Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
thalys
Ο Βασιλειάδης δε νομίζω ότι έχει θέση στην Εθνική. Αν σταθεροποιηθεί ο Μπράμος, είναι καλύτερος αμυντικός και επιθετικά θα παίζει τον ίδιο ρόλο με μάλλον παρόμοια αποτελέσματα.

Ο Μαυροειδής με απογοήτευσε το καλοκαίρι. Για την ώρα δεν τον εμπιστεύομαι.

Ίσως ένας εκ των Καϊμακόγλου(μάλλον αυτός), Πρίντεζη να πρέπει να κοπεί για λόγους ισορροπίας του ρόστερ. Δύσκολη απόφαση όπως και να'χει.

Τον Μαυροκεφαλίδη και τον Σχορτσανίτη θα πρέπει να το σκεφτεί πολύ ο νέος προπονητής αν θέλει να τους καλέσει. Ο πρώτος έχει απορρίψει δυο καλοκαίρια σερί την Εθνική. Δικαίωμα του και καλά έκανε, αλλά πώς να το πω; Πόσες φορές πρέπει να σε φτύσει μια γκόμενα για να πάψεις να της την πέφτεις; Ο Σχορτσανίτης έφυγε από την ομάδα πέρσι για οικογενειακούς λόγους. Καλά έκανε κι αυτός που ήθελε να είναι δίπλα στη γυναίκα του, αλλά αν παρουσιαζόταν το πρόβλημα λίγο πριν τα πλέυ οφφ της Ευρωλίγκας, θα παράταγε την ομάδα του; Αντιεπαγγελματική ήταν η συμπεριφορά του και κάποτε πρέπει να του συμπεριφερθούν όπως αρμόζει σε ενηλίκους.

Με τον Βουγιούκα δεν έχω καταλάβει αν προέκυψε πρόβλημα με την ομοσπονδία ή προσωπικό με τον Ζούρο. Αν είναι το δεύτερο, στη δική μου δωδεκάδα θα είχε θέση. Όχι, δεν τον θεωρώ παιχταρά, αλλά έχει χαρακτηριστικά που θέλω και δεν έχει κανείς άλλος.

Τα πάντα κρίνονται από το ποιος θα είναι προπονητής και το αν θα κατέβει ο Κουφός για μένα. Αν συμβεί το δεύτερο και πάρουμε έναν καλό προπονητή, στόχος πρέπει να είναι το μετάλλιο.
SG3ptshooter
QUOTE(Giannis83 @ Nov 20 2012, 22:51 ) *
Ξεχνάμε στην φετινή "εξίσωση" τον Χρυσικόπουλο, που κάνει πολύ καλή και γεμάτη χρονιά στην Ιταλία με τη Μπιέλα αγωνιζόμενος βασικός παρά την ηλικία του (20). Προχθές απέναντι στην Αβελίνο είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασσίστ, 2 κοψίματα σε 36(!) λεπτά συμμετοχής. Αργά ή γρήγορα θα πάρει την ευκαιρία του έστω στην προεπιλογή.

Koίταξε, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να τον καλέσει προεπιλογή και μόνο για την προοπτική του ακόμη κι αν κάνει παντελώς αδιάφορη σεζόν. Ούτε έχω δει κάποιο ματς του για να δώσω σαφέστερη εικόνα. Κοίταξα βέβαια και τα box της Biella και είδα ότι ξεκίνησε χωρίς μεγάλο ρόλο και σταδιακά κέρδισε τα λεπτά του, έχοντας πλέον 4 σερί ματς με πάνω από 20 λεπτά χρόνο συμμετοχής. Μόνο όμως αυτό το τελευταίο που αναφέρεις είναι από πλευράς αριθμών δείγμα για να μιλήσει κανείς για 12αδα, είναι νωρίς όμως ακόμη στη χρονιά και μακάρι να συνεχίσει όπως στο ματς αυτό με την Avellino. Απλά δεν καταλαβαίνω το "καλή και γεμάτη χρονιά" που γράφεις, είναι νωρίς για το χαρακτηρισμό και μακάρι βέβαια η σεζόν του να τον κερδίσει στην πορεία. Αυτή τη στιγμή μου ακούγεται υπερβολικό ομολογώ.
Τα πλάνα απ' το ματς, τον βλέπουμε και να τριπλάρει και να πασάρει, να σκοράρει από μακρινή απόσταση:
xaris_
http://www.sportdog.gr/article/138880/ypar...a-ton-katsikari
πολυ καλη περιπτωση ο Κατσικαρης για την εθνικη
Giannis83
QUOTE (SG3ptshooter @ Nov 21 2012, 15:04 ) *
Koίταξε, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να τον καλέσει προεπιλογή και μόνο για την προοπτική του ακόμη κι αν κάνει παντελώς αδιάφορη σεζόν. Ούτε έχω δει κάποιο ματς του για να δώσω σαφέστερη εικόνα. Κοίταξα βέβαια και τα box της Biella και είδα ότι ξεκίνησε χωρίς μεγάλο ρόλο και σταδιακά κέρδισε τα λεπτά του, έχοντας πλέον 4 σερί ματς με πάνω από 20 λεπτά χρόνο συμμετοχής. Μόνο όμως αυτό το τελευταίο που αναφέρεις είναι από πλευράς αριθμών δείγμα για να μιλήσει κανείς για 12αδα, είναι νωρίς όμως ακόμη στη χρονιά και μακάρι να συνεχίσει όπως στο ματς αυτό με την Avellino. Απλά δεν καταλαβαίνω το "καλή και γεμάτη χρονιά" που γράφεις, είναι νωρίς για το χαρακτηρισμό και μακάρι βέβαια η σεζόν του να τον κερδίσει στην πορεία. Αυτή τη στιγμή μου ακούγεται υπερβολικό ομολογώ.

