Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
pan24
QUOTE (tReason @ Aug 22 2015, 11:55 ) *
O Παπανικολαου εχει ρεκορ καριερας σε ολες τις διοργανωσεις στην ευρωπη 38% στα τριποντα ο γιανκοβιτς 34 %
Τα 2 τελευταια χρονια στην ευρωπη ο παπανικολαου ειχε πανω απο 40% στα τριποντα ο γιανκοβιτς γυρω στο 35%.
Ο Γιανκοβιτς ειναι καλυτερος σουτερ βολων βεβαια γυρω στο 75% ο παπ στο 65%
Δεν ειναι ειναι εξυπνο λοιπον να βγαζεις συμπερασμα για το ποσο καλος σουτερ ειναι καποιος απο ενα φιλικο.
Χωρις να αμφισβητω οτι ο γιανκοβιτς ειναι καλυτερος στα φιλικα αν και το δειγμα ειναι παρα πολυ μικρο.

Το δειγμα ειναι μικρο αλλα υπαρχουν αλλα 4-5 φιλικα+οι προπονησεις για να αποφασισει ο κοουτς
Παντως και εγω θεωρω δυσκολο να κοπει ο παπανικολαου
tReason
QUOTE (pan24 @ Aug 22 2015, 12:00 ) *
Το δειγμα ειναι μικρο αλλα υπαρχουν αλλα 4-5 φιλικα+οι προπονησεις για να αποφασισει ο κοουτς
Παντως και εγω θεωρω δυσκολο να κοπει ο παπανικολαου



Συμφωνω.Και ειπα ποιος ειναι ο καλυτερος σουτερ 3 ποντων οχι ο καλυτερος παικτης.
Σαν παικτες δεν εχουν μεγαλη διαφορα ασχετα την καριερα που εχουν κανει.
Και με αυτη την εννοια συμφωνω οτι ο γιανκοβιτς ειναι αδικημενος.
Απο την αλλη αναμεσα στους 2 τωρα θα διαλεγα τον παπ γιατι εχει περισσοτερες παραστασεις στο υψηλοτερο επιπεδο.
Αλλα ας δουμε και τα υπολοιπα φιλικα.
TakeshyKurosawa
Ο Παπανικολάου αυτή τη στιγμή μου θυμίζει πάρα πολύ την περίπτωση Κλέιζα που ήταν παιχτάρα(πολύ καλύτερος από ότι ήταν ποτέ ο Παπανικολάου) και στο NBA έγινε παλαίμαχος. Τραγική εικόνα. Πιστεύω πρέπει να γυρίσει επειγόντως Ευρώπη, αλλιώς θα κόψει το μπάσκετ νωρίς. Μακάρι να συνέλθει γρήγορα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξιοκρατικά πρέπει να είναι στην 12αδα αυτή τη στιγμή...
shtarkws
Πιστευω οτι ενα σχημα με Αντε στο 3 και Παπ στο 4 θα δημιουργουσε υπερ μας μις ματς, τουλαχιστον επιθετικα. Ο Γιαννης θα εβαζε στα καλαθια τα αντιπαλα 3αρια ενω ο Παπ θα τραβουσε τα αντιπαλα 4αρια στην περιφερεια και θα αδειαζε την ρακετα στον κουφο
rankin
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Aug 22 2015, 11:35 ) *
Ο Παπανικολάου αυτή τη στιγμή μου θυμίζει πάρα πολύ την περίπτωση Κλέιζα που ήταν παιχτάρα(πολύ καλύτερος από ότι ήταν ποτέ ο Παπανικολάου) και στο NBA έγινε παλαίμαχος. Τραγική εικόνα. Πιστεύω πρέπει να γυρίσει επειγόντως Ευρώπη, αλλιώς θα κόψει το μπάσκετ νωρίς. Μακάρι να συνέλθει γρήγορα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξιοκρατικά πρέπει να είναι στην 12αδα αυτή τη στιγμή...

Συμφωνώ μαζί σου αλλά, μη ξεχνάς οτι ο Κλέιζα στο ΝΒΑ ξεκίνησε εξαιρετικά και μετά είχε εναν πολύ σοβαρό τραυματισμό απο τον οποίο ποτέ δεν επέστρεψε...
Το πρόβλημα με τον Παπανικολάου είναι η αυτοπεποίθηση. Έτσι και αλλιώς πάντα παίχτης ψυχολογίας ηταν. Έκανε ενα κάρφωμα και μετά πετούσε στο παρκέ. Έχανε 2 σουτ στη σειρά, και έριχνε τα μούτρα (θυμάμαι τον Άντιτς να τον παρηγορεί στο πάγκο...)
Ο Παπανικολάου, αν συνεχίσει στο ΝΒΑ, και αν συνεχίσει σε ομάδα που δεν τον πιστεύει, θα χτυπήσει rock bottom...
Αν ο ίδιος δεν το καταλαβαίνει, κακό του κεφαλιού του.
Δε λέω να φύγει, αλλά να προσπαθήσει να πάρει μια ανταλλαγή κάπου οπου τον πιστεύουν και θα είναι η πρώτη επιλογή για τη θέση του απο τον πάγκο. Είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν ομάδες να τον θέλουν..
Ο Σπανούλης πάντως ηταν αρκετά διορατικός για να την κοπανήσει εγκαίρως (και δεν ηταν ο μόνος που το έχει κάνει), αν και κανείς δε ξέρει τι θα μπορούσε να είχε γίνει αν είχε παίξει στο Σαν Αντόνιο.

Όσον αφορά τη σύγκριση του Παπανικολάου με τον Γιανκοβιτς, ειναι προφανές οτι ο Βλάντο τα πάει καλύτερα. Έρχεται ως βασικός σε μεγάλη ομάδα, με καλή ψυχολογία και παιχνίδια στα πόδια (και τα χέρια) του. Ο Παπ έρχεται μετά απο μια κακή πρώτη χρονιά στο ΝΒΑ, με λίγα παιχνίδια και με ψυχολογία στο μηδέν.
Μπορεί ο καλός Παπανικολάου να ειναι πολύ καλύτερος του καλού Γιάνκοβιτς, αλλά οντως, κάτω απο τις τρέχουσες συνθήκες, ο Γιάνκοβιτς φαίνεται (και είναι) καλύτερος και προσφέρει παραπάνω.
Άρα εδώ πραγματικά μπαίνει ακόμα ενα ερωτηματικό για τον κόουτς.

Ας σημειώσουμε βέβαια οτι τους παίχτες τους βλέπει καθημερινά και στην προπόνηση και έχει πολλές περισσότερες σημειώσεις απο αυτές που έχουμε εμείς, βλέποντας τα φιλικά...

Αν πάντως, όντως βλέπει εναν άδειο αγωνιστικά και ψυχολογικά Παπανικολάου, ας τον κόψει και ας δώσει την ευκαιρία στον Βλάντο.
Εγώ μαζί του. Ότι κρίνει αυτός ως δικαιότερο και αγωνιστικά καλύτερο, ας το πράξει..
Nemesakos
Τόσες μέρες που μιλάμε για την εθνική στα δικά μου σχόλια έλεγα ότι ο Παπ δεν κόβεται για κανέναν Αγραβάνη ή Γιάνκοβιτς.
Όμως αυτό που είδα όλες αυτές τις μέρες στα φιλικά από τον Κώστα, δυστυχώς είναι απογοητευτικό. Είναι αργός, είναι ψαρωμένος(!!!) σαν ρούκι, δεν ακολουθεί φάσεις, δεν μπορεί να σουτάρει που είναι και το προσόν του, δεν βοηθάει στην άμυνα και το κυριότερο από όλα είναι ότι δεν βγάζει πάθος. Να μου πεις φιλικά είναι.. Οκ.. Αν βάλουμε και τις χτυπητές αδυναμίες που έχει έτσι και αλλιώς δλδ, καθόλου τρίπλα, καθόλου παιχνίδι με πλάτη, κακό σουτ από μέση απόσταση και γενικά εντελώς μονοδιάστατο επιθετικό παιχνίδι (εκτός του σουτ 3π.) τότε όλος ο συνδυασμός είναι πολύ πολύ κακός.

