Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
MaJesty23
Ηδη έχω κλείσει εισιτήρια για πρώτη φάση Ζαγκρεμπ.Να δω με φίλους ,τα ματς με Σκόπια και Κροατία!Πρώτη φορά που πάω σε ευρωμπάσκετ,και το χω ψήσει τρελά!Μπασκετάκι,Ζαγκρεμπ ,Κροάτισσες smiley.gif !Δύο προβλέψεις θα κάνω,μια τι θα ήθελα και μια τι βλέπω:

Θα ήθελα:

Σπανούλη ,Καλάθη
Σλούκα ,Παππά
Περπέρογλου,Παπανικολάου,Αντετοκούνμπο,
Φώτση,Πρίντεζη,Καιμάκ,
Μπουρούση ,Κουφο

Και βλέπω :
Σπανούλη ,Καλάθη
Σλούκα,Μαντζαρη
Περπέρογλου,Γιανκοβιτς,Αντετοκούνμπο
Πρίντεζη,Καιμάκ,κάποιος ξέμπαρκος,
Μπουρούσης-Σόφο


Εξηγούμαι:
-λανθασμένα ο Παππάς θα κοπεί και θα μπεί μόνο ,εάν ο Σπανούλης πεί όχι.Για μένα Μάντζαρης δεν υπάρχει ,αφού είναι στυλ Καλάθη,σε πολύ πιο χάλια version.Αλλά νομίζω οτι θα επιλεχθεί.
-Παπ δεν θα επιλεχθεί γιατί πέρασε χρονιά μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.Κακώς καθώς ο Βλάντο ,δεν είναι ακόμα έτοιμος.
-Φώτσης δεν ξέρω αν έχει διάθεση να παίξει.
-Κουφός θα πιστολιάσει...εαν δεν τον δώ Καρπενήσι,δεν πιστεύω τίποτα!
Dred11
Χλωμό να μην κληθεί ο Παπανικολάου, ειδικά όταν κι εσύ στην πιθανή δεκάδα βάζεις συμμετοχή κάποιου ξέμπαρκου. Από την άλλη θα μου πεις θα παίξουμε με 4 3άρια; Όχι, γιατί ο Αντέτο για την Ευρώπη είναι πιο πολύ 4άρι, ενώ κι ο Παπ έχει παίξει 4άρι. Μια 5άδα Καλάθη, Σπανούλη, Παπ, Αντέτο, Κουφού είναι πολύ γρήγορη, καλή αμυντικά και με μόνο κουσούρι την επιθετική αστάθεια όλων των παικτών πλην Σπανούλη. Ο Περπέρογλας συμφωνώ ότι φέτος είναι must, λόγω σουτακίου και post παιχνιδιού, ενώ για τον Παππά θεωρώ κρίσιμους τους τελικούς με τον Ολυμπιακό. Αν κάνει σούπερ τελικούς, δύσκολα να μείνει εκτός Εθνικής.
yorgos
QUOTE
για τον Παππά θεωρώ κρίσιμους τους τελικούς με τον Ολυμπιακό. Αν κάνει σούπερ τελικούς, δύσκολα να μείνει εκτός Εθνικής.


Mε τέτοιες εμφανίσεις στο τοπ-16 και τα πλέη, είναι δεδομένο πως θα επιλεγεί. Αν δεν επιλεγεί τον βλέπω να μην ξανάρχεται Εθνική.
AKRG
Αν κοπεί και φέτος , ε εντάξει θα είναι ... Η χαζομάρα ! πλην του Σπανούλη δεν υπάρχει άλλος στις θέσεις 1-2-3 να βάζει τη μπάλα στο καλάθι με ευκολία, άντε ο Περπε στο 3 αλλά η ομάδα είναι γεμάτη καλούς αμυντικούς και ένα καθαρόαιμος σκόρερ χρειάζεται όσο τίποτα αλλο , αν δε δεν ερθει ο Σπανούλης νομίζω ότι θα είναι το βασικό 2άρι της εθνικής...
PanosIlio
Αν η επιλογή της Εθνικής είναι, σε αριθμούς/θέσεις τα υπολογίζω, 5 guard (3 point - 2 shooting), 4 forward (2 small - 2 power) και 3 center ο Κατσικάρης έχει ένα πολύ μεγάλο (ευχάριστο?) πρόβλημα.

Αν υποθέσουμε πως έχουμε σαν σίγουρους όλους του διαθέσιμους, ΝΒΑer και τα ρέστα, μπορούμε να πούμε πως οι Σπανούλης, Ζήσης, Καλάθης, Κουφός, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης, Μπουρούσης, Μάντζαρης θα είναι στους 12? Εγώ λέω ναι.

Έτσι έχουμε 9 παίκτες οι οποίοι μπορούν να κατανεμηθούν στις θέσεις που είπα παραπάνω ως εξής:

Α) 3 στα 3 point guard (Καλάθης, Ζήσης, Μάντζαρης), 1 στους 2 shooting guard (Σπανούλης), 2 στους 2 small forward (Παπανικολάου, Αντετοκούμπο), 1 στους 2 power forward (Πρίντεζης), 2 στους 3 center (Κουφός, Μπουρούσης).
Έτσι μας περισσεύουν 1 shooting guard(Παππάς-Σλούκας), 1 power forward (Καϊκακόγλου) και 1 center (Βουγιούκας wacko.gif - Μπόγρης κλπ)

Βέβαια υπάρχει και η άλλη ανάγνωση

Β) 3 στα 3 point guard (Καλάθης, Ζήσης, Μάντζαρης), 1 στους 2 shooting guard (Σπανούλης), 1 στους 2 small forward (Παπανικολάου), 2 στους 2 power forward (Πρίντεζης, Αντετοκούμπο), 2 στους 3 center (Κουφός, Μπουρούσης).
Έτσι μας περισσεύουν 1 shooting guard(Παππάς-Σλούκας), 1 small forward (Περπέρογλου, Καϊκακόγλου) και 1 center (Βουγιούκας wacko.gif - Μπόγρης κλπ)

Και φυσικά άλλοι θα μπορούσαν να κάνουν και άλλους συνδυασμούς, κάποιος θα μπορούσε ας πούμε να χωρέσει τον Γιάνκοβιτς (αν και δεν βλέπω τον τρόπο) ή ξέρω γω να αλλάξει τους αριθμούς (που λέω tongue.gif) άρα να έχουμε 1 small forward και 3 power forward ή το ανάποδο κλπ κλπ.

Εγώ θεωρώ αυτόν τον μπούσουλα, με τους αριθμούς/θέσεις, ως τον ποιο διαχειρίσιμο, έτσι ώστε ένας προπονητής να μπορέσει να αποδόσει ρόλους στους παίκτες καλύτερα εξ' αρχής. Τέσπα θα δούμε.

Πάντως για τον Παππά που λέτε, έχει βελτιωθεί αρκετά στην άμυνα, στην συμπεριφορά/νοοτροπία - και εννοώ μέσα στο παιχνίδι - είναι πιο σωστός (αν και ακόμα διακρίνω κάποια στοιχεία που δεν μου αρέσουν αλλά ΟΚ) αλλά κατά την άποψή μου δεν έχει καθόλου το κομμάτι της δημιουργίας για τους άλλους, δλδ δεν μπορεί να διαχειριστεί ένα pnr, δεν το έχει, ως επιθετικός είναι πάρα πάρα πολύ καλός αλλά για μένα αυτό του το μειονέκτημα είναι μεγάλο.
Αν θέλουμε να πούμε πως θα είναι η αλλαγή του Σπανούλη (που το είπατε και παραπάνω) πρέπει και αυτό το κομμάτι να το εντάξει στο παιχνίδι του.
Εκτός και αν ο προπονητής τον πάρει και ζητήσει από αυτόν άλλα πράγματα (δηλαδή αυτά που κάνει καλά), τότε ναι νομίζω πρέπει να είναι στην ομάδα, ειδικά αν συνεχίσει έτσι.
tReason
αν και εδω δεν ειναι το καταλληλο τοπικ ο ζησης πρεπει να κοπει.Παππας και σλουκας ειναι πολυ καλυτεροι παικτες απο τον ζηση
θα ειναι μπασκετικο εγκλημα να κοπει ενας απο τους 2 για αυτον.Ο μαντζαρης ειναι καλυτερος για πεμπτο γκαρντ.Μονο αν δεν ερθει ο σπανουλης πρεπει να ερθει ο ζησης.

