Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
manj13
Δηλ. ρε παιδια συγνωμη επειδη ημουν οπως ειπα απ τους πρωτους αν οχι ο ΠΡΩΤΟΣ που ειπα την αποψη μου για την ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ Σπανουλη ΟΧΙ για τον παικτη...Πρεπει δηλ να τρελλαθουμε τελειως? blink.gif Ο Σπανουλης μιλησε για ξεσκαρταρισμα-Ο Ζησης για ξεσκαρταρισμα - Ο Τρινκιερι οτι μιλησε με τον Σπανουλη για ξεσκαρταρισμα...Γυρισαν ξεχωρα απο την υπολοιπη ομαδα....ΚΑΝΕΙΣ αλλος παικτης δεν εχει κανει δηλωσεις.... Και καποιοι πιστευουν οτι εννοουσαν το...Βασιλακοπουλο?? blink.gif ΠΑΡΑΙΤΟΥΜΑΙ ρε παιδια ΤΙ να πω και δηλωνω οτι διαβαζω Πρασινοφρουρο καθε μερα.... peace.gif
Nuntius
QUOTE (manj13 @ Sep 23 2013, 16:39 ) *
Μια και εκλεισε το τοπικ του Ευρωμπασκετ ας απαντησω εδω στο φιλο Νuntius...

...Δεν θα προσπαθησω να σε πεισω οτι ΔΕΝ ειμαι οπαδος, επειδη εχω το 13 στο νικνειμ μου tongue.gif ...Αυτο δεν ειναι τοσο σημαντικο...Εξαλλου εχω ΗΔΗ πει οτι η νεα ομαδα πρεπει να εχει ΚΑΙ Σπανουλη, γιατι το κρυο αιμα του δεν το εχει αλλος αυτη τη στιγμη στην Εθνικη, ισως πλην ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ Φωτση...Αν και με τις τελευταιες συνεντευξεις Τρινκιερι και Ζηση, νομιζω οτι αυτα που εγραφα εγω - νομιζω κι ο katharop- και δεχομουν πολλα πυρα,αρχιζουν και τα υιοθετουν και καποιοι ακομα...
Με εξεπληξε δε η συνεντευξη Ζηση γιατι -αν και πιο μετριοπαθης- κι αυτος για ξεκαθαρισμα μιλησε...Πολυ παρεα με Σπανουλη???
Αν θεωρεις οπαδικο, το οτι μου ειναι απεχθες για μια ΟΜΑΔΑ να γυριζουν οι ΗΓΕΤΕΣ της μαζι ΚΙ ΟΙ ''ΨΩΡΙΑΡΗΔΕΣ'' χωρια κι οχι μονο αυτο, αλλα να κανουν επισης δηλωσεις και συζητησεις περι ξεκαθαρισματος ΣΥΜΠΑΙΚΤΩΝ τους και τις συζητησεις αυτες να τις αποδεχεται ΕΠΙΣΗΜΩΣ ο προπονητης shot.gif shot.gif ...ε, οχι οπαδος της μιας πλευρας δηλωνω αλλα.... ''ΕΓΚΑΘΕΤΟΣ'' tongue.gif

Δεν ειχα ή εχω αποδειξεις για αυτα που πιστευα και πιστευω...Η περιρρεουσα ατμοσφαιρα και το κλιμα απο την αρχη μ εκαναν υποψιασμενο...Τα κοψιματα,οι αρνησεις,οι κρυοι πανηγυρισμοι,τα υποτιμητικα βλεμματα που πιανεις απ τους παικτες προς τον παγκο οταν τους ''πιανει'' η καμερα, το μπλαζε υφος του συνηθως ανυπομονου στο παγκο Φωτση κ.τ.λ.Εδω δημοσιογραφοι και δεν εδωσαν ντοκουμεντα...Αλλα νομιζω οτι τα καλυψαν ολα αυτα οι συνεντευξεις Σπανουλη-Ζηση-Τρινκιερι που ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ η μια συμπληρωνε την αλλη....

Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη οπαδικη ή μη... peace.gif


Αδελφέ, δεν σε θεωρώ οπαδό επειδή έχεις το 13 στο όνομα σου. Και το 1940 να είχες δεν θα άλλαζε κάτι.

Ρίχνεις τα "βέλη" σου μόνο προς παίκτες της "μίας πλευράς" για ξεκάθαρα οπαδικούς λόγους. Αφορμή έψαχνες κατ'εμέ και αφορμή βρήκες.

Ο katharop ξεκίνησε να λέει πως κάποιοι "έκοψαν" την Εθνική από τον Διαμαντίδη. Όταν τον ρώτησα τι εννοεί είπες πως θα μου στείλει pm αλλά δεν το έκανε ποτέ. Απλά πέταξε λάσπη και έφυγε.

Προσωπικά, με ενοχλεί πάρα πολύ η ατζέντα που έχουν ορισμένοι και κατηγορούν συγκεκριμένους παίκτες για την οποιαδήποτε αποτυχία της Εθνικής με οπαδικά κριτήρια. Όπως με ενοχλεί όταν οπαδοί του Ολυμπιακού κατηγορούν τον Διαμαντίδη επειδή αποσύρθηκε από την Εθνική έτσι με ενοχλεί και όταν οπαδοί του Παναθηναϊκού κατηγορούν τον Σπανούλη για τον Χ, Ψ εξω-αγωνιστικό λόγο της φαντασίας τους.

Δεν βλέπεις ποτέ οπαδούς του Άρη (έχουμε αρκετούς στο forum) ή άλλων ομάδων να μιλάνε για "κλίκες" ή "σταματήματα" από την Εθνική. Αυτό το κάνουν μονάχα συγκεκριμένοι οπαδοί του ΠΑΟ και το κάνουν για ευνόητους λόγους. Αυτό με ενοχλεί εμένα. Γι' αυτό σε λέω οπαδό. Γιατί κάνεις ακριβώς αυτό.

Το Ελληνικό μπάσκετ είναι βρώμικο και η ομοσπονδία θέλει τρελό ξεσκαρτάρισμα. Και γι' αυτό ευθύνονται και οι δύο μεγάλες ομάδες και όχι μονάχα η μία όπως προσπαθείς να υπονοήσεις εδώ και μία βδομάδα.

QUOTE (Zephyr @ Sep 23 2013, 22:23 ) *
Όπως βλέπεις φίλε bbplayer ο καθένας όπως θέλει ερμηνεύει τις δηλώσεις. Εμένα προσωπικά δεν με ενόχλησαν, τώρα πως γίνεται να ενόχλησαν μόνο παναθηναικούς είναι ένα μυστήριο εφάμιλλο του μυστηρίου του γιατί μόνο ολυμπιακοί τα χώνουν στον ΔΔ που αποχώρησε από την Εθνική, και πάει λέγοντας.


Ναι, πολύ μεγάλο μυστήριο είναι αυτό tongue.gif wink.gif
Nuntius
QUOTE (manj13 @ Sep 24 2013, 00:01 ) *
Δηλ. ρε παιδια συγνωμη επειδη ημουν οπως ειπα απ τους πρωτους αν οχι ο ΠΡΩΤΟΣ που ειπα την αποψη μου για την ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ Σπανουλη ΟΧΙ για τον παικτη...


Μα, αυτό είναι το βασικό πρόβλημα. Μίλησες για την ιδιοσυγκρασία ενός παίκτη. Πως στο καλό ξέρεις την ιδιοσυγκρασία ενός παίκτη αν δεν ασχολείσαι συνέχεια με αυτόν και δηλώσεις είτε επειδή παίζει στην ομάδα είτε επειδή παίζει σε αντίπαλο?

Προσωπικά, δεν μπορώ να πω πως ξέρω την ιδιοσυγκρασία οποιουδήποτε παίκτη στην Α1 μιας και δεν την ακολουθώ τόσο.

