Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
nikefalin
QUOTE(ektoreas @ Aug 2 2009, 20:30 ) *
ότι η απουσια Τεο και Μήτσου είναι σημαντικες και κατα ένα μεγαλο ποσοστό αδικαιολόγητες οι περισσιτεροι τους δικαιολόγησαν!! Αντε να δούμε τώρα πως θα παίξουμε με τέτοιες ελλείψεις στην περιφέρεια. ???????


Σημαντικές αγωνιστικά είναι , αδικαιολόγητες κατά μεγάλο ποσοστό δεν είναι, ο μόνος που το υπαινίσσεται είναι ο Βασιλακόπουλος .
Μια χαρά θα παίξουμε, ουδείς αναντικατάστατος, αυτός είναι ο κανόνας στη ζωή. Κάποτε μας είχε τελειώσει και ο Γκάλης ( που θα μπορούσε να παίζει στην Εθνική ώς το τέλος της καριέρας του) , δεν χρειάζεται να βαλσαμώσουμε παίκτες.

il postino
με τρεις κοντους δυσκολα θα παιξουμε. δε μιλαμε για τον παο με την τρομερη του περιφερεια για να βαλεις 3 να παιξουν μαζι. μιλαμε για την εθνικη , οπου οι 2 απο τις 3 καλυτερους κοντους της απουσιαζουν (μητσος , τεο , ο αλλος ειναι ο σπανουλης). ο περπερογλου αρχικα θα παρει χρονο , το αν θα ανταποκριθει στα πρωτα φιλικα (και τι φιλικα θα ναι αυτα εχει σημασια-μην ειναι με τιποτα ανυπαρκτους και βγαλει ματια και μετα στα δυσκολα πεταξει χαρταετο) θα παιξει ρολο για τη συνεχεια. επειτα βλεπω τον πριντ να κατεβαινει στο 3 , οπου πιστευω το εχει!!!! επειτα οι γκαρντ που εχουμε ειναι αρκετα κοντοι για να παιξουν τριαδα. δεν εχουμε διμετρους περιφερειακους πια (μητσοσ με αυτα τα χερια ως τετοιος λογιζεται , τεο) για να παιξουμε ετσι.

συμφωνω με ενα φιλο πιο πανω που ειπε για την ποιοτικη γραμμη ψηλων οτι ειναι η καλυτερη που ειχαμε. ετσι πιστευω και εγω με μια μεγαλη ενσταση ομως : ειναι ολοι τους , κατα καποιο τροπο , rookies. ο μπουρουσης δεν εχει κατεβει ποτε σε τουρνουα και να ξερει οτι πανω του στηριζεται ολοκληρη χωρα , οσον αφορα τη θεση του. ομοιως , ο κουφος , ειναι πρωταρα ο τυπος , ο γλυνιαδακης επισης , ο σοφο.......... , ενω ο φωτσης ποτε δεν ηταν τοπρωτο βιολι σε ομαδα. παντως υπαρχει φοβερη ποιοτητα στους ψηλους , αλλα οπως ειπα ειναι πρωταρηδες.
morrison
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 2 2009, 20:59 ) *
Νομιζω οτι με τις συγκεκριμμενες απουσιες & σε σετ παιχνιδι θα υπηρχε εμφανες προβλημα.
Σιγουρα οι παικτες που καλουνται να εφαρμοσουν το οτιδηποτε,θα πρεπει να ειναι οι καλυτεροι-καταλληλοτεροι.Δεν στεκομαι ομως τοσο στο θεμα των προσωπων,οσο στο ανακατεμα της τραπουλας & τη παρουσιαση-υιοθετηση καποιων επιπλεον στοιχειων στο κομματι της τακτικης.
Απο κει κ περα,οι απουσιες ειναι μεγαλες & μπορουν να δημιουργησουν & ενα αλλοθι σε ενδεχομενη αποτυχια.
Προσωπικα δεν θα δυσανασχετησω αν μεινουμε π.χ. εκτος μεταλλιων,αν ομως φανουν καποια πολυ θετικα σημεια-στοιχεια,μια πολυ καλη μελλοντικη προοπτικη & αν τα νεα προσωπα ενσωματωθουν & εγκλιματιστουν ικανοποιητικα.

Απλα σε σετ παιχνιδι υποθετικα μπορεις να καλυψεις καποιες απο τις αδυναμιες σου.
Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα,αυτο που λεω ειναι ισως να κατεβασουμε καπως τις απαιτησεις μας για την επιτευξη στοχων,μεταλιων κτλ και να στρεψουμε το ενδιαφερον μας περισσοτερο στην προσπαθεια να γινει κατι καινουριο στην Εθνικη ομαδα που πιθανως να δωσει καλυτερες προοπτικες για τα επομενα χρονια.
a bullet for your head
Τα φιλικα προετοιμασιας της Εθνικης..
http://www.goalday.gr/article.asp?catid=10...p;pubid=3617574
gallistis
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 3 2009, 14:20 ) *
Τα φιλικα προετοιμασιας της Εθνικης..
http://www.goalday.gr/article.asp?catid=10...p;pubid=3617574


