Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
benchwarmer
QUOTE(ilpostino @ Aug 12 2009, 20:55 ) *
συμφωνω στην πιθανοτητα που δινεις στον παπανικολαου. αν και εξαρχης δεν την ειδα , για καποιους λογους , με καλο ματι την κληση του στην προετοιμασια , εντουτοις , θεωρω οτι αυτος τουλαχιστον μπορει να βγαλει 4-5 καλες φασεις σε εναν αγωνα (ισως και κατι παραπανω) σε συγκριση με καλαμποκη-τσαλδαρη, που δεν τους το χω σε τετοιο επιπεδο!

γενικα για καιμακογλου , μουδιασμενο και ψαρωμενο τον εκοψα σημερα αλλα πιστευω οτι μπορει να βοηθησει αν βοηθηθει απο τα play maker μας.

πιστευω ο γλυνιαδακης εχει σοβαρο προβαδισμα εναντι του μαυρου!


Kοιτα να δεις..
Παιχτικα τον συμπαθω παρα πολυ τον Γλυνιαδακη, κ το εχω αναλυσει απειρες φορες.
Αλλα δεν θα ειναι πολυ ισορροπημενη η 12αδα με Μπουρουση, Κουφο, Σοφο και Γλυνιαδακη μεσα (το ιδιο "προβλημα" που θα εχει και ο Ολυμπιακος φετος, αν πεις τον Κουφο Βουισιτς).

Παντως απο οτι εχω καταλαβει, 3 θεσεις παιζονται

Καλαμποκης-Τσαλδαρης
Παπανικολαου-Καιμακογλου
Μαυροκεφαλιδης-Γλυνιαδακης
qspock
Η εθνικη παρουσιασε ενα νεο, ανανεωμενο προσωπο, το οποιο αφησε πολυ καλες εντυπωσεις, αν και ο αντιπαλος ηταν ο χειροτερος δυνατος. Τα πρωτα συμπερασματα:

Στη θεση 1:
Ο Καλαθης θα ειναι μια πολυ καλη λυση στο πλει-μεικερ, αφου οχι μονο μπορει να ανταπεξελθει, αλλα εχει ολα τα φοντα να ειναι βασικοτατος, ειδικα φετος με τις απουσιες Παπαλουκα Διαμαντιδη. Ο χρονο συμμετοχης του θα ειναι μεγαλος, και καλα θα κανει να ειναι. Μιλαμε το παιδι εχει στο τσεπακι το τριμπλ νταμπλ, ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ πασερ, εχει τρομερο ρυθμο τον οποιο δινει σε ολη την ομαδα, σιγουρο κατεβασμα-κοντρολαρισμα (δε νομιζω να του κλεψανε καμια φορα τη μπαλα), ενω κλεβει συνεχεια και εξισου καλα με τους Παπαλουκα Διαμαντιδη. Του δινω πιθανοτητες να ξεκιναει ακομη και βασικος.

Γνωμη μου ειναι πως το σχημα Ζηση - Σπανουλη στις 2 θεσεις των γκαρντ "κολλαει" καπως στην επιθεση συγκριτικα με οποιοδηποτε σχημα με καλαθι. Αυτο γινεται γιατι ο Νικ ειναι καθαρο πλει μεικερ ενω οι Ζησης Σπανουλης μπορουν να παιξουν καλυτερα στο 2.

Απο κει και περα: Στο 2 υπαρχουν οι 2 παλιοι, και μετα οι Τσαλδαρης και Καλαμποκης. Ενας εκ των 2 τελευταιων ενδεχομενως να κοπει γιατι δεν εχει να προσφερει κατι παραπανω, αν και αριθμητικα, στα γκαρντ υπαρχει μεγαλο προβλημα. Πιθανως ενα πεμπτο γκαρντ να βγει απο τη χρησιμοποιηση ενος 3ριου στη θεση 2 (Περπερογλου ή Παπανικολαου).

Στο 3: Οι οποιες ανησυχιες για τη θεση αυτη προσωπικα με εκπλησουν. Μετα απο πολλα χρονια, υπαρχουν 2 καθαροτατα 3αρια (Περπερογλου, Παπανικολαου) ενω ο Καιμακογλου φαινεται να ειναι ο αντικαταστατης του Βασιλοπουλου, καθως ειναι ενα πολυ χρησιμο εργαλειο που αν συνεχισει ετσι δεν χανει τη θεση απο τη 12δα. Και ναι, μπορει να παιξει στη θεση τρια, σε αντιθεση με τον Πριντεζη ο οποιος ειναι ενα ΞΕΚΑΘΑΡΟ τεσσαρι.

Στο 4: Εδω κι αν υπαρχουν λυσεις: Ο Πριντεζης, ο Φωτσης και ο Κουφος (ο οποιος θα παιζει μαλλον παντα διδυμο με ψηλο στο 5 λογω αδυναμιας του στην αμυνα, η οποια δυστυχως παραμενει). Κανενα προβλημα...

Στο 5: Εδω ειναι η δυναμη πυρος: Μπουρουσης (ελπιζω αυτα τα ανοητα χαλαρα του χουπ να μη τα ξανακανει και σε σοβαρα παιχνιδια, τετοια ουτε σε προπονηση δεν γινονται) και ο αναγεννημενος Σχορτσιανιτης, ο οποιος σκορπαει χαμογελα με την δυναμικη του επιστροφη. Ο Γλυνιαδακης, αν και αποτελει μια σταθερη αξια συγκεκριμενων αποστολων, δυσκολα θα παραμεινει στην 12δα αφου ηδη υπαρχουν πολλες λυσεις στους ψηλους, δεδομενου οτι σαν κορμι τον αντικαθιστα και ο Κουφος. Ελπιζω μονο να του μοιαξει και σε αμυνα...

Και στον παγκο: Εκει κι αν εχουμε θετικες εντυπωσεις. Ο Κασλαουσκας φαινεται να εχει δουλεψει πολυ καλα, παρουσιαζει ενα συνολο πολυ δεμενο απο τα πρωτα κιολας φιλικα, πολυ ανταγωνιστικο, με συνεχη πιεση στην αμυνα και πολυ καλη επιθετικη αναπτυξη (στο οποιο συμβαλει τα μεγιστα η παρουσια του Καλαθη, σε συνδιασμο με την εμπιστοσυνη που του δινει ο κοουτς σε χρονο συμμετοχης).

Πρωτο δειγμα λοιπον ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΟ, και το μπασκετ που ειδαμε θεαματικο, πραγματικη απολαυση! Μενει να δουμε και τη συνεχεια με σοβαροτερους αντιπαλους και σετ παιχνιδια.

Αντε και καλη συνεχεια! wav.gif
il postino
θα κατεβασουμε καλη ομαδα στην πολωνια (θα ανεβασουμε για την ακριβεια) αλλα εχω να τονισω καποια μελανα σημεια.

εχω ξαναπει οτι φοβαμαι την απειρια της ομαδας αυτης , ειδικα στη γραμμη των ψηλων μας αλλα και γενικοτερα. μονο σπανουλης , ζησης , φωτσης εχουν εμπειρια και μαλιστα στην πρωτη γραμμη και λιγοτερο ο σοφο , ο οποιος οντως , σε καποιο βαθμο , δειχνει σιγουρα ανανεωμενος. η απειρια κοστιζει μετα τη φαση των ομιλων , αλλα και στους ομιλους σε ενα κρισιμο ματς. ιδωμεν!

για μια ακομα φορα δεν εχουμε περιφερειακο σουτ (σαφως και δε λεει τιποτα το σημερινο). ισως ειμαστε χειροτεροι φετος απο καθε αλλη φορα. δεν παρασυρομαι απο την αστοχια σημερα , αλλα δε βλεπω καποιον να μας ξεκολαει με το σουτ του. χασαμε το καλο σουτ του ΔΔ και προσθεσαμε τον καλαθη , ο οποιος αυτη τη στιγμη δεν το χει! σε 1-2 σεζον ισως το αποκτησει αν δουλεψει , αλλα τωρα ...γιοκ! μενει ο ζησης λοιπον και μονο , αντε και λιγο ο περπε. ειμαστε λιγοι σε αυτον τον τομεα δυστυχως.

