Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
RipCity
πιο πριν στη συνέντευξη έχει πει για τον Κατσικάρη ότι δεν τον έβαζε στη Μπιλμπάο, αυτό εννοεί με τις παρούσες συνθήκες, ότι δηλαδή δε φαίνεται να τον πιστεύει ο Κατσικάρης.
Runt
Αν σου πω ποια ειναι, φιλε Gk_23, θα με φανε στο φτερο μ'ενα μονο τηλεφωνημα. [Ειναι παντου και βλεπουν].

Για να μη μου την πεσει και το υπολοιπο λιμανι , διορθωνω το...και Σια, σε: και λοιποι παικτες του Ολυμπιακου, με τους οποιους ο Παππας πιθανον να εχει διενεξεις, κοντρες, και μίσος απεραντο κι αδιαπραγματευτο.

Ας μη θιγομαστε τοσο για λογαριασμο παιδιων που βγαζουν ενα καρο λεφτα παιζοντας μπασκετ.
Ξερουν το αντικειμενο καλυτερα απο εμας, αρα γνωριζουν πολυ καλα οτι η απουσια τους η, η παρουσια τους στην εθνικη ομαδα, μπορει να αλλαξει τα δεδομενα.

Ο Κατσικαρης υποχρεουται να κανει κληση στον Παππα, κι ο Παππας να τη δεχτει. Τα αλλα ολα ειναι να 'χαμε να λεγαμε.
RipCity
τι μίσος να έχει? με μερικούς μαζί μεγάλωσαν και με τους άλλους παίζει να μην έχει γίνει ούτε ένα συμβάν. οι παίκτες μεταξύ τους μια χαρά είναι.
Runt
QUOTE (RipCity @ May 13 2015, 10:49 ) *
τι μίσος να έχει? με μερικούς μαζί μεγάλωσαν και με τους άλλους παίζει να μην έχει γίνει ούτε ένα συμβάν. οι παίκτες μεταξύ τους μια χαρά είναι.


Υπερβαλλω, για να δειξω οτι ακριβως δεν εχουν τιποτα να χωρισουν, βασιζομενος στο τι εγινε στο τελευταιο μεταξυ τους παιχνιδι και στο τι μπορει να γινει στους τελικους.
Και στο παρελθον αλλωστε κοντρες μεταξυ αιωνιων στοιχισαν στην Εθνικη.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως ομολογω το προβλημα (του Παππα) δεν εχει μαλλον να κανει, με τον Ολυμπιακο...
Zephyr
Μακάρι να έχουμε και τους δυο τους Αντετοκούμπους στην προετοιμασία. Καλά ο Γιάνναρος που είναι εκτός συναγωνισμού (ήδη φαντάζομαι alley hoop συνδυασμούς με Σλούκα), πιστεύω ότι και ο Θανάσης θα μπορούσε να βρει χώρο, ανάλογα βέβαια την θέση που θα τον έβαζε να παίξει ο κόουτς και τον αντίστοιχο ανταγωνισμό.

QUOTE(RipCity @ May 13 2015, 10:49 ) *
τι μίσος να έχει? με μερικούς μαζί μεγάλωσαν και με τους άλλους παίζει να μην έχει γίνει ούτε ένα συμβάν. οι παίκτες μεταξύ τους μια χαρά είναι.


H κόντρα μεταξύ παιχτών των δυο ομάδων είχε να κάνει την περίοδο του σκηνικού Τεόντοσιτς - Φώτση και λοιπόν εμπλεκόμενων. Πλέον δεν υφίσταται και θεωρώ ότι τουλάχιστον οι παίχτες δεν έχουν πρόβλημα μεταξύ τους. Να έχει πρόβλημα ο Παππάς με τον Σλούκα και τον Μάντζαρη που μεγάλωσαν μαζί στις μικρές εθνικές? Με τους μεγαλύτερους (Σπαν, Πρίντ) για ποιο λόγο?
Προφανώς τα έχει με τον Κατσικάρη για τους δικούς του λόγους.

ΥΓ. Εθνική βέβαια δεν παίζεις για τον κάθε Κατσικάρη αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Μην πιάσουμε πατρίδες και εθνικιστικά όπως λέει το παλικάρι στην συνέντευξη.... blink.gif Αν βέβαια ήθελε να κάνει κανένα καινούργιο συμβόλαιο μια χαρά θα έτρεχε, εξάλλου παραδέχεται ότι οι μικρές εθνικές του έδωσαν αναγνωρισιμότητα και ένα βήμα για να προχωρήσει την καριέρα του.
Runt
Ως ουδετερος (κοινη γνωμη)κοιταω τα οσα ομορφα γινονται στα μεταξυ τους παιχνιδια και συνυπολογιζοντας το "ταπεραμεντο" του Παππα, πηγαινει το μυαλο μου σε πραγματα που ισως εγιναν. Δεν εδεσα τιποτα κομπο.

Παιρνω λοιπον πισω την αβασιμη θεωρια μου. Και μενω στα οσα συμβαινουν μεταξυ Παππα, Κατσικαρη.

Δεν ειναι θεμα εθνικισμου (μπασκετακι ειναι), ειναι θεμα σεβασμου, απο πλευρας διεθνων παιχτων και προπονητων, σε ολους οσους αγαπουν την εθνικη μπασκετ και σε ολους μενουν απ' εξω για να πας εσυ (που εισαι πραγματι ικανοτερος) στη θεση τους.
Zephyr
QUOTE(Runt @ May 13 2015, 11:49 ) *
Δεν ειναι θεμα εθνικισμου (μπασκετακι ειναι), ειναι θεμα σεβασμου, απο πλευρας διεθνων παιχτων και προπονητων, σε ολους οσους αγαπουν την εθνικη μπασκετ και σε ολους μενουν απ' εξω για να πας εσυ (που εισαι πραγματι ικανοτερος) στη θεση τους.


Εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα εθνικισμού και λοιπών... -ισμών.
Αλοίμονο αν χαρακτηρίζοταν εθνικιστής όποιος θέλει να εκπροσωπεί την πατρίδα του σε διεθνείς διοργανώσεις, τιμόντας τον κόσμο που τον παρακολουθεί και το εθνόσημο που κουβαλάει (και ότι αυτό αντιπροσωπεύει). Δυστυχώς στην Ελλάδα μας αρέσει να κάνουμε την τρίχα τριχιά.
Runt
Ετσι ακριβως. πχ ειναι φοβερο το ποσο προσεκτικοι και ακριβεις πρεπει να ειμαστε στο καθετι που γραφουμε, μια λαθος δυατυπωση, εκτιμηση και την πατησες. ALIEN 2 και χειροτερα ph34r.gif


Air Kef
QUOTE(Runt @ May 13 2015, 10:45 ) *
Ο Κατσικαρης υποχρεουται να κανει κληση στον Παππα, κι ο Παππας να τη δεχτει. Τα αλλα ολα ειναι να 'χαμε να λεγαμε.



Κανείς δεν έχει καμία υποχρέωση.

Οϋτε ο καλύτερος παίκτης της Ελλάδας είναι ο Παππάς, αν δεν τον πιστέυει ο Κατσικάρης για την Εθνική (ακομα και για μη αγωνιστικούς λόγους), ούτε ο Παππάς είναι υποχρεωμένος να πάει αν δεν θέλει να παίξει για τον Κατσικάρη.

Με το ζόρι στην εθνική κανένας, μην τα λέμε κάθε χρόνο.
colonel gomelsky
QUOTE(Zephyr @ May 13 2015, 11:11 ) *
Μακάρι να έχουμε και τους δυο τους Αντετοκούμπους στην προετοιμασία. Καλά ο Γιάνναρος που είναι εκτός συναγωνισμού (ήδη φαντάζομαι alley hoop συνδυασμούς με Σλούκα), πιστεύω ότι και ο Θανάσης θα μπορούσε να βρει χώρο, ανάλογα βέβαια την θέση που θα τον έβαζε να παίξει ο κόουτς και τον αντίστοιχο ανταγωνισμό.


