Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
Green Warrior
Όντως τον Μαυροκεφαλίδη μπορεις να τον βάλεις σαν 4αρι
a bullet for your head
QUOTE(taraboura @ May 5 2009, 14:04 ) *
Ακριβώς αυτό εννοούσα. Και οι δύο Γκαζόλ προέρχονται από εξαιρετικές χρονιές. Ο Μαρκ είναι ίσως ένας από τους καλύτερους ρούκι του NBA ενώ η αξία του Πάου είναι δεδομένη. Πρόκειται για έναν από τους κορυφαίους παίκτες του NBA. Όμως και ο Γκαρμπαχόσα είναι εξαιρετικός παίκτης.

Και η Ρωσία είναι δυνατή στους ψηλούς με Κιριλένκο, Κριάπα, Μόνια, Σαβρασένκο.

Οπότε πιστεύω ότι χρειάζεται ένα βαρύ σχήμα με 4-5: Φώτση, Μαυροκεφαλίδη, Κουφό, Μπουρούση, Γλυνιαδάκη.

Για τους Ισπανους παιζεται αν θα κατεβει τελικα ο μεγαλος Γκασολ,ενω σιγουρα θα ειναι απων ο Χιμενεθ.
Παρολα αυτα,μαζι με τον μικρο Γκασολ,υπαρχουν ακομα και οι Ρεγιες,Βασκεθ,Γκαρμπαχοθα.
Οι Ρωσοι εχουν πολυ καλα φοργουορντ,ενω στα βαρια κορμια φαινεται να ξεχωριζουν οι Ζεβροσενκο,Καουν.
Ενδιαφερον θα εχει να δουμε ποια θα ειναι η φροντ-λαιν των Σερβων.

Για το σχημα ψηλων που προτεινεις,νομιζω οτι ο Πριντεζης πολυ δυσκολα θα μεινει απ'εξω.
Αφενος εχει κανει πολυ καλη σεζον,αφετερου νομιζω οτι ταιριαζει για τα καινουργια αγωνιστικα πλανα που ετοιμαζουν οι Καζλαουσκας & Σφαιροπουλος.
Εκτιμω,πως μια θεση θα παιχτει μεταξυ των Μαυροκεφαλιδη,Σοφο,Γλυνιαδακη,με τους 2 πρωτους να εχουν ισως καποιες περισσοτερες πιθανοτητες.
Οσον αφορα τον Σοφο,δεν στεκομαι τοσο πολυ στη κακη χρονια που ειχε.
Νομιζω οτι οι νεοι προπονητες της Εθνικης τον πιστευουν σαν παικτη,ενω και για τον Σοφο,η Εθνικη εχει απομεινει το τελευταιο του αποκουμπι,οποτε εκτιμω οτι τα κινητρα του για να δειξει καποια πραγματα και να κερδισει την εμπιστοσυνη τους,θα ειναι πολυ ισχυρα.
Δεν αποκλειεται λοιπόν,να βρεθει σε πολυ καλη αγωνιστικη κατασταση οταν και αν κληθει αρχικα και να δειξει αναζωογονημενος.

QUOTE(Green Warrior @ May 5 2009, 14:11 ) *
Όντως τον Μαυροκεφαλίδη μπορεις να τον βάλεις σαν 4αρι

Η περιπτωση του Μαυροκεφαλιδη φαινεται καλη για να καλυψει τη θεση του 5ου ψηλου στο ροστερ της Εθνικης,γιατι μπορει να παιξει κ στις 2 θεσεις των ψηλων.
Αν υπαρξουν 2 καθαρα 5αρια και 2 καθαρα 4αρια,ο Μαυροκεφαλιδης μπορει να ανταπεξελθει ως ''μπαλαντερ'',οπως περιπου επραττε και ο Τσαρτσαρης τα τελευταια 1-2 χρονια.
taraboura
QUOTE(a bullet for your head @ May 5 2009, 14:39 ) *
Για τους Ισπανους παιζεται αν θα κατεβει τελικα ο μεγαλος Γκασολ,ενω σιγουρα θα ειναι απων ο Χιμενεθ.
Παρολα αυτα,μαζι με τον μικρο Γκασολ,υπαρχουν ακομα και οι Ρεγιες,Βασκεθ,Γκαρμπαχοθα.
Οι Ρωσοι εχουν πολυ καλα φοργουορντ,ενω στα βαρια κορμια φαινεται να ξεχωριζουν οι Ζεβροσενκο,Καουν.
Ενδιαφερον θα εχει να δουμε ποια θα ειναι η φροντ-λαιν των Σερβων.

Για το σχημα ψηλων που προτεινεις,νομιζω οτι ο Πριντεζης πολυ δυσκολα θα μεινει απ'εξω.
Αφενος εχει κανει πολυ καλη σεζον,αφετερου νομιζω οτι ταιριαζει για τα καινουργια αγωνιστικα πλανα που ετοιμαζουν οι Καζλαουσκας & Σφαιροπουλος.
Εκτιμω,πως μια θεση θα παιχτει μεταξυ των Μαυροκεφαλιδη,Σοφο,Γλυνιαδακη,με τους 2 πρωτους να εχουν ισως καποιες περισσοτερες πιθανοτητες.
Οσον αφορα τον Σοφο,δεν στεκομαι τοσο πολυ στη κακη χρονια που ειχε.
Νομιζω οτι οι νεοι προπονητες της Εθνικης τον πιστευουν σαν παικτη,ενω και για τον Σοφο,η Εθνικη εχει απομεινει το τελευταιο του αποκουμπι,οποτε εκτιμω οτι τα κινητρα του για να δειξει καποια πραγματα και να κερδισει την εμπιστοσυνη τους,θα ειναι πολυ ισχυρα.
Δεν αποκλειεται λοιπόν,να βρεθει σε πολυ καλη αγωνιστικη κατασταση οταν και αν κληθει αρχικα και να δειξει αναζωογονημενος.


Η περιπτωση του Μαυροκεφαλιδη φαινεται καλη για να καλυψει τη θεση του 5ου ψηλου στο ροστερ της Εθνικης,γιατι μπορει να παιξει κ στις 2 θεσεις των ψηλων.
Αν υπαρξουν 2 καθαρα 5αρια και 2 καθαρα 4αρια,ο Μαυροκεφαλιδης μπορει να ανταπεξελθει ως ''μπαλαντερ'',οπως περιπου επραττε και ο Τσαρτσαρης τα τελευταια 1-2 χρονια.

Ο Πρίντεζης είναι αρκετά "ελαφρύς", ενώ στην άμυνα δεν είναι αρκετά καλός. Πάντως, είναι πολύ καλός παίκτης. Σίγουρα στη δωδεκάδα χρειάζονται Φώτσης, Μπουρούσης, Κουφός.
giannis_
«Θέλω να παίξω με την Εθνική Ελλάδας»

Οι ώρες που ακολουθούν το θρίαμβο σηκώνουν κουβέντα για πολλά πράγματα. Κι αφού ο Μάικ Μπατίστ κατέκτησε για δεύτερη φορά την Ευρωλίγκα με τον Παναθηναϊκό, τι άλλο του μένει; Μία διάκριση με εθνική ομάδα φυσικά... Κι ο γίγας Μπατίστ δε μάσησε τα λόγια του. Τα είπε όπως ακριβώς τα ένιωθε. «Αν θέλω να παίξω; Φυσικά και θέλω με την Εθνική Ελλάδας. Γνωρίζω καλά τους παίκτες που αγωνίζονται ήδη και σεβόμαστε ο ένας τον άλλον». Για να συνεχίσει γελώντας: «Αλλά! Αλλά! Αλλά, πρόσεξε! Μεγαλώνω! Κι ελπίζω αυτή η πρόθεση, αν υπάρχει φυσικά, να έρθει σύντομα διότι τώρα είμαι 31 ήδη και δεν μπορείς να παίζει για πάντα. Το κορμί σου θα σου πει κάποια στιγμή ότι πρέπει να εγκαταλείψεις».
απο goalnews.gr

τι λετε?εγω παντως ειμαι υπερ,παντα ηθελα να δω παπαλουκα με μαικ 56.gif 56.gif
j-kidd13
QUOTE(giannis_ @ May 5 2009, 16:46 ) *
«Θέλω να παίξω με την Εθνική Ελλάδας»