Κάτι τέτοιο δεν μπορώ να το πω καν για την ομάδα που ακολουθώ καθημερινά, θα το πω για Ελλάδα? tongue.gif
roko
http://www.superbasket.gr/permalink/188818...medium=facebook

Φερτε τον στην Εθνικη χθες!! biggrin.gif Φερτε πισω τον Μπαναη ωρε! w00t.gif
manj13
QUOTE(Nuntius @ Sep 24 2013, 02:20 ) *
Μα, αυτό είναι το βασικό πρόβλημα. Μίλησες για την ιδιοσυγκρασία ενός παίκτη. Πως στο καλό ξέρεις την ιδιοσυγκρασία ενός παίκτη αν δεν ασχολείσαι συνέχεια με αυτόν και δηλώσεις είτε επειδή παίζει στην ομάδα είτε επειδή παίζει σε αντίπαλο?

Προσωπικά, δεν μπορώ να πω πως ξέρω την ιδιοσυγκρασία οποιουδήποτε παίκτη στην Α1 μιας και δεν την ακολουθώ τόσο.

Κάτι τέτοιο δεν μπορώ να το πω καν για την ομάδα που ακολουθώ καθημερινά, θα το πω για Ελλάδα? tongue.gif



Οπως ειπα οι δηλωσεις και των 3 ειναι σαφεις....Παικτης που συζηταει με τον προπονητη του για φαγωμα των συμπαικτων του ΔΕΝ υπαρχει ως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ...Και ερμηνευοντας τις δηλωσεις κατα τα δοκουν κι οχι με ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, κινδυνευουμε να χαρακτηριστουμε αντι για οπαδοι ακριτοι και υπερμετροι θαυμαστες τους....
kseplenhs
QUOTE(manj13 @ Sep 24 2013, 00:01 ) *
ΠΑΡΑΙΤΟΥΜΑΙ ρε παιδια ΤΙ να πω και δηλωνω οτι διαβαζω Πρασινοφρουρο καθε μερα.... peace.gif


Όχι μην παραιτηθείς ακόμα.Τι γνώμη έχει ο πρασινοφρουρός για την τρύπα του όζοντος?Την γ...ε ο σπανούλης και άνοιξε??
bbplayer
QUOTE (Petran911 @ Sep 23 2013, 23:01 ) *
Αγαπητέ φίλε, το να κατηγορείς έμμεσα τον Σπανούλη για την αποτυχία αυτής της ομάδας ενώ έπαιζε τραυματίας, σε ομαδα με τρία γκαρντ και χωρίς αμυντική λειτουργία είναι τουλάχιστον άτοπο. Και εάν ξέφυγε από την πεπατημένη σε δηλώσεις μετά από ένα σίγουρα ψυχοφθόρο παιχνίδι θα τον ρήξουμε στην πυρά;


θα σας ήμουν υπόχρεος εάν δεν παραποιούσατε ότι γράφω! πού έγραψα ότι φταίει ο Σπανούλης για κάτι που έχει σχέση με το αγωνιστικό κομμάτι της ΕΟ???
D-Wade
QUOTE(kseplenhs @ Sep 24 2013, 08:08 ) *
Όχι μην παραιτηθείς ακόμα.Τι γνώμη έχει ο πρασινοφρουρός για την τρύπα του όζοντος?Την γ...ε ο σπανούλης και άνοιξε??

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
akratacity
QUOTE (manj13 @ Sep 24 2013, 00:01 ) *
Δηλ. ρε παιδια συγνωμη επειδη ημουν οπως ειπα απ τους πρωτους αν οχι ο ΠΡΩΤΟΣ που ειπα την αποψη μου για την ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ Σπανουλη ΟΧΙ για τον παικτη...Πρεπει δηλ να τρελλαθουμε τελειως? blink.gif Ο Σπανουλης μιλησε για ξεσκαρταρισμα-Ο Ζησης για ξεσκαρταρισμα - Ο Τρινκιερι οτι μιλησε με τον Σπανουλη για ξεσκαρταρισμα...Γυρισαν ξεχωρα απο την υπολοιπη ομαδα....ΚΑΝΕΙΣ αλλος παικτης δεν εχει κανει δηλωσεις.... Και καποιοι πιστευουν οτι εννοουσαν το...Βασιλακοπουλο?? blink.gif ΠΑΡΑΙΤΟΥΜΑΙ ρε παιδια ΤΙ να πω και δηλωνω οτι διαβαζω Πρασινοφρουρο καθε μερα.... peace.gif

ποιος μιλησε για τον βασιλακοπουλο θα μου πεις???ενα πρωτο ξεκαθαρισμα ομως θα μπορουσε να αφορα τους παιχτες που λεγεται οτι επιβληθηκαν απο τον βασιλακοπουλο στον τρινκιερι (π.χ. φωτσης)
επισης ξεκαθαρισμα χρειαζεται στους προπονητες με την μηδαμινη εμπειρια που επισης επιβληθηκαν στον τρινκιερι (παπανικολαου-λημνιατης)
τι πιο φυσιολογικο σε μια ομαδα μπασκετ να μπορει ο προπονητης να διαλεγει τους παιχτες και τους βοηθους που ο ιδιος θεωρει καταλληλοτερους???
και τελος εξωαγωνιστικα ξεκαθαρισμα χρειαζονται και οι παρατρεχαμενοι της ομοσπονδιας

ο σπανουλης μιλησε για συνολικο ξεκαθαρισμα...αν καποιοι πιστευουν οτι για την αποτυχια υπευθυνος ηταν μονο ενας (τρινκιερι η και σπανουλης για να μην χαλασω το χατιρι ορισμενων) τοτε βλεπω να μην αλλαζει τιποτα και να ερχονται και αλλες αποτυχιες

Nuntius
QUOTE (manj13 @ Sep 24 2013, 06:39 ) *
Οπως ειπα οι δηλωσεις και των 3 ειναι σαφεις....Παικτης που συζηταει με τον προπονητη του για φαγωμα των συμπαικτων του ΔΕΝ υπαρχει ως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ...Και ερμηνευοντας τις δηλωσεις κατα τα δοκουν κι οχι με ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, κινδυνευουμε να χαρακτηριστουμε αντι για οπαδοι ακριτοι και υπερμετροι θαυμαστες τους....


Μόνο που εσύ ξεκίνησες να το λες αυτό πριν από τις δηλώσεις wink.gif

Let's see the facts now. Υποστήριξες παλιά πως ο Σπανούλης είπε πως έφταιγαν οι τραυματισμοί του για τα άσχημα αποτελέσματα. Στην συνέντευξη του όμως ανέφερε και τους τραυματισμούς των Παπανικολάου και Μαυροκεφαλίδη. Δεν βλέπω πουθενά να το ανέφερες αυτό. Γιατί να το αναφέρεις άλλωστε? Δημιουργείς πιο εύκολα εντυπώσεις αν το αφήσεις έξω.

Συνεχίζοντας για το "φάγωμα συμπαικτών". Ορίστε η δήλωση του με βάση το ΒΗΜΑ (επίτηδες χρησιμοποιώ εφημερίδα που δεν είναι αθλητική):


"Το ταλέντο ίσως να μην φτάνει, ίσως να χρειάζεται καλύτερη χημεία. Η ομάδα ίσως χρειάζεται ξεσκαρτάρισμα, ένα φρεσκάρισμα. Δεν ξέρω. Στις αποτυχίες πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας"

http://www.tovima.gr/sports/article/?aid=530467

Πρώτα από όλα υπάρχει η λέξη ίσως πριν την λέξη ξεσκαρτάρισμα που έχει σημασία. Αλλά άστο αυτό. Λέει επίσης πως χρειάζεται καλύτερη χημεία, ένα φρεσκάρισμα και πως πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας? Διαφωνείς με αυτά. Δεν θα πήγαινε καλύτερη η ομάδα αν είχε νεότερους παίκτες με καλύτερη χημεία?

Ο Καϊμακόγλου δήλωσε κι αυτός πως χρειάζεται αυτοκριτική από όλους. Είναι αυτό κατακριτέο επειδή ρίχνει ευθύνες και στους συμπαίκτες του? Προφανώς, οι δύο δηλώσεις δεν είναι οι ίδιες αλλά και οι δύο επιρρίπτουν ευθύνες παντού.

