Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
Weekendman
Αφού είδα Εθνικής Ελλάδος να συντρίβει την Εθνική Ρωσίας με 38 πόντους το μόνο που λέιπει είναι να νικήσουμε με καμιά 50αρια πόντους τους Σέρβους και να πάω στο μοναστήρι μετά!
Και για να βλέπουμε και τους άμεσους αντιπαλους μας, οι Ισπανοί παίζοντας στην Βιτόρια φέρθηκαν πιο συμπονετικά στους Λιθουανούς απο ότι εμείς τους Ρώσους και τους νίκησαν με μόνο λίγο πάνω απο 20 πόντους...
GK_23
QUOTE(Weekendman @ Aug 7 2010, 23:41 ) *
Αφού είδα Εθνικής Ελλάδος να συντρίβει την Εθνική Ρωσίας με 38 πόντους το μόνο που λέιπει είναι να νικήσουμε με καμιά 50αρια πόντους τους Σέρβους και να πάω το μοναστήρι μετά!
Και για να βλέπουμε και τους άμεσους αντιπαλους μας, οι Ισπανοί παίζοντας στην Βιτόρια φέρθηκαν πιο συμπονετικά στους Λιθουανούς απο ότι εμείς τους Ρώσους και τους νίκησαν με μόνο λίγο πάνω απο 20 πόντους...

Έμαθα ότι χτύπησε ο Βάσκεθ και αποχώρησε...
Ξέρεις κάτι παραπάνω;

Η εθνική δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες με τις εμφανίσεις της...
Βέβαια άλλα τα επίσημα ματς και άλλα τα φιλικά. Οι Ρώσοι στο Παγκόσμιο θα έχουν και τους Κριάπα-Κάουν και είμαι σίγουρος πως ο Μπλατ έκρυψε πράγματα σήμερα, ειδικά στην άμυνα. Πάντως οι διαφορές στους αυτοματισμούς και στις συνεργασίες μεταξύ των δύο ομάδων είναι χαώδεις. Η ελληνική ομάδα έχει απίστευτη ομοιογένεια κάτι που σπανίζει γενικά σε εθνικές ομάδες...

Manu7
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 7 2010, 23:40 ) *
Αντί για το τελευταίο δίλεπτο έβλεπα το σκηνικό με το Μπάγιεβιτς, το γύρισαν οι Ρώσοι; tongue.gif

O όταν είναι υγιής είναι πολύτιμος.

Υ.Γ. Συνταγματάρχα, σιγά μην το ρίξουμε και στις ευχαριστίες, σιγά το πράγμα. smile.gif

Ποιος ο είναι ο Charmander?biggrin.gif
39.gif 39.gif 39.gif


QUOTE(sixama23 @ Aug 7 2010, 23:46 ) *
Έμαθα ότι χτύπησε ο Βάσκεθ και αποχώρησε...
Ξέρεις κάτι παραπάνω;

Η εθνική δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες με τις εμφανίσεις της...
Βέβαια άλλα τα επίσημα ματς και άλλα τα φιλικά. Οι Ρώσοι στο Παγκόσμιο θα έχουν και τους Κριάπα-Κάουν και είμαι σίγουρος πως ο Μπλατ έκρυψε πράγματα σήμερα, ειδικά στην άμυνα. Πάντως οι διαφορές στους αυτοματισμούς και στις συνεργασίες μεταξύ των δύο ομάδων είναι χαώδεις. Η ελληνική ομάδα έχει απίστευτη ομοιογένεια κάτι που σπανίζει γενικά σε εθνικές ομάδες...

Είναι δυνατόν να κρύβεις πράγματα στην άμυνα σου?Μου φαίνεται δύσκολο.
Weekendman
QUOTE(sixama23 @ Aug 7 2010, 23:46 ) *
Έμαθα ότι χτύπησε ο Βάσκεθ και αποχώρησε...
Ξέρεις κάτι παραπάνω;

Η εθνική δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες με τις εμφανίσεις της...
Βέβαια άλλα τα επίσημα ματς και άλλα τα φιλικά. Οι Ρώσοι στο Παγκόσμιο θα έχουν και τους Κριάπα-Κάουν και είμαι σίγουρος πως ο Μπλατ έκρυψε πράγματα σήμερα, ειδικά στην άμυνα. Πάντως οι διαφορές στους αυτοματισμούς και στις συνεργασίες μεταξύ των δύο ομάδων είναι χαώδεις. Η ελληνική ομάδα έχει απίστευτη ομοιογένεια κάτι που σπανίζει γενικά σε εθνικές ομάδες...

Δυστυχώς δεν έμαθα τίποτε για τον Βάσκεθ το παιχνίδι ξεκίνησε την ίδια ώρα με το δικο μας και πρόλαβα μόνο λίγο το τέλος του παιχνιδιού.

Να δούμε σε τι κατάσταση θα είναι και ο Κριάπα...
σίγουρα θα βοηθήσει την ομάδα του Μπλατ και αμυντικά με την δεδομένη αξία του, και επιθετικά ειδικά με το πρόβλημα σκοραρισματος που θα αντιμεντωπίσει ακόμη και με πλήρη συνθεση η Ρωσία.
GK_23
QUOTE(Manu7 @ Aug 7 2010, 23:53 ) *
Ποιος ο είναι ο Charmander?biggrin.gif
39.gif 39.gif 39.gif



Είναι δυνατόν να κρύβεις πράγματα στην άμυνα σου?Μου φαίνεται δύσκολο.

