Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
a bullet for your head
QUOTE(hellenic @ Feb 18 2009, 02:58 ) *
Ο Νικ Καλαθης παιδια δεν μου γεμισε το ματι οταν ηρθε να παιξει με τους νεους.σιγουρα ηταν πρωτη φορα που επαιζε στην ευρωπη ομως περιμενα κατι παραπανο.Ο Πατ απο την πλευρα του νομιζω πως μπορει να προσφερει στο Μαρουσι,αλλα ειναι εμφανες οτι εχει ακομα ενα αλλο στυλ παιχνιδιου μεσα του.

Εκτος του οτι ηρθε για 1η φορα να παιξει στην Ευρωπη,οι ιθυνοντες της ομοσπονδιας ειχαν την φαεινη ιδεα να τοποθετησουν τον Σιγαλα σαν προπονητη κ να εθελοτυφλησουν στις γκαφες του,που ηταν βεβαια απορροια της απειριας του κ της ανικανοτητας του οπως φανηκε,στο να μπορει να διαχειριστει στοιχειωδως καταστασεις κ ψυχοσυνθεσεις..
Περαν του αν ειχε την απαραιτητη τεχνικη επαρκεια η' οχι...
Το παλληκαρι ηρθε κ φρικαρε με τις κλικες,τις οποιες ''εξαρσεις & υπερβολες'',τα ''δημοψηφισματα'' που χαντακωναν τον κολλητο του τον Κουφο,συν οτι ο Σιγαλας θεωρησε να του δωσει μολις 21' συμμετοχης μ.ο. και χωρις ισως να του καταστησει σαφες το τι ακριβως ζηταει απ'αυτον...
Μεσα σε αυτες τις ''συνθηκες'' δεν τα πηγε κ ασχημα...
Για τον Πατ συμφωνουμε.
Οπως εχει ηδη αναφερει κ ο Καζλαουσκας,δεν θα κανει μεγαλες αλλαγες στα προσωπα..εκτιμω 2,το πολυ 3 αλλαγες..
Θεωρω δυσκολο να χωρεσουν οι Κομματος,Καιμακογλου,Χαραλαμπιδης,Βεργινη
στην τελικη 12αδα..
Για τον Κουφο εκτιμω πως φετος θα ανταποκριθει στο αρχικο καλεσμα της εναρξης της προετοιμασιας.
hellenic
Αν δεν ερθει ο Παπαλουκας δεν βλεπω καλυτερο του Βεργινη η του Χαραλαμπιδη που ειναι βεβαια περισσοτερο δυαρι αλλα καλυπτει και το τριποντο που θελει.Ο Κομματος ειναι πολυ νεοτερος του Λιαδελη smiley.gif
Mamuwalde
θα πέσει φωτιά να μας κάψει αν πάρει κανα βεργίνη .το παιδί δεν έχει παίξει ένα ολόκληρο ματς φέτος , πως θα παίξει εθνική ρε παιδιά . μην το παρακάνουμε ...

hellenic
και πιος θα παιξει δλδ;ο παντελιαδης;
δλδ οταν γραφετε θα παρει οπιον βρει για πιον μιλαμε;τον παντελιαδη η τον κουμπουρα;
benchwarmer
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχουμε τετοιο βαθος στους κοντους οπως στους ψηλους.

Εγω πιστευω πως στην προετοιμασια θα ειναι: οι 5 του παναθηναικου (Διαμαντιδης, Σπανουλης, Περπερογλου, Φωτσης, Τσαρτσαρης), οι 6 του Ολυμπιακου (Παπαλουκας(?), Πελεκανος, Βασιλοπουλος, Πριντεζης, Μπουρουσης, Σχορτσανιτης), ο Ζησης, ο Νικ Καλαθης, ο Κουφος.. Εχουμε ηδη φτασει στους 14, που ειναι υπεραρκετος αριθμος για να βγει 12αδα.
Απο κει και περα λογικα θα ειναι και οι 2 ψηλοι του Αμαρουσιου (Μαυροκεφαλιδης, Γλυνιαδακης) και μενουν και καποιες θεσεις για κοντους.. Βασιλειαδης, Τσαλδαρης, Χαραλαμπιδης/Διαμαντοπουλος, Καλαμποκης, Ξανθοπουλος κλπ. Αλλα δυσκολα καποιος απο αυτους θα φτασει στην 12αδα, εκτος αν αποχωρησει ο Παπαλουκας.
vastravoud
Πάντως για Τσαρτσαρη, Παπαλουκά, Διαμαντίδη έχω τις αμφιβολίες μου, και για να είμαι ειλικρινής και για τους ίδιους ίσως θα ήταν καλό να μη συμμετάσχουν.

Από την άλλη βέβαια φετος δεν έχει προολυμπιακό οπότε ο χρόνος ξεκούρασης είναι καλός. Ίδωμεν....
benchwarmer
QUOTE(vastravoud @ Feb 18 2009, 23:38 ) *
Πάντως για Τσαρτσαρη, Παπαλουκά, Διαμαντίδη έχω τις αμφιβολίες μου, και για να είμαι ειλικρινής και για τους ίδιους ίσως θα ήταν καλό να μη συμμετάσχουν.

Από την άλλη βέβαια φετος δεν έχει προολυμπιακό οπότε ο χρόνος ξεκούρασης είναι καλός. Ίδωμεν....


