Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
zorba
QUOTE(thalys @ May 29 2013, 18:14 ) *
Ο Πατ ως 4ρι είναι πίσω από Πρίντεζη, Φώτση, Καϊμακόγλου, Μαυροκεφαλίδη. Ως τριάρι είναι πίσω από Παπανικολάου, Μπράμο, Περπέρογλου, Γιάνκοβιτς. Δεν υπάρχει θέση γι'αυτόν, όπως δεν υπάρχει για τον Σάκοτα νομίζω. Κι ο Σάκοτα τουλάχιστον έχει κοντά 50% στα τρίποντα.

Το ρόστερ της Εθνικής έχει βάθος που δεν θυμάμαι ξανά.

Δεν συμφωνώ... Ο Πατ έχει χαρακτηριστικά που μπορούν να δώσουν στην εθνική μας περισσότερη ευελιξία.
Στο 1-1 είναι καλύτερος από όλους όσους ανέφερες, ενώ έχει και καλό σουτ από μέση απόσταση καθώς και πολύ καλό step back shot, που θυμίζει λίγο Γκαλινάρι... Ισως το μοναδικό του ελάττωμα είναι ότι, όπως κι ο Βασιλειάδης, πρέπει να παίρνει πολλές προσπάθειες, πράγμα δύσκολο για παίκτη εθνικής που δεν λέγεται Σπανούλης...
AKRG
Με τέτοια υπεροπλία που έχουμε στο 3 και στο 4 δεν νομίζω ότι τίθεται καν θέμα Πατ Καλάθη ή Σάκοτα , τουλάχιστον όχι φέτος ...
mr. berzelius
QUOTE (aegeansheed @ May 29 2013, 19:13 ) *
Χειρότερο το εμετικό άρθρο του Ασπρούλια που βγαίνει στα related.


Γιατί το λες αυτό φίλε μου; Εγώ το βρήκα πολύ σωστό.
Vas
O Πατ κάνει απίστευτο πρωτάθλημα στο Ισραήλ. (http://basketball.eurobasket.com/player/Pat_Calathes/Maccabi_Bazan_Haifa/137090 )

Και αν εξαιρέσουμε ΟΣΦΠ-ΠΑΟ, το επίπεδο του πρωταθλήματος του Ισραήλ είναι πλέον πάνω-κάτω σαν την Α1!

Άρα ένας παίκτης με μ.ο. πόντων 16,6 και ριμπ. 9,4 πιστεύω ότι τουλάχιστον δικαιούται μια θέση στην προεπιλογή!

ΥΓ. Όσο ο Μπράμος έπαιζε στο Περιστέρι και στην Ισπανία τον είχαμε του πεταματού. Τώρα, μόνο και μόνο επειδή πήγε στον ΠΑΟ τον θεωρούμε δεδομένο στην 12αδα?!?!


jimmythefirst
QUOTE (Vas @ May 30 2013, 11:42 ) *
O Πατ κάνει απίστευτο πρωτάθλημα στο Ισραήλ. (http://basketball.eurobasket.com/player/Pat_Calathes/Maccabi_Bazan_Haifa/137090 )

Και αν εξαιρέσουμε ΟΣΦΠ-ΠΑΟ, το επίπεδο του πρωταθλήματος του Ισραήλ είναι πλέον πάνω-κάτω σαν την Α1!

Άρα ένας παίκτης με μ.ο. πόντων 16,6 και ριμπ. 9,4 πιστεύω ότι τουλάχιστον δικαιούται μια θέση στην προεπιλογή!

ΥΓ. Όσο ο Μπράμος έπαιζε στο Περιστέρι και στην Ισπανία τον είχαμε του πεταματού. Τώρα, μόνο και μόνο επειδή πήγε στον ΠΑΟ τον θεωρούμε δεδομένο στην 12αδα?!?!



τι εννοεις μονο και μονο επειδη παιζει στον Παναθηναικο ...οι εμφανισεις του ειναι πολυ καλες εχει πολυ καλο σουτ και στην αμυνα 1 με εναν μπορει να προσφερει οπως και στα ριμπαουντ.Δλδ τι πρεπει να πουμε για τον Περπερογλου που με ακριβως ενα ματς φετος εγινε βασικο μελος ?
Zephyr
QUOTE(Vas @ May 30 2013, 11:42 ) *
ΥΓ. Όσο ο Μπράμος έπαιζε στο Περιστέρι και στην Ισπανία τον είχαμε του πεταματού. Τώρα, μόνο και μόνο επειδή πήγε στον ΠΑΟ τον θεωρούμε δεδομένο στην 12αδα?!?!


Στο Περιστέρι όντως του πεταματού τον είχαν όλοι, όταν όμως έκανε καλές εμφανίσεις στην Ισπανία αναδείχθηκε και έτσι μπόρεσε να πάρει μεταγραφή στον ΠΑΟ.
Άρα το να λες ότι κλείνει θέση στην 12αδα μόνο κ μόνο επειδή παίζει στον ΠΑΟ, είναι υπερβολικό. Έκανε πολύ καλή χρονιά φέτος ο Μάικ και για μένα αξίζει θέση σίγουρα στην 15αδα, ενδεχομένως και στην 12αδα, ανάλογα με το πόσα γκαρντ ή πόσα φόργουορντ αποφασίσει ότι θέλει ο Τρινκιέρι.

ΥΓ. Οι φετινοί τελικοί πρωταθλήματος θα κρίνουν πολλά. Η απόδοση Μπράμου και Περπέρογλου στους αγώνες αυτούς θα πείσει σε μεγάλο βαθμό τον Τρινκιέρι για το ποιος από τους δυο θα βρεθεί στην 12αδα. Το καλοκαίρι βέβαια θα μετρήσει και η φυσική κατάσταση στην οποία θα βρίσκονται, οπότε είναι ψιλονωρίς για προβλέψεις.
aegeansheed
O Μπράμος δικαιούται να κληθεί, όπως και για πολλούς (μεταξύ των οποίων κι εγώ) να έχει πολλές πιθανότητες να επιλεχθεί. Τα χαρακτηριστικά του στυλ που έχει είναι απαραίτητα για ομάδα που θέλει να πρωταγωνιστήσει, ο ίδιος δείχνει φέτος περισσότερο βελτιωμένος (στην ομάδα του έστω) από την εικόνα που είχε δείξει αρχικά ο "τρακαρισμένος" rooky γαλάζιος Μπράμος στις πρώτες του συμμετοχές. Αν μπορεί να φέρει την ίδια αυτοπεποίθηση που έδειξε φέτος μαζί του και στην Εθνική, θα μπορέσει να δώσει advantage στον προπονητή μας σε 2-3 σημαντικά πράγματα του Παιχνιδιού. Αυτομάτως κάτι τέτοιο τον κάνει αρκετά υπολογίσιμο στην προεπιλογή.
Είναι ένας τελείως διαφορετικός παίκτης από τον Περπέρογλου (o οποίος έχει εξίσου δυνατά στοιχεία σε all-euro επίπεδο σε άλλα κομμάτια του Παιχνιδιού), αλλά όλα εξαρτώνται από τις ιδέες του Τρινκιέρι. Μακάρι να είχαμε 16άδα, δυστυχώς όμως θα πρέπει να περιοριστούμε σε 12 θέσεις και να γίνει η χρυσή τομή με ισορροπία περιφερειακών-ψηλών. Ο Μπράμος έχει ένα πλεονέκτημα στην επιλογή παραπάνω κατά τη γνώμη μου, επειδή είναι καθαρός περιφερειακός, μπορεί να συνεισφέρει και αμυντικά και επιθετικά στην περιφέρεια περισσότερο από τα υπόλοιπα τριάρια μας, άσχετα που του λείπει η ντρίμπλα.

Για τον Π.Καλάθη δεν έχω άποψη, αλλά καλό είναι να ζυγίζονται οι περιπτώσεις παικτών που κάνουν καλές χρονιές στο εξωτερικό και χρειάζονται ή μπορούν να χρειαστούν στο μέλλον. Όπως είχε δοκιμαστεί και ο Βασιλειάδης (άσχετα αν δεν έπιασε imo), κάλιστα μπορεί να δοκιμαστεί και ο Πατ και ο Ντούσαν, εφόσον το θέλουν και οι ίδιοι και θέλει να τους έχει stand by ο οργανισμός "Ομοσπονδία" (χαχαχαχα!!!) Δεν είναι εύκολο να πείσεις κάποιον να κάνει προετοιμασία, ενώ κατά βάθος γνωρίζει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κοπεί.
tReason
Ειναι αυτο που λεμε παρτον ενα και χτυπα τον αλλον Κανενας απο τους μπραμος περπερογλου δεν ειναι πολυ καλος παικτης και εχουν θεση οριακα ως 12ος παικτης στη ομαδα.Αλλα θα το αναλυσω μετα το τελος της σαιζον...
kseplenhs
Έχουμε 4 τριάρια και άλλα 4 τεσσάρια(που οι 2-3/8 που θα κοπούν θα γίνει αντικείμενο συζήτησης και αμφισβήτησης όποιοι και να είναι) και μου λέτε για τον πατ τον καλάθη και τον ντούσαν τον σάκοτα?Ε τότε να πάρει και τον κόματο το νέστωρα
Giannis83
Πριν λίγο μίλησε στην ΕΡΑ ΣΠΟΡ ο βοηθός του Τρινκιέρι, Δημήτρης Παπανικολάου. Τα έχωσε στον Κουφό και ακόμα περισσότερο στον manager του. Είπε ότι ο παίχτης έχει τελειώσει τουλάχιστον για φέτος από την Εθνική ακόμα κι αν αλλάξει γνώμη και προειδοποίησε όλους τους παίχτες ότι η Εθνική δεν είναι καφενείο να μπαινοβγαίνουν όποτε θέλουν κάνοντας διαλείματα τα καλοκαίρια, και μετά να παρακαλάνε να παίζουν όταν πέφτει το κασέ τους. Είπε επίσης πως αν υπάρχει άλλος παίχτης που δεν θέλει να παίξει, να πάρει αμέσως τηλέφωνο τον Τρινκιέρι και να μη βάζουν τους manager να στέλνουν fax στην ομοσπονδία. Η Εθνική είναι θέμα επιθυμίας, δεν θα παρακαλέσουμε ποτέ κανένα παίχτη και θα προτιμήσουμε να πάρουμε έναν μετριότερο παίχτη που θέλει να παίξει, παρά έναν "star" που δεν έρχεται από μόνος του. Ήταν χείμαρρος όπως τον άκουσα...
Τέλος, έφερε σαν παράδειγμα τον Μάντζαρη, που του ζήτησε να μεσολαβήσει στον Τρινκιέρι για να τον καλέσει φέτος στην Εθνική παρά τον τραυματισμό του, γιατί θέλει πολύ να παίξει.
kseplenhs
Σίγουρα ως βοηθός του τρινκιέρι μίλησε ο παπανικολάου ή απλά εκφώνησε το (ανεπίσημο)ανακοινωθέν της ομοσπονδίας?