Αυτο σε μια αξιοκρατικη χωρα σε μια χωρα που το βυσμα κυριαρχει και η αναξιοκρατια ο ζησης θα παιζει κανενα 20λεπτο-25 λεπτο ενω υπαρχουν πολυ καλυτεροι απο πισω του που δεν θα παιζουν ή θα ειναι εκτος αποστολης.
Dred11
Η δική μου επιλογή για την Εθνική:
Καλάθης Ζήσης Σλούκας
Σπανούλης Παππάς
Περπέρογλου Παπανικολάου
Αντετοκούμπο Πρίντεζης Καιμακόγλου
Κουφός Μπουρούσης
argeitis
Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω, αλλά δεν πιστεύω να υπάρξει περίπτωση να παίξουν πάλι με την εθνική ο Σπανούλης με τον Περπέρογλου.

Οπότε

Μάντζαρης, Ζήσης, Καλάθης
Σλούκας, Παππάς
Παπανικολάου, Γιάνκοβιτς, Αντετοκούμπο
Πρίντεζης, Καιμακόγλου
Μπουρούσης, Σοφοκλής???????

+Μαυροκεφαλίδης για 4ρο5ντάρι
Κουφος = Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι να έρθει
RipCity
αυτό το πράγμα με το "βύσμα" του Ζήση κούρασε τόσα χρόνια.

μια χαρά παίκτης είναι από το ανώτερο επίπεδο. δεν είναι χαζός ο Ζοτς που τον πήρε και από τότε η ομάδα του άλλαξε ριζικά απελευθερώνοντας τον Goudelock.

να πω ότι έλεγες ίσως να προτιμηθεί ο Σλούκας οκ, αλλά όταν μιλάς τόσο απόλυτα φυσικά και χάνεις το δίκιο σου.


Ζήσης, Μάντζαρης, Καλάθης
Σπανούλης, Παππάς
Γιάννης, Παπανικολάου
Πρίντεζης, Καϊμακόγλου
Μπουρούσης, Κουφός, Λουκάς

και φύγαμε για μετάλλιο.
Manu7
Ας κοπεί η κλάψα με τον Παππά. Πέρυσι δεν άξιζε να είναι στην Εθνική.

Φέτος θα είναι πιστεύω. Είναι δίκαιος ο Κατσικάρης.

Αν κατέβει ο Σπανούλης και ο Καλάθης μιλάμε για 5άδα

PG: Καλάθης - Ζήσης
SG : Σπανούλης - Παππάς

και θα γίνει μάχη ανάμεσα σε Σλούκα - Μάντζαρη ανάλογα με το τι ζητάει ο coach.

Για μένα αυτό είναι το δίκαιο... Βέβαια πρέπει να υπολογίσουμε στο ότι ο 5ος γκαρντ δεν θα έχει κάνα φοβερό χρόνο συμμετοχής. Ο δε Παππάς με Σπανούλη μπροστά δεν θα παίζει πολύ.
colonel gomelsky
QUOTE(Manu7 @ Apr 24 2015, 11:06 ) *
Ο δε Παππάς με Σπανούλη μπροστά δεν θα παίζει πολύ.


Και μόνο η δυνατότητα να μπει και να αλλάξει το Σπανούλη θα βάλει δύσκολα σε αρκετούς αντιπάλους και θα χαλαρώσει την ομάδα. Ακόμα κι αν δεν παίξει πολύ.
tReason
Καποιοι συνεχιζουν να τρωνε παραμυθι με τον ζηση.Τωρα αν πιστευεις οτι ο ζησης ειναι για το υψηλοτερο επιπεδο απλα εισαι ασχετος με το αθλημα που λεγεται μπασκετ.Ο ζησης αυτη την στιγμη ειναι ο εκτος ελληνας γκαρντ σε αξια.Και σαφως ο σλουκας ειναι καλυτερος παικτης μπορω να στο δειξω με αριθμους πολυ ευκολα.Και θα το κανω στο τελος της χρονιας.

Οσο για τον ομπραντοβιτς θα δουμε αν τον κρατησει στο τελος της χρονιας.Ηταν μια μεταγραφη μπαλωμα στα μεσα της σεζον.
Αν τον κρατησει και για του χρονου θα εχεις ενα επιχειρημα.Αλλα εγω προβλεπω οτι θα τον διωξει γιατι δεν ειναι για αυτο το επιπεδο πραγμα που θα δικαιωσει τον αρχικο μου ισχυρισμο..
TakeshyKurosawa
Μπορεί να υπάρξει σχήμα και με Σπανούλη, Παππά μέσα ταυτόχρονα! Ο Παππάς είναι καθαρό shooting guard και παίζει καθαρά σαν εκτελεστής!

Καλάθης,Μάντζαρης,Σλούκας
Σπανούλης, Παππάς
Παπανικολάου,Αντετοκούνμπο,Περπέρογλου
Πρίντεζης,Φώτσης
Μπουρούσης, Κουφός.
RipCity
να σαι καλά φίλε tReason για τις υποδείξεις σου, την εκπληκτική επιχειρηματολογία και το χρόνο που μου αφιέρωσες.
captain charisma
καλο θα ηταν να μη προτρεχουμε και να μιλαμε για μεταλλια απο τωρα γιατι ειναι νωρις ακομα..καθε χρονο τετοια εποχη αυτα λεμε αλλα εχουμε να δουμε ασπρη μερα απ το 2009...οι επιλογες για το ροστερ της εθνικης ειναι πολλες απλα ο κατσικαρης θα πρεπει να τους κανει ομαδα..ο καιρος θα δειξει..
TakeshyKurosawa
Η Εθνική έχει ρόστερ που μπορεί να πάρει το μετάλλιο αρκεί να αρχίσει να παίζει πάλι άμυνα! Έχει τους κατάλληλους παίχτες για να παίξει σκληρή άμυνα δεν έχει την ομάδα για να κυριαρχίσει μέσω επίθεσης!
MaJesty23
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Apr 24 2015, 12:57 ) *
Η Εθνική έχει ρόστερ που μπορεί να πάρει το μετάλλιο αρκεί να αρχίσει να παίζει πάλι άμυνα! Έχει τους κατάλληλους παίχτες για να παίξει σκληρή άμυνα δεν έχει την ομάδα για να κυριαρχίσει μέσω επίθεσης!

