Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
spysta
QUOTE(SkyFall @ Jun 3 2014, 05:00 ) *
Μάλιστα! Έχει υπογράψει κανένας παίχτης ότι δεν θα αγωνίζεται στην εθνική στο συμβόλαιό του? Το μόνο που θα καταφέρουν οι πρόεδροι είναι να κάνουν κακό στην ομάδα σας με αυτή την τακτική κατά τη γνώμη μου. Είμαι 100% σίγουρος ότι αν είχατε κερδίσει δεν θα έλεγαν τίποτα. Θεωρώ επίσης εντελώς λάθος το τάιμινγκ που έγινε.

εχουν υπογραψει ΟΛΟΙ οι παικτες επαγγελματικα συμβολαια με τον συλλογο τους.
αυτος τους πληρωνει και ΟΧΙ η Εθνικη.του στοιχισε πααααρα πολυ κατα τη διαρκεια του ΤΟΠ16) .. δεν καταλαβαινω για ποιο λογο το θεωρεις κακο να ζητανε εγγυησεις ??

εξαλλου και στον ΟΣΦΠ ανεφεραν οτι ΑΝ τα ασφαλιστηρια ειναι οκ .. τοτε οι παικτες θα πανε κανονικα στην Εθνικη.
Οπως κανει ΚΑΘΕ επαγγελματικος συλλογος ανα την υφηλιο .. απο το ΝΒΑ μεχρι την Ευρωπη.
(και ΕΙΔΙΚΑ στο ΝΒΑ)

εφοσον λοιπον ελοχευει ο κινδυνος τραυματισμου (το εζησε στο πετσι του φετος ο ΟΣΦΠ με τους τραυματισμους Σπανουλη,Περπερογλου και Πριντεζη , κατα τη διαρκεια των υποχρεωσεων τους με την Εθνικη αλλα και μετεπειτα ... κατι το οποιο

αρα ... που ειναι το προβλημα δεν καταλαβαινω.
το timing .. προφανως ειναι το συγκεκριμενο για να ασκηθουν πιεσεις , μην κοροιδευομαστε.
οφειλουμε παντως να παραδεχθουμε το γεγονος οτι ο ΟΣΦΠ ,οπως ειπαν οι προεδροι του, ΚΑΙ περυσι ζητησε τα ασφαλιστηρια μετα το τελος των τελικων .. και απαντηση δεν πηρε.

για εμενα οπως ξαναειπα .. ΚΑΙ ο Γιαννακοπουλος θα επρεπε να κρατησει την ιδια σταση .. και ''απορω'' γιατι δεν το κανει.





YΓ. Ας απαγορευσουν πχ οι Μεμφις στον Κουφο να αγωνιστει στο Μουντομπασκετ (λεωεγωτωρα για χ ψ λογους ,τραυματισμου ή προετοιμασιας κτλ) .. ας παει αυτος κανονικα με την Εθνικη (χωρις να τον νοιαζει η εντολη του εργοδοτη του) .. κι θα δουμε μετα .. ΠΟΤΕ και ΑΝ θα παιξει ξανα στο ΝΒΑ ο Κωστας.
bbplayer
QUOTE (tReason @ Jun 3 2014, 04:39 ) *
Ekτος θεματος,τελειως, αυτα που γραφεις το θεμα δεν ειναι αν οι παικτες της ΕΟ οικιοθελως δεν πανε να παιξουν γιατι ειναι κουρασμενοι ή εχουν δικαιωμα ξεκουρασης ή θα πεθανουν στο γηπεδο απο την κουραση(εδω γελαμε).
Το θεμα ειναι αν η ασφαλιση των παικτων ή οτι ο βασιλακοπουλος δεν στελνει τα ασφαλιστηρια συμβολαια ειναι επαρκης και πειστικος λογος ωστε η διοκηση της ΚΑΕ ΟΣΦΠ να απαγορεψει ακομη και σε εφηβους! να συμμετασχουν με τις ΕΟ.
Και η απαντηση ειναι προφανως ΟΧΙ


μια χαρά εντός θέματος είναι αυτά που γράφω , το νήμα λέγεται "εθνική ανδρών", αρκεί να καταλαβαίνει κάποιος τι διαβάζει. Το γέλιο μια χαρά μου φαίνεται και γενικά κάνει καλό
SkyFall
QUOTE (spysta @ Jun 3 2014, 10:08 ) *
αρα ... που ειναι το προβλημα δεν καταλαβαινω.
το timing .. προφανως ειναι το συγκεκριμενο για να ασκηθουν πιεσεις , μην κοροιδευομαστε.
οφειλουμε παντως να παραδεχθουμε το γεγονος οτι ο ΟΣΦΠ ,οπως ειπαν οι προεδροι του, ΚΑΙ περυσι ζητησε τα ασφαλιστηρια μετα το τελος των τελικων .. και απαντηση δεν πηρε.

για εμενα οπως ξαναειπα .. ΚΑΙ ο Γιαννακοπουλος θα επρεπε να κρατησει την ιδια σταση .. και ''απορω'' γιατι δεν το κανει.


το πρόβλημά μου? ότι κάνουν κακό στην εθνική. οι δηλώσεις έγιναν αμέσως μετά από ήττα αντί φιέστα που ετοίμαζαν, χαρακτηρίζοντας τον βασιλακόπουλο άρρωστο βάζελο και λέγοντας ότι δεν θα πάει κανείς στην εθνική.
αν πιστεύεις ότι το θέμα είναι η ασφάλεια και οχι πόλεμος afon vs vasilako - διαιτητών - dpg πάω πάσο. ότι δίκιο έχουν με τις κινήσεις αυτές το χάνουν.
αν θέλεις, δες τη διαφορά στις δηλώσεις που έκαναν στο οακα συγκρίνοντας με τις προχθεσινές. αν κάποιος δεν γνωρίζει θα νομίζει ή ότι έγιναν μετά από χρόνια ή ότι έγιναν σε κάποιο παράλληλο σύμπαν.

ps: επειδή εδώ θα είμαστε, αν δεν αφήσουν τους παίχτες να πάνε στην εθνική, πιστεύω ότι θα υπάρξει σοβαρό θέμα το καλοκαίρι με κάποιους.
spysta
Μαγουλας .. προς Βασιλακοπουλο :

http://www.contra.gr/Columns/Comment/tasos...ia.2821715.html

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ακόμα περιμένουμε απάντηση από την ΕΟΚ, στο επίσημο αίτημά μας, μετά την πρόσκληση του Γιώργου Βασιλακόπουλου για έλεγχο του φακέλου υποψηφιότητας για την wild card, με σκοπό την δημοσιοποίηση των ονομάτων των χορηγών οι οποίοι υποστήριξαν οικονομικά την προσπάθεια. Μόνο έτσι θα διαλυθούν τα όποια σύννεφα και παραφιλολογίες.


μαλλον θα εχουμε ΓΛΕΝΤΙ το καλοκαιρακι
HackerBaby2
Spysta δουλευεις στην καε ολυμπιακος?.Αν οχι δουλευεις καπου σαν μανατζερ η κατι σχετικο με το μπασκετ?
SteveNashidis
QUOTE(Masonos @ Jun 3 2014, 13:28 ) *
Spysta δουλευεις στην καε ολυμπιακος?.Αν οχι δουλευεις καπου σαν μανατζερ η κατι σχετικο με το μπασκετ?