Γιατί να λέει ο ιταλός για μπες-βγες σε καφενεία και για πεσμένα κασέ,δεν μου βγαίνει σαν εικόνα ρε παιδί μου.Δλδ να του ανακοινώνει ο παπανικολάου πως δεν έρχεται ο κουφός και ο τρινκιέρι να αντιδρά κάπως έτσι:
https://www.youtube.com/watch?v=9xUS30-RFf0
Giannis83
Ως βοηθός και ως ο άνθρωπος που πήγε στο Ντένβερ για να μιλήσει με τον Κουφό συστήθηκε... rolleyes.gif

Ανέβηκαν και στα sites οι δηλώσεις.. http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...-einai-kafeneio
ssoulliss
Κοίτα να δεις που και ο Κουφός "εγινε" παλιόπαιδο...

Αναμενουμε τιμωρία δηλαδή; Όπως ο Μαυροκεφαλίδης!

Δηλαδή ο Δημητράκης άρχισε τις απειλές;

Αντι να έχουν έναν ένθρωπο να τους εμπνεύσει, τους απειλούν κιόλας;

Ή μήπως κολλάμε και στα λεφτά(ασφάλιση πάιχτη, διαμονή οικογένειας,κλπ) και βάζουμε μπρος την επιθυμία των παιχτών και των μάνατζερ;
Reggie Miller 31
Όσον αφορά γενικά το πνεύμα των δηλώσεων του Παπανικολάου, συμφωνώ εν μέρη! Ναι μεν η Εθνική δεν είναι καφενείο, αλλά επιτέλους οι ομοσπονδίες πρέπει να καταλάβουν ότι οι παίκτες δεν είναι μηχανές! Άλλωστε γενικότερα το φαινόμενο των απουσιών απο τα ευρωμπάσκετ δεν είναι φετινό! Απο το 2007 και μετά οι εθνικές ομάδες εμφανίζονται όλο και πιο αποδυναμωμένες (με αποκορύφωμα το ευρωμπάσκετ του 2009).

Τώρα όσον αφορά τον Κουφό το παιδί αμερικανάκι είναι. Στα High-Schools έμεθε μπάσκετ και στο ΝΒΑ έχει αναδείξει το ταλέντο του! Δεν χρωστάει σε κανέναν εδώ! και χάρη μας κάνει όσες φορές έχει έρθει στην Εθνική... Αν την ΕΟΚ την ενοχλεί γιατί ο παίκτης είναι επαγγελματίας και επικοινωνεί μέσω του μανατζέρ του ας μην τον υπολογίζει καν! Έτσι λειτουργούν εκεί στο Αμέρικα οι επαγγελματίες! Δεν είναι ούτε παίκτης της ΕΣΚΑ για να τηλεφωνεί προσωπικά στον προπονητή του, ούτε ιδιαίτερα δεμένος με κάτι στην Ελλάδα! Αν έχουν πρόβλημα με αυτό, ας μην τον ξανακαλέσουν! Να ηρεμίσει και αυτός, να κάνει το πλάνο της για τα καλοκαίρια και η ΕΟΚ!

ΥΓ Με Νικ τελικά τι γίνεται;;;;
spysta
με απροσωπο φαξακι ΔΕΝ απαντας στην ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ φιλε Κουφε.
ναι οκ επαγγελματισμος κτλ .. αλλα ΟΧΙ ετσι στην ΥΨΙΣΤΗ τιμη για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ επαγγελματια αθλητη.

τα λεγαμε




Και δεν συμφωνω 100% για ανθρωπους που δεν ειναι μηχανες .. 24 ετων παληκαρι ειναι ο Κωστακης.
να συζητουσαμε για τους μεγαλους 30αρηδες που παιζουν σερι χειμωνα καλοκαιρι 6-7 χρονια τωρα να το καταλαβω .. αλλα ΟΧΙ για τον Κουφο που φετος εκανε την πρωτη σχτετικα σοβαρη γεματη σεζον.τζιζας δηλαδη !!
Εξαλλου ηταν ξεκαθαρος στις δηλωσεις του ..θελει να κανει ατομικες προπονησεις για να βελτιωθει.με γεια του με χαρα του .. νοου χαρντ φιλινγκς .. ΙΣΩΣ καποια αλλη φορα αναλογως τις περιστασεις τοτε


ΥΓ.ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ εχουμε καμια απαιτηση απο αυτον .. ουτε μας χρωσταει ουτε του χρωσταμε .. αλλα οπως προτιμαει να δουλεψει μονος του το καλοκαιρι και να μην βοηθησει σε σημαντικη Ευρωπαικη διοργανωση (που πραγματικα εχουμε το υλικο να παμε ψηλα) ετσι να μην βγαινει να δηλωνει οτι νιωθει παικτης της Εθνικης για τα επομενα 10χρονια. αυτο ασε να το κρινουν αλλοι φιλε Κωστα
sacarame
QUOTE(spysta @ May 30 2013, 14:08 ) *
με απροσωπο φαξακι ΔΕΝ απαντας στην ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ φιλε Κουφε.
ναι οκ επαγγελματισμος κτλ .. αλλα ΟΧΙ ετσι στην ΥΨΙΣΤΗ τιμη για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ επαγγελματια αθλητη.



Υπερβολές για να μην πω τίποτα χειρότερο...Δεν είναι και σικ... icon_drunk.gif

Ο Κουφός έστειλε επίσημα έγγραφο στην Ομοσπονδία δηλώνοντας τις προθέσεις του. Ορθά έπραξε ως επαγγελματίας αθλητής...

Δηλαδή τι έπρεπε να κάνει; Να πάρει τηλέφωνο τον Τρινκιέρι, ή τον φον Δημητράκη ή ακόμα ακόμα τον πατερούλη και αφού κάνει 30 μετάνοιες και φιλήσει την εικόνα του να πει ότι δεν μπορεί να βοηθήσει φέτος;;;;

Αυτά τα τηλέφωνα και τα σουξουμουξουτου εχουν κάνει την Ομοσπονδία και γενικά την Εθνική (όχι στο επίπεδο παικτών αλλά στο γύρω γύρω της) κλίκα που βασίζεται στα κολλητιλίκια...

Κι επίσης τα λόγια του Παπανικολάου είτε ως βοηθού προπονητή (άλλη μεγάλη κουβέντα αυτή) είτε ως "στόμα" της Ομοσπονδίας είτε οτιδήποτε δεν δείχνει ότι η Εθνική είναι πάνω από όλους. Αν ήταν έτσι, θα λέγαν απλά ότι ο τάδε αθλητής προτίμησε να μην αγωνιστεί φέτος κλπ κλπ...Με ΚΑΤΙΝΙΕΣ μόνο αυτό δεν δείχνεις. Ίσα ίσα αποτυπώνουν την γνωστή ελληνική τακτική όπου ολοι είχαν εναποθέσει ελπίδες στον Κουφό, και τώρα που έριξε χυλόπιτα, βγαίνουν και τον κατακεραυνώνουν....
spysta
QUOTE(sacarame @ May 30 2013, 12:50 ) *
Υπερβολές για να μην πω τίποτα χειρότερο...Δεν είναι και σικ... icon_drunk.gif

Ο Κουφός έστειλε επίσημα έγγραφο στην Ομοσπονδία δηλώνοντας τις προθέσεις του. Ορθά έπραξε ως επαγγελματίας αθλητής...

Δηλαδή τι έπρεπε να κάνει; Να πάρει τηλέφωνο τον Τρινκιέρι, ή τον φον Δημητράκη ή ακόμα ακόμα τον πατερούλη και αφού κάνει 30 μετάνοιες και φιλήσει την εικόνα του να πει ότι δεν μπορεί να βοηθήσει φέτος;;;;

Αυτά τα τηλέφωνα και τα σουξουμουξουτου εχουν κάνει την Ομοσπονδία και γενικά την Εθνική (όχι στο επίπεδο παικτών αλλά στο γύρω γύρω της) κλίκα που βασίζεται στα κολλητιλίκια...

