Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
benchwarmer
Και περυσι το λεγαμε αυτο για το τρεξιμο, και τελικα απο την 2η φαση και μετα, μολις σε 2 παιχνιδια απο τα 6 ξεπερασαμε τους 70 ποντους...
Εν πασει περιπτωσει, εγω νομιζω πως θα τον παρει τελικα τον Βασιλειαδη, και εξω θα μεινουν οι 2 μικροι και ο Βουγιουκας.
KingCrimson
Δε φτανει μονο η σουπερ αμυνα με ισπανια και ηπα, σιγουρα θα χρειαστουμε και ευστοχια, καλες επιλογες στην επιθεση και ψηλο σκορ, δηλαδη το τελειο παιχνιδι.
Στηριζομενοι μονο στην αμυνα και στο γρηγορο παιχνιδι με αυτες τις ομαδες, σε καποια φαση θα φυγουν μπροστα στο σκορ, γιατι και καλυτερες ομαδες ειναι σε αυτο το ειδος παιχνιδιου και εμεις θα εχουμε φορτωθει με πολλα φαουλ
Πρεπει να ειμαστε ετοιμοι στο να μπορουμε να κοντρολαρουμε το ρυθμο τους σε περιπτωση που πανε να ξεφυγουν και αυτο γινεται με σετ παιχνιδι και κρυο αιμα.
Τωρα το οτι ο Παππας ειναι πιο συνθετος παικτης απο τον Βασιλειαδη ισως ειναι γεγονος, το θεμα ομως ειναι οτι σε ψηλο επιπεδο ο Παππας ειναι μικρος ακομα και δεν το χει αποδειξει, οποτε ισως η κληση του στη τελικη δωδεκαδα αυτη τη στιγμη να ναι ρισκο.
Για το Βουγιουκα πιστευω οτι τελικα θα τον προτιμησει εναντι του Καϊμακογλου, λογω οτι ο Σοφο δεν ειναι και ο πιο σταθερος ψηλος ειτε λογω τραυματισμων ειτε συχνης γρηγορης φορτωσης με φαουλ
xristos_metal
Εγω πιστευω μετα τις τελευταιες δηλωσεις του Καζλα για την βελτιωση Καιμακογλου και Καλαθη πολυ δυσκολα θα μεινουν αυτοι δυο εξω,
Johnaros
Τις ΗΠΑ δεν θα κάτσεις να τις παίξεις άμυνα.
Ο μόνος τρόπος να τους κερδίσεις είναι να βάλεις περισσότερους.
Όπως έγινε το 2006.
Αν αναλωθείς στο να τους σταματήσεις, τότε πολύ απλά θα χάσεις με αξιοπρεπές ίσως σκορ.
HLR CENATION
QUOTE(Johnaros @ Aug 10 2010, 14:40 ) *
Τις ΗΠΑ δεν θα κάτσεις να τις παίξεις άμυνα.
Ο μόνος τρόπος να τους κερδίσεις είναι να βάλεις περισσότερους.
Όπως έγινε το 2006.
Αν αναλωθείς στο να τους σταματήσεις, τότε πολύ απλά θα χάσεις με αξιοπρεπές ίσως σκορ.



Eγω νομιζω οτι μονο αμα παμε σε αντιμπασκετ μπορει να εξαντλησουμε τις οποιες πιθανοτητες εχουμε με τις ΗΠΑ.

Σκληραδα(εντος αγωνιστηκων οριων εννοειται) πισω,ταμπουρι η αμυνα να κλεινει χαμηλα ωστε να κλεισει τις μπουκες,επιθεσεις που θα εκδηλωνωνται στο τελος του χρονου,ματς δηλαδη λιγο επιθεσων.Ακριβως οπως αντιμετωπισε η Παρτιζαν φετος τα θηρια στην ευρωλιγκα..

Να πας με την λογικη να κλεψεις το ματς κ οχι να το παρεις στα ισα...
Johnaros
Το βρίσκω αδύνατο.
Ό,τι άμυνα και να παίξεις, όσο ξύλο, υπάρχει περίπτωση να τους περιορίσεις κάτω από τους 80 πόντους;
Και με τόση αφοσίωση και ξύλο στην άμυνα, πόσους θα βάλεις;

Για μένα η μόνη συνταγή είναι αυτή του 2006.
Πρέπει να σκοράρεις.
Αυτό που δεν κάνουμε κόντρα στην Ισπανία (άλλη κλίμακα βέβαια).
Αν και δεν είναι τόσο φόβητρο η φετινή team USA, και με την γύμνια στους ψηλούς, ίσως αποδώσει να εκμεταλλευτείς το παιχνίδι μέσα.
lakersdynasty
Εγω απλα ανεφερα οτι η βαση μας θα ειναι ετσι κι αλλιως η αμυνα.

Ακομη και για την επιθεση μας. Αν δεν παει καλα η αμυνα γενικα στο τουρνουα θα εχουμε και λιγοτερες ευκαιριες να σκοραρουμε.

Δεν εχει νοημα να κολλαμε σε 1-2 αντπαλους και να λεμε "ωχ εδω τι κανουμε".

Και αυτοι οι αντιπαλοι εχουν τα καλα και τα κακα τους.

Προφανως δεν αρκει μονο η αμυνα ουτε θα παμε "να τους παιξουμε αμυνα". Τι παμε να παιξουμε? Ποδοσφαιρο για να προσεχουμε μη μας βαλουν γκολ?

Το ζητημα ειναι οτι με το τροπο που αναπτυσσεται η Εθνικη του Καζλαουσκας επιθετικα η αμυνα ειναι αμεσα συνδεδεμενη με το ποσους ευκολους ποντους θα παρουμε σε καθε παιχνιδι.

Αν τωρα παμε να παιξουμε την Ισπανια η τις ΗΠΑ και πιστευουμε οτι θα μας σωσει ο ενας σουτερ ο οποιος προφανως ειναι καλητερος απο τον κανενα αλλα πληρης παικτης δεν ειναι για να πεις οτι θα κανει την διαφορα αν δεν του βγουν τα σουτ τοτε οκ απλα διαφωνω.

Οταν εχεις μια ομαδα που δεν εχει πολλους κλασσικους σουτερ το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να δημιουργεις ευκαιριες για οσο το δυνατον ευκολο σκορ. Ειτε αυτο ειναι ο αιφνιδιασμος ειτε γρηγορη κυκλοφορια ακομη και σε σετ παιχνιδι για το ελευθερο μακρινο σουτ.

Ασχετο με ολα αυτα η Ισπανια ειναι μια Εθνικη που ανεκαθεν δεν μας παει και οι ΗΠΑ θα ειναι μια Εθνικη η οποια οσο ταλεντο και να εχει θα υπολοιπεται υψους κατω απτο καλαθι και αυτο σιγουρα πρεπει να το εκμεταλλευτουμε.

