Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
TakeshyKurosawa
QUOTE (Nemesakos @ Aug 20 2015, 18:05 ) *
Χαχα εγώ το λέω εντελώς αντίστροφα... Όταν ο Καλάθης είναι μέσα, το ελευθερο σουτ, στα πιθανά ρήγματα που όντως θα προκύψουν, δεν θα θελες να το πάρει ο Σπανούλης???


Πιο πιθανό σενάριο αυτό αφού πλέον ο Σπανούλης πρέπει να σταματήσει να κάνει μπούκες. Δεν τον βαστάνε τα πόδια του και τα τελειώματα του έχουν χειροτερέψει. Λόγω αυτού πολλές φορές του δημιουργείται και διστακτικότητα και καταλήγει σε τάπα ή σε λάθος πάσα!
Nemesakos
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Aug 20 2015, 18:48 ) *
Πιο πιθανό σενάριο αυτό αφού πλέον ο Σπανούλης πρέπει να σταματήσει να κάνει μπούκες. Δεν τον βαστάνε τα πόδια του και τα τελειώματα του έχουν χειροτερέψει. Λόγω αυτού πολλές φορές του δημιουργείται και διστακτικότητα και καταλήγει σε τάπα ή σε λάθος πάσα!



Νομίζω ότι πλέον τις έχει σταματήσει τις μπούκες έτσι και αλλιώς για τον λόγο προφανώς που ανέφερες.... Δεν μιλάω για Ελλάδα φυσικά αλλά για Ευρώπη. Ο Σπανούλης έχει αλλάξει πολύ τον τρόπο παιχνιδιού του τα 2 τελευταία χρόνια. Γιαυτό και γράφει και καλύτερα νούμερα σε άλλες στατιστικές πέρα από τους πόντους.
Runt
QUOTE (rankin @ Aug 20 2015, 17:21 ) *
Δεν μιλάω για προσωπικότητες. Το βλέπω καθαρά αγωνιστικά.
Μια βασική απειλή οταν έχεις το Σπανούλη μέσα, ειναι το ελεύθερο σουτ απο πιθανά ρήγματα που μπορεί να προκύψουν. Εκεί, στο ελεύθερο σουτ, προτιμώ να έχω στημένο τον Μάντζαρη και να παραμονεύει, παρά τον Καλάθη.
Το άλλο θέμα ειναι οτι η "φλυαρία" που ενίοτε επιδεικνυει ο Σπανούλης στο παιχνίδι του, ενδέχεται να μην βοηθάει τον Καλάθη να βρει ρυθμό και να φανεί.

Βέβαια, για αυτο υπάρχουν οι προπονήσεις, για να μπορούν οι παίχτες να βρεθούν μεταξύ του και να μην κουτουλάει ο ενας με τον άλλο.. Αρκεί κάποια στιγμή να μπει στις ομαδικές προπονήσεις και ο Σπανούλης, γιατι για την ώρα το έχει σκίσει στο ατομικό πρόγραμμα.

Απο την άλλη, ένα δίδυμο Καλάθη - Σλουκα, εγώ νομίζω οτι θα βγάζει καλά γούστα στο παρκέ και θα δίνει μεγαλύτερη ευελιξία κινήσεων και στα 2 παιδιά.
Κακά τα ψέματα, ομάδα με το Σπανούλη στη πεντάδα της, ειναι υποχρεωμένη να περιστρέφεται γύρω του.

Βέβαια, στο τέλος, ο κοουτς θα τα δοκιμάσει ολα τα σχήματα στο παρκέ, απλά εδώ λέμε τι νομίζει ο καθένας απο εμάς οτι ειναι το πλέον δόκιμο...

Τρελά γούστα θα βγάζουν αυτοί οι δυο μαζί με παπ, κουμπο και Μπουρουση η ΚΚ. Ελπίζουμε τουλάχιστον.

Ο Κατσικαρης, μια και μιλάμε για σχηματα, φαινεται να εχει στο νου του 2 βασικά σχήματα, αυτο που ξεκίνησε στα φιλικα και θα εφαρμοζει το προσφιλές του τρανζισιον ' με Καλαθη η Μαντζαρη η Σλουκα/Σλουκα η Ζήση/παπ/ κουμπο/Μπουρουση η Κουφο.

Και το άλλο (αυτή θα ξεκινάει αργοτερα στα KO λογικα με καποια αλλαγη ισως) για σετ παιχνιδι' με Καλαθη η Μαντζαρη /Σπανουλη /περπε/Πριντεζη/Κουφο η Μπουρουση.

Το κατά ποσο η ομαδα θα εχει την ικανότητα να εκτελέσει πολυ το τρανζισιον θα εξαρτηθεί απο την διαθεση για αμυνα.

Η διαθεση βεβαια, προυποθετει να ναι καλα οι διεθνεις πνευματικα, πολλοι δεν ειναι ακομα.
Στα πρώτα φιλικα αυτο που προσεξα, ειναι οτι μερικοί παικτες δυσκολεύονται να ενσωματωθούν ομαλα στην ομαδα. Κανουν "δεύτερες" σκέψεις, και ειναι δουλειά των προπονητών να τους καθαρίσουν το μυαλό. Πέρσι τέτοιο καιρό η ομαδα είχε πολυ "fun" , φέτος ακομα ξενέρωτα τα πραγματα.






QUOTE (Nemesakos @ Aug 20 2015, 18:05 ) *
Χαχα εγώ το λέω εντελώς αντίστροφα... Όταν ο Καλάθης είναι μέσα, το ελευθερο σουτ, στα πιθανά ρήγματα που όντως θα προκύψουν, δεν θα θελες να το πάρει ο Σπανούλης???

Νομιζω οτι ο rankin εννοεί οτι θα προτιμούσε η πασά του Σπανουλη να πήγαινε στο Μαντζαρη, σε περίπτωση που ο ιδιος κλεινόταν, παρά στον Καλαθη.






Nemesakos
QUOTE (Runt @ Aug 20 2015, 19:39 ) *
Νομιζω οτι ο rankin εννοεί οτι θα προτιμούσε η πασά του Σπανουλη να πήγαινε στο Μαντζαρη, σε περίπτωση που ο ιδιος κλεινόταν, παρά στον Καλαθη.



Ναι το ξέρω αυτό εννοεί. Απλά με Καλάθη Σπανούλη, αν πάρει προσπαθεια ο Νικ και κλειστεί, η ελεύθερη πάσα θα είναι στον Σπαν.. Εγω αυτό εννοώ..
Runt
QUOTE (Nemesakos @ Aug 20 2015, 19:48 ) *
Ναι το ξέρω αυτό εννοεί. Απλά με Καλάθη Σπανούλη, αν πάρει προσπαθεια ο Νικ και κλειστεί, η ελεύθερη πάσα θα είναι στον Σπαν.. Εγω αυτό εννοώ..