Ο Τσαρτσαρης δεν με απασχολει και τοσο... Και δεν ειναι και σε καλη χρονια, αλλα και εχουμε (θεωρητικα) πληθωρα επιλογων εκει.. Μαυροκεφαλιδης, Κουφος κλπ
Ο Παπαλουκας λογω ηλικιας καποια στιγμη πιθανοτατα να την κανει.. Καλυτερα παντως να μεινει μεχρι το 10. Μετα θα ειναι σε θεση ο Καλαθης (αν συνεχισει να εξελισσεται ετσι) να τον αντικαταστησει πληρως.
Ο Διαμαντιδης απο τα 29?
Andrew19
QUOTE(hellenic @ Feb 18 2009, 21:01 ) *
και πιος θα παιξει δλδ;ο παντελιαδης;
δλδ οταν γραφετε θα παρει οπιον βρει για πιον μιλαμε;τον παντελιαδη η τον κουμπουρα;


Εστω ότι ΔΕΝ έρχεται ο Παπαλουκάς (ή κάποιος άλλος) για λόγους αποχώρησης ή τραυματισμού. Μετά πάμε στον Ξανθόπουλο. Επειδή μετά αρχίζουμε και ξύνουμε τον πάτο του βαρελιού rolleyes.gif ή θα φέρει τον Γιαννάκη να ξαναπαίξει σαν παίκτη ή θα κάνει επιλογή από όσους υπάρχουν. Δηλαδή Γκαγκαλούδη (Θεός φυλάξει), Χαραλαμπίδη (που θα είναι στα 33 αν θυμάμαι καλά) , Βεργίνη (που δεν έχει παίξει πάνω από 10' φέτος σε παιχνίδι) και μπορεί να φτάσουμε για την αρχική 18αδα μέχρι στην Α2! Αφού δεν υπάρχουν πολλοί Ελληνες παίκτες, είναι αναμενόμενο αυτό.
Marciulionis
Θα πάρει το Τσαλδάρη εξτρά και θα καλύψουν τον άσσο ΔΔ-Σπανούλης-Ζήσης και είμαστε μια χαρά. Ούτε Βεργίνηδες ούτε παντελιάδηδες αν δε κατέβει ο Θοδωρής δε βλέπω. Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα ψηθεί να κατέβει κι ο Παπαλουκάς. Μέχρι στιγμής έχει δείξει ότι η εθνική είναι η μεγάλη του αγάπη.
Andrew19
Συνήθως οι ομάδες θέλουν 3 άσους. Ο Ζησης είναι πιο πολύ combo guard ενώ ο ΔΔ δεν παίζει σαν άσος πλέον στον Παναθηναικό έτσι πιο πολύ σχήμα ανάγκης είναι κάτι τέτοιο. Βέβαια εγώ έχω την πίστη ότι ο Παπαλουκάς και όλοι οι υπόλοιποι θα παίξουν γιατί θέλουν και ένα χρυσό με την Εθνική. Αν γίνει τραυματισμός ανησυχώ.
giannis_
Να ξερετε εγω δεν θα αντεξω χειμωνα καλοκαιρι να βλεπω τον μπιλ να κατεβαζει την μπαλα!δεν το εχει καθολου!Δλδ οταν θα ειναι εξω ο μητσος τι θα γινεται?
οποτε τεο κανονισουυυυυυυ.....................
benchwarmer
QUOTE(Andrew19 @ Feb 19 2009, 14:43 ) *
Συνήθως οι ομάδες θέλουν 3 άσους. Ο Ζησης είναι πιο πολύ combo guard ενώ ο ΔΔ δεν παίζει σαν άσος πλέον στον Παναθηναικό έτσι πιο πολύ σχήμα ανάγκης είναι κάτι τέτοιο. Βέβαια εγώ έχω την πίστη ότι ο Παπαλουκάς και όλοι οι υπόλοιποι θα παίξουν γιατί θέλουν και ένα χρυσό με την Εθνική. Αν γίνει τραυματισμός ανησυχώ.


Εχουν ενα χρυσο smiley.gif

Λογικα ναι, χρειαζονται τρεις ασοι, αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις... Πχ στην Ιαπωνια μετα τον τραυματισμο του Ζηση βγαλαμε ολο το υπολοιπο τουρνουα με 4 περιφερειακους (Παπαλουκα, Διαμαντιδη, Σπανουλη, Χατζηβρεττα). Ο αμεσως επομενος "κοντυτερος" ηταν ο Βασιλοπουλος, που δεν επαιζε κιολας.. Και περυσι δηλαδη, αφου ο Πελεκανος υπηρχε-δεν υπηρχε, με τους γνωστους 4 ειμασταν.
Ο Ζησης ειναι σαν τον Χαλπεριν, παιζει και 1 πολυ ευκολα..
Ο Σπανουλης φετος παιζει και ασος, αν και επιμενω οτι δεν ειναι αυτη η θεση του.
Ο Διαμαντιδης ειναι ο βασικος ασος της Εθνικης εδω και ποσα χρονια.
Οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα πιστευω..
Αν και (ακομα) δεν βρισκω καποιο λογο να μην συνεχισει ο Παπαλουκας..
Marciulionis
QUOTE(giannis_ @ Feb 19 2009, 15:13 ) *
Να ξερετε εγω δεν θα αντεξω χειμωνα καλοκαιρι να βλεπω τον μπιλ να κατεβαζει την μπαλα!δεν το εχει καθολου!Δλδ οταν θα ειναι εξω ο μητσος τι θα γινεται?
οποτε τεο κανονισουυυυυυυ.....................