Δεν πας να παιξεις αμυνα ή επιθεση. Πας να στματησεις τον αντιπαλο σου και να βρεις οσο το δυνατον πιο καλους/ευκολους τροπους να σκοραρεις.
Hakeem
Καλαθης και Καιμακόγλου θα είναι σίγουρα στη 12αδα, όπως βλεπω τις κινήσεις του Γιόνας. Νομίζω πως δε γουστάρει καθόλου τον Περπέρογλου, αλλά δεν έχει άλλη λύση εκεί, απορία μου είναι γιατί δεν δοκιμάζει τον Βασιλειάδη σαν χαμηλό τριάρι, έτσι και αλλιώς συνήθως με 3 κοντους θέλει να παίζει πολυ ωρα. Οι έντεκα που έχουν κλειδώσει για μένα είναι:

G

Σπανουλης, Διαμαντίδης, Ζησης, Καλάθης

F

Πριντεζης, Καιμακόγλου, Φωτσης, Τσαρτσαρής, Περπέρογλου

C

Σοφο, Μπουρούσης

Το Ακροπολις θα κρίνει την 12η θέση και για μένα θα κριθεί αναμεσα σε Παππα και Βουγιούκα. Αν ο μικρός δειξει καλα στοιχεία και δεν υπαρχει θέμα με τον Σοφο, νομιζω έχει προβάδισμα, με δεδομένο πως και ο Τσαρτσαρής θα χρησιμοποιηθεί στο 5 αρκετή ώρα.
Vagouridis


G

Σπανουλης, Διαμαντίδης, Ζησης, Καλάθης ,Βασιλειαδης

F

Φωτσης, Τσαρτσαρής, Περπέρογλου

C

Σοφο, Μπουρούσης

Και 2 απο τους Πριντεζης, Καιμακόγλου ,Βουγιουκας



Μου φαινεται πιο λογικο , το καλο σουτ του βασιλειαδη το εχουμε αναγκη.


Weekendman
Πάντως τόσο πρόβλημα ύψους σαν σμολ-φόργουορντ δεν θα προκαλούσε ο Βασιλειάδης με 2 μέτρα που είναι, και όταν μαζεύει μάλιστα και 3.8 ριμπάουντ ανα μέσο όρο όπως έκανε με την Ομπραντόιρο την περασμένη χρονια εξυπηρετεί αρκετά την Εθνική μας ομάδα όταν θέλουμε μαζεύοντας ριμπάουντ(η πιέζοντας με την άμυνα μας) να βγαίνουμε στον αιφνιδιασμό και να πετυχαίνουμε πόντους+ότι ο Βασιλειάδης σαν τριάρι είναι και πιο γρήγορος από Περπέρογλου και Πρίντεζη

Για να μην αναφερθώ στους μύθους ότι δεν μπορεί να είναι ομαδικος και ότι δεν παίζει άμυνα που δεν ισχύουν φυσικά ,αλλά και στα γνωστα περι σουτ Βασιλειάδη!

Κοιτώντας όμως την ιστορία της Εθνικής θα διαπιστώσει κανείς ότι όσο καλός παίκτης και να είσαι μπορεί να μην βρείς ακριβώς τον μεγάλο ρόλο στις πρώτες συμμετοχές που θα παίξεις με την Εθνική
2 Καλά παραδείγματα
Σπανούλης
εξαιρετικες χρονιες το 2003-2004 και 2004-2005 με Μαρούσι ,αλλά στην Εθνική στην καλύτερη περίπτωση σε ολιγόλέπτους ρόλους τον βλέπαμε στην Ολυμπιάδα το 2004 και στο Ευρωμπάσκετ του 2005 πίσω στην ιεραρχία από Παπαλουκά,Διαμαντίδη,Ζήση,Χατζηβρέττα
Μπουρούσης
Η περίοδος 2006-2007 ήταν η χρονιά που άρχιζε να μπαίνει στο κλάμπ των μεγάλων Ελλήνων παικτών διακρινόμενος και στους Τελικούς της Α1 εκείνης της χρονιάς(δεν υπολογίζω το Ευρωμπάσκετ 2005 γιατί δεν ήταν τόσο έτοιμος παίχτης)
Αλλά και αυτός στο Ευρωμπάσκετ της Ισπανίας το 2007 δεν διακρίθηκε ανάλογα….

Οπότε ο Βασιλειάδης μπορεί να έχει την ίδια μοίρα με τους προαναφερθέντες αν είναι στην αποστολή της Εθνικής σε αυτό το Μουντομπάσκετ

Για την άμυνα μας είμαι αισιόδοξος ότι μπορούμε να ανταποκριθούμε ακόμα και αν εγκλωβιστούμε σε καταστάσεις 5 εναντιον 5 περισσότερο από όσο θέλουμε

με τους Ισπανούς όμως πρέπει να έχουμε μπόλικη τύχη

Π..χ Άμυνα με διπλομαρκαρίσματα η άμυνα με ρίσκο προσπαθώντας να κάνεις το κλέψιμο γρήγορα είναι πιθανόν να μην φτάσουν λόγω ταχύτητας, ικανότητας στο σουτ των Ισπανών και ομοιογένειας γιατί παίζουν χρόνια μαζί.

Ακόμα και αν παίξεις και την καλύτερη άμυνα πάνω τους παίκτες όπως ο Ναβάρο,Καλντερόν,Φερνάντεθ είναι ικανοί να σου δημιουργήσουν μόνοι τους τον χώρο για σουτ και να σε εκτελέσουν από τα 9 μέτρα στα τελευταία δευτερόλεπτα

Και την γραμμη ψηλών με M.Γκασολ,Ρέγες,Βάσκεθ(και ο βετεράνος Γκαρμπαχοθα) δεν την λες και αδύναμο σημειό

Με μεγάλη πιθανότητα σε μια ενδεχόμενη συνάντηση Ισπανίας-Ελλάδας ο Ισπανοί θα είναι αυτοί που μπορουν να καθορίσουν πόσο θα απειληθούν από εμας ,εκτός αμα παίζουμε επιθετικά ακριβώς όπως στα φιλικά ,αλλά όπως αναφέρθηκε πιο πάνω μέρος της επίθεσης μας εξαρτάται και απο την άμυνα...

Με τους Αμερικάνους ίσως δεν χρειάζεται να παιχτεί η μεγάλη άμυνα νέα ομάδα θα είναι ουσιαστικά και έχουμε δεί ομάδες Αμερικής με καλα ρόστερ πόσο προβληματιστήκαν να προσαρμοστουν σε δεδομένα ΦΙΜΠΑ όποτε ίσως είναι ευάλωτοι ,θα πρέπει να περιμένουμε σε αυτην την περίπτωση….
Flexo
Η δωδεκάδα είναι 99,9% αυτή:

G
Διαμαντίδης, Καλάθης, Σπανούλης, Ζήσης

F
Περπέρογλου, Φώτσης, Τσαρτσαρής, Καϊμακόγλου, Πρίντεζης

C
Σχορτσανίτης, Βουγιούκας, Μπουρούσης

Οι χρόνοι στα guards μοιράζονται μια χαρά.
Στο 3 έχουμε μόνο τον Περπέρογλου, αλλά θα κατεβαίνει Πρίντεζης και Καϊμακό όποτε χρειάζεται.
Στην frontline είμαστε μια χαρά!

Όσο αφορά τον Βασιλειάδη, δεν βρίσκω λόγο να τον πάρει. Κατά την γνώμη μου είναι πολύ μέτριος παίκτης και δεν μπορεί να προσφέρει κάτι.
Έχει μεν καλό σούτ αλλά μόνο αυτό τι να το κάνεις; Ας πάρει τον Αλβέρτη! tongue.gif

Επίσης ουδέποτε θα στηριζόμουν στα κρίσιμα στο σουτ του Βασιλειάδη.
Είναι ένας παίκτης που μπορεί να αναδεικτεί μόνο σε μικρομεσαία ομάδα.