Πριν κάνει τις κλήσεις ο Κατσικάρης, πολύ πριν, είχε κάνει ένα live chat (Απρίλη-Μάιη κάπου εκεί) ο Παπαδογιάννης και του είπα πως δεν θα ήμουν σίγουρος για τον Παπ φέτος. Φυσικά όπως και οι περισσότεροι είπαν ο Παπ δεν κόβεται. Όμως αν βάλουμε κάτω και δούμε ότι α) φέτος έπαιξε λίγο, β) στα ματς που έπαιξε είχε ελάχιστο χρόνο συμμετοχής, γ) είχε τραυματισμούς δ) με τον λίγο χρόνο δεν μπορεί να βρει ρυθμό, τότε μπορούμε να καταλάβουμε πως φέτος ο Παπ έχει μείνει αρκετά πίσω. Ο Παπαδογιάννης είπε πως κ μόνο οι προπονήσεις στο Χιούστον αρκούν. Αυτό που βλέπω πάντως δεν αρκεί..Είναι παίκτης της εθνικής, αναπόσπαστο κομμάτι πλέον θα έλεγα, αλλά είναι τόσο κακή η κατάστασή του που τον καθιστα Νο1 φαβορί στα μάτια μου τουλάχιστον για να κοπεί.

Η θέση που παίζει είναι κομβική γενικότερα στο μπάσκετ. Αν παρουσιαστεί έτσι στα επίσημα θα βγάζει ο Πέρπε 25λεπτα και θα κατεβαίνει συχνά στο 3 ο Κούνμπο.. Δεν ξέρω κατά πόσο θέλει ο Κατσικάρης να χαραμίσει έτσι το 2ο 3άρι του.
Απο το ματς με την Τσεχία πάντως καλή εντύπωση μου έκανε και ο Βλάντο και ο Αγραβάνης. Ο Βλάντο όσο μπήκε έπαιξε στο 100%, αμύνθηκε, σκόρασε, έτρεξε, μοίρασε σωστά... Ακόμα και έτσι δεν ξέρω αν είναι έυκολο/ορθό/σωστό να κοπεί ο Παπ για να παίξει ο Γιάνκοβιτς. Ο Αγραβάνης μπορεί να μπει εντέλει στην ομάδα αν τελικά ο κόουτς αποφασίσει να πάρει 5 ψηλούς. Δεν θα με χαλάσει. Θα ρίξει ξύλο (καλύτερο ξύλο από Καββαδά, Γλυνιαδάκη, Βουγιούκα, Μαυροειδή) θα παλέψει με πάθος.. Δεν θα με χαλάσει...Ο Μάντζαρης ήταν κακός.. Πολλά εύκολα λάθη.

Εντύπωση μου έκανε οι 2 επιλογές Σλούκα και Κάιμ να κοπούν από το χθεσινό φιλικό. Ναι 2 έπρεπε να μείνουν εκτός το καταλαβαίνω. Αλλά με αυτά τα 2 κοψίματα, εμένα μου δόθηκε η εντύπωση αν τελικά οι 2 θέσεις που απομένουν τελικά είναι του Μάντζαρη και του Αγραβάνη. Μια τελική 12αδα δλδ με 4 γκαρντς 3 3αρια, 3 4αρια και 2 5αρια... rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

ΥΓ: Btw o Πέρπε τα καλύτερά του ματς με σχεδόν 20πόντους μ.ο τα έκανε στον ΟΣΦΠ σαν 4... Από το να δοκιμάζει τον Παπ εκεί καλύτερο θαήταν να παίζει ο Στράτος στην ανάγκη,...
Manu7
Τα φιλικά αυτά ποιος τα κλείνει;

Είναι δυνατόν να θεωρούμαστε μια από τις τοπ ομάδες του Ευρωμπάσκετ και να κάνουμε τουρνουά με Τσεχίες, διαλυμένες Ρωσίες και Βοσνίες;

Κάθε χρόνο τα ίδια. Ένα ρημαδοφιλικό με Ισπανία θα παίξουμε ποτέ; Με τους Σέρβους και τους Γάλλους σταματήσαμε; Τους φετινούς δυνατούς Ιταλούς;

Ε θα πάρουμε και το πανηγυράκι του προέδρου το Ακρόπολις για να παραμυθιαζόμαστε πάλι με όμορφα σφυρίγματα.

Κατά τα άλλα, ομάδα που άρχισε αργά την προετοιμασία και ακόμα ψάχνεται. Ανησυχητικά πλέον.

Το καλύτερο σενάριο για μας είναι να πιάσει η ομάδα τοπ απόδοση σε άμυνα και πολύ καλό transition παιχνίδι. Στο 5 εναντίον 5 είμαστε ομάδα κατεξοχήν ρυθμού. Οπότε μόνο τότε θα πιάνουμε καλή απόδοση και θα μπαίνει κάνα σουτ απ'εξω. Χρόνια τώρα η ίδια ιστορία.

Εν ολίγοις επιθετικά θα κακοποιούμε το μπάσκετ και αμυντικά αίμα και ιδρώτας.

Το πρόβλημα της Εθνικής είναι ότι προσπαθεί να μεταφέρει τη χημεία του Ολυμπιακού στο παιχνίδι της μόνο που η μια ομάδα είναι σύλλογος που κάνει ένα προγραμματισμό για να παίζει στον αυτόματο ως το Φεβρουάριο με τους ήδη υπάρχοντες αυτοματισμούς ενώ η άλλη ομάδα σε 1 μήνα να προλάβει να φτιάξει τι πρώτα;

Στα θετικά λοιπόν μόνο η όρεξη για άμυνα, το καλό transition από Καλάθη και Σπανούλη, το παιχνίδι του Αντετοκούμπο και οι καλές συνεργασίες μεταξύ Κουφού - Σπανούλη ή Καλάθη. Από κει και πέρα είναι θέμα ευστοχίας.

Τα προβλήματα γνωστά..
rankin
QUOTE(Nemesakos @ Aug 22 2015, 12:12 ) *
Ο Αγραβάνης μπορεί να μπει εντέλει στην ομάδα αν τελικά ο κόουτς αποφασίσει να πάρει 5 ψηλούς. Δεν θα με χαλάσει. Θα ρίξει ξύλο (καλύτερο ξύλο από Καββαδά, Γλυνιαδάκη, Βουγιούκα, Μαυροειδή) θα παλέψει με πάθος..

Ο Αγραβάνης ειναι μεγάλος δείρτης και σκαμπάζει απο μπάσκετ... Οι αλλοι τέσσερις που αναφέρεις είτε δεν ειναι δείρτες, είτε ειναι εντελώς άμπαλοι, είτε και τα 2...
Ο Αγραβάνης, αν συνεχίσει να δουλεύει στις αδυναμίες του, θα γίνει βασικός στην εθνική σύντομα...
Nemesakos
QUOTE (rankin @ Aug 22 2015, 13:19 ) *
Ο Αγραβάνης ειναι μεγάλος δείρτης... Οι αλλοι τέσσερις που αναφέρεις είτε δεν ειναι δείρτες, είτε ειναι εντελώς άμπαλοι, είτε και τα 2...
Ο Αγραβάνης, αν συνεχίσει να δουλεύει στις αδυναμίες του, θα γίνει βασικός στην εθνική σύντομα...