σε πρωτη φαση αυτα τα 2 αδυνατα σημεια διακρινω και , οπως και να χει , αποτελουν σημαντικες ελλειψεις προς το παρον.

παρολαυτα , ειμαι αρκετα αισιοδοξος και πιστευω ακραδαντα οτι θα παμε καλα , το ποσο καλα......
GMlls
η ρουμανία ήταν επιπέδου α2.

απο τους παίχτες μου άρεσε ο Καιμακόγλου που πιστεύω οτι θα είναι Πολωνία και οι τρεις μικροί. απο τους ψηλούς ο γλυνιαδάκης νομίζω οτι φέτος με τον αδύνατο...σόφο και τον κουφό δεν χωράει στο ρόστερ.

ο καλάθης ταιριάζει ακριβώς στο στυλ του ομπράντοβιτς. νομίζω οτι θα έχει πρόβλημα να μαρκάρει δυνατούς αντιπάλους. έχει μεγάλο πλεονέκτημα το ύψος 1.97 του για άσσος και είναι έξυπνος παίχτης. για την ηλικία του είναι πολύ καλός. όπως φένεται θα πάρει μεγάλο χρόνο συμμετοχής. δεν μου άρεσε ο τρόπος που σουτάρει, αν και είχε καλά ποσοστά στο κολέγιο. αντε να τον δούμε με κανένα δυνατό αντίπαλο στα επόμενα φιλικά γιατί θα είναι βαρόμετρο.
il postino
QUOTE(benchwarmer @ Aug 12 2009, 22:03 ) *
Kοιτα να δεις..
Παιχτικα τον συμπαθω παρα πολυ τον Γλυνιαδακη, κ το εχω αναλυσει απειρες φορες.
Αλλα δεν θα ειναι πολυ ισορροπημενη η 12αδα με Μπουρουση, Κουφο, Σοφο και Γλυνιαδακη μεσα (το ιδιο "προβλημα" που θα εχει και ο Ολυμπιακος φετος, αν πεις τον Κουφο Βουισιτς).

Παντως απο οτι εχω καταλαβει, 3 θεσεις παιζονται

Καλαμποκης-Τσαλδαρης
Παπανικολαου-Καιμακογλου
Μαυροκεφαλιδης-Γλυνιαδακης


οσο και να μη στεκει μπασκετικα , μη σου φανει περιεργο αν παπανικολαου-καιμακογλου ταξιδεψουν και καλαμποκης-τσαλδαρης μεινουν να συμφωνησουν με καμια ομαδα ( δεν εχει κλεισει ο καλαμποκης καπου ,νομιζω).

κατι που κοιτανε οι προπονητες σε αυτο το επιπεδο , ειναι το τι μπορει να προσφερει καποιος μεσα σε 10 μερες. αυτη τη στιγμη ο μικρος ερχεται με φορα απο τις μικρες εθνικες , σημερα πχ εκανε την ταπα του , εβαλε το τριποντο και γενικοτερα δεν ηταν καθολου ψαρωμενος. παιζει με τον αερα του πρωταγωνιστη ολου του καλοκαιριου και εχει αγνοια κινδυνου. αυτος λοιπον εχει περισσοτερες πιθανοτητες να βγαλει κατι καλο σε σχεση με καλαμποκη-τσαλδαρη , οπου αν ενας εκ των δυο ταξιδεψει ειναι πιθανο να νοικιασει την ακρη του παγκου και να συνεχισει μια κακη συνηθεια των εθνοκοουτς να παιρνουν 12 παικτες και να χρησιμοποιουν τους 10-11! αυτη τη φορα οποιος επιλεγει πρεπει αν ειναι μαχιμος. θελουμε φασεις απο ολους και ο μικρος καποιες φασεις θα στις κανει!
Green Warrior
QUOTE(gallistis @ Aug 12 2009, 17:44 ) *
ενταξει,οι ρουμανοι δεν ειναι κατι σπουδαιο.μεταξυ μας αν παιζαμε,πιο δυνατο θα ηταν το τεστ.αλλα καποια συμπερασματα βγαινουν.ο καλαθης ξερι πολυ μπασκετ,ο σχορτσιανιτης αδυνατισμενος σκιζει,ο κουφος μεγαλο ταλεντο

p.s ο γερασιμος τζακης και ο μουρεσαν που ειναι;



Από τους λίγους είσαι που τον θυμούνται. Ο Έλληνας της εθνικής Ρουμανίας που έπιαξε κάμποσα χρόνια στον Απόλλωνα thumbsup.gif
GMlls
QUOTE(qspock @ Aug 12 2009, 22:04 ) *
Κουφος (ο οποιος θα παιζει μαλλον παντα διδυμο με ψηλο στο 5 λογω αδυναμιας του στην αμυνα, η οποια δυστυχως παραμενει)


δεν μπορώ να καταλάβω τη συμβαίνει με αυτό. ένα χρόνο στη γιούτα και δεν έχει βελτιωθεί αμυντικά. μου έκανε εντύπωση και μένα. πήδαγε σε λάθος χρόνο στην άμυνα.
nikefalin
Ανταπόκριση από ΟΑΚΑ


Τέστ ανετοιμότητας το σημερινό. Ευκαιρία για ξεμούδιασμα , όπως και το χτεσινό , να δούμε κάποιες ιδέες και για τη γενική αγωνιστική φιλοσοφία και για τις ειδικές περιπτώσεις.

Συμφωνώ με benchwarmer στις μονομαχίες για 3 θέσεις, έτσι μου φαινονται και μένα, αλλά με τον απρόβλεπτο παράγοντα κάποιου τραυματισμού μπορεί να αλλάξει.

- ο Παπανικολάου παίζει με κεκτημένη , δείχνει πιο λυμένος από τους υπόλοιπους. Αλλά το παλικάρι καλοκαιριάτικα θέλει να τρελάνει τους Διαμανίδηδες που παίρνουν αβέρτα παίκτες στις θέσεις του.

- Μπορεί στο γήπεδο να μην είχαμε Μουρεσάν , αλλά είχαμε το αντίπαλο δέος του , τον Χρήστο Τσέκο ( λες και τον περίμενε ). Παντως οι Ρουμάνοι έχουν παράδοση στους βροντόσαυρους, αυτό το παλικαράκι ο Ντραγκούσιν , κοντά στα 2.20!

- ο Καλάθης για πρώτο τέστ έδειξε καταπληκτικό court vision, ταχύτητα, ικανότητα στο tranzition. Επίσης έδειξε απειρία στις εκτελέσεις των drive και δεν έδειξε καθόλου με ποιό τρόπο σουτάρει από μακριά. Πιθανόν να το δούμε σε κάποιο άλλο παιχνίδι , μιας και το θέμα μακρινά σουτ θα μας προβληματίσει και φέτος.

- Ο Σόφο άκουσε μόνο καλά λόγια για την σωματική του μεταμόρφωση. Από κοντά δείχνει πιο ελαφρύς από την Ιαπωνία , περίπου όσο ήταν στον Ηρακλή, αλλά πιο γραμωμένος. Αγωνιστικά λίγο βαρύς , αλλά με μεγάλη θέληση. Θα δούμε αγώνα με αγώνα πως θα στρώσει.

- Ζησης και Σπανούλης έχουν να παίξουν μαζί ως 5δατοι από το 2002. Θέλουν αγώνες για να στρώσουν. ο Ζήσης δείχνει την γνωστή ωριμότητα αλλά με βαριά πόδια ακόμα.

- Καλαμπόκης εγγύηση για λίγα και καλά. Σκυλί στην άμυνα , έτοιμος να δώσει λύσεις και μπροστά.

- Πέρπε : Επιθετικά δεν τράβηξε, και αυτός δείχνει βαρύς ακόμα , λογικό βέβαια.

- Πρίντεζης, δυνατό σημείο το ρημπάουντ και η ταχύτητα, υστερεί στο "3". Καλύτερα σαν 4.

- Φώτσης, θα ρολάρει στην ώρα που πρέπει,είναι πλέον έμπειρος και ξέρει να διαχειριστεί τον εαυτό του.

- Μπουρούσης : μπήκε χαβαλετζίδικα και λίγο υποτιμητικά προς τον αντίπαλο. Μιλαγε και στους διαιτητές χωρίς λόγο...λίγο χαλινάρι τώρα που ναι νωρίς.