41.gif .Συμφωνώ απόλυτα...έχουμε υλικό για καλή άμυνα ,ειδικα εάν είναι μέσα ο Καλάθης και ο Γιάνναρος(μαγική εμφάνιση χτές).Ο Kosta Koufos rolleyes.gif εαν έρθει ,θα βοηθήσει στο παιχνίδι πάνω απο την στεφάνη...έχει βελτιωθεί σημαντικά και σε blocks και σε αμυντική παρουσία γενικά.
Επίσης δεν υπαρχει καμιά κλαψα για Παππά ,ούτε είπε κανένας Μanu7 ότι κόπηκε άδικα πέρισυ...τρέχετε να πειτε ο καθένας το μακρύ και το κοντό του και διακρινω ακόμα και με δικούς μας φιλάθλους μια ευαισθησία στην απλή αναφορά ακόμα και του ονόματος του...εντάξει δεν τον παει πολυς κόσμος,αλλος σπάζεται γιατι κάνει καλη σεζόν αλλά ας χαλαρώσουμε.Ο Παππας φέτος δικαιούται να είναι και θα προτιμούσα να κοπεί ο Μαντζαρης και να κατέβει ο Ζήσης.
Ο Μάντζαρης κατά την ταπεινή μου άποψη δεν είναι καλυτερος ,ούτε μπορει να προσφέρει κάτι πέραν απο άμυνα.Ο Σλούκας έχει θέση στην Εθνική και θα καταλάβουμε όλη την αξία του,όταν παροπλιστεί ο Σπανούλης ή πάρει μεταγραφή.Το παιδί έχει πολύ μπάσκετ μέσα του.Και ο Ζήσης μια χαρά παίχτης έιναι...θα σας λεγα που θα ηταν η Φενέρ και ο Ζοτς χωρίς αυτον!
TakeshyKurosawa
Εγώ είμαι φαν του Παππά μαν. Μου αρέσει το μπάσκετ που παίζει ο τύπος ειδικά με τις τελευταίες του εμφανίσεις με έχει κερδίσει. Θεωρώ ότι είναι ο μόνος που μπορεί να συνεχίσει την Αγία Τριάδα των γκαρντ μας. Πολύ καλοί παίχτες οι Σλούκας και Μάντζαρης, αλλά αυτός είναι ξεχωριστή περίπτωση και το βλέπουν όλοι όσοι παρακολουθούν μπάσκετ δεν θέλει και καμιά ιδιαίτερη γνώση του αθλήματος! Εγώ θέλω Παππά,Σλούκα,Μάντζαρη μέσα. Τον Ζήση τον συμπαθώ πολύ, αλλά οι άλλοι 3 έχουν περισσότερα να δώσουν!
ssoulliss
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Apr 24 2015, 12:57 ) *
Η Εθνική έχει ρόστερ που μπορεί να πάρει το μετάλλιο αρκεί να αρχίσει να παίζει πάλι άμυνα! Έχει τους κατάλληλους παίχτες για να παίξει σκληρή άμυνα δεν έχει την ομάδα για να κυριαρχίσει μέσω επίθεσης!


Υλικό για να πάρουμε μετάλλιο δεν έχουμε. Έχουμε ίσως τους πιο "παιγμένους" ρολίστες στην Ευρώπη. Μπαρουτοκαπνισμένους που λέει και μια ψυχή. Αυτό μαζί με την καλή άμυνα, μπορεί να μας οδηγήσει μέχρι ένα σημείο. Μετά θέλεις και κάποιον σταρ.

Σταρ όμως έχουμε έναν διαθέσιμο, τον Σπανούλη. Οι υπόλοιποι είναι ρολίστες.

Το πως θα εξελιχθεί ο Γιάννης, είναι άλλο θέμα. Ναι μπορεί και αυτός να γίνει σταρ. Ίσως και ο Παππάς.

Δηλαδή πλήρης η Γαλλία, η Ισπανία, η Λιθουανία και η Σερβία είναι είναι πιο κάτω από εμάς;

Νομίζω σε ταλέντο είμαστε πιο πίσω. Ναι , όμως υπερτερούμε σε τακτική, πάθος. Αυτά. smile.gif
tReason
QUOTE (RipCity @ Apr 24 2015, 12:31 ) *
να σαι καλά φίλε tReason για τις υποδείξεις σου, την εκπληκτική επιχειρηματολογία και το χρόνο που μου αφιέρωσες.


Αφου θες τεκμηριωμενα επιχειρηματα λοιπον θα συγκρινω τους ελληνες γκαρντ στο playmaking.
Ο καλυτερος τροπος για να μετρησεις το playmaking (δηλ. την δημιουργια φασεων για τους συμπαικτες σου) είναι το ΑSΤ% που δειχνει το ποσοστο των καλαθιων των συμπαικτων σου που προηλθαν απο δικη σου ασσιστ.Και όλα αυτά οσο ο συγκεκριμενος παικτης βρισκεται στο παρκε.
Παραδειγμα ο διαμαντιδης παιζει π.χ. 30 λεπτα.Σε αυτά τα 30 λεπτα οι συμπαικτες του εβαλαν 20 καλαθια και ο διαμαντιδης εχει ΑST 40%.Αυτο σημαινει ότι 40% * 20=8 καλαθια απο το 20 των συμπαικτων του προηλθαν απο ασσιστ του διαμαντιδη.

Ενα είναι το κυρια μειονεκτημα αυτου του δεικτη
Α)Επηρεαζεται απο αν μια ομαδα εχει ολλους χειριστες-δημιουργους ταυτοχρονα στο παρκε.Προφανως οσο περισσοτερους εχει τοσο μικροτερο θα είναι το AST% του κάθε παικτη.
Ας παμε πρωτα στο ΝΒΑ ας δουμε τους κορυφαιους ολων των εποχων στο δεικτη AST%.
http://www.basketball-reference.com/leader...pct_career.html

CODE
1.    John Stockton*
50.24
2.    Chris Paul
46.63
3.    Steve Nash
41.47
4.    Rajon Rondo
41.06
5.    Magic Johnson*
40.86
6.    Deron Williams
40.55
7.    Brevin Knight
40.06
8.    Mark Jackson
39.41
9.    Kevin Johnson
38.83
10.    Jason Kidd
38.47



Στην πρωτη δεκαδα λοιπον βρισκονται σχεδον ολοι οσοι θεωρουνται οι κορυφαιοι pg ολων των εποχων.Βεβαιως υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις που εχουν κοινο χαρακτηριστικο ότι ηταν κακοι εως πολύ κακοι σουτερ/σκορερ.αρα δεν βοηθούσαν τοσο πολύ τις ομαδες τους ακομα και αν εδιναν πολλες ασσιστ.
Ας παμε τωρα στους κορυφαιους στην ευρωλιγκα φετος στο AST%

http://basketball.realgm.com/international...ace_adjustment=

CODE
    
Marcus D. Williams
42.3
Milos Teodosic
41.7
Vassilis Spanoulis
41.1
Sergio Rodriguez
40.4
Taylor Rochestie
37.5
Dimitris Diamantidis
36.7
Alex Renfroe
36.4
Edgar Sosa
33.9
Marcelinho Huertas
33.6
Sergio Llull
32.4
Kostas Sloukas
31.8
Jayson Granger
30.0
Jeremy Pargo
29.9
Guillem Vives
29.5




Αρα οι καλύτεροι γκαρντ της ευρωπης βρισκονται στην πρωτες θεσεις του AST% όπως και στο ΝΒΑ.Και παλι οι εξαιρεσεις των όχι τοσο καλων παικτων με υψηλο AST% ειαι κακοι σκορερ/σουτερ ή καποιοι που παιζουν σε μιρκοτερες ομαδες και αρα εχουν ολη την ωρα την μπάλα στα χερια τους.Και βεβαιως καποιοι εχουν παιξει λιγα παιχνιδια και το δειγμα ειναι μικρο.Ας δουμε και τους ελληνες που εχουν σημαντικο ρολο ως προς το AST%

CODE
Vassilis Spanoulis
41.1
Dimitris Diamantidis
36.7
Kostas Sloukas
31.8
Nikos Zisis
23.0
Evangelos Mantzaris
19.1
Nikolas Pappas
18.5



Βλεπουμε λοιπον ότι ο σλούκας είναι ο καλυτερος playmaker μετα τους διαμαντιδη και σπανουλη και βρισκεται σχεδον στην πρωτη δεκαδα ολων των παικτων της ευρωλιγκας.
Ο ζησης είναι σαφως χειροτερος σε αυτό κομματι όπως και οι αλλοι γκαρντ που είναι υποψηφιοι.Αυτο δεν σημαινει ότι είναι καλυτερος playmaker συνεπαγεται ότι εισαι και ο καλυτερος επιθετικος παικτης.Υπαρχει το σκοραρισμα το spacing που μπαινουν στην εξισωση.Ο παππας π.χ. μπορει να είναι και ο δευτερος καλυτερος επιθετικος παικτης από ολους αυτους γιατι ειναι και ο δευτερος καλυτερος σκορερ από ολους αυτους.
Βεβαιως στην περιπτωση σλουκα- ζηση ο πρωτος είναι ο καλυτερος επιθετικος με βεβαιοτητα γιατι είναι και καλυτερος σκορερ και σουτέρ και καλυτερος δημιουργος…
Γι' αυτο ημουν τόσο απολυτος.
RipCity
εγώ δεν αμφιβάλλω πως ο Σλούκας ανήκει κι αυτός στο υψηλό επίπεδο και είναι πολύ τυχερός που τον έχει ο Ολυμπιακός αφού είναι και Έλληνας. έχει μάλιστα την τρομερή δυνατότητα να αλλάζει το ρυθμό χωρίς να "απαιτεί" μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Για μένα αδικείται κιόλας από το χρόνο συμμετοχής του, αλλά έχει πέσει πάνω στον Σπανούλη και σχήμα με τους δύο μαζί δεν είναι απόλυτα λειτουργικό.