Γιατί το κάνεις προσωπικό το θέμα;
SkyFall
ο Μαγουλάς είναι ο Τσορι αουτ?
Petran911
QUOTE(SkyFall @ Jun 3 2014, 11:57 ) *
το πρόβλημά μου? ότι κάνουν κακό στην εθνική. οι δηλώσεις έγιναν αμέσως μετά από ήττα αντί φιέστα που ετοίμαζαν, χαρακτηρίζοντας τον βασιλακόπουλο άρρωστο βάζελο και λέγοντας ότι δεν θα πάει κανείς στην εθνική.
αν πιστεύεις ότι το θέμα είναι η ασφάλεια και οχι πόλεμος afon vs vasilako - διαιτητών - dpg πάω πάσο. ότι δίκιο έχουν με τις κινήσεις αυτές το χάνουν.
αν θέλεις, δες τη διαφορά στις δηλώσεις που έκαναν στο οακα συγκρίνοντας με τις προχθεσινές. αν κάποιος δεν γνωρίζει θα νομίζει ή ότι έγιναν μετά από χρόνια ή ότι έγιναν σε κάποιο παράλληλο σύμπαν.

ps: επειδή εδώ θα είμαστε, αν δεν αφήσουν τους παίχτες να πάνε στην εθνική, πιστεύω ότι θα υπάρξει σοβαρό θέμα το καλοκαίρι με κάποιους.


Αγαπητέ φίλε, εγώ πάντως θα ήθελα κατά σειρά:

α) Να ασφαλίσει η ομοσπονδία τους παίχτες όπως αντίστοιχα κάνει η Εθνική Ισπανίας
β) Να καλέσει ο προπονητής ΟΛΟΥΣ τους παίχτες που μπορούν να πάνε (Αρχίζοντας από τον ΔΔ)
γ) Αν δεν πάει κάποιος να του ρίξουν την μεγαλύτερη ποινή που υπάρχει

Εάν το α δεν είναι δυνατόν, παρόλο που μετά θα είμαστε η ομοσπονδία της Ζουαζιλάνδης και όχι της χώρας με την 4η καλύτερη κατάταξη στην FIBA, ας προχωρήσουν στο δεύτερο και στο τρίτο βήμα.

Ισονομία σε όλους και επιτέλους κατανόηση ότι η Εθνική είναι υποχρέωση όχι μπανανία.

Μην το βλέπεις ηθικά το θέμα, σκέψου τι είδους πρωτέρημα έχει ο ΠΑΟ με αυτό που κάνει ο ΔΔ σε σχέση με τον ΟΣΦΠ. Η σκέψου στο ποδόσφαιρο, να κατεβάσει παίχτες στην Εθνική μόνο η Μπάρτσα και όχι η Ρεάλ. Είδες κανείς να φωνάζει γιατί ο Μέσι και ο Ρονάλντο θα είναι ψιλοσκοτωμένοι την επόμενη χρονιά; Σκέφτεσαι άγγλο ποδοσφαιριστή να δηλώσει ότι δεν πάει στο παγκόσμιο;

Απορώ που ούτε ένας δημοσιογράφος δεν το γράφει το παραπάνω. Ντροπή τους είναι, και των παιχτών και των παραγόντων και της ομοσπονδίας που οφείλει να τους καλέσει ΟΛΟΥΣ, όχι να τιμωρεί το Λουκά και να αφήνει και καλά τον άλλο στα ψιλά...

HackerBaby2
QUOTE (Petran911 @ Jun 3 2014, 15:56 ) *
Αγαπητέ φίλε, εγώ πάντως θα ήθελα κατά σειρά:

α) Να ασφαλίσει η ομοσπονδία τους παίχτες όπως αντίστοιχα κάνει η Εθνική Ισπανίας
β) Να καλέσει ο προπονητής ΟΛΟΥΣ τους παίχτες που μπορούν να πάνε (Αρχίζοντας από τον ΔΔ)
γ) Αν δεν πάει κάποιος να του ρίξουν την μεγαλύτερη ποινή που υπάρχει

Εάν το α δεν είναι δυνατόν, παρόλο που μετά θα είμαστε η ομοσπονδία της Ζουαζιλάνδης και όχι της χώρας με την 4η καλύτερη κατάταξη στην FIBA, ας προχωρήσουν στο δεύτερο και στο τρίτο βήμα.

Ισονομία σε όλους και επιτέλους κατανόηση ότι η Εθνική είναι υποχρέωση όχι μπανανία.

Μην το βλέπεις ηθικά το θέμα, σκέψου τι είδους πρωτέρημα έχει ο ΠΑΟ με αυτό που κάνει ο ΔΔ σε σχέση με τον ΟΣΦΠ. Η σκέψου στο ποδόσφαιρο, να κατεβάσει παίχτες στην Εθνική μόνο η Μπάρτσα και όχι η Ρεάλ. Είδες κανείς να φωνάζει γιατί ο Μέσι και ο Ρονάλντο θα είναι ψιλοσκοτωμένοι την επόμενη χρονιά; Σκέφτεσαι άγγλο ποδοσφαιριστή να δηλώσει ότι δεν πάει στο παγκόσμιο;

Απορώ που ούτε ένας δημοσιογράφος δεν το γράφει το παραπάνω. Ντροπή τους είναι, και των παιχτών και των παραγόντων και της ομοσπονδίας που οφείλει να τους καλέσει ΟΛΟΥΣ, όχι να τιμωρεί το Λουκά και να αφήνει και καλά τον άλλο στα ψιλά...


Ηθικη υποχρεωση ειναι του καθε παιχτη να παζει στην εθνικη και τιποτα παραπανω.Και γω θα ηθελα να παιζει ο δδ στην εθνικη αλλα ωσ εκει.Προχωραμε παρακατω με αυτους που θελουν να παιξουν.
Petran911
QUOTE(Masonos @ Jun 3 2014, 16:18 ) *
Ηθικη υποχρεωση ειναι του καθε παιχτη να παζει στην εθνικη και τιποτα παραπανω.Και γω θα ηθελα να παιζει ο δδ στην εθνικη αλλα ωσ εκει.Προχωραμε παρακατω με αυτους που θελουν να παιξουν.


Ok. Είσαι εσύ λοιπόν στη θέση του Αγγελόπουλου και βλέπεις ότι ο καλύτερος παίχτης του αντιπάλου σου παίζει 38 λέπτα και δηλώνει κουρασμένος. Ο δικός σου καλύτερος παίχτης γύρισε κομμάτια από το Ευρωπαϊκό, επειδή γουστάρει να παίζει.

