Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
il postino
κοντρα σε ολα λοιπον!

μπουρουσης-σοφο τραυματισμενοι!

σοφο-φωτσης-τσαρτσαρης (+μπουρουσης?) με τον κινδυνο να χασουν τους πρωτους 2-3 αγωνες!

τα αστερια μας (δδ/σπαν) σε μετρια αγωνιστικη κατασταση!

με 4 γκαρντ ακομα μια φορα!

εχουμε κατι αλλο?

προσωπικα εχω απολυτη εμπιστοσυνη σε αυτα τα παιδια ακομα και αν ολα τα στραβα εναρμονιστουν και χτυπησουν μαζι ταυτοχρονα!!!ειναι τετοιο το πνευμα αυτης της ομαδας που καταντα αντιμπασκετικο να την καταδικασεις εκ των προτερων, παρα τις αντιξοοτητες!

και ολα αυτα τα λεω παρα το γεγονος οτι χθες παρουσιαστηκε αδικαιολογητα , κατ εμε , απαραδεκτη.

οσο για τους φιλους μας τους τουρκους , στο μονο που μπορουν να πονταρουν απεναντι μας ειναι η εδρα τους! τιποτα αλλο! κατα ποσο αρκει θα το δουμε. ακομα και με απουσιες τους εχουμε σε οποιαδηποτε αλλη εδρα!

θεωρω πολυ σημαντικα τα πρωτα ματς για να παρουμε ρυθμο , οποτε οχι και το καλυτερο το οτι παιζουμε με τους τουρκους την τριτη κιολας.
cryptic
QUOTE(Manu7 @ Aug 26 2010, 14:40 ) *
To ότι ο μοναδικός καθαρόαιμος σουτέρ που διαθέτει αυτή η χώρα βγαίνει σαπάκι είναι πραγματικά απ'τ' Άγραφα...
Το ότι κανείς δεν βλέπει το πρόβλημα του σουτ στην εθνική μας ομάδα είναι επίσης απ'τ' Άγραφα...

Και ναι μπορεί να γίνω γραφικός και κουραστικός αλλά δεν μ'ενδιαφέρει...
5άδα με Σπανούλη-Βασιλειάδη-Διαμαντίδη-Φώτση-Μπουρούση(ή Σόφο) ΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΩ από το να έχω τον ανούσιο Ζήση μέσα.
Τι δηλαδή?Επειδή ο Βασιλειάδης δεν έχει τον ίδιο χειρισμό μπάλας καήκαμε?Ο Σπανούλης και ο Διαμαντίδης μπρίκια κολλάνε?Πόσους θέλουμε για να δημιουργούμε και να κατεβάζουμε την μπάλα?
Έχουμε βγάλει άχρηστο σε αυτή τη χώρα όποιον παίχτη δεν παίζει καλή άμυνα...Ο Μπέβερλι να 'ούμε στην εθνική Ελλάδος έπαιζε άνετα...

Και επαναλαμβανόμεθα για να μην παρεξηγούμεθα...Δεν θεωρούμε ότι χωρίς τον Βασιλειάδη δεν πας πουθενά!Απλά είναι τραγελαφικό να έχεις ένα σουτέρ και να μην τον παίρνεις στην 12άδα τη στιγμή που υπάρχουν 4 γκαρντ όλο κι όλο ενώ παίρνεις ένα ακόμη 4άρι (Καϊμακόγλου) που είναι περιττός...

ΥΓ:Σε λίγο θα βγούμε ως τίποτα φαν του Βασιλειάδη που τον είχαμε σε αφίσα στα σχολικά μας χρόνια icon_drunk.gif


Μάλλον θεωρείται ότι θα πέσουν καμπάνες στους δικούς μας απο ΦΙΜΠΑ. Δηλαδή μπορεί να παίξουμε κάποιους αγώνες χωρίς Φώτση, Σόφο, ίσως Τσατσαρή και με τον Μπορούση τραυματία. Σε αυτά τα πλαίσια δυστυχώς αναγκάζεσαι να κατεβάσεις ένα 'περίεργο' σχήμα με 4 4αρια, 3 5αρια και 5 κοντούς.
SG3ptshooter
QUOTE(cryptic @ Aug 26 2010, 14:46 ) *
Μάλλον θεωρείται ότι θα πέσουν καμπάνες στους δικούς μας απο ΦΙΜΠΑ. Δηλαδή μπορεί να παίξουμε κάποιους αγώνες χωρίς Φώτση, Σόφο, ίσως Τσατσαρή και με τον Μπορούση τραυματία. Σε αυτά τα πλαίσια δυστυχώς αναγκάζεσαι να κατεβάσεις ένα 'περίεργο' σχήμα με 4 4αρια, 3 5αρια και 5 κοντούς.

Eίχε πει ο ίδιος ο Κώστας στη συνέντευξη του που είχε ποστάρει ο nikefalin 20 σελίδες πίσω πριν το ματς με Σερβία στο Ακρόπολις ποια θα ήταν η τελική δωδεκάδα και ότι τους είχε ενημερώσει και τους τρεις που κόπηκαν ο Καζλάουσκας. Άρα δεν ισχύει αυτό το σενάριο.

Ο Μπέβερλι δυστυχώς έχει παίξει σε κάποια "μικρή" εθνική Αμερικής. Αλλιώς δε θα τη γλίτωνε την πολιτογράφηση. icon_drunk.gif

@ποστίνο. Ξεχνάς και τη διαιτησία. peace.gif
@ρτσος. Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνεις το ελαφρυντικό, είναι ότι το εισπράττεις διαφορετικά. Μην το κουράζουμε άλλο.
rchos
εγω οπως ειπα παραπανω παντως για να μη παρεξηγηθω τον ηθελα τον βασιλειαδη.
οτι δε θα πεθανει η εθνικη επειδη λειπει λεω.σε αυτη την ομαδα και να ηταν θα ηταν παιχτης πολυ μικρης σημασιας.


SG3ptshooter δεν καταλαβαινω πως οταν ο βασικος λειπει και εσυ ενω εχεις την ευκαιρια δεν τα καταφερνεις φταιει οτι δεν τα καταφερες οτι λειπερι ο βασικος.δεν εχει να κανει με το πως το εισπρατει ο καθενας αυτο.σεβομαι φυσικα οτι ειμαστε οφ τοπικ και δεν λεω ουτε εγω τιποτα αλλο.
leonkalf
bball.gif Aν δεν πιστεύεις ένα παίκτη, γιατί τον καλείς στην προετοιμασία? Θεωρώ ότι δεν μπορεί να ισχύει ότι δεν πιστεύει ο coach ένα παίκτη τον οποίο καλεί στην προετοιμασία της ομάδας του!! Αν είναι δυνατόν. Αν ήταν έτσι θα καλούσε κάποιον άλλον.

bball.gif O Βασιλειάδης σε συνέντευξή του είχε προαναγγείλει τον αποκλεισμό του, πριν γίνουν τα επεισόδια με Σερβία. Οπότε δεν νομίζω ότι έχει να κάνει ο αποκλεισμός με το ενδεχόμενο τιμωρίας των ψηλών μας.