10 ευρω οι τιμες των εισητηριων ειναι μια χαρα.δε αναφερει ποσο θα ειναι στι ακροπολις.γιατι θυμαμαι οτι μια φορα που ειχε γινει στη γλυφαδα επειδη το οακα ηταν κλειστο για εργασιες,ο βασιλακοπουλος μας ειχε ζητησει 25 ευρω.φυγαμε οπως ημασταν , πηγαμε για καφε και χαζευαμε τα γκομενακια smiley.gif .καλα περασαμε
greeneyes13
προπερσι που είχα πάει στο ακρόπολις τα εισιτήρια είχαν 15 ευρώ και μπορούσες να παρακολουθήσεις και τους 2 αγώνες της ημέρας.ξέρει κανείς που είναι τα γραφεία της εοκ για να βγάλουμε εισιτήρια;
nikefalin
QUOTE(greeneyes13 @ Aug 3 2009, 19:10 ) *
προπερσι που είχα πάει στο ακρόπολις τα εισιτήρια είχαν 15 ευρώ και μπορούσες να παρακολουθήσεις και τους 2 αγώνες της ημέρας.ξέρει κανείς που είναι τα γραφεία της εοκ για να βγάλουμε εισιτήρια;

στο ΟΑΚΑ δίπλα στο αστυνομικό τμήμα , από την πίσω πλευρά του γηπέδου όπως πηγαίνεις από το σταθμό Ειρήνη
greeneyes13
QUOTE(nikefalin @ Aug 3 2009, 21:25 ) *
στο ΟΑΚΑ δίπλα στο αστυνομικό τμήμα , από την πίσω πλευρά του γηπέδου όπως πηγαίνεις από το σταθμό Ειρήνη

ναι αλλα το τρένο δεν πηγαίνει τώρα στο σταθμό ειρήνη λόγω έργων,είναι επι της κηφισίας;
πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες smiley.gif
nikefalin
QUOTE(greeneyes13 @ Aug 3 2009, 19:50 ) *
ναι αλλα το τρένο δεν πηγαίνει τώρα στο σταθμό ειρήνη λόγω έργων,είναι επι της κηφισίας;
πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες smiley.gif

οχι δεν είναι επι της Κηφισίας

Click to view attachment

εδώ είναι, εκεί που έκανα μια μικρή σημαία
greeneyes13
QUOTE(nikefalin @ Aug 3 2009, 22:18 ) *
οχι δεν είναι επι της Κηφισίας

Click to view attachment

εδώ είναι, εκεί που έκανα μια μικρή σημαία
οκ κατάλαβα,νομίζω πως απο εκεί είχα πάρεικαι τα εισιτήρια για το τουρνουά ακρόπολις πριν2 χρόνια
εσυ θα πας;
Anaz
Πειραματα κανει λεει ο Καζλαουσκας για τη θεση 3. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πηρε εναν τουλαχιστον απο τους Πελεκανο, Βασιλειαδη. Πολυ μεγαλο λαθος του κοουτς αφου μιλaμε για καλους παιχτες που ταιριαζουν και στο πιο ελευθερο και γρηγορο επιθετικο μπασκετ που θελει να παιξει ο Λιθουανος.
Πραγματικα ειναι πολυ περιεργο που δεν τους καλεσε. Μα να δοκιμαζει τον Καιμακογλου στο 3, και να ειναι εκτος οι Βασιλειαδης, Πελεκανος..?? blink.gif rolleyes.gif
PanosIlio
Τώρα τι να πεις, πολύ άτυχος ο Μανώλης.

QUOTE
Παπαμακάριος: "Δεν μπορώ να παίξω στην Εθνική"

Το οστικό οίδημα που έχει δημιουργηθεί στο δεξιό γόνατο δεν επιτρέπει στον Μανόλη Παπαμακάριο να συνεχίσει στην προετοιμασία της Εθνικής. Ο έμπειρος γκαρντ συμβουλεύτηκε τρεις ιατρούς και είχε πάρει την απόφασή του από χθες (6/8).

http://www.sport24.gr/html/ent/528/ent.308528.asp


Προσωπικά πιστεύω πως θα ήταν στην τελική 12άδα και αυτό τον κάνει ακόμα πιο άτυχο.

Αλλά αυτή η δήλωση:

QUOTE
"Κόουτς, δεν είναι σωστό να κρατήσω τη θέση ενός παιδιού, που θα σκίζεται καθημερινά στην προπόνηση, ενώ εγώ θα κάνω θεραπεία. Είναι κρίμα. Σε ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη, αλλά δεν θα το επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου κάτι τέτοιο"


Απλά παράδειγμα προς μίμηση. Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς.

[edit]Αλλού έπρεπε να το βάλω αλλά ταιριάζει και εδώ, αν είναι να μεταφερθεί στο post με τα νέα και τις ειδήσεις της Εθνικής.[/edit]
Air Kef
Πολύ κρίμα για τον Μανώλη ο οποίος έχει προσπαθήσει πολύ, αλλά μπράβο του για την απόφασή του.

Θα κληθεί κάποιος άλλος ή απλώς αποκλείστηκε ενας;
PanosIlio
Το άρθρο το μόνο που λέει είναι ότι αποκλείστηκε ο Παπαμακάριος, δεν λέει αν θα πάρει κάποιον άλλον.