Τώρα, ας δεχτούμε ότι απλά θέλεις να έχεις ισονομία, προφανώς δεν είσαι ο Mark Cuban (με τις απόψεις για τις εθνικές ομάδες), πως θα αισθανόσουν;

Και ας μου απαντήσει κάποιος. Αν δηλώσει ο Μέσι κουρασμένος και δεν πάει στα παγκόσμια πιστεύετε ότι η ΦΙΦΑ θα το αφήσει έτσι: Και η Ρεάλ θα κάτσει να το φάει; Είναι ρόλος της εκάτοστε αρμόδιας αρχής να εξασφαλίζει ισονομία. Τα καραγκιολιζίκια στην Εθνική ξεκίνησαν από τον Διαμαντίδη και τον Παπαλουκά, και τώρα ας θερήσει ο Βασιλακόπουλος τους καρπούς που ο ίδιος φύτεψε.

Οι νόμοι και οι κανόνες είναι για όλους. Γιατί η καταπάτηση μιας ηθικής υποχρέωσης για τον ένα, μεταφράζεται καλώς η κακώς σε μειονέκτημα για τον άλλο. Αυτή είναι η ψυχρή λογική.
HackerBaby2
Φιλε μη μπλεκεις την εθνικη με τους συλογους.Απο τη στιγμη που πιανεις στο στομα σου την εθνικη και σκεφτεσαι ετσι εχεις χασει το παιχνιδι απο τα αποδυτηρια, δεν βγαζεις ακρη.

υγ1 Αν ο Σπανουλης γουσταρει να παιζει στην εθνικη με 1 ποδι τοτε μαγκια του και επιλογη του .ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ
υγ2 Ειμαστε και ιδια ομαδα...
Petran911
QUOTE(Masonos @ Jun 3 2014, 16:38 ) *
Φιλε μη μπλεκεις την εθνικη με τους συλογους.Απο τη στιγμη που πιανεις στο στομα σου την εθνικη και σκεφτεσαι ετσι εχεις χασει το παιχνιδι απο τα αποδυτηρια, δεν βγαζεις ακρη.

υγ1 Αν ο Σπανουλης γουσταρει να παιζει στην εθνικη με 1 ποδι τοτε μαγκια του και επιλογη του .ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ
υγ2 Ειμαστε και ιδια ομαδα...


Καμία σχέση, εγώ σου λέω πως ακριβώς σκέφτεται ένας άνθρωπος ο οποίος επενδύει σε μία ομάδα. Για μένα η Εθνική είναι υποχρέωση, τιμή κλπ. Ένας ιδιοκτήτης ίσως την βλέπει σαν αναγκαίο κακό (παρόλο που αν πχ ομάδα με έξι διεθνείς σηκώσει κούπα θα κοκορεύεται) αλλά τουλάχιστον είναι ίδιο για όλες τις κορυφαίες ομάδες - κάποιος διασφαλίζει αυτό ακριβώς το πράγμα.

Δείτε και αυτό, θα γελάσουμε πολύ:


http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ka-sto-gazzetta
HackerBaby2
Προσωπικα με αφηνει παγερα αδιαφορο ολο αυτο το παρασκηνιακο παιχνιδι απο το οποιο δεν ξερω ποιος θα ΄κερδισει' στο τελος.Το μονο σιγουρο ειναι οτι ξερω ποιος θα χασει.Και δυστηχως πολυ φοβαμαι οτι το ελληνικο μπασκετ θα παρει τη κατω βολτα τα επομενα χρονια....(Για την ακριβεια εχει ειδη αρχισει)

QUOTE (Voyager @ Jun 3 2014, 15:25 ) *
Γιατί το κάνεις προσωπικό το θέμα;

Ρωταω γτ τετοια μανια και πορωση για να καλυφθει το 100% των συμβολαιων των παιχτων του ολυμπιακου ουτε οι δικηγοροι της καε δεν πρεπει να εχουν.Μαλλον δεν εχετε καταλαβει πολλοι εδω περα οτι μιλαμε για την ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ .
giorgos14
Επαγγελματικα συμβολαια υπογραφουν οι παικτες.Οσο αυτα εχουν διαρκεια(μεχρι την ημερομηνια ληξης της συμβασης που υπογραφεται) οι ομαδες εχουν λογο για το που και ποτε θα παιζει ο καθε παικτης της.Αν υπεγραφαν μονοετη συμβολαια τα οποια εληγαν 1η ιουνη τοτε θα ηταν ελευθεροι να αποφασισουν που θα παιξουν οι ιδιοι οι παικτες,τωρα ειναι υποχρεωμενοι να ακολουθησουν τις εντολες των εργοδοτων τους
Dreamerpanos
Παιδιά μόνο μην μπλέκετε τις εθνικές ομάδες του ποδοσφαίρου...όποιος θέλει σταματάει,δεν τον ξανακαλούν,ούτε του πρίζουν τα @@ για καμιά 5ετια προσάπτοντας του διάφορα κοσμητικά....Ο Γκιγκς πχ σταμάτησε πριν 7 χρόνια να πηγαίνει στην εθνική του και φέτος σταμάτησε γενικώς....στα δικά μας,ο Σωτήρης ο Κυργιάκος για λόγους δικούς του σταμάτησε πριν καμιά 3ετια ενώ έπαιζε στη Λίβερπουλ....O Μπέκαμ το 2009,Γιάννης Αμανατίδης,Νικοπολίδης,άπειροι γενικότερα και πολύ καλά κάνουν οι άνθρωποι....αφήστε το έξω....
Timemaster
Σόρυ παιδιά αλλά εγώ το βλέπω "φασιστικά" το όλο θέμα.

Το κάλεσμα στην Εθνική είναι αντίστοιχο με το κάλεσμα στον στρατό και γενικά όλα αυτά που μας αναγκάζει η πολιτεία για το κοινό καλό να κάνουμε όπως το να πάμε να καταθέσουμε στα δικαστήρια ή να πάμε να είμαστε στην εφορευτική επιτροπή.

Κάθε παίχτης που αρνείται να πάει στην Εθνική χωρίς δικαιολογημένο αίτιο (π.χ. τραυματισμό) θα πρέπει να είναι κατακριτέο και να έχει την ανάλογη ποινή στον αθλητή ή στην ομάδα του. Το ίδιο θα πρέπει να συμβαίνει ακόμα και σε παίχτες που παίζουν στο ΝΒΑ.

Όσο για την επένδυση των ομάδων έχω να πω πως μέσα στην επένδυση είναι και το ρίσκο του τραυματισμού και της κόπωσης είτε αυτό γίνει μέσα στην ομάδα είτε γίνει στις καλοκαιρινές διακοπές είτε γίνει στην εθνική.

Αυτό με την ασφάλιση το βρίσκω σωστό έως ένα σημείο αλλά θεωρώ αδιανόητο ένας παίχτης να ασφαλίζεται με 2 εκατομμύρια και ένας άλλος με 20 χιλιάρικα. Θα πρέπει να οριστεί σταθερό ποσό για κάθε παίχτη άσχετα με την αξία του και με την υπεραξία που του δίνει η κάθε ομάδα με τα υπέρογκα ποσά των συμβολαίων ή με το μηδενικό συμβόλαιο που έχει κάθε παίχτης που δεν έχει κλείσει σε ένα σωματείο .

Δηλαδή όταν εγώ πάω επίστρατος πληρώνομαι όσο το ημερομίσθιο μου; Όχι

Δε θέλεις να παίξεις στην Εθνική πλέον είσαι λιποτάκτης και θα υποστείς τις ανάλογες συνέπειες.