Να λέμε εκ των προτέρων ότι ένας παίκτης που δεν έχει δείξει τίποτα στην ευρωπαΪκή - συλλογική και διεθνή του (με την εθνική) καριέρα είναι ...εκτός συναγωνισμού, το βρίσκω λίγο ανεδαφικό. Το εύχομαι ολόψυχα, αλλά αν θες μια πρόβλεψη, θα περάσει και δεν θα ακουμπήσει -τουλάχιστον φέτος- ο Γιάννης. Δεν έχει εμπερία από do or die ανταγωνιστικά παιχνίδια. Κάτι ίσως είδε φέτος στα playoff αλλά δεν αρκεί. Ο Θανάσης πάλι δεν βρίσκω λόγω να περάσει ούτε 50 Km έξω από το Καρπενήσι.
Zephyr
QUOTE(colonel gomelsky @ May 13 2015, 16:19 ) *
Να λέμε εκ των προτέρων ότι ένας παίκτης που δεν έχει δείξει τίποτα στην ευρωπαΪκή - συλλογική και διεθνή του (με την εθνική) καριέρα είναι ...εκτός συναγωνισμού, το βρίσκω λίγο ανεδαφικό. Το εύχομαι ολόψυχα, αλλά αν θες μια πρόβλεψη, θα περάσει και δεν θα ακουμπήσει -τουλάχιστον φέτος- ο Γιάννης. Δεν έχει εμπερία από do or die ανταγωνιστικά παιχνίδια. Κάτι ίσως είδε φέτος στα playoff αλλά δεν αρκεί. Ο Θανάσης πάλι δεν βρίσκω λόγω να περάσει ούτε 50 Km έξω από το Καρπενήσι.


Ως προς τον Γιάννη: Έχεις κάποιο καλύτερο forward? Κάποιο ποιο πλήρη? Γιατί αυτόν που είδα εγώ στα φετινά playoff του ΝΒΑ δεν θα τον άφηνα με τίποτα. Θες άμυνα, θες επίθεση, θες κυκλοφορία μπάλας, θες μαχητικότητα, μέσα σε όλα είναι. Ειδικά τώρα που έχει φτιάξει και ένα καλούτσικο σουτάκι. Άρα ναι, είναι εκτός συναγωνισμού ο συγκεκριμένος. Πάντως στην πρώτη του συμμετοχή με την Ανδρών δεν ήταν κακός, φέτος λογικά θα είναι αρκετά πιο ανεβασμένος.

Ως προς τον Θανάση: Δεν είναι το καλύτερο forward που υπάρχει, δεν είναι καν καλύτερος από Παπανικολάου και Περπέρογλου. Ξέρουμε όμως αν θα είναι διαθέσιμοι αυτοί οι δυο? Όχι προς το παρόν (ειδικά για τον Πέρπε). Υπάρχει και ο Βλάντο που αξίζει να πάρει ευκαιρία με την Εθνική αν και προσωπικά δεν με τρελαίνει. Ο Θανάσης είναι by far ο πιο αθλητικός παίχτης στην θέση του για τα δεδομένα της Εθνικής και σίγουρα εξαιρετικός αμυντικός. Σαν τελευταία προσθήκη υπό προυποθέσεις θα μπορούσε να χωρέσει. Ο Μπράμος δηλαδή μια ποια λογική είχε μπει στην Εθνική?

colonel gomelsky
Aπό τον Γιάννη καλύτερα forward σκέφτομαι τους Παπανικολάου, Περπέρογλου, ΚαΪμακόκλου, Φώτση, Πρίντεζη. 5 παίχτες δλδ. Το συζητάω και για τον Γιάνκοβιτς να γίνουν 6 αυτοί που προηγούνται αλλά δεν είμαι και σίγουρος όπως με τους άλλους.
Για τον Θανάση και μόνο που γράφεις "δεν είναι καν καλύτερος από Παπανικολάου και από Περπέρογλου" είναι σαν να λες ότι αυτοί δεν είναι και τίποτα... Ο Μπράμος και ο Γιάνκοβιτς, καλοί ή κακοί (διαφορετικοί παίχτες) είναι πρώτα απ όλα επαγγελματίες μπασκετμπολίστες με ένα σωρό παραστάσεις. Κάτι που ο Θανάσης δεν είναι με ένα χρόνο στο Φιλαθλητικό και 1.5 στην αποθήκη του ΝΒΑ, την development league.

Εννοείται ότι στην Εθνική δεν παίζουν σώνει και καλά πάντα οι καλύτεροι, δεν είναι all star game. Μπορεί κάποιος υποδεέστερος παίκτης να υποσκελίσει κάποιον καλύτερο αν ο προπονητής κρίνει ότι ταιριάζει καλύτερα στα πλάνα του. Άλλο αυτό όμως και άλλο υπερβολές του τύπου "εκτός συναγωνισμού".
zorba
QUOTE(colonel gomelsky @ May 13 2015, 15:33 ) *
Aπό τον Γιάννη καλύτερα forward σκέφτομαι τους Παπανικολάου, Περπέρογλου, ΚαΪμακόκλου, Φώτση, Πρίντεζη. 5 παίχτες δλδ. Το συζητάω και για τον Γιάνκοβιτς να γίνουν 6 αυτοί που προηγούνται αλλά δεν είμαι και σίγουρος όπως με τους άλλους.
Για τον Θανάση και μόνο που γράφεις "δεν είναι καν καλύτερος από Παπανικολάου και από Περπέρογλου" είναι σαν να λες ότι αυτοί δεν είναι και τίποτα... Ο Μπράμος και ο Γιάνκοβιτς, καλοί ή κακοί (διαφορετικοί παίχτες) είναι πρώτα απ όλα επαγγελματίες μπασκετμπολίστες με ένα σωρό παραστάσεις. Κάτι που ο Θανάσης δεν είναι με ένα χρόνο στο Φιλαθλητικό και 1.5 στην αποθήκη του ΝΒΑ, την development league...


Πες μου πού τραγουδάς να ρθω να σ' ακούσω... icon_drunk.gif
pan24
QUOTE (colonel gomelsky @ May 13 2015, 18:33 ) *
Aπό τον Γιάννη καλύτερα forward σκέφτομαι τους Παπανικολάου, Περπέρογλου, ΚαΪμακόκλου, Φώτση, Πρίντεζη. 5 παίχτες δλδ. Το συζητάω και για τον Γιάνκοβιτς να γίνουν 6 αυτοί που προηγούνται αλλά δεν είμαι και σίγουρος όπως με τους άλλους.
Για τον Θανάση και μόνο που γράφεις "δεν είναι καν καλύτερος από Παπανικολάου και από Περπέρογλου" είναι σαν να λες ότι αυτοί δεν είναι και τίποτα... Ο Μπράμος και ο Γιάνκοβιτς, καλοί ή κακοί (διαφορετικοί παίχτες) είναι πρώτα απ όλα επαγγελματίες μπασκετμπολίστες με ένα σωρό παραστάσεις. Κάτι που ο Θανάσης δεν είναι με ένα χρόνο στο Φιλαθλητικό και 1.5 στην αποθήκη του ΝΒΑ, την development league.

Εννοείται ότι στην Εθνική δεν παίζουν σώνει και καλά πάντα οι καλύτεροι, δεν είναι all star game. Μπορεί κάποιος υποδεέστερος παίκτης να υποσκελίσει κάποιον καλύτερο αν ο προπονητής κρίνει ότι ταιριάζει καλύτερα στα πλάνα του. Άλλο αυτό όμως και άλλο υπερβολές του τύπου "εκτός συναγωνισμού".

Σε οτι λες για τον θαναση θα συμφωνησω 1000%
Ομως για τον γιαννη:Αν και εχω καποιες ενστασεις γενικα συμφωνω οτι πριντεζης,περπερογλου ειναι καλυτεροι τωρα
Ομως ο φωτσης πως ειναι καλυτερος?Αν ελεγες ο φωτσης του 2009 ναι αλλα οχι ο τωρινος που λογω ηλικιας παιζει αμυνα με τα ματια.Το μονο καλυτερο που εχει ειναι το τριποντο.

Ο καιμακογλου δεν κανει τιποτα στο 10 αλλα κανει τα παντα στο 7-8.Ειναι ενας καλος ρολιστας αλλα δε νομιζω οτι μπορεις να τον πεις καλυτερο.Στην καλυτερη για αυτον ειναι στο ιδιο επιπεδο.

