Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
Manu7
Το σκορ όμως στο 33΄ήταν 81-55 βεβαίως βεβαίως.

Μετά ήρθε η λογική χαλάρωση.
KingCrimson
Εκτος βλεπω σιγουρα Παππα, Παπανικολαου και ενας απο Καϊμακογλου, Βουγιουκα..με φαβορι να μεινει το Βουγιουκα.
Ειμαι αισιοδοξος για Βασιλειαδη!
colonel gomelsky
Ποτέ δεν πίστευα ότι η ψυχολογία μπορεί να μεταμορφώσει έναν παίκτη. Να τον κάνει καλύτερο, ναι, αλλά όχι τέτοια αλλαγή. Ο Καλάθης της εθνικής είναι βγαλμένος όμως από άλλο ανέκδοτο. Ζέλικο ακούς??????
Manu7
QUOTE(KingCrimson @ Aug 8 2010, 23:37 ) *
Εκτος βλεπω σιγουρα Παππα, Παπανικολαου και ενας απο Καϊμακογλου, Βουγιουκα..με φαβορι να μεινει το Βουγιουκα.
Ειμαι αισιοδοξος για Βασιλειαδη!

O μόνος λόγος που με κάνει να πιστεύω ότι ο Βασιλειάδης θα είναι στην 12άδα ενώ είναι φανερό ότι δεν τον πολυπάει,είναι ότι τα σίγουρα γκαρντ θα είναι Διαμαντίδης,Ζήσης,Σπανούλης,Καλάθης με αποτέλεσμα να πάρει ένα ακόμα λόγω μειωμένου αριθμού και μόνο.Βέβαια κάτι σχήματα με Περπέρογλου στο 2 με προβλημάτισαν και τον έχω ικανό να πάρει και άλλον ψηλό.

Ο Βουγιούκας πρέπει να είναι στην 12άδα.Έγκλημα αν προτιμήσει πάντως τον Καϊμακόγλου στην θέση του Βασιλειάδη.Με 4 γκαρντ δεν γίνεται να την βγάλεις...
CrossoverOnE
Η Εθνικη σαυτα τα παιχνιδια στη Κυπρο ηταν ρατατατατατατατατατατατατ...σημερα παντως το α ημιχρονο ηταν για παρακολουθιση και το 2ο...για chat...
Manu7
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 23:39 ) *
Ποτέ δεν πίστευα ότι η ψυχολογία μπορεί να μεταμορφώσει έναν παίκτη. Να τον κάνει καλύτερο, ναι, αλλά όχι τέτοια αλλαγή. Ο Καλάθης της εθνικής είναι βγαλμένος όμως από άλλο ανέκδοτο. Ζέλικο ακούς??????

Xμ...Η ψυχολογία μόνο colonel?Ο προπονητής μπρίκια κολλάει?
treathitch
QUOTE(il postino @ Aug 8 2010, 21:54 ) *
απο πού και ως πού εβγαλες το συμπερασμα οτι η σερβια ειναι καλυτερη απο ελλαδα και αργεντινη? τους ειδες? επειδη η σερβια πηρε δευτερη θεση σε ευρωπαικο , οταν μολις μια χρονια πριν επαιζαν προκριματικα?εισαι τοσο σιγουρος? οσο για τη βραζιλια ή το πουρτο ρικο , οπως ολες τις ομαδες , δεν τις υποτιμα κανεις , αλλα μεχρι τωρα δεν εχουν δειξει κατι το ιδιαιτερο σε τετοια τουρνουα.

Η Σερβία είναι καλύτερη ομάδα από την Ελλάδα επειδή είναι πιο δουλεμένη, έχει πιο καλή χημεία, πιο πολύ ταλέντο και μεγαλύτερο ταβάνι.
Ωστόσο, δε θα διαφωνήσω ότι η φετινή Εθνική είναι πιο μπασκετική ομάδα από πέρσι, επομένως αξίζει προσοχής. Είναι όμως ένα μείγμα παλιού και νέου και ουσιαστικά είναι η πρώτη φορα που ο προπονητής της θα κάνει αισθητή την παρουσία του, επομένως αποτελεί αίνιγμα


QUOTE(il postino @ Aug 8 2010, 21:54 ) *
ρωσια και τουρκια εννοειται οτι ειναι παντα υπολογισιμοι αλλα το να λες οτι φοβασαι οτι μαλλον η εθνικη μας θα κερδισει την τουρκια ειναι κατι που δεν καταλαβαινω ή μαλλον μπορω να το ερμηνευσω βασει της νοοτροπιας που ανεφερα πριν , οτι οτιδηποτε μη ελληνικο ειναι καλυτερο απο το δικο μας.

Μπορώ να σου στείλω ένα στόλο posts μου που θα σου αποδείξουν ότι δεν είμαι με το παράλογο. Είμαι με το λογικό, το δίκαιο και αυτό που εγώ τουλάχιστον το κατανοώ. Με τους τυχερούς δεν είμαι. Είμαι με τους λογικούς και με εκείνους που προχωρούν με βάση τις δυνατότητες τους. Επομένως, ομάδες χωρίς σχέδιο, χωρίς προπονητή και χωρίς PG, εγώ δεν τις αναγνωρίζω. Η περσινή Εθνική ήταν μικρή και τυχερή ομάδα. Το χειρότερο μου. Και με έναν προπονητή-πιόνι, είτε το θέλεις είτε όχι

Το "φοβάμαι" δεν κατάλαβα πως εκλαμβάνεται σαν κακό. Πολύ φοβάμαι ότι με τις βλακείες που κάνουν οι Τούρκοι, θα χάσουν. Όπως, "πολύ φοβάμαι ότι έχεις άδικο"


QUOTE(il postino @ Aug 8 2010, 21:54 ) *
οσο για τον καζλαουσκας , δεν καταλαβαινω τι περιμενατε ολοι σας περυσι με τις απουσιες που ειχε? να επαιρνε το ευρωπαικο περπατωντας? τριτη θεση λαμβανομενουν των συνθηκων περυσι ηταν μεγαλη επιτυχια ή μηπως φοβασαι και αυτο να το παραδεχτεις?

Δε συμπάθησα ποτε την περσινή Εθνική Ελλάδος. Τη φετινή τη συμπαθώ. Στην ουσία, πάντως, συνεχίζω να απορώ με μερικά πράγματα. Αν δεν έχω πέσει πολύ έξω, ο Καλάθης θα ξεφουσκώσει. Αν όχι, πρόκειται ξεκάθαρα για μια μικρογραφία του Tεονοσιτς του περσινού καλοκαιριού. Το σημερινό φιλικό με την Κροατία είναι ένα ακόμα θετικό δείγμα. Ο μικρός δείχνει έτοιμος για δεύτερος PG στην ομάδα και αυτό θα μας απαλλάξει από τους Σπανούλη-Ζήση μια και καλή και θα τους αφήσει στο πλάι (SG). Φυσικά, δεν περιμένω παρόμοιες εμφανίσεις από το Φώτση, αλλα ο Μπουρούσης δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση


QUOTE(il postino @ Aug 8 2010, 21:54 ) *
κορωνες δε λεω , απλα πιστευω πολυ σε αυτη την ομαδα και γενικοτερα στο ελληνικο μπασκετ και δε βγαζω ολες τις ομαδες φαβορι για να πεσω μεσα εκ των υστερων και να το παιζω εξυπνος!!!!

Αν το quote αυτό δηλώνει κάτι για μένα, θα με αναγκάσεις να σου υποδείξω ότι είσαι πολύ λίγο καιρό στο forum για να μιλάς για χρηστες που δε γνωρίζεις
colonel gomelsky
QUOTE(Manu7 @ Aug 8 2010, 23:42 ) *
O μόνος λόγος που με κάνει να πιστεύω ότι ο Βασιλειάδης θα είναι στην 12άδα ενώ είναι φανερό ότι δεν τον πολυπάει,είναι ότι τα σίγουρα γκαρντ θα είναι Διαμαντίδης,Ζήσης,Σπανούλης,Καλάθης με αποτέλεσμα να πάρει ένα ακόμα λόγω μειωμένου αριθμού και μόνο.Βέβαια κάτι σχήματα με Περπέρογλου στο 2 με προβλημάτισαν και τον έχω ικανό να πάρει και άλλον ψηλό.