Και ο Ζήσης -που τον θεωρώ υπερεκτιμημένο παίκτη- μακράν καλύτερος.
leyton
Καλησπέρα υπάρχει κάποιο λίνκ να κατεβάσω τους αγώνες της εθνικης μας στην Κύπρο?Ευχαριστω εκ των προτέρων
ALdaperan
υπαρχουν σε γνωστο torrent site
Manu7
http://sport24.gr/Basket/ElladaBasket/Ethn...shs.464891.html

O παλιός καλός Μπουρούσης του φετινού Ολυμπιακού.Παίζω ένα ματς,χάνω 2....

Και δεν είναι μετατάρτιο...Μετακάρπιο είναι...
ALdaperan
σημερα 9:45 ετ1 ο αγωνας ελλαδα-καναδας smile.gif
theref
QUOTE(ALdaperan @ Aug 17 2010, 19:50 ) *
σημερα 9:45 ετ1 ο αγωνας ελλαδα-καναδας smile.gif



μηπως ξερει κανεις κανενα λινκ για τον αγωνα αυτο? φιλαθλος εξωτερικου... blove.gif
Manu7
Παιδιά κάνα λινκ?sad.gif
CrossoverOnE
Νομιζω οτι ο Καναδας εχει παρουσιαστει σημερα πιο αδυναμος απο τη Κυπρο!1 λεπτο πριν τελειωσει το Α ημ. 52-19 το σκορ...παλι δεν εχω ορεξη να δω το υπολοιπο μακαρι να παει ετσι και στο παγκοσμιο 24.gif
GMlls
58 20 στο ημιχρονο η blue team
ALdaperan
η εμεις παιζουμε διαστημικο μπασκετ ή αυτοι απλα δε παιζουν μπασκετ tongue.gif

GMlls ακομα περιμενω τα emoticon tongue.gif
joi
Αν έχουμε τίποτα σε λινκ θέλω και εγώ... mellow.gif
cryptic
QUOTE(joi @ Aug 17 2010, 23:23 ) *
Αν έχουμε τίποτα σε λινκ θέλω και εγώ... mellow.gif


tzaba.tv (όσο προλαβαίνετε, κλείνει 20 του μήνα sad.gif()
Hakeem
Έτσι οπως έκανε τις δηλώσεις ο Καζλαουσκας είναι σαν να παίζεται η 12η θέση μεταξύ Βασιλειάδη, Παπανικολάου και Παππά. Δηλαδή όσοι ήταν χτες με τον Μπουρουση στη θεση του Βουγιούκα και μπαλαντέρ τον 12ο, με τους τρεις να παίρνουν απο ένα παιχνίδι στο Ακρόπολις. Για να δούμε...
nikefalin
QUOTE(Hakeem @ Aug 18 2010, 11:26 ) *
Έτσι οπως έκανε τις δηλώσεις ο Καζλαουσκας είναι σαν να παίζεται η 12η θέση μεταξύ Βασιλειάδη, Παπανικολάου και Παππά. Δηλαδή όσοι ήταν χτες με τον Μπουρουση στη θεση του Βουγιούκα και μπαλαντέρ τον 12ο, με τους τρεις να παίρνουν απο ένα παιχνίδι στο Ακρόπολις. Για να δούμε...


έτσι ακούγεται. Πάντως η φετινή επιλογή για την 12η θέση δείχνει γρίφος, κυρίως γιατί δεν υπάρχει το αδιαφιλονίκητο φαβορί. Ο Βουγιούκας μάλλον θα είναι στην επιλογή , με τον Μπουρούση να επιστρέφει από τραυματισμό και τον Σόφο στα 4-5 λεπτά και αφού έχει πάρει τις προσπάθειες του να μένει από δυνάμεις ( χαρακτηριστικό και χτες με τους απίστευτους Καναδούς) η γραμμή των ψηλών δεν είναι τόσο σταθερή. Κι εντάξει ο Τσαρτσαρής μπορεί να καλύψει τη θέση αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί βασική επιλογή , παρά μόνον εφεδρική λύση ανάγκης. Κάτι που μου αρέσει στον βουγιούκα είναι πως παλεύει για κάθε ρημπάουντ.

Manu7
QUOTE(Hakeem @ Aug 18 2010, 11:26 ) *
Έτσι οπως έκανε τις δηλώσεις ο Καζλαουσκας είναι σαν να παίζεται η 12η θέση μεταξύ Βασιλειάδη, Παπανικολάου και Παππά. Δηλαδή όσοι ήταν χτες με τον Μπουρουση στη θεση του Βουγιούκα και μπαλαντέρ τον 12ο, με τους τρεις να παίρνουν απο ένα παιχνίδι στο Ακρόπολις. Για να δούμε...

Nαι και εγώ αυτό άκουσα και απόρησα για τα καλά.

Δηλαδή θεωρεί σίγουρο τον Καϊμακόγλου και όχι τον Βουγιούκα? blink.gif

Θα γεμίσουμε 4άρια : Πρίντεζης,Φώτσης,Τσαρτσαρής,Καϊμακόγλου
ενώ θα έχουμε 2 5άρια : Μπουρούσης,Σόφο με το δεύτερο 5άρι τον ασταθέστατο Σόφο...

Πάντως εχτές ο Βασιλειάδης με το που μπήκε έκανε ακριβώς αυτό που ξέρει καλύτερα από κάθε άλλον.
3 φορές ελεύθερος 3 φορές η μπάλα στο πλεκτό από τα 6,25 και σύνολο 14 πονταλάκια σε 10 λεπτά.
nikefalin
sport24.gr
QUOTE
Βασιλειάδης: "Τιμή μου κι ας... κόβομαι"!
Επιμέλεια: Κώστας Σωτηρίου Δημοσίευση: 18 Αυγ. 2010 12:55


Ο 26χρονος γκαρντ μίλησε στο Sport24.gr για τον διαφαινόμενο αποκλεισμό του από την τελική δωδεκάδα, υποσχέθηκε να μην τον πάρει από κάτω και καυτηρίασε το περιστατικό με τον Βασίλη Σπανούλη, τον οποίο θαυμάζει...

-Θα πρέπει να ήσουν πολύ μπερδεμένος μπαίνοντας στο παιχνίδι με τον Καναδά και ενώ ο κόοουτς είχε πάρει την απόφαση να χρησιμοποιήσει εσένα, τον Παπανικολάου και τον Παππά σε ένα μόνο παιχνίδι. Αλήθεια, πώς βρήκες το κουράγιο για... πάρτι;



«Περίμενα αυτά τα λεπτά για να μπορέσω να παίξω. Τώρα, το αν είμαι στα πλάνα του προπονητή ή αν με πιστεύει ως παίκτη, μένουν έξω από το μυαλό μου την ώρα του αγώνα. Προσπάθησα, λοιπόν, να είμαι συγκεντρωμένος και με την προτροπή των συμπαικτών μου να κάνω καλύτερα αυτό που μπορώ. Ειδικά οι παλαιότεροι παίκτες μου έλεγαν ‘σούταρε’, ‘δείξε αυτό που μπορείς’ και τους ευχαριστώ για όλη αυτή τη στήριξη. Είτε θα έπαιζα ένα, πέντε ή δέκα λεπτά, ο στόχος μου ήταν να κάνω το καλύτερο. Οι αποφάσεις, όμως, ανήκουν στον προπονητή και είναι αποδεκτές».