Κι επίσης τα λόγια του Παπανικολάου είτε ως βοηθού προπονητή (άλλη μεγάλη κουβέντα αυτή) είτε ως "στόμα" της Ομοσπονδίας είτε οτιδήποτε δεν δείχνει ότι η Εθνική είναι πάνω από όλους. Αν ήταν έτσι, θα λέγαν απλά ότι ο τάδε αθλητής προτίμησε να μην αγωνιστεί φέτος κλπ κλπ...Με ΚΑΤΙΝΙΕΣ μόνο αυτό δεν δείχνεις. Ίσα ίσα αποτυπώνουν την γνωστή ελληνική τακτική όπου ολοι είχαν εναποθέσει ελπίδες στον Κουφό, και τώρα που έριξε χυλόπιτα, βγαίνουν και τον κατακεραυνώνουν....

εγω ξηγηθηκα .. ολα σεβαστα κι ωραια !!no hard feelings εφοσον ο ιδιος θελει να βελτιωθει ατομικα .. και ΣΙΓΟΥΡΑ γελοιο το να βγαινει και να ριχνει κεραυνους ο Δημητρακης .. και ακομα πιο ΓΕΛΟΙΟ και τραγικο να ειναι κατευθυνση κλασσικου σωληνα αυτα ..

αλλα με ενοχλησε ΠΟΛΥ το να δηλωνει οτι νιωθει παικτης της Εθνικης για τα επομενα 10χρονια ενω μολις εχει ριξει χυλοπιτα ..
κανε την δουλιτσα σου μην πουλας δηλωσεις καταναλωσης και του χρονου ή αργοτερα ελα να δικεδικησεις τη θεση σου ..
(κι αν ΔΕΝ σου δωσουν το δικαιωμα βγες και ρεζιλιασε τους)
j-kidd13
QUOTE(spysta @ May 30 2013, 15:04 ) *
εγω ξηγηθηκα .. ολα σεβαστα κι ωραια !!no hard feelings εφοσον ο ιδιος θελει να βελτιωθει ατομικα .. και ΣΙΓΟΥΡΑ γελοιο το να βγαινει και να ριχνει κεραυνους ο Δημητρακης .. και ακομα πιο ΓΕΛΟΙΟ και τραγικο να ειναι κατευθυνση κλασσικου σωληνα αυτα ..

αλλα με ενοχλησε ΠΟΛΥ το να δηλωνει οτι νιωθει παικτης της Εθνικης για τα επομενα 10χρονια ενω μολις εχει ριξει χυλοπιτα ..
κανε την δουλιτσα σου μην πουλας δηλωσεις καταναλωσης και του χρονου ή αργοτερα ελα να δικεδικησεις τη θεση σου ..
(κι αν ΔΕΝ σου δωσουν το δικαιωμα βγες και ρεζιλιασε τους)


Kαλα κανει και θεωρει τον εαυτο του παικτη της εθνικης για τα επομενα 10 χρονια...
Δεν πηγε φετος,θα παει του χρονου,η στην μεθεπομενη διοργανωση.
Εκτος αν υπαρχει καποιος αγραφος κανονας,οτι αν καποιος δεν ερθει μια φορα σε μια διοργανωση ειναι προδοτης,ριψασπις και διαγραφεται απο την εθνικη.
spysta
QUOTE(j-kidd13 @ May 30 2013, 13:09 ) *
Εκτος αν υπαρχει καποιος αγραφος κανονας,οτι αν καποιος δεν ερθει μια φορα σε μια διοργανωση ειναι προδοτης,ριψασπις και διαγραφεται απο την εθνικη.

προφανως οχι (για εμας)

για σωληνες και τσιφλικια (δυστυχως μαλλον υπαρχει)
sacarame
QUOTE(spysta @ May 30 2013, 15:10 ) *
προφανως οχι (για εμας)



Ναι είναι το γνωστό ελληνικό φαινόμενο όπου για όλες τις υπόλοιπες εθνικές δεν υπάρχει θέμα να λείψουν παίκτες της, αλλά στην δικιά μας είναι εθνοπροδότες...

QUOTE
για σωληνες και τσιφλικια (δυστυχως μαλλον υπαρχει)


Ναι αλλά για ορισμένα (απο)παιδια της Εθνικής..Γιατί για κάποια άλλα...
j-kidd13
Στην εθνικη κατα τη γνωμη μου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να συμμετεχει.
Ναι,και σε μενα δεν χτυπαει καλα παικτες να κλεινουν την πορτα,αλλα εννοουμε το να ερχοντα 1 φορα στις 10 διοργανωσεις,για να πουλησουν εμπορικοτητα η δεν ξερω τι,η το να μην εχουν αγωνιστει ποτε με το εθνοσημο παρα το γεγονος οτι τους εχει γινει προσκληση.
Το να σταματησει ο Διαμαντιδης στα 31 του μετα απο κοντα μια 10ετια συνεχους παρουσιας επειδη νοιωθει κουρασμενος,καλα εκανε και σταματησε.
Το να μην ερθει ο Κουφος ενα καλοκαιρι,για να δουλεψει για την καριερα του στην ομαδα του,καλα κανει και δεν ερχεται.
Οπως καλα θα κανει και ο x και y παικτης που για ειτε θα σταματησει απο την εθνικη πριν τα 35 του,η οποιος σε 1-2 διοργανωσεις δεν θα δωσει το παρων.
Vas
Έχω μια απορία. Γιατί στο ποδόσφαιρο τέτοιων ειδών κρούσματα (παίκτες να μην θέλουν να παίξουν στην εθνική) είναι μηδαμινά?
Είναι η κούραση τους λιγότερη? Είναι επειδή γίνονται κάθε 2 χρόνια διοργανώσεις?

Εγώ έχω την εντύπωση ότι είναι τα λεφτά. Στο ποδόσφαιρο και οι παίκτες αλλά και οι ομάδες (ανταμείβονται) με χρηματικά ποσά για τα παιχνίδια που παίζει ο κάθε διεθνής.

Δυστυχώς είναι πλέον κοινωνικό φαινόμενο όλα να μετριούνται με χρήμα. Χωρίς να είμαι εθνικιστής ( ακριβώς το αντίθετο) ή περήφανος πατριώτης, θεωρώ τιμή για κάποιον να παίζει για την εθνική της χώρας του… Τέτοιες έννοιες πλέον εκλείπουν από την καθημερινότητα μας…
j-kidd13
QUOTE(Vas @ May 30 2013, 16:04 ) *
Έχω μια απορία. Γιατί στο ποδόσφαιρο τέτοιων ειδών κρούσματα (παίκτες να μην θέλουν να παίξουν στην εθνική) είναι μηδαμινά?
Είναι η κούραση τους λιγότερη? Είναι επειδή γίνονται κάθε 2 χρόνια διοργανώσεις?

Εγώ έχω την εντύπωση ότι είναι τα λεφτά. Στο ποδόσφαιρο και οι παίκτες αλλά και οι ομάδες (ανταμείβονται) με χρηματικά ποσά για τα παιχνίδια που παίζει ο κάθε διεθνής.

Δυστυχώς είναι πλέον κοινωνικό φαινόμενο όλα να μετριούνται με χρήμα. Χωρίς να είμαι εθνικιστής ( ακριβώς το αντίθετο) ή περήφανος πατριώτης, θεωρώ τιμή για κάποιον να παίζει για την εθνική της χώρας του… Τέτοιες έννοιες πλέον εκλείπουν από την καθημερινότητα μας…

Καλά είναι και το γεγονος οτι οι διοργανώσεις είναι κάθε 2 χρόνια, αλλά γνώμη μου είναι οτι τέτοια κρούσματα δεν υπαρχουν στο ποδόσφαιρο γιατί οι ποδοσφαιριστές αποσκοπούν σε μεταγραφή μέσω της εθνικής,να γίνουν γνωστοί στην Ευρώπη κλπ.Και μέσω της εθνικής έχουν πολλές ελπίδες.
Reggie Miller 31
QUOTE (Vas @ May 30 2013, 16:04 ) *
Έχω μια απορία. Γιατί στο ποδόσφαιρο τέτοιων ειδών κρούσματα (παίκτες να μην θέλουν να παίξουν στην εθνική) είναι μηδαμινά?
Είναι η κούραση τους λιγότερη? Είναι επειδή γίνονται κάθε 2 χρόνια διοργανώσεις?

Εγώ έχω την εντύπωση ότι είναι τα λεφτά. Στο ποδόσφαιρο και οι παίκτες αλλά και οι ομάδες (ανταμείβονται) με χρηματικά ποσά για τα παιχνίδια που παίζει ο κάθε διεθνής.

Δυστυχώς είναι πλέον κοινωνικό φαινόμενο όλα να μετριούνται με χρήμα. Χωρίς να είμαι εθνικιστής ( ακριβώς το αντίθετο) ή περήφανος πατριώτης, θεωρώ τιμή για κάποιον να παίζει για την εθνική της χώρας του… Τέτοιες έννοιες πλέον εκλείπουν από την καθημερινότητα μας…

Εκτός αυτού που λες και επειδή εκεί οι διοργανώσεις γίνονται κάθε 4 χρόνια (ή αν θες λόγω Euro & Mundial κάθε χρόνο παρά χρόνο). Έχουν δηλαδή ένα καλοκαίρι ξεκούρασης. Επίσης, οι διοργανώσεις γίνονται αμέσως μετά το τέλος τον πρωταθλημάτων (δηλ. Ιούνη), οπότε ο παίκτης έχει χρόνο να ξεκουραστεί το καλοκαίρι και να προλάβει και την προετοιμασία της ομάδας του. Αντίθετα στο μπασκετ, απο το 2002 και μετά οι διοργανώσεις γίνονται Σεπτέμβρη και διαρκούν κανά μήνα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι παίκτες να χάνουν όλο το καλοκαίρι σε προετοιμασίες κλπ, καθώς επίσης και την προετοιμασία της ομάδας τους το φθινόπωρο.