Εντάξει. Ήρθε η στιγμή να το πω. Ας αφήσει το Ζήση εκτός 12αδας να πάρει έστω και με οτι έγινε Παπαλουκά. Είναι κρίμα να χαθεί αυτό το μετάλιο.

@Μανου7: Ρε συ γι αυτο έγραψα: ΖΕΛΙΚΟ ΑΚΟΥΣ???
Manu7
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 23:44 ) *
Εντάξει. Ήρθε η στιγμή να το πω. Ας αφήσει το Ζήση εκτός 12αδας να πάρει έστω και με οτι έγινε Παπαλουκά. Είναι κρίμα να χαθεί αυτό το μετάλιο.

@Μανου7: Ρε συ γι αυτο έγραψα: ΖΕΛΙΚΟ ΑΚΟΥΣ???

Ναι αλλά αναφέρθηκες στον Ζέλικο μόνο.Για τον Καζλάουσκας δεν έκανες σχόλιο.Έτσι όπως το έγραψες η ψυχολογία ήταν αυτό που βοήθησε τον Καλάθη να δείξει αυτό το πρόσωπο.Δεν ήσουν τόσο ξεκάθαρος εν ολίγοις...
SG3ptshooter
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 23:44 ) *
Εντάξει. Ήρθε η στιγμή να το πω. Ας αφήσει το Ζήση εκτός 12αδας να πάρει έστω και με οτι έγινε Παπαλουκά. Είναι κρίμα να χαθεί αυτό το μετάλιο.

Ευθυγραμμίστηκαν οι πλανήτες; Αρμαγεδών; 7η σφραγίδα; rolleyes.gif



Εμένα μου αρέσει ο Καζλάουσκας, ο Ολυμπιακός του ήταν ιδιαίτερα αξίομαχος για τα δεδομένα 2005, και γενικά ξέρουμε που έχει παρουσιάσει τι. Πέρυσι δεν είχα ενθουσιαστεί με αυτό που είδα, φέτος ελπίζουμε όλοι πως μετά τα θετικά δείγματα θα έχουμε και έργα. smiley.gif
colonel gomelsky
QUOTE(Manu7 @ Aug 8 2010, 23:50 ) *
Ναι αλλά αναφέρθηκες στον Ζέλικο μόνο.Για τον Καζλάουσκας δεν έκανες σχόλιο.Έτσι όπως το έγραψες η ψυχολογία ήταν αυτό που βοήθησε τον Καλάθη να δείξει αυτό το πρόσωπο.Δεν ήσουν τόσο ξεκάθαρος εν ολίγοις...


Το Ζέλικο ακούς σημαίνει "ζοτς δες τι κάνει ο Καζλα". Τι να σημαίνει, τι λέω εγώ???? Αναφέροντας τον Ζέλικο, ανέφερα τον παράγοντα προπονητή στην μεταμόρφωση του Καλάθη (του προπονητή Καζλάουσκας στην προκειμένη). Απλό είναι ρε συ, μην ψάχνεις να βρεις αλλα

ΥΓ. Λες να μην θυμάμαι και γω το όνομά του? icon_drunk.gif

@τρίποντε σουτινγκ γι αυτό που λες αυτό νομίζω τα λέει όλα http://www.contra.gr/Basketball/Europe/Eur...ece/248246.html
Manu7
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 23:53 ) *
ΥΓ. Λεν να μην θυμάμαι και γω το όνομά του? icon_drunk.gif

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
Weekendman
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 23:39 ) *
Ποτέ δεν πίστευα ότι η ψυχολογία μπορεί να μεταμορφώσει έναν παίκτη. Να τον κάνει καλύτερο, ναι, αλλά όχι τέτοια αλλαγή. Ο Καλάθης της εθνικής είναι βγαλμένος όμως από άλλο ανέκδοτο. Ζέλικο ακούς??????

όπως ο Γιαννάκης έπρεπε να διακρίνει το ταλέντο του Τεόντοσιτς και να τον αξιοποιήσει περισσότερο την περίοδο 08-09 πριν κάνει ο Σέρβος το γνωστό καταπληκτικό Ευρωμπάσκετ του 2009
Έτσι έπρεπε το υποτίθεται κοφτερό μυαλό και μάτι του Ομπράντοβιτς να είχε εντάξει τον Καλάθη περισσότερο στο παιχνίδι του Παναθηναικού την περίοδο 2009-2010 με βάση αυτά που βλέπουμε στα φιλικά από τον Καλάθη.

Βέβαια για να είμαι πάνω από όλα δίκαιος ο Ολυμπιακός 08-09 είχε σαν άλλο πλέι-μεικερ μόνο τον Παπαλουκά ενώ στον ΠΑΟ με Σπανούλη,Διαμαντίδη και Σάρας(αν και έλλειψε αρκετό διαστημα) υπήρχαν περισσότεροι που μπορούσαν να οργανώσουν
CrossoverOnE
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 8 2010, 23:53 ) *
Ευθυγραμμίστηκαν οι πλανήτες; Αρμαγεδών; 7η σφραγίδα; rolleyes.gif



Εμένα μου αρέσει ο Καζλάουσκας, ο Ολυμπιακός του ήταν ιδιαίτερα αξίομαχος για τα δεδομένα 2005, και γενικά ξέρουμε που έχει παρουσιάσει τι. Πέρυσι δεν είχα ενθουσιαστεί με αυτό που είδα, φέτος ελπίζουμε όλοι πως μετά τα θετικά δείγματα θα έχουμε και έργα. smiley.gif

Περσι ηταν περιοδος χαριτως για τον Καζλα και νομιζω οτι τα πηγε πολυ καλα..(τουλαχιστον απο αποψη αποτελεσματος παρα μπασκετ).Φετος ομως...μη λεω μεγαλα λογια αλλα νομιζω οτι εχει αρχισει και το παιχνιδι της ομαδας το παει εκει που θελει.Αν αυτο εχει διαρκεια και μεσα στο τουρνουα θα ειναι το καλυτερο φυσικα.
GMlls
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 23:39 ) *
Ποτέ δεν πίστευα ότι η ψυχολογία μπορεί να μεταμορφώσει έναν παίκτη. Να τον κάνει καλύτερο, ναι, αλλά όχι τέτοια αλλαγή. Ο Καλάθης της εθνικής είναι βγαλμένος όμως από άλλο ανέκδοτο. Ζέλικο ακούς??????



QUOTE(Manu7 @ Aug 8 2010, 23:43 ) *
Xμ...Η ψυχολογία μόνο colonel?Ο προπονητής μπρίκια κολλάει?



QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 23:44 ) *
Εντάξει. Ήρθε η στιγμή να το πω. Ας αφήσει το Ζήση εκτός 12αδας να πάρει έστω και με οτι έγινε Παπαλουκά. Είναι κρίμα να χαθεί αυτό το μετάλιο.

@Μανου7: Ρε συ γι αυτο έγραψα: ΖΕΛΙΚΟ ΑΚΟΥΣ???



QUOTE(Manu7 @ Aug 8 2010, 23:50 ) *
Ναι αλλά αναφέρθηκες στον Ζέλικο μόνο.Για τον Καζλάουσκας δεν έκανες σχόλιο.Έτσι όπως το έγραψες η ψυχολογία ήταν αυτό που βοήθησε τον Καλάθη να δείξει αυτό το πρόσωπο.Δεν ήσουν τόσο ξεκάθαρος εν ολίγοις...



QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 23:53 ) *
Το Ζέλικο ακούς σημαίνει "ζοτς δες τι κάνει ο Καζλα". Τι να σημαίνει, τι λέω εγώ???? Αναφέροντας τον Ζέλικο, ανέφερα τον παράγοντα προπονητή στην μεταμόρφωση του Καλάθη (του προπονητή Καζλάουσκας στην προκειμένη). Απλό είναι ρε συ, μην ψάχνεις να βρεις αλλα

ΥΓ. Λες να μην θυμάμαι και γω το όνομά του? icon_drunk.gif

@τρίποντε σουτινγκ γι αυτό που λες αυτό νομίζω τα λέει όλα http://www.contra.gr/Basketball/Europe/Eur...ece/248246.html



QUOTE(Manu7 @ Aug 8 2010, 23:55 ) *
24.gif 24.gif 24.gif 24.gif



KingCrimson
QUOTE(Manu7 @ Aug 8 2010, 23:42 ) *
O μόνος λόγος που με κάνει να πιστεύω ότι ο Βασιλειάδης θα είναι στην 12άδα ενώ είναι φανερό ότι δεν τον πολυπάει,είναι ότι τα σίγουρα γκαρντ θα είναι Διαμαντίδης,Ζήσης,Σπανούλης,Καλάθης με αποτέλεσμα να πάρει ένα ακόμα λόγω μειωμένου αριθμού και μόνο.Βέβαια κάτι σχήματα με Περπέρογλου στο 2 με προβλημάτισαν και τον έχω ικανό να πάρει και άλλον ψηλό.

Ο Βουγιούκας πρέπει να είναι στην 12άδα.Έγκλημα αν προτιμήσει πάντως τον Καϊμακόγλου στην θέση του Βασιλειάδη.Με 4 γκαρντ δεν γίνεται να την βγάλεις...


Και εγω αυτων των αποψεων ειμαι, συν το γεγονος οτι ο Παππανικολαου ειναι φανερο οτι το παλικαρι τουλαχιστο για φετος δε το χει..και τον Παππα μαλλον τον πηρε για να μπει στο πνευμα
Απο και περα αν κατεβασει και εξτρα ψηλο στη θεση του Βασιλειαδη θα γυρισει σιγουρα μπουμερανγκ...αφου δεν ειναι τυχαιο οτι σημερα με Πριντεζη στο 3 για κανα 5λεπτο, χασαμε τη διαφορα απο τη Κροατια. Καλο λοιπον θα ναι να ξεχασει τις αλχημειες με Πριντεζη και Καϊμακογλου στο 3 οσο ειναι νωρις και να παιξει με πιο νορμαλ σχηματα απο τη στιγμη που δε συντρεχει και κανενας λογος να κανει το αντιθετο
colonel gomelsky
QUOTE(Weekendman @ Aug 8 2010, 23:56 ) *
όπως ο Γιαννάκης έπρεπε να διακρίνει το ταλέντο του Τεόντοσιτς και να τον αξιοποιήσει περισσότερο την περίοδο 08-09 πριν κάνει ο Σέρβος το γνωστό καταπληκτικό Ευρωμπάσκετ του 2009
Έτσι έπρεπε το υποτίθεται κοφτερό μυαλό και μάτι του Ομπράντοβιτς να είχε εντάξει τον Καλάθη περισσότερο στο παιχνίδι του Παναθηναικού την περίοδο 2009-2010 με βάση αυτά που βλέπουμε στα φιλικά από τον Καλάθη.

Βέβαια για να είμαι πάνω από όλα δίκαιος ο Ολυμπιακός 08-09 είχε σαν άλλο πλέι-μεικερ μόνο τον Παπαλουκά ενώ στον ΠΑΟ με Σπανούλη,Διαμαντίδη και Σάρας(αν και έλλειψε αρκετό διαστημα) υπήρχαν περισσότεροι που μπορούσαν να οργανώσουν


Βγάλε την φράση "το υποτίθεται κοφτερό μυαλό του Ομπράντοβιτς" και νομίζω ότι έχει μεγάλη βάση το ποστ. Είπαμε, δεν είναι θεός, μην πάμε στο άλλο άκρο. Ναι, κάνει λάθη. Αλλά είναι ο καλύτερος. fact.
SG3ptshooter
QUOTE(CrossoverOnE @ Aug 8 2010, 23:57 ) *
Περσι ηταν περιοδος χαριτως για τον Καζλα και νομιζω οτι τα πηγε πολυ καλα..(τουλαχιστον απο αποψη αποτελεσματος παρα μπασκετ).Φετος ομως...μη λεω μεγαλα λογια αλλα νομιζω οτι εχει αρχισει και το παιχνιδι της ομαδας το παει εκει που θελει.Αν αυτο εχει διαρκεια και μεσα στο τουρνουα θα ειναι το καλυτερο φυσικα.

Από άποψη αποτελέσματος τα πήγε εξαιρετικά για μένα πέρυσι. smiley.gif

Φέτος ήρθε η ώρα να παίξουμε κυριαρχικό μπάσκετ, κι αν το κερδίσουμε αυτό σαν νοοτροπία εθνικής ομάδας, ας μην πιούμε νερό φέτος. bball.gif
sreder
Η διαφορά του Καλάθη της εθνικής σε σχέση με τον Παναθηναϊκό νομίζω είναι ότι κρατάει περισσότερο την μπάλα στα χέρια και δεν την περιμένει πλάγια.
Weekendman
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 9 2010, 00:02 ) *
Βγάλε την φράση "το υποτίθεται κοφτερό μυαλό του Ομπράντοβιτς" και νομίζω ότι έχει μεγάλη βάση το ποστ. Είπαμε, δεν είναι θεός, μην πάμε στο άλλο άκρο. Ναι, κάνει λάθη. Αλλά είναι ο καλύτερος. fact.

Να προσπαθήσω να αποδείξω ότι ο Ομπράντοβιτς δεν του κόβει σαν προπονητής είναι μάλλον δύσκολο εγχείρημα biggrin.gif ΄
περισσότερο είναι καλά παράδειγματα αυτα τα 2 στο ότι ο κάθε προπονητής είτε ο αμφισβητούμενος Γιαννάκης είτε ο αναγνωρισμένος Ομπράντοβιτς μπορεί να προβεί σε λάθος εκτιμήσεις και αξιοποιήση του υλικού που έχει στην ομάδα του!
CrossoverOnE
Η διαφορα ειναι οτι ο Καλαθης ειναι Αμερικανακι και το πως τα παει μπασκετικα ο Ζοτς με τα Αμερικανακια ειναι γνωστο...αντιθετα με τον Καζλα...
KingCrimson
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 23:44 ) *
Εντάξει. Ήρθε η στιγμή να το πω. Ας αφήσει το Ζήση εκτός 12αδας να πάρει έστω και με οτι έγινε Παπαλουκά. Είναι κρίμα να χαθεί αυτό το μετάλιο.


Εγω το ειπα απο την αρχη, αλλα δε με ακουγε κανενας! cool.gif

QUOTE(CrossoverOnE @ Aug 9 2010, 00:10 ) *
Η διαφορα ειναι οτι ο Καλαθης ειναι Αμερικανακι και το πως τα παει μπασκετικα ο Ζοτς με τα Αμερικανακια ειναι γνωστο...αντιθετα με τον Καζλα...


Σε αυτο εχεις δικιο, αν ηταν σερβακι..θα χε αλλη αντιμετωπιση, τον Τεπιτς π.χ. τον ειχε μονιμα κανα 20λεπτο σε καθε παιχνιδι για να σπαει τα καλαθια...ειναι γενικοτερα ενδεικτικο της αντιμετωπισης των ταλεντων μας στο ελληνικο πρωταθλημα
colonel gomelsky
Τεράστια ατάκα από Καζλα για τον Καλάθη:

«Είναι ένα παιδί που είναι από πέρυσι στην ομάδα. Δεν είναι από εκείνους που δίνουν εξετάσεις!».

http://www.gazzetta.gr/basket/basket-natio...%CF%85%CF%82-15

Ουσιατικά διορθώνει την περσινή σχεδόν κάφρικη ατάκα που είχε πει για τα λάθη του Σπανούλη (ότι στον ΠΑΟ παίζει με Σάρας, Διαμαντίδη, ενώ εδώ...)