Σε έχει φάει με τον Βασιλειάδη μου φαίνεται biggrin.gif

OK άκυρο τον Anaz έχει φάει, μα γιατί σας μπερδεύω εσάς τους 2 tongue.gif
xristos_metal
Εγω οπως εχω ξαναγραψει ειμαι της αποψης οτι πρεπει να εχουν θεση στη δωδεκαδα οι Σλουκας και Παπανικολαου.Θα εχουμε ενα πιο κλειστο ροστερ αλλα δε γινεται αλλιως.Δεν υπαρχει διαδοχη κατασταση.Ακομη και να μην αγωνιστουν καθολου αυτα τα παιδια θα παρουν πολυτιμες εμπειριες για το παγκοσμιο του χρονου που εκει πρεπει οπωςδηποτε να παμε για μεταλλιο.Καπως ετσι ηταν και οι Βασσιλοπουλος-Μπουρουσης το 2005.Αγωνιστηκαν λιγο αλλα προσεφεραν τις επομενες χρονιες.

Οσο για τη διοργανωση δε βλεπω καμμια ομαδα που να μπορει να κοντραρει τους Ισπανους.Ισως μονο η Σλοβενια και η Κροατια που τους δυσκολευουν παραδοσιακα.Θα εβαζα και εμας μεσα αλλα δε ξερω.Εχουμε δειξει πως υπαρχει κακη ψυχολογια απεναντι στους Ισπανους.Ισως να ειναι και η σειρα μας να τους νικησουμε καποια φορα,αν βγουν οι Κουφος-Καλαθης εχουμε ελπιδες.Κατα ταλλα ακομη και ετσι οπως ειμαστε πιστευω τουλαχιστον στον τελικο μπορουμε να παμε.Θεωρητικα εμεις ειμαστε η δευτερη πιο δυνατη ομαδα.Πονταρω στη διαφορετικη φιλοσοφια,στο καλυτερο προπονητη και στα νεα προσωπα.Ποτε δε ξερεις..

Υ.Γ Οι Ισπανοι δικαιουνται ενα χρυσο μεταλλιο.Ειναι ομαδαρα,αλλα μακαρι να μη το παρουν και ας βγουμε 14οι χαχαχα.
Air Kef
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Aug 7 2009, 12:55 ) *
Το άρθρο το μόνο που λέει είναι ότι αποκλείστηκε ο Παπαμακάριος, δεν λέει αν θα πάρει κάποιον άλλον.

Σε έχει φάει με τον Βασιλειάδη μου φαίνεται biggrin.gif

OK άκυρο τον Anaz έχει φάει, μα γιατί σας μπερδεύω εσάς τους 2 tongue.gif



Όπως και σε αυτήν την περίπτωση, συνήθως φαγονόμαστε για τα ίδια πράγματα. tongue.gif


Ναι λοιπόν, για τον Βασιλειάδη ρωτάω. biggrin.gif
PanosIlio
Κοίτα κόλλημα tongue.gif

Μα τι έκανε φέτος ο Βασιλειάδης για να τον καλέσει και το σημαντικότερο που το έκανε ότι και αν έκανε?

Αν θέλει καθαρό σουτέρ η ομάδα, καλό που να παίζει και άμυνα, να είναι και φιλότιμος και όλα αυτά τα χαρακτηριστικά ε έχει τον Τσαλδάρη, μπορεί να μην είναι νέος αλλά ίδιοι παίκτες είναι.

Αφήστε που κατά τη γνώμη μου ο Βασιλειάδης το μόνο καλό που έχει είναι το σουτ, τίποτα άλλο. Κρίμα αλλά δεν έχει εξελιχθεί καθόλου.
greeneyes13
για όποιον ενδιαφέρεται ρώτησα στην εοκ αν θα πωλούνται εισιτήρια πριν τον αγώνα και η απάντηση : ε,ναι σιγά την κίνηση που θα έχει!!!

πάντως εγώ ανυπομονώ να δω την ολοκαίνουρια εθνική μας! smiley.gif
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Α ρε Παπαμακαριε καθε χρονο ολο κατι συμβαινει.
Πανω που επιτελους δεν θα ησουν ο 13ος παιχτης που την τελευταια στιγμη μενει εκτος,
δυστυχως παλι θα εισαι εξεδρα.
Kanzler
ΣΟΚ! Εκτος Ευρωμπασκετ ο Παπαμακαριος εξ αιτιας τραυματισμου. Κριμα για τον Παπαμακαριο.

Τωρα η εθνικη ομαδα μενει με μονο δυο καθαρους Playmaker, τον Ζηση και τον Καλαθη. Επρεπε να ειχαν καλεσει περισσοτερους καθαρους Playmaker (εγω αυτο το εγραφα απο την αρχη). Εστω τον Βεργινη, και δεν πειραζει που ζεστενει μονο τον πανγκο στον ΠΑΟ. Τον Σλουκα ας τον καλεσουν τωρα, που εχει ξεκουραστει και λιγο. Και ας καλεσουν και εναν τριτο ακομα.

Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει κατι να γινει, γιατι η κουραση για δυο μονο Playmaker ειναι πολυ μεγαλη.

sir-elric
αυτος ο πελεκανος ενταξει ειναι αμιλητος και ακινωνητος! αλλα να μην τον γουσταρει κανενας?

και να κατεβουμε με τον πριντεζη στο 3? μα θα ματατρελαθουμε τελειως?

gallistis
QUOTE(Apollonios @ Aug 7 2009, 15:32 ) *
ΣΟΚ! Εκτος Ευρωμπασκετ ο Παπαμακαριος εξ αιτιας τραυματισμου. Κριμα για τον Παπαμακαριο.