Αλλά ας δεχθούμε τον ισχυρισμό του. Ας δεχθούμε πως ο Σπανούλης (και ο κάθε Σπανούλης) είναι ένας απαίσιος άνθρωπος που πρέπει να σαπίσει στην φυλακή για 100 χρόνια.

Διαφωνείς πως χρειάζεται ένα φρεσκάρισμα? Εγώ θα προτιμούσα να κατέβαινε η Εθνική με μια ομάδα από 23 ετών και κάτω πάρα με αυτούς που κατεβαίνει τώρα και παίζουν άμυνα όποτε τους καπνίσει.
bbplayer
ξεσκαρτάρισμα = διώχνουμε το/τα σκάρτο(-α) , αν δε το ερμηνεύω λάθος

αυτοκριτική= κρίνουμε τους εαυτούς μας

ε, έχει διαφορά tongue.gif wink.gif
Nuntius
QUOTE (bbplayer @ Sep 24 2013, 11:58 ) *
ξεσκαρτάρισμα = διώχνουμε το/τα σκάρτο(-α) , αν δε το ερμηνεύω λάθος

αυτοκριτική= κρίνουμε τους εαυτούς μας

ε, έχει διαφορά tongue.gif wink.gif


Προφανώς και έχει διαφορά. Αλλά και οι δύο εκφράσεις δεν ασκούν κριτική σε όλους στην ομάδα? wink.gif

Άλλωστε, μπορεί πάντα να μίλαγε για τον εαυτό του smile.gif
TakeshyKurosawa
Ο Σπανούλης μίλησε σωστά.. Η ομάδα όντως χρειάζεται ξεσκαρτάρισμα.. Δεν έδωσε την εντύπωση ότι αναφέρθηκε στους συμπαίκτες του αποκλειστικά.. Το προπονητικό επιτελείο ήταν επίσης ανύπαρκτο με μηδαμινή προετοιμασία στις συνθήκες αγώνων..Επέβαλαν και από τη διοίκηση παίκτες που ο προπονητής τους ήθελε εκτός και αυτός δεν είπε κουβέντα. Εγώ πάντως έπαθα σοκ όταν είπαν μετά τον αγώνα με τη Σλοβενία ότι είχαν αποφασίσει από την αρχή να δώσουν κάποια ελεύθερα τρίποντα στον Γκόραν Ντράγκιτς ώστε αν τα χάσει να βγει εκτός ρυθμού χτυπώντας την αυτοπεποιήθηση του, ενώ αν τα βάλει να έχει "κοκορίκου" μετά!Τραγελαφικά πράγματα..
D-Wade
QUOTE(bbplayer @ Sep 24 2013, 11:58 ) *
ξεσκαρτάρισμα = διώχνουμε το/τα σκάρτο(-α) , αν δε το ερμηνεύω λάθος

αυτοκριτική= κρίνουμε τους εαυτούς μας

ε, έχει διαφορά tongue.gif wink.gif

Έχεις δίκιο . . Το ξεσκαρτάρισμα δεν είναι ''καλη'' λέξη και δε θα έπρεπε να την πει.Εγώ προσωπικά δεν είδα τη δήλωση του live και δεν ξέρω με ποιον τρόπο και με τι ύφος μιλούσε για να καταλάβω τι ακριβώς θέλει να πει.Πάντως ο Σπανούλης δεν είναι και καθηγητής πανεπιστημίου.Ένας αθλητής είναι που δεν ξέρω τι μόρφωση έχει.Μπορεί να του βγήκε λίγο διαφορετικό αυτό που είπε απο αυτό που σκεφτόταν.
Πριν λίγο καιρό ο Πρίντεζης σε εκπομπή του Κωστόπουλου είχε αποκαλέσει την φανέλα του ΠΑΟ ''αυτό το πράμα'' Αν έβλεπες τη συνέντευξη θα καταλάβαινες ότι ο Πρίντεζης δεν ήθελε να μειώσει τον ΠΑΟ, απλώς ο τύπος είναι καλύτερος στο να παίζει παρά να μιλάει.Βέβαια οι πρασινοφρουροί και οι διάφοροι ολυμπιακάρες χρησιμποποιούσαν αυτά που είπε για να τα πουλήσουν στα προβατα τους
Nuntius
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Sep 24 2013, 12:30 ) *
Εγώ πάντως έπαθα σοκ όταν είπαν μετά τον αγώνα με τη Σλοβενία ότι είχαν αποφασίσει από την αρχή να δώσουν κάποια ελεύθερα τρίποντα στον Γκόραν Ντράγκιτς ώστε αν τα χάσει να βγει εκτός ρυθμού χτυπώντας την αυτοπεποιήθηση του, ενώ αν τα βάλει να έχει "κοκορίκου" μετά!Τραγελαφικά πράγματα..


Το αστείο ήταν πως ο Τζέικ έλεγε επανειλημμένα πως ο Dragic σούταρε με 19% στο τουρνουά από το τρίποντο (κάτι που όντως ίσχυε) και πως εν ολίγοις καλά έκαναν και του τα άφηναν (κάτι που προφανώς δεν ισχύει γιατί το παιδί μπορεί να σουτάρει) και πως απλά οι αντίπαλοι μας ήταν για άλλη μια φορά τυχεροί tongue.gif
thanath
Νομίζω ότι περισσότερο στις δηλώσεις του Σπανούλη και του Τρινκέρι και του Ζήση, γιατί κ αυτοί συμφώνησαν για το ξεσκαρτάρισμα να λέμε τα πράγματα με τ όνομά τους, δεν είναι το νόημα αυτών που λέει, αλλά η συγκεκριμένη λέξη... Στα δικά μου αυτιά ακούστηκε πολύ άσχημα! Ακόμα και τον εαυτό του να βάζει μέσα θεωρώ ότι αδείάζει και τους υπόλοιπους συμπάχτες του και χάνεται αυτό που θα έπρεπε να χαρακτηρίζει την εθνική... Να είναι ΟΜΑΔΑ και όχι μονάδες! Και για να το θέσω διαφορετικά όποιος και να έλεγε κάτι τέτοιο, θα τον έκρινα όπως κρίνω αυτούς τους 3!!! Είτε λέγεται Διαμαντίδης είτε Ομπράντοβιτς είτε Ιβκοβιτς...

Για να μιλήσω και ρεαλιστικά όμως η ομάδα χρειάζεται ένα κάρο αλλαγές! Παντού! Σ όλες τις θέσεις!!! Και δεν εννοώ μόνο για παίχτες! Εϊναι χιλιοειπωμένα εδώ στο φορουμ!! Πονάμε πατόκορφα! Εγώ ελπίζω στην πλήρη αναδιοργάνωση της ΕΟΚ για αρχή, γιατί αυτή θα φέρει και τις άλλες αλλαγές, και επιτέλους εμείς οι μπασκετόφιλοι να χαρούμε και πάλι να βλέπουμε την εθνική!
kseplenhs
Καλά,ενδόμυχα όλοι συμφωνούμε με την φράση του σπανούλη μετά τις σερί αποτυχίες.Όλοι εκτός των αυλικών του σωλήνα που απλά πιστεύουν (ή θέλουν να πιστεύουν τέλος πάντων) πως φταίει πάντα ο προπονητής.
Στην φράση αυτή αν την πει ο κάθε ένας μας,συμπεριλαμβάνεται και ο σπανούλης.Απο τη στιγμή που την είπε αυτός όμως,φάνηκε σε πολλούς πως αποκλείει τον εαυτό του.Μετά συμπλήρωσε ένα "εγώ θα είμαι παρών όσο με καλούν" αλλά δεν άλλαξε τις εντυπώσεις.


Ένιγουέι,εγώ θα στηρίξω τον προπονητή που θα το κάνει αυτό το ξεσκαρτάρισμα ακόμα και αν αφήσει έξω τον μπίλι.Αρκεί να έχει ένα σχέδιο στο μυαλό του το οποίο φυσικά δεν θα περιμένω να έχει και άμεσο αποτέλεσμα.Αλλά αν δω σπανούλη όξω π.χ. και μπουρούση να αλωνίζει και όλοι να τον γλύφουν ενώ οι αποτυχίες είναι προδιαγεγραμένες,θα τη φάει τη μπαναϊα.