Μπορεί να είναι ακραίο και φασιστικό αυτό που λέω αλλά άμα θέλουμε να έχουμε Εθνικές ομάδες έτσι πρέπει να γίνει.
Αλλιώς τις κόβουμε σε όλα τα αθλητικά επίπεδα και πορευόμαστε με επαγγελματικές ομάδες.



rolleyes.gif


Υ.Γ. Τα ίδια πιστεύω και για τον Γκάλη αλλά και για τον Διαμαντίδη
Υ.Γ. Τώρα το πρόσεξα.1600 δημοσιεύσεις μέσα σε 5 χρόνια και δεν έχω πάρει ούτε ένα φάουλ.
Παίζει και να είμαι μέσα στους πιο "φλώρους" εδώ μέσα. biggrin.gif
KingCrimson
QUOTE(Masonos @ Jun 3 2014, 13:28 ) *
Spysta δουλευεις στην καε ολυμπιακος?.Αν οχι δουλευεις καπου σαν μανατζερ η κατι σχετικο με το μπασκετ?


ναι ρε φίλε, τι ζόρι είναι αυτό που τραβάνε ? (το ίδιο σκέφτηκα κ εγώ)...
έλεος δηλαδή!

Petran911
QUOTE(Timemaster @ Jun 3 2014, 18:53 ) *
Σόρυ παιδιά αλλά εγώ το βλέπω "φασιστικά" το όλο θέμα.

Το κάλεσμα στην Εθνική είναι αντίστοιχο με το κάλεσμα στον στρατό και γενικά όλα αυτά που μας αναγκάζει η πολιτεία για το κοινό καλό να κάνουμε όπως το να πάμε να καταθέσουμε στα δικαστήρια ή να πάμε να είμαστε στην εφορευτική επιτροπή.

Κάθε παίχτης που αρνείται να πάει στην Εθνική χωρίς δικαιολογημένο αίτιο (π.χ. τραυματισμό) θα πρέπει να είναι κατακριτέο και να έχει την ανάλογη ποινή στον αθλητή ή στην ομάδα του. Το ίδιο θα πρέπει να συμβαίνει ακόμα και σε παίχτες που παίζουν στο ΝΒΑ.

Όσο για την επένδυση των ομάδων έχω να πω πως μέσα στην επένδυση είναι και το ρίσκο του τραυματισμού και της κόπωσης είτε αυτό γίνει μέσα στην ομάδα είτε γίνει στις καλοκαιρινές διακοπές είτε γίνει στην εθνική.

Αυτό με την ασφάλιση το βρίσκω σωστό έως ένα σημείο αλλά θεωρώ αδιανόητο ένας παίχτης να ασφαλίζεται με 2 εκατομμύρια και ένας άλλος με 20 χιλιάρικα. Θα πρέπει να οριστεί σταθερό ποσό για κάθε παίχτη άσχετα με την αξία του και με την υπεραξία που του δίνει η κάθε ομάδα με τα υπέρογκα ποσά των συμβολαίων ή με το μηδενικό συμβόλαιο που έχει κάθε παίχτης που δεν έχει κλείσει σε ένα σωματείο .

Δηλαδή όταν εγώ πάω επίστρατος πληρώνομαι όσο το ημερομίσθιο μου; Όχι

Δε θέλεις να παίξεις στην Εθνική πλέον είσαι λιποτάκτης και θα υποστείς τις ανάλογες συνέπειες.


Μπορεί να είναι ακραίο και φασιστικό αυτό που λέω αλλά άμα θέλουμε να έχουμε Εθνικές ομάδες έτσι πρέπει να γίνει.
Αλλιώς τις κόβουμε σε όλα τα αθλητικά επίπεδα και πορευόμαστε με επαγγελματικές ομάδες.



rolleyes.gif


Υ.Γ. Τα ίδια πιστεύω και για τον Γκάλη αλλά και για τον Διαμαντίδη
Υ.Γ. Τώρα το πρόσεξα.1600 δημοσιεύσεις μέσα σε 5 χρόνια και δεν έχω πάρει ούτε ένα φάουλ.
Παίζει και να είμαι μέσα στους πιο "φλώρους" εδώ μέσα. biggrin.gif


Συμφωνώ μαζί σου - αλλά το οικονομικό μοντέλο που αναφέρεις έχει ξεπεραστεί - και φαντάζομαι το κρίσιμο step είναι η συμμετοχή των NBAers στις διεθνείς οργανώσεις τουλάχιστον για το μπάσκετ.Κανείς δεν θα το δεχόταν εκεί. Και στο ποδόσφαιρο, οι ομοσπονδίες ασφαλίζουν τους παίχτες για το χρόνο που θα μείνουν έξω (πχ Ολυμπιακός και Αβραάμ). Κατά συνέπεια, οι ασφάλειες είναι απαραίτητες, ειδικά αν σκεφτείς ότι ο αριθμός των αγώνων έχει αυξηθεί κατά πολύ, με αποτέλεσμα η συνδιασμένη κόπωση να είναι πολύ μεγαλύτερη. Επίσης τα συμβόλαια των αθλητών δεν διακόπτονται το καλοκαίρι με αποτέλεσμα η μισθοδοσία τους να είναι κανονική και η Εθνική να πληρώνει ένα οδοιπορικό.

Τώρα ότι η Εθνική είναι υποχρέωση, ειδικά αν μιλάμε για ανθρώπους που πληρώνονται κατά μέσο όρο 1 εκ το χρόνο είμαι απόλυτα μαζί σου.
bbplayer
QUOTE (SkyFall @ Jun 3 2014, 15:27 ) *
ο Μαγουλάς είναι ο Τσορι αουτ?


"σιγά μην το χάσει ο Τσόρι" icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Ανάλογα από πού και ποιον τα παίρνουν. Προφανώς εκείνο το βράδυ θα περιέγραφε για κάποιον οπαδικό μέσο ραδιοφωνικό ή τηλεοπτικό.
SkyFall
QUOTE (bbplayer @ Jun 3 2014, 22:40 ) *
"σιγά μην το χάσει ο Τσόρι" icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Ανάλογα από πού και ποιον τα παίρνουν. Προφανώς εκείνο το βράδυ θα περιέγραφε για κάποιον οπαδικό μέσο ραδιοφωνικό ή τηλεοπτικό.


μα είναι δυνατόν να κάνω διάλογο και να μου ποστάρει άρθρο του τσόρυ? και να περιμένει να δώσω και κλίκ?
σίριουσλι ρε spysta? για πρόσεχε τι ποστάρεις γιατί θα πάρω πίσω όλα τα εικονικά λάικ που κάνω σε κάθε ποστ σου smiley.gif
tuareg
Ο General Manager της Μπαρτσελόνα αποκλειστικά στο gazzetta!