:ball: Χθες ήμουν στο γήπεδο, ο Βασιλειάδης μου φάνηκε ευδιάθετος, χαμογελαστός, με Παππά-Παπανικολάου πέρασαν ευχάριστες στιγμές με αστεία, επικοινωνία με την εξέδρα. Δεν έδειξε μουτρωμένος.


Από το χθεσινό ματς, που ήταν "μάπα το καρπούζι" που λέμε, άξιζαν κυρίως τα εξω από το παρκέ. Οι συμπεριφορές παικτών στον πάγκο, time outs (όποιος ήταν κοντά στον πάγκο καταλαβαίνει), η Στικούδη και η περατζάδες τις μπροστά μας, μια παρέα παιδιώ (μεγάλων) που όλη την ώρα φώναζαν προς τους παίκτες μας και τον coach, σε σημείο εκνευριστικό που έλεγες πόση υπομονή έχουν να ακούνε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.. smile.gif
Αγωνιστικά δεν είχε κάτι να δεις. ήταν ένα "αδιάφορο" ματς, με στιγμές επίδειξης από τους Αμερικάνους κυρίως σε μερικούς άψογα εκτελεσμένους αιφνιδιασμούς!

bball.gif Ο Σπανούλης μου μοιάζει κάπως επηρεασμένος ψυχολογικά.. Αυτό μου δείχνει η εικόνα του προσώπου του.. Δεν ήταν ορεξάτος, δεν μιλούσε σχεδόν ποτέ, μαζεμένος γενικά.
Αντιθέτως, ο Μπουρούσαρος είναι αυτό που λέμε παιδί.. Μέγας χαβαλές!! smile.gif Αυτό που λέμε και γαμώ τα παιδιά!


Θεωρώ ότι η ομάδα έπρεπε να έχει ένα ακόμα περιφερειακό στην 12αδα. Αν θα ήταν ο Βασιλειάδης ή κάποιος άλλος δεν ξέρω, πάντως θεωρώ πολλούς τα 4 5αρια (και τον Τσαρτσαρή πλέον 5αρι τον λογίζω) και 3 4αρια (Καιμακόγλου και Πρίντεζης στο 3 δεν στέκονται όπως θα θέλαμε).
Anaz
-O Βασιλειαδης οταν πηγε στη Μαλαγα ηταν η πρωτη του μεταγγραφη εκτος Παοκ κ ηταν μολις 22 χρονων!!Και δεν τα πηγε δα και τοσο ασχημα!
Επισης οταν ηρθε στον Ολυμπιακο η παρουσια του επι Γκερσον -πριν τον παραγκωνισει τελειως ο Γιαννακης- ως συμπληρωματικος παιχτης ηταν απροσμενα καλη!Εξελιχτηκε σε μια πολυ χρησιμη μοναδα προσφεροντας ενα παντα ζεστο και σταθερο χερι απο τον παγκο με πολυ διαθεση ΚΑΙ για αμυνα.
Δεν καταλαβα πως εχει βγει το συμπερασμα οτι δεν κανει για μεγαλη ομαδα.
Kαι για να καταλαβω..Και οι 12 παιχτες που παιζουν στην Εθνικη εχουν αποδειξει οτι ειναι παιχτες για μεγαλες ομαδες???

-Το προβλημα δεν ειναι απλα οτι δεν τον επελεξε. Αλλα το οτι δεν τον εμπιστευετε!! Προφανως και τι να το κανω να τον καλουσε και να μην επαιζε καθολου..? Αν και ακομα κι αυτο,κατι θα ηταν. Προτιμοτερο να υπηρχε στον παγκο ενας παιχτης που μπορει και να χρειαστει, παρα ενα 4ο τεσσαρι. Πραγματικα δεν θυμαμαι ξανα ομαδα να κατεβαινει με 4 πλευμεκερ, 1 τριαρι, 4 τεσσαρια και 3 πενταρια. rolleyes.gif Στη τελικη ας καλουσε τον Πελεκανο!Αυτον αληθεια γιατι δεν τον καλεσε ΚΑΝ στη προετοιμασια???

-Εχει διευκρινιστει αρκετες φορες ηδη.Μην γινεται συνεχεια,ειναι κουραστικο.. ΚΑΝΕΙΣ δεν ισχυριζεται οτι ο Βασιλειαδης θα εκανε τη διαφορα και δεν παμε πουθενα χωρις αυτον! Ενα πολυ χρησιμο συμπληρωμα που μπορει να προσφερει κατι που λειπει ΠΟΛΥ απο την Εθνικη λεμε οτι θα ηταν. Ολη αυτη η κουβεντα δεν γινεται γιατι ειμαστε φαν του Κωστα αλλα γιατι εχει καταντησει γελοιο αυτο που βλεπει σχεδον ολος ο κοσμος να μην το βλεπουν οι αρμοδιοι..

-Κι εγω πιστευω οτι υπαρχει δαχτυλος ομοσπονδιας στις επιλογες των διεθνων.
LFO
QUOTE(Anaz @ Aug 26 2010, 15:18 ) *
-Κι εγω πιστευω οτι υπαρχει δαχτυλος ομοσπονδιας στις επιλογες των διεθνων.


Δαχτυλόπουλος....
a bullet for your head
QUOTE(Anaz @ Aug 26 2010, 16:18 ) *
-O Βασιλειαδης οταν πηγε στη Μαλαγα ηταν η πρωτη του μεταγγραφη εκτος Παοκ κ ηταν μολις 22 χρονων!!Και δεν τα πηγε δα και τοσο ασχημα!
Επισης οταν ηρθε στον Ολυμπιακο η παρουσια του επι Γκερσον -πριν τον παραγκωνισει τελειως ο Γιαννακης- ως συμπληρωματικος παιχτης ηταν απροσμενα καλη!Εξελιχτηκε σε μια πολυ χρησιμη μοναδα προσφεροντας ενα παντα ζεστο και σταθερο χερι απο τον παγκο με πολυ διαθεση ΚΑΙ για αμυνα.
Δεν καταλαβα πως εχει βγει το συμπερασμα οτι δεν κανει για μεγαλη ομαδα.
Kαι για να καταλαβω..Και οι 12 παιχτες που παιζουν στην Εθνικη εχουν αποδειξει οτι ειναι παιχτες για μεγαλες ομαδες???

Μια χαρα τα λες!
Ειναι πραγματα τα οποια εχω τονισει & εγω,πολυ καιρο τωρα.
kseplenhs
είναι ιδιαίτερα συμπαθής ο βασιλειάδης αλλά αφενός δεν είναι το στύλ παίχτη που το ελληνικό μπάσκετ αναδεικνύει και αφετέρου φαίνεται να έχει μια ελαφρότητα σαν χαρακτήρας και να μην ψήνεται και τόσο να διεκδικήσει καλύτερες θέσεις.

