Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
mrproedros
Eurobasket 2009 Πολωνία - πρώτος αγώνας στην Β' Φάση της Εθνικής Ανδρών στο Α group' : Γερμανία - Ελλάδα 76-84 (11-9-09) Highlights και Top Plays

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
mrproedros
Eurobasket 2009 Poland - Day 4 - qualifying round - Group E - Roundup, Highlights and Top Plays from all games (11-9-09) (6 teams : FYROM Greece Croatia Russia France Germany)

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />


Group E
Ρωσία - Κροατία 62-59
Γερμανία - Ελλάδα 76-84
Γαλλία - Σκόπια 83-57
panos75
http://contra.gr/Basketball/Europe/Eurobas...ece/249686.html

Το'χε αναφέρει η αφεντιά μου στη διάρκεια του Ακρόπολις.
Μόνη λύση απ'ότι φαίνεται είναι να υιοθετήσει ο Γιόνας τον Σοφοκλή.
aegeansheed
Για να προλάβω post που θα γίνουν τις επόμενες ημέρες, θα εξηγήσω γιατί οπωσδήποτε δεν πρέπει να κληρωθούμε με κάποια ομάδα του Ομίλου F του φετινού Ευρωμπάσκετ για τη φάση των 8:

Σίγουρα όχι με την Τουρκία: είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα του άλλου ομίλου, έχει τον Τurkoglou που πήγε τους Magic τελικούς ΝΒΑ. Έχει στην ομάδα κάποια παικτάκια που μπορούν να μας κάνουν ζημιά από το πουθενά γιατί δεν τους ξέρουμε (Asik, Savas) και την «αλεπού» των πάγκων Bogdan Tanjevic που μπορεί με τα συστήματά του να μας καταστρέψει χωρίς να το καταλάβουμε.

Εννοείται όχι τη Σλοβενία: Έχουν κατεβάσει την καλύτερη ομάδα των τελευταίων ετών, ο Lakovic βάζει ό,τι σουτ απελευθερώσει από τα χέρια του και επιτέλους έχει έρθει η ώρα τους για ένα μετάλιο σε Ευρωμπάσκετ, οπότε τίποτα δεν τους σταματάει. Άσε που μας κέρδισαν στο Maribor πριν κάτι εβδομάδες στην προετοιμασία και άρα έχουν την ψυχολογία να μας κερδίσουν και πάλι.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να αποφύγουμε τη Σερβία: Είναι οι πιο χαρακτηριστικοί απόγονοι της Γιουγκοσλαβικής σχολής που πάντα μας έχουν του χεριού τους για κάποιο μυστήριο λόγο, άσχετα αν κατεβαίνουν με ομάδα Sinalco ή ομάδα ΝΒΑ. Δυστυχώς για εμάς-που είμαστε κατώτερος-μπασκετικά-λαός, κατέχουν όλα τα μυστικά του ευρωπαϊκού μπάσκετ που τους κάνουν να μας κερδίζουν όποτε αυτοί το επιθυμούν. Άσε που έχουμε και το αιώνιο κόμπλεξ κατωτερότητας, λόγω των χαμένων ημιτελικών των προηγούμενων ετών που δε βοηθάει. Άσχετα αν συμμετείχαν παλιότερα διαφορετικοί παίκτες και στις δύο Εθνικές-η «παράδοση»-ως δημοσιογραφική πηγή παραγωγής κειμένων-παραμένει σημαντική εις τους αιώνες των αιώνων αμήν.

Μανούλα μου όχι με την Ισπανία σε παρακαλώ! Είναι οι κακοί μας δαίμονες. Ό,τι και να γίνει το παιχνίδι είναι χαμένο από χέρι από την ώρα της ανακοίνωσης της κλήρωσης. Να μην το δει κανείς, τσάμπα θα χάσει την ώρα του. Ας βάλει καλύτερα το Ελλάδα-Η.Π.Α. να θυμηθεί τα παλιά καλά μας χρόνια. Άσε που σε ατομικό ταλέντο μας έχουν όλους 1 προς 1. Το αποδείξαμε περίτρανα ότι δε μας πάει ως αντίπαλος στα 3 προηγούμενα παιχνίδια που παίξαμε τα τελευταία 3 χρόνια, επομένως πρέπει να αναπαράγουμε την ψυχολογία των losers και τώρα, για να μην μπαίνουμε στον κόπο να πιστεύουμε σε αβάσιμες ελπίδες. Ήταν καλύτεροι το 2006, θα είναι για πάντα, παραδεχτείτε το άπιστοι!!! (ο ορισμός της σύγκρισης ανόμοιων καταστάσεων).

Κακή αναμφισβήτητα η κλήρωση με την διοργανώτρια Πολωνία. Έχουν όλον τον κόσμο στο πλευρό τους, η διαιτησία στάνταρρρρ θα παίζει έδρα, καθώς για να αναπτυχθεί το μπάσκετ στην Πολωνία θα πρέπει να υπάρχουν διακρίσεις και στη συνέχεια να ασχοληθεί ο κόσμος με το μπάσκετ και άρα να έρθουν οι χορηγοί από τις πολυεθνικές. Έχουν και τον πρώτο ριμπάουντερ και καλύτερο αμυντικό του τουρνουά-φόβητρο Marcin Gortat. Δε μας συμφέρει ούτε αυτό το ζευγάρωμα.

Ποια ομάδα έμεινε? Η Λιθουανία? Ωχ, όχι αυτή είναι αδύναμη ότι πρέπει, αλλά…μμμμ, μόλις έχασε από τη Σλοβενία, οπότε είναι σχεδόν απίθανο να προκριθεί για να την πετύχουμε. Κρίμα και θα ήταν λουκούμι.

Λύση: Είναι ευκαιρία τώρα που έχουμε τον κυρ Βασιλακόπουλο στα μέσα της Fiba, να τραβήξουμε μια wild card-ταρώ, μεταξύ ομάδων που εμείς θα διαλέξουμε σε ειδική κλήρωση-διευκόλυνση για να αντιμετωπίσουμε το κλίμα γκρίνιας και απογοήτευσης που συνήθως έχουμε όταν έρχονται τα δύσκολα και το άγχος κάνει την εμφάνισή του…

Με σεβασμό και χιούμορ…

Basketikoc
Παντως αν ρωτησεις ολες τις αλλες ομαδες θα σου πουν ''Σιγουρα δεν θελουμε να πεσουμε με την Ελλαδα''
Point Guard
Απο Τουρκία,Σλοβενία,Σερβία,Ισπανία, προτιμώ Πολωνία η οποία είναι μεν διοργανώτρια,αλλά σίγουρα η εθνική μας σε καλή μερα μπορεί να την κερδίσει.Βεβαια χλωμό το βλέπω αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
pitto
QUOTE(aegeansheed @ Sep 13 2009, 00:39 ) *
Μανούλα μου όχι με την Ισπανία σε παρακαλώ! Είναι οι κακοί μας δαίμονες. Ό,τι και να γίνει το παιχνίδι είναι χαμένο από χέρι από την ώρα της ανακοίνωσης της κλήρωσης. Να μην το δει κανείς, τσάμπα θα χάσει την ώρα του. Ας βάλει καλύτερα το Ελλάδα-Η.Π.Α. να θυμηθεί τα παλιά καλά μας χρόνια. Άσε που σε ατομικό ταλέντο μας έχουν όλους 1 προς 1. Το αποδείξαμε περίτρανα ότι δε μας πάει ως αντίπαλος στα 3 προηγούμενα παιχνίδια που παίξαμε τα τελευταία 3 χρόνια, επομένως πρέπει να αναπαράγουμε την ψυχολογία των losers και τώρα, για να μην μπαίνουμε στον κόπο να πιστεύουμε σε αβάσιμες ελπίδες. Ήταν καλύτεροι το 2006, θα είναι για πάντα, παραδεχτείτε το άπιστοι!!! (ο ορισμός της σύγκρισης ανόμοιων καταστάσεων).


συμφωνώ απολύτως μαζί σου, αν και ίσως είναι μια καλή ευκαίριά να σπάσουμε αυτό το αρνητικό σερί με τους Ισπανούς, μιας και τώρα έιναι στα -φαινομενικά- άσχημά τους....

Με Τούρκους, Σλοβένους δεν μας φοβάμαι.
Με Πολωνούς δεν θέλω, γιατί σίγουρα θα έχουν "σπρώξιμο"....
Με Σέρβους ούτε κρύο, ούτε ζέστη
PARISINOS
μια διευκρινηση για οποιον δεν καταλαβε...

Το ποστ του aegeansheed ειναι ειρωνικο και χιουμοριστικο...
Green Warrior
Από πιθανούς αντιπάλους στα προημιτελικά, χωρίς να υπολογίζω τη Λιθουανία (η οποία πάντως τυπικά δεν έχει αποκλειστεί ακόμα αλλά είναι κοντά...) θα τους προτιμούσα με την εξής σειρά:

1. Πολωνία
2. Τουρκία
3. Σερβία
4. Σλοβενία
5. Ισπανία

Τους τοποθετώ έτσι λόγω δυναμικότητας, δυσκολίας και παράδοσης στους μεταξύ μας αγώνες ούτως ή άλλως όλες τους είναι δύσκολες. Απλά από χθες δεν μου φεύγει από το μυαλό η ιδέα του προημιτλεικού με την Ισπανία w00t.gif
xristos_metal
Οσο παραδοξο και εαν ακουγεται,η Ισπανια ειναι ο πιο εφικτος αντιπαλος.Η δυναμη αυτης της ομαδας ειναι ο Γκαζολ που δε κανει καλο τουρνουα,ο Φερναντεζ και ο Ναββαρο που επισης δεν κανει καλο τουρνουα.Ο Ρεγιες επισης ειναι καλος παιχτης αλλα δεν ειναι φοβητρο στους ψηλους.Απο εκει και περα χαος.Εχουμε πολους ψηλους και θα εχουν προβλημα,φανηκε και στο ματς με τη ΤΟυρκια.Το παιχνιδι πηγε στους ψηλους και εχασαν.Αν βαλεις και το κακο κλιμα,και την αμφισβητηση στον Σκαριολο τοτε υπαρχει προβλημα.Σιγουρα εχουν χαρακτηρα και παιχτες με προσωπικοτητα που ανεφερα,μπορει να κανουν το καλυτερο τους παιχνιδι,αλλα δεν ειναι οπως παλια η ομαδα.Και αν ειναι να αποκλειστεις ας αποκλειστεις απο την Ισπανια και οχι απο καποιον κατωτερο,π.χ Σερβια.