Νομίζω ότι παραείμαστε αυστηροί με το Σπανούλη. Είναι ο 1ος στις ασσίστ στο ΠΑΟ και ο μόνος ίσως παίκτης που μπορεί να πάρει ένα ματς μόνος του. Μια χαρά το έχει και κατ'εμέ είναι πιό πολύ άσσος από 2. Άλλου στυλ από αυτό που έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα ναι, κακός? Σε καμία περίπτωση!

Επιπλέον όταν ο Ζοτς με Σάρας, ΔΔ του δίνει τόσο χρόνο στον άσσο κάτι θα ξέρει παραπάνω. Με τον Καζλάουσκας κατά τη γνώμη μου θα βλέπουμε ΚΥΡΙΩΣ το Σπανούλη να κατεβάζει ακόμα και με Τεό-ΔΔ-Ζήση.
giannis_
QUOTE(Marciulionis @ Feb 19 2009, 15:32 ) *
Νομίζω ότι παραείμαστε αυστηροί με το Σπανούλη. Είναι ο 1ος στις ασσίστ στο ΠΑΟ και ο μόνος ίσως παίκτης που μπορεί να πάρει ένα ματς μόνος του. Μια χαρά το έχει και κατ'εμέ είναι πιό πολύ άσσος από 2. Άλλου στυλ από αυτό που έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα ναι, κακός? Σε καμία περίπτωση!

Επιπλέον όταν ο Ζοτς με Σάρας, ΔΔ του δίνει τόσο χρόνο στον άσσο κάτι θα ξέρει παραπάνω. Με τον Καζλάουσκας κατά τη γνώμη μου θα βλέπουμε ΚΥΡΙΩΣ το Σπανούλη να κατεβάζει ακόμα και με Τεό-ΔΔ-Ζήση.

Mε παρεξηγησες δεν ειπα οτι ειναι κουλος και δεν μπορει να κατεβασει την μπαλα αλλα ο τεο κ ο μητσος το εχουν περισσοτερο πως να το κανουμε!Απλα ορισμενες φορες ο μπιλ καθυστερει πολυ και κατανταει εκνευριστικο μετα απο λιγο!Απο αυτη την αποψη το λεω!μια χαρα πασες βγαζει κ ο σπαν κ πολλες φορες θεαματικες,αλλα δεν ξερω νιωθω πιο σιγουρος για την καταληξη της επιθεσης οταν εχει την μπαλα ο παπαλουκας ή ο μητσος!
zorba
QUOTE(giannis_ @ Feb 19 2009, 14:42 ) *
Mε παρεξηγησες δεν ειπα οτι ειναι κουλος και δεν μπορει να κατεβασει την μπαλα αλλα ο τεο κ ο μητσος το εχουν περισσοτερο πως να το κανουμε!Απλα ορισμενες φορες ο μπιλ καθυστερει πολυ και κατανταει εκνευριστικο μετα απο λιγο!Απο αυτη την αποψη το λεω!μια χαρα πασες βγαζει κ ο σπαν κ πολλες φορες θεαματικες,αλλα δεν ξερω νιωθω πιο σιγουρος για την καταληξη της επιθεσης οταν εχει την μπαλα ο παπαλουκας ή ο μητσος!



Στη θέση 1 και 2 έχουμε ό,τι καλύτερο υπάρχει σε ευρωπαϊκό επίπεδο... Εκεί που πονάμε είναι στη θέση 3 όπου χρειάζετει ένας παίκτης που να μπορεί να παίξει one to one επίθεση και να σουτάρει με καλά στατιστικά από τα 6.25 ώστε να δίνει εναλλακτικές λύσεις... Επίσης, ένα πεντάρι που να παίζει με πλάτη στο καλάθι (ο Σόφο θέλει ακόμη πολλή δουλειά). Η εθνική μας μπορεί να αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα με την προσθήκη των Καλάθη και Κουφού. Ο Νικ, αν και κάνει εκπληκτικά πράγματα στο NCAA, πρέπει να ανεβάσει τα στατιστικά του στα σουτ και να δοκιμαστεί στη σκληρή ευρωπαϊκή πραγματικότητα, ενώ ο Κώστας θεωρώ πως είναι έτοιμος να βοηθήσει τα μέγιστα...
Για τον Καζλάουσκας έχω ήδη τοποθετηθεί και εν ολίγοις πιστεύω πως θα αλλάξει τα δεδομένα στο ελληνικό μπάσκετ... προς το καλύτερο φυσικά!
a bullet for your head
O Kαζλαουσκας σε συνεντευξη του δηλωσε πως του παρεχεται η δυνατοτητα να εργαστει παραλληλα κ σε συλλογικο επιπεδο,αρκει να μην ειναι ενας εκ των ΠΑΟ,ΟΣΦΠ.
Ποια ομαδα θα μπορουσε να ειναι καλη περιπτωση για τον Λιθουανο?
Μαρουσι?Αρης?Πανιωνιος?Πανελληνιος?
benchwarmer
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 13 2009, 22:42 ) *
O Kαζλαουσκας σε συνεντευξη του δηλωσε πως του παρεχεται η δυνατοτητα να εργαστει παραλληλα κ σε συλλογικο επιπεδο,αρκει να μην ειναι ενας εκ των ΠΑΟ,ΟΣΦΠ.