Τέλος, στην μπάλα οι εθνικές διοργανώσεις έχουν μια ιδιαίτερη αίγλη που στο μπάσκετ μόνο οι Ολυμπιακοί αγώνες μπορούν να την φτάσουν (μάντεψε γιατί! Ίσως γιατί δεν γίνονται υπό την αιγίδα της Fiba).

Γενικότερα αν και το μπάσκετ το λατρεύω απο άποψη οργάνωσης (και με εξαίρεση το ΝΒΑ), είναι αιώνες πίσω απο την μπάλα!
qspock
Λοιπον αφηστε τον Κουφο, δεν μας ενδιαφερει. Αυτος που ΚΑΙΕΙ ειναι ο Καλαθης, πολυ περισσοτερο. Γι αυτο εγιναν και οι δηλωσεις του Παπανακικολαου, αν δε το καλαταβατε. Για τον επομενο που δεν θελει να κατεβει χτυπαει η καμπανα... Παντως δεν ειχαμε καπια εξελιξη στο θεμα, ή απαντηση απο πλευρας Νικ. Κατι μου μυριζει ασχημα...
thalys
Κατανοώ τον εκνευρισμό του Παπανικολάου και του οποιουδήποτε άλλου στην ομοσπονδία μίλησε με τον Κουφό μέσα στη χρονιά και είχε την εντύπωση ότι θα κατέβει. Συμφωνώ και με την αρχή ότι η ομάδα δεν είναι καφενείο να μπαινοβγαίνεις όπως κι όποτε θες.

Όμως, κάπου(γαζζέτα; ) διάβασα ένα ρεπορτάζ που έλεγε ότι ο Κουφός είχε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Τρινκιέρι που δεν πήγε πολύ καλά. Κάπου κει θα έπρεπε ν'αρχίσουν να το μυρίζονται το πράμα. Δέχομαι ότι είναι πιο κομψό κι ανθρώπινο να πάρεις τηλέφωνο τον προπονητή να του πεις: "κόουτς φέτος θα κάτσω να δουλέψω ατομικά, μη με υπολογίζεις" από το να στείλεις φαξ, αλλά δεν βλέπω κάτι λάθος με την επιλογή του παίχτη. Στο κάτω κάτω με το φαξ υπάρχει και απόδειξη ότι ενημέρωσες και δεν μπορεί να λέει ο καθένας ό,τι θέλει.

Ο Παπανικολάου λέει ότι για φέτος έκλεισε η πόρτα για τον Κουφό. Δεδομένου ότι ο παίχτης έχει ήδη πει ότι δεν θα έρθει, είναι σα να φας χυλόπιτα και να λες στην άλλη "κι αν με θελήσεις, πια δε σε θέλω γω". Δεν έχει καμμία πρακτική αξία για τη σχέση σου με την συγκεκριμένη αυτή η δήλωση. Έχει όμως για την επόμενη, που μπορεί να ακούει τη στιχομυθία. Εν προκειμένω, όπως λέει ο Σποκ, για τον Νικ χτυπάει η καμπάνα.

Το λάθος του Παπανικολάου είναι ότι αν δεν μεταφερθούν σωστά τα λεγόμενα του στον Κουφό μπορεί να τον ψυχράνει και να μη θέλει να κατέβει του χρόνου.

Το άλλο σημαντικό που ειπωθηκε είναι ότι δεν έχουν πρόβλημα να μην κατέβουν παίχτες με προσωπικά ζητήματα. Για Σόφο, Μαύρο ή και τους δύο είναι το συγχωροχάρτι.

Για τον Πατ τώρα, οκ παιδιά, καλός παίχτης είναι. Δεν τον μάθαμε τώρα όμως. Τον έχουμε δει τόσα χρόνια σε τρεις ομάδες στην Α1. Ξέρουμε τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει. Αν θέλει έναν παίχτη αυτού του στυλ ο Τρινκιέρι, ας τον πάρει. Πολύ αμφιβάλλω όμως. Όπως αμφιβάλλουν και τόσες ομάδες που δεν του έδωσαν συμβόλαιο το καλοκαίρι. Αν πάει στην Μακάμπι κι αν δείξει ότι στέκεται στο επίπεδο αυτό, ας κληθεί. Που μη κλήση στην προετοιμασία δεν συνεπάγεται ότι είναι κακός παίχτης. Έχουμε ίσως και πάνω από 20 παίχτες που θα δικαιολογούσαν την παρουσία τους στο Καρπενήσι. Κάποιοι αναγκαστικά θα μείνουν έξω.
AKRG
QUOTE (qspock @ May 30 2013, 20:06 ) *
Λοιπον αφηστε τον Κουφο, δεν μας ενδιαφερει. Αυτος που ΚΑΙΕΙ ειναι ο Καλαθης, πολυ περισσοτερο. Γι αυτο εγιναν και οι δηλωσεις του Παπανακικολαου, αν δε το καλαταβατε. Για τον επομενο που δεν θελει να κατεβει χτυπαει η καμπανα... Παντως δεν ειχαμε καπια εξελιξη στο θεμα, ή απαντηση απο πλευρας Νικ. Κατι μου μυριζει ασχημα...



Νομίζω οτι έχεις απόλυτο δίκιο , ελπίζω μόνο να μην την "κάνει" και ο Νικ γιατί τότε θα είναι μεγάλο πλήγμα - μεγαλύτερο απο αυτό του Κουφού.
dimit
Πολυ δυσκολη οντως η επιλογη των παικτων της εθνικης.
Μεγαλο παικτη εχει εναν αλλα εχει πολλους μετριους για να επιλεξει
Καπιες σκεψεις
α)Καπιοι φιλοι ποσταραν 12αδες χωρις Μπουρουση. Το θεωρω αστειο,γραφικο και τον ορισμο της εμπαθειας . Ο πιο αναντικαταστατος παικτης της φετινης εθνικης θα ειναι ο Μπουρουσης.( Ελπιζουμε χωρις τσαμπουκαδες, ηλιθια φαουλ κι αψυχολογητα τριποντα)
β) Ομοιος για τον Φωτση . ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟΣ για την εθνικη. Οσο για τις κακες 2 χρονιες με το Μιλανο , εγω θα πω οτι με προπονητη το Σκαριολο και ο Τζορνταν θα εκανε κακη χρονια. Μονο και μονο για την ικανοτητα του στα ριμπαουντ , δε χωραει καν συζητηση για να μεινει εκτος δωδεκαδας
γ)Ο Μαυροκεφαλοιδης εχει κανει ΤΕΡΑΣΤΙΑ χρονια και σε δυο παιχνιδια με την Μπαρτσα ειναι σε τρομακτικη κατασταση . Τον θεωρω δεδομενο. μπορει και στο 4 και στο 5
δ) Καιμακογλου . Δεν υπαρχει μπασκετικος φιλαθλος που να μην λατρευει τον Κωστα . Τον εκτιμω απεριοριστα. Δυστυχως ομως , δεδομενων των συνθηκων , δε χωραει
ε) Πιθανη απουσια Νικ Καλαθη θα ειναι απολυτα καταστροφικη
στ) Η απώλεια του Κουφου δεν ειναι καταστροφικη αλλα οπωσδηποτε ποναει αρκετα.

Θα επαιρνα
Α) 4 γκαρ Σπανουλη, Καλαθη Σλουκα, Ζηση
Β) Τριά small forward Κριάρι-Βασιλειάδη-Περπέρογλου ή Μπράμο
Γ) 2 4αρια Φώτση-Πρίντεζη Στο 4 μπορουν να βοηθήσουν και το κριάρι και ο ο Μαυροκεφαλίδης
Δ) Μπουρουσης-Σοφο-Μαυρικεφαλίδης

Πιστευω οτι η παραπανω συνθεση θα παλεψει για την προκριση στην 8δα .

ΥΣ1 Να υπενθυμίσω ότι την σύνθεση της εθνικής δεν την αποτεόύν οι ΑΠΟΛΥΤΩΣ πιο φορμαρισμενοι παικτες , αλλα αυτοι που θα φτιαξουν την καλυτερη ομαδα.
ΥΣ2 Αδυναμια (και) αυτης της 12αδας τα ριμπαουντ. Μονο οι Μπουρουσης,Φωτσης και το κριαρι ειναι καλοι ριμπαουντερ. Θα πρεπει μονιμως να ειναι στο παρκε τουλαχιστον οι 2 απο τους 3 ή να θυμηθούμε την Πολωνία και να εχουμε και σχήμα με τον Πρίντεζη στο 3
Zephyr
QUOTE(dimit @ May 31 2013, 15:53 ) *
Θα επαιρνα

Γ) 2 4αρια Φώτση-Πρίντεζη Στο 4 μπορουν να βοηθήσουν και το κριάρι και ο ο Μαυροκεφαλίδης
Δ) Μπουρουσης-Σοφο-Μαυρικεφαλίδης