Στα πρώτα παιχνίδια είχε μικρότερο χρόνο (και σε ένα ήταν εκτός 12άδας νομίζω) λόγω τραυματισμού. Από όταν επανήλθε πλήρως, είναι βασικός. Κι ας λάβουμε υπόψιν ότι έχασε ουσιαστικά ολόκληρη τη περσυνή χρονιά λόγω τραυματισμού.
Όντως είναι πολύ νωρίς για να μιλάμε για γεμάτη χρονιά και ίσως ο πιο σωστός όρος είναι ότι προβλέπεται να έχει γεμάτη και καλή χρονιά. Άλλωστε οι κλήσεις θα γίνουν τον Ιούνιο, επομένως η συζήτηση για όλους τους παίχτες είναι υποθετική.
Τον έχω παρακολουθήσει σε 2 παιχνίδια και με έχει εντυπωσιάσει πάντως με το παιχνίδι του. Χρησιμοποιείται κυρίως στο '3', αρκετές φορές στο '4', και σε ειδικές καταστάσεις έχει παίξει ακόμα και στο '5' για λίγο. Πλήρες φόργουρντ με εξαιρετικά αθλητικά προσόντα (ριμπάουντ-κοψίματα), καλό μακρινό σουτ και πολύ καλή πάσα. Σίγουρα δεν χωράει στην φετινή 12άδα που είναι πλήρης στο 3 και στο 4, όμως με τον Φώτση στα 32, τον Καϊμακόγλου στα 30 και με κανένα άλλο 4άρι ψηλού επιπέδου στις ηλικίες 20-27 (πλην Πρίντεζη) για να τους διαδεχθεί στο προσεχές μέλλον, νομίζω ότι ο Χρυσικόπουλος είναι η διάδοχη κατάσταση στην θέση αυτή και πρέπει σιγά σιγά να μπει στις προεπιλογές και στο κλίμα της ομάδας. Βλέποντας σε βάθος χρόνου φυσικά.
SG3ptshooter
QUOTE(Giannis83 @ Nov 21 2012, 20:59 ) *
Στα πρώτα παιχνίδια είχε μικρότερο χρόνο (και σε ένα ήταν εκτός 12άδας νομίζω) λόγω τραυματισμού. Από όταν επανήλθε πλήρως, είναι βασικός. Κι ας λάβουμε υπόψιν ότι έχασε ουσιαστικά ολόκληρη τη περσυνή χρονιά λόγω τραυματισμού.
Όντως είναι πολύ νωρίς για να μιλάμε για γεμάτη χρονιά και ίσως ο πιο σωστός όρος είναι ότι προβλέπεται να έχει γεμάτη και καλή χρονιά. Άλλωστε οι κλήσεις θα γίνουν τον Ιούνιο, επομένως η συζήτηση για όλους τους παίχτες είναι υποθετική.
Τον έχω παρακολουθήσει σε 2 παιχνίδια και με έχει εντυπωσιάσει πάντως με το παιχνίδι του. Χρησιμοποιείται κυρίως στο '3', αρκετές φορές στο '4', και σε ειδικές καταστάσεις έχει παίξει ακόμα και στο '5' για λίγο. Πλήρες φόργουρντ με εξαιρετικά αθλητικά προσόντα (ριμπάουντ-κοψίματα), καλό μακρινό σουτ και πολύ καλή πάσα. Σίγουρα δεν χωράει στην φετινή 12άδα που είναι πλήρης στο 3 και στο 4, όμως με τον Φώτση στα 32, τον Καϊμακόγλου στα 30 και με κανένα άλλο 4άρι ψηλού επιπέδου στις ηλικίες 20-27 (πλην Πρίντεζη) για να τους διαδεχθεί στο προσεχές μέλλον, νομίζω ότι ο Χρυσικόπουλος είναι η διάδοχη κατάσταση στην θέση αυτή και πρέπει σιγά σιγά να μπει στις προεπιλογές και στο κλίμα της ομάδας. Βλέποντας σε βάθος χρόνου φυσικά.

Ουσιαστικά η μόνη αντίρρηση που εξέφρασα ήταν στο ότι με 4 ματς 20+ λεπτά κι ένα όπου ξεχώρισε δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα η γεμάτη σεζόν. Και βέβαια μπορεί να την πετύχει, έχει πολύ καλά στοιχεία ο μικρός και μ' αρέσει πολύ. Αν αξίζει θέλω να πιστεύω πως θα κληθεί έστω, άλλωστε όπως λες κι εσύ για 12αδα αυτή τη στιγμή που μιλάμε προφανώς και μοιάζει να είναι νωρίς. Όσο αφορά το παιχνίδι του αυτό που περιγράφεις έχω κι εγώ ως εικόνα, σε επίπεδο ανδρών θέλω να δω αν θα εκμεταλλευτεί το δυναμισμό του στο να διεισδύει αφού θα τραβήξει έξω λιγότερο ευκίνητους αντιπάλους, με τους οποίους αφού μπορεί και να σουτάρει μπροστά τους και να πασάρει καλά γενικά πιστεύω ότι στο pick του θα ματσάρει καλά ούτως ή άλλως.
Giannis83
Παρεμπιπτόντως, σε εξαιρετική κατάσταση δείχνει κι ο Καλάθης φέτος. Σήμερα απέναντι στην Γαλατασαράι για το Εurocup είχε 20 πόντους, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ σε 39:40 (!) με εξαιρετική άμυνα πάνω σε Λάκοβιτς-Γκόρντον-Αρσλάν. Με αντυπωσίασε αυτό που είδα.
Γενικότερα, κρίνοντας από όσα ματς τον έχω δει με την Κούμπαν, έχει πολύ πιο ηγετικό ρόλο στην επίθεση και δείχνει πολύ πιο απελευθερωμένος. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του σε Εurocup και VTB, ενώ ακόμα και στο τρίποντο σουτάρει με 37.5% και 43% αντίστοιχα.
Θα χρειαστεί πολύ η Εθνική έναν τέτοιο Καλάθη στο '1', γιατί στις υπόλοιπες θέσεις έχουμε αρκετές λύσεις.
rchos
Το θέμα με την νέα εθνική είναι ότι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι από 12 παίχτες ικανοί να την στελεχώσουν αλλά δεν υπάρχουν 7-8 παίχτες τόσο καλοί όσο οι αντίστοιχοι του 2005-2007.