Δεν είναι δείρτες αλλά γιαυτό μπήκαν στα ρόστερ της εθνικής. Για ξύλο και ανάσες στους βασικούς. Τουλάχιστον με τον Αγραβάνη νοιώθω ότι δεν χαλάνε και πολύ οι ισορροπίες...
a bullet for your head
Για τον Παπ έχω πει την άποψη μου. Είχα πει επίσης, πως μόνο αν δεν έχει επανέλθει πλήρως απ'τον τελευταίο του τραυματισμό, τότε να κοπεί. Υπάρχει και μια άλλη παράμετρος που ΣΙΓΟΥΡΑ τον επηρρεασε και αυτή ήταν η πρόσφατη ανταλλαγή του στο Ντενβερ μαζί με το team option που υπάρχει...και με καταληκτική ημερομηνία στις 5 Οκτωβρίου! Μετά από φήμες που κυκλοφορησαν πως οι Ναγκετς θα τον απομακρύνουν, τελικά κυκλοφόρησε πως πρώτα θα τον παρακολουθήσουν στο Ευρωμπάσκετ και μετά θα αποφασίσουν. Αν τελικά κοπεί''πολύ πιθανό'', οι πιθανότητες του να βρει καλό συμβόλαιο στο ΝΒΑ, μειώνονται κατά πολύ. Η λογική λέει πως αν ο Παπ επιθυμεί να αποδείξει πράγματα, πως θα κάνει το καλύτερο δυνατό. Οσο παίκτης ψυχολογίας και συναισθηματικός να είναι, λόγω του ότι είναι πολύ ανταγωνιστικος, δεν θα έλεγε όχι σε μια ακόμη πρόκληση. Το ζήτημα είναι...είναι σωματικα-πνευματικά έτοιμος; Ενας καχύποπτος νους πάντως, θα σκεφτόταν πως έχει ξενερώσει πολύ και με τις τελευταίες εξελίξεις και ίσως έχει αρχίσει να σκέφτεται σοβαρά την επιστροφή του στην Ευρώπη. Και μια ''κακή'' παρουσία στο Ευρωμπάσκετ, θα το ''διευκόλυνε'' αυτό.
zorba
Νομίζω πως η εθνική μας δεν μπορεί να παρουσιαστεί με λιγότερα απο 5 γκαρντ.
Σε ένα σύντομο και επίπονο τουρνουά σαν το Ευρωμπάσκετ πρέπει να καλύψεις τις γνωστές αδυναμίες με αθλητικότητα και γρήγορο τρανζισιον, κάτι που πετυχαίνεται με χαμηλά σχήματα. Παρεπιπτόντως, σ' ένα τέτοιο σχήμα θα έβλεπα άνετα τον Παπανικολάου στο 4 με Γιάννη στο 3 ή στο 5, εννοείται το πολύ για πέντε λεπτά...
Είναι επίσης απαραίτητη η παρουσία ενός γκαρντ που θα μπει έστω για 5-8 λεπτά να παίξει overplay έναν Πάρκερ ή έναν Τεόντοσιτς κι αυτός δεν μπορεί να ειναι άλλος απο τον Μάντζαρη...
salonikatasos
επειδή δηλαδή θέλει να πείσει το νβα για 1 συμβόλαιο θα τον φορτωθεί η εθνική σε αυτή την κατάσταση που είναι? όσο παίχτης ψυχολογίας και να είναι,εφόσον είναι σε ΤΡΑΓΙΚΗ καταστάση,δεν πρέπει να είναι στην τελική 12αδα. στην 12αδα πρέπει να είναι οι 12 καλύτεροι(από του διαθέσιμους) την περίοδο του ευρωμπάσκετ.
στους 14 που έχουν μείνει ο παπανικολάου είναι ο χειρότερος μέχρι στιγμής
Ginobili
QUOTE(Nemesakos @ Aug 22 2015, 11:12 ) *
Αυτό που βλέπω πάντως δεν αρκεί..Είναι παίκτης της εθνικής, αναπόσπαστο κομμάτι πλέον θα έλεγα, αλλά είναι τόσο κακή η κατάστασή του που τον καθιστα Νο1 φαβορί στα μάτια μου τουλάχιστον για να κοπεί.

Η θέση που παίζει είναι κομβική γενικότερα στο μπάσκετ. Αν παρουσιαστεί έτσι στα επίσημα θα βγάζει ο Πέρπε 25λεπτα και θα κατεβαίνει συχνά στο 3 ο Κούνμπο.. Δεν ξέρω κατά πόσο θέλει ο Κατσικάρης να χαραμίσει έτσι το 2ο 3άρι του.

Δεν διαφωνώ για τον Παπ...σχετικά με το ότι "ψάχνεται" κάπως στο παρκέ.Λογικό είναι,απραξία από τους αγώνες τόσο καιρό..έχει επηρεαστεί αρνητικά όσες προπονήσεις και να κάνει(Καλά εδώ γελάμε με τον Παπαδογιάννη...ειδικά για το Χιούστον,το οποίο από τον Απριλομάη θα είχε σταματήσει να κάνει ουσιαστικές προπονήσεις.Οι ομάδες των playoffs με τους συνεχείς αγώνες και τα ταξίδια,ειδικά αυτές που πάνε ψηλά,έχουν ταξίδια-αγώνες-αεροπλάνα,βίντεο και τακτική ουσιαστικά με χαλάρωμα και ξεκούραση.Σοβαρές προπονήσεις δεν κάνουν....ΤΩΡΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ).

Ψαρωμένο πάντως όπως λες,εγώ δεν τον βλέπω για κανέναν λόγο.Ψάχνεται,δεν του βγαίνουν φάσεις...θα το βρει με τον καιρό.Παίζει με ενέργεια και βοηθάει σε πολλούς τομείς στο παιχνίδι.Και στα κρίσιμα,εγώ τον Παπ θα εμπιστευτώ.Δεν θα κρεμάσω παίκτη,που παίζει μπάσκετ με τόσο πάθος,τσαμπουκά.κι έχει κατακτήσει αυτά που έχει κατακτήσει μέχρι τώρα στην καριέρα του...για κανένα παικτάκι(χωρίς παρεξήγηση) Αγραβάνη ή Γιάνκοβιτς(αυτή την στιγμή μπροστά του)
Nemesakos
QUOTE (Ginobili @ Aug 22 2015, 13:56 ) *
Δεν διαφωνώ για τον Παπ...σχετικά με το ότι "ψάχνεται" κάπως στο παρκέ.Λογικό είναι,απραξία από τους αγώνες τόσο καιρό..έχει επηρεαστεί αρνητικά όσες προπονήσεις και να κάνει(Καλά εδώ γελάμε με τον Παπαδογιάννη...ειδικά για το Χιούστον,το οποίο από τον Απριλομάη θα είχε σταματήσει να κάνει ουσιαστικές προπονήσεις.Οι ομάδες των playoffs με τους συνεχείς αγώνες και τα ταξίδια,ειδικά αυτές που πάνε ψηλά,έχουν ταξίδια-αγώνες-αεροπλάνα,βίντεο και τακτική ουσιαστικά με χαλάρωμα και ξεκούραση.Σοβαρές προπονήσεις δεν κάνουν....ΤΩΡΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ).