Δηλαδη θα ειναι καλυτερο να εργαστει εκτος Ελλαδας, παρα σε Ολυμπιακο-Παναθηναικο... Οκ, οτι πουν οι γεροντες..
a bullet for your head
Στην Λιθουανια μετεβη για λιγες μερες ο Καζλαουσκας,προκειμενου να παραστει στην τελεση του γαμου της μεγαλης του κορης κ να ξεκουραστει.
Αναμενεται να επιστρεψει το Σαβ|Κυριακο,ενω μεσα στην ερχομενη βδομαδα,θα παρακολουθησει τοσο τον ΠΑΟ,οσο κ τον ΟΣΦΠ στα Ευρωπαικα τους παιχνιδια.
Κοουτς,αντε κ παππους!
Papaloukas 4 ever
Και η κοροϊδία αρχισε. Βγήκε η πρώτη ανακοίνωση των Πελαργών για Πολωνία (αναφέροντας ένα ποσό και με πολλές ελλείψεις).... Το μεγάλο φαγοπότι αρχίζει.....
a bullet for your head
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ Mar 19 2009, 09:58 ) *
Και η κοροϊδία αρχισε. Βγήκε η πρώτη ανακοίνωση των Πελαργών για Πολωνία (αναφέροντας ένα ποσό και με πολλές ελλείψεις).... Το μεγάλο φαγοπότι αρχίζει.....

Επειδη δεν εχω γνωση-πληροφορηση περι του θεματος που εθιξες,αν θελεις,δωσε μας περισσοτερες λεπτομερειες..
a bullet for your head
Την επιθυμια του να επιστρεψει στην Εθνικη και να ξαναφορεσει το εθνοσημο,εξεφρασε ο Λαζος σε συνεντευξη του σε Ισπανικα μεσα ενημερωσης.Ειπε επισης πως βρισκεται σε συχνη τηλεφωνικη επικοινωνια με τον προπονητη του(Τον Καζλαουσκας θα εννοει).
Ο κ.Βασιλακοπουλος,τι αποψη εχει αραγε..??
Papaloukas 4 ever
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2009, 20:54 ) *
Επειδη δεν εχω γνωση-πληροφορηση περι του θεματος που εθιξες,αν θελεις,δωσε μας περισσοτερες λεπτομερειες..


Μπες στο site τους και διαβασε. Για το φαγοπότι ρώτα όποιον θες από αυτούς που τελικά ήταν να πάνε Ισπανία το 07 μαζί τους και ευτυχώς πήγαν μόνοι τους και δεν τραβήξαν το ολο αγχος μεχρι να βρεθούν τα εισητηρια και ενω τα λεφτα τους ειχαν δοθεί 8 μηνες πριν.

Ε, Νικολάκη;
nikefalin
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ Mar 19 2009, 09:58 ) *
Και η κοροϊδία αρχισε. Βγήκε η πρώτη ανακοίνωση των Πελαργών για Πολωνία (αναφέροντας ένα ποσό και με πολλές ελλείψεις).... Το μεγάλο φαγοπότι αρχίζει.....


κώστα μόλις το δα...we walk in mysterious ways...

όποιος ενδιαφέρεται με πμ λεπτομέρειες και Link για όλα αυτά....

φιλικότατη συμβουλή => ψάξτε και ψαχτείτε για το πως και το τι συμφέρει
η "επιχείρηση Πολωνία" λόγω της φύσης της διοργάνωσης (3 διαφορετικές πόλεις, πολλές μετακινήσεις) έχει πολύ ψωμί.

Ειδα κι εγώ την ανακοίνωση ...No comment για την ώρα
benchwarmer
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2009, 21:32 ) *
Την επιθυμια του να επιστρεψει στην Εθνικη και να ξαναφορεσει το εθνοσημο,εξεφρασε ο Λαζος σε συνεντευξη του σε Ισπανικα μεσα ενημερωσης.Ειπε επισης πως βρισκεται σε συχνη τηλεφωνικη επικοινωνια με τον προπονητη του(Τον Καζλαουσκας θα εννοει).
Ο κ.Βασιλακοπουλος,τι αποψη εχει αραγε..??



http://www.sport-fm.gr/article/169791
a bullet for your head
Περιεργα πραγματα... 39.gif
j-kidd13
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 21 2009, 01:12 ) *
Περιεργα πραγματα... 39.gif

Μετα και το διασημο πλεον βιντεο με τον Παπαδοπουλο να τραγουδαει το υβριστικο συνθημα εναντιον του Βασιλακοπουλου στο σεφ,νομιζω οτι οποιαδηποτε αναφορα περι επιστροφης του στην εθνικη,πεφτει στο κενο.Σιγα μην αφισει ο Βασιλακοπουλος τον Λαζο να γυρισω τοσο ευκολα πισω.Βεβαια δεν ξερω σε περιπτωση που και ο Λαζος θελησει να γυρισει,αλλα και ο Καζλαουσκας τον θελει στην ομαδα,τι θα γινει απο πλευρας Βασιλακοπουλου.
a bullet for your head
QUOTE(j-kidd13 @ Mar 21 2009, 01:18 ) *
Μετα και το διασημο πλεον βιντεο με τον Παπαδοπουλο να τραγουδαει το υβριστικο συνθημα εναντιον του Βασιλακοπουλου στο σεφ,νομιζω οτι οποιαδηποτε αναφορα περι επιστροφης του στην εθνικη,πεφτει στο κενο.Σιγα μην αφισει ο Βασιλακοπουλος τον Λαζο να γυρισω τοσο ευκολα πισω.Βεβαια δεν ξερω σε περιπτωση που και ο Λαζος θελησει να γυρισει,αλλα και ο Καζλαουσκας τον θελει στην ομαδα,τι θα γινει απο πλευρας Βασιλακοπουλου.

