Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
T.W.Is.M.
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Sep 30 2013, 19:41 ) *


Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αυτη η δηλωση(αν το εννοουσε δηλαδη ετσι), εμενα μου μοιαζει πιο πολυ με προσπαθεια να τα μαζεψει. Ειπε ομως κατι σωστο που πρεπει να μας προβληματισει ολους.
QUOTE
Ό,τι και να λέω έχουν την τάση να το μεταφράζουν κάποιοι θετικά και κάποιοι αρνητικά.

Το ιδιο ισχυει και με το Διαμαντιδη και κυριως τις πραξεις του. Κι αυτος παθαινει το ιδιο πραγμα.
Ας παρουν επιτελους αποφαση οι πρασινοι οτι ο Σπανουλης εφυγε απ την ομαδα τους για να παει στον Ολυμπιακο, δεν το εκανε για τα λεφτα και πετυχε εκει και οι κοκκινοι οτι υπαρχει στην Ελλαδα ενας ακομα μεγαλος παιχτης που λεγεται Δημητρης Διαμαντιδης, οτι σε αγωνιστικο επιπεδο ειναι απο τους κορυφαιους στην Ευρωπη(συμπεριλαμβανομενων και των ΝΒΑers) τη δεκαετια που περασε, οτι πολλες απο τις ηττες και τους χαμενους τιτλους της ομαδας μας οφειλονται στη δικη του κλαση και αποδοση κι οτι ειναι ενας παιχτης που προσεφερε πολλα στην εθνικη ομαδα, αλλα τωρα επελεξε για τους δικους του λογους να μην παιξει αλλο. Ειναι δικαιωμα του, κρινεται και θα κριθει γι αυτο, αρκει η κριτικη να μην ειναι εμπαθης. Και ολοι μας να μαθουμε οταν βλεπουμε την εθνικη να βλεπουμε τους παιχτες ως μελη της εθνικης και οχι των συλλογων, πρωην και νυν.
Απλα για να κλεισουμε το θεμα συγκρισης και συγκρουσης των 2 παιχτων και των φιλαθλων των 2 ομαδων.
thanath
QUOTE (Zephyr @ Sep 29 2013, 17:31 ) *
Δηλαδή όλοι λίγο πολύ συμφωνούμε ότι όντως χρειάζεται ξεσκαρτάρισμα στην Εθνική.
Απλά μας πειράζει η λέξη, τόσο γιατί την είπε ο Σπανούλης όσο και γιατί δεν είναι "πολίτικαλι κορέκτ" και θα πληγωθεί ο Καββαδάς ξέρω γω icon_drunk.gif


Το θέμα δεν είναι το πολιτικαλι κορεκτ που λες αλλά στοχεύοντας κάποιους παίχτες και λέγοντάς τους σκάρτους, γιατί στην ουσία αυτό είπε, έδειξε ότι δεν υπήρχε καλό κλίμα στην ομάδα! Δεν λέω ότι φταίει μόνο αυτός και κανένας άλλος, αλλά όλοι όσο απαρτίζουν την ΕΟ! Από τον προπονητής και τον Μπουρούσης που έπαιρνε τηλέφωνα για να μπει στην 12δα μέχρι και τον Φώτση που δεν ενήργησε σαν αρχηγός και να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Η εθνική θα επιστρέψει στους τίτλους μόνο όταν γίνει ξανά ομάδα! Και σ αυτό πρέπει να βοηθήσουν όλοι... Και ο Σπαν που είναι ο ηγέτης της ομάδας και πιθανότατα επόμενος αρχηγός, και η ομοσπονδία αλλά και ο προπονητής, όποιος και να ναι... Όσο δεν είναι συσπειρωμένοι τότε θα έχουμε εμφανίσεις των τελευταίων 2 χρόνων... Και αυτό επίσης δεν γίνεται όσο οποιδήποτε μέλος της μιλά έτσι για άλλους ενεργούς παίχτες της ΕΟ...

ΥΓ Ξεσκαρτάρισμα ρόλων δεν υπάρχει... Δεν μπορώ να ενώσω τις 2 λέξεις και να βγάλω νόημα (μιλάω για εμένα προσωπικά).

ΥΓ1. Πραγματικά δεν με νοιάζει ότι ο Σπανούλης είναι παίχτης του ΟΣΦΠ. Τα ίδια θα έλεγα για τον οποιδήποτε!! Εϊτε ήταν ο Διαμαντίδης, ο Φώτσης, ο Ζήσης και οποισδήποτε άλλος!! Το ξεκαθαρίζω γιατί δεν θέλω ν αρχίσω κόντρα ΠΑΟ-ΟΣΦΠ. Γράφω σε τοπικ της εθνικής και οι προτιμίσεις μου σε συλλογικό επίπεδο δεν έχουν καμία σχέση!