Τωρα η εθνικη ομαδα μενει με μονο δυο καθαρους Playmaker, τον Ζηση και τον Καλαθη. Επρεπε να ειχαν καλεσει περισσοτερους καθαρους Playmaker (εγω αυτο το εγραφα απο την αρχη). Εστω τον Βεργινη, και δεν πειραζει που ζεστενει μονο τον πανγκο στον ΠΑΟ. Τον Σλουκα ας τον καλεσουν τωρα, που εχει ξεκουραστει και λιγο. Και ας καλεσουν και εναν τριτο ακομα.

Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει κατι να γινει, γιατι η κουραση για δυο μονο Playmaker ειναι πολυ μεγαλη.


και τον σπανουλη ασσο μπορεις να τον θεωρησεις.οποτε καλα ειμαστε.να καλεσει τωρα,τον σλουκα η τον βεργινη ειναι πολυ τραβηγμενο και ακαιρο αφου προφανως δε θα ειναι στη δωδεκαδα.εδω μαλλον δε θα ηταν ουτε ο παπαμακαριος
aegeansheed
Αν ο νους των περισσοτέρων (και ο δικός μου) τώρα πια πηγαίνει στον Καλάθη, ο ίδιος ο Παπαμακάριος δήλωσε: "Ο Καλάθης έχει πολύ καλή τεχνική κατάρτιση και παρά το γεγονός ότι του λείπουν εικόνες από την Ευρώπη, σε δύο χρόνια θα είναι από τους βασικούς γκαρντ της Εθνικής".
(αναδημοσίευση από www.sport-fm.gr, 7/8/2009)

Στις προπονήσεις φαίνεται ποιος ξεχωρίζει...Στη Florida όλη τη χρονιά έπαιζε πάνω-κάτω, όπως η Zalgiris του Kazlauskas, οπότε όσο συντομότερα μάθει τους συμπαίκτες τόσο το καλύτερο για την Εθνική. Η είδηση για μένα είναι ότι ο Παπ διαπίστωσε αμέσως ότι το παιδί κάνει για την Εθνική, χωρίς να τον έχει ξαναδεί...Καλη είδηση αν και στεναχωρέθηκα για τον Μανώλη.
Air Kef
Δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένας που δεν στενοχωρήθηκε για τον Παπαμακάριο. sad.gif


Πελεκάνος ή Βασιλειάδης, επιβάλλεται η κλήση τους, αν είναι δυνατόν να είναι ο Γεωργαλής εκεί και να μην είναι η παικτάρα ο Βασιλειάδης, ο καλύτερος Έλληνας σουτέρ αυτήν την στιγμή!
Kanzler
Ο Σπανουλης ειπε: "Πολυ δυσκολη η αποστολη μας".
http://www.sport-fm.gr/article/189330

Ειπε οτι ο κοσμος πρεπει να ξεχασει την ομαδα της τελευταιας πενταετιας.

Καλα τα ειπε ο Σπανουλης. Πρεπει να δουμε τα πραγματα ρεαλιστικα. Παλια στελναμε μια ομαδα για την τετραδα στις μεγαλες διοργανωσεις, για μεταλλιο. Τωρα στελνουμε μια ομαδα για τις θεσεις 5 - 8. Επιτυχια θα ειναι εαν η ομαδα εξασφαλησει την προκριση στο Μουντομπασκετ. Ετσι βλεπω εγω τα πραγματα. Τωρα χτιζεται μια νεα ομαδα (λειπουν σημαντικοι παιχτες). Δεν πειραζει εαν η Εθνικη δεν φερει μεταλλιο. Αλλα ας κερδισει νεους παιχτες. Και πιστευω οτι μπορει να το κανει. Παντως εχω εμπιστοσυνη στους παιχτες, και ειμαι σιγουρος οτι θα κανουν οτι μπορουν.

Ας φθασει η ομαδα με το καλο στους 8, και μετα βλεπουμε.
il postino
QUOTE(Air Kef @ Aug 8 2009, 00:31 ) *
Δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένας που δεν στενοχωρήθηκε για τον Παπαμακάριο. sad.gif


Πελεκάνος ή Βασιλειάδης, επιβάλλεται η κλήση τους, αν είναι δυνατόν να είναι ο Γεωργαλής εκεί και να μην είναι η παικτάρα ο Βασιλειάδης, ο καλύτερος Έλληνας σουτέρ αυτήν την στιγμή!


Πες τα ρε φιλε!!!! τα λεω στα blog tou superbasket αλλα δε βρισκεται κανεις να συμφωνησει μαζι μου!!!! ειναι δυνατον να χουν ριξει στο πυρ το εξωτερων τον βασιλειαδη? επειδη δηλαδη δεν ειναι διαμαντιδης στηναμυνα αξιζει τετοιο παραγκωνισμο απο ολοκληρο το ελληνικο μπασκετ? μη ξεχναμε οτι και οι ομαδες στην Α1 δε συζητουν καν μαζι του! τοσο αμπαλοι ειμαστε εμεις που θεωρουμε οτι εχει θεση στο ελληνικο μπασκετ?