Α μάλιστα το βλέπεις από άλλη γωνια smiley.gif
Anaz
QUOTE(rankin @ Aug 20 2015, 16:21 ) *
Γνώμη μου ειναι πως άλλος ο Καλάθης του 09-10 και άλλος ο Σπανούλης του Ολυμπιακού.
Ο Σπανούλης πλέον θέλει τη μπάλα σχεδόν αποκλειστικά στα χέρια του και να κάνει παιχνίδι. Στον Παναθηναικό μπορεί να είχε βάλει το ego του απο κάτω, αλλά στο τέλος για αυτό το ego εφυγε.
Ο δε Καλάθης δεν ειναι πια το αμερικανάκι που δειλά δειλά έκανε τα μπασκετικά του βήματα στη μαμά πατρίδα. Έχει μεγαλώσει, έχει ωριμάσει και θέλει πλέον και αυτός -δικαίως- να πρωταγωνιστεί.
Για αυτο πιστεύω οτι ο Καλάθης θα είναι καλύτερα σε σχήματα με το Σλουκα δίπλα του και ο Σπανούλης με το Μάντζαρη ή το Ζήση
Ετσι λέω εγώ φυσικά.
Μπορεί να έχω και λάθος (διόλου απίθανο)

Εγω παντως συμφωνω απολυτα. Ο Καλαθης ταιριαζει ιδανικα με τον Σλουκα με τον οποιο αλληλοσυμπληρωνονται απολυτα.Αντιθετως με τον Σπαν το βλεπω κι εγω σαν λιγο να.."κουτουλανε" και σιγουρα δεν παιρνεις το 100% κι απ'τους δυο.
koostas
καλα, τωρα δεν το πιστευω οτι προτεινεται απο καποιους να κοπει μαντζαρης για αβγαβανη!!!!
με τον σπανουλη να εχει βγαλει εως τωρα μονο ατομικες προπονησεις, οπερ σημαινει δεν ειναι και στα καλυτερα του, εμεις θα παμε με 4 γκαρντ και θα αναγκασουμε τον σπανουλη να βαραει 30 λεπτα στο παρκε στα αδιαφορα ματς του ομιλου???
αυτο το εκανε πριν 2 χρονια ο τρινκερι, που παλι καποιοι ελεγαν οτι θα βρεθει η ακρη, και φυσικα καμμια ακρη δεν βρεθηκες , τα επαιξε και τραυματισθηκε ο σπανουλης και η ομαδα πηγε ακλαφτη

QUOTE (more stars @ Aug 20 2015, 13:41 ) *
Ο Κούμπο είναι ότι πιο κοντά υπάρχει σε αυτό σήμερα imo. Γεμάτος απο μιντικλόριανς!
Που θα πάει? Θα του μάθουν και να σουτάρει, θα βάλει και τα κιλά του. Ελπίζω σε 2-3 χρόνια γιατί μετά... δύσκολο.


ισα ισα, που στην ομαδα του θελουν να του σταματησουν εντελως το μακρινο σουτ...
ενω περσι εκανε και κανενα σουτ απο μακρια, φετος επαιζε μονο με διεισδυσεις...
εδω φετος ειπαν οτι θα παιζει και 5... επομενως, στην ομαδα που ειναι θελουν απλα να τον δυναμωσουν και να τον τραβηξουν κοντα στο καλαθι
RipCity
Καλά τότε ο Ιταλός είχε κάνε το μυθικό να κατέβει με Σλούκα, Ζήση, Σπανούλη στα guard που μπορούν να κατεβάσουν μπάλα. Τώρα είμαστε ούτως ή άλλως +1 και τι 1, τον Καλάθη.

Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να μπει ο Μάντζαρης, οι άλλοι 3 τα βγάζουν πέρα και να παίξει κανά 10λεπτο για να ξεκουραστεί ο Σπαν στα τελειώματα. Από εκεί και πέρα ούτως ή άλλως αν τραυματιστεί ο Σπανούλης η ομάδα θα πάει άκλαφτη όσα guard και να πάρει.

Κι εγώ συμφνώ πως είναι πιο ορθολογικό να πάρει τον Μάντζαρη βέβαια, αλλά δεν πιστεύω πως τελικά θα έχει την οποιαδήποτε διαφορά.

Στον Κούμπο δεν είναι ότι θέλουν να κόψουν το σουτ, απλά ακολουθείται συγκεκριμένο πρόγραμμα. Έχουν πολύ άσουτη ομάδα οι Bucks για να μη θέλουν να αποκτήσει τρίποντο ο Κούμπο.
more stars
QUOTE (koostas @ Aug 20 2015, 21:34 ) *
καλα, τωρα δεν το πιστευω οτι προτεινεται απο καποιους να κοπει μαντζαρης για αβγαβανη!!!!
με τον σπανουλη να εχει βγαλει εως τωρα μονο ατομικες προπονησεις, οπερ σημαινει δεν ειναι και στα καλυτερα του, εμεις θα παμε με 4 γκαρντ και θα αναγκασουμε τον σπανουλη να βαραει 30 λεπτα στο παρκε στα αδιαφορα ματς του ομιλου???
αυτο το εκανε πριν 2 χρονια ο τρινκερι, που παλι καποιοι ελεγαν οτι θα βρεθει η ακρη, και φυσικα καμμια ακρη δεν βρεθηκες , τα επαιξε και τραυματισθηκε ο σπανουλης και η ομαδα πηγε ακλαφτη



ισα ισα, που στην ομαδα του θελουν να του σταματησουν εντελως το μακρινο σουτ...
ενω περσι εκανε και κανενα σουτ απο μακρια, φετος επαιζε μονο με διεισδυσεις...
εδω φετος ειπαν οτι θα παιζει και 5... επομενως, στην ομαδα που ειναι θελουν απλα να τον δυναμωσουν και να τον τραβηξουν κοντα στο καλαθι


Ναι οκ. Διαφωνούμε και στα δύο,,,

Για Αγραβάνη δικαιολόγησα την οπτική μου. Ο δωδέκατος δεν χρειάζεται καν... και ως εφεδρεία που θα είναι ας είναι εκεί που θα υπάρξει πραγματικό αδιέξοδο αν χτυπήσει κάποιος.
Για Καιμακ που αναφέρθηκε απο άλλα παιδιά, είναι το μόνο 4άρι που μπορεί να σπρώξει να δείρει έμπειρος με καλό σουτ.
Δεν θα άφηνα τη θέση στον Πριντ + Κούμπο.

Για Κουμπο είναι αμαρτία να περιορίσουν το χώρο σε αυτό το παιδί, βάζοντάς το στη ρακέτα.
Η θέση που μπορεί να κάνει τη διαφορά, να μείνει το όνομά του και να πάρει τα μέγιστα η ομάδα του είναι το 3.
Μεροληπτώ σε αυτό, όμως αυτή είναι η γνώμη μου.
koostas
QUOTE (more stars @ Aug 20 2015, 21:57 ) *
Η θέση που μπορεί να κάνει τη διαφορά, να μείνει το όνομά του και να πάρει τα μέγιστα η ομάδα του είναι το 3.
Μεροληπτώ σε αυτό, όμως αυτή είναι η γνώμη μου.


δεν αναφερομουν στην εθνικη, αλλα στους μπακς... οι μπακς θελουν να τον πανε στη ρακετα και να κοψει το σουτ.΄αλλωστε στα φιλικα στην τουρκια φανηκε ο διαφορετικος κουμπο που φτιαχνουν οι μπακς, ιδιως περσι..
αλλωστε στο νβα η καθε ομαδα φτιαχνει τον παικτη οπως τη συμφερει...
και ο κουφος ηταν εντελως αλλιως στην εφηβων τοτε, και τον μετελαξαν εντελως
more stars
QUOTE (koostas @ Aug 20 2015, 22:57 ) *
δεν αναφερομουν στην εθνικη, αλλα στους μπακς... οι μπακς θελουν να τον πανε στη ρακετα και να κοψει το σουτ.΄αλλωστε στα φιλικα στην τουρκια φανηκε ο διαφορετικος κουμπο που φτιαχνουν οι μπακς, ιδιως περσι..
αλλωστε στο νβα η καθε ομαδα φτιαχνει τον παικτη οπως τη συμφερει...
και ο κουφος ηταν εντελως αλλιως στην εφηβων τοτε, και τον μετελαξαν εντελως


Για τους Μπακς αναφέρομαι και εγώ. Κρίμα και άδικο να του περιορίσουν το χώρο.
pan24
Οι μπακς και ο ιδιος εχουν πει οτι δουλευει και στο τριποντο και απο την σεζον 2015-2016 θα αρχισει να φαινεται αυτο αλλα εχουν δωσει προτεραιοτητα στο mid range σουτ πρωτα.
Πιστευω οτι οταν φτιαξει και τριποντο(που ξαναλεω οποιοσδηποτε δουλεψει το τριποντο αργα η γρηγορα αποκταει ενα εστω μετριο προς καλο σουτ και ο αντετο εχει δειξει οτι δουλευει) θα παιζει και περιφερειακα
bodiroga10
''Όταν με παίζουν άμυνα αντίπαλοι που αγωνίζονται στο “4”, δεν πιστεύω πως υπάρχει τεσσάρι στο ΝΒΑ που μπορεί να με προλάβει στα πόδια και να με μαρκάρει αποτελεσματικά. Εκεί πιστεύω ότι θα καταλήξω, αλλά σε καμία περίπτωση η θέση που θα καθιερωθώ δεν θέλω να επηρεάσει την βελτίωσή μου σε όλους τους τομείς.''