Ψαρωμένο πάντως όπως λες,εγώ δεν τον βλέπω για κανέναν λόγο.Ψάχνεται,δεν του βγαίνουν φάσεις...θα το βρει με τον καιρό.Παίζει με ενέργεια και βοηθάει σε πολλούς τομείς στο παιχνίδι.Και στα κρίσιμα,εγώ τον Παπ θα εμπιστευτώ.Δεν θα κρεμάσω παίκτη,που παίζει μπάσκετ με τόσο πάθος,τσαμπουκά.κι έχει κατακτήσει αυτά που έχει κατακτήσει μέχρι τώρα στην καριέρα του...για κανένα παικτάκι(χωρίς παρεξήγηση) Αγραβάνη ή Γιάνκοβιτς(αυτή την στιγμή μπροστά του)


Το θα το βρει με τον καιρό εδώ δεν κολλάει. Μιλάμε για 15 μέρες τουρνουά. Όχι μια ολόκληρη σεζόν. Πιστεύεις πραγματικά ότι μέσα σε προπονήσεις 15 ακόμα ημερών, θα ανακτήσει την αυτοπεποίηθηση και την ενέργεια που δεν είχε μια ολόκληρη σεζόν στο Χιούστον? Και αν δεν το βρει τι θα γίνει? Είπαμε είναι κεφάλαιο για την εθνική αλλά σε αυτή την κατάσταση να μπει κάποιος που να μπορεί. Κ τώρα (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) ο Παπ δεν μπορεί. Ιδανικά δεν θα ηθελα και γω να κρεμαστεί για τον Βλάντο και τον Αγραβάνη. Αλλά είναι κρίμα να κοπούν και παίκτες με καλύτερη απόδοση επειδή υποψιαζόμαστε ότι Παπ μπορεί και να ξυπνήσει από τον λήθαργο που βρίσκεται τώρα. Ο Κολέ έκοψε τον Ερτελ, δεν νομίζω ότι χάνεται κ ο κόσμος αν ο Παπ δεν κάνει ένα τουρνουά.
επαθα λαστιχο
Χάνεται,αν μιλάμε για σπλαχνικό μέλος της εθνικής εδώ και 4 χρόνια με πολύ περισσότερες παραστάσεις από αυτόν/αυτούς που θα κληθεί στην θέση του.Έστω και σε μη ικανοποιητική κατάσταση προτιμώ τον Παπ στα χιαστί που θα κριθούν τα πάντα παρά τον ταλαντούχο αλλά άπειρο Αγραβάνη ή τον Γιάνκοβιτς.Και το κόψιμό του ίσως δημιουργήσει κακό προηγούμενο στην σχέση με τον προπονητή και την ομοσπονδία.Ξέρει και ο ίδιος ότι μετά την προβληματική του χρονιά στους Ρόκετς ένα καλό τουρνουά με την εθνική θα τον βοηθήσει πολύ.Θα προτιμούσα να θυσιαστεί ο Περπέρογλου παρά αυτός,βλέποντας σε βάθος χρόνου.
RipCity
Να πω ότι υπήρχε άλλος αξιόπιστος τότε οκ, αλλά αν είναι να προτιμηθούν Βλάντο ή Αγραβάνης που στην τελική δε θα κάνουν και καμία διαφορά και στα κρίσιμα θα κρυφτούν, τότε δεν είναι σε καμία περίπτωση σωστό να μην μπει στη 12άδα ο Παπ.

Και προφανώς η εθνική δεν είναι σύλλογος που πληρώνει κτλ, αλλά πρέπει να λειτουργεί και ως τέτοιος και να κρατάει κάποιες ισορροπίες. Ο Παπ είναι μεγάλο κεφάλαιο στη θέση 3 και πρέπει να στηριχθεί ακόμη και σε μια δύσκολη στιγμή, σε αντίθεση πχ με το Βλάντο που έχει περιορισμένο ταβάνι και στην ίδια ηλικία έχει πολύ λιγότερα επιτεύγματα κι εμπειρίες. Στην τελική υπάρχει ο Περπέρογλου για πρώτο βιολί στο 3.
Nemesakos
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Aug 22 2015, 15:16 ) *
Χάνεται,αν μιλάμε για σπλαχνικό μέλος της εθνικής εδώ και 4 χρόνια με πολύ περισσότερες παραστάσεις από αυτόν/αυτούς που θα κληθεί στην θέση του.Έστω και σε μη ικανοποιητική κατάσταση προτιμώ τον Παπ στα χιαστί που θα κριθούν τα πάντα παρά τον ταλαντούχο αλλά άπειρο Αγραβάνη ή τον Γιάνκοβιτς.Και το κόψιμό του ίσως δημιουργήσει κακό προηγούμενο στην σχέση με τον προπονητή και την ομοσπονδία.Ξέρει και ο ίδιος ότι μετά την προβληματική του χρονιά στους Ρόκετς ένα καλό τουρνουά με την εθνική θα τον βοηθήσει πολύ.Θα προτιμούσα να θυσιαστεί ο Περπέρογλου παρά αυτός,βλέποντας σε βάθος χρόνου.



Ρε παιδιά είναι μόλις 25 χρονών. Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Φυσικά και δεν θα χαθεί. Επειδή είναι προσγειωμένο παιδί, ξέρει και ο ίδιος ότι δεν είναι καλά φέτος. Μακάρι να ξυπνήσει, μακάρι να βρει την φόρμα του και μακάρι να είναι στην ομάδα... Αλλά οκ είπαμε.. δεν χρειάζεται να χαραμίσουμε μια θέση για οποιονδήποτε παίχτη από την στιγμή που την δεδομένη χρονική περίοδο δεν μπορεί...Ο Περπέρογλου που λες γιατί να κοπεί? Πέρσι όλοι τον ζητούσαμε, φέτος τον έχουμε και προτιμάμε να τον κόψουμε για να πάρουμε έναν ανέτοιμο παίχτη??

Θα ήθελα πολύ να επιστρέψει στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη ο Παπ. Δυστυχώς δεν είναι για όλους το ΝΒΑ.. Όπως είπε καποιος φίλος ο Σπαν κατάλαβε και γύρισε. Ο Παπ έχει μείνει πολύ πίσω σε σχέση με αυτό που θα μπορούσε να είχε γίνει.
Timemaster
QUOTE(Conan1982 @ Aug 22 2015, 11:46 ) *
Κι εγώ δεν νομίζω ότι το +/- σε ένα παιχνίδι μόνο δείχνει κάτι, ο Πρίντεζης ας πούμε σαφώς αδικείται.
Το αξιοπρόσεκτο νομίζω είναι η τρομερή αστοχία από παντού. Άγχος, κούραση δεν ξέρω πάντως δεν είναι αυτές οι πραγματικές δυνατότητες των παικτών.
Ο Παπανικολάου δεν νομίζω να κοπεί σε καμία περίπτωση και επειδή ήταν και είναι παίκτης που παίζει βάσει της ψυχολογίας καλό θα είναι να του δώσει ο Κατσικάρης κάμποσα τρίποντα να βάλει μερικά μπας και ανέβει ψυχολογικά.


Το +/- έχουμε πει αρκετές φορές πως είναι παραπλανιτικό όμως είναι ένα καλό στατιστικό συζήτησης τώρα στα φιλικά για το πως ενώ κάποιος παίχτης σκοράρει και μαζεύει ριμπάουντ (Πρίντεζης) η ομάδα δε προχωράει ενώ ένας (Ζήσης) που έχει μηδέν εύστοχα σουτ η ομάδα παίρνει διαφορά.