-Αισθάνεσαι κάπως άτυχος που οι βασικοί ψηλοί αντιμετωπίζουν τραυματισμούς αναγκάζοντας τον κόουτς Καζλάουσκας να μην επιλέξει –όπως φαίνεται, γιατί ακόμη δεν την έχει ανακοινώσει- περιφερειακό στην τελική δωδεκάδα;



«Υπάρχει ένας κορμός δέκα παικτών, οι οποίοι στελεχώνουν την Εθνική Ανδρών τα τελευταία χρόνια, έχουν μοχθήσει και έχουν φέρει σημαντικές διακρίσεις στην Ελλάδα. Οπότε είναι δύσκολο να σπάσει αυτός ο κορμός και να μπει κάποιος ανάμεσα σε αυτά τα παιδιά. Δεν θα χαρακτήριζα, λοιπόν, τον εαυτό μου άτυχο. Εκανα την προσπάθειά μου μέσα από τις προπονήσεις και ειλικρινά νιώθω μεγάλη τιμή που με κάλεσε ο κόουτς και συμμετέχω στην προετοιμασία».



-Γνωρίζουμε ότι ο κόουτς Καζλάουσκας σας είχε ενημερώσει σχετικά με τις αποφάσεις πριν από την έναρξη του τουρνουά. Και ότι είχατε δεχτεί ήδη τη "μαχαιριά" πριν από τις δηλώσεις του. Είναι αλήθεια;



«Ναι, μας το είχε πει. Τώρα αν ήταν μαχαιριά, θα σας πω. Για να είμαι ειλικρινής τα περίμενα κάπως αλλιώς τα πράγματα. Δεν είναι και το πιο ευχάριστο να βλέπεις τον εαυτό σου στην ίδια κατηγορία με κάποια παιδιά που έχουν πολύ ταλέντο, τα εκτιμώ, αλλά έχουν όλα τα χρόνια μπροστά τους. Ο Παπανικολάου και ο Παππάς είναι μόλις 20 ετών, εγώ είμαι 26. Είχα καλή χρονιά στην Ισπανία, αλλά επαναλαμβάνω ότι σέβομαι τις αποφάσεις του προπονητή και αυτός ξέρει καλύτερα τις ανάγκες της ομάδας. Στο κάτω – κάτω δεν το είχα και σίγουρο ότι μετά την εικόνα μου στην ACB θα βρισκόμουν στην προετοιμασία της Εθνικής. Εκανα, πάντως, ό,τι μπορούσα και αν αποχωρήσω –κάτι τέτοιο φαίνεται ότι τελικά θα συμβεί- θα φύγω με το κεφάλι ψηλά».



-Φοβάσαι μήπως αυτή η εξέλιξη σε πάρει από κάτω στο κομμάτι της Εθνικής;



«Καθόλου δεν το φοβάμαι. Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ. Από εκεί και πέρα, με ικανοποιεί το γεγονός ότι έχω ένα καλό συμβόλαιο με το Μπιλμπάο, ο προπονητής μου με περιμένει και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να με πάρει από κάτω. Εχω μπροστά μου μια μεγάλη χρονιά και την περιμένω πώς και πώς. Μακάρι του χρόνου να είμαστε υγιείς, ο προπονητής να με ξανακαλέσει και εγώ να ξαναπροσπαθήσω».



-Υπάρχουν στιγμές που έχεις συλλάβει τον εαυτό σου να λέει «μακάρι και εγώ να ήμουν ένα από αυτά τα καλοκαίρια στην ομάδα και να κατακτούσα ένα μετάλλιο»;



«Αυτή η ομάδα κάθε χρόνο πάει καλά. Διεκδικεί και κατακτά μετάλλια, ανήκει στην αφρόκρεμα του παγκόσμιου μπάσκετ. Σίγουρα, οι αθλητές που είναι στην ομάδα και κόβονται, το σκέφτονται αυτό και μάλιστα συχνά. Λένε ‘μακάρι να ήμουν και εγώ στο Μουντομπάσκετ ή στο Ευρωμπάσκετ και να επέστρεφα με ένα μετάλλιο στο στήθος’. Από τη στιγμή, που διαφαίνεται όμως ότι δεν θα είμαι στην ομάδα, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου στα παιδιά να κάνουν ξανά την Ελλάδα υπερήφανη».



-Δεν θέλουμε να παρεξηγήσεις την ερώτηση, αλλά υπάρχουν κάποια παιδιά στην Εθνική που πραγματικά θαυμάζεις; Δεν ξέρουμε αν μπορεί να το κάνει αυτό ένας παίκτης με καλώς εννοούμενο εγωισμό όπως εσύ.



«Θαυμάζω όλα τα παιδιά γιατί πρωτίστως είναι πολύ καλοί χαρακτήρες. Το λέω αυτό γιατί θα μπορούσε να έλθει κάποιος από εμάς εδώ και αυτοί οι παίκτες, με τόσους τίτλους σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο, καθώς και με τόσα χρήματα που έχουν κερδίσει στην καριέρα τους, να τον έχουν στο περιθώριο, να είναι σνομπ απέναντί του. Αυτό δεν συνέβη στην Εθνική ούτε στιγμή. Ούτε ένα παιδί δεν συμπεριφέρεται έτσι. Είναι όλοι μια παρέα και με έβαλαν αμέσως σε αυτή την παρέα. Για αυτό και στο παιχνίδι με τον Καναδά, ένιωσα τόσο καλά και αυτό φάνηκε στα δέκα λεπτά που έπαιξα».



-Θα μπορούσες να ξεχωρίσεις κάποια παιδιά, για τα οποία τρέφεις ιδιαίτερα συναισθήματα;



«Επειδή είμαστε και κοντά στην ηλικία, θα ξεχώριζα τον Βασίλη τον Σπανούλη και τον Νίκο τον Ζήση, οι οποίοι μόχθησαν για να φτάσουν σε αυτό το πάρα πολύ υψηλό επίπεδο. Αυτά τα παιδιά τα θαυμάζω και πρέπει να είναι πρότυπα για τους εκκολαπτόμενους μπασκετμπολίστες».



-Κάτι τελευταίο. Δεδομένου ότι εσύ αγωνίζεσαι στο εξωτερικό, πώς ένιωσες βλέποντας αυτούς τους λίγους οπαδούς να αποδοκιμάζουν τον Βασίλη Σπανούλη σε έναν αγώνα της Εθνικής;



«Ηταν απαράδεκτο αυτό που συνέβη. Οπως είπε και ο Φώτσης, όλοι οι διεθνείς μοχθούν όλο τον χρόνο και την περίοδο που έχουν τη δυνατότητα να ξεκουραστούν, έρχονται στην Εθνική Ομάδα και δουλεύουν με στόχο να κάνουν την Ελλάδα υπερήφανη. Δεν είναι καθόλου ωραίο το να βλέπεις 15-20 άτομα –γιατί τόσοι είναι, οι υγιώς σκεπτόμενοι φίλαθλοι δεν θα το έκαναν ποτέ αυτό και είδατε την αντίδραση των κανονικών φιλάθλων- να έρχονται με σκοπό να βρίσουν. Αυτοί οι 15-20 άνθρωποι έβαλαν τον Παναθηναϊκό πάνω από όλα και το χειρότερο, πάνω από τον εαυτό τους. Είναι ντροπή».