δεν υπαρχει αλλος ελληνας παικτης με αυτα τα χαρακτηριστικα! σουτ μετα απο σκριν , σουτ μετα απο ντριπλα δεν εχει αλλος! και θυμηθειτε ποσο μας εχει κοστισει το σουτ στις τελευταιες διοργανωσεις! δηλαδη χωραει ο γεωργαλης στην προετοιμασια και ο πιτσιρικας ο παπανικολαου και ο καλαμποκης και δε χωραει ο βασιλειαδης?
benchwarmer
Για τον Βασιλειαδη, πλεον ειμαι πεπεισμενος οτι υπαρχουν και αλλα πραγματα στη μεση. Μεχρι περυσι, απλα μπορουσαμε να πουμε οτι ηταν ενα απο τα κολληματα του Γιαννακη, αλλα φετος που και ενας "επιθετικος" μαλιστα προπονητης δεν τον προτιμησε, δεν ξερω...
Παντως ειναι ξεκαθαρο οτι θα εχουμε προβλημα στην περιφερεια. Οι στοχοι παντως ειναι οι ιδιοι, αφου σχεδον ολες οι ομαδες κατεβαινουν με πολυ σημαντικες ελλειψεις (και το ξαναλεω, αν φετος κατεβαιναμε πληρεις ειχαμε σιγουρο το μεταλλιο και μπορουσαμε να χτυπησουμε τους ελλειπεις Ισπανους). Στους 8 θα ειμαστε, και τα παντα θα κριθουν για αλλη μια φορα εκει.
Καθαρα αγωνιστικα, πιστευω οτι πλεον δυσκολα θα δουμε σχημα με 3 κοντους. Αντι γι αυτο, ειναι πολυ πιθανοτερο να δουμε σχημα με Φωτση-Πριντεζη στα φοργουορντ, η και κατι ακομα πιο βαρυ, με Φωτση στο 3 και Μπουρουση στο 4. Κλειδια λοιπον φετος ειναι αναγκαστικα ο Περπερογλου, και βεβαια ο Σπανουλης. Στους ψηλους εχουμε λυσεις, δεν υπαρχει θεμα..
Περιμενω με ανυπομονησια τα φιλικα, να δω τι σκεφτεται ο Γιονας..

*Για τον Παπαμακαριο θα στεναχωριομουν περισσοτερο, αν δεν ειχαν προηγηθει τα γεγονοτα του 07, οταν ειχε αρνηθει την κληση του στην προετοιμασια, λεγοντας οτι "δεν θελει να κανει προετοιμασια, ενω πιθανοτατα δεν θα ειναι στην 12αδα". Αγωνιστικα παντως ειναι κ αυτος απωλεια, αφου πιστευω οτι θα βοηθουσε περισσοτερο απο τον Τσαλδαρη και τον Καλαμποκη.
xxx-4711
QUOTE(benchwarmer @ Aug 10 2009, 19:53 ) *
Για τον Βασιλειαδη, πλεον ειμαι πεπεισμενος οτι υπαρχουν και αλλα πραγματα στη μεση. Μεχρι περυσι, απλα μπορουσαμε να πουμε οτι ηταν ενα απο τα κολληματα του Γιαννακη, αλλα φετος που και ενας "επιθετικος" μαλιστα προπονητης δεν τον προτιμησε, δεν ξερω...

ποια κολληματα του γιαννακη. ηταν τεταρτη επιλογη στη μαλαγα δεν αγωνιστηκε λεπτο στον ημιτελικο του φαιναλ φορ της αθηνας και δεν τον κατεβασαν καν στα ισπανικα πλει οφ και ειναι κολλημενος ο γιαννακης
συμφωνω οτι ειναι πολυ καλυτερος απο τους καλαμποκη τσαλδαρη αλλα συμφωνα με το μπλογκ του ασπρουλια στο superbasket ειχε ενα προβλημα στο χερι και ζητησε να μην κληθει.
a bullet for your head
http://www.sport-fm.gr/article/189514

Κυριε Βασιλακοπουλε..δεν νομιζω οτι αν λεγατε, οτι ξεκινατε μια καινουργια προσπαθεια, με καινουργια προσωπα στο προπονητικο επιτελειο & στους παικτες,με σκοπο να τεθουν οι γερες βασεις για την επομενη 5ετια,ΟΤΙ ΘΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ..
Αντιλαμβανομαι οτι ισως προσωπικοι λογοι να ''φουντωνουν'' την αισιοδοξια σας-επιθυμια σας..Ομως πανω απ'ολα προεχει το Ελληνικο μπασκετ και η εξελιξη αυτου..
PanosIlio
Προσωπική μου άποψη είναι πως ο Βασιλακόπουλος πολύ απλά έκανε αυτή τη δήλωση για να βγάλει την ουρά του απ'έξω σε ενδεχόμενη αποτυχία, ότι και αν μπορεί να θεωρηθεί αποτυχία.

Θα έχει το άλλοθι να πει, και από θέση ισχύος φυσικά γιατί έχει ήδη δηλώσει ότι στόχος είναι ένα μετάλλιο, πως ακόμα και η 4η θέση είναι αποτυχία. Και να ρίξει ευθύνες κατά πως κρίνει σωστό.

Είναι μανούλα σε αυτό.

Θα μπορεί να πει πχ, να δεν ήρθαν οι ΔΔ-Παπ και είδατε έκαναν κακό στην ομάδα, εξέθεσαν τον προπονητή και άλλα τέτοια.

Ή θα μπορεί να πει πως ενώ είχαμε καλό υλικό ο προπονητής δεν έκανε και δεν πήγαμε καλά.

Και άλλα πολλά, συνομοσιολογίες το ξέρω αλλά έχει βεβαρημένο παρελθόν τι να κάνουμε tongue.gif
Spyros91
Το σημεινο φιλικο με την Ρουμανια στης 7,θα το δειξει κανενα καναλι?
PanosIlio
Το σημερινό φιλικό είναι κεκλεισμένων των θυρών και από ότι άκουσα δεν θα υπάρχει καν παρουσία του τύπου.