- Κουφός , έχει δυναμώσει , πατά γερά αλλά δείχνει ακόμα σαν ρούκι. Θα βοηθήσει πάντως αποτελεσματικά στους "διαδικαστικούς " πρώτους αγώνες με Σκόπια και Ισραήλ με την ευχέρεια στο σκορ.

- Καιμακόγλου , θα είναι πάντα εκεί έτοιμος να προσφέρει σε οτιδήποτε του ζητηθεί. με αυτόν στο "3" χάνουμε σε ταχύτητα , κερδίζουμε σε τραχύτητα και δύναμη.

- Η Ρουμανία δεν κάνει διακοπές btw. Παίζει το σάββατο στην Κύπρο επίσημο αγώνα για τη Β κατηγορία , οπότε ναι μεν χαμηλή δυναμικότητα , αλλά και για αυτούς το φιλικό είχε σημασία.

Για ασφαλή πάντως συμπεράσματα θα περιμένουμε σίγουρα το Ακρόπολις, αλλά και πάλι ο Γιόνας είπε σήμερα πως πέρα από τα φιλικά στο Μάριμπορ στο τέλος του μήνα ψάχνουμε και για ένα αμόμη εως το τζάμπολ. Τα αγωνιστικά σχήματα θα εναλλάσονται , οι παίκτες θα παίρνουν χρόνο συμμετοχής.

τώρα έχουμε μπροστά μας την Πεμπτη και την Παρασκευή με Λετονία και Σερβία.
Dwyane ''the flash'' Wade
θα συμφωνησω κι εγω πως μετα το ακροπολις θα βγουνε πιο ασφαλη συμπερασματα οπως καθε χρονο αλλωστε.
εγω προσωπικα περιμενω πολλα απο τους κουφο και καλαθη.
το σουτ θα ειναι και φετος προβλημα αλλα ισως να μπορεσουμε να το καλυψουμε.
πολλα θα εξαρτηθουν και απο την αποδοση των γκαρντ.
PanosIlio
Καταρχάς το χθεσινό φιλικό ήταν ακριβώς για το λόγο που διαφημίστηκε, ήταν τα αποκαλυπτήρια της Εθνικής.

Τα φιλικά αυτά τα δύο τα συγκεκριμένα με τη Ρουμανία απλά έγιναν για να δει ο κόσμος την νέα ομάδα και να δει το προπονητικό team αν μπορεί η ομάδα να εφαρμόσει μέσα στο γήπεδο αυτά που έχουν στο μυαλό τους. Και φυσικά όλα αυτά με έναν εύκολο αντίπαλο γιατί πολύ απλά κανένας δεν θέλει σκοτούρες και μουρμούρες στο κεφάλι ακόμα δεν άρχισαν tongue.gif

Η Εθνική είναι πιο γρήγορη, πιο φρέσκια, το ίδιο πιεστική στην άμυνα με κάποια καινούργια στοιχεία και παρατήρησα πως στο 5 εναντίον 5, εάν δεν βγει ο αιφνιδιασμός (έχω την εντύπωση πως η ομάδα θα προσπαθεί να βγάζει αιφνιδιασμούς και μετά από καλάθι), έχουμε αρκετά καλύτερο passing game και μάλιστα αρκετά γρήγορη εναλλαγή της μπάλας με ωραίες συνεργασίες και αυτό μου άρεσε πολύ.

Όσον αφορά τους παίκτες τα έχετε αναλύσει όλα πιστεύω και για να κάνω μια πρόβλεψη νομίζω πως η χθεσινή 12άδα θα είναι και αυτή που θα πάει Πολωνία.

Ο Γλυνιαδάκης απλά δεν χωράει, ο Μαυροκεφαλίδης μάλλον χάνει τη θέση από Καϊμακόγλου απλά και μόνο επειδή ο Καϊμακόγλου μπορεί να παίξει και στο 3 και νομίζω πως ο Καζλάουσκας θα θέλει όλα του τα 4άρια να παίζουν και στο 3 και ο Καϊμακόγλου μπορεί να το κάνει καλύτερα και από τον Φώτση και από τον Πρίντεζη και ο Τσαλδάρης μπορεί να φάει τη θέση ή του μικρού του Παπανικολάου ή του Καλαμπόκη αν το πρόβλημα στο σουτ συνεχιστεί. Και αν είναι καποιανού τη θέση να πάρει θα έδινα 70-30 να πάρει του Καλαμπόκη.

Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτός ο Παπανικολάου πραγματικά πολύ έτοιμος παίκτης. Μπορεί να είναι η κεκτημένη ταχύτητα, μπορεί να είναι αυτό που διάβασα πιο πάνω πως θέλει να δείξει κάτι στον Άρη αλλά αυτό το παιδί θα πάει πολύ ψηλά και το κράξιμο που έχει να φάει ο Ματζόν θα είναι τόσο μεγάλο εάν δεν τον χρησιμοποιεί που θα τον τρέχουν οι Αρειανοί (και όχι μόνο)
Timemaster
μόλις είδα και εγώ το ματς της εθνικής...

οι εντυπώσεις μου είναι:

θετικά:
ομάδα όπου οι 11 από τους 12 παίχτες μπορούν να παίξουν πάνω από μία θέση...
όπου με σχήμα 3 ψιλών βγάζει πολλές παγίδες στην άμυνα με τους ψιλούς να μαρκάρουν έξω και να αλληλοκαλύπτονται.
πιεστική άμυνα κυρίως στην περιφέρεια και διάθεση για τρέξιμο...

Βλέπουμε αιφνιδιασμούς να τους τελειώνουν οι ψιλοί.
πολλές διεισδύσεις και καλή κυκλοφορία της μπάλας που δημιουργούν ελεύθερα τρίποντα (άστοχα ελεύθερα τρίποντα)

αρνητικά:
κακή συνεργασία ανάμεσα στους πύργους της εθνικής μερικές φορές
η μπάλα να κολλάει σε αιφνιδιασμούς και να γίνονται κακές επιλογές και τελειώματα (δεν έχουν ακόμα αφομοιώσει το πως να τρέχουν)
ο Σπανούλης να κάνει πολλές φορές κατάχρηση της ντρίπλας.
πολλά άστοχα αμαρκάριστα σουτ και κακή ψυχολογία στο σουτ (διστάζανε)


Καλάθης και Παπανικολάου να παίζουν χωρίς άγχος, με τσαμπουκά σαν να είναι 28χρονοι.
Κουφός με πολύ καλή τεχνική αλλά ακόμα κουμπωμένος ειδικά στην αρχή αλλά όσο περνούσε η ώρα έδινε και περισσότερη ενέργεια..
Σοφοκλής βγαλμένος από τα παλιά όμως χωρίς να αξιοποιήται καλά.
Πρίντεζης,Φώτσης,Καιμακόγλου καλοί αμυντικά αλλά με αδυναμία στο σουτ και με πολύ χρόνο σε θέση 3 που δε φαίνεται να τα καταφέρνουν καλά.
Ο Μπουρούσης μου φάνικε σαν να το παίζει βεντέτα και να παίζει βαριεστημένα.
Σπανούλης και Ζήσης χωρίς κάτι διαφορετικό από όσα ξέρουμε ώριμοι αποτελεσματικοί.
Καλαμπόκης απλά ένα εργαλείο.Καλός στην άμυνα αλλά στην επίθεση δεν φάνηκε καθόλου..ενώ μου άρεσε που συνέχεια έκανε υποδείξεις στους μικρούς.
Περπέρογλου, βαρύς,κρύος χωρίς καλή ψυχολογία αλλά έχει αφομοιώσει καλά το παιχνίδι της Ελλάδας.


αγαπημένο σχήμα με Καλαθη,Σπανούλη,Παπανικολάου,Καιμακόγλου,Σ
χορτσιανίτη.

αν δε υπάρξει τραυματισμός νομίζω πως αυτή θα είναι και η ομάδα της Πολωνίας εκτός και αν τα τρίποντα συνεχίσουν να μη μπαίνουν οπότε βλέπω Τσαλδάρη αντί για Καλαμπόκη.