Οι ώρες που ακολουθούν το θρίαμβο σηκώνουν κουβέντα για πολλά πράγματα. Κι αφού ο Μάικ Μπατίστ κατέκτησε για δεύτερη φορά την Ευρωλίγκα με τον Παναθηναϊκό, τι άλλο του μένει; Μία διάκριση με εθνική ομάδα φυσικά... Κι ο γίγας Μπατίστ δε μάσησε τα λόγια του. Τα είπε όπως ακριβώς τα ένιωθε. «Αν θέλω να παίξω; Φυσικά και θέλω με την Εθνική Ελλάδας. Γνωρίζω καλά τους παίκτες που αγωνίζονται ήδη και σεβόμαστε ο ένας τον άλλον». Για να συνεχίσει γελώντας: «Αλλά! Αλλά! Αλλά, πρόσεξε! Μεγαλώνω! Κι ελπίζω αυτή η πρόθεση, αν υπάρχει φυσικά, να έρθει σύντομα διότι τώρα είμαι 31 ήδη και δεν μπορείς να παίζει για πάντα. Το κορμί σου θα σου πει κάποια στιγμή ότι πρέπει να εγκαταλείψεις».
απο goalnews.gr

τι λετε?εγω παντως ειμαι υπερ,παντα ηθελα να δω παπαλουκα με μαικ 56.gif 56.gif

Mπορει να αποκτησει απο φετος διαβατηριο?
Γενικα ειμαι εναντια στο να αγωνιζονται νατουραλιζε παιχτες σε εθνικες ομαδες...Η εθνικη ομαδα αντιπροσωπευει την εκαστοτε χωρα...Τι δουλεια εχουν ξενοι παιχτες??
giannis_
QUOTE(j-kidd13 @ May 5 2009, 16:52 ) *
Mπορει να αποκτησει απο φετος διαβατηριο?
Γενικα ειμαι εναντια στο να αγωνιζονται νατουραλιζε παιχτες σε εθνικες ομαδες...Η εθνικη ομαδα αντιπροσωπευει την εκαστοτε χωρα...Τι δουλεια εχουν ξενοι παιχτες??

Δεν εχεις αδικο η αληθεια ειναι,αλλα μετα απο τοσα χρονια κατ'αρχιν ομως ο μαικ δικαιουται ελληνικο διαβατηριο απο το νομο,εκτος αυτου ρε παιδια εδω ο τζεικ π ηταν κ ξυλοκοπος λιγοτερο ελληνας ειναι!Εδω αλλοι δεν θελω να πω ονοματα φορανε το εθνοσημο τοσα χρονια σε αλλα αθληματα
a bullet for your head
Για τον Μπατιστ σε ενα αλλο τοπικ,ειχα εκφραστει πολυ θετικα.
Ειναι τοσα χρονια στην Ελλαδα,ειναι ικανοτατος παικτης και καταπληκτικος χαρακτηρας.
Το θεμα ειναι οτι πλεον δεν εχουμε ενδεια στους ψηλους.Διαθετουμε πολλα ψηλα κορμια.
Αν ομως η ομοσπονδια και οι νεοι προπονητες αναβαν το πρασινο φως,δεν θα με χαλαγε καθολου.
giannis_
QUOTE(a bullet for your head @ May 5 2009, 16:56 ) *
Για τον Μπατιστ σε ενα αλλο τοπικ,ειχα εκφραστει πολυ θετικα.
Ειναι τοσα χρονια στην Ελλαδα,ειναι ικανοτατος παικτης και καταπληκτικος χαρακτηρας.
Το θεμα ειναι οτι πλεον δεν εχουμε ενδεια στους ψηλους.Διαθετουμε πολλα ψηλα κορμια.
Αν ομως η ομοσπονδια και οι νεοι προπονητες αναβαν το πρασινο φως,δεν θα με χαλαγε καθολου.

Αν ο σοφο ηταν ο σοφο της σαιταμα δεν θα χαμε προβλημα γιατι μαζι με τον μπουρουση θα μασταν μια χαρα!Τωρα εχουμε μπουρουση , γλυνιαδακη και πριντεζη που οι 2 τελευταιοι οπως και να το κανουμε δεν ειναι σοφο.....ενω ο μαικ...φανταστειτε το αληθεια,τις πασες του τεο στον μπατιστ θα λιωσουμε στα wos_sport5.gif !Βεβαια ο chief δεν προκειται να το επιτρεψει
j-kidd13
Αγωνιστικα δεν το συζηταμε τι Inside game θα εχουμε με Μπουρουση και Μπατιστ...Θα βαρεθουμε το πικ εν ρολ...
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 5 2009, 16:52 ) *
Mπορει να αποκτησει απο φετος διαβατηριο?
Γενικα ειμαι εναντια στο να αγωνιζονται νατουραλιζε παιχτες σε εθνικες ομαδες...Η εθνικη ομαδα αντιπροσωπευει την εκαστοτε χωρα...Τι δουλεια εχουν ξενοι παιχτες??


Εγω δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα.
Aφου θελει ο ιδιος να παιξει και να τιμησει την φανελα
δεν βρισκω καποιο λογο να μην γινει αυτο.
a bullet for your head
QUOTE(giannis_ @ May 5 2009, 17:01 ) *
Αν ο σοφο ηταν ο σοφο της σαιταμα δεν θα χαμε προβλημα γιατι μαζι με τον μπουρουση θα μασταν μια χαρα!Τωρα εχουμε μπουρουση , γλυνιαδακη και πριντεζη που οι 2 τελευταιοι οπως και να το κανουμε δεν ειναι σοφο.....ενω ο μαικ...φανταστειτε το αληθεια,τις πασες του τεο στον μπατιστ θα λιωσουμε στα wos_sport5.gif !Βεβαια ο chief δεν προκειται να το επιτρεψει

Δεν ειναι μονο το αγωνιστικο κομματι,οπου ο Μπατιστ γνωριζει ολα τα παιδια της εθνικης κ ειναι εξοικειωμενος με το Ελληνικο μπασκετ.Συν οτι ειναι απ τους καλυτερους αν οχι ο καλυτερος ψηλος στη εφαρμογη κ εκτελεση του πικ ν' ρολλ.
Ειναι κ καταπληκτικο παιδι,ενω μετα απο τοσα χρονια,μπορουμε να τον θεωρουμε και ''δικο μας''..
Για τον Σοφο,τα ειπα παραπανω.Ελπιζω οτι θα συμπεριληφθει στο αρχικο καλεσμα και οτι θα δειξει τον καλυτερο του εαυτο,γεματος κινητρα,γιατι θελει και αυτος να αποδειξει παρα πολλα μετα & απ'αυτη τη σεζον που ειχε..
Ενω ηρθε και η ωρα,να ενσωματωθει και ο Κουφος.Τον πιστευω παρα πολυ.
PARISINOS
QUOTE(giannis_ @ May 5 2009, 14:01 ) *
Αν ο σοφο ηταν ο σοφο της σαιταμα δεν θα χαμε προβλημα γιατι μαζι με τον μπουρουση θα μασταν μια χαρα!Τωρα εχουμε μπουρουση , γλυνιαδακη και πριντεζη που οι 2 τελευταιοι οπως και να το κανουμε δεν ειναι σοφο.....ενω ο μαικ...φανταστειτε το αληθεια,τις πασες του τεο στον μπατιστ θα λιωσουμε στα wos_sport5.gif !Βεβαια ο chief δεν προκειται να το επιτρεψει


Παντως δεν νομιζω να μπορει καποιος να μην επιτρεψει στον μπατιστ να παιξει.

Ο μπατιστ βαση νομου μετα απο τοσα χρονια μπορει να παρει διαβατηριο ελληνικο. Και οταν παιρνεις διαβατηριο ελληνικο εισαι οσο ελληνας ειναι και οι υπολοιποι.

Απλα πραγματα. Το θεμα ειναι αν οντως θα κανει αιτηση ο μπατιστ για ελληνικο διαβατηριο και ποσο καιρο θα παρει η αιτηση να γινει αποδεκτη.

Γιατι να ειναι να γινει αποδεκτη μετα απο 3 χρονια ( συνηθως θελει χρονια για τον απλο κοσμο) και ο μπατιστ ειναι 34-35 , αστο καλυτερα.
taraboura
Είμαι 100% υπέρ της συμμετοχής του Μπατίστ στην Εθνική Ελλάδος. Θα ισχυροποιηθεί πάρα πολύ από αυτό το γεγονός.
Σίγουρα θα δώσει λύσεις σε ορισμένες αδυναμίες που έχει η ομάδα στις θέσεις των ψηλών. Θα καλυφθεί κατά πολύ το μειονέκτημα που έχουμε στους ψηλούς σε σχέση με τις ισχυρές ομάδες του Ευρωμπάσκετ.