Το αυριανό θα το δείξει η ΝΕΤ στις 7
Spyros91
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι κεκλεισμένων των θυρών και επισης δεν θα υπάρχει καν παρουσία του τύπου.Τεσπα τουλαχιστον το αποτελεσμα θα το μαθουμε. smiley.gif
nikefalin
QUOTE
Σαρωτική η Εθνική με Ρουμανία!


Στο πρώτο φιλικό παιχνίδι ενόψει της τελικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στην Πολωνία, η Εθνική ομάδα επικράτησε της Ρουμανίας με 88-46 στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Η διαφορά άγγιξε τους +42 πόντους (86-44) στο 37', με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα με 15 πόντους. Αύριο (7μ.μ.) η Εθνική θα κάνει τα αποκαλυπτήρια μπροστά στο κοινό της κόντρα στους Ρουμάνους.

Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας έδειξε από νωρίς τις... προθέσεις της, ξεφεύγοντας με 44-24 στο 17', με τη διαφορά να έχει φτάσει λίγο νωρίτερα και στους 22 πόντους (42-20). Το ημίχρονο έκλεισε 48-28 με την Ελλάδα να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (23-14) και να μετρά 6/6 αιφνιδιασμούς, 16/20 δίποντα, 7 ασίστ και 6 κλεψίματα σε αυτό το διάστημα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε στους ίδιους, καταιγιστικούς ρυθμούς με τη διαφορά να αγγίζει το +40 (86-44 στο 37'), φτάνοντας τελικά στη νίκη με το τελικό 88-46.Με πολιτικά παρακολούθησαν τον αγώνα οι Βασίλης Σπανούλης, Νίκος Ζήσης, Γιάννης Μπουρούσης και Αντώνης Φώτσης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αφεντουλίδης, Ψαριανός, Ανδρικόπουλος
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 48-28, 72-33, 88-46

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καλαμπόκης 6 (2), Καϊμακόγλου 9 (1), Παπανικολάου, Καλάθης 13, Τσαλδάρης 4, Πρίντεζης 13, Γλυνιαδάκης 4, Μαυροκεφαλίδης 9 (1), Κουφός 13, Περπέρογλου 2, Σχορτσανίτης 15
Ρουμανία (Καλάντσα): Μπλιντάρου 5, Μαντάκε 13, Σιάρτο 1, Μουντεάν, Ντραγκουσίν 9, Μολντοβεάνου 4, Καπουσάν 2, Κετρεάν, Λάζαρ, Γιουκάν, Νικοάρα 5, Σίλβασαν 7


gazetta.gr
il postino
δε ξερω για ποιο λογο , αλλα οσο περνανε οι μερες ειμαι ολο και και πιο αισιοδοξος για τη εθνικη! απουσιες θα χουν ολοι (ισως προστεθει και ο παου γκασολ σε αυτην του καλντερον) , οποτε λιθουνια , ελλαδα , γαλλια (λογικα) , σλοβενια ξεκινανε πανω κατω απο την ιδια αφετηρια και λιγο πιο μπροστα η ισπανια (εστω και χωρις καλντερον-παου). για μενα το κλειδι ειναι σε 2 σημεια.
πρωτον , κατα ποσο η πολυ καλη Front line θα βγαλει την αναμφισβητητη ποιοτητα της στο παρκε αφου ας μην ξεχναμε οτι σε επιπεδο εθνικων ομαδων ολοι οι παικτες μας ειναι απειροι! μπουρουσης-κουφος δεν εχουν ξαναπαιξει σε τετοιο επιπεδο και σε πρωταγωνιστικο ρολο ,ενω ο σοφο ειναι ερωτηματικο (ελπιζω να εχουν δικιο οι φιλοι του ολυμπιακου που λενε για μια ακομα φορα οτι ειναι ανανεωμενος) και μενει ο πριντεζης ,ο οποιος τωρα θα παρει αναβαθμισμενο ρολο και ο φωτσης , ο οποιος θα κανει σιγουρα καποια πραγματα και το ερωτημα ειναι αν μπορει τον αρχηγικο του ρολο που του ανεθεσαν να τον βγαλει και στο παρκε.
δευτερον , κατα ποσο οι πρωτοεμφανιζομενοι γκαρντ θα καλυψουν μερος απο τις απουσιες των ΔΔ-TEO. εχουμε εναποθεσει τις ελπιδεσ σε ενα παλικαρακι που τωρα βγηκε απο το κολεγιο και αυτο μοιαζει ανησυχητικο. με αλλα λογια ποση βοηθεια θα εχει ο σπανουλης ,κατα κυριο λογο, και ο ζησης.