σημερινη συνέντευξη, τόση ντομπροσύνη ...ίσως βλάπτει. Μπράβο στο παλικάρι!
SG3ptshooter
Εγώ αν δε με καλούσαν μετά και από την επιλογή μου στην καλύτερη πεντάδα του καλύτερου πρωταθλήματος της ηπείρου θα αποσυρόμουν από την Εθνική. angry_red.gif
Οι Ισπανοί θα πανηγυρίζουν όταν τον κόψουμε κι εμείς ψάχνουμε αν θα αξίζει tongue.gif
Manu7
QUOTE(nikefalin @ Aug 18 2010, 13:52 ) *
σημερινη συνέντευξη, τόση ντομπροσύνη ...ίσως βλάπτει. Μπράβο στο παλικάρι!

Kοίτα είπε όλα τα κλισέ που λέει κάποιος παίχτης όταν είναι στην προετοιμασία της εθνικής και παίζεται αν θα κοπεί.
Αν κοπεί μετά σε άλλη συνέντευξη δεν νομίζω ότι θα είναι τόσο ήρεμος...

Συμφωνώ με τον SG3ptshooter.
Παίχτης που βγήκε στην καλύτερη 5άδα του καλύτερου πρωταθλήματος καταλήγει να συναγωνίζεται για μια θέση στην εθνική με παιδιά 20χρονα χωρίς να μειώνω την δεδομένη αξία τους.
Το έχουμε ξαναπεί:Ο Βασιλειάδης ατύχησε να γεννηθεί Έλληνας και όχι π.χ. Ισπανός....
Βέβαια και να τον καλέσει στην εθνική που εγώ πιστεύω ότι ναι θα τον προτιμήσει έναντι Παππά και Παπανικολάου,το θέμα είναι ότι δεν πρόκειται να παίξει παρά ελάχιστα λεπτά και αυτά στην πρώτη φάση όταν με κάποιους αντιπάλους θα έχουμε καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς.
dapadoupas
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ο περπέρογλου θεωρείται δεδομένος για την δωδεκάδα και ο βασιλειάδης σχεδόν σίγουρα εκτός.όσο για τις συγκρίσεις με παπα παπανικολάου είναι τουλάχιστον αστείες.όσες φορές έχω δει τον βασιλειάδη είναι πολύ ενεργητικός ακόμα και στην άμυνα χωρίς να είναι ο καλύτερος αμυντικός και έχει κάτι που ταιριάζει κουτί σε αυτήν την ομάδα την ΣΟΥΤΑΡΑ!κάτι που δεν έχει κανένας άλλος.
man10
Τι να πω για Βασιλειαδη..?Το χουμε ξαναδει το εργο νομιζω..Κριμα πραγματικα κριμα για το παιδι τοσο που δεν θα εχει την ευκαιρια να παιξει σε ενα τουρνουα με την Εθνικη αλλα και που εχασε το καλοκαιρι του(γιατι εγω αυτα για την προετοιμασια τα ακουω βερεσε..Η προετοιμασια της Εθνικης βοηθαει τον Παππα και τον Παπανικολαου να βελτιωθουν ναι συμφωνω αλλα για εναν ετοιμο παικτη 26 χρονων...τι του προσφερει?Απλα εχασε πολυτιμο χρονο για ξεκουραση η για ατομικη προπονηση)

Ενταξει το επιχειρημα για τους τραυματισμους στις θεσεις των ψηλων εχει καποια βαση,αλλα δεν μπορω να δεχτω να χανει τη θεση του ο Βασιλειαδης απο Βουγιουκα η Καιμακογλου..Ακομη και απο Περπερογλου κατα την ταπεινη μου γνωμη..!
dapadoupas
εγώ δεν το λέω για το παιδί δε με ενδιαφέρει.στο κάτω κάτω επαγγελματίας αθλητής είναι προνομιούχος και καλοπληρωμένος.
το λέω γιατί με αυτήν την ομάδα ένας τέτοιος σουτέρ με τέτοια αυτοπεποίθηση που ενώ τον συγκρίνουν με τα παιδάκια (όχι υποτιμητικά) μπαίνει μέσα και τα χώνει σίγουρα μπορεί να σου φανεί χρήσιμος και σίγουρα σου προσφέρει κάτι που δεν το έχει κανένας άλλος.όσο για τον περπέρογλου κάλός αλλά μην τρελαινόμαστε,ανακάλυψη του ομπράντοβιτς για να κρατιόνται οι ισσοροπίες στον παο δεν είναι τόσο καλός που να έιναι τόσο σίγουρος στην εθνική.
CrossoverOnE
Αρχιζω και πιστευω ολο και πιο πολυ οτι εχει στηθει πλεκτανη για να νομιζουμε οτι ειμαστε ομαδαρα και να βρεθουμε προ εκπληξεων....4η περιοδος 7:25' Καναδας-Σερβια 56-39............Ημαρτον blink.gif
Gidovoskos
QUOTE(CrossoverOnE @ Aug 18 2010, 21:04 ) *
Αρχιζω και πιστευω ολο και πιο πολυ οτι εχει στηθει πλεκτανη για να νομιζουμε οτι ειμαστε ομαδαρα και να βρεθουμε προ εκπληξεων....4η περιοδος 7:25' Καναδας-Σερβια 56-39............Ημαρτον blink.gif


Βέβαια παίζει ρόλο το ότι οι καναδοί μετά το υπερατλαντικό ταξίδι και πριν περάσουν 24 ώρες βρέθηκαν να παίζουν με εμάς στην έδρα μας και να ήμαστε και σεληνιασμένοι , τους βαρέσαμε αλύπητα.
Σήμερα από την άλλη κερδίσανε τους Σέρβους.

Δεν ξέρω τη θα γίνει στα επίσημα παιχνίδια αν θα ήμαστε τόσο παραγωγικοί , ελπίζω ο νέος τρόπος παιχνιδιού να μας βγει , να δούμε και η ομάδα πως θα αντιδράσει στα δύσκολα .
Weekendman
Έντάξει με την απουσία του Μπρέζετς και το γρήγορο φόρτωμα με φάουλ του Βίντμαρ δεν είχε για 15 λεπτά σοβαρό σέντερ η Σλοβενία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν φτάνει αυτό μόνο για να εξηγήσει και την σημερινή καλή εμφάνιση, πάλι μας κακομαθαίνουν θα βάζουμε κάποια στιγμή μόνο..50 πόντους αντι για 60 στο πρώτο μισό και θα παραπονιόμαστε έτσι πως το πάμε!