ο ιδιος εχει δηλωσει οτι θελει να παιζει στο 4. εχει πολυ κακο σουτ εως ανυπαρκτο για να παιξει στην περιφερεια και το σουτ δεν φτιαχνεται σε ενα χρονο αν ηταν τοσο ευκολο ολοι οι παικτες θα ηταν καλοι σουτερ...
more stars
Αν θυμάμαι καλά το 13-14 είχε καλά ποσοστά στο τρίποντο, πάνω απο 30%. Κακό δεν τον λές, ούτε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει καλός και σε αυτό. Η πρώτη ύλη υπάρχει και είναι ακόμα μικρό παιδί που χτίζεται.
Απο την άλλη πέρσυ και όσο τον έχω παρακολουθήσει προτιμούσε να ξεκινήσει μπάσιμο απο το τρίποντο σε γεμάτη άμυνα παρά να σουτάρει ελεύθερος ακόμα και απο τα 4-5 μέτρα. Νοιώθει άνετα με το ύψος, το διασκελισμό, τα μακριά χέρια και το ρεπερτόριό του στη τρίπλα και τα τελειώματα κοντά στο καλάθι. Δεν ξέρω αν είναι επιλογή του ή εντολή.

Όπως και να έχει το παιδί νομίζω ότι χρειάζεται το χώρο. Εκεί πλεονεκτεί.
Όσο θα τον περιορίζεις τόσο θα χάνεις απο το ταλέντο του.
thalys
Ο Αντετοκούνμπο φέτος είχε εντολή να μην σουτάρει. Ο Κιντ του έκοψε μαχαίρι τα τρίποντα για να δουλέψει σε συνθήκες αγώνες το μπάσιμο και τα τελειώματα κοντά στο καλάθι. Φέτος όλη την χρονιά δοκίμασε 44 τρίποντα, πέρσι, σε λιγότερο χρόνο, 118 κι είχε ποσοστό 34.7%.

Η βασικότερη ένδειξη για το αν μπορεί κάποιος να μάθει να σουτάρει είναι οι βολές. Ο Αντετοκούνμπο είχε 68% πέρσι και 74% φέτος. Αυτά είναι καλά ποσοστά. Ειδικά αν σκεφτούμε ότι πέρσι ψήλωνε και δούλευε με βάρη, οπότε ήταν δύσκολο να σταθεροποιήσει τον μηχανισμό του σουτ του.

Μια άλλη θετική ένδειξη είναι ότι έχει 39% στα midrange σουτ(59/150 σουτ). Πέρσι είχε μόλις 22% στην περιοχή αυτή(9/41).

Έχει πολλή δουλειά μπροστά του, αλλά δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί ν'αναπτύξει ένα συμπαθητικό σουτ τα επόμενα 3-4 χρόνια. Εξάλλου δεν χρειάζεται να γίνει Ρέυ Άλλεν. Ένα ποσοστό στο τρίποντο που θ'αναγκάζει τον αντίπαλο να τον πλησιάζει λίγο παραπάνω αρκεί.
a bullet for your head
QUOTE(rankin @ Aug 20 2015, 11:26 ) *
Δεν γίνονται αυτά που λες...

Αυτή η ομάδα δεν χρειάζεται μια...παρέα να την πάει, όπου την πάει, ούτε το σύστημα...''Σταυρος''! Θέλει προπονητή!
aegeansheed
Υπομονή και ψυχραιμία.

Η ομάδα έχει παίκτες σε όλες τις θέσεις με ταλέντο και πάνω απ' όλα εμπειρία στο κορυφαίο επίπεδο Ευρωλίγκας και ΝΒΑ, όσο λίγοι παίκτες σε αυτό το Ευρωμπάσκετ. Έχει προπονητή με ιδέες και σημαντική εμπειρία, μένει να δέσει η ομάδα.

Στα φιλικά της προηγούμενης εβδομάδας η ομάδα ήταν στο 40% του στόχου, όπως δήλωναν από μέσα. Είναι ξεκάθαρο ότι στο τουρνουά της Ξάνθης στόχος είναι να βρεθούν συνδυασμοί των βέλτιστων λειτουργικά πεντάδων με το Ακρόπολις να είναι το σημαντικότερο τεστ που θα πρέπει να αρχίζει να φαίνεται η ομοιογένεια στα σχήματα που θα αρχίσουμε να καταλήγουμε. Αν είμαστε εκεί στο 70% όλα πηγαίνουν μια χαρά.

Θεωρώ τον Μάντζαρη παίκτη που θα επιλεχθεί τελικώς. Θα ήταν χαζό να μην έχεις το backcourt αυτού του Ολυμπιακού και στην Εθνική εφόσον μπορείς. Μπράβο στα παιδιά που καταλαβαίνουν πόσο σημαντικό είναι να έχεις καλή υποδοχή στα kickouts του Σπανούλη. Ευτυχώς παρόλο που δεν έχουμε κλασικό 2άρι σουτέρ, Ζήσης-Καλάθης-Μάντζαρης θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά του spot shooter εκεί.

Για τον Κούμπο είναι πολύ σωστά όσα ακούγονται και όσα φαίνεται να δηλώνει ο ίδιος, μου αρέσει που έχει καταλάβει τα πραγματικά του πλεονεκτήματα. Θα τον προτιμούσα προσωπικά σε μια δεύτερη πεντάδα μαζί με Σλούκα και Καλάθη. Στο σουτ φαίνεται ακόμα ότι σουτάρει με παλμό και άλμα. Πιστεύω ότι μόλις φτιαχτεί τελείως το σώμα που θα έχει μαζί του για την επόμενη δεκαετία θα αλλάξει τον τρόπο που σουτάρει και θα δούμε κάτι που θα θυμίζει "μακρινή βολή", όχι αυτό που κάνει τώρα. Προφανώς και δεν είναι προτεραιότητα αυτή τη στιγμή.

Θα ήθελα μια βασική πεντάδα με Σπανούλη-Κουφό και Πρίντεζη, Παπανικολάου και Ζήση ή Μάντζαρη. Ο Κουφός με τον Σπανούλη μπορούν να είναι από τα κορυφαίο pnr δίδυμα του Ευρωμπάσκετ μόλις οι δυο μάθουν να συνεργάζονται, τα δείγματα από Τουρκία δε ήταν ήδη αρκετά καλά.
pan24
Να δουμε αποψε την αντιμετωπιση του σατορανσκυ αλλα κυριως του βεσελυ
Θα ειναι ενα καλο τεστ για τους ψηλους μας αν και φοβαμαι οτι θα υπαρξει θεμα
Στην αμυνα εχει τα γρηγορα ποδια να κυνηγησει τον ντιρκ μπουρου οταν βγαινει προς τα εξω και στην επιθεση μπορει να τον βαλει στα καλαθια.Ερωτημα πως θα τον αντιμετωπισει ο κουφος ωστε να δουμε και γενικα πως ανταποκρινεται η ομαδα σε τετοια ειδη ψηλων
Giannis83
QUOTE (pan24 @ Aug 21 2015, 10:50 ) *
Να δουμε αποψε την αντιμετωπιση του σατορανσκυ αλλα κυριως του βεσελυ
Θα ειναι ενα καλο τεστ για τους ψηλους μας αν και φοβαμαι οτι θα υπαρξει θεμα
Στην αμυνα εχει τα γρηγορα ποδια να κυνηγησει τον ντιρκ μπουρου οταν βγαινει προς τα εξω και στην επιθεση μπορει να τον βαλει στα καλαθια.Ερωτημα πως θα τον αντιμετωπισει ο κουφος ωστε να δουμε και γενικα πως ανταποκρινεται η ομαδα σε τετοια ειδη ψηλων