Αναφερω αυτους τους δυο γιατι Σλοβενια και Τουρκια εχουν ηδη κλεισει τις δυο πρωτες θεσεις.
hagi
Να δούμε την Εθνική και στα υπόλοιπα δύο παιχνίδια και πιστεύω ότι δεν πρέπει να διαλέγουμε αντίπαλο.Και με Ισπανία μια χαρά θα πάμε.Τώρα έχουμε διαφορετική ομάδα και οι Ισπανοί δεν παίζουν καλά οπότε δεν έχουμε τίποτα να φοβηθούμε..Αν έχουμε καλή παρουσία και συνεχίσουμε να εκμεταλευόμαστε τους ψηλούς μας δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.
mrproedros
Eurobasket 2009 Πολωνία - δεύτερος αγώνας στην Β' Φάση της Εθνικής Ανδρών στο Group E : Ελλάδα - Ρωσία 65-68 (13-9-09) Highlights και Top Plays

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
sir-elric
και εγω ισπανια θελω να μην εχουμε το αγχος του φαβορι!
mrproedros
Eurobasket Πολωνία 2009 - Β' Φάση - Group E - δεύτερη ημέρα : Roundup, Highlights , Top Plays, PostgameInterview (13-9-09)

Group E - αποτελέσματα - βαθμολογία (νίκες/ήττες , βαθμοί)
Σκόπια - Γερμανία 86-75
Ελλάδα - Ρωσία 65-68
Κροατία - Γαλλία 79-87

1. Γαλλία 5/0 8β. , 2. Ελλάδα 3/1 7β. , 3. Ρωσία 2/2 6β. , 4. Κροατία 1/3 5β. , 5. Γερμανία 1/3 5β. , 6. Σκόπια 1/3 5β.
Επόμενη αγωνιστική (Τρίτη 15-9-09) : Ρωσία - Σκόπια , Γαλλία - Ελλάδα , Γερμανία - Κροατία

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
Ευμένης
QUOTE(vastravoud @ Sep 14 2009, 20:47 ) *
Α, και κάτι άσχετο! ΑΗΔΙΑ έχουν καταντήσει οι οπαδικές εφημερίδες, που βλέπουν μόνο τους "δικούς τους" παίκτες στα πρωτοσελιδα. Αηδία σκέτη.....


Θέλω να επανέλθω στο θέμα των οπαδικών εφημερίδων και του οπαδικού φανατισμού. Ήταν λίγο οφ-τόπικ για το θέμα του Group E - Bydgoszcz, όπου ξεκίνησε η συζήτηση, αλλά νομίζω σχετίζεται με την Εθνική και τα όσα συμβαίνουν κάθε χρόνο κατά την διάρκεια των μεγάλων ραντεβού της ομάδας και το συνεχίζω εδώ.

Επειδή δεν υπήρξα ποτέ αθλητής και δεν νομίζω ότι έχω ούτε τα ελάχιστα αθλητικά προσόντα, μεγάλωσα διαμορφώνοντας νοοτροπία φιλάθλου. Έπαιξα μπάσκετ για πολύ λίγο σε κάποιο σύλλογο (προφανώς χωρίς επιτυχία!) αλλά αγαπώ αυτό το άθλημα και είμαι περήφανος που το αγάπησα προτού το μάθουν οι πολλοί με την επιτυχία του 87.

Κάποτε το παρακολουθούσα μανιωδώς αλλά άρχισα να το βαριέμαι από την εποχή των ελληνοποιήσεων του κάθε απίθανου “ιτς” και την εποχή του ανταγωνισμού Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού. Λέω ξεκάθαρα ότι γεννήθηκα και μεγάλωσα στον Πειραιά και είμαι Ολυμπιακός. Όμως αυτή η κόντρα των δύο έφερε στα γήπεδα του μπάσκετ τους κάφρους των ποδοσφαιρικών γηπέδων.

Θυμάμαι πάντα τον πρώτο αγώνα με την Σοβιετική Ένωση στο Ευρωμπάσκετ του 1987, τότε που το γήπεδο ΔΕΝ ήταν γεμάτο, αλλά το κοινό ήταν το καλύτερο κοινό που είδα ποτέ σε αγώνα μπάσκετ. Ο κόσμος φαινόταν να καταλαβαίνει τί γίνεται στο γήπεδο, το μπιζάρισμα των Σοβιετικών συνεχές και η ατμόσφαιρα εκπληκτική. Βλέπετε όσοι ήταν εκεί, ήταν μπασκετικοί με γνώση και αγάπη για το άθλημα. Οι άλλοι (οι άσχετοι) μετά την μεγάλη ήττα από την Ισπανία (θυμίζει κάτι αυτόwink.gif πήγαν σπίτι τους σίγουροι ότι η ομάδα είχε ξεφουσκώσει. Το παιχνίδι το χάσαμε (ας όψεται ο Κοτλέμπα) αλλά εκείνη την ημέρα ένιωσα ότι το μπάσκετ μπορούσε να προσφέρει πολλά. Στον τελικό η ατμόσφαιρα δεν ήταν το ίδιο υπέροχη. Γιατί; Μα είχαν παρεισφρήσει όλοι εκείνοι που τρέχουν μόνο στις επιτυχίες και έβαλαν τα μέσα για να βρουν εισιτήριο. Υπήρχαν άνθρωποι γύρω μου που πρώτη φορά πήγαιναν σε γήπεδο μπάσκετ και κάποιοι άργησαν να πανηγυρίσουν όταν τελείωσε το πεντάλεπτο της παράτασης γιατί περίμεναν και το δεύτερο ημίχρονο!!!

Τί θέλω να πω; Απλά ότι οι περισσότεροι που ασχολούνται σήμερα με το άθλημα και εμφανίζονται στα ραδιόφωνα, τις εφημερίδες και στα διάφορα blog και φόρουμ ως κριτές των πάντων, το κάνουν για να ικανοποιήσουν τα οπάδικά τους ορμέμφυτα και αδιαφορούν παντελώς για το μπάσκετ, την εθνική ή τον αθλητισμό. Είναι τύποι με νοοτροπία θεατή ρωμαϊκής αρένας που αρέσκονται να βλέπουν αίμα και συγκρούσεις και όχι αγώνες και άμιλλα. Είναι οι ίδιοι που εύχονταν την ήττα του Άρη στα πρώτα εκείνα φάιναλ-φορ. Είναι οι ίδιοι που θεωρούν ανάξια λόγου όποια επιτυχία δεν έρχεται από αθλητή του συλλόγου τους και γι’αυτό θα βρουν τρόπο να την μειώσουν. Είναι οι ίδιοι που,επειδή κουβαλούν μέσα τους οριστικά και αναπόδραστα το σύνδρομο της μικρής και ανίσχυρης Ελλάδας, ψάχνουν να βρουν πάντα τις αιτίες πιθανών δικών μας επιτυχιών στις αδυναμίες των άλλων και όχι στην δική μας αξία, γιατί τους χαλάει τα στερεότυπα με βάση τα οποία μεγάλωσαν. Είναι αυτοί που θαυμάζουν την Ισπανία, την Σερβία, τις ΗΠΑ ή την... Τουρκία και αποδίδουν τις δικές μας επιτυχίες μόνο στο καλό κλίμα και στην ομαδικότητα (λες κι είναι λίγο αυτό), ενώ αναγνωρίζουν το ταλέντο μόνο στους αντιπάλους μας! Είναι αυτοί που πέρυσι σε κάθε κάρφωμα αμερικανού μπροστά σε κάποιον ανίσχυρο αγκολέζο παίκτη εκστασιάζονταν και φωνασκούσαν σε βαθμό γελοιότητας. Είναι όλοι αυτοί που δεν θα έβλεπαν ούτε έναν αγώνα της εθνικής αν την αποτελούσαν μόνο παίκτες εκτός Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού και αν το καλύτερο που θα μπορούσε να ελπίζει ήταν η πρόκριση στην 8άδα (όπως δεν βλέπουν για παράδειγμα ένα ακόμα άθλημα με τεράστια προσφορά στον ελληνικό αθλητισμό, το πόλο ή όπως δεν ασχολήθηκαν με το πρόσφατο ευρωπαϊκό του βόλλεϋ).

Γι’αυτό ας ασχοληθούν ξανά με τον Κετσπάγια και τον Σισέ και ας μην δηλητηριάζουν το άθλημα που αγαπάμε οι υπόλοιποι…
il postino
QUOTE(Ευμένης @ Sep 15 2009, 13:29 ) *
Θέλω να επανέλθω στο θέμα των οπαδικών εφημερίδων και του οπαδικού φανατισμού. Ήταν λίγο οφ-τόπικ για το θέμα του Group E - Bydgoszcz, όπου ξεκίνησε η συζήτηση, αλλά νομίζω σχετίζεται με την Εθνική και τα όσα συμβαίνουν κάθε χρόνο κατά την διάρκεια των μεγάλων ραντεβού της ομάδας και το συνεχίζω εδώ.

Επειδή δεν υπήρξα ποτέ αθλητής και δεν νομίζω ότι έχω ούτε τα ελάχιστα αθλητικά προσόντα, μεγάλωσα διαμορφώνοντας νοοτροπία φιλάθλου. Έπαιξα μπάσκετ για πολύ λίγο σε κάποιο σύλλογο (προφανώς χωρίς επιτυχία!) αλλά αγαπώ αυτό το άθλημα και είμαι περήφανος που το αγάπησα προτού το μάθουν οι πολλοί με την επιτυχία του 87.

Κάποτε το παρακολουθούσα μανιωδώς αλλά άρχισα να το βαριέμαι από την εποχή των ελληνοποιήσεων του κάθε απίθανου “ιτς” και την εποχή του ανταγωνισμού Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού. Λέω ξεκάθαρα ότι γεννήθηκα και μεγάλωσα στον Πειραιά και είμαι Ολυμπιακός. Όμως αυτή η κόντρα των δύο έφερε στα γήπεδα του μπάσκετ τους κάφρους των ποδοσφαιρικών γηπέδων.