Για μένα ο τρινκιέρι είχε κάτι στο μυαλό του αλλά στο μεταίχμιο που βρέθηκε να το εφαρμόσει ή να μήν έρθει σε κόντρα και να κάνει μπαλώματα,έγειρε προς το δεύτερο.Και το αποτέλεσμα γνωστό με τον ιταλό να φαίνεται μέγας αρπακολλατζής.Εγώ θα τον άφηνα ένα ακόμα χρόνο ευελπιστώντας να κατάλαβε τα λάθη του.Αρκεί πρώτα να συμφωνήσουν ΕΟΚ και προπονητής ποιά είναι αυτά.Π.χ. οι παρεμβάσεις για μένα ήταν ένα μεγάλο λάθος.Αν η ΕΟΚ τις βλέπει ως σωσίβια λέμβο,τότε δεν υπάρχει συνεννόηση.Ούτε θα υπάρξει και ποτέ οπότε ας βρούμε τον επόμενο yes man να του τα φορτώσουμε όλα...
D-Wade
QUOTE(Nuntius @ Sep 24 2013, 12:42 ) *
Το αστείο ήταν πως ο Τζέικ έλεγε επανειλημμένα πως ο Dragic σούταρε με 19% στο τουρνουά από το τρίποντο (κάτι που όντως ίσχυε) και πως εν ολίγοις καλά έκαναν και του τα άφηναν (κάτι που προφανώς δεν ισχύει γιατί το παιδί μπορεί να σουτάρει) και πως απλά οι αντίπαλοι μας ήταν για άλλη μια φορά τυχεροί tongue.gif

Για μένα καλά έκαναν που οι αμυντικοί περνούσαν από κάτω στα σκριν.Με τον Ντράγκιτς αυτό κάνεις.Δεν είναι ο σταθερός σουτερ,το κρύο αίμα.Θα στα βάλει όταν θα έχει την ψυχολογία του παιχνιδιού.Στο ΝΒΑ τον έχω δει να βάζει 6/6 αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. Δεν μπορεί ο προπονητής να προβλέψει το μέλλον.Κρίνει ότι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Ντράγκιτς είναι το περιφερειακό σουτ και του το δίνει.Από την άλλη και ερασιτέχνες μπορουν να βάλουν 3/3 δε θα μπορεί ο Ντράγκιτς στη μέρα του?
Nuntius
QUOTE (thanath @ Sep 24 2013, 13:00 ) *
Για να μιλήσω και ρεαλιστικά όμως η ομάδα χρειάζεται ένα κάρο αλλαγές! Παντού! Σ όλες τις θέσεις!!! Και δεν εννοώ μόνο για παίχτες! Εϊναι χιλιοειπωμένα εδώ στο φορουμ!! Πονάμε πατόκορφα! Εγώ ελπίζω στην πλήρη αναδιοργάνωση της ΕΟΚ για αρχή, γιατί αυτή θα φέρει και τις άλλες αλλαγές, και επιτέλους εμείς οι μπασκετόφιλοι να χαρούμε και πάλι να βλέπουμε την εθνική!


Ε, αυτό λέω κι εγώ. Είδες αυτή την Εθνική να ήταν ομάδα? Πως τους περιμένεις να μιλάνε σαν ομάδα όταν δεν παίζουν σαν τέτοια?

QUOTE (D-Wade @ Sep 24 2013, 13:04 ) *
Για μένα καλά έκαναν που οι αμυντικοί περνούσαν από κάτω στα σκριν.Με τον Ντράγκιτς αυτό κάνεις.Δεν είναι ο σταθερός σουτερ,το κρύο αίμα.Θα στα βάλει όταν θα έχει την ψυχολογία του παιχνιδιού.Στο ΝΒΑ τον έχω δει να βάζει 6/6 αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. Δεν μπορεί ο προπονητής να προβλέψει το μέλλον.Κρίνει ότι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Ντράγκιτς είναι το περιφερειακό σουτ και του το δίνει.Από την άλλη και ερασιτέχνες μπορουν να βάλουν 3/3 δε θα μπορεί ο Ντράγκιτς στη μέρα του?


Ακριβώς επειδή είναι streaky δεν του αφήνεις ανοιχτά τρίποντα στην αρχή του παιχνιδιού. Τον αναγκάζεις να χάσει κάποια υπό πίεση στην αρχή και μετά αφού έχεις κρυώσει προσπαθείς να κόψεις την διείσδυση.

Για τον Goran Dragic μιλάμε. Δεν μιλάμε για τον John Wall. Αν τον πας κάτω από το screen θα το βάλει.
D-Wade
QUOTE(Nuntius @ Sep 24 2013, 13:24 ) *
Ακριβώς επειδή είναι streaky δεν του αφήνεις ανοιχτά τρίποντα στην αρχή του παιχνιδιού. Τον αναγκάζεις να χάσει κάποια υπό πίεση στην αρχή και μετά αφού έχεις κρυώσει προσπαθείς να κόψεις την διείσδυση.

Για τον Goran Dragic μιλάμε. Δεν μιλάμε για τον John Wall. Αν τον πας κάτω από το screen θα το βάλει.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι θα ζεσταθεί περισσότερο αν βρει 2-3 διεισδύσεις στην αρχή του αγώνα και πάρει την ενέργεια του αγώνα.Τεσπα δεν του βγήκε του Τρινκιέρι αυτό που έκανε, μας κόλλησε 3 στη σειρά και χάσαμε(όχι ότι χάσαμε από αυτό αλλά ήταν μια καλή αρχή rolleyes.gif )
priest
QUOTE(kseplenhs @ Sep 24 2013, 13:00 ) *
Καλά,ενδόμυχα όλοι συμφωνούμε με την φράση του σπανούλη μετά τις σερί αποτυχίες.Όλοι εκτός των αυλικών του σωλήνα που απλά πιστεύουν (ή θέλουν να πιστεύουν τέλος πάντων) πως φταίει πάντα ο προπονητής.
Στην φράση αυτή αν την πει ο κάθε ένας μας,συμπεριλαμβάνεται και ο σπανούλης.Απο τη στιγμή που την είπε αυτός όμως,φάνηκε σε πολλούς πως αποκλείει τον εαυτό του.Μετά συμπλήρωσε ένα "εγώ θα είμαι παρών όσο με καλούν" αλλά δεν άλλαξε τις εντυπώσεις.


Ένιγουέι,εγώ θα στηρίξω τον προπονητή που θα το κάνει αυτό το ξεσκαρτάρισμα ακόμα και αν αφήσει έξω τον μπίλι.Αρκεί να έχει ένα σχέδιο στο μυαλό του το οποίο φυσικά δεν θα περιμένω να έχει και άμεσο αποτέλεσμα.Αλλά αν δω σπανούλη όξω π.χ. και μπουρούση να αλωνίζει και όλοι να τον γλύφουν ενώ οι αποτυχίες είναι προδιαγεγραμένες,θα τη φάει τη μπαναϊα.

Για μένα ο τρινκιέρι είχε κάτι στο μυαλό του αλλά στο μεταίχμιο που βρέθηκε να το εφαρμόσει ή να μήν έρθει σε κόντρα και να κάνει μπαλώματα,έγειρε προς το δεύτερο.Και το αποτέλεσμα γνωστό με τον ιταλό να φαίνεται μέγας αρπακολλατζής.Εγώ θα τον άφηνα ένα ακόμα χρόνο ευελπιστώντας να κατάλαβε τα λάθη του.Αρκεί πρώτα να συμφωνήσουν ΕΟΚ και προπονητής ποιά είναι αυτά.Π.χ. οι παρεμβάσεις για μένα ήταν ένα μεγάλο λάθος.Αν η ΕΟΚ τις βλέπει ως σωσίβια λέμβο,τότε δεν υπάρχει συνεννόηση.Ούτε θα υπάρξει και ποτέ οπότε ας βρούμε τον επόμενο yes man να του τα φορτώσουμε όλα...