υ.γ περιμενω απο καιμακογλου περισσοτερα απο οτι πολλοι φανταζονται!
υ.γ2 ο βασιλειαδης επρεπε να ειναι παρων! ολα τα υπολοιπα για μαλαγα που δεν ειχε συμμετοχη (δηλαδη ειχε ο ζησης στη ρωσια?????????????????????????) , για το δαχτυλο που χτυπησε τα ακουω βερεσε.
xristos_metal
Καλα ειπε ο Βασσιλακοπουλος παμε για μεταλειο.Δε καταλαβα δηλαδη ποια ομαδα ειναι καλυτερη απο εμας(αν βγαλουμε τους Ισπανους)????Θεωρητικα κα με βαση τους παιχτες που εχουμε πρπει οπωςδηποτε ναπαρουμε μεταλλιο.Δηλαδη δε θα ειναι αποτυχια να παρουν μεταλλιο ας πουμε η Λιθουανια(χωρις Σαρας,Σισκα,Σονγκαιλα,Καουκενας),η Ρωσια (χωρις Χολντεν,Κυριλενκο),η Γαλλια(που τους εχουμε παρει τον αερα) και να μη παρει η εθνικη?Οι πιο σοβαροι αντιπαλοι ειναι η Ισπανια,Σερβια,Σλοβενια και Κροατια και οπως ειπα δε βλεπω κανενα λογο να ειμαστε τοσο ηττοπαθεις.Εγω πιστευω οτι η εθνικη μας μπορει να παρει και ακομη και το χρυσο.Γιατι οχι?

ΥΓ Ισως το πιο χαμηλου επιπεδου ευρωμπασκετ των τελευταιων ετων.Θαναι αποτυχια να μη παρουμε μεταλειο.
GMlls
σίγουρα το πιο χαμηλού επιπέδου ευρωμπασκετ, αλλά δεν θα είναι αποτυχία αν είμαστε μέσα στην 5άδα και ας μην πάρουμε μετάλλιο.

για το σημερινό φιλικό της εθνικής έχει βρεί κανεις αναλυτικά στατιστικά;
Dwyane ''the flash'' Wade
πιστευω πως ειναι τεραστια ευκαιρια για ενα μεταλλιο η φετινη διοργανωση.
οσον αφορα τα αγωνιστικα πιστευω πως θα φαινομαστε πιο επιθετικοι σαν ομαδα,ισως και λιγο αναρχοι αλλα θα παιξουμε ωραιο μπασκετ.
για τον βασιλειαδη θεωρω πως ειχε θεση στην ομαδα διοτι ειναι εμφανως καλυτερος απο καλαμποκη ισως και απο τσαλδαρη.
θελω να δω αν ο μπουρουσης θα αντεξει τοσο πρωταγωνιστικο ρολο.(πενταδατος σε μεγαλη διοργανωση)
ο σοφο εχει αποδειξει οτι μπορςει να παιξει μπασκετ υψηλου επιπεδου αρκει να εχει το μυαλο μεσα στο κεφαλι του και θα γινει παλι το θωρηκτο του 2006!!
θελω να δω τους καλαθη και κουφο να βγαζουν ματια.
περιμενω απο τον φωτση ηγετικο ρολο.
επιτελους ο ζησης ας κλεισει μερικα στοματα!
DON-basketblog
Πόσοι απο εδώ θα είναι σήμερα ΟΑΚΑ?
Spyros91
QUOTE(DON-basketblog @ Aug 12 2009, 14:10 ) *
Πόσοι απο εδώ θα είναι σήμερα ΟΑΚΑ?


εγω μπορει να παω αλλα δεν ειμαι σιγουρος,γιατι ο φιλος μου που ειχαμε κανονισει να παμε,δεν αισθανεται και τοσο καλα σημερα και για αυτο μαλλον θα το δω απο την νετ.Παντως σιγουρα θα πανω να δω 1-2 αγωνες της εθνικης! blove.gif
a bullet for your head
QUOTE(Spyros91 @ Aug 12 2009, 14:59 ) *
εγω μπορει να παω αλλα δεν ειμαι σιγουρος,γιατι ο φιλος μου που ειχαμε κανονισει να παμε,δεν αισθανεται και τοσο καλα σημερα και για αυτο μαλλον θα το δω απο την νετ.Παντως σιγουρα θα πανω να δω 1-2 αγωνες της εθνικης! blove.gif

Τι ωρα το δεχνει το ματσακι?
Spyros91
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 12 2009, 16:16 ) *
Τι ωρα το δεχνει το ματσακι?


7
rchos
ελπιζω να βαλει παλι πολλους μικρους να παιξουν.
να τους δουμε και εμεις με την εθνικη σε δραση.οι σιγουροι που εμειναν και χτες εξω εχουν αλλα φιλικα μπροστα τους.
προς το παρον ας δωσει ευκαιριες σε οσους διεκδικουν θεση στην τελικη δωδεκαδα και ας αφησει τους σιγουρους για τα τουρνουα που ερχονται.
Timemaster
αν υπάρχει καμία διεύθυνση σίγουρη να το δούμε και εμείς του εξωτερικού...
rolleyes.gif

στείλτε μου μήνυμα!!!
blove.gif
reth1
ΠΟΛΥ γουστάρω αυτή τη νέα εθνική! Καλαθης-Κουφός-Παπ-Σχορτσιανίτης v. 3.0, κλπ smiley.gif
αντε να δούμε τους μικρούς και με κανένα σοβαρό αντίπαλο...
Spyros91
ημιχρονο:56-18
PanosIlio
Δεν θέλω να πω τίποτα το σπουδαίο, απλά το να βλέπεις στην Εθνική ανδρών, έστω και με αυτό τον αντίπαλο έστω και αν είναι πρώτο φιλικό, στην ίδια πεντάδα τους Καλάθη, Κουφό και Παπανικολάου συγχρόνως είναι απλά τέλειο...
gallistis
ενταξει,οι ρουμανοι δεν ειναι κατι σπουδαιο.μεταξυ μας αν παιζαμε,πιο δυνατο θα ηταν το τεστ.αλλα καποια συμπερασματα βγαινουν.ο καλαθης ξερι πολυ μπασκετ,ο σχορτσιανιτης αδυνατισμενος σκιζει,ο κουφος μεγαλο ταλεντο

p.s ο γερασιμος τζακης και ο μουρεσαν που ειναι;
benchwarmer
Το μονο που προσφερεται το συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι για να παρουμε μια ιδεα για το τι εχει στο μυαλο του ο Γιονας...

