Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
pan24
QUOTE (Nemesakos @ Jul 23 2015, 16:03 ) *
Να απαντήσω σε όλους μαζί.

@pant24 Καταρχήν ναι ο Κούμπο στο 4 και θα κατέβαζα στο 3 τον Καιμακόγλου. O Κάιμακ θεωρώ ότι αυτή την στιγμή υπερτερεί σε δύναμη, εμπειρία, ακόμα και σε ευστοχία στο σούτ από μέση και μακρινή απόσταση σε σύγκριση με τον Παπ. Ο Παπ, τουλάχιστον στα ματς της εθνικής, δεν έχει κάνει κανένα step up , δεν έχει κάνει κάποιο καλό ματς ώστε και φέτος, μετά από την μέτρια χρονιά του να είναι de facto επιλογή. Φυσικά και όχι Γιάνκοβιτς γιατί το παιδί δεν έχει την δύναμη για να είναι 3 αλλά δεν έχει και τον χειρισμό η την οξυδέρκεια για 2... Ο Γιάνκοβιτς δεν αποτελεί θεωρώ επιλογή για φέτος. Ο Παπ λοιπόν παρά τα εξαιρετικά του ποσοστά, δεν έχει καταφέρει να τα διατηρήσει σε κρίσιμα ματς σε ένα καλό επίπεδο (μιλάω για εθνική και μόνο, όχι για ΟΣΦΠ ΝΒΑ), έχει δυστυχώς μόνο αυτή έπιθετική ενέργεια ίσως και την baseline. Από την άλλη δεν έχει τρίπλα, όταν προσπαθεί να κάνει lay up, αν δεν καρφώσει, ευστοχεί δύσκολα, ενώ και στην άμυνα περιμένω πολλά περισσότερα σε ατομικό επίπεδο. Αυτή τουλάχιστον είναι η γνώμη μου από όσο τον έχω προσέξει. Βέβαια υπάρχει ένας σημαντικός παράγοντας που μπορεί να καλύψει όλες τις αδυναμίες στο παιχνίδι του. Το πάθος. Εύχομαι φέτος γιατί παρά τα όσα πιστεύω, θα είναι στην 12αδα, να καταφέρει να συνδυάσει το πάθος που έχει με ουσιαστική προσφορά μέσα στις 4 γραμμές.

Οπότε @Air Kef παρά την όντως περίεργη χρονιά του, θεωρώ και γω πως θα είναι στην 12αδα, και μην τον θέλω εγώ...tongue.gif

Για τον καιμακογλου θα συμφωνουσα μαζι σου αλλα πλεον με τα χρονια εχει βαρυνει και δεν νομιζω οτι μπορει να θεωρειται μονιμη λυση στο 3.Μονο συμπληρωματικα για καποια λεπτα
Ομως επειδη ειναι χρησιμος παικτης και αν θυμαμαι καλα περσι ειχε παιξει και καποια λεπτα στομ5 λογω ανυπαρξιας βουγιουκα θα προτιμουσα να θυσιασω τον μαυροκεφαλιδη που με την εθνικη δεν εχει κανει ουτε ενα καλο παιχνιδι και να εχω τον καιμακογλου ως δωδεκατο παικτη μπαλαντερ για 5 λεπτα αν χρειαστει στο 3,4,5
Υ.Γ.Εχω περιεργεια να δω πως θα μπορουσε να ειναι ο αντετοκουνμπο σε ρολο ΜΑΠ.Ελπιζω εστω σε ενα φιλικο να δοκιμαστει.Νομιζω οτι σε ταχυτητα και αλμα κανενα ευρωπαικο πενταρι δεν μπορει να τον ανταγωνιστει.Ομως στην αμυνα θα τον ποσταρουν και θα εχει θεμα.Βεβαια απο την αλλη πενταρια-γομαρια στυλ ραντουλιτσα βαζουν μεσα στο καλαθι οποιονδηποτε ελληνα ψηλο εκτος ισως του κουφου
Γενικα η εθνικη φετος θα εχει την ευελιξια να παιζει με διαφορα σχηματα πολυ ψηλα ή πολυ κοντα αναλογα πως παει το ματς
ssoulliss
Νομίζω ότι οι κλήσεις θα είναι γύρω στα 15 άτομα. Ουσιαστικά αύριο θα ξέρουμε και την δωδεκάδα περίπου. Όπως το έκανε η εθνική Ισπανίας όλα αυτά τα χρόνια (Ανακοίνωνε 12+3). Ένας άλλος λόγος που πιστεύω ότι μπορεί να κληθούν λίγοι παίκτες αύριο είναι το σύντομο της προετοιμασίας. Θα ξεκινήσουμε τελευταίοι την προετοιμασία- την άλλη Παρασκευή - και ίσως να έχει καταλήξει περίπου στην δωδεκάδα.

Από τα ρεπορτάζ που βγαίνουν θα πάμε με σχεδόν όλους τους παλιούς, ώστε να κλείσουν τον κύκλο τους το 2016. Υπενθυμίζω ότι χρειαζόμαστε χρήματα για την ασφάλιση τριών παικτών σίγουρα (Κουφός, Παπανικολάου και Γιάννης). Περιμένω να δω τι είδους στάση θα κρατήσει ο Κουφός. Όπως επίσης ερωτηματικό είναι αν θα κληθούν οι Μαυροκεφαλίδης και Βουγιούκας.

Γενικά θα πάμε κάπως έτσι περίπου στις κλήσεις αύριο:

Ζήσης, Καλάθης, Μάντζαρης στον άσο.
Σπανούλης, Σλούκας στο δύο.
Παπανικολάου, Περπέρογλου ή Βασιλειάδης στο τρία.
Πρίντεζης, Γιάννης και Καϊμακόγλου στο τέσσερα.
Μπουρούσης, Κουφός και Βουγιούκας ή Μαυροκεφαλίδης στο πέντε.

Ο Αγραβάνης μπορεί να κληθεί, όπως και ο Βλάντο. Δεν νομίζω όμως ότι θα έχουν πιθανότητες.
KingCrimson
O Bασιλειαδης? καλύτερα να πάρει τον Πελεκάνο..
pan24
Θελω να ελπιζω οτι φετος που κατεβαινει ο περπερογλου δεν θα φορτωθουμε βασιλειαδη
rchos
Δικιά μου πρόβλεψη για ρόστερ

Καλάθης-Ζήσης-Μάτζαρης
Σπανούλης-Σλούκας
Παπανικολάου-Αντετοκούνμπο
Πρίντεζης-Καιμακόγλου
Μπουρούσης-Κουφός-Μπόγρης