Προσωπικα δεν συμφωνω με την δηλωση Σπανουλη αλλα με την δηλωση του Ζηση που προσπαθησε να συμμαζεψει καπως τα πραγματα.Η εθνικη χρειαζεται ανανεωση.Πολλοι παικτες εχουν παραχαλαρωσει με τις επιτυχιες σε επιπεδο συλλογων.

Θα ηταν καλο να γινει ριζικη ανανεωση και απο τους εμπειρους να μεινει ενας σε καθε θεση.Δηλαδη να παμε σε μια ομαδα 5 εμπειρων και 7 νεων παιδιων.

Σιγουρα χρειαζομαστε καποιον νεο προπονητη που να εχει το κυρος και το θαρρος να παιρνει αποφασεις χωρις να δεχεται παρεμβασεις απο τριτους.Το προβλημα ειναι πως ενας τετοιος προπονητης δεν προκειται να ζητησει λιγα χρηματα και η ΕΟΚ διαθετει περιπου 80χιλ για προπονητη.Συνεπως για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενω ακομα και να φυγει ο Τρινκιερι να ερθει καποιος καλυτερος.Καποιος που να εχει τουλαχιστον την δυναμη να επιβαλει την αποψη του.

Εν ολιγοις δεν βλεπω φως στον οριζοντα για την εθνικη.
Nuntius
QUOTE (D-Wade @ Sep 24 2013, 13:44 ) *
Εγώ πάντως πιστεύω ότι θα ζεσταθεί περισσότερο αν βρει 2-3 διεισδύσεις στην αρχή του αγώνα και πάρει την ενέργεια του αγώνα.Τεσπα δεν του βγήκε του Τρινκιέρι αυτό που έκανε, μας κόλλησε 3 στη σειρά και χάσαμε(όχι ότι χάσαμε από αυτό αλλά ήταν μια καλή αρχή rolleyes.gif )


Εξαρτάται, Οι διεισδύσεις μπορούν να αποτραπούν από έναν καλό αμυντικό Center. Βέβαια, εμείς δεν είχαμε κάποιον με αυτή την ικανότητα laugh.gif

Απλά πιστεύω πως υποτιμήθηκε πολύ το σουτ του Dragic επειδή έτυχε να σουτάρει με 19% στην διοργάνωση μέχρι τότε. Βέβαια, αυτό ήταν μια απλή σύμπτωση. Ο Dragic είναι ένας εξαιρετικά ολοκληρωμένος επιθετικός παίκτης που σουτάρει 35% από το τρίποντο στην καριέρα του στο NBA και είχε και σεζόν στο 39.4%. Η αντιμετώπιση σαν να ήταν ο John Wall μου φάνηκε αρκετά λανθασμένη από την αρχή.
doctorjekil
Παιδια ημουν στην λουμπλιανα και ειχα την ευκαιρεια να μιλησω με αρκετους ελληνες δημοσιογραφους(σκουντη,φιλιπουση,ιωαννου και πολλους αλλους)...ολοι μου ειπαν πως το κλιμα στην ομαδα δεν ηταν καλο και ειδικα οι σχεσεις παιχτων με τρινκιερι ηταν τυπικες,μαλιστα μου ειπαν πως ο τρινκιερι ειχε ''τελειωσει'' απο το κοπερ μετα το ματς με την ιταλια,κανενας παιχτης δεν τον ηθελε...επισης εμαθα οτι ο κατσικαρης ειναι σχεδον κλεισμενος και οτι η wil card δεν θα ειναι τοσο ευκολη υποθεση οσο νομιζουμε
ssoulliss
Πλέον δεν έχουμε πολλούς παίκτες να βάζουν την μπάλα στο καλάθι. Αν συνυπολογίσουμε ότι ο Κουφός ,ήταν Η ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ στο επιθετικό κομμάτι και στη Γιούτα έγινε μπετατζής. Δεν έχουμε χαρισματικούς παίκτες,ούτε παίκτες που ψηλούς που είναι αλτικοί,ούτε σουτέρ(ο Βασιλειάδης ήταν και πάει!!!! sad.gif ).

Οι περισσότεροι είναι ρολίστες. Αν είχαμε πραγματικά πολλούς σπουδαίους παίκτες θα αγωνίζονταν στο ΝΒΑ. Περιμένω να δω την εξέλιξη των Καλάθη και Αντετοκούμπο.

Αυτό που έχουμε παίκτες με πολύ σωστή τακτική παιδεία σε άμυνα και επίθεση. Παίκτες που πάντα έκαναν καλή προπόνηση και άκουγαν στην πλειοψηφία τους προπονητές που πέρασαν από τη χώρα μας(Ζοτς,Ντούντα).

Το ζητούμενο λοιπόν πέρα της αλλάγης νοοτροπίας στην ομοσπονδία,που είναι το βασικότερο, είναι η εθνική να στελεχωθεί σωστά σε επιτελείο, να έχει πλάνο και μετά αφού γίνουν αυτά να δούμε ποιοι πάικτες κάνουν ή δεν κάνουν.

Προσωπικά για μένα οι γεννηθέντες του '81-'83 πρέπει, έπρεπε εδώ και καιρό, να μεταδώσουν το κλίμα της παρέας και της αγάπης για τη φανέλα στους νεότερους. Το ίδιο και ο προπονητής. Ο μόνος που το είχε καταλάβει ήταν ο Γιαννάκης. Αν πάρουμε wild card δε βλάπω και πολλά να αλλάζουν.
TakeshyKurosawa
Σχετικά με τη wild card δεν πιστεύω ότι τα πράγματα είναι τόσο απλά.. Η Ιταλία με Μπελινέλι, Μπαρνιάνι, Γκαλινάρι για κράχτες θα διεκδικήσει σοβαρά τη μία πιστεύω.. Εμείς έχουμε το Σπανούλη που τα μούτρα του είναι σχεδόν παντού σε ότι εμπλέκεται Ευρωπαικό μπάσκετ, αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο θα κατέβουν και άλλα ονόματα όπως Κιριλένκο κλπ..
manj13


"Νομίζω ότι περισσότερο στις δηλώσεις του Σπανούλη και του Τρινκέρι και του Ζήση, γιατί κ αυτοί συμφώνησαν για το ξεσκαρτάρισμα να λέμε τα πράγματα με τ όνομά τους, δεν είναι το νόημα αυτών που λέει, αλλά η συγκεκριμένη λέξη... Στα δικά μου αυτιά ακούστηκε πολύ άσχημα! Ακόμα και τον εαυτό του να βάζει μέσα θεωρώ ότι αδείάζει και τους υπόλοιπους συμπάχτες του και χάνεται αυτό που θα έπρεπε να χαρακτηρίζει την εθνική... Να είναι ΟΜΑΔΑ και όχι μονάδες! Και για να το θέσω διαφορετικά όποιος και να έλεγε κάτι τέτοιο, θα τον έκρινα όπως κρίνω αυτούς τους 3!!! Είτε λέγεται Διαμαντίδης είτε Ομπράντοβιτς είτε Ιβκοβιτς..."

