Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
Petran911
Δεν θα πω τίποτα για το πως έχει αρχίσει αυτή η ιστορία, νομίζω ότι τα έχω αναφέρει σε προηγούμενα ποστ. Ας ρίξουν στον Σοφοκλή τώρα δύο μήνες τιμωρία να δούμε πόσο θα το εκτιμήσει η Μακάμπι....

Πάντως είναι ντροπή για όλους αυτό, για εμάς τους φιλάθλους και εν συνεχεία την ομοσπονδία. Μας πούλησαν και μάλιστα άσχημα. Και φυσικά αν κάποιος έχει να πει κάτι για συμπεριφορά της ομοσπονδίας κλπ, ας βγει και να το πει. Οι τύποι αποτελούν αίσχος για τον ελληνικό αθλητισμό όχι για το μπάσκετ.

Για τα παιδιά που μένουν πίσω τους εύχομαι να συνεχίσουν να πιστεύουν σε αυτό που κάνουν, εαν και είναι πολύ δύσκολο.Ο Ζούρος μάλλον τον ψυχολόγο πρέπει να κάνει. Θα χρειαστεί ένα μικρό θαύμα για να πάμε στους Ολυμπιακούς αλλά τουλάχιστον δεν θα υπάρχει άγχος. Θα συμφωνήσω ότι πλέον ο σημαντικότερος παίχτης είναι ο Καλάθης, αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση. Στην front line ακόμη είμαστε καλά, ακόμα και χωρίς τον Σοφοκλή. Το πρόβλημα πλέον μεταφέρεται και στην δημιουργία αγωνιστικού σχεδίου, αφού δεν μπορείς να φτιάξεις πλάνο δίχως εργαλεία και ρόλους.

Περιμένω το τουρνουά της Κύπρου για να δούμε ότι είναι στο πάρκε...
IlyaZ
Είμαι Παναθηναϊκός και ο Διαμαντίδης είναι ο αγαπημένος μου παίκτης. Και τον βρίσκω απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
sir-elric
νυσαφι με ολους τους προβληματικους και τις κυριες τους και ολους τους κουρασμενους. ας ασχοληθουμε με οσους γουσταρουν να την φορουν την γαλανολευκη!

QUOTE(tuareg @ Aug 2 2011, 21:30 ) *
βλεπω σιγουρους

ζηση-καλαθη-σλουκα
βασιλειαδη
παπανικολαου-πατ
φωτση-καιμακ
μπουρου-κουφος-βουγιουκας

μια θεση αναμεσα σε μπιδη-μπραμο-μαντζαρη με το μπιδη φαβορι λογω εμπειριας.....

ο μπραμος εχει κερδισει εδαφος-απο τα ρεπορταζ αυτο καταλαβαινω. τα βαζει απεξω, παιζει αμυνα, ριμπαουντ παιρνει!!!!
πατ με μπιδη ειναι το ντερμπυ.!
οτι θα ελεγα παλι καλα που υπαρχει και βουγιουκας δεν το περιμενα! στο κωλοτουμπολογιο σημειωστε μου μια
aegeansheed
Περιμένω να δω την αυριανή αρθρογραφία...

Όταν διάβασα την χθεσινή είδηση ήθελα να τα χώσω γενικώς, αλλά μετά αρχισα να βλέπω videaκια του Διαμαντίδη στην Εθνική και μαλάκωσα. Anyway, δυο-τρια πράγματα: άρχικά ένα μπράβο στον Φώτση, που σε ερώτηση δημοσιογράφου αρχές καλοκαιριού αν σκέφτεται να αποχωρήσει από την Εθνική (!!! είναι της μόδας πλέον), απάντησε ότι θα συμμετάσχει κανονικά στην προετοιμασία, αφού το θεωρεί τιμή του. Όταν είχα διαβάσει πριν 2 χρόνια (ή πέρυσι μήπως) ότι θα είναι ο Αρχηγός της ομάδας μπάσκετ, μου...ήρθε κάπως περίεργα, από την άποψη ότι παραείναι χαμηλών τόνων, για να τον φανταστώ ηγέτη/αρχηγό κλπ. Σήμερα καταλαβαίνω πόσο σημαντικό είναι ο Αρχηγός μιας ομάδας να θέλει, αλλά και να δηλώνει ότι θέλει να είναι μέλος της ομάδας του.

Το "μπράβο" πηγαίνει προς έναν παίκτη, που πιστεύει στον ανώτερο σκοπό της Εθνικής Ομάδας και έχει διάθεση να προσφέρει, ακόμα κι αν έχει τις διακρίσεις και τα κύπελλά του και θα μπορούσε να θεωρήσει τον εαυτό του φτασμένο (που είναι). Ο Φώτσης, όλα έδειχναν ότι θα ήταν στην καλύτερη χρονιά του με τα χρώματα της Εθνικής πριν το Ευρωπαϊκό της Ισπανίας το 2007. Ήταν σε φοβερή φόρμα και είχε μπει τέλεια στον ρόλο που τον ήθελε τότε ο Γιαννάκης. Θυμάμαι στα φιλικά προετοιμασίας στο ΟΑΚΑ μπορεί να είχε και 60% στα τρίποντα. Δυστυχώς είχε εκείνον τον τραυματισμό στο χέρι, που του στέρησε την ευκαιρία να δώσει στην Αγαπημένη του Ομάδα, τον παίκτη-συγκριτικό πλεονέκτημα σ' εκείνο το Τουρνουά. Ποτέ όμως δε σταμάτησε να δίνει το παρόν κάθε καλοκαίρι, αδιάκοπα, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνει δικαιολογίες. Παράδειγμα από τα λίγα ο Φώτσης.

(Φτάσαμε στο σημείο να εξυμνούμε το "αυτονόητο" παράδειγμα προς μίμηση...nice....)

Αναγκαστικά, με την Εθνική σε κατάσταση διάλυσης, με κάνει να θέλω να βλέπω με τα μπλε Φώτση-τύπου παίκτες: όπως ο Καλαμπόκης, που τον πέταξαν μέσα ένα καλοκαίρι και έπαιξε ό,τι είχε μέσα του στην Πολωνία, άσχετα αν ήταν στο παρκέ για μία άμυνα ή για 3 λεπτά. Τα έδινε όλα. Όπως και ο Καϊμακόγλου, που ελπίζω να μην τον επηρεάζει το άγχος που φαίνεται να έχει όταν παίζει για τον Ομπράντοβιτς, αν τελικά κληθεί. Στην Εθνική τα δίνει όλα κι αυτός. Κι ο Βουγιούκας επίσης. Και όποιο άλλο παιδί κληθεί να παίξει και δίνει στον κάθε coach αυτό που του ζητάει, είτε λέγεται Ξανθόπουλος ή Σλούκας, αλλά μπορεί να καταλάβει για ποιον λόγο βρίσκεται σε αυτήν την ομάδα και για ποιους παίζει. Αν δε θέλει ή δε μπορεί...adios.

Έχω την εντύπωση ότι έχουμε γίνει κάτι από Εθνική Σερβίας. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει χωρίς να δίνει λογαριασμό. Ο εαυτός του πάνω από την Εθνική πλέον. Η κλήση στην Εθνική, που θα έπρεπε να είναι τιμή για έναν αθλητή, έχει καταντήσει να είναι κατάρα. Οι Pioneers (Παπαλουκάς, Διαμαντίδης) έκαναν την αρχή. Στη συνέχεια η αποχώρηση του Διαμαντίδη με τον τρόπο που έγινε (εντάξει παιδιά, έδωσα, πήρα, σας βαρέθηκα όμως, γειά σας, ευχαριστώ) πιστεύω άνοιξε τον Ασκό του Αιόλου για να βλέπουμε πλέον και περιστατικά μιμητισμού (Μαυροκεφαλίδης, Σχορτσιανίτης) σήμερα.

Και για να μην παρεξηγηθώ, όποιος θέλει να παίξει, πάντα θα βρει τον τρόπο να παίξει, όποιο προσωπικό πρόβλημα και να έχει, εκείνος (εκτός υγείας εννοείται) ή συγγενικό/φιλικό του πρόσωπο. Ή θέλεις και έρχεσαι κύριε ή δε θέλεις και πας όπου αλλού θέλεις. Αποφάσεις...

Εύχομαι να υπάρχουν στην τελική 12άδα όσοι περισσότεροι παίκτες μπορούν να νιώσουν την ίδια διάθεση να προσφέρουν, με αυτήν που είχε ο Μανώλης Παπαμακάριος κάθε φορά που καλείτο από τον εκάστοτε προπονητή στο Καρπενήσι. Όπως πηγαίνει η κατάσταση στην Εθνική, είναι σημαντικό να δημιουργηθεί ένας πυρήνας αποτελούμενος από νέα παιδιά. Ίσως είναι ό,τι καλύτερο μπορούν να δώσουν αυτές οι αποχωρήσεις.
Anaz
Βρε βρε...Ειμαι περιεργος να δω τωρα που φευγει το "αγαπημενο παιδι", αν θα εχει την "τυχη" του Μαυροκεφαλιδη.. Δηλαδη τιμωρια και λαικα δικαστηρια απο τους δημοσιογραφους!! Για να δουμε..