Θυμάμαι πάντα τον πρώτο αγώνα με την Σοβιετική Ένωση στο Ευρωμπάσκετ του 1987, τότε που το γήπεδο ΔΕΝ ήταν γεμάτο, αλλά το κοινό ήταν το καλύτερο κοινό που είδα ποτέ σε αγώνα μπάσκετ. Ο κόσμος φαινόταν να καταλαβαίνει τί γίνεται στο γήπεδο, το μπιζάρισμα των Σοβιετικών συνεχές και η ατμόσφαιρα εκπληκτική. Βλέπετε όσοι ήταν εκεί, ήταν μπασκετικοί με γνώση και αγάπη για το άθλημα. Οι άλλοι (οι άσχετοι) μετά την μεγάλη ήττα από την Ισπανία (θυμίζει κάτι αυτόwink.gif πήγαν σπίτι τους σίγουροι ότι η ομάδα είχε ξεφουσκώσει. Το παιχνίδι το χάσαμε (ας όψεται ο Κοτλέμπα) αλλά εκείνη την ημέρα ένιωσα ότι το μπάσκετ μπορούσε να προσφέρει πολλά. Στον τελικό η ατμόσφαιρα δεν ήταν το ίδιο υπέροχη. Γιατί; Μα είχαν παρεισφρήσει όλοι εκείνοι που τρέχουν μόνο στις επιτυχίες και έβαλαν τα μέσα για να βρουν εισιτήριο. Υπήρχαν άνθρωποι γύρω μου που πρώτη φορά πήγαιναν σε γήπεδο μπάσκετ και κάποιοι άργησαν να πανηγυρίσουν όταν τελείωσε το πεντάλεπτο της παράτασης γιατί περίμεναν και το δεύτερο ημίχρονο!!!

Τί θέλω να πω; Απλά ότι οι περισσότεροι που ασχολούνται σήμερα με το άθλημα και εμφανίζονται στα ραδιόφωνα, τις εφημερίδες και στα διάφορα blog και φόρουμ ως κριτές των πάντων, το κάνουν για να ικανοποιήσουν τα οπάδικά τους ορμέμφυτα και αδιαφορούν παντελώς για το μπάσκετ, την εθνική ή τον αθλητισμό. Είναι τύποι με νοοτροπία θεατή ρωμαϊκής αρένας που αρέσκονται να βλέπουν αίμα και συγκρούσεις και όχι αγώνες και άμιλλα. Είναι οι ίδιοι που εύχονταν την ήττα του Άρη στα πρώτα εκείνα φάιναλ-φορ. Είναι οι ίδιοι που θεωρούν ανάξια λόγου όποια επιτυχία δεν έρχεται από αθλητή του συλλόγου τους και γι’αυτό θα βρουν τρόπο να την μειώσουν. Είναι οι ίδιοι που,επειδή κουβαλούν μέσα τους οριστικά και αναπόδραστα το σύνδρομο της μικρής και ανίσχυρης Ελλάδας, ψάχνουν να βρουν πάντα τις αιτίες πιθανών δικών μας επιτυχιών στις αδυναμίες των άλλων και όχι στην δική μας αξία, γιατί τους χαλάει τα στερεότυπα με βάση τα οποία μεγάλωσαν. Είναι αυτοί που θαυμάζουν την Ισπανία, την Σερβία, τις ΗΠΑ ή την... Τουρκία και αποδίδουν τις δικές μας επιτυχίες μόνο στο καλό κλίμα και στην ομαδικότητα (λες κι είναι λίγο αυτό), ενώ αναγνωρίζουν το ταλέντο μόνο στους αντιπάλους μας! Είναι αυτοί που πέρυσι σε κάθε κάρφωμα αμερικανού μπροστά σε κάποιον ανίσχυρο αγκολέζο παίκτη εκστασιάζονταν και φωνασκούσαν σε βαθμό γελοιότητας. Είναι όλοι αυτοί που δεν θα έβλεπαν ούτε έναν αγώνα της εθνικής αν την αποτελούσαν μόνο παίκτες εκτός Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού και αν το καλύτερο που θα μπορούσε να ελπίζει ήταν η πρόκριση στην 8άδα (όπως δεν βλέπουν για παράδειγμα ένα ακόμα άθλημα με τεράστια προσφορά στον ελληνικό αθλητισμό, το πόλο ή όπως δεν ασχολήθηκαν με το πρόσφατο ευρωπαϊκό του βόλλεϋ).

Γι’αυτό ας ασχοληθούν ξανά με τον Κετσπάγια και τον Σισέ και ας μην δηλητηριάζουν το άθλημα που αγαπάμε οι υπόλοιποι…



καλα τα λες αλλα πιστευεις οτι τα ατομα στα οποια αναφερεσαι καταλαβαινουν οτι μιλας για αυτους? ζουμε σε μια χωρα που σφυζουμε απο ειδικους επι παντος επιστητου! οποτε τα ατομα τα οποια περιγραφεις προφανως δεν θα καταλαβουν οτι μιλας γι αυτα γιατι ποτε δε θα αναγνωρισουν οτι εχουν κανει αυτα που περιεγραψες!
sir-elric
νομιζω οτι μπερδευεις τους ειδικους με τους καφρους. αυτο που παρουσιαζεις ειναι οι καφροι. οι ειδικοι ειναι αποτελεσμα του 87!αν σκεφτεις οτι μεχρι και οι γεννηθεις μεχρι και το 82 το 90% επαιζε μπασκετ σε ομαδα.δηλαδη φιλαθλοι που εχουν κανει ενα κρος, ενα στακ, εχουν παιξει μια 2-1-2.

τα υβριδια στιλ ντον ειναι καινουργια φρουτα.

εγω πιστευω οτι αν βγαλεις τους εισαγωμενους απο το ποδοσφαιρο αρκετοι ξερουν μπασκετ. ειδικα αν ειχε κατσει το σκηνικο να ειχαν κανα σοβαρο προπονητη (γιατι θυμαμαι σαν παιδας ειχε τρομερους προπονητες) οταν εφτασε ο αδερφος μου εφηβικο (81ρηδες) ειχαν αρχισει να πεφτει το επιπεδο.


βεβαια εχω φιλο παιζει 20 χρονια μπασκετ και μπασκετ δεν ξερει αλλα αυτο ειναι και στον ανθρωπο
red pyramid88
QUOTE(Marciulionis @ Sep 15 2009, 15:35 ) *
Αν κάτι πληρώσουμε είναι οι αρνήσεις Διαμαντίδη-ΠΑπαλουκά να κατέβουν με την εθνική, με τις ευλογίες όλων μάλιστα (ε, βέβαια, πλέον ΠΑΟ - ΟΣΦΠ είναι πάνω από την εθνική). Μόνο ο Παπαδογιάνης τα λέει...

Κατά τη γνώμη μου είναι αδικαιολόγητοι. Το απολογητικό ύφος του Παπαλουκά στην Ευρωμπασκετούπολη τα λέει όλα για μένα. Έλεγε 20 λεπτά διακαιολογίες, πιο πολύ για να τις πιστέψει ο ίδιος... Το έχει μετανιώσει 100%...


Η εθνική οποιουδήποτε παίκτη όμως δεν αποτελεί δουλειά του, δεν πληρώνεται για να παίξει σε αυτή και δεν έχει λόγο πέρα απο τη δικιά του θέληση να παίξει εκεί. Ύστερα απο τόσα χρόνια είχαν οι άνθρωποι το δικάίωμα να ξεκουραστούν, δεν έχουν υποχρέωση να μην βλέπουν τους δικούς τους και να μην ηρεμούν επειδή εμείς θέλουμε να τους βλέπουμε και το καλοκαίρι. Αν μη τι άλλο, αν ο Παπαδογιάνης τα βλέπει τόσο εύκολα ας κατέβει ο ίδιος να παίξει wink.gif

Για το σημερινό μάτς, δεν τίθεται θέμα, δε νομίζω ότι έχει κάτσει να σκεφτεί κάτι τέτοιος παίκτης των 2 ομάδων. Και οι 2 νομίζω θα παίξουν άνετα αφού έχουν εξασφαλίσει τη πρόκριση και ότι τύχει (που σημαίνει ότι ευελπιστώ σε πολύ καλό αγώνα με πολύ θέαμα).

υ.γ. Αν πάντως δείτε και τους παίκτες των 2 ομάδων να χάνουν όλα τα καλάθια σχεδόν επίτηδες θα έχουμε ένα καλό σενάριο να σκεφτούμε όλοι tongue.gif

υ.γ.2. ο Delfino αν θυμάμαι σωστά δήλωσε ότι δε θα αγωνιστεί με την εθνική του φέτος για να προετοιμαστεί για την ομάδα του. Δεν του είπε τίποτα κανείς. Αχ και να έλεγε κάτι τέτοιο έλληνας παίκτης.
Marciulionis
QUOTE(red pyramid88 @ Sep 15 2009, 16:29 ) *
Η εθνική οποιουδήποτε παίκτη όμως δεν αποτελεί δουλειά του, δεν πληρώνεται για να παίξει σε αυτή και δεν έχει λόγο πέρα απο τη δικιά του θέληση να παίξει εκεί. Ύστερα απο τόσα χρόνια είχαν οι άνθρωποι το δικάίωμα να ξεκουραστούν, δεν έχουν υποχρέωση να μην βλέπουν τους δικούς τους και να μην ηρεμούν επειδή εμείς θέλουμε να τους βλέπουμε και το καλοκαίρι. Αν μη τι άλλο, αν ο Παπαδογιάνης τα βλέπει τόσο εύκολα ας κατέβει ο ίδιος να παίξει wink.gif

υ.γ.2. ο Delfino αν θυμάμαι σωστά δήλωσε ότι δε θα αγωνιστεί με την εθνική του φέτος για να προετοιμαστεί για την ομάδα του. Δεν του είπε τίποτα κανείς. Αχ και να έλεγε κάτι τέτοιο έλληνας παίκτης.


Το θέμα είναι ότι λόγο μιας τρομερής οπαδικής αντιπαράθεσης που έχει ξεσπάσει σε όλα τα επίπεδα , η εθνική στερήθηκε ένα παίκτη που είχε και τη διάθεση, και τη θέληση και την ικανότητα και τη δυνατότητα να βοηθήσει.