Γιατί δεν είναι;

Ο Μπλατ φημίζεται για τις περίεργες άμυνες του και ειδικά για τις match up ζώνες του. Ένας από τους λόγους που πέτυχε στο Ευρωμπάσκετ το 2007, είναι πως μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα μεγάλα κορμιά των Ρώσων και να τα ταιριάξει με τις αμυντικές του εμπνεύσεις.
Σήμερα, τουλάχιστον για όσο παρακολούθησα το ματς, δεν είδα τους Ρώσους να δοκιμάζουν κάτι τέτοιο...
Και πιστεύω πως κάπως έτσι θα προσπαθήσει να μας παγιδεύσει στο ματς της Άγκυρας. Μόνο από την άμυνα μπορούν να μας κερδίσουν οι Ρώσοι. Σε ψηλό σκορ και ανοιχτό ρυθμό δεν έχουν ελπίδα.
Weekendman
QUOTE(sixama23 @ Aug 8 2010, 00:02 ) *
Γιατί δεν είναι;

Ο Μπλατ φημίζεται για τις περίεργες άμυνες του και ειδικά για τις match up ζώνες του. Ένας από τους λόγους που πέτυχε στο Ευρωμπάσκετ το 2007, είναι πως μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα μεγάλα κορμιά των Ρώσων και να τα ταιριάξει με τις αμυντικές του εμπνεύσεις.
Σήμερα, τουλάχιστον για όσο παρακολούθησα το ματς, δεν είδα τους Ρώσους να δοκιμάζουν κάτι τέτοιο...
Και πιστεύω πως κάπως έτσι θα προσπαθήσει να μας παγιδεύσει στο ματς της Άγκυρας. Μόνο από την άμυνα μπορούν να μας κερδίσουν οι Ρώσοι. Σε ψηλό σκορ και ανοιχτό ρυθμό δεν έχουν ελπίδα.

Κάπως έτσι είναι η κατάσταση όπως τη λες και για τις άμυνες ζώνης και για τα ψηλά κορμιά
η διαφορά των Ρώσων σε σχέση με τους Γάλλους που μας δυσκολέυουν επίσης με τα Αθλητικά προσόντα τους είναι ότι σε αντίθεση με τους Γάλλους οι Ρώσοι έχουν σεντερ σκιάχτρα όπως ο Μοζγκοφ και ο Καουν η ο Ζεβροσένκο παλιότερα

δεν είναι τυχαίο που νικάμε συνέχεια τους Γάλλους και με την Ρωσία ξεκίνησαμε την αντεπίθεση μας και περάσαμε μπροστά στην τελευταιά νίκη μας σε επίσημο παιχνίδι επι των Ρώσων το 2005 όταν απεβλήθει ο Ζεβροσένκο και έπαιζε σέντερ ο Κιριλένκο(φοβερη έμπνευση Μπαμπκοφ)...

Πιστέυω βέβαια ότι μπορούμε να τους υποχρεώσουμε πάλι σε πολλά λάθη με την πίεση μας δεν νομίζω να έχουμε όμως παρόμοια ευστοχία στα τρίποντα στο επίσημο παιχνίδι με την Ρωσία όχι γιατι δεν είναι ικανοί για τρίποντα οι δικοι μας αλλά το άγχος θα επηρεάσει κάπως...

Τουλάχιστον με 4 γκαρντ υπάρχει η δυνατότητα να επειχειρούμε πιο συχνά απόπειρα αιφνιδιασμού απο ότι με τρεις όπως το 2009 αλλά δεν ξέρω αν στα κρίσιμα γυρίσουμε στο γνωστό αργό συγκρατημένο αμυντικό παιχνίδι μας
αν και πιστεύω λίγο πιο γρήγορο θα είναι το παιχνίδι μας φέτος και στα επίσημα...
greeneyes13
το basketblog γράφει πως τρεις παίκτες τραυματίστηκαν....

http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;t=1&w=0


68.gif 68.gif 68.gif
xristos_metal
Δεν θυμαμαι αλλη φορα την εθνικη να ειναι ετοιμη τοσο νωρις. Παιζουμε πολυ καλα και νομιζω σε αυτο εχει βοηθησει πολυ η περσυνη χρονια. Στο σημερινο ματς η διαφορα ειναι λιγο πλασματικη. Ειμασταν πολυ τυχεροι οτι καναμε πετυχαινε και ειχαμε τρομερη ευστοχια απο τα τριποντα. Η διαφορα ηταν για 20 ποντους. Κραταω το γεγονος οτι καναμε μονο 5 λαθη. Αν εμφανισουμε τετοιο προσωπο και στη Τουρκια δεν εχουμε να φοβηθουμε τπτ.
treathitch
QUOTE(Weekendman @ Aug 7 2010, 23:41 ) *
Και για να βλέπουμε και τους άμεσους αντιπαλους μας, οι Ισπανοί παίζοντας στην Βιτόρια φέρθηκαν πιο συμπονετικά στους Λιθουανούς απο ότι εμείς τους Ρώσους και τους νίκησαν με μόνο λίγο πάνω απο 20 πόντους...

