Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
tanasen01
QUOTE (pan24 @ Aug 25 2017, 01:10 ) *
Υ.Γ.3.Ο χακετ φανηκε 100% ετοιμος και χωρις να εχει επηρεαστει απο την απουσια του


Έχει δουλέψει πολύ στο σουτ. Στα πόδια όμως δεν είναι έτοιμος. Για να τρως τάπα στον αιφνιδιασμό από τον Μπουρούση θες πολύ δουλειά ακόμα.
KingCrimson
QUOTE(natouralistis @ Aug 25 2017, 01:17 ) *
Στο ελληνικό μπάσκετ δεν υπάρχει άνθρωπος που να λέει καλή κουβέντα για άνθρωπο, με κάποιες εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Ζηλιάρηδες και κομπλεξικοί όπως και η κοινωνία μας.

Νομίζεις τύποι σαν τον Παππά δεν λένε για τον Γιάννη "η ντίβα που μας το παίζει φίρμα";

ειναι ωραιο τυπακι ο Παππας, απλα επειδη ειναι λιγο παραπανω αυθορμητος τον παρεξηγούνε
Putnam

απο περσινη συνεντευξη του παππα για τον γιαννη:



-Εσύ θα πήγαινες; Αν κάποιος σου έλεγε ότι αύριο έχεις συμβόλαιο στο NBA.

Κοίταξε, θα πήγαινα στο NBA. Αυτό είναι το όνειρο οποιουδήποτε μπασκετμπολίστα ο οποίος σέβεται τον εαυτό του, να έχει την ευκαιρία να δοκιμάσει το καλύτερο πρωτάθλημα του κόσμου. Από κει και πέρα, ο Γιάννης έχει μια πολύ όμορφη ιστορία πίσω του. Του αξίζει πραγματικά κάθε δευτερόλεπτο σε αυτό το πρωτάθλημα, όλη αυτή η δόξα και η αναγνώριση. Χαίρομαι πολύ, γιατί ήταν και παλιός μου γείτονας στα Σεπόλια. Ήταν μεγάλη οικογένεια, προσπαθούσαμε με πολλά παιδιά να βοηθήσουμε με κάθε τρόπο.

Τον έχω κερδίσει και σε ένα μονό 21-0, να το γράψεις! Από τότε μου άρεσε, γιατί είχα προτείνει να παίξουμε μονό με τον αδερφό του, στον οποίο είχα πει να μου πάρει ένα μπουκαλάκι νερό επειδή διψούσα πολύ. Και του είπα ότι αν παίξουμε μονό και μου βάλεις καλάθι, τότε θα σε κεράσω ό,τι θες. Τότε βγήκε μπροστά ο Γιάννης και είπε "Όχι μαζί μου θα παίξεις, άσε το μικρό". Τότε ήταν 1.80 κάτι, γύρω στα 60 κιλά, εγώ ήμουν όπως είμαι τώρα μείον 8 κιλά. Έχω παχύνει λίγο! Παίξαμε, έχασε, τσαντίστηκε πάρα πολύ. Έδειχνε από τότε πως όταν έχεις τέτοιο εγωισμό, σίγουρα θα προχωρήσεις. Είναι μια ιστορία που ήθελα να την πω, γιατί είναι ωραίο να λες ότι κέρδισες τον Αντετοκούνμπο 21-0 σε μονό!

-Όντως ήταν μια πάρα πολύ ωραία ιστορία και ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας! Νομίζω ότι όλη αυτή η ιστορία του Γιάννη και την οικογένειάς του εύκολα θα γινόταν βιβλίο ή έργο. Είναι αυτό που βλέπεις και λες ότι γίνονται μόνο στις ταινίες.

Σίγουρα. Και όπως είπα, είναι κάτι που το αξίζει, πάλεψε πάρα πολύ. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Έχω βιώσει λίγο από κοντά την οικογένεια .Όλα τα παιδιά αξίζουν αυτό που βιώνουν από τη δόξα και τα χρήματα.


http://www.contra.gr/Longread/panathinaiko...ma.3846731.html



απ' οτι φαινεται ο παππας εχει μια προϊστορια με τα αδερφια και μπορει να αισθανεται πιο ελευθερος να αστειευτει μαζι τους ή και να πικαρει χωρις να τον παρεξηγησουν
natouralistis
QUOTE (KingCrimson @ Aug 25 2017, 01:23 ) *
ειναι ωραιο τυπακι ο Παππας, απλα επειδη ειναι λιγο παραπανω αυθορμητος τον παρεξηγούνε


Ωραίο τυπάκι = ξέρω να σέβομαι.

Ο Παππάς έχει βρίσει ή τέλος πάντων μανουριάσει με Πεδουλάκη, Τζόρτζεβιτς, Ζούρο, Κατσικάρη και δεν ξέρω και εγώ με ποιον άλλο και έχει δημιουργήσει πρόβλημα στην ομάδα του και στην εθνική.

Αν μιλάμε για καφέ στη Γλυφάδα, για καυλάντα μπορεί να είναι ωραίο τυπάκι, για το επαγγελματικό μπάσκετ είναι αταίριαστος.
G-arenas
QUOTE (Hip @ Aug 25 2017, 01:19 ) *
Επιμενεις βλεπω. Εχεις φαει κολλημα με τον Μπογρη, γιατι; Επειδη θα παρει τελικα την θεση του Μητογλου κατα 90%. Γιατι ειναι προβλημα για την ομαδα ο τριτος σεντερ που ο ρολος του ειναι να κανει επανηλλημενα σκρην στο φαουλ, να μην ζηταει επιθεσεις για να γραψει ποντους, που ξερει πως δεν τρεχει και δεν πηδαει γι αυτο στην αμυνα παιζει ποζισιονινγκ και οχι 1οη1 , θα βαλει ενα σουτακι απο τα 4-5 μετρα αν του κατσει και θα κανει μια πασα στην αδυνατη πλευρα; Μονος σου λες για τα προβληματα που δημιουργει ο Μπουρουσης, κατ αρχην στην αμυνα στο PnR και επισης δεν τρεχει και δεν πηδαει και αργει να βγει και στα σουιτς; Για να μην πιασουμε τον Παπατζον γιατι εκει το μονο που μπορω να βρω σαν καλο ειναι η κορμοστασια του (για την ωρα). Πρεπει να γινει οτιδηποτε για να παιζει ο Μητογλου, με τριποντο που δεν εχουμε δει σε συνθηκες ευρωπαικου σημαντικου παιχνιδιου, με σκληροτητα που δεν προσεγγιζει τον ατσουμπαλο, ψηλο (ιδιο υψος) και με χιλιομετρα σε κανονικα παιχνιδια Αγραβανη. Με ικανοτητα στην αμυνα για μενα αμφισβητουμενη. Προσωπικα η πρωτη επιλογη για κοψιμο δεν θα ηταν ουτε ο Λαρεντζακης (αφου καμια σοβαρη ομαδα δεν ρισκαρει να κατεβει με 4 γκαρντ, το χουμε ζησει) ουτε ο Μπογρης, αλλα ο Μητογλου με τον Θαναση και τον Παπατζον. Βεβαια τον Θαναση τον σωζουν τα αθλητικα του προσοντα και το αμποβ δε ριμ παιχνιδι του και η απιστευτη ενεργεια που βγαζει. Απο την στιγμη που η ομαδα δεν εχει την πραγματικη ικανοτητα να παιξει με το ταλεντο της (δεν φτανει αυτο, ψεμματα να λεμε τωρα; ) πρεπει να στηριχτει στην αμυνα και στην τακτικη. Θανασης μπορει να προσφερει στην αμυνα δεν ξερει καν τι ειναι η τακτικη. Ο Παπαγιαννης ουτε αμυνα μπορει ουτε τον πολυνοιαζει η τακτικη, δεν ξερω αν την καταλαβαινει κιολας. Ο Μητογλου για αμυνα δεν ξερω τον κοβω για σοφτ, για τακτικη τωρα που ηρθε ξανα στην ευρωπη σιγα σιγα κατι θα μαθει. Για τον Μπουρουση δεν λεω τιποτα γιατι ειναι μεγαλος, ιστορικο στελεχος και θα ειναι η τελευταια του φορα. Για τον Παππα θα παω πασο, δεν ειναι η στιγμη να το φορτωνουμε αλλο το θεμα. Τα χαρτια ειναι μετρημενα. βεβαια αλλος εχει τα γενια και τα χτενια επισης, απλα λεω και γω μια αποψη μεσα στις πολλες. Και ευτυχως δεν εχω και ομαδα απο τις δυο μεγαλες να με στοιχειωνει. Μιλαω για μπασκετ μονο και για εθνικη

το πλεονεκτημα αυτης της εθνικης ειναι τα φοργουορντς. αν πας εσυ με 3 σεντερ τοτε σπαταλας το καλυτερο πλεονεκτημα της εθνικης μας. ο μητογλου δεν θα παιζει πολυ ή σχεδον καθολου αλλα αν εχεις 2 σεντερ τοτε θα παιζεις πολυ small ball το οποιο ειναι το μοναδικο στυλ παιχνιδιου που μας ταιριαζει.

αν εσυ θεωρεις οτι εχουμε προβλημα στο 5 με τους αργους δεινοσαυρους παπατζον-μπουρου τοτε σκεψου τι θα γινει αν παρουμε και μπογρη.

ειναι θεμα λογικης και τακτικης οτι εφοσον εχεις παναργα 5αρια, δεν εισαι καλος στο σετ παιχνιδι και μονο αν τρεχεις κανεις κατι τοτε δεν πρεπει να παιζεις με 3 5αρια παναργα. παιζεις small ball και τρεχεις. και μεις εχουμε πολλους παικτες για να παιξουμε αυτο ακριβως το παιχνιδι.

παντως και σημερα οταν το καταλαβε ο μισσας και επαιζε με θαναση-αγραβανη στους ψηλους πηραμε διαφορα 10 ποντων. οταν εβαλε μπουρουση μεσα την ξαναχασαμε σε 3 λεπτα την διαφορα. τα γεγονοτα μιλανε και απο μονα τους πλεον δεν λεω μονο εγω στην θεωρια!
KingCrimson
QUOTE(natouralistis @ Aug 25 2017, 01:30 ) *
Ωραίο τυπάκι = ξέρω να σέβομαι.

Ο Παππάς έχει βρίσει ή τέλος πάντων μανουριάσει με Πεδουλάκη, Τζόρτζεβιτς, Ζούρο, Κατσικάρη και δεν ξέρω και εγώ με ποιον άλλο και έχει δημιουργήσει πρόβλημα στην ομάδα του και στην εθνική.

Αν μιλάμε για καφέ στη Γλυφάδα, για καυλάντα μπορεί να είναι ωραίο τυπάκι, για το επαγγελματικό μπάσκετ είναι αταίριαστος.