Άλλωστε ο Χόλντεν γιατί αγωνίζεται στην Εθνική Ρωσίας;
vastravoud
Επιτρέψτε μου να το βλέπω ρομαντικά, επ' ουδενί δε θέλω τον Μπατιστ(και τον κάθε Μπατιστ) στην Εθνική.

Με Κουφό, Μπουρούση, Φώτση, Πρίντεζη, και 1-2 ακόμα "ρολίστες" νομίζω θα είμαστε εντάξει
Air Kef
Όσο παικτάρα κι αν είναι ο Μάικ ρε παιδιά, όσα χρόνια κι αν είναι στην Ελλάδα, όπως και να νιώθει ο ίδιος, όσο σεβασμό και αναγνώριση και να εμπνέει σε όλους μας, ούτε εγώ νιώθω άνετα να τον δω με την Εθνική.. Παραγωγή παικτών έχουμε μια χαρά, δεν έχουμε ανάγκη νατουραλιζέ.. Σκεφτείτε πως κακοχαρακτηρίζουμε την Ρωσία για τον Χόλντεν,πως χλευάζουμε τους Γερμανούς και πως εμπαίζουμε Σκόπια, Βουλγαρία κτλ που χρησιμοποιούν μη γηγενείς στην Εθνική τους..

Κι έστω αυτοί, έχουν τρομερή έλλειψη εθνικού προϊόντος..

Εμάς γιατί να μείνει εκτός κάποιος που αξίζει, για να παίξει ο Μπατίστ..

Για να πάω την συζήτηση στην φροντ λάιν μας, νομίζω ότι Μπουρούσης,Γλυνιαδάκης,Φώτσης είναι τα must για 12αδα. Την άμυνα που παίζει ο Γλυνιαδάκης στο λόου ποστ δεν την παίζει κανένας άλλος Έλληνας ψηλός.. Πρίντεζης και Μαυροκεφαλίδης μπορούν να διεκδικήσουν μία ακόμη θέση ενώ μένει να δούμε τι θα γίνει με Κουφό και το κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει.
Green Warrior
QUOTE(Air Kef @ May 5 2009, 14:54 ) *
Όσο παικτάρα κι αν είναι ο Μάικ ρε παιδιά, όσα χρόνια κι αν είναι στην Ελλάδα, όπως και να νιώθει ο ίδιος, όσο σεβασμό και αναγνώριση και να εμπνέει σε όλους μας, ούτε εγώ νιώθω άνετα να τον δω με την Εθνική.. Παραγωγή παικτών έχουμε μια χαρά, δεν έχουμε ανάγκη νατουραλιζέ.. Σκεφτείτε πως κακοχαρακτηρίζουμε την Ρωσία για τον Χόλντεν,πως χλευάζουμε τους Γερμανούς και πως εμπαίζουμε Σκόπια, Βουλγαρία κτλ που χρησιμοποιούν μη γηγενείς στην Εθνική τους..


+1
kotzito
Θα ηταν καλη λυση για την Εθνικη ο Μπατιστ,αλλα οπως και να το κανουμε δεν γινεται και δεν ειναι ηθικα σωστο να παιξει.Αγωνιζομαστε να βγαλουμε ταλεντα και ερχεται απο το πουθενα ενας Αμερικανος να καπαρωσει μια θεση.Αν ο ιδιος νιωθει Ελληνας και θελει να βοηθησει στο κατω-κατω,ας περιμενει 5-6 χρονακια να σταματησει και ας αναλαβει καποιο ποστο στην ομαδα(δεν μπορω να τον φανταστω με κουστουμακι και τσιχλιτσα παντως laugh.gif).



Στα αγωνιστικα τωρα,οι μεσογειακοι αγωνες ειναι μια καλη ευκαιρια για τον Καζλαουσκας να τσεκαρει παικτες.Ειμαι της αποψης οτι απο φετος πρεπει να ξεκινησει μια μικρη ανανεωση στην Εθνικη ωστε να υπαρχουνε καθε χρονια 12 παικτες οι οποιοι θα μας εκπροσωπουν επαξια και αλλοι 5-6 ετοιμοι ανα πασα στιγμη να προσφερουν και αυτοι.Ειδικα αν σκεφτουμε οτι ο Βασιλοπουλος ειναι πιθανον να μην παιξει στο Ευρωμπασκετ,ο Χατζηβρεττας εχει σταματησει εδω και 2 χρονια,ο Τσαρτσαρης εκανε ασχημη σεζον και ο Σχορτσανιτης δεν δειχνει να ειναι στο επιπεδο που ηταν μεχρι και την Σαιταμα(εκτος αν τον αναστησει ο Γιονας οπως στον Ολυμπιακο),φανταζομαι και θα επιθυμουσα στην Πολωνια καπως ετσι την Εθνικη:



1.Παπαλουκας
2.Σπανουλης
3.Διαμαντιδης
4.Μπουρουσης
5.Φωτσης
6.Πριντεζης
7.Περπερογλου
8.Ζησης
9.Γλυνιαδακης
10.Κουφος
11.Τσαλδαρης
12.Καλαθης Jr.



Τωρα βαζω και τους 5-6 παικτες ακομα που ανεφερα:
1.Βασιλοπουλος(αν ειναι καλα τον Σεπτεμβριο πρεπει οπωσδηποτε να ειναι μεσα)
2.Σχορτσανιτης(θα τον ηθελα σιγουρα στην Εθνικη,αλλα οχι στην κατασταση που βρισκεται)
3.Μαυροκεφαλιδης(μπορει να βοηθησει για κανα 5λεπτο αλλα με Μπουρουση και Γλυνιαδακη ειναι λιγο δυσκολο να αγωνιστει.Στα συν η καλη φετινη σεζον)
4.Καλαμποκης(πολυ καλος σκορερ,λιγο μεγαλος ομως για την Εθνικη)
5.Παπαμακαριος(ακουραστος και αθορυβος παικτης.Δουλευει πολυ και αξιζει ισως μια θεση)
6.Κυριτσης(στην μερα του μπορει να βοηθησει αρκετα την ομαδα.Στα μειον οτι δεν ειναι σταθερος και πολυ εμπειρος σε εθνικο επιπεδο)



Βεβαιως η πιεση για επιτυχια μετα την 4η θεση στην Ισπανια θα ειναι μεγαλη για την Εθνικη και οσο να ναι αν γινει η ανανεωση αυτη,θα ειναι δυσκολο να γινει δεκτη με ευχαριστηση απο την πλειοψηφια των φιλαθλων η οποια επιθυμει τιτλους εδω και τωρα και οχι μια ομαδα η οποια θα παρει σε καποια χρονια τιτλους.
taraboura
Αναλυτικά η δική μου άποψη για τη δωδεκάδα της Εθνικής στο Ευρωμπάσκετ:

Παπαλουκάς: Η εμπειρία του κρίνεται απαραίτητη για τις μεγάλες διοργανώσεις. Επιπλέον, πρόκειται για τον κορυφαίο πασέρ της Ελλάδας και (κατά την προσωπική μου άποψη) της Ευρώπης. Είναι καλός οργανωτής.

Διαμαντίδης: Πρόκειται για έναν εξαιρετικό παίκτη που μπορεί να αγωνιστεί σε 4(!) θέσεις. Είναι εξαιρετικός παράλληλα και στα ριμπάουντ και στις ασίστ και στα κλεψίματα. Είναι από τους καλύτερους αμυντικούς της Ευρώπης. Τα τελευταία 2 χρόνια έχει αποδείξει ότι είναι και εξαιρετικός σκόρερ. Πραγματικά αναντικατάστατος για την Εθνική.

Β.Σπανούλης: Προέρχεται από εξαιρετική χρονιά με τον Παναθηναϊκό. Είναι εξαιρετικός σκόρερ και το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι το ντράιβ. Επίσης είναι αρκετά καλός πασέρ. Διαθέτει και εμπειρία από το NBA.

Ζήσης: Έχει τεράστια εμπειρία στις μεγάλες ομάδες της Ευρώπης. Έχει αποδείξει πολλές φορές ότι μπορεί να βοηθήσει την Εθνική τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Βασιλειάδης: Διαθέτει το καλύτερο σουτ από όλους τους Έλληνες και πραγματικά μερικές φορές είναι ασταμάτητος πίσω από τα 6.25.