“Γνωρίζω για το θέμα που έχει προκύψει στην Ελλάδα με τους διεθνείς παίκτες του Ολυμπιακού και είναι κάτι που μας απασχολεί καθώς όπως ξέρετε έχουμε ένα σημαντικό συμβόλαιο με τον Κώστα”, μας είπε αρχικά ο GM της Μπάρτσα και συνέχισε: “Αυτή τη στιγμή έχουμε αναθέσει στους δικηγόρους μας να ελέγξουν την κατάσταση, διότι χρειαζόμαστε εγγυήσεις για την πλήρη ασφάλιση τόσο του Κώστα, όσο φυσικά και των άλλων διεθνών μας, ώστε να τους επιτρέψουμε να πάνε στις εθνικές τους ομάδες. Είναι νομίζω η πρώτη φορά που προκύπτει μια τέτοια περίπτωση και οφείλουμε να είμαστε πολύ προσεκτικοί και να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει. Πρόκειται ασφαλώς να μιλήσουμε και με την ΦΙΜΠΑ, ώστε να μας δώσει κατευθύνσεις για το πώς πρέπει να κινηθούμε. Τα πάντα πρέπει να είναι ξεκάθαρα”.


http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ka-sto-gazzetta
SteveNashidis
QUOTE(tuareg @ Jun 4 2014, 12:05 ) *
Ο General Manager της Μπαρτσελόνα αποκλειστικά στο gazzetta!

“Γνωρίζω για το θέμα που έχει προκύψει στην Ελλάδα με τους διεθνείς παίκτες του Ολυμπιακού και είναι κάτι που μας απασχολεί καθώς όπως ξέρετε έχουμε ένα σημαντικό συμβόλαιο με τον Κώστα”, μας είπε αρχικά ο GM της Μπάρτσα και συνέχισε: “Αυτή τη στιγμή έχουμε αναθέσει στους δικηγόρους μας να ελέγξουν την κατάσταση, διότι χρειαζόμαστε εγγυήσεις για την πλήρη ασφάλιση τόσο του Κώστα, όσο φυσικά και των άλλων διεθνών μας, ώστε να τους επιτρέψουμε να πάνε στις εθνικές τους ομάδες. Είναι νομίζω η πρώτη φορά που προκύπτει μια τέτοια περίπτωση και οφείλουμε να είμαστε πολύ προσεκτικοί και να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει. Πρόκειται ασφαλώς να μιλήσουμε και με την ΦΙΜΠΑ, ώστε να μας δώσει κατευθύνσεις για το πώς πρέπει να κινηθούμε. Τα πάντα πρέπει να είναι ξεκάθαρα”.


http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ka-sto-gazzetta


Ορίστε και οι δηλώσεις της Μπαρτσελόνα ; δεν είδα κανένα να τις χαρακτηρίζει ως δηλώσεις_υπερβολικές/εκτός τόπου και χρόνου/αδιανόητες για την Ελλάδα της κρίσης ή τον tuareg ως εκπρόσωπο της θύρας 89 της Καταλωνίας . smiley.gif

Μην γίνεστε υπερβολικοί και μην το πάτε σε προσωπικό επίπεδο για κάποιους γράφουν τη γνώμη τους εδω πέρα.

Συμφωνώ σε αυτό που λέτε για το ότι το κάλεσμα της Εθνικής είναι υπεράνω όλων των λοιπών διοργανώσεων αλλά όταν ο Πρόεδρος αυτής είναι πιο μπλεγμένος με παρασκηνιακά θέματα από ότι ο Μάκης Ψωμιάδης δεν υπάρχει θέμα ηθικής υποχρέωσης από μερικούς .
Περισσότερο απο κοντά το γνωρίζουν αυτό οι παίκτες/προπονητές/πρόεδροι των ομάδων και αυτό φαίνεται συχνά-πυκνά από τις δηλώσεις τους ή τις ενέργειες τους και αυτό είναι κάτι που μας λυπεί όλους . Μοχλός πίεσης έχει γίνει η εθνική από πολλες μεριές .

SkyFall
QUOTE (Voyager @ Jun 4 2014, 12:20 ) *
Ορίστε και οι δηλώσεις της Μπαρτσελόνα ; δεν είδα κανένα να τις χαρακτηρίζει ως δηλώσεις_υπερβολικές/εκτός τόπου και χρόνου/αδιανόητες για την Ελλάδα της κρίσης ή τον tuareg ως εκπρόσωπο της θύρας 89 της Καταλωνίας . smiley.gif


Φέτες ο Tuareg!!! rolleyes.gif
roko
QUOTE (Masonos @ Jun 5 2014, 09:59 ) *
Βγαλε τα κοκκινα γυαλια και σοβαρεψου .Χρονια τωρα κανεις δεν ασφαλιζεται απο την εο και δεν ειδα κανεναν παιχτη να μην πηγαινει γιαυτο το λογο.Για αλλους λογους δεν θα παιξουν στην εθνικη οι παιχτες του ολυμπιακου και αυτοι ειναι προφανεις, γεγονος που αποδεικνυεται και απο την απαγορευση στους νεους η μηπως θελουν ασφαλιση και για τον Αγραβανη...Ας μιλησουμε τουλαχιτον μεταξυ μας σοβαρα αδερφε ...


Kανεις νομιζω δεν πιστευει οτι οι παικτες δεν θα πανε εθνικη λογω των ασφαλιστρων ειναι αστειο να το συζηταμε smiley.gif
zorba
QUOTE(Dreamerpanos @ Jun 3 2014, 14:42 ) *
Παιδιά μόνο μην μπλέκετε τις εθνικές ομάδες του ποδοσφαίρου...όποιος θέλει σταματάει,δεν τον ξανακαλούν,ούτε του πρίζουν τα @@ για καμιά 5ετια προσάπτοντας του διάφορα κοσμητικά....Ο Γκιγκς πχ σταμάτησε πριν 7 χρόνια να πηγαίνει στην εθνική του και φέτος σταμάτησε γενικώς....στα δικά μας,ο Σωτήρης ο Κυργιάκος για λόγους δικούς του σταμάτησε πριν καμιά 3ετια ενώ έπαιζε στη Λίβερπουλ....O Μπέκαμ το 2009,Γιάννης Αμανατίδης,Νικοπολίδης,άπειροι γενικότερα και πολύ καλά κάνουν οι άνθρωποι....αφήστε το έξω....

http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_athl...reece-28-31.htm
Ρίξε μια ματιά και τα ξαναλέμε...
Μιλάμε για κανονισμούς ΦΙΦΑ, που ισχύουν σε όλες τις χώρες...
Απλά κάποιοι τα βρίσκουν με τον εκάστοτε προπονητή για να μην κληθούν.