SG3ptshooter
Αν αποφάσιζα θα έκοβα Γλυνιαδάκη και Μαυροκεφαλίδη πρώτα γιατί οι 3 που έχει ο καθένας μπροστά του είναι καλύτεροι κατά την άποψή μου. Έπειτα πάλι πολλοί μου φαίνονται οι έξι ψηλοί και θα έκοβα τον Καϊμακόγλου, παρότι μου είναι συμπαθής. Ο Φώτσης ο αρχηγός, ο Μπουρούσης από πολύ καλή σεζόν είναι απολύτως σίγουροι. Το ίδιο και ο Σόφο που πάει για πολλοστή φορά να επανακάμψει και γιατί έχει προϋπάρξει στην ομάδα. Το ίδιο και ο Πρίντεζης. Ο Κουφός ως πολύ ταλαντούχος επιθετικά νεαρός ΝΒΑερ εντάσσεται στο υποθετικό μου ροτέισον τελευταίος στα ψηλά, αλλά πάνω από τον Καϊμακόγλου, που αφήνω εκτός.
mrproedros
&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />


Φιλικό : Εθνική Ανδρών - Ρουμανία 102-57 (12-8-09) Highlights
GMlls
Του Γιώργου Κογκαλίδη
18/08/2009 (23:45)

Sample ImageΔεν περιμένατε να αρκεστούμε στις δηλώσεις που μοίρασε η ομοσπονδία, αναφορικά με το φιλικό κόντρα στη Σερβία, στο οποίο (δεν) κρατήθηκε σκορ. Δεν έχει καμία αξία το αποτέλεσμα, ούτε το γεγονός ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε με 11 πόντους διαφορά. Σημασία έχει τι έκαναν οι διεθνείς μας πάνω στο παρκέ, απέναντι σε μια πολύ σκληρή ομάδα, που έχει διάθεση να τρέξει, να πιέσει, να… παίξει ξύλο, να "πουλήσει ακριβά το τομάρι της…

Ξεκινώντας από την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, ξεχώρισε η τριπλέτα Έρτσεγκ, Τρίπκοβιτς, Τέπιτς. Ήταν το "τρίγωνο" που λειτούργησε εξαιρετικά για τη Σερβία, οι παίκτες που έκαναν τα πάντα πάνω στο παρκέ.

Πάμε στα δικά μας παιδιά:
Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν κορυφαίος σκόρερ για την Εθνική. Σε αντίθεση με τα ματς κόντρα στη Ρουμανία (ο Καζλάουσκας είχε παράπονα από την παρουσία του) έδειξε πολλά πράγματα πάνω στο παρκέ, πήρε επάνω του το σκοράρισμα και αποτέλεσε σημείο αναφοράς του αγώνα.

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο κορυφαίος ψηλός, σε άμυνα και επίθεση. Με τα ριμπάουντ του, με τα τρίποντά του, παίζοντας πλάτη, έκανε τα πάντα. Πολύ καλός ήταν και ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης, ο οποίος έπαιξε πολύ ξύλο απέναντι σε σκληρούς αντιπάλους. Έδειξε πως δεν διστάζει να θυσιαστεί, να αναλωθεί για την Εθνική και ίσως να... μπέρδεψε την τράπουλα, σχετικά με τις αποχωρήσεις. Ίσως...

Ο Αντώνης Φώτσης ήταν σταθερός, ενώ ο Κώστας Κουφός είχε πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, ειδικά στην άμυνα. Στο δεύτερο... σοβαρεύτηκε, ήταν πολύ καλός κοντά στο καλάθι και άλλαξε τις εντυπώσεις. Ο Νικ Καλάθης δεν βρέθηκε στην καλύτερη βραδιά του, όμως κάποιες μεμονωμένες ενέργειες έδειξαν πως αρχίζει να αντιλαμβάνεται περισσότερο τον ρόλο του στην ομάδα, αρχίζει να ενσωματώνεται. Ο Δημήτρης Τσαλδάρης ήταν πάρα πολύ καλός. Πέτυχε κάποια μακρινά σουτ, κατέβασε μπάλα, αλλά κυρίως έπαιξε άμυνα. Από τους κορυφαίους.

Αφήσαμε επίτηδες τελευταίο τον Κώστα Παπανικολάου. Έπαιξε λίγο, αλλά ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ. Έχει απίστευτη εμπιστοσύνη στον εαυτό του και με αυτή την ενέργεια που βγάζει στο παρκέ, τις φάσεις, τις κινήσεις, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κοπεί.

Έτοιμοι όταν πρέπει

Ο Γιόνας Καζλάουσκας αμέσως μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης δήλωσε: "Ήταν ένα σοβαρό παιχνίδι, ένα πολύ δυνατό τεστ απέναντι σε έναν σοβαρό αντίπαλο. Προσπαθήσαμε να παίξουμε δυνατά, αλλά δεν ήταν όλοι σε καλή κατάσταση. Είμαι ευχαριστημένος από αυτό που παρουσιάσαμε και στο επίπεδο το οποίο αγωνιστήκαμε.



Στις αλλαγές κάποιες φορές "χανόμαστε" στην άμυνα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η επικοινωνία στο παρκέ. Έχουμε πολύ καιρό και πολλά παιχνίδια για να το διορθώσουμε. Κάναμε τη βασική δουλειά και τώρα πρέπει να δούμε τις λεπτομέρειες, που είναι πολύ βασικές.

Ήταν μια ευκαιρία για ένα καλό τεστ, μια διαφορετική καλή "προπόνηση". Δοκιμάσαμε σχήματα, είδαμε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο και συνεχίζουμε. Έχουμε πολύ δρόμο, έχουμε μια σειρά δυνατών φιλικών, που θα μας βοηθήσουν σημαντικά στην προετοιμασία μας, ώστε να είμαστε έτοιμοι εκεί που πραγματικά μετράει: Στο τζάμπολ του Ευρωμπάσκετ".

Εκτός 12άδας έμεινε ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης (δεν υπήρχε λόγος να καταπονηθεί, αφού πρόσφατα υπέστη ένα μικρό διάστρεμμα) και οι Καϊμακόγλου - Καλαμπόκης (πρώτος υποψήφιος για... αποχώρηση).
Ευμένης
Σπανούλης, Ζήσης, Καλάθης, Περπέρογλου, Πρίντεζης, Μπουρούσης, Σχορτσιανίτης, Φώτσης μοιάζουν σίγουροι με τα ως τώρα δεδομένα. Λέτε να προτιμηθεί Γλυνιαδάκης αντί Κουφού ή να τους πάρει και τους δύο; Επίσης φαίνεται και ο Παπανικολαόυ με τον Τσαλδάρη να κερδίζουν θέση. Έτσι φαίνεται να κλείνει η 12άδα και το ερώτημα που μένει είναι ίσως Γλυνιαδάκης και ΚΟυφός ή ένας από αυτούς (ποιόςwink.gif και κάποιος άλλος (πχ Καϊμακόγλου);
T.W.Is.M.
QUOTE(Ευμένης @ Aug 19 2009, 10:41 ) *
Σπανούλης, Ζήσης, Καλάθης, Περπέρογλου, Πρίντεζης, Μπουρούσης, Σχορτσιανίτης, Φώτσης μοιάζουν σίγουροι με τα ως τώρα δεδομένα. Λέτε να προτιμηθεί Γλυνιαδάκης αντί Κουφού ή να τους πάρει και τους δύο; Επίσης φαίνεται και ο Παπανικολαόυ με τον Τσαλδάρη να κερδίζουν θέση. Έτσι φαίνεται να κλείνει η 12άδα και το ερώτημα που μένει είναι ίσως Γλυνιαδάκης και ΚΟυφός ή ένας από αυτούς (ποιόςwink.gif και κάποιος άλλος (πχ Καϊμακόγλου);


Αν δω Γλυνιαδακη αντι Κουφου στη 12αδα της εθνικης, θα πιστεψω τα παρακατω:
α)ο Καζλαουσκας εχει το συνδρομο σερ Αλεξ, κοινως τα χει χασει τελειως
β)την επιλογη την κανουν αλλοι που δεν εχουν σχεση με το αθλημα
γ)το μπασκετ παιζεται σε ρινγκ και οχι σε παρκε

Οντως οι παιχτες που λες μοιαζουν σιγουροι κι εγω θα εβαζα και τον Κουφο. Μενουν 3 θεσεις και πιστευω οτι τη μια θα την παρει ο Παπανικολαου. Για τις αλλες 2 βλεπω να κοβεται ενας απο Τσαλδαρη, Καλαμποκη, Καιμακογλου. Θα ελεγα οτι οι 2 πρωτοι ισως να εχουν προβαδισμα για το μονο λογο οτι με 4 γκαρντ δυσκολα να βγει ολοκληρο το τουρνουα. Ειδικα οταν οι γκαρντ αποδεδειγμενα πρωτης διαλογης ειναι 2(ασχετα αν στην πορεια ο Καλαθης ή καποιος αλλος κανει καλο Ευρωμπασκετ).
zarko78
Σήμερα έχει κόντρα Σχορτσανίτη-Καμπάλα. Την περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον. Μακάρι να τους αφήσουν οι διαιτητές να δούμε πολύ ξύλο!
nikefalin
QUOTE(zarko78 @ Aug 20 2009, 13:09 ) *
Σήμερα έχει κόντρα Σχορτσανίτη-Καμπάλα. Την περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον. Μακάρι να τους αφήσουν οι διαιτητές να δούμε πολύ ξύλο!