@vastravoud: Γιατί ποτέ δεν παραθέτεις το ποστ στο οποίο απαντάς? Τώρα δεν δημιουργείται μπέρδεμα, γενικά το λέω.
vastravoud
Χμ..... μια ματιά στα στατιστικά θα σου δείξει ότι Καλάθης και Τέπιτς είχαν 15 και 14 λεπτά αντίστοιχα μ.ο στην Ευρωλίγκα.
Weekendman
Για Βασιλειάδη δύσκολα να τον αφήσει εκτός 12αδας θεωρώ ,αλλά και δύσκολο επίσης να πάρει μεγάλο ρόλο στο Μουντομπάσκετ

Όσο αφορά τα τι θα κάνει η Εθνική στα τρίποντα και στα σουτ γενικότερα θα έλεγα να μην είμαστε τόσο πρωσοπολάτρεις με τον Βασιλειάδη αν η μπάλα κυκλοφορεί γρήγορα και με αυτοματισμούς βελτιώνονται πολύ οι προυποθέσεις για Έλευθερα σουτ και για αυξημένη ευστοχία γιατί μην ξεχνάμε ότι είναι επαγγελματιες παίκτες με μηχανικο στυλ στο σουτ…

Καλο θα ήταν να είχαμε περιφερειακή τριπλέτα με την ικανότητα στα τρίποντα των Καλντερον,Φερνάντεθ,Ναβάρο(ω θεε μου!) αλλά το τουρνουα της Κύπρου έδειξε ότι υπάρχει άλλος δρόμος…


Hakeem Olajuwon
Μην παραπλαναστε απο την καλη εικονα των φιλικων.Υπάρχει κινδυνος να σκασει σαν την φωτοβολιδα του φετεινου ολυμπιακου.Και τι εννοω

Nα πουμε πρωτα τα θετικα η αμυνα ειναι πολυ καλη.
Στην επιθεση ειμαστε επισης πολυ καλοι γιατι βγαζουμε πολλους αιφνιδιασμους οπως αλλωστε και ο φετεινος οσφπ.
Αλλα μολις κατεβασαν τον ρυθμο στον οσφπ εκει φανηκε η αδυναμια στο μισο γηπεδο,(και οι καλες ομαδες μπορουν να κατεβασουν τον ρυθμο του αντιπαλου), λογω του αδυναμου περιφερειακου σουτ και η επιθεση του οσφπ φυσιολογικα επεσε.Και ο ολυμπιακος είχε καλυτερους σουτερ για να δουμε τα ποσοστα των γκαρντ που χρησιμοποιει ο καζλαουσκας στην φετεινη ευρωλιγκα
ΔΔ 51%,Σπαν 27,7% καλαθης 23%,ζησης 16%.Για αυτο μην ορκιζεστε οτι θα συνεχισουμε να σκοραρουμε τοσο καλα οταν αρχισουν τα επισημα παιχνιδια.Επισης οι αντιπαλες αμυνες κανουν ενα λαθος στην αντιμετωπιση των επιθεσεων μας στο μισο γηπεδο το οποιο αν διορθωσουν θα εχουμε προβλημα.

Για να κλεισω αισιοδοξα rolleyes.gif η αμυνα ειναι πολυ καλη ενω στα συν ειναι και το χαμηλο επιπεδο των αντιπάλων.
colonel gomelsky
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Aug 9 2010, 00:29 ) *
Μην παραπλαναστε απο την καλη εικονα των φιλικων.Υπάρχει κινδυνος να σκασει σαν την φωτοβολιδα του φετεινου ολυμπιακου.Και τι εννοω

Nα πουμε πρωτα τα θετικα η αμυνα ειναι πολυ καλη.
Στην επιθεση ειμαστε επισης πολυ καλοι γιατι βγαζουμε πολλους αιφνιδιασμους οπως αλλωστε και ο φετεινος οσφπ.
Αλλα μολις κατεβασαν τον ρυθμο στον οσφπ εκει φανηκε η αδυναμια στο μισο γηπεδο,(και οι καλες ομαδες μπορουν να κατεβασουν τον ρυθμο του αντιπαλου), λογω του αδυναμου περιφερειακου σουτ και η επιθεση του οσφπ φυσιολογικα επεσε.Και ο ολυμπιακος είχε καλυτερους σουτερ για να δουμε τα ποσοστα των γκαρντ που χρησιμοποιει ο καζλαουσκας στην φετεινη ευρωλιγκα
ΔΔ 51%,Σπαν 27,7% καλαθης 23%,ζησης 16%.Για αυτο μην ορκιζεστε οτι θα συνεχισουμε να σκοραρουμε τοσο καλα οταν αρχισουν τα επισημα παιχνιδια.Επισης οι αντιπαλες αμυνες κανουν ενα λαθος στην αντιμετωπιση των επιθεσεων μας στο μισο γηπεδο το οποιο αν διορθωσουν θα εχουμε προβλημα.

Για να κλεισω αισιοδοξα rolleyes.gif η αμυνα ειναι πολυ καλη ενω στα συν ειναι και το χαμηλο επιπεδο των αντιπάλων.


Μόνο που δεν απειλούν μόνο οι γκαρντ από την εθνική. Φώτσης, Τσαρτσαρης κυρίως και μετά Καιμακογλου Μπουρούσης το χουν. Εννοείται και Βασιλειάδης και Περπε. Γενικά είμαστε αρκετά "τρίποντη" ομάδα που θα λεγε κι ο Χάτζη.
xristos_metal
Πολυ ωραιο μπασκετ απο την εθνικη και στα 3 ματς. Σημερα τις εντυπωσεις τις εκλεψε ο Καλαθης και χαιρομαι πολυ γιατι δειχνει οτι θα εχει αρκετο χρονο συμμετοχης ,ιδιως στα ευκολα παιχνιδια. Επισης ο Μπουρουσης δειχνει πολυ ορεξατος . ΤΟ ιδιο ισχυει για Φωτση, Τσαρτσαρη στο 4 οπου αν βαλεις και τον Πριντεζη ειμαστε υπερπληρεις.

Νομιζω στην δωδεκαδα πρεπει να ειναι ο Βασσιλειαδης και ο Βουγιουκας, αλλιως δε γινεται.

Το γεγονος οτι ειμαστε φορμαρισμενοι τοσο νωρις,για μενα εινια πολυ καλο. Απο τα φιλικα δειχνει η ομαδα που θα παει. Θμαμαι το 2005 που πηραμε το ευρωπαικο στα φιλικα ειχαμε σαρωσει. Νικησαμε και τους Ισπανους μεσα στην εδρα τους με 17 ποντους αν θυμαμαι. Το 2006 το ιδιο εγινε. Την επομενη χρονια,στα φιλικα δε παιζαμε καλα και λεγαμε θα φορμαριστουμε στη συνεχεια, ετσι λοιπον στο ευρωμπασκετ της Ισπανιας σερνομασταν (πραγματικα δε βλεπομασταν). Το 2008 μετρια πραματα οπως και η πορεια μας , και το 2009 ειχαμε πολλες χτυπητες αδυναμιες κατι που φανηκε στο τουρνουα ακροπολις οπου με διαιτησια και με χιλια ζορια νικησαμε σερβια,λιθουανια, ρωσια(νομιζω χχασαμε απο σερβια) χασαμε και απο Σλοβενια. Γενικα για μενα ειναι καλο οτι παιζουμε ετσι, αλλα περιμενω το ακροπολις.
Manu7
QUOTE(Weekendman @ Aug 9 2010, 00:24 ) *
Για Βασιλειάδη δύσκολα να τον αφήσει εκτός 12αδας θεωρώ ,αλλά και δύσκολο επίσης να πάρει μεγάλο ρόλο στο Μουντομπάσκετ

Όσο αφορά τα τι θα κάνει η Εθνική στα τρίποντα και στα σουτ γενικότερα θα έλεγα να μην είμαστε τόσο πρωσοπολάτρεις με τον Βασιλειάδη αν η μπάλα κυκλοφορεί γρήγορα και με αυτοματισμούς βελτιώνονται πολύ οι προυποθέσεις για Έλευθερα σουτ και για αυξημένη ευστοχία γιατί μην ξεχνάμε ότι είναι επαγγελματιες παίκτες με μηχανικο στυλ στο σουτ…

