Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
sir-elric
QUOTE(HLR CENATION @ Jul 12 2011, 14:35 ) *
O Mαυροκεφαλιδης μαλιστα ειναι τεραστια απωλεια.Στην επιθεση κυριως.

μας εχει βαρεσει ο ηλιος? για τον μαυροκεφαλιδη μιλαμε.
το εχω ξαναπει (και οφειλεται να το θυμαστε για να μην επαναλβανωμαι) οσοι θελουν και μπορουν! τα παρακαλια και οι απειλες ειναι απο αλλες εποχες!

υπαρχουν 3-4 ισαξιοι που περιμενουν να ποιασουν την ευκαιρια! αν ο κυριος μαυροκεφαλιδης εχει προβληματα μονο το καλοκαιρι ας κατσει να τα λυσει!!
a.car


Ο ΝΟΒΙΤΣΚΙ ΧΑΙΡΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΜΟΥ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ

ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΣΑΝ ΠΑΙΚΤΗΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΑΠΑΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΖΕΙ 80

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΣΥΜΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΤΟ GATORADE ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ.

Ο ΠΑΡΚΕΡ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ. ΤΙΜΩΡΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ

ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΛΗΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙ 40ΑΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΠΑΡΤΑΚ.

Air Kef
Μην γραφεις με κεφαλαία σε παρακαλω
GK_23
Αν οι της ΕΟΚ σκοπεύουν να αντιδράσουν τιμωρώντας τον Μαυροκεφαλίδη και την Σπαρτάκ, όπως διαρρέεται τις τελευταίες ώρες, θα τους συμβούλευα πρώτα να φάνε μια ...φασολάδα. Θα τους χρειαστεί στην αντίδραση τους απέναντι στον παίκτη και στην ομάδα του... biggrin.gif

Σπάνια συμφωνώ με τον Παπαδογιάννη αλλά στο τελευταίο του blog στο gazzetta δίνει χρήσιμες πληροφορίες...

QUOTE
Ο αποκλεισμός του Θοδωρή Παπαλουκά φαίνεται ότι ήταν «αξιοκρατικός», πήγασε δηλαδή από τη μέτρια απόδοσή του στη σεζόν που ολοκληρώθηκε.


Πριν από κάνα μήνα είχα γράψει στο τόπικ το εξής...

QUOTE(sixama23 @ Jun 17 2011, 13:11 ) *
Αυτή τη στιγμή ο μόνος σίγουρος απών πρέπει να θεωρείται ο Διαμαντίδης...
Δε ξέρω τι θα αποφασίσουν οι Σπανούλης και Μπουρούσης που έχουν θέματα με τραυματισμούς αλλά μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως ο Παπαλουκάς όχι μόνο θέλει να παίξει στην εθνική αλλά έχει ήδη μιλήσει με τον Ζούρο. Αν δεν κληθεί θα είμαι σίγουρος πως η απόφαση δεν ανήκει στον προπονητή...

Και επειδή δεν πιστεύω πως ο Ζούρος δεν ήθελε για 4ο γκαρντ τον Παπαλουκά έναντι των Σλούκα-Μάντζαρη, νομίζω πως ο αποκλεισμός του Παπαλουκά είναι όντως "αξιοκρατικός". Με τα εισαγωγικά να δίνουν άλλη σημασία στην λέξη...
Άλλωστε και πέρυσι είχε αποκλειστεί "αξιοκρατικά" από την εθνική ο Παπαλουκάς. Απλά δεν έγινε δεκτό το αίτημα του να λουφάξει από την 1η φάση της προετοιμασίας.

QUOTE
Ο αποκλεισμός του Πατ Καλάθη αποτελεί μικρή έκπληξη, αλλά μπορεί να κρύβει μυστικά που δεν έχουν εμφανιστεί στο φως της δημοσιότητας.

Εδώ υπάρχει ένα μυστήριο...
Σύμφωνα με τη FIBA οι παίκτες που έχουν πάρει την υπηκοότητα της χώρας με την οποία συμμετέχουν σε διεθνείς διοργανώσεις σε ηλικία άνω των 16 ετών, θεωρούνται νατουραλιζέ. Έχουμε λοιπόν και λέμε: Ο Κουφός πήρε το διαβατήριο τον Ιούλιο του 2006, όντας 17 ετών, οι Καλάθηδες πήραν τα διαβατήρια το καλοκαίρι του 2008 (19 χρονών ο Νικ και 23 ο Πατ) και ο Μπράμος τον Νοέμβριο του 2009 όταν ήταν ήδη 22 ετών.

Ο ακριβής κανονισμός της FIBA έχει ως εξής:

QUOTE
21. a. A national team participating in a Competition of FIBA may have only one player on
its team who has acquired the legal nationality of that country by naturalisation or by
any other means after having reached the age of sixteen (16). This provision applies
also to any player having the right to acquire a second nationality at birth but who
did not lay claim to this right until after having reached the age of sixteen (16).

b. For purposes of letter (a) above and in the event of doubts, any player claiming to
have acquired a legal nationality before having reached the age of sixteen (16),
without presenting the respective passport with a date of issue before the player’s
sixteenth birthday, requires a decision by the Secretary General confirming that he
does not fall under the restriction of letter (a) above. In taking this decision the
Secretary General shall take into account the following criteria:
- the number of years during which the player has lived in the country, for the
national team of which he wishes to play;
- the number of seasons during which the player has participated in domestic
competitions in the country of the national team for which he wishes to play;
- any other criteria capable of establishing a significant link between the player and
the country, for the national team of which he wishes to play.


Δεν έχω καταλάβει ακόμα 100% τι παίζει αλλά σίγουρα δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα όλους αυτούς του Ελληνοαμερικανούς στην εθνική ομάδα. Θα το ψάξω και άλλο, ευπρόσδεκτη εννοείται κάθε βοήθεια rolleyes.gif
SG3ptshooter
QUOTE(sixama23 @ Jul 12 2011, 16:21 ) *
Δεν έχω καταλάβει ακόμα 100% τι παίζει αλλά σίγουρα δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα όλους αυτούς του Ελληνοαμερικανούς στην εθνική ομάδα. Θα το ψάξω και άλλο, ευπρόσδεκτη εννοείται κάθε βοήθεια rolleyes.gif