Πόσοι απο δω θα πάνε ΟΑΚΑ ? Ήδη γνωρίζω για 2-3 !
rchos
μαλλον οι τρεις σωματοφυλακες του φορουμ απο τα παλια θα κανουν εμφανιση στο οακα μετα απο καιρο μαζι!

οσοι καταλαβατε ποιοι ειναι αυτοι καταλαβατε! wink.gif wink.gif


nikefalin θα σε δουμε εκει υποθετω.
nikefalin
QUOTE(rchos @ Aug 20 2009, 14:31 ) *
μαλλον οι τρεις σωματοφυλακες του φορουμ απο τα παλια θα κανουν εμφανιση στο οακα μετα απο καιρο μαζι!

οσοι καταλαβατε ποιοι ειναι αυτοι καταλαβατε! wink.gif wink.gif


nikefalin θα σε δουμε εκει υποθετω.


στις γνωστές θέσεις...εσύ πήρες ποτέ την ταυτότητα ? ή είσαι ακόμα με τη στρατιωτική ?
apkat
Χα..Θα ναι και ο αναζ;;Γουσταρω..Παρεπιπτοντως εγω κερδισα και εισιτηρια μεσω superbasket για το αυριανο ματς με Σερβια.

A επισης τα παιδια πρεπει να μενουν στο Καραβελ.Τωρα κατεβηκα να παρω καφε και επεσα πανω σε Μαυροκεφαλιδη Γλυνιαδακη.
nikefalin
QUOTE(apkat @ Aug 20 2009, 15:55 ) *
Χα..Θα ναι και ο αναζ;;Γουσταρω..Παρεπιπτοντως εγω κερδισα και εισιτηρια μεσω superbasket για το αυριανο ματς με Σερβια.

A επισης τα παιδια πρεπει να μενουν στο Καραβελ.Τωρα κατεβηκα να παρω καφε και επεσα πανω σε Μαυροκεφαλιδη Γλυνιαδακη.

ωραία, έτσι να μαζευομαστε !
rondo13
Εισιτήρια θα έχει κανονικά στα εκδοτήρια του ΟΑΚΑ ?
kaukasios
QUOTE(apkat @ Aug 20 2009, 15:55 ) *
Χα..Θα ναι και ο αναζ;;Γουσταρω..Παρεπιπτοντως εγω κερδισα και εισιτηρια μεσω superbasket για το αυριανο ματς με Σερβια.

A επισης τα παιδια πρεπει να μενουν στο Καραβελ.Τωρα κατεβηκα να παρω καφε και επεσα πανω σε Μαυροκεφαλιδη Γλυνιαδακη.

τι ωρα ειναι ο αγωνας?το δειχνει καποιο καναλι?
nikefalin
QUOTE(kaukasios @ Aug 20 2009, 16:14 ) *
τι ωρα ειναι ο αγωνας?το δειχνει καποιο καναλι?

9,45
leonkalf
Στη ΝΕΤ είναι το ματς, 9:45
kaukasios
QUOTE(leonkalf @ Aug 20 2009, 17:12 ) *
Στη ΝΕΤ είναι το ματς, 9:45

pali καλα που εισαι και εσυ γιατι αν περιμενα απο τον nikefalin!!!!!! tongue.gif tongue.gif
nikefalin
QUOTE(kaukasios @ Aug 20 2009, 17:31 ) *
pali καλα που εισαι και εσυ γιατι αν περιμενα απο τον nikefalin!!!!!! tongue.gif tongue.gif


στα παιχνίδια της Εθνικής συνήθως είμαι μέσα δεν αντέχω τους τηλεοπτικούς σχολιαστές της ΕΡΤ και στα φιλικά δεν μεταδίδουν οι ραδιοσταθμοί. smiley.gif

aegeansheed
QUOTE(zarko78 @ Aug 20 2009, 11:09 ) *
Σήμερα έχει κόντρα Σχορτσανίτη-Καμπάλα. Την περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον. Μακάρι να τους αφήσουν οι διαιτητές να δούμε πολύ ξύλο!


Κι εγώ περίμενα να τον δω ξανά σε παρκέ. Δυστυχώς τώρα που γράφω (3ο δεκάλεπτο) φαίνεται να το έχει ξεχάσει λίγο το άθλημα. Μετά βίας βρίσκει σίδερο στα σουτ, εμφανώς αδυνατισμένος και δείχνει να κουράζεται αρκετά στο μαρκάρισμα του Σχορτσιανίτη. Λιγότερο τρομερός με μαλλιά πάντως! icon_bored.gif
vastravoud
Νομιζω οι σίγουροι είναι:

1. Σπανουλης
2. Ζήσης
3. Καλάθης
4. Περπέρογλου
5. Πρίντεζης
6. Φώτσης
7. Μπουρουσης
8. Κουφος
9. Σχορτσιανίτης

Με αυτούς βγαίνει σχετικά καλά το rotation, και οι 3 συμπληρωματικοι παίκτες απλά θα συμπληρωσουν τη 12αδα, χωρίς πολύ χρονο συμμετοχής.
red pyramid88
80-52 λοιπόν.

-Καταρχάς, στο μάτς φάνηκε εύκολα η διαφορά ποιότητας των 2 ομάδων όχι μόνο ατομικά αλλά και ως σύνολο. Οι Λετονοί σπάνια τροφοδοτήσαν σωστά τους ψηλούς τους, ειδικά τον Biendris, και ειδικά οι guard με το ζόρι δημιουργούσαν κάποια φάση ώστε να τραβήξουν κάποιο αντίπαλο και μείνει ελεύθερος είτε κάποιος στη περιφέρια είτε στο καλάθι.

-Με βάση όσα γράφτηκαν πριν, πιστεύω εξηγείται και η πολύ καλή απόδοση (στην επίθεση) τόσο του Κουφού όσο και του Σχορτσιανίτη. Ο Biendris με τα χίλια ζόρια πάλευε μόνος του σε κάποια φάση. Μάλιστα, το όλο θέαμα μου θύμισε και μία κουβέντα στο φόρουμ για το πόσο σημαντικοί είναι οι καλοί άσσοι, αν τη θυμάται κανείς ακόμη...

-Για τους υπόλοιπους παίκτες της εθνικής δεν νομίζω πως ξεχώρισε κανείς πέρα απο τον Καλάθη, με τη καλή έννοια, όλοι δηλαδή δώσανε απο λίγο και έτσι δημιουργήθηκε η διαφορά.