Το σημερινό παιχνίδι και η αντιμετώπιση του Βέσελι δεν είναι τεστ ούτε για τον Μπουρούση, ούτε για τον Κουφό. Ξέρουμε σε γενικές γραμμές τι μπορούνε να κάνουν αυτοί οι 2 παίχτες και ποιες αδυναμίες έχουν. Έχω όμως την εντύπωση ότι σήμερα είναι η μεγάλη ευκαιρία του Αγραβάνη να δείξει αν έχει θέση στην ομάδα. Για αντιπάλους σαν τον σημερινό θα χρειαστεί σαν 3ος ψηλός, αν τελικά επιλεχθεί στη 12άδα. Για να δούμε πώς θα ανταποκριθεί, αν του δώσει χρόνο ο Κατσικάρης στο "5"...
nicolas76
Ο αγραβανης δεν νομίζω πως έχει ελπίδες φέτος να πάει στο Ευρωμπάσκετ.
Ειδικά για τον λόγο που πολλοί πιστεύουν και πολλοί έχουν γραψει ότι δηλαδή μπορεί να προσφέρει και στο 5.
Είναι ελπιδοφόρος και πιστεύω πως θα κάνει καριέρα αλλα προς το παρόν δεν έχει μάθει την θέση 4, πως λοιπόν μπορεί να προσφέρει στο 5, αφού ούτε 5αρι ειναι, ούτε παίζει 5 στην ομάδα του;
Προφανώς μας παρασυρει το ύψος του αλλά δεν κατέχει τα κατατόπια της θέσης και πιθανόν σωματικά(κιλα,δύναμη) να υστερει για να βρεθεί έστω και επικουρικά στο 5.
Συν τοις άλλοις δεν έχει παίξει ακόμα σε κανένα φιλικό για να κρίνουμε την παρούσα κατάσταση του όπως ειδαμε τους υπολοιπους.
pan24
Δεν ξερω αν σημαινει κατι αλλα σλουκας και καιμακογλου εκτος 12αδας χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα
aegeansheed
QUOTE(pan24 @ Aug 21 2015, 21:08 ) *
Δεν ξερω αν σημαινει κατι αλλα σλουκας και καιμακογλου εκτος 12αδας χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα


Σημαίνει ότι όλα πηγαίνουν ρολόι. Σε κάθε παιχνίδι για τα επόμενα πέντε, μπορεί και έξι παιχνίδια, δύο παίκτες θα μένουν εκτός αποστολής ώστε να δίνεται ο μέγιστος δυνατός χρόνος στους παίκτες που θα δοκιμαστούν σε συγκεκριμένους ρόλους. Το τουρνουά αυτό, όπως και το επόμενο, υπάρχει κυρίως για τους προπονητές.
Nemesakos
Κ κατι εξωαγωνιστικο.. Η εικόνα της ερτ2 λιγο χειρότερη από του .ΑΝΤ1... Κ η HD δεν έχει διάφορα...
pan24
Στην επιθεση τυφλα ναχει ο πεδουλακης
Αμυνα αν εξαιρεσουμε οτι χανουμε συνεχως τον σατορανσκυ παμε πολυ καλα
Τεραστιο το αμυντικο impact του κουνμπο
Ρε παιδια γαμωτο φιλικα παιζουμε
Γιατι εχουμε τετοιο σπρωξιμο απο την διαιτησια??
Δεν βοηθαει
Skonokinis

δυστυχώς η εγχώρια παραγωγή έχει πάρα πολλά χρόνια να βγάλει μπόμπερ υψηλού επιπέδου (τελευταίος ήταν ο αλβέρτης?), θα μας έλυνε τα χέρια κάτι τέτοιο και βλέποντας τις μικρότερες εθνικές μας φέτος το πρόβλημα θα συνεχιστεί



Air Kef
Από τις συζητήσεις μας (και την κοινή λογική) πάντως προκύπτει ότι η 12αδα αποκλείεται να εχει Αγραβάνη - αν ήθελε αξιόπιστο 4αρο5άρι με εμπειρίες που θα μπορούσε να δώσει και κάτι έξτρα, θα καλούσε Μαυροκεφ. Δεν τον κάλεσε γιατί είναι 31 πλέον και δεν καλείς παίκτη 31 ετών για να τον κόψεις, όπως είπε και άλλο μέλος νωρίτερα - για τον ίδιο λόγο δεν κόβεις και Καιμακ.

Αν παιχτεί μία θέση ειναι αυτή του Μαντζαρη για τον Γιάνκοβιτς, για πολλούς η επιλογή είναι προφανής, αλλά ο Κατσικάρης μπορεί να κρίνει ότι του κάνει καλύτερα ο Βλάντο.

Πάντως μην κολλάμε και πολύ για τα 2 σέντερ. Και το 2005 (που είναι κάπως οδηγός) με 1,5 σέντερ είχαμε παει (Λάζαρο και Τσαρτσαρή) και τον 23χρονο και φοβερά άγουρο και άπειρο Μπουρούση να συμπληρώνει την 12άδα. Κουφός-Μπούρου και κατα συνθήκη ότι βγει.
thalys
Το 2005-6 δεν έπαιζε και ο Ντικούδης 5 σε κάποια σχήματα; Για το εγκυκλοπαιδικό του πράματος, επί της ουσίας συμφωνώ.
koostas
ενταξει, αντι να βαζουμε τους διαιτητες να μας παιζουν αρνητικα, εμεις τους βαζουμε να μας παιζουν 70-30, λες και θα βρουμε τετοια διαιτησια..

ποια λογικη εχει να δινουμε τα τελευταια 5 φιλικα εντος, με διαιτησια αποφασισμενη να μας δινει τη νικη, το αγνοω πληρως
TakeshyKurosawa
QUOTE (koostas @ Aug 21 2015, 22:38 ) *
ενταξει, αντι να βαζουμε τους διαιτητες να μας παιζουν αρνητικα, εμεις τους βαζουμε να μας παιζουν 70-30, λες και θα βρουμε τετοια διαιτησια..

ποια λογικη εχει να δινουμε τα τελευταια 5 φιλικα εντος, με διαιτησια αποφασισμενη να μας δινει τη νικη, το αγνοω πληρως


Το αποκορύφωμα θα είναι στο Ακρόπολις! Έξω ο Βέσελι από το 8...
Τέσπα αγωνιστικά σήμερα πολύ σοβαρή η ομάδα αμυντικά, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο έχουν παρατήσει το παιχνίδι οι Τσέχοι..
natouralistis
Ο Παπανικολάου δεν έχει θέση στην ομάδα αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί.

Τι έπαθε δεν ξέρω...

Ξέρω ότι είναι ξενερωμένος και αδιάφορος.

Ο Βλάντο τουλάχιστον δίνει ότι έχει μπας και του κάτσει να αρπάξει την ευκαιρία του.
aegeansheed
Το βρίσκω θετικό να παίρνουμε ένα-δυο σφυρίγματα. Είναι καλό για το χτίσιμο καλής ψυχολογίας για τους παίκτες μας σε αυτό το στάδιο, που πρέπει να έχουν μαζί τους από εδώ και πέρα. Τα πραγματικά σφυρίγματα έχουν σημασία μόνο στο Ευρωμπάσκετ.

Καλά πράγματα είδαμε σήμερα γενικά, μου άρεσε η διάθεση των παικτών να πιέσουν χαμηλά, όταν ζητήθηκε, κάτι που έγινε δε και αποτελεσματικά. Γενικά η βασική προσήλωση στην άμυνα ήταν καλή (καλό μαρκάρισμα στα πόδια, μπλοκάουτς,διάθεση για το αμυντικό ριμπάουντ).