Καλο θα ήταν να είχαμε περιφερειακή τριπλέτα με την ικανότητα στα τρίποντα των Καλντερον,Φερνάντεθ,Ναβάρο(ω θεε μου!) αλλά το τουρνουα της Κύπρου έδειξε ότι υπάρχει άλλος δρόμος…

Koίτα στο θέμα με τον Βασιλειάδη εγώ σκάω γιατί θεωρώ ότι είναι αυτό που λείπει από την εθνική των τελευταίων χρόνων.
Ένας καθαρός σουτέρ.Ο οποίος δεν θα πάρει τη θέση βασικού από κανένα αλλά θα μπαίνει 10-15 λεπτά να κάνει αυτό που ξέρει.Να βγει από το σκριν,να ακροβολιστεί στη γωνία,να έχει ένα παίχτη κολλημένο πάνω του,να βοηθήσει στη ζώνη.
Το καλό με τέτοιους παίχτες είναι όμως ότι όταν κολλάει η ομάδα δεν είναι ανάγκη να βγουν ελεύθεροι στη γωνία για βάλουν το σουτ.Έχουν την ικανότητα να το βάλουν υπο πίεση ξεκολλώντας την ομάδα.Σε αυτά τα ματς δεν φάνηκε το πρόβλημα στο σουτ.Αλλά γενικότερα η Ελλάδα υστερεί σε αυτό τον τομέα.Και αν έχουμε ένα σουτέρ λοιπόν που μπορεί να βοηθήσει δεν γίνεται να τον ευνουχίσουμε ρε αδερφέ επειδή δεν παίζει την άμυνα του Διαμαντίδη ή δεν κυκλοφορεί την μπάλα σαν άσσος όπως τον Ζήση.

Έστω και σε αυτό το λίγο που έπαιξε ο Βασιλειάδης στα 2 ματς που έπαιξε έκανε τα παραπάνω.Πήρε ελάχιστες προσπάθειες αλλά τα έβαλε τα πονταλάκια του.Το παιδί ήρθε ενθουσιασμένο να παίξει στην εθνική ομάδα καθώς θεώρησε ότι δικαιώθηκε επιτέλους.Αλλά όταν βλέπει να μπαίνει στη θέση του και να παίζει 2 ο Παπανικολάου ή ο Περπέρογλου τι ψυχολογία να έχει μετά το παιδί?

QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 9 2010, 00:32 ) *
Μόνο που δεν απειλούν μόνο οι γκαρντ από την εθνική. Φώτσης, Τσαρτσαρης κυρίως και μετά Καιμακογλου Μπουρούσης το χουν. Εννοείται και Βασιλειάδης και Περπε. Γενικά είμαστε αρκετά "τρίποντη" ομάδα που θα λεγε κι ο Χάτζη.

Θα πέσει φωτιά να μας κάψει colonel....
colonel gomelsky
QUOTE(Manu7 @ Aug 9 2010, 00:37 ) *
Θα πέσει φωτιά να μας κάψει colonel....


Δεν σ έπιασα icon_drunk.gif Ένα repeat
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Aug 9 2010, 00:37 ) *
Koίτα στο θέμα με τον Βασιλειάδη εγώ σκάω γιατί θεωρώ ότι είναι αυτό που λείπει από την εθνική των τελευταίων χρόνων.
Ένας καθαρός σουτέρ.Ο οποίος δεν θα πάρει τη θέση βασικού από κανένα αλλά θα μπαίνει 10-15 λεπτά να κάνει αυτό που ξέρει.Να βγει από το σκριν,να ακροβολιστεί στη γωνία,να έχει ένα παίχτη κολλημένο πάνω του,να βοηθήσει στη ζώνη.
Το καλό με τέτοιους παίχτες είναι όμως ότι όταν κολλάει η ομάδα δεν είναι ανάγκη να βγουν ελεύθεροι στη γωνία για βάλουν το σουτ.Έχουν την ικανότητα να το βάλουν υπο πίεση ξεκολλώντας την ομάδα.Σε αυτά τα ματς δεν φάνηκε το πρόβλημα στο σουτ.Αλλά γενικότερα η Ελλάδα υστερεί σε αυτό τον τομέα.Και αν έχουμε ένα σουτέρ λοιπόν που μπορεί να βοηθήσει δεν γίνεται να τον ευνουχίσουμε ρε αδερφέ επειδή δεν παίζει την άμυνα του Διαμαντίδη ή δεν κυκλοφορεί την μπάλα σαν άσσος όπως τον Ζήση.

Έστω και σε αυτό το λίγο που έπαιξε ο Βασιλειάδης στα 2 ματς που έπαιξε έκανε τα παραπάνω.Πήρε ελάχιστες προσπάθειες αλλά τα έβαλε τα πονταλάκια του.Το παιδί ήρθε ενθουσιασμένο να παίξει στην εθνική ομάδα καθώς θεώρησε ότι δικαιώθηκε επιτέλους.Αλλά όταν βλέπει να μπαίνει στη θέση του και να παίζει 2 ο Παπανικολάου ή ο Περπέρογλου τι ψυχολογία να έχει μετά το παιδί?

Το ότι είναι ο μόνος κλασικος σουτέρ είναι δεδομένο και περίεργο να παίζουν στο 2 οι Περπέρογλου και ο Παπανικολάου,τι να πω; λες να τον κρατάει για μυστικό όπλο και να μην το φανερώνει στους αντιπάλους της Εθνικής μας; μπορεί να παίζει και αυτό...
KingCrimson
QUOTE(Manu7 @ Aug 9 2010, 00:37 ) *
Το παιδί ήρθε ενθουσιασμένο να παίξει στην εθνική ομάδα καθώς θεώρησε ότι δικαιώθηκε επιτέλους.Αλλά όταν βλέπει να μπαίνει στη θέση του και να παίζει 2 ο Παπανικολάου ή ο Περπέρογλου τι ψυχολογία να έχει μετά το παιδί?


Θα πέσει φωτιά να μας κάψει colonel....


Πραγματι ο Καζλα εχει τη ταση να κατεβαζει θεση τους παικτες...σε λιγο θα δουμε και το βουγιουκα ασσο λολ
Hakeem Olajuwon
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 9 2010, 00:32 ) *
Μόνο που δεν απειλούν μόνο οι γκαρντ από την εθνική. Φώτσης, Τσαρτσαρης κυρίως και μετά Καιμακογλου Μπουρούσης το χουν. Εννοείται και Βασιλειάδης και Περπε. Γενικά είμαστε αρκετά "τρίποντη" ομάδα που θα λεγε κι ο Χάτζη.


Αυτο ειναι το λαθος που κανουν οι αντιπαλες αμυνες.Δινουν ελευθερα σουτ στους ψηλους μας που ειναι καλοι σουτερ και μετατρεπουν τους γκαρντ σε πασερ.Στην πραγματικοτητα πρεπει να κανουν το αντιθετο να αναγκασουν τους κοντους να γινουν σκορερ (και υπαρχουν τακτικες για να το κανεις αυτο) ενω ειναι πιο επικινδυνοι ως πασερ.
Και βεβαιως κυριως αναφερομαι στους ζηση,καλαθη(αν και δειχνει βελτιωμενος) λιγοτερο στον σπανουλη και μονο ο δδ είναι αξιοπιστος σκορερ στην πραγματικοτητα.
Manu7
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 9 2010, 00:39 ) *
Δεν σ έπιασα icon_drunk.gif Ένα repeat

E όχι και τρίποντη η Εθνική που έχει σπάσει παραδοσιακά τα καλάθια.Ένα σωρό ματς θυμάμαι.
Το ότι ένας παίχτης βαράει τρίποντο δεν σημαίνει ότι μια ομάδα είναι καλή στα τρίποντα αν έχει πολλούς τέτοιους.Σημασία έχει τι θα γράψει μετά...
KingCrimson
QUOTE(Weekendman @ Aug 9 2010, 00:42 ) *
Το ότι είναι ο μόνος κλασικος σουτέρ είναι δεδομένο και περίεργο να παίζουν στο 2 οι Περπέρογλου και ο Παπανικολάου,τι να πω; λες να τον κρατάει για μυστικό όπλο και να μην το φανερώνει στους αντιπάλους της Εθνικής μας; μπορεί να παίζει και αυτό...


