Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
aegeansheed
Θέλω να πω αρχικά ότι διαφωνώ με αποχωρήσεις παικτών από την Εθνική πριν την ηλικία που μπορούν να αγωνίζονται. Δε βρίσκω καμία λογική σε αυτό, αφού είμαι της άποψης ότι εφόσον μπορεί κάποιος να παίζει για το σύλλογό του, τότε μπορεί (και οφείλει) να παίζει και για την Εθνική της χώρας του.

Το γεγονός ότι φτάσαμε στο σημείο να βλέπουμε τον καλύτερο Έλληνα παίκτη και να αποχωρεί από την Εθνική στα 30 του δείχνει για μένα τη σαπίλα του Ελληνικού Μπάσκετ. Ομοσπονδία, προπονητές, παίκτες, τεχνικοί σύμβουλοι κλπ κλπ. όλοι συνυπεύθυνοι για την εικόνα της διαλυμένης ομάδας που είδαμε στο Παγκόσμιο. Οι παίκτες έγιναν προπονητές και οι προπονητές Ευγενείς. Συγγνώμη αλλά δεν είδα κάποιον από τις primadonnes της Ισπανίας στα timeout του Scariolo να συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει προπονητής και να σχεδιάζουν τα συστήματα ζητώντας στο τέλος το "ΟΚ" του για την ιδέα τους. Παίκτες με μεγάλο EGO όπως ο Rudy, o Ricky, o Navarro έμειναν πιστοί στις βασικές αρχές του οργανισμού "Ομάδα". Σημάδια κακά.

Ο Διαμαντίδης έχει δείξει χαρακτηριστικά τίμιου άνδρα σε όλη του την καριέρα και το γεγονός της απόσυρσής του στα 30 από την Εθνική Ομάδα, φαίνεται κάτι μεγαλύτερο από μια "αρχή προβληματισμού" για την κατασταση που επικρατεί στην "Επίσημη Αγαπημένη". Όταν ο ίδιος ο Διαμαντίδης απομακρύνεται από αυτό που θεωρείται η μεγαλύτερη τιμή στην καριέρα ενός αθλητή (και είμαι σίγουρος ότι το πιστεύει και θα το πιστεύει ο ίδιος, άσχεται με τα συναισθήματά του) μου προκαλλεί αηδία. Και η αυστηρότητα δε μπορεί να εξαντλείται μονάχα στους παίκτες (περίπτωση Παπαλουκά-Διαμαντίδη πέρυσι). Αυστηρότητα και έλεγχος στα διευθυντικά στελέχη από πάνω μέχρι κάτω. Αν μη τι άλλο υπάρχει η Γενική Γραμματεία (αν κάποιος αγαπάει το μπάσκετ στην πολιτική) που πρέπει να ερευνήσει την Ομοσπονδία Μπάσκετ σε βάθος: ποιος παίρνει αποφάσεις και σε ποιον λογοδοτεί.


Η απόσυρση από την Ομάδα έχει νόημα όταν ο παίκτης φτασμένος από χαρές και διακρίσεις κάνει τόπο στη νέα γενιά, που έρχεται και έχει όλα τα φόντα να τον αντικαταστήσει με επιτυχία. Απόσυρση μετά από ήττα και αποκλεισμό δεν είναι καλός οιωνός. Λυπάμαι πραγματικά που φτάνουν οι παίκτες μας, και μάλιστα οι κορυφαίοι, στο σημείο να πιστεύψουν ότι δε μπορούν να προσφέρουν περισσότερο στο Ελληνικό Μπάσκετ.

Ευχαριστούμε Δημήτρη, αλλά δεν είναι φυσιολογικό να φεύγει κάποιος έτσι απλά. Πρέπει να δωθεί κάποια εξήγηση. Για σένα, γι' αυτούς που σε πιστεύουν και γι' αυτούς που αγαπούν την Εθνική Ομάδα. Και ο Gasol και ο Calderon και άλλοι παίκτες παίρνουν το πακέτο "ξεκούραση" κάποια καλοκαίρια, αλλά η απόφαση αυτή του Δ στην καλύτερη μπασκετική ηλικία είναι ένα τεράστιο πλήγμα για το Ελληνικό Μπάσκετ.

Καληνύχτα Μπάσκετ (once more...)

p.s. ενδιαφέρουσες οι σκέψεις του Suspect
petrovic
Συμφωνώ με το πνεύμα του aegeansheed. Η απόσυρση Δ.Δ. έχει βάθος από πίσω της.
nikefalin
QUOTE(petrovic @ Sep 5 2010, 16:33 ) *
Συμφωνώ με το πνεύμα του aegeansheed. Η απόσυρση Δ.Δ. έχει βάθος από πίσω της.


ότι και να χει μην ξεχνάτε αυτό που έιπε κι ο Σπανούλης χτες. οτί τους το χε πει από το Καρπενήσι πως αυτό θα ήταν το τελευταίο τουρνουά. Αρα οι λόγοι πρέπει να πάνε πίσω από τις καταστάσεις αυτού του τουρνουά. Κι εγώ πιστεύω πως αυτές οι καταστάσεις "βοήθησαν" , αλλά δεν είναι οι αιτίες
ramunas siska
Καλώς η κακώς ο μήτσος τελείωσε και αυτό είναι οριστικό. Πρέπει να συμβούν κοσμοιστορικά γεγονότα (π.χ. να μην πέφτει καρφίτσα σε ματς οσφπ - παο). Εκεί στην Εοκ πότε θα ξυπνήσουν και θα διοργανώσουν ενα αποχαιρετιστηριο παιχνλιδια για τον διαμαντίδη και τον παπαλουκά για να σταματήσουν απο την Εθνική όπως πραγματικά τους αξίζει.
aegeansheed
QUOTE(nikefalin @ Sep 5 2010, 16:43 ) *
ότι και να χει μην ξεχνάτε αυτό που έιπε κι ο Σπανούλης χτες. οτί τους το χε πει από το Καρπενήσι πως αυτό θα ήταν το τελευταίο τουρνουά. Αρα οι λόγοι πρέπει να πάνε πίσω από τις καταστάσεις αυτού του τουρνουά. Κι εγώ πιστεύω πως αυτές οι καταστάσεις "βοήθησαν" , αλλά δεν είναι οι αιτίες


Ίσως το ήξεραν 1-2 άτομα από την ομάδα μεταξύ των οποίων ο Σπανούλης. Εξάλλου θα ήταν πολύ unfair να το έχει πει σε συμπαίκτες/προπονητές 1 μήνα πριν. Μπορεί εκείνος να ένιωθε καλύτερα λέγοντας το, αλλά οι υπόλοιποι 11-14 παίκτες θα έπαιζαν με ένα -20% στην ψυχολογία γνωρίζοντας κάτι τέτοιο. Εδώ οι αντίπαλοί του συγκλονίστηκαν, φανταστείτε το σοκ από τους συμπαίκτες όταν ο φυσικό αρχηγός θα έλεγε κάτι τέτοιο πριν από μια μεγάλη Διοργάνωση.

Οι δηλώσεις του όπως μεταφέρθηκαν ήταν κάπως έτσι: "«Δεν ξέρω τι θα κάνουν τα υπόλοιπα παιδιά, αλλά εγώ πριν, στα αποδυτήρια, τους είπα ότι είναι το τελευταίο μου παιχνίδι, η τελευταία μου συμμετοχή με την Εθνική. Τους ευχαρίστησα για όλες τις απίστευτες στιγμές που ζήσαμε. Δόξα τω Θεώ ήμασταν τυχεροί που φέραμε επιτυχίες με το εθνόσημο». "

Άσχετα με ανακοινώσεις και εκμυστηρεύσεις, που δεν είναι και ό,τι πιο έυκολο για την Δημήτρη λόγω του χαρακτήρα του, η αποχώρηση παραμένει ένα σοκ με λογικά αναπάντητα ερωτήματα.

b.t.w. Τραγικά άκαιρη και άστοχη η είδηση που παίζεται αυτές τις ώρες για διαμαρτυρία της Ομοσπονδία για τον ορισμό των διαιτητών. Η μάχη των εντυπώσεων έχει χαθεί προ πολλού κύριοι. Η υποβάθμιση του αντίκτυπου της αποχώρησης του Δ προχωράει βάσει σχεδίου...

p.s. Ο Βαγγέλης Ιωάννου καλό θα ήταν να δώσει και ένα "συγχαρητήρια" στην Ισπανική Ομάδα. Δεν προκρίθηκε τόσο "άδικα" για να μην της αξίζει ούτε ένας ελληνικός έπαινος.
nikefalin
QUOTE(ramunas siska @ Sep 5 2010, 17:01 ) *
Καλώς η κακώς ο μήτσος τελείωσε και αυτό είναι οριστικό. Πρέπει να συμβούν κοσμοιστορικά γεγονότα (π.χ. να μην πέφτει καρφίτσα σε ματς οσφπ - παο). Εκεί στην Εοκ πότε θα ξυπνήσουν και θα διοργανώσουν ενα αποχαιρετιστηριο παιχνλιδια για τον διαμαντίδη και τον παπαλουκά για να σταματήσουν απο την Εθνική όπως πραγματικά τους αξίζει.


χαχαχα, σόρρυ για το γέλιο , αλλά ακόμα το περιμένουν ο Γκάλης, ο Γιαννάκης, ο Φάνης και ο Φασούλας ...με το ρυθμό που ασχολούνται τα γεροντάκια με τέτοια ζητήματα όπως η τιμή των παικτών ( που τους κάνουνε μάγκες) . Είναι στο waiting list.

όσον αφορά τον Β.Ιωάννου τι να πω ? είναι ενδεικτικό οτί με αυτόν έμεινε η ΕΡΤ . Το φουστανελάτο της δημοσιοκαφρίας στον ύψιστο βαθμό. Ας διαβάσει και λίγο ο άνθρωπος κι αλλους συναδέλφους του, του χώρου . Αλλά δεν χρειαζεται να ασχολούμαστε και μαζί του κιόλας..

120
QUOTE(nikefalin @ Sep 5 2010, 17:31 ) *
χαχαχα, σόρρυ για το γέλιο , αλλά ακόμα το περιμένουν ο Γκάλης, ο Γιαννάκης, ο Φάνης και ο Φασούλας ...με το ρυθμό που ασχολούνται τα γεροντάκια με τέτοια ζητήματα όπως η τιμή των παικτών ( που τους κάνουνε μάγκες) . Είναι στο waiting list.

όσον αφορά τον Β.Ιωάννου τι να πω ? είναι ενδεικτικό οτί με αυτόν έμεινε η ΕΡΤ . Το φουστανελάτο της δημοσιοκαφρίας στον ύψιστο βαθμό. Ας διαβάσει και λίγο ο άνθρωπος κι αλλους συναδέλφους του, του χώρου . Αλλά δεν χρειαζεται να ασχολούμαστε και μαζί του κιόλας..

Καλα ο ιωαννου γελειοποιειται εδω και καιρο και ειναι λιγο καπως να περιγραφει μονο αυτος τα παιχνιδια της εθνικης.
Ο σκουντης γιατι εφυγε απο την ΕΡΤ;

Οταν ενας αντιπαλος ειναι ανωτερος απο εμας οφειλουμε να το παραδεχτουμε.Η ισπανια κερδισε δικαια χθες την εθνικη μας χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν πηρε σφυριγματα.
Germany96
QUOTE(aegeansheed @ Sep 5 2010, 16:18 ) *
...Απόσυρση μετά από ήττα και αποκλεισμό δεν είναι καλός οιωνός...