ΥΓ2. Προσωπικά θεωρώ πολύ χειρότερες τις δηλώσεις Μπουρούση βέβαια, που δείχνουν μάλιστα την αρρωστημένη νοοτροπία που υπάρχει στην ομάδα. Και έχω και μια απορία.. Σε περίπτωση που μείνει ο Τρινκέρι θα περιμένει κλήση στην εθνική? Και όταν δεν την δεχτεί θα αρχίσει πάλι τα τηλέφωνα? Μόνο κακό έκανε και σ αυτόν (κυρίως), και στον σωλήνα αλλά και στην ομάδα (λιγότερο γιατί όλοι οι παίχτες έρχονται και παρέρχονται)...
koostas
παντως οι μετα τον αποκλεισμο δηλωσεις δειχνουν οτι τον αυγουστο η εθνικη ηταν σε εντελως τραγικη κατασταση απο αποψη αποδυτηριων-σχεσεις παικτων προπονητη-ομοσπονδια, κτλ...
και γελουσαμε με την τουρκια, που ειχε βαλει η ομοσπονδια μεσο να κοψει εναν παικτη, ή με τη ρωσια, που δεν κατεβηκε ο κιριλενκο, και την ιδια ωρα γινοταν εν αγνοια μας τα τερατα μεσα στην εθνικη ομαδα...

η παραδοχη απ' τον μπουρουση του τηλεφωνου στο σωληνα θα αποτελει για παντα μαυρη σελιδα για ολους τους εμπλεκομενους..

δεν νομιζω οτι πλεον αυτη η γενια εχει κατι να προσφερει.. μονο οταν γινει μια ανανεωση στυλ 2004-2005 θα μπορεσουμε να ξαναδουμε επιτυχιες..
αν αποφασιζαν να κατεβουν οι του νβα, ισως με ηγετες το τριο καλαθης-παπανικολαου-κουφος

ΥΓ http://hoopfellas.blogspot.gr/2013/09/the-decision.html
QUOTE
ΤΟ HOOPFELLAS..

Η κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ΟΜΑΔΑ μας, περιέχει ιδιαιτερότητες. Η συγκεκριμένη απόφαση είναι πολύ σημαντική και σίγουρα η ομοσπονδία πρέπει να βάλει στη ζυγαριά πολλά πράγματα και να εξετάσει διάφορες παραμέτρους. Πολλοί από τους παραπάνω προπονητές θα μπορούσαν να παράγουν σημαντικό έργο στη θέση του τιμονιέρη της Εθνικής. Όμως μιλάμε για κατάσταση ειδικών συνθηκών πλέον. Η δική μου οπτική έχεις ως εξής: Εφόσον δε μπορούμε να πάρουμε τον «πατέρα», ας κοιτάξουμε τον «γιό».. Οποιαδήποτε ομάδα, σε παγκόσμιο επίπεδο, θα ήθελε τον Ντούσαν Ίβκοβιτς σε μια τέτοια κατάσταση, μαζί της. Είναι Η ΕΓΓΥΗΣΗ, τουλάχιστον σε αυτό το επίπεδο. Και εγώ μαζί, θα τον ήθελα σαφέστατα για την ομάδα μας. Όμως δεν είμαι σίγουρος ότι η ομοσπονδία μπορεί να προβεί σε μια τέτοια κίνηση (ανεξαρτήτως wild card το ξαναλέω) αυτή τη στιγμή. Για πολλούς λόγους.. Για αυτό και θα πάω παρακάτω. Αγγέλου κύριοι.. Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Είναι εκπρόσωπος της σχολής μας, νέος, Έλληνας, σε άνοδο, έχει στομάχι και ΚΥΡΙΩΣ μπορεί να φέρει ΑΛΛΑΓΕΣ.. Σε επίπεδο επικοινωνίας, κλίματος, κατεύθυνσης στη δουλειά και φυσικά στο γήπεδο. Είναι λίγο εξτρεμιστική επιλογή αλλά θα την στηρίξω.
Dancing Madly Backwards
Ο Αγγέλου είναι αποδεδειγμένα από τους καλύτερους "νέους" Έλληνες προπονητές αλλά δεν πρέπει να τα πηγαίνει καλά στο δημοσιοσχεσιτιλίκι. Επίσης, χωρίς να ξέρω, δεν νομίζω να έχει και τις καλύτερες σχέσεις με Βασιλακόπουλο. Που φτάσαμε, για να κάνουμε θεωρίες για τον νέο προπονητή της Εθνικής μας, να πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν πάνω από όλα αν τον γουστάρει ο Βασιλακόπουλος.
Hakeem
Αν ειμασταν λιγο ανοιχτομυαλοι (και η ομοσπονδια και οι προπονητές), θα υπηρχε ενας προπονητής, με συνεργάτες (δεν υπαρχουν βοηθοι για εμενα, το ιδιο σημαντικοι με τον πρωτο προπονητη ειναι ειναι) head coach από την Α1. Εννοειται πως ο Αγγελου μπορει να κανει και τη μια και την αλλη δουλειά, οπως ο Σφαιροπουλος, ο Κατσικαρης, ο Ζουρος κτλ κτλ. Το one man show εχει πεθανει στους παγκους. Δεν ειναι χαζοι οι υπολοιποι που έχουνε παρομοιο σκηνικο στον πάγκο τους
colonel gomelsky
QUOTE(Dancing Madly Backwards @ Oct 1 2013, 18:07 ) *
Ο Αγγέλου είναι αποδεδειγμένα από τους καλύτερους "νέους" Έλληνες προπονητές αλλά δεν πρέπει να τα πηγαίνει καλά στο δημοσιοσχεσιτιλίκι. Επίσης, χωρίς να ξέρω, δεν νομίζω να έχει και τις καλύτερες σχέσεις με Βασιλακόπουλο. Που φτάσαμε, για να κάνουμε θεωρίες για τον νέο προπονητή της Εθνικής μας, να πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν πάνω από όλα αν τον γουστάρει ο Βασιλακόπουλος.