Νομίζω ότι περισσότερο στις δηλώσεις του Σπανούλη και του Τρινκέρι και του Ζήση, γιατί κ αυτοί συμφώνησαν για το ξεσκαρτάρισμα να λέμε τα πράγματα με τ όνομά τους, δεν είναι το νόημα αυτών που λέει, αλλά η συγκεκριμένη λέξη... Στα δικά μου αυτιά ακούστηκε πολύ άσχημα! Ακόμα και τον εαυτό του να βάζει μέσα θεωρώ ότι αδείάζει και τους υπόλοιπους συμπάχτες του και χάνεται αυτό που θα έπρεπε να χαρακτηρίζει την εθνική... Να είναι ΟΜΑΔΑ και όχι μονάδες! Και για να το θέσω διαφορετικά όποιος και να έλεγε κάτι τέτοιο, θα τον έκρινα όπως κρίνω αυτούς τους 3!!! Είτε λέγεται Διαμαντίδης είτε Ομπράντοβιτς είτε Ιβκοβιτς...
Νομίζω ότι περισσότερο στις δηλώσεις του Σπανούλη και του Τρινκέρι και του Ζήση, γιατί κ αυτοί συμφώνησαν για το ξεσκαρτάρισμα να λέμε τα πράγματα με τ όνομά τους, δεν είναι το νόημα αυτών που λέει, αλλά η συγκεκριμένη λέξη... Στα δικά μου αυτιά ακούστηκε πολύ άσχημα! Ακόμα και τον εαυτό του να βάζει μέσα θεωρώ ότι αδείάζει και τους υπόλοιπους συμπάχτες του και χάνεται αυτό που θα έπρεπε να χαρακτηρίζει την εθνική... Να είναι ΟΜΑΔΑ και όχι μονάδες! Και για να το θέσω διαφορετικά όποιος και να έλεγε κάτι τέτοιο, θα τον έκρινα όπως κρίνω αυτούς τους 3!!! Είτε λέγεται Διαμαντίδης είτε Ομπράντοβιτς είτε Ιβκοβιτς...

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

Οταν ακουσω καποιον απο τους υπολοιπους παικτες να κανει δηλωση και να αναφερει οτι ΔΕΝ υπαρχει προβλημα μεταξυ των παικτων θα ριξω κι εγω νερο στο κρασι μου και την αποψη ΜΟΥ που -παρεπιπτοντως- εχω ΔΙΚΑΙΩΜΑ να την εχω και να την συζητω με οποιον μιλα οπως πρεπει και δεν ψαχνεται να βριστουμε...Κι οποιος καταλαβε καταλαβε, αλλιως οτι θελει σε π.μ. και τα βρισκουμε ολα χωρις ποινες και ενοχλωντας τους αλλους...
Nuntius
QUOTE (manj13 @ Sep 24 2013, 16:57 ) *
-παρεπιπτοντως- εχω ΔΙΚΑΙΩΜΑ να την εχω και να την συζητω με οποιον μιλα οπως πρεπει και δεν ψαχνεται να βριστουμε...


Προφανώς και έχεις δικαίωμα να έχεις την οποιαδήποτε άποψη εσύ επιθυμείς. Αλλά όταν η άποψη σου είναι αρνητική μονάχα για την μία πλευρά της σαπίλας ενώ για την άλλη δεν λες τίποτα τότε μην περιμένεις να σε θεωρήσει κανείς αντικειμενικό smile.gif
koostas
εντωμεταξυ η ειρωνια ειναι να διαβαζεις τα ποστ ολων μας (και εμου) προ του κλειδωματος του τοπικ στις 2/9..
τοτε που το μεταλλιο ηταν σιγουρο, και ψαχναμε το χρωμα...
τοτε που θεωρουσαμε οτι στην εθνικη υπηρχε αριστο κλιμα...
που προσπαθουσαμε να εξηγησουμε με βαση την κοινη μπασεκτικη λογικη το κοψιμο βουγιουκα-κατσιβελη, και την επιλογη των 3 γκαρντ..
τοτε που ειχαμε νικησει αλλο ενα ακροπολις, κανοντας πλακα σε 2 απ' τις 4 ομαδες που κατεληξαν στις θεσεις 1-4...
τοτε που οι αντιπαλοι μας ειχαν κατεβει με τα λιμα και εμεις με την υπερομαδα..
τοτε που.....

τελικα οι αλλες ομαδες ηταν μια χαρα, σε εμας το κλιμα ηταν χαλια, ο προπονητης δεν ηθελε φωτση-μπουρουση, αλλα του επιβληθηκαν, η τελικη δωδεκαδα ηταν ενα ειδος συμβιβασμου μεταξυ των παικτων που ηθελε ο βασιλακοπουλος και αυτων που ηθελε ο τρινκερι, κανενα πλανο δεν υπηρχε για αξιοποιηση λοιπων παικτων και καλυψη των 3 μονο γκαρντ, κανενα πλανο για ροτεσιον στους ψηλους, οι παικτες δεν μιλουσαν με τον τρινκερι, οι σχεσεις μεταξυ των παικτων δεν ηταν καλυτερες, κα..
με βαση αυτα, απορω πως καταφεραμε και περασαμε και την πρωτη φαση, και δεν ειχαμε την τυχη της τουρκιας...

QUOTE (doctorjekil @ Sep 24 2013, 15:34 ) *
....μαλιστα μου ειπαν πως ο τρινκιερι ειχε ''τελειωσει'' απο το κοπερ μετα το ματς με την ιταλια,κανενας παιχτης δεν τον ηθελε...


γιατι μετα απο αυτο ματς?? δεν ηταν λογικο να χασουμε οταν παιζαμε χωρις τον σπανουλη, με τη φορμαρισμενη τοτε ιταλια??
doctorjekil
QUOTE(koostas @ Sep 24 2013, 17:27 ) *
γιατι μετα απο αυτο ματς?? δεν ηταν λογικο να χασουμε οταν παιζαμε χωρις τον σπανουλη, με τη φορμαρισμενη τοτε ιταλια??

Δεν ηταν μονο λογω της ηττας...ο Μπουρουσης(οπως φανταζομαι ξερετε οι περισσοτεροι)ειχε κοπει απο τον τρινκιερι μετα το τουρνουα της γερμανιας και γυρισε στην ομαδα μετα απο παρεμβαση του βασιλακοπουλου,οποτε ειχε ανοιξει ηδη μετωπο ο τρινκιερι με πολλους μεσα στην ομαδα και περιμενανε την πρωτη στραβη...γενικα δεν ηταν αποδεκτος στους παιχτες...παντως ο τρινκιερι πρεπει να ακουει ελλαδα και να τρεχει,την μια απο ολες τις μερες που ημουν λιουμπλιανα,ηρθε και εμεινε στο ξενοδοχειο που εμενα και γω και μαλιστα στο διπλανο δωματιο,περασε απο διπλα μου και μολις του μιλησα ελληνικα ετρεξε κατ ευθειαν στο δωματι του και δεν ξαναβγηκε,μαλιστα επειδη ηθελε να παρει κατι απο την ρεσεψιον εστειλε την γυναικα του και μετα απ οτι μαθαμε εφυγε νωρις το πρωι χωρις να τον παρει κανενας χαμπαρι
TakeshyKurosawa
QUOTE (doctorjekil @ Sep 24 2013, 18:13 ) *
Δεν ηταν μονο λογω της ηττας...ο Μπουρουσης(οπως φανταζομαι ξερετε οι περισσοτεροι)ειχε κοπει απο τον τρινκιερι μετα το τουρνουα της γερμανιας και γυρισε στην ομαδα μετα απο παρεμβαση του βασιλακοπουλου,οποτε ειχε ανοιξει ηδη μετωπο ο τρινκιερι με πολλους μεσα στην ομαδα και περιμενανε την πρωτη στραβη...γενικα δεν ηταν αποδεκτος στους παιχτες...παντως ο τρινκιερι πρεπει να ακουει ελλαδα και να τρεχει,την μια απο ολες τις μερες που ημουν λιουμπλιανα,ηρθε και εμεινε στο ξενοδοχειο που εμενα και γω και μαλιστα στο διπλανο δωματιο,περασε απο διπλα μου και μολις του μιλησα ελληνικα ετρεξε κατ ευθειαν στο δωματι του και δεν ξαναβγηκε,μαλιστα επειδη ηθελε να παρει κατι απο την ρεσεψιον εστειλε την γυναικα του και μετα απ οτι μαθαμε εφυγε νωρις το πρωι χωρις να τον παρει κανενας χαμπαρι



Αυτά τα λες πραγματικά φίλε ή τρολάρεις?
doctorjekil
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Sep 24 2013, 18:32 ) *
Αυτά τα λες πραγματικά φίλε ή τρολάρεις?