άλλο αυτό όμως κι άλλο να λες πως αν προτιμηθεί ο Ζήσης είναι βύσμα κτλ. αυτό δεν μπορείς να το λες, είναι βλακεία. Δηλαδή λέει ο Σπανούλης πάρτε και τον Ζήση ή το λέει κάποιος άλλος ξερωγω.

μια χαρά παίκτης είναι ο Ζήσης, πάντα κάνει αυτά που ξέρει και μπορεί και δίνει και τη ψυχή του σε κάθε παιχνίδι της εθνικής.

και ο Ζοτς είπε πολύ καλά λόγια όταν τον απέκτησε, κάτι που δεν ήταν απαραίτητο να κάνει. κι είναι πολύ σημαντικός στο παιχνίδι της Φενέρ κι από τους λόγους που ανέβηκε επίπεδο εδώ και 2 μήνες. όπως προείπα απελευθέρωσε τον Goudelock κάνοντας τη χαμαλοδουλειά και μη απαιτώντας πολλές μπάλες.
MaJesty23
τι αριθμολαγνεία είναι αυτοί ρε παιδιά!Δεν υπάρχει πραγματικα!3-4 άτομα μας αραδιάζουν σε κάθε thread στατιστικά,συγκρίσεις!Δεν είναι όλα αριθμοί...
tReason
QUOTE
εγώ δεν αμφιβάλλω πως ο Σλούκας ανήκει κι αυτός στο υψηλό επίπεδο και είναι πολύ τυχερός που τον έχει ο Ολυμπιακός αφού είναι και Έλληνας. έχει μάλιστα την τρομερή δυνατότητα να αλλάζει το ρυθμό χωρίς να "απαιτεί" μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Για μένα αδικείται κιόλας από το χρόνο συμμετοχής του, αλλά έχει πέσει πάνω στον Σπανούλη και σχήμα με τους δύο μαζί δεν είναι απόλυτα λειτουργικό.

άλλο αυτό όμως κι άλλο να λες πως αν προτιμηθεί ο Ζήσης είναι βύσμα κτλ. αυτό δεν μπορείς να το λες, είναι βλακεία. Δηλαδή λέει ο Σπανούλης πάρτε και τον Ζήση ή το λέει κάποιος άλλος ξερωγω.

μια χαρά παίκτης είναι ο Ζήσης, πάντα κάνει αυτά που ξέρει και μπορεί και δίνει και τη ψυχή του σε κάθε παιχνίδι της εθνικής.

και ο Ζοτς είπε πολύ καλά λόγια όταν τον απέκτησε, κάτι που δεν ήταν απαραίτητο να κάνει. κι είναι πολύ σημαντικός στο παιχνίδι της Φενέρ κι από τους λόγους που ανέβηκε επίπεδο εδώ και 2 μήνες. όπως προείπα απελευθέρωσε τον Goudelock κάνοντας τη χαμαλοδουλειά και μη απαιτώντας πολλές μπάλες.


O Ζησης ειναι υπερκτιμημενος.Δεν υπαρχει κατι που κανει πολυ καλα σουτ,,δημιουργια,ντραιβ κινειται στην μετριοτητα ή κατω της μετριοτητας.Και η συνεχη του παρουσια στην εθνικη ομαδα του εξασφαλιζει συμβολαια με την λογικη αφου παιζει στην εθνικη ελλαδας καλος θα ειναι.Και να δεχτω οτι ειναι καλος παικτης, Παππας και σλουκας ειναι απλα καλυτεροι τον εχουν ξεπρασει σαφως πια,και ο μαντζαρης επισης.
Οσο για την φενερ ηταν το τεταρτο γκαρντ πριν τον τραυματισμο του χικμαν και για να δουμε αν θα τον κρατησει και του χρονου ο Ζοτς..

Οπως περσι αποχωρησε ο φωτσης χωρις να ανοιξει ρουθουνι ηρθε και η ωρα του ζηση.Και ο φωτσης ηταν και ειναι πολυ καλυτερος παικτης απο τον ζηση.
manosnismo
QUOTE (tReason @ Apr 25 2015, 10:38 ) *
O Ζησης ειναι υπερκτιμημενος.Δεν υπαρχει κατι που κανει πολυ καλα σουτ,,δημιουργια,ντραιβ κινειται στην μετριοτητα ή κατω της μετριοτητας.Και η συνεχη του παρουσια στην εθνικη ομαδα του εξασφαλιζει συμβολαια με την λογικη αφου παιζει στην εθνικη ελλαδας καλος θα ειναι.Και να δεχτω οτι ειναι καλος παικτης, Παππας και σλουκας ειναι απλα καλυτεροι τον εχουν ξεπρασει σαφως πια,και ο μαντζαρης επισης.
Οσο για την φενερ ηταν το τεταρτο γκαρντ πριν τον τραυματισμο του χικμαν και για να δουμε αν θα τον κρατησει και του χρονου ο Ζοτς..

Οπως περσι αποχωρησε ο φωτσης χωρις να ανοιξει ρουθουνι ηρθε και η ωρα του ζηση.Και ο φωτσης ηταν και ειναι πολυ καλυτερος παικτης απο τον ζηση.

Εσυ μπορει να κρινεις οτι ο Σλουκας ειναι καλυτερος παιχτης απο το Ζηση που ειναι κατι οριακο και υποκειμενικο οποτε ας το δεχτουμε , οπως ομως ειναι αντικειμενικο και οχι υποκειμενικο οτι ο Σλουκας δεν εχει κανει σχεδον καμια καλη εμφανιση με την εθνικη και ειναι μονιμως μετριος η ακομα και αρνητικος
Quincy
QUOTE(ssoulliss @ Apr 24 2015, 12:58 ) *
Υλικό για να πάρουμε μετάλλιο δεν έχουμε. Έχουμε ίσως τους πιο "παιγμένους" ρολίστες στην Ευρώπη. Μπαρουτοκαπνισμένους που λέει και μια ψυχή. Αυτό μαζί με την καλή άμυνα, μπορεί να μας οδηγήσει μέχρι ένα σημείο. Μετά θέλεις και κάποιον σταρ.

Σταρ όμως έχουμε έναν διαθέσιμο, τον Σπανούλη. Οι υπόλοιποι είναι ρολίστες.

Το πως θα εξελιχθεί ο Γιάννης, είναι άλλο θέμα. Ναι μπορεί και αυτός να γίνει σταρ. Ίσως και ο Παππάς.

Δηλαδή πλήρης η Γαλλία, η Ισπανία, η Λιθουανία και η Σερβία είναι είναι πιο κάτω από εμάς;

Νομίζω σε ταλέντο είμαστε πιο πίσω. Ναι , όμως υπερτερούμε σε τακτική, πάθος. Αυτά. smile.gif


Σε ταλέντο ποτέ δεν ήμασταν παραπάνω από αυτές τις εθνικές imo. Μπορεί κατά καιρούς να παρουσιάζαμε καλύτερα σύνολα αλλά σε βάθος χρόνου είναι πιο ταλαντούχοι. Βέβαια λίγο με τις επιτυχίες τις εθνικής, λίγο με τις επιτυχίες των συλλόγων, λίγο τα συμβόλαια των παιχτών πήραν τα μυαλά μας αέρα και κάπου χάθηκε η ταυτότητα της Εθνικής που έπαιζε στο 120% για να καλύψει το μειονέκτημα της είτε αυτό ήταν ταλέντο είτε αθλητικά προσόντα είτε και τα δύο μαζί. Φυσικό κι επόμενο ήταν να έρθουν σφαλιάρες σαν κι αυτή με τη Νιγηρία λοιπόν χωρίς την νοοτροπία που είχε η ομάδα επί Γιαννάκη.