Χωρίς να σημαίνει ότι επικροτώ παρεμβάσεις των ομοσπονδιών στα αγωνιστικά, πουθενά δεν φτάσαμε. Αυτό συνέβαινε και συμβαίνει παντού και πάντα. Μήπως η Ρώσικη Ομοσπονδία δεν καθάρισε τον Κατσικάρη εν μία νυκτί; Μήπως η Ισπανική δεν προσέλαβε τον ανύπαρκτο Ορένγκα για να τον ελέγχει; Μήπως η Σέρβικη θα έκανε τα ίδια αν δεν είχε παράγοντα της ομοσπονδίας (Ντούντα) ήδη στη θέση του προπονητή; Και η λίστα δεν έχει τέλος όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά παντού. Εκτός αν νομίζει κανείς ότι τη σύνθεση της team USA την αποφασίζει ο Σιζέφσκι και όχι ο Κολάντζελο.
Dancing Madly Backwards
QUOTE (colonel gomelsky @ Oct 2 2013, 14:36 ) *
Χωρίς να σημαίνει ότι επικροτώ παρεμβάσεις των ομοσπονδιών στα αγωνιστικά, πουθενά δεν φτάσαμε. Αυτό συνέβαινε και συμβαίνει παντού και πάντα. Μήπως η Ρώσικη Ομοσπονδία δεν καθάρισε τον Κατσικάρη εν μία νυκτί; Μήπως η Ισπανική δεν προσέλαβε τον ανύπαρκτο Ορένγκα για να τον ελέγχει; Μήπως η Σέρβικη θα έκανε τα ίδια αν δεν είχε παράγοντα της ομοσπονδίας (Ντούντα) ήδη στη θέση του προπονητή; Και η λίστα δεν έχει τέλος όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά παντού. Εκτός αν νομίζει κανείς ότι τη σύνθεση της team USA την αποφασίζει ο Σιζέφσκι και όχι ο Κολάντζελο.

Στην περίπτωση του Κατσικάρη, τουλάχιστον "ξέρουμε" τι έγινε, πως απλά δεν γουστάρανε ξένο προπονητή ή αποφάσισαν τελευταία στιγμή δεν τον εμπιστευόντουσαν γιατί είναι "λίγος". Αυτά βγήκαν στην επιφάνεια, τουλάχιστον.
Για τον Ορένγκα δεν ξέρω τι έχει παιχτεί, το μόνο σίγουρο είναι πως δεν έχει προσωπικότητα να επιβληθεί στους παίκτες είναι προφανές και φάνηκε και στο Ευρωμπάσκετ. Δεν νομίζω να του φορτώνουν παίκτες, πάντως.
Γενικά δεν νομίζω να υπάρχει παντού η "αρρώστια" της μόνιμης ενασχόλησης της ομοσπονδίας με πράγματα που δεν θα έπρεπε, όπως να επιτρέπει συμπεριφορές τύπου Μπουρούση που παίρνει τηλέφωνο για να παίξει. Εδώ μιλάμε για συνεχείς παρεμβάσεις σε όλους τους τομείς της ομάδας, που μάλιστα συμβαίνουν όχι μόνο πριν από κάθε τουρνουά αλλά και κατά την διάρκεια του. Και πάνω από όλα με εμφανείς τις ζημιές, πλέον, σε σημείο που, όπως έχω πει, δεν θα βρίσκεται σοβαρός/έμπειρος προπονητής για να αναλάβει την Εθνική μιας και, λογικά, ο προπονητικός κόσμος βουίζει τόσο για τα τερτίπια της ομοσπονδίας.
manj13
QUOTE(thanath @ Oct 1 2013, 10:12 ) *
Το θέμα δεν είναι το πολιτικαλι κορεκτ που λες αλλά στοχεύοντας κάποιους παίχτες και λέγοντάς τους σκάρτους, γιατί στην ουσία αυτό είπε, έδειξε ότι δεν υπήρχε καλό κλίμα στην ομάδα! Δεν λέω ότι φταίει μόνο αυτός και κανένας άλλος, αλλά όλοι όσο απαρτίζουν την ΕΟ! Από τον προπονητής και τον Μπουρούσης που έπαιρνε τηλέφωνα για να μπει στην 12δα μέχρι και τον Φώτση που δεν ενήργησε σαν αρχηγός και να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Η εθνική θα επιστρέψει στους τίτλους μόνο όταν γίνει ξανά ομάδα! Και σ αυτό πρέπει να βοηθήσουν όλοι... Και ο Σπαν που είναι ο ηγέτης της ομάδας και πιθανότατα επόμενος αρχηγός, και η ομοσπονδία αλλά και ο προπονητής, όποιος και να ναι... Όσο δεν είναι συσπειρωμένοι τότε θα έχουμε εμφανίσεις των τελευταίων 2 χρόνων... Και αυτό επίσης δεν γίνεται όσο οποιδήποτε μέλος της μιλά έτσι για άλλους ενεργούς παίχτες της ΕΟ...

ΥΓ Ξεσκαρτάρισμα ρόλων δεν υπάρχει... Δεν μπορώ να ενώσω τις 2 λέξεις και να βγάλω νόημα (μιλάω για εμένα προσωπικά).