Είναι κοινό μυστικό και θέμα ταμπού συγχρόνως ότι τα 2 βασικά επιχειρήματα ήταν το "αφού δε πάει ο άλλος, μ!#!@#ς είσαι εσύ να πας να τραβήξεις όλο το κουπί? " και το "εδώ πληρώνεσαι, κανόνισε να τρέχεις το καλοκαίρι με την εθνική, να σέρνεσαι στου τελικούς του χρόνου"...

Και στους δικούς μας κανείς τίποτα δεν είπε. Και με τι μούτρα να πεί όταν οι μισοί του λένε μη πας κι οι άλλοι μισοί φοβούνται να πουν μη παρεξηγηθούν οι άλλοι μισοί...

Δικαίωμα του κάθε παίκτη να παίξει ή όχι στην εθνική ασφαλώς, άλλα είναι πολύ κρίμα να του στερείται αυτό για ανόητους λόγους... Η εθνική μπάσκετ ήταν, είναι και θα είναι πάνω από τους συλλόγους για το ελληνικό μπασκετικό κοινό.

ΥΓ: Δε μπορώ να το μεταφέρω στο τόπικ της εθνικής πλέον,ε? rolleyes.gif
mrproedros
Eurobasket 2009 Πολωνία - Β' Φάση , τρίτη ημέρα : Γαλλία - Ελλάδα 71-69 (15-9-09) Highlights και Top Plays

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
sir-elric
διαβασα και τον παπαδογιαννη γιατι νομιζα οτι μονο εγω βλεπω μια ελλειψη παθους.

bits and bites

π χθες οι ρεφερι σφυριζαν γαλλια-αν λεει κατι αυτο.

εφαρμοσαμε και κανα 2 συστηματακια στην επιθεση που τοσο καιρο δεν τα ειχαμε δειξει.


ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΚΑΟΥΡΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ? μας ταιριαζει απιστευτα. δεν εχει ασος-δυα, δεν εχει ψηλα αθλητικα παιδια να σου κρυβουν το καλαθη. ο γκασολ ειναι κουρασμενος και ο κωλοφαρδος δεν βαζει τπτ. μονο ο ρουντι μενει να κανει την ζημια
mrproedros
Eurobasket Πολωνία 2009 - Β' Φάση - Group E - τρίτη ημέρα : Roundup, Highlights , Top Plays, Postgame Interview (15-9-09)

Group E - αποτελέσματα
Γαλλία - Ελλάδα 71-69
Ρωσία - Σκόπια 71-69
Γερμανία - Κροατία 68-70
Τελική Βαθμολογία (νίκες/ήττες , βαθμοί) : 1. Γαλλία 5/0 10β. , 2. Ρωσία 3/2 8β. , 3. Ελλάδα 3/2 8β. , 4. Κροατία 2/3 7β. , 5. Σκόπια 1/4 6β. , 6. Γερμανία 1/4 6β.
Στην επόμενη φάση (Προημιτελικοί - νοκ άουτ αγώνες - 8άδα) προκρίνονται από το Group E οι : Γαλλία , Ρωσία , Ελλάδα , Κροατία

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
[size="3"][/size]
Ευμένης
Σχετικά με την Εθνική και το μέλλον της, αξίζει νομίζω να γίνει μια αναφορά στην παραγωγή νέων ταλέντων και στην ανάδειξη και αξιοποίησή τους από το Ελληνικό Μπάσκετ. Γιατί υπάρχουν πολλά προβλήματα. Προβλήματα που έχουν να κάνουν με τους ίδιους τους αθλητές, τις ομάδες (ιδιαίτερα τους μεγάλους συλλόγους), τους οπαδούς, τους παράγοντες, αλλά και κάποιους που θέλουν να πλουτίσουν εις βάρος νέων παιδιών.

Όντως μόλις βγει ένα ταλεντάκι ο σύλλογος που το έχει τρίβει τα χέρια του και κάποιοι βρίσκουν την ευκαιρία να πλουτίσουν. Και σε έναν κόσμο που το χρήμα έχει τον πρώτο λόγο, η αθλητική δόξα δυστυχώς έρχεται δεύτερη. Κι ούτε λέω πως είναι μόνο ευθύνη των μεγάλων το γεγονός ότι δεν βγαίνουν νέα ταλέντα όσο συχνά θα έπρεπε. Διότι είναι λογικό να προτιμήσεις έναν γιούγκο με τα μισά λεφτά, που δεν θα είναι χειρότερος από έναν Έλληνα, του οποίου το σωματείο ζητάει τον ουρανό με τα άστρα. Συνεπώς πρόβλημα υπάρχει γενικότερο και πρέπει να αντιμετωπιστεί συνολικά. Ίσως η άνοδος του επιπέδου της Α1 να βοηθούσε . Παράδειγμα ο Σλούκας. Για έναν τέτοιο παίκτη ο Ολυμπιακός είναι θάψιμο. Θα παίξει ελάχιστα ή καθόλου και θα χάσει τα χρόνια που πρέπει να αποκτήσει παραστάσεις. Όμως το χρήμα είναι χρήμα (δυστυχώς). Επίσης το όποιο χρήμα για να το πάρεις πρέπει να είσαι στον Ολυμπιακό ή στον Παναθηναϊκό. Πόσοι από τους άλλους πληρώνουν σίγουρα; Πού να πάει λοιπόν; Καλύτερα να έφευγε έξω.

Ας δούμε τί μάς διδάσκει η πορεία του Ρεντζιά. Θα συμφωνήσω ότι είναι το μεγαλύτερο χαμένο ταλέντο του ελληνικού μπάσκετ. Το καλοκαίρι του 95 φάνηκε ότι το παιδί αυτό θα μπορούσε να αφήσει εποχή στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Η ευθύνη που έχει ο ίδιος για την αποτυχία του είναι η σημαντικότερη. Έβγαλε χρήμα αλλά δεν ξέρω αν σήμερα νοιώθει ικανοποιημένος μόνο με αυτό. Όμως να μην ξεχνάμε ότι το ίδιο εκείνο καλοκαίρι που ο Ρεντζιάς έβγαλε μάτια, ο ΠΑΟΚ πήρε αμερικανούς σέντερ και ο Ρεντζιάς ήταν ο τρίτος ψηλός της ομάδας. Δεν τον εμπιστεύτηκαν, δεν τον βοήθησαν να αποκτήσει εμπιστοσύνη στον εαυτό του, δεν πόνταραν πάνω του. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει λοιπόν τεράστια ευθύνη; Και όταν αυτό συνέβη με τον Ρεντζιά, τί να πούμε για όλους τους άλλους που βρήκαν κλειστές πόρτες στις ομάδες τους, που κανείς δεν τους εμπιστεύτηκε. Υπήρχε μια εποχή που λέγαμε ότι η εθνική δεν είχε τον παίκτη που θα πάρει τις κρίσιμες προσπάθειες γιατί όλοι ήταν ρολίστες στις ομάδες τους. Και, αν σήμερα υπάρχουν Έλληνες πρωτοκλασάτοι, αυτό οφείλεται στον... Μπόσμαν, που άνοιξε τα σύνορα και έφυγαν έξω (τί θα ήταν ο Παπαλουκάς αν δεν έφευγε στην ΤΣΣΚΑ; Θα είχε γίνει ο πολυτιμότερος παίκτης της Ευρωλίγκας; ) όπου και πήραν τον χρόνο και τον ρόλο που αντιστοιχούσε στο ταλέντο τους. Για να είμαστε δίκαιοι, το οφείλουμε και στον Ζοτς που εμπιστεύτηκε Διαμαντίδη, Σπανούλη και αποτελεί εξαίρεση στον ελληνικό πρωτάθλημα. Εξαίρεση βέβαια αναγκαστική, αφού είχε περάσει η εποχή των παχιών αγελάδων και αναγκάστηκε να δουλέψει με ντόπιο υλικό (εκτός αν νομίζουμε ότι ο Ζοτς ενδιαφέρθηκε για το καλό του ελληνικού μπάσκετ!).

Σήμερα η κατάσταση είναι ελπιδοφόρα. Βλέπουμε και τον Γιαννάκη να εμπιστεύεται Μπουρούση, Βασιλόπουλο. Αλλά ειλικρινά μερικά χρόνια πριν, ο Μπουρούσης θα ήταν ο τρίτος ψηλός, πίσω από κάποιον άσημο αμερικάνο και κάποιον απίθανο γιούγκο. Αυτό που ελπίζω είναι να μην αλλάξει η κατάσταση. Γιατί πρέπει να πούμε ότι η ανάγκη για την αξιοποίηση των Ελλήνων παικτών δημιουργήθηκε όταν άλλοι (Ρώσσοι-Ισπανοί) άρχισαν να πληρώνουν περισσότερα από εμάς και έπαιρναν ότι καλό κυκλοφορούσε.

Πάντως δεν θα διαφωνήσω ότι αν δεν έχεις ή δεν μπορείς να πάρεις γηγενείς άξιους τότε ψάχνεις άλλες λύσεις. Οι ομάδες καλά θα κάνουν αν χρειαστεί να φτιάξουν ρόστερ όλο με ξένους. Στο κάτω κάτω δεν μιλάμε για αγνά αθλητικά ιδεώδη αλλά για επαγγελματικά σπορ, με λογική εταιρείας και όχι ομάδας. Απλά λέω ότι αν το κάνουν εμένα δεν θα με ενδιαφέρουν. Δεν δίνω δεκάρα για τίτλους που θα αγοράσει μόνο το χρήμα. Αν δεν έχουν γηγενείς να φτιάξουν. Να έχουν ακαδημίες και να βγάζουν παίκτες. Ακόμα κι αν χρειαστεί να κάνουν κοιλιά κάποια χρόνια. Και να έρχονται 5-6 (μακάρι και λιγότεροι, απλά προσπαθώ να μην ονειροβατώ) ξένοι και κοινοτικοί παικταράδες και να δένουν με τους Έλληνες. Όχι όμως για να τους περιορίσουν σε δεύτερους ρόλους, αλλά για να συμπληρώσουν τα κενά της ομάδας. Ο βασικός κορμός πρέπει να παραμένει ελληνικός. Σιχαίνομαι τις ομάδες που χτίζονται μόνο με χρήμα χωρίς παραγωγή και αξιοποίηση ταλέντων. Και δεν μπορώ να καταλάβω επενδύσεις του τύπου Τεόντοσιτς (ή Τόμιτς- Τάρλατς παλαιότερα). Δηλαδή δεν υπάρχουν Έλληνες ταλέντα; Για κάθε -ιτς που αξιοποίησαν και ανέδειξαν οι μεγάλοι του μπάσκετ στα 25 χρόνια που παρακολουθώ, πόσους Έλληνες έβγαλαν; Για κάθε Έλληνα με ταλέντο που έπαιζε διλεπτα και τρίλεπτα για να έχει θέση βασικού κάποιος απίθανος αμερικανός ή γιούγκος, πόσα ταλέντα ήταν αυτά που πραγματικά βοηθήθηκαν από τους μεγάλους συλλόγους να αναδειχτούν; Κι αν υπάρχουν περίοδοι στις οποίες υπάρχει έλλειψη Ελλήνων, τότε να μην πάρουμε τίτλους, αλλά να κοιτάξουμε να βγάλουμε παίκτες. Όσο για τους ξένους, ας έρχονται επιτέλους μόνον αυτοί που πραγματικά έχουν να προσφέρουν κάτι καλύτερο από τους Έλληνες. Όχι, βέβαια, για λόγους σωβινιστικούς. Απλά, Έλληνες παίκτες (ή και ξένοι που όμως έμαθαν μπάσκετ εδώ, πχ ο νεαρός Γιάνκοβιτς) σημαίνει παιδιά τις διπλανής πόρτας. Σημαίνει παιδιά που έμαθαν το μπάσκετ στα ίδια γήπεδα που έπαιξα κι εγώ και θα παίξει αύριο το παιδί μου. Σημαίνει δικαίωμα στο όνειρο για κάθε πιτσιρικά που πιάνει την πορτοκαλί μπάλλα.