Για τον σταρ που λες διαφωνώ όμως! Αν εξαιρέσεις τον Γκάλη τότε και το Σπανούλη τώρα, ποτέ δεν ξεχώριζε κάποιος τόσο πολύ ως το #1. Δεν χρειάζεται leader η Εθνική (όχι ότι μας χαλάει που έχουμε το Σπαν, κάθε άλλο). Το πάθος, την αυταπάρνηση, τη συγκέντρωση, το μυαλωμένο παιχνίδι που περιγράφεις πρέπει να ξαναβρεί και φυσικά να ξαναμπεί το "εγώ" κάτω από την ομάδα.

Σε ότι αφορά το ρόστερ θέλω να δω παίκτες σαν τον Παπανικολάου, τον Παπά, το Ζήση, το Μάντζαρη και άλλους που θα τα δίνουν όλα και θα "ματώνουν" για τη φανέλα κάθε δευτερόλεπτο που θα είναι στο παρκέ. Κι όχι ψιλοαδιάφορους σαν τον Μπουρούση, το Σόφο ή το Βουγιούκα.

Δεν είναι τυχαίο που το επιτυχημένο πια μπάσκετ που παίζει τώρα ο Ολυμπιακός έχει πάρα πολλά κοινά στοιχεία με εκείνο που έπαιζε η Εθνική το '05-'07 -που ο κορμός της αποτελούσε και τον ελληνικό κορμό του Παναθηναικού όταν εκείνος έπαιζε το δικό του άκρως επιτυχημένο μπάσκετ-.

Το ρόστερ που θα ήθελα να δω :

Μάντζαρης, Σλούκας, Καλάθης
Παπάς, Σπανούλης (κάπου στα guard θα ήθελα και το Ζήση αλλά οι 4 μικροί είναι μεγαλύτερο κεφάλαιο για το μέλλον)
Περπέρογλου, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο (2 από τους 3 αλλά πολύ δύσκολο να κόψεις κάποιον)
Πρίντεζης, Καιμακόγλου

Η θέση 5 τώρα πονάει αλλά προτιμώ να κατεβούμε με πιτσιρικάδες παρά να παρακαλάμε τον Κουφό και το Βουγιούκα ή να ανεχτούμε τα καπρίτσια του Μπουρούση και του Σόφο. Ας επιλέξει ο coach με κριτήριο το ποιός ΘΕΛΕΙ πραγματικά να παίξει.
manosnismo
Ο κορμος της εθνικης ειναι ολοι οι παιχτες του ολυμπιακου τα τελευταια χρονια και η εθνικη πατωνει σε καθε διορφανωση.Απλα το βαζω στο τραπεζι dudes.
Quincy
Ναι εντάξει, μιλάμε για τη μια χρονιά που τη στελέχωση του ρόστερ την έκανε ο Σωλήνας που για να μην δυσαρεστήσει κανενα κατεβηκαμε με 3 guard 1 center και 7-8 forward με τραυματία Σπανούλη. και η άλλη με το Ζούρο τον Ηλία να παίζει isolation του Νιγηριανούς και το Ντιρκ Μπουρούση ξεπερνώντας τα όρια του γραφικού -ακόμα και για τα δικά του στανταρ- να διαμαρτύρεται στους διαιτητές σε κάθε χαμένο ριμπάουντ που του πήρανε μέσα από τα χέρια. icon_drunk.gif

Ας παίξει πρώτα η εθνική όπως ο Ολυμπιακός κι τη φάμε τη σφαλίαρα τους ρίχνουμε την ευθύνη. Για τη μέχρι τώρα πορέια όμως ελάχιστα φταίνε αυτοί.
manosnismo
QUOTE (Quincy @ May 6 2015, 19:34 ) *
Ναι εντάξει, μιλάμε για τη μια χρονιά που τη στελέχωση του ρόστερ την έκανε ο Σωλήνας που για να μην δυσαρεστήσει κανενα κατεβηκαμε με 3 guard 1 center και 7-8 forward με τραυματία Σπανούλη. και η άλλη με το Ζούρο τον Ηλία να παίζει isolation του Νιγηριανούς και το Ντιρκ Μπουρούση ξεπερνώντας τα όρια του γραφικού -ακόμα και για τα δικά του στανταρ- να διαμαρτύρεται στους διαιτητές σε κάθε χαμένο ριμπάουντ που του πήρανε μέσα από τα χέρια. icon_drunk.gif

Ας παίξει πρώτα η εθνική όπως ο Ολυμπιακός κι τη φάμε τη σφαλίαρα τους ρίχνουμε την ευθύνη. Για τη μέχρι τώρα πορέια όμως ελάχιστα φταίνε αυτοί.


Θες να πεις οτι ο Πριντεζης και ακομα περισσοτερο οι Σλουκας Μαντζαρης εχουν πιασει εστω το 70 % της αποδοσης που εχουν με Ολυμπιακο?... Τιποτα δεν παιζουν και δειχνουν και να βαριουνται.Αν δεν γουσταρουν τη φαση με την εθνικη για τους δικους τους λογους ας μην ξανακατεβουν.
Quincy
QUOTE(manosnismo @ May 6 2015, 17:50 ) *
Θες να πεις οτι ο Πριντεζης και ακομα περισσοτερο οι Σλουκας Μαντζαρης εχουν πιασει εστω το 70 % της αποδοσης που εχουν με Ολυμπιακο?... Τιποτα δεν παιζουν και δειχνουν και να βαριουνται.Αν δεν γουσταρουν τη φαση με την εθνικη για τους δικους τους λογους ας μην ξανακατεβουν.


Στο τελευτάιο συμφωνούμε και το γράφω και παραπάνω. Πάντως μην περιμενεις να παίζουν 2-3 παίκτες στο εκατό της εκατό όταν οι υπόλοιποι αδιαφορούν. Το γιατί συμβαίνει αυτό δεν το ξέρω. Σίγουρα θα δεχτώ το να μην παίζει κάποιος καλά λόγω ντεφορμαρίσματος αλλά όχι λόγω αδιαφορίας και βαρεμάρας.

Αν δω κάνα Σόφο ας πούμε τώρα που θα ψάχνει ομάδα μπορεί και να μην δω ούτε ένα ματς της Ελλάδας.
TakeshyKurosawa
Εντάξει με προπονητές Ζούρο και Νταλικιέρι τι επιτυχίες να έχει η ομάδα. Να πω την αλήθεια και ο Κατσικάρης δεν μου γεμίζει το μάτι. Η ομάδα θέλει προπονητή που να παίζει σκληρό μπάσκετ, καλή μελέτη του αγώνα αμυντικά και άμυνα στα όρια του φάουλ. Όταν αποβάλλουμε την τραγική σοφτίλα των τελευταίων ετών μπορούμε να επιστρέψουμε στις επιτυχίες! Μία επιστροφή Κουφού πιστεύω θα βοηθήσει σε αυτόν τον τομέα, αφού Μπουρούσης,Βουγιούκας,Μαυροκεφαλίδης είναι τέρμα σοφτ και βασικά οι 2 τελευταίοι δεν έχουν καν θέση στην Εθνική!
Επίσης η Εθνική από ομάδα παιχτών που ήταν την περίοδο επιτυχιών, έγινε ομάδα παίχτη! Δεν το λέω σαν μπηχτή, απλά δεν υπάρχουν οι προσωπικότητες του παρελθόντος!
Runt
Kαταρχας θα συμφωνησω με τους δεκα του Quincy. Δηλαδη:
Μάντζαρης, Σλούκας, Καλάθης
Παπάς, Σπανούλης
Περπέρογλου, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο
Πρίντεζης, Καιμακόγλου

Αν θα αλλαζα κατι θα ηταν στα γκαρντ- Γιανκοβιτς αντι Μαντζαρη, (τον οποιο δεν θα τον εμπιστευομουν για οργανωτη στην εθνικη ομαδα, αντιθετως θα εβαζα backup του Καλαθη τον Σλουκα, που μια χαρα αμυνα επαιξε απεναντι στον Ναβαρο εχει καλυτερη πασα, και μπορει να αλλαξει και παιχνιδι) για περισσοτερο υψος και ριμπαουντ γιατι θα τα χρειαστουμε.
Αυτη ειναι μια μαλλον ριζοσπαστικη προσεγγιση, και την κανω εκ του ασφαλους, συμφωνα με τις προτιμησεις μου.
Οσο για τον Ζηση. Τιμη και δοξα (το εννοω) ομως πρεπει να κανει τοπο στ "νιατα"


Στα σεντερ τα πραγματα ειναι δυσκολα. Λευκο σταυρολεξο.