εντάξει ειναι λίγο αντισυμβατικος.. αλλα δεν ειναι και για την πυρά, δεν ειναι πχ στιλάκι Μπουρου που θέλει να ασχολούνται όλοι με την πάρτυ του

#δες και το ποστ πισω του putnam
RipCity
QUOTE (KingCrimson @ Aug 25 2017, 00:38 ) *
εντάξει ειναι λίγο αντισυμβατικος.. αλλα δεν ειναι και για την πυρά, δεν ειναι πχ στιλάκι Μπουρου που θέλει να ασχολούνται όλοι με την πάρτυ του

#δες και το ποστ πισω του putnam


Καλά Μπουρού είναι λίγοι, με αυτόν τον Πρίντεζη απορώ που τον κάνει και παρέα. Ο τύπος είναι ο 50χρονος γέρος της γειτονιάς που κάποτε ήταν καλός και το μόνο που κάνει πλέον είναι να δίνει οδηγίες στους πιτσιρικάδες. Μανουριάζει με το παραμικρό λάθος συμπαίκτη κτλ.
Hip
QUOTE (G-arenas @ Aug 25 2017, 01:32 ) *
το πλεονεκτημα αυτης της εθνικης ειναι τα φοργουορντς. αν πας εσυ με 3 σεντερ τοτε σπαταλας το καλυτερο πλεονεκτημα της εθνικης μας. ο μητογλου δεν θα παιζει πολυ ή σχεδον καθολου αλλα αν εχεις 2 σεντερ τοτε θα παιζεις πολυ small ball το οποιο ειναι το μοναδικο στυλ παιχνιδιου που μας ταιριαζει.

αν εσυ θεωρεις οτι εχουμε προβλημα στο 5 με τους αργους δεινοσαυρους παπατζον-μπουρου τοτε σκεψου τι θα γινει αν παρουμε και μπογρη.

ειναι θεμα λογικης και τακτικης οτι εφοσον εχεις παναργα 5αρια, δεν εισαι καλος στο σετ παιχνιδι και μονο αν τρεχεις κανεις κατι τοτε δεν πρεπει να παιζεις με 3 5αρια παναργα. παιζεις small ball και τρεχεις. και μεις εχουμε πολλους παικτες για να παιξουμε αυτο ακριβως το παιχνιδι.

παντως και σημερα οταν το καταλαβε ο μισσας και επαιζε με θαναση-αγραβανη στους ψηλους πηραμε διαφορα 10 ποντων. οταν εβαλε μπουρουση μεσα την ξαναχασαμε σε 3 λεπτα την διαφορα. τα γεγονοτα μιλανε και απο μονα τους πλεον δεν λεω μονο εγω στην θεωρια!

Ρε φιλε μου, δεν θελω να σου παω κοντρα. Αλλα αν θες να χουμε 2 σεντερ και οχι 3 να το συζητησουμε. Αλλα εδω λεμε πως δυο παιχτες δεν θα συνεχισουν. Και εγω σου λεω, η ομαδα θελει 5 φρουρους και εχει 4. Αντε να θεωρησουμε τον Παπανικο κατα συνθηκη γκαρντ σε ψηλο σχημα.Θ ες να κοψεις ενα σεντερ; Εγω σε ρωταω γιατι να κοψεις τον Μπογρη και οχι τον Παπαγιαννη; ποιο πολλα προβληματα δημιουργει η παρουσια του παρα λυνει Δεν ξερω τι θα κανει μετα απο 2-3 χρονια και ουτε με νοιαζει που ειναι στο ΝΒΑ. Αυτη την στιγμη, σ αυτη την ομαδα, σ αυτο το τουρνουα λιγα πραγματα μπορει να προσφερει. Για μενα πιο λιγα ακομα και απο τον Μπογρη. Γιατι ο Μπογρης ξερει ποιος ειναι και προσπαθει να μην εκτεθει. Ο Παπαγιαννης νομιζει πως επειδη ειναι ΝΒΑερ εχει και θεση στην ομαδα. Και στο φιναλε δεν μπορω να καταλαβω αυτο το κολλημα με τον Μητογλου. Εβαλε σε ενα παιχνιδι με την Μ.Βρετανια ο Μητογλου 10 ποντους με 6 βολες και κατι εγινε. Επαιζε με αντιπαλο μια μετρια ομαδα βγηκαν καποιες φασεις, εβαλε δυο φαουλγκολ και κατι εγινε. Δηλαδα ο Μισσας επειδη ειναι ολντ σκουλ, θα πουμε πως δεν το κατεχει κιολας το αθλημα; ξαφνικα τον μαζεψανε απο κανα περιπτερο; Δεν βλεπει αυτο που βλεπεις με τον Μητογλου; Και καλα δεν το βλεπει ο Μισσας. Ο Σκουρτοπουλος; Ο Γεωργατελλης; Ο Παναγιωτοπουλος; Αν θελανε και ειχανε ολοι σχεδιο να τον αδικησουν γιατι τον πηραν στους 15; Δεν ειναι ακομα ετοιμος για εθνικη το παιδι. Δεν εχει παιξει ευρωπαικο μπασκετ. Και τον Χαραλαμποπουλο να ειχες κατι καλυτερο θα εκανε γιατι εχει εικονες, πως να το κανουμε; Τεσπα, ολοι υποψιαζομαστε πως αυτοι που θα κοψει τελικα ο Μισσας θα ειναι ο Λαρεντζακης και ο Μητογλου και για μενα οχι αδικα. Θα μπορουσε να κοψει και τον Παπαγιαννη και τον Μπογρη και τον Παππα και τον Μπουρουση ακομα και γι αυτους δεν θα ηταν αδικο. Στο ξαναλεω, αρκει να εχει ενα σχεδιο να ακολουθησει μ αυτους που θα μεινουνε. Ειναι μια ομαδα με καποιο ταλεντο, αλλα με κακη χημεια και χωρις ηγετες. Τα πραγματα θα ειναι ετσι κι αλλιως δυσκολα. Και θα ηταν δυσκολα και με τον Γιαννη, αλλα θα κλεινανε και καποιες τρυπες. Τωρα εχουν γινει θεος βοηθα. Μονο το ανταρτικο θα μας σωσει. shot.gif
tReason
QUOTE (gerorge @ Aug 24 2017, 19:33 ) *
Καλο σουτερ προσωπικα δεν θεωρω καποιον που μπορει να βαλει τα αμαρκαριστα οπως ο Μαντζαρης ή ο Πριντεζης.Καλος σουτερ ειναι αυτος που δεσμευει μονιμα εναν αμυντικο και μπορει να εκτελεσει υπο οποιεσδηποτε συνθηκες.Το σουτ δεν ειναι μονο σημαντικο ως σουτ αυτο καθ'αυτο,αλλα ειναι σημαντικο και για το spacing οποτε χωρις σουτερ ακομα και επιπεδου μαχμουτογλου η αμυνα κλεινει και ας βαλει ο Μαντζαρης 1/3 ή ο Πριντεζης να προλαβει να εκτελεσει πριν τον κλεισουν
Στην ομαδα που λες ας πουμε υπηρχε και ο Αντιτς ο οποιος δεν σουταρε με κανα τρελο ποσοστο,αλλα παντα ειχε παικτη πανω του γιατι ηξεραν ολοι οι προπονητες οτι με λιγο χωρο μπορει να εκτελεσει,κατι που στην τωρινη Εθνικη ισχυει μονο για Σλουκα.Τελος,δεν εχει νοημα να συγκρινεις αρχικες πενταδες αντι για συνολικα ροστερ,αφου θα δεις οτι ολες οι ομαδες που αναφερεις ειχαν και κλασικους σουτερ μεσα,κατι που δεν εχει αυτη τη στιγμη η Εθνικη.


Tα ποσοστα με τα οποια σουταρει ο Μαντζαρη σαφεστατα δεν δικαιολογουν τον παικτη του να τον αφηνουν αμαρκαριστο.(θα αναφερω μετα αυτα τα ποσοστα)
Τι εννοεις υπο οποιεσδηποτε συνθηκες;
Τελειως λαθος και αυτο.Αν ενας ειναι καποιος καλος spot-up shooter αρκει για να δημιουργησει
spacing.Προφανως και δεν θα δωσει βοηθεια μακρια απο την μπαλα ενας αμυντικος που μαρκαρει ενας καλος spot up shooter.Aλλιως τα stretch-4 πως δημιουργουν αποστασεις αφου τα περισσοτερα δε εχουν σουτ με ντριμπλα?
Αρα ο Φωτσης δεν δημιουργουσε spacing που ειχε μονο στατικο σουτ;Η δεν ηταν καλος σουτερ;

Αστειευεσαι για τον αντιτς ετσι;
Γιατι οι αντιπαλοι προπονητες αφηναν μαρκαριστους παικτες με καλυτερα ποσοστα και κολλαγαν στον Αντιτς.Αυτο που λες δεν εχει καμια λογικη.
Εγω παλι θυμαμαι το ακριβως αντιθετο οτι οι ομαδες εδιναν το σουτ του στον Αντιτς και στον ΟΣΦΠ αλλα και στο ΝΒΑ αλλα και στην φενερ.Και εχω δει πολλα παιχιδια του Αντιτς.
Στο ροστερ ειχαν κλασσικους σουτερ αλλα αυτοι ηταν εκτος rotation και δεν νομιζω οτι κουνωντας πετσετες επηρεαζαν τα αποτελεσματα.


QUOTE
Σουτέρ θεωρείται αυτός που θα του δώσεις ένα δυο σκριν για να πάρει κάποια σουτ. Και αυτή η ομάδα δεν έχει κανέναν. Ούτε ο Σλούκας δεν είναι τέτοιος.

Το να πιστεύεις ως σουτέρ κάποιον που μπορεί να βάλει ένα ελεύθερο σουτ μετά από κυκλοφορία της μπάλας είναι άλμα στη μπασκετική λογική.


Mε αυτη την λογικη και ο Φωτσης δεν ειναι καλος σουτερ γιατι σουταρε μονο στατικα τριποντα.
Επισης με αυτη την λογικη η Σερβια τον μονο καλο σουτερ που εχει ειναι ο μπογκτανοβιτς.

QUOTE
Και τι σχέση έχουν τα παιδικά που έπαιζε ο Παπαθεοδώρου με 4 κοντούς με το επίπεδο ανδρών όπου οι ομάδες παίζουν με συστήματα κι όχι ατομικό ταλέντο ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Όσο για το ποιος δεν καταλαβαίνει το άθλημα το αφήνω στην κρίση του κοινού και λέγε εσύ ότι λύνεται το θέμα παραθέτοντας αστεία πράγματα (επιμένοντας στον σουτέρ Παππάς ας πούμε ή τον Μάντζαρη) κι αδυνατώντας πχ να καταλάβεις το τι δημιουργεί μέσα στο γήπεδο το πνρ Σπανούλη-Χάινς για παράδειγμα. Μιλάμε εντάξει είσαι μετρ


Η σχεση εχει οτι ο καλος προπονητης ψαχνει λυσεις και ανακατευει την τραπουλα καλυπτοντας αδυναμιες.Επισης δεν ειναι παιδικα ειναι 20χρονοι.Επισης το οτι δεν υπηρχαν συστηματα και παιζαν μονο το ταλεντο το αφηνω στην κριση των αναγνωστων.Αν αυτο κατaλαβες αυτες ειναι οι γνωσεις σου.
Το ποιος λεει αστεια πραγματα θα φανει σε λιγο.