Όμαδα ξένων είναι δημιούργημα αποκλειστικά και μόνον χρημάτων. Άρα δεν διαφέρει από έναν περιοδεύοντα θίασο διασκεδαστών. Κι όποιος έχει χρήματα φτιάχνει ομάδα. Σας αρέσει; Εμένα μου φαίνεται αδιάφορο! Την ημέρα που θα κατεβάσει ο Ολυμπιακός μια τέτοια ομάδα θα πάψει να είναι η ομάδα μου και πραγματικά δεν με ενδφιαφέρει ακόμα κι αν κατακτήσει και το διαγαλαξιακό πρωτάθλημα. Οι ομάδες μας πρέπει να έχουν έναν σαφή κορμό από Έλληνες παίκτες. Ευτυχώς Διαμαντίδης, Σπανούλης, Παπαλουκάς, Μπορούσης βοηθάνε σε αυτό, αλλά για εμένα δεν θα έπρεπε να παίζουν πάνω από 2-3 ξένοι. Ξαναλέω, όχι με κάποια διάθεση σωβινισμού, αλλά αν δεν υπάρχουν στο ρόστερ δικοί μας παίκτες τότε και η ομάδα δεν είναι ελληνική. Επειδή λέγεται Παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός και έχει έδρα την Αθήνα ή τον Πειραιά, αρκεί για να είναι ελληνική; Αν δεν υπάρχουν στο ρόστερ παιδιά που αναδείχθηκαν μέσα από την παραγωγική διαδικασία του ελληνικού μπάσκετ, παιδιά της διπλανής πόρτας, που θα μπορούσαμε να είμαστε εγώ κι εσείς, αν είχαμε το ταλέντο, τότε πιο το νόημα; Οι ομάδες θα είναι απλώς περιοδεύοντες θίασοι. Έτσι, όποιος έχει λέφτα φτιάχνει ομάδα. Ένας πάμπλουτος Βέλγος για παράδειγμα, ρίχνει αύριο λεφτά, παίρνει 3 αμερικανούς, 4 σέρβους, 3 Έλληνες και 2 Ισπανούς και φτιάχνει ομάδα και σε δυο χρόνια η Σαρλερουά γίνεται πρωταθλήτρια Ευρώπης. Και λοιπόν; Είναι τίτλος του Βελγίου αυτός; Έχει καμιά αξία για τον Βέλγο φίλαθλο; Αν είσαι οπαδός της Σαρλερουά πιθναόν να μην σε νοιάζει. Αν όμως είσαι φίλαθλος δεν θα δίνεις δεκάρα για την Σαρλερουά. Γιατί θα ξέρεις ότι είναι κατασκεύασμα των χρημάτων και μόνο. Και αύριο ο επιχειρηματίας μπορεί να πάρει την ομάδα, να την πάει στην Δανία και να έχουμε την… Κοπεγχάγη πρωταθλήτρια Ευρώπης. Εγώ δεν βλέπω κανένα ενδιαφέρον σε αυτό. Αν παρακολουθώ ακόμα τον Ολυμπιακό (και τον Παναθηναϊκό) είναι γιατί υπάρχουν ηγετικές μορφές Ελλήνων παικτών. Αλλιώς, ειλικρινά, δεν θα έδινα δεκάρα όσες κούπες κι αν έπαιρναν!

Γι' αυτό και αγαπάω την Εθνική. Γιατί βγάζει υγιεία. Πώς όμως θα μπορέσει να διατηρηθεί σε υψηλό επίπεδο; Έχω την εντύπωση ότι μπαίνουμε σε μια εποχή που ο ανταγωνισμός θα ανέβει. Νέες χώρες ισχυροποιούνται και τα αποτελέσματα δεν είναι πλέον δεδομένα με κανέναν αντίπαλο, αν δεν παρουσιάσεις ισχυρή ομάδα. Η αξιοποιήση των ταλέντων, έστω και εις βάρος των συλλογικών επιτυχιών, είναι επιτακτική. Όπως επιτακτική είναι και η ανάγκη να περιοριστούν οι παρεμβάσεις συλλόγων στην Εθνική. Παπαλουκάς και Διαμαντίδης κάνει μπαμ ότι δεν μετέχουν φέτος ύστερα από πιέσεις των συλλόγων τους.

Αυτά τα ολίγα! tongue.gif

ΥΓ Τον Μήτσο δεν τον έχω δει πουθενά. Είπαμε λείπει φέτος, αλλά πρέπει και να κρύβεται; Κάποια συμπαράσταση στην ΕΘνική θα ήταν θετικό δείγμα. Εκτός αν το έχει κάνει και δεν τον είδα εγώ, οπότε τον αδικώ!
pivot
QUOTE(Ευμένης @ Sep 16 2009, 15:40 ) *
Σχετικά με την Εθνική και το μέλλον της, αξίζει νομίζω να γίνει μια αναφορά στην παραγωγή νέων ταλέντων και στην ανάδειξη και αξιοποίησή τους από το Ελληνικό Μπάσκετ. Γιατί υπάρχουν πολλά προβλήματα. Προβλήματα που έχουν να κάνουν με τους ίδιους τους αθλητές, τις ομάδες (ιδιαίτερα τους μεγάλους συλλόγους), τους οπαδούς, τους παράγοντες, αλλά και κάποιους που θέλουν να πλουτίσουν εις βάρος νέων παιδιών.

Όντως μόλις βγει ένα ταλεντάκι ο σύλλογος που το έχει τρίβει τα χέρια του και κάποιοι βρίσκουν την ευκαιρία να πλουτίσουν. Και σε έναν κόσμο που το χρήμα έχει τον πρώτο λόγο, η αθλητική δόξα δυστυχώς έρχεται δεύτερη. Κι ούτε λέω πως είναι μόνο ευθύνη των μεγάλων το γεγονός ότι δεν βγαίνουν νέα ταλέντα όσο συχνά θα έπρεπε. Διότι είναι λογικό να προτιμήσεις έναν γιούγκο με τα μισά λεφτά, που δεν θα είναι χειρότερος από έναν Έλληνα, του οποίου το σωματείο ζητάει τον ουρανό με τα άστρα. Συνεπώς πρόβλημα υπάρχει γενικότερο και πρέπει να αντιμετωπιστεί συνολικά. Ίσως η άνοδος του επιπέδου της Α1 να βοηθούσε . Παράδειγμα ο Σλούκας. Για έναν τέτοιο παίκτη ο Ολυμπιακός είναι θάψιμο. Θα παίξει ελάχιστα ή καθόλου και θα χάσει τα χρόνια που πρέπει να αποκτήσει παραστάσεις. Όμως το χρήμα είναι χρήμα (δυστυχώς). Επίσης το όποιο χρήμα για να το πάρεις πρέπει να είσαι στον Ολυμπιακό ή στον Παναθηναϊκό. Πόσοι από τους άλλους πληρώνουν σίγουρα; Πού να πάει λοιπόν; Καλύτερα να έφευγε έξω.

Ας δούμε τί μάς διδάσκει η πορεία του Ρεντζιά. Θα συμφωνήσω ότι είναι το μεγαλύτερο χαμένο ταλέντο του ελληνικού μπάσκετ. Το καλοκαίρι του 95 φάνηκε ότι το παιδί αυτό θα μπορούσε να αφήσει εποχή στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Η ευθύνη που έχει ο ίδιος για την αποτυχία του είναι η σημαντικότερη. Έβγαλε χρήμα αλλά δεν ξέρω αν σήμερα νοιώθει ικανοποιημένος μόνο με αυτό. Όμως να μην ξεχνάμε ότι το ίδιο εκείνο καλοκαίρι που ο Ρεντζιάς έβγαλε μάτια, ο ΠΑΟΚ πήρε αμερικανούς σέντερ και ο Ρεντζιάς ήταν ο τρίτος ψηλός της ομάδας. Δεν τον εμπιστεύτηκαν, δεν τον βοήθησαν να αποκτήσει εμπιστοσύνη στον εαυτό του, δεν πόνταραν πάνω του. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει λοιπόν τεράστια ευθύνη; Και όταν αυτό συνέβη με τον Ρεντζιά, τί να πούμε για όλους τους άλλους που βρήκαν κλειστές πόρτες στις ομάδες τους, που κανείς δεν τους εμπιστεύτηκε. Υπήρχε μια εποχή που λέγαμε ότι η εθνική δεν είχε τον παίκτη που θα πάρει τις κρίσιμες προσπάθειες γιατί όλοι ήταν ρολίστες στις ομάδες τους. Και, αν σήμερα υπάρχουν Έλληνες πρωτοκλασάτοι, αυτό οφείλεται στον... Μπόσμαν, που άνοιξε τα σύνορα και έφυγαν έξω (τί θα ήταν ο Παπαλουκάς αν δεν έφευγε στην ΤΣΣΚΑ; Θα είχε γίνει ο πολυτιμότερος παίκτης της Ευρωλίγκας; ) όπου και πήραν τον χρόνο και τον ρόλο που αντιστοιχούσε στο ταλέντο τους. Για να είμαστε δίκαιοι, το οφείλουμε και στον Ζοτς που εμπιστεύτηκε Διαμαντίδη, Σπανούλη και αποτελεί εξαίρεση στον ελληνικό πρωτάθλημα. Εξαίρεση βέβαια αναγκαστική, αφού είχε περάσει η εποχή των παχιών αγελάδων και αναγκάστηκε να δουλέψει με ντόπιο υλικό (εκτός αν νομίζουμε ότι ο Ζοτς ενδιαφέρθηκε για το καλό του ελληνικού μπάσκετ!).