Τα πραγματα ειναι αυτονοητα. Οποιος θελει παιζει. Ουτε τιμωριες ουτε τιποτα, απλα η κοινη γνωμη θα τους κρινει για τις επιλογες τους..
vastravoud
Υπάρχει όμως μια μικρή διαφορά:

Διαμαντίδης, Παπαλουκάς, Τσαρτσαρής και εν μέρει Μαυροκεφαλίδης είχαν εκ των προτέρων καταστήσει σαφές ότι δεν μπορουν/θέλουν/whatever.

Όταν όμως μπεις σε μια διαδικασία, το να φύγεις έτσι απλά στα μισά μου κάνει λίγο για "γκομενιά"..... sad.gif
rchos
QUOTE(vastravoud @ Aug 3 2011, 07:48 ) *
Υπάρχει όμως μια μικρή διαφορά:

Διαμαντίδης, Παπαλουκάς, Τσαρτσαρής και εν μέρει Μαυροκεφαλίδης είχαν εκ των προτέρων καταστήσει σαφές ότι δεν μπορουν/θέλουν/whatever.

Όταν όμως μπεις σε μια διαδικασία, το να φύγεις έτσι απλά στα μισά μου κάνει λίγο για "γκομενιά"..... sad.gif


μιλαμε για τον σοφοκλη....

thats what he is good at...
thats his thing...

που θα λεγαν και οι φιλοι μας οι αμερικανοι... tongue.gif
KingCrimson
QUOTE(rchos @ Aug 3 2011, 09:47 ) *
μιλαμε για τον σοφοκλη....

thats what he is good at...
thats his thing...

που θα λεγαν και οι φιλοι μας οι αμερικανοι... tongue.gif


Eπισης τον θυμαμαι περυσι που παιζαμε με μια αφρικανικη ομαδα, το τι εσουρε στο Καζλαουσκας, που τον σηκωσε στο τελος για να μπει στο ματς ...οπως επισης ειχα διαβασει καποτε σε αθλητικη εφημεριδα (επιφυλασομαι βεβαια..) οτι καποτε με τη Νεων, πριν παρατησει παλι τη προετοιμασια στη μεση, τον σπρωχναν για να ανεβει στο λεοφωρειο!!!
Πραγματικα Σοφο θα μας λειψεις - come back!!! και θα κανουμε φαν κλαμπ, στη Λιθουανια να σου πεταμε σουβλακια και πιτογυρα!
Τωρα ο μονος που εμεινε (θελω να πιστευω) ειναι το αλλο μπαρουτοκαπνισμενο παλικαρι ο Ντιρκ, μπας και μας αδειασει και αυτος τη γωνια και αρχισει να γινεται σοβαρη προετοιμασια..
Vas

Ακόμα και χωρίς τον Σοφοκλή, η 8αδα είναι εφικτή. Λογικά πλέον θα φάμε καμιά 20άρα από Ρωσία και Σλοβενία, και θα παλέψουμε λογικά με Μαυροβούνιο,Κροατία για 3η-4η θέση! Ευελπιστώ ομάδες όπως Ουκρανία,Βελγιο,Βοσνία,Σκόπια να τις κερδίσουμε άνετα.

Τώρα για 6άδα θα έχουμε 2 παιχνίδια. Άμα σταθούμε τυχεροί στα σταυρώματα….

Για την 12αδα, νομίζω ότι ο Πατ είναι σίγουρος. Είναι το μόνο καθαρό 3άρι μετά τον Παπανικολάου. Αν πάρει τον Μπράμος, μάλλον θα είναι στην θέση του Χαραλαμπίδη.

Αρα

Ζήσης-Καλάθης-Σλούκας
Βασιλειάδης – Μπράμος/Μπίδης
Παπανικολαου-Πατ
Φώτσης-Καιμακ
Μπορου-Κουφός-Βουγιούκας

Πιστεύω όλοι πλέον περιμένουμε από τους Κουφό,Βασιλιειάδη, Μπραμος να κάνουν το κάτι παραπάνω γιατι για τους υπόλοιπους ξέρουμε πάνω κάτω τι μπορούν να προσφέρουν…
PanosIlio
QUOTE(vastravoud @ Aug 3 2011, 07:48 ) *
Μαυροκεφαλίδης είχαν εκ των προτέρων καταστήσει σαφές ότι δεν μπορουν/θέλουν/whatever.


Ο Μαυροκεφαλίδης κάπου πήρε το αυτάκι μου πως στις 10 Αυγούστου θα είναι κανονικά στην προετοιμασία της Σπαρτάκ πάντως (μπορεί και να μην είναι αλήθεια, αυτός από τον οποίο το άκουσα είναι παπαγαλάκι της ΕΟΚ οπότε δεν είμαι και σίγουρος)... και από την άλλη ο Μαυροκεφαλίδης πρώτα κλήθηκε και μετά είπε πως δεν θα κατέβει.

Να πω κι εγώ την άποψή μου σχετικά με όλα αυτά με αφορμή τον Σόφο (sic)

Από τη μία είναι οι παίκτες που αποχώρησαν νωρίς, πχ ΔΔ, Παπαλουκάς (αν και αυτός ποτέ δεν είπε πως αποχωρεί, απλά επειδή μια χρονιά θέλησε να μπει πιο αργά στην προετοιμασία τον αποχώρησαν νωρίς...), ο Τσαρτσαρής κτλ.

Και από την άλλη οι παίκτες τύπου Σόφο και Μαυροκεφαλίδη που την έκαναν μετά.

Για τους μεν πρώτους μπορείτε να πείτε ότι γουστάρετε, από υστερικές κορώνες τύπου "προδότες", αυτή η λέξη πια έχει χάσει το νόημά της, μέχρι ανήθικους και φιλοχρήματους, στην τελική, είναι πραγματικά δικαίωμά τους να αποσυρθούν από την ομάδα, ακόμα και στο prime τους να το κάνουν, βλ ΔΔ, έχουν δικαίωμα να το κάνουν.
Βέβαια οι πολλές φωνές είναι προς τον ΔΔ, καθότι είναι ο καλύτερος εν ενεργεία Έλληνας παίκτης και όλοι βλέπουν στο πρόσωπό του τον Μεσσία, αυτόν που πρέπει να είναι βράχος ηθικής (των άλλων όχι της δικής του), πρότυπο και πιστός στρατιώτης Ράιαν (με το ζόρι) και να παίζει μέχρι να του πούμε εμείς (ποιοι?) ότι δεν μπορεί να παίζει άλλο γιατί δεν μας είναι πλέον απαραίτητος γιατί πλέον δεν είναι ο καλύτερος, όπως έγινε και με τον Κακιούζη ένα πράγμα... Αν το παιδί κοιμάται ήσυχο τα βράδια εμένα μου περισσεύει.
Φυσικά και θα τον ήθελα στην ομάδα αλλά αφού δεν θέλει, ΟΚ δεν θα σκάσω. Έτσι κι αλλιώς πρώτα απ' όλα την υστεροφημία του χτυπάει.....
Βέβαια για τον Τσαρτσαρή δεν πολύ φωνάζει και κανένας ή για τον Παπαλουκά, προφανώς αυτοί έχουν αντικατασταθεί επαρκώς και δεν μας ενδιαφέρουν...

Τώρα για τους άλλους, που την κάνουν μετά, ε τι να πω, καταρχάς και η στάση τους και μόνο είναι απαράδεκτη, αν δεν θες το λες πριν τις κλήσεις και νωρίς, εγκαίρως, με συνέπεια. Τα υπόλοιπα είναι παιδιαρίσματα.
Αλλά έτσι κι αλλιώς ακόμα παιδιά είναι...

Μπορεί με την υπάρχουσα διοίκηση της ΕΟΚ να μην συμφωνώ καθόλου, αλλά οι κανονισμοί υπάρχουν, και υπάρχουν παντού, σε όλες τις ομοσπονδίες, διεθνείς και εθνικές, και προβλέπουν τιμωρίες.
Όταν ένας παίκτης δηλώσει πως θέλει να αποχωρήσει μια ομοσπονδία αυτή απλά δεν τον ξανακαλεί, όσο κι αν θέλει, μόνο αν μια ομοσπονδία έχει εμπάθεια με κάποιον μπορεί να τον καλεί και αυτός να αρνείται και αυτή να τον τιμωρεί, δηλαδή παιχνιδάκια επιπέδου δημοτικού, μεγάλοι άνθρωποι είναι και ο καθένας σέβεται (?) τις αποφάσεις του άλλου, πχ. περίπτωση ΔΔ.