Γενικα ανα 5λεπτο αλλαζε και σχημα, σε ολα τα παιχνιδια, αυτο καλο γιατι δειχνει να το ψαχνει το πραγμα, αλλα πολυ τον φοβαμαι οτι θα τα κανει αυτα και σε επισιμα blink.gif
il postino
@treathitch


ο καζλαουσκας δεν ειναι πιονι. τη δουλεια του κανει με τα εργαλεια που εχει καθε φορα. το να βαλει τη δικη του σφραγιδα , περυσι , μεσα σε μολις 1-2 μηνες δεν το γραφει κανενα βιβλιο του μπασκετ. εκανε ο,τι μπορουσε ο ανθρωπος και μας εβγαλε τριτους με τους ισπανους μαλιστα στον ημιτελικο. αυτο ηταν το ταβανι μας και το πιασαμε! χωρις 4 βασικους διεθνεις και με αλλους τοσους ρουκι μια χαρα τα πηγε! φετος θεωρω οτι ειναι πιο καταλληλη εποχη να ασκηθει καποια κριτικη δεδομενου οτι εχει περασει ενας χρονος απο την αναληψη του ποστου , οχι ομως περυσι.και δεν καταλαβαινω γιατι λες οτι ειμασταν τυχεροι !! αν το λες επειδη εβαλε ο ντε κολο το τελευταιο καλαθι αντε να το δεχτω , για κανενα αλλο λογο ομως. και τουρκια και σλοβενια , ομαδες θεωρητικα καλυτερες , εχασαν δικαια απο εμας.

η σερβια ειναι μια καλη ομαδα , οπως λες , με πολυ ταλεντο και με μεγαλο ταβανι. δε διαφωνω. πρεπει να τη δουμε ομως και φετος που την περιμενουν ολοι.περυσι δεν την περιμενε κανεις. δεν την εχεις δει απεναντι σε μεγαλους αντιπαλους για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα. δεν την εχεις δει απεναντι σε ελλαδα και αργεντινη σε παιχνιδια επισημα για να καταλαβεις. καλος ο τεοντοσιτς και ο τεπιτς αλλα δε ξερω τι μπορουν να κανουν απεναντι σε διαμαντιδη-σπανουλη και πριγκιονι-ντελφινο οταν η μπαλα θα καιει!οπως πρεπει να δουμε και τους ματσβαν , μπιελιτσα , κρστιτς , βελιτσκοβιτς απεναντι σε παλιοτερες καραβανες να τα βγαζουν περα σε ματς κρισιμα! γιατι παικτες σαν τον φωτση μπορει να υπολειπονται σε ταλεντο αλλα εχουν τετοιο αιμα που μπερδευουν τα φιλικα ματς πολλες φορες με τα νοκ αουτ και τα χωνουν απο παντου και παντα!!!!


για βραζιλια , πουρτο ρικο και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις μενει να τις δουμε!!!! αν κερδιζαν τα ροστερ στα χαρτια καλα θα ταν αλλα δεν ειναι ετσι.

η εθνικη μας πλεον ειναι μεγεθος , εχει φανελα και αυτα δεν ειναι κορωνες!!! τα ιδια θα σου πω ακομα και αν τα σκατωσουμε!!!! παγκοσμιως μονο οι ισπανοι δε μας υπολογιζουν για τα μεταλλια , ολοι οι αλλοι μας αντιμετωπιζουν οπως πρεπει , μας αντιμετωπιζουν με μεγαλυτερο σεβασμο απο οτι βλεπουμε εμεις την εθνικη μας, την οποια δε χανουμε καιρο να της ασκησουμε ακυρη κριτικη τυπου "δε μας κανει ο κοουτς" , " εχουμε ηγετη μια turnover machine" , "υπαρχουν καλυτερες φροντ λαιν απο τη δικη μας" , "γιατι δεν καλειται ο βασιλειαδης" , "γιατι παιζει ο περπερογλου" , "γιατι παιζει ο ζησης" , "γιατι δεν παιζουμε γρηγορα"κτλ κτλ κτλ κτλ.

οσο για τον υπαινιγμο μου εναντιον σου , αυτη την εντυπωση μου εδωσες και σου ειπα οτι δεν αραδιαζω ενα σωρο ομαδες μπας και ξεπεταχτει καμια για να το παιξω εξυπνος εκ των υστερων. αυτη την εντυπωση μου εδωσες και αυτο ειπα. τα παλιος και νεος στο φορουμ αστα για αυτους που δεν εχουν παει ακομα στρατο.

colonel gomelsky
QUOTE(il postino @ Aug 9 2010, 00:49 ) *
η εθνικη μας πλεον ειναι μεγεθος , εχει φανελα και αυτα δεν ειναι κορωνες!!! τα ιδια θα σου πω ακομα και αν τα σκατωσουμε!!!! παγκοσμιως μονο οι ισπανοι δε μας υπολογιζουν για τα μεταλλια , ολοι οι αλλοι μας αντιμετωπιζουν οπως πρεπει , μας αντιμετωπιζουν με μεγαλυτερο σεβασμο απο οτι βλεπουμε εμεις την εθνικη μας,


Αυτοί είναι που μας υπολογίζουν πρώτοι. Γι αυτό έχουν και την ανάγκη να πουν ότι δεν μας υπολογίζουν κόντρα σε κάθε μπασκετική λογική.

ΥΓ. Για το στρατό είσαι πολύ σωστός. Φτάνει πια μ αυτήν την ατάκα. Κούρασε.
il postino
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 9 2010, 00:54 ) *
Αυτοί είναι που μας υπολογίζουν πρώτοι. Γι αυτό έχουν και την ανάγκη να πουν ότι δεν μας υπολογίζουν κόντρα σε κάθε μπασκετική λογική.

μπα δε νομιζω στρατηγε μου!

οι ισπανοι μας εχουν παρει τον αερα και δε μας υπολογιζουν, απλα φροντιζουν να το επιβεβαιωνουν σε καθε ευκαιρια.

σε αυτη τη ζωη ομως η υπεροψια παντα πληρωνεται!!!
CrossoverOnE
QUOTE(KingCrimson @ Aug 9 2010, 00:18 ) *
Σε αυτο εχεις δικιο, αν ηταν σερβακι..θα χε αλλη αντιμετωπιση, τον Τεπιτς π.χ. τον ειχε μονιμα κανα 20λεπτο σε καθε παιχνιδι για να σπαει τα καλαθια...ειναι γενικοτερα ενδεικτικο της αντιμετωπισης των ταλεντων μας στο ελληνικο πρωταθλημα

Δεν το ειπα τοσο απο την αποψη οτι κανει διακρισεις λογω καταγωγης.Απλως ο Καλαθης παιζει αμερικανικο μπασκετ κατι που δε ταιριαζει ιδιαιτερα στο παιχνιδι του Ζοτς.Νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε οτι οι Αμερικανοι που εχει κατα καιρους επιλεξει ο Ομπραντοβιτς δεν ειναι και τοσο "Αμερικανοι" τουλαχιστον στην περιφερεια.ο δε Μπατιστ ειναι περιπτωση παικτη που ο προπονητης του τον εφερε πληρως στα μετρα του.Πιστευω οτι το ιδιο θα προσπαθησει να κανει με τον Καλαθη και ειτε θα το καταφερει,ειτε θα τον στειλει ειτε θα φυγει νωριτερα ο ιδιος.Παντως ελπιζω να μην του αλλαξει το παιχνιδι.Δε ξεχναω το Χατζηβρεττα του Ηρακλη...

QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Aug 9 2010, 00:29 ) *
Μην παραπλαναστε απο την καλη εικονα των φιλικων.Υπάρχει κινδυνος να σκασει σαν την φωτοβολιδα του φετεινου ολυμπιακου.Και τι εννοω

Nα πουμε πρωτα τα θετικα η αμυνα ειναι πολυ καλη.
Στην επιθεση ειμαστε επισης πολυ καλοι γιατι βγαζουμε πολλους αιφνιδιασμους οπως αλλωστε και ο φετεινος οσφπ.
Αλλα μολις κατεβασαν τον ρυθμο στον οσφπ εκει φανηκε η αδυναμια στο μισο γηπεδο,(και οι καλες ομαδες μπορουν να κατεβασουν τον ρυθμο του αντιπαλου), λογω του αδυναμου περιφερειακου σουτ και η επιθεση του οσφπ φυσιολογικα επεσε.Και ο ολυμπιακος είχε καλυτερους σουτερ για να δουμε τα ποσοστα των γκαρντ που χρησιμοποιει ο καζλαουσκας στην φετεινη ευρωλιγκα
ΔΔ 51%,Σπαν 27,7% καλαθης 23%,ζησης 16%.Για αυτο μην ορκιζεστε οτι θα συνεχισουμε να σκοραρουμε τοσο καλα οταν αρχισουν τα επισημα παιχνιδια.Επισης οι αντιπαλες αμυνες κανουν ενα λαθος στην αντιμετωπιση των επιθεσεων μας στο μισο γηπεδο το οποιο αν διορθωσουν θα εχουμε προβλημα.

Για να κλεισω αισιοδοξα rolleyes.gif η αμυνα ειναι πολυ καλη ενω στα συν ειναι και το χαμηλο επιπεδο των αντιπάλων.

Πιστευεις οτι η εθνικη θα εχει προβλημα αν κατεβασει ρυθμο κατα τη διαρκεια του αγωνα;Νομιζω οτι το προβλημα αυτης της ομαδας χροοονια τωρα ηταν το τι θα κανει αν ο ρυθμος ανεβει.Δε νομιζω αυτοι οι παικτες να εχουν προβλημα σε χαμηλο ρυθμο.
KingCrimson
QUOTE(il postino @ Aug 9 2010, 01:03 ) *
μπα δε νομιζω στρατηγε μου!

οι ισπανοι μας εχουν παρει τον αερα και δε μας υπολογιζουν, απλα φροντιζουν να το επιβεβαιωνουν σε καθε ευκαιρια.

σε αυτη τη ζωη ομως η υπεροψια παντα πληρωνεται!!!


Ας ελπισουμε 'ταχυδρομε' οτι αυτη τη φορα, οντως θα τη πληρωσουν!!!
il postino
ρε παιδια με το σοφο τι γινεται? ειναι σοβαρος ο τραυματισμος στο χερι?
colonel gomelsky
QUOTE(KingCrimson @ Aug 9 2010, 01:09 ) *
Ας ελπισουμε 'ταχυδρομε' οτι αυτοι τη φορα, οντως θα τη πληρωσουν!!!


Ένα ματς είναι. Ο Τελικός. Με 7/8 τρίποντα και 30 πόντους από τον Μπάτμαν όλα γίνονται smiley.gif
il postino
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 9 2010, 01:11 ) *
Ένα ματς είναι. Ο Τελικός. Με 7/8 τρίποντα και 30 πόντους από τον Μπάτμαν όλα γίνονται smiley.gif

δε θα ταν καλυτερο να τους βγαζαμε εξω στους 8? smiley.gif
qspock
Μετα τα 3 ελπιδοφορα φιλικα μπορουν να βγουν καποια συμερασματα οσον αφορα το τελικο ροστερ.

Ας ριξουμε πρωτα μια ματια στο περσυνο ροστερ:

1. Σπανουλης-Καλαθης
2. Ζησης-Καλαμποκης
3. Περπερογλου-Καιμακογλου
4. Φωτσης-Πριντεζης-Κουφος
5. Σχορτσιανιτης-Μπουρουσης-Γλυνιαδακης

Αρα 4 γκαρ ειχαμε και περσυ, και μαλιστα φετος με Διαμαντιδη θα ειναι καλυτερα τα πραγματα. Αλλος ασσος σιγουρα δε χρειαζεται, αρα ο Παππας κοβεται. Επισης, επειδη ο Διαμαντιδης χρησιμοποιειται στο 2 αλλα και στο 3, κοβεται και ο Παπανικολαου, ο οποιος δεν ειχε παιχνιδια φετος στα ποδια του με τον Ολυμπιακο και αυτο φαινεται στην αποδοση του. Ουτως η αλλως αυτοι ειναι οι μικροτεροι και το μελλον τους ανηκει.

Απο κει και περα, ο Βασιλειαδης δειχνει να εχει το σουτ και την ορεξη αλλα δυστυχως υστερει πολυ σε ολα τα υπολοιπα εναντι του Καιμακογλου ο οποιος φαινεται πιο ψημενος και πιο ετοιμος. Επισης, το γεγονος οτι ο τελευταιος εχει ανεβασει το σουτ του και την τριπλα του (παιζει ανετα πλεον στο 3, οπως ηταν και στο Μαρουσι) και το οτι κανει τη βρωμικη δουλεια πολυ καλα (πχ ριμπαουντ) τον καθιστα φαβορι για τη θεση 3. Κατι που κανει τον Βασιλειαδη περιττο. Δυστυχως ο μικρος χρονια τωρα δεν δειχνει ικανος να βοηθησει σε κανεναν αλλο τομεα την ομαδα παρα μονο στο στατικο σουτ. Και αυτος ειναι απλουστατα ο λογος (για οσους ακομα απορουν) για τον οποιον δεν προτιμαται στην εθνικη απο εναν αλλον παρομοιο παιχτη οπως πχ τον Περπερογλου, ο οποιος μπορει να παιξει και στο 2 αν χρειαστει.

Και μενει αλλη μια θεση η οποια πρεπει να καλυφτει απο ψηλο γιατι ο Σοφο δεν ειναι εγγυηση στο χρονο συμετοχης (φαουλ, τραυματισμοι, κοπωση). Αρα ενα δευτερο καθαρο σεντερ με κινησεις ρακετας χρειαζεται απαραιτητα (οπως χρειαστηκε και περσυ εξου και η επιλογη Γλυνιαδακη) και αυτος ειναι ο πολυ σταθερος μεχρι τωρα και ποιοτικοτατος Βουγιουκας. Ακομη κι αν συμμετειχε ο Παπαλουκας, αυτος που θα κοβοτανε πιστευω ειναι ο Καιμακογλου και οχι ο Βουγιουκας, με την υπαρχουσα χημεια και την φιλοσοφια του προπονητη.

Συνοψιζοντας, φετος αντι του Καλαμποκη υπαρχει ο Διαμαντιδης, αντι του Κουφου ο Τσαρτσαρης και αντι του Γλυνιαδακη ο Βουγιουκας και βγηκε η 12δα. Σαφως βελτιωμενη και πιο δεμενη θα ελεγα.

Αντε και καλη μας επιτυχια!
colonel gomelsky
QUOTE(il postino @ Aug 9 2010, 01:13 ) *
δε θα ταν καλυτερο να τους βγαζαμε εξω στους 8? smiley.gif


Αφού δεν διασταυρωνόμαστε αν βγούμε όλοι πρώτοι στους ομίλους μας. Αν κάνω λάθος διόρθωσε. Απλά έχω κλειδώσει ότι ο ένας ημιτελικός είναι Ισπανία-ΗΠΑ, άρα Ισπανία τελικό.
KingCrimson
QUOTE(CrossoverOnE @ Aug 9 2010, 01:07 ) *
Δεν το ειπα τοσο απο την αποψη οτι κανει διακρισεις λογω καταγωγης.Απλως ο Καλαθης παιζει αμερικανικο μπασκετ κατι που δε ταιριαζει ιδιαιτερα στο παιχνιδι του Ζοτς.Νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε οτι οι Αμερικανοι που εχει κατα καιρους επιλεξει ο Ομπραντοβιτς δεν ειναι και τοσο "Αμερικανοι" τουλαχιστον στην περιφερεια.ο δε Μπατιστ ειναι περιπτωση παικτη που ο προπονητης του τον εφερε πληρως στα μετρα του.Πιστευω οτι το ιδιο θα προσπαθησει να κανει με τον Καλαθη και ειτε θα το καταφερει,ειτε θα τον στειλει ειτε θα φυγει νωριτερα ο ιδιος.Παντως ελπιζω να μην του αλλαξει το παιχνιδι.Δε ξεχναω το Χατζηβρεττα του Ηρακλη...
Πιστευεις οτι η εθνικη θα εχει προβλημα αν κατεβασει ρυθμο κατα τη διαρκεια του αγωνα;Νομιζω οτι το προβλημα αυτης της ομαδας χροοονια τωρα ηταν το τι θα κανει αν ο ρυθμος ανεβει.Δε νομιζω αυτοι οι παικτες να εχουν προβλημα σε χαμηλο ρυθμο.