τελευταία παύλα. Επικαλείσαι το ότι υπάρχει δεσμός ιθαγένειας που δεν έχει επισημοποιηθεί μεταξύ του παίκτη με Ελληνική προέλευση και της χώρας. Άλλωστε το 2009 ήταν στη δωδεκάδα μας και ο Κουφός και ο Καλάθης και πάλι ένας "νατουραλιζέ" επιτρεπόταν. Απλά ως Ελληνοαμερικάνοι δεν θεωρούνται νατουραλιζέ παρότι δεν είχαν διαβατήριο πριν την κατάλληλη ηλικία λόγω της καταγωγής τους από τη χώρα και σε αντίθεση με τους διάφορους Μάσεϊ και ΜακΚάλεμπ.. Εκτός κι αν άλλαξε ο κανονισμός μετά το 2009 και μειώθηκε το όριο στα 16 έτη, οπότε δε στέκει το επιχείρημά μου με βάση την τελευταία παύλα κι απλά ήταν νόμιμο να θεωρηθεί μη νατουραλιζέ ο Κουφός, που είναι ο μόνος που πήρε ως ανήλικος την Ελληνική υπηκοότητα.
GK_23
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 12 2011, 16:31 ) *
τελευταία παύλα. Επικαλείσαι το ότι υπάρχει δεσμός ιθαγένειας που δεν έχει επισημοποιηθεί μεταξύ του παίκτη με Ελληνική προέλευση και της χώρας. Άλλωστε το 2009 ήταν στη δωδεκάδα μας και ο Κουφός και ο Καλάθης και πάλι ένας "νατουραλιζέ" επιτρεπόταν. Απλά ως Ελληνοαμερικάνοι δεν θεωρούνται νατουραλιζέ παρότι δεν είχαν διαβατήριο πριν την κατάλληλη ηλικία λόγω της καταγωγής τους από τη χώρα και σε αντίθεση με τους διάφορους Μάσεϊ και ΜακΚάλεμπ.. Εκτός κι αν άλλαξε ο κανονισμός μετά το 2009 και μειώθηκε το όριο στα 16 έτη, οπότε δε στέκει το επιχείρημά μου με βάση την τελευταία παύλα κι απλά ήταν νόμιμο να θεωρηθεί μη νατουραλιζέ ο Κουφός, που είναι ο μόνος που πήρε ως ανήλικος την Ελληνική υπηκοότητα.

Πολύ λογικό αυτό που λες...
Ο κανονισμός αυτός δεν ξέρω πότε ακριβώς καθιερώθηκε και αν ίσχυε πριν το 2009.

Από την άλλη σκέφτομαι πως τα κόζια στην FIBA έχουν αλλάξει και ίσως έχουμε προβλήματα πλέον για να επικαλεστούμε την "τελευταία παύλα"... biggrin.gif

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρων ο παραπάνω κανονισμός... rolleyes.gif
T.W.Is.M.
Το μονο που εχω να πω για την περιπτωση Μαυροκεφαλιδη ειναι οτι αν ο Μαυροκεφαλιδης εχει παραπονα απ το ελληνικο μπασκετ, τοτε ο Βασιλειαδης θα πρεπε να εχει αλλαξει υπηκοοτητα. Τον εναν ομως τον βλεπω κανονικα στις προετοιμασιες της εθνικης(ακομα κι οταν ξερει οτι προκειται να κοπει) και τον αλλο τον βλεπω αποντα της τελευταιας στιγμης.
Οποιος δε θελει, ας μην παιξει στην εθνικη. Αλλα να μην καλειται κιολας.
A.CAB
QUOTE(Air Kef @ Jul 12 2011, 15:32 ) *
Φαουλ ρε ACAB, αλλά όχι και τιμωρία από την ΕΟΚ.


Μα αυτό ακριβώς γράφω. Σαν συμπεριφορά είναι φάουλ να φεύγεις την τελευταία στιγμή.
Και όσον αφορά την τιμωρία, μιλάμε για υποκρισία και υπερβολή.
Πάντως διαβάζοντας την ανακοίνωση του παίχτη πραγματικά ελπίζω να μην λέει αλήθεια! Καλύτερα να λουφάξει έστω κι έτσι παρά να έχει κάποιο τόσο σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα. Επειδη βέβαια δεν ξέρω την αλήθεια το αφήνω εδώ.

Καθαρά παικτικά ο Μαυροκεφαλίδης είναι απώλεια μιας και έχει βελτιωθεί πολύ. Ειδικά επιθετικά μπορούσε να δώσει καλές λύσεις. Αλλά δεν χάθηκε ο κόσμος ούτε είναι τόσο αναπόσπαστο κομμάτι της ομάδας. Καιμακόγλου πλέον που έτσι κι αλλιώς τον πιστεύω πιο πολύ. Μακάρι να κληθεί και ο Πατ.
gallistis
QUOTE(sixama23 @ Jul 12 2011, 16:40 ) *
Πολύ λογικό αυτό που λες...
Ο κανονισμός αυτός δεν ξέρω πότε ακριβώς καθιερώθηκε και αν ίσχυε πριν το 2009.

Από την άλλη σκέφτομαι πως τα κόζια στην FIBA έχουν αλλάξει και ίσως έχουμε προβλήματα πλέον για να επικαλεστούμε την "τελευταία παύλα"... biggrin.gif

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρων ο παραπάνω κανονισμός... rolleyes.gif


ωραια,και να ισχυει αυτο,γιατι δεν επαιρνε τον καλαθη αντι του μπραμος?
παντως ειναι ενδιαφερον το ζητημα και θελει μελετη...

μου θυμισατε ιστορια 1989 στο ζαγκρεμπ...τοτε επιτεποταν μονο ενας νατουραλιζε(η που να ειχε παιξει σε κολλεγιο α κατηγοριας στην αμερικη).ειχαμε στεργακο αλλα ειχε παρει ο κιουμουρτζογλου και κορφα...τελευταια στιγμη εκαναν ενσταση οι γαλλοι και ο κορφας δεν επαιξε ποτε...μαλιστα ειχε φερει και τους γονεις του απο την αμερικη να τον δουν...

gallistis
εβγαλε ανακοινωση ο μαυροκεφαλιδης

http://www.onsports.gr/basket/Ethnikes-Oma...onodromos%C2%BB
joi
Όπως τα λέει μάλλον για πραγματικό πρόβλημα το κόβω. Δεν νομίζω να έγραφε με τόσο πάθος αν απλά ήθελε να ρίξει στάχτη στα μάτια.

Anyway, εμμένω στην άποψη μου ότι δεν μπορεί να υπάρχει τιμωρία για την συμμετοχή στις εθνικές.
Αν θες παίζεις. Αν όχι bye.
KingCrimson
QUOTE(gallistis @ Jul 12 2011, 18:18 ) *
ωραια,και να ισχυει αυτο,γιατι δεν επαιρνε τον καλαθη αντι του μπραμος?
παντως ειναι ενδιαφερον το ζητημα και θελει μελετη...

μου θυμισατε ιστορια 1989 στο ζαγκρεμπ...τοτε επιτεποταν μονο ενας νατουραλιζε(η που να ειχε παιξει σε κολλεγιο α κατηγοριας στην αμερικη).ειχαμε στεργακο αλλα ειχε παρει ο κιουμουρτζογλου και κορφα...τελευταια στιγμη εκαναν ενσταση οι γαλλοι και ο κορφας δεν επαιξε ποτε...μαλιστα ειχε φερει και τους γονεις του απο την αμερικη να τον δουν...