Τότε ο 13ος παίχτης ήταν πολύ χειρότερος από τον 13ο σήμερα αλλά ο 7ος 8ος είναι μάλλον κατώτεροι από τον 7ο 8ο τότε.

Η επιλογή λοιπόν της τελικής δωδεκάδας πρέπει να γίνει πιο πολύ με έξυπνο τρόπο παρά με το ποιός είναι απαραιτήτος καλύτερος παίχτης.

Δηλαδή επί παραδείγματι ο Μάντζαρης σίγουρα δεν είναι στους 12 καλύτερους παίχτες αυτή τη στιγμή.Θα μπορούσε όμως να είναι αρκετά πιο χρήσιμος από παίχτες όπως ο Βασιλειάδης ή ο Παππάς.


Γενικά η φετινή δωδεκάδα αν δεν υπάρχουν απουσίες είναι δύσκολη επιλογή και θέλει πολύ σκέψη.
Ο παίχτης που φάνηκε να έιναι περισσότερο απαραίτητος από την φετινή παρουσία στο προολυμπιακό είναι ο Κουφός και ελπίζω φέτος να μην λήψει.
Δεν πειράζει ας είναι και ξυλοκόπος.


Dimit για το Θεό...
PAKMAN
Εγραψα προχθες πως η Εθνική έχει φοβερούς τριποντάδες. Λοιπόν οι
Παπανικολάου 66,7%
Μπουρουσης 37,1%
Φώτσης 45%
Σπανούλης 43,2%
Μπράμος είχε 3/17 και έβαλε 7/9 με πίεση τα περισσότερα
Καιμακόγλου με Πανιώνιο είχε 4 στα 6 τρίποντα
Σλούκας 71,4%
Βασιλειάδης 38,5 στο Eurocup
Ζήσης 50%
Καλάθης 37,5%
Πρίντεζης πιό χαμηλά από όλους με 32%
Επιμένω πως η Εθνική θα έχει πολύ καλό τρίποντο φέτος. Και αυτό σημαίνει τεράστιους διαδρόμους για Σπανούλη και άδεια ρακέτα για ΣΟΦΟ και Κουφό που μας είναι απαραίτητος. Εγω θα πόνταρα και σε χρυσό φετος. rolleyes.gif
gallistis
QUOTE(dimit @ Nov 20 2012, 15:53 ) *
Σλουκας= Ρολιστας και χωρις εξελιξη
Μαντζαρης = ρολιστας ξυλοκοπος
Παππας= εντελως ανετοιμος για αυτο το επιπεδο
Ζησης= ... Ζήσης. Περισσοτερο κακο κανει παρα καλο η παρουσια του
Καλαθης =Ασταθης
Παπανικολαου= Ρολιστας ξυλοκοπος
Φωτσης= Τρελο ντεφορμαρισμα
Σοφο= Προσπαθει αλλα φαινεται οτι ειναι αργα πια...
Μπουρουσης= Παικταρα αλλα αψυχολογητος.
Μπραμος= Συμπαθης αλλα -απλα- λιγος
Περπερογλου = Συμπαθης αλλα -απλα-λιγος και σοφτ
Κουφος = Ρολιστας ξυλοκοπος . Ο Ελληνας Νοβιτσκι πεθανε στα χερια του Τζερι Σλοαν
Βασιλειαδης= Στην εθνικη ποτε δε μπορεσε να αποδοσει αυτο που μπορει
Πριντεζης ,Καιμακογλου = Σουπερ για ευρολιγκα αλλα τι ακριβως ειναι ? 3αρια ή 4αρια? Δεν εχουν το σωμα για 4 και την τριπλα για 3 . Ανεπαρκεις να παρουν στην πλατη τους την ομαδα.
Μαυροειδης= Αυτος ΝΑΙ !!! Αυτος αξιζει τη φανελα !!!!

Σπανουλης = Ο τελευταιος ΜΕΓΑΛΟΣ παικτης που απεμεινε στην ομαδα. Καλυτερος απο ποτε αλλα μονος του δεν παει πουθενα. Και συνεχιζει τα λαθη.
Η εθνικη με την παρουυσια της σε υψηλο επιπεδο αποτελουσε παραφωνια σε μια παρακμιακη χωρα. Του χρονου ( αλλα και φετος στο Καρακας) θα ακολουθησει την υπολοιπη χωρα στον Πατο της Ευρωπης. Με αυτους τους παικτες ,σε αυτη την αγωνιστικη κατασταση , και με την δυσχερη κληρωση που προεκυψε, θεωρω τηνπροκριση στην 12αδα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολο εγχειρημα. Αυτο αξιζουμε ,αυτο θια εχουμε



77.gif 77.gif

είπες την αλήθεια για τους περισσότερους παίχτες τη εθνικής...ατομικά και μεμονομένα

δυο διαφωνίες.ο μπουρούσης δεν είναι παικτάρα και ο παπ,δεν ειναι ξυλοκόπος

ως σύνολο όμως δε πιστεύω ότι οι υπόλοιπες εθνικές εχουν καλύτερους παίχτες από τους δικούς μας
gspara
http://www.superbasket.gr/permalink/173155.html
Παραμενει ο ΠΛΑΘΑ στο προσκηνιο.
rchos
Ρεπορτάζ Φίλιππα για τον πάγκο τη εθνικής.

Ο Καατσικάρης ήταν η πρώτη επιλογή αλλά ήταν ακριβός.
Ο Ιτούδης αρέσει αλλά όσο παίζει ο Σπανούλης στην Εθνική πολύ δύσκολα θα αναλάβει(Δημήτρη τα λάθη πληρώνονται)
Μπλατ η πρώτη επιλογή από ξένους αλλά έξω από τις δυνατότητες οικονομικά.

Οπότε οι δύο υποψήφιοι αυτή τη στιγμή για τον πάγκο της Ελλάδας είναι ο εθνικός σταρ Andrea Trinchieri και ο Πλατείας Juam Plaza.