Σήμερα η κατάσταση είναι ελπιδοφόρα. Βλέπουμε και τον Γιαννάκη να εμπιστεύεται Μπουρούση, Βασιλόπουλο. Αλλά ειλικρινά μερικά χρόνια πριν, ο Μπουρούσης θα ήταν ο τρίτος ψηλός, πίσω από κάποιον άσημο αμερικάνο και κάποιον απίθανο γιούγκο. Αυτό που ελπίζω είναι να μην αλλάξει η κατάσταση. Γιατί πρέπει να πούμε ότι η ανάγκη για την αξιοποίηση των Ελλήνων παικτών δημιουργήθηκε όταν άλλοι (Ρώσσοι-Ισπανοί) άρχισαν να πληρώνουν περισσότερα από εμάς και έπαιρναν ότι καλό κυκλοφορούσε.

Πάντως δεν θα διαφωνήσω ότι αν δεν έχεις ή δεν μπορείς να πάρεις γηγενείς άξιους τότε ψάχνεις άλλες λύσεις. Οι ομάδες καλά θα κάνουν αν χρειαστεί να φτιάξουν ρόστερ όλο με ξένους. Στο κάτω κάτω δεν μιλάμε για αγνά αθλητικά ιδεώδη αλλά για επαγγελματικά σπορ, με λογική εταιρείας και όχι ομάδας. Απλά λέω ότι αν το κάνουν εμένα δεν θα με ενδιαφέρουν. Δεν δίνω δεκάρα για τίτλους που θα αγοράσει μόνο το χρήμα. Αν δεν έχουν γηγενείς να φτιάξουν. Να έχουν ακαδημίες και να βγάζουν παίκτες. Ακόμα κι αν χρειαστεί να κάνουν κοιλιά κάποια χρόνια. Και να έρχονται 5-6 (μακάρι και λιγότεροι, απλά προσπαθώ να μην ονειροβατώ) ξένοι και κοινοτικοί παικταράδες και να δένουν με τους Έλληνες. Όχι όμως για να τους περιορίσουν σε δεύτερους ρόλους, αλλά για να συμπληρώσουν τα κενά της ομάδας. Ο βασικός κορμός πρέπει να παραμένει ελληνικός. Σιχαίνομαι τις ομάδες που χτίζονται μόνο με χρήμα χωρίς παραγωγή και αξιοποίηση ταλέντων. Και δεν μπορώ να καταλάβω επενδύσεις του τύπου Τεόντοσιτς (ή Τόμιτς- Τάρλατς παλαιότερα). Δηλαδή δεν υπάρχουν Έλληνες ταλέντα; Για κάθε -ιτς που αξιοποίησαν και ανέδειξαν οι μεγάλοι του μπάσκετ στα 25 χρόνια που παρακολουθώ, πόσους Έλληνες έβγαλαν; Για κάθε Έλληνα με ταλέντο που έπαιζε διλεπτα και τρίλεπτα για να έχει θέση βασικού κάποιος απίθανος αμερικανός ή γιούγκος, πόσα ταλέντα ήταν αυτά που πραγματικά βοηθήθηκαν από τους μεγάλους συλλόγους να αναδειχτούν; Κι αν υπάρχουν περίοδοι στις οποίες υπάρχει έλλειψη Ελλήνων, τότε να μην πάρουμε τίτλους, αλλά να κοιτάξουμε να βγάλουμε παίκτες. Όσο για τους ξένους, ας έρχονται επιτέλους μόνον αυτοί που πραγματικά έχουν να προσφέρουν κάτι καλύτερο από τους Έλληνες. Όχι, βέβαια, για λόγους σωβινιστικούς. Απλά, Έλληνες παίκτες (ή και ξένοι που όμως έμαθαν μπάσκετ εδώ, πχ ο νεαρός Γιάνκοβιτς) σημαίνει παιδιά τις διπλανής πόρτας. Σημαίνει παιδιά που έμαθαν το μπάσκετ στα ίδια γήπεδα που έπαιξα κι εγώ και θα παίξει αύριο το παιδί μου. Σημαίνει δικαίωμα στο όνειρο για κάθε πιτσιρικά που πιάνει την πορτοκαλί μπάλλα.

Όμαδα ξένων είναι δημιούργημα αποκλειστικά και μόνον χρημάτων. Άρα δεν διαφέρει από έναν περιοδεύοντα θίασο διασκεδαστών. Κι όποιος έχει χρήματα φτιάχνει ομάδα. Σας αρέσει; Εμένα μου φαίνεται αδιάφορο! Την ημέρα που θα κατεβάσει ο Ολυμπιακός μια τέτοια ομάδα θα πάψει να είναι η ομάδα μου και πραγματικά δεν με ενδφιαφέρει ακόμα κι αν κατακτήσει και το διαγαλαξιακό πρωτάθλημα. Οι ομάδες μας πρέπει να έχουν έναν σαφή κορμό από Έλληνες παίκτες. Ευτυχώς Διαμαντίδης, Σπανούλης, Παπαλουκάς, Μπορούσης βοηθάνε σε αυτό, αλλά για εμένα δεν θα έπρεπε να παίζουν πάνω από 2-3 ξένοι. Ξαναλέω, όχι με κάποια διάθεση σωβινισμού, αλλά αν δεν υπάρχουν στο ρόστερ δικοί μας παίκτες τότε και η ομάδα δεν είναι ελληνική. Επειδή λέγεται Παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός και έχει έδρα την Αθήνα ή τον Πειραιά, αρκεί για να είναι ελληνική; Αν δεν υπάρχουν στο ρόστερ παιδιά που αναδείχθηκαν μέσα από την παραγωγική διαδικασία του ελληνικού μπάσκετ, παιδιά της διπλανής πόρτας, που θα μπορούσαμε να είμαστε εγώ κι εσείς, αν είχαμε το ταλέντο, τότε πιο το νόημα; Οι ομάδες θα είναι απλώς περιοδεύοντες θίασοι. Έτσι, όποιος έχει λέφτα φτιάχνει ομάδα. Ένας πάμπλουτος Βέλγος για παράδειγμα, ρίχνει αύριο λεφτά, παίρνει 3 αμερικανούς, 4 σέρβους, 3 Έλληνες και 2 Ισπανούς και φτιάχνει ομάδα και σε δυο χρόνια η Σαρλερουά γίνεται πρωταθλήτρια Ευρώπης. Και λοιπόν; Είναι τίτλος του Βελγίου αυτός; Έχει καμιά αξία για τον Βέλγο φίλαθλο; Αν είσαι οπαδός της Σαρλερουά πιθναόν να μην σε νοιάζει. Αν όμως είσαι φίλαθλος δεν θα δίνεις δεκάρα για την Σαρλερουά. Γιατί θα ξέρεις ότι είναι κατασκεύασμα των χρημάτων και μόνο. Και αύριο ο επιχειρηματίας μπορεί να πάρει την ομάδα, να την πάει στην Δανία και να έχουμε την… Κοπεγχάγη πρωταθλήτρια Ευρώπης. Εγώ δεν βλέπω κανένα ενδιαφέρον σε αυτό. Αν παρακολουθώ ακόμα τον Ολυμπιακό (και τον Παναθηναϊκό) είναι γιατί υπάρχουν ηγετικές μορφές Ελλήνων παικτών. Αλλιώς, ειλικρινά, δεν θα έδινα δεκάρα όσες κούπες κι αν έπαιρναν!

Γι' αυτό και αγαπάω την Εθνική. Γιατί βγάζει υγιεία. Πώς όμως θα μπορέσει να διατηρηθεί σε υψηλό επίπεδο; Έχω την εντύπωση ότι μπαίνουμε σε μια εποχή που ο ανταγωνισμός θα ανέβει. Νέες χώρες ισχυροποιούνται και τα αποτελέσματα δεν είναι πλέον δεδομένα με κανέναν αντίπαλο, αν δεν παρουσιάσεις ισχυρή ομάδα. Η αξιοποιήση των ταλέντων, έστω και εις βάρος των συλλογικών επιτυχιών, είναι επιτακτική. Όπως επιτακτική είναι και η ανάγκη να περιοριστούν οι παρεμβάσεις συλλόγων στην Εθνική. Παπαλουκάς και Διαμαντίδης κάνει μπαμ ότι δεν μετέχουν φέτος ύστερα από πιέσεις των συλλόγων τους.

Αυτά τα ολίγα! tongue.gif

ΥΓ Τον Μήτσο δεν τον έχω δει πουθενά. Είπαμε λείπει φέτος, αλλά πρέπει και να κρύβεται; Κάποια συμπαράσταση στην ΕΘνική θα ήταν θετικό δείγμα. Εκτός αν το έχει κάνει και δεν τον είδα εγώ, οπότε τον αδικώ!



Συμφωνούμε σχεδόν σε όλα με τα γραφόμενά σου, αλλά θα έπρεπε να υπάρχει και η παράγραφος για τις ευθύνες και του έλληνα φίλαθλου/οπαδού που με την στάση και συμπεριφορά του δικαιώνει και επιβραβεύει αυτές τις πρακτικές των ομάδων.

.
Marciulionis
Το πρόβλημα που περιγράφεις είναι εξαιρετικά πολύπλοκο με πάρα πολλές παραμέτρους να υπεισέρχονται.

Το ξεγύμνωμα των μικρών ομάδων από ταλέντα κάθε καλοκαίρι μόνο καλό δεν κάνει και αγγίζει τα όρια του αθέμιτου ανταγωνισμού.