Ο παπανικολαου ειναι περιεργη περιπτωση.Ο αντετο στο nba ειναι starter ενω ο παπ εχει μηνες να παιξει παραπανω απο 5'.Ναι ξερω οτι ο γιαννης ειναι σε χειροτερη ομαδα που ομως μπηκε play off.Επισης ο γιαννης εχει παιξει σχεδον διπλασια παιχνιδια(43vs 81).

Αν μου ελεγες να διαλεξω ποιον απο τους δυο να αφησω εξω θα επελεγα παπανικολαου εξω με τα χιλια γιατι αν τον παρεις ουσιαστικα προερχομενο απο απραξια ειναι μεγαλο ρισκο.Στην εθνικη οι παικτες πρεπει να καλουνται με βαση τι δειχνουν την τελευταια σεζον οχι τι εχουν δειξει γενικα στην καριερα τους.
Επισης ο γιαννης εχει χαρακτηριστικα που ειναι σπανια σε ευρωπαιους παικτες(πχ αλτικοτητα) και κανεις αλλος στην εθνικη δεν εχει.Φετος με παραπανω εμπειρια,εχει αποκτησει mid range σουτ και drive αν παιξει στο 4 ελαχιστοι μπορουν να τον αντιμετωπισουν λογω της ταχυτητας του.Μεχρι και καποια λεπτα στο 5 σαν ΜΑΠ μπορει να δωσει οταν ο αντιπαλος εχει ελαφρυ σχημα

Εγω στα forward θα επαιρνα πριντεζη,περπερογλου,αντετοκουνμπο και παπανικολαου ή καιμακογλου
captain charisma
τι παει να πει δεν εχει εμπειρια απο do or die ματς?μια χαρα μπορει να ανταπεξελθει..οσο πιο νωρις στα βαθια τοσο καλυτερα..
βλεπουμε και τους αλλους που ανεφερες τι εχουν κανει αυτη τη 5ετια που εχουμε παει χαλια...

ο καιμακογλου καλυτερος απο τον αντετοκουμπο? το παλικαρι ειναι αργος και μεγαλωσε, για κανα 5λεπτο καλος ειναι παραπανω με τιποτα...
ο φωτσης επισης ειναι τελειωμενος εδω και 3 χρονια..
περπερογλου επισης εκτος σουτ δεν εχει τιποτα αλλο..
γιανκοβιτς?που δεν εχει καν παιξει ματς με εθνικη?
παπανικολαου? που καθεται στο παγκο και μπαινει μονο για φαουλ στον ντεαντρε τζορνταν?
μονο ο πριντεζης το σωζει λιγο..αλλα το παθος που βγαζει με τον οσφπ δεν τον εχω δει να το βγαζει με εθνικη ολα αυτα τα χρονια..
Manu7
QUOTE(colonel gomelsky @ May 13 2015, 18:33 ) *
Εννοείται ότι στην Εθνική δεν παίζουν σώνει και καλά πάντα οι καλύτεροι, δεν είναι all star game. Μπορεί κάποιος υποδεέστερος παίκτης να υποσκελίσει κάποιον καλύτερο αν ο προπονητής κρίνει ότι ταιριάζει καλύτερα στα πλάνα του. Άλλο αυτό όμως και άλλο υπερβολές του τύπου "εκτός συναγωνισμού".

Οσον αφορά αυτό που γράφεις και με βρίσκει σύμφωνο, μην αρχίσεις να απαξιώνεις τον Κατσικάρη το καλοκαίρι σε ένα υποθετικό σενάριο που κόψει τον Παππά για να πάρει τον Μάντζαρη (εφόσον κατέβει ο Σπανούλης) για να κάνει τον 11ο-12ο παίχτη της εθνικής. Γιατί προφανώς το 5ο γκαρντ θα είναι και το 5ο σε ροτέισον και δεν ξέρω κατά πόσο ένας σκόρερ όπως ο Παππάς θα έχει όρεξη να παίζει 5λεπτα σε αντιθεση με τον Βαγγελάκη... Θα μου πεις μετά ας μην πάρει τον Σλούκα. Ο Κώστας όμως είναι σημαντικός πόλος δημιουργίας (πιο πολύ και από Ζήση) οπότε Σπανούλη-Καλάθη-Ζήση-Σλούκα τους έχω σίγουρους αν είναι διαθέσιμοι.
Runt
QUOTE (Air Kef @ May 13 2015, 16:00 ) *
Κανείς δεν έχει καμία υποχρέωση.

Οϋτε ο καλύτερος παίκτης της Ελλάδας είναι ο Παππάς, αν δεν τον πιστέυει ο Κατσικάρης για την Εθνική (ακομα και για μη αγωνιστικούς λόγους), ούτε ο Παππάς είναι υποχρεωμένος να πάει αν δεν θέλει να παίξει για τον Κατσικάρη.

Με το ζόρι στην εθνική κανένας, μην τα λέμε κάθε χρόνο.


Καταλαβαινω τι θελεις να διασφαλισεις mod, αλλα πρεπει να πω οτι ο Παππας δεν ειναι ο ιδιος παικτης που ηταν στη Μπιλμπαο. Ειναι καλυτερος, σε τρομερη φορμα και σχετικα ωριμοτερος.
Ο Κατσικαρης δεν μπορει, να μη το βλεπει αυτο.
Εαν λοιπον τον αποκλεισει θα ειναι καθαρα για προσωπικους λογους. Κι αυτους οφειλεις να τους ξεπερνας ως ομοσπονδιακος.
Τον καλεις λοιπον (γιατι πανω απ'ολα σου ειναι χρησιμος) κι αν μετα δεις, αποδεδειγμενα πια, οτι δεν σου κανει αγωνιστικα, η σου κανει τα αποδυτηρια μπαχαλο, τον στελενεις στην ευχη και σου λενε και μπραβο.

Απο κει και περα η μπαλα περναει στον Παππα, εαν δεν δεχτει την κληση, τοτε τον τοποθετουμε στην ιδια κατηγορια που ανηκει κι ο ΚΚ, του παικτη δλδ που δεν γουσταρει ρε παιδακι μου για τους δικους του λογους να ερθει κι αν ερθει, το κανει με το ζορι οπως λες κι εσυ.
Το περνουμε αποφαση και ουδεις δεν ασχολειται (κανοντας επανειλλημενα οφ τοπικ οπως ο σπασ@@@δης γραφων tongue.gif ).
Zephyr
QUOTE(colonel gomelsky @ May 13 2015, 18:33 ) *
Aπό τον Γιάννη καλύτερα forward σκέφτομαι τους Παπανικολάου, Περπέρογλου, ΚαΪμακόκλου, Φώτση, Πρίντεζη. 5 παίχτες δλδ. Το συζητάω και για τον Γιάνκοβιτς να γίνουν 6 αυτοί που προηγούνται αλλά δεν είμαι και σίγουρος όπως με τους άλλους.


blink.gif
Νταξ, οκ, προφανώς ο Κιντ είναι χαζός και δεν παίρνει τοΒλαντοτοΓιανκοβιτς στην ομάδα και ταλαιπωριέται με τον Αντετοκούμπο αλλά γούστα είναι αυτά.
Αν θέλεις βέβαια να μιλήσουμε λίγο σοβαρά, σε παρακαλώ ανέλυσε μου σε ποια επίπεδα (πέραν της εμπειρίας και των παραστάσεων που λογικό να μην έχει ο Αντετοκούμπο) όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι καλύτεροι του.
Runt
Δεν υπαρχει περιπτωση να λειπει ο Αντετοκουμπο απο τους 12. Οχι με τις δουλειες που μπορει να κανει στο γηπεδο. Θα ηταν fail μεγατονων. Ακομα και για εμπορικους λογους (τεραστια απηχηση, ιδαιτερα στις μικρες ηλικιες, μπλουζες και τα συναφη).
KingCrimson
QUOTE(Zephyr @ May 13 2015, 19:41 ) *
blink.gif
Νταξ, οκ, προφανώς ο Κιντ είναι χαζός και δεν παίρνει τοΒλαντοτοΓιανκοβιτς στην ομάδα και ταλαιπωριέται με τον Αντετοκούμπο αλλά γούστα είναι αυτά.
Αν θέλεις βέβαια να μιλήσουμε λίγο σοβαρά, σε παρακαλώ ανέλυσε μου σε ποια επίπεδα (πέραν της εμπειρίας και των παραστάσεων που λογικό να μην έχει ο Αντετοκούμπο) όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι καλύτεροι του.