Βασιλόπουλος: Μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ στην άμυνα. Αρκεί να είναι υγιής.

Φώτσης: Εξαιρετικός στα ριμπάουντ, διαθέτει και πάρα πολύ καλό σουτ. Μπορεί να βοηθήσει πολύ στην επίθεση.

Μαυροκεφαλίδης: Προέρχεται από εξαιρετική χρονιά με το Μαρούσι. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολύ καλά ως "βαρύ" τεσσάρι και είναι πολύ καλός και στην άμυνα και στην επίθεση. Μπορεί να δώσει αρκετές λύσεις ως αλλαγή και του Μπουρούση και του Φώτση.

Μπουρούσης: Εξαιρετικός σέντερ, που παίζει απίστευτα καλή άμυνα χωρίς όμως να υπολείπεται στην επίθεση. Διαθέτει και σουτ από τα 6.25. Στον Ολυμπιακός είναι φέτος πρώτος σκόρερ, πρώτος στα ριμπάουντ και πρώτος στις τάπες! Άλλη μία εξαιρετική χρονιά για αυτόν.

Κουφός: Παρόλο που είναι νεαρός σε ηλικία, κατόρθωσε να πάρει ικανοποιητικό χρόνο συμμετοχής στους Τζαζ, όπου πραγματοποίησε ορισμένες εκπληκτικές εμφανίσεις ενάντια στους κορυφαίους ψηλούς του κόσμου. Σίγουρα μπορεί να προσφέρει αρκετά στην Εθνική και ακόμη περισσότερα στο μέλλον.

Νικ Καλάθης: Είναι πολύ καλός παίκτης και από τους καλύτερους του κολεγιακού των ΗΠΑ και πιστεύω ότι πρέπει να του δωθεί η ευκαιρία στην Εθνική, παρόλο που δεν θα έχει μεγάλο χρόνο συμμετοχής.

Τσαρτσαρής: Παρόλο που προέρχεται από κάκιστη χρονιά, θεωρώ ότι μπορεί να προσφέρει με την άμυνά του στην Εθνική. Είναι ένα πολύ σημαντικό εργαλείο.
PAKMAN
Πολύ καλά τα΄λές αλλα στην θέση του Καλάθη θα έπερνα τον Περπέρογλου που καθάρισε τον τελικό του Φ4 και είναι μακράν καλύτερο τριάρι από τον Βασιλόπουλο.Εξάλου τι να τον κάνεις τον Καλάθη με ΠΑΠ,ΔΔ,ΣΠΑΝ και Ζήση στην περιφέρεια. Επίσης στη θεση του ΤΣΑΡΤΣΑΡΗ θα έπερνα Γλυνιαδάκη γιά ξύλο και απειλή μέσα στην ρακέτα.
vastravoud
Ο Τσαρτσαρής είναι χώμα, και δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο κίνητρο. Επίσης, είναι πολύ καλό να ενσωματωθούν τα "Αμερικανόπουλα"
stefan
QUOTE(vastravoud @ May 6 2009, 14:49 ) *
Ο Τσαρτσαρής είναι χώμα, και δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο κίνητρο. Επίσης, είναι πολύ καλό να ενσωματωθούν τα "Αμερικανόπουλα"


"Αμερικανοπουλο" δεν θεωρειται και ο Μπατιστ?? tongue.gif tongue.gif
Αρα,ας παιξει και αυτος.. rolleyes.gif
j-kidd13
QUOTE(PAKMAN @ May 6 2009, 12:57 ) *
Πολύ καλά τα΄λές αλλα στην θέση του Καλάθη θα έπερνα τον Περπέρογλου που καθάρισε τον τελικό του Φ4 και είναι μακράν καλύτερο τριάρι από τον Βασιλόπουλο.Εξάλου τι να τον κάνεις τον Καλάθη με ΠΑΠ,ΔΔ,ΣΠΑΝ και Ζήση στην περιφέρεια. Επίσης στη θεση του ΤΣΑΡΤΣΑΡΗ θα έπερνα Γλυνιαδάκη γιά ξύλο και απειλή μέσα στην ρακέτα.

Εγω θα αφηνα τον Βασιλειαδη για να παρω τον Περπερογλου...Ο Καλαθης μπορει να ειναι απειρος,αλλα νομιζω οτι θα εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παιξει καλα απο τον Βασιλειαδη....Η ικανοτητα του στην αντιληωη του παιχνιδιου και στην πασα ειναι σημαντικη...
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 6 2009, 15:17 ) *
Εγω θα αφηνα τον Βασιλειαδη για να παρω τον Περπερογλου...Ο Καλαθης μπορει να ειναι απειρος,αλλα νομιζω οτι θα εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παιξει καλα απο τον Βασιλειαδη....Η ικανοτητα του στην αντιληωη του παιχνιδιου και στην πασα ειναι σημαντικη...


Εννοειται Περπερογλου αντι Βασιλειαδη.
Ο Βασιλειαδης εδειξε οτι δεν ειναι για μεγαλα πραγματα.Αντιθετα απο τον Στρατο.
j-kidd13
QUOTE(stefan @ May 6 2009, 15:19 ) *
Εννοειται Περπερογλου αντι Βασιλειαδη.
Ο Βασιλειαδης εδειξε οτι δεν ειναι για μεγαλα πραγματα.Αντιθετα απο τον Στρατο.

Βεβαια ο Βασιλειαδης εχει το συν οτι ειναι κλασικος σουτερ,που η εθνικη δεν εχει τετοιον τωρα...
Φωτσης,Ζησης και Διαμντιδης ειναι οι καλυτεροι στο 3ποντο στην εθνικη ,αλλα κανεις δεν ειναι "κλασικος σουτερ"
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 6 2009, 15:22 ) *
Βεβαια ο Βασιλειαδης εχει το συν οτι ειναι κλασικος σουτερ,που η εθνικη δεν εχει τετοιον τωρα...
Φωτσης,Ζησης και Διαμντιδης ειναι οι καλυτεροι στο 3ποντο στην εθνικη ,αλλα κανεις δεν ειναι "κλασικος σουτερ"


Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι το προβλημα της Εθνικης.
Εχει δειξει οτι εχουμε παικτες για τα μεγαλα σουτ,δεν χρειαζεται ο Βασιλειαδης μονο για αυτο.
j-kidd13

Δεν ειπα οτι ειναι προβλημα...Απλα ειπα οτι αν υπαρχει ενας λογος για να μπει στην εθνικη ο Βασιλειαδης,ειναι μονο οτι ειναι κλασικος σουτερ,καλυτερος απο ολους οσους εχουμε αυτη τη στιγμη.Γενικα τον θεωρω καλο παιχτη,αλλα οχι για τοσο υωηλο επιπεδο...
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 6 2009, 15:30 ) *
Δεν ειπα οτι ειναι προβλημα...Απλα ειπα οτι αν υπαρχει ενας λογος για να μπει στην εθνικη ο Βασιλειαδης,ειναι μονο οτι ειναι κλασικος σουτερ,καλυτερος απο ολους οσους εχουμε αυτη τη στιγμη.Γενικα τον θεωρω καλο παιχτη,αλλα οχι για τοσο υωηλο επιπεδο...


Αρα,τζαμπα το συζηταμε.
Ουε η Εθνικη χρειαζεται τετοιον παιχτη,ουτε και αυτος ειναι ικανος για τοσο υψηλο επιπεδο.
Timemaster
μια ομάδα που θα ήθελα εγώ είναι με:
Διαμαντίδη
Σπανούλη
και Παπαλουκά
ενώ από πίσω ο Καλάθης και όχι ο Ζήσης μιας και φέτος δεν έχει παιχνίδια στα πόδια του και έχει φθίνουσα πορεία ενώ ο ''Αμερικάνος'' είναι ανερχόμενος και πρέπει να αποκτήσει εμπειρίες.

στους ψιλούς θέλω
Μαυροκεφαλίδη
Λιγνιαδάκη
και φυσικά Μπουρούση που κατά εμένα είναι ο καλύτερος ψηλός της Ελλάδος μετά από την εποχή Φασούλα.
και από πίσω ο Κουφός

ενώ στις ενδιάμεσες θέσεις να υπάρχουν στο ρόστερ
ο υπερπολύτιμος σε όλους τους τομείς Φώτσης
τον υγειή Βασιλόπουλο
τον Περπέρογλου
και μια θέση για Βασιλιάδη ή Τσαλδάρη με καλύτερο τον δεύτερο μιας και είναι ποιο πολύ παίχτης ομάδος και καλήτερος αμυντικός.