ΥΓ βέβαια και οι απουσίες Νάχμπαρ και Μπετσίροβιτς δεν είναι αμελητέες...
traveller
Αυτα τα σπλιτ του Μήτσου αρχίζουν και μου παίζουν τα νεύρα σε άσχημο βαθμό ugly8.gif ugly8.gif
Manu7
QUOTE(Weekendman @ Aug 18 2010, 23:18 ) *
Έντάξει με την απουσία του Μπρέζετς και το γρήγορο φόρτωμα με φάουλ του Βίντμαρ δεν είχε για 15 λεπτά σοβαρό σέντερ η Σλοβενία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν φτάνει αυτό μόνο για να εξηγήσει και την σημερινή καλή εμφάνιση, πάλι μας κακομαθαίνουν θα βάζουμε κάποια στιγμή μόνο..50 πόντους αντι για 60 στο πρώτο μισό και θα παραπονιόμαστε έτσι πως το πάμε!

Mα αν έπαιζε ο Μπρέζετς ίσως να ήταν και χειρότερα τα πράγματα...tongue.gif
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Aug 18 2010, 23:24 ) *
Mα αν έπαιζε ο Μπρέζετς ίσως να ήταν και χειρότερα τα πράγματα...tongue.gif

Πλάκα-Πλάκα έχει ισχυρό ανταγωνιστή ο Μπρέζετς στη θέση του σέντερ με τον Βίντμαρ γιατί και σήμερα με την Ελλάδα που τον είδα και στο φιλικό της Σλοβένιας με την Ισπανία στην Λιουμπιάνα έκανε εξαιρετικές εμφανίσεις με αντίπαλους τις φροντ-λαιν των κατα-τεκμήριο θεωρητικά 2 ισχυρότερων Ευρωπαικών ομάδων ,επίσης αδύναμο σώμα δεν έχει για να εκτεθεί σε άσχημο βαθμό αμυντικά στο ποστάρισμα, ενω με το άλμα του φαίνεται κατάλληλος για άμυνα στα ψηλά.

Άντε να δούμε με την σερβία τι θα κάνουμε...
θα κατεβεί πλήρης στο φιλικό η Σερβία; και θα εμφανιστεί στην φόρμα των πρώτων φιλικών η στην μέτρια του τουρνούα Ακρόπολις;

Το μόνο παράπονο που μπορεί να εκφράσει κανείς ως τώρα είναι και για έμενα ίσως η περίπτωση Βασιλειάδη αν δεν μπεί δωδεκάδα...
Manu7
Βασικά με τη Σλοβενία τι έχει παιχτεί με τους παίχτες της γιατί έχω χάσει επεισόδια.

Ο Μπένο Ούντριχ ξέρω ότι έχει μαλώσει με τον προπονητή.

Ο Μπετσίροβιτς τραυματίας.

Ο Λόρμεκ,ο αδερφός του, ο Βούγιασιτς είναι τραυματίες?

Εντάξει σήμερα το ματς δεν μου λέει τίποτα...
Η Σλοβενία είχε πόλυ φτωχό ρόστερ αν σκεφτείς ότι μαζί με τους παραπάνω έλειπε και ο Νάχμπαρ με τον Μπρέζετς.
aegeansheed
ίσως η καλύτερη Εθνική από άποψη δυνατοτήτων για τον επίπεδο που μπορεί να φτάσει...Να μη λέμε μεγάλα λόγια, αλλά τέτοιο μπάσκετ στα 2 παιχνίδια, χθες και σήμερα (άσχεται από την κακή μέρα του Καναδά χθες), είχα να δω από το Ελλάδα-Βραζιλία στο Προολυμπιακό και σε ένα παιχνίδι κόντρα στην Ισπανία το καλοκαίρι του 2006 με αντίπαλο τους Ισπανούς. Χαίρομαι πιο πολύ που το απολαμβάνουν οι ίδιοι και ο Ζήσης έχει γυρίσει ως ο παίκτης που ξέραμε. Μπράβο στον Νίκο

Το γεγονός ότι δεν έχει βγει σχεδόν κανείς να σχολιάσει παραπονιάρικα τα λέει όλα
GK_23
QUOTE(Weekendman @ Aug 19 2010, 00:30 ) *
Το μόνο παράπονο που μπορεί να εκφράσει κανείς ως τώρα είναι και για έμενα ίσως η περίπτωση Βασιλειάδη που μπορεί να μείνει έξω και να μπεί ο Καιμακόγλου και ενώ είμαστε υπερφορτωμένοι απο τεσσάρια και πεντάρια ένα 2αρο-τριάρι όπως ο Βασιλειάδης θα ήταν μάλλον πιο χρήσιμο αντί για 3αρο-τεσσάρι όπως είναι ο Καιμακόγλου...

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό το τελευταίο και μακάρι και ο Καζλάουσκας να το σκέφτεται έτσι...
Δεδομένου του γεγονότος πως ο Μπουρούσης ίσως να μην είναι απόλυτα έτοιμος στα πρώτα ματς, μοιάζει αναγκαίο να συμπεριληφθεί ένα ακόμα μεγάλο κορμί στη 12άδα, δηλαδή ο Βουγιούκας.

Στη θέση "4" όμως υπάρχουν ήδη οι Πρίντεζης, Φώτσης και Τσαρτσαρής και το κυριότερο, ο Καϊμακόγλου δεν έχει κάποιο στοιχείο στο παιχνίδι του που να μην το διαθέτουν οι προαναφερθέντες. Ακόμα και αν χρειαστεί να κατέβει κάποιος από αυτούς στο "3", αυτός θα είναι ο Πρίντεζης, όπου στο αμυντικό κομμάτι η παρουσία του ως SF εξελίσσεται αρκετές φορές σε πλεονέκτημα για την εθνική.

Η εθνική χρειάζεται τον Βασιλειάδη γιατί είναι ο καλύτερος στην ομάδα σε "catch and shoot" καταστάσεις. Η ικανότητα του αυτή, όπως και συνολικά το γεγονός πως είναι εξαιρετικός σουτέρ, μπορεί να φανεί χρήσιμη στην ελληνική ομάδα απέναντι σε άμυνες "ταμπούρι", όπως π.χ. οι περίφημες ζώνες του Μπλατ.

Υπάρχει βέβαια και ένα θέμα το οποίο προβληματίζει με τον Βασιλειάδη και νομίζω πως για αυτό το σκέφτεται ο Καζλάουσκας...

Η εθνική πάντα έχει στο παρκέ δύο τουλάχιστον παίκτες που μπορούν να κατεβάσουν ανά πάσα την μπάλα. Ο Βασιλειάδης δεν έχει ανεπτυγμένο ball handling ώστε να θεωρηθεί χειριστής. Επομένως, στην πεντάδα θα καταλαμβάνει θεωρητικά τη θέση "3", μιλώντας για το επιθετικό κομμάτι. Στην άμυνα όμως ο Βασιλειάδης δύσκολα ανταποκρίνεται όταν μαρκάρει τον αντίπαλο SF, ο οποίος στις περισσότερες των περιπτώσεων θα είναι ψηλότερος και δυνατότερος. Ο Διαμαντίδης μπορεί να το κάνει γιατί έχει πιο ανεπτυγμένα αμυντικά ένστικτα, ο Βασιλειάδης όμως όχι. Ένα σχήμα π.χ. με Σπανούλη, Διαμαντίδη και Βασιλειάδη στην περιφέρεια θα κάλυπτε την παραπάνω αδυναμία. Όμως σε οποιοδήποτε άλλο περιφερειακό σχήμα χωρίς τον Διαμαντίδη μέσα, θεωρώ πως η παρουσία του Βασιλειάδη θα δημιουργούσε ένα αμυντικό miss match.
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Aug 19 2010, 00:53 ) *
Βασικά με τη Σλοβενία τι έχει παιχτεί με τους παίχτες της γιατί έχω χάσει επεισόδια.