Για τον Μαυροκεφαλίδη, με βάσει τους κανονισμούς ορθώς και τιμωρήθηκε, τώρα αν η κουβέντα είναι αν θα έπρεπε να υπάρχουν τέτοιοι κανονισμοί είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, προσωπικά πιστεύω πως όχι, αλλά εφόσον υπάρχουν και εφόσον όλοι είναι ενήμεροι για αυτούς τότε δεν υπάρχουν δικαιολογίες.
Συγκεκριμένα ο Μαυροκεφαλίδης μπορεί όντως να έχει πρόβλημα, ίδιο με το περσινό, αλλά φέτος περίμενε μετά τις κλήσεις και αφού υπέγραψε το νέο του συμβόλαιο με την Σπαρτάκ για να το πει (και όπως έγραψα και πιο πάνω 10 Αυγ θα είναι κανονικά στην προετοιμασία, με επιφύλαξη το λέω αυτό). Το ίδιο και με τον Σόφο, θα πρέπει να τηρηθεί ο ο κανονισμός, χωρίς εξαιρέσεις, να τιμωρηθεί ο παίκτης, όπως και ο Μαυροκεφαλίδης.

ΥΓ: Μπορεί ο Βασιλακόπουλος να είναι ο πιο επιτυχημένος παράγοντας όλων των εποχών στο Ελληνικό μπάσκετ, βάσει αποτελεσμάτων, αλλά αυτό το πράγμα που έχει δημιουργήσει στο όνομα της αυτοπροβολής του είναι ένα έκτρωμα και πλέον κατάντησε την Εθνική ομάδα να είναι ο καθρέφτης του Ελληνικού μπάσκετ, και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Όλα για την καρέκλα...

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο smile.gif
benchwarmer
Ακόμα κι έτσι, η ομάδα δεν είναι κακή. Προσωπικά περισσότερο χάρηκα που θα παίξει τελικά ο Νικ, παρά στεναχωρήθηκα που δεν θα παίξει ο Σοφοκλής. Στους σέντερ εξακολουθούμε να είμαστε καλυμμένοι με Μπουρούση-Κουφό-Βουγιούκα.

Ευτυχώς πάντως που είμαστε στο "εύκολο" μισό, και πιστεύω θα καταφέρουμε να είμαστε στην 8αδα, έστω και με περισσότερο κόπο απο παλιότερα. Μετά είναι τα δύσκολα...
Όσο για τον Σοφοκλή, προφανώς δεν μπορώ να πω ότι εκπλήσσομαι κιόλας.
bballbill
Ο Ταπούτος δεν έχει καμία ελπίδα να κληθεί?
zorba
Χα χα χα, πολύ γέλιο...
Προτείνω από δω και πέρα να μην ασχοληθούμε άλλο με τους κουρασμένους και τους προβληματικούς στους οποίους εύχομαι ολόψυχα να ξεκουραστούν και να λύσουν τα όποια προβλήματά τους στη Μύκονο, την Κρήτη και τη Σαντορίνη, και να εστιάσουμε πλέον την προσοχή μας στα παιδιά που έμειναν (αν κι έχει δρόμο ακόμη...)

Ζήσης, Καλάθης, Σλούκας
Βασιλειάδης, Μπράμος
Πατ Καλάθης, Παπανικολάου
Φώτσης, Καϊμακόγλου
Κουφός, Βουγιούκας και Μπουρούσης (αν και συμφωνώ με τον king)


Πιστεύω ότι με την τελευταία αποχώρηση ο Ζούρος δεν έχει πλέον εναλλακτικές λύσεις οπότε λογικά θα πρέπει να πιέσει και να τρέξει, κάτι που προσωπικά βρίσκω θετικό
captain charisma
http://www.contra.gr/Columns/Editorial/na-...lo.1316174.html

ενα αρθρο του μαγουλα...
aegeansheed
QUOTE(captain charisma @ Aug 3 2011, 11:55 ) *
http://www.contra.gr/Columns/Editorial/na-...lo.1316174.html

ενα αρθρο του μαγουλα...


Πολύ τσουβάλιασμα...

Προσωπική άποψη του Μαγουλά ότι η άρνηση της συμμετοχής βασίζεται στο Φόβο της αποτυχίας, μάλλον υπόθεση βγαλμένη από τη φαντασία του, παρά τεκμηριωμένη άποψη.

Επίσης δε συμφωνώ με την άποψη ότι ένας παίκτης από τα 30 και μετά θεωρείται σάπιο κορμί. Το κορμί καταπονείται από την πρώτη στιγμή που ξεκινάς να κάνεις σοβαρό αθλητισμό. Τα άλλα είναι δικαιολογίες για να βρίσκουν οι παίκτες αφορμές για "ξεκούραση" μετά τα 30, αφού πάνω-κάτω τότε αρχίζουν να παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες ή υποχρεώσεις (γυναίκες, παιδιά, αγωνιστικό decline-οπότε μικρότερο κίνητρο για βελτίωση) στην πυραμίδα των προτεραιοτήτων. Ειδικά σήμερα που υπάρχει η τεχνογνωσία και τα μέσα για να μπορεί να κρατάει κανείς το κορμί του σε καλή κατάσταση. Αυτό το επιχείρημα δε στέκει σήμερα, θα μπορούσα να το δεχθώ 20 χρόνια πριν, που οι συνθήκες επέτρεπαν στον αθλητή να είναι περισσότερο ερασιτέχνης και να κάνει μια ζωή λιγότερο αθλητική από αυτό που είναι ο μονόδρομος σήμερα (εκγύμναση, conditioning, fitness). Στις μέρες μας αν ένας αθλητής το επιθυμεί και το σώμα του δεν έχει κάποια ευπάθεια σε σημαντικό σημείο (γόνατα, μέση, κλπ), πιστεύω ότι μπορεί να παίζει μέχρι τα 35 του άνετα. Απλά θα έχει χάσει μέρος των αντανακλαστικών και τη σπιρτάδα του.

Μιλώντας για φόβους, ο πιο σημαντικός Φόβος των παικτών φαντάζομαι ότι είναι ο φόβος του σοβαρού τραυματισμού κατά τη διάρκεια της συμμετοχής στην Εθνική, όχι ο φόβος του ανταγωνισμού.
mephisto22
QUOTE (captain charisma @ Aug 3 2011, 11:55 ) *
http://www.contra.gr/Columns/Editorial/na-...lo.1316174.html

ενα αρθρο του μαγουλα...

Ναι,καλα,ο Διαμαντιδης πηγε να τους κερδισει μονος του τους Ισπανους περσι παιζοντας σχεδον 40 λεπτα,και τωρα εκλασε μεντες επειδη θα παιζει και ο Καλντερον.Το ακουσαμε κι αυτο,παικτες του βεληνεκους του Διαμαντιδη και του Παπαλουκα φοβουνται το βαθμο δυσκολιας του τουρνουα!Ξαφνικα οι επιτυχιες τους δεν μετρανε γιατι λεει τα τουρνουα ειχαν μικρο βαθμο δυσκολιας,ενω μεχρι χθες ηταν οι ιδιοι που τους αποθεωνανε.Οτι να ναι ομως,παραγματικα.Απαξιωση απ τη μια μερα στην αλλη.
baskethood
QUOTE (aegeansheed @ Aug 3 2011, 12:17 ) *
Πολύ τσουβάλιασμα...

Προσωπική άποψη του Μαγουλά ότι η άρνηση της συμμετοχής βασίζεται στο Φόβο της αποτυχίας, μάλλον υπόθεση βγαλμένη από τη φαντασία του, παρά τεκμηριωμένη άποψη.

Εγω αυτο που καταλαβα απο το αρθρο ειναι οτι λεγοντας φοβο εννοει το φοβο της αναληψης ευθυνης,οχι φοβο που απορρεει
απο μια πιθανη αποτυχια.
Και σαν σκεψη,αν και αβασιμη,αλλωστε τεκμηριωμενη αποψη δε μπορει να υπαρχει γιατι κανεις μας δεν ειναι στο μυαλο των
παικτων,κανεις δεν ξερει τις πραγματικες τους προδιαθεσεις,δεν μου ακουγεται και τοσο "μακρινη".
Δεν αποκλειω(δε σημαινει οτι το υποστηριζω-απλα δεν το αποκλειω) οτι καποιοι παικτες μπροστα στο βαρος της ευθυνης,
διαισθανόμενοι οτι θα πρεπει να παιξουν πρωταγωνιστικο ρολο(μιας και τα "δυνατα"χαρτια της εθνικης λειπουν) αποποιουνται
τις ευθυνες τους.
Δεν αναφερομαι βεβαια στον Διαμαντιδη,ο οποιος ειχε δηλωσει εδω και ενα χρονο οτι σταματαει απ την εθνικη,αλλα η περιπτωση
του Σοφοκλη με παρακινει στον μην βιαστω να αποδοκιμασω την αποψη του Μαγουλα.
priest
ποιοι παικτες εχουν μεινει τωρα στην εθνικη?
Vas
QUOTE(captain charisma @ Aug 3 2011, 11:55 ) *
http://www.contra.gr/Columns/Editorial/na-...lo.1316174.html

ενα αρθρο του μαγουλα...