Γιατί άμεσοι αντίπαλοι της Ελλάδας οι Ισπανοί. Δεν ξέρουμε καν αν θα συναντηθούν στο Παγκόσμιο. Αντίθετα, με τους Ρώσους υπάρχει παιχνίδι στον όμιλο..
Weekendman
QUOTE(treathitch @ Aug 8 2010, 02:53 ) *
Γιατί άμεσοι αντίπαλοι της Ελλάδας οι Ισπανοί. Δεν ξέρουμε καν αν θα συναντηθούν στο Παγκόσμιο. Αντίθετα, με τους Ρώσους υπάρχει παιχνίδι στον όμιλο..

Καλά δεν έκανα απονομή χρυσού στην Εθνική μας για μερικές εμφανίσεις στα φιλικά!

Αλλά φαντάζομαι σαν ομάδα που στοχεύει για τετράδα και με βάση το υλικό της οι ανταγωνίστες θα είναι περισσότερο ομάδες όπως η Ισπανία η Αργεντινή και οι ΗΠΑ(αν προλάβουν φτάξουν σωστή ομάδα) παρά η Γερμανία και η Ρωσία που και στο μεταξύ μας παιχνίδι να μας νικήσουν δεν έχουν πολλές πιθανότητες να προχωρήσουν πέρα των προημιτελικών...

Βέβαια απο την άλλη έχουμε την γηπεδούχο στον όμιλο μας και το ενδεχόμενο μια 2η θέση στον όμιλο να μας φέρει στα προημιτελικά τους Αμερικάνους και να δυσκολέψει την πορεία που θέλουμε να κάνουμε στα Ημιτελικά τουλάχιστον ,αλλά δεν νομίζω να αναιρεί τα παραπάνω που είπα.
treathitch
QUOTE(Weekendman @ Aug 8 2010, 10:32 ) *
Αλλά φαντάζομαι σαν ομάδα που στοχεύει για τετράδα και με βάση το υλικό της οι ανταγωνίστες θα είναι περισσότερο ομάδες όπως η Ισπανία η Αργεντινή και οι ΗΠΑ(αν προλάβουν φτάξουν σωστή ομάδα) παρά η Γερμανία και η Ρωσία που και στο μεταξύ μας παιχνίδι να μας νικήσουν δεν έχουν πολλές πιθανότητες να προχωρήσουν πέρα των προημιτελικών...

Νομίζω ξεχνάς τη Σερβία που μάλλον είναι καλύτερη από την Αργεντινή και από την Ελλάδα, όπως ξεχνάς και τη Βραζιλία. Ωστόσο, είναι αλήθεια ότι η χημεία της Ελλάδας θυμίζει (άγνωστο ως τώρα το γιατί, αφού ο Καζλάουσκας επ' ουδενί δεν έχει κάνει καλή δουλειά) το 2006 στα φιλικά προετοιμασίας. Τουλάχιστον εν μέρει. Ο Καλάθης ξαφνικά δείχνει να καλύπτει το κενό του Παπαλουκά και η εμμονή στα 3 γκαρντ από την αρχή (παρ' ότι οι Ζήσης-Σπανούλης είναι δύο εξ αυτών) βγαίνει με μεγάλη αποτελεσματικότητα. Οι δε ψηλοί οργιάζουν ασύστολα, χωρίς καμία αμφιβολία στο φίνισιν και στα σουτ, αν και ενδεχόμενη επιστροφή του Σόφο δείχνει ότι μάλλον θα οδηγήσει τον δυστυχή Λιθουανό σε λάθη υπέρ των ονομάτων και κατά της χημείας

QUOTE(Weekendman @ Aug 8 2010, 10:32 ) *
Βέβαια απο την άλλη έχουμε την γηπεδούχο στον όμιλο μας και το ενδεχόμενο μια 2η θέση στον όμιλο να μας φέρει στα προημιτελικά τους Αμερικάνους και να δυσκολέψει την πορεία που θέλουμε να κάνουμε στα Ημιτελικά τουλάχιστον ,αλλά δεν νομίζω να αναιρεί τα παραπάνω που είπα.

Η Τουρκία είναι πολύ καλή ομάδα, όπως και η Ρωσία με το Πουέρτο Ρίκο. Καλό θα ήταν να μην αγνοηθούν, άσχετα με το χτεσινό αποτέλεσμα. Η Ρωσία έχει νέα περιφέρεια και δεν ξέρουμε αν θα παίξει ο Χριάπα, οπότε το ματς και το τελικό σκορ δημιουργούν εικονική πραγματικότητα. Οι Τούρκοι οργιάζουν εξ ίσου στα φιλικά, αλλά χωρίς τον Καντέρ ψηλά δεν έχουν post reference και πολύ φοβάμαι ότι η Εθνική μπορεί να τους κερδίσει, όπως και το 2006. Το Πουέρτο Ρίκο το περιμένω φέτος πως και πως..

Ας δούμε λίγο και το σημερινό ματς με την Κροατία. Έχω την εντύπωση ότι η Ελλάδα δεν θα τα καταφέρει εξ ίσου καλά και θα παρατηρήσουμε κενά από την πίεση της καλής τους περιφερειακής γραμμής
colonel gomelsky
QUOTE(treathitch @ Aug 8 2010, 14:05 ) *
Ας δούμε λίγο και το σημερινό ματς με την Κροατία. Έχω την εντύπωση ότι η Ελλάδα δεν θα τα καταφέρει εξ ίσου καλά και θα παρατηρήσουμε κενά από την πίεση της καλής τους περιφερειακής γραμμής


Στις 9 πάλι;
xristos_metal
QUOTE(treathitch @ Aug 8 2010, 14:05 ) *
Νομίζω ξεχνάς τη Σερβία που μάλλον είναι καλύτερη από την Αργεντινή και από την Ελλάδα, όπως ξεχνάς και τη Βραζιλία.

Νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος. Η Σερβια ειναι μεσα στη 5αδα σιγουρα αλλα δεν εχει φτασει ακομη το επιπεδο ουτε της Αργεντινης ουτε της Ελλαδας. Εμας παντα θα μας δυσκολευουν οι σερβοι οποια ομαδα και να κατεβασουν. Φετος τα πραματα γιαυτους θα ειναι διαφορετικα. Πλεον δε θεωρουνται εκπληξη οπως περσυ. Να δουμε τι θα κανουν... πολλα θα εξαρτηθουν απο την αποδοση του Τεοντοσιτς.
Manu7
QUOTE(treathitch @ Aug 8 2010, 14:05 ) *
Η Τουρκία είναι πολύ καλή ομάδα, όπως και η Ρωσία με το Πουέρτο Ρίκο. Καλό θα ήταν να μην αγνοηθούν, άσχετα με το χτεσινό αποτέλεσμα. Η Ρωσία έχει νέα περιφέρεια και δεν ξέρουμε αν θα παίξει ο Χριάπα, οπότε το ματς και το τελικό σκορ δημιουργούν εικονική πραγματικότητα. Οι Τούρκοι οργιάζουν εξ ίσου στα φιλικά, αλλά χωρίς τον Καντέρ ψηλά δεν έχουν post reference και πολύ φοβάμαι ότι η Εθνική μπορεί να τους κερδίσει, όπως και το 2006. Το Πουέρτο Ρίκο το περιμένω φέτος πως και πως..

Ας δούμε λίγο και το σημερινό ματς με την Κροατία. Έχω την εντύπωση ότι η Ελλάδα δεν θα τα καταφέρει εξ ίσου καλά και θα παρατηρήσουμε κενά από την πίεση της καλής τους περιφερειακής γραμμής

Tρέμεις στην ιδέα ότι μπορεί και να κερδίσουμε τους Τούρκους ξανα ε? wacko.gif blink.gif
Ε ρε τι βλέπουν τα ματάκια μου...

Στις 9 σήμερα με Κροατία.Το θέμα είναι τι γίνεται με τους τραυματίες που αποκομίσαμε από χτες.
Γιατί όλοι τους είναι γκαρντ!Ζήσης-Καλάθης-Διαμαντίδης τραυματίστηκαν.Οπότε όντως θα έχουμε προβλήματα περιφερειακά αν δεν αγωνιστούν 2 τουλάχιστον από αυτούς.
KingCrimson
QUOTE(treathitch @ Aug 8 2010, 14:05 ) *
Οι δε ψηλοί οργιάζουν ασύστολα, χωρίς καμία αμφιβολία στο φίνισιν και στα σουτ, αν και ενδεχόμενη επιστροφή του Σόφο δείχνει ότι μάλλον θα οδηγήσει τον δυστυχή Λιθουανό σε λάθη υπέρ των ονομάτων και κατά της χημείας


Αυτο το φοβαμαι πολυ ..και εγω

QUOTE(treathitch @ Aug 8 2010, 14:05 ) *
Οι Τούρκοι οργιάζουν εξ ίσου στα φιλικά, αλλά χωρίς τον Καντέρ ψηλά δεν έχουν post reference και πολύ φοβάμαι ότι η Εθνική μπορεί να τους κερδίσει, όπως και το 2006. Το Πουέρτο Ρίκο το περιμένω φέτος πως και πως..
Ας δούμε λίγο και το σημερινό ματς με την Κροατία. Έχω την εντύπωση ότι η Ελλάδα δεν θα τα καταφέρει εξ ίσου καλά και θα παρατηρήσουμε κενά από την πίεση της καλής τους περιφερειακής γραμμής


Εγω δε καταλαβαινω το εξης φιλε, εκτος απο το θαυμασμο σου για την Τουρκια..λες και ειναι h dream team του 92... ειναι εκδηλος και ο θαυμασμος για τον Καντερ ..απο ποτε αυτος ο Καντερ αποτελει βαρομετρο για την αποδοση της Τουρκιας? εχει παιξει ποτε σε επιπεδο ανδρων στην εθνικη τους?
Ειναι σα να λεμε οτι ο Χρυσικοπουλος πρεπει να κατεβει πενταδα στο παγκοσμιο οπωσδηποτε φετος γιατι αλλιως χανομαστε icon_wave.gif
treathitch
QUOTE(KingCrimson @ Aug 8 2010, 16:13 ) *
Εγω δε καταλαβαινω το εξης φιλε, εκτος απο το θαυμασμο σου για την Τουρκια ειναι εκδηλος και ο θαυμασμος για τον Καντερ ..απο ποτε αυτος ο Καντερ αποτελει βαρομετρο για την αποδοση της Τουρκιας? εχει παιξει ποτε σε επιπεδο ανδρων στην εθνικη τους?
Ειναι σα να λεμε οτι ο Χρυσικοπουλος πρεπει να κατεβει πενταδα στο παγκοσμιο οπωσδηποτε φετος γιατι αλλιως χανομαστε icon_wave.gif