Προφανώς και ο συγκεκριμένος τρολάρει ασύστολα και απ οτι φαινεται και επιτυχημενα
mephisto22
QUOTE (KingCrimson @ May 13 2015, 21:34 ) *
Προφανώς και ο συγκεκριμένος τρολάρει ασύστολα και απ οτι φαινεται και επιτυχημενα


Δεν τρολαρει ρε παιδια,ας μην υπερβαλλουμε χωρις λογο, απλως εχει μια αλλη οπτικη για το μπασκετ.Κουλαρετε λιγο.Επισης, οταν καταθετει την αποψη, το κανει παντα τεκμηριωμενα, ασχετα αν συμφωνει η διαφωνει κανεις μαζι του(εν προκειμενω, για τον Κουμπο, προσωπικα διαφωνω).

Κολονελ, μη μασας, συνεχισε γραφεις τις ενδιαφερουσες αποψεις σου με παρρησια wink.gif
Manu7
QUOTE(mephisto22 @ May 13 2015, 21:48 ) *
Κολονελ, μη μασας, συνεχισε γραφεις τις ενδιαφερουσες αποψεις σου με παρρησια wink.gif

Συμφωνώ. Έχει χαθεί ο κολόνελ από το φόρουμ.

Απλά γράφει σπάνια πλέον και θέλει να κάνει μπαμ κάθε φορά. biggrin.gif
colonel gomelsky
Η πλάκα είναι ότι οι ίδιοι άνθρωποι που θα σκιστούν για την αξία του Σπανούλη (και δικαίως) που πάτωσε στο ΝΒΑ, θα αναφέρουν για τρανταχτή απόδειξη της αξίας του Γιάννη το ΝΒΑ (που τα πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής). Αυτό λέγεται μονά-ζυγά δικά μου και δε γίνεται. Για την αξία του Γιάννη και το τι μπορεί να προσφέρει σε ένα συγκεκριμένο τουρνουά περιορισμένης διάρκειας και με συγκεκριμένες απαιτήσεις το συζητάω και δεν είμαι καθόλου αμετακίνητος. Όποιος θέλει να κληθεί οπωσδήποτε όμως και ο Θανάσης στην Εθνική να μου το πει να δω και μερικά παικτάκια από το Φίλιππο Βέροιας...



@Manu7 θα το θυμάμαι αυτό που είπα για το ρόστερ, μην ανησυχείς. Αρκεί βέβαια να δικαιωθεί και εκ των υστέρων. Όχι με επιτυχία απαραίτητα, αλλά απλά με συγκεκριμένο πλάνο.

ΥΓ. Έχει γραφτεί ότι ο ...Γιάννης θα πάρει χρόνο και στο 5 και μάλιστα σαν ...ΜΑΠ και μετά εγώ τρολάρω;
Quincy
QUOTE(colonel gomelsky @ May 13 2015, 22:04 ) *
Η πλάκα είναι ότι οι ίδιοι άνθρωποι που θα σκιστούν για την αξία του Σπανούλη (και δικαίως) που πάτωσε στο ΝΒΑ, θα αναφέρουν για τρανταχτή απόδειξη της αξίας του Γιάννη το ΝΒΑ (που τα πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής). Αυτό λέγεται μονά-ζυγά δικά μου και δε γίνεται. Για την αξία του Γιάννη και το τι μπορεί να προσφέρει σε ένα συγκεκριμένο τουρνουά περιορισμένης διάρκειας και με συγκεκριμένες απαιτήσεις το συζητάω και δεν είμαι καθόλου αμετακίνητος. Όποιος θέλει να κληθεί οπωσδήποτε όμως και ο Θανάσης στην Εθνική να μου το πει να δω και μερικά παικτάκια από το Φίλιππο Βέροιας...


Νομίζω εδώ είσαι λάθος φίλε colonel peace.gif

Αρχικά η γνώμη μου είναι ότι το πέρασμα του Σπαν από το ΝΒΑ (ακόμα και ως η "turnover machine" της λίγκας) τον βοήθησε πολύ ατομικά στην καριέρα του για να γίνει αυτός που έγινε. Αλλά οκ, αυτή είναι η δική μου γνώμη και μπορεί να είναι και λάθος. Από την άλλη όμως, αν ένας παίκτης που πάτωσε (όπως σωστά λες) στην Αμερική, κατέληξε να είναι ο κορυφαίος παίκτης της Ευρώπης για μια τριετία, φαντάσου πόσο μπορεί να προσφέρει στην Ε.Ο. ένας παίκτης που παίζει βασικός στο ΝΒΑ από τα 19 και με όλες τις προοπτικές για να είναι πρωταγωνιστής εκεί.

QUOTE(colonel gomelsky @ May 13 2015, 22:04 ) *
ΥΓ. Έχει γραφτεί ότι ο ...Γιάννης θα πάρει χρόνο και στο 5 και μάλιστα σαν ...ΜΑΠ και μετά εγώ τρολάρω;


Από κει θα καταλάβεις πόσο μας λείπουν παίκτες με τα χαρακτηριστικά του Γιάννη smiley.gif (και 5αρια 68.gif )

Οι παραστάσεις σε υψηλό επίπεδο (αν και έπαιξε playoff φέτος μη το ξεχνάμε) και η εμπειρία σε do or die είναι μεν σημαντική και ένα μεγάλο "συν". Αλλά δεν είναι και το μοναδικό κριτήριο. Να περιμένουμε δηλαδή να πάρει δαχτυλίδι για να τον καλέσουμε; Ή να έρθει στην Ευρώπη να σηκώσει Ευρωλίγκα για να μας πείσει ότι μπορεί να παίξει στο ανώτατο επίπεδο;
Air Kef
Συγνώμη, η παρουσία του Κούμπο πέρσι στο Παγκόσμιο δεν είχε θετικό πρόσημο; Δεν βοήθησε έως ένα σημείο;

Φέτος που είναι 2 φορές καλύτερος παίκτης, (μεταξύ άλλων, ο νεότερος παίκτης in the history of the NBA με 25π.-10ρ σε αγώνα playoff, 7ος πιο βελτιωμένος παίκτης σε όλο το ΝΒΑ σε σχέση με πέρσι) υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλύτερος στην 2η του παρουσία σε τουρνουά με την Εθνική;

Στεγνα ευρωπαικά μπασκετικά, έχουμε άλλα φόργουροντ με ύψος 2.11, αδιανόητα αθλητικά προσόντα (σε μια από τις λιγότερο αθλητικές Εθνικές ομάδες) που μπορεί να μαρκάρει ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ αντίπαλο σε οποιαδήποτε θέση κι αν παίζει, να μπορεί να κατεβάσει την μπάλα ο ίδιος και που αν την πάρει στον αιφνιδιασμό το ποσοστό να την βάλει στο καλάθι ακουμπάει το 100%, ακόμα κι αν βρει 2 αντιπάλους μπροστά του?

Ο Βλάντο και ο φετινός Καιμακόγλου καλύτεροι; In what world? Ο Βλάντο τι παραστάσεις έχει δλδ; Μια χρονιά Ευρωλίγκα που αποκλείστηκε με 2 30άρες και μία 20άρα από την ΤΣΣΚΑ στο Τοπ 8; Μετράμε και την περσινή που είδε την σεζόν από τον πάγκο; Μια χαρά παίκτης το παιδί και μπορεί να προσφέρει αλλά νταξει. Φόργουρντ 2 μέτρα με καλό σουτ υπάρχουν παντού.
ssoulliss
Η φουρνιά που κατέκτησε τα μετάλλια το 2005 και το 2006 μέχρι τον πρώτο χιαστί με το Ισραήλ και κυρίως μέχρι τον προημιτελικό με την Ρωσία του Κιριλένκο, είχε να επιδείξει μόνο στραπάτσα. Δεν είχε κερδίσει ποτέ do or die αγώνα. Και σε αυτό συνέβαλαν παιδιά που τότε ήταν άπειρα από διεθνή τουρνουά πχ ο Ζήσης. Είχε πολλές παραστάσεις ο Ζήσης το 2005; Μήπως είχε ο Σπανούλης; Ο Διαμαντίδης έπαιζε το τρίτο του τουρνουά τότε και ο Λάζος το δεύτερο. Είχαν παραστάσεις από πολλά τουρνουά με τις εθνική; . Ούτε ο Τσαρτσαρής είχε πολλές εικόνες.