QUOTE(tReason @ Aug 22 2015, 11:55 ) *
O Παπανικολαου εχει ρεκορ καριερας σε ολες τις διοργανωσεις στην ευρωπη 38% στα τριποντα ο γιανκοβιτς 34 %
Τα 2 τελευταια χρονια στην ευρωπη ο παπανικολαου ειχε πανω απο 40% στα τριποντα ο γιανκοβιτς γυρω στο 35%.
Ο Γιανκοβιτς ειναι καλυτερος σουτερ βολων βεβαια γυρω στο 75% ο παπ στο 65%
Δεν ειναι ειναι εξυπνο λοιπον να βγαζεις συμπερασμα για το ποσο καλος σουτερ ειναι καποιος απο ενα φιλικο.
Χωρις να αμφισβητω οτι ο γιανκοβιτς ειναι καλυτερος στα φιλικα αν και το δειγμα ειναι παρα πολυ μικρο.


Η επιλογή του Γιάνκοβιτς σαν πιο καλού σουτέρ έχει να κάνει (προσωπική γνώμη) με το ότι ο δεύτερος έχει καλήτερη τεχνική σουτ και μπορεί να εκτελέσει και μετά από σκριν και μετά από τρίπλα σαν δυάρι ενώ τον Παπανικολάου τον έχω πιο στατικό σουτέρ. Ακόμα ο δεύτερος είναι σε ανοδική πορεία ενώ ο πρώτος δε καθοδική. Από την άλλη ο Γιάνκοβιτς σούταρε την τελευταία χρονιά στην Ευρωλίγκα 50% περισσότερα τρίποντα από τον Παπ και φυσικά σε ομάδα πολύ χειρότερη από την Μπαρτσελόνα όπου δεν έμενε τόσο εύκολα ξεμαρκάριστος.

QUOTE(shtarkws @ Aug 22 2015, 13:00 ) *
Πιστευω οτι ενα σχημα με Αντε στο 3 και Παπ στο 4 θα δημιουργουσε υπερ μας μις ματς, τουλαχιστον επιθετικα. Ο Γιαννης θα εβαζε στα καλαθια τα αντιπαλα 3αρια ενω ο Παπ θα τραβουσε τα αντιπαλα 4αρια στην περιφερεια και θα αδειαζε την ρακετα στον κουφο



Αυτό είναι το ωραίο με τους πολυθεσίτες.
Ουσιαστικά τους έχεις να εναλλάσσουν ρόλους ανάμεσα σε άμυνα με επίθεση αλλά και μέσα στην ίδια φάση με αλλαγές μαρκαρισμάτων μις-ματς. Στην άμυνα ο Γιάννης θα έπαιζε τεσσάρι και στην επίθεση τριάρι.

rolleyes.gif
Ginobili
QUOTE(Nemesakos @ Aug 22 2015, 12:59 ) *
Το θα το βρει με τον καιρό εδώ δεν κολλάει. Μιλάμε για 15 μέρες τουρνουά. Όχι μια ολόκληρη σεζόν. Πιστεύεις πραγματικά ότι μέσα σε προπονήσεις 15 ακόμα ημερών, θα ανακτήσει την αυτοπεποίηθηση και την ενέργεια που δεν είχε μια ολόκληρη σεζόν στο Χιούστον? Και αν δεν το βρει τι θα γίνει?

Σιγά μωρέ μην έχει χαμένη αυτοπεποίθηση ο Παπ!!! Μα σοβαρά μιλάς τώρα?? Από τους Ρόκετς έρχεται..από τους πρωταθλητές αποκλείστηκαν...σιγά να μην μπορεί να γ%$#ει και γκόμενα επειδή δεν έπαιξε στους Ρόκετς 1η χρονιά στο ΝΒΑ.
Ο Παπ έχει μεγάλες παραστάσεις,και αυτό που τον χαρακτηρίζει είναι το ΠΑΘΟΣ με το οποίο αγωνίζεται.Λοιπόν..μια χαρά θα το βρει,νέο παιδί είναι γυμνασμένο,όχι κανάς σαπιοκοιλιάς.Και σιγά μην έχει χαμένη ενέργεια.
Σοβαρός προπονητής για τουρνουά ειδικά τέτοιο δεν θα κόψει τον Παπ,για κανέναν Γιάνκοβιτς και κανέναν Αγραβάνη.
Αν αποτύχει αυτή η Εθνική,ο τελευταίος λόγος θα είναι ο Παπ

QUOTE(Nemesakos @ Aug 22 2015, 13:26 ) *
Δυστυχώς δεν είναι για όλους το ΝΒΑ.. Όπως είπε καποιος φίλος ο Σπαν κατάλαβε και γύρισε. Ο Παπ έχει μείνει πολύ πίσω σε σχέση με αυτό που θα μπορούσε να είχε γίνει.

Ναι...είναι για τον Πριχιόνι στα γεράματα..και δεν ήταν για τον Σπανούλη το ΝΒΑ.Μια χαρά θα έπαιζε ο Σπανούλης στο ΝΒΑ,και οι Σπερς θέλανε να τον κρατήσουν,το είχε πει και ο Πόποβιτς και ο Πάρκερ(όταν έγιναν ανταλλαγή τα δικαιώματα του για τον Σκόλα).
Απλά ο Σπανούλης έχει κάποια κόμπλεξ,και αν δεν είναι στο επίκεντρο..δεν νιώθει άνετα.

Υ.Γ Και φυσικά δεν συγκρίνονται οι Ρόκετς του Σπανούλη,με τους Ρόκετς του Παπ αυτήν την στιγμή,ούτε ο Παπ έχει τον ίδιο δύσκολο ανταγωνισμό στην θέση του,όπως ένα γκαρντ
Λουπους
Ο Παπανικολάου πολύ δύσκολο να κοπεί, θα τον έπαιρνα σίγουρα, σαν ποιότητα είναι σαφέστατα ανώτερος του Γιάνκοβιτς. Το ότι δεν έχει καλή φόρμα τώρα, δε σημαίνει ότι δε θα τη βρει ποτέ.

Ο Καιμακόγλου φαίνεται πως θα είναι στην επιλογή και θα έχει πιθανά και σημαντικό ρόλο, γι' αυτό πιστεύω πως δεν ήταν χθες στη 12αδα, επειδή ο Κατσικάρης ήθελε να δοκιμάσει περισσότερο τους "αμφίβολους".

Πάντως, ό,τι κι αν λέμε, όποιοι και αν επιλεχθούν τελικά, ομάδα με 3/22 τρίποντα και 9/18 βολές άντε να περάσει το πολύ στην 8αδα. Με τέτοια ποσοστά δε γίνεται για κανένα λόγο να πάμε παραπέρα..
manosnismo
Αφου αφησε εκτος σημερα Σπανουλη,Περπε αυτοματα σημαινει πως ο Καμιακογλου θα ειναι σιγουρα στη 12αδα αφου οπως φενεται αφηνει εκτος τους σιγουρους
Giannis83
Φαγωθήκατε να βάλει καλάθι ο Παπανικολάου και σπάσανε οι βίδες από τη μπασκέτα... rolleyes.gif
rankin
QUOTE(Giannis83 @ Aug 22 2015, 20:47 ) *
Φαγωθήκατε να βάλει καλάθι ο Παπανικολάου και σπάσανε οι βίδες από τη μπασκέτα... rolleyes.gif

Λετε να πήρε μπρος το θηρίο;;;
koostas
φοβερη επιλογη να δινουμε φιλικο με ομαδα 3 επιπεδα κατω απ' τη δικη μας...
Manu7
O Κατσικάρης πρέπει σίγουρα να καταλάβει ότι Καλάθης - Σπανούλης ΔΕΝ πρέπει να παίζουν μαζί.

