Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
nikefalin
υπάρχει μια ακόμα μικρή λεπτόμερεια σε ότι έχει να κάνει με συμπεριφορές . Οι κατασκοποί μου στην Αγκυρα που βρίσκονται σχεδόν καθημερινά και στο ξενοδοχείο μιλούν για βαρύ κλίμα.

Μίλαγα σχεδόν μια ώρα τώρα στο skype για να συνθέσω τα κομμάτια.

Φέτος επό την ομάδα λείπει και ο Ελληνιάδης. όσες ενστάσεις μπορούμε να έχουμε για το πρόσωπο , οι ικανότητες του στο ρόλο του ενδιάμεσου , παλιού έφορου κλπ , team manager , πείτε τον όπως θέλετε , είναι αδιαμφισβήτητες.

Ποιός λοιπόν φέτος έχει αντίστοιχο ρόλο ? ο Φιλίππου που είναι η τελευταία "βόλτα" αφού αμέσως μετά αναλαμβάνει τη διοίκηση στο ΣΕΦ και γενικά είναι "καλό παιδί χαρά γεμάτο" ? ο coach , που είναι επίσης καλός άνθρωπος ? οι βοηθοί που ειναι εξίσου καλοί άνθρωποι ? Ποιός θα κουλαντρίσει τις παραξενιές των παιχτών, ποιός θα τους πείσει για τον κοινό σκοπό ? Ποιός ?
a bullet for your head
QUOTE(nikefalin @ Sep 2 2010, 02:04 ) *
Φέτος επό την ομάδα λείπει και ο Ελληνιάδης. όσες ενστάσεις μπορούμε να έχουμε για το πρόσωπο , οι ικανότητες του στο ρόλο του ενδιάμεσου , παλιού έφορου κλπ , team manager , πείτε τον όπως θέλετε , είναι αδιαμφισβήτητες.

Ποιός λοιπόν φέτος έχει αντίστοιχο ρόλο ? ο Φιλίππου που είναι η τελευταία "βόλτα" αφού αμέσως μετά αναλαμβάνει τη διοίκηση στο ΣΕΦ και γενικά είναι "καλό παιδί χαρά γεμάτο" ? ο coach , που είναι επίσης καλός άνθρωπος ? οι βοηθοί που ειναι εξίσου καλοί άνθρωποι ? Ποιός θα κουλαντρίσει τις παραξενιές των παιχτών, ποιός θα τους πείσει για τον κοινό σκοπό ? Ποιός ?

Καλη επισημανση αυτη...
Γιατι δεν βρισκεται φετος ο Ελληνιαδης,δεδομενου οτι ολοι οι υπολοιποι παραειναι ''καλα παιδια'' & cool χαρακτηρες?
Παντως....αν ο προπονητης δεν μπορει να ελεγξει λεπτομερειες & λοιπα περιστατικα...& δεν μπορει να επιβληθει απ την αρχη,τοτε ειναι θεμα χρονου το ποτε θα χασει τελειως τον ελεγχο...
nikefalin
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 2 2010, 02:13 ) *
Καλη επισημανση αυτη...
Γιατι δεν βρισκεται φετος ο Ελληνιαδης,δεδομενου οτι ολοι οι υπολοιποι παραειναι ''καλα παιδια'' & cool χαρακτηρες?
Παντως....αν ο προπονητης δεν μπορει να ελεγξει λεπτομερειες & λοιπα περιστατικα...& δεν μπορει να επιβληθει απ την αρχη,τοτε ειναι θεμα χρονου το ποτε θα χασει τον ελεγχο...


αυτόν τον έχει χάσει. Όλες οι δηλώσεις φέτος είναι μνημείο. Και μην ξεχνάμε πως πρόκειται για Λιθουανό κι όχι για κάναν Βαλκάνιο. για αυτό η παρουσία κάποιου στο ρόλο του Ελληνιάδη ( αν όχι ο ίδιος) ήταν απαραίτητη. Γιατί η ομάδα έχει θέμα και αγωνιστικά ( με ραθυμία στην άμυνα και ψιλοαναρχία στην επίθεση όταν τα 2 βασικά πράγματα που κάνουμε ακριβώς με τον τρόπο όπως πέρυσι κολλάνε) , έχει θέμα προετοιμασίας αγώνων ( το σκάουτιν αντιπάλων μάλλον δεν είναι το φόρτε μας) έχει ένα σωρό πράγματα.
Δεν φταίει απαραίτητα σε όλα ο Γιόνας.
CrossoverOnE
Nα παρουν τον Ποτοσογλου biggrin.gif
a bullet for your head
Δεν ειπα οτι φταιει σε ολα ο Γιονας,ομως καλως η' κακως εχει την εποπτεια ως χεντ κοουτς...


QUOTE(CrossoverOnE @ Sep 2 2010, 02:20 ) *
Nα παρουν τον Ποτοσογλου biggrin.gif

Να παρουν εναν που δεν θα δεχεται καμια παρεμβαση στη δουλεια του.
Που αν καποιοι επιχειρησουν να του υποδειξουν για π.χ. ''παρε αυτον στην 12αδα,η' κοψε τον αλλο'',να γυρισει & να τους πει ''παραγγελιες στην Πεγκυ Ζηνα''...
Παικτες που δημιουργουν επανειλλημενως διαφορα περιστατικα η' δεν υπακουν στις εντολες του κατα τη διαρκεια των αγωνων,να τους ''στελνει''...
Και να ειναι καλος στη δουλεια του..

ΥΓ:Οσοι θελουν να ξαναδουν το ματσακι της Εθνικης,το δειχνει τωρα η ΕΤ3..(μολις ξεκινησε)..
tsouras o.a.c
Bullet, μονο εναν μπορω να σκεφτω που να ειναι και ελληνας και δυστυχως ή ευτυχως, τα τελευταια χρονια το παιζει εθνοπατερας.......
redman86
δλδ τώρα θα λέμε ότι έφταιξε εκείνο το περιστατικό?
μήπως θέλουν κ ψυχολόγο τα παιδιά?άκου επηρεάστηκαν.
αν όμως πηγαίναμε τρένο μέχρι τώρα θα μιλούσε κανείς γι αυτό το περιστατικό?
δλδ επηρεαστήκαμε στα ματς με κίνα κ τουρκία κ όχι σ' αυτό με τους ιβοριανούς?μόνο στα δύσκολα ματς επηρεάζονται οι παίχτες ή γενικά σε όλο το τουρνουά?δικαιολογίες όλα αυτά,ας στρώσουν κάτω το κώλο τους να φτάσουμε μέχρι τα ημιτελικά κ ας αφήσουν τα υπόλοιπα.
η πολλή συζήτηση τελικά βλάπτει την ομάδα,αν πάψουν να το συζητάνε το θέμα,θα δείτε τα αποτελέσματα.

υ.γ:ο καζλάουσκας προτίμησε τον καλάθη απ τον παπαλουκά?Μπορεί να μην ήθελε ο τεό αλλά ο γιόνας του είχε ξεκαθαρίσει απ την αρχή ότι δεν τον θέλει στην ομάδα.Ωραία πράγματα!!!
CrossoverOnE
QUOTE(redman86 @ Sep 2 2010, 03:50 ) *
δλδ τώρα θα λέμε ότι έφταιξε εκείνο το περιστατικό?
μήπως θέλουν κ ψυχολόγο τα παιδιά?άκου επηρεάστηκαν.
αν όμως πηγαίναμε τρένο μέχρι τώρα θα μιλούσε κανείς γι αυτό το περιστατικό?
δλδ επηρεαστήκαμε στα ματς με κίνα κ τουρκία κ όχι σ' αυτό με τους ιβοριανούς?μόνο στα δύσκολα ματς επηρεάζονται οι παίχτες ή γενικά σε όλο το τουρνουά?δικαιολογίες όλα αυτά,ας στρώσουν κάτω το κώλο τους να φτάσουμε μέχρι τα ημιτελικά κ ας αφήσουν τα υπόλοιπα.
η πολλή συζήτηση τελικά βλάπτει την ομάδα,αν πάψουν να το συζητάνε το θέμα,θα δείτε τα αποτελέσματα.

υ.γ:ο καζλάουσκας προτίμησε τον καλάθη απ τον παπαλουκά?Μπορεί να μην ήθελε ο τεό αλλά ο γιόνας του είχε ξεκαθαρίσει απ την αρχή ότι δεν τον θέλει στην ομάδα.Ωραία πράγματα!!!

To oτι μπορει το περιστατικο να δημιουργησε αντιπαραθεση και αναμεσα στους δικους μας παικτες μεταξυ τους γιατι το αποκλειεις δηλαδη;Η αυτο σημαινει οτι χρειαζονται ψυχολογο;
redman86
QUOTE(CrossoverOnE @ Sep 2 2010, 04:04 ) *
To oτι μπορει το περιστατικο να δημιουργησε αντιπαραθεση και αναμεσα στους δικους μας παικτες μεταξυ τους γιατι το αποκλειεις δηλαδη;Η αυτο σημαινει οτι χρειαζονται ψυχολογο;


Όπως είπα το πρόβλημα είναι η κουβέντα που κάνουν γύρω απ το θέμα.
Στόχος της ομάδας ποιός είναι?Ας συγκεντρωθούν στο στόχο της εθνικής κ τα άλλα τα συζητάνε με τη λήξη του τουρνουά.Όταν έχεις μπροστά σου ένα στόχο,κάνεις focus σε αυτό κ μόνο.
Το ψυχολόγο προφανώς το είπα ειρωνικά.....άλλωστε δεν είναι δεκαπεντάχρονα να επηρεαστούν,τότε θα ήταν δικαολογημένοι.
voreadis7
Νομίζω το μεγαλύτερο κακό σ αυτή την ομάδα το κάνει η μασονία που ακούει στο ονομα "μπασκετικοί δημοσιογράφοι". Oι μεν "αντικειμενικοί" με την κατασκευή κλιματος για εκούσια ήττα με τη Ρωσία μη αφήνοντας αυτούς που είναι στην ομάδα(παιχτες - προπονητες) να αποφασίσουν απο μόνοι τους για το είναι καλύτερο. Επίσης η μονομερή κριτική τους προς τον Καζλαουσκας είναι εξοργιστική. Έχει κάνει λάθη ο λιθουανός αλλα οι παίχτες αντιμετωπίζονται απτους συγκεκριμένους ως ιερά πρόσωπα που είναι υπεράνω κριτικής.

Όσο για τους οπαδικους δημοσιογράφους εκει η καταστάση είναι πραγματικά τραγική. Κατάφεραν(wink.gif να περασουν την κόντρα Ολυμπιακου- Παο και στην εθνική. Είναι να γελάς με πρωτοσελιδα τύπου "Εθνικη Παναθας γεια σου" ή για τους "κόκκινους ηγέτες" που οδηγούν την εθνική. Πρέπει να καθαρίσει το ελληνικό μπάσκετ απο όλα αυτά τα άτομα κάποια στιγμή.
Andre_Iguodala
Καλα οτι το κλιμα που επικρατει στην Εθνικη ειναι χαλια φαινεται παντου.Απο το γεγονος οτι φωναζουνε συνεχεια ο ενας στον αλλον για καποια λαθος αλληλοκαλυψη στην αμυνα μεχρι τις λαμακιες που κανει ο Σοφο οταν παει να κατσει παγκο ξερω εγω...Στην Αμερικη αμα εκανε καποιος τετοιες βλακειες θα τον ειχαν στειλει αδιαβαστο τωρα.Και στην Αμερικη εχουν παρει και παιχτες μεγαλου βεληνεκους οχι Βουγιουκες και Περπερογλαιους...