Δεν ειμαι ακριβως στο ιδιο μηκος κυματος αλλα μια σκεψη που μου ηρθε οταν ακουσα τις δηλωσεις του Διαμαντιδη ηταν το ποσο αταιριαστο ηταν το φιναλε του στην εθνικη σε σχεση με το συνολο της καριερα του ως τωρα. Δεν περιμενα ποτε οτι θα αποχωρουσε μετα απο τετοια τεραστια προσωπικη εμφανιση και ταυτοχρονα τετοια παταγωδη αποτυχια της ομαδας του.

Καποιες αλλες σκορπιες σκεψεις που εκανα πριν απο καποιους μηνες σε μια συζητηση με τον str κι αφορουσαν τον Παπαλουκα και πλεον αφορουν ως ενα βαθμο και τον Διαμαντιδη:

...Ο Παπαλουκας και φετος με την σταση του δηλωνει πως εχει καλυτερα πραγματα να κανει απ’ το να ασχοληθει με την Εθνικη αλλα αντι να προβληματιστουμε για το πως η ομαδα που καποτε ηταν υψιστη τιμη για καθε Ελληνα μπασκετμπολιστα να αποτελει μελος της, εχει καταντησει παρεργο. Το 1996 ο 37χρονος Γιαννακης εβαζε τα κλαματα που θα φοραγε για τελευταια φορα το εθνοσημο και δεν ηταν μοναχα δακρυα οδυνης ενος ανθρωπου που αποχωριζοταν οριστικα σαν παικτης το αθλημα που αγαπησε οσο τιποτα αλλα και δακρυα ευτυχιας που αυτο συνεβαινε με την φανελα της ομαδας που ο ιδιος αντιλαμβανοταν ως την σημαντικοτερη που φορεσε στην καριερα του. Ενω φετος ο «Τσαρος» (που εν πολλοις οφειλει τα «οικοσημα» του στην Εθνικη) θα πλατσουριζει ανενοχλητος στις παραλιες και δεν καιγεται καρφακι σχεδον σε κανεναν γιατι οι μεν πρασινοι εχουν σιχαθει να βλεπουν την φατσα του για τους δικους τους οπαδικους λογους και οι μεν κοκκινοι χαιρονται που δεν θα ξοδεψει ενεργεια πουθενα αλλου περα απο την «θρυλαρα» τους. Μπορει ο Παπαλουκας του 2010 να μην ειναι τοσο απαραιτητος και καθοριστικος οσο ο Παπαλουκας του 2005 αλλα οχι οτι περισσευε κι ολας. Στην τελικη ειναι ο πιο αναγνωρισιμος Ελληνας καλαθοσφαιριστης στην Ευρωπη κι ας μην ειναι πλεον ο καλυτερος, στην Ατλαντα θυμαμαι τους ξενους παικτες να στηνονται ουρα για να σφιξουν το χερι του Γιαννακη και να του αποδωσουν τον σεβασμο τους (ακομα δεν ειχαν αναγαγει σε σκοπο ζωης οι οπαδικες φυλλαδες να τον μετατρεψουν σε «καραγιοζη» και τον αντιλαμβανονταν σαν κορυφαια φιγουρα στην ιστορια του ευρωπαικου μπασκετ Ελληνες και ξενοι), ο Παπαλουκας εχει βαρεθει τοσο τα γαλανολευκα που ουτε ενα τετοιο τελευταιο αντιο δεν τον συγκινει;...
ektoreas
QUOTE(aegeansheed @ Sep 5 2010, 16:18 ) *
Θέλω να πω αρχικά ότι διαφωνώ με αποχωρήσεις παικτών από την Εθνική πριν την ηλικία που μπορούν να αγωνίζονται. Δε βρίσκω καμία λογική σε αυτό, αφού είμαι της άποψης ότι εφόσον μπορεί κάποιος να παίζει για το σύλλογό του, τότε μπορεί (και οφείλει) να παίζει και για την Εθνική της χώρας του.

Το γεγονός ότι φτάσαμε στο σημείο να βλέπουμε τον καλύτερο Έλληνα παίκτη και να αποχωρεί από την Εθνική στα 30 του δείχνει για μένα τη σαπίλα του Ελληνικού Μπάσκετ. Ομοσπονδία, προπονητές, παίκτες, τεχνικοί σύμβουλοι κλπ κλπ. όλοι συνυπεύθυνοι για την εικόνα της διαλυμένης ομάδας που είδαμε στο Παγκόσμιο. Οι παίκτες έγιναν προπονητές και οι προπονητές Ευγενείς. Συγγνώμη αλλά δεν είδα κάποιον από τις primadonnes της Ισπανίας στα timeout του Scariolo να συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει προπονητής και να σχεδιάζουν τα συστήματα ζητώντας στο τέλος το "ΟΚ" του για την ιδέα τους. Παίκτες με μεγάλο EGO όπως ο Rudy, o Ricky, o Navarro έμειναν πιστοί στις βασικές αρχές του οργανισμού "Ομάδα". Σημάδια κακά.

Ο Διαμαντίδης έχει δείξει χαρακτηριστικά τίμιου άνδρα σε όλη του την καριέρα και το γεγονός της απόσυρσής του στα 30 από την Εθνική Ομάδα, φαίνεται κάτι μεγαλύτερο από μια "αρχή προβληματισμού" για την κατασταση που επικρατεί στην "Επίσημη Αγαπημένη". Όταν ο ίδιος ο Διαμαντίδης απομακρύνεται από αυτό που θεωρείται η μεγαλύτερη τιμή στην καριέρα ενός αθλητή (και είμαι σίγουρος ότι το πιστεύει και θα το πιστεύει ο ίδιος, άσχεται με τα συναισθήματά του) μου προκαλλεί αηδία. Και η αυστηρότητα δε μπορεί να εξαντλείται μονάχα στους παίκτες (περίπτωση Παπαλουκά-Διαμαντίδη πέρυσι). Αυστηρότητα και έλεγχος στα διευθυντικά στελέχη από πάνω μέχρι κάτω. Αν μη τι άλλο υπάρχει η Γενική Γραμματεία (αν κάποιος αγαπάει το μπάσκετ στην πολιτική) που πρέπει να ερευνήσει την Ομοσπονδία Μπάσκετ σε βάθος: ποιος παίρνει αποφάσεις και σε ποιον λογοδοτεί.


Η απόσυρση από την Ομάδα έχει νόημα όταν ο παίκτης φτασμένος από χαρές και διακρίσεις κάνει τόπο στη νέα γενιά, που έρχεται και έχει όλα τα φόντα να τον αντικαταστήσει με επιτυχία. Απόσυρση μετά από ήττα και αποκλεισμό δεν είναι καλός οιωνός. Λυπάμαι πραγματικά που φτάνουν οι παίκτες μας, και μάλιστα οι κορυφαίοι, στο σημείο να πιστεύψουν ότι δε μπορούν να προσφέρουν περισσότερο στο Ελληνικό Μπάσκετ.

Ευχαριστούμε Δημήτρη, αλλά δεν είναι φυσιολογικό να φεύγει κάποιος έτσι απλά. Πρέπει να δωθεί κάποια εξήγηση. Για σένα, γι' αυτούς που σε πιστεύουν και γι' αυτούς που αγαπούν την Εθνική Ομάδα. Και ο Gasol και ο Calderon και άλλοι παίκτες παίρνουν το πακέτο "ξεκούραση" κάποια καλοκαίρια, αλλά η απόφαση αυτή του Δ στην καλύτερη μπασκετική ηλικία είναι ένα τεράστιο πλήγμα για το Ελληνικό Μπάσκετ.

Καληνύχτα Μπάσκετ (once more...)

p.s. ενδιαφέρουσες οι σκέψεις του Suspect

Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας για την αποχώρηση του Δ. Διαμαντίδη που φυσικά είναι και θα παραμείνει ένας πολύ μεγάλος παίκτης αλλα φέρνεται νομίζω την καταστροφή για το τίποτα!!! Ας παίξουν και τα νέα παιδιά του Ελληνικού Μπάσκετ που πιστεύω ήδη έπρεπε να έχουν ενσωμαωθεί στην Εθνική μας 2-3 τουλάχιστον και όχι να περιμένουμε ποτε θα φύγουν τα γεροντοπαλίκαρα για να πα΄ρουν αυτοί σειρά όταν θα έχουν φτάσει τα 25 και βάλλε έλεος ρε παιδιά.
Δηλαδή οι Σέρβοι λέτε να είναι χαζοι που διώξανε όλες τις βεντετες και αρχίσανε να παίζουνε με τους μικρούς? Πως θα έρθει η ανανέωση όταν καλείς στην εθνική τους ίδιους και τους ίδιους ξανα και ξανα άσχετα αμα παίζουν με την ομάδα τους καλα η όχι. Καταντάει κουραστικο αλλα νομίζω επάνω σ' αυτό πρέπει να βασιστούμε. ΔΕΝ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΝΌΜΑΤΑ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ!!!
Και φυσικά να έχουμε έναν αξιόπιστο προπονητή και έλεος υπάρχουν πολύ καλοι Έλληνες προπονητές νομίζω, άλλωστε μ' αυτους είχαμε τις μεγαλύτερες επιτυχίες, τι έγινε ξαφνικά ξέχασαν το μπάσκετ!!! Αυτά........!!!
nikefalin
QUOTE(Germany96 @ Sep 5 2010, 17:46 ) *
Δεν ειμαι ακριβως στο ιδιο μηκος κυματος αλλα μια σκεψη που μου ηρθε οταν ακουσα τις δηλωσεις του Διαμαντιδη ηταν το ποσο αταιριαστο ηταν το φιναλε του στην εθνικη σε σχεση με το συνολο της καριερα του ως τωρα. Δεν περιμενα ποτε οτι θα τελειωνε με τεραστια προσωπικη εμφανιση και ταυτοχρονα παταγωδη αποτυχια της ομαδας του.