ΥΓ: άραγε στο ποδόσφαιρο τι ασφαλιστήρια πληρώνει η ΕΠΟ;
tuareg
Hταν ατυχεστατη η στιγμη,το υφος, ο τονος του ''κανεις δε θα παει στην Εθνικη'' των αφων,που βγηκε κατω απο τη πιεση της ηττας.
Οτι υπαρχει θεμα με την ασφαλιση υπαρχει και η ομοσπονδια εχει χεσμενη τη φωλια της.
Απλα αν κερδιζε το πρωταθλημα ο Ολυ τη περασμενη Κυριακη θα επεφταν οι τονοι και θα πηγαιναμε σε μεσοβεζικες λυσεις.
To τι θα κανουν οι Αγγελοπουλοι τους παικτες που ανηκουν στην ομαδα τους και εχουν εξαρτημενη σχεση εργασιας μαζι τους η οποια αποτυπωνεται σε ενα υπογεγραμμενο συμβολαιο αναγνωρισμενο και απο τις δυο πλευρες ειναι ενα θεμα και αλλο θεμα ειναι το πως πρεπει να λειτουργει μια σοβαρη ομοσπονδια.
SkyFall
QUOTE (tuareg @ Jun 5 2014, 11:07 ) *
Hταν ατυχεστατη η στιγμη,το υφος, ο τονος του ''κανεις δε θα παει στην Εθνικη'' των αφων,που βγηκε κατω απο τη πιεση της ηττας.
Οτι υπαρχει θεμα με την ασφαλιση υπαρχει και η ομοσπονδια εχει χεσμενη τη φωλια της.
Απλα αν κερδιζε το πρωταθλημα ο Ολυ τη περασμενη Κυριακη θα επεφταν οι τονοι και θα πηγαιναμε σε μεσοβεζικες λυσεις.
To τι θα κανουν οι Αγγελοπουλοι τους παικτες που ανηκουν στην ομαδα τους και εχουν εξαρτημενη σχεση εργασιας μαζι τους η οποια αποτυπωνεται σε ενα υπογεγραμμενο συμβολαιο αναγνωρισμενο και απο τις δυο πλευρες ειναι ενα θεμα και αλλο θεμα ειναι το πως πρεπει να λειτουργει μια σοβαρη ομοσπονδια.


Ο Ψιλόπουλος έγραψε ότι ο Σπανούλης έχει αποφασίσει να μην πάει εθνική (λόγω κόπωσης), όπως και οι υπόλοιποι παίχτες του ολυμπιακού, μετά από συνεννόηση με τους αφούς λόγω της ασφάλισης.

Θα δούμε...αν έχει δίκιο, γιατί ανάμεσα σε αυτόν και τον Παπαδογιάννη, κλείνω προς Παπ.
redleg7
QUOTE (SkyFall @ Jun 5 2014, 11:14 ) *
Ο Ψιλόπουλος έγραψε ότι ο Σπανούλης έχει αποφασίσει να μην πάει εθνική (λόγω κόπωσης), όπως και οι υπόλοιποι παίχτες του ολυμπιακού, μετά από συνεννόηση με τους αφούς λόγω της ασφάλισης.

Θα δούμε...αν έχει δίκιο, γιατί ανάμεσα σε αυτόν και τον Παπαδογιάννη, κλείνω προς Παπ.

Ο Ψιλοπουλος ειναι χρονια στο ρεπορταζ του Ολυμπιακου και εχει πεσει αρκετες φορες μεσα παιδες.
Για να το εγραψε σημαινει οτι το ξερει απο ¨πρωτο¨ χερι.
tuareg
Δεν πάνε Εθνική Σπανούλης-Περπέρογλου!
http://www.sport-fm.gr/article/den-pane-et...peroglou/769438
Petran911
QUOTE(redleg7 @ Jun 5 2014, 11:39 ) *
Ο Ψιλοπουλος ειναι χρονια στο ρεπορταζ του Ολυμπιακου και εχει πεσει αρκετες φορες μεσα παιδες.
Για να το εγραψε σημαινει οτι το ξερει απο ¨πρωτο¨ χερι.


Κάναμε την Εθνική μπ...δέλο

Και ξεκινώ:

1) ΔΔ - Παπαλουκάς (Οι κουρασμένοι)
2) Βασιλακόπουλος (Γιατί ποτέ δεν το συμμάζεψε και δεν φρόντισε να κρατήσει ισορροπίες) και δεν τιμώρησε κανένα πρωτοκλασσάτο. Και ρε μεγάλε, ανήκουμε στην Ευρώπη, ας έχουμε Ευρωπαϊκή ασφάλιση.
3) Παράγοντες και ανταγωνισμός μεταξύ ΟΣΦΠ-ΠΑΟ
4) Παίχτες που συμπεριφέρονται σαν πρόβατα
5) Τρινκέρι (Όχι για την αποτυχία πέρσι αλλά για το γεγονός ότι κόντεψε να σκοτώσει τον Σπανούλη και το Σλούκα με τον Ζήση)

Ντροπή τους όλων. Πήραν την πιο επιτυχημένη Εθνική της χώρας και την έκαναν σκιά των ημερών της δόξας της.

Δείτε εσείς το Σεπτέμβρη Πο, Ναβάρο, Ρέγες, Σκόλα, Νοτσίονι, Πριτζιόνι και μπορεί και Τζινόμπιλι και μετά ας μιλήσουμε για τα προβλήματα των δικών μας.
Zoys
Λογικό το θεωρώ για τον Σπανούλη που έχει καταπονηθεί σε μεγάλο βαθμό για λογαριασμό της Εθνικής και χρειάζεται οπωσδήποτε ένα break. Τώρα το να πω ότι θα ήταν προτιμότερο να έχει ξεκουραστεί πέρυσι για να παίξει στο Παγκόσμιο είναι κοινότυπο όσο και ανεπίκαιρο οπότε θα το αποφύγω.
HackerBaby2
QUOTE (Petran911 @ Jun 5 2014, 12:48 ) *
Κάναμε την Εθνική μπ...δέλο

Και ξεκινώ:

1) ΔΔ - Παπαλουκάς (Οι κουρασμένοι)
2) Βασιλακόπουλος (Γιατί ποτέ δεν το συμμάζεψε και δεν φρόντισε να κρατήσει ισορροπίες) και δεν τιμώρησε κανένα πρωτοκλασσάτο. Και ρε μεγάλε, ανήκουμε στην Ευρώπη, ας έχουμε Ευρωπαϊκή ασφάλιση.
3) Παράγοντες και ανταγωνισμός μεταξύ ΟΣΦΠ-ΠΑΟ
4) Παίχτες που συμπεριφέρονται σαν πρόβατα
5) Τρινκέρι (Όχι για την αποτυχία πέρσι αλλά για το γεγονός ότι κόντεψε να σκοτώσει τον Σπανούλη και το Σλούκα με τον Ζήση)

Ντροπή τους όλων. Πήραν την πιο επιτυχημένη Εθνική της χώρας και την έκαναν σκιά των ημερών της δόξας της.

Δείτε εσείς το Σεπτέμβρη Πο, Ναβάρο, Ρέγες, Σκόλα, Νοτσίονι, Πριτζιόνι και μπορεί και Τζινόμπιλι και μετά ας μιλήσουμε για τα προβλήματα των δικών μας.


+1 H εθνικη επιασε πατο πλεον οριστικα
ssoulliss
Τελικά τα νταηλίκια των τεσσάρων(Γιαννακόπουλου-Αγγελοπουλων-Βασιλακόπουλου) θα τα πληρώσει η φουκαριάρα η εθνική μας.

Η ανανέωση που μάλλον έπρεπε να γίνει ομαλά,λόγω αποτυχίας πέρυσι, τώρα μάλλον θα γίνει ή βιαία ή καθόλου.