Να σου πω την αληθεια,παραξενευθηκα οταν διαβασα την υποτιθεμενη δηλωση του Λαζου(την οποια κ ανεφερα, κ ενω σημερα ο ιδιος ο Λαζος την διεψευσε),διοτι αν θυμασαι, το τελευταιο ''επεισοδιο'' μεταξυ Λαζου(ΠΣΑΚ) κ ΕΟΚ(Βασιλακοπουλος),παιχτηκε στο τελικο του κυπελου μπασκετ,οταν κ δεν εδοθησαν προσκλησεις...κ επακολουθησαν σκληρες δηλωσεις απ την πλευρα του Λαζου..
Η κοντρα καλα κρατει..
Papaloukas 4 ever
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 21 2009, 01:12 ) *
Περιεργα πραγματα... 39.gif


Αμ το πατροναρισμα από τον Παπαδογιάννη στο gazetta? Αλλά ίσως έχουν δίκιο κάποιοι που τον τοποθετούν με το γνωστό Φίλιππα. Ηξοις αφίξοις..... Νικολάκη, θυμάσαι τι έλεγε στην Ισπανία? ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΨΩΜΙ ΑΚΟΜΑ....
nikefalin
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ Mar 23 2009, 10:29 ) *
Αμ το πατροναρισμα από τον Παπαδογιάννη στο gazetta? Αλλά ίσως έχουν δίκιο κάποιοι που τον τοποθετούν με το γνωστό Φίλιππα. Ηξοις αφίξοις..... Νικολάκη, θυμάσαι τι έλεγε στην Ισπανία? ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΨΩΜΙ ΑΚΟΜΑ....


τίποτα δεν αφήνεις να πέσει κάτω ε ?

και για να μην παρεξηγηθεί ουδείς το "Νικολάκη" πάει σε μένα smile.gif

Ενα πράγμα είναι σίγουρο, η μνήμη σε τέτοια θέματα απόλυτης ηθικής τάξης είναι κάτι σαν το Κυπριακό ..."ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ".

Μόνο μια παρατήρηση..., ας ρωτήσει ο αρθρογράφος που λες έναν καλό του φίλο από Θεσσαλονίκη μεριά (στην ηλικία του είναι) για το χουνέρι που του εκάναν πριν το ταξίδι της Ισπανίας και πως τελικά ο άνθρωπος δεν πήγε.

btw, ο Λάζος έκανε δηλώσεις και είπε πως δεν υπάρχει θέμα επιστροφής του και πως το θέμα ανακινήθηκε από Ισπανούς δημοσιογράφους.

a bullet for your head
Να τι δηλωσε ο Ζησης για την εθνικη ομαδα:
''Για την αλλαγή της τεχνικής ηγεσίας στην Εθνική: «Μετά την αποχώρηση του Παναγιώτη Γιαννάκη έκλεισε ένα από τους πιο επιτυχημένους κύκλους για την Εθνική. Ελπίζουμε με την έλευση του νέου προπονητή να πετύχουμε πολλά περισσότερα και να έχουμε αρκετές επιτυχίες».''

Το ιδιο ευχομαστε ολοι..
a bullet for your head
Αποφασισμένος να δουλέψει σκληρά και να επιστρέψει του χρόνου καλύτερος στο ΝΒΑ δήλωσε ο Κώστας Κουφός, επιβεβαιώνοντας παράλληλα πως θα είναι στη διάθεση της Εθνικής ομάδας. «Αυτό το καλοκαίρι θα είναι πολύ σημαντικό για μένα. Πρέπει να ετοιμαστώ, να γίνω πιο δυνατός, πιο γρήγορος, πιο εκρηκτικός, να βελτιωθώ συνολικά. Θα βελτιωθώ ατομικά στο σάμερ λιγκ και εν συνεχεία θα αγωνιστώ με την εθνική ομάδα της Ελλάδας», δήλωσε σε εφημερίδα της Γιούτα ο 20χρονος ομογενής σέντερ, που δεσμεύεται με συμβόλαιο για έναν ακόμη χρόνο με τους Τζαζ.

πηγη:nova σπορ fm94.6

Προσωπικα τον περιμενω πως και πως να ενταχθει στην Εθνικη μας..οπως και τον Νικ Καλαθης.
Για να δουμε τι τελικα θα αποφασισει ο Καζλαουσκας..
taraboura
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 30 2009, 16:45 ) *
Αποφασισμένος να δουλέψει σκληρά και να επιστρέψει του χρόνου καλύτερος στο ΝΒΑ δήλωσε ο Κώστας Κουφός, επιβεβαιώνοντας παράλληλα πως θα είναι στη διάθεση της Εθνικής ομάδας. «Αυτό το καλοκαίρι θα είναι πολύ σημαντικό για μένα. Πρέπει να ετοιμαστώ, να γίνω πιο δυνατός, πιο γρήγορος, πιο εκρηκτικός, να βελτιωθώ συνολικά. Θα βελτιωθώ ατομικά στο σάμερ λιγκ και εν συνεχεία θα αγωνιστώ με την εθνική ομάδα της Ελλάδας», δήλωσε σε εφημερίδα της Γιούτα ο 20χρονος ομογενής σέντερ, που δεσμεύεται με συμβόλαιο για έναν ακόμη χρόνο με τους Τζαζ.

πηγη:nova σπορ fm94.6

Προσωπικα τον περιμενω πως και πως να ενταχθει στην Εθνικη μας..οπως και τον Νικ Καλαθης.
Για να δουμε τι τελικα θα αποφασισει ο Καζλαουσκας..