Ουσιαστικά δηλαδή αντί του Βασιλειάδη ο Σπανούλης στα γκαρντ και αντί των Γλυνιαδάκη,Βουγιούκα οι Κουφός,Μπόγρης από πέρσι.
Φυσικά αντί του Μπόγρη θα μπορούσε να παίξει και κάποιος ακόμη.Μαυροκεφαλίδης δεν έχει δείξει να πολυενδιαφέρετε να είναι.Ίσως ο Βουγιούκας επίσης.Φυσικά αν έρθει ο Κουφός μαζί με τον Μπουρούση θα παίζουν στο 5 και ο τρίτος θα είναι εντελώς συμπληρωματικός παίχτης.Με αυτή τη σκέψη ίσως ο Αγραβάνης που καλύπτει και το 4 και το 5 να ήταν μια καλη σκεψη για να μπαίνει στο κλίμα.
Το μοναδικό νομίζω ερώτημα ουσίας για φέτος(αν έρθουν ολοι οι nbaερς) είναι αν μπορεί να μπει μέσα ο Περπέρογλου ο οποίος ήταν στην καλύτερη πεντάδα φέτος στο Τουρκικό πρωτάθλημα.Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να βρω ποιον θα κόψει για να μπει αυτός.Καιμακόγλου και Παπανικολάου ήταν πέρσι ο τρίτος και τέταρτος σε λεπτά συμμετοχής πράγμα που δείχνει πόσο τους υπολογίζει ο προπονητής.Στη θέση του τρίτου πενταριού επίσης δεν θεωρώ σωστό να είναι αφού σε περίπτωση τραυματισμού η θέση πέντε θα μείνει γυμνή.Αν ένα από τα δύο μας τεσσάρια ήταν τύπου Ντικούδη-Τσαρτσαρή από τα παλιά τότε ίσως κάτι τέτοιο γινότανε.Αυτή τη στιγμή μου φαίνεται πολύ δύσκολο.

Η λογική δωδεκάδα για μένα είναι η από πάνω(με τον τρίτο ψηλό να μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε) και είναι μια δωδεκάδα που μπορεί να κάνει πολλά πράγματα αν προετοιμαστεί σωστά και χωρίς απρόοπτα.
pan24
Εγω θα θυσιαζα καιμακογλου γιατι και ο περπερογλου και ο αντετοκουμπο μπορουν να παιξουν στο 4
Giannis83
Την σκέψη να κοπεί ένας guard και να πάμε με έναν επιπλέον forward, την έχετε αποκλείσει; Άλλωστε και πέρυσι 4 χειριστές πήρε ο Κατσικάρης, ο ένας εκ των οποίων (Μάντζαρης) δεν κόλλησε ποτέ στη χημεία της ομάδας και ήταν ουσιαστικά ο 11ος παίχτης (μόνο ο Γλυνιαδάκης έπαιζε λιγότερο). Με 3 γκαρντ βγάλαμε στην ουσία το τουρνουά. Φέτος που λογικά θα υπάρχει κι ο Σπανούλης των 25-30 λεπτών ανα αγώνα, δεν ξέρω αν θα χρειαστούμε 5.

Εγώ δεν θα απέκλεια σχήμα με:
Καλάθη, Ζήση, Σλούκα, Σπανούλη
Περπέρογλου, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο
Πρίντεζη, Καϊμακόγλου
Μπουρούση, Κουφό, Μαυροκεφαλίδη (ή Αγραβάνη συμπληρωματικό 4-5άρι αν δεν κατεβεί ο Λουκάς).

Αν αύριο στις κλήσεις δούμε μόνο τα 5 βασικά μας γκαρντ, χωρίς κάποιον άλλο όπως Αθηναίου ή Μποχωρίδη, τότε νομίζω πώς προς αυτή τη λύση θα κινηθεί ο Κατσικάρης.

Πάντως το κλειδί για μένα στις αυριανές ανακοινώσεις, όσο κι αν δεν τον χωνεύω μετά τις συνεχόμενες χυλόπιτες στην Εθνική, είναι αν θα έρθει ή όχι ο Κουφός. Με αυτόν μέσα, έχουμε ένα 5άρι 15-20 λεπτών που μπορεί να γίνει η κολώνα στην άμυνα και να απελευθερώσει τις υπόλοιπες επιλογές παιχτών. Χωρίς αυτόν, πάμε σε ανακατατάξεις και σε εντελώς διαφορετική φιλοσοφία στελέχωσης της ομάδας. Για παράδειγμα, χωρίς Κουφό, θεωρώ σχεδόν σίγουρη τη συμμετοχή του Αγραβάνη στην ομάδα σε ρόλο αναλώσιμου αμυντικού ψηλού.
KingCrimson
QUOTE(Giannis83 @ Jul 23 2015, 19:45 ) *
Την σκέψη να κοπεί ένας guard και να πάμε με έναν επιπλέον forward, την έχετε αποκλείσει; Άλλωστε και πέρυσι 4 χειριστές πήρε ο Κατσικάρης, ο ένας εκ των οποίων (Μάντζαρης) δεν κόλλησε ποτέ στη χημεία της ομάδας και ήταν ουσιαστικά ο 11ος παίχτης (μόνο ο Γλυνιαδάκης έπαιζε λιγότερο). Με 3 γκαρντ βγάλαμε στην ουσία το τουρνουά. Φέτος που λογικά θα υπάρχει κι ο Σπανούλης των 25-30 λεπτών ανα αγώνα, δεν ξέρω αν θα χρειαστούμε 5.

Εγώ δεν θα απέκλεια σχήμα με:
Καλάθη, Ζήση, Σλούκα, Σπανούλη
Περπέρογλου, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο
Πρίντεζη, Καϊμακόγλου
Μπουρούση, Κουφό, Μαυροκεφαλίδη (ή Αγραβάνη συμπληρωματικό 4-5άρι αν δεν κατεβεί ο Λουκάς).

Αν αύριο στις κλήσεις δούμε μόνο τα 5 βασικά μας γκαρντ, χωρίς κάποιον άλλο όπως Αθηναίου ή Μποχωρίδη, τότε νομίζω πώς προς αυτή τη λύση θα κινηθεί ο Κατσικάρης.

Πάντως το κλειδί για μένα στις αυριανές ανακοινώσεις, όσο κι αν δεν τον χωνεύω μετά τις συνεχόμενες χυλόπιτες στην Εθνική, είναι αν θα έρθει ή όχι ο Κουφός. Με αυτόν μέσα, έχουμε ένα 5άρι 15-20 λεπτών που μπορεί να γίνει η κολώνα στην άμυνα και να απελευθερώσει τις υπόλοιπες επιλογές παιχτών. Χωρίς αυτόν, πάμε σε ανακατατάξεις και σε εντελώς διαφορετική φιλοσοφία στελέχωσης της ομάδας. Για παράδειγμα, χωρίς Κουφό, θεωρώ σχεδόν σίγουρη τη συμμετοχή του Αγραβάνη στην ομάδα σε ρόλο αναλώσιμου αμυντικού ψηλού.


εγω πάντως μαζι με τον Κουφό, ουτε Μαυρικεφαλιδη,ουτε Περπερογλου θεωρώ πιθανούς
Nemesakos
Ζήσης, Σπανούλης, Μπουρούσης, Καϊμακόγλου, Πρίντεζης, Καλάθης, Παπανικολάου, Σλούκας, Περπέρογλου, Κουφός, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο, Γιάνκοβιτς, Σαρικόπουλος, Αγραβάνης

Εκτός μόνο ο Λουκάς.. Αν έρθει εν τέλει ο Κουφός, πιθανά να πάει με 2 C και 3 pf..
benchwarmer
Χωρίς 3ο σέντερ τελικά απ' ότι φαίνεται.