-Γενικότερα πάντως, αν και το μάτς δε μπορώ να το θεωρήσω σοβαρό δείγμα, γούσταρα αυτό που είδα, ειδικά σε σχέση με το...πράγμα που βλέπαμε να παίζει η Ελλάδα στις 2 τελευταίες διοργανόσεις. Και πιστεύω πως το γεγονός ότι δεν είμαι φαν-πορωμένος με αυτή την ομάδα κάνει τη γνώμη μου και λίγο αντικειμενική στο ζήτημα. Για να δούμε τι θα γίνει με τη Σερβία smile.gif
GMlls
ΕΛΛΑΔΑ- ΛΕΤΟΝΙΑ 80-52
Του Κώστα Ευαγγελόπουλου
20/08/2009 (23:31)

Με μια λέξη, εξαιρετική…
Κριτήριο δεν αποτελεί η έκταση του σκορ, αλλά αν μη τι άλλο το αποψινό δείγμα γραφής της Εθνικής ομάδας αποδεικνύει πως υπάρχει προοπτική, υπάρχουν οι δυνατότητες προκειμένου να προκύψει κάτι καλό… Το ταλέντο άλλωστε περισσεύει στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που στη δική του πρεμιέρα στο "διεθνούς τουρνουά" νίκησε πολύ εύκολα τη Λετονία με 80-52. Σίγουρα χρειάζεται πολύ δουλειά ακόμη, αλλά η εικόνα ήταν πειστική...

Η άμυνα παραμένει το σήμα κατατεθέν, αλλά το σημείο που θα κρατήσουμε από την εικόνα της Εθνικής στο πρώτο μέρος, ήταν η απόδοση της στο "5-5". Απέναντι στην οργανωμένη άμυνα της Λετονίας το συγκρότημα του Γιόνας Καζλάουσκας πήρε άριστα, με εξαιρετικό "πάσινγκ γκέιμ" και καλά ποσοστά στα σουτ μακριά, αλλά και κοντά στο καλάθι. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβαλε στους σκληροτράχηλους Λετονούς 45 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έχοντας μόλις 3/3 αιφνιδιασμούς. Κάτι που λέει από μόνο του πολλά αναφορικά με την απόδοση των διεθνών απέναντι σε οργανωμένη άμυνα.
Το δεύτερο σημείο αναφοράς στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν η απόδοση του Νικ Καλάθη. Τι έκανε; Οργάνωσε με μαεστρία, αποφεύγοντας τα λάθη, είχε 12 πόντους με δύο τρίποντα και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος σε αυτό το διάστημα.

Η Εθνική μας προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 26-12, η απόδοση της έπεσε λίγο στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά μετά το 15ο λεπτό ανέβασε ταχύτητα και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-27.
Η Εθνική ήταν σταθερή στο τρίτο δεκάλεπτο. Έχοντας σε καλή βραδιά τον Γιάννη Μπουρούση, τον Νίκο Ζήση, τον Κώστα Κουφό και τον Γιώργο Πρίντεζη και παράλληλα κρατώντας τους Λετονούς χαμηλά στο σκορ, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα να προηγηθεί με 68-40.
Στην τέταρτη περίοδο και αφού η διαφορά για την Εθνική "έπαιζε" κοντά στους 30 πόντους, ο Γιόνας Καζλάουσκας βρήκε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει και σχήμα με τρεις "κοντούς" (Καλάθης, Τσαλδάρης, Καλαμπόκης), αφήνοντας στην άκρη τα πιο ψηλά σχήματα με τον Πρίντεζη, τον Καϊμακόγλου και τον Περπέρογλου στη θέση "3".
Το τελικό 80-52 ήρθε με συνοπτικές διαδικασίες και με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να συνεχίζει να αφήνει υποσχέσεις, αν και θα πρέπει να περιμένουμε και τα πιο δυνατά φιλικά τεστ…
Ο Γιόνας Καζλάουσκας άφησε εκτός δωδεκάδας τους Κώστα Παπανικολάου, Ανδρέα Γλυνιαδάκη και Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 45-27, 68-40, 80-52.
ΕΛΛΑΔΑ (Καζλάουσκας): Ζήσης 10, Σπανούλης 10, Τσαλδάρης 2, Φώτσης 4, Μπουρούσης 5 (1), Καλάθης 16 (2), Περπέρογλου 8, Κουφός 9, Πρίντεζης 4, Σχορτσιανίτης 9, Καλαμπόκης 1, Καϊμακόγλου 2.
ΛΕΤΟΝΙΑ (Κεζμούρα): Βάλτερς 8 (1), Στάλμπερκς 2, Γιανισένοκς 2, Μπιετρίνς 12, Καμπάλα 9, Μπλουμς 5 (1), Σκέλε 2, Χελμάνις, Μπερζίνς 7 (1), Βιτόλς 3 (1), Φρεϊμάνις 2.
CrossoverOnE
Ειναι η ιδεα μου οτι ο Μπουρουσης και σημερα και με τη Ρουμανια και κυριως στις αρχες των παιχνιδιων ειναι υπερβολικα χαλαρος κ λιγο στα @@ του;Ωραια το πηγαμε και σημερα με εξαιρεση την κοιλια στο πρωτο μισο της 2ης περιοδου και τα χαμενα αμυντικα ριμπαουντ.Το σουτ θεωρω οτι ανεκαθεν ηταν αδυνατο σημειο μας αλλα νομιζω οτι με το στυλ που παει να παιξει ο Καζλαουσκας θα μας στοιχισει λιγοτερο απ οτι αν παιζαμε οπως παιζαμε επι Γιαννακη.
DON-basketblog
Πρώτο δυνατό τέστ για τους ΨΗΛΟΥΣ μας με πλήρη επιτυχία.

Αύριο το πρώτο δυνατό τέστ για τους ΚΟΝΤΟΥΣ με αντιπάλους Τέπιτς, Τεοντόσιτς.
McLane
Πολύ καλή παρουσία από την Εθνική. Καλή άμυνα και αρκετά πετυχημένη προσπάθεια να παίξουμε γρήγορα. Βέβαια είναι φιλικά ακόμη και αντικειμενικά η Λετονοί είναι πολύ χαμηλώτερου επιπέδου. Με ευχαρίστησε πολύ ότι παίξανε όλοι και σκόραραν όλοι. Έκπληξη για μένα ο Καλάθης που είναι η δεύτερη φορά που τον βλέπω σε ολόκληρο αγώνα και ομολογώ ότι περίμενα πως θα είναι πιο ψαρωμένος. Αντιθέτως δείχνει να ξεχυλίζει από ταλέντο. Σίγουρα ξεχώρισε. Επίσης ο Κουφός θέλει αρκετή δουλειά ακόμα (ειδικά στην άμυνα και στην πάσα) αλλά τα προσόντα τα έχει. Καλός και ο Σχορσιανίτης μετά από καιρό, με τα πλεονεκτήματα και τα μειωνεκτήματα που θυμόμαστε βέβαια. Τέλος πάντων, καλό τεστ και πετυχημένο.
elareperierge
Ρε παιδιά ο Σχορτσιανίτης πως αδυνάτισε έτσι;;;;
cartmaniac
Τα πηγαμε παρα πολυ καλα, και ο καλαθης φαινεται οτι μπορει να βοηθησει παρα πολυ. Βεβαια, θεωρω οτι η Λετονια ειναι μια ομαδα που μας ταιριαζει πολυ, καθως στηριζεται στους ψηλους της, οπου εκει εχουμε υπεροπλια και μπορουμε να αλλαζουμε συνεχως σχηματα και παικτες, ενω σε κοντους δεν εχει κατι αξιολογο.
VAST333


H Λετονία δεν είναι καμιά ομαδούλα.Είναι αυτή τη στιγμή ισάξια της Λιθουανίας και της Σερβιας.Βεβαια βρεθηκε σε πολυ κακη μερα αλλα φταιει ελπιζω και η εθνικη σε αυτο.

Αρκετα καλος ο Καλαθης αλλα πρεπει να πηγαινει και στο καλαθι στην διεισδυση.Κοιταει κατα 90/100 την πασα και αμα δεν την βρει κανει λαθος.Ντεφορμε οι Μπουρούσης και Φωτσης,λιγα πραγματα και ο Πρίντεζης.

Βεβαια δεν γινεται να παιξουν και ολοι..Ο Κουφος πολύ καλος,νομιζω πρεπει να παιζει περισσότερο και με συστημα.Και πιστευω οτι βοηθαει περισσοτερο απο τους αλλους στα ριμπαουντ παρα τις αδυναμίες του.


Σπανούλης σταθερή αξια,ηγέτης,Σχορτσιανίτης ανεβασμένος αλλα θα πρέπει να τον δουμε και οταν τον ντουμπλαρει μια σοβαρη ομαδα στην αμυνα της.