πιστευω πως αν γινόταν λίγο πιο μαχητικός δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να παίζει και στη θέση του περπέρογλου αλλά και του ζήση.ειδικά του ζήση που δεν υπάρχει και λόγος να καλείται πλέον.

μάλλον δεν πρέπει να γουστάρει να μπει στα βαθειά.και επειδή σαν στυλ είναι ξένος σε αυτά που έχουμε συνηθήσει,δεν έχουμε κανένα προπονητή που να του το εμπνευσει αυτό και να τον παρακινήσει να μπει στα δύσκολα.
στην ελλάδα πιστευω πως αν βλέπαμε τον ναβάρο να αρχίζει τις μπομπίτες και ήταν κανένας πιτσιρικάς,θα έτρωγε πάγκο μέχρι να μάθει να παίζει άμυνα icon_drunk.gif

πάντως το παλικάρι ευτυχισμένο φαίνεται και δείχνει να περνάει καλά.είναι σε μια ομάδα χωρίς τρελλούς στόχους που μπορεί να ξεδιπλώνει το ταλέντο του ελευθερα και κάνει και τις τρέλλες του χωρίς να του επιβάλλουν τίποτα κανόνες καλής συμπεριφοράς...
a bullet for your head
QUOTE(Anaz @ Aug 26 2010, 16:18 ) *
-Το προβλημα δεν ειναι απλα οτι δεν τον επελεξε. Αλλα το οτι δεν τον εμπιστευετε!! Προφανως και τι να το κανω να τον καλουσε και να μην επαιζε καθολου..? Αν και ακομα κι αυτο,κατι θα ηταν. Προτιμοτερο να υπηρχε στον παγκο ενας παιχτης που μπορει και να χρειαστει, παρα ενα 4ο τεσσαρι. Πραγματικα δεν θυμαμαι ξανα ομαδα να κατεβαινει με 4 πλευμεκερ, 1 τριαρι, 4 τεσσαρια και 3 πενταρια. rolleyes.gif Στη τελικη ας καλουσε τον Πελεκανο!Αυτον αληθεια γιατι δεν τον καλεσε ΚΑΝ στη προετοιμασια???

-Εχει διευκρινιστει αρκετες φορες ηδη.Μην γινεται συνεχεια,ειναι κουραστικο.. ΚΑΝΕΙΣ δεν ισχυριζεται οτι ο Βασιλειαδης θα εκανε τη διαφορα και δεν παμε πουθενα χωρις αυτον! Ενα πολυ χρησιμο συμπληρωμα που μπορει να προσφερει κατι που λειπει ΠΟΛΥ απο την Εθνικη λεμε οτι θα ηταν. Ολη αυτη η κουβεντα δεν γινεται γιατι ειμαστε φαν του Κωστα αλλα γιατι εχει καταντησει γελοιο αυτο που βλεπει σχεδον ολος ο κοσμος να μην το βλεπουν οι αρμοδιοι..

-Κι εγω πιστευω οτι υπαρχει δαχτυλος ομοσπονδιας στις επιλογες των διεθνων.

Το οτι το τελικο ροστερ στηθηκε τιγκα στην ανορθοδοξια,ειναι περα για περα εμφανες νομιζω...
Το οτι φετος κληθηκε ο Βασιλειαδης,νομιζω εγινε,διοτι σε διαφορετικη περιπτωση θα γινοταν ισως & μεγαλυτερο θεμα.
Μιας & εκανε μια πολυ καλη σεζον & την εξαργυρωσε & με μια καλη μεταγραφη,δειχνοντας οτι οχι μονο καθιερωνεται στο καλυτερο πρωταθλημα της Ευρωπης,αλλα οτι ειναι & ενας εκ των πρωταγωνιστων του.
Κληθηκε με μια λογικη,οτι στην πορεια,με λιγες ευκαιριες,δεν θα εδειχνε κατι αξιοσημειωτο αγωνιστικα,ενω μπορει & να εδειχνε & σημαδια δυσαρεσκειας(πατηματα)..
Λειτουργει στηριζομενος στα ποδια του,ανεξαρτητα & εκτος των ''συσχετισμων'' της Ελληνικης μπασκετικης πραγματικοτητας...και ολα αυτα ειναι κατα την γνωμη μου,επιπλεον λογοι,που μπορει να μην ειναι ''αρεστος''..
Οντως θα ηταν πολυ χρησιμος,ακομη & σε αρχικα συμπληρωματικο ρολο,διοτι κανενας δεν μπορει να ξερει,αν θα αρπαζε καποια ευκαιρια & στη πορεια του τουρνοα αναβαθμιζοταν περισσοτερο.
Εχει καποια χαρακτηριστικα τα οποια ειναι απαραιτητα στο mix της Εθνικης μας(δεν παραμενει το μπασκετ,ενα αθλημα ρολων & κατανομης αυτων?)...
Ειμαι της αποψης οτι υπαρχουν κολληματα(ενδεχομενως & προσωπικα),καθως & διαφορων τυπων ''στεγανα'',σε βαθμο ''αυθεντιας''...
Αν οπως λες,υπαρχει δακτυλος της ομοσπονδιας στις επιλογες των διεθνων,τοτε αυτο αποτελει παρεμβαση στην δουλεια των προπονητων & πιθανοτατα να ειναι ενα χρονιο φαινομενο...που ισχυει κατα κανονα,σε ολα τα επιπεδα & τις βαθμιδες.
nirvana
Nα πεταχτώ κι εγώ να πω τη γνώμη μου για τον Bασιλειάδη.
Aυτό που δεν ξέρω σχετικά με τον παίχτη είναι πόσο έξυπνος είναι. Kάτι στις κινήσεις του και στον τρόπο που παίζει μου δείχνει ότι το παιδί μπορεί να έχει ταλέντο στο σουτ (και αυτό βέβαια δεν είναι τόσο αξιόπιστο ― μπορεί να κάνει ένα σερί από καλά σουτ και μετά να σπάσει τα στεφάνια και μάλιστα επιμένοντας) αλλά από την άλλη νομίζω ότι δεν έχει το μυαλό για να ενσωματωθεί πλήρως στην ομάδα.

Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό, ίσως να μη μπορεί να μάθει τα συστήματα, ίσως να μη μπορεί να παίξει ομαδική άμυνα, ίσως να δίνει μερικές φορές με θολωμένο μυαλό παραπάνω από όσο πρέπει, πάντως όσο τον έχω δει, όσο ήταν Eλλάδα, αυτήν την εντύπωση μου δημιουργούσε, ότι ήταν λίγο ατομιστής, λίγο άμυαλος. Mπορεί να κάνω και λάθος. Nομίζω όμως ότι γι αυτό κόβεται κάθε φορά. (και αυτό πέρα από τον χειρισμό της μπάλας που δεν μπορεί να τον κατεβάσει στο δύο και το ύψος του που δεν μπορεί να τον ανεβάσει στο τρία). Kαι η παράνοια: Kαλείται από τους προπονητές στην προετοιμασία πάντα με την ελπίδα ότι κάτι θα έχει αλλάξει στην κατανόησή του για το άθλημα, αλλά πάντα απογοητεύονται και στο τέλος τον απορρίπτουν.