ΥΓ1. Πραγματικά δεν με νοιάζει ότι ο Σπανούλης είναι παίχτης του ΟΣΦΠ. Τα ίδια θα έλεγα για τον οποιδήποτε!! Εϊτε ήταν ο Διαμαντίδης, ο Φώτσης, ο Ζήσης και οποισδήποτε άλλος!! Το ξεκαθαρίζω γιατί δεν θέλω ν αρχίσω κόντρα ΠΑΟ-ΟΣΦΠ. Γράφω σε τοπικ της εθνικής και οι προτιμίσεις μου σε συλλογικό επίπεδο δεν έχουν καμία σχέση!

ΥΓ2. Προσωπικά θεωρώ πολύ χειρότερες τις δηλώσεις Μπουρούση βέβαια, που δείχνουν μάλιστα την αρρωστημένη νοοτροπία που υπάρχει στην ομάδα. Και έχω και μια απορία.. Σε περίπτωση που μείνει ο Τρινκέρι θα περιμένει κλήση στην εθνική? Και όταν δεν την δεχτεί θα αρχίσει πάλι τα τηλέφωνα? Μόνο κακό έκανε και σ αυτόν (κυρίως), και στον σωλήνα αλλά και στην ομάδα (λιγότερο γιατί όλοι οι παίχτες έρχονται και παρέρχονται)...



Εξαιρετικο ποστ φιλε!!! 77.gif Και που το λες να μην χαρακτηριστεις οπαδος...πρεπει να δικαιολογηθουν ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ...Στο λεω εγω που φωναζα ΠΡΙΝ το Ευρωμπασκετ...
ssoulliss
QUOTE (colonel gomelsky @ Oct 2 2013, 14:36 ) *
Χωρίς να σημαίνει ότι επικροτώ παρεμβάσεις των ομοσπονδιών στα αγωνιστικά, πουθενά δεν φτάσαμε. Αυτό συνέβαινε και συμβαίνει παντού και πάντα. Μήπως η Ρώσικη Ομοσπονδία δεν καθάρισε τον Κατσικάρη εν μία νυκτί; Μήπως η Ισπανική δεν προσέλαβε τον ανύπαρκτο Ορένγκα για να τον ελέγχει; Μήπως η Σέρβικη θα έκανε τα ίδια αν δεν είχε παράγοντα της ομοσπονδίας (Ντούντα) ήδη στη θέση του προπονητή; Και η λίστα δεν έχει τέλος όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά παντού. Εκτός αν νομίζει κανείς ότι τη σύνθεση της team USA την αποφασίζει ο Σιζέφσκι και όχι ο Κολάντζελο.


Στρατηγέ μπορεί τα παραδείγματα που αναφέρεις να έχουν βάση, αλλά το πλάνο των αντίστοιχων ομοσπονδιών που ανέφερες είναι πλέον έτη φωτός μπροστα από το δικό μας.

Πλέον η ομοσπονδία λειτουργεί με τον αυτόματο πιλότο της δεκαετίας του '80 και του '90. Τότε που ήταν και καινοτόμα και άκρως επιτυχημένη. Τώρα είναι γερασμένη και προβλέψιμή(παρεμβάσεις σε προπονητή).
Zoys
Φυσιολογική πτώση στο παγκόσμιο ranking στο Νο 5, τέταρτοι οι Λιθουανοί δικαιότατα.

link
ssoulliss
Αν δεν πάμε στο Μουντομπάσκετ του χρόνου, αφαιρούμε τη δεύτερη θέση από το 2006 και η κατρακύλα είναι μεγάλη. Μπορεί και 10 θέσεις κάτω.
TakeshyKurosawa
Ο Σπανούλης είπε ότι δεν μίλησε ποτέ με τον Τρινκιέρι για το ξεσκαρτάρισμα.. Γενικά πολλή αμπελοσοφία από Τρινκιέρι και λόγια του αέρα και βλέποντας ότι αχρήστευσε τον Φώτση και ήθελε να κόψει το Μπουρούση ένα έχω να πω.. Να φύγει ο Ιταλός ταβερνιάρης!
gkamared
Ξέρουμε πότε θα βγουν τα αποτελέσματα για wild card, για την Εθνική Ελλάδoς?
ssoulliss
QUOTE (gkamared @ Oct 11 2013, 23:18 ) *
Ξέρουμε πότε θα βγουν τα αποτελέσματα για wild card, για την Εθνική Ελλάδoς?


Τον Φλεβάρη.
gkamared
QUOTE (ssoulliss @ Oct 12 2013, 16:15 ) *
Τον Φλεβάρη.

Ευχαριστώ κύριος

Ξέρω ότι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων Καλαθοσφαίρισης το είχε η Δημοσιά Τηλεόραση και nova με κοινή συμφωνία όπως και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων Καλαθοσφαίρισης, μετά το κλείσιμο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας Τηλεοράσεις Α.Ε πήγε στον Όμιλο Αντεννα-ΟΤΕ-TV. Τώρα διάβασα στο super basket και gazzeta ότι θα το μεταδώσει η Δημοσιά Τηλεόραση και nova ποιος θα το μεταδώσει τελικά?Νομίζω ότι είναι και θέμα για τα wild card, έτσι δεν είναι?
bbplayer
έχει ραγίσει το γυαλί και καλύτερα για όλους είναι να χωρίσουν οι δρόμοι ΕΟ& Τρινκέρι
manj13
QUOTE(Petran911 @ Oct 21 2013, 23:06 ) *


Αντικειμενικα ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΕΣ δηλωσεις και ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ ΛΑΘΩΝ για τον ΙΔΙΟ...Οφειλω να του το αναγνωρισω...
bbplayer
QUOTE (manj13 @ Oct 21 2013, 23:31 ) *
Αντικειμενικα ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΕΣ δηλωσεις και ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ ΛΑΘΩΝ για τον ΙΔΙΟ...Οφειλω να του το αναγνωρισω...