Βέβαια όλα αυτά εφόσον ο Σοφοκλής είναι σκοτωμένος εδώ και χρόνια
και ο Παπαδόπουλος απέχει.
stefan
QUOTE(Timemaster @ May 6 2009, 15:42 ) *
και μια θέση για Βασιλιάδη ή Τσαλδάρη με καλύτερο τον δεύτερο μιας και είναι ποιο πολύ παίχτης ομάδος και καλήτερος αμυντικός.

Βέβαια όλα αυτά εφόσον ο Σοφοκλής είναι σκοτωμένος εδώ και χρόνια
και ο Παπαδόπουλος απέχει.


Τσαλδαρη απο Βασιλειαδη προτιμω και εγω με χιλια.
Πολυ καλο σουτ,μια χαρα αμυνα,ενω προερχεται και απο καλες και γεματες χρονιες με τον Αρη.
j-kidd13
QUOTE(Timemaster @ May 6 2009, 15:42 ) *
μια ομάδα που θα ήθελα εγώ είναι με:
Διαμαντίδη
Σπανούλη
και Παπαλουκά
ενώ από πίσω ο Καλάθης και όχι ο Ζήσης μιας και φέτος δεν έχει παιχνίδια στα πόδια του και έχει φθίνουσα πορεία ενώ ο ''Αμερικάνος'' είναι ανερχόμενος και πρέπει να αποκτήσει εμπειρίες.

στους ψιλούς θέλω
Μαυροκεφαλίδη
Λιγνιαδάκη
και φυσικά Μπουρούση που κατά εμένα είναι ο καλύτερος ψηλός της Ελλάδος μετά από την εποχή Φασούλα.
και από πίσω ο Κουφός

ενώ στις ενδιάμεσες θέσεις να υπάρχουν στο ρόστερ
ο υπερπολύτιμος σε όλους τους τομείς Φώτσης
τον υγειή Βασιλόπουλο
τον Περπέρογλου
και μια θέση για Βασιλιάδη ή Τσαλδάρη με καλύτερο τον δεύτερο μιας και είναι ποιο πολύ παίχτης ομάδος και καλήτερος αμυντικός.

Βέβαια όλα αυτά εφόσον ο Σοφοκλής είναι σκοτωμένος εδώ και χρόνια
και ο Παπαδόπουλος απέχει.

Aπο Βασιλειαδη και Τσαλδαρη,προτιμω τον Τσαλδαρη,γιατι ειναι καλυτερος αμυντικος...
Στο θεμα Ζηση-Καλαθη,προτιμω Ζηση λογω εμπειριας και αμυνας...Παρατηρω οτι στα σεντερ εχουμε ενα μικρο προβλημα...Ο Γλυνιαδακης πρεπει οπωσδηποτε να αναβαθμιστει γιατι ειναι καλος αμυντικος.
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 6 2009, 15:48 ) *
Aπο Βασιλειαδη και Τσαλδαρη,προτιμω τον Τσαλδαρη,γιατι ειναι καλυτερος αμυντικος...
Στο θεμα Ζηση-Καλαθη,προτιμω Ζηση λογω εμπειριας και αμυνας...Παρατηρω οτι στα σεντερ εχουμε ενα μικρο προβλημα...Ο Γλυνιαδακης πρεπει οπωσδηποτε να αναβαθμιστει γιατι ειναι καλος αμυντικος.


Ο Ζησης φαινεται πολυ ντεφορμε λογω της αγωνιστικης απραξιας.
Αλλα στα συν ειναι οτι βρισκεται χρονια στην ομαδα και δεν εχει προβλημα εγκλιμαστιμου.
Ο Καλαθης καλο θα ηταν να παιρνει παραστασεις με την Εθνικη για να μπει σιγα-σιγα
και αυτος μεσα στο κλιμα και να καταλαβει τις δυσκολιες.
j-kidd13
Ο Ζησης ξερει τα "κατατοπια" της εθνικης...Χρησιμο αυτο σε μεγαλες διοργανωσεις.
Καλαθης και Κουφος εφτασε η ωρα να μπουν στην εθνικη...Παιζουν και σε καιριες θεσεις...
Timemaster
Απαντώντας στο θέμα Μπατίστ
θέλω να πω πως αν είμασταν μια χώρα που έβγαζε παίχτες όπως η Βουλγαρία, τα Σκόπια κ.α.
ίσως να τολμούσα να έλεγα για να ελληνοποιηθεί ένας τέτοιος παίχτης.
Από την στιγμή που η Ελλάδα έχει αξιόπιστους ψιλούς και μάλιστα σε μικρή ηλικία (εδώ φτάσαμε στο σημείο να διαλέγουμε ψηλούς με Παπαδόπουλο και Σοφοκλή εκτός)
και που βγάζει συνέχεια παίχτες ίσως να τολμούσα να το σκεφτώ...

αν και πάλι θα ήμουν αρνητικός όπως ήμουν και στην περίπτωση Τσακαλίδη που για εμένα μόνο κακό έκανε.
Από την μία δεν παίξανε Έλληνες παίχτες και από την άλλη αυτό τον παίχτη πάντα τον θεωρούσα ένα κομμάτι κρέας που εξαιτίας την νοοτροπίας του Ιωαννίδη όπου πάντα πιστεύει πως έναν ψιλό μπορεί να τον κάνει μπασκετμπολίστα έπαιξε μπάσκετ.

Στην ίδια κατηγορία με τον Τσακαλίδη είναι για εμένα και ο Λιγνιαδάκης με την μόνη και πολύ σημαντική διαφορά ότι ο τελευταίος έχει ένα μπασκετικό επίπεδο που το απόκτησε μετά από πολύ προσπάθεια και φιλότιμο οπότε μπορεί να σταθεί στην Εθνική.

Υ.Γ. Δεν έχω τίποτα με Τσακαλίδη απλά ποτέ δε τον θεώρησα παίχτη μπασκετ
Δεν έχω τίποτα με το Μπατίστ και τον θεωρώ από τους κορυφαίους στην Ευρώπη στη θέση του απλά δεν είναι ΈΛΛΗΝΑΣ
Δεν έχω τίποτα με τον Λιγνιαδάκη απλά το παιδί είναι περιορισμένων ικανοτήτων αλλά του βγάζω το καπέλο για την θέλησή του και την προσπάθεια του.
Flash
Βρε timemaster, Γλυνιαδάκης λέγεται ο άνθρωπος tongue.gif

Για τον Μπατίστ συμφωνώ κι εγώ. Καλός παίχτης, συμπαθής ακόμα και σε μη Παναθηναϊκούς νομίζω αλλά δεν έχει λογική να χρησιμοποιηθεί στην Εθνική. Πρέπει να να προωθήσουμε τα δικά μας παιδιά αν θέλουμε να παραμείνει στέρεο το οικοδόμημα που λέγεται ελληνικό μπάσκετ (έστω όσο είναι τώρα). Ακόμα ηχούν στα αυτιά μου τα "που είναι οι Γιούγκοι" με τα οποία πανηγύριζαν οι Έφηβοι του 1995.