Ο Μπένο Ούντριχ ξέρω ότι έχει μαλώσει με τον προπονητή.

Ο Μπετσίροβιτς τραυματίας.

Ο Λόρμεκ,ο αδερφός του, ο Βούγιασιτς είναι τραυματίες?

Εντάξει σήμερα το ματς δεν μου λέει τίποτα...
Η Σλοβενία είχε πόλυ φτωχό ρόστερ αν σκεφτείς ότι μαζί με τους παραπάνω έλειπε και ο Νάχμπαρ με τον Μπρέζετς.

Λογικά ο Μπετσίροβιτς θα είναι παρών στο Παγκόσμιο

Ο Έραζεμ Λόρμπεκ απο πλευράς υγείας είναι μια χαρά απλά ένιωθε κουρασμένος... ενώ ο Βούγιασιτς ως γνωστόν δεν ήταν ποτέ λάτρης της Εθνικής για τον άλλον Λόρμπεκ δεν ξέρω

Με Ντράγκιτς,Μπετσίροβιτς,Νάχμπαρ υπάρχει μια εξαιρετική ακόμα τριάδα στην περιφέρεια παρά τις απουσίες των Μ.Ουντριχ και Βούγιασιτς αυτό είναι σίγουρο αν περιόριζοταν και ο ρόλος του Λάκοβιτς ακόμα καλύτερο για τους Σλοβένους...

sixama23 ζητώ συγνώμμη που τροποποιήσα λίγο την άποψη μου πέρι Βασιλειάδη όχι γιατί ήταν λάθος ,αλλά αποφάσισα την τελυταία στιγμή να το αφήσω πιο σύντομο, αν και τελίκά απο ότι βλέπω η αρχιική τοποθέτηση μου πρόεκυψε χρήσιμη!
GK_23
QUOTE(Weekendman @ Aug 19 2010, 01:30 ) *
Λογικά ο Μπετσίροβιτς θα είναι παρών στο Παγκόσμιο

Ο Έραζεμ Λόρμπεκ απο πλευράς υγείας είναι μια χαρά απλά ένιωθε κουρασμένος... ενώ ο Βούγιασιτς ως γνωστόν δεν ήταν ποτέ λάτρης της Εθνικής για τον άλλον Λόρμπεκ δεν ξέρω

Με Ντράγκιτς,Μπετσίροβιτς,Νάχμπαρ υπάρχει μια εξαιρετική ακόμα τριάδα στην περιφέρεια παρά τις απουσίες των Μ.Ουντριχ και Βούγιασιτς αυτό είναι σίγουρο αν περιόριζοταν και ο ρόλος του Λάκοβιτς ακόμα καλύτερο για τους Σλοβένους...

sixama23 ζητώ συγνώμη που τροποποιήσα λίγο την άποψη μου πέρι Βασιλειάδη όχι γιατί ήταν λάθος ,αλλά αποφάσισα την τελυταία στιγμή να το αφήσω πιο σύντομο, αν και τελίκά απο ότι βλέπω η αρχιική τοποθέτηση μου πρόεκυψε χρήσιμη!

Συγχωρεμένος... smile.gif

Εμένα από τους Σλοβένους μου αρέσει αρκετά και ο Κλόμπουτσαρ, ο οποίος είναι πιο ώριμος και βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Μέχρι στιγμής νομίζω πως το σχήμα με Ντράγκιτς και Κλόμπουτσαρ είναι το πιο λειτουργικό για τη σλοβενική περιφέρεια. Από την άλλη, αν η επιστροφή του Μπετσίροβιτς στερήσει χρόνο συμμετοχής από τον Ντράγκιτς, δεν νομίζω ότι θα αποβεί τελικά προς καλό των Σλοβένων.

Ο Βούγιασιτς μια χρονιά πείστηκε να παίξει, δηλαδή πέρυσι, και κατάφερε να τσακωθεί με τον Ζντοβτς...
T.W.Is.M.
Προσθεστε κι εμενα σε οσους απορουν για την περιπτωση Βασιλειαδη. Δε βρισκω το λογο γιατι αυτος ο παιχτης μενει εκτος 12αδας. 2 στοιχεια λειπουν απο την ομαδα μας, η κινηση χωρις τη μπαλα, ειμαστε περισσοτερο στατικοι απ οτι πρεπει, και το σταθερο περιφερειακο σουτ. Μπορει στο Ακροπολις να τα βαζουμε, αλλα μας λειπει ο κλασικος σουτερ. Βρισκουμε σουτ με καλες προυποθεσεις, αλλα ακομα δεν εχω την εμπιστοσυνη οτι θα μπουν οσα πρεπει και στα σημαντικα ματς. Ο Βασιλειαδης λοιπον μπορει να βοηθησει σημαντικα στον ενα τομεα που θεωρω οτι θελουμε βελτιωση και τον αφηνουμε εξω?
Κατα τ αλλα το σημερινο αποτελεσμα δεν το περιμενα με τιποτα. Μπορει βεβαια να μην ειχε σασπενς το ματς, αλλα στο γηπεδο το διασκεδασα πολυ. Ο μονος κινδυνος ειναι να παραφουσκωσουν τα μυαλα μας και να παμε στην Τουρκια περιμενοντας να κερδιζουμε με το που μπαινουμε στο γηπεδο. Ελπιζω οτι η καλη εικονα να συνεχιστει και το σχολιο που εκανα στο ημιχρονο μεταξυ σοβαρου και αστειου να αποδειχθει ευστοχο("ευτυχως που κλεισαμε φιλικο με τις ΗΠΑ για να παιξουμε και κανενα δυσκολο ματς"). Χρειαζομαστε οπωσδηποτε παντως ενα κλειστο παιχνιδι για να δοκιμασουμε τις αντιδρασεις της ομαδας σε τετοιες καταστασεις.
Weekendman
QUOTE(sixama23 @ Aug 19 2010, 01:49 ) *
Συγχωρεμένος... smile.gif

Εμένα από τους Σλοβένους μου αρέσει αρκετά και ο Κλόμπουτσαρ, ο οποίος είναι πιο ώριμος και βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Μέχρι στιγμής νομίζω πως το σχήμα με Ντράγκιτς και Κλόμπουτσαρ είναι το πιο λειτουργικό για τη σλοβενική περιφέρεια. Από την άλλη, αν η επιστροφή του Μπετσίροβιτς στερήσει χρόνο συμμετοχής από τον Ντράγκιτς, δεν νομίζω ότι θα αποβεί τελικά προς καλό των Σλοβένων.

Ο Βούγιασιτς μια χρονιά πείστηκε να παίξει, δηλαδή πέρυσι, και κατάφερε να τσακωθεί με τον Ζντοβτς...

Πράγματι είναι σαφώς πιο ώριμος ο Κλόμπουτσαρ σε σχέση με παλιότερα, οι Σλοβένοι στις θέσεις 1-3 έχουν έναν θετικό το ότι όλοι οι περιφερειακόι μπορεί στο σύνολο τους να μην έχουν το αμυντικό φίλτρο των Ελλήνων ,αλλά όλοι μπορεί να είναι θεωρητικά επικύνδυνοι σουτέρ είτε είναι ο Λάκοβιτς είτε Σ.Ουντριχ είτε Ντράγκιτς είτε Νάχμπαρ είτε Μπετσίροβιτς είτε ακόμα και Κλόμπουτσαρ.