Ζήσης, Σπανούλης, Μπουρούσης, Καϊμακόγλου, Πρίντεζης, Καλάθης, Παπανικολάου, Σλούκας, Περπέρογλου, Κουφός, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο, Γιάνκοβιτς, Σαρικόπουλος, Αγραβάνης


Φαντάζομαι πως έχουν δεδομένο ότι θα έρθει ο Κουφός αυτή τη φορά, διαφορετικά θα καλούσαν τον Βουγιούκα, τον Μπόγρη, κάποιον τέλος πάντων...
ssoulliss
12+3 από τον Κατσικάρη.

Για μένα είναι έκπληξη η κλήση του Σαρικόπουλου, όμως νομίζω ότι είναι και ο μοναδικός ηλικιακά seven footer που έχουμε μετά τον Κουφό.

Αναλυτικά:

Νίκος Ζήσης 16.08.1983 1.95 G 162 1248
Βασίλης Σπανούλης 07.08.1982 1.93 G 125 1282
Γιάννης Μπουρούσης 17.11.1983 2.15 C 112 1044
Κώστας Καϊμακόγλου 15.03.1983 2.06 F 71 397
Γιώργος Πρίντεζης 22.02.1985 2.02 F 69 486
Νικ Καλάθης 07.02.1989 1.96 G 61 470
Κώστας Παπανικολάου 31.07.1990 2.04 F 59 407
Κώστας Σλούκας 15.01.1990 1.90 G 44 188
Στράτος Περπέρογλου 07.08.1984 2.03 F 40 215
Κώστας Κουφός 24.02.1989 2.13 C 35 289
Βαγγέλης Μάντζαρης 16.04.1990 1.95 G 25 50
Γιάννης Αντετοκούνμπο 06.12.1994 2.06 F 14 86
Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς 03.03.1990 2.02 F 5 10
Ζήσης Σαρικόπουλος 31.03.1990 2.12 C 2 8
Δημήτρης Αγραβάνης 20.12.1994 2.08 F - -
GK_23
Ίσως το καλύτερο διαθέσιμο ρόστερ της τελευταίας πενταετίας...
Φαίνεται να υπάρχει σιγουριά για την παρουσία του Κουφού, κρίνοντας από τις κλήσεις.

Δύσκολα θα γίνει κάποια έκπληξη ως προς την τελική 12άδα, ίσως ο Αγραβανής να έχει κάποιες πιθανότητες.
Nemesakos
Σε μια πολύ γρήγορη και πρόχειρη ανάλυση...

Σαρικόπουλος Αγραβανης και Βλάντο πάνε για κόψιμο...
Το πρόβλημα έιναι ότι θα έχουμε πάλι 5 ψηλούς αλλά 2 σέντερ και 3 PF..
Θέλω να σταθώ στον Κουφό.. Οκ τον κάλεσε.. Αν πάλι την κάνει την στραβή? Θα πάμε με Μπουρούση+ Αγραβάνη ή Σαρικόπουλο? θεωρώ πως είναι τεράστιο το ρίσκο που δεν κάλεσε όπως του τονίσαν στην συνέντευξη τύπου τον Λουκά ή τον Σοφοκλή...

Ζήσης Καλάθης Μάντζαρης
Σλούκας Σπανούλης
Παπανικολάου Περπέρογλου
Καιμακόγλου Πρίντεζης Αντετοκούμπο
Μπουρούσης Κουφός.


"Μπορούμε να κάνουμε οποιονδήποτε συνδυασμό για την τελική δωδεκάδα. Υπάρχουν κάποιες σκέψεις, για τους γκαρντ, τους φόργουορντ και τους σέντερ"

Θεωρητικά υπάρχει σκέψη να κοπεί είτε ένα γκάρντ είτε ένα pf ώστε να πάρει είτε Σαρικόπουλο είτε Αγραβάνη στους ψηλούς.. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω... Αν δεν υπάρξει κάποιο απρόοπτο (τραυματισμός) στα 3αρια, ο Βλάντο δεν έχει ελπίδα καμία.



Βασιλακόπουλος: "Αν υπάρχει πρόβλημα στους ψηλούς, σας διαβεβαιώ πως ο Φασούλας είναι έτοιμος"

wos_sport4.gif wos_sport4.gif wos_sport4.gif
Giannis83
12άδα με 2 σέντερ κι ο ένας να είναι ο Κουφός, γίνεται; Είμαστε σίγουροι πως ακόμα κι αν έρθει Ελλάδα και πάει στην Κροατία, δε θα την κοπανήσει κάποιο βράδυ από το ξενοδοχείο; Αν π.χ. πάθει ένα πολύ-πολύ ελαφρό διάστρεμα, θα το διακινδυνέψει να συνεχίσει το τουρνουά; rolleyes.gif

Σοβαρά τώρα, το θεωρώ δύσκολο και ανισόρροπο να κατεβάσουμε 12άδα με 5 γκαρντ +3 SF και μόλις 4 ψηλούς (έχοντας και τα 2 τεσσάρια κοντά, χωρίς να μπορούν να παίξουν στο "5"). Ο Αγραβάνης έχει σοβαρές πιθανότητες, είτε κόβοντας 1 γκαρντ είτε έναν forward. Θα δείξει...
επαθα λαστιχο
Άσχετο-σχετικό,ο Παπαπέτρου είναι τραυματίας?
Nemesakos
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Jul 24 2015, 12:49 ) *
Άσχετο-σχετικό,ο Παπαπέτρου είναι τραυματίας?



Ναι 6-8 εβδομάδες εκτός...
Giannis83
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Jul 24 2015, 12:49 ) *
Άσχετο-σχετικό,ο Παπαπέτρου είναι τραυματίας?


Ναι, νομίζω μάλιστα πως πήγε και στην Πορτογαλία να κάνει μια επέμβαση στο πόδι (αφαίρεσε κάτι λάμες-βίδες από την εγχείρηση μετά το κάταγμα) και θα επανέλθει τον Σεπτέμβριο στις προπονήσεις.
j-kidd13
Με τον Κουφο τι εχει γινει μετα τα περσινα ναζια του?
Μιλησε με τον κοουτς και απολογηθηκε και τα βρηκαν η καναμε τουμπιτσα?
Θυμαμαι οτι εβγαινε προς τα εξω οτι ο Κουφος τελειωσε για την εθνικη κλπ.

Κατα τ'αλλα νομιζω οτι η συνθεση ειναι δεδομενη

Καλαθης-Ζησης-Μαντζαρης
Σλουκας-Σπανουλης
Παπανικολαου-Περπερογλου
Πριντεζης-Αντετοκουμπο
Μπουρουσης-Κουφος αν ερθει-

Και κραταω μια θεση η οποια κατα 99% παει στον Καιμακογλου,αλλα κραταω μια πισινη μηπως προτιμησει καποιον απο τους 2 μικρους ψηλους σαν εξτρα λυση για τη φροντ λαιν.
Giannis83
QUOTE (j-kidd13 @ Jul 24 2015, 12:51 ) *
Με τον Κουφο τι εχει γινει μετα τα περσινα ναζια του?
Μιλησε με τον κοουτς και απολογηθηκε και τα βρηκαν η καναμε τουμπιτσα?
Θυμαμαι οτι εβγαινε προς τα εξω οτι ο Κουφος τελειωσε για την εθνικη κλπ.