Παντως οποιος πεφτει απο τα συννεφα που ακουει τετοια πραγματα να γινονται στην Εθνικη με εντυπωσιαζει.Επειδη εγω ξερω οτι οι περισσοτεροι τα κανουν και στους συλλογους τους γι αυτο το λεω...
joi
Δεν το βρήκα πουθενά και κάθισα και το έκανα εγώ upload το βιντεάκι τελικά.
Tι μας λέει το συγκεκριμένο βίντεο για την ποιότητα του προπονητή?

http://www.youtube.com/watch?v=oyid2Se-92E



Το συγκεκριμένο timeout είναι σε πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα, έτσι? Δεν είναι κάποιο τυχαίο timeout στο Ακρόπολις.
Περιμένω σχόλια.


ΥΓ. Τι με βάζετε και κάνω smiley.gif Πρώτο βίντεο ever που κάνω upload. Να δείξετε κατανόηση για την ποιότητα.
vastravoud
Είμαι στη δουλειά και δεν έχω ήχο, μπορείς να γράψεις πάνω κάτω τι λέγεται;
rchos
QUOTE(vastravoud @ Sep 2 2010, 09:43 ) *
Είμαι στη δουλειά και δεν έχω ήχο, μπορείς να γράψεις πάνω κάτω τι λέγεται;



μια απο τα ιδια!ακουγεται τι λενε?
Andre_Iguodala
Δεν εχει ηχο απλα δειχνει το time-out που αντι να μιλαει ο Καζλαουσκας μιλανε οι παιχτες...
joi
QUOTE(Andre_Iguodala @ Sep 2 2010, 09:27 ) *
Δεν εχει ηχο απλα δειχνει το time-out που αντι να μιλαει ο Καζλαουσκας μιλανε οι παιχτες...


Δεν έχει ήχο πραγματικά (sorry).

Στο αυθεντικό βίντεο (από το fibatv.com που βλέπω εγώ τους αγώνες τουλάχιστον) δεν ακούγονται πολλά έτσι κι αλλιώς.

Το όλο θέμα είναι ότι όλοι μπορούμε να δούμε ποιος (δεν) κρατάει τα γκέμια σε αυτήν την ομάδα.
Φαντάζομαι ότι ολόκληρο το timeout (τα κομμάτια που δεν φαίνονται) σπαταλήθηκε με την συζήτηση των παικτών.
Που είναι τα συστήματα? Που είναι η καθοδήγηση από τον πάγκο για το πως μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι? Είναι εικόνα σοβαρής ομάδας αυτή σε ένα κρίσιμο timeout?

YΓ. Δεν λέω ότι για όλα φταίει ο Καζλά. Λέω ότι ο έλεγχος φαίνεται να έχει χαθεί.
ΥΓ2. Αφού δεν είδα άλλη αναφορά στο συγκεκριμένο γεγονός, φαντάστηκα ότι μπορεί να μην είδατε την σκηνή στις κανονικές μεταδόσεις. Σωστά?
Marciulionis
QUOTE(joi @ Sep 2 2010, 11:32 ) *
Δεν έχει ήχο πραγματικά (sorry).

Στο αυθεντικό βίντεο (από το fibatv.com που βλέπω εγώ τους αγώνες τουλάχιστον) δεν ακούγονται πολλά έτσι κι αλλιώς.

Το όλο θέμα είναι ότι όλοι μπορούμε να δούμε ποιος (δεν) κρατάει τα γκέμια σε αυτήν την ομάδα.
Φαντάζομαι ότι ολόκληρο το timeout (τα κομμάτια που δεν φαίνονται) σπαταλήθηκε με την συζήτηση των παικτών.
Που είναι τα συστήματα? Που είναι η καθοδήγηση από τον πάγκο για το πως μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι? Είναι εικόνα σοβαρής ομάδας αυτή σε ένα κρίσιμο timeout?

YΓ. Δεν λέω ότι για όλα φταίει ο Καζλά. Λέω ότι ο έλεγχος φαίνεται να έχει χαθεί.
ΥΓ2. Αφού δεν είδα άλλη αναφορά στο συγκεκριμένο γεγονός, φαντάστηκα ότι μπορεί να μην είδατε την σκηνή στις κανονικές μεταδόσεις. Σωστά?


Καλά με τη διαφορά στους 16 δεν το λες και κρίσιμο...

Επίσης δεν είναι μόνο θέμα αν κρατάς τα γκέμια. Ε, άμα ο καβαλάρης οδηγεί το άλογο στο γκρεμό, αυτό θα κλωτσήσει κάποια στιγμή και θα αλλάξει πορεία μόνο του...

Για τα συστήματα και τη καθοδήγηση που λες, δεν τα είδαμε ούτε στο ευρωμπάσκετ και ας πήραμε το χάλκινο. Σήμερα ανακαλύφθηκε και το άλλο, ότι όποιος κάνει κριτική στο Καζλάουσκας είναι μέλος μιας μασονίας και φερέφωνο του Βασιλακόπουλου! Λες και τον Γιόνας τον επέλεξε κάποια ανώτερη δύναμη... Και ναι καλά έκανε ο Βασιλακόπουλος και τον επέλεξε τότε και καλά θα κάνει που θα τον στείλει σπίτι του και τώρα!

Ξαφνικά πέρυσι ο Ιωάννου βάφτισε το χάλκινο χρυσό και πάθαμε όλοι ομαδική παράκρουση και πανηγυρίζαμε τη μετριότητα που παρουσιάσαμε και τους ηρωισμούς του Σπανούλη και του Σόφο... Εμείς καλά κάναμε μεν γιατί το μετάλλιο είναι μετάλλιο, άλλοι θα έπρεπε να προβληματιστούν από την εικόνα της ομάδας και να μη ψάχνουν για άλλοθι στις απουσίες από τη 1η μέρα της προετοιμασίας... Ή πιο σωστά να μη χάψουν αυτό το άλλοθι αυτοί που έπρεπε!
joi
QUOTE(Marciulionis @ Sep 2 2010, 10:49 ) *
Καλά με τη διαφορά στους 16 δεν το λες και κρίσιμο...

Επίσης δεν είναι μόνο θέμα αν κρατάς τα γκέμια. Ε, άμα ο καβαλάρης οδηγεί το άλογο στο γκρεμό, αυτό θα κλωτσήσει κάποια στιγμή και θα αλλάξει πορεία μόνο του...

Για τα συστήματα και τη καθοδήγηση που λες, δεν τα είδαμε ούτε στο ευρωμπάσκετ και ας πήραμε το χάλκινο. Σήμερα ανακαλύφθηκε και το άλλο, ότι όποιος κάνει κριτική στο Καζλάουσκας είναι μέλος μιας μασονίας και φερέφωνο του Βασιλακόπουλου! Λες και τον Γιόνας τον επέλεξε κάποια ανώτερη δύναμη... Και ναι καλά έκανε ο Βασιλακόπουλος και τον επέλεξε τότε και καλά θα κάνει που θα τον στείλει σπίτι του και τώρα!

Ξαφνικά πέρυσι ο Ιωάννου βάφτισε το χάλκινο χρυσό και πάθαμε όλοι ομαδική παράκρουση και πανηγυρίζαμε τη μετριότητα που παρουσιάσαμε και τους ηρωισμούς του Σπανούλη και του Σόφο... Εμείς καλά κάναμε μεν γιατί το μετάλλιο είναι μετάλλιο, άλλοι θα έπρεπε να προβληματιστούν από την εικόνα της ομάδας και να μη ψάχνουν για άλλοθι στις απουσίες από τη 1η μέρα της προετοιμασίας... Ή πιο σωστά να μη χάψουν αυτό το άλλοθι αυτοί που έπρεπε!



Πάνω κάτω συμφωνούμε, αλλά εγώ αποδίδω ευθύνες και σε αυτούς που έκαναν την επιλογή του προπονητή και ίσως μάλιστα και την επιλογή των "τριγύρω". Πχ. ακούστηκε το όνομα του Φιλίππου πιο πάνω από κόσμο που φαίνεται να γνωρίζει πρόσωπα και καταστάσεις. Εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς.

Κατά τα άλλα, timeout στην αρχή 4του δεκαλέπτου σε παιχνίδι "ζωής και θανάτου" (λέμε τώρα) που θες να το γυρίσεις, εγώ το λέω κρίσιμο. Οι ίδιοι παίκτες έχουν κάνει πολύ πιο τρελά comebacks από το να γυρίσουν το -16 σε 8 λεπτά.
Quincy
QUOTE(joi @ Sep 2 2010, 09:01 ) *
Κατά τα άλλα, timeout στην αρχή 4του δεκαλέπτου σε παιχνίδι "ζωής και θανάτου" (λέμε τώρα) που θες να το γυρίσεις, εγώ το λέω κρίσιμο. Οι ίδιοι παίκτες έχουν κάνει πολύ πιο τρελά comebacks από το να γυρίσουν το -16 σε 8 λεπτά.



+1


Πριν 3 χρόνια τέτοιο παιχνίδι θα γυρνούσε για πλάκα. Και λέω πριν 3 χρόνια για 2 λόγους.

1ον) Η εθνική αποτελούταν από παρόμοιο κορμο. (Διαμαντίδη, Σπανούλη, Τσαρτσαρή, Φώτση, Σόφο, Μπουρούση κλπ κλπ)

2ον) Σ' εκείνο το Ευρομπάσκετ η εθνική είχε κάνει κακές εμφανίσεις. Κι όμως τα παιχνίδια που έπρεπε να γυρίσει και να τα πάρει τα πήρε.

Λες και ξέχασαν να παίζουν άμυνα, και να σκέφτονται στην επίθεση. Λες και βλέπω άλλους μπασκετμπολίστες είναι ώρες ώρες
reignman
QUOTE
Tι μας λέει το συγκεκριμένο βίντεο?



ΟΤι εχουν ολοι αποψη εχει και ο ΣΟΦΟ! tongue.gif tongue.gif
apkat
Καλα εγω περαν του οτι ειμαι υπερμαχος του Καζλαουσκας το συγκεκριμενο βιντεο δεν θεωρω οτι δειχνει και τιποτα..Τους εξηγει ο Καζλαουσκας κατι ο Σπανουλης η δεν το καταλαβαινει και ρωταει η το θεωρει λαθος και λεει την γνωμη του..Δεν χαθηκε και ο κοσμος αν εγινε αυτο..Ειπαμε στα ταιμ αουτ των Λεικερς 3 στις 4 φορες μιλαει ο Κομπι με τον Φισερ..Δεν σημαινει οτι δεν σεβονται τον Φιλ Τζακσον αυτο..