O Σόφο μόνο σαν 3ος σέντερ μπορεί να λογίζεται βάσει του χρόνου που μπορεί να πάρει σε ένα αγώνα. Και φέτος προέρχεται από μέτρια χρονιά. Ακόμη κ αν υποθέσουμε ότι ο Μαυροκεφαλίδης θα παίξει φέτος (εγώ δεν το έχω καθόλου σίγουρο λόγω όσων έχουν προηγηθεί με την περίπτωση του) μιλάμε για ένα σοφτ 4-5αρι που σκοράρει, ριμπάουντ κ άμυνα της προκοπής δεν βλέπουμε από αυτόν.
Το ερώτημα επομένως είναι για αρχή πόσοι θα είναι διαθέσιμοι. Αυτή την στιγμή, πέραν του Κουφού που ήδη χαιρέτισε, ο Καλάθης είναι στον αέρα και ο Μαυροκέφαλος είναι σε "σιωπηρή τιμωρία". Ερωτηματικό επίσης μπαίνει στην φυσική κατάσταση Σόφο και Φώτση, άρα Βουγιούκα και Καιμάκ δεν θα πρέπει να τους ξεγράφουμε. Και βέβαια φτύνουμε κόρφους μην τυχόν και έχουμε τραυματισμούς στους τελικούς...
jimmythefirst
QUOTE (dimit @ May 31 2013, 15:53 ) *
Θα επαιρνα
Α) 4 γκαρ Σπανουλη, Καλαθη Σλουκα, Ζηση
Β) Τριά small forward Κριάρι-Βασιλειάδη-Περπέρογλου ή Μπράμο
Γ) 2 4αρια Φώτση-Πρίντεζη Στο 4 μπορουν να βοηθήσουν και το κριάρι και ο ο Μαυροκεφαλίδης
Δ) Μπουρουσης-Σοφο-Μαυρικεφαλίδης

Πιστευω οτι η παραπανω συνθεση θα παλεψει για την προκριση στην 8δα .

νταξει πονεσε η απωλεια του καιμακ απο την ομαδα σου .Επισης θεωρω οτι ο παππας θ μπορουσε να σταθει αντι του σλουκα φετος καθως η ομαδα εχει στα γκερντ δυο καλους ασσους οργανωτες και αμυντικους και θελει ενα ακομα παικτη που με τρελα θα δωσει λυσεις οταν η αλλοι κολλανε...τετοιο παικτη που θα εχει η γαλλια τον παρκερ τα σκοπιο τον μακ αλεμπ η ισπανια τον γιουλ με τα αψυχολογητα σουτ και τον ρικι για σπλιταρισματα ...
Τελος γιατι ο σοφο και οχι ο βουγιουκας ?
Hakeem
Θα ηθελα

1: Καλαθη, Ζηση

2: Σπανουλη, Σλουκα

3: Παπανικολαου, Γιανκοβιτς

4: Πριντεζη, Φωτση

5: Μπουρουση, Βουγιουκα, Μαυροκεφαλιδη

και η 12η θεση αναμεσα σε Παππα, Βασιλειαδη και Καιμακογλου, αναλογα με την εικονα της ομαδας στα φιλικα και τις αναγκες
qspock
Αν δεν εχουμε αλλες απουσιες, παμε σε αρχικη 20δα.

Λοιπον: Παππας, Γιανκοβιτς, Καββαδας, Πατ Καλαθης να κληθουν για την προετοιμασια αφου ειναι οι ελπιδες του μελλοντος. Αλλα δυσκολα θα ενσωματοθουν αν δεν αποκτησουν εμπειριες ευρωλιγκας και γενικοτερα ανωτερου επιπεδου. Ειναι εμφανες οτι θελουν δουλεια ακομα, ειδικα στην αμυνα και στη νοοτροπια.

Απο κει και περα:

1) Καλαθης* - Σλουκας - Κατσιβελης
2) Σπανουλης - Ζησης - Μπραμος - Βασιλειαδης
3) Παπανικολαου - Καιμακογλου - Περπερογλου
4) Πριντεζης - Φωτσης - Μαυροκεφαλιδης
5) Μπουρουσης - Σχορτσιανιτης - Βουγιουκας

Δεν μπορω να ξεχωρισω 12δα χωρις να μπω σε υποκενικες κρισεις και διχως τη φορμα στην οποια θα παραταχθουν στην προετοιμασια οι παιχτες. Νομιζω ομως πως σιγουροι ειναι οι εξης 10:

Καλαθης - Σλουκας
Σπανουλης - Ζησης
Παπανικολαου - Καιμακογλου
Πριντεζης - Φωτσης
Μπουρουσης - Σχορτσιανιτης

Για τις 2 θεσεις που απομενουν θα παλεψουν ο Μαυροκεφαλιδης με τον Βουγιουκα, ο Μπραμος με τον Περπερογλου και τον Βασιλειαδη και τελευταιο αφηνω τον Κατσιβελη ο οποιος σχετιζεται κυριως με το αστερακι διπλα στον Νικ Καλαθη. Αν αυτος δεν κατεβει, αυτοματα ο Κατσιβελης κρινεται απαραιτητος, αφου θελουμε ενα ποιντ γκαρντ που να παιζει πολυ καλη αμυνα και το παιδι κανει πολυ καλες εμφανισεις. Και εχει και τις εμπειριες της Ευρωλιγκας. Αν προσθεσουμε και τα εκπληκτικα φυσικα του προσοντα για τη θεση του, τα παραπανω τον κανουν φαβορι, αφου δεν υπαρχει αλλος γκαρντ με τις προδιαγραφες του. Αν βεβαιο ο Καλαθης κατεβει, τα πραγματα αλλαζουν.

Με μια ματια λοιπον βλεπουμε πως υπαρχει συνωστισμος στο 3, 4, 5 αλλα και στα τριαροδυαρια. Δηλαδη στα γκαρντ ενδεχομενως να πονεσουμε αν υπαρξουν διαρροες.

Αντε ρε Νικ, καθε χρονο παρων δηλωνεις, πες μας πως ειναι ψεμματα!
dimit
QUOTE(jimmythefirst @ May 31 2013, 20:54 ) *
νταξει πονεσε η απωλεια του καιμακ απο την ομαδα σου .Επισης θεωρω οτι ο παππας θ μπορουσε να σταθει αντι του σλουκα φετος καθως η ομαδα εχει στα γκερντ δυο καλους ασσους οργανωτες και αμυντικους και θελει ενα ακομα παικτη που με τρελα θα δωσει λυσεις οταν η αλλοι κολλανε...τετοιο παικτη που θα εχει η γαλλια τον παρκερ τα σκοπιο τον μακ αλεμπ η ισπανια τον γιουλ με τα αψυχολογητα σουτ και τον ρικι για σπλιταρισματα ...
Τελος γιατι ο σοφο και οχι ο βουγιουκας ?


Φιλε μου τα εχεις λιγο μπερδρμενα στο μυαλο σου
Ο υπερταλαντουχος Παππας εχει 0 παραστασεις απο υψηλου επιπεδου αγωνες. Ο Σλουκας εχει δυο κουπες στις οποιες μαλιστα πρωταγωνιστησε συν 3 καλοκαιρια στην 12αδα της μεγαλης εθνικής. Εξαλου ο Παππας οταν θα ειναι ετοιμος θα αντικαταστησει το Σπανουλη , οχι καπιο κλασικο play maker.
Ο Καιμακογλου δε χωραει στον Ολυμπιακο . Φυσικα και ειναι παναξιος αλλα ειναι σχεδον ιδιος με τον Πριντεζη . Δε χωρανε στην ιδια ομαδα . Στην Εθνικη υπαρχει κι ο ριμπαουντερ Φωτσης και ο διπλοθεσιτης Μαυροκεφαλιδης.
Ο μονος τροπος να χωρεσει φετος ο Καιμακογλου ειναι να παρει τη θεση που διεκδικουν οι Περπερογλου-Μπραμος στο 3 . Αυτο αν θες το συζηταμε.
Ο σοφο ειναι πολυ καλυτερος επιθετικος, εχει πιο γρηγορα ποδια στην αμυνα , και μπορει να σπρωξει περισσοτερο γομαρια τυπου Καουν και Μοζκοφ. Ο Βουγιουκας ειναι απλα λιγοτερο επιρεπης στα φαουλ. Και οι δυο ειναι τραγικοι στα ριμπαουντ

Πραγματικα ,δε θελω ουτε να σκεφτομαι το ενδεχομενο να μην κατεβει ο Nick....
ssoulliss
o κουρούνας στο μπλογκ του επιβεβαιώνει για καλάθη.

http://allstarkourouna.blogspot.gr/2013/05/blog-post_31.html
petrovic
θελω να πω διάφορα πράγματα, θα προσπαθήσω να τα βάλω σε μια σειρά:

1) η γενιά η επόμενη (Καλάθης, Κουφός, Σλούκας, Παπανικολαου, Γιάνκοβιτς κτλ) έχει πράγματι δυνατότητες, αλλά οι Κουφός-Καλάθης δείχνουν ότι δεν έχουν την απαραίτητη τρελα, την πώρωση με την Εθνική. Είναι κρίμα. όπως είχα γράψει και παλιότερα η Ελλάδα ασχολείται ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ σοβαρά με το άθλημα. πριν την έκρηξη με Γκάλη-Γιαννάκη, είχαμε βγάλει ΗΔΗ παιχταράδες σαν Κολοκυθά, Τρόντζο, Αμερικάνο. έχει φτάσει ο καιρός πλεον να δημιουργήσουμε μια πολύ μεγάλη Εθνική, πιο μεγάλη από την Εθνική 1987-1989 και 2005-2008. για να γίνει όμως αυτό οι παίχτες πρέπει να βρεθούνε για καλοκαίρια συνεχόμενα , να κοπιάσουνε. οι Κουφός-Καλάθης δεν το βλέπουν όμως έτσι. είναι κρίμα. πολύ κρίμα.