Σίγουρα ο Κουφός μπορεί να προσφέρει πολλά στην Εθνική. Σίγουρα χωράει στη δωδεκάδα. Σχετικά με τον Νικ Καλάθη, αμφιβάλλω για το αν ακόμα μπορεί να πάρει χρόνο συμμετοχής γιατί υπάρχουν πολλοί και καλοί γκαρντ. Σίγουρα όμως πρόκειται για έναν εξαιρετικό παίκτη και από τους καλύτερους του κολεγιακού πρωταθλήματος των ΗΠΑ.
a bullet for your head
QUOTE(taraboura @ May 1 2009, 21:27 ) *
Σίγουρα ο Κουφός μπορεί να προσφέρει πολλά στην Εθνική. Σίγουρα χωράει στη δωδεκάδα. Σχετικά με τον Νικ Καλάθη, αμφιβάλλω για το αν ακόμα μπορεί να πάρει χρόνο συμμετοχής γιατί υπάρχουν πολλοί και καλοί γκαρντ. Σίγουρα όμως πρόκειται για έναν εξαιρετικό παίκτη και από τους καλύτερους του κολεγιακού πρωταθλήματος των ΗΠΑ.

Ο Νικ Καλαθης,μπορει να μπει κ αυτος στη 12αδα,οπως το 2005 μπηκαν οι Βασιλοπουλος κ Μπουρουσης,ωστε να εξοικειωνεται με το κλιμα της Εθνικης σε μεγαλες διοργανωσεις.
Το θεωρω πολυ σημαντικο αυτο,καθως ο Παπαλουκας πολυ συντομα θα εγκαταλειψει..
taraboura
QUOTE(a bullet for your head @ May 1 2009, 21:35 ) *
Ο Νικ Καλαθης,μπορει να μπει κ αυτος στη 12αδα,οπως το 2005 μπηκαν οι Βασιλοπουλος κ Μπουρουσης,ωστε να εξοικειωνεται με το κλιμα της Εθνικης σε μεγαλες διοργανωσεις.
Το θεωρω πολυ σημαντικο αυτο,καθως ο Παπαλουκας πολυ συντομα θα εγκαταλειψει..

Πράγματι όταν εγκαταλείψει ο Παπαλουκάς την Εθνική σίγουρα θα βρει χρόνο συμμετοχής ο Νικ Καλάθης. Πολύ πιθανό το Ευρωμπάσκετ του 2009 να είναι η τελευταία του διοργάνωση.
captain charisma
εγω παλι νομιζω εχει θεση στην 12αδα της εθνικης,και μαλιστα στη θεση του πελεκανου μπορει να μπει ο νικ καλαθης.σιγουρα πιο πολλα πραγματα θα προσφερει απ οτι ο πελεκανος.
taraboura
QUOTE(big dirk @ May 2 2009, 03:25 ) *
εγω παλι νομιζω εχει θεση στην 12αδα της εθνικης,και μαλιστα στη θεση του πελεκανου μπορει να μπει ο νικ καλαθης.σιγουρα πιο πολλα πραγματα θα προσφερει απ οτι ο πελεκανος.

Σίγουρα ο Καλάθης μπορεί να έχει μεγαλύτερη προσφορά στην Εθνική από τον Πελεκάνο. Όμως έχω την εντύπωση ότι ο Καλάθης αγωνίζεται κυρίως στο 1, ενώ ο Πελεκάνος 2-3 και ποτέ 1. Βέβαια θα μπορεί λογικά να τοποθετηθεί και στις δύο θέσεις των γκαρντ.

Αλήθεια, ποιά δωδεκάδα θεωρείτε ιδανική για το Ευρωμπάσκετ του 2009;
a bullet for your head
QUOTE(taraboura @ May 2 2009, 11:43 ) *
Σίγουρα ο Καλάθης μπορεί να έχει μεγαλύτερη προσφορά στην Εθνική από τον Πελεκάνο. Όμως έχω την εντύπωση ότι ο Καλάθης αγωνίζεται κυρίως στο 1, ενώ ο Πελεκάνος 2-3 και ποτέ 1. Βέβαια θα μπορεί λογικά να τοποθετηθεί και στις δύο θέσεις των γκαρντ.

Αλήθεια, ποιά δωδεκάδα θεωρείτε ιδανική για το Ευρωμπάσκετ του 2009;

Ο Καλαθης παιζει καλα και στις 2 θεσεις των γκαρντ,ομως και σε ενα σχημα με 3 κοντους,πιστευω οτι θα μπορουσε να ανταπεξελθει,λογω υψους.
Για την ιδανικη 12αδα:
1.Διαμαντιδης
2.Σπανουλης
3.Βασιλοπουλος
4.Φωτσης
5.Μπουρουσης

6.Παπαλουκας
7.Ζησης
8.Βασιλειαδης η' Περπερογλου
9.Πριντεζης
10.Κουφος

11.Καλαθης
12.Σοφο η' Μαυροκεφαλιδης
taraboura
QUOTE(a bullet for your head @ May 2 2009, 12:24 ) *
Ο Καλαθης παιζει καλα και στις 2 θεσεις των γκαρντ,ομως και σε ενα σχημα με 3 κοντους,πιστευω οτι θα μπορουσε να ανταπεξελθει,λογω υψους.
Για την ιδανικη 12αδα:
1.Διαμαντιδης
2.Σπανουλης
3.Βασιλοπουλος
4.Φωτσης
5.Μπουρουσης

6.Παπαλουκας
7.Ζησης
8.Βασιλειαδης η' Περπερογλου
9.Πριντεζης
10.Κουφος

11.Καλαθης
12.Σοφο η' Μαυροκεφαλιδης

Συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη δωδεκάδα. Ίσως θα μπορούσε να διεκδικήσει θέση και ο Κακιούζης μαζί με το Ντικούδη. Αλήθεια αυτοί γιατί αποχώρησαν από την Εθνική; Υπήρξε κάποια κόντρα;
captain charisma
απ τη στιγμη που στην εθνικη εχει γινει ανανεωση γιατι να γυρισουν κορεσμενοι παικτες οπως ο κακιουζης και ο ντικουδης?οκ προσεφεραν πολλα στην εθνικη αλλα εως εκει...
taraboura
QUOTE(big dirk @ May 2 2009, 17:48 ) *
απ τη στιγμη που στην εθνικη εχει γινει ανανεωση γιατι να γυρισουν κορεσμενοι παικτες οπως ο κακιουζης και ο ντικουδης?οκ προσεφεραν πολλα στην εθνικη αλλα εως εκει...