η τελευταία πρόταση όλο το ρεζουμε

"Εννοείται ότι ο κάθε αθλητής έχει το ΑΠΟΛΥΤΟ δικαίωμα να παίξει ή να μην παίξει στην εθνική. Κι εμείς το ίδιο δικαίωμα να κρίνουμε. Έκαστος εφ’ω ετάχθη."
Hakeem Olajuwon
Aυτο το μετα τα 30 ειναι παραμυθι ειδικα για τους μπασκετμπολιστες.Ο νοβιτσκι εκανε την καλυτερη χρονια του στα 33,ο διαμαντιδης στα 31,ο ρευ αλλεν στην βοστωνη.Παικτες που δεν βασιζονται στα αθλητικα τους προσοντα μπορει και στα 32 και 33 να ειναι το πικ τους.Και βεβαιως μετα τα 32 μπορει να ειναι πολυ αποδοτικοι μεχρι τα 40 αν κανουν καλη ζωη.
Ειναι χαζομαρα λοιπον να λες οτι μετα τα 30 θελει το κορμι ξεκουραση,οταν αυτη ειναι η καλυτερη ηλικια ενος μπασκετμπολιστα...
topscorer
παιδια εχω σε αποκλειστικοτητα συνομιλια διεθνους σεντερ,που προσφατα αφησε την εθνικη,με νεαρη κοπελα

Ν.Κ.: καλημερα ελεφαντακι μου,τι κανεις?
Δ.Σ.: καλα ρε μωρο,κλεισε ειμαι στην προπονηση!
Ν.Κ.: ολο στην προπονηση εισαι τωρα τελευταια,και αγωνας πουθενα μηπως πρεπει να ζηλεψω?
Δ.Σ.: οχι ρε μωρο το μονο που μπορεις να ζηλεψεις εδω περα ειναι η καντινα απεναντι!
Ν.Κ.: ελεφαντακι μου,θελω να παμε διακοπες
Δ.Σ.: ΠΑΛΙ ρε μωρο?δεν πηγαμε στη ρουμελη για ψητα 2 βδομαδες?
Ν.Κ.: ναι αλλα δεν σηκωνοσουν απο το τραπεζι!τελειωσε θελω μυκονο!
Δ.Σ.: ΜΥΚΟΝΟ?δεν ερχεσαι στο καρπενησι μαζι μου?? σαν διακοπες θα ειναι!
Ν.Κ.: ναι και θα εισαι συνεχεια στην προπονηση! ασε να μου λειπει! αν δε με πας μυκονο,θα βρω αλλον να με παει!
Δ.Σ.: μην μου λες τετοια και με τρελαινεις! παραταω την προπονηση και ερχομαι!
Ν.Κ.: μπραβο φαλαινοκαρχαρια μου εσυ!
Δ.Σ.: αντε παλι το δικο σου θα γινει!και ηθελα τοσο να μεινω στην προπονηση!
Ν.Κ.: ασ'τα αυτα τωρα!τα λεμε αθηνα!bye!

φυσικα αστειευομαι αλλα δεν μπορουσα να αντισταθω icon_drunk.gif

QUOTE (priest @ Aug 3 2011, 12:31 ) *
ποιοι παικτες εχουν μεινει τωρα στην εθνικη?


μπες στο τοπικ 12αδα ευρωμπασκετ volume 3
Petran911
QUOTE(baskethood @ Aug 3 2011, 12:27 ) *
Εγω αυτο που καταλαβα απο το αρθρο ειναι οτι λεγοντας φοβο εννοει το φοβο της αναληψης ευθυνης,οχι φοβο που απορρεει
απο μια πιθανη αποτυχια.
Και σαν σκεψη,αν και αβασιμη,αλλωστε τεκμηριωμενη αποψη δε μπορει να υπαρχει γιατι κανεις μας δεν ειναι στο μυαλο των
παικτων,κανεις δεν ξερει τις πραγματικες τους προδιαθεσεις,δεν μου ακουγεται και τοσο "μακρινη".
Δεν αποκλειω(δε σημαινει οτι το υποστηριζω-απλα δεν το αποκλειω) οτι καποιοι παικτες μπροστα στο βαρος της ευθυνης,
διαισθανόμενοι οτι θα πρεπει να παιξουν πρωταγωνιστικο ρολο(μιας και τα "δυνατα"χαρτια της εθνικης λειπουν) αποποιουνται
τις ευθυνες τους.
Δεν αναφερομαι βεβαια στον Διαμαντιδη,ο οποιος ειχε δηλωσει εδω και ενα χρονο οτι σταματαει απ την εθνικη,αλλα η περιπτωση
του Σοφοκλη με παρακινει στον μην βιαστω να αποδοκιμασω την αποψη του Μαγουλα.


Για το Διαμαντίδη, το γεγονός ότι το είχε δηλώσει προφανώς σημαίνει ότι έδωσε περισσότερο χρόνο για να δημιουργηθούν εναλλακτικά σχέδια. Αλλά δεν κάνει την συμπεριφορά του σωστή, για όλους τους λόγους που έχουμε αναφέρει παραπάνω.

Αλλά ο συγκεκριμένος μαζί με τον Παπαλουκά δημιούργησαν προηγούμενο. Κανείς δεν νομίζω να τόλμαγε να κάνει τα καραγκιοζιλίκια αυτά εάν δεν έδιναν αυτοί το έναυσμα.

baskethood
QUOTE (Petran911 @ Aug 3 2011, 13:23 ) *
Για το Διαμαντίδη, το γεγονός ότι το είχε δηλώσει προφανώς σημαίνει ότι έδωσε περισσότερο χρόνο για να δημιουργηθούν εναλλακτικά σχέδια. Αλλά δεν κάνει την συμπεριφορά του σωστή, για όλους τους λόγους που έχουμε αναφέρει παραπάνω.

Αλλά ο συγκεκριμένος μαζί με τον Παπαλουκά δημιούργησαν προηγούμενο. Κανείς δεν νομίζω να τόλμαγε να κάνει τα καραγκιοζιλίκια αυτά εάν δεν έδιναν αυτοί το έναυσμα.

Εξαιρεσα τον Διαμαντιδη επι τη βαση της σταθερας που πηρε ο Μαγουλας,και μονο,οπως την ερμηνευσα εγω βεβαια,δηλαδη
ως προς τον φοβο της ευθυνης να επωμιστουν καποιοι ευθυνες που αν η εθνικη κατεβαινε πληρης δε θα τους αναλογουσαν.
Κατα τ αλλα συμφωνω smile.gif
Petran911
QUOTE(baskethood @ Aug 3 2011, 13:29 ) *
Εξαιρεσα τον Διαμαντιδη επι τη βαση της σταθερας που πηρε ο Μαγουλας,και μονο,οπως την ερμηνευσα εγω βεβαια,δηλαδη
ως προς τον φοβο της ευθυνης να επωμιστουν καποιοι ευθυνες που αν η εθνικη κατεβαινε πληρης δε θα τους αναλογουσαν.
Κατα τ αλλα συμφωνω smile.gif


Και να συμπληρώσω ακόμη ότι συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο όσον αφορά την ομοσπονδία και τις ευθύνες της. Σήμερα ο Βασιλακό δήλωσε ότι "Εντάξει, ο Παπαλουκάς με τον Διαμαντίδη και τον Τσαρτσαρή θα μπορούσαν να συνέχίσουν, αλλά έχουν προσφέρει πολλά".

Με τη συμπεριφορά αυτή προφανώς και δεν μπορούν να μαζέψουν την κατάσταση. Είτε φοβούνται να συγκρουστούν με τις ομάδες και τους παίχτες ενώ παράλληλα ελπίζουν ότι θα περάσουμε στο ΠροΟλυμπιακό και θα μας θυμηθούν πιο λογικά ο Διαμαντίδης με τον Τσαρτσαρή.

Βεβαίως όπως παέι ούτε στο προολυμπιακό θα πάμε, ενώ οι παραπάνω απλά και μόνο θα κάνουν διακοπές και του χρόνου ακόμη και να πάμε.





A.CAB
http://www.superbasket.gr/permalink/144202.html

Μαυροειδής στη θέση του Σχορσιανίτη.
Vas
QUOTE(A.CAB @ Aug 3 2011, 14:58 ) *
http://www.superbasket.gr/permalink/144202.html

Μαυροειδής στη θέση του Σχορσιανίτη.


Λογικά για τις προπονήσεις, εκτός και αν προκύψει και άλλη αποχώρηση απο τους ψηλούς!!! ίσως θα ήταν και άδικο αν τώρα έπαιρνε την θέση του βουγιούκα ας πούμε...