Τα σημαντικοτερα ηταν:
-Στο σχημα με Σπανουλη-Ζηση στα γκαρντ (που λογικα θα φορεθει παρα πολυ φετος), μπαλα κατεβαζε ο Σπανουλης.
-Πρωτη αλλαγη στα γκαρντ ηταν ο Καλαθης, με τον Σπανουλη να παιζει και στο 2 (ειπαμε, ολα εξαρτωνται απο αυτον φετος)
-Πρωτη αλλαγη του Περπερογλου στο 3 ηταν ο Πριντεζης (που πηρε βεβαια και λιγο χρονο στο 4), και του Φωτση στο 4 ο Κουφος(!), ο οποιος βεβαια επαιξε και στο 5 στο Β ημιχρονο. Ειδαμε βεβαια και το περιβοητο Φωτσης-Πριντεζης μαζι, που πιστευω θα ειναι σχημα-κλειδι για μας φετος.
-Ειδαμε οπως ειναι αναμενομενο και Κουφο-Σοφο, και Μπουρουση-Σοφο. Το Κουφος-Μπουρουσης το ειδαμε για πολυ λιγο στο τελος, και περιμενω να το δω και σε πιο σοβαρο ματς. Και αυτο εχει τιε προυποθεσεις να γινει σχημα-κλειδι.
-Δεν το αποκλειω καθολου να ειναι ο Παπανικολαου στην 12αδα, αντι καποιου εκ των Τσαλδαρη-Καλαμποκη. Καιμακογλου παντως στο 3 δεν ειδαμε νομιζω σημερα.
-Και μενει και αλλη μια θεση αν δεν κανω λαθος, που θα παιχτει μεταξυ Μαυροκεφαλιδη-Γλυνιαδακη λογικα, αφου ο Σοφο δειχνει καλα...

Προσωπικες αναλυσεις, η αναλυσεις περι του τροπου παιχνιδιου κλπ, απο τα επομενα ματς καλυτερα....
il postino
QUOTE(benchwarmer @ Aug 12 2009, 20:26 ) *
Το μονο που προσφερεται το συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι για να παρουμε μια ιδεα για το τι εχει στο μυαλο του ο Γιονας...

Τα σημαντικοτερα ηταν:
-Στο σχημα με Σπανουλη-Ζηση στα γκαρντ (που λογικα θα φορεθει παρα πολυ φετος), μπαλα κατεβαζε ο Σπανουλης.
-Πρωτη αλλαγη στα γκαρντ ηταν ο Καλαθης, με τον Σπανουλη να παιζει και στο 2 (ειπαμε, ολα εξαρτωνται απο αυτον φετος)
-Πρωτη αλλαγη του Περπερογλου στο 3 ηταν ο Πριντεζης (που πηρε βεβαια και λιγο χρονο στο 4), και του Φωτση στο 4 ο Κουφος(!), ο οποιος βεβαια επαιξε και στο 5 στο Β ημιχρονο. Ειδαμε βεβαια και το περιβοητο Φωτσης-Πριντεζης μαζι, που πιστευω θα ειναι σχημα-κλειδι για μας φετος.
-Ειδαμε οπως ειναι αναμενομενο και Κουφο-Σοφο, και Μπουρουση-Σοφο. Το Κουφος-Μπουρουσης το ειδαμε για πολυ λιγο στο τελος, και περιμενω να το δω και σε πιο σοβαρο ματς. Και αυτο εχει τιε προυποθεσεις να γινει σχημα-κλειδι.
-Δεν το αποκλειω καθολου να ειναι ο Παπανικολαου στην 12αδα, αντι καποιου εκ των Τσαλδαρη-Καλαμποκη. Καιμακογλου παντως στο 3 δεν ειδαμε νομιζω σημερα.
-Και μενει και αλλη μια θεση αν δεν κανω λαθος, που θα παιχτει μεταξυ Μαυροκεφαλιδη-Γλυνιαδακη λογικα, αφου ο Σοφο δειχνει καλα...

Προσωπικες αναλυσεις, η αναλυσεις περι του τροπου παιχνιδιου κλπ, απο τα επομενα ματς καλυτερα....



συμφωνω στην πιθανοτητα που δινεις στον παπανικολαου. αν και εξαρχης δεν την ειδα , για καποιους λογους , με καλο ματι την κληση του στην προετοιμασια , εντουτοις , θεωρω οτι αυτος τουλαχιστον μπορει να βγαλει 4-5 καλες φασεις σε εναν αγωνα (ισως και κατι παραπανω) σε συγκριση με καλαμποκη-τσαλδαρη, που δεν τους το χω σε τετοιο επιπεδο!

γενικα για καιμακογλου , μουδιασμενο και ψαρωμενο τον εκοψα σημερα αλλα πιστευω οτι μπορει να βοηθησει αν βοηθηθει απο τα play maker μας.

πιστευω ο γλυνιαδακης εχει σοβαρο προβαδισμα εναντι του μαυρου!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.