2) τι να κάνουμε όμως, θα πολεμήσουμε με αυτούς που θέλουν. ελπίζω να μη με διαψεύσουν και αυτοί οικτρά, αλλά οι Σλούκας-Παπανικολάου φαίνονται από τους μικρούς να έχουν την πιο μεγάλη φλόγα, ίσως αυτοί θα είναι η "ψυχή" (όχι απαραίτητα οι καλύτεροι παίχτες) της επόμενης Εθνικής

3) με τους Κουφό-Καλάθη η σωστή αντιμετώπιση είναι νομίζω η εξής: πρόκειται για άτομα με δυνατότητες , άρα η πόρτα της Εθνικής δεν πρέπει ΕΠΟΥΔΕΝΙ να κλείσει για αυτούς. στην Εθνική παίζουν πάντα οι καλύτεροι, μην το ζορίζουμε. αυτό το κρατάμε. κρατάμε επίσης ότι ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΖΙΝΟΜΠΙΛΙ σκίζεται για την Εθνική του μετά από τρία δαχτυλίδια , και με 36 χρόνια στην πλατη. δηλαδή τους κρατάμε μεν σαν παίχτες , αλλά ξέρουμε να ξεχωρίζουμε και τους ΘΕΟΥΣ από τους υπόλοιπους

4) όσον αφορά για φέτος: απορώ γιατί γίνεται συζήτηση για τον φώτση. και 3 πόντους μ.ο. να είχε με την Αρμάνι , ο Φώτσης είναι δεδομένος για την Εθνική. οι σέντερ μας είναι αστείοι ριμπαουντερ και μπλοκέρ. Φώτσης δωδεκαδα χαλαρά

5) όσον αφορά για φέτος: απορώ γιατί γίνεται συζήτηση για τον Καιμάκ.καλός , χρυσός. ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ. το 4 είναι κλειστό για Φώτση-Πρίντεζη, το 3 κλειστό για Παπ-Μπράμο

6) γενικά , το προβλημα και της φετινής Εθνικής αλλά και όλων των Εθνικών από το 1998 και μετά είναι στο 5. 15 χρόνια περάσανε , ούτε ένας ψηλός δεν βγήκε που να δίνει το 20% όσων έδινε ο Φασούλας στην άμυνα. ναρκοπεδιο την έκανε τη ρακετα πλάκα-πλακα ο αράχνης

7) εφόσον κατέβει ο Σπανούλης, στόχος της ομάδας είναι ο τελικός. είμαστε η Εθνική Ελλάδος, ο Σπανούλης είναι στο πικ. δεν μπορεί ο στόχος να είναι κατι λιγότερο από τον τελικό. έλεος.

ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ
SteveNashidis
Kουφός θέλει να δουλέψει ! Γιατί όχι ;; να δουλέψει να γίνει καλύτερος να ανεβάσει το επίπεδο μας .
Καλάθης θέλει να ξεκουραστεί ! Γιατί όχι ; Μηχανή δεν είναι ο άνθρωπος ,οπότε δικαίωμα έχει να ξεκουραστεί.

Ποινές δεν πρέπει να μπαίνουν σε τέτοιες περιπτώσεις (με εξαίρεση την περίπτωση Διαμαντίδη, που έχω διαφορετική άποψη) . Αλλά μήπως πρέπει να αλλάξουμε λίγο το κλίμα μέσα στην ομοσπονδία κύριε Βασιλακόπουλε ;
Τους αθλητές σου , πρέπει να τους προσελκύεις και να τους φτιάχνεις το καλύτερο δυνατό περιβάλλον εργασίας . Αλλά πολύ πιθανό κάποια πράγματα που είναι αυτονόητα για άλλες ομοσπονδίες , στην Ελλάδα δεν υπάρχουν . Και γιαυτό θα υπάρχουν Νοβίτζκιδες και Τζινομπιλιδες που θα μας βουλώνουν το στόμα....
rchos
Για μένα οι περιπτώσεις Κουφού-Καλάθη δεν είναι ίδιες και δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν σαν ίδιες.

Ο Καλάθης έχει χρόνο να ξεκουραστεί.Δεν υπάρχει προολυμπιακό φέτος.Είναι κακή δικαιολογία τόσο νέο παιδί να χρειάζεται 4 μήνες ξεκούραση όταν τόσοι και τόσοι παίζουν χρόνια και χρόνια με τις εθνικές τους.

Η περίπτωση Κουφού είναι διαφορετική.Αυτό το καλοκαίρι είναι το πιο σημαντικό στην καριέρα του και είναι φυσιολογικό να θέλει να προσπαθήσει για το καλύτερο για την καριέρα του όταν η ομάδα του τον πιέζει να κάνει κάτι.Όταν καταφέρει να καθιερωθεί εκεί θα μπορεί να εναντιωθεί στην ομάδα του και να τους πει εγώ γουστάρω να παίζω εθνική ότι και να λέτε.
captain charisma
QUOTE(rchos @ Jun 1 2013, 11:47 ) *
Για μένα οι περιπτώσεις Κουφού-Καλάθη δεν είναι ίδιες και δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν σαν ίδιες.

Ο Καλάθης έχει χρόνο να ξεκουραστεί.Δεν υπάρχει προολυμπιακό φέτος.Είναι κακή δικαιολογία τόσο νέο παιδί να χρειάζεται 4 μήνες ξεκούραση όταν τόσοι και τόσοι παίζουν χρόνια και χρόνια με τις εθνικές τους.

Η περίπτωση Κουφού είναι διαφορετική.Αυτό το καλοκαίρι είναι το πιο σημαντικό στην καριέρα του και είναι φυσιολογικό να θέλει να προσπαθήσει για το καλύτερο για την καριέρα του όταν η ομάδα του τον πιέζει να κάνει κάτι.Όταν καταφέρει να καθιερωθεί εκεί θα μπορεί να εναντιωθεί στην ομάδα του και να τους πει εγώ γουστάρω να παίζω εθνική ότι και να λέτε.

συμφωνω σ αυτα που λες..
απλα μια παρατηρηση για τον κουφο...δυστυχως δεν ειναι ολοι νοβιτκσι και γκασολ που γουσταρουν με τα χιλια να παιξουν εθνικη μετα απο κοπιαστικες σεζον στο νβα..δεν ξερουμε πως θα λειτουργησει ο κουφος οταν παρει ενα μεγαλο συμβολαιο..υπαρχει 2 οψεις του νομισματος και θα το δουμε τα επομενα χρονια...
dimit
Ο Καλάθης είναι αναντικατάστατος σε αυτή την εθνική. Ούτε ο Μάντζρης ούτε ο Παππας ούτε ο Κατσίβεληςμπορουν να τον αντικαταστήσουν
Μακράν πιο οδυνηρή απωλεια απο του Κουφου. Αν επιβεβαιωθει, η εθνική τετέλεσται.
Τωρα φαινεται ποσο καταστροφικη ηταν η συμπεριφορα του αρχιπροδοτη . Ανοιξε τον ασκο του αιολου. Του ευχομαι τα χειροτερα

A.CAB
QUOTE(dimit @ Jun 1 2013, 14:27 ) *
Ο Καλάθης είναι αναντικατάστατος σε αυτή την εθνική. Ούτε ο Μάντζρης ούτε ο Παππας ούτε ο Κατσίβεληςμπορουν να τον αντικαταστήσουν
Μακράν πιο οδυνηρή απωλεια απο του Κουφου. Αν επιβεβαιωθει, η εθνική τετέλεσται.
Τωρα φαινεται ποσο καταστροφικη ηταν η συμπεριφορα του αρχιπροδοτη . Ανοιξε τον ασκο του αιολου. Του ευχομαι τα χειροτερα


Χαχαχα! Είναι ο πόνος σου αβάσταχτος. Με χαροποιεί ιδιαίτερα. Πάντα τέτοια.

Ιδού λοιπόν ο φταίχτης. Ο "αρχιπροδότης" φταίει για την ξεκούραση του Καλάθη και του Κουφού. smiley.gif
Γιατί ο "αρχιπροδότης" το ένα καλοκαίρι ερχότανε και το άλλο καθότανε...
-Δεν ισχύει; Ο πονεμένος έτσι λέει.
Και ορίστε που ο Καλάθης και ο Κουφός αποφάσισαν στα 30 τους να σταματήσουν από την εθνική.
-Δεν είναι ακόμα 30; Δεν έχουν παίξει ούτε 4 χρονιές στη σειρά; Δεν πειράζει ο κλαμμένος θα τα βάλει όλα στο καζάνι για τον αχταρμά.

Keep κλάψινγκ.
Reggie Miller 31
QUOTE (petrovic @ Jun 1 2013, 01:05 ) *
3) με τους Κουφό-Καλάθη η σωστή αντιμετώπιση είναι νομίζω η εξής: πρόκειται για άτομα με δυνατότητες , άρα η πόρτα της Εθνικής δεν πρέπει ΕΠΟΥΔΕΝΙ να κλείσει για αυτούς. στην Εθνική παίζουν πάντα οι καλύτεροι, μην το ζορίζουμε. αυτό το κρατάμε. κρατάμε επίσης ότι ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΖΙΝΟΜΠΙΛΙ σκίζεται για την Εθνική του μετά από τρία δαχτυλίδια , και με 36 χρόνια στην πλατη. δηλαδή τους κρατάμε μεν σαν παίχτες , αλλά ξέρουμε να ξεχωρίζουμε και τους ΘΕΟΥΣ από τους υπόλοιπους.