PanosIlio
Η κίνηση αυτή σημαίνει πως κάποιος από τους Βουγιούκα-Κουφό δε γεμίζει το μάτι του Ζούρου?????
Με την προϋπόθεση πως ο Μπουρούσης είναι σίγουρος 100%.

Γιατί το να τον φωνάζει για την προπόνηση, τώρα που είμαστε 2-3 μέρες πριν τα πρώτα φιλικά, μου μοιάζει κάπως.

Από την άλλη πρέπει να σκεφτεί και την περίπτωση ενός αναπάντεχου τραυματισμού άρα να έχει και καβάτζα.

Τέπσα ας είναι, ο Ζούρος ξέρει καλύτερα. smile.gif
Vas
QUOTE(PanosIlio @ Aug 3 2011, 15:07 ) *
Η κίνηση αυτή σημαίνει πως κάποιος από τους Βουγιούκα-Κουφό δε γεμίζει το μάτι του Ζούρου?????
Με την προϋπόθεση πως ο Μπουρούσης είναι σίγουρος 100%.

Γιατί το να τον φωνάζει για την προπόνηση, τώρα που είμαστε 2-3 μέρες πριν τα πρώτα φιλικά, μου μοιάζει κάπως.

Από την άλλη πρέπει να σκεφτεί και την περίπτωση ενός αναπάντεχου τραυματισμού άρα να έχει και καβάτζα.

Τέπσα ας είναι, ο Ζούρος ξέρει καλύτερα. smile.gif


είναι λίγο από όλα αυτά που λές.... Δεν νομίζω να "τολμήσει" να αφήσει έξω τον Κουφό. Εκτός και αν το παλικάρι δεν μπορεί να μάθει ούτε ένα σύστημα!
Αγωνιστικά στο ευρωμπάσκετ, θα υπάρχουν πάρα πολυ καλοί ψηλοί. Αρα άμυνα θα θέλουμε κάποιον σε στυλ Βουγιούκα (πιο βαρυς) παρά τον πιο σοφτ Μαυροειδή.

Για να είμαι και αντικειμενικός, στα περσινά παιχνίδια Μαρούσι-Πανελλήνιος , ο Βουγιούκας τον είχε τον Μαυροειδή!

petrovic
εντάξει , κανείς δε μπορεί να αρνηθεί ότι όλοι αυτοί που απέρριψαν τη συμμετοχή στο Ευρωμπασκετ κλότσησαν την ευκαιρία να αναμετρηθούν με τους καλύτερους και με την Ιστορία εντέλει. εγώ με το "ρομαντικό" και "κολλημενο" μυαλό μου είχα αυτούς που ασχολούνται με τον πρωταθλητισμό στο μυαλό μου και λίγο σαν "καλλιτέχνες", "πριμαντόνες¨". Παίζουν μπροστά σε μεγάλα κοινά, επιζητούν συνέχεια το χειροκρότημα, θέλουν να ξεχωρίσουν και να "γράψουν Ιστορία". οι δικοί μας φαίνεται δεν είναι τέτοια περίπτωση. δεν τους εξιτάρει και πολύ να αναμετρηθούν με τις δυνατότερες συμμετοχές (προολυμπιακή χρονιά γαρ) .

απλά ελπίζω η τριπλέτα Σπανούλη-Ζήση-Φώτση, που δείχνει ότι νιώθει, να αντέξει και να κρατήσει ψηλά την Εθνική μέχρι το Μουντομπάσκετ 2014, ώστε να παραδώσει μετά, αν όλα πάνε καλά, σε Καλάθη-Παπανικολάου-Κουφό.

Σε κάθε περίπτωση οι οπαδοί της Εθνικής θα είμαστε πάντα δίπλα σε όσους ΠΟΝΑΝΕ και ΜΑΤΩΝΟΥΝ την πιο τιμημένη φανέλα του ελληνικού αθλητισμού.



il postino
εδωσε ρεστα ο τασος ο μαγουλας!!! φοβουνται λεει οι διεθνεις μας!!συνεχισε την καλη δουλεια τασο!!! φοβαται ο διαμαντιδης και ο παπαλουκας!!! και φυσικα στο τελος μας λεει οτι ειναι και δικαιωμα του να κρινει!! και εγω απο τη μερια μου κρινω τις παπαριες που γραφει!! και αμα θελει και ονοματεπωνυμο στη διαθεση του , ο αταλαντος!!

αυτο που με ανησυχει αρκετα ειναι η απειρια των διεθνων μας. απο κει που δεν εχει ξαναπαιξει με την εθνικη ο βασιλειαδης, πώς περιμενουμε να βγει μπροστα και να βγαλει αυτο που ξερει? οταν ο πατ καλαθης δεν εχει παιξει καν σε μεγαλη ομαδα, πώς περιμενουμε (εγω προσωπικα ας πουμε) να ξεδιπλωσει στο παρκε τις ικανοτητες του? εδω ο μπουρουσης και δεν εχει κανει τουρνουα της προκοπης ακομα με την εθνικη μας!!!! δε μιλαω καν για τα πιτσιρικια σλουκα-μαντζαρη-παπανικολαου ή παικτες σαν το μπραμο ή το χαραλαμπιδη...



petrovic
φυσικά και είναι δικαίωμα του Μαγουλα να κρίνει Διαμαντίδη-Παπαλουκά, όπως είναι δικαίωμα γενικότερα του καθένα. και εσύ εχεις δικαίωμα φυσικά να κρίνεις μετά τον Μαγουλα και τον οποιοδήποτε κτλ κτλ . δε βλέπω που υπαρχει παρανόηση ή πρόβλημα.
il postino
απο την αλλη ομως, αλλο να παιζεις με το σπανουλη, το δδ και τον παπαλουκα και να καλεισαι να συνεισφερεις και αλλο να παιζεις με ομοιους σου (ποιοτικα) και να προσπαθεις χωρις το αγχος του συναγωνισμου (με τους συμπαικτες σου). το οτι το επιπεδο ποιοτητας εχει πεσει με τις αποχωρησεις , πιστευω, θα ναι το αντισταθμισμα στο ελλειμμα εμπειριας της πλειονοτητας των παικτων μας!!!

@πετροβιτς

ποσα αρθρα εχει γραψει ο μαγουλας για τους αποντες? μηπως δεν ειναι κριτικη στα ορια της δημοσιογραφιας αλλα επιμονη προσπαθεια να μας πεισει για την προσωπικη του γνωμη και ταυτοχρονα ενα ειδος πολεμικης εναντιον των αποχωρουντων?
petrovic
ποια είναι τα όρια στην κριτική της δημοσιογραφίας; για μενα δεν υπαρχουν τέτοια όρια. η ελευθερία της έκφρασης δεν έχει κανένα όριο, εκτός από την απαγόρευση να πεις ψεματα.
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ, ΚΑΙ Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ.

Όλες οι αλλες προσπάθειες να τεθούν "όρια στην κριτική", να αποφευχθούν οι "ακραίες εκφράσεις" και τα συναφή δεν είναι τίποτα λιγότερο από μια απόπειρα λογοκρισίας που ντρέπεται να πει το όνομα της, και στον εαυτό της ίσως ακόμα.

υγ: τα παραπάνω "παίζουν" κατα κόρον στο ΄χωρο της πολιτικής. κανενας δεν μπορεί να με πείσει ότι έχω δικαίωμα να γράψω ότι " η εφαρμοζόμενη πολιτική της Κυβέρνησης είναι μονόπλευρη γιατί πλήττει τους εργαζόμενους και διασώζει τις τράπεζες" αλλά δεν έχω δικαίωμα να γράψω ότι " η αληταράδικη συμμορία που παριστάνει την νόμιμη Κυβέρνηση είναι στραγγαλιστές του εργαζόμενου λαού , εκτελεστικά όργανα της Διεθνούς Τοκογλυφίας"
Petran911
QUOTE(il postino @ Aug 3 2011, 21:13 ) *
απο την αλλη ομως, αλλο να παιζεις με το σπανουλη, το δδ και τον παπαλουκα και να καλεισαι να συνεισφερεις και αλλο να παιζεις με ομοιους σου (ποιοτικα) και να προσπαθεις χωρις το αγχος του συναγωνισμου (με τους συμπαικτες σου). το οτι το επιπεδο ποιοτητας εχει πεσει με τις αποχωρησεις , πιστευω, θα ναι το αντισταθμισμα στο ελλειμμα εμπειριας της πλειονοτητας των παικτων μας!!!

@πετροβιτς

ποσα αρθρα εχει γραψει ο μαγουλας για τους αποντες? μηπως δεν ειναι κριτικη στα ορια της δημοσιογραφιας αλλα επιμονη προσπαθεια να μας πεισει για την προσωπικη του γνωμη και ταυτοχρονα ενα ειδος πολεμικης εναντιον των αποχωρουντων?