Ο Πλάθα δείχνει να συνεργάζεται καλά με τον Ρομανόφ στην Ζαλγκίρις άρα θα μπορεί υποθέτω να είναι και υπό του Μεγάλου ενω ο Τρινκιερί για την ευκαιρία ζωής που θα πάρει θα συνεργαστεί και αυτός άνετα υπό τον Μεγάλο του Ελληνικού Μπάσκετ.

captain charisma
ο τρινκιερι που ηταν προπονητης?πρωτη φορα τον ακουω.
gspara
QUOTE (captain charisma @ Dec 14 2012, 12:46 ) *
ο τρινκιερι που ηταν προπονητης?πρωτη φορα τον ακουω.

KANTOY
leonkalf
Ο Ιτούδης αρέσει ε??? Ε ρε επιλογές...
Προπονητής που δεν έχει κοουτσάρει ποτέ μόνος να είναι υποψήφιος για την Εθνική... Όχι σωστό!!! Καθόλου μα καθόλου..




QUOTE (captain charisma @ Dec 14 2012, 12:46 ) *
ο τρινκιερι που ηταν προπονητης?πρωτη φορα τον ακουω.

Ο Τρινκιέρι είναι εδώ και κάποια χρόνια προπονητής στην Καντού
Έχει δείξει σημαντικό έργο με μια ομάδα μέτριου βεληνεκούς και λέγεται από πολλές πηγές ότι το έχει, είναι καλός προπονητής. Ξεγελάει λίγο το στυλ του αλλά άλλο αυτό.. smile.gif
SG3ptshooter
Aπ' τους 2 που λέει το αφεντικό είμαι με τον Εθνικό, κι ο άλλος έχει lookalike βέβαια:


Στο άρθρο του superbasket που ανανέωσε το thread λέει και για Zdovc (μου την καθίζει Bajevic). Και η Σλοβενία του και η Olimpija του ήταν κάτι σαν best of τους για τη σύγχρονη εποχή, απ' ότι τώρα βλέπω 6-1 είναι και με την Αγία Πετρούπολη στη VTB αυτή τη στιγμή.

Consortium Μπαρτζώκα, Πεδουλάκη και Κώστα Μίσσα. #troll
Αν και βλέπω μόνο τον τρίτο όταν θα έρθει η ώρα της απόφασης. rolleyes.gif
benchwarmer
QUOTE(SG3ptshooter @ Dec 14 2012, 15:05 ) *
Consortium Μπαρτζώκα, Πεδουλάκη και Κώστα Μίσσα. #troll
Αν και βλέπω μόνο τον τρίτο όταν θα έρθει η ώρα της απόφασης. rolleyes.gif


Εγώ το έχω πει από πέρυσι το καλοκαίρι cool.gif


Εάν πάντως ο Κατσικάρης είναι διαθέσιμος (μιας και γίνονται οι κουβέντες περί Ρωσίας κλπ), θα είναι εγκληματικό να μην έρθει σε εμάς. Να δούμε, είπε ο πρόεδρας μέχρι αρχή του '13 θα έχουμε προπονητή...
Giannis83
eurohoops.net
QUOTE
Τρινκιέρι και Πλάθα οι δύο υποψήφιοι

December 19th, 2012
Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Μέχρι το τέλος του μήνα η αναζήτηση για τον προπονητή της Εθνικής Ελλάδας αναμένεται να ολοκληρωθεί με μια επίσημη ανακοίνωση. Το Eurohoops παρακολουθεί το θέμα και έχει αποκαλύψει ότι ο Κατσικάρης ήταν το πρώτο φαβορί, πριν την συμφωνία του με την εθνική Ρωσίας, στη συνέχεια το όνομα του Μπλατ βρέθηκε στην επιφάνεια – αλλά φαίνεται ότι δεν έχει διάθεση να περάσει ένα ακόμα καλοκαίρι δουλεύοντας – και εντέλει ο Ζοάν Πλάθα παρουσιάστηκε ως ο κατάλληλος άνθρωπος για τη θέση.

Ο Ισπανός κόουτς της Ζαλγκίρις Κάουνας παραμένει ο ένας από τους δύο τελικούς υποψηφίους με τον Αντρέα Τρινκιέρι της Καντού να είναι ο βασικός του αντίπαλος. Η ελληνική ομοσπονδία αναμένεται να επικοινωνήσει με τον Τρινκιέρι μέσα στις προσεχείς μέρες και στη συνέχεια θα υπάρξει η τελική απόφαση. Πρέπει να σημειωθεί ότι πλέον δεν υπάρχει Έλληνας υποψήφιος για τη θέση.


Και μάλλον πάει προς Τρινκιέρι το πράγμα...
qspock
Ενα αποσπασμα απο συνεντευξη τοηυ Κ. Κουφου στο Superbasket.gr:

Ένα άλλο θέμα που απασχολεί όλους μας στην Ελλάδα. Πέρυσι λόγω της επέμβασης που έκανες δεν κατέστη δυνατό να ενισχύσεις την προσπάθεια της Εθνικής. Να υποθέσουμε ότι θα αγωνιστείς με τα χρώματα της Εθνικής το ερχόμενο καλοκαίρι στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας;

"Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να συζητήσουμε κάτι τέτοιο γιατί έχουμε μια μεγάλη χρονιά μπροστά μας. Είμαι αφοσιωμένος στον κάθε αγώνα ξεχωριστά στο ΝΒA. Η Εθνική ομάδα πάντα είναι στα πλάνα μου αλλά τώρα είμαι προσηλωμένος μόνο στο ΝΒΑ".



Μαλιστα...
Giannis83
Όντως κι εμένα δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η απάντηση... Βέβαια λίγο παραπάω είχε πει κάτι μου ακούστηκε κάπως καλύτερα:

Πώς αισθάνεσαι που είσαι ο μοναδικός Έλληνας που αγωνίζεται στο ΝΒΑ;

"Είμαι πολύ περήφανος που είμαι Ελληνοαμερικανός. Κάθε φορά που βγαίνω στα παρκέ αισθάνομαι ότι εκπροσωπώ τη χώρα μου. Γι’ αυτό και δίνω τον καλύτερό μου εαυτό. Όνειρό μου πάντα ήταν να παίξω στο ΝΒΑ όπως επίσης και να εκπροσωπώ τη χώρα μου, την Ελλάδα".