Δηλαδή πιστεύεις ότι κάποιοι παίκτες (όσο καλοί και να είναι), θα πρέπει να παίζουν στην Εθνική όποτε τους κάνει κέφι και να τρώνε την θέση παικτών που έχουν τρέλα με την ομάδα και χάνουν τα καλοκαίρια τους στα Καρπενήσια;

Σε όλα τα άλλα που λες συμφωνώ!

Όσον αφορά Γκασόλ και Νοβίτσκι, τα παιδιά στην Ισπανία και την Γερμανία γεννήθηκαν, μεγάλωσαν, έπαιξαν μπάσκετ στα πρώτα τους βήματα. Εδώ ο ένας καλά-καλά καλημέρα στα Ελληνικά δεν μπορεί να πει και ο άλλος ζήτημα να έχει περάσει 6 μήνες συνολικά σε όλη του την ζωή στην Ελλάδα...
ssoulliss
Η εθνική το 2004 με την πολιτικοποίηση-υπουργοποίηση του "ξανθού", στράφηκε στο τοτεμ του ελληνικού μπάσκετ. Παναγιώτης Γιαννάκης. Ο "Δρακος" με ό,τι στραβά είχε και έχει, ένωσε τους παίκτες τους ενέπνευσε και απαίτησε να είναι στρατιώτες στην Εθνική. Έκανε και ανανέωση σταδιακά. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι τους Ολυμπιακούς του 2008.

Τώρα για αυτά τα παιδιά εμπνευστής δεν υπάρχει. Στην κορυφή είναι ένας γερασμένος πρόεδρος, πετυχημένος στο παρελθόν, που δεν βλέπει το προφανές. Στην εθνική δεν υπάρχει αυτό το κάτι που υπήρχε το 2004 και μετα.

Έτσι βγάζει τον Παπανικολάου και τον κάθε Παπανικολάου να "γαβγίζει" στα ραδίοφωνα για τους πάικτες που αρνούνται,αλλά και για αυτούς που θα αρνηθούν. Η εθνική σωστά είπε δεν είναι καφενείο και δεν πρέπει να είναι. Όμως λειτουργεί σαν τέτοιο,όταν δεν έχει πλάνο και έχει παιδιά και αποπαίδια.

Όποιοι και να στελεχώσουν την Εθνική φέτος και τα επόμενα χρόνια, αν δεν μπει ένα πλάνο- κατά τη γνώμη μου ανανέωσης- αρχίζοντας από τον Βασιλακόπουλο, εμείς θα τρωγόμαστε στα φόρουμ και στα μπλογκ για το ποιος παίκτης είναι περισσότερο "πατριώτης" και ποιος "προδότης".
petrovic
QUOTE(Reggie Miller 31 @ Jun 1 2013, 12:54 ) *
Δηλαδή πιστεύεις ότι κάποιοι παίκτες (όσο καλοί και να είναι), θα πρέπει να παίζουν στην Εθνική όποτε τους κάνει κέφι και να τρώνε την θέση παικτών που έχουν τρέλα με την ομάδα και χάνουν τα καλοκαίρια τους στα Καρπενήσια;


ναι αυτό πιστεύω. ας υποθέσουμε ότι ο Κουφός δεν κατεβαίνει πχ τα επόμενα τρια καλοκαίρια στην Εθνική και προωθεί η ομάδα αναγκαστικά , πίσω από Σοφο-Μπουρούση , τον Καββαδα. δουλεύει όμως στο ΝΒΑ ο Κουφός και γίνεται παίκτης επιπέδου Ράτζα (τα όνειρα είναι τζάμπα, ας πούμε ότι πράγματι γίνεται επιπέδου Ράτζα)

έρχεται λοιπόν ο Κουφός το καλοκαίρι του 2016 και λεει : "φετος που είναι η Ολυμπιάδα , θέλω να παίξω για την Εθνική".
η γνωμη μου είναι ότι τον βάζεις να παίξει χωρίς να το σκέφτεσαι στιγμή
qspock
QUOTE(petrovic @ Jun 1 2013, 15:36 ) *
ναι αυτό πιστεύω. ας υποθέσουμε ότι ο Κουφός δεν κατεβαίνει πχ τα επόμενα τρια καλοκαίρια στην Εθνική και προωθεί η ομάδα αναγκαστικά , πίσω από Σοφο-Μπουρούση , τον Καββαδα. δουλεύει όμως στο ΝΒΑ ο Κουφός και γίνεται παίκτης επιπέδου Ράτζα (τα όνειρα είναι τζάμπα, ας πούμε ότι πράγματι γίνεται επιπέδου Ράτζα)

έρχεται λοιπόν ο Κουφός το καλοκαίρι του 2016 και λεει : "φετος που είναι η Ολυμπιάδα , θέλω να παίξω για την Εθνική".
η γνωμη μου είναι ότι τον βάζεις να παίξει χωρίς να το σκέφτεσαι στιγμή

Πολλα ΑΝ φιλε μου. Πολλα ΑΝ. Οσον αφορα το αν του Ρατζα, οι παλιοτεροι θυμουνται τι εκανε στην Γιουγκοπλαστικα ο συγκεκριμενος παιχτης οταν σε ηλικια ηταν μικροτερος του Κουφου.

Αρα αυτο το αν απλα ξεχνα το, δεν παιζει ουτε σε ονειρο. Ονειρευσου τον να αποδιδει οσο ο Μπουρουσης στην αμυνα, ή ο Σοφο στην επιθεση. Τα οποια φυσικα παλι απιαστα ονειρα ειναι. Αλλα ο Ρατζα δεν ειναι ουτε να το συζητας, ειναι για γελια η συγκριση.
Ασε που επιασες και τον Ρατζα που θεωρω πως ηταν ο καλυτερος σεντερ μετα τον μεγιστο Σαμπονις. Για μενα καλυτερος του Ντιβατς και ισαξιος του Γκασολ. Πιασε καποιον αλλον, τον Ρεμπρατσα ας πουμε, εμφανως χαμηλοτερου βεληνεκους.

Ασε που το να νομιζεις πως ο Κουφος θα ερθει να παιξει στην εθνικη αν γινει μεγαλος και τρανος στο NBA ειναι μια ψευδαισθηση... Το παιδι ειναι Αμερικανος. Ετσι νιωθει, αυτο ειναι στην ουσια. Αν μπορουσε θα επαιζε με την USA team. Δεν μπορει ομως και αρκειται στην δικη μας. Αυτα μπορει να συμπερανει κανεις απο τη συμπεριφορα του, ειναι αυταποδειχτα.

Οσον αφορα το αν θα ξανακληθουν, ας κληθουν. Ας καλουν τους καλυτερους, οσο αυτοι δεν εχουν θεσει εαυτο εκτος εθνικης, οπως εκανε ο Διαμαντιδης. ΑΛΛΑ. Το μεγαλο αλλα ειναι πως αμα τους κανουν τα χατηρια και τους αφηνουν να ξεκουραστουν, μπορει καποιοι αλλοι να ζηλεψουν. Και να θελουν να ξεκουραστουν κι αυτοι.
Οπως ζηλεψαν πολλοι τον Διαμαντιδη ας πουμε. Εδω ομως ειναι που κολλαει το οτι ο Διαμαντιδης ειπε και ξεκαθαρισε: Δεν ξανακατεβαινω. Οχι πως αυτο ηταν σωστο εκ μερους του, αφου ετσι δεν τιμα την εθνικη μας, αλλα το να κοροιδευε καθε χρονο θα ηταν χειροτερο.

Εγω θα επαναλαβω: Τη μεγαλη ζημια δε θα τη παθει απο τον Κουφο η εθνικη μας. Ηταν ειναι και (ενδεχομενως) θα ειναι μικρο μεγεθος ο συγκεκριμενος παιχτης. Υπολογισιμο, αλλα οχι αναγκαιο οταν οι υπολοιποι ψηλοι ειναι καλα και διαθεσιμοι.

Αλλου θα ειναι το προβλημα...
Reggie Miller 31
QUOTE (petrovic @ Jun 1 2013, 15:36 ) *
ναι αυτό πιστεύω. ας υποθέσουμε ότι ο Κουφός δεν κατεβαίνει πχ τα επόμενα τρια καλοκαίρια στην Εθνική και προωθεί η ομάδα αναγκαστικά , πίσω από Σοφο-Μπουρούση , τον Καββαδα. δουλεύει όμως στο ΝΒΑ ο Κουφός και γίνεται παίκτης επιπέδου Ράτζα (τα όνειρα είναι τζάμπα, ας πούμε ότι πράγματι γίνεται επιπέδου Ράτζα)

έρχεται λοιπόν ο Κουφός το καλοκαίρι του 2016 και λεει : "φετος που είναι η Ολυμπιάδα , θέλω να παίξω για την Εθνική".
η γνωμη μου είναι ότι τον βάζεις να παίξει χωρίς να το σκέφτεσαι στιγμή

Πάντως παίκτες που έρχονται ένα καλοκαίρι, κάνουν μια ξεπέτα και ξαναφεύγουν συνήθως δεν έχουν καθόλου καλή απόδοση (βλ. Οκούρ πχ).

Γενικά προτιμώ να παίζω με Ιαν και να ξέρω ότι θα είναι κάθε καλοκαίρι παρά να παρακαλάω τον Κουφό και τον κάθε Κουφό, ακόμα και αν είναι MVP των Playoffs...