Από την άποψη της ανανέωσης, πράγματι δεν έχουν θέση στο ρόστερ. Πάντως είναι ποιοτικοί παίκτες με παραστάσεις από τα μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.
man10
QUOTE(a bullet for your head @ May 2 2009, 09:24 ) *
Ο Καλαθης παιζει καλα και στις 2 θεσεις των γκαρντ,ομως και σε ενα σχημα με 3 κοντους,πιστευω οτι θα μπορουσε να ανταπεξελθει,λογω υψους.
Για την ιδανικη 12αδα:
1.Διαμαντιδης
2.Σπανουλης
3.Βασιλοπουλος
4.Φωτσης
5.Μπουρουσης

6.Παπαλουκας
7.Ζησης
8.Βασιλειαδης η' Περπερογλου
9.Πριντεζης
10.Κουφος

11.Καλαθης
12.Σοφο η' Μαυροκεφαλιδης

Οντως πιστευω οτι αυτη ειναι η ιδανικη 12αδα,απλα χωρις τον Καλαθη,ωστε να χωρεσει και ο Βασιλειαδης και ο Περπερογλου...
a bullet for your head
QUOTE(man10 @ May 3 2009, 11:52 ) *
Οντως πιστευω οτι αυτη ειναι η ιδανικη 12αδα,απλα χωρις τον Καλαθη,ωστε να χωρεσει και ο Βασιλειαδης και ο Περπερογλου...

Ισως και να υπαρξει αυτη η ''Σολομωντια λυση''.
Απλα πιστευω οτι ο Καλαθης,περαν οτι ειναι ταλαντουχος & φερελπις παικτης,ισως πρεπει να ενταχθει αμεσα και να εγκλιματιζεται στο κλιμα της Εθνικης,αφου ο Παπαλουκας καποια στιγμη(πολυ συντομα ισως)και να αποχωρησει απ την Εθνικη,οποτε ο Νικ να μην εχει προσαρμοστικου τυπου προβληματα.
Απ'οτι ειχα διαβασει πριν κανα διμηνο,ο Καζλαουσκας τον παρακολουθουσε σε DVD και του ειχε κανει πολυ καλη εντυπωση.
Απο κει κ περα,ο νεος προπονητης λογω και φιλοσοφιας, θα επιλεξει σιγουρα κ καλους σουτερ.
Ο Βασιλειαδης στη Μοντεγκραναρο αλλα κ στον ΠΑΟΚ νωριτερα της σεζον αυτης,εδειξε να ξαναβρισκει τον εαυτο & την αυτοπεποιθηση του.
Ο Περπερογλου δειχνει κ αυτος ικανος να παρει μια θεση στη 12αδα.Εχει ψηθει αρκετα και διαθετει το πολυ καλο μακρινο σουτ.
benchwarmer
Νομιζω οτι η 12αδα που παρεθεσε ο bullet ειναι η ιδανικη.
Οι μονες αλλαγες που θα εκανα ηταν να κλειδωσει ο Περπερογλου αντι του Βασιλειαδη (ο οποιος χρειαζεται χρονο μεσα στον αγωνα για να δειξει το ταλεντο του, και δυστυχως η εθνικη δεν μπορει να του προσφερει πανω απο 5-10 λεπτα), και τον Γλυνιαδακη αντι του Σοφο (εκτος φορμας) και του Μαυροκεφαλιδη (Μπουρουσης και Κουφος μονο στο 5, ειναι λιγο "λαιτ")
j-kidd13
O Koυφος δηλωσε πως θα ειναι κανονικα στην διαθεση της εθνικης για την καλοκαιρινη προετοιμασια,αφου το καλοκαιρινο training camp των Τζαζ ακυρωθηκε...
a bullet for your head
QUOTE(benchwarmer @ May 3 2009, 17:27 ) *
Νομιζω οτι η 12αδα που παρεθεσε ο bullet ειναι η ιδανικη.
Οι μονες αλλαγες που θα εκανα ηταν να κλειδωσει ο Περπερογλου αντι του Βασιλειαδη (ο οποιος χρειαζεται χρονο μεσα στον αγωνα για να δειξει το ταλεντο του, και δυστυχως η εθνικη δεν μπορει να του προσφερει πανω απο 5-10 λεπτα), και τον Γλυνιαδακη αντι του Σοφο (εκτος φορμας) και του Μαυροκεφαλιδη (Μπουρουσης και Κουφος μονο στο 5, ειναι λιγο "λαιτ")