Ρωτήθηκε στη συνέντευξη ο Κατσικάρης γι' αυτόν και απάντησε:

«Έχω παραδεχτεί πως έκανα λάθος πέρσι όσον αφορά στην αντίδρασή μου για την απουσία του Κουφού. Ήταν ένα σπασμένο τηλέφωνο. Δεν είχαμε μια τέτοια επαφή. Είχε κάποια προσωπικά ζητήματα, λύθηκε η παρεξήγηση και το πιο σημαντικό είναι αυτό. Η Εθνική είναι κάτι τελείως διαφορετικό από έναν σύλλογο. Είχαμε δύο δρόμους, να κόψουμε τους δεσμούς ή να σκεφτούμε το συμφέρον της ελληνικής ομάδας. Επέλεξα να σκεφτώ το καλό της ελληνικής ομάδας. Δεν πήγαμε να κατεβάσουμε τα παντελόνια και να πούμε ‘Κάνε ό,τι θέλεις’. Πιστεύω πως και ο ίδιος καταλαβαίνει τη σοβαρότητα της Εθνικής. Δεν παρακαλάμε κανέναν, ούτε πήγα στις ΗΠΑ με αυτό το στόχο. Ήθελα να τον γνωρίσω και να δω κατά πόσο ήθελε να είναι στην Εθνική».
GK_23
QUOTE(j-kidd13 @ Jul 24 2015, 11:51 ) *
Με τον Κουφο τι εχει γινει μετα τα περσινα ναζια του?
Μιλησε με τον κοουτς και απολογηθηκε και τα βρηκαν η καναμε τουμπιτσα?
Θυμαμαι οτι εβγαινε προς τα εξω οτι ο Κουφος τελειωσε για την εθνικη κλπ.

Ο Κατσικάρης ζήτησε συγνώμη για τα περσινά, όχι ο Κουφός.
ssoulliss
Για τον Κουφό, ο Κατσικάρης είπε πως πέρυσι υπήρχε "χαλασμένο τηλέφωνο". Φέτος είπε ο κόουτς, πήγα στην Αμερική τον είδα και κατάλαβα ότι θέλει να βοηθήσει.

Η δωδεκάδα αν δεν έχουμε τραυματισμούς είναι δεδομένη. Αν παίξει μία θέση, θα είναι του Μάντζαρη. Αλλά δεν το νομίζω.

Ο Κατσικάρης έφερε τα δύο χρόνια αυτά το "ισπανικό" σκεπτικό στις κλήσεις. Καλώ τους δώδεκα και άλλα δυο με τρία παιδιά για τις προπονήσεις(Βλάντο, Αγραβάνη και Σαρικόπουλο).
RipCity
Νομίζω είναι προφανές πως ο Κουφός έχει διαβεβαιώσει για τη συμμετοχή του και γι' αυτό κλήθηκαν μόνο παιδιά που θα τους φανεί φυσιολογικό το κόψιμο από τη 12άδα και δε θα μανουριάσουν.

Από εκεί και πέρα ο Κούμπο υπολογίζεται και για το 4 κι ίσως στην Ευρώπη είναι περισσότερο 4άρι από guard-fw που είναι στο ΝΒΑ.

Λογικά αν χρειαστεί θα δώσει βοήθειες ο Καϊμακόγλου στο 5, έχει βαρύνει για 3 πια, οπότε εκεί δεν θα πάει καθόλου. Κόντρα σε κάποιους αντιπάλους δε θα έχει θέμα. Από εκεί και πέρα αυτή τη φορά θα έχουμε επιτέλους 2 καλά 5άρια κι όχι 1 όπως στις προηγούμενες διοργανώσεις. Νομίζω πως ο Κουφός, αν είναι αυτός που πρέπει, μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά.
koostas
πολυ δυνατο ροστερ...
αμα μας βγει το ρισκο με τα δυο πενταρια, και καλαθης-σπανουλης-κουμπο-παπανικολαου-κουφος κανουν ενα καλο για τα δεδομενα τους τουρνουα παιζει να ειμαστε απ' τα φαβορι για χρυσο
Air Kef
Το καλύτερο ρόστερ μετά το υπερπλήρες του 2008. Μακάρι να μην υπάρχουν προβλήματα και να δούμε μία από τις καλύτερες εθνικές έβερ, με μίξη μίας αναμφισβήτητα επιτυχημένης γεννιάς και μίας άλλης πολλά υποσχόμενης.


Πιστεύω ότι ίσως προτιμηθεί ο Αγραβάνης για 5ος ψηλός αντί κάποιου άλλου γκαρ/φορ.
koostas
QUOTE (Air Kef @ Jul 24 2015, 13:31 ) *
Πιστεύω ότι ίσως προτιμηθεί ο Αγραβάνης για 5ος ψηλός αντί κάποιου άλλου γκαρ/φορ.


αμα ειχε στο νου του τριτο σεντερ, θα επερνε μαυροκεφαλιδη.. δεν εχεις νοημα να παρεις αγραβανη γι' αυτη τη δουλεια
j-kidd13
Ο Μαυροκεφαλος πως και δεν μπηκε στην προεπιλογη?
Ισως τον εβαζα 12αδα.
Γενικα 2 σεντερ μου φαινεται επιφοβο.Δεν θυμαμαι βεβαια τα αντιπαλα ροστερ και πως εχουν στελεχωσει την φροντλαιν τους.
manosnismo
Καθε χρονο διαβαζουμε για ενα απο τα πιο πληρη ροστερ που κατεβαινει η εθνικη τα τελεταια χρονια και πατωνουμε.Ας σταματησει πια αυτο το αστειο με το τοσο καλο ροστερ....
pan24
Λογικα ειναι ηδη κομμενοι γιανκοβιτς,αγραβανης,σαρικοπουλος
Μονη πιθανοτητα να μεινει εκτος καιμακογλου και να μπει αγραβανης
Οποιος απο τους δυο και να ειναι θα ειναι 12ος παικτης οποτε θα παιζει ελαχιστα ή καθολου εκτος περιπτωσεων τραυματισμου
Στο 1-2 βασικοι καλαθης,σπανουλης ο σλουκας 3ο γκαρντ και μετα ζηση-μαντζαρη με τον ζηση μαλλον να παιρνει περισσοτερο χρονο λογω εμπειριας
Δεν θα κατεβαινα με 4 γκαρντ γιατι με εναν τραυματισμο θα τρεχουμε
Το πως θα μοιραστει ο χρονος στο 3-4 θα εξαρτηθει πολυ απο την κατασταση του παπανικολαου
Ο καλος παπανικολαου ειναι starter σε σχεση με περπερογλου ομως νομιζω οτι τελικα ο χρονος του θα ειναι μοιρασμενος
Στο 4 επειδη δεν θυμαμαι τον πριντεζη να εχει κανει ενα καλο τουρνουα με την εθνικη(θες αδιαφορια,θες κουραση απο τη σεζον,θες οτιδηποτε αλλο) δεν θα μου εκανε εντυπωση να τον δουμε να παιζει 10λεπτα αν εχει παρομοια εικονα.Και σε αυτο μπλεκεται η κατασταση του παπανικολαου γιατι και απο αυτο εξαρταται αν ο κουμπο θα παιρνει χρονο και στο 3
Μια 5αδα με καλαθη,σπανουλη,παπανικολαου,αντετοκουμπο,
κουφο ειναι πυραυλοκινητη και επιθετικα και αμυντικα
Ο κουμπο ως παικτης ρακετας μας δινει αλτικοτητα,δυναμη και ταχυτητα που ποτε δεν ειχαμε
Θα ειναι ενας πολυ βελτιωμενος γκιστ για την εθνικη
Με 2.11 υψος και αλμα στον θεο κερδιζουμε και εναν rim protector αν τον εχουμε να παιζει μεσα στην ρακετα
RipCity
Ο Πρίντεζης ήταν καλός στο περσινό Μουντομπάσκετ, ήταν και πρώτος σκόρερ.

