτον και ουτε προκειται, ουτε πρεπει ουτε χρειαζεται κατ εμε.
Η νεα εποχη για την εθνικη μας αριχιζει νωριτερα απο οτι περιμεναμε τελικα...

Μιλάς για έναν παίκτη που απουσιάζει για μόλις 2η φορά στην καριέρα του από την Εθνική (η 1η ήταν λόγω εγχείρησης) παρά την προσωπική του επιθυμία να αγωνιστεί στο Μουντομπάσκετ η οποία προφανώς όταν αναφερόμαστε σε ένα από τους μεγαλύτερους Ευρωπαίους παίκτες δεν μπορεί να υπερνικήσει τη γνωμάτευση των γιατρών. Απλά δεν γίνεται να κάνει του κεφαλιού του και να κατέβει να παίξει βάζοντας σε κίνδυνο το υπόλοιπο της καριέρας του. Ο παίκτης έχει ανάγκη από πραγματική ξεκούραση, αφού παίζει non-stop από το ξεκίνημα της σεζόν 2011-12 μέχρι και τον περασμένο Ιούνιο. Είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με τον Σχορτσιανίτη τον Σπανούλη που έχει δείξει μεγάλη αυταπάρνηση για να αγωνίζεται με την Εθνική ξεπερνώντας πολλές φορές και τις φυσικές του δυνάμεις - με αποτέλεσμα να μην αποδίδει όσο μπορεί αφού αναγκάστηκε να παίξει με ενέσεις τόσο στα παιχνίδια του περασμένου Ευρωμπάσκετ όσο και κατά την διάρκεια της χρονιάς στον Ολυμπιακό. Καταλήγεις μάλιστα να τον θεωρείς περίπου τελειωμένο από την Εθνική όταν ο ίδιος και με τις πράξεις, αλλά και με τις δηλώσεις του ("θα παίζω μέχρι τα 40) έχει παρουσιαστεί τουλάχιστον σαν "στρατιώτης" της Εθνικής.
PanosIlio
Τελικά μάθαμε ποιοι παίκτες θα ταξιδέψουν αύριο στο Καρπενήσι????? smiley.gif
colonel gomelsky
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...-toy-olympiakoy

Και προφανώς ο Κατσικάρης αν θέλει να συνεχίσει να είναι σοβαρός όπως δείχνουν τα πρώτα δείγματά του, δεν θα πρέπει να δεχτεί καμιά ενσωμάτωση παικτη σε μεταγενέστερο χρόνο. Δεν ξέρω αν προβλέπεται και για ποιό λογο δια βίου αποκλεισμός παικτών από την εθνική, αλλά αν προβλέπεται θα πρέπει να εφαροστεί για τους Πρίντεζη, Μάντζαρη και Σλούκα. Αν βέβαια πειθαρχήσουν. Άλλωστε, δεν μπορούν να κρυφτούν πίσω από τη διοίκηση του ΟΣΦΠ σ αυτό το θέμα και φέρουν την ίδια ευθύνη με αυτήν. Απαγόρευση δεν μπορεί να ζητήσει ο ΟΣΦΠ αφού 99% δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη ρητά αναφερόμενη στο συμβόλαιο, οπότε δεν υπάρχει και συμβατική υποχρέωση των παικτών. Μονομερής απόφαση με αναλογική εφαρμογή στα πλαίσια του "διευθυντικού δικαιώματος" που υπάρχει στο εργατικό δίκαιο πάλι δεν χωρεί. Πάντως και όρος στο συμβόλαιο να υπήρχε, θα ήταν ανίσχυρος ως καταχρηστικός και αντιτιθέμενος στο αρ. 5 του Συντάγματος.

Θέλω να πιστεύω ότι την ύστατη στιγμή οι Αγγελόπουλοι θα αναθεωρήσουν, αλλιώς το κρίμα στο λαιμό τους.
rchos
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 21 2014, 17:24 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...-toy-olympiakoy