Τωρα το πως οντως ο Σοφο εχει παρει τοσο θαρρος ωστε να εχει και μπασκετικη αποψη και μαλιστα μπροστα στον μεντορα του(γιατι ενταξει να εχει αποψη ο Παπαλουκας ο ΔΔ ο Σπανουλης παει κι ερχεται να εχει ο Σοφο ειναι αστειο) ειναι ακατανοητο..Και οχι μονο αυτο να γυριζει να λεει δεν θα μπω να παιξω..Στειλτον στην Ελλαδα ρε καζλαουσκας τον αλητη που του εχεις σωσει 2 φορες την καριερα και γυρζει να σου πει αυτην την κουβεντα..Σπιτι του..
tsouras o.a.c
QUOTE(reignman @ Sep 2 2010, 12:38 ) *
ΟΤι εχουν ολοι αποψη εχει και ο ΣΟΦΟ! tongue.gif tongue.gif

smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif Απιστευτος!!!!!!!!
Gidovoskos
QUOTE(apkat @ Sep 2 2010, 13:12 ) *
....Και οχι μονο αυτο να γυριζει να λεει δεν θα μπω να παιξω...

Φιλε apkat, απο πού προκύπτει αυτό?
KingCrimson
QUOTE(apkat @ Sep 2 2010, 13:12 ) *
Καλα εγω περαν του οτι ειμαι υπερμαχος του Καζλαουσκας το συγκεκριμενο βιντεο δεν θεωρω οτι δειχνει και τιποτα..Τους εξηγει ο Καζλαουσκας κατι ο Σπανουλης η δεν το καταλαβαινει και ρωταει η το θεωρει λαθος και λεει την γνωμη του..Δεν χαθηκε και ο κοσμος αν εγινε αυτο..Ειπαμε στα ταιμ αουτ των Λεικερς 3 στις 4 φορες μιλαει ο Κομπι με τον Φισερ..Δεν σημαινει οτι δεν σεβονται τον Φιλ Τζακσον αυτο..

Τωρα το πως οντως ο Σοφο εχει παρει τοσο θαρρος ωστε να εχει και μπασκετικη αποψη και μαλιστα μπροστα στον μεντορα του(γιατι ενταξει να εχει αποψη ο Παπαλουκας ο ΔΔ ο Σπανουλης παει κι ερχεται να εχει ο Σοφο ειναι αστειο) ειναι ακατανοητο..Και οχι μονο αυτο να γυριζει να λεει δεν θα μπω να παιξω..Στειλτον στην Ελλαδα ρε καζλαουσκας τον αλητη που του εχεις σωσει 2 φορες την καριερα και γυρζει να σου πει αυτην την κουβεντα..Σπιτι του..


Mια ζωη απο ολους, ο Σοφο εχει ειδικη μεταχειριση! ειπαμε οκ καποτε ηταν πιτσιρικας..τωρα στα 25 αν δε κανω λαθος με 7-8 χρονια σε υψηλο επιπεδο δε μπορει να στροφαρει ακομα το μυαλο του? στο κατω - κατω ας σκεφτει οτι δεν αποτελεσε ποτε και το Σακιλ του ελληνικου μπασκετ...με χιλια παρακαλητα εχει φτασει και εδω που εχει φτασει
apkat
QUOTE(Gidovoskos @ Sep 2 2010, 12:04 ) *
Φιλε apkat, απο πού προκύπτει αυτό?


Στις προηγουμενες σελιδες διαφορα παιδια το ανεφεραν νομιζω εδωσαν και λινκ οπου ειπε ο Σοφο οτι δεν μπαινω να παιξω και αν με βαλεις θα κανω φαουλ για να βγω..
vonzuchter
QUOTE(apkat @ Sep 2 2010, 14:30 ) *
Στις προηγουμενες σελιδες διαφορα παιδια το ανεφεραν νομιζω εδωσαν και λινκ οπου ειπε ο Σοφο οτι δεν μπαινω να παιξω και αν με βαλεις θα κανω φαουλ για να βγω..

Το άκουσα και εγω στο σέντρα εφ εμ. αν ισχυει τοτε Το παλικάρι εχει μεγάλο πρόβλημα. Ξενέρωσα αφάνταστα με την αποπομπή του απο το Θρύλο αλλα μάλλον ξέρουν τι κάνουν στον Ολυμπιακό. 68.gif
nikefalin
από τη σημερινή Σβετλάνα του basketblog.gr

QUOTE
Αφήνω για το τέλος το καλύτερο: Ζούμε σε μια χώρα, που -υποτίθεται- βιώνει κρίση. Το κράτος είναι υπερχρεωμένο και γι' αυτό μας ζητούν να κάνουμε θυσίες οικονομικές. Από τη γιαγιά μου κόβουν μέρος της σύνταξης, κόβουν μισθούς, άσε που κάνουν και αυτή την περιβόητη απογραφή στο δημόσιο, για να μειωθούν τα έξοδα.

Την ίδια στιγμή υπάρχει άνθρωπος του μπάσκετ, ο οποίος είναι μάνατζερ σε ομάδα, συνταξιούχος του δημοσίου (σε υπηρεσία που μπήκε λόγω εθνικής επιτυχίας και πολύ καλά έκανε και μπήκε), έχει μετοχές (και μαγκιά του) σε παραλιακή επιχείρηση κι εσχάτως προσλήφθηκε ως στέλεχος σε γήπεδο, που είναι Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου (ΝΠΙΔ).

Οι τρεις από τις τέσσερις πηγές εσόδων του είναι από τον κρατικό κορβανά. Να δεχθώ ότι είναι ο πιο εργατικός τύπος στον πλανήτη, να δεχθώ ότι έχει περισσότερες γνώσεις από οποιονδήποτε άλλον, να δεχθώ ότι είναι ο καταλληλότερος. Δεν είναι πρόκληση, τη στιγμή που κόβονται μισθοί και συντάξεις;

Θα μπορούσα να γράψω το όνομά του, αλλά όχι μόνο δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο, μου είναι και ιδιαίτερα συμπαθής. Προφανώς και αντιληφθήκατε για ποιον μιλάω, όμως εγώ δεν τα βάζω με ανθρώπους. Με θεσμούς και πρακτικές εναντιώνομαι.


χμμμ...ποιόν να λέει, ποιόν να λέει....
redman86
QUOTE(voreadis7 @ Sep 2 2010, 04:50 ) *
Νομίζω το μεγαλύτερο κακό σ αυτή την ομάδα το κάνει η μασονία που ακούει στο ονομα "μπασκετικοί δημοσιογράφοι". Oι μεν "αντικειμενικοί" με την κατασκευή κλιματος για εκούσια ήττα με τη Ρωσία μη αφήνοντας αυτούς που είναι στην ομάδα(παιχτες - προπονητες) να αποφασίσουν απο μόνοι τους για το είναι καλύτερο. Επίσης η μονομερή κριτική τους προς τον Καζλαουσκας είναι εξοργιστική. Έχει κάνει λάθη ο λιθουανός αλλα οι παίχτες αντιμετωπίζονται απτους συγκεκριμένους ως ιερά πρόσωπα που είναι υπεράνω κριτικής.

Όσο για τους οπαδικους δημοσιογράφους εκει η καταστάση είναι πραγματικά τραγική. Κατάφεραν(wink.gif να περασουν την κόντρα Ολυμπιακου- Παο και στην εθνική. Είναι να γελάς με πρωτοσελιδα τύπου "Εθνικη Παναθας γεια σου" ή για τους "κόκκινους ηγέτες" που οδηγούν την εθνική. Πρέπει να καθαρίσει το ελληνικό μπάσκετ απο όλα αυτά τα άτομα κάποια στιγμή.


+1000000
redman86
στην ίδια πεντάδα καλάθης,διαμαντίδης κ περπέρογλου,πρίντεζης...........τι άλλο θα δούμε ρε γμτ!!!!! rolleyes.gif
voreadis7
Μπράβο σε όποιον πήρε την απόφαση για την σημερινή ξεφτίλα. Είναι πολύ μάγκας.
Johnny Shooter
Βρε παιδιά εντάξει καταλαβαίνω, λόγο του ό,τι είμαστε συνηθισμένοι από άλλου επιπέδου εμφανίσεις από την Εθνική,
αυτό να μας δημιουργεί μια πικρία και ίσως να μας κάνει να γινόμασται λίγο παραπάνω επικριτικοί...

Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα όμως...

Ο Καζλάουσκας είναι καλός προπονητής (όπως και ο Σφαιρόπουλος) (για τον Πρίφτη δεν θα πω τίποτα...)
και έκανε καλή δουλειά και με τον Ολυμπιακό χωρίς το "τρελό" μπάτζετ (σε σχέση με τον Παναθηναϊκό).

Το κατά πόσο μπορεί να δώσει "μπουνιά στο μαχαίρι" ...έ, αυτό είναι ένα πρόβλημα παγκόσμιο για τους προπονητές όλων των επιπέδων!

Γιατί ο προπονητής εκτός από την προσωπικότητα και την πυγμή που θα πρέπει να διαθέτει, αντλεί την δυναμή του από την διοίκηση,
καθώς και οι βοηθοί του από αυτόν...είναι μια αλυσίδα δηλαδή όπου καταλήγει στην πηγή της "ισχής" που είναι η ΔΙΟΙΚΗΣΗ...!!!


Για να "τσαμπουκαλεύεται" λοιπόν κάποιος προπονητής θα πρέπει να τον ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ (να το κάνει) από την ΔΙΟΙΚΗΣΗ και να έχει το "okey" αυτής της
φιλοσοφίας ηγεσίας από εκεί!!!

(Προσοχή δεν λέω ό,τι δεν τον στηρίζουν τον Καζλάουσκας, αλλά λέω αν έχει το "okey" να κάνει στα θέματα πειθαρχίας Ό,ΤΙ ΘΕΛΕΙ).

Για σκεφτήτε πόσους και ποιούς προπονητές γνωρίζετε που να το κάνουν αυτό (την σιδηρά πειθαρχία) και τη διοίκηση έχουν από "πίσω" τους...

Aν χωρίς αυτήν κάποιος πει "εγώ δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου" θα πρέπει να είναι και διατεθημένος να πάρει και το καπελάκι του και να φύγει γρήγορα ...!!!

Μου αρέσει να το βλέπω αυτό ...αλλά πόσοι το κάνουν;;;


Τώρα από εκεί και πέρα, όταν διαλέγεις κάποιους παίκτες ξέρεις και τι μπορείς να περιμένεις ή όχι από αυτούς...

Δεν μπορείς να πείσεις τον Μπουρούση να πάει πιο κοντά στο καλάθι γιατί απλά ...δεν μπορεί και δεν μπορούσε (και δεν το ήθελε) ποτέ!!! ...δεν είναι και στα καλύτερά του...

Ο Σχορτσανίτης έ... είναι περιπτωσάρα και σιγά μην αλλάξει ποτέ και αν γίνει δεν θα γίνει μέσα στην Εθνική όπου είναι ΤΟ Μ Ο Ν Α Δ Ι Κ Ο CenterFor...



Πάντως κλείνοντας, δεν πιστεύω ό,τι υπάρχει κάποιο ιδιαίτερα άσχημο κλίμα μέσα στην Εθνική μας!