Καποιες αλλες σκορπιες σκεψεις που εκανα πριν απο καποιους μηνες σε μια συζητηση με τον str κι αφορουσαν τον Παπαλουκα και πλεον αφορουν ως ενα βαθμο και τον Διαμαντιδη:

...Ο Παπαλουκας και φετος με την σταση του δηλωνει πως εχει καλυτερα πραγματα να κανει απ’ το να ασχοληθει με την Εθνικη αλλα αντι να προβληματιστουμε για το πως η ομαδα που καποτε ηταν υψιστη τιμη για καθε Ελληνα μπασκετμπολιστα να αποτελει μελος της, εχει καταντησει παρεργο. Το 1996 ο 37χρονος Γιαννακης εβαζε τα κλαματα που θα φοραγε για τελευταια φορα το εθνοσημο και δεν ηταν μοναχα δακρυα οδυνης ενος ανθρωπου που αποχωριζοταν οριστικα σαν παικτης το αθλημα που αγαπησε οσο τιποτα αλλα και δακρυα ευτυχιας που αυτο συνεβαινε με την φανελα της ομαδας που ο ιδιος αντιλαμβανοταν ως την σημαντικοτερη που φορεσε στην καριερα του. Ενω φετος ο «Τσαρος» (που εν πολλοις οφειλει τα «οικοσημα» του στην Εθνικη) θα πλατσουριζει ανενοχλητος στις παραλιες και δεν καιγεται καρφακι σχεδον σε κανεναν γιατι οι μεν πρασινοι εχουν σιχαθει να βλεπουν την φατσα του για τους δικους τους οπαδικους λογους και οι μεν κοκκινοι χαιρονται που δεν θα ξοδεψει ενεργεια πουθενα αλλου περα απο την «θρυλαρα» τους. Μπορει ο Παπαλουκας του 2010 να μην ειναι τοσο απαραιτητος και καθοριστικος οσο ο Παπαλουκας του 2005 αλλα οχι οτι περισσευε κι ολας. Στην τελικη ειναι ο πιο αναγνωρισιμος Ελληνας καλαθοσφαιριστης στην Ευρωπη κι ας μην ειναι πλεον ο καλυτερος, στην Ατλαντα θυμαμαι τους ξενους παικτες να στηνονται ουρα για να σφιξουν το χερι του Γιαννακη και να του αποδωσουν τον σεβασμο τους (ακομα δεν ειχαν αναγαγει σε σκοπο ζωης οι οπαδικες φυλλαδες να τον μετατρεψουν σε «καραγιοζη» και τον αντιλαμβανονταν σαν κορυφαια φιγουρα στην ιστορια του ευρωπαικου μπασκετ Ελληνες και ξενοι), ο Παπαλουκας εχει βαρεθει τοσο τα γαλανολευκα που ουτε ενα τετοιο τελευταιο αντιο δεν τον συγκινει;...


Σωστός ο προβληματισμός,μόνο που αν υπάρχει τέτοιος στους παίκτες , πείτε μου τι τους εμποδίζει να το πουν ? ακόμα κι έτσι οφείλουν στους εαυτούς τους, στην απίστευτη καριέρα τους , στον κόσμο που τους θαυμάζει ανευ απόχρωσεων, να τους δώσουν αυτό ακριβώς το μύνημα. Εμπρακτα και κατηγορηματικά.

εγώ δεν πιστεύω πως ο καθοριστικός παράγοντας στις αποφάσεις απόσυρσης είναι αυτός. Αλλά να είναι αυτός και τον έχουν αποδεχτεί τότε κρίμα για τα παιδιά.
yovaisha
Καλησπέρα,
απογοητεύτηκα απο τον αποκλεισμό μας, ως οπαδός της Εθνικής Ελλάδος.
Το καταχάρηκα όμως ως μπασκετόφιλος.
Παίξαμε άθλιο μπάσκετ με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς με την Ισπανία.
Θυμίσαμε το μπάσκετ που παίζουν η Κορέα ή η Ιαπωνία πχ. Σουτάραμε ακατάπαυστα τρίποντα αλλάζοντας 2-3 πάσες το πολύ.
Αυτό ήταν σκοποβολή όχι μπάσκετ.
Μεγάλη ευθύνη του Καζλάουσκας. Αδούλευτη ομάδα που δεν μπόρεσε να διασπάσει ποτέ τη ζωνούλα
που μας πρωτοέπαιξε η Κίνα.
4 περιφερειακοί γύρω γύρω και ο ψηλός στη μέση.
Κρίμα γιατί έχουμε καλούς παίκτες.
Ελπίζουμε στη συνέχεια....
120
QUOTE(ektoreas @ Sep 5 2010, 17:49 ) *
Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας για την αποχώρηση του Δ. Διαμαντίδη που φυσικά είναι και θα παραμείνει ένας πολύ μεγάλος παίκτης αλλα φέρνεται νομίζω την καταστροφή για το τίποτα!!! Ας παίξουν και τα νέα παιδιά του Ελληνικού Μπάσκετ που πιστεύω ήδη έπρεπε να έχουν ενσωμαωθεί στην Εθνική μας 2-3 τουλάχιστον και όχι να περιμένουμε ποτε θα φύγουν τα γεροντοπαλίκαρα για να πα΄ρουν αυτοί σειρά όταν θα έχουν φτάσει τα 25 και βάλλε έλεος ρε παιδιά.
Δηλαδή οι Σέρβοι λέτε να είναι χαζοι που διώξανε όλες τις βεντετες και αρχίσανε να παίζουνε με τους μικρούς? Πως θα έρθει η ανανέωση όταν καλείς στην εθνική τους ίδιους και τους ίδιους ξανα και ξανα άσχετα αμα παίζουν με την ομάδα τους καλα η όχι. Καταντάει κουραστικο αλλα νομίζω επάνω σ' αυτό πρέπει να βασιστούμε. ΔΕΝ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΝΌΜΑΤΑ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ!!!
Και φυσικά να έχουμε έναν αξιόπιστο προπονητή και έλεος υπάρχουν πολύ καλοι Έλληνες προπονητές νομίζω, άλλωστε μ' αυτους είχαμε τις μεγαλύτερες επιτυχίες, τι έγινε ξαφνικά ξέχασαν το μπάσκετ!!! Αυτά........!!!

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.
Απο το χρονου λογικα θα γινει αν και επρεπε να το ειχαμε κανει μεχρι στιγμης π.χ. στη θεση 3 να δοκιμασουμε εναλλακτικες.
dapadoupas
ρε παιδιά απο περιέργεια ξέρει κανείς τι έγινε με τον βουγιούκα?
cryptic
Έχω την εντύπωση πάντως ότι μέχρι το Ευρωμπάσκετ θα ζήσουμε ένα τέλος εποχής. Ο Παπαλουκάς έχει ολοκληρώσει καιρό τώρα το κεφάλαιο εθνική και ο ΔΔ μας το έκλεισε απότομα χθές χωρίς να το περιμένει κανείς. Λογικά παίρνει σειρά ο Τσατσαρής και ίσως ο Φώτσης. Κάτι ακόμα που πρέπει να έχουμε υπόψη μας είναι ότι ο Σπανούλης έχει παίξει στο κόκκινο απο τότε που γύρισε απο Αμερική ενώ και εκεί πήρε απότομα όγκο και δύναμη που μπορεί να του δημιουργήσει πρόβλημα στο σώμα του. Προσωπικά δεν το θεωρώ καθόλου σίγουρο ότι έχει (με δεδομένες και τις απαιτήσεις που θα έχουν απο αυτόν στον ΟΣΦΠ) περισσότερα απο 1-2 χρόνια πραγματικά μεγάλων παιχνιδιών.

Εθνική χωρίς αυτούς είναι πραγματικά κάτι καινούργιο που θα χρειαστεί πολλή δουλειά.
greeneyes13
http://sport24.gr/Basket/Mundobasket/Mundo...los.508479.html

αν και πιστέυω όλοι διαβάσατε τις δηλώσεις του καζλάουσκας...τις αφιερώνω στον φίλο που λύσσαξε όλο αυτό το διάστημα με τον Βασιλειάδη.... smiley.gif smiley.gif smiley.gif μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί ο καζλάουσκας όταν λέει οτι δεν πήρε Βασιλειάδη επειδή είχε τραυματισμό ο Μπουρούσης;
giorgos14
QUOTE(greeneyes13 @ Sep 5 2010, 16:17 ) *
http://sport24.gr/Basket/Mundobasket/Mundo...los.508479.html

αν και πιστέυω όλοι διαβάσατε τις δηλώσεις του καζλάουσκας...τις αφιερώνω στον φίλο που λύσσαξε όλο αυτό το διάστημα με τον Βασιλειάδη.... smiley.gif smiley.gif smiley.gif μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί ο καζλάουσκας όταν λέει οτι δεν πήρε Βασιλειάδη επειδή είχε τραυματισμό ο Μπουρούσης;


Οτι προτιμησε να παρει το Βουγιουκα για να εχει ενα ακομα μεγαλο κορμι προφανως....Αλλα αν φοβοταν τον τραυματισμο του μπουρουση γιατι τον αφηνε να σουταρει 10 τριποντα σε καθε παιχνιδι???
SG3ptshooter
QUOTE(greeneyes13 @ Sep 5 2010, 19:17 ) *
http://sport24.gr/Basket/Mundobasket/Mundo...los.508479.html

αν και πιστέυω όλοι διαβάσατε τις δηλώσεις του καζλάουσκας...τις αφιερώνω στον φίλο που λύσσαξε όλο αυτό το διάστημα με τον Βασιλειάδη.... smiley.gif smiley.gif smiley.gif μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί ο καζλάουσκας όταν λέει οτι δεν πήρε Βασιλειάδη επειδή είχε τραυματισμό ο Μπουρούσης;

http://www.contra.gr/Columns/TMagoulas/287192.html

"Φιλότιμη η προσπάθεια άμβλυνσης των εντυπώσεων, αλλά η 12αδα είχε βγει πριν την έναρξη του Ακρόπολις οπότε δεν τέθηκε ποτέ θέμα αν θα προτιμηθεί ο Βασιλειάδης, που ξαφνικά από το μαύρο πρόβατο έγινε ο πολυτιμότερος των Ελλήνων, ή κάποιος άλλος."

Είχε μαθευτεί, αν δεν μπορείτε να το καταλάβετε δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό. wink.gif
AirNick
http://www.basketnet.gr/other-pages/mundob...h-eok-fiba.html

Καλά κρασιά!!! Εβίβα!!! wav.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Αυτό ήταν το πρόβλημα... καληνύχτα

Τυφλός αν οδηγεί τυφλό σε βόθρο θα πέσουν και οι δυό...
a bullet for your head
QUOTE(AirNick @ Sep 5 2010, 19:50 ) *
http://www.basketnet.gr/other-pages/mundob...h-eok-fiba.html

Καλά κρασιά!!! Εβίβα!!! wav.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Αυτό ήταν το πρόβλημα... καληνύχτα

Βασικα καποια φαλτσοσφυριγματα υπηρξαν,ομως δεν μπορουμε να αποδωσουμε τα αιτια της ηττας σ'αυτα.
Και αυτη η ''κατοπιν εορτης'' αντιδραση,καλο θα ειναι να μην υπαρξει,γιατι ειναι εμφανες πλεον,οτι δεν λειτουργουμε απο θεση ισχυος...
Εαν θα επρεπε να υπαρξουν δημοσιες τοποθετησεις για τον ορισμο των διαιτητων,επρεπε να συμβει πριν το παιχνιδι,αφηνοντας καποια υποννοουμενα,ενταγμενα σε μια λογικη του να επηρεασουν εμμεσα...
Επισης καλο θα ηταν να αντιδρασουν εντονα στο κανονικο κοψιμο του Φωτση,το οποιο & μετρησε σαν καλαθι τελικα,αναγκαζοντας τους διαιτητες να συμβουλευτουν το instant replay...& κατ'αναλογο τροπο με την ακυρωση του τριποντου του Διαμαντιδη ως εκπροθεσμου...
nikefalin
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 20:28 ) *
Βασικα καποια φαλτσοσφυριγματα υπηρξαν,ομως δεν μπορουμε να αποδωσουμε τα αιτια της ηττας σ'αυτα.
Και αυτη η ''κατοπιν εορτης'' αντιδραση,καλο θα ειναι να μην υπαρξει,γιατι ειναι εμφανες πλεον,οτι δεν λειτουργουμε απο θεση ισχυος...
Εαν θα επρεπε να υπαρξουν δημοσιες τοποθετησεις για τον ορισμο των διαιτητων,επρεπε να συμβει πριν το παιχνιδι,αφηνοντας καποια υποννοουμενα,ενταγμενα σε μια λογικη του να επηρεασουν εμμεσα...
Επισης καλο θα ηταν να αντιδρασουν εντονα στο κανονικο κοψιμο του Φωτση,το οποιο & μετρησε σαν καλαθι τελικα,αναγκαζοντας τους διαιτητες να συμβουλευτουν το instant replay...& κατ'αναλογο τροπο με την ακυρωση του τριποντου του Διαμαντιδη ως εκπροθεσμου...