Ο Σπανούλης πρέπει να παίζει με Ζήση ή Μάντζαρη και τέλος Σλούκα (οποτε παιξανε μαζί στον Ολυμπιακό μια χαρά τα πήγαν)

Ο Καλάθης με Σλούκα και μετά Ζήση.
RipCity
Άντε πάμε ρε Παπ, άντε να ανεβαίνεις σιγά σιγά!
Manu7
Μεγαθήρια αντιμετωπίζουμε 18.gif
rankin
QUOTE(koostas @ Aug 22 2015, 21:38 ) *
φοβερη επιλογη να δινουμε φιλικο με ομαδα 3 επιπεδα κατω απ' τη δικη μας...

We need to blow off some steam dude tongue.gif

Στα του Παπανικολάου, όπως ακριβώς τα λέγαμε. Μπορεί ο αντίπαλος να ηταν φόλα, αλλά ο Κώτσος όταν πήρε μπρος, πετούσε στο παρκέ.

Επίσης, ο γίγαντας Αγραβάνης το θέλει πολύ και όπως βλέπω τον Καιμακ, ίσως να το αξίζει κι ολας
Runt
Εντάξει σάκος του μποξ οι Βοσνιοι, παρολαυτα...ναι ρε παααπ!
Κρατάμε την διαθεση, απο κει και πέρα είδαμε σε καλή μερα τον Σλούκα που εχει ανέβει επιπεδο, και βεβαια τον Παπανικολάου που πηρε λίγο τα πάνω του...μη ξεχάσω και τα τρίποντα του Α'κουμπο.





Giannis83
Τα φιλικά κλείστηκαν τον περασμένο Φεβρουάριο. Τότε η Βοσνία περιμέναμε να κατεβεί με Τελέτοβιτς-Νούρκιτς-Ντζέντοβιτς, και η Ρωσία με Κιριλένκο-Σβεντ-Καουν. Δεν μπορούσε κανείς να προβλέψει όλες αυτές τις απουσίες. Πάντως, αν θεωρήσουμε top-4 ομάδες τις Γαλλία-Ισπανία-Σερβία-Ελλάδα, οι μόνοι που παίξανε μεταξύ τους είναι οι Γάλλοι με τους Σέρβους...

Τώρα για το φιλικό, ο Σλούκας δείχνει ότι μπορεί να γίνει το κλειδί στην επίθεσή μας και ο καλός Παπανικολάου μας ανεβάζει επίπεδο. Θεωρώ ότι είναι θέμα ομοιογένειας για να ανέβει κι άλλο η ομάδα. Σήμερα παίξανε κυρίως όσοι συμμετείχαν στην περσινή ομάδα και φανήκαμε πολύ πιο δεμένοι. Σπανούλης-Περπέρογλου (που λείπανε πέρυσι) ήταν εκτός 12άδας, ενώ ο άλλος "νέος" (Κουφός) φάνηκε εκτός κλίματος. Όταν δέσουν και αυτοί οι 3 παίχτες με τους περσινούς, θα δούμε άλλη ομάδα.

Αναμένουμε τώρα τα δυσκολότερα παιχνίδια με Ρωσία αύριο, και με Τούρκους-Λιθουανούς στο ΟΑΚΑ.
pan24
Ο παπανικολαου μας εδωσε την καλυτερη απαντηση
Αρκει να εχει διαρκεια
Λουπους
- Φάνηκε πως ο Παπανικολάου είναι ακόμη καλός παίκτης και δεν έχει ξεχάσει το μπάσκετ, όπως νόμισαν μερικοί επειδή έκανε 3-4 κακά παιχνίδια.

- Ο Αγραβάνης δε νομίζω πως αξίζει σε καμία περίπτωση να είναι στην τελική 12άδα. Θέλει τρελή δουλειά στην τεχνική, δεν κάνεις μπάσιμο-μονο ταμπλό απέναντι στη Βοσνία, ούτε χειρίζεσαι την μπάλα τόσο άχαρα γενικώς.

- Ούτε ο Γιάνκοβιτς έδειξε κάτι καλό σήμερα, λίγο έπαιξε και έκανε αρκετά λάθη. Βέβαια ούτε και ο Καιμακόγλου, ο οποίος ήταν αρκετά άστοχος, αλλά θεωρώ πως είναι σχεδόν απίθανο να μείνει εκτός.

- Από την άλλη, ο Σλούκας ήταν πολύ καλός, δείχνει ικανός να γίνει ο επόμενος "μεγάλος" Έλληνας γκαρντ, που μαζί με Καλάθη, Παππά και δευτερευόντως Μάντζαρη, δείχνουμε να έχουμε μια χαρά μέλλον.

Όπως τα βλέπω, λογικά θα κοπεί σε λίγες μέρες ο Αγραβάνης και τελευταίος ο Γιάνκοβιτς. Αν βρούμε συνοχή έχουμε πάρα πολλές ελπίδες για μετάλλιο, αφού το ρόστερ μας είναι ιδιαίτερα καλό!
giorgos14
Δεν ξερω τι εδειξε η τηλεοραση αλλα ο Αγραβανης εχω την αισθηση οτι σημερα αυτο-αποκλειστηκε. 1 λεπτο πριν το τελος ορμαει για να βαλει καλαθι( που τοσο καημο το εχει να σκοραρει ) και χανει το λει απ. Θεωρωντας οτι του εγινε φαουλ σταματαει και διαμαρτυρεται περπατωντας ενω το ματς συνεχιζεται. Αυτο εφερε την εκρηξη του Κατσικαρη που αρχισε να ουρλιαζει οπως και τις δηλωσεις του Μπουρουση μετα το ματς οτι "Πρέπει να βελτιώσουμε τη νοοτροπία μας όλοι μας και να καταλάβουμε πού βρισκόμαστε."
Επισης τρομερη εντυπωση μου εκανε το οτι ο Αγραβανης φαινοταν να μην ακουει τιποτα και κανεναν.Εχανε ενα καλαθι κατεβαζε το κεφαλι και γυρναγε αμυνα και δεν το σηκωνε ουτε οταν του φωναζε ο Κατσικαρης για να τον εμψυχωσει με αποτελεσμα σε καποια φαση ο coach να καθεται να τον κοιταει και να κουναει το κεφαλι περα δωθε με απογοητευση.
Στα υπολοιπα του ματς θεωρω οτι η τετραδα καλαθης-σλουκας-παπ-αντετοκουνμπο βγαζει απιστευτη ενεργεια στην αμυνα με αποτελεσμα να υπαρχουν ευκολα καλαθια στον αιφνιδιασμο.

bball.gif Μπουρουσης πρωτος μαγκας ,δινει τα παντα καθε βραδυ..
natouralistis
QUOTE (giorgos14 @ Aug 23 2015, 00:20 ) *
Δεν ξερω τι εδειξε η τηλεοραση αλλα ο Αγραβανης εχω την αισθηση οτι σημερα αυτο-αποκλειστηκε. 1 λεπτο πριν το τελος ορμαει για να βαλει καλαθι( που τοσο καημο το εχει να σκοραρει ) και χανει το λει απ. Θεωρωντας οτι του εγινε φαουλ σταματαει και διαμαρτυρεται περπατωντας ενω το ματς συνεχιζεται. Αυτο εφερε την εκρηξη του Κατσικαρη που αρχισε να ουρλιαζει οπως και τις δηλωσεις του Μπουρουση μετα το ματς οτι "Πρέπει να βελτιώσουμε τη νοοτροπία μας όλοι μας και να καταλάβουμε πού βρισκόμαστε."
Επισης τρομερη εντυπωση μου εκανε το οτι ο Αγραβανης φαινοταν να μην ακουει τιποτα και κανεναν.Εχανε ενα καλαθι κατεβαζε το κεφαλι και γυρναγε αμυνα και δεν το σηκωνε ουτε οταν του φωναζε ο Κατσικαρης για να τον εμψυχωσει με αποτελεσμα σε καποια φαση ο coach να καθεται να τον κοιταει και να κουναει το κεφαλι περα δωθε με απογοητευση.
Στα υπολοιπα του ματς θεωρω οτι η τετραδα καλαθης-σλουκας-παπ-αντετοκουνμπο βγαζει απιστευτη ενεργεια στην αμυνα με αποτελεσμα να υπαρχουν ευκολα καλαθια στον αιφνιδιασμο.

bball.gif Μπουρουσης πρωτος μαγκας ,δινει τα παντα καθε βραδυ..