Οχι φιλε μου,δεν τρολαρω,χθες γυρισα απο λιουμπλιανα
Dancing Madly Backwards
doctorjekill εδώ και χρόνια νομίζω πως όλη η αρνητική ενέργεια στην Εθνική έχει το όνομα "Γιαννης Μπουρούσης". Όλη η γκρίνια, το αρνητικό κλίμα και καμιά φορά οι εντάσεις μεταξύ παικτών ξεκινάνε από αυτόν. Μπορείς να επιβεβαιώσεις με γνώμονα όσα είδες/άκουσες;
vastravoud
Μια μικρή παρατήρηση, χωρίς να θέλω να παρέμβω.

Έχετε κατά νου ότι η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών αδυνατεί να μιλήσει στοιχειωδώς σωστά τη γλώσσα και να βάλει δυο σκέψεις σε σειρά.

Μην πιάνεστε λοιπόν σε μια λέξη, κάλλιστα μπορεί να εννοούσε τελείως άλλα πράγματα ο Σπανούλης - και η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ιδέα των όσων λέει μοιάζει λογική και σωστή.
roko
http://www.redplanet.gr/basket/telos-o-ivk...ia.2425840.html

Λεω μηπως?? bball.gif
Dancing Madly Backwards
Αποκλείεται roko.
doctorjekil
QUOTE(Dancing Madly Backwards @ Sep 24 2013, 18:36 ) *
doctorjekill εδώ και χρόνια νομίζω πως όλη η αρνητική ενέργεια στην Εθνική έχει το όνομα "Γιαννης Μπουρούσης". Όλη η γκρίνια, το αρνητικό κλίμα και καμιά φορά οι εντάσεις μεταξύ παικτών ξεκινάνε από αυτόν. Μπορείς να επιβεβαιώσεις με γνώμονα όσα είδες/άκουσες;

Ο Μπουρουσης απ οτι εμαθα θα κοβοταν για καθαρα αγωνιστικους λογους,αλλα μολις του ανακοινωθηκε οτι κοβεται εγινε επανασταση και ηδη ο τρινκιερι μετραγε μερες...γενικα στην ομαδα υπαρχει μια κλικα απο τους παλιους και ενα αβατο το οποιο δεν επιτρεπει σε κανεναν να κουνησει τον Φωτση,τον Μπουρουση τον Ζηση και τον Σπανουλη...για να μην παραξηγηθω οι σχεσεις μεταξυ των παιχτων ηταν πολυ καλες και ισως η λεξη ''κλικα'' που χρησημοποιησα να μην ηταν η καταλληλη...απλα οι παλιοι επειδη εχουν δωσει πολλα και εχουν περασει ακομα περισσοτερα με την εθνικη δεν δεχοντε απο τον καθε τυχαρπαστο(ετσι βλεπανε τον τρινκιερι)να προσπαθει να τους επιβληθει...επισης εμαθα απο γνωστο δημοσιογραφο πως στο κοπερ πολλοι διεθνεις παρακαλουσαν τον κατσικαρη να αναλαβει προπονητης της εθνικης
koostas
QUOTE (doctorjekil @ Sep 24 2013, 18:13 ) *
ο Μπουρουσης(οπως φανταζομαι ξερετε οι περισσοτεροι)ειχε κοπει απο τον τρινκιερι μετα το τουρνουα της γερμανιας και γυρισε στην ομαδα μετα απο παρεμβαση του βασιλακοπουλου...


πάντως ειναι αποριας αξιον, πως αυτο το γεγονος δεν το ειχε αντιληφθει κανενας δημοσιογραφος τοτε...
ολοι ελεγαν τοτε οτι δεν παιζει γιατι ειναι τραυματιας..

επισης, αφου ο τρινκερι δεν ηθελε μπουρουση, αλλα του τον επεβαλαν, μπορουσε να παρει τον βουγιουκα, να εχει στο ροτεσιον βασικους τους μαυροκεφαλιδη-βουγιουκα, και εντελως κομμενο, σε στυλ φωτση, τον μπουρουση...

δεν ειχε νοημα αυτο που εκανε τελικα, με βαση τα οσα αποκαλυπτονται τελικα...

αφου του επιβληθηκαν οι φωτσης-μπουρουσης, επρεπε πολυ απλα να κοψει εναν των πριντεζη-καιμακ-περπερ και να παρει κατσιβελη...

ετσι οπως ενηργησε, ειναι σαν να ειπε "μου λετε ποιους θα παρω; να δειτε τωρα που θα κανω @@@@@λο ολη τη δωδεκαδα"...

τελικα, το κοψιμο κατσιβελη-βουγιουκα δεν ειχε κανενα σχεδιο απ' τον τρινκερι.. απλα ηθελε να την πει στον βασιλακοπουλο
TakeshyKurosawa
QUOTE (doctorjekil @ Sep 24 2013, 18:45 ) *
Ο Μπουρουσης απ οτι εμαθα θα κοβοταν για καθαρα αγωνιστικους λογους,αλλα μολις του ανακοινωθηκε οτι κοβεται εγινε επανασταση και ηδη ο τρινκιερι μετραγε μερες...γενικα στην ομαδα υπαρχει μια κλικα απο τους παλιους και ενα αβατο το οποιο δεν επιτρεπει σε κανεναν να κουνησει τον Φωτση,τον Μπουρουση τον Ζηση και τον Σπανουλη...για να μην παραξηγηθω οι σχεσεις μεταξυ των παιχτων ηταν πολυ καλες και ισως η λεξη ''κλικα'' που χρησημοποιησα να μην ηταν η καταλληλη...απλα οι παλιοι επειδη εχουν δωσει πολλα και εχουν περασει ακομα περισσοτερα με την εθνικη δεν δεχοντε απο τον καθε τυχαρπαστο(ετσι βλεπανε τον τρινκιερι)να προσπαθει να τους επιβληθει...επισης εμαθα απο γνωστο δημοσιογραφο πως στο κοπερ πολλοι διεθνεις παρακαλουσαν τον κατσικαρη να αναλαβει προπονητης της εθνικης



Ένα μπάχαλο δηλαδή η ομάδα.. Πάντως και εγώ θεωρώ τους 4 αυτούς τους σωματοφύλακες της Εθνικής και δεν φανταζόμουν ποτέ ότι ο Φώτσης δεν θα είχε πρωταγωνιστικό ρόλο κακά τα ψέματα, άσχετα με την απόδοση του στην Αρμάνι.. Είναι σαν να μου λες ότι στην Αργεντινή θα έκοβαν τον Νοτσιόνι μετά από μέτρια χρονιά με την Κάχα.. Καλά ότι ο Μπουρούσης θα κοβόταν μου φαίνεται τρελό, διότι είναι ο καλύτερος ψηλός μας..
roko
QUOTE (Dancing Madly Backwards @ Sep 24 2013, 18:43 ) *
Αποκλείεται roko.


Γιατι αποκλειεται? Δεν ειπε οτι σταματησε την καριερα του νομιζω ετσι καταλαβα γω τουλαχιστον..Δε λεω αρκετα δυσκολο αλλα γιατι να αποκλειεται?..Εξαλου κασε δεν εχει υψηλο παραδοξως..
doctorjekil
QUOTE(koostas @ Sep 24 2013, 18:49 ) *
πάντως ειναι αποριας αξιον, πως αυτο το γεγονος δεν το ειχε αντιληφθει κανενας δημοσιογραφος τοτε...
ολοι ελεγαν τοτε οτι δεν παιζει γιατι ειναι τραυματιας..

επισης, αφου ο τρινκερι δεν ηθελε μπουρουση, αλλα του τον επεβαλαν, μπορουσε να παρει τον βουγιουκα, να εχει στο ροτεσιον βασικους τους μαυροκεφαλιδη-βουγιουκα, και εντελως κομμενο, σε στυλ φωτση, τον μπουρουση...

δεν ειχε νοημα αυτο που εκανε τελικα, με βαση τα οσα αποκαλυπτονται τελικα...

αφου του επιβληθηκαν οι φωτσης-μπουρουσης, επρεπε πολυ απλα να κοψει εναν των πριντεζη-καιμακ-περπερ και να παρει κατσιβελη...