Δεν ξέρω πόσο θα στερήσει χρόνο στον Ντράγκιτς η παρουσία του Μπετσίροβιτς ,αλλά μπορεί ο Ντράγκιτς να φάει περισσότερο χρόνο απο τον Λάκοβιτς στον 1 και να μην υπάρξει πρόβλημα στον χρόνο συμμετοχής και για τον γιο του προπονητή και για τον Nbaer( για αγωνιστικής χημεία είναι άλλο θέμα), άλλωστε ο Γ.Ντράγκιτς είναι καλύτερος πλέι-μεικερ σαφώς ψήλότερος αλλά και καλύτερος αμυντικός απο τον Λάκοβιτς αν δεν τα βλέπει αυτά ο Πατηρ Μπετσίροβιτς τι να πώ εγώ;

Αλλά εδω υποτίθεται έφυγε ο Μ.Ούντριχ για ευνοική αγωνιστική μεταχειρηση του Λάκοβιτς σε σχέση με αυτόν, όποτε όλα γίνονται!
cryptic
Οι σίγουροι στην εθνική είναι:

Καλάθης, Σπανούλης, Ζήσης, ΔΔ, Περπε, Πρίντεζης, Φώτσης, Τσατσαρής, Σόφο, Μπουρούσης.

Λογικά θα προστεθεί ο Βουγιούκας ώστε να έχουμε τριάδα στο 5. Το προφανές είναι ότι καταλήγουμε με 3 4αρια και 3 5αρια ενώ στην περιφέρεια υπάρχουν 5 παίχτες για 3 θέσεις. Απο εκεί και πέρα:
Ο Παππάς δε ξέρω τί μπορεί να προσφέρει σε αυτή τη φάση.
Ο Παπανικολάου φαίνεται ότι θέλει περισσότερο ψήσιμο.
Ο Καϊμακόγλου έχει να ανταγωνιστεί 3 πολύ καλά 4αρια ενώ δεν προσφέρει κάποιο επιπλέον ιδιαίτερο χαρακτηριστικό (μάλλον θα τον χαρακτήριζα πιο βαρύ παρά στύλ Τσατσαρή/Φώτση). Οπότε δε φαίνεται να έχει πλεονέκτημα.

Η λογική κατάληξη είναι ο Βασιλειάδης που προσφέρει το σούτ στην εθνική (παρότι μέχρι στιγμής τα βάζουμε απο παντού).
120
Συμφωνω και εγω για την θεση που πρεπει να δωθει στον βασιλειαδη.Ελπιζω σε ενα απο τα 2 επομενα φιλικα να παιξει, τωρα για το αν επιλειγει και αν θα παιξει στο παγκοσμιο ειναι αλλο θεμα.Οσο για την τελευταια θεση θα ειναι βουγιουκας η καιμακογλου λογικα.Αν ο μπουρουσης ειναι ανετοιμος για τα πρωτα ματς στη τουρκια τοτε λογικα βουγικουκας διαφορετικα παιζει να παρει τον καιμακογλου γιατι και ο ταρτσαρης παιζει κυριως ως 5.Το σιγουρο ειναι οτι χωρις μπουρουση δε βγαινει 40λεπτο με σοφο,τσαρτσα.
Το χθεσινο ματς δεν το περιμενα να εξελιχθει ετσι(βεβαια δεν ειχε πληρες ροστερ η σλοβενια).Ελπιζω σημερα η σερβια να μπει δυνατα(να εχει και τον κριστιτς) για να εχουμε ενα τεστ σε δυσκολες καταστασεις αλλα και παλι με ΗΠΑ δεν νομιζω να ξεφυγουμε στο σκορ τοσο ευκολα.Μου φαινονται καπως λιγα τα φιλικα παντως , μαλλον θα φοβηθηκε τυχον τραυματισμους ο coach.


Κατι ασχετο ο vidmar σε ποια ομαδα αγωνιζεται;
Manu7
Αυτό που έχω να πω για την εθνική είναι ότι παίζουμε καλά δεν λέω και είμαι ευχαριστημένος από τη διάθεση μας στην άμυνα και στην επίθεση αλλά κοιτάξτε λίγο με ποιους παίζουμε και τις απουσίες που έχουν.

Η Γερμανία εφόσον λείπουν οι 2 εξ Αμερικής είναι για να'χαμε να λέγαμε.
Με Ρωσία που παίξαμε έλειπε ο Κριάπα και ο Καούν.
Με Κροατία έλειπε ο Τόμας μεν αλλά είχαμε και εμείς απουσίες οπότε είναι ασφαλές το δείγμα.
Με Καναδά για να'χαμε να λέγαμε.
Με Σλοβενία έλειπαν μια ντουζίνα παίχτες.

Οπότε ίσως σήμερα να έχουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.
Κακά τα ψέμματα έτσι ήμασταν και επί Γιαννάκη στο προολυμπιακό αλλά όταν ήρθε η ώρα να παίξουμε με Αργεντινή adios!
Δεν μειώνω τις εμφανίσεις μας.Απλά δεν θέλω να πετάμε στα σύννεφα.

Και δεν θα ήταν κακό κάνα φιλικό με Ισπανία πάντως ή Αργεντινή.

Οι Σλοβένοι παίξανε 3 φορές με Ισπανία αν δεν κάνω λάθος!
duncan21
QUOTE(120 @ Aug 19 2010, 11:32 ) *
Κατι ασχετο ο vidmar σε ποια ομαδα αγωνιζεται;

Στη Φενερ.Μου εκανε εντυπωση χθες παντως ο τυπακος.Αθλητικοτατος,σκοραρει ευκολα,λογικα θα μας απασχολησει περισσοτερο στο μελλον...

Για την εθνικη crash test θα ειναι το παιχνιδι με τις Ηπα.Αν καταφερει και κανει το παιχνιδι της(τα στοιχεια που δειχνει μεχρι τωρα στα φιλικα,απιστευτο passing game,απειλη μεσα-εξω απο τη ρακετα,πιεση σε ολο το γηπεδο στο μεγαλυτερο διαστημα του αγωνα) απεναντι σε μια πολυ γρηγορη και αθλητικη ομαδα τοτε θα βρισκομαστε σε παρα πολυ καλο δρομο.Δε λεω να νικησουμε αλλα αν ερθει μια ηττα π.χ.γυρω στους 10 ποντους αλλα δυσκολα εγω θα κοιμαμαι ησυχος...

ALdaperan
μια ερωτηση για να αναψουν λιγο τα αιματα : smiley.gif

ο σπανουλης φορουσε ανεκαθεν τη φανελα με το νουμερο 7 στην εθνικη? unsure.gif
rchos
QUOTE(ALdaperan @ Aug 19 2010, 14:01 ) *
μια ερωτηση για να αναψουν λιγο τα αιματα : smiley.gif

ο σπανουλης φορουσε ανεκαθεν τη φανελα με το νουμερο 7 στην εθνικη? unsure.gif


συγνωμη που θα σου κοψω την συνομοσιολογικη φορα αλλα ναι το 7 φοραγε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.