τα αντανακλαστικά της ομοσπονδίας είναι γνωστά. ( για πριν τον αγώνα)
για το κόψιμο του Φώτση έπρεπε να κάνουν φασαρία όχι τόσο για το ριπλέι που χρησιμοποιείται μόνο στη λήξη του χρόνου ( δηλαδή δεν θα το έβλεπαν ούτως ή αλλως) αλλά για το σφύγιγμα το ίδιο, να πάρουν γνώμη από τον κομισάριο , να μην μέινει έτσι, ακόμα και να μην άλλαζαν απόφαση αλλά να σκέφτονταν 2 φορές τις επόμενες τους...
Petran911
Επειδή μετά από 24ώρες βλέπω τα πράγματα ψυχραιμότερα, θα ήθελα να καταθέσω τις τελευταίες μου σκέψεις για το θέμα:

- Ελπίζω ειλικρινά τα πράγματα να άλλαξουν προς το καλύτερο και ο καινούργιος προπονητής να πείσει το Δημήτρη να παίξει ως το 2012, για να έχει το τέλος που του αξίζει. Αυτό θα χαροποιούσε όλους μας όσους αγαπάμε το μπάσκετ.
- Ο Δημήτρης και ο Θοδωρής ο Παπαλουκάς οφείλουν κάποια στιγμή να εξηγήσουν στον κόσμο τι έχει γίνει πέρσι κα φέτος και γιατί οι ίδιοι απέχουν από την Εθνική καθότι σίγουρα οι λόγοι δεν είναι μόνο αγωνιστικοί. Αλλιώς η καριέρα τους θα έχει στιγματιστεί.
- Ο καινούργιος προπονητής της Εθνικής πρέπει να είναι εγνωσμένης αξίας. Δεν θα ήθελα να γίνει η Εθνική πειραματόζωο. Εάν θέλει ο Γιαννάκης, εάν θέλει ο Ομπράντοβιτς θα είναι το καλύτερο. Αλλιώς ας ψάξουν για ξένο προπονητή εγνωσμένης αξίας.
- Κύριε Βασιλακόπουλε, προς θεού μην μας καταστρέψετε το τελευταίο κομμάτι που άξιζε να βλέπουμε.

Ευχαριστώ πολύ.
AirNick
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 20:28 ) *
Βασικα καποια φαλτσοσφυριγματα υπηρξαν,ομως δεν μπορουμε να αποδωσουμε τα αιτια της ηττας σ'αυτα.
Και αυτη η ''κατοπιν εορτης'' αντιδραση,καλο θα ειναι να μην υπαρξει,γιατι ειναι εμφανες πλεον,οτι δεν λειτουργουμε απο θεση ισχυος...
Εαν θα επρεπε να υπαρξουν δημοσιες τοποθετησεις για τον ορισμο των διαιτητων,επρεπε να συμβει πριν το παιχνιδι,αφηνοντας καποια υποννοουμενα,ενταγμενα σε μια λογικη του να επηρεασουν εμμεσα...
Επισης καλο θα ηταν να αντιδρασουν εντονα στο κανονικο κοψιμο του Φωτση,το οποιο & μετρησε σαν καλαθι τελικα,αναγκαζοντας τους διαιτητες να συμβουλευτουν το instant replay...& κατ'αναλογο τροπο με την ακυρωση του τριποντου του Διαμαντιδη ως εκπροθεσμου...

Πολύ ανησυχώ. Πότε υπήρξε μια ανανέωση στην Ομοσπονδία Μπάσκετ τα τελευταία χρόνια;

Το ρωτάω γιατί στο ΚΑΘΕΤΙ χρειάζεται ανανέωση. Φρέσκιες ιδέες, νέα πρόσωπα, κάτι ενδιαφέρον από τα σημερινά τετριμένα.

Χάνεις, υπάρχουν έντονα προβλήματα, υπάρχει μια περιπαίουσα ατμόσφαιρα από όλους μας ότι κάτι βρωμάει στην ομοσπονδία, ΚΑΝΕΝΑ σχέδιο για ανάπτυξη του μπάσκετ κ.τ.λ.

Αυτό που κάνεις λοιπόν είναι να κλείσεις τον ήχο της φωνής σου (ομοσπονδία)και να προσπαθήσεις (όχι εσύ πάλι κύριε Βασιλακόπουλε), για κάποια νέα πνοή. Αλλα που!

Ο tempora o mores...
cryptic
Noμίζω πρέπει να βρεθεί τρόπος αυτή η εθνική να κατέβει με όλα τα στελέχη της (ΔΔ, Παπαλουκάς, Τσατσαρής κτλ) στο Ευρωμπάσκετ και να κλείσει εκεί τον κύκλο της σε μία τελευταία μεγάλη παράσταση. Πέραν όλων των άλλων δίνει και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς του 2012. Η ανανέωση πρέπει να είναι σταδιακή, όχι με μία κατάσταση σοκ.

ΥΓ: Δεν τολμώ να σκεφτώ τί παρασκήνιο πρέπει να υποβόσκει πίσω απο την αποχώρηση αυτών των δύο παιχτών.
Petran911
QUOTE(cryptic @ Sep 6 2010, 00:57 ) *
Noμίζω πρέπει να βρεθεί τρόπος αυτή η εθνική να κατέβει με όλα τα στελέχη της (ΔΔ, Παπαλουκάς, Τσατσαρής κτλ) στο Ευρωμπάσκετ και να κλείσει εκεί τον κύκλο της σε μία τελευταία μεγάλη παράσταση. Πέραν όλων των άλλων δίνει και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς του 2012. Η ανανέωση πρέπει να είναι σταδιακή, όχι με μία κατάσταση σοκ.

ΥΓ: Δεν τολμώ να σκεφτώ τί παρασκήνιο πρέπει να υποβόσκει πίσω απο την αποχώρηση αυτών των δύο παιχτών.


Φίλε, μακάρι, αλλά χλομό το κόβω...

Και γενικά το 2012 θα έπρεπε να κλείσει ο κύκλος αυτής της ομάδας. Ο Θοδωρής θα έπρεπε μάλλον να τον είχε κλείσει φέτος (ηλικιακά).

By the way, κοίταζα τι υπάρχει στα γκαρντ για να πλαισιώσει το Νίκο και το Βασίλη. Λοιπόν δεν υπάρχει τίποτα. Οι τελευταίοι γκαρντ πλην της γενιάς του 90 είναι ο Ξανθόπουλος και ο Βεργίνης. Ο πρώτος προφανώς και δεν ήταν ποτέ κλάσης εθνικής. Ο δεύτερος, με τρόμο διαπίστωσα, ότι πριν από δύο χρόνια ήταν αρχηγός του ΠΑΟΚ και είχε καθόλα άξιόλογες προοπτικές. Αλλά αντί να πάει στο εξωτερικό, ο τύπος πήγε στον ΠΑΟ και θάφτηκε λογικά πίσω από ΔΔ, Σπανούλη, Σάρας κλπ.

Μόνη ελπίδα που υπάρχει είναι να αναθεωρήσει ο Δημήτρης να παίξει ως το 2012, και ο Καλάθης (ίσως και ο Βεργίνης) να ωριμάσουν καθότι τώρα στον ΠΑΟ δεν θα υπάρχει ούτε Σάρας ούτε Σπανούλης.

Μετά πορευόμαστε με τον Παππά, τον Μάντζαρη και το Σλούκα.
hoodini
QUOTE(cryptic @ Sep 6 2010, 00:57 ) *
Noμίζω πρέπει να βρεθεί τρόπος αυτή η εθνική να κατέβει με όλα τα στελέχη της (ΔΔ, Παπαλουκάς, Τσατσαρής κτλ) στο Ευρωμπάσκετ και να κλείσει εκεί τον κύκλο της σε μία τελευταία μεγάλη παράσταση. Πέραν όλων των άλλων δίνει και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς του 2012. Η ανανέωση πρέπει να είναι σταδιακή, όχι με μία κατάσταση σοκ.

ΥΓ: Δεν τολμώ να σκεφτώ τί παρασκήνιο πρέπει να υποβόσκει πίσω απο την αποχώρηση αυτών των δύο παιχτών.

den mporw na pistepsw oti yparxei paraskinio sxetika me tis apoxwriseis papalouka kai kyrios tou diamantidi....o teleutaios ta teleutaia 5-6 xronia paizei astamatita se poli ipsilo epipedo kai ta kanei ola...logiko einai na min antexei pleon to swma kathws einai kai se mia sxetika proxorimeni ilikia...exei sigoura 4-5 xronia akoma basket ipsilou epipedou alla sigoura pleon xreiazete kai simantikes periodous ksekourasis pou tha tis vrei to kalokairi...dn einai kai 25 xronwn...to idio kai o papaloukas pou i apodosi tou fthinei simantika ta 2 teleutaia xronia...min exoume loipon treles apitiseis ap autous pou mas xarisan tosa polla kai ta xoun dwsei ola
a bullet for your head
Ουσιαστικα ετσι ειναι οπως τα λες...
Και μαλιστα ο Καλαθης(οπως & ο Κουφος),ειναι Αμερικανοθρεμμενος & οχι βγαλμενος απ την εγχωρια παραγωγικη διαδικασια.
xxx-4711
QUOTE(Petran911 @ Sep 5 2010, 23:53 ) *
- Ο Δημήτρης και ο Θοδωρής ο Παπαλουκάς οφείλουν κάποια στιγμή να εξηγήσουν στον κόσμο τι έχει γίνει πέρσι κα φέτος και γιατί οι ίδιοι απέχουν από την Εθνική καθότι σίγουρα οι λόγοι δεν είναι μόνο αγωνιστικοί. Αλλιώς η καριέρα τους θα έχει στιγματιστεί.


δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο φοβερο παρασκηνιο η καποια εξηγηση για να δωσουν απλα προτιμουν να μην αγωνιζονται τα καλοκαιρια και να ξεκουραζονται το ιδιο ακριβως κανουν και αλλοι ευρωπαιοι μπασκεμπολιστες πχ ο σισκαουσκας η ο γιασικεβιτσιους που σταματησε απο την εθνικη του στα 32 ή καποιοι σλοβενοι διεθνεις που παιζουν οποτε γουσταρουν. βεβαια οπως αναφερες και σε προηγουμενο ποστ σου υπαρχει και ο ναβαρο (και οχι μονο αυτος) που παιζει στην εθνικη ισπανιας συνεχεια απο το 1998 και αγωνιζεται σε ενα πρωταθλημα πιο ανταγωνιστικο απο το δικο μας με περισοτερες ομαδες οπου και η καταπονηση ειναι σαφως μεγαλυτερη. εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να σεβαστουμε την αποφαση τους να τους ευχαριστησουμε για την προσφορα τους και αν θελουμε τους ασκουμε και κριτικη για την προωρη η οχι αποχωρηση τους

QUOTE
By the way, κοίταζα τι υπάρχει στα γκαρντ για να πλαισιώσει το Νίκο και το Βασίλη. Λοιπόν δεν υπάρχει τίποτα. Οι τελευταίοι γκαρντ πλην της γενιάς του 90 είναι ο Ξανθόπουλος και ο Βεργίνης. Ο πρώτος προφανώς και δεν ήταν ποτέ κλάσης εθνικής. Ο δεύτερος, με τρόμο διαπίστωσα, ότι πριν από δύο χρόνια ήταν αρχηγός του ΠΑΟΚ και είχε καθόλα άξιόλογες προοπτικές. Αλλά αντί να πάει στο εξωτερικό, ο τύπος πήγε στον ΠΑΟ και θάφτηκε λογικά πίσω από ΔΔ, Σπανούλη, Σάρας κλπ.

Μόνη ελπίδα που υπάρχει είναι να αναθεωρήσει ο Δημήτρης να παίξει ως το 2012, και ο Καλάθης (ίσως και ο Βεργίνης) να ωριμάσουν καθότι τώρα στον ΠΑΟ δεν θα υπάρχει ούτε Σάρας ούτε Σπανούλης.

το βασικο προβλημα που δημιουργειται ειναι αυτο που αναφερεις οτι δεν υπαρχει διαδοχη κατασταση. οτι μετα το δδ υπαρχει το χαος (και οχι μονο στη θεση του πλειμεικερ)

παντως στα ονοματα που γραφεις θα επρεπε να προσθεσεις και το μιλοσεβιτς που εκανε καλη χρονια στη λιθουανια
Petran911
QUOTE(xxx-4711 @ Sep 6 2010, 05:45 ) *
δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο φοβερο παρασκηνιο η καποια εξηγηση για να δωσουν απλα προτιμουν να μην αγωνιζονται τα καλοκαιρια και να ξεκουραζονται το ιδιο ακριβως κανουν και αλλοι ευρωπαιοι μπασκεμπολιστες πχ ο σισκαουσκας η ο γιασικεβιτσιους που σταματησε απο την εθνικη του στα 32 ή καποιοι σλοβενοι διεθνεις που παιζουν οποτε γουσταρουν. βεβαια οπως αναφερες και σε προηγουμενο ποστ σου υπαρχει και ο ναβαρο (και οχι μονο αυτος) που παιζει στην εθνικη ισπανιας συνεχεια απο το 1998 και αγωνιζεται σε ενα πρωταθλημα πιο ανταγωνιστικο απο το δικο μας με περισοτερες ομαδες οπου και η καταπονηση ειναι σαφως μεγαλυτερη. εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να σεβαστουμε την αποφαση τους να τους ευχαριστησουμε για την προσφορα τους και αν θελουμε τους ασκουμε και κριτικη για την προωρη η οχι αποχωρηση τους


το βασικο προβλημα που δημιουργειται ειναι αυτο που αναφερεις οτι δεν υπαρχει διαδοχη κατασταση. οτι μετα το δδ υπαρχει το χαος (και οχι μονο στη θεση του πλειμεικερ)

παντως στα ονοματα που γραφεις θα επρεπε να προσθεσεις και το μιλοσεβιτς που εκανε καλη χρονια στη λιθουανια


Εάν σταματούσε μετά την Ολυμπιάδα, δεν νομίζω να του έλεγε κανείς τίποτα. Όμως δύο χρόνια πριν είναι πολύ νωρίς. Ελπίζω να το ξανασκεφτεί.....
vonzuchter
QUOTE(Petran911 @ Sep 6 2010, 12:50 ) *
Εάν σταματούσε μετά την Ολυμπιάδα, δεν νομίζω να του έλεγε κανείς τίποτα. Όμως δύο χρόνια πριν είναι πολύ νωρίς. Ελπίζω να το ξανασκεφτεί.....

εγω ειμαι σιγουρος οτι θα μεταπειστει τουλαχιστον να παιξει στο γιουρο του χρονου να κερδισουμε την απευθειας προκριση στους ολυμπιακους. αν και αυτοι που τον ξερουν λενε οτι οταν παρει μια αποφαση ειναι αμετακλητος.
vonzuchter
QUOTE(cryptic @ Sep 5 2010, 19:10 ) *
Έχω την εντύπωση πάντως ότι μέχρι το Ευρωμπάσκετ θα ζήσουμε ένα τέλος εποχής. Ο Παπαλουκάς έχει ολοκληρώσει καιρό τώρα το κεφάλαιο εθνική και ο ΔΔ μας το έκλεισε απότομα χθές χωρίς να το περιμένει κανείς. Λογικά παίρνει σειρά ο Τσατσαρής και ίσως ο Φώτσης. Κάτι ακόμα που πρέπει να έχουμε υπόψη μας είναι ότι ο Σπανούλης έχει παίξει στο κόκκινο απο τότε που γύρισε απο Αμερική ενώ και εκεί πήρε απότομα όγκο και δύναμη που μπορεί να του δημιουργήσει πρόβλημα στο σώμα του. Προσωπικά δεν το θεωρώ καθόλου σίγουρο ότι έχει (με δεδομένες και τις απαιτήσεις που θα έχουν απο αυτόν στον ΟΣΦΠ) περισσότερα απο 1-2 χρόνια πραγματικά μεγάλων παιχνιδιών.

Εθνική χωρίς αυτούς είναι πραγματικά κάτι καινούργιο που θα χρειαστεί πολλή δουλειά.


τσαρτσαρης αποχωρησε ηδη. συμφωνω για σπανουλη. 1 αντε 2 χρονια εχει ακομα αν συνεχισει να παιζει τοσο πολυ και με τοσο παθος. Η νεα εποχη εχει ερθει ηδη. ο φωτσης μετα την αθλια εμφανιση του στο μουντομπασκετ θα εξαρτηθει απο τη σεζον που θα εχει με τον παο αν θα συνεχισει εθνικη. Η ομάδα αυτη τελειωσε. Ανησυχω πολυ. Με την ψυχωση για τιτλους και κτλπ που επικρατει στο παο και στον ολυμπιακο φοβαμαι οτι καλαθηδες παπανικολαοιδες βουγιουκες μαυροκεφαλιδηδες κτλπ απλα δε θα παρουν τις ευκαιριες που τους αξιζουν και δε θα εξελιχθουν. Θα φερνουν ολο αμερικανους και -ιτς να ρουφανε ολο το χρονο συμμετοχης. Ποσο απαραιτητες ηταν οι προσθηκη νεστεροβιτς πχ? κρατα σοφο ρε θρυλε ζητα πισω και τον ερτσεγκ και βγαλε τη χρονια. Μετα αμα δεν εχει ενα σεντερ της προκοπης η εθνικη θα βριζουμε το καθε βουγιουκα που παιζει 2-3 λεπτα
Stelios 12
Όντως και εγώ πιστεύω ότι μετά το Μουντομπάσκετ θα περάσουμε σε μια δύσκολη και πτωτική εποχή και λογικά οι καλές εμφανίσεις της εθνικής θα αργήσουν αρκετά χρόνια....Τέλος πάντων, από προπονητές τι λένε οι φημές????
Andre_Iguodala
Εγω δεν ανησυχω τοσο πολυ...Ηδη τα περισσοτερα παιδια εχουν παει σε ομαδες που λογικα θα παιρνουν χρονο(λογικα παντα) δλδ ο Καλαθης χωρις Σαρας και Σπανουλη οπως ειπωθηκε ο Παπανικολαου χωρις Τσιλντρες και Βασιλοπουλο για αρκετο καιρο ο Παππας στον Κολοσσο εχει αρκετα μεγαλο ρολο και η βελτιωση του φετος ειδικα στη μικρη Εθνικη ηταν αισθητη ο Σαρικοπουλος(αν και δεν τρεφω μεγαλες ελπιδες για τον Ζηση) πηγε στο Μαρουσι λογικα θα παρει τις ευκαιριες του.Δηλαδη μην τα βλεπουμε ολα και τοσο μαυρα ενταξει θελουν κανα δυο χρονια ολοι αυτοι για να γινουν παιχτες που να μπορουν να σταθουν σε επιπεδο Εθνικων ομαδων αλλα εχουν αποδειξει εδω και καιρο οτι ειναι απο τις καλυτερες νεες φουρνιες του Ευρωπαικου(αλλα και Παγκοσμιου) μπασκετ
a bullet for your head
Συνεντευξη του Φανη,σχετικα με την Εθνικη μας ομαδα...
http://www.basketnet.gr/main/3/eok/article...ynenteyxi2.html
Zephyr
1. Σχετικά με το παιχνίδι-σκοποβολή της Εθνικής, μήπηως αυτό δεν ήταν πάντα το στυλ του Καζλάουσκας? Μια φορά μόνο του βγήκε, όταν οδηγούσε την μεγάλη Ζαλγκίρις του 1999, αλλά εκεί είχε Στομπέργκας, Έντνι, Μπόουι και σια, όχι τον Μπουρούση σαν καλύτερο σουτέρ...

2. Σχετικά με τον Μπουρούση, για ποιό λόγο πήρε μέρος τραυματίας? Μπορεί να βοήθησε πολύ με Κίνα/Πουερτο Ρικο αλλά μετά κλάταρε και αυτό δεν έκανε καλό τούτε στον ίδιο ούτε και στην Εθνική. Μπορεί να τον κοροιδεύουμε για το περιφερειακό παιχνίδι του, αλλά πόσοι παίχτες της Εθνικής το έχουν κάνει αυτό? Να παίξουν με σπασμένο χέρι? Γιατί παλιότερα κάτι μεγαλοβεντέτες του '90, με μισό διάστρεμμα έθεταν εαυτόν εκτος Εθνικής... Ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε...