Θα δείξει πού το πάει ο Κώστας...
gspara
QUOTE (qspock @ Dec 22 2012, 12:29 ) *
Ενα αποσπασμα απο συνεντευξη τοηυ Κ. Κουφου στο Superbasket.gr:

Ένα άλλο θέμα που απασχολεί όλους μας στην Ελλάδα. Πέρυσι λόγω της επέμβασης που έκανες δεν κατέστη δυνατό να ενισχύσεις την προσπάθεια της Εθνικής. Να υποθέσουμε ότι θα αγωνιστείς με τα χρώματα της Εθνικής το ερχόμενο καλοκαίρι στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας;

"Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να συζητήσουμε κάτι τέτοιο γιατί έχουμε μια μεγάλη χρονιά μπροστά μας. Είμαι αφοσιωμένος στον κάθε αγώνα ξεχωριστά στο ΝΒA. Η Εθνική ομάδα πάντα είναι στα πλάνα μου αλλά τώρα είμαι προσηλωμένος μόνο στο ΝΒΑ".



Μαλιστα...

Μαλλον τον ξεχναμε...
gspara
4ετες συμβολαιο με την Εθνικη Ρωσιας ο Κατσικαρης.Για την δικη μας Εθνικη δεν κανει.Αρα παμε για Φιλ Τζακσον.
Hakeem
Κανει, πως δεν κανει... Απλα πηρε και 2 μυρια απο τους Ρωσους... wink.gif

εμεις ουτε σε φιλια δε μπορουμε να του δωσουμε τόσα!
gspara
QUOTE (Giannis83 @ Dec 20 2012, 19:05 ) *
eurohoops.net


Και μάλλον πάει προς Τρινκιέρι το πράγμα...

Σωστος.
http://www.superbasket.gr/permalink/173847.html
gallistis
QUOTE(gspara @ Dec 26 2012, 00:06 ) *


δηλαδή πόσο καλύτερος παίζει να είναι από τον σφαιρόπουλο ο τύπος?ο,τι να΄ναι κάνει ο βασιλακόπολος
Reggie Miller 31
QUOTE (gallistis @ Dec 26 2012, 20:22 ) *
δηλαδή πόσο καλύτερος παίζει να είναι από τον σφαιρόπουλο ο τύπος?ο,τι να΄ναι κάνει ο βασιλακόπολος

Καλά τον Τρικέρι;;;;;;;;;; Ποιός είχε την έμπνευση; Σε ποιόν να χρεώσουμε το νέο... στραπάτσο;;;; Βασιλακόπουλο ή Κολοκυθά;;;; Ξαναγυρνάμε σε εποχές Πετρόπουλου, όπου η εθνική ήταν ό,τι να...

Με εξαίρεση την 4ετία 2004-2008, με την προσληψη Γιαννάκη και την εμπλοκή Συρίγου (μέχρι να αποφασίσει ο Λάζος να κάνει την Εθνική το συνδικαλιστικό του δεκανίκι), όλα δείχνουν μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ προχειρότητα! Απο την πρόσληψη Καζλάουσκας (και όχι το χάλκινο σε εκείνο το eurobasket των πάααααρα πολλών απουσιών δεν είναι και τεράστια επιτυχία), μέχρι το κάζο στην Βενεζουέλα (όπου δεν έφταιγε ΜΟΝΟ ο Ζούρος)!

Ο Σφαιρόπουλος, στον Κολοσσό προφανώς δεν έκανε καλή δουλειά κατά τον Βασιλακόπουλο, αλλά κάνει ο Τρινκέρι... icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
thrylos7
Καλώς ήρθε ο τεράστιος! Εξαιρετικά δείγματα γραφής τα τελευταία δύο χρόνια. Μακάρι να μπορέσει να βρει τρόπο να δουλέψει όπως μπορεί!
gspara
προφανως ειναι το πιο υπακουο προβατο που μπορεσε να βρει!!!
Reggie Miller 31
QUOTE (gspara @ Dec 26 2012, 23:37 ) *
προφανως ειναι το πιο υπακουο προβατο που μπορεσε να βρει!!!

Και το πιο εύκολο για σφαγή! Με ένα σμπάρο...
Kanzler
Η καλυτερη λυση θα ηταν ο David Blatt, αλλα μαλλον λεφτα δεν υπαρχουν στην ομοσπονδια.
Να προτεινω εναν προπονητη που δεν εχει αναφερθει ακομα στον Τυπο: Dirk Bauermann. Ειναι χωρις ομαδα αυτη την στιγμη. Τον εδιωξε η Bayern για να φερει τον Pesic. Καλος και εμπειρος προπονητης και δεν νομιζω να ζητησει πολλα λεφτα. Ειναι και θαυμαστης του ελληνικου Μπασκετ. Χειροτερος απο τον Ιταλο δεν νομιζω να ειναι. Δεν θελω να πω, οτι ειναι κακος προπονητης ο Ιταλος, δεν τον ξερω, αλλα νομιζω οτι δεν επαρκει να εισαι μονο ενας καλος προπονητης για να αναλαβεις την Εθνικη ομαδα.
thalys
Δύο φορές προπονητής της χρονιάς στην Ιταλία, ενώ υπήρχε και ο Πιανιτζάνι, έφτασε στον τελικό του πρωταθλήματος προπερσι, δύο φορές φιναλίστ στο κύπελλο, πήρε το σούπερ καπ φέτος και έχει αρκετή εμπειρία ως πρώτος στην Ευρωλίγκα. Όλα αυτά σε μια ομάδα που οικονομικά δεν είναι κάνα μεγαθήριο. Δεν έχω δει αρκετούς αγώνες της Καντού σε βάθος χρόνου για να κρίνω, αλλά στα χαρτιά φαίνεται επιπέδου Κατσικάρη, όχι Σφαιρόπουλου.
benchwarmer
Άντε πάλι με τον Σφαιρόπουλο... Προφανώς κάποιοι θεωρούν ότι το να είσαι ένας πολύ επιτυχημένος ασίσταντ συνεπάγεται και το ότι θα είσαι επιτυχημένος πρώτος προπονητής, ειλικρινά δεν έχω το κουράγιο να επιχειρηματολογήσω.
Ο Τρινκιέρι είναι από τους καλύτερους νέους ευρωπαίους προπονητές, με εμπειρία Ευρωλίγκας κλπ κλπ, αλλά προφανώς η σπουδαία δουλειά που έχει κάνει στην Καντού δεν σημαίνει ότι θα πετύχει κι εδώ. Εξακολουθεί βέβαια να παραμένει μυστήριο το ότι δεν κάναμε καν πρόταση στον Κατσικάρη, ενώ ομολογώ ότι τον Μπάουερμαν που ειπώθηκε πιο πάνω δεν τον είχα σκεφτεί καν, και μάλλον μοιάζει ιδανικότατη λύση (είναι και τελείως ελέυθερος εδώ και κάτι μήνες...)
thalys
Υποθέτω το πρόβλημα με τον Κατσικάρη ήταν το ότι δεν μπορούσε η ΕΟΚ να του προσφέρει αρκετά λεφτά ώστε να έχει ασφάλεια σε περίπτωση που η Μπιλμπάο δεν τον έπαιρνε πίσω. Οι Ρώσσοι λεφτά έχουν και μάλλον τα έδωσαν.