Πέρα από τον Bασιλειάδη πάντως, νομίζω ότι ο Kαζλάουσκας θα έπρεπε να καλέσει στην εθνική ίσως τον Kαλαμπόκη ή τον Πελεκάνο, ή τον Πατ ― τουλάχιστον στην προετοιμασία.

nikefalin
QUOTE(LFO @ Aug 26 2010, 16:25 ) *
Δαχτυλόπουλος....


χμμ, έχω μια μικρή αμφιβολία για τον Δαχτυλόπουλο. Πριν λίγες μέρες σε συνεντευξη του είχε δώσει γραμμή οτί θα προτιμούσε έναν "νέο παίκτη για να μπαίνει στο κλίμα της μεγάλης ομάδας, ένας κάθε χρόνο αν ήταν δυνατόν", που γενικά σαν φιλοσοφία δεν είναι κακή. Αντιθετα λοιπόν οι μικροί κόπηκαν.

Θα ήταν λοιπόν ενδιαφέρον να εξηγήσει ο κόουτς την επιλογή του χωρίς τον Βασιλειάδη. όχι οτί πρέπει να το κάνει , ή οτι η ομάδα πάει με λιγότερες πιθανότητες. Αλλά μπασκετικά θα είχε πολύ ενδιαφέρον να τον ακούσουμε. Πέρυσι θυμίζω στους περισσότερους, στην προετοιμασία τα "ακουγε" ο κόουτς για το ότι δεν εδινε ικανοποιητικό χρόνο στα φιλικά στους Καλαμπόκη Τσαλδάρη . Ε φέτος έδωσε ένα δεκάλεπτο στον Βασιλειάδη, άλλο τόσο στον Παπανικολάου και καθόλου στον Παππα ( για το Ακρόπολις λέω όπου η ομάδα το χει σαν πρόβα) . έδωσε περίπου τον ίδιο χρόνο στον Καιμακόγλου ( λίγο περισσότερο για την ακρίβεια) , περίπου το ίδιο στον Βουγιούκα. Από αυτους τους παίκτες αυτός που ανταποκρίθηκε περισσότερο , για μένα, ήταν ο Βασιλειάδης και μετά ο Βουγιούκας.

Θα είχε λοιπόν ενδιαφέρον να αναλύσει ο Καζλα τι τον οδήγησε στην τελική επιλογή. Πέρυσι πήρε τον Γλυνιαδάκη για να κουνά πετσέτες, έχωντας 11άδα ουσιαστικά σε μια ομάδα 4 σέντερ ( μαζί με Κουφό, Μπουρούση και Σόφο) που στη διαδρομή το ροτέισον περιορίστηκε στους 2. Το μετάλλειο ήρθε βέβαια. Αλλά στο μπάσκετ δεν έχουμε συνηθίσει συμπεριφορά αλά Ρεχάγκελ, αγιοποίησης των επιτυχιών. Ετσι ο κόουτς μπορεί σε μια ήρεμη ανάλυση, συνέντευξη τύπου ή απλή συνέντευξη να δώσει το στίγμα αυτής της επιλογής.


QUOTE(nirvana @ Aug 26 2010, 16:54 ) *
Πέρα από τον Bασιλειάδη πάντως, νομίζω ότι ο Kαζλάουσκας θα έπρεπε να καλέσει στην εθνική ίσως τον Kαλαμπόκη ή τον Πελεκάνο, ή τον Πατ ― τουλάχιστον στην προετοιμασία.


πολύ σωστό αυτό. το έλεγα και χτες. 5ος γκάρντ χρειάζεται , όποιος και να ναι αυτός, ακόμα και τον Παπαμακάριο χρήσιμο θα τον έβλεπα.
LFO
QUOTE(nikefalin @ Aug 26 2010, 15:58 ) *
χμμ, έχω μια μικρή αμφιβολία για τον Δαχτυλόπουλο. Πριν λίγες μέρες σε συνεντευξη του είχε δώσει γραμμή οτί θα προτιμούσε έναν "νέο παίκτη για να μπαίνει στο κλίμα της μεγάλης ομάδας, ένας κάθε χρόνο αν ήταν δυνατόν", που γενικά σαν φιλοσοφία δεν είναι κακή. Αντιθετα λοιπόν οι μικροί κόπηκαν.


Αμα εχει δωσει γραμμη , τι αμφιβολια εχεις τοτε? Νεος παικτης = Καϊμακογλου

Στα υπολοιπα συμφωνω για τα γκαρντ
Manu7
QUOTE(LFO @ Aug 26 2010, 17:07 ) *
Αμα εχει δωσει γραμμη , τι αμφιβολια εχεις τοτε? Νεος παικτης = Καϊμακογλου

Στα υπολοιπα συμφωνω για τα γκαρντ

Mα ο Καϊμακόγλου ήταν και πέρσι.
LFO
QUOTE(Manu7 @ Aug 26 2010, 16:12 ) *
Mα ο Καϊμακόγλου ήταν και πέρσι.


το ξερω...αλλος ηταν ο συλλογισμος μου ομως. Anyway ως μη γενομενη η φαση παρακαλω....
hagi
Εγώ το μόνο που θέλω να πω είναι καλή επιτυχία στην Εθνική μας στο Παγκόσμιο και αν είμαστε υγιείς και με το μυαλό στο γήπεδο δεν φοβόμαστε κανέναν.. Καλή επιτυχία !!! wav.gif
colonel gomelsky
Πάει και ο Νοτσιόνι. Ακόμα πιο λειψή η Αργεντινή. Θα θυμίζει κάτι από ελλάδα του περσινού ευρωμπάσκετ με Ντελφίνο σε ρόλο Σπανούλη.

Τέτοια ευκαιρία για χρυσό δεν θα ξαναπαρουσιαστεί.
rchos
αυτο που εγραψε ο νικεφαλιν το χα ακουσει και εγω.γιαυτο βγαζω το συμπερασμα οτι αν ηθελε ο δαχτυλοπουλος να φτιαξει μονος του την δωδεκαδα θα ειχαμε μεσα σε αυτην τον παππα πιθανοτατα.

απο εκει και περα ο καθενας μπορει να εχει οποια αποψη θελει για τον οποιονδηποτε παιχτη.εγω επι παραδειγματι θα προτιμουσα τον καλαμποκη στην ομαδα αντι του καιμακ και του βασιλειαδη.
αυτα ειναι προσωπικες προτιμησεις του καθενος.
το σημαντικο ειναι πως ασχετα απο ονοματα οι πιο πολλοι πιστευουμε οτι επρεπε να υπαρχει και πεμπτο γκαρντ και εκει ειναι σωστο να επικεντροθουμε.
σε περιπτωση τραυματισμου ενος γκαρντ την πατησαμε εντελως.