3. Σχετικά με τα ταλέντα του Ελληνικού Μπάσκετ, τουλάχιστον ανα πενταετία βγαίνει μια πολή καλή φουρνιά νεαρών παιχτών που αποτελεί στην συνέχεια τον κορμό της Εθνικής Ανδρών.
Η ουσία είναι να εκμεταλλευόμαστε τα ταλέντα που βγαίνουν, τόσο στο αγωνιστικό όσο και στο εξωαγωνιστικό κομμάτι. Αμφιβάλει κανείς ότι ο Διαμαντοπουλος στα 22 του ήταν το καλύτερο 2αρι που εμφανίστηκε στην μετα-Γκάλη εποχή? Αμφιβάλει κανείς ότι ο Ταπούτος ήταν ο Έλληνας με τις μεγαλύτερες προσδοκίες για καριέρα στο ΝΒΑ βάσει ταλέντου κ αθλητικών προσόντων? Που είναι τώρα αυτοί οι δυο? Χαμένοι στο διάστημα, καμένα χαρτιά που ποτέ δεν έπιασαν ταβάνι, όχι γιατί δεν μπορούσαν αλλά γιατί δεν προσπάθησαν αρκετά.
H ουσία είναι ότι ταλέντα υπάρχουν και πάντα θα εμφανίζονται νέα. Ας δωθούν ευκαιρίες σε Παπανικολάου, Παππά (ήδη τις έχει και μπράβο στον Κολοσσό γι'αυτό), Σλούκα, Μπόγρη/ Σαρικόπουλο (άμπαλοι αλλά γερά κορμιά που πάντα χρειάζονται), Χρυσικόπουλο κλπ

ΥΓ. Υπάρχει πάντα και ο Κουφός, αρκεί να ξεπεράσει τα κόμπλεξ του με το Αμέρικα (κομμάτι δύσκολο το κόβω)...
qspock
Παρα πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη! Μπραβο στο Φανη, ειναι η πρωτη φορα που ακουμε αληθειες. Την παραθετω εδω γιατι πραγματικα αξιζει:

- Τελικά είναι η Εθνική Ομάδα, τόσο... αποτυχημένη όσο την παρουσίασαν κάποια πρωτοσέλιδα;
«Αποτυχημένη; Πλάκα κάνετε; Η Εθνική ομάδα μπάσκετ έχει φέρει στην Ελλάδα τις μεγαλύτερες και περισσότερες διακρίσεις από κάθε άλλη ομάδα. Έχει δώσει και θα συνεχίσει να δίνει απίστευτες χαρές στους Έλληνες... Ναι, στην Τουρκία, δεν σταθήκαμε στο ύψος των περιστάσεων αλλά όχι και αποτυχημένη αυτή η ομάδα...».

- Τι έφταιξε και φύγαμε νωρίς από τη διοργάνωση;
«Θεωρώ ότι πέρα από το επιθετικό πρόβλημα που είχαμε, ειδικά στο περιφερειακό σουτ, με αποτέλεσμα να μας πάρουν νωρίς χαμπάρι και να μας παίζουν διαρκώς ζώνη, υπήρχε έλλειψη πάθους. Εκτός από το παιχνίδι με την Ισπανία, σε όλα τα υπόλοιπα ματς, δεν είχαμε πάθος. Και αυτό φάνηκε κυρίως στην άμυνα, που δεν είναι θέμα στρατηγικής αλλά καθαρά πάθους. Δεν ξέρω τι έγινε και γιατί δεν είχαν οι παίκτες διάθεση, αλλά ήταν ολοφάνερο. Ίσως και να έχουν κουραστεί κάποια παιδιά... Μην ξεχνάμε πως οι περισσότεροι από τους παίκτες παίζουν ασταμάτητα, χειμώνα-καλοκαίρι, εδώ και αρκετά χρόνια...».

- Για το... πολυσυζητημένο παιχνίδι με τη Ρωσία, ποια είναι η άποψη σου;
«Φάνηκε ότι δεν θέλαμε να κερδίσουμε. Και είναι ξεκάθαρο γιατί... Δεν θέλαμε την Ισπανία... Προσπαθήσαμε να την αποφύγουμε αλλά δεν μας βγήκε. Γενικά πάντως η ιστορία έχει δείξει πως όταν επιλέγεις αντίπαλο θα βγεις τελικά χαμένος».

- Μήπως έχουμε γίνει τελικά κομπλεξικοί με τους Ισπανούς;
«Όχι ρε παιδιά... Δεν είναι θέμα κόμπλεξ.Απλά η Ισπανία είναι καλύτερη ομάδα από την Ελλάδα. Δεν είναι ψυχολογικό το θέμα αλλά καθαρά αγωνιστικό. Είναι καλύτεροι από εμάς».

- Για την αποχώρηση του Διαμαντίδη τι λες;
«Νομίζω πως ο Δημήτρης πρέπει να το σκεφτεί λίγο πιο ψύχραιμα το θέμα και να αναθεωρήσει. Είναι μικρός ακόμη για να αποχωρήσει από την Εθνική. Εκτός και αν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμού και θέλει να κάνει συντήρηση στο κορμί του... Δεν είμαι στο μυαλό, ούτε στο σώμα του για να ξέρω αλλά πιστεύω ότι έχει να δώσει πολλά ακόμη στην Εθνική».

- Από την Εθνική του 2006, μέσα σε τέσσερα μόλις χρόνια, μια φουρνιά παικτών δεν αγωνίζεται ή δεν θα αγωνιστεί ξανά στην Εθνική... Η δικιά σου γενιά γιατί «πέθαινε» στο γήπεδο, φορώντας τη φανέλα με το εθνόσημο;
«Τώρα πια τα παιδιά, έχουν τεράστια συμβόλαια με τις ομάδες τους και δεν έχουν ανάγκη την Εθνική για να διεκδικήσουν ένα καλύτερο αύριο. Είναι χορτασμένα και από επιτυχίες και από χρήματα. Στην εποχή τη δική μου, η βιτρίνα του ελληνικού μπάσκετ ήταν αποκλειστικά η Εθνική. Μέσω της Εθνικής προσπαθούσαμε να διακριθούμε και να αναδειχτούμε για να διεκδικήσουμε το κάτι παραπάνω... Τι να πω; Ίσως τα παιδιά πια να μην έχουν τόσο μεγάλη φλόγα για την Εθνική... Το «επικίνδυνο» όμως είναι πως οι Έλληνες παίκτες στις ομάδες, εκτός των δύο μεγάλων, μειώνονται δραματικά... Και στις περιπτώσεις που δεν μειώνονται δεν έχουν πια πρωταγωνιστικό ρόλο...».

- Η γνώμη σου για τον Καζλάουσκας;
«Σε γενικές γραμμές θεωρώ πως είναι καλός προπονητής. Με πάσα ειλικρίνεια όμως, θεωρώ πως στις Εθνικές ομάδες, ο προπονητής δεν μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στο αγωνιστικό κομμάτι. Να δείξει κάποιο σύστημα, να βοηθήσει σε μία λεπτομέρεια, ναι... Αλλά όταν έχεις τους παίκτες ένα μήνα το χρόνο τι παρεμβάσεις να κάνεις στο παιχνίδι τους; Ο προπονητής στην Εθνική είναι περισσότερο ψυχολόγος... Και ειδικά στις Εθνικές Ομάδες οι παίκτες κάνουν τον προπονητή».

- Αν φύγει ο Καζλάουσκας, ποιον θεωρείς τον ιδανικότερο διάδοχο του;
«Παρά την ξενομανία που υπάρχει στην Ελλάδα, πιστεύω ότι πρέπει να πάμε σε ελληνική λύση. Ο Έλληνας προπονητής ξέρει καλύτερα την ψυχολογία του Έλληνα παίκτη και πως να χειριστεί κάποιες καταστάσεις. Σου είπα και πριν. Ο προπονητής της Εθνικής πρέπει να είναι πρωτίστως καλός ψυχολόγος...».

Πηγη: basketnet.gr


Μερικα σχολια-παρατηρησεις:
-Προφανως οταν μιλαει o Φανης για παιχτες διχως παθος δεν αναφερεται στον Διαμαντιδη, αφου τον καλει να αναθεωρησει γιατι κακως σταματησε.
-Σωστα θιγει το θεμα της συμμετοχης στην εθνικη, και οτι οι νεοι δεν εχουν τη "φλογα" των παλιων να συμμετασχουν λογω μεγαλων (σε ποσο και διαρκεια) συμβολαιων με τους συλλογους. Ειναι ενα προβλημα το οποιο μαλιστα δεν αντιμετωπιζουν αλλες εθνικες ομαδες, οπου οι παιχτες ειναι περηφανοι να συμμετεχουν. Αρα δεν ειναι προβλημα των καιρων, ουτε της αλλαγης του στυλ του μπασκετ. Ειναι ενα μαλλον "τοπικο" προβλημα, για να μην το περιορισω-συγκεκριμενοποιησω ακομη περισσοτερο...

-Μου αρεσε ο λογος για τον οποιο -συμφωνα με το Φανη- χανουμε απο τους Ισπανους: Ειναι καλυτερη ομαδα απο εμας. Το πασιφανες δηλαδη, σε ολο τον κοσμο πλην των Ελληνων """αναλυτων""".