Αλλα αυτα ειναι δευτερευοντα.Θεωρηστε οτι ολα τα παραπανω ειναι λαθος.
Σχολιασες ολα οσα εγραψα αλλα δεν σχολιασες ενα.
Δεν σχολιασες το πιο ουσιαστικο οτι ο ΟΣΦΠ που πηρες τις ευρωλιγκες δεν ειχε καλυτερο σουτ απο την τωρινη Εθνικη Ομαδα.Αρα τι σημασια εχει που δεν εχουμε σουτερ,αφου αυτο δεν μετραει για τους τιτλους.
Μην μας πρηζεις λοιπον με πραγματα ασημαντα.
G-arenas
QUOTE (Hip @ Aug 25 2017, 02:09 ) *
Ρε φιλε μου, δεν θελω να σου παω κοντρα. Αλλα αν θες να χουμε 2 σεντερ και οχι 3 να το συζητησουμε. Αλλα εδω λεμε πως δυο παιχτες δεν θα συνεχισουν. Και εγω σου λεω, η ομαδα θελει 5 φρουρους και εχει 4. Αντε να θεωρησουμε τον Παπανικο κατα συνθηκη γκαρντ σε ψηλο σχημα.Θ ες να κοψεις ενα σεντερ; Εγω σε ρωταω γιατι να κοψεις τον Μπογρη και οχι τον Παπαγιαννη; ποιο πολλα προβληματα δημιουργει η παρουσια του παρα λυνει Δεν ξερω τι θα κανει μετα απο 2-3 χρονια και ουτε με νοιαζει που ειναι στο ΝΒΑ. Αυτη την στιγμη, σ αυτη την ομαδα, σ αυτο το τουρνουα λιγα πραγματα μπορει να προσφερει. Για μενα πιο λιγα ακομα και απο τον Μπογρη. Γιατι ο Μπογρης ξερει ποιος ειναι και προσπαθει να μην εκτεθει. Ο Παπαγιαννης νομιζει πως επειδη ειναι ΝΒΑερ εχει και θεση στην ομαδα. Και στο φιναλε δεν μπορω να καταλαβω αυτο το κολλημα με τον Μητογλου. Εβαλε σε ενα παιχνιδι με την Μ.Βρετανια ο Μητογλου 10 ποντους με 6 βολες και κατι εγινε. Επαιζε με αντιπαλο μια μετρια ομαδα βγηκαν καποιες φασεις, εβαλε δυο φαουλγκολ και κατι εγινε. Δηλαδα ο Μισσας επειδη ειναι ολντ σκουλ, θα πουμε πως δεν το κατεχει κιολας το αθλημα; ξαφνικα τον μαζεψανε απο κανα περιπτερο; Δεν βλεπει αυτο που βλεπεις με τον Μητογλου; Και καλα δεν το βλεπει ο Μισσας. Ο Σκουρτοπουλος; Ο Γεωργατελλης; Ο Παναγιωτοπουλος; Αν θελανε και ειχανε ολοι σχεδιο να τον αδικησουν γιατι τον πηραν στους 15; Δεν ειναι ακομα ετοιμος για εθνικη το παιδι. Δεν εχει παιξει ευρωπαικο μπασκετ. Και τον Χαραλαμποπουλο να ειχες κατι καλυτερο θα εκανε γιατι εχει εικονες, πως να το κανουμε; Τεσπα, ολοι υποψιαζομαστε πως αυτοι που θα κοψει τελικα ο Μισσας θα ειναι ο Λαρεντζακης και ο Μητογλου και για μενα οχι αδικα. Θα μπορουσε να κοψει και τον Παπαγιαννη και τον Μπογρη και τον Παππα και τον Μπουρουση ακομα και γι αυτους δεν θα ηταν αδικο. Στο ξαναλεω, αρκει να εχει ενα σχεδιο να ακολουθησει μ αυτους που θα μεινουνε. Ειναι μια ομαδα με καποιο ταλεντο, αλλα με κακη χημεια και χωρις ηγετες. Τα πραγματα θα ειναι ετσι κι αλλιως δυσκολα. Και θα ηταν δυσκολα και με τον Γιαννη, αλλα θα κλεινανε και καποιες τρυπες. Τωρα εχουν γινει θεος βοηθα. Μονο το ανταρτικο θα μας σωσει. shot.gif

μα δεν εχω κολλημα με μητογλου. απλως δεν θελω να μπει στην θεση του ενας παικτης που δεν ταιριαζει στην ομαδα παρολο που ειναι καλυτερος του. ποσο πιο λιανα να στω κανω? θελω τον μητογλου επειδη ταιριαζει περισσοτερο απο μπογρη τελος. δεν θελω να παιζουμε 40 λεπτα με δεινοσαυρο μεσα και αν παρεις 3 σεντερ αυτο θα γινει. αν δεν παρεις 3 σεντερ αυτο δεν θα γινει. οποτε μητογλου αντι μπογρη και τελος.

σαφως και ο παπαγιαννης ειναι καλυτερος παικτης απο μπογρη. και στα ριμπαουντ και στις ταπες και στο ποστ και στο πικ εν ρολ και σε ολα. μονο σε εμπειρια ειναι χειροτερος και τοποθετησεις. ο μπογρης ουτε καν δυνατος δεν ειναι για την θεση, ουτε αμυνα, ουτε ριμπαουντ, ουτε πικ εν ρολ. μονο λιγο θεληση δειχνει γιατι εχει λιγο φιλοτιμο. συμφωνω απολυτα οτι ο παπαγιαννης εχει τουπε και υφος αλλα δεν γινεται να τον κοψεις για τον μπογρη.

και τουλαχιστον ο μητογλου και ο παπατζον κατι εχουν δειξει στα φιλικα. ο μπογρης πραγματικα ενα τιποτα.

και γω 5 γκαρντ θελω αλλα καποιοι μαγκες εκοψαν τον ντορσει. τωρα εχουμε 4 συνολικα οποτε με 4 θα παμε.

επισης τι να κοψεις τον παππα? ο καλυτερος παικτης σου ειναι στα φιλικα μεχρις στιγμης.
tReason
QUOTE (pan24 @ Aug 24 2017, 19:52 ) *
+++
Στις εθνικες που δεν εχεις χρονο να δουλευτουν αυτοματισμοι και λεπτομερειες οπως στις ομαδες παικτες που ενω γενικα ειναι μετριοι εχουν πολυ καλο σουτ φαινονται αρκετα

Ο μονος καλος σουτερ που ξερει η αμυνα οτι κινδυνευει για τριποντο αν του δωσει τον ελαχιστο χωρο ειναι ο σλουκας
Ακομα και αυτος δεν ειναι κλασσικος σουτερ οπως ο καρολ πχ αλλα ειναι οτι πιο κοντα εχουμε σε κλασσικο σουτερ
Ο πριντεζης 9 στις 10 μονος του σουταρει στο τριποντο
Ο παππας φετος ειχε...25% τριποντο στην ευρωλιγκα.Δεν με νοιαζει τι εκανε πριν 2-3 χρονια,το φετινο δειγμα εχει σημασια
Και οι αντιπαλοι ετσι το αντιμετωπιζουν αφου βλεπουμε οτι του δινουν το σουτ
Ο μαντζαρης του 36% στην ευρωλιγκα επισης συνηθως μονος του σουταρει και το μονο που εχει ειναι το στατικο ελευθερο τριποντο

Οκ ειναι καλος σε αυτο αλλα δεν μας βοηθαει στο spacing αφου απο τον παικτη του δινουν βοηθεια,καμια αμυνα δεν τον σεβεται τοσο ωστε να κρατησει παικτη κολλημενο πανω του
Και μαθηματικα να το δεις,αν σε κυριως ελευθερα στατικα τριποντα εχει 36% τριποντο συμφερει την αμυνα να ρισκαρει

Την διαφορα δεν θα την κανουν τα 1 η 2 τριποντα που θα βαλει ο μαντζαρης ανα παιχνιδι,το spacing ειναι που μετραει για να εχει ροη η επιθεση
Χωρις spacing κλεινουν ολοι μεσα στην ρακετα(υιοθετει που υιοθετει η φιμπα κανονες απο αμερικη,ας υιοθετησει και τα αμυντικα 3 δευτερολεπτα) με αποτελεσμα να μην μπορουν να δουλεψουν ουτε οι ψηλοι μας στο ποστ


Τι ειναι κλασσικος σουτερ μπορεις να μας πεις;Ποιος ειναι ο ορισμος;

Δεν εχει σημασια τι σε νοιαζει σημασια τι λεει η στατιστικη επιστημη ειδικα με εφαρμογη στα μπασκετικα στατιστικα στοιχεια.Τα 30 παιχνιδια ειναι ανεπαρκες δειγμα για να την εκτιμηση του ποσοστου 3 ποντων ενος παικτη.Παιρνοντας τα ποσοστα 3ποντων απο πολλες σεζον ειναι απολυτως στατιστικα δικαιολογημενο.

Εισαι ο κλασσικος ξερολας που νομιζει οτι ξερει αλλα δεν ξερει τιποτα.
Για εξηγησε μας γιατι “μαθηματικα να το δεις,αν σε κυριως ελευθερα στατικα τριποντα εχει 36% τριποντο συμφερει την αμυνα να ρισκαρει”
Eξηγησε μας αν μπορεις..Σε προκαλω


Αν και ομολογουμενως αυτα που εγραψες ειναι πολυ διασκεδαστικα δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα.Ας δουμε τωρα την πραγματικοτητα.

Τα στατιστικα στοιχεια για την περιοδο 15-16

http://www.sport24.gr/Columns/triantafillo...lo.4110305.html


Ο Μάντζαρης είναι από τους καλύτερους spot shooter της Ευρώπης. Το αποδεικνύει το 45% που έχει στην Euroleague πίσω από τη γραμμή. Όχι; ΟΚ, μήπως σας πείσει το γεγονός ότι κανείς άλλος βασικός point-guard από τις ομάδες του Top-16 δεν είχε υψηλότερο συντελεστή πόντους/ανά κατοχή σε φάσεις catch-n-shoot, δηλαδή σε συνθήκες εκτέλεσης μετά από πάσα; Κανείς. Ο μόνος που θα μπορούσε να τον ξεπεράσει (αν και τυπικά δεν είναι βασικός) είναι ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ της Ρεάλ. Παράλληλα στην αντίστοιχη λίστα πόντοι/ανά κατοχή σε spot-up σουτ, ο μοναδικός βασικός "άσος" που τον ξεπερνά είναι μόνο ο σεσημασμένος σουτέρ Τζέικομπ Πούλεν της Τσεντεβίτα.