Νομίζω μετά και τη φετινή χρονιά, που ανέβηκε επίπεδο, θα είναι μια αξιόπιστη λύση, το 10λεπτο το αποκλείω βέβαια ούτως ή άλλως, αφού λογικά θα είναι starter, με τον Κούμπο λογικά να είναι ο 6ος παίκτης να μπαίνει να δίνει ενέργεια.

Γενικά Πρίντεζης-Κουφός και Κούμπο-Μπουρούσης μου κάνουν τα πιο λογικά δίδυμα, λόγω μεταξύ τους συμβατότητας.
manosnismo
QUOTE (pan24 @ Jul 24 2015, 14:04 ) *

Ο Πριντεζης ειναι απο τους καλυτερους της εθνικης τα τελευταια χρονια.Ο Σλουκας και ο Μαντζαρης παλι δεν εχουν παιξει στην κυριολεξια τιποτα .
doctorjekil
Μεγαλο ρισκο να κατεβουμε μονο με 2 σεντερ και 5 φοργουορντ,δεν αποκλειω να παρει αγραβανη και κοψει ενα φοργουορντ
pan24
QUOTE (doctorjekil @ Jul 24 2015, 14:23 ) *
Μεγαλο ρισκο να κατεβουμε μονο με 2 σεντερ και 5 φοργουορντ,δεν αποκλειω να παρει αγραβανη και κοψει ενα φοργουορντ

Ναι αλλα ποιο φοργουορντ θα κοψεις για αγραβανη?
Παπανικολαου,αντετοκουμπο,περπερογλου,πρι
τεζη δεν τους κουναει τιποτα
Ισως καιμακογλου αλλα και εκει παιζεται γιατι και αυτος μπορει να δωσει λυση στο 5 με παραπανω εμπειρια απο αγραβανη
Ο κουμπο εκτος αν υπαρξει τραυματισμος θα μοιραζεται τον χρονο με τον πριντεζη και ισως βοηθαει και σε αλλες θεσεις αναλογα την κατασταση των εκει παικτων οπως και ο περπερογλου μπορει να παιξει 4
Υ.Γ.Στην 18αδα για περιπτωση τραυματισμου εχουν δηλωθει οι παπαγιαννης,μπογρης και αθηναιου
doctorjekil
QUOTE(pan24 @ Jul 24 2015, 14:31 ) *
Ναι αλλα ποιο φοργουορντ θα κοψεις για αγραβανη?
Παπανικολαου,αντετοκουμπο,περπερογλου,πρι

�τεζη δεν τους κουναει τιποτα
Ισως καιμακογλου αλλα και εκει παιζεται γιατι και αυτος μπορει να δωσει λυση στο 5 με παραπανω εμπειρια απο αγραβανη
Ο κουμπο εκτος αν υπαρξει τραυματισμος θα μοιραζεται τον χρονο με τον πριντεζη και ισως βοηθαει και σε αλλες θεσεις αναλογα την κατασταση των εκει παικτων οπως και ο περπερογλου μπορει να παιξει 4
Υ.Γ.Στην 18αδα για περιπτωση τραυματισμου εχουν δηλωθει οι παπαγιαννης,μπογρης και αθηναιου

Εγω τον μαντζαρη θα εκοβα...αλλιως αν δεν ηθελα να κοψω γκαρντ μαλλον τον περπε η τον καιμακ...παντως με τιποτα δεν θα πηγαινα μονο με 2 σεντερ
j-kidd13
QUOTE(doctorjekil @ Jul 24 2015, 14:36 ) *
Εγω τον μαντζαρη θα εκοβα...αλλιως αν δεν ηθελα να κοψω γκαρντ μαλλον τον περπε η τον καιμακ...παντως με τιποτα δεν θα πηγαινα μονο με 2 σεντερ

Tα γκαρντ δεν τα πειραζεις imo...
Κοβεις τον Καιμακογλου,και βαζεις ενα κορμι ακομα.Με Παπ-Περπε-Κουμπο-Πριντεζη εισαι μια χαρα στα f.
doctorjekil
QUOTE(j-kidd13 @ Jul 24 2015, 14:41 ) *
Tα γκαρντ δεν τα πειραζεις imo...
Κοβεις τον Καιμακογλου,και βαζεις ενα κορμι ακομα.Με Παπ-Περπε-Κουμπο-Πριντεζη εισαι μια χαρα στα f.

Το ερωτημα ομως ειναι,αν θελει να παρει κι αλλον ψηλο γιατι δεν καλεσε τον λουκα η τον σοφο και καλεσε σαρικοπουλο και αγραβανη?
RipCity
νομίζω το ερώτημα δεν υφίσταται, γιατί μου φαίνεται σαφές από τις κλήσεις πως δε θα πάρει 3ο ψηλό.
koostas
QUOTE (j-kidd13 @ Jul 24 2015, 13:43 ) *
Ο Μαυροκεφαλος πως και δεν μπηκε στην προεπιλογη?


διοτι προφανως θα μιλησαν με κατσικαρη, θα καταλαβε οτι θα παρει σεντερ μονο κουφο-μπουρουση, και του ειπε οτι προτιμαει να μην κληθει καθολου, απ' το να συμμετεχει στις προπονησεις εως τα μεσα Αυγουστου

Υγ πολυ στενοχωρια που μπογρης-σαρικοπουλος θεωρουνταν στις μικρες εθνικες τα επομενα μεγαλα ονοματα στη θεση του σεντερ, και τωρα που εχουν ωριμασει εχουν καταληξει να θεωρουνται παικτες για την προπονηση της εθνικης
TakeshyKurosawa
Τι να τον κάνουμε τον τρίτο σέντερ. Ο Σόφο αποκλείεται να ψηνόταν να έρθει, ο Μαυροκεφαλίδης ζόρικα και ο Βουγιούκας ανύπαρκτος, ενώ Γλυνιαδάκης δεν κάνει ούτε για Ρουμάνικο πρωτάθλημα!
Για μένα η ομάδα αυτή απέχει πολλά επίπεδα από αυτές των 2005-2008. Πάλι αν δεν τραβήξει ο Σπανούλης θα έχουμε σημαντικό πρόβλημα με τον πρώτο πραγματικά σοβαρό αντίπαλο.
Manu7
Το καλύτερο δυνατό ρόστερ για την ομάδα. Φαβορί για χρυσά και αργυρά είναι για να'χαμε να λέγαμε. Έχουμε πέσει επίπεδο τα τελευταία χρόνια. Χρειάζεται πολλή δουλειά.