παντως για να πουμε και την αληθεια ο καζλα περσι παλι 4 γκαρντ ειχε παρει.ειχε μαλιστα περσυ 4 σεντερ.αντι του τσαρτσαρ ηταν ο κουφος και αντι του βουγιουκα ηταν ο γλυνιαδακης.
επισης η βασικη αλλαγη ειναι πως φετος αντι του καλαμποκη υπαρχει ο διαμαντιδης.
περσι λεγαμε πως η αναγκη τον εκανε να παρει 4 κοντους μονο.φετος αποδυκνιεται πως κατι τετοιο δεν ισχυει.4 γκαρντ πηρε παλι ενω ειχε και αλλες επιλογες απλα φετος η τετραδα ειναι πολυ καλυτερη απο την περσινη.
CrossoverOnE
QUOTE(rchos @ Aug 26 2010, 18:50 ) *
αυτο που εγραψε ο νικεφαλιν το χα ακουσει και εγω.γιαυτο βγαζω το συμπερασμα οτι αν ηθελε ο δαχτυλοπουλος να φτιαξει μονος του την δωδεκαδα θα ειχαμε μεσα σε αυτην τον παππα πιθανοτατα.

απο εκει και περα ο καθενας μπορει να εχει οποια αποψη θελει για τον οποιονδηποτε παιχτη.εγω επι παραδειγματι θα προτιμουσα τον καλαμποκη στην ομαδα αντι του καιμακ και του βασιλειαδη.
αυτα ειναι προσωπικες προτιμησεις του καθενος.
το σημαντικο ειναι πως ασχετα απο ονοματα οι πιο πολλοι πιστευουμε οτι επρεπε να υπαρχει και πεμπτο γκαρντ και εκει ειναι σωστο να επικεντροθουμε.
σε περιπτωση τραυματισμου ενος γκαρντ την πατησαμε εντελως.


παντως για να πουμε και την αληθεια ο καζλα περσι παλι 4 γκαρντ ειχε παρει.ειχε μαλιστα περσυ 4 σεντερ.αντι του τσαρτσαρ ηταν ο κουφος και αντι του βουγιουκα ηταν ο γλυνιαδακης.
επισης η βασικη αλλαγη ειναι πως φετος αντι του καλαμποκη υπαρχει ο διαμαντιδης.
περσι λεγαμε πως η αναγκη τον εκανε να παρει 4 κοντους μονο.φετος αποδυκνιεται πως κατι τετοιο δεν ισχυει.4 γκαρντ πηρε παλι ενω ειχε και αλλες επιλογες απλα φετος η τετραδα ειναι πολυ καλυτερη απο την περσινη.

Ξερουμε τι αναλογια ψηλων/περιφερειακων δημιουργουσε στην Κινα; Βεβαια εκει ισως το ρολο του να επαιζε και το οτι η ομαδα στηνοταν με βαση τον Γιαο αλλα ισως θα ηταν ενδιαφερον να το τσεκαρουμε.
greeneyes13
βγήκε η απόφαση για τις ποινές;
thrylos7
Αν ο Ζήσης είχε πάρει μέρος στα επεισόδια, πολλοί από εδώ μέσα θα παρακαλούσαν να τιμωρηθούν όλοι οι συμμετέχοντες, για όλο το Μουντομπάσκετ κι ας βγαίναμε και 24οι... Κρίμα, χάθηκε η ευκαιρία, πάλι θα τον φάμε στη μάπα! 40.gif
Flash
QUOTE(thrylos7 @ Aug 26 2010, 17:14 ) *
Αν ο Ζήσης είχε πάρει μέρος στα επεισόδια, πολλοί από εδώ μέσα θα παρακαλούσαν να τιμωρηθούν όλοι οι συμμετέχοντες, για όλο το Μουντομπάσκετ κι ας βγαίναμε και 24οι... Κρίμα, χάθηκε η ευκαιρία, πάλι θα τον φάμε στη μάπα! 40.gif


Καλά αυτοί δε λέω αλλά κι εσένα αυτό το κόλλημα σου με το Ζήση πια έχει αγγίξει εξωγαλαξιακά επίπεδα tongue.gif
thrylos7
Εδώ γίνεται πανικός με τον Βασιλειάδη, εγώ έχω κόλλημα... Θύμισέ μου πότε τον εκθείασα, ή είπα κάτι υπερβολικό τελευταία φορά.

Κόλλημα είναι να κάνουν άλλοι παίκτες 7 και 8 λάθη και κάποιοι να τα βάζουν με τον Ζήση, που είχε 0, σε φιλικό αγώνα. Αν μια αντίδραση σ' αυτό θεωρείται κόλλημα, τότε ναι, το 'χω.
leonkalf
QUOTE (greeneyes13 @ Aug 26 2010, 18:01 ) *
βγήκε η απόφαση για τις ποινές;



Από ώρα σε ώρα η απόφαση για Εθνική


Μέχρι τις 19:00 αναμένεται η απόφαση από τη FIBA για την πιθανή τιμωρία των Ελλήνων και των Σέρβων παικτών που συνεπλάκησαν στο φιλικό των δύο ομάδων την περασμένη Πέμπτη. Η ΕΟΚ απέστειλε το μεσημέρι την αναφορά της για όσα θλιβερά έγιναν στο παρκέ του ΟΑΚΑ και αναμένει την ετυμηγορία της παγκόσμιας ομοσπονδίας, δίχως να μπορούν να γίνουν ασφαλείς εκτιμήσεις.

Ουσιαστικό κίνδυνο τιμωρίας διατρέχουν τρεις Έλληνες παίκτες, οι Φώτσης, Τσαρτσαρής και Σχορτσανίτης. Ελπίδα της ελληνικής αποστολής είναι να μην τιμωρηθούν ή αν αυτό συμβεί η ποινή να είναι πολύ μικρή και να μη τους στερεί τη συμμετοχή στα παιχνίδια της ομάδας. Υπενθυμίζεται ότι η Εθνική έχει θεωρητικά εύκολα πρεμιέρα το Σάββατο απέναντι στην Κίνα κι ένα «πονηρό» ματς την Κυριακή κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο, αλλά μετά το ρεπό της Δευτέρας κοντράρεται με τη διοργανώτρια Τουρκία την Τρίτη, σε ένα ματς που ίσως κρίνει την πρωτιά στον τρίτο όμιλο του Μουντομπάσκετ, συνεπώς όλοι οι παίκτες θα είναι χρήσιμοι.


πηγή: sport-fm.gr
rchos
QUOTE(thrylos7 @ Aug 26 2010, 19:31 ) *
Εδώ γίνεται πανικός με τον Βασιλειάδη, εγώ έχω κόλλημα... Θύμισέ μου πότε τον εκθείασα, ή είπα κάτι υπερβολικό τελευταία φορά.