Οι Ισπανοί το 2001 έδωσαν τα κλειδιά της ομάδας στον Ναβάρρο και στον Γκασόλ. Αμφότεροι είχαν μόνο μια συμμετοχή σε διεθνή τουρνουά.

Οι Γερμανοί στον Νοβίτσκι το 1999, στην πρώτη του συμμετοχή.

Γιατί να μην το κάνουμε και εμείς φέτος με τον Γιάννη; Γιατί πρέπει να βρίσκουμε δικαιολογίες ότι ο τάδε παίκτης δεν κάνει ακόμη γιατί δεν έχει παραστάσεις;

SkyFall
Να πως και εγώ τη γνώμη μου μιας και διάβασα αυτά που συζητάτε. Όσον αφορά στον Γιάννη και τη θέση που θα παίξει, ο ίδιος είπε πριν τα πλευ οφφ ότι συναντήθηκε με Κατσικάρη και του είπε ότι τον υπολογίζει στο 4. Φυσικά και έχει θέσει στην εθνική/

Ο Θανάσης εννοείται ότι δεν έχει, αλλά πιστεύω ότι ίσως τον πάρει για να τον δει στις προπονήσεις. Με Περπέρογλου (που επίσης είπε πρόσφατα ότι είναι διαθέσιμος) και Παπανικολάου μπροστά του δε νομίζω ότι θα είναι στην τελική επιλογή.

Όσον αφορά στις δηλώσεις του Παππά, θεωρώ ότι είναι λάθος να κρίνει πριν δει τις κλήσεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρεί ότι με τον Κατσικάρη θα είναι εκτός από τώρα, έχει δείξει ο κόουτς ότι έχει τέτοια κολλήματα; Αν δεν θέλει ο ίδιος να πάει μπορεί να το δηλώσει αλλά όχι να αφήνει υπονοούμενα για τον προπονητή.

Για μένα σε περίπτωση που κατέβει ο Σπανούλης τα γκαρντ πρέπει να είναι οι Καλάθης, Μάντζαρης (ειδικά στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα) Ζήσης και παίζεται η τελευταία θέση μεταξύ Σλούκα και Παππά.
Air Kef
QUOTE(SkyFall @ May 14 2015, 17:10 ) *
Να πως και εγώ τη γνώμη μου μιας και διάβασα αυτά που συζητάτε. Όσον αφορά στον Γιάννη και τη θέση που θα παίξει, ο ίδιος είπε πριν τα πλευ οφφ ότι συναντήθηκε με Κατσικάρη και του είπε ότι τον υπολογίζει στο 4. Φυσικά και έχει θέσει στην εθνική/

Ο Θανάσης εννοείται ότι δεν έχει, αλλά πιστεύω ότι ίσως τον πάρει για να τον δει στις προπονήσεις. Με Περπέρογλου (που επίσης είπε πρόσφατα ότι είναι διαθέσιμος) και Παπανικολάου μπροστά του δε νομίζω ότι θα είναι στην τελική επιλογή.

Όσον αφορά στις δηλώσεις του Παππά, θεωρώ ότι είναι λάθος να κρίνει πριν δει τις κλήσεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρεί ότι με τον Κατσικάρη θα είναι εκτός από τώρα, έχει δείξει ο κόουτς ότι έχει τέτοια κολλήματα; Αν δεν θέλει ο ίδιος να πάει μπορεί να το δηλώσει αλλά όχι να αφήνει υπονοούμενα για τον προπονητή.

Για μένα σε περίπτωση που κατέβει ο Σπανούλης τα γκαρντ πρέπει να είναι οι Καλάθης, Μάντζαρης (ειδικά στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα) Ζήσης και παίζεται η τελευταία θέση μεταξύ Σλούκα και Παππά.



Είναι τεράστιο ρίσκο ο Παππάς για να προτιμηθεί από τον Σλούκα, εκτός πια αν παει στην προετοιμασία και θαμπώσει με συμπεριφορά και απόδοση. Δεν θα δώσει τόσα περισσότερα ώστε να ρισκάρεις να τον προτιμήσεις από έναν παίκτη που ξέρεις 100% τι θα πάρεις, εντός και εκτός γηπέδου.
koostas
μετα τον τραυματισμο παππα, καπως παγιωνονται οι θεσεις 1-2
qspock
Ουτως η αλλως θεση στην εθνικη με τους υπολοιπους ολους να ειναι παιχτες του Ολυμπιακου δεν ειχε. Οχι γιατι δε τον θελανε, ο ιδιος δεν θα ηθελε. Το οτι δε φορτωνει στον προπονητη προκαταβολικα τη μη κληση του, ειναι unfair. Γιατι ο Κατσικαρης ειχε δηλωσει ενθουσιασμενος με την φετινη του αποδοση σε εκπομπη Super Euroleague.

Περαστικα στο παιδι, ειναι μεγαλο ταλεντο αλλα φαινεται να ειναι και πολυ αγουρος ως χαρακτηρας.
KingCrimson
QUOTE(qspock @ May 17 2015, 00:51 ) *
Ουτως η αλλως θεση στην εθνικη με τους υπολοιπους ολους να ειναι παιχτες του Ολυμπιακου δεν ειχε. Οχι γιατι δε τον θελανε, ο ιδιος δεν θα ηθελε. Το οτι δε φορτωνει στον προπονητη προκαταβολικα τη μη κληση του, ειναι unfair. Γιατι ο Κατσικαρης ειχε δηλωσει ενθουσιασμενος με την φετινη του αποδοση σε εκπομπη Super Euroleague.

Περαστικα στο παιδι, ειναι μεγαλο ταλεντο αλλα φαινεται να ειναι και πολυ αγουρος ως χαρακτηρας.


Δε καταλαβαίνω ποιο μπορει να ναι το προβλημα του Παππα, σε μια υποθετικη ομαδα με παροντα το Σπανουλη για παρ. να παιζει περισσοτερο χρόνο απο το Σπανούλη? Δε μπορεί να μη καταλαβαίνει οτι δε γινεται αυτό,όσο ανώριμος και να είναι..
Εκτός αν απαιτεί απο τον Κατσικάρη να τον ρωτήσει απο ποιά ομάδα θα πάρει τους περισσότερους .. 69.gif
Γενικά είναι πολύ τραβηγμένα για να χουν βάση όλα αυτά που λέμε εδώ μέσα για τον Παππά....
katharop
Τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια βρε παιδιά. Προφανώς ο παππάς δεν θα μπορούσε να συνυπάρξει με τον Σπανούλη. Δεν χρειάζεται και πολύ φιλοσοφία για να καταλάβουμε μερικά πράγματα.
Απο κει και πέρα και μετά τον τραυματισμό του. Εγώ και πάλι δεν θέλω να έρθει ο σπανούλης στην Εθνική. Για μένα έχει καταστρέψει τα αποδυτήρια και το κλίμα απο το 2010 και μετά και απο την φυγή του ΔΔ και πέρα η ελλάδα είναι συνεχώς αποτυχίες. Μπορεί στον ολυμπιακό να πιάνει το μοντέλο στην εθνική όχι όμως. Δεν μου αρέσουν οι εγωκεντρικοί άνθρωποι και παίκτες. Η κουλτούρα μου σαν άνθρωπος είναι τελείως διαφορετική και στηρίζεται στην ομαδικότητα. Δεν τον μπορώ με τίποτα τον Σπανούλη. Μου άρεσε πολύ το μπάσκετ που έπαιξε η ομάδα πέρυσι. Ο σπανούλης θα θέλει μια μπάλα για την πάρτυ του συνεχώς και όλα να γυρίζουν γύρω του. Ετσι κύριοι θα υπάρχει τριβή και με τον καλάθη( ο σπανούλης θέλει να το παίζει και άσσος ενώ δεν είναι και δεν θα μπορέσει να περιοριστεί στον ρόλο του 2αριού) και με άλλα παιδιά παίκτες εκτός ολυμπαικού. Η ομάδα για μένα πάλι θα αποκλειστεί νωρίς και το κλίμα θα είναι κακό. Αντίθετα πιστεύω οτι μπορούμε να πάμε για μεγάλα πράγματα χωρίς τον Σπανούλη.
Λουπους
Σλούκας άμα δεν είναι στη 12αδα θα είναι εντελώς χαζό και άκυρο.. 1000φορές Σλούκας από Ζήση