Μπραβο ρε Φανη, να ακουμε και καμια σωστη αποψη ετσι για αλλαγη... 41.gif
a bullet for your head
Ο Φανης εχει δικο οτι οι Ισπανοι εχουν καλυτερη ομαδα απ τη δικη μας,ομως παρολα αυτα,μας εχει δημιουργηθει & ενα ψυχολογικο προβλημα οταν τους αντιμετωπιζουμε,λογω των συνεχομενων σφαλιαρων που εχουμε φαει...
Δεν ειναι & τελειως ανεφικτο,μια θεωρητικα υποδυεστερη ομαδα(εστω & στις λεπτομερειες),να κερδισει καποτε & μια καλυτερη ομαδα...
vonzuchter
παιδια δε χρειαζεται να το κουραζουμε. οποιος επενδυει στο μελλον μακροπροθεσμα βγαινει κερδισμενος. πρωτα οι συλλογοι εχουν την ευθυνη. Οσο θα υπαρχει αυτη η αφορητη πιεση κ ψυχωση στους 2 μεγαλους ελληνικους συλλογους για αποτελεσματα και κουπες τοσο λιγοτερες ευκαιριες θα δινονται στους μικρους. Η δεξαμενη ειναι τεραστια. ειμαστε η πιο μπασκετικη χωρα στο κοσμο μετα τις ηπα. σε καμια αλλη χωρα του κοσμου δεν εχουν ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα σχολεια μπασκετες και σχεδον καθε γειτονια το ιδιο. Σε καμια αλλη χωρα του ΚΟΣΜΟΥ δεν εχει σχεδον καθε πολη κ δημος τη μπασκετικη ομαδα του. στα πατησια/κυψελη που μεγαλωσα εγω πχ εχουμε 3 ομαδες. πανελληνιος σπορτιγκ και ΓΣΠατησιων. Η νεα φιλαδελφεια μια συνοικια 20000 κατοικων εχει 2 ομαδες (ιωνικος και ΑΟΝΦ) χωρις να βαζω μεσα την αεκ! το οτι δεν υπαρχει παραγωγη παικτων οφειλεται αποκλειστικα και μονο στη αθλια νοοτροπια μας. οταν αυτο θα αλλαξει (που το βλεπω χλωμο) δε θα χρειαζεται πλεον να ανησυχουμε καθε φορα που ενας ΔΔ ενας Τεο ενας φανης κοκ σταματανε. θα ερχονται αλλοι 10 απο πισω. ενω τωρα ανακοινωσε την αποσυρση ο ΔΔ και χασαμε τον υπνο μας λες και ημασταν το ορλαντο οταν εφυγε ο σακιλ ή το κλιβελαντ οταν εφυγε ο Λεμπρον.
sofologis
Ο Διαμαντίδης προφανώς έχει σκεφτεί πολύ καλα πριν παρει την αποφαση και μαλλον θα ειναι οριστικη. Λενε "ουδεις αναντικαταστατος" αλλα στην περιπτωση του ΔΔ αυτό και ισχυει και δεν ισχυει. Αλλωστε προκειται για τον πιο ολοκληρωμενο ελληνα παικτη ολων των εποχων. Αλλος Διαμαντιδης δεν θα ξαναβγει συντομα. Ομως ειμαστε στο 2010. Καποτε ειχαμε το Νικο Γκαλη και τοτε ανησυχησαμε για το τι θα καναμε χωρις αυτον. Ετσι και τωρα θα συνεχισουμε. Οπως και στο παρελθον συνεχισαμε επιτυχημενα οταν εφυγαν Γκαλης, Γιαννακης και Φανης, ετσι και τωρα θα τα καταφερουμε χωρις Διαμαντιδη, Παπαλουκα και Φωτση(οταν αποσυρθουν). Εξαλλου οι μικρες εθνικες ομαδες ειναι ακρως επιτυχημενες. Νομιζω οτι το ελληνικο μπασκετ χρειαζεται μονο στηριξη απο τον κοσμο. Αν την εχει δεν εχει να φοβηθει τιποτα οσο κι αν το πολεμανε οι ποδοσφαιροπαραγοντες και οι ποδοσφαιροδημοσιογραφοι της Ελλαδας.
a bullet for your head
Μην τα ριχνουμε τωρα στους ποδοσφαιρικους...
Δηλαδη τωρα που ειχαμε μια κακη παρουσια,η πλειοψηφια των Ελληνων θα κατηγορησει τους διεθνεις & θα εγειρει ζητηματα η' θα σχολιασει πικροχολα?
Η κριτικη πρεπει & ειναι καλο να ασκειται.
Ολοι ξερουμε οτι η Εθνικη ομαδα μπασκετ,μας εχει κανει υπερηφανους τις περισσοτερες φορες,απο καθε αλλη Εθνικη,αλλου αθληματος..
Δεν χρειαζεται λοιπον να δημιουργησουμε ''κακο εχθρο''...
Το μπασκετακι αντιμετωπιζει παρα πολλα προβληματα,που δεν οφειλονται στους ποδοσφαιρο-παραγοντες η' στους ποδοσφαιρο-δημοσιογραφους...
sofologis
Θα διαφωνησω απολυτα. Η δυναμικη του μπασκετ στην Ελλαδα ειναι μεγαλυτερη απο αυτη του ποδοσφαιρου. Να σημειωσω οτι εγω το αγαπω το ποδοσφαιρο. Δεν ειμαι ενεντιον του αθληματος. Ειμαι εναντιον της ποδοσφαιρικης χουντας της Ελλαδας. Ειναι απιστευτος ο αριθμος των ανθρωπων στην Ελλαδα που ασχολουνται με το μπασκετ και το αγαπουν. Βλεπω παιδια, οταν σβηνουν οι προβολεις στα υπαιθρια γηπεδα, να συνεχιζουν να παιζουν. Υπαρχουν οικογενειες που στηριζουν τα παιδια τους που παιζουν μπασκετ. Βλεπω πολλους σπουδαιους ελληνες προπονητες. Γενικα βλεπω μεγαλη διψα και μεγαλη αγαπη προς το αθλημα στη χωρα μας. Δε μπορω να βρω αλλο λογο που διαθετουμε ενα τοσο υποβαθμισμενο σε οργανωση και υποδομες πρωταθλημα(ενω σε εμψυχο υλικο δεν εχει να ζηλεψει τιποτα, ουτε απο την ACB). Εχουνε περασει 23 χρονια απο το 1987 και θα επρεπε να ειμαστε σε αλλο επιπεδο. Επρεπε να ειναι εξαγωγιμο προϊον το ελληνικο πρωταθλημα. Αν περασουν 23 χρονια απο το 2004 και το ελληνικο ποδοσφαιρο βρισκεται ακομα στο ιδιο επιπεδο, τοτε θα πειστω οτι δε φταινε οι ποδοσφαιροχουντικοι!
a bullet for your head
Εγω δεν ασχολουμαι σχεδον καθολου με το ποδοσφαιρο,ομως αρνουμαι να δεχτω,οτι για την ανοργανωσια & το χαλι του Ελληνικου μπασκετ σε καποια επιπεδα,οτι φταιει η ''χουντα του ποδοσφαιρου''..
Επιμενω οτι δεν χρειαζεται να κατασκευασουμε τον ''κακο εχθρο'' του μπασκετ..
vonzuchter
QUOTE(sofologis @ Sep 7 2010, 02:29 ) *
Θα διαφωνησω απολυτα. Η δυναμικη του μπασκετ στην Ελλαδα ειναι μεγαλυτερη απο αυτη του ποδοσφαιρου. Να σημειωσω οτι εγω το αγαπω το ποδοσφαιρο. Δεν ειμαι ενεντιον του αθληματος. Ειμαι εναντιον της ποδοσφαιρικης χουντας της Ελλαδας. Ειναι απιστευτος ο αριθμος των ανθρωπων στην Ελλαδα που ασχολουνται με το μπασκετ και το αγαπουν. Βλεπω παιδια, οταν σβηνουν οι προβολεις στα υπαιθρια γηπεδα, να συνεχιζουν να παιζουν. Υπαρχουν οικογενειες που στηριζουν τα παιδια τους που παιζουν μπασκετ. Βλεπω πολλους σπουδαιους ελληνες προπονητες. Γενικα βλεπω μεγαλη διψα και μεγαλη αγαπη προς το αθλημα στη χωρα μας. Δε μπορω να βρω αλλο λογο που διαθετουμε ενα τοσο υποβαθμισμενο σε οργανωση και υποδομες πρωταθλημα(ενω σε εμψυχο υλικο δεν εχει να ζηλεψει τιποτα, ουτε απο την ACB). Εχουνε περασει 23 χρονια απο το 1987 και θα επρεπε να ειμαστε σε αλλο επιπεδο. Επρεπε να ειναι εξαγωγιμο προϊον το ελληνικο πρωταθλημα. Αν περασουν 23 χρονια απο το 2004 και το ελληνικο ποδοσφαιρο βρισκεται ακομα στο ιδιο επιπεδο, τοτε θα πειστω οτι δε φταινε οι ποδοσφαιροχουντικοι!

το λεω και το ξαναλεω. ειμαστε η πιο μπασκετομανα χωρα σε ολο το κοσμο μετα τις ηπα... το οτι το μπασκετ μας εχει μεινει τοσο πισω οφειλεται 100% στη απιστευτη βλακεια μας και μονο. το 2004 ηταν η μεγαλυτερη αθλητικη εκπληξη ολων των εποχων σε ολα τα σπορ συμφωνα με πολλους αθλητικογραφους και ελληνες κ ξενους. ηταν ενα πυροτεχνημα. δε θα ξαναγινει ΠΟΤΕ. το πολυ πολυ να κερδισει κανας ολυμπιακος ή παναθηναικος κανα γιουροπα ληγκ (πρωην ουεφα). εκει ειναι κ το ταβανι. το μπασκετ μας ομως θα φερει επιτυχιες ξανα και ξανα και ξανα και ξανα και ξανα και ξανα
morrison
QUOTE(qspock @ Sep 6 2010, 21:35 ) *
- Η γνώμη σου για τον Καζλάουσκας;
«Σε γενικές γραμμές θεωρώ πως είναι καλός προπονητής. Με πάσα ειλικρίνεια όμως, θεωρώ πως στις Εθνικές ομάδες, ο προπονητής δεν μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στο αγωνιστικό κομμάτι. Να δείξει κάποιο σύστημα, να βοηθήσει σε μία λεπτομέρεια, ναι... Αλλά όταν έχεις τους παίκτες ένα μήνα το χρόνο τι παρεμβάσεις να κάνεις στο παιχνίδι τους; Ο προπονητής στην Εθνική είναι περισσότερο ψυχολόγος... Και ειδικά στις Εθνικές Ομάδες οι παίκτες κάνουν τον προπονητή».

- Αν φύγει ο Καζλάουσκας, ποιον θεωρείς τον ιδανικότερο διάδοχο του;
«Παρά την ξενομανία που υπάρχει στην Ελλάδα, πιστεύω ότι πρέπει να πάμε σε ελληνική λύση. Ο Έλληνας προπονητής ξέρει καλύτερα την ψυχολογία του Έλληνα παίκτη και πως να χειριστεί κάποιες καταστάσεις. Σου είπα και πριν. Ο προπονητής της Εθνικής πρέπει να είναι πρωτίστως καλός ψυχολόγος...».
[/i]


Θα διαφωνησω σε αυτο το σημειο με τον Φανη.
Οχι οτι δεν ειναι σημαντικο το κομματι της ψυχολογιας.
Αλλα το μπασκετ εχει αλλαξει αρκετα.
Στα χρονια του Φανη αρκουσαν καποιοι καλοι/κορυφαιοι παιχτες για να προχωρησουν την Εθνικη με εναν συμβατικο προπονητη σαν τον Δενδρινο ή ακομα και τον Κιουμουρτζογλου στα πρωτα του τουρνουα.
Πλεον δεν αρκουν οι παιχτες...
Χρειαζεται προπονητης με σχεδιο να δωσει αρχες στο παιχνιδι της ομαδας.
Zephyr
QUOTE(morrison @ Sep 7 2010, 02:43 ) *
Θα διαφωνησω σε αυτο το σημειο με τον Φανη.
Οχι οτι δεν ειναι σημαντικο το κομματι της ψυχολογιας.
Αλλα το μπασκετ εχει αλλαξει αρκετα.
Στα χρονια του Φανη αρκουσαν καποιοι καλοι/κορυφαιοι παιχτες για να προχωρησουν την Εθνικη με εναν συμβατικο προπονητη σαν τον Δενδρινο ή ακομα και τον Κιουμουρτζογλου στα πρωτα του τουρνουα.
Πλεον δεν αρκουν οι παιχτες...
Χρειαζεται προπονητης με σχεδιο να δωσει αρχες στο παιχνιδι της ομαδας.



Κοίτα, ο Φάνης έπαιξε σε μια εποχή που η Εθνική ήταν κλίκα παιχτών. Αν σε γούσταρε ο Α ή ο Β έπαιζες, άσχετα από την γνώμη του προπονητή. Δεν είναι τυχαίο ότι η (αίσχιστη) νοοτροπία της Εθνικής άρχισε να αλλάζει μετά τον Πετρόπουλο, όταν ανέλαβε ο Ιωαννίδης και στην συνέχεια ο Γιαννάκης.
Τέτοιο κλίμα από τα παλιά εμφάνισε φέτος η Εθνική, με τα γνωστά απότελέσματα. Ήδη από το μάτς με τους Σέρβους φάνηκε πόσο ψυχολογικά ασταθής και απροετοίμαστη ήταν η όμάδα, σαν να ήθελαν όλοι οι παίχτες να ξεσπάσουν. Άρα,ο προπονητής παίζει ρόλο και μάλιστα μεγάλο, ειδικά στον ψυχολογικό τομέα. Ο Γιόνας απέτυχε φέτος, παρόλο που η ομάδα ήταν πιο ενισχυμένη από πέρισυ. Μακάρι ο νέος προπονητής να κερδίσει γρήγορα τον σεβασμό των παιχτών, γιατί βλέπω ότι πολλές βεντέτες μαζεύτηκαν...
magickaminia
QUOTE(Zephyr @ Sep 7 2010, 10:44 ) *
Κοίτα, ο Φάνης έπαιξε σε μια εποχή που η Εθνική ήταν κλίκα παιχτών. Αν σε γούσταρε ο Α ή ο Β έπαιζες, άσχετα από την γνώμη του προπονητή. Δεν είναι τυχαίο ότι η (αίσχιστη) νοοτροπία της Εθνικής άρχισε να αλλάζει μετά τον Πετρόπουλο, όταν ανέλαβε ο Ιωαννίδης και στην συνέχεια ο Γιαννάκης.
Τέτοιο κλίμα από τα παλιά εμφάνισε φέτος η Εθνική, με τα γνωστά απότελέσματα. Ήδη από το μάτς με τους Σέρβους φάνηκε πόσο ψυχολογικά ασταθής και απροετοίμαστη ήταν η όμάδα, σαν να ήθελαν όλοι οι παίχτες να ξεσπάσουν. Άρα,ο προπονητής παίζει ρόλο και μάλιστα μεγάλο, ειδικά στον ψυχολογικό τομέα. Ο Γιόνας απέτυχε φέτος, παρόλο που η ομάδα ήταν πιο ενισχυμένη από πέρισυ. Μακάρι ο νέος προπονητής να κερδίσει γρήγορα τον σεβασμό των παιχτών, γιατί βλέπω ότι πολλές βεντέτες μαζεύτηκαν...