Αγαπητέ φίλε, ο Μαγουλάς δεν νομίζω ότι ήταν τόσο αιχμηρός με τις αποχωρήσεις μέχρι τώρα, με το άρθρο του δε συμφωνώ απόλυτα, εκτός από το κίνητρο που αποδίδει. Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι όπως πχ ο Συρίγος Junior ή η κυρία Μπάκουλη που πάει να τα καλύψει λέγοντας ότι το έχουν πάθει και άλλες εθνικές κλπ. Επίσης λένε για τον Μήτσο ότι το είχε δηλώσει. Εγώ αυτούς προσωπικά τους θεωρώ γλύφτες. Επίσης τονίζουν τα περί κούρασης, τάσης προς τραυματισμούς κλπ...

Λες και είμαστε βλάκες και δεν βλέπουμε ποιοί παίζουν στις αντιπάλους μας. Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι υπερασπίζεσαι, το δικαίωμα των παιχτών στην αποχώρηση; Στην περίπτωση αυτή όλοι μας έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε, και να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε με τη γνώμη τους.
mephisto22
Επισης,να προσθεσω,οτι αν εφαρμοσουμε με συνεπεια τη λογικη του Μαγουλα,θα πρεπει να απαξιωσουμε και τον Γκαλη,ο οποιος δεν δοκιμασε να παει στο ΝΒΑ και να προσπαθησει να γινει ισος μεταξυ πρωτων παιζοντας εναντιον του Τζορνταν και αλλων αστερων-οπως εκαναν πχ ο Πετροβιτς και ο Σαμπονις-παρα προτιμησε τη σιγουρη διακριση στο πολυ χαμηλοτερου επιπεδου ευρωπαικο μπασκετ.Με τη λογικη του Μαγουλα ο Γκαλης φοβηθηκε κι αυτος τον βαθμο δυσκολιας.
KingCrimson
προφανως το θεμα περι αποχωρησεων, εχει εξαντληθει και απο τις 2 πλευρες. Προτεινω τη συνεχιση του, αν υπαρχει ενδιαφερον, σε καποιο αλλο τοπικ, αποκλειστικα για το 'αν η ιστορια γραφεται απο τους παροντες ή τους αποντες', να κυμανθει η συζητηση δηλαδη, με μεγαλυτερη φιλοσοφικη διαθεση icon_drunk.gif γιατι καπου η προσωποποιηση κατανταει κουραστικη και ειναι αδικια και για τα παιδια που συμμετεχουν στη προετοιμασια τωρα, να ασχολουμαστε εδω και 2 μηνες με το ποιοι 'φοβηθηκαν' και ποιοι δε 'φοβηθηκαν'.
Υπαρχουν πιο ενδιαφεροντα πραγματα να συζητησουμε στο παρον τοπικ οπως πχ εγω βλεπω οτι μετα απο πολλα χρονια, η εθνικη μπορει να παιξει επιθετικα, εχουμε καλυτερους σουτερ απο οτι περυσι και λογω των Καλαθη, Σλουκα η ομαδα μπορει να παιξει γρηγορα και αποτελεσματικα, ακομα και ο βασικος μας σεντερ αρεσκεται σε σουτακια εξω απο τη γραμμη. smiley.gif
Μπορει αποτελεσματα να μη παρουμε αλλα τουλαχιστο αυτο το γυρω - γυρω ολοι που ειδαμε περυσι δυσκολα θα το ξαναδουμε.
KORLEONE
QUOTE(sthnapexw @ Aug 2 2011, 22:10 ) *
Τελικά με ανάγκασαν τα παιδιά να ξαναγράψω..μεγάλη προσπάθεια σήμερα κόντρα στην Σερβία επιστρέψαμε από το -9 του ημιχρόνου με πολύ καλή άμυνα και..επιτέλους αρκετά μακρινά σουτ(βγήκε η γκρίνια περί αστοχίας!!)..1 λεπτό πριν το τέλος ήμασταν ισόπαλοι 74-74 αλλά με κρύο αίμα (θα γίνει μεγάλος παίκτης πίστεύω) το playmaker των Σέρβων ευστόχησε σε τρίποντο και μας έκοψε τα φτερά..τα δύο τρίποντα που επιχειρήσαμε στις δύο επόμενες επιθέσεις μας ήταν άστοχα(το να διαχειριστείς έξυπνα ένα μειονέκτημα 3 πόντων με ένα λεπτό να απομένει σίγουρα σε τέτοια ηλικία είναι δύσκολο..έχεις 2 επιθέσεις εσύ και 1 η Σερβία άρα γιατί να μην πας σε δίποντο και να παίξεις με τον χρόνο αλλά οκ είναι εύκολα να το βλέπεις απέξω(ειδηκότης μου βάση nickname!)) και μοιραία ήρθε η ήττα με 74-82 που πλέον μας οδηγεί στις θέσεις 9-12..
Κρίμα γιατί τα παιδιά στην δεύτερη ειδικά φάση κοίταξαν στα μάτια και την Γερμανία και την Σερβία και θα μπορούσαν να παραμείνουν στο παιχνίδι της πρόκρισης..πολλά συγχαρητήρια για της προσπάθεια τους..
Ο Λιάπης κράτησε την ομάδα στο πρώτο ημίχρονο (16 από τους 18 πόντους του) που μας είχε πιάσει φουρτούνα..και στο β΄ ημίχρονο μακράν κορυφαίος ο Παπαδιονυσίου(με 13 πόντους,3 τρίποντα,7 ασίστ..χμ τώρα γτ δεν έπαιξε με τους Γερμανούς αν δεν υπήρχε τραυματισμός μάλλον θα πρέπει να οφείλεται σε εξωαγωνιστικούς λόγους και θα πάρουμε το μέρος του coach όπως και να χει) ενώ αρκετά καλοί Σπυρόπουλος (προσωπικά μ΄ αρέσει αρκετά είναι και αριστερόχειρας..θυμίζει Μπέρι?χαχα), Σπυριδονίδης (2 τρίποντα,3 ασίστ) και ο Διαμαντάκος(αν μπορούσε να μείνει περισσότερη ώρα στο παρκέ..φορτώνεται πολύ εύκολα με φάουλ αλλά έχει καλή επαφή με πλάτη στο καλάθι)..
Όλα τα παιδιά σίγουρα προσπαθούν πολύ (μην παρεξηγηθώ για την κριτική απλά λέω την εικόνα που εισπράτω..μακάρι όλοι τους να βελτιωθούν γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλουν πολύ δουλειά ακόμη...μέσα στιςς γραμμές και σε νοοτροπία φυσικά)...
Τα επιπόλαια λάθη που κάνουμε..πραγματικά πουλήματα της μπάλας που οδήγησαν σε εύκολα καλάθια από τους Σέρβους,,και κάποιες φάσεις που δεν τελειώσαμε από πολύ πλεονεκτική θέση ήταν για μένα η αιτία της σημερινής ήττας γιατί κοιτάξαμε στα μάτια τους Σέρβους(όπως και τους Γερμανούς χτες)...κρίμα αλλά από τα παιχνίδια αυτά μόνο να μαθουν έχουν τα παιδιά..

Να πω και δύο λόγια για τους Σέρβους..απίστευτη σχολή μας το απέδειξαν και πάλι..από φυισκά προσόντα(στεγνά παιδιά με μακριά χέρια,αλτικότητα)..και πολύ καλοί στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους και στην αντίληψη του παιχνιδιού (κίνηση μακριά από την μπάλα ειδικά)..αναμενόμενα..αυτό που με εντυπωσίασε ήταν το κρύο αίμα τους όταν το παιχνίδι ήταν στα κρίσιμα...δεν πανικοβλήθηκαν και φαίνοταν ότι το πίστευαν..σημαντική η τεχνική ..σημαντικότερη και η νοοτροπία ..μπορούμε πολλά να μάθουμε πιστεύω από την μεγάλη των (πρωην) πλάβι σχολή!

Συνέχεια αύριο με Ρωσία στις 16:45..μια νίκη στην β΄ φάση την αξίζουμε..


Είδα τα παιχνίδια του Ευρωπαϊκού u16 και η γνώμη μου είναι η εξης

1) Το επίπεδο είναι πολύ υψηλό
2) Μεγάλα ταλέντα υπάρχουν και πολύ καλες ομάδες
3) Για την Ελλάδα , Διαμαντάκος και Παπαδιονυσίου μπορούν και παραπάνω ( θέλει δουλειά και τύχη )
Ο Λιάπης ο καλύτερος της Εθνικής , νομίζω δεν θα μπορέσει παραπάνω .
Μεγάλα ταλέντα οι δυο μικροί , ο Σταμάτης τρίτος σκόρερ της ομάδας βοηθάει στην άμυνα και στα ριμπάουντ , και ο Χαραλαμπόπουλος πρώτος ριμπάουντερ και δεύτερος στα κοψίματα ..
Για τους υπόλοιπους δεν θα πω τίποτε ( με λίγες καλές και πολλές κακές στιγμές ) ...