Και προφανώς ο Κατσικάρης αν θέλει να συνεχίσει να είναι σοβαρός όπως δείχνουν τα πρώτα δείγματά του, δεν θα πρέπει να δεχτεί καμιά ενσωμάτωση παικτη σε μεταγενέστερο χρόνο. Δεν ξέρω αν προβλέπεται και για ποιό λογο δια βίου αποκλεισμός παικτών από την εθνική, αλλά αν προβλέπεται θα πρέπει να εφαροστεί για τους Πρίντεζη, Μάντζαρη και Σλούκα. Αν βέβαια πειθαρχήσουν. Άλλωστε, δεν μπορούν να κρυφτούν πίσω από τη διοίκηση του ΟΣΦΠ σ αυτό το θέμα και φέρουν την ίδια ευθύνη με αυτήν. Απαγόρευση δεν μπορεί να ζητήσει ο ΟΣΦΠ αφού 99% δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη ρητά αναφερόμενη στο συμβόλαιο, οπότε δεν υπάρχει και συμβατική υποχρέωση των παικτών. Μονομερής απόφαση με αναλογική εφαρμογή στα πλαίσια του "διευθυντικού δικαιώματος" που υπάρχει στο εργατικό δίκαιο πάλι δεν χωρεί. Πάντως και όρος στο συμβόλαιο να υπήρχε, θα ήταν ανίσχυρος ως καταχρηστικός και αντιτιθέμενος στο αρ. 5 του Συντάγματος.

Θέλω να πιστεύω ότι την ύστατη στιγμή οι Αγγελόπουλοι θα αναθεωρήσουν, αλλιώς το κρίμα στο λαιμό τους.



Αν δεν μπουν στο πούλμαν για αύριο και μόνο και μετά η ΕΟΚ τα βρει με τον Ολυμπιακό Τότε θα ήταν ασόβαρος ο Κατσικάρης αν δεν τους επέτρεπε μεθαύριο να μεταβούν στην προετοιμασία.
Αν το πράγμα τραβήξει 10+ μέρες τότε ναι το να μην τους δεχτεί ίσως είναι η καλύτερη επιλογή.

Τώρα σε ότι έχει να κάνει με την τιμωρία που αναφέρεις αν το ίδιο πιστεύεις και για τους υπόλοιπους που για άλλους λόγους δεν εμφανίζονται οκ μαζί σου.Αν όμως για τους υπόλοιπους έχεις άλλη άποψη τότε η δια βίου τιμωρία σε αυτούς μόνο είναι υποκριτική.

Εγώ διαφωνώ με την δια βίου τιμωρία του οποιουδήποτε οπότε ούτε σε αυτή την περίπτωση την θεωρώ σωστή.

Από εκεί και πέρα ΕΟΚ και Ολυμπιακός είναι 50-50 υπεύθυνοι για το φετινό χάλι.
qspock
QUOTE(Zoys @ Jul 20 2014, 23:40 ) *
Μιλάς για έναν παίκτη που απουσιάζει για μόλις 2η φορά στην καριέρα του από την Εθνική (η 1η ήταν λόγω εγχείρησης) παρά την προσωπική του επιθυμία να αγωνιστεί στο Μουντομπάσκετ η οποία προφανώς όταν αναφερόμαστε σε ένα από τους μεγαλύτερους Ευρωπαίους παίκτες δεν μπορεί να υπερνικήσει τη γνωμάτευση των γιατρών. Απλά δεν γίνεται να κάνει του κεφαλιού του και να κατέβει να παίξει βάζοντας σε κίνδυνο το υπόλοιπο της καριέρας του. Ο παίκτης έχει ανάγκη από πραγματική ξεκούραση, αφού παίζει non-stop από το ξεκίνημα της σεζόν 2011-12 μέχρι και τον περασμένο Ιούνιο. Είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με τον Σχορτσιανίτη τον Σπανούλη που έχει δείξει μεγάλη αυταπάρνηση για να αγωνίζεται με την Εθνική ξεπερνώντας πολλές φορές και τις φυσικές του δυνάμεις - με αποτέλεσμα να μην αποδίδει όσο μπορεί αφού αναγκάστηκε να παίξει με ενέσεις τόσο στα παιχνίδια του περασμένου Ευρωμπάσκετ όσο και κατά την διάρκεια της χρονιάς στον Ολυμπιακό. Καταλήγεις μάλιστα να τον θεωρείς περίπου τελειωμένο από την Εθνική όταν ο ίδιος και με τις πράξεις, αλλά και με τις δηλώσεις του ("θα παίζω μέχρι τα 40) έχει παρουσιαστεί τουλάχιστον σαν "στρατιώτης" της Εθνικής.