Προβλέπω να κόβεται ο Καϊμακόγλου και να μπαίνει ο Αγραβάνης για να προσφέρει λύσεις ανάγκης στο 4-5.

Απο τα forward λογικά ο Γιάνκοβιτς για να πάει με Παπανικολαου - Περπέρογλου που συμπληρώνονται σαν παίχτες.

Στα γκαρντ θα μείνει με τους γνωστούς 5.
G-arenas
εγω προτιμω να παμε με 2 σεντερ αφου ετσι και αλλιως και με τρια να παμε δηλαδη με σαρικοπουλο, ακομα και αν τραυματιστει καποιο απο τα σεντερ μας και ο σαρικοπουλος γινει ετσι το 2ο σεντερ και παλι προβλημα θα εχουμε αφου ουσιαστικα ο σαρικοπουλος δεν μπορει να ανταποκριθει σε αυτο το επιπεδο, ενω ο αγραβανης μπορει να ειναι ψηλο κορμι και να ριχνει ξυλο αλλα και παλι δεν ειναι τοσο δυνατος οσο ο καιμακ για να αμυνθει στο ποστ (θυμηθειτε στους τελικους να τον ποσταρει ευκολα ο λουκας)...

αρα καλυτερα να παμε με 5 φοργουορντ με καιμακ-περπε-κουμπο-παπ-πρι και αν χρειαστει στο 5 θα παιζει για λιγο και ο καιμακ και αν εχουμε τραυματισμο στο 5 ειτε παρει καιμακ ειτε σαρικοπουλο ή αγραβανη το ιδιο προβλημα θα εχουμε...ουσιαστικα ο καιμακ θα ειναι το 4-5 της ομαδας και μαζι με μαντζαρη θα εχουν τον μικροτερο ρολο αρχικα στην 12αδα

1. καλαθης,σλουκας,μαντζαρης
2. σπαν,ζησης
3. παπ,περπε
4. κουμπο, πρι
4-5 καιμακ
5. κουφος,μπουρου

με βασικη 5αδα καλαθη,σπαν,παπ,κουμπο και κουφο οπου αμυντικα θα εσπαγε κοκαλα και πρωτες αλλαγες σλουκα,πρι, περπε για αλλαγη ρυθμου και ευκολο σκοραρισμα...

γενικα ειμαι πολυ αισιοδοξος για το φετινο ευρωμπασκετ αρκει βεβαια να μην εχουμε τραυματισμους και απουσιες της τελευταιας στιγμης οπως παντα τα τελευταια χρονια...
SteveNashidis
Αν είναι να επιλέξει πιτσιρικά αντι του Καιμακόγλου τότε ας είναι ο Παπαγιάννης.

Τιμιος ο Αγραβάνης δεν λέω, αλλά καλύτερο πρόσπεκτ αντικειμενιικά είναι ο Παπαγιάννης. Οπότε γιατί να μην μπει κατευθείαν στην 12αδα να πάρει εμπειρίες;;

Αν και είναι φορτωμένος ήδη με τόσα φετινά τουρνουά των κλιμακίων ο μικρός χρειάζεται παραστάσεις είτε με εθνική είτε με ΠΑΟ, σε σκεπτικό παρόμοιο των ξένων εθνικών που δεν φοβούνται την στελέχωση με ταλαντούχους 18χρονους .

tReason
Θα περιμενες καποιοι να εχουν μαθει πια.
Ποια ομαδα εχει κερδισει στο συγχρονο μπασκετ με υπεραργους σεντερ οι οποιοι μαλιστα ειναι και κακιστοι αμυντικοι(γιατι υπαρχουν και καποιοι καλοι αμυντικοι σεντερ αν και αργοι).
Δεν ειδαμε τα μεταλλια που πηραμε με σεντερ τυπου γλυνιαδακη,βουγιουκα,καββαδα,μαυροειδη κτλ.
Ο μονος καλος ελληνας σεντερ ειναι ο κουφος ολοι οι αλλοι ειναι χαμηλου επιπεδου.
Ο μονος ελληνας σεντερ φετος επιπεδου ευρωλιγκας ηταν ο μαυροκεφαλιδης και ενδεχομενως ο αγραβανης.
Ο φετινος μπουρουσης δεν ειναι ουτε επιεδου ευρωλιγκας

Γενικα οι κλησεις ηταν πολυ σωστες.Το μοναδικο λαθος,Ο μονος που θα δικαιουταν θεση ηταν ο μαυροκεφαλιδης.
Στη θεση του μπουρουση.
rchos
Το κύριο πρόβλημα που βλέπω εγώ στην εθνική αυτή είναι πως έχει παίχτες που παίζουν στο 1-2 εύκολα έχει παίχτες που παίζουν στο 3-4 και κανέναν παίχτη που παίζει στο 2-3 ή στο 4-5(στο ίδο επίπεδο και τις 2 θέσεις).
Λόγω αυτού όποια και είναι η τελική δωδεκάδα θα υπάρχει τουλάχιστον 1 θέση που θα φοβόμαστε πως σε περίπτωση τραυματισμού θα υπάρχει πρόβλημα.

Εξηγούμαι
Καλάθης-Σλούκας-Ζήσης-Σπανούλης-Μάντζαρης είναι οι 5 για τις θέσεις 1-2
Κούνμπο- Παπανικολάου-Πρίντεζης-Πέρπε-Καιμακ είναι οι 5 για τις θέσεις 3-4
Κουφός-Μπουρούσης-Σαρικόπουλος(Αγραβάνης) οι 3 για τη θέση 5

Αν κόψεις Μάντζαρη τότε μένεις μόνο με 4 για γκαρντ πράγμα που σε κάνει πολύ ευάλωτο
Αν κόψεις φόργουορντ(δεν αντιλαμβάνομαι πως λέτε τόσο εύκολα να κόψει Κάιμακ όταν πέρσι τον χρησιμοποίησε πάρα πολύ και ήταν και καλός) μένεις πάλι με 4 για δύο θέσεις.
Αν κόψεις τον τρίτο σέντερ μένεις με 2 για μία θέση.
Το πιο ορθολογικό θα ήταν να κόψει έναν από τους 5 φόργουορντ και να πάρει Αγραβάνη ο οποίος παίζει και στο 4 και στο 5.Ο Αγραβάνης όμως δεν ξέρω αν είναι έτοιμος ακόμη για την εθνική ακόμη και για 12ος παίχτης.
Ο Κατσικάρης έχει να σκεφτεί βασικά που θέλει να πάρει το ρίσκο.Που πιστεύει ότι μπορεί πιο εύκολα εκ των έσω να καλύψει όποιο κενό μπορεί να δημιουργηθεί.