Για τα παιδια του ολυμπιακου που ειπωθηκε, νομιζω οτι περσι τουλαχιστον δικαιολογουνται με βαση το κλιμα που ειχε διμιουργηθει.
Ας δουμε παντως πως θα πανε τα πλει οφ. Πως θα κλεισει το πραγμα δηλαδη και βλεπουμε.
Manolis2510
Ξεχνατε τον σουπερ ντουπερ 3ποντερ σποτ σουτερ Βασιλειαδη...
Καλαθης,Μαντζαρης
Σπανουλης,Παππας,Βασιλειαδης
Παπανικολαου,Περπερογλου,
Πριντεζης,Αντετοκουνμπο
Κουφος(λεμε τωρα),Μπουρουσης,Μαυροκεφαλιδης η Καββαδας
koostas
QUOTE (Runt @ May 6 2015, 22:02 ) *
Kαταρχας θα συμφωνησω με τους δεκα του Quincy. Δηλαδη:
Μάντζαρης, Σλούκας, Καλάθης
Παπάς, Σπανούλης
Περπέρογλου, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο
Πρίντεζης, Καιμακόγλου

Αν θα αλλαζα κατι θα ηταν στα γκαρντ- Γιανκοβιτς αντι Μαντζαρη, (τον οποιο δεν θα τον εμπιστευομουν για οργανωτη στην εθνικη ομαδα, αντιθετως θα εβαζα backup του Καλαθη τον Σλουκα, που μια χαρα αμυνα επαιξε απεναντι στον Ναβαρο εχει καλυτερη πασα, και μπορει να αλλαξει και παιχνιδι) για περισσοτερο υψος και ριμπαουντ γιατι θα τα χρειαστουμε.
Αυτη ειναι μια μαλλον ριζοσπαστικη προσεγγιση, και την κανω εκ του ασφαλους, συμφωνα με τις προτιμησεις μου.
Οσο για τον Ζηση. Τιμη και δοξα (το εννοω) ομως πρεπει να κανει τοπο στ "νιατα"


Στα σεντερ τα πραγματα ειναι δυσκολα. Λευκο σταυρολεξο.

Για τα παιδια του ολυμπιακου που ειπωθηκε, νομιζω οτι περσι τουλαχιστον δικαιολογουνται με βαση το κλιμα που ειχε διμιουργηθει.
Ας δουμε παντως πως θα πανε τα πλει οφ. Πως θα κλεισει το πραγμα δηλαδη και βλεπουμε.


σχεδον απιθανο να κατεβεις σε τουρνουα με 4 ψηλους... πολυ μεγαλο ρισκο
εκτος αμα πεις οτι θα εχεις κουμπο μεταξυ 3 και 4.. παλι τρομερα δυσκολο να βγαλεις ροτεσιον με περπε-παπ στο 3, και κουμπο να παιρνει χρονο και στο 3 και στο 4..
ολοι οι προπονητες θελουν πιο ξεκαθαρρο ροτεσιον, ιδιως σε τουρνουα λιγων αγωνων που οι πειραματισμοι ειναι περιορισμενοι..

Dinkins
Τον Σπανούλη γιατί τον δέσατε κόμπο ότι θα κατέβει; Έχει λυθεί το θέμα με τις ασφάλειες ή θα τους έχει πάλι ανασφαλιστους ο σωλήνας και θα κάνουν ταρζανιές πάλι οι Αγγελόπουλοι; evilmonkey.gif

Εκτός αυτού, και φέτος είχε θέμα με τους τραυματισμούς και δείχνει ότι το κορμί του θέλει διαχείριση, οπότε δεν τον βλέπω να κατεβαίνει. Και καλύτερα να μην κατέβει μεταξύ μας, είναι επιτέλους η ώρα για την επόμενη γενιά, τους Σλούκα, Παπά να δέιξουν από τι είναι φτιαγμένοι και που μπορούν να φτάσουν την εθνική.

Εκεί που δεν μπορόυν να γίνουν εκπτώσεις είναι στη θέση του σέντερ. Να πάει ο Κατσικάρης τεμενάδες να κανει στον Κουφό γιατι άλλο ένα καλοκάιρι με τον Ιαν ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, θα κοψουμε καμιά φλεβα νέοι άνθρωποι.
sarounas
εδώ και αρκετά χρόνια δεν είναι όπως παλιότερα...

η εθνική απευθύνεται κυρίως σε νέους που φτιάχνουν το όνομά τους. Οι φτασμένοι δύσκολο να κατέβουν δίχως πολλά παρακάλια ή έξτρα κίνητρα από την πλευρά της ομοσπονδίας

ο επαγγελματισμός έχει εισχωρήσει για τα καλά και αφού η ομοσπονδία δεν έχει όπλα (τιμωρίες, χρήματα) για να αναγκάσει τους παίκτες να κατέβουν με το ζόρι δεν υπάρχει γυρισμός μιας και το ΝΒΑ με την ULEB στην πραγματικότητα επιθυμούν την κατάργηση της συμμετοχής των παικτών που συμμετέχουν στις διοργανώσεις τους με τις εθνικές ομάδες τα καλοκαίρια
Runt
QUOTE (koostas @ May 9 2015, 22:44 ) *
σχεδον απιθανο να κατεβεις σε τουρνουα με 4 ψηλους... πολυ μεγαλο ρισκο
εκτος αμα πεις οτι θα εχεις κουμπο μεταξυ 3 και 4.. παλι τρομερα δυσκολο να βγαλεις ροτεσιον με περπε-παπ στο 3, και κουμπο να παιρνει χρονο και στο 3 και στο 4..
ολοι οι προπονητες θελουν πιο ξεκαθαρρο ροτεσιον, ιδιως σε τουρνουα λιγων αγωνων που οι πειραματισμοι ειναι περιορισμενοι..


Δεν μπορω να διαφωνησω με οσα γραφεις (γι αυτο και το "εκ του ασφαλους") αλλα δεν μπορω και να βρω τριτο c (δυσκολευομαι να βρω και δευτερο) πισω απ' τον Μπουρουση. Ο οποιος κι αυτος δεν ειναι ο περσινος παικτης .
Προφανως για μη αγωνιστικους λογους τρωει παγκο. Ο μπουρουσαρος δεν νιωθει, αλλα ο κοουτς Φωτης δεν το βλεπει ετσι. Τον ζωνουν τα φιδια.

Εχω λοιπον ως Κατσικαρης τον βασικο μου σεντερ παραγκωνισμενο και μου ζητειτε να τον πλαισιωσω με ποιον(ποσο μαλλον με ποιους)!
ο Βουγιουκας δεν κανει, ο σοφο ειναι ερωτηματικο οπως παντα, ο Λουκας ειναι βουτυρο στο ψωμι των αντιπαλων πισω.
Ποιος μενει ο Μαυροειδης; Ο Μπογρης;
Παικτες παρομοιοι με τον μαυρο, καλοι μπροστα, αργοι πισω και γενικως σοφτ.

Τεμεναδες που λεει ο Dinkins στον Κουφο να κανει ο Φωτης. Για τι οχι, να μαζευτουμε ολοι μαζι να παμε για λαικο προσκυνημα στο Ohio. Και παλι ομως δεν παιζει να ερθει, απλα δε περναει απο το χερι του (γιατι ασχολουμαι Θεε μου..)τον Ιουλιο εχει λεει προγραματισει τους γαμους του. Ετσι αποφασισε η καλη του, ο ατζεντης, η ομαδα ...you name it.
Εαν τον δουμε να κανει honeymoon στο καρπενησι, τοτε αλλαζει η διαταξη στους ψηλους. Αλλα αν ημουν ο κοουτς θα προγραματιζα χωρις αυτον.