Για το Καλαθη το ειπα γιατι δεν εδειξε να τον εμπιστευεται σε κρισιμα ματς, βεβαια και ποιος να πρωτοπαιξει θα μου πεις..
CrossoverOnE
QUOTE(KingCrimson @ Aug 9 2010, 01:17 ) *
Για το Καλαθη το ειπα γιατι δεν εδειξε να τον εμπιστευεται σε κρισιμα ματς, βεβαια και ποιος να πρωτοπαιξει θα μου πεις..

Κι εγω αυτο λεω αδελφε.Ο Καλαθης ταιριαζει περισσοτερο στο παιχνιδι που θελει να κανει ο Καζλα παρα ο Ομπραντοβιτς.
saleasss
Στο τουρνουά της Κύπρου αν κρίνω απο την χρησιμοποίηση του Βασιλειάδη, βλέπω τον κόουτς να επιλέγει κανένα Καιμακόγλου αντί για Βασιλειάδη και να κατέβουμε με την μισή ομάδα τεσσάρια..
Manu7
QUOTE(qspock @ Aug 9 2010, 01:15 ) *
Μετα τα 3 ελπιδοφορα φιλικα μπορουν να βγουν καποια συμερασματα οσον αφορα το τελικο ροστερ.

Ας ριξουμε πρωτα μια ματια στο περσυνο ροστερ:

1. Σπανουλης-Καλαθης
2. Ζησης-Καλαμποκης
3. Περπερογλου-Καιμακογλου
4. Φωτσης-Πριντεζης-Κουφος
5. Σχορτσιανιτης-Μπουρουσης-Γλυνιαδακης

Αρα 4 γκαρ ειχαμε και περσυ, και μαλιστα φετος με Διαμαντιδη θα ειναι καλυτερα τα πραγματα. Αλλος ασσος σιγουρα δε χρειαζεται, αρα ο Παππας κοβεται. Επισης, επειδη ο Διαμαντιδης χρησιμοποιειται στο 2 αλλα και στο 3, κοβεται και ο Παπανικολαου, ο οποιος δεν ειχε παιχνιδια φετος στα ποδια του με τον Ολυμπιακο και αυτο φαινεται στην αποδοση του. Ουτως η αλλως αυτοι ειναι οι μικροτεροι και το μελλον τους ανηκει.

Απο κει και περα, ο Βασιλειαδης δειχνει να εχει το σουτ και την ορεξη αλλα δυστυχως υστερει πολυ σε ολα τα υπολοιπα εναντι του Καιμακογλου ο οποιος φαινεται πιο ψημενος και πιο ετοιμος. Επισης, το γεγονος οτι ο τελευταιος εχει ανεβασει το σουτ του και την τριπλα του (παιζει ανετα πλεον στο 3, οπως ηταν και στο Μαρουσι) και το οτι κανει τη βρωμικη δουλεια πολυ καλα (πχ ριμπαουντ) τον καθιστα φαβορι για τη θεση 3. Κατι που κανει τον Βασιλειαδη περιττο. Δυστυχως ο μικρος χρονια τωρα δεν δειχνει ικανος να βοηθησει σε κανεναν αλλο τομεα την ομαδα παρα μονο στο στατικο σουτ. Και αυτος ειναι απλουστατα ο λογος (για οσους ακομα απορουν) για τον οποιον δεν προτιμαται στην εθνικη απο εναν αλλον παρομοιο παιχτη οπως πχ τον Περπερογλου, ο οποιος μπορει να παιξει και στο 2 αν χρειαστει.

Και μενει αλλη μια θεση η οποια πρεπει να καλυφτει απο ψηλο γιατι ο Σοφο δεν ειναι εγγυηση στο χρονο συμετοχης (φαουλ, τραυματισμοι, κοπωση). Αρα ενα δευτερο καθαρο σεντερ με κινησεις ρακετας χρειαζεται απαραιτητα (οπως χρειαστηκε και περσυ εξου και η επιλογη Γλυνιαδακη) και αυτος ειναι ο πολυ σταθερος μεχρι τωρα και ποιοτικοτατος Βουγιουκας. Ακομη κι αν συμμετειχε ο Παπαλουκας, αυτος που θα κοβοτανε πιστευω ειναι ο Καιμακογλου και οχι ο Βουγιουκας, με την υπαρχουσα χημεια και την φιλοσοφια του προπονητη.

Συνοψιζοντας, φετος αντι του Καλαμποκη υπαρχει ο Διαμαντιδης, αντι του Κουφου ο Τσαρτσαρης και αντι του Γλυνιαδακη ο Βουγιουκας και βγηκε η 12δα. Σαφως βελτιωμενη και πιο δεμενη θα ελεγα.

Αντε και καλη μας επιτυχια!

Mε 4 γκαρντ Σπανούλης και Διαμαντίδης θα βγάλουν γλώσσα γιατί ποιος μου εγγυάται ότι ο Καλάθης θα παίζει στα κρίσιμα.
Αριθμητικά θέλουμε 5 γκαρντ.Και το 5ο πρέπει να είναι ο Βασιλειάδης.

Η σύγκριση Καϊμακόγλου και Βασιλειάδη δεν υφίσταται.4άρι ο ένας,2άρι ο άλλος.Ο Καϊμακόγλου είναι περιττός.
Έτσι πως τον περιγράφεις είναι σαν να έχουμε κάνα Νάχμπαρ.

Για μένα στο 3 Καϊμακόγλου δεν υπάρχει.Γενικά για την εθνική γιατί Τσαρτσαρής και Φώτσης είναι απλά καλύτεροι.Επίσης και ο Πρίντεζης στο 3 δεν υπάρχει.Παρά μόνο στην άμυνα.Αλλά τον παίρνεις γιατί είναι πιο χρήσιμος.

Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι δεν γίνεται να πας με 4 γκαρντ, 1 SF τον Περπέρογλου και 7 ψηλούς (4άρια και 5άρια)
Hakeem Olajuwon
QUOTE(CrossoverOnE @ Aug 9 2010, 01:07 ) *
Πιστευεις οτι η εθνικη θα εχει προβλημα αν κατεβασει ρυθμο κατα τη διαρκεια του αγωνα;Νομιζω οτι το προβλημα αυτης της ομαδας χροοονια τωρα ηταν το τι θα κανει αν ο ρυθμος ανεβει.Δε νομιζω αυτοι οι παικτες να εχουν προβλημα σε χαμηλο ρυθμο.


Δεν συμφωνω οτι το προβλημα αυτης της ομαδας χρονια τωρα ηταν το τι θα κανει αν ο ρυθμος ανεβει.
Πρωτον οι αντιπαλοι μας θα προσπαθησουν να κατεβασουν ρυθμο γιατι βλεπουν ποσο αποτελεσματικοι ειμαστε σε αυτο το παιχνιδι.Δευτερον υπαρχει ενας κανονας στο μπάσκετ ομαδες που δεν σουταρουν καλα ειναι αδύναμες στο σετ παιχνιδι και τις συμφερει να τρεχουν.Αρα δεν ειναι θεμα εθνικης ελλαδος ειναι θεμα του επιθετικου ταλεντου που εχουν καποιοι εστω παικτες της ομαδας.Δεν μας συμφερει ο χαμηλος ρυθμος
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.