ετσι οπως ενηργησε, ειναι σαν να ειπε "μου λετε ποιους θα παρω; να δειτε τωρα που θα κανω @@@@@λο ολη τη δωδεκαδα"...

τελικα, το κοψιμο κατσιβελη-βουγιουκα δεν ειχε κανενα σχεδιο απ' τον τρινκερι.. απλα ηθελε να την πει στον βασιλακοπουλο

Μιας και ανεφερες Μαυροκεφαλιδη ενας ''τηλεοπτικος'' δημοσιογραφος μου ειπε χαρακτηριστικα ''ο τρινκιερι πληρωσε την υπερβολικη του αγαπη για τον Μαυροκεφαλιδη''...με οτι μπορει να σημαινει αυτο
Dancing Madly Backwards
QUOTE (roko @ Sep 24 2013, 19:02 ) *
Γιατι αποκλειεται? Δεν ειπε οτι σταματησε την καριερα του νομιζω ετσι καταλαβα γω τουλαχιστον..Δε λεω αρκετα δυσκολο αλλα γιατι να αποκλειεται?..Εξαλου κασε δεν εχει υψηλο παραδοξως..

Γιατί ξέρει τι εστί ομοσπονδία και δεν είναι χαζός να μπλέξει με αυτή και να φθείρει την εικόνα του.
Zephyr
QUOTE(vastravoud @ Sep 24 2013, 18:41 ) *
Έχετε κατά νου ότι η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών αδυνατεί να μιλήσει στοιχειωδώς σωστά τη γλώσσα και να βάλει δυο σκέψεις σε σειρά.


Μεγάλη αλήθεια που την ξεχνάμε πολλές φορές και περιμένουμε να ακούσουμε διάγγελμα πρωθυπουργού όταν βγαίνει ένας παίχτης να μιλήσει.

QUOTE(roko @ Sep 24 2013, 18:41 ) *


Άλλη όρεξη δεν είχε ο παππούς, να μπλέξει με βασιλακόπουλους κ σια...
Εκτός αυτού, τον φαντάζεσαι να κοουτσάρει ξανά Μπουρούση biggrin.gif
roko
QUOTE (Zephyr @ Sep 24 2013, 19:15 ) *
Μεγάλη αλήθεια που την ξεχνάμε πολλές φορές και περιμένουμε να ακούσουμε διάγγελμα πρωθυπουργού όταν βγαίνει ένας παίχτης να μιλήσει.



Άλλη όρεξη δεν είχε ο παππούς, να μπλέξει με βασιλακόπουλους κ σια...
Εκτός αυτού, τον φαντάζεσαι να κοουτσάρει ξανά Μπουρούση biggrin.gif


Θα τον αρχισει στις μπατσες ο παππους δεν τον φοβαμαι biggrin.gif
TakeshyKurosawa
QUOTE (roko @ Sep 24 2013, 19:22 ) *
Θα τον αρχισει στις μπατσες ο παππους δεν τον φοβαμαι biggrin.gif





thanath
QUOTE (vastravoud @ Sep 24 2013, 18:41 ) *
Μια μικρή παρατήρηση, χωρίς να θέλω να παρέμβω.

Έχετε κατά νου ότι η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών αδυνατεί να μιλήσει στοιχειωδώς σωστά τη γλώσσα και να βάλει δυο σκέψεις σε σειρά.

Μην πιάνεστε λοιπόν σε μια λέξη, κάλλιστα μπορεί να εννοούσε τελείως άλλα πράγματα ο Σπανούλης - και η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ιδέα των όσων λέει μοιάζει λογική και σωστή.


Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά και πάλι αυτό δεν τον αθωώνει... Είναι λέξη που δεν έπρεπε να πει.. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κ ο πιο αγράμματος τί σημαίνει...

QUOTE (roko @ Sep 24 2013, 19:02 ) *
Γιατι αποκλειεται? Δεν ειπε οτι σταματησε την καριερα του νομιζω ετσι καταλαβα γω τουλαχιστον..Δε λεω αρκετα δυσκολο αλλα γιατι να αποκλειεται?..Εξαλου κασε δεν εχει υψηλο παραδοξως..


Φίλε μου θεωρείς εσύ ότι ο Βασιλακό θα πάρει προπονητή που δεν θα μπορεί να του επιβληθεί? Δεν είναι οικονομικό το θέμα! Το θέμα είναι να παίρνει τους παίχτες που θέλει η ΕΟΚ... Είτε είναι ο Φώτσης είτε ο Μπουρούσης είτε ο οποιοσδήποτε....
Nuntius
Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λέει ο Doctorjekil biggrin.gif
bbplayer
η wild card αν δεν απατώμαι, θέλει και κάμποσες δεκάδες χιλιάδες ευρώ που δεν επιστρέφονται εάν δεν την πάρεις
D-Wade
QUOTE(bbplayer @ Sep 24 2013, 20:18 ) *
η wild card αν δεν απατώμαι, θέλει και κάμποσες δεκάδες χιλιάδες ευρώ που δεν επιστρέφονται εάν δεν την πάρεις

Ναι biggrin.gif Για 50 δεκάδες χιλιάδες λένε
bbplayer
QUOTE (D-Wade @ Sep 24 2013, 20:44 ) *
Ναι biggrin.gif Για 50 δεκάδες χιλιάδες λένε


ohmy.gif ohmy.gif (γ) αου laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
manj13
QUOTE(Nuntius @ Sep 24 2013, 17:10 ) *
Προφανώς και έχεις δικαίωμα να έχεις την οποιαδήποτε άποψη εσύ επιθυμείς. Αλλά όταν η άποψη σου είναι αρνητική μονάχα για την μία πλευρά της σαπίλας ενώ για την άλλη δεν λες τίποτα τότε μην περιμένεις να σε θεωρήσει κανείς αντικειμενικό smile.gif


Ανεφερα πουθενα, αν εννοεις την Ομοσπονδια και τον Βασιλακοπουλο,οτι ειναι οσιες Παρθενες? ohmy.gif Ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ οτι εχουν μεγαλες ευθυνες...Οχι μονο για την Εθνικη ,αλλα και γι αυτο το πανηγυρι των τρελλων καθε χρονο ,που δεν τιμωρειται ποτε και δεν εννοω να φαει ο ενας ή ο αλλος κεκλεισμενων των θυρων γιατι ετσι δεν λυνεται το προβλημα, αλλα ειναι οφ τοπικ να τ αναπτυξω εδω...

Ο Βασιλακοπουλος βοηθησε το μπασκετ...Και μας εδωσε ποντους στο να εχουμε λογο στα κεντρα αποφασεων απο κει που ειμασταν με το σταυρο στο χερι οταν δεν ασχολιοταν κανεις...Και ισως ακομα να ΜΗΝ πολυασχολειται αλλα να γουσταρουν να τον βλεπουν να φθειρεται και να λοιδωρειται τωρα στα γεραματα, που θελοντας και μη ο χρονος τον εχει ξεπερασει, αλλα ο ιδιος με γεροντιστικη ξεροκεφαλια αρνειται να το παραδεχθει...Η επιλογη Τρινκιερι ΤΡΑΝΟ παραδειγμα...
Οπως οτι για ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ επρεπε αυτος και η ομοσπονδια να επιβαλλουν η Εθνικη να γυρισει ΟΛΗ μαζι...ΚΑΙ στη νικη ΚΑΙ στην ηττα...
Και να κοψει τη διαθεση για οποια δηλωση θα εκανε τα πραγματα χειροτερα απ οτι ΣΙΓΟΥΡΑ ηταν,αλλα αυτο θα πρεπε να λυθει απο το ''εσωτερικων υποθεσεων'' και οχι ΑΓΑΡΜΠΑ οπως αφεθηκε να γινει...

Υ.Γ: Η υποσημειωση μου δεν ηταν για σενα προφανως.... smile.gif Εισαι απ αυτους που κανεις διαλογο, ασχετως συμφωνιας ή διαφωνιας και ειναι ευχαριστηση μου να μιλαω μαζι σου, οπως και με αρκετους αλλους....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.