+1

αλλά δεν καταλαβαίνω το απολογητικό ύφος. Αφού πάλι τα ίδια θα κάνει tongue.gif 69.gif
ssoulliss
Καλά γελάμε με αυτά που είπε ο Βασιλακό!!!! Τα ίδια και τα ίδια, ψάχνοντας την εύρεση της άσπρης μύγας!

Εδώ δεν έχουμε κανάλι να μεταδόσει το τουρνουά...πως πληρούμε τις προυποέσεις; 68.gif
koostas
δεν ειπε που φταει ο ιδιος...

πχ που επεβαλε τον μπουρουση αντι για τον βουγιουκα, οπου στη ρωσια το διδυμο καιμακ-βουγιουκα βγαζει ματια?? μηπως ο κοουτς ειχε δει οτι τον ταιριαζε ο βουγιουκας με τον καιμακ, και μετα εβαλε με το ζορι τον μπουρουση και εγινε ανω κατω η ομαδα??
manj13
QUOTE(koostas @ Oct 22 2013, 21:30 ) *
δεν ειπε που φταει ο ιδιος...

πχ που επεβαλε τον μπουρουση αντι για τον βουγιουκα, οπου στη ρωσια το διδυμο καιμακ-βουγιουκα βγαζει ματια?? μηπως ο κοουτς ειχε δει οτι τον ταιριαζε ο βουγιουκας με τον καιμακ, και μετα εβαλε με το ζορι τον μπουρουση και εγινε ανω κατω η ομαδα??


Ο ...κοουτς Νταλλικιερι να προσεχε μην ειχε δει σε ΟΝΕΙΡΟ και κανα συστημα, σε θεση καναπ-ελ τον Καββαδα και παγκο - πιβοτ τον Φωτση, για σετ παιχνιδι ugly1.gif angry_red.gif ....Για τους αλλους συνδυασμους παικτων θα σκεφτει στο Ευρωμπασκετ του playstation....A και να προσεχει εκει στο Καζαν τις εμπνευσεις του....παιζουν στοιχηματα οι Ρωσοι κι η Σιβηρια ειναι μεγαλη και κρυα.... 19.gif 19.gif
gkamared
Τα κάνανε σκατά στο eurobasket πάντως, αν περνάγανε στην οκτάδα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα για τον προπονητή. Δεν βλέπω όμως διορθωτικές κινήσεις για την ομάδα.Τον Μάρτιο ξεκινά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.
koostas
http://news.pathfinder.gr/sports/basket/943082.html

δεδομενη η wild card
ssoulliss
QUOTE (koostas @ Nov 5 2013, 17:26 ) *


Δε μου λέει κάτι αυτό το άρθρο φίλε. Σε καλό δρόμο είναι αν όντως θέλουμε να φιλοξενήσουμε αυτές τις διοργανώσεις,αλλά και ο Τούρκος και ο Ρώσος "Σκουντής" θα μπορούσε να γράψει ένα τέτοιο αντίστοιχο άρθρο για τις πιθανότητες της χώρας του.

Στο άρθρο αναφέρονται τα οικονομικά προβλήματα της Βραζιλίας, της Ελλάδας αναφέρονται; Σα βαγιοκλάδισμα μου ακούγεται,σαν ευχή περισσότερο αυτά που γράφονται.

gkamared
QUOTE (ssoulliss @ Nov 5 2013, 20:03 ) *
Δε μου λέει κάτι αυτό το άρθρο φίλε. Σε καλό δρόμο είναι αν όντως θέλουμε να φιλοξενήσουμε αυτές τις διοργανώσεις,αλλά και ο Τούρκος και ο Ρώσος "Σκουντής" θα μπορούσε να γράψει ένα τέτοιο αντίστοιχο άρθρο για τις πιθανότητες της χώρας του.

Στο άρθρο αναφέρονται τα οικονομικά προβλήματα της Βραζιλίας, της Ελλάδας αναφέρονται; Σα βαγιοκλάδισμα μου ακούγεται,σαν ευχή περισσότερο αυτά που γράφονται.

Η Ελληνική δεν θα το ήθελε αυτό που λεφτά τώρα μάλλον θα χάσουμε την ευκαιρία
Zoys
QUOTE
«Θα ήταν πραγματικά μια σπουδαία εμπειρία. Υπάρχουν κάποιες φήμες κατά καιρούς. Κάποιες χώρες που τώρα έρχονται στο προσκήνιο σε εθνικό επίπεδο ίσως να χρειάζονται έναν ξένο προπονητή, αλλά η Ελλάδα έχει σπουδαίους προπονητές που είναι κάτι παραπάνω από ικανοί να ηγηθούν της Εθνικής τους ομάδας. Όπως είπα και για την εθνική Λιθουανίας, αν παρουσιαστεί μία τέτοια ευκαιρία κι έρθει μια σοβαρή πρόταση, θα ήταν χαρά μου και θέμα περηφάνιας για μένα, καθώς θα αποτελούσε μία εξαιρετική εμπειρία», ήταν η απάντηση του Χουάν Πλάθα, σε ερώτηση σχετικά με την Εθνική Ελλάδας.

| gazzetta.gr

PanosIlio
Πως έχει προκύψει το όνομα του Πλάθα??

Ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε εκεί στο gazzetta?
gkamared
Βασικά το gezzeta συνήθως έχει αξιόπιστες πληροφορίες, ας μην ότι ο προπονητής της εθνικής ομάδας καλαθοσφαίρισης σε εκπομπή του novasport είχε πει ότι σκέφτεται να μην πάει με την εθνική στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Εθνικών ομάδων καλαθοσφαίρισης το Δεκέμβρη θα ξέρουμε, σίγουρα για αυτό.Το gezzeta βασικά για αλλαγή προπονητή μιλά δεν συγκεκριμενοποιεί το όνομα από ότι διαβάσα.
PanosIlio
Στην αρχή διάβασα αυτό το άρθρο του Καβαλιεράτου, http://www.superbasket.gr/permalink/192175.html

Δεν του έδωσα σημασία.

Μετά διάβασα και αυτό εδώ το άρθρο του Διαμαντόπουλου, http://www.superbasket.gr/permalink/192175.html

Ε τώρα με έχει φάει η περιέργεια.

Ξέρει μήπως κανείς που αναφέρονται τα 2 άρθρα? Δηλαδή έχει πέσει στην αντίληψή σας τέτοιου είδους αρθρογραφία που περιγράφουν?
damian
Πρώτον και τα 2 λινκ οδηγούν στο άρθρο του Καβαλιεράτου, αλλά δεν έχει πολύ σημασία.

Δευτερον δε είναι να σε τρώει καμία περιέργεια. Και οι 2 είναι μέλη των τσάρτερ της χαράς του Βασιλακόπουλου και απλά γράφουν ύμνους στον χορηγό τους.
PanosIlio
Το άρθρο του Διαμαντόπουλου είναι αυτό http://www.superbasket.gr/permalink/192301.html
ssoulliss
Άρθρο του Παπαδογιάννη για τις προσκλήσεις του Μουντομπάσκετ.

πηγη: http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...s-kai-pliatsiko

Έχω την αίσθηση ότι θα πάμε το Φλεβάρη,χωρίς δωρέα στα χέρια μας.
tsitum
QUOTE(ssoulliss @ Nov 29 2013, 19:49 ) *
Άρθρο του Παπαδογιάννη για τις προσκλήσεις του Μουντομπάσκετ.

πηγη: http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...s-kai-pliatsiko

Έχω την αίσθηση ότι θα πάμε το Φλεβάρη,χωρίς δωρέα στα χέρια μας.

Μολις διαβασα το αρθρο. Αν ειμαστε σοβαρη χωρα, ουτε ευρω ουτε φυσικα 250.000 δε πρεπει να δωσουμε. ΤΙΠΟΤΑ, NOTHING
Quincy
Περίεργα τα συναισθήματα για την Εθνική.

Παίρουμε την wild card και πάμε Mουντομπάσκετ (που μετά το τελαυταίο στην Τουρκία δεν το χω σε πολυ εκτίμηση για να πω την αλήθεια), και ελπίζουμε σε έναν καλό προπονητή για να μην μας πιάσει μελαγχολία με το Ζου με το Ζούρο τον Ηλία, και να σταματήσει το μπάσιμο του Βασιλακόπουλου για να μην ξαναδούμε ρόστερ με 3 guard 1 center και μισή ντουζίνα forward. Φαίνονται πολύ δύσκολα και τα 2.

Από την άλλη δεν παίρνουμε wild card και καθόμαστε να σκεφτούμε τι πήγε θεόστραβα στις τελευταίες 3 διοργανώσεις και η Εθνική δεν έχει την εικόνα που της αρμόζει (οι διακρίσεις δεν με απασχολούν ιδιαίτερα).
Να γίνει ένα μάθημα ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ότι με κείνα και με τ άλλα η Εθνική έχει αποκλειστεί από 2 μεγάλες διοργανώσεις μέσα σε 3 χρόνια και καταντήσαμε να παρακαλάμε και να γλύφουμε τον κάθε πικραμένο για να παίξουμε στο Μουντομπάσκετ. Κι έρχεται ο κυρ-Παπαδογιάννης να μας πει ότι δικαιούμαστε να παίξουμε στο παγκόσμιο και πρέπει να μας δώσουν μια wild. Από που κι ως που; Με ποια κριτίρια; Το καλό μπάσκετ που παίξαμε, ή αυτό που ΘΑ παίξουμε; Γιατί το μόνο επιχείρημα που μπορούμε να παρατάξουμε απέναντι στις αγορές και τα εμπορικά ονόματα των ανταγωνιστών είναι το καλό μπάσκετ και οι διακρίσεις που μας έχει δώσει. Μόνο που έχει πάει περίπατο εδώ και κάτι χρόνια icon_wave.gif
Άσε που αν τελικά πέσει όσα λάδι χρειάζεται και πάρουμε την καρτούλα θα ακούμε για "τεράστια επιτυχία του ισχυρού άνδρα της ΕΟΚ" icon_drunk.gif Άσχετα με το αν είναι ο κυριότερος ίσως υπεύθυνος που τα σκατώσαμε έτσι
Ακόμα και στα μέρη μας έχει όριο η κοροιδία ελπίζω 68.gif

Για 2 πράγματα θα στεναχωρηθώ αν τελικά δεν πάρουμε την wild card.