Λάθος

Πρώτα απ' όλα δεν ανέφερα ποτέ ότι γουστάρω την Εθνική Τουρκίας. Ομάδες που αγνοούν το ταλέντο τους για χάρη βετεράνων μου είναι αντιπαθείς και επομένως δεν στηρίζω τις επιλογές της Εθνικής Τουρκίας. Επίσης, ομάδες που συνεχίζουν να βασίζονται σε έναν ή δύο παίκτες ενώ διαθέτουν πολλούς (όπως ήταν οι Τούρκοι μέχρι πρόπερσι, με εξαίρεση μόνο το 2006 και το 2001 ή όπως είναι η φετινή Ιταλία), μου είναι ξανά πολύ αντιπαθείς και χαίρομαι ιδιαίτερα αν χάνουν και αποκλείονται μονίμως. Αν δεν έχουν παίκτες (βλέπε Γερμανία με Ντιρκ), κατανοώ το να βασιστείς σε έναν, αλλιώς το βρίσκω αδιανόητο στο σύγχρονο μπάσκετ

Όσον αφορά τον Καντέρ.. Δεν έχει παίξει ποτέ του στην Εθνική ανδρών. Πράγμα ασήμαντο, βέβαια. Ούτε ο Νοβίτσκι ή ο Κούκοτς ή ο Σαμπόνις ή ο Ρίκι ή ο Γκασόλ ή ή ή... Κανείς δεν είχε παίξει μέχρι να κληθεί να παίξει. Μόνο που ο Καντέρ είναι ήδη ο καλύτερος Τούρκος ψηλός πλην του τραυματία Οκούρ και οι κακομοίρηδες συντηρητικοί τον άφησαν στην απέξω γιατί πιστεύουν ότι η ανανέωση και το focus σε αυτό που έχει μακροπρόθεσμα ουσία. Δεν ήθελαν να χαλάσουν τη χημεία της περσινής τους ομάδας, η οποία βέβαια δεν ήταν και ακριβώς επιτυχημένη. Απλά τους ικανοποίησε και επειδή παίζουν στην έδρα τους και είναι και αποδυναμωμένοι οι αντίπαλοι, φοβούνται το ρίσκο και πάνε για τα σίγουρα

Επειδή αυτές είναι νοοτροπίες μικρών ομάδων, επιθυμώ την αποτυχία της διοργανώτριας σε αυτό το τουρνουά. Χαραμίζει το ταλέντο της κι αφήνει τον μικρό για τις μικρές Εθνικές (που δεν έπαιξε και σε καμία φέτος). Καλά θα κάνει κι αυτός στο μέλλον να της γυρίσει την πλάτη..

Αν συγκρίνουμε τον Χρυσικόπουλο με τον Καντέρ, τότε μάλλουν συνεχίζουμε την ίδια χαζομάρα με το Σλούκα και το Ρίκι...
xristos_metal
Η Τουρκια εχει καλη ομαδα. Εχει ομως μεγαλο προβλημα στα γκαρντ και γιαυτο πιστευω οτι δε μπορουν να πανε για μεταλια. Τα φιλικα που εδωσαν με το Ιταν και τη Νεα Ζηλανδια ειναι της πλακας πραγματικα. νομιζω σημερα παιζουν με Σερβια αυτο ναι ειναι δυνατο τεστ.
KingCrimson
QUOTE(treathitch @ Aug 8 2010, 16:25 ) *
Αν συγκρίνουμε τον Χρυσικόπουλο με τον Καντέρ, τότε μάλλουν συνεχίζουμε την ίδια χαζομάρα με το Σλούκα και το Ρίκι...


Οκ δε συνεχιζω, δεν ειμαι ειδικος ουτε στο μπασκετ, ουτε φακιρης στο τι εξελιξη μπορει να χει το καθε ταλεντο .. αλλα ειλικρινα με την απλη λογικη, δε πιστευω οτι ο εφηβος Καντερ, θα κανε τη διαφορα στους τουρκους φετος, οτι παιχτης και να ναι.. και απο τη στιγμη μαλιστα που το προβλημα των τουρκων δεν ειναι στη ρακετα αλλα στα γκαρντ
Manu7
QUOTE(treathitch @ Aug 8 2010, 16:25 ) *
Επειδή αυτές είναι νοοτροπίες μικρών ομάδων, επιθυμώ την αποτυχία της διοργανώτριας σε αυτό το τουρνουά. Χαραμίζει το ταλέντο της κι αφήνει τον μικρό για τις μικρές Εθνικές (που δεν έπαιξε και σε καμία φέτος). Καλά θα κάνει κι αυτός στο μέλλον να της γυρίσει την πλάτη..

Αν συγκρίνουμε τον Χρυσικόπουλο με τον Καντέρ, τότε μάλλουν συνεχίζουμε την ίδια χαζομάρα με το Σλούκα και το Ρίκι...

Tότε γιατί φοβάσαι ότι μπορεί να χάσει από την Ελλάδα η Τουρκία?
Τόσο πια θεωρείς καλύτερη μας την Τουρκία.Εμένα δεν με ενθουσιάζει η Τουρκία.
Ένας Ιλιασόβα μ'αρέσει και ένας Ερντογάν μου άρεσε παλαιότερα.Και δεν τους θεωρώ
σε καμία περίπτωση καλύτερους από μας.Απλά στην έδρα τους θα πάρουν και κάνα σφύριγμα
και έχουν πολλές πιθανότητες να μας κερδίσουν.Αν είμαστε όμως συγκεντρωμένοι και παίξουμε
με πάθος δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.
il postino
εικασιες τυπου η ελλαδα θα χασει απο την τουρκια ή απο τη σερβια ή απο την κροατια ή απο αποιαδηποτε αλλη ομαδα ειναι εικασιες πεζοδρομιου.