Απλώς μας αποσυντόνισαν κάποιες καταστάσεις (φασαρία με Σερβία, τιμωρία των δύο) συν ό,τι ο Διαμαντίδης δεν είναι και στα καλύτερά του (αν και τον βλέπω να συνέρχεται).

Δεν θέλει και πολύ να σου "βγάλει" άσχημη απόδοση...

Δεν είμαστε (ούτε είμασταν ποτέ) η Dream Team και ό,τι και αν λέμε για ελλήψεις στις άλλες ομάδες, στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ παίζουμε!

Μια καλή νίκη το Σαββάτο θα τα αλλάξει όλα αυτά!!!
suspect
Πικρό να αποκλείεσαι στο καλύτερο σου παιχνίδι. Αλλά δίκαιο.

Δεν είναι κακό να παραδέχεσαι πως δεν ησουν καλός. Δεν είναι κακό να κλείνεις τα μάτια σε μερικές αλήθειες. Από το μουντομπάσκετ πήραμε ότι μας άξιζε.

Με εξι παίκτες παίζαμε σε ολη τη διοργάνωση. Τους Διαμαντίδη, Σπανούλη και Ζήση στην περιφέρεια και από κάτω από το καλάθι τον Σοφοκλή, τον Φώτση, τον Μπουρούση και τον Τσαρτσαρή εκτος απο το τελευταίο παιχνίδι.

Αυτή ηταν η ομάδα μας.

Ετσι δεν μπορείς να κερδίσεις τους Ισπανούς. Με εξι παίκτες δεν μπορείς να τους κερδίσεις όταν μπαίνουν κάτι Μουμπρού και Γιούλ και βομβαρδίζουν με τρίποντα από το πουθενά. Κάποια στιγμή κουράζεσαι, κλατάρεις και θέλεις βοήθεια από τον πάγκο. Δεν την είχες, αντιο σας.

Στο σκοράρισμα είχαμε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και από τους υπόλοιπους, όλα και όλα, μια βολή του Καλάθη και ένα δίποντο από τον Μπουρούση. Αναλογιζόμενοι το μέγεθος του αντιπάλου, καλά παίξαμε. Δεν σουτάραμε στο μπάτσελορ παρτι πριν από το γάμο του Καραγκιόζη, ( εξάλλου και το 7/23 τρίποντα δεν είναι απογοητευτικό ) σούταρε – επιτέλους – ο Ζήσης από τα 4-5 μέτρα, δωσαμε τη μπάλα στο Σοφο ( και οι δυο αυτοί έκαναν 20 σουτ ) και είμασταν σοβαροί αλλά δυστυχώς δεν έφτανε αυτό. Οι Ισπανοί εχουν καλύτερη επίθεση από μας και αυτό φάνηκε γιατί τα δικά μας καλαθια ηταν με αίμα και πολλά από τα δικά τους άνετα.

Δυστυχώς αποτύχαμε παταγωδώς στο θέμα του προπονητή. Στο Ευρωμπάσκετ πήραμε την Τρίτη θέση με την κεκτημένη ταχύτητα της ομάδας του Γιαννάκη και το άλλοθι των τεσσάρων απουσιών. Και τότε είχαν φανεί τα προβλήματα και θα μου επιτρέψεις να παραθέσω κάτι που έγραψα στο μπλόγκ μου στις 29 Σεπτεμβρίου 2009 μετά το ευρωμπάσκετ που μας πέρασε, στην Πολωνία:

«Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Εν αρχή ην ο προπονητής. Ο Γιόνας Καζλάουσκας είναι ενας πολύ συμπαθητικός κύριος που σίγουρα θα ήθελες να εχεις θείο σου. Ευγενικός, σε ενθαρρύνει, ενας καλόβολος άνθρωπος που δεν κάνει τίποτα κακό. Το θέμα όμως είναι και αν κάνει κάτι γενικά. Εφτιαξε μια 12αδα στην οποία δεν υπήρχαν πολλά γκαρντ αλλά ψηλοί και πιο ψηλοί. Λες ότι εντάξει, εχουμε απουσίες, θα παίξουμε κοντά στο καλάθι. Αντι πχ να πάρει τον έμπειρο Τσαλδάρη ή τον πιτσιρικά τον Παπανικολάου, προτίμησε άλλο ένα κορμί, τον Γλυνιαδάκη για να σπρώξει –λογικά- τον Γκασόλ. Αυτό που είδαμε όμως είναι ότι τους ψηλούς που πήρε δεν τους έβαλε να παιξουν!
Δεν θα μπορούσε να βάλει για λίγο εστω τον Κουφό μετά τη γαστρεντερίτιδα ή τον Γλυνιαδάκη ώστε να καλυφθούν τα κακής απόδοσης διαστήματα του Μπουρούση; Αν αύριο ο Κουφός πει «που να τρέχω από την Αμερική να παίξω με σας, αφου ηρθα και δεν με βάλατε» δεν θα εχει ένα δίκιο;

Ο Καζλάουσκας λέει προσπάθησε να κάνει την ομάδα μας να παίξει πιο γρήγορα και πιο θεαματικά. Αυτό να το πει κάποιος που δεν ξέρει. Πότε οι Ελληνες έπαιξαν γρήγορα; Και τι σημαίνει γρήγορα; Χωρίς τον Παπαλουκά και με ένα μόνο τριάρι που να πας γρήγορα; Θυμαμαι αρκετές φάσεις που βγαίναμε 3 εναντίον 2 και 4 εναντίον 3 και περιμέναμε να ερθουν και οι υπόλοιποι γιατί δεν ξέραμε πώς να τελειώσουμε τη φάση.

Σε παιχνίδια που θέλαμε να κερδίσουμε και τα χάσαμε, δεν θυμάμαι να είχαμε βοήθεια από τον πάγκο. Με τους Ρώσους ούτε αλλάγες στο τέλος, ούτε μια τακτική. Με τους Γάλλους, μας το έδιναν και καταφέραμε να το χάσουμε. Με τους τούρκους, ένα άναρχο παιχνίδι που το καθάρισε με ατομικές ενέργειες ο αγιος Βασίλης Σπανούλης και με τους Σλοβένους είχαμε τον καλύτερο Σοφοκλή ολων των εποχών. Τον Καλάθη τον έβαλε να παίξει αφου ο Ζήσης δεν μπορούσε ούτε με τα χίλια ζόρια, μισοπεθαμένος μπασκετικά και ο Σπανούλης ταλαιπωρήθηκε αρκετή ωρα στο χαμένο ματς με την Ισπανία

Τι καινούριο έφερε ο Λιθουανός στην ομάδα μας; Τιποτα απολύτως. Το παιχνίδι της εθνικής μας στηρίχθηκε σε απλές τακτικές τύπου οσο είναι ο Σόφο μέσα να παίρνει τη μπάλα και ο Σπανούλης να κάνει ντραϊβ και σπλιτ.

Ο Γιαννάκης ηταν νικητής, έκανε αλλαγές και αυτή η επιτυχία στηρίθηκε στο υλικό του Γιαννάκη. Ο Λιθουανός μας έμαθε άμυνα; Όχι, την ξέραμε. Μας έμαθε επίθεση; Ούτε, καθώς κάνουμε ότι κάναμε.

Στον πάγκο της εθνικής μας είδα έναν χειροκροτητή και οι προπονητές ηταν μέσα στο γήπεδο».

Αν αλλάξεις μερικά ονόματα, νομίζω πως το κείμενο στέκεται μια χαρα και για την παρούσα διοργάνωση. Λέμε και λέμε για τα επεισόδια με τη Σερβία. Που ήταν ο προπονητής να μαζέψει την ομάδα μετά το πάρτι με τις γροθιές ώστε να μείνουν συγκεντρωμένοι; Δεν μπορώ να καταλάβω τι ηταν αυτό που συνέβη και χρησιμοποιείται συνεχώς ως δικαιολογία. Οι σέρβοι δηλαδή πως έμειναν ανεπηρέαστοι και προχώρησαν; Εμεις τι πάθαμε, μας έκαναν ντα και μας δημιούργησαν αβάσταχτα ψυχολογικά προβλήματα;

Τι έκανε ο Καζλάουσκας όταν γύρισαν οι Φώτσης και Σχορτσιανίτης; Εθαψε τον Τσαρτσαρή με την Ισπανία…

Πως μας έμαθε ο προπονητής να αντιμετωπίζουμε τη ζώνη;
Παρακολουθώντας μας να σουτάρουμε 172 συνολικά τρίποντα; 29 ανα παιχνίδι; Οσα χρόνια βλέπω την Εθνική δεν εχει ξαναγίνει αυτό! Ούτε καν επι Ιωαννίδη που είχαμε τη χειρότερη ομάδα των τελευταίων 25 χρόνων!

Μήπως αυτό που μας χαρακτήριζε και μας έδινε επικές νίκες, η άμυνα, ξεχαρβαλώθηκε και ο Λιθουανός προπονητής μας, παρακολουθούσε σχεδόν αμέτοχος; Μήπως τελικά προπονητής ηταν ο Σφαιρόπουλος;

Υπερθεματίζει ο συμπαθής Βαγγέλης Ιωάννου για τη διαιτησία.
Δίκιο εχει αλλά δεν προκαλεί έκπληξη σε κανέναν. Αν υιοθετήσουμε το σενάριο σκοτεινής συνωμοσίας, η ΦΙΜΠΑ δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να ξαναπαίξει η Ελλάδα με τη Σερβία. Αν δεν το υιοθετήσουμε, ας το πάρουμε απόφαση. Εφόσον οι Ισπανοί έχουν τα σκήπτρα του μπάσκετ – πλην Αμερικής – με Μπερτομέου και το καλύτερο πρωτάθλημα, αυτά πρέπει να τα περιμένεις.

Η φιλοσοφική συζήτηση που γίνεται για τον αγώνα με τη Ρωσία είναι της πλάκας. Είναι κακό να διαλέγεις αντίπαλο; Γιατί οι Γάλλοι που έχασαν ακριβώς με 12 πόντους από τους Ζηλανδους και μας έστειλαν δωράκι την Ισπανία, το ίδιο δεν έκαναν;

Βέβαια, αν ρεπορτάζ γράφουν ποδοσφαιρικοί συντάκτες, τι να περιμένεις…

Επίσης δεν αντέχεται η κουβέντα για τον Βασιλειάδη. Λες και είχαμε τον Τζόρνταν και τον αφήσαμε στον πάγκο. Ο Βασιλειάδης δεν έκανε ποτέ μια μαγική καριέρα ουτε στην εθνική ούτε σε διασυλλογικό επίπεδο. Δεν μπορεί να τον ανάγουμε σε σωτήρα του ελληνικού μπάσκετ που τα διαπλεκόμενα του στέρησαν τη συμμετοχή. Ο Κώστας μπορεί να αισθάνεται δικαίωση από τις δηλώσεις του Καζλάουσκας ότι δεν τον πήρε λόγω του τραυματισμού του Μπουρούση και τις τιμωρίες αλλά και αυτούς που πήρε δεν τους έβαλε να παίξουν!

Αποτύχαμε.