Ο ένας και σημαντικότερος είναι για το νέο αίμα της εθνικής και το ταλαντούχο μέλλον της (Καλάθης, Σλούκας, Μάντζαρης, Μπράμος, Παπανικολάου, Παππάς κλπ κλπ), που αξίζουν να παίζουν στις καλύτερες διοργανώσει και μόνο με τους καλύτερους αντιπάλους. Και δεν φταίνε σε τίποτα να το στερούνται για χίλιους-δυό εξωαγωνιστικούς παράγοντες shot.gif

Ο άλλος είναι επειδή το μπάσκετ θα γίνει ΠΑΛΙ "μπασκετάκι". Και η Εθνική του ποδοσφαίρου θα γίνει η ομάδα με τις μεγαλύτερες επιτυχείες που μας έχει δώσει τις μεγαλύτερες χαρές torture.gif ugly8.gif
Το μόνο που με παρηγορεί σ αυτή την περίπτωση είναι ότι αυτοί είναι χειρότερα βύσματα απ αυτά του Βασιλακό και θα είναι αναγκασμένοι να βλέπουν τον Κατσουράνη 19.gif
koostas
QUOTE (Quincy @ Dec 3 2013, 16:20 ) *
.....

Ο ένας και σημαντικότερος είναι για το νέο αίμα της εθνικής και το ταλαντούχο μέλλον της (Καλάθης, Σλούκας, Μάντζαρης, Μπράμος, Παπανικολάου, Παππάς κλπ κλπ), που αξίζουν να παίζουν στις καλύτερες διοργανώσει και μόνο με τους καλύτερους αντιπάλους. Και δεν φταίνε σε τίποτα να το στερούνται για χίλιους-δυό εξωαγωνιστικούς παράγοντες shot.gif

....

ενταξει, συμφωνω με αυτα που λες, αλλα δεν ειναι αμοιροι και αυτοι ευθυνων...
ο παπανικολαου, που περπατουσε στο ευρομπασκετ και σκεφτοταν τα μυρια της μπαρτσα, ο σλουκας , που ηταν μετριος, ο καλαθης που δεν κατεβηκε καν, ο παππας που το επαιζε βεντετα, κτλ...


ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ:
ποσο πιο κατω μπορει να πεσει το μπασκετ?? 8 μηνες πριν τη διοργανωση, και εχοουν βγει στο σφυρι οι εξτρα θεσεις , ποια ομοσπονδια θα πληρωσει περισσότερο..
την ιδια ωρα ολος ο κοσμος ασχολειται με το μουντιαλ και την κληρωση...ουτε κατα διανοια wild cards, και ας εμεινε εξω πχ ο ιμπραημοβιτς,για να παει ο νοτιοκορεατης χιν γιοκνγκ
Quincy
QUOTE(koostas @ Dec 4 2013, 12:59 ) *
ενταξει, συμφωνω με αυτα που λες, αλλα δεν ειναι αμοιροι και αυτοι ευθυνων...
ο παπανικολαου, που περπατουσε στο ευρομπασκετ και σκεφτοταν τα μυρια της μπαρτσα, ο σλουκας , που ηταν μετριος, ο καλαθης που δεν κατεβηκε καν, ο παππας που το επαιζε βεντετα, κτλ...


ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ:
ποσο πιο κατω μπορει να πεσει το μπασκετ?? 8 μηνες πριν τη διοργανωση, και εχοουν βγει στο σφυρι οι εξτρα θεσεις , ποια ομοσπονδια θα πληρωσει περισσότερο..
την ιδια ωρα ολος ο κοσμος ασχολειται με το μουντιαλ και την κληρωση...ουτε κατα διανοια wild cards, και ας εμεινε εξω πχ ο ιμπραημοβιτς,για να παει ο νοτιοκορεατης χιν γιοκνγκ



Δεν μιλάω για την απόδοσή τους μέσα στο γήπεδο. Μιλάω για τις κινήσεις της ΕΟΚ που είναι πέρα για πέρα λανθασμένες και είναι η κύρια υπεύθυνη για τις αποτυχίες και τους αποκλεισμούς.
Και που στην τελική αυτοί που την "πληρώνουν" πιο ακριβά απ όλους είναι οι μικροί που θέλουν να παίζουν, έχουν να προσφέρουν και δεν μπορούν.
Σίγουρα έχουν κάποιες ευθύνες. Αλλά είναι μιρκές.

Για τις κακές/μέτριες εμφανίσεις τους δεν τους κατηγορώ. Ο Παπανικολάου δεν ήταν αυτό που περιμέναμε, αλλά έπαιζε μαζί με άλλα 2-3 τριάρια και μάλιστα βασικά. όχι ότι καλύτερο για να βρει ρυθμό και οι "χαμηλές πτήσεις" συνεχίστηκαν και στην Μπαρτσελόνα και μόλις πριν λίγο καιρό φαίνεται να βρίσκει ρυθμό. Για τον Μπράμο τι να πεις όταν τον έβαλαν να κατεβάσει τη μπάλα και να βοηθήσει στην οργάνωση; Ή από τον Σλούκα που όταν τραυματίστηκε ο Σπανούλης περιμέναμε απ αυτόν εμφανίσεις αθλητή-πρωταγωνιστή. Ο Καλάθης δικαιολογείται νομίζω λόγω του ΝΒΑ όπως και ο Κουφός. για τον Παππα δεν ξέρω να σου πω αν το έπαιζε βεντετα, αν το κάνει μόνο εκείνος θα χάσει.