Κόλλημα είναι να κάνουν άλλοι παίκτες 7 και 8 λάθη και κάποιοι να τα βάζουν με τον Ζήση, που είχε 0, σε φιλικό αγώνα. Αν μια αντίδραση σ' αυτό θεωρείται κόλλημα, τότε ναι, το 'χω.


εισαι κολλημενος οντως! tongue.gif
Flash
QUOTE(thrylos7 @ Aug 26 2010, 17:31 ) *
Εδώ γίνεται πανικός με τον Βασιλειάδη, εγώ έχω κόλλημα... Θύμισέ μου πότε τον εκθείασα, ή είπα κάτι υπερβολικό τελευταία φορά.

Κόλλημα είναι να κάνουν άλλοι παίκτες 7 και 8 λάθη και κάποιοι να τα βάζουν με τον Ζήση, που είχε 0, σε φιλικό αγώνα. Αν μια αντίδραση σ' αυτό θεωρείται κόλλημα, τότε ναι, το 'χω.


Η τελευταία φορά που είπες κάτι υπερβολικό και τον εκθείασες ήταν η τελευταία φορά που του έγινε κριτική. Πέρυσι τέτοια εποχή δηλαδή. Δε θέλω να συνεχίσω τέτοια συζήτηση γιατί δεν έχει νόημα σε προσωπική βάση. Υπάρχει και emoticon στο παραπάνω post μου.

Σε πιο ολοκληρωμένη τοποθέτηση, κι εγώ πιστεύω ότι η κριτική που δέχεται ο Ζήσης εν γένει δεν είναι άδικη αλλά είναι υπερβολική. Μετά και το Eurobasket του 2007 έχει δείξει σχετικά λίγα πράγματα στην εθνική ομάδα. Αυτό όμως που πρέπει να του αναγνωριστεί είναι ότι στα δύσκολα είναι πάντα εκεί. Ακόμα και πέρυσι που δεν θεωρώ ότι ανταποκρίθηκε στις αυξημένες προσδοκίες που δημιούργησαν οι απουσίες Τεο-ΔΔ δήλωσε "παρών" στον πιο κρίσιμο αγώνα της εθνικής μας με την Τουρκία την ώρα που οι περισσότεροι, άπειροι από τέτοιες διοργανώσεις συμπαίκτες του ήταν θολωμένοι (εκτός του Σπανούλη φυσικά).

Ίσως αυτό να είναι και το βασικότερο κριτήριο της κλήσης του. Να έχεις έναν ψύχραιμο, έξυπνο παίκτη που στο ένα παιχνίδι στο οποίο θα χρειάζεται περισσότερη διαύγεια, καλό σουτ, σωστές επιλογές και ψυχραιμία, να είναι εκεί. peace.gif
rchos
οτι και να λεει το κατεστημενο του νοτη εμεις δεν υποκυπτουμε!
θα λεμε την αποψη μας για τον ζηση ελευθερα και χωρις φοβο! tongue.gif
Flash
QUOTE(IlyaZ @ Aug 26 2010, 18:04 ) *


Αν επαληθευτεί δεν κακοπέφτει ούτε σε μας ούτε στους Σέρβους καθώς στα ντέρμπι των ομίλων θα είμαστε πλήρεις.

Edit: Και μας χαρίζουν και τον Τσαρτσαρή και τον Κέσελι (αυτός δεν ήταν; ) στους Σέρβους

QUOTE
οτι και να λεει το κατεστημενο του νοτη εμεις δεν υποκυπτουμε!
θα λεμε την αποψη μας για τον ζηση ελευθερα και χωρις φοβο! tongue.gif


Πέστα σοφέ smiley.gif
thrylos7
Και εις ανώτερα εις την FIBA!

QUOTE
Η τελευταία φορά που είπες κάτι υπερβολικό και τον εκθείασες ήταν η τελευταία φορά που του έγινε κριτική.


Εντάξει ρε Γιάννη, αν έτσι νομίζεις, έτσι θα είναι. Δεν έχω όρεξη ν' ασχοληθώ. No offense.

rchos
αυτο που περιμεναμε εγινε.
ολα τα λογια για αυστηροτητες και λοιπα εμειναν στα λογια και μονο.

ειδαν το προγραμμα και σκεφτηκαν ελλαδα κερδιζει κινα-π.ρικο και χωρις σοφο-φωτση αρα ας δωσουμε 2 αγωνιστικες.την τριτη που παιζουν με τουρκια δεν γινεται να τους τιμωρησουμε.
ειδαν το προγραμμα της σερβιας μετα.ανγκολα-γερμανια-ιορδανια.κερδιζουν και χωρις τους 2 παιχτες.αντιθετα την τεταρτη αγωνιστικη ο κρστιτς ειναι απαραιτητος αφου οι ψηλοι της αυστραλιας ειναι καλοι.ριξτου 3 αγωνιστηκες αυτουνου λοιπον.βαζω μαλιστα στοιχημα πως αν μπορουσαν θα αλλαζαν και το προγραμμα ωστε να παιξει με γερμανια ο μιλος.

τσαρτσαρη-κεσελι που πλακωθηκαν μεταξυ τους δεν τους τιμωρησαν για να μην πληξουν πολυ τις ομαδες!
xristos_metal
Κρστιτς μονο 3? Για μενα δε θα επρεπε να παιξει ολη τη πρωτη φαση.
Nick_Man
QUOTE(xristos_metal @ Aug 26 2010, 20:20 ) *
Κρστιτς μονο 3? Για μενα δε θα επρεπε να παιξει ολη τη πρωτη φαση.

++++++++++++++++++
Flash
sports24.gr
QUOTE
"Πρωτοφανή για την ταχύτητα και την δημοκρατική διαδικασία" χαρακτήρισε την απόφαση ο Γ.Βασιλακόπουλος που πρόσθεσε: "Αποδεικνύεται ότι το σύστημα της FIBA είναι μονοκρατορία και πρέπει να εκδημοκρατιστεί. Είχα καταθέσει ξεκάθαρο σχέδιο διαχωρισμού της εκτελεστικής εξουσίας και η αντίδρασή τους ήταν ο αποκλεισμός μου. Εύχομαι η απόφαση αυτή να μη προδιαγράφει ανάλογες προθέσεις και για την Εθνική Ομάδα".


Θα βγούμε και από πάνω 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
rchos
βασικα αν αρχισει να το παιζει ανταρτης θα εχουμε πολυ μεγαλο προβλημα!σε ολα τα επιπεδα.
το κακο ειναι πως για να το παιξει αυτος ποπολαρος θα υποστουν τις συνεπεις το ελληνικο μπασκετ και οχι ο ιδιος προσωπικα!

δεν σχολιαζω καν το οξυμωρο σχημα να ειναι ο βασιλακοπουλος απο την πλευρα των επαναστατων και οχι του κατεστημενου!
T.W.Is.M.
QUOTE(rchos @ Aug 26 2010, 20:45 ) *
βασικα αν αρχισει να το παιζει ανταρτης θα εχουμε πολυ μεγαλο προβλημα!σε ολα τα επιπεδα.
το κακο ειναι πως για να το παιξει αυτος ποπολαρος θα υποστουν τις συνεπεις το ελληνικο μπασκετ και οχι ο ιδιος προσωπικα!