Όμως, δεν ξεχνώ τι έχει προσφέρει αυτή η ομάδα και στο κάτω κάτω της γραφής, ανθρωπος είσαι, δεν μπορείς να φέρνεις μετάλλια συνέχεια. Δεν υπάρχουν μόνο νίκες αλλά και ήττες. Τι να πουν και οι Ιταλοί που εξαφανίστηκαν από τον χάρτη, τι να πουν και οι Ρώσοι που κάνουν συνεχώς πισωπεταλιές και είμαι σίγουρος πως στο τέλος της διοργάνωσης θα δούμε και άλλες εκπλήξεις.

Με στενοχώρησε ο Διαμαντίδης. Δεν ξέρω αν εχει μπολιάσει τόσο πολύ την εθνική ο οπαδισμός του πρωταθλήματος. Τουλάχιστον αυτός, δεν έκανε σαν τον ρίψασπη τον Παπαλουκά που δυο συνεχόμενες διοργανώσεις έφτυσε το εθνόσημο. Έπαιξε και έφυγε αλλά είναι κρίμα. Τόσο πολύ πια για να είναι αφοσιωμένος με τον Παναθηναϊκο; 30 ετων είναι μέχρι την Ολυμπιάδα δεν θα μπορούσε να παίξει στο προσεχές ευρωμπασκετ και στο Λονδίνο; Μετά οκ, αν το θέλεις τόσο πολύ, φύγε και σε ευχαριστούμε. Από πού και ως που ανακοινώνεις την αποχώρησή σου μόλις στα 30 σου; Θα αποχωρήσεις και από το μπάσκετ ή μόνο από την Εθνική με την οποία είναι ζήτημα αν δίνεις 8 ματς το χρόνο;

Ξαφνικά μετά από μια αποτυχία μιλάμε για κύκλο που έκλεισε και πως πρέπει να γίνει ανανέωση; Μα ολοι σε «παραγωγική» ηλικία είναι με χρόνια καριέρας μπροστά τους! Επειδή ο Ελλην είναι ποδοσφαιρικός οπαδός, μάλλον παντού βλέπει μπροστά του τον Χαριστέα και τον Πατσατζόγλου, δεν εξηγείται αλλιώς…

Αν πρέπει να μιλήσουμε για κύκλο, αυτός καταλήγει στην Ολυμπιάδα του 2012. Μέχρι εκει όμως, η ομάδα να μείνει ως εχει και πρέπει να αλλάξουμε προπονητή. ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ Ο ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΑΜΕΣΩΣ.

Σε ότι αφορα τους παίκτες ας δούμε τι έκανε καθένας ξεχωριστά:

ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ

Θα μπορούσε να λέγεται και ο Κουφός του Μπουντομπασκετ.
Έπαιξε κατά μέσο ορο 4,5 λεπτά [ ΣΣ. Εφόσον ηταν υγιής, μετράω ολους τους αγώνες και όχι μόνο τους τρεις που χρησιμοποιήθηκε ] και ηταν ο καλύτερος τηλεθεατής του τουρνουά. Όλα τα ματς τα είδε από πολύ κοντα εκτος από το Πουέρτο Ρίκο που έπαιξε 17 από τα συνολικα 28 του λεπτά. Θα μου πεις, φταίει;

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ

Η μεγάλη απογοήτευση. Επαιξε λίγο παραπάνω από τον Ιαν, 7 λεπτά, αλλά ηταν εκτος τόπου και χρόνου. Πιο πολύ έπαιξε στο μάτς παρωδία με τους Ρώσους και σκέψου πως από τους 19 πόντους του συνολικά, έβαλε τους 12 με την ακτή Ελεφαντοστού… Πάντως, εκείνο το 2/10 τρίποντα, βγάζει μάτι..

ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΕΡΠΕΡΟΓΛΟΥ

Η μεγαλύτερη απογοήτευση.
Είναι 26 ετων και παίζει λες και είναι 36. Υποτονική η παρουσία του, σαν να βαριέται, και αντι να είναι ηγέτης μια και είναι ψυχολογικά απευθερωμένος καθώς δεν έχουμε άλλο τριαρι οπότε η φανέλα του βασικού είναι δική του, κατάντησε να βλέπει τον Διαμαντίδη στο 3 γιατί αυτός είναι ανίκανος. Με τον Σάτο φέτος ο ΠΑΟ και πιθανώς τον καλύτερο Τέπιτς, ο Περπέρογλου θα ζεστάνει στον πάγκο. Παραστάσεις εχει, εμπειρία, τίτλους, και βλέπεις ένα μπλαζέ παιδί που δεν κάνει μπάσιμο, είναι αργός, στο σουτ πρέπει να ζυγίσει μια ωρα τη μπάλα και προσέφερε στην ομάδα μας 1/9 τρίποντα και 4/8 βολές !!! Πραγματικά, αυτό το παλικάρι ποτέ δεν το κατάλαβα. Μαστουρωμένο είναι; Αίμα δεν εχει; Νεύρο; Πάθος; Να τον δω μια φορά να βγάλει ένα γαμώτο και τι στον κόσμο!

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΪΜΑΚΟΓΛΟΥ

Αν και ο χρόνος συμμετοχής του ηταν ιδιος με αυτόν του Πρίντεζη και ο μισός από αυτόν του Περπέρογλου, κέρδισε τις εντυπώσεις. Προσπάθησε σε άμυνα και επίθεση, ο Καζλάουσκας δεν τον εμπιστεύθηκε, και το παιδί ηταν ο πιο εύστοχος παίκτης μας στα τρίποντα με 6/8 !

ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΑΘΗΣ

0/10 τρίποντα ρε αγόρι μου; Αλλά και δεύτερος σε ασιστ στην ομάδα μετά τον Διαμαντίδη. Χρειάζεται εμπειρία αλλά το αγωνιστικό προφίλ του ταιριάζει στην ομάδα, με την ταχύτητα και το γρήγορο ρυθμό συμπληρώνει και τους υπολοίπους και μπορεί να βοήθησει. Πρέπει όμως να προπονηθεί στο σουτ. Ετσι ξεκίνησε και ο Διαμαντίδης αλλά στη συνέχεια προπονήθηκε και έμαθε να σουτάρει. 21 ετων είναι, θα μάθει ώστε να δικαιώσει και το επίθετο του. Δε λέει κοτζάμ Καλάθης να δίνει μόνο πάσες και να κάνει τρίπλες…

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΑΡΤΣΑΡΗΣ

Με 18 λεπτά κατά μέσο όρο και μόλις ένα λάθος, ανάγεται ως ο πιο σοβαρός ψηλός μας που ο Λιθουανός μπαγλαμάς έθαψε στον αγώνα με τους Ισπανούς βάζοντας τον μόλις για 4 λεπτά!! Ηταν ο δεύτερος ριμπάουντερ της ομάδες και ο πρώτος σε τάπες. Πολύ σημαντικός στους δυο πρώτους αγώνες που έπαιζε μόνος του για δυο και ηταν καθοριστικός στον αγώνα με το Πουέρτο Ρίκο.


ΝΙΚΟΣ ΖΗΣΗΣ

Η καριέρα του εχει καθοδική πορεία. Τον έδιωξαν από την ΤΣΣΚΑ και παίζει στο χαμηλού επιπέδου Ιταλικό πρωτάθλημα. Δυστυχώς ο Ζήσης παραμένει στάσιμος και εχει κάτι περίεργα σκαμπανεβάσματα. Καλό παιδί, σοβαρό, να τον κάνεις φίλο σου, να τον κάνεις γαμπρό σου αλλά με την εθνική ειδικά τώρα με τους 4 παίκτες στα γκαρντ, περίμενα να έδινε περισσότερες ανάσες στον Σπανούλη. Ξεκίνησε καλά με την Κίνα, μετά χάθηκε από το παρκέ και τον ξαναείδαμε καταπληκτικό με την Ισπανία. Ηταν ο μόνος που λόγω στιλ θα μπορούσε να βοηθήσει με τα σουτ από μέση απόσταση και το έκανε μόνο χθες. Στο πραγματικά κρίσιμο ματς με την Τουρκία ηταν ανύπαρκτος. Ισως να του φτάνει να είναι απλά ενας καλός παίκτης με σίγουρη την πρόσκληση του στην Εθνική αλλά αλλιώς τον φανταζόμασταν όταν τον βλέπαμε κάποτε στην ΑΕΚ. Θα μπορούσε να είναι ηγέτης, και είναι απλα ενας ασταθής ρολίστας.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΤΣΗΣ

Σε χαμηλές πτήσεις ο αρχηγός, σούταρε μόλις 7 φορές για δυο πόντους ( κα μόλις δύο εύστοχες ) αλλα …14 για τρεις! Έβαλε τα 6 και μπορεί το ποσοστό για τη στατιστική να είναι εξαιρετικό – 43 % - αλλά τρια κρίσιμα με την Τουρκία και δυο κρίσιμα με την Ισπανία, μόνος του τα έχασε και έβαλε τους τελευταίους πόντους για τη χώρα μας στο μουντομπάσκετ.
Αν εξαιρέσεις τον αγώνα με τη Ρωσία που δεν έπαιξε και φυσικά τους 2 πρώτους, ο Φώτσης πρέπει να είχε τη μικρότερη αναλογία χρόνου συμμετοχής και σουτ. Λογικά θα έπρεπε να είχε την περισσότερη ενέργεια από άλλους αλλά κάπου τον είδα λίγο νωθρό…

ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΣΧΟΡΤΣΙΑΝΙΤΗΣ

Δεν δικαιούται να μην του αναγνωρίσει κανείς την προσπάθεια και τη μαχητικότητα του. Το πρόβλημα με τις βολές το ξέρουμε αλλά ο συγκεκριμένος Σοφοκλής είχε κάτι που δεν το είχε τα προηγούμενα χρόνια. Διάρκεια. 20 λεπτα σε κάθε παιχνίδι δεν έπαιζε ποτέ, αλλα εχει να μάθει και πολλά ακόμα. Ηταν ο πρώτος σε λάθη στην ομάδα με 4 κατά μέσο ανα παιχνίδι. 25 ετων είναι, αν δουλέψει στο Ισραήλ χωρίς τους πειρασμούς της Αθήνας και μάθει εστω να σουτάρει από τα τρια μέτρα και να βλέπει λίγο γήπεδο, θα περάσει στο ΝΒΑ και μόνιμα. Σκέψου ότι εκτέλεσε τις περισσότερες ελεύθερες βολές από ολους – 28. Που να του έδιναν και όλα τα φάουλ που του έγιναν. Πρέπει να καταλάβει ότι αν έβαζε πχ τις μισές ισως να είχαμε καλύτερη τύχη με την Τουρκία. Νομίζω πως είναι η τελευταία του ευκαιρία να δουλέψει για να βελτιωθεί μπασκετικά αλλιώς μια ζωη θα συμβιβάζεται χρησιμοποιώντας μόνο το σώμα του. Πάντως η παρουσία του ηταν θετική.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ

Μόλις βρήκαμε καλούς ψηλούς αμυντικούς, βρήκαμε και την αδυναμία του Γιάννη.
Τις κινήσεις με πλάτη στο καλάθι που ΔΕΝ εχει. Έπαιξε ανεξέλεγκτα και σούταρε 27 δίποντα και …30 τρίποντα! Και να τα βαζε πάει στην ευχή. 9/30 είχε.
Ηταν ο πιο ευστοχος παίκτης μας στις βολές με 87%, ο πρώτος ριμπάουντερ αλλά η καλή εμφάνιση με την Κίνα τον μπέρδεψε και πίστεψε πως θα πάρει το μουντομπάσκετ μόνος του. Ετσι, σούταρε όπως να ναι. Με την Ισπανία μπορεί να έκανε μόλις ένα τρίποντο ( και αυτό στη λήξη του χρόνου της επίθεσης οπότε συγχωρείται) αλλά δεν έκανε και τίποτα άλλο. Παθιάζεται αλλά και παρασύρεται. Αν είχε στο ρεπερτόριο του κινήσεις με πλάτη, θα παραμιλάγαμε αλλά και έναν σοβαρό άνθρωπο στον πάγκο ( που δεν είχαμε ) να τον τιθασσεύει.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ

Κουράστηκε πολύ. Τον κούρασε ο προπονητής γιατί μια τον έβαζε από δω και μια από κει, έπαιξε πάρα πολύ, τον κούρασαν οι συμπαίκτες του είτε γιατί δεν μάρκαραν είτε γιατί δεν μπορούσαν. Με γεμάτη στατιστική σε όλα τα παιχνίδια άφησε την καλύτερη παράσταση για το τέλος. Δυστυχώς υπο τις οδηγίες του Ομπράντοβιτς παίζει το μπάσκετ του κάνω ένα μικρό μπάσιμο και βγάζω τη μπάλα εξω. Τον είδαμε σε πολλές φάσεις να μην τελειώνει τη φάση αλλά να τη βγάζει στην άλλη άκρη του γηπέδου. Σούταρε μόλις 9 δίποντα και …34 τρίποντα! Έβαλε μόνο 12 αλλά από την καταπόνηση στην άμυνα μπορώ να κατανοήσω την αστοχία. Όχι μόνο ηταν ο πρώτος σε ασιστ και κλεψίματα, ηταν επίσης ο τέταρτος ριμπάουντερ και ο δεύτερος σε τάπες!

ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ

Αυτός δικαιούται τουλάχιστον 20 μέρες …αναρρωτικής αδείας. Έπαιξε πιο πολύ από ολους, τον αντιμετώπισαν ενας, δυο και τρεις σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου. Δέχθηκε ολη την πίεση της επιθετικής μας δυστοκίας, ηταν ο πρώτος σκόρερ μας με 14 πόντους μ.ο., ηταν ο μόνος που έπαιξε με ντραϊβ, ο πρώτος στα λάθη, πρώτος στα κλεψίματα όμως και ο τρίτος στις ασιστ. Παρά ότι σήκωσε το βάρος μόνος του, ηταν ο πλεον εύστοχος παίκτης μας! Μετά την υπερκόπωση με Κίνα και Πουέρτο Ρίκο, κλάταρε με την Τουρκία, με την Ακτη δεν είχε νόημα, τη Ρωσία δεν τη μετράω καν και με την Ισπανία προσπάθησε αλλά μας έκαψε στα τρίποντα με 1/5.

Ηταν συγκινητικός αλλά τον λένε Σπανούλη και όχι Τζόρνταν. Δεν πήρε ανάσα στο τουρνουά και πάλι καλά που τον είχαμε γιατί θα μπορούσαμε να είχαμε αποχαιρετήσει από τους ομίλους. Δεν πας πουθενά αν εχεις μόνο έναν ντραϊβερ στην ομάδα..

Εν κατακλείδι.

Δεν παίξαμε καλά, μας άξιζε, αποτύχαμε, η ζωη συνεχίζεται.

Οι πολλοί ψηλοί δεν έπαιξαν, οι μεσαίοι απογοήτευσαν και οι λίγοι κοντοι, οι μισοί δεν βοήθησαν και στους άλλους μισούς, βγήκε το λάδι. Του χρόνου εχουμε το ευρωμπάσκετ και καλή μας επιτυχία!

Α!

Και άμεση εκδίωξη του Καζλάουσκας.

ΑΜΕΣΗ !
120
Διαβασα στο superbasket οτι μετα το μητσο ακολουθει και αλλος που θα φυγει απο την εθνικη αλλα δεν ηθελε να το ανακοινωσει τωρα.
Λογικα θα ειναι ο κωστας τσαρτσαρης.
sir-elric
QUOTE(120 @ Sep 5 2010, 12:50 ) *
Διαβασα στο superbasket οτι μετα το μητσο ακολουθει και αλλος που θα φυγει απο την εθνικη αλλα δεν ηθελε να το ανακοινωσει τωρα.
Λογικα θα ειναι ο κωστας τσαρτσαρης.

και εμενα εκει παει το μυαλο
priest
για προπονητη ολοι λετε πως θα ειναι ο μπαρτζωκας η απλως ευχεστε να ειναι αυτος?το suberbasket γραφει πως θα αποτελεσει βομβα ο ελληνας προπονητης που θα αναλαβει την εθνικη!!μηπως ειναι ο γιαννακης??(αν και εκπληξη θα ηταν ο ιτουδης)
sir-elric
εκ των πραγματων με την αποχωρηση διαμαντιδη και την αποχωρηση του δευτερου η εθνικη θα αναγκαστει να ανανεωθει. αν και ακομα δεν ξερουμε τον καινουργιο προπονητη (ευτηχως θα ειναι ελληνας). το ζητημα ειναι οτι η γενια παπα-πανικολαου-σλουκα ειναι μικροι ακομα αλλα κυριος χωρις χρονο συμμετοχης οι 2 τελευταιοι στον ολυμπιακο.

παικτες υπαρχουν
ο βασιλειαδης, ο πελεκανος, ο κουφος , ο μαυροειδης ειναι παικτες που μπορουν να προσφερουν. οι σλουκας παπας παπανικολαους, μπραμος, βεργινης, μπογρης, σαρικοπουλος σε δευτερο χρονο.

η μαγια που μενει ειναι πολυ καλη και στα καλητερα της.
σπανουλης,φωτσης, σοφοκλης,καλαθης ειναι οι πολυ σιγουροι
ζησης, πριντεζης, μπουρουσης ειναι αρκετα σιγουροι (αν και για τους τρεις μπορεις να τους προσαψεις αρκετα)
ο καϊμακογλου εχει θεση
δεν θα ηθελα να ξαναδω τον περπερογλου

η επομενη μερα μας βρισκει σε σοκ, αλλα ευτηχως το μπασκετακι μας εχει συνεχεια. ενας καλος κοουτσ που θα κανει μια σωστη επιλογη ροστερ, που θα δινει ξεκαθαρους ρολους, θα μοιραζει σωστα τους χρονους και θα τους οδηγει στο να παιζουμε σωστη και σκληρη αμυνα μπορει με τα παραπανω ατομα να κανει παπαδες. ενας προπονητης που θα αντιλαμβανεται τι μπορει να προσφερει ο καθενας και τι δεν μπορει.

τελος η ομοσπονδια θα πρεπει να βρει τροπο να μας προστατευει απο διαιτησεις σαν τις χθεσινες. το καραγκιοζιλικη με τους ισπανους εχει παραγινει.

η ποιο επιτυχημενη εταιρεια εισαγωγης πολυτιμων μεταλων και συγκινησεων τα τελευταια 30 (αλλος το ειπε αυτο) θα συνεχισει...... the show must go on. γιατι η επισημη αγαπημενη εχει κοσμο απο πισω της που την θελει να προσπαθει να μαχετε και να μας θυμιζει οτι ειμαστε καλητεροι απο τα χαλια του ελληνικου πρωταθληματα.
120
Ουσιαστικα η θεση που ποναμε παρα πολυ ειναι η θεση του point guard εκει παρουσιαζεται το μεγαλυτερο προβλημα.Οποτε του χρονου στο eurobasket βλεπω να επιστρατευεται ο παπαμακαριος και παππας.

Οσον αφορα τη θεση του small forward εχουμε αρκετους αλλα εμεις επιμενουμε στον περπερογλου.Πελεκανος,μπραμος,πατ καλαθης μπορουν να βοηθησουν αναλογα με τη χρονια που θα κανουν.

4-5 θεση για την ωρα υπαρχουν λυσεις αν αποχωρησουν ομως και αλλοι που παιζουν στη θεση 4 δεν υπαρχει τιποτα απο πισω δυστυχως.
rchos
ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ!



Η χτεσινη μερα ηταν απο τις χειροτερες για το ελληνικο μπασκετ.οχι τοσο λογω του αποκλεισμου τοσο νωρις απο το μουντομπασκετ.κυριως λογο της αποχωρησης του διαμαντιδη.η αποχωρηση του απο την ομαδα συματοδοτει παρα πολλα πραγματα.εγω ακομη ειμαι επηρεασμενος και απολυτως στεναχωρημενος.χτες δεν ειχα καν δυναμεις να γραψω οτιδηποτε.
η ομαδα που ξεκινησε το 2004 χτες το βραδυ πεθανε.καρδια αυτης της ομαδας ηταν παντα ο μητσος μας και ο θοδωρης μας.με την αποχωρηση του θοδωρη 2 χρονια τωρα ειχε κατα το ημιση φυγει και καρδια της ομαδας.απο χτες εφυγε και η αλλη μιση.απο χτες αυτη η ομαδα ψαχνει απεγνωσμενα νεα καρδια.
το ταξιδι ηταν μαγικο.σκεφτειτε τι εχουμε ζησει με αυτα τα παιδια απο το 2004 και μετα.ποσες χαρες,ποσες μαγικες στιγμες,ποσες απιστευτες ανατροπες,ποσες τεραστιες νικες,ποσες μεγαλες παραστασεις και καποιες πικρες.εχουμε να κανουμε με την πιο επιτυχημενη ελληνικη εθνικη ομαδα σε ολα τα αθληματα ολων των εποχων.μια ομαδα που τα τελευταια 6 χρονια καθε καλοκαιρι μας ταξιδευε μακρια απο την μιζερη ελληνικη πραγματικοτητα.μια ομαδα που μας εκανε να νιωθουμε μαγκες.
αυτη η ομαδα με την αποχωρηση του καλυτερου διδυμου ποιντ γκαρντ στην ευρωπη εδω και 2 δεκαετιες τουλαχιστον καπου εδω τελειωνει.φυσικα δεν πρεπει να αμελησουμε και αλλους πρωτεργατες αυτης της επιτυχιας.ολα τα παιδια που αγωνιστηκαν και ο παναγιωτης γιαννακης που την δημιουργησε αλλα η ψυχη αυτης της εξαετους πορειας ηταβ ο τεο και ο μητσος.
δεν ξερω τι θα κανει η εθνικη απο δω και περα.οτι και να γινει του χρονου η εθνικη θα ειναι μια ολοκαινουρια ομαδα.σημερα δεν με νιαζει ομως αυτο.απο αυριο θα ασχοληθω κι εγω.σημερα με νοιαζει μονο να αναπολω τις μεγαλειωδεις στιγμες που μου χαρισαν 6 χρονια τωρα αυτοι οι 2 παιχταραδες με την παρεα τους!