Για το ρόστερ της Εθνικής δε θα τοποθετώ ακόμα καθώς θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς. Να δούμε σε τι κατάσταση θα είναι οι πάιχτες ένα μήνα από τώρα και βλέπουμε. Η επιλογή πάντως θα είναι πιο δύσκολη από τις προηγούμενες χρονιές. Με εξαίρεση μια εξάδα παιχτών χωράει πολύ συζήτηση για το ποιοι πρέπει τελικά να συμμετάσχουν. Θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό και από το στυλ παιχνιδιού που θα θελήσει να παίξει ο Καζλάουσκας.
vastravoud
Όταν έλεγα Αμερικανόπουλα σαφώς εννοούσα Καλάθη / Κουφό και όχι Μπατιστ tongue.gif

Σοβαρά πάντως, νομίζω με Κουφό, Μπουρούση, Φωτση, Πρίντεζη, Γλυνιαδάκη + ίσως τζούρες από Βασιλόπουλο στο "4" κατά διαστήματα θα ειμαστε πολύ καλά
a bullet for your head
Ο Καζλαουσκας στις αρχικες προγραμματικες του δηλωσεις ειχε αναφερει πως δεν θα αλλαξει πολλα πραγματα στην Εθνικη,ειδικα στο κομματι της αμυνας.
Στην επιθεση,ενδεχεται να επιδιωξει τις πιο γρηγορες επιθεσεις.
Επισης,στο 5 vs 5,θα κρατησει το pick n' roll game,ομως ισως να επιλεξει και εναν η' παραπανω καθαροαιμους σουτερ.
Απ'αυτη την αποψη,νομιζω οτι ενας εκ των Βασιλειαδη,Περπερογλου(η' και οι 2 μαζι),θα εχουν θεση.
Στα 4αρια θα πρεπει να θεωρουνται σιγουροι οι Φωτσης,Πριντεζης και στο σεντερ ο Μπουρουσης.
Οι Καλαθης και Κουφος,οπως εχω ξαναπει,θα πρεπει να ενσωματωθουν μ'αυτη την ομαδα.
Η περιπτωση του Τσαρτσαρη,νομιζω οτι συγκεντρωνει λιγοτερες πιθανοτητες,λογω της μετριας σεζον που εβγαλε συν τα σημαδια κοπωσης που παρουσιασε.
Ο Τσαλδαρης δυσκολα να χωρεσει 12αδα.Πιστευω οτι θα ειναι μεχρι τη τελικη 16αδα και θα κοπει στη συνεχεια.
vastravoud
Εννοείται πως ένας καλός Τσαρτσαρής έχει και παρα-έχει θέση στην Εθνική, απλά ο φετινός δεν είναι ούτε για την 16άδα.

Μετά τις δύο τελευταίες χρονίες του Περπέρογλου θεωρώ δεδομένο ότι πρέπει να μπει στη 12άδα, ενώ για τον Ζήση νομίζω ότι η σχετική αγωνιστική απραξία θα του δίνει έξτρα κίνητρο
Timemaster
QUOTE(Flash @ May 6 2009, 17:48 ) *
Βρε timemaster, Γλυνιαδάκης λέγεται ο άνθρωπος tongue.gif


ναι ρε συ πάντα κάνω αυτό το λάθος...
rolleyes.gif

QUOTE(a bullet for your head @ May 6 2009, 18:23 ) *
Ο Τσαλδαρης δυσκολα να χωρεσει 12αδα.Πιστευω οτι θα ειναι μεχρι τη τελικη 16αδα και θα κοπει στη συνεχεια.


αυτό είναι και το πιθανότατο μιας και δεν έχει κάνει και καλή σεζόν έως τώρα όμως έτσι όπως το είδα για αυτή τη θέση σαν υποψήφιοι είναι αυτός και ο Βασιλειάδης και τον βρίσκω ελαφρός καλύτερο για εθνική)

QUOTE(vastravoud @ May 6 2009, 19:33 ) *
Εννοείται πως ένας καλός Τσαρτσαρής έχει και παρα-έχει θέση στην Εθνική, απλά ο φετινός δεν είναι ούτε για την 16άδα.

Μετά τις δύο τελευταίες χρονίες του Περπέρογλου θεωρώ δεδομένο ότι πρέπει να μπει στη 12άδα, ενώ για τον Ζήση νομίζω ότι η σχετική αγωνιστική απραξία θα του δίνει έξτρα κίνητρο


Σίγουρα η αξία των Τσαρτσαρή και Ζήση είναι δεδομένες.Αλλά στην χρονική περίοδο με το ντεφορμάρισμα καλύτερα στη θέση τους να πάει ο Κουφός και ο Καλάθης.
j-kidd13
QUOTE(Timemaster @ May 6 2009, 21:43 ) *
Σίγουρα η αξία των Τσαρτσαρή και Ζήση είναι δεδομένες.Αλλά στην χρονική περίοδο με το ντεφορμάρισμα καλύτερα στη θέση τους να πάει ο Κουφός και ο Καλάθης.

Τσαρτσαρης και Ζησης δεν εχουν κανει καλες χρονιες,αλλα εινα ιαπιχτες αξιας,με εμπειρια απο μεγαλα παιχνιδια...Το να τους αντικαταστησεις με 2 παιδια του κολλεγιου(Ο Κουφοςδεν ακουμπησε στο nba) ομως περα απο ρισκο,δεν εινα ισυνετη επιλογη...Κουφος και Καλαθης μπορουν να ερθουν αντι πχ Μαυροκεφαλιδη και Βασιλειαδη που εχουν πει καποιοι φιλοι...
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 6 2009, 21:55 ) *
Τσαρτσαρης και Ζησης δεν εχουν κανει καλες χρονιες,αλλα εινα ιαπιχτες αξιας,με εμπειρια απο μεγαλα παιχνιδια...Το να τους αντικαταστησεις με 2 παιδια του κολλεγιου(Ο Κουφοςδεν ακουμπησε στο nba) ομως περα απο ρισκο,δεν εινα ισυνετη επιλογη...Κουφος και Καλαθης μπορουν να ερθουν αντι πχ Μαυροκεφαλιδη και Βασιλειαδη που εχουν πει καποιοι φιλοι...


Εγω τον Κουφο θα τον δοκιμαζα απο τωρα παντως.
Μονο και μονο που επαιξε σε καποια παιχνιδια του ΝΒΑ και πηρε καποιες εμπειριες
τον εμπιστευομαι αρκετα για τωρα.Και φοβαμαι πολυ τον Τσαρτσαρη αν τελικα παιξει.
vastravoud
Πάντως εγώ θα εμπιστευόμουν σαφώς περισσότερο τον Καλάθη με τις παραστάσεις του NCAA και τον Κουφό με τις παραστάσεις του ΝΒΑ από τον Βασιλειάδη και τον αδιάφορο Τσαρτσαρή.

Ακόμα και σαν δοκιμή για το μέλλον, όσο νωρίτερα "ενσωματώνονται" τόσο το καλύτερο για εμάς
GK_23
Νομίζω πως η συγκεκριμένη χρονιά είναι μια καλή ευκαιρία να δοκιμαστούν κάποια νέα πρόσωπα με την εθνική ομάδα και να ξεκουραστούν κάποιοι παλιοί. Θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν στην ομάδα τόσο τα "αμερικανάκια" Κουφός και Καλάθης όσο και κάποια παιδιά που βρίσκονται στα πρόθυρα της εθνικής τα τελευταία χρόνια (Περπέρογλου, Τσαλδάρης, Μαυροκεφαλίδης) και να ξεκουραστούν κάποιοι παίκτες που δείχνουν εμφανώς κουρασμένοι και ντεφορμέ αυτή τη χρονιά (Ζήσης, Τσαρτσαρής). Τολμώ επίσης να πω πως είναι ευκαιρία και για έναν εκ των Παπαλουκά και Διαμαντίδη να ξεκουραστεί αυτό το καλοκαίρι καθώς και οι δύο δείχνουν σημάδια καταπόνησης φέτος, λόγω των συνεχών υποχρεώσεων των τελευταίων ετών. Γιατί υποστηρίζω πως φέτος είναι η κατάλληλη ευκαιρία;

Στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας ο βασικός στόχος της εθνικής είναι προφανώς η 6άδα που εξασφαλίζει την πρόκριση στο Παγκόσμιο του 2010. Σαφώς και όλοι έχουμε μεγαλύτερες προσδοκίες από την εθνική ομάδα αλλά ο πρωταρχικός στόχος είναι ο παραπάνω. Όμως και εκτός εξάδας να μείνουμε, πάλι θα περάσουμε στο Παγκόσμιο. Η FIBA δίνει τέσσερις wild cards και θεωρώ αδιανόητο η Ελλάδα να μην πάρει μία από αυτές, αν αποτύχει στο Ευρωμπάσκετ. Πότε λοιπόν θα είναι η καλύτερη ευκαιρία για να ξεκουραστούν ορισμένοι από τους παλιούς παίκτες αλλά και να πάρουν ευκαιρίες ορισμένοι νέοι; Προφανώς φέτος όπου η πίεση για το αποτέλεσμα είναι μικρότερη. Του χρόνου στο παγκόσμιο αλλά και στο μεθεπόμενο Ευρωμπάσκετ που είναι τουρνουά πρόκρισης για την Ολυμπιάδα δε θα υπάρχει αυτή η πολυτέλεια. Από αυτή την άποψη ας δοθούν ευκαιρίες φέτος σε μερικούς νέους και ας ξεκουραστούν ορισμένοι παλιοί.
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ May 7 2009, 19:27 ) *
Νομίζω πως η συγκεκριμένη χρονιά είναι μια καλή ευκαιρία να δοκιμαστούν κάποια νέα πρόσωπα με την εθνική ομάδα και να ξεκουραστούν κάποιοι παλιοί. Θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν στην ομάδα τόσο τα "αμερικανάκια" Κουφός και Καλάθης όσο και κάποια παιδιά που βρίσκονται στα πρόθυρα της εθνικής τα τελευταία χρόνια (Περπέρογλου, Τσαλδάρης, Μαυροκεφαλίδης) και να ξεκουραστούν κάποιοι παίκτες που δείχνουν εμφανώς κουρασμένοι και ντεφορμέ αυτή τη χρονιά (Ζήσης, Τσαρτσαρής). Τολμώ επίσης να πω πως είναι ευκαιρία και για έναν εκ των Παπαλουκά και Διαμαντίδη να ξεκουραστεί αυτό το καλοκαίρι καθώς και οι δύο δείχνουν σημάδια καταπόνησης φέτος, λόγω των συνεχών υποχρεώσεων των τελευταίων ετών. Γιατί υποστηρίζω πως φέτος είναι η κατάλληλη ευκαιρία;

Στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας ο βασικός στόχος της εθνικής είναι προφανώς η 6άδα που εξασφαλίζει την πρόκριση στο Παγκόσμιο του 2010. Σαφώς και όλοι έχουμε μεγαλύτερες προσδοκίες από την εθνική ομάδα αλλά ο πρωταρχικός στόχος είναι ο παραπάνω. Όμως και εκτός εξάδας να μείνουμε, πάλι θα περάσουμε στο Παγκόσμιο. Η FIBA δίνει τέσσερις wild cards και θεωρώ αδιανόητο η Ελλάδα να μην πάρει μία από αυτές, αν αποτύχει στο Ευρωμπάσκετ. Πότε λοιπόν θα είναι η καλύτερη ευκαιρία για να ξεκουραστούν ορισμένοι από τους παλιούς παίκτες αλλά και να πάρουν ευκαιρίες ορισμένοι νέοι; Προφανώς φέτος όπου η πίεση για το αποτέλεσμα είναι μικρότερη. Του χρόνου στο παγκόσμιο αλλά και στο μεθεπόμενο Ευρωμπάσκετ που είναι τουρνουά πρόκρισης για την Ολυμπιάδα δε θα υπάρχει αυτή η πολυτέλεια. Από αυτή την άποψη ας δοθούν ευκαιρίες φέτος σε μερικούς νέους και ας ξεκουραστούν ορισμένοι παλιοί.

Υπαρχει μια καλη λογικη σ'αυτα που αναφερεις,ομως εκτιμω πως ειναι πολυ δυσκολο να εφαρμοστει ενα τετοιο σκεπτικο-προγραμματισμος..
Απ'τη μια ειναι η ομοσπονδια που παντοτε επιζητα τις καλυτερες διακρισεις,ειδικα τωρα μετα κ την απομακρυνση του Γιαννακη..
Απ την αλλη,κ οι καινουργιοι προπονητες θα επιδιωξουν να εχουν το καλυτερο δυνατο ροστερ και να φερουν τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα,μπαινοντας ισως ομως και στη λογικη ενταξης καποιων νεων προσωπων.
Ο Ζησης δεν νομιζω οτι αντιμετωπιζει προβληματα κοπωσης και θα ηταν καλο να εχει πιο διευρυμενο ρολο στο ερχομενο τουρνοα,ωστε να μπορεσουν ετσι οι Παπαλουκας & Διαμαντιδης να προφυλαχθουν-χρησιμοποιηθουν καλυτερα.
Θα ηταν μεγαλο κερδος να κανει ενα πολυ καλο τουρνοα ο Ζησης.
Οσον αφορα τα ''Αμερικανακια'',πρεπει οπωσδηποτε να ενταχθουν για λογους που εχουν ειπωθει ηδη.
Ειδικα για τον Καλαθης,ο οποιος φαινεται οτι μπορει να γινει διαδοχος του Παπαλουκα.Ενος Παπαλουκα,που ισως το κυκνειο ασμα του στην Εθνικη να ειναι το παγκοσμιο του 2010(το πολυ..).
Για τον Τσαλδαρη δεν το πολυπιστευω.Ισως λογω ηλικιας(Να ντεμπουταρει στα 30 του),ισως και της οχι τοσο καλης σεζον που κανει.
Νομιζω,οτι αν επιχειρηθει μια μικρη ανανεωση,περαν των Κουφο,Καλαθης,μεγαλυτερες πιθανοτητες εχουν οι εκπροσωποι της γενιας 84'-85',δηλαδη Περπερογλου,Βασιλειαδης,Μαυροκεφαλιδης.
j-kidd13
QUOTE(sixama23 @ May 7 2009, 19:27 ) *
Νομίζω πως η συγκεκριμένη χρονιά είναι μια καλή ευκαιρία να δοκιμαστούν κάποια νέα πρόσωπα με την εθνική ομάδα και να ξεκουραστούν κάποιοι παλιοί. Θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν στην ομάδα τόσο τα "αμερικανάκια" Κουφός και Καλάθης όσο και κάποια παιδιά που βρίσκονται στα πρόθυρα της εθνικής τα τελευταία χρόνια (Περπέρογλου, Τσαλδάρης, Μαυροκεφαλίδης) και να ξεκουραστούν κάποιοι παίκτες που δείχνουν εμφανώς κουρασμένοι και ντεφορμέ αυτή τη χρονιά (Ζήσης, Τσαρτσαρής). Τολμώ επίσης να πω πως είναι ευκαιρία και για έναν εκ των Παπαλουκά και Διαμαντίδη να ξεκουραστεί αυτό το καλοκαίρι καθώς και οι δύο δείχνουν σημάδια καταπόνησης φέτος, λόγω των συνεχών υποχρεώσεων των τελευταίων ετών. Γιατί υποστηρίζω πως φέτος είναι η κατάλληλη ευκαιρία;

Στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας ο βασικός στόχος της εθνικής είναι προφανώς η 6άδα που εξασφαλίζει την πρόκριση στο Παγκόσμιο του 2010. Σαφώς και όλοι έχουμε μεγαλύτερες προσδοκίες από την εθνική ομάδα αλλά ο πρωταρχικός στόχος είναι ο παραπάνω. Όμως και εκτός εξάδας να μείνουμε, πάλι θα περάσουμε στο Παγκόσμιο. Η FIBA δίνει τέσσερις wild cards και θεωρώ αδιανόητο η Ελλάδα να μην πάρει μία από αυτές, αν αποτύχει στο Ευρωμπάσκετ. Πότε λοιπόν θα είναι η καλύτερη ευκαιρία για να ξεκουραστούν ορισμένοι από τους παλιούς παίκτες αλλά και να πάρουν ευκαιρίες ορισμένοι νέοι; Προφανώς φέτος όπου η πίεση για το αποτέλεσμα είναι μικρότερη. Του χρόνου στο παγκόσμιο αλλά και στο μεθεπόμενο Ευρωμπάσκετ που είναι τουρνουά πρόκρισης για την Ολυμπιάδα δε θα υπάρχει αυτή η πολυτέλεια. Από αυτή την άποψη ας δοθούν ευκαιρίες φέτος σε μερικούς νέους και ας ξεκουραστούν ορισμένοι παλιοί.