Ο Μπάουερμαν όντως είναι καλή περίπτωση, έχει δεσμούς με την Ελλάδα και είναι περίεργο που δεν ακούστηκε. Ίσως φταίει που τα τελευταία χρόνια είχε μπλέξει με την Μπαγερν και χάθηκε από το προσκήνιο.
rchos
Ο Τρινκερί μπορεί από πλευράς ονόματος να μην κάνει εντύπωση αλλά είναι μια αρκετά έξυπνη επιλογή.Δεν είναι ο προπονητής όνομα που θα νιώσεις σιγουριά με αυτόν στον πάγκο αλλά αυτά τα ονόματα είναι και ακριβά και αυτή τη στιγμή η ομοσπονδία δεν έχει το απαιτούμενο χρήμα να τους φέρει.

Ο Μπλατ ας πούμε νομίζω θα ερχόταν πολύ άνετα αν έπερνε τα λεφτά που ήθελε αλλά δεν μπορούμε να του τα δώσουμε.

Τώρα όσο για τις υπόλοιπες επιλογές ο Σφαιρόπουλος σε καμία περίπτωση δεν έχει την αντίστοιχη πορεία του Τρινκερί.
Ο ένας παίζει δύο χρόνια Ευρωλίγκα πρώτος προπονητής με αποτελέσματα πάντα καλύτερα από αυτά που όλοι στην αρχή περίμεναν ενώ ο άλλος την στιγμή που έπρεπε να κάνει το βήμα παραπάνω αποφάσισε να γίνει ασσίσταντ του Καζλάουσκας στην ΤΣΣΚΑ.Προσωπικά τον πιστεύω τον Σφαιρόπουλο αλλά όχι ακόμη δεν έπρεπε να πάρει την εθνική ομάδα.Ας κάτσει 2 χρόνια στο Πανιώνιο να παρουσιάσει έργο και μετά το συζητάμε σοβαρά.
Ο Μπάουερμαν δεν έχει για μένα τίποτα άλλο πέρα από την αγάπη του για την Ελλάδα για να τον προτιμήσουμε.Θα σκιστεί σίγουρα για να πετύχει αλλά το Χάι λάιτ της καριέρας του είναι ότι προπόνησε την ομάδα του Νοβίτσκι.
Με αυτή την λογική ας φέρουμε και τον άλλο Ελληνάρα τον Ταπ Μπάλντγουιν να έχουμε τον Κότζακ στον πάγκο μας.


Για μένα η μοναδική ίσως επιλογή από τις διαθέσιμες οικονομικά αντί για τον Τρινκερί που έπρεπε να συζητηθεί σοβαρά ήταν του Πλάθα.
Γενικά το πακέτο εθνική Ελλάδος με προπονητή από Ισπανία ίσως πρέπει κάποια στιγμή να δοκιμαστεί να δούμε τι αποτέλεσμα θα φέρει.
SG3ptshooter
Συμφωνώ για Ιταλό σε μεγάλο βαθμό, αν και το ότι πιστεύω πως ένας Έλληνας καταλαβαίνει καλύτερα αρκετά απ' τα της "Ελληνικής σχολής μπάσκετ" με καθιστά παράλληλα και αρκετά επιφυλακτικό. Ο Εθνικός αν του δοθεί ο απαραίτητος χωροχρόνος και κάνει 1-2 τολμηρές κινήσεις ίσως και να μπει στο κλίμα, και τότε θα αποδείξει αν "το έχει". Σίγουρα ψηφίζω όχι στα 2 τελευταία που επισημαίνεις, Ισπανοί από μακριά.

Εθνικός στην Εθνική μπήκε τίτλος κάπου; tongue.gif Δεν έχω διαβάσει δημοσιεύματα αυτές τις μέρες.
benchwarmer
QUOTE(rchos @ Dec 27 2012, 21:42 ) *
Ο Μπάουερμαν δεν έχει για μένα τίποτα άλλο πέρα από την αγάπη του για την Ελλάδα για να τον προτιμήσουμε.Θα σκιστεί σίγουρα για να πετύχει αλλά το Χάι λάιτ της καριέρας του είναι ότι προπόνησε την ομάδα του Νοβίτσκι.

Είναι προπονητής εθνικής ομάδας όμως, με τις ιδιαιτερότητες που έχει αυτή. Και το ότι έχει προπονήσει (επιτυχώς) τον Νοβίτσκι του δίνει πολλά εφόδια για την αντιμετώπιση μερικών δικών μας καλοπαίδων. Ο Εθνικός (με την επιλογή του οποίου βέβαια είπα ότι συμφωνώ), δεν έχει προπονήσει παίχτη του μεγέθους (είτε του πραγματικού, είτε αυτού που πιστεύουν ενδεχομένως για τον εαυτό τους) κάποιων δικών μας.
Εν πάσει περιπτώσει, ο Εθνικός είναι καλή επιλογή, αρκεί βέβαια να κάνει αυτά που πιστεύει και όχι αυτά που θα του πούνε.