δεν σχολιαζω καν το οξυμωρο σχημα να ειναι ο βασιλακοπουλος απο την πλευρα των επαναστατων και οχι του κατεστημενου!


Πολυ σωστο σχολιο.
Το μονο που μας δινει πατημα να μιλαμε ειναι οτι για πρωτη φορα οι διαδικασιες εφαρμοστηκαν αμεσα. Απ την αλλη, καποτε επρεπε να γινοταν κι αυτο, αλλωστε το οτι επρεπε να τιμωρηθουν οι πρωταγωνιστες των επεισοδιων ειναι κατι που νομιζω συμφωνησαμε οι περισσοτεροι εδω.
Flash
QUOTE(rchos @ Aug 26 2010, 18:45 ) *
δεν σχολιαζω καν το οξυμωρο σχημα να ειναι ο βασιλακοπουλος απο την πλευρα των επαναστατων και οχι του κατεστημενου!


Στο ρόλο του Ζέπου Πεμπονάρη, αντί του Κώστα Πρέκα... Εντάξει μιλάμε για τεράστιο remake!

http://90lepta.com/m569.html

CrossoverOnE
Δηλαδη ρε παιδια για να καταλαβω ποσες αγωνιστηκες επρεπε να φαμε;Ο Πασχαλης που θα γινοταν παραλιγο δολοφονος ενω επρεπε να του κοψουν το μπασκετ για παντα τον περιορισαν και του απαγορευσαν τη συμμετοχη μεχρι το τελος της σεζον.Στον Κρστιτς που ειναι και το επικεντρο των γεγονοτων ριξαν 3 αγωνιστηκες.Δηλαδη συγκριτικα με τον Κριστιτς το βαρος του ατοπιματος των Ελληνων αξιζει μονο μια αγωνιστικη λιγοτερο;Ας απαγορευαν στον Κρστιτς να παιξει σε ολη τη διοργανωση κι ας στελναν και τους δικους μας για ολο τον πρωτο γυρο.Στην Ελλαδα ενα τετοιο περιστατικο μπορει να μην επεφερε ουτε 1 αγωνιστικη αποκλεισμο (μιλαω για αυτα που εκαναν οι υπολοιποι εκτος Κρστιτς).Μην ακουω οτι μας χαιδεψαν.Αλλωστε αλλο πραγμα 2 αγωνιστηκες σε ολοκληρο πρωταθλημα 26 αγωνων κι αλλο σε μια διοργανωση με ουτε τα μισα παιχνιδια.Απο την αλλη ποιον χαιδεψαν εμας η τους Σερβους;Εμεις εχουμε και μια Τουρκια....οι Σερβοι παιζουν με Γερμανια,Ιορδανια και Αγκολα!Τιμωρειται ο Φωτσης το ιδιο με τον Τεοντοσιτς που ειναι η αιτια οσων ακολουθησαν και λεμε και οτι μας χαιδευαν;Το αστειο ειναι οτι ειμαι σιγουρος οτι αν τους χαναμε και για το ματς με Τουρκια καποι θα λεγαν οτι επιτιδες εγινε.....
Nick_Man
QUOTE(CrossoverOnE @ Aug 26 2010, 20:57 ) *
Δηλαδη ρε παιδια για να καταλαβω ποσες αγωνιστηκες επρεπε να φαμε;Ο Πασχαλης που θα γινοταν παραλιγο δολοφονος ενω επρεπε να του κοψουν το μπασκετ για παντα τον περιορισαν και του απαγορευσαν τη συμμετοχη μεχρι το τελος της σεζον.Στον Κρστιτς που ειναι και το επικεντρο των γεγονοτων ριξαν 3 αγωνιστηκες.Δηλαδη συγκριτικα με τον Κριστιτς το βαρος του ατοπιματος των Ελληνων αξιζει μονο μια αγωνιστικη λιγοτερο;Ας απαγορευαν στον Κρστιτς να παιξει σε ολη τη διοργανωση κι ας στελναν και τους δικους μας για ολο τον πρωτο γυρο.Στην Ελλαδα ενα τετοιο περιστατικο μπορει να μην επεφερε ουτε 1 αγωνιστικη αποκλεισμο (μιλαω για αυτα που εκαναν οι υπολοιποι εκτος Κρστιτς).Μην ακουω οτι μας χαιδεψαν.Αλλωστε αλλο πραγμα 2 αγωνιστηκες σε ολοκληρο πρωταθλημα 26 αγωνων κι αλλο σε μια διοργανωση με ουτε τα μισα παιχνιδια.Απο την αλλη ποιον χαιδεψαν εμας η τους Σερβους;Εμεις εχουμε και μια Τουρκια....οι Σερβοι παιζουν με Γερμανια,Ιορδανια και Αγκολα!Τιμωρειται ο Φωτσης το ιδιο με τον Τεοντοσιτς που ειναι η αιτια οσων ακολουθησαν και λεμε και οτι μας χαιδευαν;Το αστειο ειναι οτι ειμαι σιγουρος οτι αν τους χαναμε και για το ματς με Τουρκια καποι θα λεγαν οτι επιτιδες εγινε.....

++++++
rchos
νομιζω οτι σε ολων σου το συλογισμο κανεις ενα λαθος.
συγκρινεις την ποινη των ελληνων με αυτη του κρστιτς.
μα η ποινη στον κρστιτς ηταν ακομη πιο αστεια βρε συ.
προφανως και αφου ο κρστιτς εφαγε 3 οι ελληνες δεν υπηρχε περιπτωση να φανε παραπανω.
δεν ειναι ομως λογικη αυτη.
οι ποινες ειναι αστειες γιατι βγηκαν βαση προγραμματος και οχι βαση των οσων εκαναν.
CrossoverOnE
QUOTE(rchos @ Aug 26 2010, 21:01 ) *
νομιζω οτι σε ολων σου το συλογισμο κανεις ενα λαθος.
συγκρινεις την ποινη των ελληνων με αυτη του κρστιτς.
μα η ποινη στον κρστιτς ηταν ακομη πιο αστεια βρε συ.
προφανως και αφου ο κρστιτς εφαγε 3 οι ελληνες δεν υπηρχε περιπτωση να φανε παραπανω.
δεν ειναι ομως λογικη αυτη.
οι ποινες ειναι αστειες γιατι βγηκαν βαση προγραμματος και οχι βαση των οσων εκαναν.