και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου- ο κορφας τοτε ειχε ξαναπαιξει σε αγωνες της εθνικης, πριν το ευρωπαϊκο του 89 και επισημους, οχι μονο φιλικα και δεν υπηρξε κανενα προβλημα και η πλακα ειναι πως την ενσταση μας τη καναν η γαλλοι της οποιας η εθνικη ειναι μια μικτη απο πρωην αποικιες...τρελο? βεβαια οπως και να χει με ή χωρις Κορφα, το αποτελεσμα με τη Γαλλια, ηταν το ιδιο και δε τους χαλασε και καθολου ..
Τωρα σε οτι αφορα, τους τωρινους γκρικ- αμερικανς, δε νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα, υποθετω οτι αν Ζουρος ηθελε τον Π.Καλαθη και δε μπορουσε να τον παρει, λογω καποιου τετοιου κολληματος, θα ειχε βγει η Ομοσπονδια και θα τον ειχε καλυψει.

τωρα μολις διαβασα και αυτο...

σοφο

τελικα μου φαινεται οτι στο τελος και ο Βουγιουκας θα μας φαινεται πολυτελεια!
Vas
http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...hs.1185190.html

Και ο Σόφο προσωπικά προβλήματα??

Παιδιά, Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση !!

Κάτι πρέπει να είναι λάθος στην ομοσπονδία,εοκ, εθνική που κάνει τους παίκτες να μην θέλουν να παίξουν. ΔΕν ξέρω πλέον αν είναι μόνο η νοοτροπία μας σαν νεοέλληνες ή και κάτι άλλο....

Στο τέλος μάλλον θα ξαναφωνάξουμε τον Λάζαρο!!

ΥΓ Μπουρουσης - Φώτσης - Καμακόγλου - Κουφός - Μαυροειδής - Βουγιούκας. Και φουλ για 8αδα!! rolleyes.gif

ΥΓ 2 : http://www.gazzetta.gr/article/item/208934...soun-ta-koroida
Manu7
Σφακιανέ λεβέντη σε καλεί το καθήκον!

Κάνε μας και πάλι περήφανους!
Air Kef
QUOTE
Στο τέλος μάλλον θα ξαναφωνάξουμε τον Λάζαρο!!



Θα προτιμήσουν να παίξουμε με Μπόγρη - Αγαδάκο στο σεντερ παρά να καλέσουν Λάζο. tongue.gif
SteveNashidis
Και ο σοφοκλής έξω?? Αυτό είναι ντροπή.Δεν θες να ξαναπαίξεις με την εθνική αγόρι μου...μην σώσεις και το κάνεις...Μαυροειδής και Γλυνιαδάκης χίλιες φορες καλύτερα γιατί μπορεί να στερούνται λίγο απο μπασκετικό ταλέντο αλλά απο καρδιά και ψυχή για την Εθνική δεν τους λείπει καθόλου. Εναλλακτικές υπάρχουν(πριντεζης,Πατ Καλάθης) ...Η ΕΘΝΙΚΗ δεν ειναι τσιφλίκι καθενός..Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΩΝ ΜΑΣ
Manu7
Πολύ πιθανόν το πρόβλημα να είναι ιατρικό για τον Σοφοκλή.Ας περιμένουμε.
Vas
http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=128716893


Μάλλον ο Πατ στην θέση του Λουκά και όχι ο Μαυροειδης...
KingCrimson
QUOTE(Manu7 @ Jul 13 2011, 11:36 ) *
Πολύ πιθανόν το πρόβλημα να είναι ιατρικό για τον Σοφοκλή.Ας περιμένουμε.


εγω σε αυτη τη περιπτωση δε μπορω να καταλαβω το εξης: τα προβληματα του Σοφοκλη ή του Μαυροκεφαλιδη, μετα την επιλογη προεκυψαν? ή δε ξεραν οτι θα κληθουν? υποτιθεται οτι αργησαν κανα μηνα την ανακοινωνση της προεπιλογης, μετα και το θεμα Μπουρουση, ωστε να ναι σιγουροι οτι αυτοι που θα κληθουν θα ειναι και σε θεση να ακολουθησουν το προγραμμα...
Αυτο που σκεφτομαι και δε το λεω ειδικα για τη περιπτωση Σοφο, ειναι οτι επειδη η ολη κατασταση παει να γινει γραφικη, με προεξαρχοντα το Διαμαντιδη, που αυτος ειναι σε μια ηλικα που δε μπορεις να του κανεις και τιποτα, για ολους τους υπολοιπους, συμπεριλαμβανομενων και Σοφο-Μαυρο-Μπουρουση, απο εδω και περα με τη πρωτη δηλωση αποχωρισης να μη ξανακαλουντε ΠΟΤΕ! Γιατι βεβαια εχει ο καιρος γυρισματα (αν και δε το ευχομαι) και με τη πρωτη στραβη, θα ξαναπαρακαλανε να παιξουν εθνικη για να ξαναφτιαξουν το ονοματακι τους..τοτε πολυ απλα η πορτα θα πρεπει να ναι ΚΛΕΙΣΤΗ!!! και τελευταιο και κυριοτερο να καταλαβουν οτι η εθνικη δεν ειναι τσιφλικι κανενος, εχει κρατηθει σε υψηλο επιπεδο, για μια 25ετια, απο προηγουμενες γενιες με πολυ λιγοτερα μεσα και ταλεντο και το τελευταιο που μπορουν να κανουν ειναι να μη προκαλουν τη νοημοσυνη των φιλαθλων και να αρχισουν να σεβονται εστω και λιγο τον εαυτο τους!
boumtze-boumtze
QUOTE (KingCrimson @ Jul 13 2011, 11:54 ) *
εγω σε αυτη τη περιπτωση δε μπορω να καταλαβω το εξης: το προβλημα του Σοφοκλη ή του Μαυροκεφαλιδη, μετα την επιλογη προεκυψαν? ή δε ξεραν οτι θα κληθουν? υποτιθεται οτι αργησαν κανα μηνα την ανακοινωνση της προεπιλογης, μετα και το θεμα Μπουρουση, ωστε να ναι σιγουροι οτι αυτοι που θα κληθουν θα ειναι και σε θεση να ακολουθησουν το προγραμμα...
Αυτο που σκεφτομαι και δε το λεω ειδικα για τη περιπτωση Σοφο, ειναι οτι επειδη η ολη κατασταση παει να γινει γραφικη, με προεξαρχοντα το Διαμαντιδη, που αυτος ειναι σε μια ηλικα που δε μπορεις να του κανεις και τιποτα, για ολους τους υπολοιπους, συμπεριλαμβανομενων και Σοφο-Μαυρο-Μπουρουση, απο εδω και περα με τη πρωτη δηλωση αποχωρισης να μη ξανακαλουντε ΠΟΤΕ! Γιατι βεβαια εχει ο καιρος γυρισματα (αν και δε το ευχομαι) και με τη πρωτη στραβη, θα ξαναπαρακαλανε να παιξουν εθνικη για να ξαναφτιαξουν το ονοματακι τους..τοτε πολυ απλα η πορτα θα πρεπει να ναι ΚΛΕΙΣΤΗ!!! και τελευταιο και κυριοτερο να καταλαβουν οτι η εθνικη δεν ειναι τσιφλικι κανενος, εχει κρατηθει σε υψηλο επιπεδο, για μια 25ετια, απο προηγουμενες γενιες με πολυ λιγοτερα μεσα και ταλεντο και το τελευταιο που μπορουν να κανουν ειναι να μη προκαλουν τη νοημοσυνη των φιλαθλων και να αρχισουν να σεβονται εστω και λιγο τον εαυτο τους!