QUOTE(SG3ptshooter @ Dec 27 2012, 21:51 ) *
Εθνικός στην Εθνική μπήκε τίτλος κάπου; tongue.gif Δεν έχω διαβάσει δημοσιεύματα αυτές τις μέρες.


Όχι, και έβαλα στοίχημα ότι θα μπει. Ελπίζω στο όταν ανακοινωθεί cool.gif
thalys
Ο Μπάουερμαν ξέρει το ελληνικό μπάσκετ(στυλ+παίκτες), είναι ελεύθερος και επιτυχημένος προπονητής εθνικής. Δεν είναι μεγαλύτερο όνομα από τον Τρινκιέρι, αλλά είναι περίεργο που δεν συζητήθηκε, όπως συζητήθηκαν οι Μίσσας, Ιτούδης πχ, που δεν είναι αποδεδειγμένα καλύτεροι του Γερμανού. Το αν έπρεπε να επιλεγεί είναι άλλη κουβέντα.

Να πω την αλήθεια με φοβίζουν οι Έλληνες προπονητές(άσχετα από το θέμα της ικανότητας/εμπειρίας τους) λόγω των σχέσεων τους με παίχτες, παράγοντες και μάνατζερς. Η φετινή εθνική έχει καλό υλικό, αλλά όπως έχει ειπωθεί ξανά, μεγάλο ρόλο για το τελικό αποτέλεσμα θα παίξει ο καταρτισμός του ρόστερ. Μπορεί να χρειαστεί να μείνουν εκτός καλοί παίχτες γιατί άλλοι, χειρότεροι τους, καλύπτουν καλύτερα συγκεκριμένες ανάγκες. Δεν είμαι σίγουρος ότι οι Ιτούδης, Σφαιρόπουλος, Κατσικάρης, Γιαννάκης, Μίσσας που ακούστηκαν θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό εύκολα και χωρίς δεύτερες σκέψεις για πιθανές παρενέργειες σε άλλους τομείς της καριέρας τους. Φανταστείτε ας πούμε τον Κατσικάρη να πρέπει να πει στον Βασιλειάδη ή στο Ζήση ότι μένει εκτός Εθνικής.
Reggie Miller 31
QUOTE (thalys @ Dec 28 2012, 00:46 ) *
Να πω την αλήθεια με φοβίζουν οι Έλληνες προπονητές(άσχετα από το θέμα της ικανότητας/εμπειρίας τους) λόγω των σχέσεων τους με παίχτες, παράγοντες και μάνατζερς.

Σε αυτό διαφωνώ! επαγγελματίες είναι και οι προπονητές και οι πάικτες!

Το θέμα είναι να υπάρχει η κατάλληλη στήριξη του προπονητή απο την Ομοσπονδία και η δημιουργία των κατάλληων στεγανών. Απλά θυμηθείτε τον Γιαννάκη το 2004 και πως έκοψε τον Παπανικολάου, ή πως έριξε άκυρο το 2005 στον Οικονόμου (είχε βγει 1ος σκόρερ στην Α1 με τον Πανιώνιο εκείνη την χρονιά) και πως δημιούργησε μια ομάδα με 22χρονα παιδιά! Αυτή είναι η λύση και ο όποιος προπονητής έτσι πρέπει να λειτουργήσει (και όχι ως διαχειριστής υλικού και ισσοροπιών μεταξύ Μπουρούσηδων, Σπανούλιδων, Φώτσιδων κλπ).

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣΧΕΤΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ (είτε του λένε Γιόνες, είτε Ηλίες). Η ομάδα απο το 2008 και μετά εκπέμπει μιζέρια...
sarounas
Θεωρώ τουλάχιστον αστεία την ΕΟΚ εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα από την μεριά του να μην έχει αναλάβει ακόμη την εθνική ο Γιαννάκης...

όσο είναι διαθέσιμος θα έπρεπε να του δίνεται εν λευκώ η θέση του προπονητή και όταν αποτύχει το ξανασυζητάνε για κάποιον άλλο wink.gif

Pierce
Καλώς ήλθες.
SteveNashidis
Ένα αιώνιο γιατί θα διαιωνίζεται στο μυαλό του κάθε φιλάθλου της επίσημης αγαπημένης ... 33.gif 33.gif 33.gif
benchwarmer
Βοηθοί λέει Λημνιάτης, Παπανικολάου Δημήτρης και Καντζούρης. Μάλιστα.....
Weekendman
QUOTE(Voyager @ Jan 2 2013, 14:05 ) *
Ένα αιώνιο γιατί θα διαιωνίζεται στο μυαλό του κάθε φιλάθλου της επίσημης αγαπημένης ... 33.gif 33.gif 33.gif



Αυτό που οφείλουμε να κάνουμε είναι να χαρούμε που η Εθνική έχει προπονητή που κατέχει καλά το αντικείμενο του κοουτσαρίσμαστος ,και μάλιστα σε καλύτερο βαθμό απο Γιαννάκη,Ζουρο,Καζλάουσκας...

Θα πουν κάποιοι αρκεί να είναι κάποιος καλός στον σχεδιασμό της μπασκετικής στρατηγικής; αν θυμηθώ τον Ζούρο που παραδείγματος χάρη στον προημιτελικό με την Γαλλία τα είχε προβλέψει όλα και του βγήκαν σχέδον όλα με εξαίρεση την χρησιμοποιήση του Βασιλειάδη που δεν έβαλε τα σουτ, και έφαγε στην άμυνα κάποια κρίσιμα καλάθια η απάντηση είναι όχι

αλλά εμπιστεύομαι τον Ιταλό σε συνδυασμό με το καλό υλικό της Εθνικής , απλά και σε εμένα η επιλογή των βοήθων με ξινίζει κάπως...
giorgos14
benvenuto coach tongue.gif

Το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το καλωσηρθες παραξενε στο τοπο μου των active member biggrin.gif biggrin.gif

δεν τον θεωρω παντως ασχημο προπονητη.Ας τον αφησουμε να δειξει τι μπορει να κανει και βλεπουμε..Σε αυτη τη κατευθυνση μαλλον και το συμβολαιο ειναι για 1+1 αν και δεν ξερω σε μια προετοιμασια μεσα τι θα μπορεσει να περασει στην ομαδα ενας ανθρωπος που δεν εχει καμια σχεση μεχρι τωρα με την ελληνικη πραγματικοτητα
rchos
Η επιλογή προπονητή μου αρέσει άσχετα με την πλάκα που θα πέσει για τον εθνικό σταρ.