Επίσης, παίζει σύγκριση Καιμακόγλου με Αντετοκούμπο;; blink.gif
kotzito
Ο Σπανούλης πιστεύω το πιθανότερο να κατέβει φέτος, εκτός κι αν έχει κάνα πρόβλημα πάλι. Πιθανόν να είναι και το τελευταίο του τουρνουά, και με μια φουρνιά που θεωρητικά μπορεί να φτάσει ψηλά, θα θέλει κι εκείνος να διεκδικήσει κάτι.

Λογικά αν δεν έχουμε κάποιον τραυματισμό ή άρνηση, θα πάμε κάπως έτσι:

1-2 : Σπανούλης, Καλάθης, Ζήσης
3 : Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο
4 : Πρίντεζης, Καϊμακόγλου
5 : Μπουρούσης, Κουφός, Μαυροκεφαλίδης ή Σοφοκλής

Και μένουν 2 θέσεις στην περιφέρεια, ανάμεσα σε Σλούκα - Μάντζαρη - Περπέρογλου. Πολύ δύσκολη επιλογή, θα κατέληγα μάλλον σε Μάντζαρη και οριακά σε Σλούκα.
Τώρα εκτός από αυτούς τους 14(που λογικά 1-2 θα την κάνουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο), νομίζω οι αμέσως επόμενοι που θα κληθούν είναι οι Γιάνκοβιτς, Παπαπέτρου και παίζει και ο Αθηναίου. Ο Θανάσης θα ήταν καλό να συμμετάσχει στην προετοιμασία, αλλά νομίζω ακόμα είναι άγουρος για να μπει στην 12αδα. Κι από εκεί και πέρα ίσως πάρει και κάποιον ψηλό ακόμα για τις προπονήσεις (Αγραβάνης ίσως).
Μηχανολόγος
Μετά και το F4 και τις συμμετοχές Ελλήνων παικτών θα ήθελα να καταθέσω την εξής σύνθεση:

1-2 Καλάθης , Σπανούλης , Ζήσης (έπαιξε καλά στον μικρό τελικό) , Σλούκας (καλό Φ4) , Μάντζαρης

3 Γιάννης Αντετοκούνμπο , Παπανικολάου

4 Πρίντεζης , Καϊμακόγλου

5 Μπουρούσης , Σόφο , Κουφός (άρνηση τότε Σαρικόπουλος ή Μπόγρης)


και να κληθούν και παίκτες που θα έχουν όφελος από μια προετοιμασία με εθνική όπως;

Παπαπέτρου , Γιάνκοβιτς , Μπόγρης ή Σαρικόπουλος (βλέπε πάνω) , Μποχωρίδης ή Αθηναίου
koostas
QUOTE (kotzito @ May 18 2015, 01:22 ) *
Ο Σπανούλης πιστεύω το πιθανότερο να κατέβει φέτος, εκτός κι αν έχει κάνα πρόβλημα πάλι. Πιθανόν να είναι και το τελευταίο του τουρνουά, και με μια φουρνιά που θεωρητικά μπορεί να φτάσει ψηλά, θα θέλει κι εκείνος να διεκδικήσει κάτι.

Λογικά αν δεν έχουμε κάποιον τραυματισμό ή άρνηση, θα πάμε κάπως έτσι:

1-2 : Σπανούλης, Καλάθης, Ζήσης
3 : Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο
4 : Πρίντεζης, Καϊμακόγλου
5 : Μπουρούσης, Κουφός, Μαυροκεφαλίδης ή Σοφοκλής

Και μένουν 2 θέσεις στην περιφέρεια, ανάμεσα σε Σλούκα - Μάντζαρη - Περπέρογλου. Πολύ δύσκολη επιλογή, θα κατέληγα μάλλον σε Μάντζαρη και οριακά σε Σλούκα.
Τώρα εκτός από αυτούς τους 14(που λογικά 1-2 θα την κάνουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο), νομίζω οι αμέσως επόμενοι που θα κληθούν είναι οι Γιάνκοβιτς, Παπαπέτρου και παίζει και ο Αθηναίου. Ο Θανάσης θα ήταν καλό να συμμετάσχει στην προετοιμασία, αλλά νομίζω ακόμα είναι άγουρος για να μπει στην 12αδα. Κι από εκεί και πέρα ίσως πάρει και κάποιον ψηλό ακόμα για τις προπονήσεις (Αγραβάνης ίσως).


δεν εχει λογικη να ετοιμαζεις γιανκοβιτς-παπαπετρου.. τουλαχιστον τα 3-4 επομενα χρονια ειναι κλεισμενη η θεση 3 με παπ-κουμπο..
εκει που θες να ετοιμασεις διαδοχη κατασταση ειναι στους γκαρντ, που σπανουλης-ζησης τελειωνουν.. οπως και στους ψηλους χρειαζεσαι βαθος, αλλα δεν εχουμε κατι αξιολογο εκει σε διαδοχη κατασταση ακομα


QUOTE (Μηχανολόγος @ May 18 2015, 11:17 ) *
Μετά και το F4 και τις συμμετοχές Ελλήνων παικτών θα ήθελα να καταθέσω την εξής σύνθεση:

1-2 Καλάθης , Σπανούλης , Ζήσης (έπαιξε καλά στον μικρό τελικό) , Σλούκας (καλό Φ4) , Μάντζαρης

3 Γιάννης Αντετοκούνμπο , Παπανικολάου

4 Πρίντεζης , Καϊμακόγλου

5 Μπουρούσης , Σόφο , Κουφός (άρνηση τότε Σαρικόπουλος ή Μπόγρης)


και να κληθούν και παίκτες που θα έχουν όφελος από μια προετοιμασία με εθνική όπως;

Παπαπέτρου , Γιάνκοβιτς , Μπόγρης ή Σαρικόπουλος (βλέπε πάνω) , Μποχωρίδης ή Αθηναίου


ε, λογικα αυτη ειναι η δωδεκαδα... πλεον με τον τραυματισμο παππα δεν υπαρχουν και πολλα διλληματα...
τωρα αμα δεν κατεβει σπανουλης θα δουμε...
ως δωδεκαδα, αμα κατεβουν ολοι, ειναι τρομακτικη..nbaρες βασικοι σε 4 απ' τις 5 θεσεις..
kotzito
QUOTE(koostas @ May 19 2015, 23:39 ) *
δεν εχει λογικη να ετοιμαζεις γιανκοβιτς-παπαπετρου.. τουλαχιστον τα 3-4 επομενα χρονια ειναι κλεισμενη η θεση 3 με παπ-κουμπο..
εκει που θες να ετοιμασεις διαδοχη κατασταση ειναι στους γκαρντ, που σπανουλης-ζησης τελειωνουν.. οπως και στους ψηλους χρειαζεσαι βαθος, αλλα δεν εχουμε κατι αξιολογο εκει σε διαδοχη κατασταση ακομα

Ο Γιάννης θα μπορούσε να αξιοποιηθεί και στο 4. Ειδικά από την στιγμή που Πρίντεζης- Καϊμακόγλου λογικά έχουν άλλα 3-4 χρόνια το πολύ, και άμα έχουμε κάποιο απρόοπτο με κάποιον από τους δύο δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές στην θέση αυτή. Ίσως έχει πρόβλημα με τους δυνατούς αντιπάλους, αλλά λόγω ύψους και αθλητικότητας θα μπορούσε να πάρει και εκεί χρόνο. Στο κάτω-κάτω με Παπ - Αντετοκούνμπο να είναι NBAers, κανείς δεν εγγυάται ότι θα κατεβαίνουν κάθε καλοκαίρι.