Για Αγραβάνη συμφωνώ τα χω γράψει δεν επανέρχομαι. Ο Μπουρούσης όμως αποκλείεται να μιλούσε για τον Αγραβάνη, στον Κουφό πιστεύω πως πηγαίναν οι σπόντες σε μια γνωστή μπουρουσιά "να βελτιώσουμε τη νοοτροπία μας και να καταλάβουμε πού βρισκόμαστε. Στο μπάσκετ πρέπει να παίζεις άμυνα και να βάζεις το κορμί σου δυνατά. Αυτό πρέπει να κάνουμε στα επίσημα ματς".
aegeansheed
QUOTE(natouralistis @ Aug 23 2015, 01:06 ) *
Μπουρούσης...


QUOTE(natouralistis @ Aug 23 2015, 01:06 ) *
... "να βελτιώσουμε τη νοοτροπία μας και να καταλάβουμε πού βρισκόμαστε. Στο μπάσκετ πρέπει να παίζεις άμυνα και να βάζεις το κορμί σου δυνατά. Αυτό πρέπει να κάνουμε στα επίσημα ματς"...


...

salonikatasos
μακάρι το σημερινό να δώσει έναυσμα για την βελτίωση του παπανικολάου. δεν είμαι πολύ αισιόδοξος,αλλά μακάρι να με διαψεύσει
Ginobili
QUOTE(salonikatasos @ Aug 22 2015, 23:11 ) *
μακάρι το σημερινό να δώσει έναυσμα για την βελτίωση του παπανικολάου. δεν είμαι πολύ αισιόδοξος,αλλά μακάρι να με διαψεύσει

Μακάρι για μένα,η "τριβή" αυτή του Γιάνκοβιτς με παίκτες 2 κλάσεις πάνω από αυτόν,να του δώσει παραστάσεις και εμπειρία ώστε να τα αξιοποιήσει για το μέλλον στον Παναθηναικό.
Δεν είμαι πολύ αισιόδοξος κι εγώ,αλλά μακάρι να με διαψεύσει.
taselen
σε επίπεδο εθνικής δε χωράνε οπαδικά. ο παπανικολάου είναι αρκετά σκαλιά πιο πάνω από το σημερινό γιανκοβιτς. ο καλάθης δεν είναι καλύτερος αμυντικός από μάντζαρη και ο αγραβάνης θέλει πολλά ψωμιά για να πάρει τη θέση του καιμακόγλου. ελευθερία έχουμε να γράφουμε ότι θέλουμε αλλά να υπάρχει και ένα μέτρο.
pan24
QUOTE (taselen @ Aug 23 2015, 15:04 ) *
σε επίπεδο εθνικής δε χωράνε οπαδικά. ο παπανικολάου είναι αρκετά σκαλιά πιο πάνω από το σημερινό γιανκοβιτς. ο καλάθης δεν είναι καλύτερος αμυντικός από μάντζαρη και ο αγραβάνης θέλει πολλά ψωμιά για να πάρει τη θέση του καιμακόγλου. ελευθερία έχουμε να γράφουμε ότι θέλουμε αλλά να υπάρχει και ένα μέτρο.

Ο παπανικολαου εστω μετριος(αλλα οχι στην μεχρι προχθες εικονα του) ειναι αρκετα καλυτερος του γιανκοβιτς
Ο καιμακογλου ειναι καλυτερος απο τον αγραβανη
Αλλα ο μαντζαρης ειναι καλυτερος αμυντικος απο τον καλαθη?
Δε νομιζω
koostas
-αλλη μια φορα αστοχες δηλωσεις μπουρουση που τα χωνει σε συμπαικτες του ,λες και μιλαει ο ντιρκ για τους αμπαλους γερμανους αναπληρωματικους...

-εντωμεταξυ χρειαστηκε ενα φιλικο κοντρα στη βοσνια (!!) για να μετατραπει ο αγραβανης απο τον απαραιτητο τριτο ψηλο μας , σε ενας απ' τους πιο αμπαλους και ατεχνους παικτες !!!
ο δε παπανικολαου, απο εκει που χθες τετοια ωρα στο φορουμ ηταν ηδη αποκλεισμενος απ' την τελικη δωδεκαδα (!!!), τωρα αρχισε να ειναι ο απαραιτητος που δινει και μαθηματα στον νεαρο γιανκοβιτς!!!!

λιγη αυτοσυγκρατηση στα σχολια δεν βλαπτει
salonikatasos
QUOTE (taselen @ Aug 23 2015, 15:04 ) *
σε επίπεδο εθνικής δε χωράνε οπαδικά. ο παπανικολάου είναι αρκετά σκαλιά πιο πάνω από το σημερινό γιανκοβιτς. ο καλάθης δεν είναι καλύτερος αμυντικός από μάντζαρη και ο αγραβάνης θέλει πολλά ψωμιά για να πάρει τη θέση του καιμακόγλου. ελευθερία έχουμε να γράφουμε ότι θέλουμε αλλά να υπάρχει και ένα μέτρο.

κανείς δε διαφωνεί ότι ο παπανικολάου είναι αρκετά σκαλιά πάνω από τον γιάνκοβιτς(αν και έχει τρομερές ελλείψεις στο παιχνίδι του). άλλο αυτό και άλλο το γεγονός ότι ο γιάνκοβιτς φαίνεται μέχρι στιγμής σε πολύ καλύτερη κατάσταση από τον παπανικολάου στα φιλικά(μόλις χθες έκανε το πρώτο θετικό του παιχνίδι. κόντρα σε καφενείο έστω,αλλά για το καλό της εθνικής μακάρι να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στα επόμενα)

ο καλάθης είναι πολύ καλύτερος αμυντικός από τον μάντζαρη(σε έναν συντελεστή που έχουν στο νβα εξάλλου ήταν ο καλύτερος αμυντικός του νβα πέρυσι). χώρια βέβαια που κάνει τα πάντα σε καλύτερο βαθμό από τον μάντζαρη εκτός από το στατικό τρίποντο που κι εκεί βέβαια έχει βελτιωθεί και δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά πλέον

για αγραβάνη συμφωνώ. κι εκτός της απειρίας ο αγραβάνης δεν είναι 5αρι,δεν ξέρει να παίζει στο 5 και δεν προσφέρει περισσότερα από όσα προσφέρει στο 4 ο καϊμακόγλου(που επίσης δεν είναι 5αρι)
manos_89
Το παιχνίδι σήμερα το δείχνει πουθενά;
rankin
Ο Καλάθης με τον Μάντζαρη νομίζω οτι μοιάζουν αρκετά σαν παίχτες. Εννοώ οτι έχουν παρόμοια αγωνιστικά χαρακτηριστικά, είναι και οι δυο κοντρολαρισμένοι πλει μέικερς, καλοί αμυντικοί, παίχτες ομάδας, πιο γρήγοροι στη σκέψη απο οτι στα πόδια κλπ..
Ο Καλάθης ομως υπερτερεί πρώτα απο ολα γιατι ειναι πολυ πιο "επιθετικός" παίχτης. Ειναι πολυ πιο τολμηρός, πιο καλός σκορερ (με τη γενική έννοια του όρου σκορερ) και καλύτερος αμυντικός, όσον αφορά τη πίεση στη μπάλα.
Πάντως, τακτικά και αγωνιστικά μοιάζουν και ειναι και οι 2 πολυ καλοί παίχτες για μια καλοκουρδισμένη ομάδα.