Οι 5 γκαρντ για μένα είναι κλειδωμένοι γιατί δεν μπορεί κανείς από τα 5 φόργουορντ να κατέβει αποτελεσματικά μια θέση σε περίπτωση που χρειαστεί.

Στο δικό μου το μυαλό λοιπόν το δίλημμα είναι οι παρακάτω δωδεκάδες

Καλάθης-Μάντζαρης-Ζήσης
Σπανούλης-Σλούκας
Πέρπε-Παπανικολάου
Κούνμπο-Πριντ-Κάιμακ
Κουφός-Μπουρούσης

ή

Καλάθης-Μάντζαρης-Ζήσης
Σπανούλης-Σλούκας
Πέρπε-Παπανικολάου
Κούνμπο-Πριντ
Κουφός-Μπουρούσης-Αγραβάνης

Φυσικά μέσα από την προετοιμασία και δοκιμές σχημάτων ίσως να βρει ο κόουτς ότι πρέπει να κοπεί κάποιος άλλος φόργουορντ αντί του Κάιμακ ή του Αγραβάνη.

Πάντως σαν ρόστερ είναι πραγματικά το πιο γεμάτο των τελευταίων ετών.Μετά το 2008 σίγουρα το πιο γεμάτο.Η ταυτόχρονη κάθοδος Κουφού Σπανούλη Καλάθη για πρώτη φορά από το 2009 συν το ότι πλέον υπάρχουν Κούνμπο Παπανικολάου.

Ας επισημοποιηθεί με το καλό ότι θα έρθουν όλοι και ότι η τελική δωδεκάδα δεν θα είναι ανάγκης αλλά αυτή που θέλει ο κόουτς και τα βλέπυμε τα υπόλοιπα μετά.
bodiroga10
οι επιλογες ειναι σαν να εγιναν απο συγκεκριμενο μανατζερ παικτων παρα απ τον κατσικαρη... το να εισαι μανατζερ του αντετοκουμπο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα.

στο 5 θα υπαρξει τεραστιο με τις επιλογες κατσικαρη ειδικα αν ο μπουρουσης ειναι σε ασχημη κατασταση λογω των λιγων παιχνιδιων με την ρεαλ στο 2ο μισο της χρονιας.

salonikatasos
ελπίζω να δούμε περπέρογλου-αντετοκούμπο περισσότερη ώρα μαζί στο παρκέ,παρά παπανικολάου-αντετοκούμπο,ώστε να αξιοποιηθεί και καλύτερα ο μοναδικός αξιόπιστος σουτέρ του ρόστερ(ο παπανικολάου μπορεί να βάλει 5 στα 5 στο ένα ματς και 0 στα 5 ελεύθερος στο άλλο). επίσης πιθανό ζευγάρι στο 3-4 το παπανικολάου-πρίντεζης. και προς θεού αν δω αντετοκούμπο-πρίντεζη στην ίδια 5αδα θα σβήσω την τηλεόραση. ο αντετοκούμπο πρέπει να μετακινηθεί όσο πιο κοντά γίνεται στη ρακέτα,να τον χρησιμοποιήσουμε όπως έπαιζε φέτος τον βέσελι ο ομπράντοβιτς στη φενέρ,αλλιώς χάνουμε πλήρως το επιθετικό παιχνίδι από τον συγκεκριμένο στο 5 εναντίον 5,αφού τα μπασίματα που κάνει στο νβα,σχεδόν αδύνατο να τα κάνει στην από δω μεριά με τις κλειστές ευρωπαϊκές άμυνες

καλάθης-μάντζαρης-ζήσης
σπανούλης-σλούκας
περπέρογλου-παπανικολάου
αντετοκούμπο-πρίντεζης-καΪμακόγλου
κουφός-μπουρούσης

με τη σειρά που τους έγραψα σαν 5αδες. για άλλη μια φορά φυσικά λείπει ο κλασσικός σουτέρ. ο φώτσης άνετα χώραγε σε αυτή την εθνική αντί του καϊμακόγλου,γιατί είμαστε ακίνδυνοι περιφερειακά με αυτούς που θα πάνε στο τουρνουά
KingCrimson
κανένας δε λέει αν ήθελε ο Μαυροκεφαλίδης να παίξει
Αν δε κατεβεί και ο Κουφός θα γίνει βατερλω στους ψηλούς, αλλά τι να κάνουμε ρε παιδιά έχουμε υπογράψει κανα συμβόλαιο οτι κάθε χρονιά πρέπει να κατεβαίνουμε με σέντερ επιπέδου ευρωλίγκας?
Με αυτούς που έχουμε με αυτούς θα κατεβαίνουμε Σαρικόπουλο,Μπόγρη κλπ..
πχ οι Λιθουανοί τα τελευταία χρόνια κατεβαίνουν με γκάρντ επιπεδου Α2, τι να κάνουν να βάλουν το Μασιούλις να κατεβάζει τη μπάλα?
jvalin
Ο Zach Auguste για 3ος ψηλός πώς θα σας φαινόταν? Ξέρω, δεν έχει ακόμα διαβατήριο, αλλά αν είχε πιστεύετε ότι θα μπορούσε να μπει σφήνα στη 12άδα (πχ αντί του Καϊμακόγλου)? Προσωπικά θα γούσταρα πάρα πολύ να τον έβλεπα από φέτος στην προεπιλογή και γιατί όχι και στο τελικό ρόστερ.

Κατά τα λοιπά φοβάμαι κι εγώ μην τυχόν μας την ξανακάνει τελευταία στιγμή ο Κουφός και ξεμείνουμε πάλι με Καρδίτσα giant κι από πίσω το χάος. Έχουμε χοντρό θέμα στα 5άρια. Δεν είναι τόσο ότι οι λύσεις μας είναι περιορισμένες αριθμητικά, όσο ότι δε βγάζουμε αθλητικούς ψηλούς. Θέλουμε οπωσδήποτε κάποιον που να μπορεί να μαρκάρει το pick n roll, να βγαίνει δυνατά στο hedge out και να επιστρέφει εγκαίρως στη θέση του, να μπορεί να αλλάζει υποτυπωδώς στα screens και γενικά να προστατεύει τη ρακέτα και να χει γρήγορα πόδια ώστε να παίζει άμυνα και ψηλά και χαμηλά. Ο Κουφός ψηλά είναι μια χαρά. Θα μοιράσει τα μπλοκς του, θα αποθαρρύνει αρκετούς κοντούς να πλησιάσουν στη ρακέτα, θα κάνει αρκετή από τη βρώμικη δουλειά, θα μαζέψει και ριμπς, μέχρι εδώ όλα ωραία. Χαμηλά όμως δεν μπορεί να παίξει άμυνα γιατί έχει αργά πόδια. Εδώ έρχεται και κολλάει ο Auguste, για αυτό και θα τον ήθελα ει δυνατόν ακόμα και από φέτος στην ομάδα. Καθαρά αγωνιστικά, δε διαθέτουμε άλλο ψηλό με τα δικά του χαρακτηριστικά. Μακάρι τουλάχιστον να ξεμπλοκάρει μέσα στους επόμενους μήνες το θέμα με την έκδοση του διαβατηρίου ώστε να τον έχουμε μαζί μας από του χρόνου.