μαγικες στιγμες.σας ευχαριστουμε μαγκες! blove.gif blove.gif

σε αυτους τους δυο μαγκες αφιερωνω και τα δυο επομενα τραγουδακια!



Υ.Γ. πριν τη διοργανωση ελεγα οτι ο τεο δεν ειναι τοσο μεγαλη απωλεια.τελικα εκανα λαθος.και αγωνιστηκα ηταν υπεραπαραιτητος μα επρεπε κιολας να δωσουν μαζι μητσος-τεο μια τελευταια παρασταση.
Υ.Γ.2 οτι και να κανουν μητσος και τεο απο δω και περα στο δικο μου το μυαλο θα μεινουν χαραγμενοι οχι με κοκκινα και πρασινα αλλα φορωντας την γαλανολευκη και μονον αυτη!
Υ.Γ.3 ελπιζω να με αξιωσει ο θεος να δω ξανα μια τοσο μεγαλη ελληνικη εθνικη ομαδα.
vastravoud
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο!

Στο Υ.Γ.1 αναφέρθηκα και εγώ, φανταστείτε πόσο διαφορετικό θα ήταν το rotation αν ο Θοδωρής έπαιρνε 20 λεπτά μέγιστης έντασης χτες, κλέβοντας 10 από Μήτσο και 5 από Σπανούλη/Ζήση.
manolis10
Γεια σας κι από μένα!
Η εθνική αν και μας γέμισε με προσδοκίες στα φιλικά, τελικά πήρε αυτό που της άξιζε. Από το πρώτο ματς με την Κίνα φανήκαμε "λίγη" ομάδα και αυτή η διαπίστωση επιβεβαιώθηκε στο ματς με το Πόρτο Ρίκο. Η συνέχεια γνωστή...
Φέτος κάτι δεν πήγαινε καλά, το κλίμα ήταν αρνητικό κάτι που φάνηκε στο φιλικό με τη Σερβία με τις απαράδεκτες ενέργειες των παικτών μας (δεν με ενδιαφέρουν οι Σέρβοι, από τους δικούς μας περίμενα επαγγελματισμό).

Η ομάδα μας ήταν καφενείο και όταν μας πήραν χαμπάρι μας ξέσκισαν, τόσο οι Τούρκοι όσο και οι Ισπανοί στα κρίσιμα ματς.
Και ο κύριος υπαίτιος; για μένα ήταν ο Καζλα. Δεν νοείται να αναλαμβάνεις μια ομάδα με στόφα νικητή και μέσα σε δύο χρόνια να την υποβιβάζεις τουλάχιστον δύο επίπεδα. Πέρυσι ξεγελαστήκαμε από το χάλκινο αλλά φέτος ξεγυμνωθήκαμε παγκοσμίως. Οι Ισπανοί μας έχουν πάρει τον αέρα -δυστυχώς- και αφού δεν τα καταφέραμε χτες δεν ξέρω πότε θα μας ξαναδοθεί τέτοιας τάξεως ευκαιρία.

Η επιλογή του ρόστερ καταστροφική. Βουγιούκας, Περπε και Πρίντεζης ανύπαρκτοι και πολύ μικροί παίκτες για τις περιστάσεις. Ο Σόφο με πολλά λάθη που στοίχησαν, ο Μπουρούσης μεγάλη απογοήτευση, πολύ μαγκιά για το τίποτα και γενικά έπαιξε άμυαλα που επίσης στοίχησε. Ο Σπανούλης και ο ΔΔ κλάταραν και λογικό είναι, ο Ζήσης συμπαθητικός αλλά λίγος, ο Φώτσης δεν ήταν ο παλιός παίκτης που ξέραμε, ο Καλάθης πελαγωμένος στην απειρία του....

Το θέμα είναι να έρθει ένας προπονητής ο οποίος θα ξαναδώσει στην ομάδα το χαμένο της μπασκετικό εγωισμό και την πειθαρχεία που της αρμόζει.

**Ελεεινή η σκηνή που ο Μπουρούσης φωνάζει στον Καλάθη για το φάουλ.
**Πριν 2-3 χρόνια υπήρχε κανείς που δεν θα πίστευε ότι το ματς μπορούσε να γυρίσει; Αυτή είναι η διαφορά.
**Έλειψε αφάνταστα ο Παπαλουκάς. Α ρε Τεό...

sporty78
κάτι μου λέει οτι θα έχουμε σίγουρα μια ακόμα αποχώρηση σπο την Εθνική ενδεχομένως και δύο (Τσασαρής ή Φώτσης ή και οι δυο????).

petrovic
Αν οριστικά πλεον εγκαταλείπουν Παπαλουκασ-Δ.Δ. μας βλέπω φέτος σκυμμένους πάνω από Ομπράντοβιτς-Ιβκοβιτς να μετράμε πόσο χρόνο δίνουν σε Καλάθη-Σλούκα-Παπανικολάου (και πολύ καλά θα κάνουμε. Δε γουστάρω π.χ. καθόλου να δω με Κέσελι-Κ.Παπανικολάου την ίδια ιστορία που παίχτηκε προ δεκαετίας με Βούκσεβιτς-Δ.Παπανικολάου)

υ.γ. : ο Φώτσης είναι αυτός που δεν αντικαθίσταται με ΤΙΠΟΤΑ.Ελπίζω να μην έχουμε νέα νίλα
sarounas
βλέπω αρχίσανε τα τσάμικα για να μετριαστούν κάπως οι κακές εντυπώσεις, επιστολή διαμαρτυρίας για τον ορισμό δύο Ισπανόφωνων διαιτητών στον χθεσινό αγώνα, κατόπιν εορτής βέβαια…
http://www.sport-fm.gr/article/291072

CrossoverOnE
QUOTE(sarounas @ Sep 5 2010, 14:50 ) *
βλέπω αρχίσανε τα τσάμικα για να μετριαστούν κάπως οι κακές εντυπώσεις, επιστολή διαμαρτυρίας για τον ορισμό δύο Ισπανόφωνων διαιτητών στον χθεσινό αγώνα, κατόπιν εορτής βέβαια…
http://www.sport-fm.gr/article/291072

Aυτα ειναι γελοιοτητες....προφανως και ηταν κακη η διαιτησια...αλλα μας εχουν παιξει ασχημα απεναντι στην Ισπανια και μη Ισπανοφωνοι διαιτητες..τι χαζομαρες ειναι τωρα αυτες....λες και αποδεικνυει κατι οτι ειναι ισπανοφωνοι..
120
Πιστευω οτι θα αποχωρησει ο τσαρτσα λογω ηλικιας αλλα και τον φωτση τον βλεπω απο χρονο σε χρονο να μας χαιρετα και αυτος.
Ειναι πολυ δυσκολο να βλεπουμε αυτη τη χρυση ομαδα μπασκετ να σπαει και να γινονται αποχωρησεις αλλα ετσι πρεπει να γινει.Δεν κρυβω οτι λογω αυτων των παιδιων ξεκινησα να βλεπω μανιωδως μπασκετ.

Συμφωνω οτι Τεο,Μητσος ηταν αυτοι που δινανε την ψυχη στην ομαδα και με την βοηθεια των αλλων παιδιων καναμε αυτες τις φανταστικες ανατροπες.Θα ειναι μια δυσκολη περιοδος για την εθνικη ομαδα.Γιαυτο χρειαζεται ενας ελληνας προπονητης να κανει μια νεα δεμενη ομαδα οπως παλια ο γιαννακης

Καλα ο βασιλακοπουλος κανει βλακειες ως συνηθως η διατησια ηταν κακη αλλα δεν ηταν η κυρια αιτια που χασαμε.
nikefalin
QUOTE(rchos @ Sep 5 2010, 14:11 ) *
Υ.Γ.2 οτι και να κανουν μητσος και τεο απο δω και περα στο δικο μου το μυαλο θα μεινουν χαραγμενοι οχι με κοκκινα και πρασινα αλλα φορωντας την γαλανολευκη και μονον αυτη!
Υ.Γ.3 ελπιζω να με αξιωσει ο θεος να δω ξανα μια τοσο μεγαλη ελληνικη εθνικη ομαδα.


έτσι είναι , οι παίκτες μας έγιναν αστέρια, τους έμαθαν παγκοσμίως κι έχουν το απόλυτο σεβασσμό λόγω των αγώνων τους στην Εθνική, οι σύλλογοι τους είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Οι λίγο παλιότεροι βλέπαμε τον γκάλη να σταματά και σκεφτόμασταν τι θα μπορούσε να συμβεί. Βλέπαμε το Γιαννάκη να γερνά αγωνιστικά και να έχει από πίσω του παίκτες σαν τον Μπακατσιά, τον Γάσπαρη, τον Κορωνιό ( κάτι σαν τον Βασιλειάδη σήμερα) και λέγαμε τι θα συμβεί. Βλέπαμε τον Φάνη να παίρνει λίγα κιλά παραπάνω και να χάνει την έκρηξη που είχε το 87, το 88, το 89 , το 90, και απορούσαμε πως θα σταθεί. Βλέπαμε τον Φασούλα σαν την καλαμιά στον κάμπο, να υπάρχει ως backup ο Χρηστάρας Τσέκος και ο Φασούλας να περνά τα 30 και να λέμε τι θα γίνει ?? Ωσπου μια γενιά εφήβων του 95 μαζί με κάποια παιδιά λίγο μεγαλύτερα ( Αλβέρτης, Σιγάλας, Οικονόμου κλπ) τράβηξαν το κάρο στις κορυφογραμμές για 5-6 χρόνια. Μέχρι να ωριμάσει λίγο περισσότερο η γενιά του 95 και να μπολιαστεί με νέο αίμα ( τους 80ρηδες) φάγαμε και μια και 2 σφαλιάρες, λείψαμε από παγκόσμια και ολυμπιακούς αγώνες, αλλά ξαναβρέθηκε ο δρόμος για την κορυφή. Για εκεί είναι το ελληνικό μπάσκετ.

Όσο κι αν οι ανθρωποι που το διαφεντεύουν έχουν τις παραξενιές τους και συνάμα και διαφορετικές προτεραιότητες υπάρχει μια γερή βάση. Εθνική λοιπόν αντάξια της Ιστορίας θα ξαναγίνει είτε σύντομα είτε λίγο αργότερα. υπάρχουν φουρνιές με ταλέντα , η γενιά των 84-85 είναι ώρα να αναλάβει πλήρως τα ηνία , να μπουν και οι νεότεροι που έρχονται με φόρα και γεμάτοι μετάλλια στις μικρές εθνικές και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να ανεβάσουν ακόμα πιο ψηλά τον πήχη.

Αμερικάνοι ή Γιουγκοσλάβοι δεν θα γίνουμε ποτέ να βγάζουμε αμέτρητους παίκτες για κάθε επίπεδο, αλλά η ομάδα θα κρατηθεί στο υψηλό επίπεδο.

giannis_
QUOTE(nikefalin @ Sep 5 2010, 15:10 ) *
Αμερικάνοι ή Γιουγκοσλάβοι δεν θα γίνουμε ποτέ να βγάζουμε αμέτρητους παίκτες για κάθε επίπεδο, αλλά η ομάδα θα κρατηθεί στο υψηλό επίπεδο.