HackerBaby2
Το ποσταρε καποιοσ στο οφτοπικ του ολυμπιακου και το ποσταρω και εδω και δειχνει αυτο που καποιοι ελαχιστοι εστω εναπομειναντες στρατιωτες τις εθνικης φωναζουμε μερες τωρα.ΚΡΙΜΑ ΑΠΛΑ

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...in-ethniki-pics
HackerBaby2
Mετα και τη δημοσιοποιηση των παραπανω εγγραφων θα λογικευτουν οι αγγελοπουλοι και στην καλυτερη λοιπον θα εχουμε το εξης ροστερ.

Καλαθης,μαντζαρης
σλουκας,ζησης,μπραμος
Παπανικολαου,Αντετοκουνμπο
Πριντεζης,Φωτσης?
Κουφος,Μπουρουσης,Σοφο
Giannis83
QUOTE (Masonos @ Jun 5 2014, 13:41 ) *
Mετα και τη δημοσιοποιηση των παραπανω εγγραφων θα λογικευτουν οι αγγελοπουλοι και στην καλυτερη λοιπον θα εχουμε το εξης ροστερ.

Καλαθης,μαντζαρης
σλουκας,ζησης,μπραμος
Παπανικολαου,Αντετοκουνμπο
Πριντεζης,Φωτσης?
Κουφος,Μπουρουσης,Σοφο



Με Κατσικάρη προπονητή και Σπανούλη-Περπέρογλου έξω, θεωρώ δεδομένη την παρουσία του Βασιλειάδη στην 12άδα. Μη ξεχνάμε την πολύ καλή συνεργασία των δυο τους στη Μπιλμπάο, τον ηγετικό ρόλο που είχε ο Βασιλειάδης, αλλά επίσης και την επιεικώς μέτρια χρονιά του Μπράμου σε σύγκριση με αυτή του Βασιλειάδη στην Εφές.
Ο Καϊμακόγλου θεωρώ ότι έχει να προσφέρει πολλά περισσότερα απ' ότι ο Φώτσης, ενώ για τη θέση του Σόφο εγώ θα έβαζα την υποσημείωση του Μαυροκεφαλίδη, που μπορεί ως 5ος ψηλός να προσφέρει και στις 2 θέσεις (4-5) κι έκλεισε τη χρονιά πολύ καλά.
Κατα τ'άλλα, Μπόγρης και Τσαϊρέλης αξίζουνε να είναι τα νέα πρόσωπα της προεπιλογής σαν επιβράβευση για την καλή χρονιά που κάνανε.
HackerBaby2
Toν Φωτση τον εβαλα μονο και μονο γτ ειναι ο αρχηγος.Και γω πιστευω οτι πρεπει να αποχωρησει και στη θεση του να παει ο Μαυροκεφαλιδης.Προσωπικα δεν μαρεσει ο καιμακογλου .Επισης ο σοφο εκανε πολυ καλη χρονια και θα ειναι σιγουρα 12αδα.Απο κει και περα ο Μπραμος οντως εκανε κακη χρονια αλλα νομιζω ειναι μια κλαση πανω απο Βασιλειαδη.
Petran911
QUOTE(zorba @ Jun 5 2014, 13:26 ) *


Και άντε βγάλε άκρη:

http://www.novasports.gr/news.aspx?a_id=34...2&Team=1250

http://www.sport-fm.gr/article/den-pane-et...peroglou/769438

Τελείως αντίθετα πράγματα. Μάλλον πρέπει να ηρεμήσει ο Βασίλης για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Και να δούμε τι θα γίνει με τα συμβόλαια. Δυστυχώς μόνο στην αγάπη του για την ομάδα μπορούμε να ελπίζουμε.
redleg7
QUOTE (patissiotis @ Jun 5 2014, 14:08 ) *
Η ΕΟΚ έχει κανει τραγικα λάθη και αστείους χειρισμούς πάμπολλες φορές αλλά εδώ οι Αγγελοπουλοι εχουν 100% άδικο...

Αν θες τσεκαρε λιγακι μιας και το θεμα δεν ειναι του Ολυμπιακου μονο.

http://allstarkourouna.blogspot.gr/2014/06/blog-post_4.html

http://allstarkourouna.blogspot.gr/2014/06/blog-post.html

Αυτο που ισχυε μεχρι στιγμης (μεχρι και το 2013)αναλυεται και στα σχολια απο κατω του δευτερου λινκ.
patissiotis
ΟΚ φίλε σε ευχαριστώ. Πάντως με ένα ψάξιμο στην ιστοσελίδα της ΕΟΚ βρήκα και αυτό: {ασφάλιση παιχτών}

Οπότε νομίζω το θέμα (αν υπάρχει πραγματικά) έχει να κάνει με την FIBA και τα ασφαλιστήρια συμβόλαια της Αrch Insurance.
Oι Αγγελόπουλοι σε αυτό εχουν άδικο. Αν όντως η ασφάλιση δεν τους καλύπτει ας τα βάλουν με αυτούς που πρέπει. Από την άλλη είναι ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ του κάθε παίχτη και για οποιοδηποτε λόγο να σταματήσει από την εθνική. Για μένα δεν χρειάζεται να δώσει ούτε καν εξηγήσεις. Επαγγελματίες είναι ας κάνουν ότι νομίζουν καλύτερο για την καριέρα τους...
redleg7
Τιποτα να σαι καλα αδερφε.

Αν οντως εξακριβωθει οτι φετος η Φιμπα θα καλυψει συμβολαια μεχρι και 2 εκ ευρω δεν νομιζω οτι θα υπαρξει θεμα και θα κατεβουν κανονικα οι υπολοιποι αθλητες πλην Σπανουλη-Περπε που για τους δικους τους λογους ο καθενας δηλωσαν οτι θα ξεκουραστουν το φετινο καλοκαιρι.
HackerBaby2
Eσυ ρεντλεγκ θελεις να κατεβουν οι παιχτες του ολυμπιακου στην εθνικη?
redleg7
Εννοειται οτι θελω να κατεβουν οι αθλητες αρκει ολα να λειτουργησουν ολα βαση νομου.Εκει ειναι η ενσταση μου και πουθενα αλλου.
zorba
QUOTE(patissiotis @ Jun 5 2014, 11:35 ) *
ΟΚ φίλε σε ευχαριστώ. Πάντως με ένα ψάξιμο στην ιστοσελίδα της ΕΟΚ βρήκα και αυτό: {ασφάλιση παιχτών}

Οπότε νομίζω το θέμα (αν υπάρχει πραγματικά) έχει να κάνει με την FIBA και τα ασφαλιστήρια συμβόλαια της Αrch Insurance.
Oι Αγγελόπουλοι σε αυτό εχουν άδικο. Αν όντως η ασφάλιση δεν τους καλύπτει ας τα βάλουν με αυτούς που πρέπει. Από την άλλη είναι ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ του κάθε παίχτη και για οποιοδηποτε λόγο να σταματήσει από την εθνική. Για μένα δεν χρειάζεται να δώσει ούτε καν εξηγήσεις. Επαγγελματίες είναι ας κάνουν ότι νομίζουν καλύτερο για την καριέρα τους...


http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ta-asfalistiria
PanosIlio
Ρε γμτ και οι μεν και οι δε παίζουν με τις λέξεις.