Η φυσική κατάσταση στους παίκτες είναι σε καλά επίπεδα για την εποχή, ίσως είναι το αποτέλεσμα από τη σύντομη προετοιμασία, είναι εμφανές ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη καταπόνηση.

Ελπίζω ο Κώστας ο Παπανικολάου να βρει τρόπο, να βρεθεί ένας τρόπος, να ξεκλειδώσει ψυχολογικά. Το καταλαβαίνω ότι στη θέση του μετά τη χρονιά που είχε και την off season ότι νιώθει αναλώσιμος και "not proven" για το ΝΒΑ, αλλά η Εθνική τον έχει ανάγκη να είναι απλά ο εαυτός του, να παίζει παθιασμένα την άμυνα όπως του αρέσει και να ξεσπάει συναισθηματικά σε κάθε ευκαιρία. Είναι σημαντικό να βρει μια δυο-φάσεις, έναν αγώνα να ξεσπάσει, γιατί ο παθιασμένος Κώστας είναι πολύ χρήσιμος για την ομάδα μας. Το εύχομαι να το ζητήσει ο ίδιος από τον εαυτό του.
natouralistis
Και κάτι ακόμα για τους πειραματισμούς και τις δοκιμές.

Όταν δοκιμάζεις και πειραματίζεσαι, βάζεις δίπλα στη μπριζόλα πατάτα τηγανητή, πατάτα στο φούρνο ή πουρέ και αποφασίζεις ποιο σου αρέσει καλύτερα. Μπριζόλα με παντόφλα δεν είναι ούτε δοκιμή, ούτε πείραμα, είναι ανούσια προσπάθεια να συνδυάσεις πράγματα που δεν ταιριάζουν...γιατί κάτι τέτοια σχήματα είδαμε σήμερα.
salonikatasos
o παπανικολάου θα αρχίσει να φλερτάρει με τον αποκλεισμό,αν δεν δείξει σημάδια ανάκαμψης αύριο και μεθαύριο. κι εδώ που τα λέμε,στην κατάσταση που βρίσκεται δεν αξίζει να είναι στους τελικούς 12
pan24
QUOTE (salonikatasos @ Aug 22 2015, 00:24 ) *
o παπανικολάου θα αρχίσει να φλερτάρει με τον αποκλεισμό,αν δεν δείξει σημάδια ανάκαμψης αύριο και μεθαύριο. κι εδώ που τα λέμε,στην κατάσταση που βρίσκεται δεν αξίζει να είναι στους τελικούς 12

Κανονικα ναι ομως με την λογικη οτι ο γιαννης μαζι με πριντεζη καλυπτουν το 4 θα εχεις τον γιανκοβιτς να παιζει 10' τουλαχιστον?
Πιστευω οτι ο παπ ακομα και οπως ειναι τωρα,εστω μονο με την αμυνα ςιναι αρκετα καλυτερος του γιανκοβιτς
natouralistis
Εμένα ο Κατσικάρης αρχίζει και με προβληματίζει.

QUOTE
Θέλουμε να δούμε ο κάθε ένας τι μπορεί να δώσει.


δήλωσε σήμερα.

Δηλαδή ο ομοσπονδιακός προπονητής περιμένει μέσα από τα καλοκαιρινά φιλικά να μάθει τι μπορεί να δώσει ο κάθε παίχτης. Δεν μου ακούγεται και πολύ λογικό να πω την αλήθεια μου. Δεν είμαστε η Μπιλμπάο σε φάση προετοιμασίας ώστε να ανακαλύψουμε τι στοιχεία έχουν οι παίχτες και τι μπορούν να δώσουν. Δόξα τους Σέρβους που μας μάθανε το μπάσκετ έχει πέσει πολύ ανάλυση και πολύ τακτική τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα ώστε να ξέρουμε επακριβώς τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα όλων των διεθνών μας.

Τι κουλαμάρες με τον Παπανικολάου στο 4 ήταν αυτές σήμερα; Τι και καλά σε μια ομάδα με 3 4αρια μήπως χρειαστεί να παίξει κι άλλος στο 4; Και αυτό θα το καταλάβουμε σε φιλικό με τη Τσεχία τον Αύγουστο δηλαδή; Το αν μπορεί ή όχι να παίξει ο Παπανικολάου στο 4;

Παίξε φίλε μου κόουτς αυτά που θα γίνουν σε συνθήκες αγώνα και άσε τα μαγειρέματα. Είδα φιλικά Σερβίας - Γαλλίας - Ισπανίας, ξέρουν το ρόστερ τους, τις δυνατότητες τους και ετοιμάζονται. Δεν είδα αστειότητες να παίζει ο Ρούντυ στο 4, ο Μπατούμ στο 4 ή ο Κάλινιτς στο 5. Πειραματισμοί στα συστήματα να το καταλάβω, πειραματισμοί στις συνεργασίες επίσης, τι σόι κόλπο είναι αυτό το να μάθουμε τους παίχτες μας στις 20 φεύγα Αυγούστου δεν το καταλαβαίνω ειλικρινά.
salonikatasos
QUOTE (pan24 @ Aug 22 2015, 00:41 ) *
Κανονικα ναι ομως με την λογικη οτι ο γιαννης μαζι με πριντεζη καλυπτουν το 4 θα εχεις τον γιανκοβιτς να παιζει 10' τουλαχιστον?
Πιστευω οτι ο παπ ακομα και οπως ειναι τωρα,εστω μονο με την αμυνα ςιναι αρκετα καλυτερος του γιανκοβιτς

βασικός πρέπει να είναι ο περπέρογλου και να βαράει και 25+ λεπτά σε κάθε ματς αναγκαστικά. 10 λεπτά να παίζει ο γιάνκοβιτς δεν είναι και κανά τρομερό διάστημα. ο παπανικολάου αυτή τη στιγμή εκτός του γεγονότος ότι επιθετικά δεν κάνει τίποτα(όταν λέμε τίποτα,τίποτα απολύτως. μου φαίνεται και πολύ αργός εμένα σε σχέση με πέρσι) και αμυντικά δεν κάνει και τίποτα τρομερό. και στο κάτω κάτω το πρόβλημα της ομάδας αυτή τη στιγμή δεν είναι αμυντικό. είναι καθαρά επιθετικό και ειδικά στο μακρινό σουτ. σήμερα πάλι είχαμε 3 στα 22 και 50% στις βολές. αμυντικά υπάρχουν παίχτες στην ομάδα που μπορούν να κάνουν τη δουλειά και μάλιστα σε πολύ καλύτερο βαθμό από τον παπανικολάου. το είχα γράψει και μετά τα φιλικά στην τουρκία πάντως ότι ο παπανικολάου στην τωρινή του κατάσταση φαίνεται σαν τον χειρότερο παίχτη που έχει παίξει στην εθνική(δεν βάζω παίχτες σαν τον γλυνιαδάκη και τον καββαδά που δεν έπαιζαν,άλλα έμπαιναν για να ρίξουν καμιά στους αντιπάλους ψηλούς και αν είναι δυνατόν να τους τραυματίσουν κιόλας)
pan24
QUOTE (natouralistis @ Aug 22 2015, 01:17 ) *
Εμένα ο Κατσικάρης αρχίζει και με προβληματίζει.



δήλωσε σήμερα.

Δηλαδή ο ομοσπονδιακός προπονητής περιμένει μέσα από τα καλοκαιρινά φιλικά να μάθει τι μπορεί να δώσει ο κάθε παίχτης. Δεν μου ακούγεται και πολύ λογικό να πω την αλήθεια μου. Δεν είμαστε η Μπιλμπάο σε φάση προετοιμασίας ώστε να ανακαλύψουμε τι στοιχεία έχουν οι παίχτες και τι μπορούν να δώσουν. Δόξα τους Σέρβους που μας μάθανε το μπάσκετ έχει πέσει πολύ ανάλυση και πολύ τακτική τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα ώστε να ξέρουμε επακριβώς τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα όλων των διεθνών μας.