Λογικά προτεραιότητα έχει ο Περπέρογλου σε περίπτωση που προκύψει κάποια ελεύθερη θέση εκεί, αλλά δεν νομίζω ότι θα χάσει τίποτα ο Κατσικάρης με το να πάρει τον Παπαπέτρου στην προετοιμασία. Κι ας είναι κι από τα πρώτα κοψίματα. Εκτός αν προτιμάνε Κατσικάρης - Ολυμπιακός - παίκτης να κάτσει το καλοκαίρι προκειμένου να δουλέψει ώστε να αναπληρώσει και τον χρόνο που έχασε λόγω τραυματισμού.

Στα γκαρντ όντως μπορεί να προκύψει θέμα μάλλον σε 1-2 χρόνια. Λογικά θα υπάρχει η τριάδα Σλούκας - Παππάς - Μάντζαρης, και από εκεί και πέρα θα περιμένουμε να δούμε αν θα κατεβαίνει ο Καλάθης, καθώς και αν θα έχει κάνει το ξεπέταγμα του κάποιος άλλος για να συμπληρώσει την 5αδα των γκαρντ (γιατί κακά τα ψέματα με 4 γκαρντ δύσκολα βγαίνει τουρνουά). Το αρνητικό όμως ίσως να είναι ότι δεν θα υπάρχει κάποιος πολύ έμπειρος. Ακόμα και τότε πάντως θα προτιμούσα π.χ. να έχω τον Σπανούλη ή τον Ζήση στα 34-35 τους (αν δεν έχουν αποσυρθεί) κι ας παίζουν 10 - 15 λεπτά max, παρά κάποιον χωρίς μεγάλη εμπειρία από τέτοιες διοργανώσεις.
koostas
το εχω γραψει και πιο πανω, δεν μπορει ο κουμπο 4 στην εθνικη (και ισως στην ευρωπη).. και στο νβα, που τυπικα ειναι 4, πιο πολυ σαν ευρωπαικο αντιστοιχο τριαρι παιζει...
και ο κατσικαρης γι΄αυτο μονο 3 τον εβαζε περσι...
ισως αμα δυναμωσει στο νβα, και μαθει και κινησεις μεσα στη ρακετα σε 3-4 χρονια να μπορει να παιξει και 4 σε ευρωπαικο επιπεδο...
τωρα για σκεψου ομως μια τριαδα παπανικολαου-κουμπο-μπουορυσης στο παρκε... αμυνα δεν θα παιζει κανενας, και ριμπαουντ μονο ο παπ ειναι καπως μαχητικος
G-arenas
QUOTE (koostas @ May 20 2015, 00:22 ) *
το εχω γραψει και πιο πανω, δεν μπορει ο κουμπο 4 στην εθνικη (και ισως στην ευρωπη).. και στο νβα, που τυπικα ειναι 4, πιο πολυ σαν ευρωπαικο αντιστοιχο τριαρι παιζει...
και ο κατσικαρης γι΄αυτο μονο 3 τον εβαζε περσι...
ισως αμα δυναμωσει στο νβα, και μαθει και κινησεις μεσα στη ρακετα σε 3-4 χρονια να μπορει να παιξει και 4 σε ευρωπαικο επιπεδο...
τωρα για σκεψου ομως μια τριαδα παπανικολαου-κουμπο-μπουορυσης στο παρκε... αμυνα δεν θα παιζει κανενας, και ριμπαουντ μονο ο παπ ειναι καπως μαχητικος

γιατι να μην παιζει αμυνα ο κουμπο και ο παπ και γιατι ο κουμπο να μην παιρνει ριμπαουντ?????
RipCity
εν τω μεταξύ ένα πράγμα κάνει πλέον μόνο καλά ο Μπουρούσης, το ριμπάουντ biggrin.gif
κι ο Κούμπο είναι καλός σε αυτό το κομμάτι επίσης.

επίσης παιδιά ο ίδιος ο Κούμπο είπε ότι ο Κατσικάρης τον υπολογίζει αρκετά για τη θέση 4.
phoenix_93
Είμαστε στην εποχή που ο Draymond Green, που είναι περίπου στον ύψος του Michael Jordan, παίζει σέντερ οπότε μια χαρά είναι ο Αντετοκουνπο. Πάμε σε μια εποχή που οι 4-5 καλύτεροι παίκτες μας θα είναι φοργουορντ, οπότε θα πρέπει να μπορούν να παίζουν όσο γίνεται περισσότερο μαζί.
Giannis83
Με αφορμή την συζήτηση που βλέπω να γίνεται για τα μελλοντικά γκαρντ της Εθνικής, εγώ θεωρώ ότι με την 5άδα Καλάθη-Μάντζαρη-Σλούκα-Παππά-Μποχωρίδη θα είμαστε μια χαρά. Προσωπικά φέτος με εντυπωσίασε και η πρόοδος του Λαρεντζάκη που έκανε καταπληκτική χρονιά στον Κολοσσό.
Επίσης, για όποιον είδε τις κλήσεις της U19 για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα, τα γκαρντ της ομάδας είναι Κόνιαρης-Σταμάτης-Λούντζης-Μουράτος-Τολιόπουλος. Δεν ξέρω αν -πλην USA- υπάρξει πληρέστερη ομάδα σε περιφερειακή γραμμή στο τουρνουά. Δε γίνεται να μη βγούνε 2-3 από αυτούς.
Κι αν προσθέσω και τα πολλά forward με δημιουργικό ταλέντο που έχουμε ή έρχονται (Αντετοκούνμπο, Γιάνκοβιτς, Παπαπέτρου, Χαραλαμπόπουλος), δεν μας βλέπω να έχουμε κανένα πρόβλημα στους κοντούς μελλοντικά.
Εκεί που δεν βλέπω "φως" είναι στο "5". Ειδικά αν συνεχίσει να μην κατεβαίνει ο Κουφός, θα πηγαίνουμε με Μπόγρη-Καββαδά-Σαρικόπουλο μέχρι να βγει κάποιος από τους Διαμαντάκο-Παπαγιάννη...
qspock
QUOTE(Giannis83 @ May 20 2015, 20:41 ) *
Εκεί που δεν βλέπω "φως" είναι στο "5". Ειδικά αν συνεχίσει να μην κατεβαίνει ο Κουφός, θα πηγαίνουμε με Μπόγρη-Καββαδά-Σαρικόπουλο μέχρι να βγει κάποιος από τους Διαμαντάκο-Παπαγιάννη...

Ο Παπαγιαννης θα βγει, ειναι το πιθανοτερο. Το θεμα ειναι τι γινεται απο πισω και μεχρι τοτε. Υπαρχει και ο August. Αλλα δε ξερουμε σε τι παιχτης θα εξελιχθει (ειναι δυνατος μεσα στο καλαθι) και κυριως τι προθεση θα εχει να παιζει εθνικη, γιατι σιγουρα στοχος του ειναι το NBA. Υπαρχει προβλημα στο 5 στο μεσοδιαστημα μεχρι ο Παπαγιαννης να κερδισει εμπειριες. Ειναι ομως ταλεντο.
Ελπιζω μεχρι τοτε να εχουμε την κωλονα τον Μπουρουσαρο, κι αν ειναι να βοηθησει και κανας αλλος (Βουγιουκας, Μαυρειδης). Τα περι Κουφο και Σχορτσιανιτη δε τα πολυπιστευω αν δε τα δω με τα ματια μου πλεον.
koostas
QUOTE (G-arenas @ May 20 2015, 02:50 ) *
γιατι να μην παιζει αμυνα ο κουμπο και ο παπ και γιατι ο κουμπο να μην παιρνει ριμπαουντ?????