Για 16-17

http://www.sport24.gr/Columns/triantafillo...as.4759815.html




Ο 27χρονος γκαρντ διακρίνεται τόσα χρόνια στο πλευρό ενός καλού δημιουργού, επειδή ακριβώς είναι καλός σουτέρ και καλός αμυντικός στη μπάλα. Αυτά τα στοιχεία τον καθιστούν απαραίτητο και για αυτή την ομάδα. Ευστοχεί σε 1.48 τρίποντα ανά παιχνίδι και έχει σκοράρει 117 πόντους στην Euroleague σουτάροντας μετά από πάσα (catch-n-shoot). Είναι με άλλα λόγια ο πλέι-μέικερ με τους περισσότερους πόντους και αυτός που ξεχωρίζει πίσω από κλασικούς σουτέρ (Μιλάκνις, Κάρολ, Μίλερ) και stretch-fours (Σινγκλετον, Βοροντσέβιτς, Ντατόμε). Είναι χαρακτηριστικό ότι στο φάιναλ-φορ σούταρε με 58% (7/12), ενώ στα προημιτελικά με 41%.

Kαι ομως υπαρχουν καποιοι που θεωρουν οτι ο Μαντζαρης δεν ειναι καλος σουτερ.Και θελουν να τους παρουμε στα σοβαρα.
ΥΓ.Το μονο λαθος που κανει ο Τριανταφυλλος στην αναλυση του ειναι οτι χρησιμοποιει στατιστικα στοιχεια μονο απο την καθε σεζον.30 αγωνες δεν ειναι αρκετο δειγμα.Συνδυαζοντας στοιχεια απο περισσοτερες περιοδους θα εβγαζε πιο αξιοπιστα συμπερασματα.
RipCity
Αγαπητέ treason προσπάθησα να γράψω ένα ποστ απάντησης, αλλά γράφεις τόσο παράλογα πράγματα που εδώ καταλήγω.







Πάντως στο απο πάνω θέμα και εγώ δε βρίσκω λόγω ύπαρξης Μπόγρη αν έχει σκοπό να χρησιμοποιεί και τους άλλους δύο σταθερά. Αγραβάνης στο 5 θα λέμε και θα κλαίμε!
Zoys
Προς tReason και όλους: να χαλαρώσουμε λίγο με εκφράσεις τύπου ξερόλας κτλ. προς άλλα μέλη...
tReason
Αν εγραφα παραλογα πραγματα θα μου τα δειχνες δε θα βαζες ενα αστειο βιντεακι.
Επισης οσοι εχουν τους απαραιτητους αδενες οταν κανουν λαθος το παραδεχονται ή στην χειροτερη το βουλωνουν
δεν βαζουν αστεια βιντεακια.
Stojako
Αν πάμε με Αγραβάνη tweener στο 4 και στο 5 τότε δεν έχει νοήμα να έρθει ο Μήτογλου (ούτε ο Μπόγρης φυσικά), οπότε ίσως να μπει τελικά ως 5ο γκαρντ ο Λαρεντζάκης.
tReason
QUOTE (Zoys @ Aug 25 2017, 02:41 ) *
Προς tReason και όλους: να χαλαρώσουμε λίγο με εκφράσεις τύπου ξερόλας κτλ. προς άλλα μέλη...


Εκφρασεις εισαι μετρ,γραφεις παραλογα πραγματα δηλ. ειμαι τρελος απο τον Ripcity επιτρεπονται;
benchwarmer
Τα φετινά ποσοστά στα τρίποντα πάντως είναι:

Καλάθης: 70/228 -> 30.7%
Μάντζαρης: 96/255 -> 37.4%
Σλούκας: 61/150 -> 40.6%
Παππάς: 45/133 -> 33.8%
Παπανικολάου: 75/223 -> 33.6%
Παπαπέτρου: 53/163 -> 32.5%
Πρίντεζης: 47/168 -> 37.2%
Αγραβάνης: 28/113 -> 24.8%
Μπουρούσης: 27/107 -> 25.2%
Θανάσης: 13/56 -> 23.2%
Μήτογλου: 29/87 -> 33.3% (και σε μικρότερη απόσταση)
Λαρεντζάκης: 41/128 -> 32.0%

Σύνολο: 585/1811 -> 32.3%

Προφανώς όπως αναφέρθηκε και παραπάνω από όλους δεν είναι απόλυτο κριτήριο ένα απλό ποσοστό, όμως είναι η κυριότερη βάση της κουβέντας. Φυσικά δεν θα κάτσω να ψάχνω ποσοστά για να κάνω σύγκριση με τις υπόλοιπες ομάδες της διοργάνωσης, πάντως το 32.3% είναι χαμηλότερο από το ποσοστό και των 16 ομάδων της περσινής Ευρωλίγκας.
Επομένως, εν ολίγοις, όχι δεν έχουμε καλό σουτ.
Και επειδή έγινε και μία σύγκριση με τον Ολυμπιακό του 2012-13 που πράγματι είχε αντίστοιχους παίχτες, η συγκεκριμένη Εθνική όμως δεν έχει ούτε τον Σπανούλη, ούτε τον προπονητή (Ντούντα/Μπαρτζώκα) που θα δημιουργήσουν τις καταστάσεις εκείνες ώστε να γίνουν καλύτερες οι συνθήκες των σουτ.


Και βέβαια το σουτ είναι απλά μία παράμετρος του παιχνιδιού. Μακάρι κάποια καλά διαστήματα σήμερα να αποτελέσουν σημείο αλλαγής κάποιων πραγμάτων, αλλά προς το παρόν δεν έχουμε κανέναν προσανατολισμό στο παιχνίδι, ούτε ιδιαίτερη διάθεση.
RipCity
QUOTE (tReason @ Aug 25 2017, 01:45 ) *
Εκφρασεις εισαι μετρ,γραφεις παραλογα πραγματα δηλ. ειμαι τρελος απο τον Ripcity επιτρεπονται;


Εσύ το ξεκίνησες φίλε με τα περι αντιλήψεως οπότε μη ζητάς ρέστα.


Hip
QUOTE (RipCity @ Aug 25 2017, 02:33 ) *
Πάντως στο απο πάνω θέμα και εγώ δε βρίσκω λόγω ύπαρξης Μπόγρη αν έχει σκοπό να χρησιμοποιεί και τους άλλους δύο σταθερά. Αγραβάνης στο 5 θα λέμε και θα κλαίμε!

Το εθεσες στην σωστη βαση. Απλα με ποναει πιο πολυ το χαλι Μπορου και Παπαγιαννη και οχι του Μπογρη. Θα προτιμουσα Μπουρουση-Αγραβανη-Μπογρη μ αυτη την σειρα και τον Πριντεζη αν χρειαστει. Θα κοβα Τον Μπογρη ανετα για τον Λαρεντζακη και τον Παπαγιαννη για να μπει Μητογλου. Με Πριντεζη- Θαναση- Αγραβανη και κατα συνθηκη Παπαπετρου στο 4 δεν βλεπω θεση για τον Μητογλου. Να το πω αλλιως να συννενοηθουμε. Σε μια 12 αδα εθνικης παιζουν συνηθως οι 10 απο τους 12 και οι 2 ειναι για καβαντζα. παντα για μενα στην καβαντζα υπαρχει ενα σεντερ και ενα φρουρος.

Καλαθης-Παππας-Παπανικολαου-Πριντεζης- Μπουρουσης /Μαντζαρης-Σλουκας-Παπαπετρου-Θανασης- Αγραβανης/ και καβαντζα Παπαγιαννης ή Μπογρης και Λαρεντζακης. Δεν μου χωραει ο Μητογλου. Ελπιζω καπως να εγινα κατανοητος. και ολα αυτα βεβαια ειναι σχηματισμοι αναγκης. Με Γιαννη δεν θα μιλαγα ουτε για Μπογρη ουτε για Παπαγιαννη αλλα αλλο ενα γκαρντ θα το ηθελα ετσι κι αλλιως. Ο Μητογλου και παλι εξω. Ειμαι σιγουρος πως αν δεν τον ειχε φερει ο Παναθηναικος δεν θα μιλαγαμε καν για το παιδι. Ποιος τον ηξερε πριν ενα μηνα εκτος απο μερικους "τρελλους" με τις υποδομες. Και τον Δημακοπουλο να επαιρνε ο Ολυμπιακος ή Ο Παναθηναικος θα μιλαγαμε για τον αν πρεπει να ειναι στην 12 αδα.
Germany96
QUOTE(tReason @ Aug 25 2017, 02:28 ) *
...Για εξηγησε μας γιατι “μαθηματικα να το δεις,αν σε κυριως ελευθερα στατικα τριποντα εχει 36% τριποντο συμφερει την αμυνα να ρισκαρει”
Eξηγησε μας αν μπορεις..Σε προκαλω...


Πρώτα απ’ όλα να ξεκινήσουμε με τα αυταπόδεικτα. Το 38,4% (ποσοστό καριέρας) του Μάντζαρη σε κυρίως ελεύθερα στατικά τρίποντα αντιστοιχεί σε 57,6% ποσοστό ευστοχίας διπόντων. Νούμερο τρομερά efficient ΑΛΛΑ όντως την συμφέρει την αντίπαλη άμυνα να ρισκάρει το σουτ του Μάντζαρη γι’ αυτό άλλωστε και το δίνουν αυτό το σουτ στον Βαγγέλη συνεχώς εδώ και μια εξαετία ΟΛΟΙ οι αντίπαλοι προπονητές. Επειδή μάθαμε στο δημοτικό απλή μέθοδο των τριών και μπορούμε να κάνουμε έναν πολλαπλασιασμό στο κομπιουτεράκι μας δεν θα βγάλουμε παρανοϊκούς όλους τους προπονητές της Ευρώπης.

Να τα βάλουμε τα νούμερα λίγο σε ένα πλαίσιο. Η λέξη κλειδί είναι ότι όντως είναι ρίσκο να αφήνεις χώρους σε έναν efficient spot-up shooter σαν τον Μάντζαρη αλλά για να το κάνουν 29 κατασκευαστές πλυντηρίων κάτι θα ξέρουν. Κι αυτό που ξέρουν είναι ότι κατά μέσο όρο με αυτό τον τρόπο θα δεχτούν 3,35 efficient πόντους από τρίποντα του Βαγγέλη ανά αγώνα αλλά θα προτιμήσουν να προσπαθήσουν να αποτρέψουν τους efficientότερους icon_drunk.gif, και το βασικότερο, κατά ΠΟΛΥ πολλαπλάσιους πόντους που θα δέχονταν από τα pick&roll του Σπανούλη χωρίς να δίνουν βοήθεια (χωρίς να υπολογίζουμε την φθορά σε φάουλ των αμυνόμενων σε one on one καταστάσεις με τον Βασίλη, την προσδοκώμενη καταπόνηση του Σπανούλη κ.ο.κ.).