Τι κουλαμάρες με τον Παπανικολάου στο 4 ήταν αυτές σήμερα; Τι και καλά σε μια ομάδα με 3 4αρια μήπως χρειαστεί να παίξει κι άλλος στο 4; Και αυτό θα το καταλάβουμε σε φιλικό με τη Τσεχία τον Αύγουστο δηλαδή; Το αν μπορεί ή όχι να παίξει ο Παπανικολάου στο 4;

Παίξε φίλε μου κόουτς αυτά που θα γίνουν σε συνθήκες αγώνα και άσε τα μαγειρέματα. Είδα φιλικά Σερβίας - Γαλλίας - Ισπανίας, ξέρουν το ρόστερ τους, τις δυνατότητες τους και ετοιμάζονται. Δεν είδα αστειότητες να παίζει ο Ρούντυ στο 4, ο Μπατούμ στο 4 ή ο Κάλινιτς στο 5. Πειραματισμοί στα συστήματα να το καταλάβω, πειραματισμοί στις συνεργασίες επίσης, τι σόι κόλπο είναι αυτό το να μάθουμε τους παίχτες μας στις 20 φεύγα Αυγούστου δεν το καταλαβαίνω ειλικρινά.

Και εμενα μου εκαναν εντυπωση αυτα αλλα οκ
Εδω ειδαμε και σχημα με αντετο στο 4 παπ 3 καλαθη 1 και κουφο 5 που δεν βαζει σουτ ουτε στν δευτερα παρουσια
Ειδαμε και σχημα με αγραβανη 4 και αντετο 5
Ειδαμε και γιανκοβιτς στο 4
Μπουρουση 2αρι δεν ειδαμε ακομα αλλα υπαρχει χρονος tongue.gif

irving
για μενα το διλημα ειναι παπ η γιανκοβιτς καθως θεωρω δεδομενο οτι θα κατεβουμε με 5 γκαρντ.

δηλαδη στο 3 εχουμε παπ (η γιανκοβιτς) και περπε
στο 4 πριντεζη, καιμακογλου
και ο αντετοκουμπο παιζει και στις 2 θεσεις.

αρα 5 παιχτες στο 1-2
5 παιχτες στο 3-4
και 2 σεντερ

μια χαρα θα βγαλει ο γιανκοβιτς το 10λεπτο (αμα ειναι σε φορμα μπορει και παραπανω, αλλιως λιγοτερο)

το μονο προβλημα ειναι να μην παθει τιποτα ενας ψηλος, γιατι αυτο θα το καλυψεις με πριντεζη/αντετοκουμπο στο 5!!
G-arenas
εμενα παντως δεν μου αρεσε η ομαδα καθολου!!δεν ειδα καθολου καλες συνεργασιες στην επιθεση ουτε κανενα πλανο και φιλοσοφια που θα κινηθουμε εν όψει ευρωμπασκετ!!σχεδον ολα τα καλαθια που βαλαμε ηταν ατομικες ενεργειες και καθολου μεσα απο συστημα ή πλανο!!

για την αμυνα δεν θελω να πω τιποτα καθως οι τσεχοι ειναι τραγικη ομαδα οσον αφορα την ποιοτητα και ετσι δεν ειχαμε κανενα προβλημα να τους κλειδωσουμε και να τους αναχαιτησουμε!ετσι και αλλιως εχουμε πολλους καλους αμυντικους και ριμπαουντερ και ετσι εκαναν την ζωη μας ευκολη σημερα!ομως στα δυσκολα θα φανει αν ειναι δουλεμενη η αμυνα και αν την εχει ετοιμασει σωστα ο κατσικαρης!!

ενα αλλο ανησυχητικο ειναι οτι αρκετοι παικτες ειναι εντελως εκτος φορμας!σιγουρα θα βρουν ρυθμο μεχρι το ευρωμπασκετ και τα κρισιμα χιαστι αλλα δεν ξερω κατα ποιο ποσοστο θα ειναι ετοιμοι τοτε!! ηδη παπανικολαου,σπανουλης ειναι τραγικοι ενω ακομα βαρυς ειναι ο καλαθης,ο περπε ενω και ο μαντζαρης ειναι πολυ κακος και με λαθη(αν και δν θα πολυπαιζει)!

επισης τα φιλικα που παιζουμε δεν ειναι και πολυ ανταγωνιστικα καθως με τσεχιες και βοσνιες δεν βγαζεις συμπερασματα
αν εξαιρεσουμε λιθουανια και λιγο τουρκια ολες οι αλλες ειναι αδυναμες ομαδες ακομα και η ρωσια παρα πολυ μετρια ομαδα!
yorgos
καλά, αυτό με τη διαιτησία που μας πάει σπρώχνοντας στα φθιλικά είναι χρόνιο κουσούρι του Φιντέλ της ομοσπονδίας. Δεν ξέρω αν νομίζει ότι κοροϊδεύει εμάς, τους παίκτες, τον εαυτό του, αλλά είναι γελοιωδώς σταθερό πριν από κάθε μεγάλη διοργάνωση. Προτείνω να ξεκινάμε τα ματς με +30, να μην έχει και αγωνία ο πολυχρονεμένος μας βεζύρης.
j.browning
QUOTE (natouralistis @ Aug 22 2015, 01:17 ) *
Εμένα ο Κατσικάρης αρχίζει και με προβληματίζει.



δήλωσε σήμερα.

Δηλαδή ο ομοσπονδιακός προπονητής περιμένει μέσα από τα καλοκαιρινά φιλικά να μάθει τι μπορεί να δώσει ο κάθε παίχτης. Δεν μου ακούγεται και πολύ λογικό να πω την αλήθεια μου. Δεν είμαστε η Μπιλμπάο σε φάση προετοιμασίας ώστε να ανακαλύψουμε τι στοιχεία έχουν οι παίχτες και τι μπορούν να δώσουν. Δόξα τους Σέρβους που μας μάθανε το μπάσκετ έχει πέσει πολύ ανάλυση και πολύ τακτική τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα ώστε να ξέρουμε επακριβώς τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα όλων των διεθνών μας.

Τι κουλαμάρες με τον Παπανικολάου στο 4 ήταν αυτές σήμερα; Τι και καλά σε μια ομάδα με 3 4αρια μήπως χρειαστεί να παίξει κι άλλος στο 4; Και αυτό θα το καταλάβουμε σε φιλικό με τη Τσεχία τον Αύγουστο δηλαδή; Το αν μπορεί ή όχι να παίξει ο Παπανικολάου στο 4;

Παίξε φίλε μου κόουτς αυτά που θα γίνουν σε συνθήκες αγώνα και άσε τα μαγειρέματα. Είδα φιλικά Σερβίας - Γαλλίας - Ισπανίας, ξέρουν το ρόστερ τους, τις δυνατότητες τους και ετοιμάζονται. Δεν είδα αστειότητες να παίζει ο Ρούντυ στο 4, ο Μπατούμ στο 4 ή ο Κάλινιτς στο 5. Πειραματισμοί στα συστήματα να το καταλάβω, πειραματισμοί στις συνεργασίες επίσης, τι σόι κόλπο είναι αυτό το να μάθουμε τους παίχτες μας στις 20 φεύγα Αυγούστου δεν το καταλαβαίνω ειλικρινά.

ετσι ακριβως.
για μενα ο κατσικαρης μαζι με των μαυροκεφαλιδη ειναι οι μεγαλυτερες μπασκετικες απατες τις εποχης μας.
απο που και ως που ο κατσικαρης θεωρειται κορυφαιος προπονητης δεν μπορω να καταλαβω.απο που προκυπτει αυτο?
επειδη προπονει μια αναλωσιμη ομαδα της acb?η επειδη τα εκανε μανταρα στον αρη?
pan24
Για οσους δεν το εχουν δει
Timemaster
QUOTE(pan24 @ Aug 22 2015, 09:48 ) *
Για οσους δεν το εχουν δει



Δε ξέρω τι α ήθελες να προσέξουμε στα στατιστικά αλλά εγώ βλέπω το +/- όπου η κορυφαία πεντάδα μας βάση αυτού του στατιστικού είναι με Καλάθη, Ζήση, Γιανκοβιτς, Αντετοκουμπο, Κουφό. Όπου έχουν συνολικά +77 με 17 λεπτά μ.ο. συμετοχής

Ενώ η χειρότερη πεντάδα είναι με Σπανούλη , Μάτζαρη , Παπανικολάου , Πρίζντεζη και Αγραβάνη με -15 σε 11 λεπτά μ.ο.