Καλύτερη και ποιο πλήρης ομάδα η Ισπανία ..
Απογοήτευση η Σερβία
Καλύτερη πεντάδα

1) Κουρίλ (Τσέχος)
2) Χεζόνια (Κροάτης )
3) Βεζένκοφ (Βούλγαρος )
4) Ρίστιτς (Σέρβος )
5) Ντιοπ ( Ισπανός , Σενεγαλέζος )

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ο Α.Μαρτίν ο Ισπανός ( ένας τόσο μικροκαμωμένος παίκτης κάνει πραγματικά τόσο μεγάλα πράγματα - σίγουρα ο MVP του τουρνουά ).

Επείσης αναφέρω οτι η Σερβία των Ρίστιτς , Ρέμπιτς , Καπλάνοβιτς έμεινε εκτός οκτάδας και η Λιθουανία ( που κέρδισε και την Γαλλία ) παλεύει για την παραμονή της , καθως και οτι η Πολωνία κυρίως και η Βουλγαρία και το Μαυροβούνιο έχουν πολύ καλές ομάδες και κάποιες απο αυτές θα πέσουν κατηγορία ..

Στο ερώτημα αν η εθνική με άλλη σύνθεση θα μπορούσε να πάει καλύτερα , η γνώμη μου είναι πως ΟΧΙ... Έχω ενστάσεις για κάποιες επιλογές αλλά γενικά η σύνθεση ήταν η καλύτερη δυνατή . Η γεννιά των 96-97 είναι σαφώς καλύτερη και ελπίζουμε σε διάκριση του Χρόνου ...



gallistis
και ο,τι δε μαθαιναμε απο τους δικους μας,το μαθαμε απο τους ρωσους...τοσο αναλγητοι ειναι στην εοκ?τον χαιδεμενο του βασιλακοπουλου με ποσο θα τον τιμωρησουν?

http://www.gazzetta.gr/article/item/214223...e-eok-e-spartak
PanosIlio
Sorry αλλά το άρθρο δεν τα λέει καλά ή έστω δεν τα λέει καλά ο Ρώσος δικαστής.

Ο Μαυροκεφαλίδης γνωστοποίησε την απόφασή του να μην συμμετάσχει στην Εθνική φέτος μερικές μέρες αφού έγιναν οι κλήσεις και ήταν μέσα, ενώ για τους άλλους παίκτες που λέει απλά οι παίκτες αυτοί δήλωσαν αποχώρηση, η ΕΟΚ δεν τους κάλεσε και ως εκ τούτου δεν μπορεί να τους τιμωρήσει (βάσει κανονισμού και πάλι).

Αν ήθελε να τους τιμωρήσει μπορούσε να τους καλέσει, να αρνηθούν και τότε να τους τιμωρήσει. (λέμε τώρα)

Το θέμα με τον Μαυροκεφαλίδη είναι ανθρώπινο, μακάρι η μητέρα του να είναι γερή και δυνατή η γυναίκα και να ξεπεράσει τις δυσκολίες, αλλά "αφού δεν έχει κάποιον άλλον εδώ", που είναι και το επιχείρημα του Ρώσου, γιατί ο Λουκάς πήρε μεταγραφή στη Μόσχα και δεν έκατσε Ελλάδα και στον Ολυμπιακό που του έδινε ένα πολύ καλό συμβόλαιο????? Λέω εγώ τώρα.

Είπαμε η ΕΟΚ είναι ότι είναι, και ο Βασιλακόπουλος ακόμα χειρότερος, αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας.
Zoys
Οι παίκτες που αρνήθηκαν λόγω υπαρκτών προβλημάτων που όπως και να ΄χει αποτελούσαν βάσιμη δικαιολογία (Λουκάς, Σόφο) θα φάνε την τιμωρία ενώ άλλοι που απλά δεν θέλουν να σπαταλούν ενέργεια πέραν του συλλόγου τους την έβγαλαν λάδι.

Άλλο ένα μπράβο στον πατερούλη... shot.gif
Vas
H EΡΤ1 θα δείξει τους αγώνες της Εθνικής στην Κύπρο. bball.gif

baskethood
QUOTE (Vas @ Aug 4 2011, 18:10 ) *
H EΡΤ1 θα δείξει τους αγώνες της Εθνικής στην Κύπρο. bball.gif

Αυτη ειναι μια πολυ ευχαριστη ειδηση,επιτελους θα επιστρεψουμε στη δραση μετα απο πολυ καιρο smile.gif
T.W.Is.M.
Με το που ξεκινησαν οι απωλειες αρχισα να υπολογιζω τι ομαδα θα κατεβαζαν οι αποντες και οσοι δεν κληθηκαν.
Εχουμε λοιπον:
Διαμαντιδης
Παπαλουκας
Σπανουλης
Βασιλοπουλος(στο υποθετικο σεναριο που ειναι υγιης)
Πριντεζης
Τσαρτσαρης
Μαυροκεφαλιδης
Σχορτσανιτης
Δεν εχω καταλαβει καλα τι γινεται με τον Περπερογλου και αν παιζει ή οχι. Και χωρις αυτον ομως εχουμε 8. Βαλτε και αλλους 4, οποιους θελετε. Φτιαχνουμε καλυτερη ομαδα απ αυτη που θα παει ή οχι?
morrison
QUOTE(T.W.Is.M. @ Aug 4 2011, 19:25 ) *
Με το που ξεκινησαν οι απωλειες αρχισα να υπολογιζω τι ομαδα θα κατεβαζαν οι αποντες και οσοι δεν κληθηκαν.
Εχουμε λοιπον:
Διαμαντιδης
Παπαλουκας
Σπανουλης
Βασιλοπουλος(στο υποθετικο σεναριο που ειναι υγιης)
Πριντεζης
Τσαρτσαρης
Μαυροκεφαλιδης
Σχορτσανιτης
Δεν εχω καταλαβει καλα τι γινεται με τον Περπερογλου και αν παιζει ή οχι. Και χωρις αυτον ομως εχουμε 8. Βαλτε και αλλους 4, οποιους θελετε. Φτιαχνουμε καλυτερη ομαδα απ αυτη που θα παει ή οχι?


Mπορουμε να προσθεσουμε τους κομενους απο την τελικη 12αδα που θα παει Λιθουανια δηλαδη για παραδειγμα Ξανθοπουλο,Μπραμο/Μπιδη,Μαυροειδη,τον Περπερογλου που δεν παιζει συν καποιους απο τους Παππα,Καλαμποκη,Πελεκανο,Γλυνιαδακη που δεν κληθηκαν.

Μονο στην Dream Team και στην Εθνικη Ελλαδος η δευτερη ομαδα κερδιζει ανετα την πρωτη... icon_drunk.gif
petrovic
QUOTE(mephisto22 @ Aug 4 2011, 07:52 ) *
Επισης,να προσθεσω,οτι αν εφαρμοσουμε με συνεπεια τη λογικη του Μαγουλα,θα πρεπει να απαξιωσουμε και τον Γκαλη,ο οποιος δεν δοκιμασε να παει στο ΝΒΑ και να προσπαθησει να γινει ισος μεταξυ πρωτων παιζοντας εναντιον του Τζορνταν και αλλων αστερων-οπως εκαναν πχ ο Πετροβιτς και ο Σαμπονις-παρα προτιμησε τη σιγουρη διακριση στο πολυ χαμηλοτερου επιπεδου ευρωπαικο μπασκετ.Με τη λογικη του Μαγουλα ο Γκαλης φοβηθηκε κι αυτος τον βαθμο δυσκολιας.


απολύτως καμία σχέση.

1) ο Γκάλης δεν έλαβε ποτε, από όσο ξέρω, πρόταση για ΝΒΑ.

2) Ο Μαγουλας αναφέρθηκε στην άρνηση να πάιξουν στο διεθνες τουρνουά Ευρωμπάσκετ, που έβγαλες ξαφνικά τις αναφορες για ΝΒΑ; Σε διεθνη τουρνουα ο Γκάλης ήταν πάντα ΕΚΕΙ, δεν φοβήθηκε ποτέ. τι να φοβηθεί εξάλλου; ο μεγαλύτερος σκόρερ όλων των εποχών του ευρωπαικού μπάσκετ είναι ο ανθρωπος.
Kanzler
Τωρα εχασε και τον Σχορτσανιτη η ομαδα. Τεραστια απωλεια ο Σχορτσανιτης, τωρα η ομαδα χανει ακομα εναν πολυ σημαντικο παιχτη που θα μπορουσε να βοηθησει στο σκοραρισμα (και να ανοιγει χωρους για τους συμπαιχτες). Για να δουμε, πως θα βαζει καλαθια η ομαδα στο Ευρωμπασκετ με τους δυνατους αντιπαλους (με τους Διαμαντιδη, Παπαλουκα, Σπανουλη, Σχορτσανιτη μαζι, και με τους Βασιλειαδη, Μπουρουση, Φωτση μονον με την Ισπανια μπορει να ειχε δυσκολιες η ομαδα). Μεγαλο προβλημα.