Τρια τριποντα ομως σε 40 λεπτά είναι πολύ φτωχός απολογισμός.Πολύ δυσκολα θα κερδισεις καμια Ισπανία ετσι που θα σου βαλει σιγουρα καμια 10.(21 ποντους διαφορα)

Πρέπει να ανέβει ο Φωτσης σε αυτο και στο άλλο μεγάλο πρόβλημα στα ριμπαουντ ο Κουφός
T.W.Is.M.
Εγω πιστευω οτι χρειαζομαστε ακομα δουλεια. Φυσικα ειμαστε σε καλο δρομο και ειμαι αισιοδοξος οτι θα γινουμε ακομα καλυτεροι. Πρεπει να περιορισουμε καποια νεκρα διαστηματα στην επιθεση, που οχι τυχαια κατα τη γνωμη μου συμπιπτουν με την παρουσια του Σπανουλη στον ασο. Το Σπανουλη πρεπει να τον χρησιμοποιησουμε με προσοχη για να παρουμε το καλυτερο δυνατο. Μου αρεσε πολυ ο Ζησης, τον βλεπω αρκετα βελτιωμενο σε σχεση με τα τελευταια χρονια. Ο Καλαθης ηταν καλος, πιστευω οτι πρεπει ομως να μαθει καλυτερα το παιχνιδι των συμπαιχτων του(λογικο ειναι βεβαια να μην το ξερει), ωστε να μπορεσουν να βγουν ακομα καλυτερα συνεργασιες στο 5 εναντιον 5. Κι ο Πριντεζης που ειναι ακομα εκτος κλιματος για τη θεση που παιζει ηταν καλυτερος απ οτι με τη Ρουμανια. Ο Σχορτσανιτης ειναι πολυ βελτιωμενος αμυντικα και εκει εντοπιζω τη μεγαλυτερη διαφορα. Επιθετικα ηταν επικινδυνος ακομα και με 30 κιλα παραπανω. Οχι το ιδιο αποτελεσματικος φυσικα, αλλα ηταν παιχτης που υπολογιζε η αντιπαλη αμυνα. Αυτος που θελει δουλεια αμυντικα και κυριως οταν βγαινει να ακολουθησει εξω ειναι ο Κουφος. Ειναι ομως ο πιο σιγουρος για να βελτιωθει. Επιθετικα κι εγω παρατηρησα οτι δεν επαιξε καθολου με προσωπο και μου εκανε εντυπωση. Νομιζω οτι ακομα προσαρμοζεται. Ο Περπερογλου ηταν πολυ καλυτερος απ οτι με τη Ρουμανια, πρεπει ομως να βοηθησει και στο μακρινο σουτ. Ο Φωτσης μου φαινοταν απο το ζεσταμα οτι βαριοταν τη ζωη του. Ελπιζω να εχει ξυπνησει στην Πολωνια. Το ιδιο ελπιζω και για τον Μπουρουση, που ειχε προβληματα με τον Μπιεντρινς σημερα. Νομιζω ομως οτι οταν βρισκει κινητρο ο Μπουρουσης(και θα εχει σιγουρα στο Ευρωμπασκετ), ειναι πολυ καλος.
Πιστευω οτι στους ψηλους πρεπει να χρησιμοποιουνται οι 4 κυριες λυσεις μας σε 2 διδυμα, οπως τα ειδαμε και σημερα: Μπουρουσης-Κουφος και Σχορτσανιτης-Φωτσης. Φανταζομαι οτι ειναι κατι που εφαρμοζει ηδη ο Καζλαουσκας(που θα το εχει δει πολυ πριν απο μενα). Νομιζω οτι χρειαζεται να βρεθει ρολος και για τον 4ο γκαρντ, ειτε ειναι ο Τσαλδαρης ειτε ο Τζον Κορν(ο οποιος δειχνει οτι μπορει να δωσει περισσοτερες λυσεις). Δεν μπορει να βγει ολοκληρο το τουρνουα με 3 γκαρντ και πρεπει να υπαρχει κι ενας 4ος για ειδικους ρολους που να ξεκουραζει τους πιο βασικους.
Το κυριοτερο ομως ειναι οτι πλεον βλεπω αυτη την ομαδα και χαιρομαι για το μπασκετ που παιζει, ακομα κι αν δεν ειναι ετοιμη και αν ο σημερινος αντιπαλος δεν ηταν σε καθολου καλη μερα. Η Λετονια δεν ειναι σακος του μποξ και πιστευω οτι θα ειναι αξιοπρεπεστατη στο τελικο τουρνουα. Με την αστοχια της, την κουραση της και την καλη μας αμυνα στη ρακετα η διαφορα εφτασε τοσο ψηλα.
Πιστευω οτι οσο περναει ο καιρος θα εμφανιζομαστε ακομα καλυτεροι και θα βελτιωνομαστε ακομα και κατα τη διαρκεια του Ευρωμπασκετ. Αυριο και τη Δευτερα παντως ειμαι ισως ο μοναδικος εδω μεσα που ενδιαφερεται περισσοτερο για το αποτελεσμα παρα για την εμφανιση. tongue.gif
petrovic
Ήμουνα στο γήπεδο, μερικές παρατηρήσεις:

1) Ο προπονητής εμπιστεύεται πολύ Κουφό-Καλάθη και πράττει αριστα. Σήμερα τους ξεκίνησε βασικούς
2) Το ένστικτο μου λεει ότι το τι θα κάνουμε στο Ευρωμπάσκετ φέτος θα εξαρτηθεί κυρίως από την απόδοση Σπανούλη-Ζήση. Αυτοί νομίζω θα "κρατήσουν" την ομάδα.
3)ο Μπουρούσης είναι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟΣ,νομίζω ότι δεν έχει κατανοηθεί πλήρως πόσο κρίσιμος παίχτης είναι (δεν αναφέρομαι στο basketforum αλλά γενικότερα). Είναι σίγουρα ο καλύτερος σέντερ μας στην άμυνα. Αντέχει πιο πολύ από όλους στο ξύλο, είναι ο καλύτερος ριμπάουντερ (όταν βγαίνει αυτός έχουμε πρόβλημα),κλείνει πιο γρήγορα τη διείσδυση και είναι ο καλύτερος μπλοκέρ.Φοβερά χρήσιμος παίχτης.Σπάει τον τσαμπουκά των αντιπάλων
4) Ο Φώτσης ήταν στην κοσμάρα του .Τελείως. Από την πρώτη στιγμή που πατησε παρκέ, για την προθέρμανση, ήταν αλλού. Και να κάνει λέι απ βαριοτανε. Πέταγε τη μπάλα ανόρεχτα και στο περίπου από το 1 μέτρο και μετά την έβλεπε να εξοστρακίζεται στο στεφάνι. Δεν πρέπει να υπάρχει άλλος σαν κι αυτόν σε ολόκληρη την Ευρώπη.Πάντως τον χρειαζόμαστε πολύ σαν παιχτη. Κάθε καλοκαίρι τον χρειαζόμαστε, λόγω της γνωστής αδυναμίας στο περιφερειακό σουτ.
5) Το μπασκετ που παίζει φέτος η ομάδα είναι ελκυστικότερο-για μένα - από αυτό των προηγούμενων χρόνων. Είμαστε σε καλό δρόμο αλλά βέβαια πρέπει να δούμε και πως θα παίξουμε στα δυνατότερα φιλικά. Νομίζω ότι το πιο δυνατό τεστ θα είναι το ματς με τη Σλοβενία στο τέλος του μήνα. Η Σλοβενία νομίζω κατεβαίνει σχεδόν πλήρης.Μετά και από αυτό το ματς θα μπορούμε να μιλήσουμε με κάποια ασφάλεια.
6) Την επόμενη βδομάδα, στο Ακρόπολις, πρέπει να έρθει πολύ περισσότερος κόσμος. Η ομάδα κάνει μια δύσκολη προσπάθεια να χώσει κατευθείαν στα (πολύ) βαθιά νέους και εξελίξιμους παίχτες (Κουφός, Καλάθης, Παπανικολάου). Εάν αυτοί οι παίχτες αγαπήσουν την Εθνική και αποκτήσουν αυτοπεποιθηση, ενδέχεται να προσφέρουν πολλά στο μέλλον. Πρέπει να στηρίξουμε μαζικά αυτή την προσπάθεια.