Ξαναλέω λοιπόν πως όντως είναι ρίσκο, προφανώς προσαρμόζεσαι και ανάλογα με το πώς κυλά ο κάθε αγώνας, φυσικά και κάποιες φορές αυτά τα ρίσκα θα πληρωθούν ακριβά, in the long run όμως είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αντιμετώπισης.

QUOTE(tReason @ Aug 24 2017, 01:22 ) *
Αυτη η πιπιλα με το σουτ ποτε θα σταματησει;
Η Ελλαδα εχει σαφως 3 ανω του μετριου σουτερ σλουκα,μαντζαρη ,παππα(για τον παππα με μια επιφυλαξη.Μπορει να αραδιαζω στατιστικα αλλα δεν αξιζει ο κοπος.Οι υπολοιποι ειναι οντως μετριοι ή κατω του μετριου.Σιγουρα θα ηταν καλυτερο να ειχε περισσοτερο καλους σουτερ αλλα εχει αρκετα καλους σουτερ για να διακριθει.Ο ΟΣΦΠ του 2012-13 δεν ειχε καλυτερους σουτερ απο την τωρινη εθνικη ομαδα και πηρε 2 ευρωλιγκες.Αλλωστε πολλοι παικτες ειναι κοινοι..

Από αυτό το post ξεκίνησε η όλη παραφιλολογία κι η αλήθεια είναι πως κάνεις μια σύγκριση που έχει κάποια κοινά (πρόσωπα) αλλά επιλέγεις να αγνοήσεις και τις κραυγαλέες διαφορές. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί δρόμοι για την επιτυχία κι υπάρχουν τρόποι να τα καταφέρει μια ομάδα χωρίς πληθώρα σουτέρ αλλά προφανώς πρέπει να έχει και άλλα όπλα. Τι είδους όπλα έχει η φετινή εθνική ομάδα (και τι ακριβώς θεωρούμε επιτυχία);

Το spacing του ΟΣΦΠ 2012 ήταν προβληματικό αλλά της φετινής εθνικής είναι σαφώς χειρότερο. Το 2012 ο Μάντζαρης κι ο Παπανικολάου είχαν δίπλα τους τον (Optimus 69.gif ) prime Σπανούλη να απειλεί με pick&roll σε συνδυασμό με Hines, Dorsey. Η φετινή εθνική έχει τον Παππά με τον Μπουρούση στα τελειώματα. Η άμυνα του ΟΣΦΠ 2012 έτρωγε παιδιά, η φετινή εθνική στην άμυνα είναι περίγελος. Και αυτά τα προβλήματα είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό ανεξάρτητα του προπονητή, δυστυχώς η φετινή στάνη αυτό το γάλα βγάζει. Και τα τρία μας Center αμυντικά είναι το ένα χειρότερο από το άλλο, γουστάρεις hardcorίλα να κατέβουμε με Αγραβάνη κολώνα Center να βαράει 30λεπτα; Μέσα κι εγώ για την cultιλα αλλά μην κοροϊδευόμαστε ότι έτσι θα σωνόμασταν στην άμυνα στην ρακέτα. Βλέπεις τον Παππά για Σπανούλη του 2012, καμία αντίρρηση εγώ, πετάει ο γάιδαρος αλλά οι αντίπαλοι προπονητές ενδεχομένως να μην κατέβουν στο τουρνουά πιωμένοι (όπως είμαι εγώ τέτοια ώρα) κι ενδεχομένως ο Μάντζαρης κι οι Παπ να μην έχουν τα χίλια εκτάρια που τους εξασφάλιζε ο Βασίλης κι εκεί να δεις τι μεγάλη αξία έχει το ποσοστό του 38,4% όταν κατεβαίνεις και ξαφνικά βρίσκεις αντίπαλο:

pan24
QUOTE (tReason @ Aug 25 2017, 02:28 ) *

Κλασσικος σουτερ ειναι καποιος που παιζει οπως ο ριβερς,ο λοτζεσκι η ο καρολ για να το πω με παραδειγμα.Ενα σημαντικο χαρακτηριστικο γνωρισμα του ειναι οτι αν πχ στην σεζον εχει ποσοστο 40% θα εχει καποια σταθεροτητα,σπανια θα δεις παιχνιδι να κανει 1/7 και στο επομενο 4/6
Επισης παιρνει εναν αξιοσεβαστο αριθμο προσπαθειων ανα παιχνιδι(αν θελουμε να ειμαστε απολυτα ακριβεις μπορει να γινει μια αναγωγη per 36)

Ο τριανταφυλλος στην αναλυση του για μαντζαρη αγνοει μια σημαντικη παραμετρο.Τι προυποθεσεις που γινεται το σουτ
Βεβαια δεν φταιει αυτος,η ευρωλιγκα δεν δημοσιευει αναλυτικα στατιστικα οπως το nba
Αν εδινε δυνατοτητα να δεις ποσοστα στα σουτ αναλογα την αποσταση του αμυντικου απο τον σουτερ θα ξεκαθαριζαν πολλα
Ειναι αλλο να εχεις 42% με παικτη κρεμασμενο πανω σου σχεδον παντα οπως ο ριβερς η ο καρολ και εντελως διαφορετικο να εχεις 36% σε ελευθερα σουτακια επειδη ο προσωπικος σου αντιπαλος εχει δωσει βοηθεια αλλου
Γενικα σε ολα οσα λες σου απαντησαν πιο πανω οποτε δεν εχει νοημα να τα ξαναγραφω

Επειδη εγω ως καλος ξερολας μπορει να λεω μπαρουφες θα ελεγα να εμπιστευθεις τους αρμοδιους

Σιγουρα παιχνιδια του ολυμπιακου εχεις δει αλλα αν δεν το θυμασαι ψαξε μερικα στην ευρωλιγκα,στο ιντερνετ υπαρχουν ολα,και δες την αντιμετωπιση απο τους αντιπαλους προπονητες στον μαντζαρη.9 στους 10 του δινουν το σουτ σχεδον οσο στον καλαθη και επιλεγουν οποιαδηποτε βοηθεια να πηγαινει απο τον παικτη του
Κατι ξερουν παραπανω

Ο μαντζαρης ευστοχει σε 1,4 τριποντο ανα παιχνιδι.Ειναι κερδος για τον καθε προπονητη να ρισκαρει να φαει 4-8 ποντους απο τον μαντζαρη αν ετσι μπορει να βραχυκυκλωσει την επιθεση


Υ.Γ.Αν θες να μιλησουμε με ποσοστα καριερας πολυ ευχαριστως.Ο παππας εχει 32% ποσοστο καριερας και 26% φετος.Οποτε πες μου τι βλεπεις και επιμενεις οτι εχει καλο σουτ
gerorge
QUOTE (tReason @ Aug 25 2017, 02:23 ) *
Tα ποσοστα με τα οποια σουταρει ο Μαντζαρη σαφεστατα δεν δικαιολογουν τον παικτη του να τον αφηνουν αμαρκαριστο.(θα αναφερω μετα αυτα τα ποσοστα)
Τι εννοεις υπο οποιεσδηποτε συνθηκες;
Τελειως λαθος και αυτο.Αν ενας ειναι καποιος καλος spot-up shooter αρκει για να δημιουργησει
spacing.Προφανως και δεν θα δωσει βοηθεια μακρια απο την μπαλα ενας αμυντικος που μαρκαρει ενας καλος spot up shooter.Aλλιως τα stretch-4 πως δημιουργουν αποστασεις αφου τα περισσοτερα δε εχουν σουτ με ντριμπλα?
Αρα ο Φωτσης δεν δημιουργουσε spacing που ειχε μονο στατικο σουτ;Η δεν ηταν καλος σουτερ;

Αστειευεσαι για τον αντιτς ετσι;
Γιατι οι αντιπαλοι προπονητες αφηναν μαρκαριστους παικτες με καλυτερα ποσοστα και κολλαγαν στον Αντιτς.Αυτο που λες δεν εχει καμια λογικη.
Εγω παλι θυμαμαι το ακριβως αντιθετο οτι οι ομαδες εδιναν το σουτ του στον Αντιτς και στον ΟΣΦΠ αλλα και στο ΝΒΑ αλλα και στην φενερ.Και εχω δει πολλα παιχιδια του Αντιτς.
Στο ροστερ ειχαν κλασσικους σουτερ αλλα αυτοι ηταν εκτος rotation και δεν νομιζω οτι κουνωντας πετσετες επηρεαζαν τα αποτελεσματα.




Mε αυτη την λογικη και ο Φωτσης δεν ειναι καλος σουτερ γιατι σουταρε μονο στατικα τριποντα.
Επισης με αυτη την λογικη η Σερβια τον μονο καλο σουτερ που εχει ειναι ο μπογκτανοβιτς.



Η σχεση εχει οτι ο καλος προπονητης ψαχνει λυσεις και ανακατευει την τραπουλα καλυπτοντας αδυναμιες.Επισης δεν ειναι παιδικα ειναι 20χρονοι.Επισης το οτι δεν υπηρχαν συστηματα και παιζαν μονο το ταλεντο το αφηνω στην κριση των αναγνωστων.Αν αυτο κατaλαβες αυτες ειναι οι γνωσεις σου.
Το ποιος λεει αστεια πραγματα θα φανει σε λιγο.

Αλλα αυτα ειναι δευτερευοντα.Θεωρηστε οτι ολα τα παραπανω ειναι λαθος.
Σχολιασες ολα οσα εγραψα αλλα δεν σχολιασες ενα.
Δεν σχολιασες το πιο ουσιαστικο οτι ο ΟΣΦΠ που πηρες τις ευρωλιγκες δεν ειχε καλυτερο σουτ απο την τωρινη Εθνικη Ομαδα.Αρα τι σημασια εχει που δεν εχουμε σουτερ,αφου αυτο δεν μετραει για τους τιτλους.
Μην μας πρηζεις λοιπον με πραγματα ασημαντα.