Επρεπε να πανε φανταροι,μπας και νιωσουν κατι για την πατριδα τους....
Δε πειραζει,φαινεται οτι ο Νοβιτσκι και ο Γκασολ εχουν πιο πολλα ν'αποδειξουν....
kseplenhs
QUOTE(boumtze-boumtze @ Jul 13 2011, 11:56 ) *
Δε πειραζει,φαινεται οτι ο Νοβιτσκι και ο Γκασολ εχουν πιο πολλα ν'αποδειξουν....


καλά,κάτσε ο γκασόλ και ο ντιρκ να ήταν έλληνες και σου έλεγα εγω μετά τι θα τράβαγαν κάθε καλοκαίρι που δεν θα έπαιζαν στην εθνική απο τον πατερούλη και τα τσιράκια του.

Ο ντιρκ αν δεν κάνω λάθος κατέβηκε πριν 3 χρόνια τελευταία φορά στην εθνική γερμανίας.Ε λοιπόν αν ήταν έλληνας και έλειπε 3 χρόνια απο την εθνική ελλάδας,θα είχε τον παπαδογιάννη να τον κράζει όλο το χρόνο και τον σωλήνα να ψάχνει τρόπο να τον τιμωρήσει στο nba icon_drunk.gif

έλεος πιά με το θέμα της συμμετοχής στην εθνική.Τι είναι πιο άρρωστο στην τελική?η άρνηση συμμετοχής ή η εκδικητική μανία που αντιμετωπίζονται όσοι αρνούνται να συμετάσχουν απο θεσμικούς φορείς και παραπλήσιους αυτών?
Anaz
Oποιος θελει ερχεται! Οποιος δεν θελει θα κριθει απο την κοινη γνωμη φυσικα, αυτα περι τιμωριας ειναι αστεια!
SteveNashidis
http://www.superbasket.gr/permalink/142936.html


QUOTE
ότι ο Big Sofo αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα με το μάτι του κι αυτό ήταν που τον έκανε να σκεφτεί να μη συμμετέχει στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας και ότι απλά ήθελε να του δείξουν ο Ζούρος και η Ομοσπονδία πως τον υπολογίζουν.


Αχου μωρέ ...Πως γίνεται στα ζευγάρια που ο ένας κανει νερά γιατί θέλει την επιβεβαίωση ..ετσι και εδώ..Να τρέξει ο Ζούρος για τον Σοφο..... blove.gif

http://www.superbasket.gr/permalink/142935.html

QUOTE
Σκέφτομαι πλέον μην υπάρχει οργανωμένο σχέδιο αποδυνάμωσης της Εθνικής. Το μυαλό μου πάει και εκεί.


Λες??Νεφελιμ και τα Γαλουχιμ μήπως?? icon_drunk.gif
Petran911
QUOTE(KingCrimson @ Jul 13 2011, 11:54 ) *
εγω σε αυτη τη περιπτωση δε μπορω να καταλαβω το εξης: τα προβληματα του Σοφοκλη ή του Μαυροκεφαλιδη, μετα την επιλογη προεκυψαν? ή δε ξεραν οτι θα κληθουν? υποτιθεται οτι αργησαν κανα μηνα την ανακοινωνση της προεπιλογης, μετα και το θεμα Μπουρουση, ωστε να ναι σιγουροι οτι αυτοι που θα κληθουν θα ειναι και σε θεση να ακολουθησουν το προγραμμα...
Αυτο που σκεφτομαι και δε το λεω ειδικα για τη περιπτωση Σοφο, ειναι οτι επειδη η ολη κατασταση παει να γινει γραφικη, με προεξαρχοντα το Διαμαντιδη, που αυτος ειναι σε μια ηλικα που δε μπορεις να του κανεις και τιποτα, για ολους τους υπολοιπους, συμπεριλαμβανομενων και Σοφο-Μαυρο-Μπουρουση, απο εδω και περα με τη πρωτη δηλωση αποχωρισης να μη ξανακαλουντε ΠΟΤΕ! Γιατι βεβαια εχει ο καιρος γυρισματα (αν και δε το ευχομαι) και με τη πρωτη στραβη, θα ξαναπαρακαλανε να παιξουν εθνικη για να ξαναφτιαξουν το ονοματακι τους..τοτε πολυ απλα η πορτα θα πρεπει να ναι ΚΛΕΙΣΤΗ!!! και τελευταιο και κυριοτερο να καταλαβουν οτι η εθνικη δεν ειναι τσιφλικι κανενος, εχει κρατηθει σε υψηλο επιπεδο, για μια 25ετια, απο προηγουμενες γενιες με πολυ λιγοτερα μεσα και ταλεντο και το τελευταιο που μπορουν να κανουν ειναι να μη προκαλουν τη νοημοσυνη των φιλαθλων και να αρχισουν να σεβονται εστω και λιγο τον εαυτο τους!



Αγαπητέ φίλε, με το Διαμαντίδη έπρεπε να ξεκινήσεις. Και δύο πράγματα θα μπορούσες να του κάνεις:

1) Να τον καλέσεις και να του ρίξεις τιμωρία εάν δεν κατέβη (Και αν στην πει ο χψ ΠΑΟ να βάλεις μπροστά τον ΟΣΦΠ με τον Σπανούλη - που να πω την αλήθεια ότι ούτε ο Γιαννακόπουλος ούτε οι Αγγελόπουλοι θα θέλουν να αποκαλούνται προδότες) - Αυτό από την ομοσπονδία.
2) Από τη δημοσιογραφική πλευρά, που τώρα καταλαβαίνουν τι πάει να γίνει (Γιατί με ΠΑΟ-ΟΣΦΠ με μειωμένο budget και ανύπαρκτη εθνική δεν έχουν λόγω ύπαρξης) να είχαν κατακρίνει τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου από πέρσι και πολύ περισσότερο όταν επανέλαβε τα ίδια το Μάη, λίγο πριν ανακηρυχθεί καλύτερος παίχτης της Ευρωλίγκας. Αντίθετα, με εξαίρεση τον Παπαδογιάννη, τον έγλυφαν όλοι.