η εθνικη ελλαδος ειναι μια εμπειρη , συμπαγης , νικητρια ομαδα απο οπου εκλειπει το σταριλικι και ο ανταγωνισμος μεταξυ παικτων και που δεν υποτιμα ΚΑΜΙΑ ομαδα!! παιζει με αυταπαρνηση και εχει καταφερει να μας διαψευδει ακομα και οταν οι προσδοκιες μας (βλεπε ευρο2009) δεν ειναι μεγαλες!!!!

το μονο πλεονεκτημα της τουρκιας εναντι ημων (ή υμων?) ειναι η εδρα και τιποτα αλλο. οπουδηποτε αλλου να παιζαμε τους ειχαμε με τον εναν ή τον αλλον τροπο. στην εδρα τους θα εχουν αλλο αερα αλλα ακομα και ετσι η ελλαδα ειναι το φαβορι και αυτο το δειχνει η προιστορια!!!!


οσο για τη σερβια , φαινεται οτι εχει θεοποιηθει η ομαδα αυτη απο την ανελπιστη δευτερη θεση που πηρε περυσι (δικαιοτατη η καταταξη της). ας μας αποδειξουν οτι εχουν διαρκεια και οτι μπορουν να λειτουργησουν και κατω απο πιεση και μετα τα ξαναλεμε. μεχρι τοτε η σερβια θα ειναι απλα μια καλη και υπολογισιμη αντιπαλος (με βαρια φανελα ομως) που αξιζει το σεβασμο της οπως ολες οι ομαδες.


συμμετεχω στο φορουμ απο περυσι και αυτο που εισπρατω ειναι οτι η εθνικη μας ομαδα και κατ επεκτασιν το ελληνικο μπασκετ δεν τυγχανει της αναγνωρισης που του αξιζει απο το ελληνικο κοινο. ισως να ειναι εντυπωση μου αλλα υπερισχυει πολλες φορες η νοοτροπια ¨οτιδηποτε ξενο ειναι καλυτερο απο το ελληνικο".


και καλη ομαδα εχουμε και καλο κοουτς εχουμε και αν δεν εχουμε τραυματισμους και αναποδιες θα κλεισουμε , για μια ακομα φορα , πολλα σπιτια και σε αυτη τη διοργανωση!

treathitch
QUOTE(il postino @ Aug 8 2010, 17:45 ) *
και καλη ομαδα εχουμε και καλο κοουτς εχουμε και αν δεν εχουμε τραυματισμους και αναποδιες θα κλεισουμε , για μια ακομα φορα , πολλα σπιτια και σε αυτη τη διοργανωση!

Τα σπίτια τα κλείνουν τα αουτσάιντερ και όχι τα φαβορί. Η Ελλάδα στον όμιλό της είναι το φαβορί και δεν το έχει αμφισβητήσει κανείς μέχρι τώρα, όχι σε φόρουμ, αλλά ούτε σε αναλύσεις, σε αποδόσεις ή αλλού πιο επίσημα

Στη θέση σου, πάντως, θα σταματούσα τις κορώνες.. Είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Δε λέω ότι δεν είναι καλή (ανέλπιστα καλή, για την ακρίβεια..). Λέω ότι δύο ματς δεν είναι καλό δείγμα..

Όσο για τις ατάκες ...πεζοδρομίου, πες μας που τις διάβασες για να σου απαντήσουμε
ALdaperan
παίζουμε σήμερα? αν ναι με ποιά ομάδα?

τι ώρα και σε πιο καναλι? υπαρχει λινκ? rolleyes.gif
colonel gomelsky
QUOTE(ALdaperan @ Aug 8 2010, 20:38 ) *
παίζουμε σήμερα? αν ναι με ποιά ομάδα?

τι ώρα και σε πιο καναλι? υπαρχει λινκ? rolleyes.gif


Με Κροατία στις 9. Λινκ: http://radiorafaldo.blogspot.com/

Περισσότερο ενδιαφέρον θα έχει μάλλον το Ισπανία - Σλοβενία την ίδια ώρα. Λίνκ: http://www.badtvnet.site50.net/
colonel gomelsky
Όσοι πιστοί ελάτε στο λινκ που έδωσα. Έχει και τσατ χωρίς εγγραφή
Manu7
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 21:40 ) *
Όσοι πιστοί ελάτε στο λινκ που έδωσα. Έχει και τσατ χωρίς εγγραφή

Δεν το δείχνει ρε colonel...γρρρρρρρρρρρ...
CrossoverOnE
ΚΑΝΑ ΛΙΝΚ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ smiley.gif
GMlls
εδώ
Ginobili
QUOTE(GMlls @ Aug 8 2010, 19:48 ) *

ωραίος!!!!
colonel gomelsky
Έτσι ρε Καλάθη! laugh.gif biggrin.gif tongue.gif

Μανού εγώ το βλέπω. Πάντως κι άλλοι λενε ότι δεν μπορούν να το δουν εκεί
Manu7
Πρέπει να έχουμε ήδη κάπου στις 5 ασσίστ!
CrossoverOnE
QUOTE(GMlls @ Aug 8 2010, 21:48 ) *

Τhanks
Manu7
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 21:51 ) *
Έτσι ρε Καλάθη! laugh.gif biggrin.gif tongue.gif