Υπο οποιεσδηποτε συνθηκες δεν εννοω αναγκαστικα να μπορει να εκτελεσει με τριπλα κτλ.Εννοω να μπορει να βαλει σουτ ενω ο αντιπαλος του ειναι εντος ακτινας 2 μετρων κατι που ο Μαντζαρης δεν πολυκανει σε αντιθεση με τον Φωτση ο οποιος παντα τραβουσε αμυντικο λογω της ικανοτητας του να εκτελει ανεπηρεαστος..Οποτε με 35% σε εντελως αμαρκαριστα τριποντα συνηθως δικαιωνονται οι αντιπαλοι του Μαντζαρη για την επιλογη τους.Τελος,οπως αναφερθηκε πιο πανω,αλλο συλλογος αλλο Εθνικη.Στον συλλογο υπαρχει περισσοτερος καιρος να μονταριστει η ομαδα ωστε να καλυφθει το προβλημα του σουτ,ενω στην ομαδα που αναφερεις υπηρχε και ο Σπανουλης,κανοντας ισως τις καλυτερες χρονιες της καριερας του.Δεν θυμαμαι απο ποτε εχει ομαδα να παρει Eurobasket χωρις τουλαχιστον 1 αν οχι 2 καθαρους σουτερ στο ροστερ της με ενεργο ρολο
natouralistis
Το πρόβλημα στην ομάδα δεν είναι ότι στερείται τύπους στυλ Κάρολ αλλά το ότι αυτοί που υπάρχουν είναι όλοι τους τραγικοί στο σουτ, δεν είναι έστω μέτριοι. Τρομακτικά κακοί στο spacing.

Καλάθης, Παππάς, Παπ, Πρίντεζης, Μπορούσης μπορούν να σου χαρίσουν ένα ωραιότατο 0/8 σουτ ο καθένας τους. Ο Παπανικολάου βάζει τρίποντο και στήνεται πανηγύρι ωσάν να να το έβαλε ο μικρούλης 13χρονος που μπήκε στα τελευταία δευτερόλεπτα ενός παιχνιδιού. Ο Καλάθης τα ίδια.

Και για τη σύγκριση με ΟΣΦΠ 12-13 hello υπήρχε Σπανούλης που έκανε παπάδες στο pnr και δημιουργούνταν οι προϋποθέσεις να μπει η μπάλα στο διχτάκι.
Redoctor
Τον slasher πιστευω Καλύτερα να μην τον πάρουν στην 12αδα κινητή βόμβα ο άτιμος
SteveNashidis
Aπό το παιχνίδι που είδα χθες και διαβάζοντας αυτά που λέτε περι ευστοχίας στα τρίποντα, η επιλογή του Θανάση στην 12αδα αξίζει με το παραπάνω γιατί η ενέργεια που βγάζει στην άμυνα και σε αιφνιδιασμούς δεν την έχει κανένας άλλος παίκτης ενώ η διαφορά του 23% στα τρίποντα του Θανάση με το 32% του Παπά (χωρίς να συγκρίνω αυτούς τους δύο απαραίτητα) υπερκαλύπτονται από όλα αυτά που προσφέρει ο Θανάσης.

Με λίγα λόγια αφού και η υπόλοιπη ομάδα δε σουτάρει ας βρούμε καλάθια με διαφορετικά plays ή από την άμυνα.

Υ.Γ.Να αναφερθεί το ποσοστό τριπόντων του Αθηναίου παρακαλώ που είναι αξιόπιστος όσο δε πάει ,αλλά για κάποιον λόγο κρίνεται άχρηστος και παραμερίζεται σε αυτή τη χώρα.
natouralistis
QUOTE (Voyager @ Aug 25 2017, 13:24 ) *
Υ.Γ.Να αναφερθεί το ποσοστό τριπόντων του Αθηναίου παρακαλώ που είναι αξιόπιστος όσο δε πάει ,αλλά για κάποιον λόγο κρίνεται άχρηστος και παραμερίζεται σε αυτή τη χώρα.


Ανενεργός όλη τη χρονιά ήταν δεν θα υπήρχε καμία λογική στο να κληθεί
Stojako
QUOTE (natouralistis @ Aug 25 2017, 14:17 ) *
Ανενεργός όλη τη χρονιά ήταν δεν θα υπήρχε καμία λογική στο να κληθεί


Μάλλον τρολλάρει ο φίλος Voyager biggrin.gif
basket72
QUOTE (natouralistis @ Aug 25 2017, 14:17 ) *
Ανενεργός όλη τη χρονιά ήταν δεν θα υπήρχε καμία λογική στο να κληθεί


Δίκιο έχεις σχετικά με τα παιχνίδια που του λείπουν ..από την άλλη σε μια ομάδα/ομοσπονδία που στερείται λογικής το τελευταίο επιβλαβές θα ήταν η πρόκληση του Αθηναίου για είδικό ρόλο 5 λέπτων σε φάσεις που κολλάμε μπροστά...σιγά τους παικταράδες που θα κοβόντουσαν για χάρη του...
Είτε ήταν στην 12αδα είτε όχι, πάντως μικρή η διαφορά αφού άλλα είναι τα μεγάλα προβλήματα στην ομάδα αυτή.
Εγώ για το επόμενο καλοκαίρι θα ήθελα την παραπάνω 12αδα:
Σλούκας, Καλάθης, Μάντζαρης, Κόνιαρης
Ντόρσει,
Παπανικολάου, Παπαπέτρου
Γιάννης Αντετοκούνμπο και Θανάσης (εκτός κι αν πάει πολύ καλά ο Χαραλομπόπουλος που το εύχομαι στο παιδί γιατί είναι μπασκετόφατσα από τις λίγες bball.gif )
Αγραβάνης
Όγκαστ, Κουφός

Δεν θα ήθελα τον καλύτερο μας παίκτη τον Πρίντεζη, όπως δεν τον ήθελα και φέτος γιατί την έβλεπα τη δουλειά με το ξεζούμισμα του και είναι κρίμα για τον συγκεκριμένο παικταρά. Το ίδιο θα έλεγα και για τον -συμπαθέστατο-Καλάθη, μόνο που αυτός έχει και Σλούκα -Μάντζαρη από δίπλα.

Στη φετινή εθνική δεν ήθελα και τον Μπουρούση όχι τόσο για αγωνιστικούς λόγους αλλά για εξωαγωνιστικούς που είναι το ίδιο σημαντικοί σε τούτη την ομάδα.
Αντίθετα ήθελα πολύ φέτος τον Παππά που όμως μετά τα τελευταία δεν τον θέλω και πολύ..και για αυτά καθαυτά τα γεγονότα όσο και για τις δηλώσεις του που ακολούθησαν που δεν ήταν κι ότι καλύτερο... ούτε και τόσο μαγκιόρες όπως διατείνεται ότι είναι...ας έλεγε π.χ ...λαλακία μας που τις παίξαμε με τον Μπουρούση, δεν πρέπει να γίνονται τέτοια πράγματα... ή κάτι αντίστοιχο...
Επίσης οι σπόντες περί Γιάννη δεν τον τιμούν και πολύ...σαν να τον ζηλεύει κάνει.
Δεν νομίζω ότι προάγει το καλό κλίμα στην Εθνική ο συγκεκριμένος, ενώ και αγωνιστικά δεν τρελαίνομαι απλώς με την έλειψη επιθετικών λύσεων κάτι ήταν και το γιουρούσι του Παππά.
whoever81
Νικ, the quick, τουβλοχτίστης μεζονέτας Καλάθης. Θανάσης, the elevator, Αντετοκούνμπο. Σλούκι , παλούκι, Λουκ πιο γρήγορος κι απ'την σκιά του, Κώστας. Air, πεταχτάρι, Πρίντεζης. Ντιρκ, μανούρα, Μπουρούσης. Παππάς, ο νεκροθάφτης με τουπέ, Νίκος. Curry-Μάντζαρης, άμυνα και στατικό τρίποντο, Βαγγέλης. Air-Παπ, Rudy Fernadez από τα Lidl, Παπανικολάου. Γιάννης, ο Aπών, the Greek freak, Αντετοκούνμπο. Παπαγιάννης, ο γίγαντας θέλει δουλειά, Γιώργος. Η εθνική των υπερηρώων της Marvel, Βαγγέλης Ιωάννου, σε νέες περιπέτειες. 19.gif
zorba
Θα σταθώ στην ενέργεια και την πίεση που έβγαλε το "βύσμα" ο Θανάσης. Έδινε βοήθειες στο λόου ποστ κι έβγαινε πυραυλοκίνητος να μαρκάρει στο τρίποντο... Η ομάδα μ' αυτόν ανεβάζει ταχύτητα, απαραίτητος σε small ball και παράδειγμα προς μίμηση...
G-arenas
QUOTE (zorba @ Aug 25 2017, 18:32 ) *
Θα σταθώ στην ενέργεια και την πίεση που έβγαλε το "βύσμα" ο Θανάσης. Έδινε βοήθειες στο λόου ποστ κι έβγαινε πυραυλοκίνητος να μαρκάρει στο τρίποντο... Η ομάδα μ' αυτόν ανεβάζει ταχύτητα, απαραίτητος σε small ball και παράδειγμα προς μίμηση...

τα λεμε τοσο καιρο αυτα και γινομαστε γραφικοι. μονο ετσι θα κανουμε κατι. με παικτες που βγαζουν ενεργεια, παθος, ριχνουν ξυλο, τρεχουν αιφνιδιασμο κλπ. σε αυτους πρεπει να στηριχτουμε και με βαση αυτο το στυλ μπασκετ να στηριχθει το ποστ του μπουρου(15 λεπτα το πολυ να παιζει) και του πρι, το σουτ του σλουκα, τα 1vs1 του παππα και η δημιουργια του καλαθη.