Νομιζω οτι ολα αυτα θα εξαρτηθουν απ τη νεα αγωνιστικη φιλοσοφια, που θα γινει προσπαθεια να περαστει και να εφαρμοστει.
Τουλαχιστον οσον αφορα τους ψηλους.3 καθαρα σεντερ σε μια 12αδα,μπορει να υπηρξαν επι Γιαννακη.
Δεν ξερω αν για τους Καζλαουσκας-Σφαιροπουλο ειναι τοσο απαραιτητο αυτο,γι'αυτο εχω τοποθετησει κ τον Μαυροκεφαλιδη,ο οποιος αν μη τι αλλο,πραγματοποιει εξαιρετικη σεζον και ισως κ η παρουσια του στο φαιναλ 4 του Ελληνικου πρωταθληματος,να του δωσει κ το προκριμα η' οχι.
Για τους Βασιλειαδη,Περπερογλου,ρολο ισως να παιξουν κ τα επιθετικα plays που θα εφαρμοστουν.
Σιγουρα θα υπαρξει pick n' roll game,που σ'αυτη τη περιπτωση και οι δυο τους ακροβολισμενοι μπορουν να σουταρουν ικανοποιητικα.
Αν υπαρξουν ομως και plays με μονα η' διπλα, οριζοντια η' καθετα σκρην για να απελευθερωθει καποιος σουτερ,νομιζω οτι ο Βασιλειαδης ειναι καλυτερος σ'αυτο.
Green Warrior
Δική μου 12αδα:

Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Ζήσης, Σπανούλης, Βασιλειάδης, Περπέρογλου, Βασιλόπουλος, Φώτσης, Πρίντεζης, Μπουρούσης, Γλυνιαδάκης, Κουφός
taraboura
Το σχήμα των ψηλών θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από το Σχορτσανίτη. Αν βρίσκεται σε αγωνιστική κατάσταση ίση ή καλύτερη του Μουντομπάσκετ του 2006, είναι σίγουρο ότι θα συμπεριληφθεί στη δωδεκάδα μαζί με Φώτση, Μπουρούση και Πρίντεζη. Διαφορετικά θα επιλεγεί αντί του Σόφο κάποιος από τους Γλυνιαδάκη-Μαυροκεφαλίδη. Την περίπτωση του Λάζαρου την αποκλείω, λόγω της κόντρας του με την ΕΟΚ. Πάντως δεν είναι άσχημος παίκτης και μπορεί να βοηθήσει πολύ την Εθνική.

Σίγουρα όμως η επιλογή των ψηλών είναι κρίσιμη, καθώς αρκετές ομάδες του Ευρωμπάσκετ είναι ιδιαίτερα ενισχυμένες σε αυτές τις θέσεις, όπως η Ισπανία και η Ρωσία.
j-kidd13
QUOTE(taraboura @ May 5 2009, 12:00 ) *
Το σχήμα των ψηλών θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από το Σχορτσανίτη. Αν βρίσκεται σε αγωνιστική κατάσταση ίση ή καλύτερη του Μουντομπάσκετ του 2006, είναι σίγουρο ότι θα συμπεριληφθεί στη δωδεκάδα μαζί με Φώτση, Μπουρούση και Πρίντεζη. Διαφορετικά θα επιλεγεί αντί του Σόφο κάποιος από τους Γλυνιαδάκη-Μαυροκεφαλίδη. Την περίπτωση του Λάζαρου την αποκλείω, λόγω της κόντρας του με την ΕΟΚ. Πάντως δεν είναι άσχημος παίκτης και μπορεί να βοηθήσει πολύ την Εθνική.

Σίγουρα όμως η επιλογή των ψηλών είναι κρίσιμη, καθώς αρκετές ομάδες του Ευρωμπάσκετ είναι ιδιαίτερα ενισχυμένες σε αυτές τις θέσεις, όπως η Ισπανία και η Ρωσία.

Eιδικα η Ισπανια,μετα την κατακορυφη βελτιωση του Μαρκ Γκαζολ,ειναι πανισχυρη στην ρακετα με την παρουσια και του Πο...Δεν νομιζω οτι μπορουμε να πορευτουμε μονο με τον Μπουρουση στο 5...
Green Warrior
Για Μαυροκεφαλίδη όντως μπορεί να διεκδικήσει θέση στην εθνική έχει κάνει πολύ καλή χρονιά αν και πιστεύω ότι αν τεθεί δίλημμα μεταξύ Γλυνιαδάκη και Μαυροκεφαλίδη ίσως πρέπει να επιλεγεί ο πρώτος γιατί είναι καθαρό 5αρι

Για τον Σόφο δεν το βλέπω έτσι όπωε έχει καταντήσει
taraboura
QUOTE(j-kidd13 @ May 5 2009, 12:25 ) *
Eιδικα η Ισπανια,μετα την κατακορυφη βελτιωση του Μαρκ Γκαζολ,ειναι πανισχυρη στην ρακετα με την παρουσια και του Πο...Δεν νομιζω οτι μπορουμε να πορευτουμε μονο με τον Μπουρουση στο 5...

Ακριβώς αυτό εννοούσα. Και οι δύο Γκαζόλ προέρχονται από εξαιρετικές χρονιές. Ο Μαρκ είναι ίσως ένας από τους καλύτερους ρούκι του NBA ενώ η αξία του Πάου είναι δεδομένη. Πρόκειται για έναν από τους κορυφαίους παίκτες του NBA. Όμως και ο Γκαρμπαχόσα είναι εξαιρετικός παίκτης.

Και η Ρωσία είναι δυνατή στους ψηλούς με Κιριλένκο, Κριάπα, Μόνια, Σαβρασένκο.

Οπότε πιστεύω ότι χρειάζεται ένα βαρύ σχήμα με 4-5: Φώτση, Μαυροκεφαλίδη, Κουφό, Μπουρούση, Γλυνιαδάκη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.