Αναγκαστικα λοιπον (και καθολου ορθολογικα ) παιρνω δευτερο σεντερ τον πιο φορμαρισμενο της προετοιμασιας, και βαζω πασπαρτου τον κουμπο, παντου στις θεσεις των ψηλων οταν χρειαζεται.

Θεωρω κριμα να σπαταληθει ενας εκ των παπ \περπε μονο και μονο για να γεμισω στο 5

ΥΓ. τωρα που το ξαναδιαβαζω ο βλαντο στη θεση του βαγγου δεν ειναι και τοσο καλη ιδεα tongue.gif
μενω με εναν ασσο λιγοτερο...
koostas
φιλε runt, εχεις δικιο σ' αυτα που λες.. οντως αξιοπιστος τριτος (ισως και δευτερος) ψηλος δεν υπάρχει
απλως σου αναλυω τη λογικη των προπονητων... σκεφτονται τραυματισμο, φαουλ, κτλ...στο παρελθον προτιμησαν πχ να σπαταλησουν θεση 3ου ψηλου στον καβαδδα, που εκ των προτερων ηξεραν οτι δεν θα παιξει καθολου, παρα να πανε με 2 πενταρια...
ισως ενας προπονητης να ρισκαρε με 2 σεντερ αν ενα απ' τα τεσσαρια του ειχε παιχνιδι ψηλα απ 'το στεφανι ή μπορουσε να παιξει και στο 5 (πχ τσαρταρης ή φωτσης).. τωρα με 4αρια πριντεζη και καιμακογλου, δεν δινω ουτε 1% πιθανοτητα σ' αυτο που λες...
επισης, ο κατσικαρης ειχε περσι μονιμως τον κουμπο στο 3 (ουτε καν δοκιμαστικα τον περασε στο 4).. πολυ χλωμο το κοβω να τον ανεβασει στο 4... δεν βλεπω και πολυ λειτουργικη μια ομαδα πχ καλαθη-σπανουλη-παπανικολαου-κουμπο-μπουρουση...
ο κουμπο στο νβα πιο πολυ εκτος καλαθιου παιζει, σαν ευρωπαικο τριαρι...

εγω βλεπω:
καλαθη-ζηση-μαντζαρη
σπανουλη-παππα.
παπανικολαου-κουμπο
πριντεζη-καιμακογλου
κουφο-μπουρουση-μαυροκεφαλιδη

ειπα, οτι αυτο βλεπω, οχι οτι συμφωνω...
ζηση δεν τον κοβεις, εκτος αμα σε λενε γιαννακη το 2004 ή το δηλωσει ο ιδιος (τον θελει και ο σπανουλης παρτενερ)...
αμα δεν κατεβει σπανουλης, ο κατσικαρης θα παρει ή βασιλειαδη ή σλουκα (μαλλον βασιλειαδη)
αμα δεν κατεβει ο κουφος, ή σοφο ή βουγιουκας , και ο,τι βγει...
ο γιανκοβιτς ειναι ατυχος που επεσε πανω στη φουρνια με πολλα τριαρια.. ουσιαστικα μπορει και να μην παιξει ποτε εθνικη, ή μονο αμα δεν αφηνουν κουμπο απ' το νβα..

με καλαθη-σπανουλη-κουμπο-πριντεζη-κουφο, χτυπαμε χρυσο.. μην τρελαθουμε... ισως η κορυφαια πενταδα που θα κατεβει στο τουρνουα
αν εχουμε απουσεις, πχ καλαθη, παππα, κουμπο, πριντεζη και μπουρουση βασικη πενταδα, θα παλεψουμε για μεταλλιο
RipCity
ο Βασιλειάδης δήλωσε κι ο ίδιος ότι δε θα κατέβει με εθνική φέτος.

η κορυφαία πεντάδα είναι των Γάλλων, αλλά κι εμείς δείχνουμε δυνατοί.
KingCrimson
παιδες ο Βασιλειαδης καλυτερα που το δηλωσε και ο ιδιος οτι δεν κατεβαινει γιατι και περσι ηταν απογοητευση
καλο θα ναι να μη κοπει κανενας απο τους Σλουκα - Μαντζαρη - Παππα, για τον Ζηση, γιατι ειναι το μελλον και σε καλη ηλικια πλεον
Στο πεντε αν δε κατεβει ο Κουφος ή Σοφο, προτιμω να δω τριτο ψηλο καποιον απο τους Μπογρη ή Καββαδα, παρά Βουγιουκα...αν δε κατεβει και ο Μαυροκεφαλιδης τοτε είναι πραγματι πολυ σκούρα τα πραγματα!
Runt
QUOTE (koostas @ May 10 2015, 20:18 ) *
φιλε runt, εχεις δικιο σ' αυτα που λες.. οντως αξιοπιστος τριτος (ισως και δευτερος) ψηλος δεν υπάρχει
απλως σου αναλυω τη λογικη των προπονητων... σκεφτονται τραυματισμο, φαουλ, κτλ...στο παρελθον προτιμησαν πχ να σπαταλησουν θεση 3ου ψηλου στον καβαδδα, που εκ των προτερων ηξεραν οτι δεν θα παιξει καθολου, παρα να πανε με 2 πενταρια...
ισως ενας προπονητης να ρισκαρε με 2 σεντερ αν ενα απ' τα τεσσαρια του ειχε παιχνιδι ψηλα απ 'το στεφανι ή μπορουσε να παιξει και στο 5 (πχ τσαρταρης ή φωτσης).. τωρα με 4αρια πριντεζη και καιμακογλου, δεν δινω ουτε 1% πιθανοτητα σ' αυτο που λες...
επισης, ο κατσικαρης ειχε περσι μονιμως τον κουμπο στο 3 (ουτε καν δοκιμαστικα τον περασε στο 4).. πολυ χλωμο το κοβω να τον ανεβασει στο 4... δεν βλεπω και πολυ λειτουργικη μια ομαδα πχ καλαθη-σπανουλη-παπανικολαου-κουμπο-μπουρουση...
ο κουμπο στο νβα πιο πολυ εκτος καλαθιου παιζει, σαν ευρωπαικο τριαρι...

εγω βλεπω:
καλαθη-ζηση-μαντζαρη
σπανουλη-παππα.
παπανικολαου-κουμπο
πριντεζη-καιμακογλου
κουφο-μπουρουση-μαυροκεφαλιδη

ειπα, οτι αυτο βλεπω, οχι οτι συμφωνω...
ζηση δεν τον κοβεις, εκτος αμα σε λενε γιαννακη το 2004 ή το δηλωσει ο ιδιος (τον θελει και ο σπανουλης παρτενερ)...
αμα δεν κατεβει σπανουλης, ο κατσικαρης θα παρει ή βασιλειαδη ή σλουκα (μαλλον βασιλειαδη)
αμα δεν κατεβει ο κουφος, ή σοφο ή βουγιουκας , και ο,τι βγει...
ο γιανκοβιτς ειναι ατυχος που επεσε πανω στη φουρνια με πολλα τριαρια.. ουσιαστικα μπορει και να μην παιξει ποτε εθνικη, ή μονο αμα δεν αφηνουν κουμπο απ' το νβα..

με καλαθη-σπανουλη-κουμπο-πριντεζη-κουφο, χτυπαμε χρυσο.. μην τρελαθουμε... ισως η κορυφαια πενταδα που θα κατεβει στο τουρνουα
αν εχουμε απουσεις, πχ καλαθη, παππα, κουμπο, πριντεζη και μπουρουση βασικη πενταδα, θα παλεψουμε για μεταλλιο


Αντιληπτα και διαφωτιστικα τα οσα γραφεις, φιλε koostas, τον ΚΚ ομως δεν μπορω να τον υπολογισω για τους γνωστους λογους (Βεβαια οπως εγραψα πριν, αν τελικα ερθει αλλαζει το στατους).

Πιο πιθανη λοιπον δωδεκαδα κτγμ (και μαλλον αποτρεπτικη οσον αφορα τις ελπιδες μας για ενα μεταλιο) ειναι ολοι οσους αναφερεις πλην Κουφου στου οποιου τη θεση...αλλα ας μη μπω παλι στην ιδια κουβεντα γιατι κουραζω.