Γενικά από την ομάδα ο Αντεντοκούμπο είναι ο Αμερικανός που ποτέ δεν είχαμε!!!
Ουσιαστικά σε όπια θέση και να παίξει δίνει τα ίδια πράγματα. Παιχνίδι πάνω από το στεφάνι, τρεξίματα, κοψίματα σε πρώτο και δεύτερο χρόνο και φυσικά κλεψίματα των διαγώνιων πασών. Δεν έχει τόσο σημασία πόσους πόντους α βάλει και αν πάρει προσπάθειες μιας και με το παιχνίδι του η ενική μπορεί να πάρει πόντους στο τρανζίσιον.

Ο Γιάνκοβιτς είναι αυτό που είναι και πιστεύω πως η ομάδα τον χρειάζεται περισότερο από Μάτζαρη και Παπανικολάου. Το Σλάβικο σουτ που προσφέρει δε το έχουμε από κανέναν και σε ρόλο 5-10 λεπτών όταν έχουμε κολλήσει μπορεί να μας ξελασπώσει.

Από την άλλη Μάτζαρης και Παπανικολάου είναι εκτός τόπου και χρόνου. Με τον πρώτο όμως ακόμα και να φορμαριστεί είναι μικρότερο πρότζεκτ οπότε κατά την γνώμη μου πρέπει να κοπεί. Μπορεί ο Παπανικολάου να είναι μαγκωμένος-άστοχος κ.λ.π. αλλά τουλάχιστον σε αυτόν ελπίζεις σε σημαντικές βελτιώσεις , με τον Μάτζαρη δεν ελπίζεις να γίνει καλύτερος. Ενώ τα λεπτά συμμετοχής του θα μας λείψουν σε περίπτωση τραυματισμού μονάχα ενός γκαρντ. Βέβαια όποιος γκαρντ και να τραυματιστεί μόνο με θαύμα θα μπορεί να καλυφθεί το καινό του με τον Μάτζαρη και στην χειρότερη βάζεις τον Γιάνκοβιτς στο δύο. Άλλωστε με τόσα καλά τριάρια δε χρειάζεται η ομάδα να παίξει με τρία γκαρντ ταυτόχρονα.

Τέλος από τα φιλικά η λογική μου λέει πως οι δύο που θα κοπούν τελικά είναι ο Αγραβάνης μιας και συμφωνώ με τους προλαλίσαντες πως δε παίρνεις έναν γερόλυκο για να τον κόψεις στο τέλος και φυσικά ο Καϊμακόγλου μπορεί να κάνει βρώμικη δουλειά όπου άλλοι δε μπορούν. Όσο για τον Μάτζαρη, με την κακή φόρμα του ΝΒΑειρ που δε κόβεται ΠΑΠ σκέφτεται να πάρει τον Γιανκοβιτς που κάνει καλά παιχνίδια. Ενώ χτες μοίρασε τον χρόνο στα 4 γκαρντ αφήνοντας έξω τον Σλούκα .

Τέλος να πω πως σήμερα είδαμε αρκετά συστήματα στην επίθεση από την Εθνική με φεικ πικ εν ρολ και τρίγωνα απομόνωσης που δεν είδαμε στα προηγούμενα δύο παιχνίδια και όπως είναι λογικό εν συνεχεία θα δούμε και άλλους αυτοματισμούς.

rolleyes.gif
koostas
QUOTE (aegeansheed @ Aug 21 2015, 23:13 ) *
Το βρίσκω θετικό να παίρνουμε ένα-δυο σφυρίγματα. Είναι καλό για το χτίσιμο καλής ψυχολογίας για τους παίκτες μας σε αυτό το στάδιο, που πρέπει να έχουν μαζί τους από εδώ και πέρα. Τα πραγματικά σφυρίγματα έχουν σημασία μόνο στο Ευρωμπάσκετ.


μα ισα ισα αποδειχθηκε οτι αυτη η λογικη, να κερδιζουμε σερι ολα τα τελευταια φιλικα και τους πρωτους αγωνες των ομιλων, ειχε ολα τα προηγουμενα χρονια κακα αποτελεσματα στα επισημα...
παντα ερχοταν μια ομαδα με μετρια φιλικα και αποτελεσματα εως τοτε και μας τελειωνε... κλασικη περιπτωση και η περσινη, που ηρθε η σερβια μετα απο ενα μετριο τουρνουα, ενω εμεις ειμασταν αηττητοι ποσο καιρο και μας απεκλεισε στο χαλαρο..
και αντι να το αλλαξουμε το συστημα, το επαναλαμβανουμε και φετος!!!
φετος θα ειμαστε αηττητοι απο χθες εως την ημερα του νοκ-ουτ για την εισοδο στην τετραδα..
εκτος και αν εισαι η ντριμ τιμ 1, δεν νομιζω οτι αυτο ειναι θετικο...
pan24
QUOTE (Timemaster @ Aug 22 2015, 10:31 ) *
Δε ξέρω τι α ήθελες να προσέξουμε στα στατιστικά αλλά εγώ βλέπω το +/- όπου η κορυφαία πεντάδα μας βάση αυτού του στατιστικού είναι με Καλάθη, Ζήση, Γιανκοβιτς, Αντετοκουμπο, Κουφό. Όπου έχουν συνολικά +77 με 17 λεπτά μ.ο. συμετοχής

Ενώ η χειρότερη πεντάδα είναι με Σπανούλη , Μάτζαρη , Παπανικολάου , Πρίζντεζη και Αγραβάνη με -15 σε 11 λεπτά μ.ο.

Γενικά από την ομάδα ο Αντεντοκούμπο είναι ο Αμερικανός που ποτέ δεν είχαμε!!!
Ουσιαστικά σε όπια θέση και να παίξει δίνει τα ίδια πράγματα. Παιχνίδι πάνω από το στεφάνι, τρεξίματα, κοψίματα σε πρώτο και δεύτερο χρόνο και φυσικά κλεψίματα των διαγώνιων πασών. Δεν έχει τόσο σημασία πόσους πόντους α βάλει και αν πάρει προσπάθειες μιας και με το παιχνίδι του η ενική μπορεί να πάρει πόντους στο τρανζίσιον.

Ο Γιάνκοβιτς είναι αυτό που είναι και πιστεύω πως η ομάδα τον χρειάζεται περισότερο από Μάτζαρη και Παπανικολάου. Το Σλάβικο σουτ που προσφέρει δε το έχουμε από κανέναν και σε ρόλο 5-10 λεπτών όταν έχουμε κολλήσει μπορεί να μας ξελασπώσει.

Από την άλλη Μάτζαρης και Παπανικολάου είναι εκτός τόπου και χρόνου. Με τον πρώτο όμως ακόμα και να φορμαριστεί είναι μικρότερο πρότζεκτ οπότε κατά την γνώμη μου πρέπει να κοπεί. Μπορεί ο Παπανικολάου να είναι μαγκωμένος-άστοχος κ.λ.π. αλλά τουλάχιστον σε αυτόν ελπίζεις σε σημαντικές βελτιώσεις , με τον Μάτζαρη δεν ελπίζεις να γίνει καλύτερος. Ενώ τα λεπτά συμμετοχής του θα μας λείψουν σε περίπτωση τραυματισμού μονάχα ενός γκαρντ. Βέβαια όποιος γκαρντ και να τραυματιστεί μόνο με θαύμα θα μπορεί να καλυφθεί το καινό του με τον Μάτζαρη και στην χειρότερη βάζεις τον Γιάνκοβιτς στο δύο. Άλλωστε με τόσα καλά τριάρια δε χρειάζεται η ομάδα να παίξει με τρία γκαρντ ταυτόχρονα.