Οσον αφορά τον Αγραβάνη, εγώ θα συνεχίσω να τον υπερασπίζομαι.. Έχει τεράστια επιθυμία να κερδίσει μια θέση στην ομάδα, για αυτο και ίσως να κάνει κουταμάρες, οπως το χθεσινο coast to coast, το οποίο και έχασε και μετά δεν επέστρεψε στην άμυνα.
Παρόλα αυτά, ο Καιμακόγλου βγάζει μια σαπίλα. Μια βαρεμάρα. Σα να προτιμούσε να ηταν σπίτι του ή σε καμιά παραλία και να έπαιζε τάβλι με τις havaianas στο πόδι...

Για τον Μπουρούση, εντάξει. Τον ξέρουμε. Αυτη η φάση του να βγαίνει και να τα χώνει σε συμπαίκτες δεν ειναι καινούρια. Κλασσικός Μπουρούσης που θέλει να το παίζει αρχηγός στα αποδυτήρια. Εδω πέρα έφυγε απο τον Ολυμπιακό και φτιάξανε τα αποδυτήρια σε ένα βράδυ..
Δε νομίζω οτι η νοοτροπία του αυτή κάνει καλό στην ομάδα, αλλά υπάρχει προπονητής για να επιληφθεί επι αναλόγων ζητημάτων και εμείς δεν θα κάνουμε και καμία διαφορά αν κράξουμε τώρα.
Είναι ο Μπουρούσης που λατρεύουμε να κράζουμε, αλλά δε βοηθάει αυτό..

Αν τα έχωσε πάντως στον Κουφό, έχει εν μέρει δίκιο, αλλά τον Κουφό τον ξέρουμε οτι αφενός δεν μπορεί να παίξει άμυνα και αφετέρου δεν ειναι και το πιο κοφτερό μυαλό που κυκλοφορεί. Δουλειά δε του Μπουρούση ειναι να παίζει μπάσκετ και οχι να ασκεί κριτική στους συμπαίκτες του..
Κλασσικός Γιάνναρος... τα είπαμε.

Και μεταξύ μας, τον Κουφό, ούτε εγώ τον πολυσυμπαθώ.. Μια μας θυμάται, τρεις μας ξεχνάει... Την εθνική την έχει λίγο σαν αγγαρεία στο μυαλό του. Και ο Καλάθης αμερικανάκι ειναι, αλλά τον βλέπεις, έχει ψυχή μέσα του. Ο Αντετοκούμπο δε, τι να πει το παιδί; Σε μια χώρα που κάποιοι έχουν μιλήσει μειωτικά (εμετικά) για αυτόν, και αυτός θέλει με όλη του τη ψυχή να προσφέρει στην εθνική της...
Ο Κουφός απο την άλλη, ειναι σαν σε μόνιμη νιρβάνα. Δωσε μου τη μπάλα να σκοράρω, να δείξω καλά νουμερα, αλλά μη μου ζητήσεις να ρίξω ξύλο στην άμυνα.

QUOTE(manos_89 @ Aug 23 2015, 19:08 ) *
Το παιχνίδι σήμερα το δείχνει πουθενά;


ΕΡΤ 3 9.15
natouralistis
QUOTE (rankin @ Aug 23 2015, 20:10 ) *
Ο Καλάθης με τον Μάντζαρη νομίζω οτι μοιάζουν αρκετά σαν παίχτες. Εννοώ οτι έχουν παρόμοια αγωνιστικά χαρακτηριστικά, είναι και οι δυο κοντρολαρισμένοι πλει μέικερς, καλοί αμυντικοί, παίχτες ομάδας, πιο γρήγοροι στη σκέψη απο οτι στα πόδια κλπ..
Ο Καλάθης ομως υπερτερεί πρώτα απο ολα γιατι ειναι πολυ πιο "επιθετικός" παίχτης. Ειναι πολυ πιο τολμηρός, πιο καλός σκορερ (με τη γενική έννοια του όρου σκορερ) και καλύτερος αμυντικός, όσον αφορά τη πίεση στη μπάλα.
Πάντως, τακτικά και αγωνιστικά μοιάζουν και ειναι και οι 2 πολυ καλοί παίχτες για μια καλοκουρδισμένη ομάδα.


Διαφωνώ πλήρως. Ο Καλάθης αργός; Σε καμία περίπτωση, έχουν εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά, ο Καλάθης είναι παίχτης που τρέχει πάνω κάτω το γήπεδο και το αλωνίζει, μπορεί να τελειώσει αιφνιδιασμό για πλάκα.

Βασικά το μόνο κοινό στοιχείο τους είναι η διάθεση στην άμυνα.

rankin
QUOTE(natouralistis @ Aug 23 2015, 19:24 ) *
Διαφωνώ πλήρως. Ο Καλάθης αργός; Σε καμία περίπτωση, έχουν εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά, ο Καλάθης είναι παίχτης που τρέχει πάνω κάτω το γήπεδο και το αλωνίζει, μπορεί να τελειώσει αιφνιδιασμό για πλάκα.

Βασικά το μόνο κοινό στοιχείο τους είναι η διάθεση στην άμυνα.

Έχω την εντύπωση οτι δεν είναι high tempo άσσος!
Λάθος; Μπορεί...
pan24
Μια παρατηρηση
Δεν με ενδιαφερει αν ο μπουρου αυτα που λεει τα λεει για τον αντετο,τον κουφο ή οποιονδηποτε αλλο ομως παικτης δεν επιτρεπεται να τα λεει αυτα
Προπονητης μπορει να το κανει οπως το εχει κανει αρκετες φορες ο ζοτς και πολυ προσφατα στο ποδοσφαιρο ο μουρινιο ομως παικτης δεν μπορει
SkyFall
υπάρχει κάποιο λίνκ για τον σημερινό αγώνα; στο site της ΕΡΤ λέει ότι δεν μεταδίδεται λόγω δικαιωμάτων.
pan24
Μακαρι οι ρωσοι να συνεχισουν να παιζουν ζωνη μεχρι το τελος να δουμε πως θα αντιμετωπιστει
Οι ρωσοι συνεχιζουν ζωνη 3-2 αφηνοντας μπουρουση στην λογικη οτι ακομα και αν ο ψηλος βαλει 25 ποντους μονο απο αυτον δεν χανεις
t0ny3
Ποσο ατσουμπαλα τελειωματα εχει ο Κουφος ωρες ωρες!
Giannis83
Έχουμε βάλει 39 πόντους στο ημίχρονο απέναντι σε ζώνη, έχοντας 0% στα τρίποντα!
Αμυντικά είμαστε πολύ καλοί αλλά έχουμε πέσει σε έναν Αντόνοφ που έχει 10/10 εντός πεδίας...
Επειδή αυτά δεν μπορεί να συνεχιστούν, λογικά στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά θα ανοίξει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.