Ορισμένες λύσεις θα ήταν:

α) περιορισμός των ξένων (το έχω γράψει 100 φορές κι έχουν πέσει να με φάνε, ειδικά οι φίλοι του ΟΣΦΠ tongue.gif ) Ενδεικτικά από τις ταλεντο-παραγωγικές χώρες. Σερβία 2 μόνο ξένοι!, Ισπανία 4+2 όπως εμείς μέχρι πρόσφατα, Τουρκία ένα περίπλοκο σύστημα με 2 Τούρκους στο Παρκέ ανά πάσα στιγμή.

β) Αθλητικά σχολεία και υποδομές, ενίσχυση του ερασιτεχνικού αθλητισμού, αξιοκρατία στις μικρές εθνικές, διοργάνωση τουρνουά για μικρές ηλικίες.

γ) Salary cap! Ο μόνος τρόπος βέβαια θα ήταν να συμφωνηθεί σε πανευρωπαϊκό επίπεδο καθώς θα χανότανε η ανταγωνιστικότητα των ομάδων μας στην Ευρώπη.

Ενδεχόμενη αντικατάσταση πάντως των μη ανταγωνιστικών (πλήν ACB) ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων με μία ενιαία Ευρωλίγκα όπου θα συμμετέχουν οι ισχυρότερες ευρωπαϊκές ομάδες θα μπορούσε να αποδειχτεί πανάκεια για την ανάδειξη νέων ταλέντων μέσα από τα αποδυναμωμένα μεν, ανταγωνιστικά δε εθνικά πρωταθλήματα, την αύξηση του ανταγωνισμού, των χρημάτων και την θέσπιση ενιαίων κανόνων. Ίσως και ενός συστήματος ντράφτ των καλύτερων παικτών των εθνικών πρωταθλημάτων που θα δίνει πλεονεκτικά πικς στους νεοφώτιστους (εφ'όσον αποφασιζότανε να υπάρχουν τέτοιοι) και τους αδύναμους συλλόγους.
nikefalin
QUOTE(Marciulionis @ Sep 16 2009, 16:47 ) *
Το πρόβλημα που περιγράφεις είναι εξαιρετικά πολύπλοκο με πάρα πολλές παραμέτρους να υπεισέρχονται.

Το ξεγύμνωμα των μικρών ομάδων από ταλέντα κάθε καλοκαίρι μόνο καλό δεν κάνει και αγγίζει τα όρια του αθέμιτου ανταγωνισμού.

Ορισμένες λύσεις θα ήταν:

α) περιορισμός των ξένων (το έχω γράψει 100 φορές κι έχουν πέσει να με φάνε, ειδικά οι φίλοι του ΟΣΦΠ tongue.gif ) Ενδεικτικά από τις ταλεντο-παραγωγικές χώρες. Σερβία 2 μόνο ξένοι!, Ισπανία 4+2 όπως εμείς μέχρι πρόσφατα, Τουρκία ένα περίπλοκο σύστημα με 2 Τούρκους στο Παρκέ ανά πάσα στιγμή.

β) Αθλητικά σχολεία και υποδομές, ενίσχυση του ερασιτεχνικού αθλητισμού, αξιοκρατία στις μικρές εθνικές, διοργάνωση τουρνουά για μικρές ηλικίες.


Δυστυχώς για τα παραπάνω θα έπρεπε τα γεροντάκια των +70 που βρίσκονται στη δίοικηση της ομοσπονδίας και αυτάρεσκα αυτοικανοποιούνται με τα σταλινικά ποσοστά στις εκλογές , να έχουν ενεργήσει εδώ και χρόνια.

Χρυσή ευκαιρία ήταν η φετινή με το αίτημα του ΕΣΑΚΕ για 3+3. το πέρασαν άκοπα και αβασάνιστα στο χώρο τους. Αντί να παρουσιάσουν ένα σχέδιο οπού μακροπρόσθεσμα θα είχε το 2+1 ή το 2+2 με όρους αντίστοιχους της Αγγλίας στο ποδόσφαιρο για το κομμάτι του "2" ( δηλαδή συμμετοχή σε εθνική ομάδα και μάλιστα στο 75 % των αγώνων της τελεευταίας διετίας) και σχέδιο αντίστοιχο του Ρωσικού πρωταθλήματος για το άλλο "2", το κοινοτικό, δηλαδή υποχρεωτική συμμετοχή 2 ή 3 ελλήνων γηγενών στο παρκέ για το πρωτάθλημα, με 4ετή προσαρμογή ( δηλαδή δίνεις φέτος το 3+3, αλλά σε 2 χρόνια το κανεις 2+3 και στα επόμενα 2 2+2) ενόψει μάλιστα και της αναθεώρησης του νόμου Μποσμάν που θα συμβεί σύντομα στα πλαίσια του Ευρωσυντάγματος και θα αναγνωρίζει την ιδιαιτερότητα του αθλητισμού περιορίζοντας τον υπερεθνικό χαρακτήρα και αναδεικνύοντας τον εθνικό/τοπικό.

Και όσον αφορά την ενίσχυση του ερασιτεχνικού αθλητισμού ...χα..χα..χα...

Αλλά ας μην επεκταθούμε σε αυτό το τόπικ.

και πάλι +2 ( 1+1) στα τελευταία πόστ του Ευμένη
sir-elric
συγνωμη κιολας! αλλα γιατι σαν πελατης θα πρεπει να ανεχομαι τον καθε αμπαλο,τεμπελη που μιλαει ελληνικα? αν θελουν να παιξουν μπασκετ να δουλεψουν και να παιξουν.
aegeansheed
QUOTE(sir-elric @ Sep 16 2009, 19:07 ) *
σαν πελατης


wacko.gif ? ? ?
sir-elric
QUOTE(aegeansheed @ Sep 16 2009, 22:19 ) *
wacko.gif ? ? ?

ναι ρε φιλε οταν πληρωνω το εισητηριο μου ειμαι πελατης!!
GMlls
QUOTE(Ευμένης @ Sep 16 2009, 15:40 ) *
ΥΓ Τον Μήτσο δεν τον έχω δει πουθενά. Είπαμε λείπει φέτος, αλλά πρέπει και να κρύβεται; Κάποια συμπαράσταση στην ΕΘνική θα ήταν θετικό δείγμα. Εκτός αν το έχει κάνει και δεν τον είδα εγώ, οπότε τον αδικώ!


και μένα μου έκανε αρνητική εντύπωση, αλλά διάβασα οτι είναι για προετοιμασία στη σερβία.
vastravoud
Ρε παιδιά ο Μήτσος δε βγαίνει καλά καλά για δηλώσεις μετά τους τίτλους, τώρα τον περιμένετε να βγει στις εκπομπές στις διακοπές του; Πόσο μάλλον που την τελευταία βδομάδα του πίνει ο Ζοτς το αίμα με το καλαμάκι tongue.gif
pivot
QUOTE(vastravoud @ Sep 17 2009, 09:08 ) *
Ρε παιδιά ο Μήτσος δε βγαίνει καλά καλά για δηλώσεις μετά τους τίτλους, τώρα τον περιμένετε να βγει στις εκπομπές στις διακοπές του; Πόσο μάλλον που την τελευταία βδομάδα του πίνει ο Ζοτς το αίμα με το καλαμάκι tongue.gif



Μια τηλεφωνική δήλωση, ότι συμπαραστέκεται... εύχεται καλή επιτυχία... μπλα μπλα, θα έπρεπε να την είχε κάνει.
vastravoud
Μπα, δε χρειάζεται δημόσιες δηλώσεις, το να έχει μιλήσει με τους ίδιους τους συμπαίκτες του αρκεί.

Αυτό που γουστάρω πολύ στο Μήτσο είναι ότι ξενερώνει με τα σταριλίκια.
zarko78
Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου , αλλά έχω την εντύπωση ότι ο Ζήσης είναι ο πιο υπερεκτιμημένος point guard που έχει βγάλει ποτέ το Ελληνικό μπάσκετ! Επίσης ο Ρούμπιο είναι ο πιο υπερεκτιμημένος point guard που έχει βγάλει ποτέ το Ευρωπαικό μπάσκετ!
Marciulionis
QUOTE(zarko78 @ Sep 17 2009, 12:54 ) *
Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου , αλλά έχω την εντύπωση ότι ο Ζήσης είναι ο πιο υπερεκτιμημένος point guard που έχει βγάλει ποτέ το Ελληνικό μπάσκετ! Επίσης ο Ρούμπιο είναι ο πιο υπερεκτιμημένος point guard που έχει βγάλει ποτέ το Ευρωπαικό μπάσκετ!


Άλλο το υπερεκτιμημένος κι άλλο το υπερδιαφημισμένος. Κι οι 2 το 2ο είναι! Πάντως τρέμω στη σκέψη τι θα ακούγανε οι Ισπανοί για το Ρούμπιο αν ο Χατζηγεωργίου ήτανε Ισπανός! smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Ευμένης
QUOTE(pivot @ Sep 16 2009, 16:05 ) *
Συμφωνούμε σχεδόν σε όλα με τα γραφόμενά σου, αλλά θα έπρεπε να υπάρχει και η παράγραφος για τις ευθύνες και του έλληνα φίλαθλου/οπαδού που με την στάση και συμπεριφορά του δικαιώνει και επιβραβεύει αυτές τις πρακτικές των ομάδων.

.