Τσαμπα τα εγραψες αυτα. Εσυ απο αυτα που εγραψα καταλαβες οτι θεωρησα τον ιδιο τον Σπανουλη υπευθυνο για την απουσια του? Ισα ισα, ο Σπανουλης ειναι παραδειγμα προς μιμηση (σε αντιθεση με αλλους) για την εθνικη. Οι προεδροι του Ολυμπιακου ομως και η συμπεριφορα τους ειναι μια προτοφανης κι ανεπαναληπτη στα χρονικα ντροπη για την χωρα μας. Γιατι αυτο το καψονι? Γιατι λεει αδικηθηκαν απο τη διαιτησια στους τελικους της Α1.
Ιδου παλι, απαγορευουν λεει τους παιχτες να πανε στο Καρπενησι γιατι δεν προλαβαν να δουνε τα συμβολαια.
Η Ομοσπονδια κυριοι του Ολυμπιακου σας καλεσε εδω κι ενα μηνα να τα δειτε, τωρα μια μερα πριν ξεκινησει η προετοιμασια και δεν τα ειδατε ακομη? ΓΙΑΤΙ? Για να σας ευνοησει η διαιτισια του χρονου?

Σας πηρανε πλεον χαμπαρι και οι πετρες...
ΝΤΡΟΠΗ!
ssoulliss
QUOTE (colonel gomelsky @ Jul 21 2014, 17:24 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...-toy-olympiakoy

Και προφανώς ο Κατσικάρης αν θέλει να συνεχίσει να είναι σοβαρός όπως δείχνουν τα πρώτα δείγματά του, δεν θα πρέπει να δεχτεί καμιά ενσωμάτωση παικτη σε μεταγενέστερο χρόνο. Δεν ξέρω αν προβλέπεται και για ποιό λογο δια βίου αποκλεισμός παικτών από την εθνική, αλλά αν προβλέπεται θα πρέπει να εφαροστεί για τους Πρίντεζη, Μάντζαρη και Σλούκα. Αν βέβαια πειθαρχήσουν. Άλλωστε, δεν μπορούν να κρυφτούν πίσω από τη διοίκηση του ΟΣΦΠ σ αυτό το θέμα και φέρουν την ίδια ευθύνη με αυτήν. Απαγόρευση δεν μπορεί να ζητήσει ο ΟΣΦΠ αφού 99% δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη ρητά αναφερόμενη στο συμβόλαιο, οπότε δεν υπάρχει και συμβατική υποχρέωση των παικτών. Μονομερής απόφαση με αναλογική εφαρμογή στα πλαίσια του "διευθυντικού δικαιώματος" που υπάρχει στο εργατικό δίκαιο πάλι δεν χωρεί. Πάντως και όρος στο συμβόλαιο να υπήρχε, θα ήταν ανίσχυρος ως καταχρηστικός και αντιτιθέμενος στο αρ. 5 του Συντάγματος.

Θέλω να πιστεύω ότι την ύστατη στιγμή οι Αγγελόπουλοι θα αναθεωρήσουν, αλλιώς το κρίμα στο λαιμό τους.

Θα είχες δίκιο σε αυτά που έγραφες αν σκεφτόσουν κάτι πιο απλό...Η μελέτη των ασφαλιστηρίων στα γραφεία της ΕΟΚ από τον Ολυμπιακό ή όποιον άλλο ενδιαφερόμενο θα έπρεπε να είχε γίνει την περασμένη Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη τέλος πάντων οποιαδήποτα μέρα μετά τις κλήσεις του Κατσικάρη. Το ότι γίνεται σήμερα ή αύριο είναι σημειολογικό. Σωστό ή λάθος θα το δείξει η συνέχεια.

Οι παίκτες-του Ολυμπιακού στην προκειμένη- αυτή την στιγμή δεν έχουν εκφραστεί δημοσίως γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά τους! Η δουλειά τους είναι να παίζουν μπάσκετ!

Οι παίκτες ξέρουν καλύτερα από εμάς ότι η εθνική δεν είναι Ολυμπιακός-Παναθηναικός. Εμείς το έχουμε αντιληφθεί αυτό;
colonel gomelsky
Δεν καταλαβαίνω τη σημειολογία, εξηγείς αν θέλεις;

@rchos, το ίδιο πιστεύω για όλους.
ssoulliss
Σπάσιμο νεύρων στον Βασιλακόπουλο...και στους τριγύρω του ίσως. Ίσως και επίδειξη δύναμης( τώρα που ειδικά ο αιώνιος αντίπαλος δεν έχει κανεναν εν δυνάμει διεθνή). Ίσως να έχουν και δίκιο(οι Αγγελόπουλοι) τελικά. Όντως να κρύβει κάτι η ομοσπονδία. Ίσως έτσι πιστεύουν ότι προστατεύουν τις επενδύσεις τους.

Όλα αυτά ίσως τα πληρώσει η εθνική. Μακάρι όχι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.