Με τον ζηση μεσα, αφηνεις και Γιανκοβιτς (προλαβαινει να μαθει καλυτερα τη θεση 2;) και Σλουκα εξω, καταλαβαινω οτι ο Σπανουλης δεν γινεται και δεν πρεπει να βγει εκτος, αλλα τουλαχιστον ο Κατσικαρης πρεπει να εχει το θαρρος να τον "θυσιασει" τον Νικολα.
Δοξα τω θεω, στα γκαρντ εχουμε πραγμα που σαλευει και τον κοσμο κυριευει (λεμε δηλ)...
Areianara_S3
για τον κακομαθημένο τον διαμαντίδη ουτε λόγος ε,
ποσες χρονιές εχει που φτύνει την ομάδα που τον ανάδειξε..?
Quincy
QUOTE(Areianara_S3 @ May 12 2015, 14:08 ) *
για τον κακομαθημένο τον διαμαντίδη ουτε λόγος ε,
ποσες χρονιές εχει που φτύνει την ομάδα που τον ανάδειξε..?



Για το Θεό όχι πάλι! peace.gif

Με το ζόρι παντρειά δεν γίνεται, και ευτυχώς από guard είμαστε κομπλέ.
Flinafim
QUOTE (Areianara_S3 @ May 12 2015, 16:08 ) *
για τον κακομαθημένο τον διαμαντίδη ουτε λόγος ε,
ποσες χρονιές εχει που φτύνει την ομάδα που τον ανάδειξε..?

Μου αρέσει που λένε για τον Κουφό....ο Διαμαντιδης ειχε ασυλία φίλε...
Zoys
Το post του manosnismo σβήστηκε ως προκλητικό και εκτός θέματος. Αν είναι να επαναληφθεί ένα θέμα που έχει καταντήσει κουραστικό θα γίνει χωρίς προκλήσεις και επιθέσεις.
zorba
Προσωπικά ελπίζω να κληθεί και ο Θανάσης αν και το βλέπω χλωμό καθώς είναι σε αναμονή για συμβόλαιο με τους Νικς και τουλάχιστον φέτος το καλοκαίρι τον βλέπω να τα δίνει όλα για μια θέση στο ρόστερ...
Πάντως η ενέργεια που βγάζει στο παρκέ δεν την βγάζουν ούτε όλοι μαζί οι υπόλοιποι παίκτες της εθνικής και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως ρολίστας σε επικίνδυνες αμυντικές αποστολές...
Dinkins
QUOTE (zorba @ May 12 2015, 19:11 ) *
Προσωπικά ελπίζω να κληθεί και ο Θανάσης αν και το βλέπω χλωμό καθώς είναι σε αναμονή για συμβόλαιο με τους Νικς και τουλάχιστον φέτος το καλοκαίρι τον βλέπω να τα δίνει όλα για μια θέση στο ρόστερ...
Πάντως η ενέργεια που βγάζει στο παρκέ δεν την βγάζουν ούτε όλοι μαζί οι υπόλοιποι παίκτες της εθνικής και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως ρολίστας σε επικίνδυνες αμυντικές αποστολές...


Η άμυνα στην Ευρώπη είναι πολλά περισσότερα από ενέργεια και αθλητικότητα, δεν ξέρω αν έχει σημειώσει πρόοδο (αν καποιος ξέρει ας μας πει) αλλά όταν τον τσέκαρα (από βιντεάκια, δεν είδα αγώνες του) δεν έχει και μεγάλη αντίληψη της ομαδικής άμυνας. Εξάλλου με την πληρότητα που υπάρχει στο 3 δεν υπαρχει καν λόγος να συζητάμε για τον Θανάση και τον Μπράμο, αν ψάχνουμε ενεργεια στην άμυνα υπάρχει ο Παπανικολάου.



Καλάθης - Ζήσης - Μάντζαρης
Παπάς - Σλούκας
Παπανικολάου - Περπερογλου
Πρίντεζης - Γιάννης - Κάι
Κουφός - Μπουρούσης
Manolis2510
Ο Παππας στην τελευταια του συνεντευξη λεει εμμεσα πως με Κατσικαρη προπονητη, Εθνικη γιοκ..
Runt
Και μενα στον Κατσικαρη πηγε το μυαλο μου, αν και υπαρχει κι αλλη αναγνωση (Σπανουλης και Σια).

Να και το επιμερους κομματι της συνεντευξης.
Για την Εθνική: "Όπως άκουσες και πριν συγκρούονται λίγο. Δεν θα σου πω για πατρίδες, εθνικιστικά και αυτά. Μ’αρέσει να παίζω στην Εθνική. Οι μικρές εθνικές μου πρόσφεραν χαρές και μου έδωσαν αναγνώριση. Μου έδωσαν πάτημα για να κάνω καριέρα. Το να παίξω όμως στην Εθνική είναι κάτι πολύ μακρινό με τις παρούσες συνθήκες".

Ποιες παρουσες συνθηκες; Βρειτε τα ρε μ..ες, χωραφια θα χωρισετε...
Air Kef
Ένας παίκτης πρέπει να αποφασίσει άμεσα για το τι θα κάνει και να δρομολογηθούν εξελίξεις, αυτός είναι προφανώς ο Βασίλης Σπανούλης.

Αν πει ότι κατεβαίνει, η ομάδα πάει συμβατικά, όπως γράφετε οι περισσότεροι. Στήνεται γύρω του το ρόστερ, ίσως για την τελευταία του παράσταση με την Εθνική, τον πλαισιώνεις με Σλούκα-Μάντζαρη-Ζήση-Καλάθη που τους ξέρει και υπάρχει και απόλυτη ισοροπία, 2 σέντερ για πικ-ν-ρολ, φόργουορντ μας περισσεύουν,στόχος το μετάλλειο.

Αν ο Σπαν χαιρετήσει την Εθνική (με την συνεισφορά του αναμφισβήτητη, στα 33 πατημένα και με δεδομένο πρόβλημα κόπωσης δεν θα του πει κανείς τιποτα), πρέπει να γυρίσει σελίδα η ομάδα και να συνεχιστεί πιο εντατικά αυτό που ξεκίνησε πέρσι.

Ούτε Μπουρούσης, ούτε Φώτσης, ούτε Σόφο, ούτε κάτι από αυτά. Κι ο Ζήσης αν θέλει μπορεί να ξεκουραστεί επιτέλους ο άνθρωπος. Πρόσφερε αυτή η γενιά του '82 και κρίθηκε απολύτως επιτυχημένη.

Καλάθης-Σλούκας-Μαντζαρης, να καλέσει και Παππά και αν δεν οτι δεν άλλαξε το παιδί ας τον στείλει σπίτι του, Παπανικολάου, Βλάντο, Παπαπέτρου, ΑντετοκούμποΧ2, ακόμα και Μπόγρη, μέχρι να μεγαλώσει κάνα σέντερ, μπορεί να ξεχνάω και κάποιον. Περπε-Πριντ, ίσα να μεταλαμπαδεύσουν ότι έχουν ακόμα, αν ψηθεί και ο Κουφός ας έρθει κι έχουμε την Εθνική της επόμενης 5ετίας μπροστά μας.

Και με 5άδα Καλάθη-Μάντζαρη-Κούμπο Θ.-Παπανικολάου-Κούμπο Γ. , παίζεις 3 λεπτά πίεση σε όλο το γήπεδο και αναστενάζουν τα γυναικόπεδα. ugly8.gif
GK_23
QUOTE(Runt @ May 13 2015, 00:57 ) *
Και μενα στον Κατσικαρη πηγε το μυαλο μου, αν και υπαρχει κι αλλη αναγνωση (Σπανουλης και Σια).

Ποια είναι η Σία; Φιλενάδα του Σπανούλη;

Αν ο Σπανούλης δεν κατέβει, καλύτερα θα είναι η γενιά του '82 να παρκαριστεί και να χτιστεί η εθνική σε νέες βάσεις. Από φέτος κιόλας.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.