Και εγω πιστευω οτι θα μεινει η ομαδα μας ψηλα,αν οχι αμεσως,σιγουρα θα βρει τον δρομο της με τον καιρο.
Kακα τα ψεμματα ομως μητσος και τεο δυσκολα θα ξαναβγουν... sad.gif



Κατι τετοιες στιγμες αντιλαμβανεσαι ποσο σπουδαιοι παιχτες ειναι...

Αργύρης Πεδουλάκης
«Νιώθω ένα σφίξιμο στο στομάχι για την αποχώρηση Διαμαντίδη. Φεύγει ένα παιδί που έβαζε την ομάδα πάνω από τον εαυτό του, ένας κυματοθραύστης του “εγώ”. Πέρα από τις τεράστιες αθλητικές δυνατότητές του ήταν και ένα πρότυπο για την κοινωνία μας. Η βάση που στήριζε όλη την Εθνική»

Μαρκ Γκαζόλ
«Του εύχομαι καλή τύχη στη συνέχεια της πορείας του σε διασυλλογικό επίπεδο αλλά και σε ό,τι άλλο κάνει στην καριέρα του... Εξαιρετικός παίκτης με σπάνια προσόντα που άφησε το στίγμα του στις διεθνείς διοργανώσεις με την πληθωρική του προσωπικότητα και το ολοκληρωμένο του στυλ... Είναι από τους λίγους point-guards που τα έχει όλα... Παίζει άμυνα, κλέβει, πάει στο ριμπάουντ, ενώ έχει έφεση και στο κόψιμο... Αλλά και στην επίθεση, χειρότερος είναι δηλαδή; Φτωχότερη η Εθνική ομάδα σας χωρίς αυτόν...»

Χουάν Κάρλος Ναβάρο

«Σοβαρά μιλάς τώρα; Πότε έγινε αυτό; Τόσα χρόνια είχα συνηθίσει να τον αντιμετωπίζω κάθε χρόνο και να περνάω πάντα δύσκολες στιγμές... Είχαμε και κάποιες αψιμαχίες μέσα στο γήπεδο κατά καιρούς, αλλά αυτά συμβαίνουν κι αμέσως ξεχνιούνται... Θα μου λείψει πάντως σαν αντίπαλος και ειδικότερα οι κόντρες μας μέσα στο γήπεδο, κάθε καλοκαίρι... Ευτυχώς θα τον βλέπω τον χειμώνα γιατί η Μπαρτσελόνα και ο Παναθηναϊκός όλο και κάπου θα συναντηθούν στο πλαίσιο της Ευρωλίγκα... Μεγάλο παλικάρι ο Διαμαντίδης και σπάνιος παίκτης... Ελπίζω να τον πετύχω στο ξενοδοχείο και να του ευχηθώ από κοντά τα καλύτερα...»

Ρίκι Ρούμπιο
«Αυτό είναι το πιο καλό νέο για όλους τους αντιπάλους σας και το χειρότερο για την Εθνική σας ομάδα... Έπαιξα μόλις τα τελευταία χρόνια (σ.σ.: δύο φορές) εναντίον του σε επίπεδο Εθνικών ομάδων αλλά τον συνάντησα και σαν παίκτης της Μπαρτσελόνα και της Μπανταλόνα... Παρ‘ότι τις περισσότερες φορές τον κερδίσαμε, ο σεβασμός που του αξίζει είναι πραγματικά τεράστιος! Μεγάλωσα βλέποντάς τον να παίζει στην Εθνική ομάδα και τον Παναθηναϊκό κι έκλεψα αρκετά στοιχεία από το παιχνίδι του. Είμαι περήφανος που τον είχα αντίπαλο... Ξέρω ότι είναι ένα παιδί που δεν μιλάει πολύ, ωστόσο όλα αυτά τα χρόνια ήταν ένας από τους πιο υποτιμημένους stars του παγκοσμίου μπάσκετ!»

Σέρτζιο Σκαριόλο
«Είναι ένας από τους πιο αγαπημένους μου παίκτες και η απουσία του θα είναι μεγάλη από τις διεθνείς διοργανώσεις. Σπάνια βρίσκεις τέτοιους παίκτες που να συγκεντρώνουν τόσα πολλά χαρίσματα και να κάνουν την διαφορά σε άμυνα κι επίθεση... Λατρεύω να τον βλέπω τον γήπεδο και θα ήθελα κάποια στιγμή να τον «κοουτσάρω». Το ελληνικό μπάσκετ του οφείλει πολλά...»

απο gazzetta.gr
120
QUOTE(giannis_ @ Sep 5 2010, 15:19 ) *
Και εγω πιστευω οτι θα μεινει η ομαδα μας ψηλα,αν οχι αμεσως,σιγουρα θα βρει τον δρομο της με τον καιρο.
Kακα τα ψεμματα ομως μητσος και τεο δυσκολα θα ξαναβγουν... sad.gif



Κατι τετοιες στιγμες αντιλαμβανεσαι ποσο σπουδαιοι παιχτες ειναι...

Αργύρης Πεδουλάκης
«Νιώθω ένα σφίξιμο στο στομάχι για την αποχώρηση Διαμαντίδη. Φεύγει ένα παιδί που έβαζε την ομάδα πάνω από τον εαυτό του, ένας κυματοθραύστης του “εγώ”. Πέρα από τις τεράστιες αθλητικές δυνατότητές του ήταν και ένα πρότυπο για την κοινωνία μας. Η βάση που στήριζε όλη την Εθνική»

Μαρκ Γκαζόλ
«Του εύχομαι καλή τύχη στη συνέχεια της πορείας του σε διασυλλογικό επίπεδο αλλά και σε ό,τι άλλο κάνει στην καριέρα του... Εξαιρετικός παίκτης με σπάνια προσόντα που άφησε το στίγμα του στις διεθνείς διοργανώσεις με την πληθωρική του προσωπικότητα και το ολοκληρωμένο του στυλ... Είναι από τους λίγους point-guards που τα έχει όλα... Παίζει άμυνα, κλέβει, πάει στο ριμπάουντ, ενώ έχει έφεση και στο κόψιμο... Αλλά και στην επίθεση, χειρότερος είναι δηλαδή; Φτωχότερη η Εθνική ομάδα σας χωρίς αυτόν...»

Χουάν Κάρλος Ναβάρο

«Σοβαρά μιλάς τώρα; Πότε έγινε αυτό; Τόσα χρόνια είχα συνηθίσει να τον αντιμετωπίζω κάθε χρόνο και να περνάω πάντα δύσκολες στιγμές... Είχαμε και κάποιες αψιμαχίες μέσα στο γήπεδο κατά καιρούς, αλλά αυτά συμβαίνουν κι αμέσως ξεχνιούνται... Θα μου λείψει πάντως σαν αντίπαλος και ειδικότερα οι κόντρες μας μέσα στο γήπεδο, κάθε καλοκαίρι... Ευτυχώς θα τον βλέπω τον χειμώνα γιατί η Μπαρτσελόνα και ο Παναθηναϊκός όλο και κάπου θα συναντηθούν στο πλαίσιο της Ευρωλίγκα... Μεγάλο παλικάρι ο Διαμαντίδης και σπάνιος παίκτης... Ελπίζω να τον πετύχω στο ξενοδοχείο και να του ευχηθώ από κοντά τα καλύτερα...»

Ρίκι Ρούμπιο
«Αυτό είναι το πιο καλό νέο για όλους τους αντιπάλους σας και το χειρότερο για την Εθνική σας ομάδα... Έπαιξα μόλις τα τελευταία χρόνια (σ.σ.: δύο φορές) εναντίον του σε επίπεδο Εθνικών ομάδων αλλά τον συνάντησα και σαν παίκτης της Μπαρτσελόνα και της Μπανταλόνα... Παρ‘ότι τις περισσότερες φορές τον κερδίσαμε, ο σεβασμός που του αξίζει είναι πραγματικά τεράστιος! Μεγάλωσα βλέποντάς τον να παίζει στην Εθνική ομάδα και τον Παναθηναϊκό κι έκλεψα αρκετά στοιχεία από το παιχνίδι του. Είμαι περήφανος που τον είχα αντίπαλο... Ξέρω ότι είναι ένα παιδί που δεν μιλάει πολύ, ωστόσο όλα αυτά τα χρόνια ήταν ένας από τους πιο υποτιμημένους stars του παγκοσμίου μπάσκετ!»

Σέρτζιο Σκαριόλο
«Είναι ένας από τους πιο αγαπημένους μου παίκτες και η απουσία του θα είναι μεγάλη από τις διεθνείς διοργανώσεις. Σπάνια βρίσκεις τέτοιους παίκτες που να συγκεντρώνουν τόσα πολλά χαρίσματα και να κάνουν την διαφορά σε άμυνα κι επίθεση... Λατρεύω να τον βλέπω τον γήπεδο και θα ήθελα κάποια στιγμή να τον «κοουτσάρω». Το ελληνικό μπάσκετ του οφείλει πολλά...»

απο gazzetta.gr

No comment απλα.
SG3ptshooter
QUOTE(giannis_ @ Sep 5 2010, 15:19 ) *
Ρίκι Ρούμπιο
«Αυτό είναι το πιο καλό νέο για όλους τους αντιπάλους σας και το χειρότερο για την Εθνική σας ομάδα... Έπαιξα μόλις τα τελευταία χρόνια (σ.σ.: δύο φορές) εναντίον του σε επίπεδο Εθνικών ομάδων αλλά τον συνάντησα και σαν παίκτης της Μπαρτσελόνα και της Μπανταλόνα... Παρ‘ότι τις περισσότερες φορές τον κερδίσαμε, ο σεβασμός που του αξίζει είναι πραγματικά τεράστιος! Μεγάλωσα βλέποντάς τον να παίζει στην Εθνική ομάδα και τον Παναθηναϊκό κι έκλεψα αρκετά στοιχεία από το παιχνίδι του. Είμαι περήφανος που τον είχα αντίπαλο... Ξέρω ότι είναι ένα παιδί που δεν μιλάει πολύ, ωστόσο όλα αυτά τα χρόνια ήταν ένας από τους πιο υποτιμημένους stars του παγκοσμίου μπάσκετ!»

Ένας 19χρονος με τόσο ταλέντο που τρια - τέσσερα χρόνια τώρα του κάνει πεολειχίες η μισή υφήλιος χαρακτήρισε μέσα στην απειρία του και την ανωριμότητά του υποτιμημένο σταρ του παγκόσμιου μπάσκετ έναν παίκτη που έχει συνηθίσει να τον κερδίζει..

Respect και στους 2.
petrovic
Με αυτά και αυτά η γενιά των Σλούκα-Παπανικολαου-Κουφού-Καλάθη-Παππα θα αναγκαστεί να ...μεγαλώσει πιο γρήγορα από οτι περιμέναμε.Καλό είναι αυτό, αλλά να εχουνε και να έχουμε υπομονή. Έρχονται δύσκολες μέρες
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.