Δεν ξερω αν υπηρχε κλικα το 1986, το 1987 και το 1989 που αρχισαν να γινονται πραγματα και θαματα στο Ελληνικο μπασκετ σε εθνικο επιπεδο ενω θεωρουσαμε μεγαλη επιτυχια το Βαλκανικο Πρωταθλημα , αν και προυπηρξε το 1979 η πρωτη θεση στους Μεσογειακους αγωνες , αλλα τουλαχιστον εκεινοι ακομα και οι Ελληνοαμερικανοι σε εσαγωγικα των ΑΧΕΠΑΝΣ ειχαν αγαπη για το Εθνοσημο. Ακομα και ο μεγαλος Γκαλης οταν επαιζε στην Εθνικη επαιζε για το Εθνοσημο ,δεν ειχε αναγκη την διακριση για να πετυχει μεγαλυτερο συμβολαιο σε συλλογο. Τα παληκαρια λοιπον που ακολουθησαν αυτα τα χρονια φεραν αλλο ενα Ευρωπαικο το 2005 χρυσο, ενα ασημενιο το 2006 στην Ιαπωνια, κατι 4ες και 5ες θεσεις σε Ευρωπαικα , Παγκοσμια, Ολυμπιαδες κλπ. Τωρα λοιπον ξαφνικα βρεθηκαν καλυτερες ομαδες και εμεις πηγαμε λιγο πιο κατω, λιγο αγαρμπα δε λεω αλλα αυτη ειναι η ουσια. Πρεπει λοιπον για να μην γυρισουμε στο 1980 να δουλεψουν επιτελους ολοι σε βαθος , να ερθει προπονητης ακομπλεξαριστος ουτως ωστε να επανελθει η ηρεμια στην ομαδα και να μπει ενα πλανο 5ετες με γνωμονα τα παιδια των υποδομων, γιατι πρεπει επιτελους να τους εκμεταλλευτουμε παικτικα. Περιμενω την επομενη μερα με αγωνια. Παρεπιμπτοντως δεν μας παει η Τουρκια σαν χωρα οταν διοργανωνει Τουρνουα. blove.gif
petrovic
Για τους παίκτες της επόμενης μέρας πάντως στους οποίους αναφερόμαστε τις τελευταίες μέρες έχω να πω ότι και αυτοί δεν έκαναν αυτό που έπρεπε, βασικά δεν έβαλαν τα γρήγορα και πολλα λεφτά ΚΑΤΩ από τη δουλειά σε μια μικρότερη ομάδα που θα τους έκανε καλύτερους παίκτες:
-Ο Σλούκας προτίμησε τα λεφτά των Αγγελόπουλων από το να κάτσει στον Άρη με λιγότερα και να γίνει έτοιμος παίκτης, μολονότι ήξερε ότι ο Ολυμπιακός είναι ομάδα που χτυπαέι κάθε χρόνο Ευρωλίγκα.
-Ακριβώς τα ίδια ισχύουν για Βεργίνη και Μπόγρη
-Ο Παπανικολάου δεν είναι ακριβώς το ίδιο, γιατί αυτόν τον πούλησε η ίδια η ομάδα του

Επίσης δεν μπορούν να πουν ότι δεν ήξεραν , το έργο έχει ξαναπαιχτεί. Είμαστε πλεον όλοι εμπειροι και "πονηρεμένοι" στα του αθλήματος. Ο Σπανούλης έφυγε από το Μαρούσι στα 23, ο Δ.Δ. από τον Ηρακλή στα 23, ο Παπαλουκάς από τον Πανιώνιο στα 24. Μερικές φορές τα πράγματα είναι απλά, νομίζω.
KingCrimson
QUOTE(petrovic @ Sep 7 2010, 16:27 ) *
Για τους παίκτες της επόμενης μέρας πάντως στους οποίους αναφερόμαστε τις τελευταίες μέρες έχω να πω ότι και αυτοί δεν έκαναν αυτό που έπρεπε, βασικά δεν έβαλαν τα γρήγορα και πολλα λεφτά ΚΑΤΩ από τη δουλειά σε μια μικρότερη ομάδα που θα τους έκανε καλύτερους παίκτες:
-Ο Σλούκας προτίμησε τα λεφτά των Αγγελόπουλων από το να κάτσει στον Άρη με λιγότερα και να γίνει έτοιμος παίκτης, μολονότι ήξερε ότι ο Ολυμπιακός είναι ομάδα που χτυπαέι κάθε χρόνο Ευρωλίγκα.
-Ακριβώς τα ίδια ισχύουν για Βεργίνη και Μπόγρη
-Ο Παπανικολάου δεν είναι ακριβώς το ίδιο, γιατί αυτόν τον πούλησε η ίδια η ομάδα του

Επίσης δεν μπορούν να πουν ότι δεν ήξεραν , το έργο έχει ξαναπαιχτεί. Είμαστε πλεον όλοι εμπειροι και "πονηρεμένοι" στα του αθλήματος. Ο Σπανούλης έφυγε από το Μαρούσι στα 23, ο Δ.Δ. από τον Ηρακλή στα 23, ο Παπαλουκάς από τον Πανιώνιο στα 24. Μερικές φορές τα πράγματα είναι απλά, νομίζω.


Συμφωνω απολυτα, οκ υπαρχει το δελεαρ των σιγουρων οικονομικων απολαβων , αλλα καλυτερα να αρχισεις απο τον Ηρακλη και στα 23 σου να πας στο ΠΑΟ..παρα το αντιθετο!
Επισης δε καταλαβαινω γιατι οι 2 αιωνιοι μαζευουν τοσα πολλα ταλεντα απο τις μικρες εθνικες της Ελλαδας, δε τους βαζουν να παιξουν και παραλληλα απο το εξωτερικο δε φερνουν μονο φτασμενους παικτες, αλλα και συνομιλικους των δικων μας, οπως Τεπιτς, Κεσελι και αρκετους αλλους παλιοτερα. Δεν ειναι ειρωνικο?
il postino
QUOTE(KingCrimson @ Sep 7 2010, 16:57 ) *
Επισης δε καταλαβαινω γιατι οι 2 αιωνιοι μαζευουν τοσα πολλα ταλεντα απο τις μικρες εθνικες της Ελλαδας, δε τους βαζουν να παιξουν και παραλληλα απο το εξωτερικο δε φερνουν μονο φτασμενους παικτες, αλλα και συνομιλικους των δικων μας, οπως Τεπιτς, Κεσελι και αρκετους αλλους παλιοτερα. Δεν ειναι ειρωνικο?

για να βγαζουν το χαρτζιλικι τους ισως καποιοι......
BasketZilla
Τα πραγματα ειναι απλα....
Θα κανουμε υπομονη 2-3 χρονια μηπως εξελιχθουν σε κανονικους παικτηδες τα δυο αμερικανακια,ο σλουκας,ο παππας,ο
παπανικολαου και ο λινος.Για τον Κουφο το βλεπω χλωμο ως πρασινο γιατι στο νου βου αλφα θα γυαλισει και φετος παγκο
Μαλλον στην D-League θα καταντησει.Ο Καλαθης θα πρεπει να μαθει να σουταρει και να παιξει αααμυνα.Ο Σλουκας το πιο πιθανο ειναι να καταληξει νεος Βεργινης (ωραιο επαγγελμα : βλεπεις τζαμπα ματς, κανεις γυμναστικουλα και πλερωνεσαι δυο τρια κατοσταρια χιλιαδες γιουρο).Ο Παπανικολαου ειναι τελειος για τεσσαρακι με τους πιτσιρικους αλλα για τριαρι σε επιπεδο εουρολιγκας και εθνικων ειναι ακομα λιγος, χωρις σουτ - ντριμπλα.Το βλεπω να προστιθεται στην μακρια λιστα που ξεκινησε ο γαλακτερος και ακολουθησαν με συνεπεια ο αλλος παπανικολαου, ο ταπουτος, ο βασιλοπουλος και ο περπερογλου (μπλιαχχχχχ!!!!!!! απορω πως τον αντεχει ο ζοχαδας ο ομπραντοβιτς.). Ο μονος που εχει εξελιχθει απο ολους αυτους ειναι ο παππας (γιατι αραγε).Εαν ολοι αυτοι φτωχυνουν και αναγκαστουν να γινουν κανονικοι παικτηδες μεχρι τα 22-23 τους χρονια θα βρεθει διαδοχη κατασταση αλλιως θα γινουμε αυστραλια,ιταλια και βραζιλια που ακομα ψαχνουν γκειζ,μαιερς-φουτσκα,οσκαρ.
Συμφωνω απολυτα με την αποφαση του ΔΔ.Οι εθνικες ομαδες πρεπει να ανανεωνονται συνεχως καθε 5 χρονια με κορμο παικτων απο 24-28 ετων.Ο στοχος ειναι το λονδινο και ο μητσαρας με το ζορι θα εφθανε ως εκει παιζοντας χειμωνα καλοκαιρι συνεχεια απο το 2003.
Ψηφιζω για κοουτς Σφαιροπουλο.
Υ.Γ. Με ποιες διαδικασιες μπορει να γινει ισπανοφωνος ο χριστοδουλου?
cryptic
Τελικά απο το Ευρωμπάσκετ θα πανε απευθείας στους Ολυμπιακούς οι δύο πρώτοι ενώ οι υπόλοιποι 4 θα πάνε προ-ολυμπιακό τουρνουά.

http://www.gazzetta.gr/basket/basket-europ...%BD%CE%B5%CF%82

Βέβαια αν το μουντομπάσκετ το πάρει καμία Ισπανία λογικά θα προστεθεί άλλος ένας. Θεωρώ ότι εύκολα ή δύσκολα θα είμαστε τουλάχιστον στο προ-ολυμπιακό. Αν μετρήσουμε τις σοβαρές ομάδες της Ευρώπης θα δούμε ότι είναι περίπου... 6 smile.gif

Ισπανία, Σερβία, Τουρκία, Λιθουανία, Σλοβενία, Γαλλία και εμείς.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.