Παράληψη σημαντικότατη!! Όταν το μόνο που νοιάζει τον οπάδο είναι να κερδίζει η ομάδα με κάθε κόστος, νομίζω ότι όχι μόνο ταλέντα δεν έχει την υπομονή να περιμένει να αναδειχτούν αλλά ούτε και θέληση να δει μπάσκετ. Μόνο η νίκη, πάσει θυσία! Κι ας πάνε στο ...καλό και το μπάσκετ και ο αθλητισμός και το θέαμα και τη εθνική και τα ταλέντα. Κι άμα δεν μας βγει το ματς πετάμε καμμιά κροτίδα, βάζουμε μια φωτιά, ανοίγουμε και κάνα κεφάλι και χτυπιόμαστε σε ζωώδη κατάσταση για το μεγαλείο του Θρύλου, της Πανάθας ή του μΠΑΟΚ! Δυστυχώς...



mrproedros
Eurobasket 2009 Poland - Greece - Team Games - Preliminary Round Group A - Qualifying Round Group E - Highlights - Top Plays (6 games from 7-9-09 to 16-9-09)

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
zarko78
QUOTE(Marciulionis @ Sep 17 2009, 15:26 ) *
Άλλο το υπερεκτιμημένος κι άλλο το υπερδιαφημισμένος. Κι οι 2 το 2ο είναι! Πάντως τρέμω στη σκέψη τι θα ακούγανε οι Ισπανοί για το Ρούμπιο αν ο Χατζηγεωργίου ήτανε Ισπανός! smiley.gif smiley.gif smiley.gif


Αυτός ο Χατζηγεωργίου πραγματικά δεν αντέχεται. Πρέπει να είναι ο πιο γλειώδης δημοσιογράφος. Και ποσοστά να έπαιρνε από τους παίκτες δεν θα ήταν τόσο κόλακας. Καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι δημοσιογράφοι θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους και να διατηρούν ένα καλό κλίμα με τους παίκτες για μελλοντικές συνεντεύξεις, αλλά αυτό το πράγμα είναι τρομερά εκνευριστικό. Τον έχει πάρει χαμπάρι και ο Λημνιάτης και προσπαθεί κάπως να ισορροπήσει τα πράγματα.
Φανταστείτε περιγραφή αγώνα από Χατζηγεωργίου και Πουρουπουπού!
saleasss
QUOTE(zarko78 @ Sep 18 2009, 00:02 ) *
Αυτός ο Χατζηγεωργίου πραγματικά δεν αντέχεται. Πρέπει να είναι ο πιο γλειώδης δημοσιογράφος. Και ποσοστά να έπαιρνε από τους παίκτες δεν θα ήταν τόσο κόλακας. Καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι δημοσιογράφοι θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους και να διατηρούν ένα καλό κλίμα με τους παίκτες για μελλοντικές συνεντεύξεις, αλλά αυτό το πράγμα είναι τρομερά εκνευριστικό. Τον έχει πάρει χαμπάρι και ο Λημνιάτης και προσπαθεί κάπως να ισορροπήσει τα πράγματα.
Φανταστείτε περιγραφή αγώνα από Χατζηγεωργίου και Πουρουπουπού!

Σχετικά με τους σχολιαστές και τους σημοσιογράφους που καλύπτουν τους αγώνες της εθνικής γενικότερα σε αυτό το ευρωμπάσκετ πιστεύω ότι στρεσάρουν και αγχώνουν τους παίχτες μετά απο το τέλος των αγώνων. Τους φορτώνουν περιττό άγχος ζητώντας τους να κάνουν υπερβάσεις και προσπαθούν να τους αποσπάσουν μεγαλόγδουπες δηλώσεις φέρνοντας τους πολλές φορές σε δύσκολες θέσεις.
aegeansheed
Ενδιαφέρον θα είχε να φτιάχναμε ένα mix με τα τρίποντα του Σπανούλη σε αυτό το Ευρωμπάσκετ. Ξαναέβλεπα τις φάσεις, έχει βάλει τρομερά σουτ. Ειδικά αυτό μετά από την επαναφορά σήμερα δεν υπήρχε. Το άλλο με τη Γαλλία από το κέντρο έχει πάει ήδη μαζί με το προ 2 ετών στον προημιτελικό με την Κροατία στις μεγαλύτερες στιγμές του.

Είναι σπουδαίο να ζεις τη στιγμή που συμβαίνουν τα μεγάλα κατορθώματα ενός παίκτη που θα αφήσει εποχή όταν φτάσει το τέλος της καριέρας του.
petrovic
QUOTE(aegeansheed @ Sep 18 2009, 22:44 ) *
Ενδιαφέρον θα είχε να φτιάχναμε ένα mix με τα τρίποντα του Σπανούλη σε αυτό το Ευρωμπάσκετ. Ξαναέβλεπα τις φάσεις, έχει βάλει τρομερά σουτ. Ειδικά αυτό μετά από την επαναφορά σήμερα δεν υπήρχε. Το άλλο με τη Γαλλία από το κέντρο έχει πάει ήδη μαζί με το προ 2 ετών στον προημιτελικό με την Κροατία στις μεγαλύτερες στιγμές του.

Είναι σπουδαίο να ζεις τη στιγμή που συμβαίνουν τα μεγάλα κατορθώματα ενός παίκτη που θα αφήσει εποχή όταν φτάσει το τέλος της καριέρας του.


Ακριβώς! Τα είπες όλα !
mrproedros
Eurobasket 2009 Πολωνία - Εθνική Ανδρών - Προημιτελικός : Τουρκία - Ελλάδα 74-76παρ. (κ.α 65-65) (18-9-09) Το δραματικό τέλος της κανονικής διάρκεας και της παράτασης

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
greeneyes13
το βιντεακι κολλαει, αν μπορειτε να το φτιαξετε δεν μπορεσα ν απαρακολουθησω τον αγωνα και θα ήθελα να τον δω
mrproedros
Eurobasket 2009 Poland - Day 11 - quarter final round - B - Roundup, Highlights, Top Plays and Postgame Interview from games Turkey - Greece and Slovenia - Croatia (18-9-09)


&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
Pierce
H συνοψη της Ελληνικης ομαδας για το Ευρωμπασκετ ειναι οτι ο Ζησης φταιει για ολα τα κακα της μοιρας μας, ειναι συνταξιουχος πρωην μπασκετμπολιστας αχρηστος αοσμος και ο,τι αλλο επιθετο παιρνει αλφα στερητικο thumbsup.gif
thrylos7
+άπειρο! icon_drunk.gif

Πλάκα πλάκα... ούτε ο Ιωάννου τόσο θάψιμο.... ας είναι.
mrproedros
Eurobasket 2009 Poland - Χάλκινο Μετάλλιο : Ελλάδα - Σλοβενία 57- 56 (20-9-09) το δραματικό τέλος

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
wagner love
Θα είμαι ωμός. Ντροπή του για αυτό το εμετικό -για εμένα πάντα- άρθρο

http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

Απλά να πω ότι ο κύριος αυτός, είναι όλως τυχαίως ο εκπρόσωπος τύπου του σεπκ. ο συλλογος ελληνων προπονητων καλαθοσφαιρισης ο οποιος μπορει να μην εχει εκφρασει το προβλημα του που στον παγκο καθεται ενας λιθουανος αλλα ειναι γνωστο οτι υπαρχει προβληματισμος για την κινηση της ομοσπονδιας... καλως η κακως κυριοι, ο προπονητης αυτος ειναι ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΣ. και αν φυγει θα φυγει ως τετοιος. αν μεινει κι αλλο (χλωμο το βλεπω) θα κριθει στην πορεια
a bullet for your head
QUOTE(wagner love @ Sep 21 2009, 05:37 ) *
Θα είμαι ωμός. Ντροπή του για αυτό το εμετικό -για εμένα πάντα- άρθρο

http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

Απλά να πω ότι ο κύριος αυτός, είναι όλως τυχαίως ο εκπρόσωπος τύπου του σεπκ. ο συλλογος ελληνων προπονητων καλαθοσφαιρισης ο οποιος μπορει να μην εχει εκφρασει το προβλημα του που στον παγκο καθεται ενας λιθουανος αλλα ειναι γνωστο οτι υπαρχει προβληματισμος για την κινηση της ομοσπονδιας... καλως η κακως κυριοι, ο προπονητης αυτος ειναι ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΣ. και αν φυγει θα φυγει ως τετοιος. αν μεινει κι αλλο (χλωμο το βλεπω) θα κριθει στην πορεια

Εμενα παντως η 3η θεση ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ!!!
Απεναντιας,δεδομενων των απουσιων..και της ''περιρρεουσας ατμοσφαιρας'' που ειχε δημιουργηθει..συν το γεγονος,οτι ηταν το Ευρωμπασκετ,οχι μονο των μεγαλων απουσιων,αλλα και των εκπληξεων,νομιζω οτι πιασαμε ενα πολυ μεγαλο στοχο..
Προσωπικα,ειδα μια καλυτερη Εθνικη ομαδα(Σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια και οσον αφορα την εικονα και τους γενικοτερους προσανατολισμους..)..ανεξαρτητα αν με καποια θεματα ειχα καποιες ''ενστασεις''..και καποια λαθη δεν αποφευχθηκαν..
Περαν του Χαλκινου μεταλλιου,υπηρξαν και καποια οφελη..
-Αναγεννηθηκε ο Σοφο..
-Ξαναενεργοποιηθηκε ο Ζησης..
-Σ'αυτη τη διοργανωση κερδισαμε 2 ρουκις..τους Νικ Καλαθης & Περπερογλου..
-''Εγραψε καποια χ.λ.μ. στο κοντερ'' ο Πριντεζης..
-Και το σημαντικοτερο..ο Σπανουλης ''εξοφλησε,κατι διαμαρτυρημενα γραμματια'' και απεδειξε πως μπορει να λογιζεται ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ,ΩΣ ΗΓΕΤΗΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ..

Αυτος ειναι ο εκπροσωπος τυπου του Σ.Ε.Π.Κ.??Πρωτη φορα τον ακουω τον κυριο...παντως..ο Καζλαουσκας πρεπει να εχει υπογραψει συμβολαιο με την ομοσπονδια.....ενω καποιος αλλος..κατα τα λεγομενα του κ.Βασιλακοπουλου,δεν ειχε...
a bullet for your head
Αυριο το μεσημερι ολοι στο αεροδρομιο..
http://www.sport-fm.gr/article/195912

Όλοι αεροδρόμιο!
21/09/2009, 00:19

Δεν χρειάζονται πολλά λόγια. Βασικά, δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα. Η Εθνική μας ομάδα νίκησε στον μικρό τελικό τη Σλοβενία και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας.

Τις επόμενες ημέρες θα έχουμε πάρα πολλά να πούμε για αυτή την Εθνική αλλά και γενικότερα ολόκληρο το Ευρωμπάσκετ. Τώρα, η μόνη πληροφορία που μας χρειάζεται είναι μια. Τη Δευτέρα (21/9) στις 13:20 το μεσημέρι, φτάνει στο Ελ. Βενιζέλος το τσάρτερ με τους «χάλκινους» παίκτες μας. Πρέπει να είμαστε όλοι εκεί.

Γιάννη, Γιάννη, Νίκο, Βασίλη, Νικ, Αντώνη, Γιώργο, Ανδρέα, Κώστα, Στράτο, Σοφοκλή, Κώστα σας ευχαριστούμε πολύ. Ραντεβού στο αεροδρόμιο
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.