για σκεψου τι ξυλο εφαγε περσι ο κουμπο στο 3 στο σερβια-ελλαδα, και σκεψου ποσο ακομα περισσότερο ξυλο θα φαει αμα τον πας στο 4..
επισης η αμυνα του κουμπο δεν ειναι το φορτε του... ουτε το να καθαριζει τα ριμπαουντ...

εγω δεν βρισκω καμμια λογικη να κοψεις ενα τεσσαρι, να πας τον κουμπο στο 4, και ολο αυτο για να εχεις και περπερογλου στην εθνικη, και ταυτοχρονα να προσπαθεις να βρεις χρονο συμμετοχης για ολους αυτους...ετσι και δεν σου κατσει ο κουμπο στο 4, θα μεινεις με 1 τεσσαρι, και 3 βαρια πενταρια...

επισης, αλλο σε καποιο σημειο του παιχνιδιου να παιξει ο κουμπο 4αρι, και αλλο να ειναι το βασικο σου τεσσαρι...
tReason
O Αγραβανης πρεπει να ειναι στην προεπιλογη.Ειναι μεγαλο ταλεντο αλλα και ηδη καλος παικτης και το πιο σημαντικο ειναι αυτο που χρειαζομαστε ενας ευελικτος ψηλος που μπορει να μαρκαρει μακρια απο τα καλαθι κοντυτερους παικτες.
Δεν υπαρχει αλλος ψηλος που να μπορει να το κανει αυτο.Και βεβαια προοριζεται για το 5 μια που στο 4 υπαρχουν λυσεις.
Να κληθει ειναι αυτο που χρειαζεται η ομαδα.
Giannis83
QUOTE (tReason @ Jun 7 2015, 03:44 ) *
O Αγραβανης πρεπει να ειναι στην προεπιλογη.Ειναι μεγαλο ταλεντο αλλα και ηδη καλος παικτης και το πιο σημαντικο ειναι αυτο που χρειαζομαστε ενας ευελικτος ψηλος που μπορει να μαρκαρει μακρια απο τα καλαθι κοντυτερους παικτες.
Δεν υπαρχει αλλος ψηλος που να μπορει να το κανει αυτο.Και βεβαια προοριζεται για το 5 μια που στο 4 υπαρχουν λυσεις.
Να κληθει ειναι αυτο που χρειαζεται η ομαδα.



Εφόσον είναι όλοι οι παίχτες υγιείς και διαθέσιμοι το καλοκαίρι, δε νομίζω να μπορεί να σπάσει η 5άδα των ψηλών με Πρίντεζη-Καϊμακόγλου-Μπουρούση-Κουφό-Μαυροκεφαλίδη. Στην προεπιλογή μπορεί να είναι ο Αγραβάνης, αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς για 12άδα.
Για τις υπόλοιπες θέσεις, Παπανικολάου-Αντετοκούνμπο θα είναι στο "3", και Καλάθης-Σπανούλης-Ζήσης-Σλούκας στα γκαρντ.
Μένει η 12η θέση να διεκδικηθεί από Μάντζαρη και Γιάνκοβιτς, ανάλογα αν προτιμήσει ο Κατσικάρης να κατεβεί με 5 γκαρντ ή με 3 small forward.

Αυτή είναι η προσωπική μου πρόβλεψη με βάση την φόρμα των παιχτών, αλλά και τις προτιμήσεις που έδειξε πέρυσι ο Κατσικάρης.
D-Wade
QUOTE(Giannis83 @ Jun 8 2015, 10:11 ) *
Εφόσον είναι όλοι οι παίχτες υγιείς και διαθέσιμοι το καλοκαίρι, δε νομίζω να μπορεί να σπάσει η 5άδα των ψηλών με Πρίντεζη-Καϊμακόγλου-Μπουρούση-Κουφό-Μαυροκεφαλίδη. Στην προεπιλογή μπορεί να είναι ο Αγραβάνης, αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς για 12άδα.
Για τις υπόλοιπες θέσεις, Παπανικολάου-Αντετοκούνμπο θα είναι στο "3", και Καλάθης-Σπανούλης-Ζήσης-Σλούκας στα γκαρντ.
Μένει η 12η θέση να διεκδικηθεί από Μάντζαρη και Γιάνκοβιτς, ανάλογα αν προτιμήσει ο Κατσικάρης να κατεβεί με 5 γκαρντ ή με 3 small forward.

Αυτή είναι η προσωπική μου πρόβλεψη με βάση την φόρμα των παιχτών, αλλά και τις προτιμήσεις που έδειξε πέρυσι ο Κατσικάρης.

Αν πάρει 3ρι δεν έχει προβάδισμα ο Περπέρογλου από τον Γιάνκοβιτς?
Giannis83
QUOTE (D-Wade @ Jun 8 2015, 11:12 ) *
Αν πάρει 3ρι δεν έχει προβάδισμα ο Περπέρογλου από τον Γιάνκοβιτς?


Ναι, ίσως έχει ελπίδες και ο Περπέρογλου. Δεν το αποκλείω.
Πέρυσι όμως κάλεσε τον Γιάνκοβιτς ο Κατσικάρης και τα πήγε πολύ καλά στην προετοιμασία. Διεκδίκησε ως το τέλος την 12η θέση και κόπηκε τελευταίος. Επιπλέον, στο σενάριο με τους 3 small forward και τα 4 γκαρντ, είναι καλό ο ένας να μπορεί και κατεβεί και στο "2" αν χρειαστεί (όπως έκανε πέρυσι ο Βασιλειάδης), αφού οι άλλοι 2 (Παπανικολάου-Αντετοκούνμπο) περισσότερο προς το "4" μπορούνε να πάνε. Γι' αυτό είπα Γιάνκοβιτς... Βάλε και το ότι σαν νεότερος μπορεί ευκολότερα να συμβιβαστεί με το ρόλο του 12ου, απ' ότι ο Περπέρογλου που πέρυσι δεν κατέβηκε καν γιατί ήθελε να ξεκουραστεί.
pan24
QUOTE (Giannis83 @ Jun 8 2015, 12:31 ) *
Ναι, ίσως έχει ελπίδες και ο Περπέρογλου. Δεν το αποκλείω.
Πέρυσι όμως κάλεσε τον Γιάνκοβιτς ο Κατσικάρης και τα πήγε πολύ καλά στην προετοιμασία. Διεκδίκησε ως το τέλος την 12η θέση και κόπηκε τελευταίος. Επιπλέον, στο σενάριο με τους 3 small forward και τα 4 γκαρντ, είναι καλό ο ένας να μπορεί και κατεβεί και στο "2" αν χρειαστεί (όπως έκανε πέρυσι ο Βασιλειάδης), αφού οι άλλοι 2 (Παπανικολάου-Αντετοκούνμπο) περισσότερο προς το "4" μπορούνε να πάνε. Γι' αυτό είπα Γιάνκοβιτς... Βάλε και το ότι σαν νεότερος μπορεί ευκολότερα να συμβιβαστεί με το ρόλο του 12ου, απ' ότι ο Περπέρογλου που πέρυσι δεν κατέβηκε καν γιατί ήθελε να ξεκουραστεί.

Αν ο περπερογλου θελει να κατεβει δεν υπαρχει καμια μα καμια πιθανοτητα για γιανκοβιτς
Αν θελει παραπανω γκαρντ θα παρει τον μαντζαρη για να κατεβαζει τον σλουκα στο 2
Δεν εχουμε ελλειψη σε γκαρντ για να βαλουμε τον γιανκοβιτς να παιξει 2αρι
bodiroga10
ο φωτσης φετος απ την εθνικη δυσκολα θα κοπει εκτοσ αν δεν θελησει ο ιδιος να κατεβει.

οταν εχεις τον καλαθη και τον αντετοκουμπο και γενικα και στο υπολοιπο ροστερ δεν εχεις τον κλασσικο σουτερ δεν μπορει να κοψεις ενα 4αρι που φετος στην ευρωλιγκα ειχε στα τριποντα 51%

μια 4αδα που θεωρητικα θα ειναι και παικτες με τον μεγαλυτερο χρονο συμμετοχης καλαθης-σπανουλης-αντετοκουμπο-πριντεζης και οποιοδηποτε σεντερ ειχαν φετος απ το τριποντο ποσοστα 28%-33%-16%-30%.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.