Και το χειρότερο από αυτά ξέρετε ποιο είναι; Ότι τελικά αυτοί που θα πάνε θα αισθάνονται μ*****ς..Μ*****ς γιατί αγωνίζονται για κάτι το οποίο υποβαθμίζουν οι συμπαίχτες τους (αφού το θεωρούν δευτερεύων στην καριέρα τους) καθώς και γιατί όσο να προσπαθήσουν πάλι θα χάσουν από την Ισπανία (και από άλλες ομάδες πλέον). Γιατί να απαιτούμε πλέον από το Φώτση και το Σπανούλη να παίξουν; Και για αυτό θα επαναλάβω ότι σε αυτή τη φάση ο πλέον απαράδεχτος είναι ο Διαμαντίδης. Για ποιό λόγο; Γιατί δεν κατάλαβε ότι όλες οι διακρίσεις έχουν και υποχρεώσεις, αλλά και γιατί δεν ενδιαφέρθηκε για τις επιπτώσεις της απόφασης του σε όλα τα επίπεδα. ΠΟΤΕ στην Ελλάδα δεν την είχε ξανακάνει από αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ο κορυφαίος σε άθλημα, και ποτέ κανείς στην κορυφή της καριέρας του.
KingCrimson
QUOTE(kseplenhs @ Jul 13 2011, 12:46 ) *
καλά,κάτσε ο γκασόλ και ο ντιρκ να ήταν έλληνες και σου έλεγα εγω μετά τι θα τράβαγαν κάθε καλοκαίρι που δεν θα έπαιζαν στην εθνική απο τον πατερούλη και τα τσιράκια του.

Ο ντιρκ αν δεν κάνω λάθος κατέβηκε πριν 3 χρόνια τελευταία φορά στην εθνική γερμανίας.Ε λοιπόν αν ήταν έλληνας και έλειπε 3 χρόνια απο την εθνική ελλάδας,θα είχε τον παπαδογιάννη να τον κράζει όλο το χρόνο και τον σωλήνα να ψάχνει τρόπο να τον τιμωρήσει στο nba icon_drunk.gif

έλεος πιά με το θέμα της συμμετοχής στην εθνική.Τι είναι πιο άρρωστο στην τελική?η άρνηση συμμετοχής ή η εκδικητική μανία που αντιμετωπίζονται όσοι αρνούνται να συμετάσχουν απο θεσμικούς φορείς και παραπλήσιους αυτών?


και γιατι περνεις σα παρ. τη περιπτωση Ντιρκ-Γκασολ, που σημειωτεον ουτε και αυτοι εχουν λειψει ποτε σε προολυμπιακη χρονια και δε περνεις τα παρ. Ναβαρο ή ρουντι Φερναντεθ και τοσων αλλων...
το θεμα δεν ειναι ουτε τοσο απλο - οποιος θελει ερχεται, οποιος θελει φευγει- ουτε τοσο αστειο...το πραγματικα αστειο ειναι να προσπαθεις να μαντεψεις ολο το καλοκαιρι ποσα φραγκα εχουν καβατζα Αγγελοπουλαιοι και Γιαννακοπουλαιοι, για το μπατζετ των ομαδων τους φετος..π..χ..
Βεβαια κανενας δε προκειται να στηριξει και τις δηλωσεις του σωληνα,,,,που σιγα-σιγα οπως το παει αυτος δε θα παταει κανενας εθνικη και θα εχει και αλλοθι..αλλα καποια πραγματα πρεπει να λεγονται.
Στο κατω-κατω δεν ειναι και τοσο ξεφτιλα η εθνικη και το θεμα της στελεχωσης της..που θα πρεπε ολοι να απαξιουμε και να λεμε δε τρεχει και τιποτα μορε τωρα, να κατεβουμε με τη Παιδων.. αρκει να μη στεναχωρηθουν τα παιδια..

QUOTE(Petran911 @ Jul 13 2011, 14:24 ) *
Αγαπητέ φίλε, με το Διαμαντίδη έπρεπε να ξεκινήσεις. Και δύο πράγματα θα μπορούσες να του κάνεις:

1) Να τον καλέσεις και να του ρίξεις τιμωρία εάν δεν κατέβη (Και αν στην πει ο χψ ΠΑΟ να βάλεις μπροστά τον ΟΣΦΠ με τον Σπανούλη - που να πω την αλήθεια ότι ούτε ο Γιαννακόπουλος ούτε οι Αγγελόπουλοι θα θέλουν να αποκαλούνται προδότες) - Αυτό από την ομοσπονδία.
2) Από τη δημοσιογραφική πλευρά, που τώρα καταλαβαίνουν τι πάει να γίνει (Γιατί με ΠΑΟ-ΟΣΦΠ με μειωμένο budget και ανύπαρκτη εθνική δεν έχουν λόγω ύπαρξης) να είχαν κατακρίνει τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου από πέρσι και πολύ περισσότερο όταν επανέλαβε τα ίδια το Μάη, λίγο πριν ανακηρυχθεί καλύτερος παίχτης της Ευρωλίγκας. Αντίθετα, με εξαίρεση τον Παπαδογιάννη, τον έγλυφαν όλοι.

Και το χειρότερο από αυτά ξέρετε ποιο είναι; Ότι τελικά αυτοί που θα πάνε θα αισθάνονται μ*****ς..Μ*****ς γιατί αγωνίζονται για κάτι το οποίο υποβαθμίζουν οι συμπαίχτες τους (αφού το θεωρούν δευτερεύων στην καριέρα τους) καθώς και γιατί όσο να προσπαθήσουν πάλι θα χάσουν από την Ισπανία (και από άλλες ομάδες πλέον). Γιατί να απαιτούμε πλέον από το Φώτση και το Σπανούλη να παίξουν; Και για αυτό θα επαναλάβω ότι σε αυτή τη φάση ο πλέον απαράδεχτος είναι ο Διαμαντίδης. Για ποιό λόγο; Γιατί δεν κατάλαβε ότι όλες οι διακρίσεις έχουν και υποχρεώσεις, αλλά και γιατί δεν ενδιαφέρθηκε για τις επιπτώσεις της απόφασης του σε όλα τα επίπεδα. ΠΟΤΕ στην Ελλάδα δεν την είχε ξανακάνει από αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ο κορυφαίος σε άθλημα, και ποτέ κανείς στην κορυφή της καριέρας του.


βαλε και τη δικια μου υπογραφη απο κατω!
Manu7
http://www.gazzetta.gr/article/item/208974...rtsanites-paron

Κανονικά ο Σόφο τελικά υπό στενη ιατρική παρακολούθηση.
A.CAB
Τιμωρία στον Διαμαντίδη τώρα! Και στον Παπαλουκά επίσης!
Τι λες ρε κύριε που θες να σταματήσεις κιόλας; Το πιστόλι στον κρόταφο και ξεκίνα τα σουτάκια. Να τον τιμωρήσουμε γιατί εμείς (οι γνωστοί ως ξερόλες και οι στην απ' έξω) πιστεύουμε ότι δεν πρέπει να σταματήσει τώρα. Αν σας θυμίζει κάτι ζευγάρια που τους χωρίζει η γκόμενα και ο τυπάκος κλαίγεται και κάνει σαν υστερικός επειδή τη θέλει ακόμα ενώ εκείνη δεν... τότε έχετε δίκιο. Αυτό ακριβώς. Μην φύγεις Μήτσο! Μην φύγεις Τεό!
Μέχρι τα 50 θα σε σέρνουμε στην Εθνική γιατί εμείς ξέρουμε καλύτερα το σώμα σου από σένα. Και πάντα θα έχουμε σαν παράδειγμα τον Γιαννάκη. Που αν ο άτιμος μπορούσε να φτάσει μέχρι τα 45 να παίζει στην Εθνική, ο οποιοσδήποτε θα έπρεπε να κατεβαίνει τουλάχιστον μέχρι τα 40 του για να είναι σωστός πατριώτης.
Μετά έχουμε και έναν τύπο να τους κυνηγάει να τους τιμωρήσει. Η τσιμπίδα του νόμου. Ή ο σωλήνας του νόμου.