Κι ένα βιντεάκι από τη ματσάρα που έκανε απέναντι στο Kentucky.


Αφήστε όσα γράφω τόση ώρα για την άμυνα. Υπάρχει κανείς στο τωρινό ρόστερ που να παίζει το pick n roll στην επίθεση με την ευχέρεια που το κάνει ο Auguste στο παραπάνω βίντεο? Zach attack λέμε! icon_headbang.gif Όσο για το επίπεδο των ομάδων στο NCAA, δεν παίζει απέναντι σε πουθενάδες. Το Kentucky ήταν μακράν του δεύτερου το πρώτο φαβορί για την κούπα. Ειδικά στη ρακέτα είχαν το νούμερο 1 και το νούμερο 6 του φετινού draft, συν το νούμερο 12 ο οποίος δε χώραγε και τον κατεβάζανε στο 3.
Air Kef
QUOTE(manosnismo @ Jul 24 2015, 13:47 ) *
Καθε χρονο διαβαζουμε για ενα απο τα πιο πληρη ροστερ που κατεβαινει η εθνικη τα τελεταια χρονια και πατωνουμε.Ας σταματησει πια αυτο το αστειο με το τοσο καλο ροστερ....


Δεν ξέρω που τα διάβαζες αυτά, αλλά πλήρη Εθνική είτε με 1,5 πλέι μέικερ, είτε με 4 γκαρ συνολικά, είτε με εμφανή κενά στην επίθεση, δεν νομίζω να την έβλεπε κανένας την ομάδα.


QUOTE
Το κύριο πρόβλημα που βλέπω εγώ στην εθνική αυτή είναι πως έχει παίχτες που παίζουν στο 1-2 εύκολα έχει παίχτες που παίζουν στο 3-4 και κανέναν παίχτη που παίζει στο 2-3 ή στο 4-5(στο ίδο επίπεδο και τις 2 θέσεις).
Λόγω αυτού όποια και είναι η τελική δωδεκάδα θα υπάρχει τουλάχιστον 1 θέση που θα φοβόμαστε πως σε περίπτωση τραυματισμού θα υπάρχει πρόβλημα.
........
Οι 5 γκαρντ για μένα είναι κλειδωμένοι γιατί δεν μπορεί κανείς από τα 5 φόργουορντ να κατέβει αποτελεσματικά μια θέση σε περίπτωση που χρειαστεί.

Στο δικό μου το μυαλό λοιπόν το δίλημμα είναι οι παρακάτω δωδεκάδες

Φυσικά μέσα από την προετοιμασία και δοκιμές σχημάτων ίσως να βρει ο κόουτς ότι πρέπει να κοπεί κάποιος άλλος φόργουορντ αντί του Κάιμακ ή του Αγραβάνη.

Πάντως σαν ρόστερ είναι πραγματικά το πιο γεμάτο των τελευταίων ετών.Μετά το 2008 σίγουρα το πιο γεμάτο.Η ταυτόχρονη κάθοδος Κουφού Σπανούλη Καλάθη για πρώτη φορά από το 2009 συν το ότι πλέον υπάρχουν Κούνμπο Παπανικολάου.
.


Αυτό σκέφτομαι και δίνω μία ελπίδα στον Αγραβάνη για 12αδα. Ο Σαρικόπουλος δεν είναι τέτοιου επιπέδου.

Η ποιότητα της 5αδας που έγραψες έχει να εμφανιστεί στην Εθνική μας από το 2008. Όπως και να το κάνουμε, τυχαίνει να βγαίνει μια πλήρης 12αδα, έστω και αν πίσω από τον Κουφό επικρατεί το χάος (γενικά, όχι μόνο στην 12άδα), ακόμα κι αν ο Μπούρου μπορεί να μείνει παρκέ για 10 λεπτά.

Βέβαια, στην περίπτωση που ο Μπουρούσης δεν έχει παρατήσει το μπάσκετ, πιστέυω θα κάνει καλό τουρνουά. Ανέκαθεν έπαιζε καλά και πεισμωμένα όταν είχε έξτρα κίνητρο και τώρα, στα 32 του, ξέρει ότι αν θέλει να παίξει 1-2 καλά χρόνια μπάσκετ ακόμα, αυτό το τουρνουά είναι η ευκαιρία του. Αν θέλει.
ssoulliss
Παιδιά ο Κατσικάρης έχει πάρει δεσμεύσεις και από τους δώδεκα. Θα κατέβουν όλοι. Οι τρεις θα είναι βοηθητικοί και για παν ενδεχόμενο.

Εδώ είναι και το ζουμί κατά τη γνώμη μου.

QUOTE
Κατσικάρης: Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί είχα τη δυνατότητα να ταξιδέψω και να έχω συχνή επαφή με τους παίκτες, κάτι που εκτιμούν και οι παίκτες.


Συμφωνώ με τον rchos ότι δεν έχουμε πλέον παίκτες που να παίζουν ικανοποιητικά και το 2-3 ή το 4-5. Εκεί ίσως να έγκειται κάποιο τυχών πρόβλημα.
pan24
Φιλε αδμινιστρατορα rchos πιστευω και εγω οτι η επικρατεστερη ειναι η πρωτη πενταδα που δινεις

bodiroga αυτα που λες δεν ακουγονται απιθανα,ολοι ξερουεμ οτι οι μανατζερ μπλεκονται με τις εθνικες ομως πες μου στην συγκεκριμενη περιπτωση ποιον αλλο θα μπορουσαμε να παρουμε για 5αρι.Και 3 πενταρια να παρει αν ο 3ος ειναι ενας εκ των σαρικοπουλου,μπογρη,γλυνιαδακη,βουγιουκα παλι αν για καποιο λογο ενας εκ των κουφο-μπουρουση δεν μπορει να παιξει παλι θα εχουμε τεραστιο θεμα και θα ψαχνουμε αλχημειες.

Δηλαδη πιστευεις οτι αν ηταν στην 12αδα βουγιουκας η μπογρης και τραυματιζοταν πχ ο κουφος οτι θα μπορουσαν να προσφερουν κατι περισσοτερο απο αυτο θα προσφερουν αυτοι που απ'οτι φαινεται θα παρει μαζι του τωρα?
Να το θεσω αλλιως
Οποια συνθεση και να εχουμε αν τραυματιστει ενας εκ των κουφο/μπουρουση ο αλλος θα παιζει 30'
Το αν το εναπομειναν δεκαλεπτο μοιραστει σε καιμακογλου/πριντεζη/αντετο/whatever η σε βουγιουκα/μπογρη/σαρικοπουλο η καποιον αντιστοιχο θα εχει διαφορα?Και στις δυο περιπτωσεις το αποτελεσμα θα ειναι χαλια αλλα τουλαχιστον με καιμακογλου στην 12αδα μπορεις να εχεις λυση στα φοργουορντ γιατι η ατυχια τραυματισμου δεν μπορει να χτυπησει μονο στα 5αρια

Σκεψου να εχουμε στην αποστολη 3 5αρια και να χτυπησει ο πριντεζης.Θα μεναμε με 3 παικτες για 2 θεσεις
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.