Η επιλογή των βοηθών όμως ασχολίαστη.
Δηλαδή δικό του βοηθό δεν τον άφησαν να φέρει?

Την λίστα με τους παίχτες που θα κληθούν του την έδωσαν η όχι ακόμη? 68.gif
Manu7
QUOTE(rchos @ Jan 2 2013, 14:55 ) *
Η επιλογή προπονητή μου αρέσει άσχετα με την πλάκα που θα πέσει για τον εθνικό σταρ.


Η επιλογή των βοηθών όμως ασχολίαστη.
Δηλαδή δικό του βοηθό δεν τον άφησαν να φέρει?

Την λίστα με τους παίχτες που θα κληθούν του την έδωσαν η όχι ακόμη? 68.gif

Aκριβώς...

Τον κόβω να βγαίνει και αυτός ένας ακόμη άσχετος ενώ αξίζει ο άνθρωπος.

Γι'αυτό άλλωστε χάρηκα με τον Κατσικάρη που πήγε σε άλλη εθνική για να δουλέψει όπως θέλει ο ίδιος.
dimit
Απο τη στιγμη που δε φταναμε τον Μπλατ , ειναι καλη επιλογη. Η Καντου μου εχει αφησει θετικες εντυπωσεις και περυσι και φετος.
Θεωρω ομως οτι δεν εχει σημασια πια το προσωπο του προπονητη. Η εθνικη ακολουθει ταχεως την υπολοιπη χωρα στην αβυσσο. Με χαλασμενο κλιμα στα αποδυτηρια, ακαλυπτη και μεσο ατομικης προβολης σε διοικητικο επιπεδο, με παικτες απροθυμους να βοηθησουν ,με τους αλλους παικτες προθυμους αλλα ανεπαρκεις , και πλεον ανισχυρη και σε διαιτιτικο επιπεδο.
Μην ξεχναμε οτι στο Καρακας αποτυχαμε αγωνιστικα αλλα για να αποκλειστουμε εγιναν και διαιτητικα εγκληματα υπερ.... του μεγαθηριου Νιγηριας! Μπροστα στα ματια του υσχηρου ανηρ...
Ακομα και αυτη η προκριση στη 12αδα ειναι αμφιβολη
SteveNashidis
QUOTE(rchos @ Jan 2 2013, 14:55 ) *
Η επιλογή προπονητή μου αρέσει άσχετα με την πλάκα που θα πέσει για τον εθνικό σταρ.


Η επιλογή των βοηθών όμως ασχολίαστη.
Δηλαδή δικό του βοηθό δεν τον άφησαν να φέρει?

Την λίστα με τους παίχτες που θα κληθούν του την έδωσαν η όχι ακόμη? 68.gif


Aυτό ακριβώς το γεγονός είναι που με κάνει να μην θέλω τον συγκεκριμένο προπονητή , αν και είναι πολύ νωρίς για να κρίνουμε .
Είναι δυνατόν να μην έχει δικούς του βοηθούς ή τεχνικό προσωπικό ; Η περισσότερο να επιθυμεί να του δώσουν οποιονδήποτε βοηθό μόνο και μόνο αυτός να καπαρώσει την θέση ;
rchos
QUOTE(Voyager @ Jan 2 2013, 15:32 ) *
Aυτό ακριβώς το γεγονός είναι που με κάνει να μην θέλω τον συγκεκριμένο προπονητή , αν και είναι πολύ νωρίς για να κρίνουμε .
Είναι δυνατόν να μην έχει δικούς του βοηθούς ή τεχνικό προσωπικό ; Η περισσότερο να επιθυμεί να του δώσουν οποιονδήποτε βοηθό μόνο και μόνο αυτός να καπαρώσει την θέση ;



Δεν είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου προπονητή πάντως αυτό.
Είναι πάνω και από σαφές ότι και άλλος να ερχόταν με εξαίρεση ένα δύο άτομα φυτευτοί θα ήταν οι βοηθοί του.
thalys
Ο Τρινκιέρι δουλεύει στην Ιταλία. Δουλειά θα συνεχίσει να έχει ανεξάρτητα από τις σχέσεις που έχει με την ΕΟΚ και τα στελέχη της. Ακόμη κι αν τα σπάσει μαζί τους, ακόμη κι αν ασκήσουν όλη τους τη δύναμη για να μην βρει ποτέ δουλειά στην Ελλάδα, ο Ιταλός θα συνεχίσει να βγάζει το παντεσπάνι του.

Από την άλλη, με εξαίρεση τον Κατσικάρη, οι περισσότεροι Έλληνες προπονητές είναι αναγκασμένοι να κρατάνε ανοιχτές τις πόρτες στην Ελλάδα. Ο κύριος λόγος για αυτό είναι ότι το βιογραφικό τους δεν είναι τόσο καλό όσο του Τρινκιέρ.

Αν είχα να διαλέξω ποιος θα δεχτεί το χαρτάκι πιο εύκολα, δεν θα προτιμούσα τον εθνικό σταρ.

Τώρα για τους βοηθούς, δε μου γεμίζουν το μάτι. Χειρότερα από τον Ζούρο θα δυσκολευτούν να τα πάνε όλοι τους.
T.W.Is.M.
Χαιρετιζω την προσληψη του εθνικου σταρ στη φυσικη του θεση! Επιτελους καποιες αξιες αναγνωριζονται και ο Andrea Evangelopoulo Trinchieri θα γινει και εθνικος αλενατορε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.