Αλλά πέρα από την πλάκα εγω πιο άθλιο και πιο υπέυθυνο για όλα θεωρώ τον Κουφό. Γαιτί τον κάνουμε γαργάρα; Όποτε θέλει κατεβαίνει και όποτε θέλει πλακώνεται στα βάρη στην Αμερική; Τιμωρία κύριε Κουφέ. Μπορεί να μην έχει την αίγλη του να κράζεις τον Διαμαντίδη αλλά κάτι είναι κ ιαυτό.
il postino
τελικα οι δημοσιογραφοι αποδεικνυονται μεγαλη φαρα!!
εχουν αναδειξει τους εαυτους τους σε δικαστες των παντων και καθονται και γραφουν αποδιδοντας δικαιοσυνη εναντι οποιου τολμα να να περασει το καλοκαιρι του ξεκουραστος και χωρις εθνικη!!

αλλοι λενε "να πανε να υπηρετησουν την πατριδα ως φανταροι να δουνε τη γλυκα" και το λενε αυτοι που κανανε π.πες στο στρατο μπας και παρουν αγραφες αδειες , τιμητικες αδειες, που καθονταν σε μια θεση-λουφα και κοροιδευαν τους αλλους που ετρεχαν!!!

υποκρισια σε ολο το μεγαλειο!!!

οποιος θελει κατεβαινει με την εθνικη, τελος!

οσο για τους καρεκλοκενταυρους της ομοσπονδιας που μοιραζουν ποινες, ντροπη τους! με ποιο δικαιωμα τιμωρουν? με το δικαιωμα του ελληνα που μολις παιρνει εξουσια στα χερια του γα..ει και δερνει?

για μενα, ειτε δω με την εθνικη μας το διαμαντιδη και τον παπαλουκα ειτε το μαντζαρη και το σλουκα το ιδιο μου κανει!! το ιδιο υπερηφανος νιωθω!! τα μεταλλια κυριοι πολιτικοι δεν κανουν τη διαφορα για μας τους μπασκετικους αλλα για εσας που θελετε να καλυψετε μ αυτα τα αισχη σας!!
joi
Φαρσοκωμωδία μου θυμίζει το όλο σκηνικό.
Ένα πράγμα καταλαβαίνω: το 2006 η ομάδα έμοιαζε να είναι γροθιά και όλοι φαινότανε να παλεύουν με τα 1000 να είναι μέρος της.

Τώρα βλέπω πολύ κόσμο να μην πολυ-γουστάρει να παίξει.
Και έχεις και τον "μπαμπά" του ελληνικού μπάσκετ να απειλεί οτι θα τραβήξει το αυτί στους άτακτους.

Το ξαναλέω: Ευθύνη της ομοσπονδίας πρέπει είναι να παρέχει άριστες συνθήκες σε αυτούς που θέλουν να παίζουν.
Απο 'κει και πέρα τίποτα.
Αλλά δυστυχώς έχουν και τον στρατό με τους Πελαργούς-δημοσιογράφους να κάνει "κρα-κρα" στο background.

Η άλλη πλευρά του νομίσματος όμως είναι ότι οι καλοί παίκτες κρίνονται εν πολλοίς από την ιστεροφημία τους. Αν οι ίδιοι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι μειώνουν τις καριέρες τους (όχι τόσο οικονομικά όσο στην συνείδηση του κόσμου) με την απουσία τους, με γεια τους με χαρά τους.
Αλλά όπως και να το κάνουμε, ο Γιαννάκης με τα 1000 ελαττώματα του έχει ένα όνομα συνώνυμο με αυτό της εθνικής.
Ενώ για παράδειγμα, ο Διαμαντίδης (ενώ το πήγαινε καλά) μάλλον με άσχημο τρόπο θα κλείσει την καριέρα του στην εθνική και εγώ τουλάχιστον θα τον θυμάμαι με πίκρα. Αν τώρα τον ίδιο δεν τον νοιάζει εμείς τι να κάνουμε? Να έρχεται να κάνει προπονήσεις μπας και γλυτώσει τα πρόστιμα και μετά να κάνει λευκή απεργία μέσα στο γήπεδο? Είναι σοβαρά πράγματα αυτά?

Και τα παραπάνω ισχύουν διπλά για παίκτες μικρότερου βεληνεκούς όπως ο Λουκάς. Αν δεν φτιάξεις όνομα μέσα από καμιά εθνική ο κόσμος θα σε θυμάται σε μια 15πενταετία σαν "εκείνο το soft τεσσαράκι με το καλό σουτ που έπαιξε στον Ολυμπιακό πως το λέγανε?".

ΥΓ. Ο Βασιλακόπουλος δήλωσε ότι αν δεν είχαμε τις απουσίες θα ανεβαίναμε βάθρο. Όλα τα υπόλοιπα είναι σίγουρα και μόνο οι απουσίες μας στερούν το μέταλλο. Ο τύπος θέλει τα εύσημα όχι μόνο για τα μετάλλια που παίρνουμε αλλά και για αυτά που δικαιούμαστε.
KingCrimson
παιδες..για να μη παιρνει ο καθενας φορα και γραφει οτι να ναι, καταλαβαινει δε καταλαβαινει τι γραφει ο αλλος (πραγματικα ακομα γελαω icon_drunk.gif )
θελω να πω, οτι οσοι υποστηριξαμε πως πρεπει να μπουν καποιου τυπου εμποδια στην ταση, τωρα τελευταια των υποψηφιων να στελεχωσουν την εθνικη, για μπανακια και βουτιες τωρα το καλοκαρι, δεν εννοουσαμε να τους στησουμε στα 4 μετρα αλλα να συνειδητοποιησουν οτι ειναι υποχρεωμενοι για οσο μπορουν και τη παλευουν, να στηριζουν το αθλημα
που τους εδωσε να φανε και να μην ειναι στη ψαθα με 3ις και 60, οπως η πλειοψηφια των συνομιλικων τους, οπως και να στηριξουν τη παραδοση της χωρας στο συγκεκριμενο αθλημα που χωρις αυτη, ισως να μην υπηρχαν και οι ιδιοι τωρα ..
Το μεταλιο δεν ειναι το παν, αλλα το να δωσει ο καθενας οτι μπορει σιγουρα μετραει.
Βεβαια ολα αυτα ειναι ψηλα γραμματα για αρκετο κοσμο να κατσει να τα σκεφτει..ειπαμε το παν ειναι η ομαδουλα μας και η οπαδιλα μας, που πρεπει να την εκτονωσουμε με καθε πιθανο και απιθανο "ευφυολογημα"...
Ειμαι σιγουρος δε, οτι πολλοι απο αυτους που στηριζουν το Διαμαντιδη στις επιλογες του, σε περιπτωση που ειχε κοιταξει καποια στιγμη τη παρτι του και την εκανε, απο το Παο, για περισσοτερα γκαφρα και ειχε μεινει η ομαδα με βασικο ασσο κανεναν τυπου Μαντζαρη ή Σλουκα icon_drunk.gif, θα τον ειχαν περασει απο πολλες γενεες...και θα ειχε λοξιγκα ακομα και στον υπνο του, οπως πολυ φυσικα καναν και με το Σπανουλη επειδη κοιταξε τη παρτυ και τους εγραψε κανονικα.
Σκετη απογοητευση....... peace.gif
sthnapexw
To αίτημα πολλών συμφοριτών έγινε πραγματικότητα...ο ΠΑΤ στην προεπιλογή για το Eurobasket..λέτε να τον κρατήσει και μέχρι τέλος?