αν δεν βαλουμε ως βαση αυτην την ενεργεια που βγαζουν καποιοι συγκεκριμενοι παικτες αλλα παιζουμε 40 λεπτα με 3 παναργα και χωρις διαθεση να βγαλουν ενεργεια 5αρια, για 35 λεπτα τν εξουθενωμενο πρι και στο 3 τους 2 παπ που θα ειναι κολλημενοι και χωρις ρυθμο να βοηθανε τους ψηλους τοτε την κατσαμε.
pan24
Το αν θα μπορεσει να εφαρμοστει και με ποια αποτελεσματικοτητα το small ball εξαρταται απο το πως θα αντιμετωπισει δεινοσαυρους
Απεναντι στους ιταλους που δεν εχουν κλασσικο ποστ ψηλο δουλευει
Ναι κανει την αμυνα μας πιο γρηγορη και λιγοτερο ευαλωτη στο pnr

Ομως πως θα ανταποκριθουν απεναντι σε εναν μαριανοβιτς ποσο μαλλον εναν γκασολ που θα γυρισει πλατη και θα τους παει μεχρι μεσα?
Ο θανασης με τον βουτσεβιτς στα 4' που πηγε πανω του και καλαθια εφαγε και εκανε 4-5 φαουλ

Εκει ειναι το θεμα διοτι επιθετικα ο θανασης και ο αγραβανης δεν μπορουν να προβληματισουν αρκετα

Ουτε εχουν την τεχνικη και την ντριμπλα να παιξουν στα ποδια ψηλο ουτε αρκετα καλο σουτ να τραβηξουν ψηλο στο τριποντο ενω δεν ρολαρουν καλα για να παιξεις pnr με αυτους

Εδω ειναι αλλος ενας τομεας που λειπει αρκετα ο γιαννης ο οποιος σε small ball παιζει απεναντι στα περισσοτερα 5 του ευρωμπασκετ και δεν τον σπρωχνεις ενω επιθετικα δεν χανεται γιατι εχει την δυναμη/υψος/αθλητικοτητα να τα βαλει με αντιπαλο 5 μεσα στην ρακετα και την ταχυτητα/τεχνικη να χτυπησει στα ποδια
Το τελευταιο πενταλεπτο με το μαυροβουνιο που επαιξε στο 5 απεναντι στον βουτσεβιτς ηταν χαρακτηριστικο

Θανασης/αγραβανης στο 5 στην επιθεση ελαχιστα προσφερουν οποτε αν δεν μπορουν να ανταποκριθουν στην αμυνα απεναντι σε δεινοσαυρους δεν θα μπορει να χρησιμοποιηθει πολυ αυτο το σχημα απεναντι στις περισσοτερες ομαδες του ευρωμπασκετ που εχουν παραδοσιακο δεινοσαυρο

Μετα την σημερινη αποστολη που ειναι παλι εκτος ο μητογλου θεωρω σιγουρο οτι θα κοπει αυτος και ο αλλος λογικα θα ειναι ο λαρεντζακης χωρις να αποκλειω την εκπληξη με παππα εκτος
aegeansheed
Ευτυχώς κουρεύτηκε ο Μισσας γιατί είχε αρχίσει να θυμίζει αποστρατο Willie Nelson, του οποίου την διατροφή έχουν αναλάβει τα McDonalds της γειτονιάς.

Ακρόπολις... Θυμήθηκα τώρα τέτοιον καιρό πριν κάποια χρόνια όταν μαζί με τους Αντμιν βλέπαμε εκείνο το απίστευτο ξυλίκι χριστιανορθόδοξα αδερφικο style, αν και τημ παράσταση είχε κλέψει αυτός ο ατρόμητος τυπάκος που έκανε βόλτες μεταξύ κερκίδας, πάγκου Σερβίας και οπουδήποτε αλλού ήθελε και θα έπρεπε να έχει βραβευτεί ως ο Πιο Μαυρισμένος Έλληνας για εκείνο το Καλοκαίρι...
natouralistis
Ξέρω ότι είναι ιεροσυλία αλλά το αέρινο στυλάκι αυτής της παιχτούρας του Μπογκντάνοβιτς θυμίζει Ντράζεν
Stojako
Απαλευτη η κατάσταση με το τρίποντο

Κατά τα άλλα άλλη κλάση οι Σέρβοι, παίζουν και χωρίς Καλινιτς-Γιοβιτς-Λουσιτς σήμερα, καταλαβαίνετε τι γλέντι θα πέσει στο Ευρωπαϊκό. 15 πόντοι στο κεφαλι απο τα δεύτερα των Σερβων.
Indiestaz
Αποκαρδιωτικη η εθνικη (και) σημερα. Ηττα με κατω τα χερια απο τα δευτερα της Σερβιας. Και αυτο το σουτ εξελισσεται σε γαγγραινα. Θα αξιζε τον κοπο να διαλεξει εναν παικτη οπως ο Σακοτα ή ο Περπέρογλου μόνο και μόνο με αποστολή να κάνει 2-3 σουτ σε καθε αγωνα μπας και ξεκολλαει το σκορ.
οι 70 ποντοι θα ειναι ταβανι παντως για αυτη την Εθνικη που σε αντιθεση με αυτη του 2005 που εβαζε 65-70 ποντους δεν εχει την ιδια καλη αμυντικη λειτουργια.
polykos
Θερμή αγκαλιά Τζόρτζεβιτς σε Καλαθη smiley.gif smiley.gif
pan24
Θετικο απο σημερα οτι σλουκας-καλαθης δειχνουν να δουλευουν καλα μαζι
Στα λοιπα εγινε θαυμα να γυρισουμε αλλα δεν μπορουσαμε ουτε ηταν δικαιο να φτασουμε

Ηταν μια σερβια 1-2 επιπεδα κατω απο αυτη του ευρωμπασκετ αφου δεν επαιξαν καλινιτς,γιοβιτς,λουσιτς και ο μαριανοβιτς δεν επαιξε καθολου στο πρωτο ημιχρονο

Τα γνωστα μας θεματα.Τραγικοι στο τριποντο και με το ζορι 65 ποντους

Ο πριντεζης ηταν που ηταν σκασμενος καταφεραμε να ειναι με οξυγονα πριν αρχισουν τα επισημα
D-Wade
Πολύ ήθελε ο Μίσσας να κερδίσει τον φετινό μας στόχο, το τουρνουά ακρόπολις.

Σλούκας 30:16 , 34:41 , 34:36

Πρίντεζης 34:51 , 29:09 , 27:42

Σε back2back2back αγώνες
polykos
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...tzakis-mitogloy

Έτσι, λοιπόν, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Κωνσταντίνος Μήτογλου «κόπηκαν» από τον ομοσπονδιακό προπονητή έπειτα από το φιλικό με τους Σέρβους όπως αποκάλυψε ο άμεσος συνεργάτης του, Θανάσης Σκουρτόπουλος στην κάμερα της ΕΡΤ.

Η 12άδα της Εθνικής στο Eurobasket

Γκαρντ
Νικ Καλάθης / 07.02.1989 / 1.98 / Παναθηναϊκός
Βαγγέλης Μάντζαρης / 16.04.1990 /1.94 Ολυμπιακός
Κώστας Σλούκας / 15.01.1990 / 1.90 / Φενέρμπαχτσε
Νίκος Παππάς 11.07.1990 1.95 Παναθηναϊκός
Φόργουορντ
Θανάσης Αντετοκούνμπο / 18.07.1992 / 2.01 / Παναθηναϊκός
Δημήτρης Αγραβάνης / 20.12.1994 / 2.08 / Ολυμπιακός
Κώστας Παπανικολάου / 31.07.1990 / 2.04 / Ολυμπιακός
Ιωάννης Παπαπέτρου / 30.03.1994 / 2.07 / Ολυμπιακός
Γιώργος Πρίντεζης / 22.02.1985 / 2.05 / Ολυμπιακός
Σέντερ
Γιώργος Μπόγρης / 19.02.1989 / 2.10 / Ολυμπιακός
Γιάννης Μπουρούσης / 17.11.1983 / 2.15 / Γκουανγκσά Λάιονς
Γιώργος Παπαγιάννης / 03.07.1997 / 2.17 / Σακραμέντο Κινγκς

Προπονητής: Κώστας Μίσσας
Β. Προπονητές: Θανάσης Σκουρτόπουλος, Βασίλης Γεραγωτέλλης, Διαμαντής Παναγιωτόπουλος.
ssoulliss
Ο Σκουρτόπουλος ανακοίνωσε στην κάμερα της ΕΡΤ τη δωδεκάδα, με κομμένους τους Λαρεντζάκη και Μίτογλου. Θα παίξουν πάντως στα προκριματικά.

Το δεύτερο που είπε, αφορούσε το ζον-πρες το οποιό θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο στο τουρνουά. Το τρίτο σημείο είχε αναφορά στον Παππά, ότι τον περιμένουμε να μας βοηθήσει με σκορ στο τουρνουά. Τέλος υπάρχει προβληματισμός για τα άστοχα ελεύθερα σουτ ,αλλά κυρίως για τα άστοχα στοχευμένα σουτ(ποσταρίσματα).Αυτά είπε ο Σκουρτόπουλος ο βοηθός προπονητη( μάλλον ο προπονητής είναι).

Ας ελπίσουμε σε μια εβδομάδα να φορμαριστεί η ομάδα και να αποδώσει το καλύτερο δυνατό. Θα είναι πολύ άσχημο να φάμε χαστούκι-αποκλεισμού στο όμιλο.
G-arenas
νταξ τους σερβους δεν μπορουμε να τους νικησουμε. ειμαστε πολυ αμπαλοι για αυτους. μονο στο κορυφαιο μας βραδυ μπορουμε να τους χτυπησουμε και αν αυτοι ειναι μετριοι. αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι υπαρχει τοση επιμονη να παιζει ο πριντεζης τοσο πολυ. σημερα ηταν κακος και ειχε σκασει. αστον να ξεκουραστει λιγο μπας και κανουμε τιποτα στο ευρωμπασκετ.

επισης δεν πρεπει να ξαναπαιξει μαζι το διδυμο μπουρου-πρι. ειναι αργο, ειναι σοφτ, κακο στα ριμπαουντ και εχουμε τρελα προβληματα στην αμυνα.

τα σχηματα που πρεπει να βγαινουν πρεπει να ειναι πιο ισοροπημενα. δεν γινεται να βαζεις αργες 5αδες ή γρηγορες αλλα ασουτες. καποια στιγμη επαιζε μεσα μαντζαρης-θανασης-παπ-παπ-παπατζον και δεν μπορουσαμε να κουνηθουμε. αν ειχαμε ομως σλουκα-θαναση-παπ-παπ-αγραβανη θα ηταν τερμα λειτουργικη 5αδα. πρεπει να τα βρει αυτα ο μισας.

τελος παλι ειδαμε οτι οταν παιξαμε small ball στο τελος το γυρισαμε το ματς. δεν πρεπει να ειναι για ειδικες καταστασεις το small ball αλλα η βαση του παιχνιδιου μας! εχουμε πολυ καλα γκαρντ στην πιεση, εχουμε γρηγορα, αθλητικα και με size forwards και 2 4-5αρια (ο ενας βεβαια θα κοπει δυστηχως). οποτε τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια?
KingCrimson
QUOTE(ssoulliss @ Aug 25 2017, 23:06 ) *
Ο Σκουρτόπουλος ανακοίνωσε στην κάμερα της ΕΡΤ τη δωδεκάδα, με κομμένους τους Λαρεντζάκη και Μίτογλου. Θα παίξουν πάντως στα προκριματικά.

Το δεύτερο που είπε, αφορούσε το ζον-πρες το οποιό θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο στο τουρνουά. Το τρίτο σημείο είχε αναφορά στον Παππά, ότι τον περιμένουμε να μας βοηθήσει με σκορ στο τουρνουά. Τέλος υπάρχει προβληματισμός για τα άστοχα ελεύθερα σουτ ,αλλά κυρίως για τα άστοχα στοχευμένα σουτ(ποσταρίσματα).Αυτά είπε ο Σκουρτόπουλος ο βοηθός προπονητη( μάλλον ο προπονητής είναι).

Ας ελπίσουμε σε μια εβδομάδα να φορμαριστεί η ομάδα και να αποδώσει το καλύτερο δυνατό. Θα είναι πολύ άσχημο να φάμε χαστούκι-αποκλεισμού στο όμιλο.