Μανού εγώ το βλέπω. Πάντως κι άλλοι λενε ότι δεν μπορούν να το δουν εκεί

Το βλέπω από αλλού.Νο problem.
il postino
QUOTE(treathitch @ Aug 8 2010, 14:05 ) *
Νομίζω ξεχνάς τη Σερβία που μάλλον είναι καλύτερη από την Αργεντινή και από την Ελλάδα, όπως ξεχνάς και τη Βραζιλία. Ωστόσο, είναι αλήθεια ότι η χημεία της Ελλάδας θυμίζει (άγνωστο ως τώρα το γιατί, αφού ο Καζλάουσκας επ' ουδενί δεν έχει κάνει καλή δουλειά) το 2006 στα φιλικά προετοιμασίας. Τουλάχιστον εν μέρει. Ο Καλάθης ξαφνικά δείχνει να καλύπτει το κενό του Παπαλουκά και η εμμονή στα 3 γκαρντ από την αρχή (παρ' ότι οι Ζήσης-Σπανούλης είναι δύο εξ αυτών) βγαίνει με μεγάλη αποτελεσματικότητα. Οι δε ψηλοί οργιάζουν ασύστολα, χωρίς καμία αμφιβολία στο φίνισιν και στα σουτ, αν και ενδεχόμενη επιστροφή του Σόφο δείχνει ότι μάλλον θα οδηγήσει τον δυστυχή Λιθουανό σε λάθη υπέρ των ονομάτων και κατά της χημείας


Η Τουρκία είναι πολύ καλή ομάδα, όπως και η Ρωσία με το Πουέρτο Ρίκο. Καλό θα ήταν να μην αγνοηθούν, άσχετα με το χτεσινό αποτέλεσμα. Η Ρωσία έχει νέα περιφέρεια και δεν ξέρουμε αν θα παίξει ο Χριάπα, οπότε το ματς και το τελικό σκορ δημιουργούν εικονική πραγματικότητα. Οι Τούρκοι οργιάζουν εξ ίσου στα φιλικά, αλλά χωρίς τον Καντέρ ψηλά δεν έχουν post reference και πολύ φοβάμαι ότι η Εθνική μπορεί να τους κερδίσει, όπως και το 2006. Το Πουέρτο Ρίκο το περιμένω φέτος πως και πως..

Ας δούμε λίγο και το σημερινό ματς με την Κροατία. Έχω την εντύπωση ότι η Ελλάδα δεν θα τα καταφέρει εξ ίσου καλά και θα παρατηρήσουμε κενά από την πίεση της καλής τους περιφερειακής γραμμής


εχω παρατηρησει εδω και μηνες οτι η αποψη σου γυρω απο το μπασκετ απεχει απο τη δικη μου και αυτο δεν ειναι καθολου κακο και γι αυτο δεν σου κανω πλεον αντιλογο. προτιμησα να κανω λογο για μια γενικοτερη αισθηση που εχω αποκομισει απο το φορουμ απλα.

παρολαυτα ,

απο πού και ως πού εβγαλες το συμπερασμα οτι η σερβια ειναι καλυτερη απο ελλαδα και αργεντινη? τους ειδες? επειδη η σερβια πηρε δευτερη θεση σε ευρωπαικο , οταν μολις μια χρονια πριν επαιζαν προκριματικα?εισαι τοσο σιγουρος? οσο για τη βραζιλια ή το πουρτο ρικο , οπως ολες τις ομαδες , δεν τις υποτιμα κανεις , αλλα μεχρι τωρα δεν εχουν δειξει κατι το ιδιαιτερο σε τετοια τουρνουα.

ρωσια και τουρκια εννοειται οτι ειναι παντα υπολογισιμοι αλλα το να λες οτι φοβασαι οτι μαλλον η εθνικη μας θα κερδισει την τουρκια ειναι κατι που δεν καταλαβαινω ή μαλλον μπορω να το ερμηνευσω βασει της νοοτροπιας που ανεφερα πριν , οτι οτιδηποτε μη ελληνικο ειναι καλυτερο απο το δικο μας.

οσο για τον καζλαουσκας , δεν καταλαβαινω τι περιμενατε ολοι σας περυσι με τις απουσιες που ειχε? να επαιρνε το ευρωπαικο περπατωντας? τριτη θεση λαμβανομενουν των συνθηκων περυσι ηταν μεγαλη επιτυχια ή μηπως φοβασαι και αυτο να το παραδεχτεις?

κορωνες δε λεω , απλα πιστευω πολυ σε αυτη την ομαδα και γενικοτερα στο ελληνικο μπασκετ και δε βγαζω ολες τις ομαδες φαβορι για να πεσω μεσα εκ των υστερων και να το παιζω εξυπνος!!!!
colonel gomelsky
il postino θα μας αφήσεις να δούμε το ματς και να κάνουμε τσατ με την ησυχία μας, ε??????? Είναι τώρα ώρα για μακροσκελές ποστ? shot.gif shot.gif shot.gif


(αστειεύομαι φίλτατε biggrin.gif tongue.gif )
nikefalin
το βλέπω στο λινκ του γκομέλσκι έχει πλάκα ισπανική μετάδοση οπού μια κοπέλα μιλά αγγλικά αραιά και που κια λέει ασυναρτησίες , Καλασττσις , τσσαρτσσσσααααρις κλπ

ALdaperan
θεαμα μας προσφέρει η εθνικη smile.gif
Manu7
-«Σόφο» (δείκτης δεξιού χεριού), Ζήσης (διάστρεμμα α' βαθμού) και Σπανούλης (ξεκούραση) βρίσκονται εκτός αποστολής.