Ειχα γραψει παλιοτερα οτι θα προτιμουσα τον Πατρικιο Καλαθη ως τριαρι πισω απο τον Περπερογλου, και οτι θα τον προτιμουσα και απο τον Καιμακογλου. Στην αρχη δεν τον ειχε καλεσει ο Ζουρος και το θεωρουσα λαθος. Διοτι πιστευα οτι αξιζε μια ευκαιρια ο Π. Καλαθης μετα απο την καλη χρονια που ειχε. Ειναι καλα που τον τεσταρει ο Ζουρους, ετσι θα ξερουμε ποσο αξιζει σε αυτο το επιπεδο. Εινει γρηγορος και εχει καλη τριμπλα. Το μεγαλυτερο προβλημα του ειναι ομως η αμυνα, γνωστο. Για αυτο θα προτιμουσα τον Καιμακογλου. Στις προηγουμενες διοργανωσεις δεν εδειξε κατι το ιδιαιτερο ο Καιμακογλου, το ειχα γραψει, αλλα πιστευω τωρα, με περισσοτερη εμπειρια, θα κανει το καλυτερο του τουρνουα. Τωρα που δυστυχως δεν θα παιξει ο Σχορτανιτης θα τον επερνα μαζι τον Π. Καλαθη. Εκτος και εαν δειξει κατι καλυτερο ο Παπανικολαου. Εαν επαιζε ο Σχορτσανιτης βεβαια θα τον ειχα στην δωδεκαδα τον Σχορτσανιτη, και θα προτιμουσα τον Καιμακογλου αντι του Πατρικιο. Και θα επερνα και μαζι τον Μπραμο. Το γραφω τωρα, πριν δουμε το πρωτο φιλικο παιχνιδι της Εθνικης. Πιστευω ο Μπραμος θα βοηθησει περισσοτερο απο τον Π. Καλαθη. Θα τον επερνα μαζι στο Ευρωμπασκετ. Εαν παιξει καλα, σε εναν δυσκολο αγωνα στο Ευωρμπασκετ, νομιζω 5 εως 7 ποντους μπορει να τους βαλει. Εχει καλο σουτ και νομιζω μπορει να βοηθησει σε δυο θεσεις, και στην αμυνα. Θα επερνα μαζι και τον Χαραλαμπιδη. Εκτος απο τον Βασιλειαδη και Ζηση χρειζονται ακομα δυο κοντοι που να μπορουν να σκοραρουν απο εξω (Μπραμος, Χαραλαμπιδης). Ειναι και γρηγορος ο Χαραλαμπιδης. Στην θεση ενα Καλαθη και Σλουκα, με περισσοτερο Ζηση αντι Σλουκα πισω απο Καλθη. Αλλα τωρα με τον τραυματισμο του Καλαθη εγιναν μπερδεμενα τα πραγματα σε αυτη τη θεση. Απο τον Σλουκα μεγαλα πραγματα δεν μπορει κανενας να περιμενει, αλλα νομιζω θα παιξει σχετικα καλα για την ηλικια του στο Ευρωμπασκετ. Ο Μπουρουσης να παιζει οχι μονον στην θεση πεντε, αλλα και ως τεσσαρι. Ο Φωτσης οχι μονον στην θεση τεσσερα, σε ψηλο σχημα και ως τριαρι (και ο Βασιλειαδης ως δυαρι, σε χαμηλο σχημα ο Βασιλειαδης ως τριαρι). Τριμπλα καλη δεν εχει ο Φωτσης, αλλα ποση καλυτερη ειχε ο Πριντεζης οταν επαιζε στην θεση τρια, η εχει ο Καιμακογλου?

Καλαθης
Σλουκας
Ζησης
Χαραλαμπιδης
Βασιλειαδης
Μπραμος
Π. Καλαθης / Παπανικολαου
Καιμακογλου
Φωτσης
Μπουρουσης
Κουφος
Βουγιουκας


@ A.CAB

Στο τελευταιο μου post εδω (σελιδα 176, post # 2635) σου ειχα γραψει να σεκφτεις καλα τι θα γραψεις ως απαντηση στα επιχειρηματα που εγραψα. Σου ειχα γραψει να γραψεις καλυτερα επιχειρηματα. Σκεφτηκες πολυ, και εγραψες μετα μια απαντηση τα ξημερωματα στις 03:40, αλλα παλι φουσκες εγραψες. Επανελαβες τις ιδιες σου φουσκες, που ειχαν σκασει μετα απο αυτα που σου ειχα γραψει ως απαντηση. Ουτε ενα αντιεπιχειρημα απο σενα, μονον αστηρικτες κατηγοριες και λαθος συγκρισεις οπως πριν. Μαθε τουλαχιστον να κανεις σωστα quoting, γραφε τις απαντησεις σου ετσι ωστε να μην εμφανιζονται ετσι σαν να ανηκουν στο κειμενο που εγραψα με το δικο μου nickname (το post σου στην σελιδα 176, # 2640). Μπορει καποιος που δεν διαβασε ολα τα post, η που δεν διαβασει προσεκτικα, στα γρηγορα, να νομισει οτι αυτο που εγραψες εσυ ενδιαμεσα στα γραφομενα μου το εγραψα εγω (παρακαλω, εαν γινεται, να διορθωσει τον τροπο του quoting ενας moderator).
A.CAB
QUOTE(Kanzler @ Aug 4 2011, 21:38 ) *
@ A.CAB

Στο τελευταιο μου post εδω (σελιδα 176, post # 2635) σου ειχα γραψει να σεκφτεις καλα τι θα γραψεις ως απαντηση στα επιχειρηματα που εγραψα. Σου ειχα γραψει να γραψεις καλυτερα επιχειρηματα. Σκεφτηκες πολυ, και εγραψες μετα μια απαντηση τα ξημερωματα στις 03:40, αλλα παλι φουσκες εγραψες. Επανελαβες τις ιδιες σου φουσκες, που ειχαν σκασει μετα απο αυτα που σου ειχα γραψει ως απαντηση. Ουτε ενα αντιεπιχειρημα απο σενα, μονον αστηρικτες κατηγοριες και λαθος συγκρισεις οπως πριν. Μαθε τουλαχιστον να κανεις σωστα quoting, γραφε τις απαντησεις σου ετσι ωστε να μην εμφανιζονται ετσι σαν να ανηκουν στο κειμενο που εγραψα με το δικο μου nickname (το post σου στην σελιδα 176, # 2640). Μπορει καποιος που δεν διαβασε ολα τα post, η που δεν διαβασει προσεκτικα, στα γρηγορα, να νομισει οτι αυτο που εγραψες εσυ ενδιαμεσα στα γραφομενα μου το εγραψα εγω (παρακαλω, εαν γινεται, να διορθωσει τον τροπο του quoting ενας moderator).


Εκλαμβάνω την απλοική σου απάντηση ως έλλειψη οποιουδήποτε επιχειρήματος. Καταλαβαίνω την έλλειψη σοβαρών απαντήσεων και ελπίζω σε καλύτερες μέρες για σένα.
Τέλος θα σου πρότινα να αφήσεις τις υποδείξεις για άλλους ή να τις κάνεις σε κάποιους που τους νοιάζει και να καλυτερέψεις τα επιχειρήματά σου. Αν δεν κατάλαβες τι έγραψά φταίει η απουσία σου από εδώ σε μας τους κάτω ή απλά πρέπει να το ξαναπροσπαθήσεις.
morfi
Kanzler και A.CAB τα ποστ σας είναι στα όρια του warn. Σας παρακαλώ να συνομιλείται σε πιο ύπιους (έτσι γράφεται; biggrin.gif) τόνους.
PanosIlio
QUOTE(morfi @ Aug 5 2011, 02:57 ) *
Kanzler και A.CAB τα ποστ σας είναι στα όρια του warn. Σας παρακαλώ να συνομιλείται σε πιο ύπιους (έτσι γράφεται; biggrin.gif) τόνους.


αχμμμμ ήπιος smiley.gif

Επίσης είναι ευχάριστο που θα δείξει το τουρνουά της Κύπρου η ΕΤ-1, να δούμε και λίγο τη νέα Εθνική.
Weekendman
QUOTE(PanosIlio @ Aug 5 2011, 09:37 ) *
αχμμμμ ήπιος smiley.gif

Επίσης είναι ευχάριστο που θα δείξει το τουρνουά της Κύπρου η ΕΤ-1, να δούμε και λίγο τη νέα Εθνική.

Και αν μπορούμε ας μην ρίξουμε 20αρες-30αρες απο τώρα(όπως π.χ στο περσινό τουρνούα της Κύπρου) ,ας φορμαριστούμε λίγο πιο αργότερα εκεί κάπου στο Ευρωμπάσκετ...

τώρα το πόσο μπορεί και σε ποιούς να ρίξει εικοσάρες η Εθνική μας είναι άλλο θέμα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.