Όπως λέει και ο qspock πιο αντρίκια η δήλωση του ΔΔ ότι αποσύρεται, παρά τα ναι μεν αλλά του Κουφού (τα ίδια έλεγε και πέρσι αν θυμάστε).
Zephyr
Η Εθνική δεν πρέπει να είναι ομάδα της αγγαρείας, πρέπει να θέλει ο άλλος να παίξει, δεν μπορείς να τον επιτάξεις (όπως είναι της μόδας τελευταία). Όπως και μετά τον μέγιστο Γκάλη υπήρξε ζωή (και μάλιστα σε χρόνια που δεν υπήρχε το ταλέντο και η κληρονομιά που υπάρχει σήμερα) έτσι υπάρχει ζωή και μετά τον ΔΔ και τον Παπαλουκά (πόσο μάλλον όταν μιλάμε για Κουφό και Καλάθη tongue.gif ). Αυτοί που προτιμούν την ξεκούραση δικαίωμα τους, αυτοί που προτιμούν την έξτρα κούραση που φέρνει η φανέλα με το εθνόσημο τιμή τους. End of story.

Αυτό που με στενοχωρεί είναι να βλέπω οπαδούς να δικαιολογούν την ξεκούραση των δικών τους παιχτών (επειδή θα τους έχουν φρέσκους στο πρωτάθλημα της ψαροκώσταινας την επόμενη χρονιά) και να κράζουν άλλους παίχτες όταν κάνουν το ίδιο και δεν στηρίζουν την Εθνική. Ο νοών νοείτο.

Εναλλακτικές υπάρχουν, να 'μαστε καλά η χώρα μας βγάζει ταλέντα. Ας μην έρθει λοιπόν ούτε ο Κουφός ούτε ο Καλάθης αν δεν θέλουν. Δεν είναι υποχρεωτικό να θέλουν εξάλλου. Καλύτερα θα παίξει π.χ. ένας Κατσίβελης που θα σκίζεται στο παρκέ παρά ένας Καλάθης που θα κωλοβαράει.

Zoys
QUOTE(qspock @ Jun 1 2013, 14:54 ) *
Ασε που το να νομιζεις πως ο Κουφος θα ερθει να παιξει στην εθνικη αν γινει μεγαλος και τρανος στο NBA ειναι μια ψευδαισθηση... Το παιδι ειναι Αμερικανος. Ετσι νιωθει, αυτο ειναι στην ουσια. Αν μπορουσε θα επαιζε με την USA team. Δεν μπορει ομως και αρκειται στην δικη μας. Αυτα μπορει να συμπερανει κανεις απο τη συμπεριφορα του, ειναι αυταποδειχτα.

Δεν νομίζω ότι το περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγάλωσε ο Κουφός δεν του δημιούργησε αγάπη και δυνατούς δεσμούς με την πατρίδα του. Ούτε ότι λέει ψέματα ενώ γνωρίζει πολύ καλά ότι πάρα πολλοί Έλληνες τον παρακολουθούν, αισθάνονται υπερήφανοι για αυτόν και τον ονειρεύονται να παίξει στην Εθνική. Για να μην βάλουμε στην εξίσωση και τις συμμετοχές του στην Εθνική Εφήβων. Εννοείται ότι νιώθει και Αμερικανός, αλλά η πόρτα του NBA είναι σίγουρα (και ΑΠΟΛΥΤΑ δικαιολογημένα) στην κορυφή των φιλοδοξιών του οπότε υπό αυτήν την έννοια δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς για το πόσο καθοριστική θα είναι η νέα σεζόν για το μέλλον του και την εξέλιξη του ως αξία παίκτη στην άλλη άκρη του Ατλαντικού. Για το κατά πόσο θα διαταρραχθεί η γνώμη του, όχι για την Ελλάδα φυσικά, αλλά για την Ομοσπονδία όταν φτάσουν στα αυτιά του οι απαράδεκτες λαϊκίστικες δηλώσεις του Παπανικολάου δεν μπορώ να είμαι σίγουρος...

QUOTE(qspock @ Jun 1 2013, 14:54 ) *
Οσον αφορα το αν θα ξανακληθουν, ας κληθουν. Ας καλουν τους καλυτερους, οσο αυτοι δεν εχουν θεσει εαυτο εκτος εθνικης, οπως εκανε ο Διαμαντιδης. ΑΛΛΑ. Το μεγαλο αλλα ειναι πως αμα τους κανουν τα χατηρια και τους αφηνουν να ξεκουραστουν, μπορει καποιοι αλλοι να ζηλεψουν. Και να θελουν να ξεκουραστουν κι αυτοι.
Οπως ζηλεψαν πολλοι τον Διαμαντιδη ας πουμε. Εδω ομως ειναι που κολλαει το οτι ο Διαμαντιδης ειπε και ξεκαθαρισε: Δεν ξανακατεβαινω. Οχι πως αυτο ηταν σωστο εκ μερους του, αφου ετσι δεν τιμα την εθνικη μας, αλλα το να κοροιδευε καθε χρονο θα ηταν χειροτερο.

Εγω θα επαναλαβω: Τη μεγαλη ζημια δε θα τη παθει απο τον Κουφο η εθνικη μας. Ηταν ειναι και (ενδεχομενως) θα ειναι μικρο μεγεθος ο συγκεκριμενος παιχτης. Υπολογισιμο, αλλα οχι αναγκαιο οταν οι υπολοιποι ψηλοι ειναι καλα και διαθεσιμοι.

Αλλου θα ειναι το προβλημα...

Δεν είχα καθόλου εικόνα από NBA φέτος, αλλά με τίποτα δεν μπορώ να αποδεχθώ ότι ο Κουφός αποτελεί μικρό μέγεθος για την Εθνική ομάδα. Αντικειμενικά και μαζί με τον Σπανούλη τη στιγμή που μιλάμε αποτελούν τα δύο βαρύτερα χαρτιά που έχει να παρατάξει η ομάδα. Ο καθένας έχει βέβαια την άποψη του, αλλά νομίζω ότι ο "Kosta" έχει ήδη χτίσει μια γερή βάση ώστε στο μέλλον να μην μπορεί καν να συγκρίνεται με Σόφο και Μπουρούση. Για να μην πω και τη στιγμή που μιλάμε δηλαδή...

Νομίζω είναι αστείο να γίνεται ακόμα προσπάθεια δικαιολόγησης του Διαμαντίδη και μάλιστα να συγκρίνεται η περίπτωση του με αυτήν του Κουφού. Ο Διαμαντίδης δεν είχε ποτέ από πάνω του καμία ομάδα και καμία λίγκα τύπου NBA που να δηλώνει κάθε καλοκαίρι αρνητικότητα σε συμμετοχή στα πρωταθλήματα της FIBA ούτε φυσικά και την κόπωση που υφίστανται οι NBAers. Ήταν μια απόφαση που λήφθηκε από τον ίδιο συνειδητά με σκοπό να αφοσιωθεί στον σύλλογο του και να είναι πιο φρέσκος σε Ευρωλίγκα και Α1. Καλώς ή κακώς το να φύγει ενώ ήταν ακόμη 30 (απόλυτα παραγωγικός και για την ακρίβεια στο peak της καριέρας του όπως φάνηκε από την επίδοση του μόλις λίγους μήνες μετά) είναι πολύ πιο άξιο αρνητικής κριτικής από την επιλογή απουσίας του 24χρονου NBAer Κουφού στο κρισιμότερο ίσως σημείο της πορείας του στην Αμερική.

qspock
Αν νομιζεις οτι δικαιολογω τον Διαμαντιδη που σταματησε απο την εθνικη ενω συνεχιζει στον συλλογο του κανεις μεγαλο λαθος και προφανως δεν διαβασες καλα αυτα που εγραψα. Ουτε καν τον Γκαλη δεν ειχα δικαιολογησει και δε του το συγχωρεσα ποτε ως φιλαθλος.

Κανεις δεν δικαιολογειται να απουσιαζει απο την εθνικη ομαδα εκτος αν ειναι τραυματιας ή αν συντρεχει ΣΟΒΑΡΟ οικογενειακο προβλημα. Πανω απο ολα πρεπει να θελεις να παιξεις. Οποιος δεν θελει βρισκει οσες δικαιολογιες θελει.

Ευτυχως, υπαρχουν ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ που ειναι παντα διαθεσιμα. Αυτοι ειναι ΨΥΧΑΡΕΣ. Και διαψευδουν ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ τα περι καλοκαιρινης ξεκουρασης.

Καλο καλοκαιρι και καλα μπανια στους κουρασμενους. Ειναι δικαιωμα τους να μη θελουν να κατεβουν.
Οπως και το χειροκροτημα και η γιουχα ειναι δικαιωμα ΜΑΣ και ολων των ελληνων φιλαθλων.
zorba
QUOTE(qspock @ Jun 1 2013, 17:13 ) *
Κανεις δεν δικαιολογειται να απουσιαζει απο την εθνικη ομαδα εκτος αν ειναι τραυματιας ή αν συντρεχει ΣΟΒΑΡΟ οικογενειακο προβλημα. Πανω απο ολα πρεπει να θελεις να παιξεις. Οποιος δεν θελει βρισκει οσες δικαιολογιες θελει.

Ευτυχως, υπαρχουν ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ που ειναι παντα διαθεσιμα...


+1
gspara
Ο Νικ δεν παιζει στην Ελλαδα και δεν μας εχει πλεον αναγκη....ετσι κιαλλιως δε νομιζω ποτε να ταιριαξε στο στυλ της Εθνικης.
Δεν πειραζει.Μια χαρα ειναι το νεο αιμα σ'αυτη την θεση.Σλουκας.Κατσιβελης,Μαντζαρης,Αντετοκο
υμπο,ακομα και η φετινη αποκαλυψη Απολλωνας Τσοχλας στο μονο που υστερει ειναι οτι δεν επαιξε στο φλοριντα!!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.