Σπανού,Ζήσης,Φώτσης,Μπουρούσαρος,Σόφο (αν βλέπει),Κουφός,Καλάθης Νίκος (παρά το πρόβλημα που έχει),Στράτος( θα σας τρελάνει όλους εσάς που είστε κατά),Βασιλειάδης νομίζω είναι οι σίγουροι για Λιθουανία.

Από κει και πέρα : Καιμακόγλου,Βουγιούκας,Σλούκας,Παπανικολά
υ θα παλέψουν νομίζω για τις άλλες τρεις θέσεις νομίζω..εγώ θα άφηνα έξω τον ΠΑΠ για να χουμε 3 playmaker,3 center ενώ ο Καιμακόγλου καλύπτει δύο θέσεις (3-4)...

Εμπειρία σίγουρα για τους Μπράμο και Μάντζαρη η κλήση..εγώ λέω γιατί όχι Ταπούτος αλλά Μπράμος?

Ας ευχηθούμε καλή προετοιμασία χωρίς άλλους τραυματισμούς και απρόοπτα..

Ο Ζούρος έχει μεγάλη πρόκληση μπροστά του και αν φτάσει ψηλά θα χει κερδίσει αρκετούς πόντους γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκινάει όπως θα ήθελε με όλα αυτά που έγιναν..5οι-7οι νομίζω!
xristos_metal
QUOTE(sthnapexw @ Jul 13 2011, 20:44 ) *
Ας ευχηθούμε καλή προετοιμασία χωρίς άλλους τραυματισμούς και απρόοπτα..

Ο Καλαθης τραυματιστηκε. Μενει εκτος 3 βδομαδες και χανει το βασικο σταδιο της προετοιμασιας και το τουρνουα της Κυπρου. Μητσοτακη σε λενε? smiley.gif
sthnapexw
QUOTE(xristos_metal @ Jul 13 2011, 20:48 ) *
Ο Καλαθης τραυματιστηκε. Μενει εκτος 3 βδομαδες και χανει το βασικο σταδιο της προετοιμασιας και το τουρνουα της Κυπρου. Μητσοτακη σε λενε? smiley.gif


Μπα παραείμαι κόκκινοσ..χαχαχα..

το γραψα για τον Καλάθη ότι παρά τον τραυματισμό του θα είναι στην αποστολή.αθώος! blove.gif
Petran911
QUOTE(sthnapexw @ Jul 13 2011, 20:52 ) *
Μπα παραείμαι κόκκινοσ..χαχαχα..

το γραψα για τον Καλάθη ότι παρά τον τραυματισμό του θα είναι στην αποστολή.αθώος! blove.gif


Και επειδή είναι αργά και είναι ώρα να γελάσουμε, μπορούμε να στοιχηματίσουμε για την επόμενη κλήση σε περίπτωση που δεν πάει κάτι καλά με τον Νικ. Ψηφίζω κάτι σε Καλαμποκη με λίγο από Τσαλδάρη.

Αλλά εδώ είναι η μεγάλη τους ευκαιρία - να καλέσουν τον
Διαμαντίδη λόγω ανωτέρας βίας και να γίνει της Άννας. Εκεί θα δείτε γέλια! smiley.gif
baskethood
Ατυχια ο τραυματισμος του Νικ,ελπιζω οι μερες που θα μεινει εκτος προετοιμασιας να μην το βγαλουν εκτος ρυθμου και ο τραυματισμος του να μην εχει επιπτωση στη μετεπειτα παρουσια του.
SteveNashidis
http://www.gazzetta.gr/article/item/208759...nikes-prodosias

Χείμαρρος ο Σκουντής . Περίμενα ότι θα αναφερθεί έτσι για την επίσημη αγαπημένη και μου άρεσαν οι εξείς φράσεις και τις παραθέτω..
QUOTE
...αφήνοντας αναπάντητη μια απορία: θα έπρεπε ή όχι η δική του αφοσίωση(Γιαννάκη) να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση προς τις επόμενες γενιές;

QUOTE
Την ώρα που ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός μειώνουν δραματικά τους προϋπολογισμούς τους, την ώρα που πρωτοκλασάτοι παίκτες και προπονητές την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια στο εξωτερικό, την ώρα που ο πήχης χαμηλώνει πολύ και το μπάσκετ ξαναγυρίζει σε φάση ερασιτεχνισμού, ε, διάβολε αυτήν την ώρα έχουμε ανάγκη από μεγαθυμία, από θυσίες, από λίγο παραπάνω «je t’ aime»!


Έτσι πρέπει οι μπασκετμπολίστες να βλέπουν την εθνική
Petran911
http://www.sport-fm.gr/article/488659

Φυτώριο νέων ταλέντων η Εθνική! Το παιδί όμως μετά από μια οργάνωση νέων δεν θα είναι κουρασμένο; Θα θελήσει να συμμετάσχει:
smiley.gif

boumtze-boumtze
http://www.sport-fm.gr/article/488854
Vas
QUOTE(boumtze-boumtze @ Jul 18 2011, 12:51 ) *



Ελεος ρε Ζούρε!! Ελεος!! Κάλεσε τουλάχιστον τον Μπατή, ή τον Γκαγκαλούδη, ή τον Χαραλαμπίδη,ή τον Παππά!! Το Ξανθόπουλο με 5,1 πόντους στον πανελλήνιο!!!
berry
ε καλα ετσι κι αλλιως θα κοπει
aop21
QUOTE(Vas @ Jul 18 2011, 13:51 ) *
Ελεος ρε Ζούρε!! Ελεος!! Κάλεσε τουλάχιστον τον Μπατή, ή τον Γκαγκαλούδη, ή τον Χαραλαμπίδη,ή τον Παππά!! Το Ξανθόπουλο με 5,1 πόντους στον πανελλήνιο!!!

Η γνωμη μου ειναι οτι επρεπε να καλεσει τον Παππα,γιατι και ποιο νεος ειναι και με καλυτερα επιθετικα προσοντα
SG3ptshooter
QUOTE(Vas @ Jul 18 2011, 13:51 ) *
στον πανελλήνιο!!!