Τέλος από τα φιλικά η λογική μου λέει πως οι δύο που θα κοπούν τελικά είναι ο Αγραβάνης μιας και συμφωνώ με τους προλαλίσαντες πως δε παίρνεις έναν γερόλυκο για να τον κόψεις στο τέλος και φυσικά ο Καϊμακόγλου μπορεί να κάνει βρώμικη δουλειά όπου άλλοι δε μπορούν. Όσο για τον Μάτζαρη, με την κακή φόρμα του ΝΒΑειρ που δε κόβεται ΠΑΠ σκέφτεται να πάρει τον Γιανκοβιτς που κάνει καλά παιχνίδια. Ενώ χτες μοίρασε τον χρόνο στα 4 γκαρντ αφήνοντας έξω τον Σλούκα .

Τέλος να πω πως σήμερα είδαμε αρκετά συστήματα στην επίθεση από την Εθνική με φεικ πικ εν ρολ και τρίγωνα απομόνωσης που δεν είδαμε στα προηγούμενα δύο παιχνίδια και όπως είναι λογικό εν συνεχεία θα δούμε και άλλους αυτοματισμούς.

rolleyes.gif

Πραγματι το αξιοπροσεκτο ειναι το +/-
Λεω εδω και καιρο οτι καλυτερα παπ απο γιανκοβιτς αλλα ειλικρινα εχω αρχισει να αμφιβαλλω
Ο σπανουλης στην καλη του μερα θα σου παρει το παιχνιδι στην κακη του θα σε καταστρεψει
Στην εθνικη δεν υπαρχει το περιθωριο να παιζει ακομα και αν ειναι χωμα με την ελπιδα στο τελος να βαλει δυο σουτ να παρει το παιχνιδι
Αξιοπροσεκτο επισης το 8/10 του κουφου που δειχνει οτι ειναι killer αν παρει σωστα την μπαλα
Επισης τα 5/5 διποντα του κουμπο αν θυμαμαι καλα χωρις καρφωμα
Εχει βελτιωθει πολυ κοντα στο καλαθι και τωρα πλεον τα σουτακια απο 4-5 μετρα δεν τα στελνει υπερ της ανεγερσεως της Ιερας Μονης Αγιου Τουβλιτζη
tReason
Μην βγαζετε συμπερασματα απο το +- σε ενα ματς ειναι παραπλανητικο.Καλυτερα να δεις ξανα το βιντεο να βγαλεις συμπερασματα απο αυτο.
Ο Γιανκοβιτς δεν νομιζω οτι ειναι καλυτερος σουτερ τριων ποντων απο τον παπανικολαου διαχρονικα.Αν και στα φιλικα ο γιανκοβιτς παιζει σαφως καλυτερα απο τον πρωτο τουλαχιστον επιθετικα.
Οντως νομιζω οτι ο κατσικαρης πειραματιζεται υπερβολικα σε πραγματα που δεν εχουν λογικη αλλα αυτος ειναι ο προπονητης κατι θα εχει στο μυαλο του.
Το να βαλει τον παπανικολαου στο 4 παντως ΔΕΝ ειναι ενα απο αυτα.Ο παπανικολαου εχει παιξει 4 στους ροκετς,στην μπαρτσελονα,στον ολυμπαικο με σχετικη επιτυχια.Δεν ειναι πρωτογνωρο πειραμα.
pan24
QUOTE (tReason @ Aug 22 2015, 11:27 ) *
Μην βγαζετε συμπερασματα απο το +- σε ενα ματς ειναι παραπλανητικο.Καλυτερα να δεις ξανα το βιντεο να βγαλεις συμπερασματα απο αυτο.
Ο Γιανκοβιτς δεν νομιζω οτι ειναι καλυτερος σουτερ τριων ποντων απο τον παπανικολαου διαχρονικα.Αν και στα φιλικα ο γιανκοβιτς παιζει σαφως καλυτερα απο τον πρωτο τουλαχιστον επιθετικα.
Οντως νομιζω οτι ο κατσικαρης πειραματιζεται υπερβολικα σε πραγματα που δεν εχουν λογικη αλλα αυτος ειναι ο προπονητης κατι θα εχει στο μυαλο του.
Το να βαλει τον παπανικολαου στο 4 παντως ΔΕΝ ειναι ενα απο αυτα.Ο παπανικολαου εχει παιξει 4 στους ροκετς,στην μπαρτσελονα,στον ολυμπαικο με σχετικη επιτυχια.Δεν ειναι πρωτογνωρο πειραμα.

Διαχρονικα συμφωνω αλλα κοιταμαι τι γινεται στο συγκεκριμενο τουρνουα
Ο παπ παιζει στο 4 αλλα σε αυτη την εθνικη οταν εκει θα εχεις πριντεζη,αντετοκουμπο και εναν εκ των καιμακογλου,αγραβανη ναι ειναι αχρειαστο
bodiroga10
ο γιανκοβιτς ειναι αδικημενος παικτης.
Φετος εκανε παρα πολυ καλη χρονια αλλα δεν προστατευτηκε απ τον παναθηναικο, επαιξε μια θεση μονος του οποτε επιβαρυνθηκε μεσα στην χρονια και απο κουραση και απο την αδυναμια του οπως ειναι λογικο να ματσαρει ολα τα 3αρια στην ευρωπη και δεν ειχε ενα 3αρι απο πισω του να προστατευτει

απ την αλλη ο παπανικολαου ειναι πολυ δυσκολο να κοπει, παικτης που προερχεται απ το nba,εχει κανει μεταγραφη στην ευρωπη του 1,5εκατ ευρω δεν κοβεται ευκολα. δηλαδη αν στα φιλικα της ιταλιας ηταν κακος ο ντατομε θα τον εκοβε ο πιανιτζανι;

για μενα αυτος που δινει δικαιωματα και ειναι και το ευκολο θυμα να κοπει ειναι ο μαντζαρης νομιζω μια καλη εμφανιση του σημερα με την αδυναμη βοσνια θα τον ισχυροποιησει αρκετα σε σχεση με το αουτσαιντερ που ειναι ο γιανκοβιτς

Conan1982
Κι εγώ δεν νομίζω ότι το +/- σε ένα παιχνίδι μόνο δείχνει κάτι, ο Πρίντεζης ας πούμε σαφώς αδικείται.
Το αξιοπρόσεκτο νομίζω είναι η τρομερή αστοχία από παντού. Άγχος, κούραση δεν ξέρω πάντως δεν είναι αυτές οι πραγματικές δυνατότητες των παικτών.
Ο Παπανικολάου δεν νομίζω να κοπεί σε καμία περίπτωση και επειδή ήταν και είναι παίκτης που παίζει βάσει της ψυχολογίας καλό θα είναι να του δώσει ο Κατσικάρης κάμποσα τρίποντα να βάλει μερικά μπας και ανέβει ψυχολογικά.
tReason
O Παπανικολαου εχει ρεκορ καριερας σε ολες τις διοργανωσεις στην ευρωπη 38% στα τριποντα ο γιανκοβιτς 34 %
Τα 2 τελευταια χρονια στην ευρωπη ο παπανικολαου ειχε πανω απο 40% στα τριποντα ο γιανκοβιτς γυρω στο 35%.
Ο Γιανκοβιτς ειναι καλυτερος σουτερ βολων βεβαια γυρω στο 75% ο παπ στο 65%
Δεν ειναι ειναι εξυπνο λοιπον να βγαζεις συμπερασμα για το ποσο καλος σουτερ ειναι καποιος απο ενα φιλικο.
Χωρις να αμφισβητω οτι ο γιανκοβιτς ειναι καλυτερος στα φιλικα αν και το δειγμα ειναι παρα πολυ μικρο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.