Να δεχτώ το γεγονός πως μερικοί θεωρούν γελοία την απαίτηση από τους Αγγελόπουλους και πως έτσι ξεφτιλίζονται κτλ κτλ

Αλλά όποιος νομίζει ότι η ΕΟΚ ή η FIBA έχει απαντήσει και (ας πούμε) "βουλώσει" τους Αγγελόπουλους με αυτές τις αστείες επιστολές και ανακοινώσεις απλά δεν γνωρίζει τι σημαίνει ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

Οι Αγγελόπουλοι (και ξαναλέω δέχομαι την όποια γελοιότητα) ζήτησαν τους όρους, γενικούς και ειδικούς (ναι υπάρχουν και μεν και δε), του ασφαλιστηρίου συμβολαίου και τι αναφέρουν αυτοί, ξεκάθαρα πράγματα.

Το γεγονός πως οι παίκτες είχαν κάποια ασφάλιση το γνώριζαν, αυτό που δεν γνωρίζουν, όπως δηλώνουν, είναι τι σκατά γράφει μέσα αυτό το ασφαλιστήριο συμβόλαιο και τι παροχές προσφέρει, ποιοι είναι οι δικαιούχοι και άλλα τέτοια.
Αυτό η ΕΟΚ (που εμπλέκει και τη FIBA) δεν το έχει απαντήσει ούτε στο ελάχιστο, παρά μόνο επαναλαμβάνει συνέχεια ότι ναι υπάρχει ασφάλιση.
Ωραία πες μας και τι καλύπτει αυτή η ασφάλιση, γιατί έτσι είναι σαν να σου λέει κάποιος, ναι το σπίτι σου είναι ασφαλισμένο αλλά να μην σου λέει από τι κινδύνους είναι ασφαλισμένο, νταξ έλεος αυτά είναι αστειότητες από όλες τις πλευρές.

Το αίτημα αυτό καθεαυτό είναι απολύτως λογικό, κατά τη γνώμη μου, ανεξαρτήτως πότε γίνεται, δεν με αφορά το γιατί και το πως του αιτήματος. Πρόβλημά τους στην τελική, και τον μεν και τον δε. Και φυσικά ο καθένας μπορεί να έχει όποια άποψη θέλει για το timing, για το τι κρύβεται από πίσω, για μπήξε και για το δείξε.

Αλλά κανένας δεν μπορεί να πει, γιατί το διαβάζω σε σχόλια, όχι εδώ, πως η ΕΟΚ απάντησε και να μ...ς Αγγελόπουλοι πάλι γίνατε ρόμπα, γιατί αυτό δεν έχει γίνει ποτέ.

Επιπλέον το link που παρατίθεται στο email/ανακοίνωση μάλιστα είναι μια χαζομάρα και μισή καθώς δεν λέει τίποτα παρά μόνο πως αυτή η Εταιρία δραστηριοποιείτε και στην Ευρώπη και ποιες είναι αυτές της οι δραστηριότητες. Το γεγονός μάλιστα πως sites αναδημοσιεύουν την ανακοίνωση έτσι χωρίς κάποιο σχολιασμό και παραθέτοντας μάλιστα το Link σαν ξερω γω απόδειξη της ΕΟΚ είναι να' χαμε να λέγαμε.
KingCrimson
Eνω κόσμος πεθαίνει αβοήθητος έξω στους δρόμους κάποιοι ανησυχούν μήπως και πέσουν έξω οι ''επενδύσεις'' των Αγγελο με το Σπανούλη........
Απαιτούν λοιπόν ακόμη και αυτή τη περίοδο να πάρουν φράγκα απο την ΕΟΚ, ετσι γιατί τα πήραν ασουμε επειδή χάνουν μονίμως τα πρωταθλήματα....
και βρίσκονται άτομα που συμπάσχουν με το πόνο τους!!!
Ω τι θράσος!
KingCrimson
Καλούμε εκτάκτως το κίνημα Γκουρμέ και Ρεσώ σε μαζική διαμαρτυρία έξω από τα γραφεία της ΕΟΚ..

Ολοι με πάπιες φραγκοστάφυλο ,σαλάτες από ξυρισμένο αστακό με σως Γουϊνέας και γόνο καλαμαριού από την Ταϋλάνδη...!!!

Πρέπει όλοι να συμπαρασταθούμε στο δράμα των Αγγελο!!!

Ρε αντε και ...........
theref
Δεν ξερω τι γινεται αλλα η ΕΟΚ πρεπει να ευθυγραμμιστει με τις αλλες ομοσπονδιες. Νομιζω οτι το παραδειγμα ειναι Ισπανια, Ιταλια, Τουρκια, Ρωσια, Γαλλια. Να κανουν οτι κανουν και αυτοι. Τι λενε οι Αγγελοπουλοι ειναι αδιαφορο.

Οσο για τους Σπανουλη Περπε παλι δεν με ενδιαφερει. Βεβαιως οσο καλυτεροι οι παικτες τοσο πιο ψηλα παει η εθνικη. Αλλα αν ειναι αγγαρεια τοτε δεν παμε πουθενα. Ωραιο ειναι να βλεπεις τους παικτες να σχιζονται για τη φανελλα. Πχ ο ΠΑΟ τα δωσε ολα στους τελικους και αυτο μετραει. Ας δουμε πως πορευεται η Εθνικη με τους νεους και προθυμους. Η ομαδα που χτιστηκε γυρω απο το Σπανουλη ετσι κι αλλοιως απετυχε.
PanosIlio
QUOTE(KingCrimson @ Jun 5 2014, 23:12 ) *
Eνω κόσμος πεθαίνει αβοήθητος έξω στους δρόμους κάποιοι ανησυχούν μήπως και πέσουν έξω οι ''επενδύσεις'' των Αγγελο με το Σπανούλη........
Απαιτούν λοιπόν ακόμη και αυτή τη περίοδο να πάρουν φράγκα απο την ΕΟΚ, ετσι γιατί τα πήραν ασουμε επειδή χάνουν μονίμως τα πρωταθλήματα....
και βρίσκονται άτομα που συμπάσχουν με το πόνο τους!!!
Ω τι θράσος!


Θράσος να ασχολούμαστε με επαγγελματίες παίκτες και ανώνυμες επιχειρήσεις? Μάλιστα.

Αν κάποιοι είναι τόσο ρομαντικοί τότε θα έπρεπε η απαίτηση τους να είναι να αγωνίζονται μόνο ερασιτέχνες στις Εθνικές ομάδες και τέλος η συζήτηση, ούτε απαιτήσεις, ούτε ασφαλίσεις τρελές και όλα θα ήταν μια χαρά.

Νομίζω πως θα ήταν πιο λογικό και πιο σωστό, και χωρίς πολλές πολλές υποχρεώσεις.

Όταν πληρώναμε ασφάλειες προ κρίσης για να έρθει να παίζει ο Κουφός και στην Α2 έπαιζαν ανασφάλιστοι και στα τοπικά χωρίς παρουσία γιατρού ας πούμε, που οι επιχορηγήσεις τρέχανε και ήταν και μεγάλες, δεν μίλαγε κανένας, τώρα που έχουν απαιτήσεις οι Αγγελόπουλοι μας έπιασε ο πόνος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.