γιατί να τον κάλεσε άραγε; rolleyes.gif

Εντάξει δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία, αφού θα κοπεί.
Vas
Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι θα κοπεί.

Αν δεν προλάβει δηλαδή ο Καλάθης είμαστε μεταξύ Σλούκα-Μαντζαρη-Ξανθόπουλου!!

Πλέον και η 8αδα αρχίζει να δείχνει αρκετά δύσκολη!!

Αν δεν κατέβει πάντως ο Καλάθης καλό θα ήταν να πάρει 5 guard!

Ζησης-Σλουκας-Ματζαρης
Σπανουλης-Βασιλειάδης
Περπέρογλου-Παπανικολάου
φώτσης-Καιμακόγλου-Καλάθης
Μπορούσης-Σοφο-Κουφός


ΥΓ. http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

Με δικαιώνει για τον Μπατή!!! :-) Πρώην παίκτης του Αμαρουσίου και αυτός!! Τυχαίο? Δεν νομίζω!!
Johnaros
Ελάτε ρε παιδιά.
Παίκτη που ξέρει θέλει, να βοηθήσει στις προπονήσεις.
Vas
QUOTE(Johnaros @ Jul 18 2011, 15:13 ) *
Ελάτε ρε παιδιά.
Παίκτη που ξέρει θέλει, να βοηθήσει στις προπονήσεις.


sorry αλλά στην εθνική δεν παίρνεις παίκτες που ξέρεις αλλά παίκτες που αξίζουν, που προσπαθούν , που δείχνουν βελτίωση.

Ο Μπατής πχ, πριν 2 χρόνια έπαιζε αξιοπρεπέστατα σε επίπεδο τοπ 16 (20 λεπτά +) και φέτος ήταν βασικός στον Πανιώνιο. Ο Ξανθόπουλος ήταν πίσω από τον Παπαμακάριο και τον Μπέιλι φέτος!
rchos
προφανως επειδη τον ξερει απο τον πανελληνιο τον πηρε.
προφανως επισης του ξεκαθαρισε οτι θα ερθει μονο να βοηθησει στις προπονησεις και μετα θα την κανει.
ο καλαθης ακομη και ενα μηνα να λειψει πιο πολλες πιθανοτητες εχει.
μην τα τραγικοποιητε τα πραγματα.

για να βοηθαει στις προπονησεις μια χαρα ειναι ο ξανθοπουλος.
κανεις απο οσους αναφερετε δεν θα βρισκοταν στην τελικη δωδεκαδα.
οποτε πιο ευκολα καλεις για τετοιο ρολο ενα παιδι που το ξερεις καλα και τον εμπιστευεσαι και σε εμπιστευεται.
Role Model
Κατ'αρχην να πω πως δε με απασχολεί ιδιαίτερα η συγκεκριμένη επιλογή από τη στιγμή που θεωρείται σχεδόν βέβαιο πως ο παίκτης θα κοπεί...

Το συγκεκριμένο άρθρο προκαλεί πάντως γέλια...

http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

"Στις ασίστ υπερτερεί ο παίκτης του Πανελληνίου (93 έναντι 50), όμως στον νευραλγικό τομέα των ριμπάουντ υπερέχει ο Μπατής έχοντας συνολικά 75 (68αμ., 7 επ.), ενώ ο Ξανθόπουλος 41 (30 αμ., 11 επ.)".

Έλα μωρέ τώρα, πλέι μέικερ και ασσίστ; Που ακούστηκε;;; Τα ριμπάουντ να παίρνει και είμαστε κομπλέ...

Απλά τραγικός...
ssoulliss
Παιδιά ψυχραιμία, καλά έκανε και κάλεσε έναν παίκτη που ξέρει καλά. Ο Ξανθόπουλος είναι παίκτης προπονητή και προπονήσεων και για αυτό τον πήρε.
Οι λοιποί που αναφέρθησαν(Γκαγκαλούδης-Μπατής-Παππάς-Χαραλαμπίδης) δεν θα διεκδικούσαν σοβαρά θέση στην δωδεκάδα.

Το θέμα της εθνικής είναι να είναι τα ατού της σε καλή κατάσταση την ώρα που πρέπει-προημιτελικός- και όχι ποιος θα είναι ο 18ος παίκτης της προετοιμασίας.
Vas
QUOTE(ssoulliss @ Jul 18 2011, 15:50 ) *
Παιδιά ψυχραιμία, καλά έκανε και κάλεσε έναν παίκτη που ξέρει καλά. Ο Ξανθόπουλος είναι παίκτης προπονητή και προπονήσεων και για αυτό τον πήρε.
Οι λοιποί που αναφέρθησαν(Γκαγκαλούδης-Μπατής-Παππάς-Χαραλαμπίδης) δεν θα διεκδικούσαν σοβαρά θέση στην δωδεκάδα.

Το θέμα της εθνικής είναι να είναι τα ατού της σε καλή κατάσταση την ώρα που πρέπει-προημιτελικός- και όχι ποιος θα είναι ο 18ος παίκτης της προετοιμασίας.


Δεν διαφωνώ ρε παιδιά με αυτό που λέτε, αλλά αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του, και ας πούμε εκτός του καλάθη, τραυματίζετε και ο Ζήσης πχ μια μέρα πριν ανακοινωθεί η 12αδα. Τι θα κάνουμε τότε?? Θα πάμε λογικά στον Ξανθόπουλο που ήταν και στην προετοιμασία και όχι σε κάποιον άλλο. Τότε δεν θα λέμε, γιατί δεν είχε καλέσει κάποιον άλλο??
Zoys
Καλά ρε παιδιά, θα κατηγορήσουμε το Ζούρο επειδή κάλεσε έναν παίκτη από την πρώην του ομάδα στην Εθνική, ο οποίος εκτός από το εφιαλτικό ενδεχόμενο νέου τραυματισμού παίκτη στο ασσόδυο δεν θα είναι στη 12άδα; Όπως έχουν δικαίωμα ο Διαμαντίδης κι ο Μαυροκεφαλίδης να πουν όχι στην Εθνική, έτσι έχει κι αυτός δικαίωμα να φέρει όποιον γουστάρει, χωρίς να λέω ότι δεν χρίζει κριτικής η επιλογή του, αλλά ας μην υπερβάλουμε. Και ο Ξανθόπουλος δεν είναι κακός παίκτης. Προσωπικά τον προτιμώ και από τον Παππά.

Αν και με εξέπληξε και μένα γιατί περίμενα Παπαμακάριο, αλλά ΟΚ. Ούτως ή άλλως, ο Ξανθόπουλος γνωρίζει όπως όλοι μας ότι έχει κάτω από 5% πιθανότητες να βρεθεί στη Λιθουανία το Σεπτέμβρη ενώ ο Μανώλης μπορεί να το 'παιρνε στραβά έναν νέο αποκλεισμό στην τελευταία του ίσως ευκαιρία να παίξει στην Εθνική Ανδρών.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.