benchwarmer
Πολυ καλα τα πηγαμε και σημερα... Βαριεμαι να πω αναλυτικα για το ματς τωρα, αλλωστε εχασα και καποια διαστηματα. Ολα δειχνουν παντως να πηγαινουν οπως τα θελει ο κοουτς παντως, και αυτο εχει σημασια. Μεγαλα θεματα προσαρμογης των νεων κλπ, δεν φαινονται. Θα ειμαστε πανετοιμοι πιστευω στο Ευρωμπασκετ, αν και ελλειπεις.
Τεχνικα δεν το παρακολουθησα το ματς τοσο στενα για να μιλησω για συστηματα κλπ, παντως τρεξαμε και παιξαμε ωραιο μπασκετ. Αυτο βεβαια ειχε ηδη αρχισει απο περυσι να γινεται σε τετοια ευκολα ματς. Το ζητημα φετος θα ειναι εαν θα ακολουθησουμε τον ιδιο τροπο παιχνιδιου και στα κρισιμα, δηλαδη απο τους 8 (που πιστευω πλεον οτι θα ειμαστε με τα τσαρουχια) και πανω.
Το Κουφος-Μπουρουσης παντως, αν δουλευτει σωστα, μπορει να αποδειχθει καθοριστικο. Οπως και ο Σοφο αλλωστε, αλλα ας κραταμε μικρο καλαθι ακομα γι αυτον. Στο ευρωμπασκετ παντως που δεν θα υπαρχει πολυς χρονος στους προπονητες να εφαρμοσουν μελετημενες παγιδες και να προσαρμοστουν πανω του, μπορει να αποδειχθει κ αυτος καθοριστικος.
Οσον αφορα το ροτεισιον, οντως τα πραγματα δειχνουν να πηγαινουν οπως ειπε κ ο φιλος vastravoud πιο πανω.. Οι 9 ειναι σιγουροι, και ψαχνουμε τους 3. Εμεις, γιατι ο κοουτς ισως ηδη να ξερει. Μετα και το αυριανο, ισως να εχουμε τις πρωτες εξελιξεις.

*Και ενα μικρο αρνητικο για να μην τρελαινομαστε. Στα δυο ματς που ειδαμε, δεν μου αρεσε καθολου ο Φωτσης, και θα τον χρειαστουμε φετος. Και δεν ειμαι και καθολου σιγουρος αν του ταιριαζει ο ρολος του αρχηγου. Τελος παντων, στα δυσκολα εχει αποδειξει οτι ειναι εκει, οποτε υπομονη...

**Προσαρμοσα και το avatar μου στο κλιμα των βδομαδων που ερχονται smiley.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(benchwarmer @ Aug 21 2009, 01:42 ) *
*Και ενα μικρο αρνητικο για να μην τρελαινομαστε. Στα δυο ματς που ειδαμε, δεν μου αρεσε καθολου ο Φωτσης, και θα τον χρειαστουμε φετος. Και δεν ειμαι και καθολου σιγουρος αν του ταιριαζει ο ρολος του αρχηγου. Τελος παντων, στα δυσκολα εχει αποδειξει οτι ειναι εκει, οποτε υπομονη...


Επαναλαμβανω αυτο που εγραψα πριν και συμφωνω 100% με τον petrovic. Ο Φωτσης εδειχνε να βαριεται τη ζωη του σημερα. Απο το ζεσταμα που εκανε τις ασκησεις τεμπελικα και εκλεβε, που αφηνε τη μπαλα στα λει απ σαν να ηθελε να την ξεφορτωθει, μεχρι τον αγωνα που ηταν χαλαρος. Πιστευω οτι στα επισημα ματς θα ειναι σοβαρος.
panos75
QUOTE(elareperierge @ Aug 21 2009, 00:31 ) *
Ρε παιδιά ο Σχορτσιανίτης πως αδυνάτισε έτσι;;;;


Φαίνεται ο Καζλάουσκας είναι ο μόνος προπονητής που'χει βρει το κουμπί του.
Μήπως να τον υϊοθετήσει, να ξεμπερδεύουμε;
a bullet for your head
QUOTE(panos75 @ Aug 21 2009, 02:59 ) *
Φαίνεται ο Καζλάουσκας είναι ο μόνος προπονητής που'χει βρει το κουμπί του.
Μήπως να τον υϊοθετήσει, να ξεμπερδεύουμε;

Μαζι με τον Σφαιροπουλο..
mrproedros


Δηλώσεις των Περπέρογλου - Καλαμπόκη και Highlights από το φιλικό παιχνίδι Ελλάδα - Λετονία 80-52 που έγινε στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια Τριεθνούς Τουρνουά (20-8-09)
vastravoud
Ο Φώτσης το έχει το βαριεστημένο στυλ, και είναι εντελώς(μα εντελώς όμως) ακατάλληλος για αρχηγός. Ο Σπανουλης θα ήταν πολύ καταλληλότερος
xristos_metal
Εμενα τα δικα μου συμπερασματα ειναι οτι ο Σπανουλης δε μπορει να παιξει στον ασσο.Κανει πολλα λαθη,ισως ο Ζησης να ηταν προτιμοτερος.Τα ριμπαουντ ειναι θεμα ομαδικης προσπαθειας και θα βελτιωθει στη συνεχεια.Ωσον αφορα το σουτ πολλοι παιχτες ηταν διστακτικοι,ακομη και οταν ηταν ελευθεροι.Νομιζω οτι καλο θα ηταν ιδιως τωρα που ειναι φιλικα τα παιχνιδια να εχουν λιγο περισσοτερο θαρρος.

Πολυ αρνητικες εντυπωσεις μου εχουν αφησει οι Φωτσης και Μπουρουσης.Ελπιζω να κρατανε απλα δυναμεις για τη συνεχεια.
Βελτιωθηκαν πολυ οι Σπανουλης,Ζησης,Περπερογλου και Σχορτσιανιτης.Ειδικα ο Ζησης και Σοφο φαινονται αναγεννημενοι.
Ο Καλαθης και ο Κουφος ειναι σαν να παιζουν χρονια στην ομαδα.

Νομιζω οι υπολοιποι παιχτες θα ειναι Παπανικολαου,Τσαλδαρης και Γλυνιαδακης ή Καιμακογλου.
kobe #24
Ο Φώτσης είναι ενας μεγαλος παιχτης σιγουρα ομως για αρχηγος της ομαδας δεν κανει ειναι πολυ ηρεμος ο Kill Bill θα συμφωνησω ειναι καταλληλοτερος για αρχηγος.

Πολυ καλα δειγματα εχουν δειξει οι 2 μικροι τις εθνικης Κουφος και Καλαθης που οπως φαινεται θα βοηθησουν πολυ.

Ο Ζησης δειχνει επισης καλος

απο τον Μπουρουση περιμενουμε ολοι κατι παραπανω αφου ειναι απο τους ικανοτερους παιχτες μας

ο Περπερογλου δειχνει βελτιωμενος σε σχεση με το προηγουμενο παιχνιδι

ο Σχορτιανιτης κατα την γνωμη μου δεν μπορει να τραβιξει σε υψηλο επιπεδο και ας χασει αλλα τοσα κιλα

peace.gif
Air Kef
Για αρχηγός νομίζω ο καταλληλότερος θα ήταν ο Ζήσης. Σοβαρός, συγκεντρωμένος και με σωστό νεύρο όποτε πρέπει.

Μου έκανε εντύπωση βασικά που δέχτηκε ο Φώτσης το να είναι αρχηγός, το είχα τελείως εκτός των βλέψεών του και πως προτιμούσε την ησυχία του και την ηρεμία του στο παιχνίδι.

Επίσης συμφωνώ για την ακαταλληλότητα Σπανούλη ως άσσου, κι ο ίδιος φαντάζομαι προτιμάει το 2, αλλά είναι ανάγκη έτσι όπως έχουν γίνει φέτος τα πράγματα... sad.gif
leonkalf
O Ζήσης ορίστηκε #2 αρχηγός.

Πάντως σίγουρα ο Φώτσης δεν κάνει για αρχηγός.. Μάλλον λόγω παλαιότητας πήρε το χρίσμα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.