Προσπαθω να σκεφτω ποιους αλλους θα καλουσαν.. εκει που ειπε οτι οι κλήσεις έγιναν με βαση ότι η ομάδα θα χε το Γιάννη
T.W.Is.M.
Τελικα οχι και τοσο με κατω τα χερια...
Τωρα ποια ειναι τα πρωτα και ποια ειναι τα δευτερα των Σερβων ειναι ενα θεμα, γιατι περα απο Μπογκντανοβιτς και Μαριανοβιτς οι υπολοιποι δεν περνανε ουτε απο το summer camp σε διεκδικητρια του τιτλου. Καλινιτς ειναι σεντερ φορ της Μιλαν, ο Γιοβιτς και η μεση του ειναι μια πονεμενη ιστορια και οσοι επαιζαν στο τελος θυμιζαν τον Ντιβατς του 1986!
Οσο θυμαμαι οτι ο Ζουρος ειχε κερδισει τη Σερβια σε ματς προκρισης για το προολυμπιακο το 2011, νομιζω οτι τους πιανει μελαγχολια με το Ζου με το Ζουρο τον Ηλια... smiley.gif

Στα δικα μας το επιθετικο προβλημα ειναι μεγαλο. Το ποσταρισμα των ψηλων μοιαζει κυρια λυση, αλλα η επιθεση ειναι στατικη ετσι. Το περιφερειακο σουτ εχει αποκτησει διαστασεις ψυχολογικου προβληματος. Οσο περισσοτερο το σκεφτονται μεσα στην ομαδα(αν γινεται αυτο), τοσο πιο δυσκολο θα ειναι να μπουν τα σουτ στα επισημα ματς. Στη στελεχωση του ροστερ υπαρχουν κενα. Οι γκαρντ ειναι λιγοι, ο Καλαθης με τη γνωστη αδυναμια στο σουτ, ο Μαντζαρης αχρωμος και θα πρεπει οι Σλουκας-Παππας να ντυθουν Διαμαντιδης και Σπανουλης. Στο 3 ο Παπανικολαου δεν ειναι ο γνωστος Παπανικολαου του Ολυμπιακου, ο Παπαπετρου μοιαζει να μην εχει ρολο κι ο Θανασης ειναι για ειδικες αποστολες(που τις καταφερνει καλα). Ο Πριντεζης μοιαζει ετοιμος να σκασει στο τελος του τουρνουα, ο Μπουρουσης (συμφωνω με κατι που γραφτηκε παραπανω οτι) δεν ειναι για πανω απο 15' γιατι ειναι πολυ αργος στην αμυνα, ο Παπαγιαννης θελει δουλεια ακομα(στο παγκοσμιο θα ειναι ετοιμος, αρκει να ειμαστε εκει) κι ο Μπογρης βρισκεται στη 12αδα επειδη δεν παιζει ο Αντετοκουνμπο.
Δεν ειναι ολα τοσο τραγικα ομως. Υπαρχει εμπειρια και ικανοτητες και πιστευω οτι τουλαχιστον απο κατωτερες ποιοτικα ομαδες δε θα μεινουμε εξω. Δε δειχνει ομως να υπαρχει ελεγχος της ομαδας απο τον παγκο και δε νομιζω να υπαρχει πιστη στις δυνατοτητες της ομαδας απο την ιδια την ομαδα. Δεν περιμενω πολλα, πιστευω οτι θα παιξει σημαντικο ρολο η ψυχολογια και γι αυτο ειναι καλο οτι ξεκιναμε με εναν αντιπαλο θεωρητικα υποδεεστερο. Να ξεκινησουμε καλα και βλεπουμε.
G-arenas
QUOTE (ssoulliss @ Aug 25 2017, 23:06 ) *
Ο Σκουρτόπουλος ανακοίνωσε στην κάμερα της ΕΡΤ τη δωδεκάδα, με κομμένους τους Λαρεντζάκη και Μίτογλου. Θα παίξουν πάντως στα προκριματικά.

Το δεύτερο που είπε, αφορούσε το ζον-πρες το οποιό θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο στο τουρνουά. Το τρίτο σημείο είχε αναφορά στον Παππά, ότι τον περιμένουμε να μας βοηθήσει με σκορ στο τουρνουά. Τέλος υπάρχει προβληματισμός για τα άστοχα ελεύθερα σουτ ,αλλά κυρίως για τα άστοχα στοχευμένα σουτ(ποσταρίσματα).Αυτά είπε ο Σκουρτόπουλος ο βοηθός προπονητη( μάλλον ο προπονητής είναι).

Ας ελπίσουμε σε μια εβδομάδα να φορμαριστεί η ομάδα και να αποδώσει το καλύτερο δυνατό. Θα είναι πολύ άσχημο να φάμε χαστούκι-αποκλεισμού στο όμιλο.

α καλα!! ενα πλεονεκτημα εχουμε το οποιο το λεει και ο ιδιος ο σκουρτοπουλος(βυσμα μεγαλο και κακος προπονητης) και το αναιρουμε με τις ιδιες μας τις επιλογες! 40 λεπτα δεινοσαυρους θα βλεπουμε τωρα και κανα 5 λεπτο αγρα αντι πρι στο 4.

πως γινεται να λες οτι θα παιξεις περισσοτερο ζον πρες και μετα πας και παιρνεις τον μπογρη που δεν θα προσφερει τιποτα στην ομαδα σε σχεση με τους αλλους 2, θα φαει χρονο πολυ σημαντικο απο τον αγρα και θα μας δεσμευει να παιζει η ομαδα ολη την ωρα με σεντερ βαρυ.

ακομα και να μην παιξει καθολου ο μπογρης σαν 12ος τοτε τι τον πηρε? ο μητογλου σαν 12ος ειναι πιο σημαντικος γιατι ισως εστω και σε εναν αγωνα μπορει να βαλει 2 σουτ. ακομα και λαρεντζακη να επαιρνε κατι θα γινοταν. θα επαιζε με 3 γκαρντ συχνα. η χειροτερη επιλογη μακραν.
ssoulliss
QUOTE (KingCrimson @ Aug 25 2017, 23:12 ) *
Προσπαθω να σκεφτω ποιους αλλους θα καλουσαν.. εκει που ειπε οτι οι κλήσεις έγιναν με βαση ότι η ομάδα θα χε το Γιάννη


Έχεις δίκιο. Ο Μαυροκεφαλίδης θα ήταν μέσα. Ο Σκουρτόπουλος πάντα μιλούσε με καλά λόγια για τον συγκεκριμμένο. Από εκεί και πέρα δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου. Ο Περπέρογλου ίσως?
KingCrimson
QUOTE(G-arenas @ Aug 25 2017, 23:15 ) *
α καλα!! ενα πλεονεκτημα εχουμε το οποιο το λεει και ο ιδιος ο σκουρτοπουλος(βυσμα μεγαλο και κακος προπονητης) και το αναιρουμε με τις ιδιες μας τις επιλογες! 40 λεπτα δεινοσαυρους θα βλεπουμε τωρα και κανα 5 λεπτο αγρα αντι πρι στο 4.

πως γινεται να λες οτι θα παιξεις περισσοτερο ζον πρες και μετα πας και παιρνεις τον μπογρη που δεν θα προσφερει τιποτα στην ομαδα σε σχεση με τους αλλους 2, θα φαει χρονο πολυ σημαντικο απο τον αγρα και θα μας δεσμευει να παιζει η ομαδα ολη την ωρα με σεντερ βαρυ.

ακομα και να μην παιξει καθολου ο μπογρης σαν 12ος τοτε τι τον πηρε? ο μητογλου σαν 12ος ειναι πιο σημαντικος γιατι ισως εστω και σε εναν αγωνα μπορει να βαλει 2 σουτ. ακομα και λαρεντζακη να επαιρνε κατι θα γινοταν. θα επαιζε με 3 γκαρντ συχνα. η χειροτερη επιλογη μακραν.


Η μόνη λογική που πήρανε Μπογρη ειναι για κανενα σπρώξιμο στο ποστ, άρα όπως λες και εσυ σμολ μπολ πάνω απο 5-6 λεπτά δεν προβλέπεται
ssoulliss
QUOTE (G-arenas @ Aug 25 2017, 23:15 ) *
α καλα!! ενα πλεονεκτημα εχουμε το οποιο το λεει και ο ιδιος ο σκουρτοπουλος(βυσμα μεγαλο και κακος προπονητης) και το αναιρουμε με τις ιδιες μας τις επιλογες! 40 λεπτα δεινοσαυρους θα βλεπουμε τωρα και κανα 5 λεπτο αγρα αντι πρι στο 4.

πως γινεται να λες οτι θα παιξεις περισσοτερο ζον πρες και μετα πας και παιρνεις τον μπογρη που δεν θα προσφερει τιποτα στην ομαδα σε σχεση με τους αλλους 2, θα φαει χρονο πολυ σημαντικο απο τον αγρα και θα μας δεσμευει να παιζει η ομαδα ολη την ωρα με σεντερ βαρυ.

ακομα και να μην παιξει καθολου ο μπογρης σαν 12ος τοτε τι τον πηρε? ο μητογλου σαν 12ος ειναι πιο σημαντικος γιατι ισως εστω και σε εναν αγωνα μπορει να βαλει 2 σουτ. ακομα και λαρεντζακη να επαιρνε κατι θα γινοταν. θα επαιζε με 3 γκαρντ συχνα. η χειροτερη επιλογη μακραν.


Δεν χρειάζεται να κολλάς στο ποιος θα είναι ο δωδέκατος παίκτης. Εκτός απροόποτου δεν θα έχει καμμία σημασία. Παραπάνω από εννιά παίκτες δύσκολα θα παίζουν. Μπόγρης-Αγραβάνης-Παπαπέτρου(δυστυχώς) και ένας περιφερειακός δύσκολα θα πατούν το παρκέ.
KingCrimson
QUOTE(ssoulliss @ Aug 25 2017, 23:18 ) *
Έχεις δίκιο. Ο Μαυροκεφαλίδης θα ήταν μέσα. Ο Σκουρτόπουλος πάντα μιλούσε με καλά λόγια για τον συγκεκριμμένο. Από εκεί και πέρα δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου. Ο Περπέρογλου ίσως?


Αυτό σκέφτηκα και εγω, παλιά σειρά στους σεντερ, 2 από τους Μαυρο, Βουγιούκα, Μαυροειδή
Δε νομίζω Περπε λογω οτι θα έκοβε απο τους 2 Παπ, αν και τελικα θα ταν μια λύση..
koostas
Την τελικη 12καδα την ανακοινωσε ο βοηθος προπονητη (!!!!), στην καμερα της ερτ (!!!!!!!!)....

ο,τι να ναι....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.