Στο σχόλιό σου συμφωνώ απόλυτα. Κατάντια..
gkamared
Αυτό το θέμα με την δωρεά είναι ζήτημά εκβιασμού και σε μια χώρα που όλος κόσμος ξέρει τα οικονομικά της προβλήματα, είναι ανήθικο. Το μεγαλύτερο όμως θέμα για τα wild card ας μην γελιόμαστε είναι τα τηλεοπτικά αφού αυτό τους καεί ας ξεκαθαρίσουν τα τηλεοπτικά και ας αφήσουν την δωρεά.
PanosIlio
Δυστυχ'ως τα τηλεοπτικά ξεκαθάρισαν και το καλοκαίρι θα έχουμε ΟΤΕ TV και λίγο από ΑΝΤ1, άρα για όσους δεν έχουν ΟΤΕ TV θα έχουμε διαφημίσεις και λίγο από μπάσκετ...
gkamared
QUOTE (PanosIlio @ Dec 27 2013, 10:48 ) *
Δυστυχ'ως τα τηλεοπτικά ξεκαθάρισαν και το καλοκαίρι θα έχουμε ΟΤΕ TV και λίγο από ΑΝΤ1, άρα για όσους δεν έχουν ΟΤΕ TV θα έχουμε διαφημίσεις και λίγο από μπάσκετ...
Μην νομίζεις το ΟΤΕ TV το έχει πόλοι κόσμος, απλά τώρα με της εθνικές ομάδες θα το βάλει περισσότερος. Το θέμα είναι αν θα βλέπουμε τους τελικούς στον ΑΝΤ1
kseplenhs
Αλήθεια θέλει να φέρει τον γκώστα τον μίσσα στην εθνική?

Είναι αλήθεια??
Pierce
Είναι κάτι που δεν το έβλεπες να έρχεται δηλαδή;
qspock
Γιατι όχι Γιαννακη? Απιστευτη η αδιαλλαξία της ομοσπονδιας μας...
gkamared
QUOTE (qspock @ Dec 29 2013, 02:00 ) *
Γιατι όχι Γιαννακη? Απιστευτη η αδιαλλαξία της ομοσπονδιας μας...

O ιδίως δεν θέλει.
rchos
http://www.sport24.gr/Basket/Russia/pame_p...io.2605677.html


Μακάρι να ισχύει.
Ωραίο καλοκαιρινό ταξιδάκι στην Ισπανία για να δούμε greek freak και την παρέα του.
Quincy
Αν δεν ήταν ο αυτός, δεν θα το βλεπα το μουντομπάσκετ. Χάνεται κάθε ενδιαφέρον με τέτοιο ξεφτιλίκια.

Ωστόσω τα 800k οι Ρώσοι τα δίνουν πάνε δεν πάνε μουντομπασκετ έτσι; Απάτη κανονική!!
GK_23
QUOTE(rchos @ Jan 21 2014, 21:22 ) *
http://www.sport24.gr/Basket/Russia/pame_p...io.2605677.html

Μακάρι να ισχύει.
Ωραίο καλοκαιρινό ταξιδάκι στην Ισπανία για να δούμε greek freak και την παρέα του.

Εγώ πάντως έχω την αίσθηση πως δεν θα τον αφήσουν οι Μπακς τόσο εύκολα να παίξει με την εθνική το καλοκαίρι τον Γιάννη.

Άσχετα τι δηλώνει ο ίδιος, δεύτερο συνεχόμενο καλοκαίρι να μην τον έχουν μαζί τους στο Σάμερ Λιγκ το κόβω δύσκολο. Ειδικά μετά το φετινό του εξαιρετικό πρώτο δείγμα, νομίζω πως η ομάδα του θα θέλει να τον δουλέψει αρκετά μέσα στην offseason. Ίσως είναι καλύτερο και για τον ίδιο να κοιτάξει την ατομική του βελτίωση αυτή τη στιγμή, στην ηλικία που βρίσκεται. Έχει πάρα πολλά καλοκαίρια για την εθνική μπροστά του.

Το ευχάριστο είναι πως ο Κουφός δήλωσε πως σε περίπτωση που πάρουμε wild card θα είναι παρών...

http://www.sport24.gr/Basket/USA/nba-greec...kh.2599208.html
GK_23
QUOTE
According to Il Corriere dello Sport, China, Brazil and Greece seem certain to get one of the four wild cards for FIBA World Cup in Spain.

Greece offered more than €1M to FIBA to get the wild card and seem a lock in Europe.

For the fourth 'ticket', the race is between Italy, Turkey and Russia.

Russia did not make an offer yet while Turkey has more chance of Italy thank to sponsors as Turkish Airlines and BEKO.

Italy has still a few chances and they are tied to the tv rights.

TV Giant Fox Sports made an offer to FIP who could raise the offer to FIBA in the coming days


http://www.sportando.net/eng/national-team...-world-cup.html
kseplenhs
Αν ισχύει,θα μάθουμε ποιος τσόνταρε ή θα παρουσιαστεί σαν επιτυχία του σωλήνα λες και τα έβγαλε απο την τσέπη του?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.