Απλως πιστευω οτι οι ποινες των υπολοιπων εννοειται οτι θα εξαρτηθουν απο την ποινη του Κρστιτς.Τον Κρστιτς χαιδεψαν...εμας απλα δεν μπορουσαν να μας αδικησουν γιατι οτιδηποτε πανω απο 2 αγωνιστηκες με τον Κρστιτς να τρωει 3 θα ηταν αδικο.Και δεν συγκρινω τον Κρστιτς με τους Ελληνες.Ακομα κι ο Τεοντοσιτς δε θα ηταν σωστο να φαει πανω απο 2 με τον Κρστιτς να τρωει 3.Αλλα και περα απο αυτο μια ομαδα στην διοργανωση στην καλυτερη θα παιξει 8 αγωνες.2 αγωνιστηκες εξω σημαινει το 1/4 της διοργανωσης κι αυτο αν φτασεις μεχρι και τον μικρο η μεγαλο τελικο.Σα να χανεις 6 με 7 παιχνιδια στην Α1...αδικο ειναι αυτο δηλαδη;
treathitch
Έτσι κι αλλιώς, άδικες είναι οι ποινές μόνο και μόνο επειδή υφίστανται. Όλοι οι παίκτες (και οι Τσαρτσαρής-Κέσελι) έπρεπε να τιμωρηθούν μετά το Παγκόσμιο

Ευτυχώς, το Πουέρτο Ρίκο δεν έχει τον Αγιούσο και το Νταλμάου και θα τραβήξει λιγότερο ζόρι η Εθνική, αν και τους κόβω να δυσκολεύονται χωρίς Σόφο-Φώτση και τον ανέτοιμο Μπουρούση. Πάντως, η νίκη δεν είναι καθόλου σίγουρη με Πρίντεζη-Περπέρογλου στο "4" και Τσαρτσαρή-Βουγιούκα στο "5". Κάτσε να τους δούμε και το Σάββατο (και τους δύο). Η ελληνική εμφάνιση με τις ΗΠΑ ήταν τόσο κακή που δε μου δίνει και την καλύτερη αίσθηση σε παιχνίδι με τόσες απουσίες

Η Σερβία, φυσικά, αδικείται περισσότερο. Χωρίς τους δύο σημαντικότερους παίκτες της σε ένα ματς-κλειδί με τη Γερμανία. Μια Γερμανία που τις τελευταίες δύο εβδομάδες ανεβαίνει διαρκώς στα φιλικά και που θα παίζει τη χωρίς Νοτσιόνι Αργεντινή στην πρώτη αγωνιστική, αυτό είναι κίνδυνος-θάνατος για τους Σέρβους. Όποιος έχει δει τη Σερβία να παίζει χωρίς τον Κρστιτς και ιδίως χωρίς τον Τεόντοσιτς, καταλαβαίνει αυτομάτως για τι απόφαση μιλάμε
Weekendman
Άυτές τις ποινές περίμενα ακριβώς να πέσουν με εξαίρεση τον Κρίστιτς που πίστευα ότι θα μείνει εκτός Παγκόσμιου, σίγουρα δεν θα μπορούσαν να επιβάλλουν κάτι πιο αυστηρό άλλωστε ένα πιθανό remake Ελλάδας-Σερβίας θα προκαλέσει επιπλέον το ενδιαφέρον του κόσμου Παγκόσμια ,με όλο το σάλο απο το φιλικό, για να δεί Μουντομπάσκετ σε μια διοργάνωση που έχει χάσει κάποια άιγλη λόγω απουσιών...
Anaz
Eγω εξ'αρχης διαφωνουσα με το ενδεχομενο εξοντωτικων τιμωριων που θα αλλοιωναν το Μουντομπασκετ. Ενταξει ξεφυγαν, κατακριτεο αλλα ανθρωπινο. Φυσικα δεν λεω να τη βγαζαν καθαρη και να μην τιμωρουνταν καθολου,αυτο θα ηταν απαραδεκτο κ θα περνουσε κ πολυ ασχημο μηνυμα.
Επομενως σε γενικες γραμμες συμφωνω με τις τιμωριες. Αν και Τσαρτσαρης-Κεσελυ επρεπε επισης να φανε απο μια αγωνιστικη κ κακως τη γλιτωσαν. Και ο Κρστιτς ισως κ λίγο παραπανω.
Για την ακριβεια δηλαδη εγω θα εδινα..
2 αγωνιστικες σε Φωτση, Μιλος,
απο 1 σε Σοφο,Τσαρτσαρη, Κεσελυ,
και 4 στον Κρστιτς.
theov
Για μένα οι τιμωρίες ήταν και δίκαιες και επιβεβλημένες και ίσως (ειδικά στην περίπτωση του Κρστιτς) θα έπρεπε να ήταν και ακόμη αυστηρότερες. Οι ιθύνοντες στην FIBA αποδεικνύονται πολύ σοβαροί και (ευτυχώς) στο ύψος των περιστάσεων...

Μπορεί να θίγονται οι Εθνικές Ομάδες δύο παραδοσιακών δυνάμεων στο ευρωπαικό και παγκόσμιο Basket, άλλα ΈΛΕΟΣ, βαρέθηκα να βλέπω την ατιμωρισία και το σύστημα ''τσάμπα μάγκες'' που μόνο χειρότερες κάνει τις μπασκετικές συνθήκες, χρόνο με τον χρόνο (παράδειγμα η δική μας Α1).

Οι ποινές αυτές ήταν ένα μύνημα ότι εδώ παίζουμε Basket και όχι ...κλωτσοσκούφι! Όποιος λοιπόν ''αθλητής'' Τεοντοσιτς κλπ. θέλει ας ξανακάνει επεισόδια...
KingCrimson
Mακαρι να ναι ετοιμος ο Μπουρουσης εναντιον Π.Ρικο ή τουλαχιστο να χασουν οι Σερβοι απο τους Γερμανους shot.gif
treathitch
QUOTE(KingCrimson @ Aug 26 2010, 22:13 ) *
ή τουλαχιστο να χασουν οι Σερβοι απο τους Γερμανους shot.gif

Αυτό γιατί;
KingCrimson
QUOTE(treathitch @ Aug 26 2010, 23:25 ) *
Αυτό γιατί;


Γιατι υποστηριζω τη Γερμανια 77.gif
treathitch
QUOTE(KingCrimson @ Aug 26 2010, 22:43 ) *
Γιατι υποστηριζω τη Γερμανια 77.gif

Kι εγώ τη γουστάρω τη Γερμανία, πάμε λοιπόν για δυνατή νίκη επί της Αργεντινής μεθαύριο wink.gif

Αλλά όχι και να κερδίσουν τους Σέρβους rolleyes.gif Όχι τέτοια χατήρια biggrin.gif
KingCrimson
QUOTE(treathitch @ Aug 27 2010, 00:21 ) *
Kι εγώ τη γουστάρω τη Γερμανία, πάμε λοιπόν για δυνατή νίκη επί της Αργεντινής μεθαύριο wink.gif

Αλλά όχι και να κερδίσουν τους Σέρβους rolleyes.gif Όχι τέτοια χατήρια biggrin.gif


Kαι τους δυο να τους νικουσαν δε θα με χαλαγε καθολου, αλλα ας κοιταξουμε να δουμε τι θα κανουμε εμεις με Π.Ρικο πρωτα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.