Aυτο που λες,περι ξεκουρασης βασικων παιχτων,εχει μια βαση....Αλλα ποιος παιχτης θα δεχθει να χασει μια τοσο σπουδαια διοργανωση?Να καθεται απ εξω και να βλεπει τους αλλους να παιζουν?
Φανταζομαι παντως το να αποφασιζε ο Καζλαουσκας να ξεκουρασει εναν εκ τον ΔΔ-Παπαλουκα,τι θα γινοταν...Καθε ομαδα απο την πλευρα της θα ηθελε να ξεκουραστει ο δικος της παιχτης,οποτε αν επιλεγοταν ο ΔΔ,θα ειχαμε κατηγοριες οτι ο Παναθηναικος κανει κουμαντο στο ελληνικο μπασκετ,και ξεκουραζει τον καλυτερο του παιχτη για να ειναι φρεσκος τη νεα σεζον σε αντιθεση με τον Παπαλουκα..Αντιθετα,αν γινοταν το ιδιο με τον Παπαλουκα.... smiley.gif
GK_23
QUOTE(j-kidd13 @ May 7 2009, 19:59 ) *
Aυτο που λες,περι ξεκουρασης βασικων παιχτων,εχει μια βαση....Αλλα ποιος παιχτης θα δεχθει να χασει μια τοσο σπουδαια διοργανωση?Να καθεται απ εξω και να βλεπει τους αλλους να παιζουν?
Φανταζομαι παντως το να αποφασιζε ο Καζλαουσκας να ξεκουρασει εναν εκ τον ΔΔ-Παπαλουκα,τι θα γινοταν...Καθε ομαδα απο την πλευρα της θα ηθελε να ξεκουραστει ο δικος της παιχτης,οποτε αν επιλεγοταν ο ΔΔ,θα ειχαμε κατηγοριες οτι ο Παναθηναικος κανει κουμαντο στο ελληνικο μπασκετ,και ξεκουραζει τον καλυτερο του παιχτη για να ειναι φρεσκος τη νεα σεζον σε αντιθεση με τον Παπαλουκα..Αντιθετα,αν γινοταν το ιδιο με τον Παπαλουκα.... smiley.gif


Είναι κάτι που συμβαίνει σε πολλές εθνικές ομάδες ανά τον κόσμο, να ξεκουράζονται δηλαδή συγκεκριμένοι παίκτες κάποια καλοκαίρια. Ανέφερα τους Παπαλουκά και Διαμαντίδη γιατί είναι δύο παίκτες που αγωνίζονται ασταμάτητα χειμώνα-καλοκαίρι τα τελευταία 6-7 χρόνια. Και μάλιστα σε πολύ υψηλούς αγωνιστικούς ρυθμούς. Και εντάξει ο Παπαλουκάς, θα σταματήσει σε κάνα δυο χρόνια από την εθνική. Ο Διαμαντίδης όμως, που έχει περισσότερα χρόνια μπροστά του; Δεν πρέπει κάποια στιγμή να πάρει ανάσες; Μη σου φανεί περίεργο αν στο μέλλον ζητήσουν κάποιοι παίκτες από μόνοι τους να μη συμμετάσχουν στις υποχρεώσεις της εθνικής για ένα καλοκαίρι. Ούτε προδότες θα είναι, ούτε βαλτοί από την ομάδα τους.
j-kidd13
QUOTE(sixama23 @ May 8 2009, 01:52 ) *
Είναι κάτι που συμβαίνει σε πολλές εθνικές ομάδες ανά τον κόσμο, να ξεκουράζονται δηλαδή συγκεκριμένοι παίκτες κάποια καλοκαίρια. Ανέφερα τους Παπαλουκά και Διαμαντίδη γιατί είναι δύο παίκτες που αγωνίζονται ασταμάτητα χειμώνα-καλοκαίρι τα τελευταία 6-7 χρόνια. Και μάλιστα σε πολύ υψηλούς αγωνιστικούς ρυθμούς. Και εντάξει ο Παπαλουκάς, θα σταματήσει σε κάνα δυο χρόνια από την εθνική. Ο Διαμαντίδης όμως, που έχει περισσότερα χρόνια μπροστά του; Δεν πρέπει κάποια στιγμή να πάρει ανάσες; Μη σου φανεί περίεργο αν στο μέλλον ζητήσουν κάποιοι παίκτες από μόνοι τους να μη συμμετάσχουν στις υποχρεώσεις της εθνικής για ένα καλοκαίρι. Ούτε προδότες θα είναι, ούτε βαλτοί από την ομάδα τους.

Το να το ζητησει ο ιδιος ο παιχτης δεν ξερω αν ειναι ιδιαιτερα πιθανο...Εδω ακους παιχτες που λογω τραυματισμου χανουν μεγαλα παιχνιδια,να λενε οτι δεν αντεχουν να βλεπουν τους συμπαιχτες τους να παιζουν,και αυτοι να μην μπορουν να κανουν τιποτα,και απλα να κοιτουν απο τον παγκο η την εξεδρα...Οπως ο Ζησης με την εθνικη οταν τον χτυπησε ο Βαρεζαο...
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 8 2009, 01:57 ) *
Το να το ζητησει ο ιδιος ο παιχτης δεν ξερω αν ειναι ιδιαιτερα πιθανο...Εδω ακους παιχτες που λογω τραυματισμου χανουν μεγαλα παιχνιδια,να λενε οτι δεν αντεχουν να βλεπουν τους συμπαιχτες τους να παιζουν,και αυτοι να μην μπορουν να κανουν τιποτα,και απλα να κοιτουν απο τον παγκο η την εξεδρα...Οπως ο Ζησης με την εθνικη οταν τον χτυπησε ο Βαρεζαο...


Μονο αν εχει φτασει σε σημειο μεγαλης κουρασης η' να υπαρχει καποιο αλλο προβλημα,
οπως να μην παιζει η' κακες σχεσεις με καποιους,μπορει να ζητησει καποιος να μην παιξει.
Ολοι οι αλλοι,δεν εχουν καποιον λογο να μην παιξουν με την Εθνικη.
vastravoud
Απλώς είναι τόσο αρρωστημένο το κλίμα μεταξύ των αιωνίων που οποιοσδήποτε βασικός ζητήσει να μην πάει θα γυρίσει ο κόσμος τούμπα.

Μοναδική εξαίρεση ο Τσαρτσαρής που με βάση τη χρονιά που έκανε δεν το αξίζει κιόλας να πάει
taraboura
Δεν πιστεύω ότι θα ακολουθηθεί η τακτική της πλήρους ανανέωσης. Οι Έλληνες φίλαθλοι ξεχνούν εύκολα τις επιτυχίες και σίγουρα θα απαιτήσουν εκ νέου επιτυχία μετά από τρία χρόνια "ξηρασίας". Πάντως εγώ είμαι της άποψης ότι αυτή η ανανέωση πρέπει να γίνει στην Εθνική. Αλλά πότε θα γίνει; Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα.
Timemaster
Η ανανέωση γίνεται διαρκώς αλλά χωρίς να αλλάξεις την ομάδα από την μία μέρα στην άλλη!!!
όπως έφυγε ο Κακιούζης, ο Χατζιβρέτας έτσι θα φύγουν και άλλοι απλά ένας μεταβαλλόμενος κορμός θα μένει ίδιος...

Και για την εθνική καλό είναι ένας παίχτης να αποχωρεί όταν αρχίσει η πτώση του και όχι όταν πέσει τελείως η απόδοση του.
Όπωσ και να το κάνουμε καλός παίχτης ο Κακιούζης αλλά δεν είναι αυτός που ήταν πριν 4 χρόνια.

Έτσι σε ένα χρόνο (μετά το παγκόσμιο) ο Παπαλουκάς θα αποχωρήσει οπότε δεν έχει νόημα να ξεκουραστεί τώρα...
αλλά έχει νόημα να πάρει κάποιον πιτσιρικά ώστε σε δύο χρόνια να μπορεί να τον αντικαθιστά.

ο Τσαρτσαρής δεν έχει νόημα να πάει γιατί τα παραγωγικά του χρόνια τελείωσαν και μιας και είναι ντεφορμέ δε μπορεί να επανέλθει στην εθνική (προσωπική άποψη)

οπότε πρέπει να πάει εθνική κάποιος που θα αντικαταστήσει τον Τσαρτσαρή.
ενώ πρέπει κάποιος να πάρει την θέση του Σοφοκλή που δεν είναι πλέον για να παίζει μπάσκετ.
οι επικρατέστεροι των υποψήφιων είναι ο Μαυροκεφαλίδης και ο Κουφός για τις δύο αυτές θέσεις.

ενώ σε σχέση με τους Ολυμπιακούς δύο θέσεις που θα παιχτούν είναι του Πρίντεζη και του Πελεκάνου με Περπέρογλου κυρίως σαν υποψήφιο


Τσαλδάρης, Καλαμπόκης αξίζουν μία θέση αλλά δε θα την πάρουν λόγο ηλικίας ενώ και η θέση του Ζήση (αν και έχει μέλλον σαν παίχτης) δε την θεωρώ εύκολη να την πάρει λόγο των λίγων παιχνιδιών που έχει.


Συνοψίζοντας δε πιστεύω (εκτός τραυματικών καταστάσεων) ότι Παπαλουκάς,Διαμαντίδης,Σπανούλης μπορούν να λείψουν για ξεκούραση.
Όπως δε μπορεί να λείψει ο Φώτσης και ο Μπουρούσης
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.