Για να μην απορείτε γιατί δεν παίζει ο ένας ή ο άλλος.

Στον αιφνιδιασμό δώσε την μπάλα στον Καλάθη.So simple...
colonel gomelsky
QUOTE(nikefalin @ Aug 8 2010, 21:56 ) *
το βλέπω στο λινκ του γκομέλσκι έχει πλάκα ισπανική μετάδοση οπού μια κοπέλα μιλά αγγλικά αραιά και που κια λέει ασυναρτησίες , Καλασττσις , τσσαρτσσσσααααρις κλπ


γράψε και κάτι στο shoutbox
!
τζάμπα είναι smiley.gif

Ο Ισπανός λέει και ραταταταταταταττατα. Πολύ γέλιο
sir-elric
στο fromsport εμενα μου δειχνει καλητερα! ειτε ο καλαθης θα πρεπει να γινει επιθετικος ειτε θα πρεπει να μαθουν οτι οταν εχει την μπαλα πρεπει να γινεται παιχνιδι μακρυα απο την μπαλα
ALdaperan
ο παλιος καλός φωτσηηηηηηης smile.gif
Manu7
Παρατήρηση : Παίζουμε με Περπέρογλου στο 2.Είναι εμφανές ότι ο Βασιλειάδης δεν υπολογίζεται και πολύ.

Κατά τα άλλα παίζουμε πάλι εξαιρετικά ειδικά στην άμυνα και ο Καλάθης κάνει και καφέ αμα λάχει...
joi
Πάνω κάτω το παιχνίδι ως τώρα, αλλά παρόλα αυτά κάποια καλά στοιχεία δεν κρύβονται.
Οι αυτοματισμοί στην άμυνα κάνουν μπαμ.

ΥΓ. Γεια και από δω στους συμφορουμίτες που το βλέπουν στο link με τους cult ισπανούς.
ALdaperan
και ο δικος μας αγωνας και της ισπανιας εληξε στο ημιχρονο 46-30 ...τυχαιο? δε νομιζω smile.gif
Manu7
Nτερόν σήμερα ο Καλάθης!
20 πονταλάκια και 9 ασσίστ!
Βλέπουμε φοβερά πράγματα.

Μακάρι να τα δούμε και στη συνέχεια όμως.
colonel gomelsky
Το παιχνίδι ήταν πολύ ευχάριστο για να το δεις, αλλά ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για οποιοδήποτε συμπερασμα. Ειδικά το β ημίχρονο. Χθε τουλάχιστον παίζαμε άμυνα που έσπαγε κόκκαλα. Σήμερα η χαρά του παιδιού.
SG3ptshooter
Eνδιαφέρον ματς, επικό τσατ ρουμ, καλά η ομάδα χωρίς τρεις 12αδάτους, ο Φώτσης παραδόξως σοβαρός, ο Καλάτσης όπως θέλουμε να τον δούμε.. Μια χαρά όλα. biggrin.gif
KingCrimson
ελλαδα-κροατια
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-30, 71-55, 90-81

Ελλάδα: Βασιλειάδης 3, Μπουρούσης 13, Παππάς, Παπανικολάου, Καλάθης 22, Φώτσης 17, Πρίντεζης, Περπέρογλου 7, Τσαρτσαρής 12, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας 3, Καϊμακόγλου 3

Κροατία: Ούκιτς 18, Κους 14, Πόποβιτς 5, Μπογκντάνοβιτς 10, Πέριτς, Στρίπσεβιτς, Τόμιτς 5, Μπάνιτς 4, Ζόριτς 9, Άντριτς 14

απο sport-fm.gr
nikefalin
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 8 2010, 23:22 ) *
Το παιχνίδι ήταν πολύ ευχάριστο για να το δεις, αλλά ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για οποιοδήποτε συμπερασμα. Ειδικά το β ημίχρονο. Χθε τουλάχιστον παίζαμε άμυνα που έσπαγε κόκκαλα. Σήμερα η χαρά του παιδιού.


ακριβώς, μόνο το πρώτο ημίχρονο είχε μια σημασία αλλά παίζαμε απέναντι σε μια αποδυναμωμένη Κροατία που παραδοσιακά δεν παίζει άμυνα.
περισσότερη πλάκα είχε η ισπανόφωνη μετάδοση !
colonel gomelsky
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 8 2010, 23:23 ) *
Eνδιαφέρον ματς, επικό τσατ ρουμ, καλά η ομάδα χωρίς τρεις 12αδάτους, ο Φώτσης παραδόξως σοβαρός, ο Καλάτσης όπως θέλουμε να τον δούμε.. Μια χαρά όλα. biggrin.gif


5ετες κλειστό χωρίς nba out τώρα στον καλάθη! rolleyes.gif

ΥΓ.Α και Τζίγγερ πούλα!!!! Ουπς επηρεάστηκα από το τσατ ρουμ! smiley.gif
SG3ptshooter
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 8 2010, 23:23 ) *
Μια χαρά όλα. biggrin.gif

Κλαίμε όμως Βασιλειάδη ( 68.gif ), δύσκολο βλέπω και τον Παππά και θα κοπεί κι ένας ψηλός, θα έλεγα Ίαν με αουτσάιντερ .
Πολλή πίστη σε Πρίντεζη. rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.